Қазақстан Республикасы аумағындағы тұрғын жайлардың үй-жайларын қайта құру (қайта жобалау, қайта жабдықтау) үшін рұқсат ету рәсімін өтудің Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика, индустрия және сауда министрлігі Құрылыс істері жөніндегі комитеті төрағасының 2000 жылғы 17 сәуірдегі N 99 бұйрығы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 20 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1161. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Өңірлік даму министрінің 2013 жылғы 26 шілдедегі № 163/НҚ бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің бірінші орынбасары - ҚР Өңірлік даму министрінің 26.07.2013 № 163/НҚ бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Тұрғын үйлердегі үй-жайларды қайта құру (қайта жобалау, қайта жабдықтау) үшін рұқсат ету рәсімін өтудің бірыңғай республикалық ережесі туралы" 1999 жылғы 18 қазандағы N 1562 қаулысының 1-тармағына сәйкес бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы аумағындағы тұрғын жайлардың үй-жайларын қайта құру (қайта жобалау, қайта жабдықтау) үшін рұқсат ету рәсімін өтудің Ережесін (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Осы Бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Энергетика, индустрия және сауда
министрлiгiнiң Құрылыс iстерi
жөнiндегi Комитетiнiң 2000 жылғы
17 сәуiрдегi N 99 бұйрығымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының аумағындағы
тұрғын жайлардың үй-жайларын қайта құру (қайта жобалау,
қайта жабдықтау) үшін рұқсат ету iс жосығын өтудiң
ЕРЕЖЕЛЕРI
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының аумағындағы тұрғын жайлардың (үйлердiң, жатақханалардың) үй-жайларын қайта құру (қайта жобалау, қайта жабдықтау) үшiн рұқсат ету iс жосығын өтудiң осы Ережелерi (бұдан әрi - Ережелер) үй-жайларды осындай өзгертуге қатысушы құзыретiне жобаларды келiсу, олардың тұрғын немесе тұрғын емес мақсат бойынша пайдаланылуы жоспарланғанына қарамастан өзгерту жөнiндегi құрылыс-монтаж жұмыстарының басталуына рұқсат беру, осылайша өзгертiлуiне қатысы бар жеке және заңды тұлғаларды (шетелдiк азаматтар мен заңды тұлғаларды, сондай-ақ азаматтығы жоқ тұлғаларды қоса алғанда), жергiлiктi атқарушы органдар мен аумақтық қызметтерге мiндеттi болып табылады.
2. Ережелер тұрғын жайлардағы жеке және заңды тұлғалардың өзiне бөлек (жеке) меншiк құқығына тиесiлi жеке тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды, сондай-ақ екi немесе одан көп меншiк иелердiң ортақ мүлкi болып саналатын ғимараттың басқа да бөлiктерiн қайта құру, қайта жобалау және қайта жабдықтау (бұдан әрi - өзгерiс) кезiнде мiндеттi болып табылады.

Об утверждении Правил прохождения разрешительных процедур на реконструкцию (перепланировку, переоборудование) помещений в жилых зданиях на территории Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета по делам строительства Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан от 17 апреля 2000 г. N 99 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20.06.2000 г. за N 1161. Утратил силу приказом первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра регионального развития Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 163/НҚ
Сноска. Утратил силу приказом первого заместителя Премьер-Министра РК - Министра регионального развития РК от 26.07.2013 № 163/НҚ.
Во исполнение пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 18 октября 1999 года N 1562 P991562_ "Об единых республиканских правилах прохождения разрешительных процедур на реконструкцию (перепланировку, переоборудование) помещений в жилых зданиях" приказываю:
1. Утвердить Правила прохождения разрешительных процедур на реконструкцию (перепланировку, переоборудование) помещений в жилых зданиях на территории Республики Казахстан (далее - Правила).
2. Настоящий Приказ вступает в силу со дня его регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
УТВЕРЖДЕНЫ:
приказом Комитета
по делам строительства
Министерства энергетики, индустрии
и торговли Республики Казахстан
от 17 апреля 2000 г. N 99
Правила
прохождения разрешительных процедур на реконструкцию
(перепланировку, переоборудование) помещений в жилых
зданиях на территории Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила прохождения разрешительных процедур на реконструкцию (перепланировку, переоборудование) помещений в жилых зданиях (домах, общежитиях) на территории Республики Казахстан (далее - Правила) являются обязательными для местных исполнительных органов и территориальных служб, в компетенцию которых входит согласование проектов, выдача разрешений на начало производства строительно-монтажных работ, независимо от планируемого их использования по жилому или нежилому назначению, физических и юридических лиц (включая иностранных граждан и юридических лиц, а также лиц без гражданства), участвующих в таких изменениях помещений.
2. Правила являются обязательными при реконструкции, перепланировке или переоборудовании (далее - изменение) принадлежащих физическим и юридическим лицам на праве раздельной (индивидуальной) собственности отдельных жилых и нежилых помещений в жилых зданиях, а также иных частей здания, являющихся общим имуществом двух и более собственников.

3. Ережелерде регламенттелушi процедураларға қатысты мынадай негiзгi түсiнiктемелер қолданылды:
1) сәулет-жоспарлау тапсырмасы (СЖТ) - объектiлердi орналастыру және оның негiзгi параметрлерiне, мақсатына қойылатын кешендi талаптар, одан басқа осы объектiнiң жобасы мен құрылысына қойылатын мiндеттi шарттар мен шектеулер;
2) бастапқы деректер - объектiнiң орналасқан жерi, инженерлiк қамсыздандырудың шарттары және көркейту қала құрылысы кадастрының басқада деректерi бойынша көмекшi материалдар мен/және мәлiметтер;
3) үй-жайды өзгертуге мүдделi тұлғалар - жеке үй-жайларды және ғимараттың басқа бөлiктерiн өз мақсатына (тұруға, қызмет көрсетуге, тауарлық өнiм шығаруға, кiрiс келтiруге және тағы басқа) қайта құру, қайта жобалау және қайта жабдықтауды жүргiзуге ойы бар жеке және заңды тұлғалар;
4) қайта жобалау - үй-жайдың (үй-жайлардың) шегiн өзгертуге iлесетiн, тұрғын немесе тұрғын емес үй-жайлардың жоспарының өзгеруі;
5) қайта жабдықтау - үй-жайдың функциялық өзгеруiне байланысты, тұрғын үй (пәтер) инженерлiк жүйесi жабдықтарын ауыстыру, тауар шығаруға қатысты басқа жабдықтар орнату, көмек көрсету тағы басқалар;
6) қайта жаңарту - өзгерiлмекшi объектiнiң жаңару мiндеттiлiгi мен жеке үй-жайларды, ғимараттың одан басқа бөлiктерiн немесе тұтас ғимаратты өзгерту;
7) конструкциялық шешiмдердiң өзгеруi - шектеулi және/немесе салмақ көтеру мүмкiндiгi бар конструкцияларды қамтитын бiрге тастар, табандар, қаңқалар, бағаналар, арқалықтар, көленер мәткелер, салмақ көтеру мүмкiндiгi бар қабырғалар, жабындар тағы сол сияқты) өзгерiстер немесе құрылыс жобасында алдын ала қабылданған конструкциялық шешiмдердiң өзгеруi.
2. Даярлық процесi
4. Тұрғын жайлардағы тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды, сондай-ақ тұрғын жайлардың басқа да бөлiктерiн өзгертуге мүдделi және жергiлiктi атқару органдарының тиiстi рұқсат қағазын иеленушi тұлғалар объектiнiң мекен-жайы бойынша сәулет және қала құрылысы органдарына өтiнiш бередi.
5. Өтiнiште:
1) өтiнiш берушiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты, пошта мекен-жайы және телефоны (жеке тұлғалар үшiн);
2) кәсiпорынның немесе ұйымның атауы, басшының тегi, аты, әкесiнiң аты, пошта мекен-жайы және телефоны (заңды тұлғалар үшiн);
3) өзгертуге жататын үй-жайдың (үй-жайдың бөлiгi), мекен-жайы (орналасқан жерi);
4) үй-жайды (немесе ғимараттың басқа да бөлiктерiн) өзгерту мақсаты;
5) салық төлеушiнiң тiркелу нөмiрi (СТТН) көрсетiледi.
6. Өтiнiшке нотариалдық түрде куәландырылған өтiнiш берушiнiң өзгертiлетiн үй-жайға меншiктiк құқылы екенiн куәландыратын құжаттың көшiрмесi немесе үй-жай иесiнiң (тең иелердiң) үй-жайды немесе ғимараттың басқа да бөлiктерiн өзгертуге жазбаша келiсiмi берiледi.

3. В Правилах, применительно к регламентируемым процедурам, используются следующие основные понятия:
1) архитектурно-планировочное задание (АПЗ) - комплекс требований к назначению, основным параметрам и размещению объекта, а также обязательные условия и ограничения к проектированию и строительству данного объекта;
2) исходные данные - вспомогательные материалы и/или сведения по местоположению объекта, условия инженерного обеспечения и благоустройства, другие данные градостроительного кадастра;
3) лица, заинтересованные в изменении помещений - физические или юридические лица, имеющие намерение провести реконструкцию, перепланировку или переоборудование отдельных помещений или иных частей здания в своих целях (для проживания, оказания услуг, выпуска продукции, получения прибыли и тому подобное);
4) перепланировка - изменение планировки жилого или нежилого помещений, сопряженное с изменением границ этого помещения (помещений);
5) переоборудование - изменение помещения, как правило связанное с изменением его функционального назначения, заменой оборудования внутридомовой (внутриквартирной) инженерной системы, установкой иного оборудования, необходимого для выпуска какой-либо продукции, оказания услуг и тому подобное;
6) реконструкция - изменение отдельных помещений, иных частей здания или здания в целом, как правило связанное с необходимостью обновления и модернизации изменяемого объекта;
7) изменения конструктивных решений - изменения, которые затрагивают несущие и/или ограждающие конструкции (фундаменты, основания, каркас, колонны, балки, ригели, несущие стены, перекрытия и тому подобное) существующих построек (зданий, сооружений) либо изменения конструктивных решений, ранее заложенных в проекте строительства.
2. Подготовительный процесс
4. Лица, заинтересованные в изменении жилых и нежилых помещений в жилых зданиях, а также иных частей жилого здания и имеющие соответствующее решение местных исполнительных органов, обращаются с заявлением в органы архитектуры и градостроительства по месту нахождения объекта.
5. В заявлении указываются:
1) фамилия, имя, отчество, почтовый адрес и телефон заявителя (для физических лиц);
2) наименование предприятия или организации, фамилия, имя, отчество руководителя, почтовый адрес и телефон (для юридических лиц);
3) адрес (местонахождение) помещений (частей здания), подлежащих изменению;
4) цель изменения помещения или иных частей здания;
5) регистрационный номер налогоплательщика (РНН).
6. К заявлению прилагаются нотариально засвидетельствованная копия документа, удостоверяющего право собственности заявителя на изменяемое помещение либо письменное согласие собственника (сособственников) помещений или иных частей здания на их изменение.

7. Сәулет және қала құрылысының жергiлiктi органдары өтiнiш берушiлердiң ұсынған құжаттарын қарағаннан кейiн бастапқы деректердi және үй-жайды (ғимараттың бөлiктерiн) өзгертудiң жобасын әзiрлеуге сәулет-жоспарлау тапсырмасын (бұдан әрi - СЖТ) беруге немесе оларды бермеуге дәлелдi шешiм қабылдайды.
СЖТ-ның берiлуi жобаның әзiрленуiне рұқсат екендiгiн білдiредi.
8. Бастапқы деректер мен СЖТ берiлмеуi:
1) өзгертiлетiн объектiге өтiнiш берушiнiң тиiстi құқығы немесе үй-жай иесiнiң (тең иесiнiң) жазбаша нотариалдық түрде куәландырылған келiсiмi болмаған жағдайда;
2) егер жоспарлаған өзгерiс үй-жайдың белгiленген тәртiпте қабылданған нормативтiк құқықтық актiлер немесе нормативтi-техникалық құжаттардағы тыйымдар немесе шектеулерге сәйкес болмаған жағдайда орын алады.
Құжаттары қабыл алынбауы жайында өтiнiш берушiге нақты нормативтiк құқықтық актiлер немесе нормативтi-техникалық құжаттар көрсетiлiп, жазбаша дәлелденiп берiледi.
9. Бастапқы деректер мен СЖТ беруден дәлелденген негiзде бас тарту алғаш өтiнiш берушiнiң көрсетiлген шектеулердi жөндеп, қайта берген өтiнiшi жалпы негiзде қабылданылады.
10. Бастапқы деректер мен СЖТ беру кезiнде сәулет және қала құрылысының жергiлiктi органдары өзгерiстiң алдын ала болжанған күрделiлiгiне байланысты үй-жайды немесе ғимараттың басқа да бөлiктерiн өзгерту жобасын жүзеге асыру туралы төмендегi тәртiпте шешiм қабылдайды:
1) егер техникалық күрделi емес өзгерiстер жиынтығы:
қосымша жер учаскесiн (жердi кесу) талап етпейтiн;
конструкциялардың есептелген мүмкiндiгiн азайтпайтын;
өртке қарсы, санитарлық және сәулет-эстетикалық сапаларын төмендетпейтiн;
пайдалану кезiнде айналадағы ортаға зиянды әсерiн тигiзбейтiн;
ведомстводан тыс жобалар сараптамасын өткiзудi керек етпейтiн объектi болса, жұмыстар сәулет және қала құрылысы жергiлiктi органдарының келiсiмi бойынша, кезкелген тұлғаның орындауындағы жобаның оңайлатылған нысаны (эскиз) бойынша iске асады. Жоспарланған өзгерiстi техникалық күрделi емес разрядына жатқызу шешiмiн сәулет және қала құрылыс жергiлiктi органы қабылдайды;
2) үй-жайларды өзгертудiң басқаша жоспарланған жұмыстар нормативтiк талаптармен СЖТ белгiленген көлемiнде орындалған жоба бойынша жүзеге асырылуы керек.
11. Осы Ережелердiң 10-бабында көрсетiлген варианттардың бiрi сәулет және қала құрылысы жергiлiктi органының шешiмiмен СЖТ тiркеледi.
СЖТ-да сонымен бiрге үй-жайды (ғимараттың бөлiктерiн) өзгерту жобасына заң шығару нормаларында белгiленген сараптама жасаудың қажеттiлiгi немесе оның қажетсiздiгi көрсетiледi.

7. Местные органы архитектуры и градостроительства после рассмотрения представленных заявителями документов принимают решение о выдаче архитектурно-планировочного задания (далее - АПЗ) и необходимых исходных данных на разработку проекта изменения помещений (частей здания) или мотивированном отказе в их выдаче.
Выдача АПЗ означает разрешение на разработку проекта.
8. Отказ в выдаче исходных данных и АПЗ может иметь место:
1) при отсутствии у заявителя соответствующего права собственности на подлежащий изменению объект, либо нотариально засвидетельствованного письменного согласия собственника (сособственников) помещения;
2) если планируемое изменение предполагает использование помещения для вида деятельности, который запрещен или ограничен нормативными правовыми актами или нормативно-техническими документами, принятым в установленном порядке.
Мотивированный отказ выдается заявителю в письменном виде с указанием конкретных нормативных правовых актов и нормативно-технических документов, которым не соответствуют документы заявителя.
9. При устранении заявителем ограничений, на основании которых был получен мотивированный отказ в выдаче исходных данных и АПЗ, повторное заявление рассматривается на общих основаниях.
10. При выдаче исходных материалов и АПЗ местные органы архитектуры и градостроительства, в зависимости от сложности предполагаемых изменений, принимают решение об осуществлении изменения помещений или иных частей здания в следующем порядке:
1) если при технически не сложном изменении, в совокупности:
не требующем отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории);
не снижающем расчетную несущую способность конструкций;
не ухудшающем противопожарных, санитарных и архитектурно-эстетических качеств;
не оказывающем вредных воздействий на окружающую среду при эксплуатации;
не являющимся объектом, подлежащим проведению государственной вневедомственной экспертизы проектов;
работы осуществляются по согласованному местным органом архитектуры и градостроительства упрощенному проекту (эскизу), выполненному любым лицом. Решение об отнесении планируемых изменений к разряду технически не сложных принимается местными органами архитектуры и градостроительства;
2) при всех иных планируемых изменениях помещений работы должны осуществляться по проекту, выполненному в объеме, установленном АПЗ.
11. Один из вариантов, принятых местными органами архитектуры и градостроительства решений, указанных в пункте 10 настоящих Правил, фиксируется в АПЗ.
В АПЗ также указывается установленная нормами законодательства необходимость проведения экспертизы (экспертиза архитектурно- градостроительной документации) проекта намеченных изменений помещений (частей здания) либо отсутствие такой необходимости.

12. Егер сейсмикалық қауіпті аймақтарда (жер сiлкiну күшi 7 және одан астам балл аудандарда) орналасқан елдi мекендерде болжанған қайта құру немесе қайта жобалау конструкциялық шешiмдердiң өзгеруiн талап еткен жағдайда СЖТ-да сейсмикаға қарсы тұратын құрылыс мамандарының немесе осы жұмыстың түрi бойынша лицензиясы бар мамандандырылған мекемелердiң шешiмiн алу қажеттiгi көрсетiледi.
13. Үй-жайдың немесе тұрғын жайдың басқа бөлiгiн өзгертудiң жобасын жасау бастапқы деректер мен СЖТ беру (немесе оларды беруден дәлелдi бас тарту үшiн өтiнушiлер берген құжаттарды сәулет және қала құрылысының жергiлiктi органдарында қарау мерзiмдерi өтiнiш берген күннен бастап бес жұмыс күнiнен аспауы керек.
3. Жоба әзiрлеудiң шарты
14. Жобаны әзiрлеушiлер жобада, басқа үй-жай иелерiнiң мүддесiн ескеретiн жобалық шешiмдердiң бар-жоғын, үй-жайды немесе ғимараттың бөлiгiн өзгерту жұмыс процесiнде болсын және одан кейiнгi өзгертiлген объектiнi пайдалану кезiнде болсын, мәлiметтердi көрсетуге мiндеттi.
Қажет жағдайда жоба жоспарланған үй-жайды өзгерту (тұрғын үйдiң бөлiгiн) немесе үй-жайдың тегiн өзгерту басқа үй иелерiнiң нотариалдық түрде куәландырылған жазбаша келiсiмiмен бiрге берiледi.
Көрсетiлген басқа үй иелерiнiң келiсiмiнiң қажеттiгiн:
1) СЖТ берген кезiнде сәулет және қала құрылысы жергiлiктi органдар - өтiнiш берушiнің жобалаған өзгерiстерiне;
2) жобаны әзiрлеушiлер - жобада қабылданған шешiмдерiне қарай, белгiлейдi.
15. Сейсмикалық қауіпті аумақтарда орналасқан елдi мекендерде жобаға тұрғын жайдың үй-жайларын қайта құру немесе қайта жобалау мүмкiндiгi немесе мүмкiн еместiгi қажеттiгi қолданылып жүрген нормативтi-техникалық талаптарға сәйкес дайындалған СЖТ-да көрсетiледi.
Қайта құру (қайта жобалау, қайта жабдықтау) мүмкiндiгi туралы қорытынды тұрғын жайлардағы үй-жайларды өзгерту жобасының конструкциялық бөлiгi, ал тек конструкциялық элементтер өзгертiлген жағдайларда жоба болып табылады.
16. Осы Ережелердiң 11-бабының екiншi тармағында көрсетiлгендей жағдайда жоба белгiлi тәртiпте күшi бар Қазақстан Республикасының заңына сай сараптамадан өтедi.
4. Жобаларды келiсу және үй-жайларды өзгертуге рұқсат алу
17. СЖТ және бастапқы деректерге сай әзiрленген қайта құру жобасы келiсу үшiн сәулет және қала құрылысының жергiлiктi органдарына ұсынылады.

12. В населенных пунктах, расположенных в сейсмоопасных зонах (районах с возможным сейсмическим воздействием интенсивностью 7 и более баллов), в случаях если планируемая реконструкция или перепланировка требует изменения конструктивных решений, то в АПЗ указывается на необходимость получения заключения специалистов по сейсмостойкому строительству или специализированных организаций, имеющих лицензию на данный вид деятельности.
13. Сроки рассмотрения представленных заявителями документов в местных органах архитектуры и градостроительства для выдачи исходных данных и АПЗ на разработку проекта реконструкции (перепланировки, переоборудования) помещений или иных частей жилого здания (или мотивированного отказа в их выдаче) не должны превышать пяти рабочих дней со дня подачи заявления.
3. Условия разработки проекта
14. Разработчики проекта обязаны указать в проекте сведения о наличии или отсутствии проектных решений, затрагивающих интересы других собственников как в процессе работ по изменению помещений или иных частей здания, так и при последующей эксплуатации измененного объекта.
При необходимости проект сопровождается нотариально засвидетельствованным письменным согласием других собственников, интересы которых затрагивает планируемое изменение помещений (части жилого дома) или перенос границ помещений.
Необходимость указанного согласия других собственников устанавливается в зависимости:
1) от планируемых заявителем изменений - местными органами архитектуры и градостроительства при выдаче АПЗ;
2) от принятых проектных решений - разработчиком проекта.
15. В населенных пунктах, расположенных в сейсмоопасных зонах, к проекту прилагается заключение о возможности (или невозможности) реконструкции или перепланировки помещений в жилых зданиях существующей застройки, необходимость которого указывается в АПЗ, подготовленное в соответствии с действующими нормативно-техническими требованиями.
Указанное заключение должно содержать решения, которые являются конструктивной частью проекта изменений помещений в жилых зданиях (частей жилых зданий), а в случаях изменений только конструктивных элементов - проектом.
16. В случае, указанном в абзаце втором пункта 11 настоящих Правил, проект проходит экспертизу в порядке, установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
4. Согласование проектов и получения
разрешения на изменение помещений
17. Разработанный в соответствии с АПЗ и другими исходными материалами проект реконструкции представляется в местные органы архитектуры и градостроительства для согласования.
Местные органы архитектуры и градостроительства рассматривают проект изменения помещений (частей здания) на их соответствие требованиям АПЗ, исходным данным и установленным государственным нормативно-техническим требованиям (условиям, ограничениям).

18. Жоспарланып отырған өзгерiстердiң күрделiлiгiне, олардың қайта құру, қайта жобалау немесе қайта жабдықтау және одан әрi пайдалану кезiндегi қауіпсіздiгi, тұтастай алғанда ғимараттың берiк қызмет жасауынан күтiлiп отырған әсерi, конструкциялардың қуаттылығы мен сенiмдiлiгi, қоршаған орта немесе санитарлық жағдайы деңгейiне байланысты:
1) Төтенше жағдайлар жөнiндегi Қазақстан Республикасы агенттiгiнiң өртке қарсы қызметi;
2) Денсаулық сақтау iстерi жөнiндегi Қазақстан Республикасы агенттiгiнiң санитарлық-эпидемиологиялық қызметi;
3) Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлiгiнiң Қоршаған ортаны қорғау комитетiнiң экологиялық қызметi жергiлiктi органдармен сәулет және қала құрылысы жергiлiктi органдары келiсiм жүргiзедi.
19. Сәулет және қала құрылысы жергiлiктi органдары, келістiруге берiлген үй-жайдың (ғимараттың бөлiктерiн) өзгерту жобасын қарау кезiнде, онымен келiседi немесе жоба СЖТ-ға және қолданылып жүрген нормативтi-техникалық талаптарға сай келмесе немесе осы Ережелердiң 22-бабында алдын ала ескерiлген негiздiң болуына байланысты келiспеушiлiгiн бiлдiредi.
20. Үй-жайды (ғимараттың бөлiктерiн) өзгерту жобасын сәулет және қала құрылысы жергiлiктi органымен келiскен жағдайда үй-жайды (ғимараттың бөлiктерiн) өзгерту құрылыс-монтаж жұмыстарын бастауға рұқсат берiледi.
21. Егер жоба келiсiлмеген жағдайда сәулет және қала құрылысы жергiлiктi органдары бұндай рұқсат беруге келiспейдi, ол жөнiнде үй-жайды өзгертуге мүдделi тұлғаларға нормативтiк құқықтық актiлер және нормативтi-техникалық құжаттардың негiзiнде келiсiмнiң берiлмеуiн дәлелдей отырып ол жөнiнде жазбаша түрде бiлдiредi.
22. Үй-жайды (ғимараттың бөлiктерiн) өзгерту жөнiндегi құрылыс-монтаж жұмыстарына рұқсат берiлмеу себебi тек мына жағдайларда:
1) егер жергiлiктi атқару органдарының қайта құру (қайта жобалау, қайта жабдықтау) жөнiндегi уақытында шығарған шешiмi өз күшiн жойса;
2) егер жоба бекiтiлмеген немесе белгiленген тәртiпке қайшы бекiтiлсе;
3) осы Ережелердiң 21-бабында көрсетiлгендей, жобамен органдардың келiспеуi немесе жобаларға сараптаманың терiс қорытындысы болған жағдайда;
4) жобаның нормативтi-техникалық құжаттарға қарама қайшы болса орын алады.
23. Үй-жайды (ғимараттың бөлiктерiн) өзгерту жұмыстарының басталуына рұқсат беру немесе рұқсат бермеу мерзiмi жобаның келiсiмге берiлу уақыты 15 жұмыс күнiнен аспауы керек.
24. Жоба тек рұқсат берiлген күннен бастап iске асады.
5. Yй-жайды қайта құрудың (қайта жобалау,
қайта жабдықтау) технологиялық сүйемелдеу процесi

18. В зависимости от уровня сложности планируемых изменений, их безопасности в ходе реконструкции, перепланировки или переоборудования, а также при последующей эксплуатации, ожидаемого воздействия на устойчивое функционирование здания в целом, прочность и надежность конструкций, окружающую среду или санитарное состояние, местные органы архитектуры и градостроительства проводят необходимые согласования проекта с местными органами:
1) противопожарной службы Агентства Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям;
2) санитарно-эпидемиологической службы Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения;
3) экологической службы Комитета охраны окружающей среды Министерства природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
19. При рассмотрении проекта изменения помещений (частей здания) поданного на согласование, местные органы архитектуры и градостроительства либо согласовывают его, либо отказывают в согласовании при наличии оснований, предусмотренных пунктом 22 настоящих Правил.
20. В случае согласования проекта изменения помещений (частей здания) местным органом архитектуры и градостроительства выдается разрешение на производство строительно-монтажных работ по изменению помещений (частей здания).
21. В случае если проект не прошел согласование местные органы архитектуры и градостроительства отказывают в выдаче такого разрешения, о чем письменно сообщают об этом лицам, заинтересованным в изменении помещений с обоснованием такого отказа и указанием нормативных правовых актов или нормативно-технических документов, на основании которых отказано.
22. Основанием для отказа в выдаче разрешения на производство строительно-монтажных работ по изменению помещений (частей здания) может иметь место только:
1) если за прошедшее со дня принятия решения местных исполнительных органов о реконструкции (перепланировке, переоборудовании) время оно потеряло силу;
2) если проект не был утвержден или утвержден с нарушением установленного порядка;
3) при отказе в согласовании проекта органами, указанных в пункте 21 настоящих Правил или наличии отрицательного заключения экспертизы проектов;
4) при несоответствии проекта нормативно-техническим документам.
23. Сроки выдачи разрешения на начало производства работ по изменению помещений (частей здания) или отказа в его выдаче не должны превышать 15 рабочих дней с момента подачи проекта на согласование.
24. Реализация проекта осуществляется только после получения разрешения.
5. Технологическое сопровождение процесса
реконструкции (перепланировки, переоборудования) помещений

25. Үй-жайдың (ғимараттың бөлiктерiнiң) қайта құру (қайта жобалау, қайта жабдықтау) технологиялық сүйемелдеу процесiнде нормативтiк талаптарды сақтауды қамтамасыз етудi және iстелiнген жұмыстардың бекiтiлген жобаға сай болуын шартты түрде Мемсәулетқұрылысинспекциясының аумақтық қызметi жүзеге асырады.
26. Жобада қарастырылған құрылыс материалдарын, салмақ көтеру мүмкiндiгi бар конструкцияларды немесе жабдықтарды жұмыс жүргiзу барысында басқаларға ауыстыру белгiленген жобалау және құрылыс саласындағы мемлекеттiк нормативтi-техникалық документтер тәртiбiнде ғана жүргiзiледi.
27. Үй-жайлардың өзгерту процесi аяқталғаннан кейiн объектiнi пайдалануға қабылдау сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметiн басқаруға құқығы бар орталық мемлекеттiк органы белгiлеген тәртiпте iске асады.
6. Рұқсат ету iс жосығын өтудiң Ережелерiн бұзуына жауапкершілік
28. Рұқсат ету iс жосығын өтудiң Ережелерiн бұзуына жауапкершiлiк Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес белгiленедi.

25. Технологическое сопровождение процесса реконструкции (перепланировки, переоборудования) помещений (частей здания) по обеспечению соблюдения нормативных требований и соответствия производимых работ утвержденному проекту осуществляют на договорной основе соответствующие территориальные службы Госархстройинспекции.
26. Замена в ходе производства работ, предусмотренных в проекте
несущих строительных конструкций или оборудования на другие, допускается
только в порядке, установленном государственными нормативно-техническими
документами в области проектирования и строительства.
27. Ввод объектов в эксплуатацию по завершению процесса изменения
помещения осуществляется в порядке, определяемом центральным
государственным органом, уполномоченным на управление архитектурной,
градостроительной и строительной деятельностью.
6. Ответственность за нарушение Правил
прохождения разрешительных процедур
28. Ответственность за нарушение Правил прохождения разрешительных
процедур устанавливается в соответствии с законодательством Республики
Казахстан.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)