Кедендік алып жүру туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 2000 жылғы 29 наурыз N 266 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2000 жылғы 31 наурыз N 152 бұйрығымен бекітілген. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 18 сәуірде тіркелді Тіркеу N 1106. Күші жойылды - Мемлекеттік Кіріс министрлігінің 2001.03.30. N 149 бұйрығымен. ~V011449.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995 жылғы 7 қарашадағы N 1479 P951479_ қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 13 қаңтардағы N 63 P000063_ қаулысын орындау үшін
Бұйырамыз:
1. Қоса беріліп отырған Кедендік алып жүру ережелері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинеті жанындағы Кеден комитетінің 1995 жылғы 7 желтоқсандағы N 193-П V950144_ ;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кеден комитетінің "Кедендік алып жүру туралы" ҚР КК 1995 ж. 7.12 N 193-П бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар туралы" 1997 жылғы 25 шілдедегі N 191-П V970052_ бұйрықтарының күші жойылды танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитеті (М.О.Нүкенов) заңмен белгіленген тәртіппен: осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін; бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін. 4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Бірінші Вице-Министрі Р.К.Тоқсейітовке жүктелсін. Министр Министр Кедендік алып жүру туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк алып жүру және кедендiк алып жүру үшiн кедендiк алымдарды төлеу тәртiбiн айқындайды.
Ереже "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ 1995 жылғы 16 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң) сәйкес әзiрленген.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк алып жүру - Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды тұлғаларының (бұдан әрi - кеден наряды) тауарлар мен көлiк құралдарын алып жүруi.

Об утверждении Правил таможенного сопровождения
Совместный приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 29.03.2000г. N 266 и Министра финансов Республики Казахстан от 31.03.2000г. N 152. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7.04.2000г. за N 1106. Утратил силу - приказом Министра МГД РК от 15 февраля 2001г. N 149 ~V011449
В соответствии с  Законом Республики Казахстан от 20 июля 1995 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" и во исполнение  постановления Правительства Республики Казахстан от 13 января 2000 года N 63 "О внесении изменений и дополнений в  постановление Правительства Республики Казахстан от 7 ноября 1995 года N 1479", приказываем:
1. Утвердить прилагаемые Правила таможенного сопровождения.
2. Признать утратившим силу следующие приказы:
Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 7 декабря 1995 года N 193-П;
Государственного Таможенного Комитета Республики Казахстан от 25 июля 1997 года N 191-П "Об изменениях и дополнениях в Приказе ТК РК от 7.12.95г. N 193-П "О таможенном сопровождении".
3. Таможенному комитету Министерства государственных доходов Республики Казахстан (Нукенов М.О.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
опубликование в средствах массовой информации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Первого вице-Министра государственных доходов Республики Казахстан Токсеитова Р.К.
От Министерства                   От Министерства финансов
государственных доходов           Республики Казахстан
Республики Казахстан              Министр
Министр
Утверждено                         Утверждено
приказом Министра                  приказом Министра
государственных доходов            финансов
Республики Казахстан               Республики Казахстан
N 266 29 марта 2000 года           N 152 31 марта 2000 года
Правила
таможенного сопровождения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок таможенного сопровождения товаров и транспортных средств и порядок уплаты таможенных сборов за таможенное сопровождение.
Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" от 16 июля 1995 года (далее - Закон о таможенном деле).
2. Таможенное сопровождение товаров и транспортных средств - это сопровождение товаров, транспортных средств и документов на них должностными лицами таможенных органов Республики Казахстан (далее - таможенный наряд).

3. Кедендiк алып жүру Кеден iсі туралы заңы мен халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
2. Кедендiк алып жүру туралы шешiм
4. Егер тасымалдаушы Кеден iсi туралы заңның ережелерiнiң сақталуына кепiлдiк бере алмаса не кеден органында тауарлар мен көлiк құралдарының тағайындалған жерiне дейiн жеткiзiле алмайды деп пайымдауға негiзi болса кеден органы кедендiк алып жүрудi жүзеге асырады.
5. Кеден органының транзиттiк тауарларды кедендiк алып жүру туралы жөнiндегi шешiмi тауарларды тасымалдаушы үшiн мiндеттi болып табылады.
6. Тасымалдаушы кедендiк алып жүрумен байланысты туындаған шығыстарын кеден органдары өтемейдi.
7. Кедендiк алып жүру туралы шешiмдi жөнелтушi, алушы кеден органының басшысы не оларды алмастыратын тұлғалар қабылдайды.
8. Кедендiк алып жүру мен алып жүрудi тiкелей ұйымдастыру туралы шешiм қабылдау тауарларды тасымалдаудың кеден заңдарымен белгiленген мерзiмдерiн ұзартпауға тиiс.
9. Кеден органы тауарлар мен көлiк құралдарын алып жүрудi тасымалдаушы, жөнелтушi немесе алушы Кеден iсi туралы заңына сәйкес өзiне жүктелген барлық мiндеттемелердi орындайтын және кедендiк алып жүру үшiн кеден алымдарын төлейтiн шартпен кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылданғаннан кейiнгi күннен кешiктiрмей жүзеге асырады.
10. Көлiк құралы тиiстi түрде жасақталған:
кеден баждары мен салықтарды төлеу тиiстi сомаларды уәкiлеттi банктiң кепiлдiктерi түрiнде немесе Қазақстан Республикасының кеден органының депозитiне енгiзумен қамтамасыз етiлген жағдайда қолданылмайды.
11. Кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылданған кезде:
1) тауардың сипаты мен мәртебесi;
кеден төлемдерi мен салықтар салынатын тауарлар;
акцизделетiн тауарлар;
әкелуге өзге мемлекеттiк органдардың рұқсаты, осындай рұқсаттар (лицензия, малдәрiгерлiк куәлiк, карантиндiк сертификат және т.б.) болмау шартымен талап етiлетiн тауарлар;
2) тасымалдаушы туралы мәлiметтер (кеден ережелерiн бұрын орын алған бұзушылықтар, тауарларды, оның iшiнде МДП кiтапшаларын пайдаланумен жүктердiң халықаралық тасымалдаулары туралы Кеден конвенциясына сәйкес өткiзiлетiн тауарлардың жетiспеушiлiк фактiлерi туралы) ескерiледi.
12. Тауарлар Жүктердi халықаралық тасымалдау туралы кеден конвенциясына сәйкес МДП кiтапшалары, 1975 пайдаланыла отырып тасымалданған жағдайда, еге бiр көлiк құралымен тасымалданатын тауардың кеден төлемдерi мен салықтарының сомасы кепiлдi сомадан елу мың АҚШ долларынан асса кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылданады.

3. Таможенное сопровождение осуществляется в соответствии с Законом о таможенном деле и международными договорами.
2. Решение о таможенном сопровождении
4. В случае, если перевозчик не может гарантировать соблюдение положений Закона о таможенном деле либо у таможенного органа имеются основания полагать, что товары и транспортные средства не могут быть доставлены до места назначения, таможенный орган осуществляет таможенное сопровождение.
5. Решение таможенного органа о таможенном сопровождении транзитных товаров является обязательным для перевозчика товаров.
6. Расходы, возникшие у перевозчика товаров, связанные с таможенным сопровождением, таможенными органами не возмещаются.
7. Решение о таможенном сопровождении принимается начальником таможенного органа отправления, назначения, либо лицами, их замещающими.
8. Принятие решения о таможенном сопровождении и организация непосредственно самого сопровождения не должны удлинять сроки перевозки товаров, установленные таможенным законодательством.
9. Таможенное сопровождение товаров и транспортных средств таможенным органом осуществляется не позднее следующего дня после принятия решения о таможенном сопровождении, при условии выполнения перевозчиком, отправителем или получателем товаров всех возложенных на него обязанностей в соответствии с Законом о таможенном деле и уплаты таможенных сборов за таможенное сопровождение.
10. Таможенное сопровождение не применяется в случае:
надлежащего оборудования транспортного средства;
предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов в виде гарантии уполномоченного банка или внесения на депозит таможенного органа Республики Казахстан причитающихся сумм.
11. При принятии решения о таможенном сопровождении учитываются:
1) характер и статус товара:
товары, облагаемые таможенными платежами и (или) налогами;
подакцизные товары;
товары, на ввоз которых требуются разрешения иных государственных органов при условии отсутствия таких разрешений (лицензия, ветеринарное свидетельство, карантинный сертификат и так далее);
2) сведения о перевозчике (информация о ранее имевших место нарушениях таможенных правил, фактах недоставки товаров, в том числе перевозимых в соответствии с Таможенной конвенцией о международной перевозке грузов с использование книжек МДП 1975 года).
12. В случае перевозки товаров в соответствии с Таможенной конвенцией о международной перевозке грузов с использованием книжек МДП 1975 года решение о таможенном сопровождении принимается, если сумма таможенных платежей и налогов товара, перевозимого одним транспортным средством, превышает гарантированную сумму пятьдесят тысяч долларов США.

3. Кедендiк алып жүру үшiн кеден алымдарын төлеу тәртiбi
13. Кеден органы кедендiк алып жүру үшiн алымдарды кедендiк алып жүру басталғанға дейiн кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылданғаннан кейiн тасымалдаушыдан алады.
14. Кедендiк алып жүру үшiн алымдар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 120-бабына сәйкес тауарларды кедендiк алып жүру жүзеге асырылатын қашықтыққа Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген мөлшерлерде алынады.
4. Кедендiк алып жүру кезiнде құжаттарды ресiмдеу
15. Кедендiк алып жүрумен тасымалданатын тауарлар мен көлiк құралдарын кеден органында жөнелтушi және тағайындалған кеден органында ресiмдеу Кеден iсi туралы заңның талаптарына сәйкес осы тарауда белгiленген ерекшелiктер ескерiле отырып жүргiзiледi.
16. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк алып жүру туралы шешiм қабылданған жағдайда мына құжаттар мiндеттi түрде жасалады:
кедендiк алып жүрудi қабылдау туралы шешiм (N 1 қосымша);
кеден нарядына жоспар-тапсырма, онда кедендiк алып жүрудi жүзеге асырушы инспекторлардың тегi, қарудың маркiсi мен нөмiрi не арнайы құралдардың атауы, қозғалыс маршруты, алып жүретiн көлiк құралдарының атауы мен мемлекеттiк нөмiрлерi, тауарға iлеспе құжаттардың нөмiрлерi (кеден жүк мағлұмадамасының, iшкi транзит құжатының және т.б.) (N 2 қосымша);
тауарлар мен көлiк құралдарын қабылдау-беру актiсi (N 3 қосымша);
iссапар куәлiгi;
көлiк құралын қайта қарау актiсi;
Сондай-ақ кедендiк алып жүру үшiн алымды төлеу туралы квитанцияның көшiрмесi қоса тiркеледi.
17. Кедендiк алып жүрудi жүргiзуге арналған шешiм тiркеу нөмiрi берiлiп Кедендiк алып жүрудi тiркеу журналында тiркеледi. (N 4 қосымша).
18. Тауарлар мен көлiк құралдарын қабылдау-беру актiсi екi данада ресiмделедi. Бiр дана қол қойылғаннан кейiн жөнелтушi кеден органында, ал екiншiсi алушы кеден органында сақталады. Актiде мiндеттi түрде барлық бағандар толтырылады, тауарлар мен көлiк құралдарын берген және қабылдаған кеден нарядының тегi мен аты-жөнi көрсетiледi. Қолдар тағайындалған және жөнелткен кеден органының немесе аға нарядтардың жеке нөмiрлi мөрлерiмен расталады.
19. Кедендiк алып жүрудi жүзеге асыруды бастағанға дейiн белгiленген тәртiппен қайта қарау актiсi жасалып пломбыланып көлiк құралын комиссиямен қайта қарау жүргiзiледi.
20. iссапар куәлiктерi алып жүрудiң барлық нарядына берiледi. Іссапар куәлiктерiнiң бағандарын толтыру белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
21. Нұсқаулықты жүргiзу нұсқаулықтың арнайы журналында көрсетiледi.

3. Порядок уплаты таможенных сборов за
таможенное сопровождение
13. Сборы за таможенное сопровождение взимаются с перевозчика таможенными органами до начала таможенного сопровождения после принятия решения о таможенном сопровождении.
14. Сборы за таможенное сопровождение взимаются в соответствии со статьей 120 Закона о таможенном деле в размерах, устанавливаемых Правительством Республики Казахстан за расстояние, на которое осуществляется таможенное сопровождение товаров.
4. Оформление документов
при таможенном сопровождении
15. Оформление товаров и транспортных средств, следующих под таможенным сопровождением, в таможенном органе отправления и назначения производится в соответствии с требованиями Закона о таможенном деле с учетом особенностей, установленных в настоящей главе.
16. В случае принятия решения о таможенном сопровождении товаров и транспортных средств обязательно составляются следующие документы:
решение о принятии таможенного сопровождения (Приложение N 1);
план-задание таможенному наряду, в котором указываются фамилии инспекторов, осуществляющих таможенное сопровождение, марка и номер оружия, либо наименование спецсредств, маршрут движения, наименование и государственные номера сопровождаемых транспортных средств, номера сопроводительных документов (грузовой таможенной декларации, внутреннего транзитного документа) (Приложение N 2);
акт приема-передачи товаров и транспортных средств (Приложение N 3);
командировочное удостоверение;
акт досмотра транспортного средства.
17. Решение о таможенном сопровождении регистрируется в Журнале регистрации таможенного сопровождения с проставлением регистрационного номера (Приложение N 4).
18. Акт приема-передачи товаров и транспортных средств составляется в двух экземплярах. Один экземпляр после подписания хранится в таможенном органе отправления, а второй - в таможенном органе назначения. В акте в обязательном порядке заполняются все графы, указываются фамилии и инициалы старших таможенного наряда, передавшего и принявшего товары и транспортные средства. Подписи скрепляются печатями таможенного органа назначения и отправления или личными номерными печатями старших таможенных нарядов.
19. Перед началом осуществления таможенного сопровождения производится комиссионный досмотр транспортного средства с составлением акта досмотра и пломбирование в установленном порядке.
20. Командировочные удостоверения выдаются всему таможенному наряду. Заполнение граф командировочного удостоверения производится в установленном порядке.
21. Проведение инструктажа отражается в специальном журнале инструктажа.

22. Тағайындалған кеден органына тауарларды жеткiзудi бақылау тағайындалған кеден органына аталған құжаттар табыс етiлгеннен кейiн аяқталады.
5. Кедендiк алып жүру тәртiбi
23. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк алып жүру тасымалдаушының, жөнелтушiнiң немесе алушының алып жүретiн көлiк құралында немесе кеден органының автокөлiгiнде жүзеге асырылады.
24. Кедендiк алып жүру жөнелткен кеден органынан бастап тағайындалған кеден органына дейiн үздiксiз жүзеге асырылады.
25. Алып жүретiн тауарлар мен көлiк құралдары тасымалдау жолында орналасқан кеден органдарында кеден нарядын ауысуымен бiрге қабылдау алынған-берiлген жағдайда аталған кеден органдары транзиттік мағлұмдамалардың, тауарлардың жеткiзiлуiн бақылау құжаттарының және кеден құжаттарының барлық беттерiнде тауарларды жеткiзудiң белгiленген ережелерiне сәйкес белгiлер қояды.
26. Алып жүретiн көлiк құралдарының кеден нарядын ауыстыру қабылдау-беру актiсi мiндеттi түрде жасалып және кедендiк алып жүру туралы жаңа шешiм қабылдаумен кедендiк алып жүру бекеттерiнде ғана жүзеге асырылады. Кедендiк алып жүру бекеттерiн Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi белгiлейдi.
27. Авария немесе тежеусiз күш әрекетi кезiнде кеден наряды тасымалдаушыға оның мiндеттемелерiн орындауға жәрдемдеседi. Көлiк оқиғасы туралы хаттама аға кеден нарядының қатысуымен жасалады.
6. Тауарларды тасымалдау кезiнде кедендiк алып
жүрудiң ерекшелiктерi
28. Көлiк құралдарымен тасымалданатын тауарларды кедендiк алып жүру кезiнде тасымалдау жағдайлары мен тауардың сипатына байланысты бiр кеден наряды 10 аспайтын автокөлiк құралын алып жүредi.
Кеден нарядының жеке құрамы бас және соңғы жол-көлiк құралында орналасады. Колонна тоқтаған кезде кеден наряды қарулы күзеттiң екi жағын бақылайды.
29. Көлiк құралдарының бiрi ақаулы болған кезде жөндеу аяқталғанға дейiн бүкiл колонна кiдіредi. Аварияның немесе көлiк құралының бұзылуы салдарынан тауар басқа көлiк құралына қайта тиелген кезде көлiк құралының жүк бөлiгiне мүмкiндiкке орай пломба салынады. Бұл ретте кеден наряды тауардың басқа көлiк құралына қайта тиелгенi туралы екi данада акт жасайды, онда тауарды қайта тиеу себептерi, тауардың мөлшерi мен басқа да ерекшелiктерi, ескi және жаңа пломбының нөмiрлерi көрсетiледi. Пломба салу мүмкiндiгiнiң болмауы актiде көрсетiледi. Актiге аға кеден наряды мен тасымалдаушы қол қояды. Актiнiң екiншi данасы тағайындалған кеден органына табыс етiледi.

22. Контроль доставки товаров и транспортных средств в таможенный орган назначения завершается после представления указанных документов таможенному органу назначения.
5. Порядок таможенного сопровождения
23. Таможенное сопровождение товаров и транспортных средств осуществляется на сопровождаемом транспортном средстве перевозчика, отправителя, получателя или на автотранспорте таможенного органа.
24. Таможенное сопровождение осуществляется непрерывно от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения.
25. В случае приема-передачи сопровождаемых товаров и транспортных средств со сменой таможенного наряда в таможенных органах, расположенных на пути следования, указанные таможенные органы на всех листах транзитной декларации, документа контроля за доставкой товаров и транспортных документах проставляют отметки в соответствии с установленными правилами доставки товаров.
26. Смена таможенного наряда сопровождаемых товаров и транспортных средств осуществляется только в пунктах приема-передачи таможенного сопровождения с обязательным составлением акта приема-передачи и принятием нового решения о таможенном сопровождении. Пункты приема-передачи таможенного сопровождения определяются Таможенным комитетом Министерства государственных доходов Республики казахстан.
27. При аварии или действии непреодолимой силы таможенный наряд оказывает содействие перевозчику в исполнении его обязанностей. Протокол о транспортном происшествии составляется при участии старшего таможенного наряда.
6. Особенности таможенного сопровождения
при перевозке товаров и транспортных средств
28. При таможенном сопровождении товаров, перевозимых транспортными средствами, в зависимости от условий перевозки и характера товара один таможенный наряд сопровождает не более 10 автотранспортных средств.
Личный состав таможенного наряда размещается в головном и замыкающем дорожно-транспортном средстве. Во время движения и остановок сопровождаемых транспортных средств таможенный наряд контролирует обе стороны колонны.
29. При неисправности одного из сопровождаемых транспортных средств задерживается вся колонна до окончания ремонта. При перегрузке товара на другое транспортное средство вследствие аварии или поломки транспортного средства грузовой отсек транспорта пломбируется. При этом таможенным нарядом составляется акт о перегрузке товара на другое транспортное средство в двух экземплярах, где указываются причины перегрузки товара, количество и другие особенности товара, номера старой и новой пломбы. Невозможность наложения пломбы отражается в акте. Акт подписывается старшим таможенного наряда и перевозчиком. Второй экземпляр акта предоставляется в таможенный орган назначения.

30. Адамдардың өмiрi мен денсаулығына және қоршаған ортаға қауiптi болып табылатын тауарларды (химикаттарды, радиоактивтiк және жарылғыш заттарды және т.б.) кедендiк алып жүру жағдайында кедендiк алып жүру жеке көлiк құралында күшейтiлген кеден нарядымен жүзеге асырылады.
7. Кедендiк алып жүру кезiнде тасымалдаушының
құқықтары мен мiндеттерi
31. Тасымалдаушының:
кедендiк алып жүрудi жүзеге асыру үшiн, осы Ереженiң 16-тармағында көрсетiлген құжаттармен танысуға;
тауарлар мен көлiк құралын кедендiк алып жүру туралы кеден органының шешiмiмен келiспеген жағдайда, жоғары сатыдағы кеден органына немесе сотқа шағымдануға құқығы бар.
32. Тасымалдаушы:
- кеден органы белгiлеген орынға тауарларды тасымалдаудың қалыпты жағдайларын қамтамасыз етуге;
- жөнелтушi кеден органы белгiлеген транзиттiк және жеткiзiлетiн тауарларды тасымалдаудың мерзiмдерi мен қозғалыс маршрутын сақтауға;
- авария немесе тежеусiз күш әрекетi кезiнде тауарлардың сақталуын және оларды қалай да пайдалануына жол бермеудi қамтамасыз ету үшiн қажеттi барлық шараларды қолдануға;
- кедендiк алып жүрудi жүзеге асыру үшiн кеден нарядына қажеттi жағдайлар мен жеке орындар беруге және қызметтiк мiндеттердi орындауда оған жәрдем көрсетуге мiндеттi.
8. Кедендiк алып жүру кезiнде кеден нарядының
құқықтары мен мiндеттерi
33. Кеден нарядын аға наряд басқарады. Егер кеден наряды бiр адамнан тұратын болса, ол бiруақытта аға кеден наряды болып табылады. Аға кеден наряды мен оның жеке құрамы "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Қазақстан Республикасының Заңы мен осы Ережеде белгiленген өзiнiң мiндеттерiн мүлтiксiз орындауға тиiс.
34. Кеден наряды аталған тауарларды тағайындалған кеден органына жай-күйiн өзгертпей белгiленген мерзiмдерде және белгiленген маршруттармен жеткiзудi қамтамасыз ету үшiн транзиттiк және тасымалданатын тауарларды бақылауды жүзеге асыруға мiндеттi.
35. Аға кеден наряды:
кеден нарядының жеке құрамын кедендiк алып жүру тәртiбi туралы, сондай-ақ тауарларды кедендiк алып жүру кезiндегi олардың құқықтары мен мiндеттерi туралы нұсқаулық өткiзуге;
тауарларды тасымалдау маршрутының ерекшелiктерiн зерттеуге, маршруттағы ықтимал жағдайларды болжауға және тұтқиыл жағдайлар туындаған кезде нарядтың жеке құрамының iс-қимыл тәртiбiн айқындауға;
кедендiк алып жүру уақытында кеден нарядының жеке құрамының орналасу орнын және тасымалданатын тауарларға қадағалау жүргiзу тәртiбiн айқындауға;
кедендiк алып жүру кезiнде қауiпсiздiк шараларын қамтамасыз етуге;
кеден нарядының жеке құрамының экипировкасын, оның байланыс құралдарымен жарақтандырылуын тексеруге;
кедендiк алып жүрумен тауарларды тасымалдау кезiнде кеден заңдарының сақталуына жалпы бақылауды қамтамасыз етуге мiндеттi.

30. В случае таможенного сопровождения товаров, являющихся опасными для жизни и здоровья людей и окружающей среды (химикаты, радиоактивные и взрывчатые вещества и т.д.), таможенное сопровождение осуществляется на отдельном транспортном средстве при усиленном таможенном наряде с соблюдением установленных правил перевозки опасных грузов и мер безопасности.
7. Права и обязанности перевозчика
при таможенном сопровождении
31. Перевозчик имеет право:
знакомиться с документами для осуществления таможенного сопровождения, указанными в пункте 16 настоящих Правил;
в случае несогласия с решением таможенного органа о таможенном сопровождении товара и транспортного средства, обжаловать данное решение в вышестоящий таможенный орган или суд.
32. Перевозчик обязан:
обеспечить нормальные условия транспортировки товаров и транспортных средств в определенное таможенным органом место;
соблюдать установленные таможенным органом отправления сроки перевозки транзитных и доставляемых товаров и маршрут движения;
при аварии или действии непреодолимой силы принимать все необходимые меры для обеспечения сохранности товаров и недопущения какого-либо их использования;
обеспечить таможенному наряду необходимые условия и отдельные места в транспортном средстве для осуществления таможенного сопровождения и оказывать ему содействие в исполнении служебных обязанностей.
8. Права и обязанности таможенного наряда
при таможенном сопровождении
33. Таможенный наряд возглавляет старший наряда. Если таможенный наряд состоит из одного человека он одновременно является старшим таможенного наряда. Старший таможенного наряда и личный состав должны неукоснительно исполнять свои обязанности, установленные Законом о таможенном деле и настоящими Правилами.
34. Таможенный наряд обязан осуществлять контроль за обеспечением доставки сопровождаемых товаров и транспортных средств в неизменном состоянии в таможенный орган назначения в установленные сроки и по установленным маршрутам.
35. Старший таможенного наряда обязан:
проводить инструктаж личного состава таможенного наряда и представителей перевозчика о порядке таможенного сопровождения, а также об их правах и обязанностях при перевозке товаров и транспортных средств под таможенным сопровождением;
изучать особенности маршрута перевозки товаров, прогнозировать возможные ситуации на маршруте и определять порядок действия личного наряда при возникновении нештатных ситуаций;
определять места нахождения личного состава таможенного наряда во время таможенного сопровождения и порядок ведения наблюдения за сопровождаемыми товарами и транспортными средствами;
обеспечить меры безопасности при таможенном сопровождении;
проверять экипировку личного состава таможенного наряда, оснащения его средствами связи;
осуществлять контроль за соблюдением таможенного законодательства при перевозке товаров и транспортных средств под таможенным сопровождением.

36. Кеден нарядының жеке құрамы кедендiк алып жүру кезiнде:
алып жүретiн тауарлар мен көлiк құралдарын қадағалауды жүргiзуге;
көлiк құралдарының жүк бөлiмшелерiне салынған кедендiк қамтамасыз ету құралдарының жағдайын, сондай-ақ тасымалданатын тауарларды бiрдейлендiрудiң басқа құралдарын тексеруге;
қолдануға тұрақты түрде даяр қару мен арнайы құралдар болуға;
қауiпсiздiк шараларын қатаң сақтауға;
алып жүретiн көлiк құралдарында бөгде адамдардың жүруiне жол бермеуге мiндеттi.
37. Кеден наряды кедендiк алып жүрудi жүзеге асырған кезде "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген ережелерге сәйкес жеке күшiн, арнайы құралдар мен атыс құралдарын қолдануға құқылы.
38. Адам өмiрiне қауiп, транзиттiк және тасымалданатын тауарлардың жойылуына немесе жоғалуына әкеп соқтыруы мүмкiн тежеусiз күш әрекетi туындаған жағдайларда кеден нарядының жеке құрамы зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету, кедендiк алып жүруге барлық қатысушылардың өмiрiнiң қауiпсiздiгi мен денсаулығын, аталған тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi өзiне байланысты барлық шараларды қолдануға мiндеттi.
39. Кедендiк алып жүру нарядын басқа бақылаушы органдар ұстаған кезде аға кеден наряды жөнелткен кеденге және тағайындаған кеденге арнайы хабарламаны дереу жiбередi. Хабарламада нарядты ұстаған орган туралы нақты деректер, ұстау себептерi, лауазымды тұлғалардың тегi болуға тиiс. Кеден бақылауындағы тауарларды жөнелткен кеден басшылығының нұсқауларын алғанға дейiн кеден наряд күзетедi.
9. Кеден нарядын қалыптастыру
40. Кеден наряды көлiк құралдарының саны мен тасымалдау жағдайларына, тасымалданатын тауарлардың сипатына, сондай-ақ нарядтың құрамына әсер етуi мүмкiн басқа да факторларға орай қалыптастырады.
41. Кеден нарядының жеке құрамын атыс құралдарымен, арнайы құралдармен және қорғаныстың жеке құралдарымен жарақтандыруды алып жүру маршрутындағы жедел жағдайға байланысты айқындалады.
42. Кедендiк алып жүру нарядында:
осы Ереженiң 16-тармағында аталған қажеттi құжаттар;
пломбылайтын қондырғы;
қажет жағдайда - екi жаққа жүру жолына арналған азық-түлiк немесе азық-түлiк-жолдық ақша, тамақ iшуге және оны даярлауға, сондай-ақ ауыз суды сақтауға арналған ыдыс аяқ, пост киiмiнiң жинақтары, жолда бiр тәулiктен астам болған кезде нарядтың барлық құрамына арналған төсек орын, медициналық аптечка, ракетницалар, дабыл беретiн қызыл жалаушалар мен қызыл түстi жарық сүзгiлi шамдар, байланыс құралдары болуға тиiс.

36. Личный состав таможенного наряда во время таможенного сопровождения обязан:
вести наблюдение за сопровождаемыми товарами и транспортными средствами;
проверять состояние средств таможенного обеспечения, наложенных на грузовые отделения транспортных средств, а также другие средства идентификации перевозимых товаров;
иметь в постоянной готовности к применению оружие и специальные средства;
строго соблюдать меры безопасности;
не допускать проезда в сопровождаемых транспортных средствах посторонних лиц.
37. При осуществлении сопровождения таможенный наряд вправе применять физическую силу, специальные средства и огнестрельное оружие в соответствии с Законом о таможенном деле.
38. В случаях возникновения аварии или действия непреодолимой силы, могущих повлечь человеческие жертвы, уничтожение или утрату сопровождаемых товаров и транспортных средств, личный состав таможенного наряда обязан принять все зависящие от него меры по оказанию первой неотложной помощи пострадавшим, обеспечения безопасности жизни и здоровья всех участников таможенного сопровождения, сохранности указанных товаров и транспортных средств.
39. При задержании таможенного наряда таможенного сопровождения другими контролирующими органами, старший таможенного наряда незамедлительно направляет сообщение в таможню отправления и таможню назначения. Сообщение должно содержать точные данные об органе, задержавшем наряд, причины задержания, фамилии должностных лиц. Сопровождаемые товары и транспортные средства охраняются таможенным нарядом до получения указаний руководства таможни отправления.
9. Формирование таможенного наряда
40. Таможенный наряд формируется исходя из вида, количества транспортных средств, срока и условий перевозки, характера перевозимого товара, а также из других факторов, могущих влиять на состав наряда.
41. Вооружение личного состава таможенного наряда огнестрельным оружием, специальными средствами и индивидуальными средствами защиты определяются исходя из условий оперативный обстановки маршрута сопровождения.
42. Таможенный наряд должен также иметь:
необходимые документы для таможенного сопровождения, указанные в пункте 16 настоящих Правил;
пломбирное устройство;
в случаях необходимости - продовольствие или продовольственно-путевые деньги на путь следования в оба конца, посуда для приготовления и приема пищи, а также для хранения питьевой воды, комплекты постовой одежды, постельные принадлежности на весь состав наряда при нахождении в пути свыше одних суток, медицинскую аптечку, ракетницу, сигнальные красные флажки и фонари со светофильтрами красного цвета, средства связи.

43. Егер тауарлар мен көлiк құралдарын тағайындалған кеден органы кедендік алып жүрген жағдайда мұндай наряд осындай шешiм қабылданып келiсiлгеннен кейiн барынша қысқа мерзімдерде жөнелтушi кеден органына келiп кедендiк алып жүру жөнiндегі өзінiң мiндеттерін орындауға кiрiсуге міндетті. Жөнелтушi кеден органы кеден нарядын қарсы алуды және нұсқаулық өткізудi ұйымдастыруға тиiс. 44. Кеден нарядын жiберер алдында нарядқа нұсқаулық өткiзiледi, нарядтың денсаулық жағдайы, жасақталуы, қызметтiк міндеттерiн бiлуi, қару мен арнайы құралдардың жай-күйi тексеріледi. Кеден наряды кедендiк алып жүруді белгіленген үлгідегі нысанды киiм киiп жүзеге асырады. Кедендiк алып жүру Ережелерiне 1 қосымша Кедендiк алып жүру туралы шешім 2000 жылғы "__"_____________ (жасалған орны) __________________________________________________________________________ кеден органының лауазымды тұлғасы __________________________________________________________________________ _______________________________________________________қарап БЕЛГІЛЕДI: ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Жоғарыда айтылғанның негiзінде "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнің N ___ бұйрығын (күнi, бұйрықтың нөмірi), басшылыққа ала отырып ШЕШТI: 1. ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ 2. ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________
___________________________________
(лауазымды тұлғаның қолы)
Шешіммен таныстым: _____________________________________
Тегi, күнi, қолы
Кедендiк алып жүру
Ережелерiне 2 қосымша
БЕКIТЕМIН:
Аумақтық кеден органының бастығы Тегi, аты, әкесiнiң аты________________ 200_ жылғы "__________
N______ЖОСПАР-ТАПСЫРМА
1. Кеден нарядының құрамы: _______________________________________________

43. В случае таможенного сопровождения товаров и транспортных средств таможенным нарядом таможенного органа назначения данный таможенный наряд должен в возможно короткие сроки после принятия и согласования такого решения прибыть в таможенный орган отправления и приступить к своим обязанностям по таможенному сопровождению. Таможенный орган отправления должен обеспечить встречу таможенного наряда и его инструктаж.
44. Перед отправлением таможенного наряда проводится инструктаж личного состава таможенного наряда, проверяется его состояние здоровья, снаряжение, знание служебных обязанностей, состояние вооружения и спецсредств. Таможенный наряд осуществляет таможенное сопровождение в форменном одежде установленного образца.
Приложение N 1
к Правилам таможенного
сопровождения
Решение N
о таможенном сопровождении
"__"________200__г.                     (место составления)
_________________________________________________________________
должностное лицо таможенного органа
_________________________________________________________________
рассмотрев_______________________________________________________
Установил:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
На основании изложенного, руководствуясь Законом Республики
Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан" и приказом МГД
Республики Казахстан N (дата и номер приказа)
Решил:
1.__________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
2.__________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________
(подпись должностного лица)
С решение ознакомлен: _________________________
ФИО, дата, подпись
Приложение N 2
к Правилам таможенного
сопровождения
"Утверждаю"
Начальник
территориального
таможенного органа
_________________Ф.И.О.
"___"____________200_г.
План-задание N
1. Состав таможенного наряда:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________

2. Қару-жарақ, арнайы құралдар____________________________________________
3. Жұмыс уақыты 200_ жылғы "___ бастап 200_ жылғы "___ң дейiн
4. Кеден нарядының қозғалыс маршруты______________________________________
5. Іссапар тапсырмасы_____________________________________________________
(Кедендiк алып жүру қызметiнiң бастығы) Тегі, аты, әкесiнiң аты
Кедендік алып жүру
Ережелерiне 3 қосымша
Кедендiк алып жүрудi қабылдау-беру актiсi
__________________________ 2000 жылғы "__" (елдi мекеннiң атауы) __________________________________________________________________________ (көлiк құралының атауы, мем. нөмiрi N________) __________________________________________________________________________ iлеспе тауар құжаттары бар __________________________________________________________________________ (КЖМ, УКМ, iлеспе құжаттардың NN) тасымалданатын тауарды (көлiк құралын) кедендiк алып жүруді тапсырған__________________________________________________аға наряд (кеден органының атауы, тегi, лауазымы) ал қабылдаған______________________________________________аға наряд (кеден органының атауы, тегi, лауазымы) Тауар (көлiк құралы) өзгерiссiз жағдайда, жүк бөлiктерi N_______________ пломба салынды. Қосымша N_____________________ пломба салынды Аға наряд________________________ ______________________________ (кеден органының атауы, (жеке нөмiрлi мөрi, лауазымы, тегi) қолы) Аға наряд________________________ ______________________________ (кеден органының атауы, (жеке нөмiрлi мөрi, лауазымы, тегi) қолы) Кедендік алып жүру Ережелеріне N 4 қосымша --------------------------------------------------------------------------- N ! Кедендік алып ! Күні ! Алып жүрген ! Тауардың атауы, ! Төлем құжаты. ! жүру туралы ! !автокөліктің ! көлемі ! ның нөмірі !шешімінің нөмірі! ! мемлекеттік ! ! ! ! ! нөмірі ! ! --------------------------------------------------------------------------- таблицаның жалғасы: --------------------------------------------------------------------------- Жөнелтушінің !Алушының деректері ! Тағайындалған ! Аға ! Тауарлар мен деректері !(мекен-жайы, атауы,! кеден органы ! наряд !көлік құралда. (мекен-жайы, !есеп шотының нөмірі! ! (тегі) !рын кедендік атауы, есеп ! мен т.б.) ! ! !алып жүруге шотының нөмірі! ! ! !қабылдап алдым мен т.б.) ! ! ! !(аға нарядтың ! ! ! !қолы) --------------------------------------------------------------------------- Журнал істер номенклатурасында тіркелуге, жіп өткізіп тігінделуге, нөмірленуге және кеден органының мөрімен мөрленуге тиіс. Оқығандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.

2. Вооружение, спецсредства______________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Время работы с "___"_____200__г. по "__"__________200__г.
4. Маршрут движения таможенного наряда:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Задание на командировку
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(начальник службы
таможенного сопровождения)                                  Ф.И.О.
Приложение N 3
к Правилам таможенного
сопровождения
Акт
приема-передачи
таможенного сопровождения
_________________________                  "___"__________2000 года
(наимен. насел. пункта)
Старший наряда_________________________________________________сдал,
(наименование таможенного органа, ф.и.о., должность)
а старший наряда______________________________________________принял
(наименование тамож.органа, должность, ф.и.о.)
под таможенное сопровождение товар (транспортное средство),
следующий на_____________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(наименование транспорт. ср-ств)
гос.номера N_____________________________________________________
_________________________________________________________________
при товаросопроводительных документах:___________________________
_________________________________________________________________
(NN ГТД, ВТД, накладных и т.д.)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Товар (транспортное средство) находится в неизменном состоянии,
грузовые отсеки опечатаны_______________________________пломбами
N________________________.
Дополнительно наложены пломбы N__________________________________.
Старший наряда_____________________________  ____________________
(наименование таможенного        (N ЛНП, подпись)
органа, должность, ф.и.о.)
Старший наряда_____________________________  ____________________
(наименование таможенного        (N ЛНП, подпись)
органа, должность, ф.и.о.)
Приложение N 4
к Правилам таможенного
сопровождения
Журнал учета сопровождаемых товаров и
транспортных средств
----------------------------------------------------------------------
N!Номер решения о!Дата!Госномер  !Наимено!Номер !Данные от-!Данные по-
!таможенном со- !    !сопровожд.!вание  !платеж!правителя !лучателя
!провождении.   !    !автотрансп!товара,!ного  !(адрес,наи!(адрес,
!План-задание   !    !средства  !объем  !доку- !менование,!наимено-
!               !    !          !товара !мента !расч.сч.  !вание, расч.
!               !    !          !       !      !и др.)    !сч. и др.)
----------------------------------------------------------------------
(Продолжение таблицы)
---------------------------------------------
Таможенный!Старший!Товары и трансп. Средство!
орган наз-!наряда !под таможенное сопровож- !
начения   !(Ф.И.О)!дение принял (подпись    !
!       !старшего наряда)         !
---------------------------------------------
Журнал должен быть зарегистрирован в номенклатуре дел, прошнурован, пронумерован и опечатан печатью таможенного органа.