Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөніндегі агенттігінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 1999 жылғы 28 қараша N 271. Күші жойылды - ҚР Президентінің 2003.12.18. N 1252 жарлығымен.
"Қазақстан Республикасының Президенті туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N 2733 Конституциялық заңының 17-1 бабына сәйкес қаулы етемін:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөніндегі агенттігі туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөніндегі агенттігінің құрылымы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөніндегі агенттігінің штат саны 31 адам болып белгіленсін.
3. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөніндегі агенттігіне материалдық-техникалық қызмет көрсету Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасына жүктелсін.
4. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөніндегі агенттігінің мәселелері" атты 1998 жылғы 17 тамыздағы N 4021  (Қазақстан Республикасы ПҮАЖ-ы, 1998 ж., N 26, 218-құжат) және "Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы 17 тамыздағы N 4021  Жарлығына өзгерістер енгізу туралы" 1999 жылғы 26 наурыздағы N 91   Жарлықтарының  күші жойылған деп танылсын.
5. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Үкіметтің бұрын шығарылған актілерін осы Жарлыққа сәйкес келтірсін;
2) осы Жарлықтан туындайтын өзге де қажетті шаралар      қолданылсын.
6. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне жүктелсін.
7. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1999 жылғы 28 қарашадағы
N 271 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау
жөніндегі агенттігі туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөніндегі агенттігі (бұдан әрі - Агенттік) Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін, Қазақстан Республикасының мемлекеттік стратегиялық жоспарларын (бұдан әрі - стратегиялық жоспарлар), стратегиялық жоспарлар мен мемлекеттік бағдарламалар әзірлеу және іске асыру кезінде мемлекеттік органдардың қызметін ведомствоаралық және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган болып табылады.
2. Агенттік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің актілеріне, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Вопросы Агентства по стратегическому планированию Республики Казахстан
Указ Президента Республики Казахстан от 28 ноября 1999 года N 271. Утратил силу - Указом Президента РК от 18 декабря 2003 г. N 1252 (U031252)
В соответствии со статьей 17-1 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года N 2733 Z952733_  "О Президенте Республики Казахстан" постановляю:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение об Агентстве по стратегическому планированию Республики Казахстан;
2) Структуру Агентства по стратегическому планированию Республики Казахстан.
2. Установить штатную численность Агентства по стратегическому планированию Республики Казахстан в количестве 31 человек.
3. Материально-техническое обслуживание Агентства по стратегическому планированию Республики Казахстан возложить на Управление Делами Президента Республики Казахстан.
4. Признать утратившими силу Указы Президента Республики Казахстан от 17 августа 1998 года N 4021  U984021_   "Вопросы Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1998 г., N 26, ст. 218) и от 26 марта 1999 года N 91  U990091_   "О внесении изменений в Указ Президента Республики Казахстан от 17 августа 1998 года N 4021".
5. Правительству Республики Казахстан:
1) привести ранее изданные акты Правительства в соответствие с настоящим Указом;
2) принять иные необходимые меры, вытекающие из настоящего Указа.
6. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
7. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждено
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 ноября 1999 г. N 271
Положение
об Агентстве по стратегическому планированию
Республики Казахстан
1.  Общие положения
1. Агентство по стратегическому планированию Республики Казахстан (далее - Агентство) является государственным органом, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан, осуществляющим разработку государственных стратегических планов Республики Казахстан (далее - стратегических планов), межведомственную и межотраслевую координацию деятельности государственных органов при разработке и реализации стратегических планов и государственных программ.
2. Агентство осуществляет свою деятельность в соответствии с K951000_  Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.

3. Агенттік заңды тұлға болып табылады, өз атауы мемлекеттік тілде жазылған мөрі мен мөртаңбасы, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңдарға сәйкес банктерде шоттары болады.
4. Агенттік өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңдарда белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады, олардың Қазақстан Республикасының барлық аумағында міндетті күші болады.
5. Агенттік туралы Ережені, оның құрылымы мен жалпы штат санын Агенттік Төрағасының (бұдан әрі - Төраға) ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті бекітеді.
6. Агенттіктің заңдық мекен-жайы:
473000, Астана қаласы, Бейбітшілік көшесі, 2.
7. Республикалық мемлекеттік органның толық атауы - Қазақстан
Республикасының Стратегиялық жоспарлау жөніндегі агенттігі.
8. Мемлекет Қазақстан Республикасының Президенті атынан Агенттіктің құрылтайшысы болып табылады.
Агенттік туралы осы Ереже оның құрылтай құжаты болып табылады.
9. Агенттіктің қызметін қаржыландыру тек республикалық бюджеттен ғана жүзеге асырылады.
2. Агенттіктің міндеттері, функциялары мен құқықтары
10. Агенттіктің негізгі міндеттері:
1) стратегиялық жоспарлар әзірлеу және олардың іске асырылуын бақылау;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекет басшысы мен Қазақстан Республикасының Үкіметін стратегиялық жоспарларды іске асыру барысы туралы хабардар етіп отыру;
3) стратегиялық жоспарлау жүйесін қалыптастыру және жетілдіру;
4) Қазақстан Республикасының қаржы-экономикалық, әлеуметтік, әскери-стратегиялық, сыртқы және ішкі саясатының негізгі бағыттарын қалыптастыру жөнінде ұсыныстарды талдап жасау;
5) мемлекеттік бағдарламаларды стратегиялық жоспарлармен үйлестіруді қамтамасыз ету болып табылады.
11. Агенттік заңдарда белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) стратегиялық жоспарлардың іске асырылуын талдайды және бақылап отырады;
2) мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларды әзірлеу және іске асыру жөніндегі қызметін үйлестіреді;
3) стратегиялық жоспарлардың іске асырылу барысы туралы ақпараттық-талдау материалдарын дайындайды;
4) стратегиялық жоспарлауды қолданудың халықаралық практикасын талдайды және қорытады;
5) Қазақстан Республикасында стратегиялық жоспарлау жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) мемлекеттің әлеуметтік-экономикалық саясатын талдайды;
7) экономиканың стратегиялық секторларында және табиғи монополияға жататын салада жұмыс істейтін шаруашылық жүргізуші субъектілер қызметінің нәтижелерін талдайды;
8) Қазақстан Республикасының ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттарын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгізеді;

3. Агентство является юридическим лицом, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в банках.
4. Агентство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты, в виде приказов, которые имеют обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
5. Положение об Агентстве, его структура и общая штатная численность утверждаются Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя Агентства (далее - Председатель).
6. Юридический адрес Агентства:
473000, город Астана, ул. Бейбитшилик, 2.
7. Полное наименование республиканского государственного органа - Агентство по стратегическому планированию Республики Казахстан.
8. Учредителем Агентства является государство в лице Президента Республики Казахстан.
Настоящее Положение об Агентстве является его учредительным документом.
9. Финансирование деятельности Агентства осуществляется только из республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Агентства
10. Основными задачами Агентства являются:
1) разработка стратегических планов и контроль за их реализацией;
2) информирование Главы государства и Правительства Республики Казахстан о ходе реализации стратегических планов;
3) формирование и совершенствование системы стратегического планирования;
4) выработка предложений по формированию основных направлений финансово-экономической, социальной, военно-стратегической, внешней и внутренней политики Республики Казахстан;
5) обеспечение согласования государственных программ со стратегическими планами.
11. Агентство в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) анализирует и контролирует реализацию стратегических планов;
2) координирует деятельность государственных органов по разработке и реализации стратегических планов;
3) подготавливает информационно-аналитические материалы о ходе реализации стратегических планов;
4) анализирует и обобщает международную практику применения стратегического планирования;
5) вносит предложения по совершенствованию системы стратегического планирования в Республике Казахстан;
6) анализирует социально-экономическую политику государства;
7) анализирует результаты деятельности хозяйствующих субъектов, работающих в стратегических секторах экономики, и в сферах, относящихся к естественной монополии;
8) вносит предложения по формированию основных направлений внутренней и внешней политики Республики Казахстан;

9) халықаралық экономикалық және қаржы ұйымдарымен ынтымақтастық жөнінде ұсыныстар енгізеді;
10) стратегиялық жоспарларға сәйкес бюджет саясатын және сырттан қарыз алу саясатын қалыптастыру жөнінде, сондай-ақ қарыз алу процесі мен мемлекеттік борышты басқаруды жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
11) мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
12) әзірленетін Мемлекеттік бағдарламалар жобаларына стратегиялық жоспарларға сәйкестігі тұрғысында талдау жасайды;
13) өзіне Қазақстан Республикасының заңдарымен және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерімен жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
12. Агенттік заңдарда белгіленген тәртіппен өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру және өз функцияларын жүзеге асыру үшін:
1) Қазақстан Республикасының Мемлекет басшысы мен Үкіметіне стратегиялық жоспарларды әзірлеу, түзету және іске асыру жөнінде ұсыныстар енгізуге;
2) мемлекеттік органдардан, лауазымды тұлғалардан және ұйымдардан өзінің құзыретіне жататын мәселелер жөнінде материалдар сұратуға және алуға;
3) мемлекеттік органдар үшін стратегиялық жоспарларды іске асыру жөніндегі есептіліктің нысандары мен мерзімдерін белгілеуге;
4) өз құзыреті шегінде халықаралық ұйымдармен және шетелдік заңды тұлғалармен келіссөздер жүргізуге және келісімдер жасасуға;
5) Қазақстан Республикасының дамуы жөніндегі ұсыныстарды талдап жасау үшін Агенттік жанынан консультативтік-кеңесші органдарды, комиссиялар және жұмыс топтарын, сондай-ақ ғалымдар мен мамандарды, соның ішінде шетелдіктерін тартуға;
6) мемлекеттік органдар, сондай-ақ экономиканың стратегиялық секторларында жұмыс істейтін өзге де ұйымдар өткізетін отырыстар мен кеңестерге қатысуға;
7) мемлекеттік органдардың лауазымды тұлғаларын оларға стратегиялық жоспарлармен жүктелген міндеттерді атқармағаны,
сондай-ақ стратегиялық жоспарларға қайшы келетін іс-әрекеттері үшін тәртіптік жауапкершілікке тарту туралы Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізуге хақылы.
3. Агенттіктің мүлкі
13. Агенттіктің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Агенттік мүлкі оған мемлекет берген мүлік есебінен құралады және ол республикалық меншікке жатады.
14. Агенттік өзіне бекітілген мүлікті өздігінен иеліктен айыруға немесе өзге жолмен басқаруға хақылы емес.
Агенттікке заңдармен белгіленген жағдайларда және шекте мүлікке иелік ету құқығы берілуі мүмкін.
15. Қазақстан Республикасы Президентінің Іс Басқармасы Агенттікке материалдық-техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді.

9) вносит предложения по сотрудничеству с международными экономическими и финансовыми организациями;
10) вносит предложения по формированию бюджетной политики и политики внешнего заимствования в соответствии со стратегическими планами, а также по совершенствованию процесса заимствования и управления государственным долгом;
11) вносит предложения по совершенствованию системы государственного управления;
12) проводит анализ проектов Государственных программ на соответствие стратегическим планам;
13) осуществляет иные функции, возложенные на него законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.
12. Агентство для реализации возложенных на него задач и осуществления своих функций имеет право в установленном законодательством порядке:
1) вносить Главе государства и Правительству Республики Казахстан предложения по разработке, корректировке и реализации стратегических планов;
2) запрашивать и получать от государственных органов, должностных лиц и организаций материалы по вопросам, относящимся к его компетенции;
3) устанавливать для государственных органов формы и сроки отчетности по реализации стратегических планов;
4) проводить переговоры и заключать соглашения с международными организациями и иностранными юридическими лицами в пределах своей компетенции;
5) создавать при Агентстве консультативно-совещательные органы, комиссии и рабочие группы, а также привлекать ученых и специалистов, в том числе зарубежных, для выработки предложений по развитию Республики Казахстан;
6) присутствовать на заседаниях и совещаниях, проводимых государственными органами, а также иными организациями, функционирующими в стратегических секторах экономики;
7) вносить в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство Республики Казахстан предложения о привлечении должностных лиц государственных органов к дисциплинарной ответственности за неисполнение задач, возложенных на них стратегическими планами, а также действия, противоречащие стратегическим планам.
3. Имущество Агентства
13. Агентство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество Агентства формируется за счет имущества, переданного ему государством, и относится к республиканской собственности.
14. Агентство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Агентству может быть предоставлено право распоряжения имуществом, в случаях и пределах установленных законодательством.
15. Материально-техническое обслуживание Агентства осуществляется Управлением Делами Президента Республики Казахстан.

4. Агенттік қызметін ұйымдастыру
16. Агенттікті Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
17. Агенттік Төрағасының орынбасары болады, оны Төрағаның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
18. Төраға:
1) Агенттік қызметіне басшылық етеді және Агенттікке жүктелген міндеттердің, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Президенті актілерінің сапалы орындалуына дербес жауап береді;
2) Агенттік Төрағасы орынбасарының және құрылымдық бөлімшелері басшыларының өкілеттіктері мен міндеттерін айқындайды;
3) Агенттіктің құрылымдық бөлімшелерінің ережелерін бекітеді;
4) Агенттік қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
5) мемлекеттік органдарда және басқа ұйымдарда Агенттік атынан өкілдік етеді;
6) Агенттіктің құзыретіне кіретін басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
19. Агенттік қабылдайтын шешімдер Төрағаның бұйрықтарымен ресімделеді.
20. Төрағаның орынбасары Төраға болмаған кезде оның міндеттерін атқарады және өзіне Төраға жүктеген міндеттерді
орындайды.
21. Агенттікте консультативтік-кеңесші орган - алқа құрылады. Алқаның саны мен дербес құрамын Агенттік Төрағасы бекітеді.
5. Агенттікті қайта ұйымдастыру және тарату
22. Агенттік заңдарда белгіленген тәртіппен қайта ұйымдастырылады және таратылады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
1999 жылғы 28 қарашадағы
N 271 Жарлығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау
жөніндегі агенттігінің
құрылымы
Басшылық
Стратегиялық жоспарлау және бақылау департаменті
Әлеуметтік-экономикалық талдау департаменті

4. Организация деятельности Агентства
16. Агентство возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан.
17. Председатель имеет заместителя, назначаемого на должность и освобождаемого от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Председателя Агентства.
18. Председатель:
1) руководит деятельностью Агентства и несет персональную ответственность за качественное исполнение задач, возложенных на Агентство, а также актов Президента Республики Казахстан;
2) определяет полномочия и обязанности заместителя Председателя и руководителей структурных подразделений Агентства;
3) утверждает положения структурных подразделений Агентства;
4) назначает на должность и освобождает от должности работников Агентства;
5) представляет Агентство в государственных органах и других организациях;
6) принимает решения по другим вопросам, входящим в компетенцию Агентства.
19. Решения, принимаемые Агентством, оформляются приказами Председателя.
20. Заместитель Председателя замещает Председателя во время его отсутствия и выполняет обязанности, возложенные на него Председателем Агентства.
21. В Агентстве образуется консультативно-совещательный орган - коллегия. Численный и персональный состав коллегии утверждается Председателем Агентства.
5. Реорганизация и ликвидация Агентства
22. Реорганизация и ликвидация Агентства производится в установленном законодательством порядке.
Утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от 28 ноября 1999 г. N 271
Структура
Агентства по стратегическому планированию
Республики Казахстан
Руководство
Департамент стратегического планирования и контроля
Департамент социально-экономического анализа