Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына біржолғы төлем туралы
Қазақстан Республикасы Президентінің 1999 жылғы 13 желтоқсандағы N 284 Жарлығы
Ұрпақтар бірлігі мен сабақтастығы жылында Қазақстан Республикасының азаматтарын әлеуметтік қолдау мақсатында қаулы етемін:
1. 1945 жылдың 3 қыркүйегінен 1993 жылдың 20 қаңтарына дейінгі кезеңде әскери қызметшілерді әлеуметтік қорғау туралы заңдарда белгіленген сақтандыру сомаларын алмаған қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына біржолғы төлем төлеу жүргізілсін. <*>
Жоғарыда аталған төлемдер:
шақыру бойынша әскери қызметін өткеру кезеңінде қаза тапқан немесе алынған жарақаттың, контузияның, зақымның, науқастың зардабынан әскери қызметтен босағаннан кейін қайтыс болған (құқыққа қарсы әрекеттерінің нәтижесінде қайтыс болғандарды қоспағанда) әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына - 87750 теңге мөлшерінде;
ұрыс қимылдары кезеңінде қаза тапқан, қайтыс болған (құқыққа қарсы әрекеттерінің нәтижесінде қайтыс болғандарды қоспағанда) әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына 117000 теңге мөлшерінде жүргізілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерiс енгізілді - Қазақстан Республикасы Президентінің 2005.05.16. N 1572 Жарлығымен.
2. Былай деп белгіленсін:
1) бір отбасынан екі немесе одан да көп әскери қызметші қаза тапқан, қайтыс болған жағдайда біржолғы төлем әрбір әскери қызметші үшін жүргізіледі;
2) қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарының, асырап алушыларының, қамқоршыларының қайтыс болуына байланысты төленбеген біржолғы төлем мұраға қалдырылмайды.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына біржолғы төлемді жүзеге асырудың ережесін бекітсін;
2) осы Жарлықпен көзделген біржолғы төлемдерді республикалық бюджеттің қаражаты есебінен жүзеге асырсын.
4. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті

О единовременных выплатах родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих
Указ Президента Республики Казахстан от 13 декабря 1999 года N 284
В Год единства и преемственности поколений , в целях социальной поддержки граждан Республики Казахстан постановляю:
1. Произвести единовременные выплаты родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, не получившим в период с 3 сентября 1945 года по 20 января 1993 года установленные законодательством о социальной защите военнослужащих страховые суммы.
Вышеуказанные выплаты производить родителям, усыновителям, опекунам военнослужащих:
погибших, умерших в период прохождения военной службы по призыву или после увольнения вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных при прохождении военной службы (за исключением, когда смерть наступила в результате их противоправных действий), в размере 87750 тенге;
погибших, умерших в период боевых действий (за исключением, когда смерть наступила в результате их противоправных действий), в размере 117000 тенге. <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - Указом Президента РК от 16 мая 2005 г. N 1572 .
2. Установить, что:
1) в случае гибели, смерти двух или более военнослужащих из одной семьи единовременные выплаты производятся за каждого военнослужащего;
2) единовременные выплаты, не выплаченные в связи со смертью родителей, усыновителей, опекунов погибших, умерших военнослужащих, не наследуются.
3. Правительству Республики Казахстан:
1) утвердить Правила осуществления единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих;
2) предусмотренные настоящим Указом единовременные выплаты осуществить за счет средств республиканского бюджета.
4. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан