Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі агенттігі туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 1999 жылғы 13 мамыр N 139
Қазақстан Республикасы Конституциясының 44-бабының 3) тармақшасына және "Мемлекеттік құпиялар туралы" Заңының 5-бабына сәйкес қаулы етемін:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрамына кірмейтін орталық атқарушы орган ретінде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі агенттігі (бұдан былай - Агенттік) құрылсын. см. U020931
2. Агенттік мемлекеттік құпияларды қорғау саласында бірыңғай мемлекеттік саясатты жүзеге асырады деп белгіленсін.
3. Агенттікке мынадай негізгі функцияларды атқару жүктелсін:
1) мемлекеттік органдар мен ұйымдарда құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты үйлестіру;
2) мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі құқықтық, әкімшілік, экономикалық, техникалық, бағдарламалық және криптографиялық шаралар жүйесін әзірлеу, олардың Қазақстан Республикасы аумағында орындалуын бақылау;
3) мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі мемлекеттік бағдарламаны, нормативтік және әдістемелік актілерді әзірлеу мен орындау мүдделерін көздеп мемлекеттік құпияларды қорғау органдарының қызметін үйлестіріп отыру;
4) мемлекеттік органдардың мәліметтерді мемлекеттік құпияларға жатқызу жөнінде өкілеттік берілген лауазымды адамдарының тізбесін әзірлеу және оны бекітуге Мемлекет басшысына ұсыну;
5) Қазақстан Республикасында Құпиялылық режимін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу;
6) мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді қорғаудың техникалық құралдарын сертификаттау тәртібін әзірлеу;
7) мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді жария етудің немесе жоғалтудың салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне немесе мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мүдделеріне келтірілген немесе келтірілуі мүмкін зиянның, сондай-ақ мәліметтердің құпияландырылуы нәтижесінде олардың көздері иесіне келтірілген зиянның мөлшерін айқындау тәртібін әзірлеу;
8) мемлекеттік органдар мен ұйымдарды Қазақстан Республикасының айрықша режимді, режимді және ерекше қорғалатын объектілерінің санатына жатқызу тәртібін әзірлеу;
9) мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы мемлекеттік бағдарлама мен мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жұмыстарды материалдық-техникалық және қаржылай қамтамасыз ету тәртібін әзірлеу;
10) мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі бөлімшелердің кадрларын даярлау мен қайта даярлауды ұйымдастыру;
11) мемлекеттік органдар мен ұйымдарға мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтерді қорғау мәселелері жөнінде практикалық және әдістемелік көмек көрсету;

Об Агентстве Республики Казахстан по защите государственных секретов
Указ Президента Республики Казахстан от 13 мая 1999 г. N 139
В соответствии с подпунктом 3) статьи 44 Конституции и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О государственных секретах" постановляю:
1. Образовать Агентство Республики Казахстан по защите государственных секретов (далее - Агентство) как центральный исполнительный орган, не входящий в состав Правительства Республики Казахстан. см. U020931
2. Установить, что Агентство осуществляет единую государственную политику в области защиты государственных секретов.
3. Возложить на Агентство выполнение следующих основных функций:
1) координацию работы по обеспечению режима секретности в государственных органах и организациях;
2) разработку системы правовых, административных, экономических, технических, программных и криптографических мер по защите государственных секретов, контроль за их исполнением на территории Республики Казахстан;
3) координацию деятельности органов защиты государственных секретов в интересах разработки и выполнения государственной программы, нормативных и методических актов по защите государственных секретов;
4) разработку Перечня должностных лиц государственных органов, наделенных полномочиями по отнесению сведений к государственным секретам, и его представление на утверждение Главе государства;
5) разработку Инструкции по обеспечению режима секретности в Республике Казахстан;
6) разработку порядка сертификации технических средств защиты сведений, составляющих государственные секреты;
7) разработку порядка определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты, а также ущерба, наносимого собственнику носителей сведений в результате их засекречивания;
8) разработку порядка отнесения государственных органов и организаций к категории особорежимных, режимных и особо охраняемых объектов Республики Казахстан;
9) разработку государственной программы в области защиты государственных секретов и порядок материально-технического и финансового обеспечения работ по защите государственных секретов;
10) организацию подготовки и переподготовки кадров подразделений по защите государственных секретов;
11) оказание практической и методической помощи государственным органам и организациям по вопросам защиты сведений, составляющих государственные секреты;

12) Қазақстан Республикасының азаматтарына оларға мемлекеттік құпияларға рұқсат етуге байланысты арнаулы тексеру жүргізу тәртібін әзірлеу және оны Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсыну.
4. Қазақстан Республикасы Президенттің "Қазақстан Республикасы Үкіметінің құрылымы туралы" 1999 жылғы 22 қаңтардағы N 6 Жарлығының 1-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын: "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі агенттігі".
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі бір ай мерзімде:
1) бірқатар орталық атқарушы органдардың штат санын қысқарту есебінен Агенттіктің штат санын белгілесін;
2) Агенттікті қаржыландыруды 1999 жылғы республикалық бюджетте көзделген қаржы есебінен қамтамасыз етсін және Агенттікті қамту үшін жыл сайын республикалық бюджет жобасында қаражат қарастыратын болсын;
3) Агенттікке жүктелген функциялар мен Агенттікке берілген штат саны көлемінде Агенттікке қажетті материалдық-техникалық жабдықтар мен басқа да мүлікті беретін болсын;
4) Агенттіктің ережесі мен құрылымын бекітсін;
5) Қазақстан Республикасы Үкіметінің бұрын шығарылған актілерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін;
6) осы Жарлықтан туындайтын өзге де шаралар қолдансын.
6. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті

12) разработку порядка специальной проверки граждан Республики Казахстан в связи с их допуском к государственным секретам и его представление для утверждения Правительству Республики Казахстан.
4. Дополнить пункт 1 Указа Президента Республики от 22 января 1999 года N 6 "О структуре Правительства Республики Казахстан" абзацем следующего содержания: "Агентство Республики Казахстан по защите государственных секретов".
5. Правительству Республики Казахстан в месячный срок:
1) определить штатную численность Агентства за счет сокращения штатной численности ряда центральных исполнительных органов;
2) обеспечить финансирование Агентства за счет ассигнований, предусмотренных республиканским бюджетом на 1999 год и ежегодно предусматривать в проекте республиканского бюджета средства на содержание Агентства;
3) передать Агентству необходимые материально-технические средства и иное имущество, в объеме возложенных на Агентство функций и передаваемой Агентству штатной численности;
4) утвердить положение и структуру Агентства;
5) привести ранее изданные акты Правительства Республики Казахстан в соответствие с настоящим Указом;
6) принять иные меры, вытекающие из настоящего Указа.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан