Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери қызметтi және запастағы қызметтi өтеу Ережесiн бекiту туралы
Бұйрығы Қазақстан Республикасы Қорғаныс Министрінің 2000 жылғы 12 сәуір N 83 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 05 шілде тіркелді Тіркеу N 1179. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 23 шілдедегі N 289 бұйрығымен.
Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 2006 жылғы 23 шілдедегі  N 289 бұйрығымен .
----------------Бұйрықтан үзінді--------------------
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскер құралымдарында әскери қызметтi өткеру ережелерiн бекiту туралы" 2006 жылғы 25 мамырдағы N 124 Жарлығына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Күшi жойылды деп танылсын:
...
3) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде прапорщиктердiң (мичмандардың) әскери қызметтi және запастағы қызметтi өткеру ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 2000 жылғы 12 сәуiрдегi N 83 бұйрығы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде 2000 жылғы 5 шiлдеде N 1179 тiркелген)...
Армия генералы
------------------------------------
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери қызметiн өтеу тәртiбiн келешекте жетiлдiру мақсатымен БҰЙЫРАМЫН:
1. Ұсынылып отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери қызметтi және запастағы қызметтi өтеу Ережелерi бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштер түрлерiнiң қолбасшылары, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабының дербес бөлiмдерiнiң және қызметтерiнiң Бас басқармаларының, департаменттерiнiң бастықтары, әскери бөлiмдердiң және бiрлестiктердiң, құрамалардың командирлерi, мекемелердiң, әскери-оқу орындарының, кәсiпорындардың бастықтары мен әскери комиссарлары Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жеке құрамымен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери қызметтi және запастағы қызметтi өтеу Ережелерi оқытылсын және олардың талаптарының қатаң орындалуы қамтамасыз етілсiн.
3. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери және запастағы қызметтi өтеу Ережелерiн Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнде қолдану тәртiбi жөнiндегi Нұсқау күшiне енгiзiлсiн (осы бұйрыққа 1-ші қосымша).

Об утверждении Правил прохождения военной службы и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 апреля 2000 года N 83. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5.07.2000 г. N 1179. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 23 июля 2006 года N 289
Извлечение
из приказа Министра обороны Республики Казахстан
от 23 июля 2006 года N 289
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года N 124 "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войск и воинских формированиях Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу:
3) приказ Министра обороны Республики Казахстан от 12 апреля 2000 года N 83 "Об утверждении Правил прохождения военной службы и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан 5 июля 2000 года за N 1179).
...
Генерал армии
____________________________________________________________
В целях дальнейшего совершенствования порядка прохождения военной службы прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила прохождения военной службы и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан и ввести их в действие со дня регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Заместителям Министра обороны Республики Казахстан, командующим видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, начальникам департаментов, главных управлений, самостоятельных отделов и служб Министерства обороны Республики Казахстан и Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, командирам объединений, соединений и воинских частей, начальникам учреждений, военно-учебных заведений, предприятий, организаций и военным комиссарам изучить с личным составом Вооруженных Сил Республики Казахстан Правила прохождения военной службы и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан и обеспечить строгое выполнение их требований.
3. Утвердить и ввести в действие Инструкцию о порядке применения в Вооруженных Силах Республики Казахстан Правил прохождения военной службы и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан (Приложение N 1 к настоящему приказу).

4. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң Кадрлар және әскери
бiлiм департаментiнiң бастығы берiлген Ережелермен орнатылған Қазақстан
Республикасы Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң және мичмандарының қызметтi
өтеу тәртiбi қатаң сақталуын тұрақты қадағалануды қамтамасыз етсiн.
5. КСРО Қорғаныс министрiнiң 1985 жылғы N 275 бұйрығы күшiн жойды деп
саналсын.
6. Бұйрық жеке роталарға жеткiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрi
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2000 жылғы "___"_____________
N _____ қаулысымен
бекітілген
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРУЛЫ КҮШТЕРI
ПРАПОРЩИКТЕРIНIҢ (МИЧМАНДАРЫНЫҢ) ӘСКЕРИ ҚЫЗМЕТТІ
ЖӘНЕ ЗАПАСТАҒЫ ҚЫЗМЕТТI ӨТКЕРУ ТУРАЛЫ
ЕРЕЖЕ
1-БӨЛIМ
Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес прапорщиктердiң (мичмандарының) келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өтеу тәртiбiн олардың бейбiт және соғыс уақытындағы құқықтары мен мiндеттерiн айқындайды.
Прапорщиктерге (мичмандарға) Қарулы Күштерде, басқа әскерлер мен әскери құрылымдарда прапорщик, аға прапорщик, ал әскери-теңiз күштерi бөлiмдерiнде-мичман, аға мичман әскери атақтары берiлген әскери қызмет өтеушi адамдар кiредi.
2. Прапорщиктердiң (мичмандардың) қызметi әскери қызмет пен запастағы қызметтен тұрады.
3. Прапорщиктер (мичмандар) әскери қызметте 45 жасқа дейiн бола алады, одан кейiн Қарулы Күштер қатарынан босатылуға жатады.
Әскери қызметте болудың шектi жасына жеткен, әскери қызмет өтеуге денсаулық жағдайы бойынша жарамды прапорщиктердiң (мичмандардың) келiсiмдерi бойынша олардың әскери қызмет мерзiмi, ерекше қажет болған жағдайларда, Қорғаныс министрiнiң шешiмiмен 5 жылға дейiн ұзартылуы мүмкiн.
4. Прапорщиктер (мичмандар) ретiнде:
1) мерзiмдi әскери қызметтегi немесе келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өтеушi солдаттар, матростар, сержанттар, старшиналар үшiн - прапорщиктер (мичмандар) әскери атағын беру туралы бұйрық шыққан күнi;
2) запастан әскери қызметке қабылданған прапорщиктер (мичмандар) үшiн, прапорщиктер (мичмандар) ретiнде әскери қызметке қабылданған запастағы солдаттар мен матростар, сержанттар мен старшиналар, әйелдер үшiн әскери комиссариаттың нұсқамасында көрсетiлген қызмет орнына кеткен күн әскери қызметтiң басталуы болып табылады.
5. Әскери бөлiм командирiнiң бұйрығымен прапорщиктердi (мичмандарды) әскери бөлiм жеке құрамынын тiзiмiнен шығарған күнi, олардың әскери қызметiнiң аяқталғаны болып саналады.
2-БӨЛIМ
Прапорщиктердiң (мичмандардың)
лауазымдарын жасақтау

4. Начальнику Департамента кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан обеспечить постоянный и действенный контроль за строгим соблюдением порядка прохождения службы прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан, установленного данными Правилами.
5. Считать утратившим силу приказ Министра обороны СССР 1985 года N 275.
6. Приказ разослать до отдельной роты.
Министр обороны
Республики Казахстан
ПРАВИЛА
прохождения прапорщиками (мичманами) военной службы и службы в
запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила в соответствии с Законом Республики Казахстан  Z939000_  "О всеобщей воинской обязанности и военной службе" определяют порядок прохождения военной службы по контракту прапорщиками (мичманами), их права и обязанности в мирное и военное время.
К прапорщикам (мичманам) относятся лица, проходящие военную службу в Вооруженных Силах Республики Казахстан, других войсках и воинских формированиях, которым присвоены воинские звания - прапорщик, старший прапорщик, а в частях военно-морских сил - мичман, старший мичман.
2. Служба прапорщиков (мичманов) состоит из военной службы и службы в запасе.
3. Прапорщики (мичманы) могут состоять на военной службе до 45-летнего возраста, после чего подлежат увольнению из Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Прапорщикам (мичманам), достигшим предельного возраста состояния на военной службе, годным по состоянию здоровья для прохождения военной службы, в случаях особой необходимости с их согласия решением Министра обороны Республики Казахстан может быть продлен срок военной службы до 5 лет.
4. Началом военной службы в качестве прапорщиков (мичманов) считается:
1) для солдат, матросов, сержантов и старшин, состоящих на срочной военной службе, либо проходящих военную службу по контракту - день приказа о присвоении воинского звания прапорщика (мичмана);
2) для прапорщиков (мичманов), принятых на военную службу из запаса, для солдат и матросов, сержантов и старшин запаса, женщин, принимаемых на военную службу в качестве прапорщиков (мичманов), день убытия к месту службы, указанный в предписании военного комиссариата.
5. Окончанием состояния на военной службе, прапорщиков (мичманов) считается день, с которого они, приказом командира воинской части, исключены из списков личного состава воинской части (под воинскими частями в этой и последующих Правил имеются в виду также корабли, департаменты, управления, учреждения, военно-учебные заведения, предприятия и организации Вооруженных Сил Республики Казахстан, других войск и воинских формирований).
Глава 2. Комплектование должностей прапорщиков (мичманов)

6. Прапорщиктер (мичмандар) ретiнде әскери қызметке 35 жасқа дейінгi, әскери қызмет өтеу талаптарына жауап беретiн адамдар қабылданады.
Прапорщиктер (мичмандар) өтеуге жататын лауазымдар:
1) мерзiмдi әскери қызмет өтеген, даярлық бейiнi бойынша тиiстi әскери мамандыққа тектес жоғары немесе орта арнаулы бiлiмi бар солдаттармен, матростармен, сержанттармен, старшиналармен;
2) келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өтеушi (офицерден басқа) жоғары және арнаулы орта бiлiмi бар 35 жасқа дейiнгi әскери қызметшiлермен;
3) осы Ереженiң 58-тармағына сәйкес әскери қызметке белгiленген запастағы прапорщиктермен (мичмандармен);
4) даярлық бейiнi бойынша тиiстi әскери мамандыққа тектес жоғары және орта арнаулы бiлiмi бар запастағы солдаттармен, матростармен, сержанттармен;
5) 19-дан 35 жасқа дейiнгi жоғары немесе арнаулы орта бiлiмi бар тиiстi арнаулы дайындықтан өткен әйелдермен.
Прапорщиктер орын ауыстыруға жататын әйел адамдар тағайындалатын лауазымдар тiзбесiн Қорғаныс министрi айқындайды.
6) мерзiмдi әскери қызметтi өткерген солдаттармен, матростармен, сержанттармен, старшиналармен, келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет атқарушы әскери қызметшiлермен және прапорщиктер (мичмандар) мектебiн бiтiргеннен кейiн, оқу кезеңiне және одан әрi 5 күнтiзбелiк жыл бойы әскери қызмет өтеуге келiсiм-шарт жасаған запастағы әскери мiндеттілермен жасақталады.
7. Прапорщик (мичман) ретiнде әскери қызметке қабылданған адамдармен;
1) әскери қызметте болудың шектi жасына дейiн;
2) 3 не 5 жылға, одан кейiн келiсiм-шарт әр кезде 3 жыл, 5 жыл мерзiмге немесе әскери қызметте болудың шектi жасына келгенге дейiн ұзартылады.
8. Әскери мiндеттiлер мен әйелдер қатарынан прапорщиктер (мичмандар) лауазымына келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдау үшiн үмiткерлердi iрiктеудi әскери бөлiмдер облыстық әскери комиссариаттарға Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi жiберген тапсырыстар негiзiнде аудандық, қалалық әскери комиссариаттар жүргiзедi.
9. Iшкi iстер органдары аудандық әскери комиссариаттың өтiнiшi бойынша оларға бұл адамдар туралы өздерiнде бар ақпаратты бередi. Келiсiм-шарт бойынша прапорщиктер (мичмандар) лауазымына әскери қызметке тағайындалған адамдарға бақылау органдары арқылы тиiстi нысандағы рұқсаттама ресiмделедi.
10. Келiсiм-шарт бойынша прапорщиктер (мичмандар) лауазымына әскери қызметке қабылданғандарға жеке құрам бойынша шығарылатын бұйрықпен осы Ереженiң 7-тармағына сәйкес келiсiм-шарт жасаған адамдар жатады.

6. На военную службу в качестве прапорщиков (мичманов), принимаются лица в возрасте до 35 лет, отвечающие требованиям прохождения военной службы.
Должности, замещаемые прапорщиками (мичманами), комплектуются:
1) солдатами, матросами, сержантами, старшинами, прослужившими срочную военную службу, имеющими высшее или среднее специальное образование, как правило, родственное по профилю подготовки соответствующей военной специальности;
2) военнослужащими, проходящими военную службу по контракту (кроме офицеров), имеющими высшее или среднее специальное образование, в возрасте до 35 лет;
3) прапорщиками (мичманами) запаса, определяемыми на военную службу в соответствии с пунктом 60 настоящих Правил;
4) солдатами, матросами, сержантами и старшинами запаса, имеющими высшее или среднее специальное образование, как правило, родственное по профилю подготовки соответствующей военной специальности;
5) женщинами с соответствующей специальной подготовкой, имеющими высшее или среднее специальное образование в возрасте от 19 до 35 лет.
Перечень должностей, замещаемых прапорщиками (мичманами), на которые могут назначаться женщины, определяется Министром обороны Республики Казахстан;
6) солдатами, матросами, сержантами, старшинами, прослужившими срочную военную службу, военнослужащими, проходящими военную службу по контракту, военнообязанными запаса, после окончания ими школы прапорщиков (мичманов) и заключившими контракт на период обучения и дальнейшего прохождения военной службы в течение 5 календарных лет.
7. С лицами, поступающими на военную службу в качестве прапорщиков (мичманов), заключается контракт:
1) до предельного возраста состояния на военной службе;
2) на 3 года или 5 лет, в последующем контракт может продлеваться каждый раз на срок 3 года, 5 лет или до достижения предельного возраста состояния на военной службе.
8. Отбор кандидатов для поступления на военную службу по контракту на должности прапорщиков (мичманов) из числа военнообязанных и женщин производится районными (городскими) военными комиссариатами в индивидуальном порядке по заявкам командиров воинских частей, а также на основании заявок, направляемых Министерством обороны Республики Казахстан в областные военные комиссариаты.
9. Органы внутренних дел по запросу районного военного комиссариата представляют на этих лиц, имеющуюся в их распоряжении информацию. На лиц, определяемых на военную службу по контракту на должности прапорщиков (мичманов), оформляются допуска соответствующей формы через контрольные органы.
10. Принятыми на военную службу по контракту на должности прапорщиков (мичманов) считаются лица, заключившие контракт в соответствии с пунктом 7 настоящих Правил, который подтверждается приказом по личному составу.

11. Келiсiм-шарт талаптарын сақтауға кепiлдiк болатын Қорғаныс министрi атынан келiсiм-шартқа қол қою құқығы жеке штаттарда ұсталатын әскери бөлiм командирлерiне, егер осы командирлер лауазымы бойынша штатта "полковник" оған тең және одан жоғары әскери атағы көзделген болса, берiледi.
Прапорщиктер (мичмандар) лауазымына келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке адамдарды қабылдау Қорғаныс министрiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
3-БӨЛIМ
Әскери атақтар беру
12. Әскери қызметшiлер мен әскери мiндеттiлерге прапорщиктер (мичмандар) әскери атағы олардың адамгершiлiк пен әскерлiк қасиеттерiн, әскери және арнаулы даярлығын, қызмет тәжiрибесiн, атқарып жүрген қызметiн және осы Ережеде көзделген басқа да шарттарды ескере отырып, берiледi.
13. Прапорщик (мичман) ретiнде әскери қызметте қабылданғандарға осы Ереженiң 6-тармағының 1, 2, 3, 4, 5, 6-тармақшаларына сәйкес прапорщик (мичман) әскери атақтары берiледi.
14. Прапорщик (мичман) болып кем дегенде бес жыл, оның iшiнде бiр жыл әскери штатына сәйкес аға прапорщиктермен жасақталуға жататын лауазымдарда қызмет атқарған әскери қызметшiлерге аға прапорщик (аға мичман) әскери атағы берiледi.
15. Аға прапорщик (аға мичман) әскери атағы, сондай-ақ прапорщиктерге (мичмандарға):
1) Қазақстан Республикасын қорғау, жауынгерлiк жағдайда басқа да тапсырмаларды орындау кезiнде прапорщик (мичман) ретiнде қызмет өтеген мерзiмi мен өтеген лауазымына қарамастан;
2) 10 жыл бойы үздiксiз прапорщик (мичман) ретiнде мүлтiксiз қызмет өтегенi үшiн, атқарған лауазымына қарамастан;
3) арнайы орындарда жауынгерлiк кезекшiлiктi жауынгерлiк қызметтi мүлтiксiз өтегенi үшiн, прапорщик (мичман) ретiнде кем дегенде 5 жыл қызмет атқарғандарға берiлуi мүмкiн.
16. Прапорщик, аға прапорщик мичман, аға мичман әскери атақтары Қорғаныс министрi белгiлейтiн, жеке құрам бойынша шығарылатын командирдiң бастықтың бұйрығымен берiледi.
17. Прапорщиктер (мичмандар) әскери атағынан Қорғаныс министрiнiң, сондай-ақ жасаған қылмысы үшiн шығарылған сот үкiмi бойынша айырылады.
18. Прапорщик, аға прапорщик, мичман, аға мичман әскери атақтарынан айырылған адамдар әскери атағын қайтып алуға жатпайды.
Заңсыз айыпталуына байланысты прапорщик (мичман) әскери атағынан айырылғандар Қорғаныс министрiнiң бұйрығымен бұрынғы атағын қайтып алады.

11. Право подписания контракта от имени Министерства обороны Республики Казахстан, выступающего гарантом соблюдения условий контракта, предоставляется командирам воинских частей, содержащихся на самостоятельных штатах, если по должностям этих командиров штатом предусмотрено воинское звание "полковник", ему равное и выше.
Прием лиц на военную службу по контракту на должности прапорщиков (мичманов), утверждается приказами по личному составу командиров (начальников), определяемых приказом Министра обороны Республики Казахстан.
Глава 3. Присвоение воинских званий
12. Воинские звания прапорщиков (мичманов) присваиваются военнослужащим и военнообязанным с учетом их моральных и деловых качеств, военной и специальной подготовки, служебного опыта, занимаемой должности и других условий, предусмотренных настоящими Правилами.
13. Лицам, принимаемым на военную службу в качестве прапорщиков (мичманов), в соответствии с подпунктами 1, 2, 4, 5, 6 пункта 6 настоящих Правил присваивается воинское звание прапорщик (мичман).
14. Воинское звание старший прапорщик (старший мичман) присваивается военнослужащим, прослужившим в качестве прапорщиков (мичманов) не менее пяти лет, из них, не менее одного года на должностях, подлежащих комплектованию старшими прапорщиками (старшими мичманами) или офицерами в соответствии со штатами воинских частей.
15. Воинское звание старший прапорщик (старший мичман) может быть присвоено также прапорщикам (мичманам):
1) за высокие морально-боевые качества, проявленные при защите Республики Казахстан, выполнении других задач в боевой обстановке - независимо от срока службы в качестве прапорщика (мичмана) и занимаемой должности;
2) за безупречную службу в качестве прапорщика (мичмана) в течение 10 лет беспрерывно, независимо от занимаемой должности;
3) за безупречное несение боевого дежурства (боевой службы) - прослужившим в качестве прапорщиков (мичманов) не менее 5 лет.
16. Воинские звания прапорщик, старший прапорщик (мичман, старший мичман) присваиваются приказами по личному составу командиров (начальников), определяемых Министром обороны Республики Казахстан.
17. Прапорщики (мичманы) могут быть лишены воинского звания решением Министра обороны Республики Казахстан, а также по приговору суда за совершенное преступление.
18. Лица, лишенные воинских званий прапорщик, старший прапорщик (мичман, старший мичман) восстановлению в воинском звании не подлежат.
Лица, лишенные воинского звания прапорщик (мичман) в связи с незаконным осуждением восстанавливаются в прежнем звании приказом Министра обороны Республики Казахстан.

19. Әскери қызметте тұрған аға прапорщиктердiң (аға мичмандардың) әскери атағын бiр саты төмендету тәртiптiк жаза белгiлеу шарасы ретiнде немесе Қарулы Күштердiң Тәртiптiк Жарғысымен құқық берiлген тiкелей бастықтың шешiмiмен прапорщиктердiң (мичмандардың) жолдастық сотының өтiнiшi бойынша жүргiзiлуi мүмкiн.
Әскери атағы төмендетiлген прапорщиктер (мичмандар) дұрыс аттестацияланған жағдайда, әскери атағын төмендету жөнiнде шешiм қабылдаған, оған тең және одан жоғары бастықтардың бұйрығы бойынша, төмендетiлген күннен бастап 1 жылдан кешiктiрмей, атқарған штаттық лауазымына қарамастан бұрынғы әскери атағын қайтып алады.
20. Қызметтен қол үзбей, орта арнаулы әскери бiлiм алғысы келген прапорщиктерге (мичмандарға) Экстернат туралы ереже шарттарымен орта әскери-оқу орнының бағдарламасы бойынша экстерн түрiнде емтихан тапсыруына рұқсат берiледi.
21. Прапорщиктерге (мичмандарға) офицер атағын беру офицерлiк құрамдағы адамдардың Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде басқа әскерлерi мен әскери құрылымдарына әскери қызметтi және запастағы қызметтi өтеуi туралы ережеде белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
4-БӨЛIМ
Қызметке тағайындау қызмет бойынша
орын ауыстыру, аттестация
22. Прапорщиктермен (мичмандармен) орындалуға жататын лауазымдар және осы лауазымдарға сәйкес келетiн әскери атақтар штатпен белгiленедi.
23. Прапорщиктердi (мичмандарды) қызметке тағайындау жеке құрам бойынша бұйрықпен жүргiзiледi.
24. Прапорщиктердiң (мичмандардың) адамгершiлiк пен iскерлiк қасиеттерi ескерiле отырып олар офицерлермен орындалуға жататын қызметке тағайындала алады.
Прапорщиктердi (мичмандарды) офицерлiк қызметке тағайындау осы қызметке офицерлiк құрамды тағайындау құқы бар командирлердiң бұйрығы бойынша жүргiзiледi.
25. Офицерлер осы қызметтердiң орнын ауыстыруға келгенде және офицер лауазымында басқа бос орын болмаған жағдайда офицер қызметiн өтеп жүрген прапорщиктер (мичмандар) прапорщиктер (мичмандар) лауазымына орын ауыстырады.
26. Қызмет бойынша прапорщиктердi (мичмандарды);
1) жоғары қызметтерге;
2) тең қызметтерге;
3) төменгi қызметтерге орын ауыстыру жүргiзiледi.
Қызмет бойынша орын ауыстыру туралы бұйрықта прапорщик (мичман) қандай (жоғары, тең, төмен) қызметке ауысқаны және осы Ереженiң 29-тармағында көзделген орын ауыстыру негiзi көрсетiледi.
Прапорщиктiң (мичманның) лауазымы жоғары болып саналады: егер, осы лауазым бойынша штатпен әскери атағы орындаушы лауазымы бойынша әскери атағынан жоғары болып қаралса, ал әскери атақтары тепе-тең кезде үлкен лауазымдық жалақы; төменгi, егер осы лауазым бойынша штатпен әскери атағы орындаушы лауазымы бойынша әскери атағынан төмен болып қаралса, ал әскери атақтары тепе-тең кезде - төмен лауазымдық жалақы. Егер штатта екi әскери атақ немесе лауазымдық жалақылары ең аздан ең үлкенге дейiн жағдайы қаралса, онда жоғары әскери атағы немесе ең үлкен лауазымдық жалақысы ескерiледi.

19. Снижение в воинском звании на одну ступень старших прапорщиков (старших мичманов), состоящих на военной службе, может производиться как мера дисциплинарного взыскания или по ходатайству товарищеского суда чести прапорщиков (мичманов) решением прямого начальника, которому предоставлено такое право Дисциплинарным уставом Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Прапорщики (мичманы), сниженные в воинском звании, восстанавливаются в прежнем воинском звании, независимо от занимаемой штатной должности, не ранее чем через год со дня снижения, при положительной аттестации, приказами начальников, принявших решение о снижении в воинском звании, им равных и выше.
20. Прапорщикам (мичманам), изъявившим желание получить среднее военно-специальное образование без отрыва от службы, разрешается сдача экзаменов экстерном по программе среднего военно-учебного заведения, на условиях Положения об экстернате.
21. Присвоение прапорщикам (мичманам) офицерского звания производится в порядке, установленном Правилами прохождения лицами офицерского состава военной службы и службы в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Глава 4. Назначение на должности и пе ремещение
по службе, аттестация
22. Должности, подлежащие замещению прапорщиками (мичманами), и соответствующие этим должностям воинские звания определяются штатами.
23. Назначение прапорщиков (мичманов) на должности производится приказом по личному составу.
24. Прапорщики (мичманы) с учетом их моральных и деловых качеств могут быть назначены на должности, подлежащие замещению офицерами.
Назначение прапорщиков (мичманов) на офицерские должности производится приказами командиров, которым предоставлено право назначать на эти должности лиц офицерского состава.
25. С прибытием офицеров для замещения этих должностей и при отсутствии других вакантных офицерских должностей прапорщики (мичманы), занимающие офицерские должности, перемещаются на должности прапорщиков (мичманов).
26. Перемещение прапорщиков (мичманов) по службе производится:
1) на высшие должности;
2) на равные должности;
3) на низшие должности.
Должность прапорщика (мичмана) считается: высшей, если по этой должности штатом предусмотрено воинское звания выше воинского звания по занимаемой должности, а при равных воинских званиях - большой должностной оклад; низшей, если по этой должности предусмотрено воинское звание ниже воинского звания по занимаемой должности, а при равных воинских званиях - меньшей должностной оклад. В случае, когда в штатах предусмотрено два воинских звания или должностные оклады от минимума до максимума, во внимание принимается старшее воинское звание или максимальный должностной оклад. В приказах о перемещении по службе указываются на какую (высшую, равную, низшую) должность перемещается прапорщик (мичман) и основания такого перемещения, предусмотренные пунктами 27-29 настоящих Правил.

27. Прапорщиктердi (мичмандарды) жоғары қызметке ауыстыру қызмет бойынша көтеру тәртiбiмен жүргiзiледi.
28. Прапорщиктердi (мичмандарды) тең қызметке ауыстыру;
1) штат қысқартылуына немесе ұйымдық шараларға байланысты;
2) мамандығы бойынша орынды пайдалану үшiн немесе жұмыс тәжiрибесiн ескере отырып;
3) әскери-дәрiгерлiк комиссия қорытындысы негiзiнде денсаулық жағдайы бойынша;
4) отбасы жағдайы бойынша - прапорщик (мичман) өтiнiшiне сәйкес осы Ереженiң 46-тармағының 5-тармақшасында көзделген тәртiппен және шартпен, сондай-ақ егер әскери-дәрiгерлiк комиссия қорытындысы бойынша прапорщиктер (мичмандар) қызмет өтейтiн жер оның отбасы мүшелерiнiң денсаулығына сәйкес келмеген жағдайларда жүргiзiледi.
29. Прапорщиктер (мичмандар) төменгi қызметке:
1) штат қысқартылуына немесе ұйымдық шараларға байланысты;
2) әскери-дәрiгерлiк комиссия қорытындысы негiзiнде денсаулық жағдайы бойынша;
3) жасына немесе отбасы жағдайы бойынша - прапорщик (мичман) өтiнiшiне сәйкес осы Ереженiң 46-тармағының 5-тармақшасында көзделген тәртiппен және шартпен, сондай-ақ егер әскери-дәрiгерлiк комиссия қорытындысы бойынша прапорщиктер (мичмандар) қызмет өтеген жер оның отбасы мүшелерiнiң денсаулығына сәйкес келмеген жағдайларда;
4) Қарулы Күштердiң Тәртiптiк жарғысына сәйкес тәртiптiк жаза белгiлеу тәртiбiмен немесе прапорщиктер (мичмандар) жолдастық сотының өтiнiшi бойынша;
5) аттестациядан өткiзу тәртiбiмен қызметке сай келмеуi бойынша;
6) прапорщиктердiң (мичмандардың) iскерлiк және адамгершiлiк қасиеттерiн ескере отырып, немесе прапорщиктердiң (мичмандардың) рапорты бойынша жұмыс көлемi аздау қызметке орын ауыстыру жүргiзiледi.
Әскери бөлiмдердiң құрылуына, өрiстелуiне, басқа жерге орналастырылуына, қатарға жаңа кемелер кiргiзiлуiне байланысты және басқа қызметке қажеттi жағдайларда прапорщиктердi (мичмандарды) ауыстыру Қорғаныс министрiнiң шешiмi бойынша жүргізілуі мүмкiн.
30. Прапорщиктер (мичмандар) өз келiсiмi және тиiстi министрлiктер мен ведомстволардың келiсiмi бойынша әскери қызметтi одан әрi өтеу үшiн:
1) Қарулы Күштердiң жеке құрамы тiзiмiнен шығарыла отырып, Қорғаныс министрiнiң бұйрығы бойынша Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнен Ұлттық қауiпсiздiк, Iшкi iстер органдары, Республикалық ұланға, Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитетке, құқық қорғау органдарына және басқа да әскери құрылымдарға;
2) тиiстi министрлiктер, ведомстволар мен әскерлердiң жеке құрамы тiзiмiнен шығарыла отырып, тиiстi министрлiктер, ведомстволар мен әскери басшыларының бұйрығы бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк Iшкi iстер органдарына, Республикалық ұланға, Төтенше жағдайлар жөнiндегi комитетке, әскери құқық қорғау органдарына және Қарулы Күштердiң басқа да әскери құрылымдарына;

27. Перемещение прапорщиков (мичманов) на высшие должности производится в порядке продвижения по службе.
28. Перемещение прапорщиков (мичманов) на равные должности может производиться:
1) в связи с сокращением штатов или организационными мероприятиями;
2) для более целесообразного использования по специальности или с учетом опыта работы;
3) по состоянию здоровья на основании постановления военно-врачебной комиссии;
4) по семейным обстоятельствам - по просьбе прапорщика (мичмана), в порядке и на условиях, предусмотренных подпунктом 5 пункта 48 настоящих Правил, а также, в случаях, если членам семьи по заключению военно-врачебной комиссии проживание по месту службы прапорщика (мичмана) противопоказано.
29. Перемещение прапорщиков (мичманов) на низшие должности может производиться:
1) в связи с сокращением штатов или организационными мероприятиями;
2) по состоянию здоровья на основании заключения военно-врачебной комиссии;
3) по возрасту или семейным обстоятельствам, по просьбе прапорщика (мичмана), в порядке и на условиях, предусмотренных подпунктом 5 пункта 48 настоящих Правил, а также, в случаях, если членам семьи по заключению военно-врачебной комиссии проживание по месту службы прапорщика (мичмана) противопоказано;
4) в порядке дисциплинарного взыскания в соответствии с Дисциплинарным уставом Вооруженных Сил Республики Казахстан или по ходатайству товарищеского суда чести прапорщиков (мичманов);
5) по служебному несоответствию, в аттестационном порядке;
6) на должности с меньшим объемом работы, исходя из деловых и профессиональных качеств или по рапорту прапорщика (мичмана).
В связи с формированием, развертыванием, передислокацией войсковых частей, вводом в строй новых кораблей и в других случаях служебной необходимости, перемещение прапорщиков (мичманов) может производиться решением Министра обороны Республики Казахстан.
30. Прапорщики (мичманы) могут быть откомандированы, с их согласия, и по согласованию с соответствующими Министерствами и ведомствами для дальнейшего прохождения военной службы:
1) из Вооруженных Сил Республики Казахстан в органы национальной безопасности, внутренних дел, Республиканскую гвардию, в Комитет по чрезвычайным ситуациям, правоохранительные органы и другие воинские формирования - приказом Министра обороны Республики Казахстан, с исключением из списков личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) из органов национальной безопасности, внутренних дел, Республиканской гвардии, Комитета по чрезвычайным ситуациям, правоохранительных органов и других воинских формирований в Вооруженные Силы Республики Казахстан - приказами руководителей соответствующих министерств, ведомств и войск с исключением их из списков личного состава соответствующих министерств, ведомств и войск;

3) жеке құрам тiзiмiнен шығарыла отырып, мемлекетаралық келiсiмдерге сәйкес Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнiң Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң Қарулы Күштерiне жiберiледi.
Іссапарларға жiберу тиiстi мемлекеттiк органдардың өзара келiсiмi бойынша белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Әскери бөлiмдi тапсыру кезiнде прапорщиктер (мичмандар) осы бөлiмнiң тiзiмдiк құрамына сәйкес сол бөлiм құрамындағы жаңа жұмыс орнына барады. Прапорщиктер (мичмандар) өз келiсiмдерi бойынша әскери қызметке қалдырыла отырып, қорғаныс сипатындағы жұмыстарды орындау үшiн мемлекеттiк органдарға iссапарға жiберiлуi мүмкiн.
31. Прапорщиктердiң (мичмандардың) қызмет аясын, олардың iскерлiк және адамгершiлiк қасиеттерiн үнемi бағалау, сондай-ақ iрiктеу, орналастыру және тәрбиелеу мақсатында аттестация жүргiзiледi. Прапорщиктердi (мичмандарды) аттестациядан өткiзу мерзiмдiлiгi, уақыты мен тәртiбi Қорғаныс министрiнiң бұйрығымен белгiленедi.
32. Аттестациядан өткiзудi қарау және ол бойынша қорытынды шығару үшiн әскери бөлiмде құрамы әскери бөлiм командирiнiң бұйрығымен белгiленетiн тұрақты жұмыс iстейтiн аттестация комиссиясы құрылады.
33. Прапорщиктер (мичмандар) аттестация кезiнде көрсетiлген кемшiлiктердi жоюға мiндеттi.
Тiкелей бастықтар прапорщиктерден (мичмандардан) аттестация кезiнде көрсетiлген кемшiлiктердi жоюды талап етуге тиiстi.
Аттестациядан өткен прапорщиктерге (мичмандарға) бекiтiлген
аттестацияларды олардың тiкелей бастықтары хабарлайды. Аттестация
тәртiбiнiң бұзылғандығы және дұрыс аттестацияланбағандығы үшiн берiлетiн
шағымды тәртiп бойынша аттестация хабарланған күннен бастап бiр ай мерзiм
iшiнде беруге болады. Шағым бойынша соңғы шешiмдi аттестацияны бекiткен
бастық қабылдайды. Әскери қызметшiнiң шағымы негiзi бар деп табылған
жағдайда аттестацияға тиiстi өзгертулер енгiзiледi немесе қайтадан
аттестация жүргiзiледi.
5-БӨЛIМ
Демалыстар
34. Әскери қызметте тұрған прапорщиктерге (мичмандарға):
1) негiзгi демалыстар;
2) сырқатына байланысты демалыстар;
3) отбасы жағдайына байланысты қысқа мерзiмдi демалыстар;
4) оқу орнында оқуына байланысты демалыстар;
5) ана болып бала бағуына байланысты демалыстар;
6) Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және
оларды әлеуметтiк қорғау туралы заңға сәйкес берiлетiн қосымша демалыстар:
зиянды (ауыр) жағдайларда қызмет өтегенi үшiн;
ерекше қызмет түрi үшiн;
экологиялық апат аймақтарында қызмет өтегенi үшiн берiледi.
Демалыстың ұзақтығы тәулiкпен есептеледi.
Демалыс өткiзетiн жерге барып-қайту үшiн, оның iшiнде прапорщиктi (мичманды) еңбек демалысынан керi шақырып алу кезiнде демалысқа қосымша уақыт берiледi.

3) в Вооруженные Силы государств - участников Содружества Независимых Государств из Вооруженных Сил Республики Казахстан в соответствии с межгосударственными соглашениями, с исключением из списков личного состава.
Откомандирование производится в персональном порядке по рапорту прапорщика (мичмана) по согласованию между соответствующими государственными органами.
При передислокации воинской части прапорщики (мичманы) убывают к новому месту службы в составе этой части согласно ее списочному составу.
Прапорщики (мичманы), с их согласия, могут быть прикомандированы на основании решения Правительства Республики Казахстан к государственным органам (организациям) с освобождением от занимаемых должностей и оставлением на военной службе для выполнения работ оборонного характера и других специальных обязанностей. За прапорщиками (мичманами), прикомандированными к государственным органам с оставлением на военной службе, сохраняются права, льготы, преимущества и обязанности, установленные законодательством Республики Казахстан для военнослужащих. Прикомандирование прапорщиков (мичманов) к государственным органам и организациям производится приказом Министра обороны Республики Казахстан. Назначение на должности и перемещение по службе прикомандированных прапорщиков (мичманов) производится приказами руководителей государственных органов в соответствии с целями прикомандирования и об этом письменно сообщается в кадровый орган Министерства обороны Республики Казахстан.
31. В целях периодической оценки служебной деятельности прапорщиков (мичманов), их деловых и моральных качеств, а также обеспечения правильного подбора, расстановки и воспитания проводится аттестация.
Периодичность, сроки и порядок проведения аттестации прапорщиков (мичманов) определяются приказом Министра обороны Республики Казахстан.
32. Для проведения аттестации и вынесения по ним заключений в воинской части создается постоянно действующая аттестационная комиссия, состав которой определяется приказом командира воинской части.
33. Прапорщики (мичманы) обязаны устранять отмеченные в аттестации недостатки.
Прямые начальники должны требовать от прапорщиков (мичманов) устранения недостатков, отмеченных в аттестации.
Утвержденные аттестации объявляются аттестованным прапорщикам (мичманам) их непосредственными начальниками. Жалобы на нарушение порядка аттестации и необъективность аттестации могут быть поданы в установленном порядке не позднее месячного срока со дня объявления аттестации. Окончательное решение по жалобе принимается начальником, утвердившим аттестацию. В случае признания жалобы военнослужащего обоснованной, в аттестацию вносятся соответствующие изменения, или проводится новая аттестация.
Глава 5. Отпуска
34. Прапорщикам (мичманам), состоящим на военной службе, предоставляются:
1) основные отпуска;
2) отпуска по болезни;
3) краткосрочные отпуска по семейным обстоятельствам;
4) отпуска в связи с обучением в учебном заведении;
5) отпуска в связи с материнством и уходом за детьми;
6) дополнительные отпуска в соответствии с Законом Республики Казахстан   Z934000_   "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей":
за исполнение обязанностей во вредных (тяжелых) условиях;
за особый характер службы;
проходящим службу в зонах экологического бедствия.
Продолжительность отпуска исчисляется в сутках.
Дополнительно к отпуску представляется время на путь следования к месту его проведения и обратно, в том числе и при отзыве прапорщика (мичмана) из отпуска.

35. Заңға сәйкес прапорщиктерге (мичмандарға) күнтiзбелiк есеппен жалпы қызмет өтеген жылдарына, олардың әскери қызмет ерекшелiктерi мен шарттарына қарай негiзгi демалыстар ұзақтығы:
1) әскери қызметте 10 жылға дейiн еңбек сiңiрсе - 30 тәулiк, 10 жылдан 15 жылға дейiн - 35 тәулiк, 15 жылдан 20 жылға дейiн - 40 тәулiк, 20 және одан да көп болса - 45 тәулiк берiледi.
Негiзгi демалыс ұзақтығын анықтау кезiнде ескерiлетiн жалпы қызмет өтеген жылдар, әскери қызметшiлерге зейнетақы тағайындауға байланысты қызмет өтеген күнтiзбелiк жылдарын есептеу үшiн белгiленген тәртiп бойынша есептеледi.
2) ұшу жұмысында болғандарға (жауынгерлiк кезекшiлiк өтеушiге) - 45 тәулiкке.
Осы прапорщиктерге (мичмандарға) ұзақтығы 45 тәулiк негiзгi демалыс алуға құқық беру үшiн орындалатын мiндеттер, лауазымдар тiзiмi Қорғаныс министрiнiң бұйрығымен белгiленедi;
3) климаты ауыр және қолайсыз жерлерде қызмет өтеп жүргендерге - 45 тәулiкке;
4) ерекше жағдайларда, прапорщиктерге (мичмандарға) аса қиын жағдайдағы қызметтерiне сәйкес ұзартылған демалысты қажет өтеген немесе төтенше жағдайлар кезiнде Қорғаныс министрiнiң шешiмiмен - 45 тәулiкке берiледi.
Прапорщиктерге (мичмандарға) әскери қызметтiң ерекшелiгi мен жағдайына қарай берiлетiн негiзгi демалыстың ұзақтығы, олардың қызмет атқарған жылдарына байланысты болмайды. Негiзгi демалыс ұзақтығы басқаша белгiленген әскери бөлiмге өздерiн тағайындағанға дейiн негiзгi демалысын пайдаланбаған прапорщиктердiң (мичмандардың) негiзгi демалысының ұзақтығы, бұрын және жаңа қызмет орны бойынша ағымдағы жылдағы қызмет уақытына сәйкес сайма-сай түрде белгiленедi.
5) әскери қызметке қабылданған жылы прапорщиктерге (мичмандарға) негiзгi және қосымша демалыстарын беру кезiнде демалыстар ұзақтығы ағымдағы жылы қызмет өтелген уақытына сайма-сай түрде барлық қызмет жылдарын, қызмет ерекшелiгi мен жағдайын ескере отырып, аталған әрбiр демалыстарды 12-ге бөлу және қызметiнiң толық айларының санына көбейту жолымен есептеледi. Мұндай демалысты прапорщиктiң (мичманның) тiлегi бойынша келесi жылдың демалысына қосып беруге де болады.
36. Прапорщиктерге (мичмандарға) негiзгi демалыс күнтiзбелiк жыл iшiнде демалысты пайдалану кезеңдерiнiң кезектесуiн, әскери бөлiмдердiң тұрақты жауынгерлiк әзiрлiгiн ұстауды қамтамасыз етудi ескере отырып және негiзгi демалыс жоспарларына сәйкес берiледi.
Осы қаулыға сәйкес жеңiлдiктер пайдалануға құқығы бар прапорщиктерге (мичмандарға) негiзгi демалыс әдетте жазда немесе өздерiне ыңғайлы уақытта әскери бөлiмдердiң тұрақты жауынгерлiк әзiрлiгiн ұстауды қамтамасыз етудi ескере отырып және негiзгi демалыс жоспарларына сәйкес берiледi.
Негiзгi және қосымша демалыстар кезiнде ауырып қалған прапорщиктерге (мичмандарға) сауыққаннан кейiн демалыс кезiнде ауырған күндерiне сәйкес демалысы ұзартылады.
Негiзгi демалысқа басқа гарнизоннан келген прапорщиктердiң (мичмандардың) демалысын ұзартуды бұл жөнiнде әскери бөлiм командирiн немесе емдеушi дәрiгер мен емдеу мекемесiнiң бастығы, бас дәрiгерi куәландырған тиiстi анықтама негiзiнде демалыс берген командирдi, бастықты ескерте отырып, гарнизон бастығы, әскери полиция органының бастығы жүргiзедi. Отбасы мүшелерiнiң бiрi әкесi, шешесi, әйелi, балалары, туған аға-iнiлерi, апа-қарындастары немесе өздерi тәрбиесiнде болған басқа да адамдар қайтыс болған немесе ауыр науқастанған, сондай-ақ осы прапорщиктер (мичмандар) отбасына төнген қандай да бiр апаттар болған жағдайда бұл жөнiнде тез арада өздерi келген әскери бөлiм командирiне хабарлай отырып, демалыс 10 тәулiкке дейiн ұзартылады.
Прапорщиктiң (мичманның) әскери қызметтен босатылуына байланысты кейiннен әскери бөлiм жеке құрамының тiзiмiнен шығарыла отырып берiлген негiзгi демалыс ұзартылмайды.
Ерекше жағдайларда, негiзгi демалысты келесi жылға ауыстыруға дивизия командирiнен бастап, оған тең немесе жоғары тiкелей бастықтың шешiмi бойынша рұқсат етiледi. Бұл ретте өткен жылдың демалысы жаңа жылдың бiрiншi тоқсанында берiлуi тиiс, ал егер прапорщик (мичман) әскери қызметтен босатылатын болса, босаған жылдың еңбек демалысына қосылады.
Ағымдағы жылда жеке құрам бойынша Қарулы Күштер қатарынан босатылған және келесi жылды әскери бөлiм жеке құрамының тiзiмiнен шығарылуға жататын прапорщиктер (мичмандар) Қарулы Күштер қатарынан босатылуына байланысты берiлген негiзгi және қосымша демалыстары аяқталғаннан кейiн әскери бөлiмдерге қайтып келмейдi және оларға әскери бөлiм жеке қосымша демалыстар алу құқығы берiлмейдi.
Ағымдағы жылда жеке құрам бойынша Қарулы Күштер қатарынан босатылған және келесi жылы әскери бөлiм жеке құрамының тiзiмiнен шығарылуға жататын прапорщиктерге (мичмандарға) келесi жылдың негiзгi және қосымша демалыстары босатылу негiзiне қарамастан 35-тармақтың 5-тармақшасында белгiленген тәртiппен берiледi.

35. В соответствии с действующим законодательством прапорщикам (мичманам), в зависимости от общей выслуги лет в календарном исчислении, особенностей и условий их военной службы, предоставляются основные отпуска следующей продолжительности:
1) имеющим выслугу на военной службе до 10 лет - 30 суток; от 10 до 15 лет - 35 суток; от 15 до 20 лет - 40 суток; от 20 лет и более - 45 суток.
Общая выслуга лет, учитываемая при определении продолжительности основного отпуска, исчисляется по правилам, установленным для исчисления календарной выслуги лет для назначения пенсий военнослужащим;
2) находящимся на летной работе (несущим боевое дежурство) - 45 суток.
Перечень должностей, исполнение обязанностей по которым дает право на предоставление этим прапорщикам (мичманам) основного отпуска продолжительностью 45 суток, определяется приказом Министра обороны Республики Казахстан;
3) проходящим службу в местностях с тяжелыми и неблагоприятными климатическими условиями - 45 суток;
4) в исключительных случаях прапорщикам (мичманам), нуждающимся в удлиненном отдыхе в связи с особо сложными условиями службы или при чрезвычайных обстоятельствах решением Министра обороны Республики Казахстан - 45 суток.
Продолжительность основного отпуска, предоставляемого прапорщикам (мичманам) в зависимости от особенностей и условий военной службы, не зависит от имеющейся у них выслуги лет. Продолжительность основного отпуска прапорщиков (мичманов), не использовавших основной отпуск до назначения их в воинскую часть, в которой установлена другая продолжительность основных отпусков, определяется пропорционально времени службы в текущем году по прежнему и новому месту службы;
5) при предоставлении основного и дополнительного отпусков прапорщикам (мичманам) в году приема на военную службу, продолжительность отпусков исчисляется пропорционально прослуженному в текущем году времени, путем деления каждого из указанных отпусков на 12 и умножения на число полных месяцев службы, исходя из имеющихся у них выслуги лет, особенностей или условий службы. Такой отпуск по желанию прапорщика (мичмана) может быть присоединен к основному отпуску на следующий год.
36. Основной отпуск прапорщикам (мичманам) предоставляется в течение календарного года с учетом чередования периодов их использования, обеспечения поддержания постоянной боевой готовности воинских частей и в соответствии с планами основных отпусков.
Прапорщикам (мичманам), имеющим право на льготы в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан, основной отпуск предоставляется в удобное для них время без ущерба для поддержания постоянной боевой готовности воинских частей.
Прапорщикам (мичманам), заболевшим во время основного и дополнительных отпусков, отпуск продлевается по выздоровлению на соответствующее число дней болезни во время отпуска.
Прапорщикам (мичманам), прибывшим в основной отпуск из другого гарнизона, отпуск может быть продлен начальником гарнизона, начальником органа военной полиции (военным комиссаром) с уведомлением об этом командира воинской части или командира (начальника), предоставившего отпуск, на основании соответствующей справки, удостоверенной лечащим врачом и начальником (главным врачом) лечебного учреждения. В случае смерти или тяжелой болезни членов семей (отца, матери, жены или мужа, детей, родных братьев и сестер) или других лиц, на воспитании которых они находились, а также какого-либо бедствия, постигшего семьи этих прапорщиков (мичманов) отпуск может быть продлен на срок до 10 суток с немедленным извещением об этом командира воинской части, из которой они прибыли.
Основной отпуск, предоставленный прапорщику (мичману) с последующим исключением его из списков личного состава воинской части в связи с увольнением с военной службы, не продлевается.
В исключительных случаях допускается перенос основного отпуска на следующий год по решению прямого начальника от командира дивизии, ему равного и выше. При этом отпуск за истекший год должен быть предоставлен в первом квартале наступившего года, а если прапорщик (мичман) увольняется с военной службы, присоединен к отпуску в году увольнения.
Прапорщики (мичманы), уволенные из рядов Вооруженных Сил Республики Казахстан приказом по личному составу в текущем году, и подлежащие исключению из списка личного состава воинской части в следующем году, по окончании основного и дополнительных отпусков, предоставленных по увольнению из рядов Вооруженных Сил Республики Казахстан, в воинские части не возвращаются и право на предоставление основного и дополнительных отпусков в году исключения из списков личного состава воинской части не имеют.
Прапорщикам (мичманам), уволенным из рядов Вооруженных Сил Республики Казахстан приказом по личному составу в текущем году, и подлежащим исключению из списков личного состава воинской части в следующем году, основной и дополнительные отпуска за следующий год независимо от основания к увольнению предоставляются в порядке, определенном в подпункте 5 пункта
35.

37. Прапорщиктерге (мичмандарға) сырқатының алдын алу және кәсiби жұмыс қабiлеттiлiгiн толық қалпына келтiру мақсатында зиянды ауыр жағдайларда мiндет өтегенi және қызметтiң ерекше түрi үшiн қосымша демалыс берiледi.
38. Прапорщиктерге (мичмандарға) зиянды ауыр жағдайларда мiндет өтегенi және қызметтiң ерекше түрi үшiн берiлетiн қосымша демалыстың тәртiбi мен шарттары Қорғаныс министрiнiң бұйрығымен белгiленедi. Сонымен бiрге прапорщиктерге (мичмандарға) зиянды ауыр жағдайларда мiндет өтегенi және қызметтiң ерекше түрi үшiн қосымша демалыс, егер олар барлық күнтiзбелiк жыл iшiнде тiзбеде белгiленген лауазымдарда қызмет уақытын толық пайдаланған жағдайда толық көлемде берiледi. Басқа жағдайларда, қосымша демалыстың ұзақтығы ағымдағы күнтiзбелiк жыл iшiнде зиянды ауыр жағдайларда мiндет өтегенi және қызметтiң ерекше түрi үшiн қызмет өтеген уақытына сайма-сай түрде белгiленедi. Берiлген демалыс түрлерiн алу тәртiбiн, ұзақтығын және осындай демалысты алу құқығы бар прапорщиктер қызметi тiзiмiн Қорғаныс министрi белгiлейдi.
39. Қосымша демалыс негiзгi демалысқа қосылады және демалыспен бiрге немесе жеке берiледi. Зиянды ауыр жағдайларда мiндет атқарғаны, қызметтiң ерекше түрi үшiн бiр уақытта қосымша демалыс алу құқығы бар прапорщиктерге (мичмандарға), сондай-ақ экологиялық апат аймақтарында әскери қызмет өтеушiлерге қосымша демалыс олардың тiлегiмен тек бiр негiз бойынша берiледi.
Негiзгi және қосымша демалыстың жалпы ұзақтығы, демалыс өткiзетiн жерге барып-қайту жолын есептемегенде, екi айдан аспауы керек.
Негiзгi демалыс, ал қосымша демалыс берiлген кезде, екеуiн қосып, прапорщиктiң (мичманның) қалауы бойынша екi бөлiмге бөлуге болады.
40. Прапорщиктер (мичмандар), қызметке аса қажеттi жағдайдан басқа, демалыстан керi шақырып алуға жатпайды. Ерекше жағдайларда, олар дивизия командирiнен бастап, оған тең және жоғары тiкелей бастықтарының жазбаша рұқсаты негiзiнде ғана демалыстан керi шақырылуға жатады. Осыған байланысты пайдаланылмаған демалыс бөлiгi осы күнтiзбелiк жыл iшiнде басқа уақытта берiледi немесе келесi күнтiзбелiк жыл демалысына қосылады. Сонымен бiрге, егер прапорщиктiң пайдаланылмаған демалыс бөлiгi осы күнтiзбелiк жыл iшiнде 10 тәулiк немесе одан да көп болса, оған демалыс өткiзетiн жерiне барып-қайту жолына, тек өзi керi шақыртылып алынған пункттен аспайтын, жолына демалыстан тыс қосымша уақыт берiледi.
Өз өкiлеттiгi шегiнен шыққан және прапорщиктi (мичманды) демалыстан шақыртып алған басқа командирлер бастықтар тәртiптiк, сондай-ақ үзiлген демалысты қалпына келтiруге кеткен қосымша шығындардың орнын толтыратын мөлшерде материалдық жауапкершiлiкте болады.

37. Дополнительный отпуск за исполнение обязанностей во вредных (тяжелых) условиях и за особый характер службы предоставляется прапорщикам (мичманам) в целях профилактики заболеваний, полноценного восстановления профессиональной работоспособности.
38. Порядок и условия предоставления прапорщикам (мичманам) дополнительного отпуска за исполнение обязанностей во вредных (тяжелых) условиях и за особый характер службы устанавливаются приказом Министра обороны Республики Казахстан. При этом дополнительный отпуск прапорщикам (мичманам) за исполнение обязанностей во вредных (тяжелых) условиях и за особый характер службы предоставляется в полном размере при условии, если в течение всего календарного года они полностью используют служебное время на должностях, определенных перечнем. В других случаях продолжительность дополнительного отпуска определяется пропорционально времени, занятому исполнением обязанностей во вредных (тяжелых) условиях и в особых условиях службы в течение текущего календарного года.
Порядок, продолжительность и перечень должностей прапорщиков (мичманов), имеющих право на данные виды отпусков, устанавливаются Министром обороны Республики Казахстан.
39. Дополнительный отпуск суммируется с основным отпуском и может предоставляться одновременно с ним или отдельно.
Прапорщикам (мичманам), имеющим право одновременно на дополнительные отпуска за исполнение обязанностей во вредных (тяжелых) условиях, за особый характер службы, а также проходящим военную службу в зонах экологического бедствия, дополнительный отпуск предоставляется по их выбору только по одному основанию.
Общая продолжительность основного и дополнительного отпусков не должна превышать двух месяцев, не считая времени, необходимого для проезда к месту проведения отпуска и обратно.
Основной отпуск, а при предоставлении дополнительного отпуска в совокупности с ним, по желанию прапорщика (мичмана) может быть разделен на две части.
40. Прапорщики (мичманы) отзыву из отпуска, за исключением крайней служебной необходимости, не подлежат. В исключительных случаях они могут быть отозваны из отпуска на основании письменного разрешения прямого начальника от командира дивизии, ему равного и выше. Неиспользованная в связи с этим часть отпуска должна быть предоставлена прапорщику (мичману) в другое время в течение данного календарного года или присоединена к отпуску за следующий календарный год. При этом, если неиспользованная часть отпуска, предоставленная прапорщику (мичману), в течение данного календарного года, составляет 10 суток и более, ему выдаются денежные средства для проезда к месту проведения отпуска и обратно, но не далее пункта, из которого он был отозван, а также предоставляется сверх отпуска время на путь следования.
Другие командиры (начальники), превысившие свои полномочия и вызвавшие прапорщика (мичмана) из отпуска, несут дисциплинарную, а также материальную ответственность, в размерах компенсирующих дополнительные затраты на восстановление прерванного отпуска.

41. Дәлелдi себепсiз қызметке келмей қалған прапорщиктердiң (мичмандардың), зиянды ауыр жағдайларда қызмет атқарғаны және қызметтiң ерекше түрi үшiн ағымдағы немесе келесi жылы берiлетiн негiзгi және қосымша демалыстары келмеген күн санына қысқартылады. Бұл ретте негiзгi және қосымша демалыстар жиынтығы жиырма тәулiктен аспауы керек.
Көрсетiлген демалыстарды қысқарту жөнiндегi шешiмдi демалыс беру құқығы бар командир бастық қабылдайды.
42. Әскери қызметтен босатылған прапорщиктерге (мичмандарға) босатылған жылы негiзгi демалыс:
1) жасына қарай, сырқатына байланысты, штат қысқартылуына, денсаулық жағдайының шектелуiне байланысты босатылғандарға - осы Ереженiң 35-тармағында белгiленген ұзақтықпен;
2) басқа негiздер бойынша босатылғандарға - осы Ереженiң 35-тармағының 5-тармақшасында белгiленген ұзақтықпен берiледi.
43. Прапорщиктерге (мичмандарға) сырқатына байланысты демалыс емдеу мекемесiнде емделiп болғаннан кейiн әскери дәрiгерлiк комиссия шешiмi негiзiнде берiледi.
Сырқатына байланысты берiлетiн демалыс ұзақтығы 30 тәулiкке дейiн, ал жекелеген жағдайларда жарақат, зақым алған және ауырып қалған жағдайларда олардың түрiне қарай 60 тәулiкке дейiн болады.
Прапорщиктер (мичмандар) әскери қызметтен босатылған кезде сырқатына байланысты демалыс берiлмейдi.
Сырқатына байланысты демалыс негiзгi және қосымша демалыстар есебiне кiргiзiлмейдi.
44. Шұғыл әлеуметтiк-тұрмыстық мәселелердi шешу үшiн, әсiресе, денсаулығына, туысқандық парызын өтеуiне байланысты, сондай-ақ басқа да себептер бойынша әскери бөлiм командирi прапорщиктерге (мичмандарға) отбасы жағдайына байланысты әр кезде ұзақтығы 10 тәулiкке дейiн қысқа мерзiмдi демалыстар бередi. Демалыс өткiзетiн жерге барып-қайту жолына қажеттi уақыт қосымша берiледi.
Қысқа мерзiмдi демалыстар негiзгi демалыс есебiне енгiзiлмейдi.
45. Азаматтық жоғары оқу орындарына түсетiн прапорщиктерге (мичмандарға) түскi емтихандарына әзiрлеу және оларды тапсыру үшiн ұзақтығын Қорғаныс министрi белгiлейтiн демалыс берiледi.
46. Әйелдерге ана болуына байланысты:
1) екiқабаттылығына және тууына байланысты - ақшалай және заттай үлестерiн, азық-түлiк пайларын сақтай отырып;

41. Прапорщикам (мичманам), допустившим неявку на службу без уважительных причин, основной и дополнительный отпуска за исполнение обязанностей во вредных (тяжелых) условиях или за особый характер службы, предоставляемые за текущий или следующий год, уменьшаются на число дней неявки. При этом основной и дополнительный отпуска в совокупности не должны быть меньше пятнадцати суток.
Решение об уменьшении указанных отпусков принимает командир (начальник), пользующийся правом предоставления отпусков.
42. Прапорщикам (мичманам), увольняемым с военной службы, основной отпуск в году увольнения предоставляется:
1) увольняемым по возрасту, болезни, сокращению штатов, ограниченному состоянию здоровья - продолжительностью, установленной подпунктами 1-4 пункта 35 настоящих Правил;
2) увольняемым по другим основаниям - продолжительностью, установленной подпунктом 5 пункта 35 настоящих Правил.
43. Отпуска по болезни прапорщикам (мичманам) предоставляются на основании постановления военно-врачебной комиссии по окончании лечения в лечебном учреждении.
Отпуск по болезни предоставляется продолжительностью до 30 суток, а в отдельных случаях при ранениях, контузиях, увечьях и заболеваниях в зависимости от их характера до 60 суток.
При увольнении прапорщиков (мичманов) с военной службы отпуск по болезни не предоставляется.
Отпуск по болезни в счет основного и дополнительного отпусков не засчитывается.
44. Для решения неотложных социально-бытовых вопросов, прежде всего связанных с охраной здоровья, выполнением родственного долга, а также по другим причинам командир воинской части может предоставить прапорщикам (мичманам) краткосрочный отпуск по семейным обстоятельствам в течение года продолжительностью до 10 суток. Время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно, предоставляется дополнительно.
Краткосрочный отпуск в счет основного отпуска не засчитывается.
45. Прапорщикам (мичманам), поступающим в гражданские высшие учебные заведения, для подготовки и сдачи вступительных экзаменов предоставляются отпуска, продолжительность которых устанавливается Министром обороны Республики Казахстан.
Прапорщикам (мичманам), обучающимся в гражданских высших и средних специальных учебных заведениях в форме вечернего и заочного обучения, на период сдачи экзаменационной сессии, предоставляются каникулярные отпуска, продолжительность которых определяется Министром обороны Республики Казахстан.
46. Женщинам в связи с материнством предоставляются отпуска:
1) по беременности и родам - с сохранением денежного и вещевого довольствия и продовольственного пайка;

2) бала бағуына байланысты жарым жартылай төлеу - тiлегi бойынша ақшалай және заттай үлестерi, азық-түлiк пайлары сақталмай берiледi;
3) бала бағуына байланысты қосымша демалыс - тiлегi бойынша ақшалай және заттай үлестерi, азық-түлiк пайлары сақталмай берiледi.
Аталған демалыстар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген ұзақтық мерзiмiнде берiледi. Осы демалыстар уақыты әскери атақтарына, прапорщиктер (мичмандар) лауазымына қызмет атқарған жылдарына, мерзiмi шектеулi қызметi үшiн, сондай-ақ зейнетақыға үстемақы төлеу үшiн қызмет өтеген жылдарына енгiзiледi.
Екiқабаттылығы мен тууына байланысты берiлетiн демалыс негiзгi және қосымша демалыстар есебiне енгiзiлмейдi. Екiқабаттылығы мен тууына байланысты демалыстар алдында немесе одан кейiн әйелдерге тiкелей ағымдағы жылға негiзгi және қосымша демалыс берiледi.
Бала бағуына байланысты берiлген демалыс аяқталған жылдың негiзгi және қосымша демалысы осы демалыстың күнтiзбелiк жыл аяқталғанға дейiнгi күнгi уақытта сайма-сай түрде есептелiнедi.
6-БӨЛIМ
Әскери қызметтен босату
47. Әскери қызметте болудың шектi жасына жеткен прапорщиктер (мичмандар) әскери қызметтен босатылуға жатады.
Әскери қызметте болудың шектi жасынан тыс әскери қызметте қалдырылған прапорщиктер (мичмандар) осы Ережеде көзделген негiзде өздерi қалдырылған мерзiм бiткеннен кейiн босатылуға жатады.
Прапорщиктердi (мичмандарды) әскери қызметтен босату осы Ереженiң 48-50-тармақтарында көзделген негiздердiң бiрi бойынша жүргiзiледi.
Прапорщиктердi (мичмандарды) әскери қызметтен босату:
1) запасқа, егер босатылғандар запаста болудың шектi жасына жетпеген және денсаулық жағдайы бойынша бейбiт және соғыс уақытында әскери қызметке жарамды болса;
2) отставкаға, егер босатылғандар запаста болудың шектi жасына жеткен немесе денсаулық жағдайы бойынша әскери-дәрiгерлiк комиссия әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз деп тапқан жағдайда;
3) әскери қызметтен, егер босатылғандар жасаған қылмысы үшiн бас бостандығынан айыруға немесе түзету жұмыстарына тартыла отырып бас бостандығынан айыруға сотталған жағдайда жүргiзiледi.
Прапорщиктердi (мичмандарды) әскери қызметтен босатуға ұсынар алдында, олардың денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке жарамдылық деңгейiн анықтау үшiн, шешiмi әскери қызметтен босатуға негiз болатын әскери-дәрiгерлiк комиссияға куәландыру үшiн жiберiледi. Прапорщиктiң (мичманның) жеке мәлiмдемесi бойынша медициналық куәландыру өткiзiлмеуi мүмкiн немесе амбулаторлы түрде жүргiзiледi.

2) частично оплачиваемый по уходу за ребенком - по желанию, без сохранения денежного и вещевого довольствия и продовольственного пайка;
3) дополнительный отпуск по уходу за ребенком - по желанию, без сохранения денежного и вещевого довольствия и продовольственного пайка.
Указанные отпуска предоставляются продолжительностью, установленной законодательством Республики Казахстан об отпусках рабочих и служащих в связи с материнством. Время этих отпусков засчитывается в сроки выслуги в воинских званиях, в выслугу лет на должностях прапорщиков (мичманов) для выплаты надбавки за выслугу лет, надбавки за непрерывную службу в местностях с ограниченными сроками службы и высокогорных местностях, а также в выслугу лет на пенсию.
Отпуск по беременности и родам в счет основного и дополнительного отпусков не засчитывается. Перед отпуском по беременности и родам или непосредственно после него женщинам предоставляется основной и дополнительный отпуска за текущий год.
Основной и дополнительный отпуска в году окончания отпуска по уходу за ребенком исчисляются пропорционально времени со дня окончания этого отпуска до конца календарного года.
Глава 6. Увольнение с военной службы
47. Прапорщики (мичманы), достигшие предельного возраста состояния на военной службе, подлежат увольнению с военной службы.
Прапорщики (мичманы), оставленные на военной службе сверх предельного возраста состояния на военной службе, могут быть уволены до истечения срока, на который они были оставлены, по основаниям, предусмотренным настоящими Правилами.
Увольнение с военной службы прапорщиков (мичманов) производится по одному из оснований, предусмотренных пунктами 48-50 настоящих Правил.
Увольнение прапорщиков (мичманов) с военной службы производится:
1) в запас, если увольняемые не достигли предельного возраста состояния в запасе и по состоянию здоровья годны к военной службе в мирное или военное время;
2) в отставку, если увольняемые достигли предельного возраста состояния в запасе или по состоянию здоровья признаны военно-врачебной комиссией негодными к военной службе с исключением с воинского учета;
3) с военной службы, если увольняемые за совершенные преступления осуждены к лишению свободы или к лишению свободы условно с привлечением к исправительным работам.
О предстоящем увольнении с военной службы в запас или отставку прапорщики (мичманы) ставятся в известность заблаговременно, не позднее, чем за два месяца до увольнения. Непосредственными и другими прямыми начальниками (от командира воинской части и выше) с ними проводятся индивидуальные беседы.
Прапорщики (мичманы) перед представлением к увольнению с военной службы для определения степени годности к военной службе по состоянию здоровья направляются на освидетельствование в военно-врачебные комиссии, постановления которых учитываются при определении основания увольнения. Медицинское освидетельствование по рапорту прапорщика, мичмана может не проводиться или проводиться амбулаторно.

48-тармақтың 5, 6, 7, 9, 10-тармақшалары және 50-тармақтың 2-тармақшасы бойынша босатылуға ұсынылған прапорщиктер (мичмандар) мұндай мақсаттармен әскери-дәрiгерлiк комиссияларға куәландыруға жiберiлмейдi.
Прапорщиктердiң (мичмандардың) бұйрық бойынша бөлiм жеке құрамының тiзiмiнен шыққан күн олардың әскери қызметтен запасқа немесе отставкаға шыққан күнi болып саналады.
48. Прапорщиктер (мичмандар) әскери қызметтен запасқа:
1) қызмет өткерген жылдары және зейнетке шығуға құқық беретiн әскери қызметте болудың шектi жасына жетуi бойынша;
2) жасы бойынша - әскери қызметте болудың шектi жасына жеткен жағдайда;
3) сырқаты бойынша - бейбiт уақытта соғыс кезiнде - 2-шi дәрежедегi жарамдылықпен шектелiп әскери-дәрiгерлiк комиссия қорытындысымен әскери қызметке жарамсыз деп табылғандар немесе әскери есептен шығарыла отырып, әскери қызметке жарамсыз деп табылғандар;
4) денсаулық жағдайының шектелуiне байланысты әскери қызметке жарамдылығын шектеу, денсаулық жағдайына байланысты атқаратын қызметiнiң мiндеттерiн орындай алмайтындығы және қызметi бойынша басқа лауазымға ауыстыру мүмкiндiгiнiң жоқ екендiгi, денсаулық жағдайын ескере отырып ол өтей алатын мiндеттер туралы әскери-дәрiгерлiк комиссиясын қаулысы негiзiнде;
5) прапорщиктiң (мичманның) өтiнiшi бойынша отбасы жағдайына және басқа да маңызды себептерге байланысты қызметтен босатуға басқа негiз болмаған кезде;
әскери қызметiн орындауға кедергi келтiретiн отбасы жағдайы қалыптасқан кезде. Бұл ретте отбасы жағдайы деп әйелi ерi, ерлi-зайыптылардың балалары қайғылы қазаға ұшырағанда немесе прапорщиктiң (мичманның) не әйелiнiң ата-аналары олардың тұрақты қамқорлығын қажет ететiн жағдайдың қалыптасуы отбасылық-мүлiктiк тексеру актiсi және әскери-дәрiгерлiк комиссияның қаулысы негiзiнде айтылады, осындай себеппен бала тууына байланысты прапорщик мичман-әйелдер де босатылуға жатады;
6) өз қызметiне сәйкессiздiгiне байланысты командованиенiң шешiмi бойынша аттестациялық тәртiппен оның iскерлiк және адамгершiлiк қасиетiн ескере отырып;
7) тұрақты жұмыс iстейтiн аттестациялық комиссияның қорытындысы немесе жолдастық сотының шешiмi бойынша әскери қызметшiнiң абыройына кiр келтiретiн қылықтар жасағаны үшiн;
8) штаттардың қысқартылуына немесе ұйымдық шараларға байланысты әскери қызметке қолдану мүмкiндiгi болмаған жағдайда;
9) Қазақстан Республикасының Парламентiне депутат болып және жергiлiктi өкiлдi органдар комиссиясының босатылған төрағалары болып сайланған кезде;
10) келiсiм-шарт мерзiмiнiң аяқталуына байланысты;
11) келiсiм-шарттың жасалмауы себептi;

На освидетельствование в военно-врачебные комиссии в этих целях могут не направляться прапорщики (мичманы), представляемые к увольнению в запас по подпунктам 5, 6, 7, 9, 10 пункта 48 и по подпункту 2 пункта 50.
Днем увольнения прапорщиков (мичманов) с военной службы в запас или в отставку считается день, с которого эти лица приказом по воинской части исключены из списков личного состава части.
48. Прапорщики (мичманы) увольняются с военной службы в запас:
1) по выслуге лет и достижению предельного возраста состояния на военной службе, дающих право на пенсию;
2) по возрасту - в случае достижения предельного возраста состояния на военной службе;
3) по болезни - признанные военно-врачебными комиссиями негодными к военной службе в мирное время (в военное время ограниченно годными 2-й степени);
4) по ограниченному состоянию здоровья - на основании постановления военно-врачебной комиссии об ограниченной годности к военной службе, невозможности по состоянию здоровья исполнять обязанности по занимаемой должности и отсутствии возможности перемещения по службе на должность, обязанности по которой он может исполнять с учетом состояния здоровья;
5) по семейным и другим важным обстоятельствам по просьбе прапорщика, мичмана (при отсутствии других оснований для увольнения):
при создавшихся семейных обстоятельствах, препятствующих исполнению военной службы. При этом под семейными обстоятельствами имеются в виду трагические случаи с женой (мужем, детьми супругов), либо создавшиеся условия, при которых родители прапорщика (мичмана), жены (мужа) будут нуждаться в постоянном постороннем уходе с их стороны (на основании акта семейно-имущественного обследования и постановления военно-врачебной комиссии), по этому же основанию подлежат увольнению прапорщики (мичманы)- женщины в связи с рождением ребенка и невозможностью дальнейшего исполнения обязанностей по занимаемой должности;
6) по служебному несоответствию - по решению командования, исходя из деловых и моральных качеств, в аттестационном порядке;
7) за совершение проступков, порочащих честь военнослужащего, на основании заключения постоянно действующей аттестационной комиссии или по решению товарищеского суда чести;
8) в связи с сокращением штатов или организационными мероприятиями, в случае невозможности использования на военной службе;
9) при избрании депутатами Парламента Республики Казахстан и освобожденными председателями комиссий местных представительных органов;
10) в связи с окончанием срока контракта;
11) в связи с незаключением контракта;

12) тараптар келiсiм-шарт талаптарын сақтамаған жағдайда келiсiм-шартты бұзуына байланысты босатылады;
49. Прапорщиктер (мичмандар) әскери қызметтен отставкаға:
1) жасына байланысты - запаста тұрудың шектi жасына жеткенде;
2) сырқатына байланысты - әскери есептен шығара отырып әскери қызметке жарамсыздығы туралы әскери-дәрiгерлiк комиссия қаулысы негiзiнде босатылады.
50. Қылмыс жасағаны үшiн сотталған әскери атағынан айырылған прапорщиктер (мичмандар):
1) әскери қызметтен бас бостандығынан айыруға сотталғанда немесе шартты түрде бас бостандығынан айырылып түзеу жұмыстарына мiндеттi түрде тартылуға байланысты;
2) әскери қызметтен запасқа немесе отставкаға бас бостандығынан айырмай жазалау шараларымен сотталғанда - егер олар шартты түрде немесе үкiмнiң орындалуы кейiнге қалдыра отырып сотталған болса, сондай-ақ бостандығынан айырылып, бiрақ жазасын өтеуден рақымшылық бойынша босатылған болса босатылады.
Осы баптың 2-тармақшасында аталған прапорщиктер мен мичмандар бас бостандығынан айыру түрiндегi жазасын өтеуден рақымшылық бойынша босатылғандардан басқа тиiстi командирлердiң өтiнiшi бойынша Қорғаныс министрiнiң шешiмiмен тiкелей бағынысында әскери қызметшiлер ұстау штатпен көзделмеген прапорщиктердiң (мичмандардың) лауазымдарында пайдалану үшiн әскери қызметке қалдырылуы мүмкiн. Мұндай прапорщиктердi (мичмандарды) босату туралы шешiм қабылдау осы Ереженiң 48, 49-тармағына сәйкес жүргiзiледi.
Тергеу жүргiзiлiп жатқан немесе қылмыстық iстерi соттың қарауында жатқан прапорщиктер (мичмандар) iс бойынша соңғы шешiм қабылданбай, әскери қызметтен босатылмайды. Олардың iшiнен қылмыстық iс бойынша тергеу жүргiзiлу кезеңiнде қамауға алынғандар атқаратын қызметтерiнен босатылады және тергеудiң барлық кезеңiнде тиiстi командирлердiң бастықтардың қарамағында болады. Прапорщик (мичман) тергеу жүргiзу кезiнде қамауға алынбаған жағдайда, оны өтейтiн қызметiнен босату, уақытша басқа жұмысқа ауыстыру мәселесiн командование тергеу жүргiзушi әскери құқық қорғау органдарымен келiсе отырып шешедi.
51. Прапорщиктердi (мичмандарды) әскери қызметтен босату жеке құрам бойынша бұйрықпен жүргiзiледi.
52. 48-тармақтың 6, 7, 12-тармақшаларында, 50-тармақтың 2-тармақшасында көзделген негiздер бойынша прапорщиктердi (мичмандарды) әскери қызметтен мерзiмiнен бұрын босату кезiнде, сондай-ақ прапорщиктердi (мичмандарды) әскери атағынан айыру кезiнде олардан осы 17-тармағына сәйкес алған заттай мүлкiнiң құны киiмнiң киiлу мерзiмi аяқталғанға дейiн толық күнтiзбелiк есеппен қалған уақытқа тең есептелген сомада өндiрiлiп алынады.

12) в связи с расторжением контракта - в случае несоблюдения условий контракта сторонами.
49. Прапорщики (мичманы) увольняются с военной службы в отставку:
1) по возрасту - достигшие предельного возраста состояния в запасе;
2) по болезни - на основании постановления военно-врачебной комиссии о негодности к военной службе с исключением с воинского учета.
50. Прапорщики (мичманы), осужденные за совершение преступления (без лишения воинского звания), увольняются:
1) с военной службы в связи с осуждением к лишению свободы или осужденные к лишению свободы условно с обязательным привлечением к исправительным работам;
2) с военной службы в запас или отставку в связи с осуждением к мерам наказания, не связанным с лишением свободы - если они осуждены условно или с отсрочкой исполнения приговора, а также, если осуждены к лишению свободы, но освобождены от отбывания наказания по амнистии.
Прапорщики (мичманы), указанные в подпункте 2 настоящего пункта (кроме освобожденных по амнистии от отбывания наказания в виде лишения свободы) по ходатайству соответствующих командиров, решением Министра обороны Республики Казахстан могут быть оставлены на военной службе для использования на должностях прапорщиков (мичманов), по которым штатом не предусмотрено иметь в непосредственном подчинении военнослужащих. При принятии в последующем решения об увольнении таких прапорщиков, мичманов, их увольнение производится по основаниям пунктов 48, 49 настоящих Правил.
Прапорщики (мичманы), в отношении которых ведется следствие или уголовное дело рассматривается судом, не подлежат увольнению с военной службы до окончательного решения по делу. Те из них, которые заключены под стражу в период следствия по уголовным делам, освобождаются от занимаемых должностей и зачисляются на весь период следствия в распоряжение соответствующих командиров (начальников). В случае, когда прапорщик (мичман) не заключен под стражу в период следствия, вопрос об освобождении его от занимаемой должности, временном назначении на другую должность решается командованием по согласованию с военными правоохранительными органами, ведущими следствие.
51. Увольнение прапорщиков (мичманов) с военной службы производится приказом по личному составу.
52. При досрочном увольнении прапорщиков (мичманов) по основаниям, предусмотренным подпунктами 6, 7, 12 пункта 48, подпунктом 2 пункта 50, а также при лишении воинского звания прапорщик (мичман) в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил, с них взыскивается стоимость полученного вещевого имущества в сумме, исчисленной пропорционально времени, оставшемуся до окончания сроков носки (из расчета полных календарных месяцев).

53. Осы Ереженiң 48, 49-тармағы бойынша босатылған прапорщиктер (мичмандар) босатылғаннан бастап бiр ай мерзiм iшiнде бұл шешiмдi жоғарғы басшылыққа немесе сотқа шағым беруге құқылы.
Прапорщиктер (мичмандар) заңсыз босатылған жағдайда, әскери қызметтегi бұрынғы қызметтерiне қайта қабылданады.
Әскери қызметтен босатылғаннан бастап қайта орналасуға және қызмет орнына қайта тағайындалғанға дейiнгi барлық кезеңi қызмет еткен жылдарына, оның iшiнде жеңiлдiк есеппен және прапорщик мичман әскери атағының қызмет ету мерзiмiне саналады.
Прапорщикке (мичманға) кiнәлi адамдардың материалдық залалды өтеу тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалады.
54. Әскери iс-қимылдарға байланысты қайтыс болған, қаза тапқан, хабарсыз кеткен, сондай-ақ iз-түзсiз жоғалған прапорщиктер (мичмандар) Қарулы Күштердiң жеке құрамы тiзiмiнен шығарылады.
Әскери iс-қимылдарға байланысты хабарсыз кеткен немесе iз-түзсiз жоғалған прапорщиктердi (мичмандарды) тану Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сот тәртiбiмен жүргiзiледi.
55. Әскери қызметте жеңiлдiк есеппен 25 және көп жыл қызмет атқарған, осы Ереженiң 48-тармағының 6, 7-тармақшалары және 50-тармақ бойынша босатылған адамдардан басқа прапорщиктерге (мичмандарға) запасқа немесе отставкаға кету кезiнде әскери киiм нысанын кию құқы берiледi.
7-БӨЛIМ
Запастағы қызмет
56. 3апастағы және отставкадағы солдаттарға, матростарға, старшиналарға, сержанттарға, прапорщиктерге, мичмандарға, прапорщик, мичман, аға прапоршик, аға мичман әскери атақтары берiлмейдi.
57. Әскери қызметшi абыройына кiр келтiретiн қылықтар жасағаны үшiн, егер бұрын қолданған шара ақталмаған болса, запастағы және отставкадағы прапорщиктi (мичманды), аға прапорщиктi, аға мичманды әскери атағынан айыру Қорғаныс министрiнiң бұйрығымен жүргiзiле алады.
Аталған әскери атақтардан айыру қатарындағы жауынгерге матросқа дейiн
шенiн түсiрумен, сондай-ақ егер оған әскери киiм нысанын кию құқы берiлген
болса, одан да айырумен бiр мезгiлде жүргiзiледi.
58. Әскери атақтарынан айырылған және қатардағы жауынгерге матросқа
дейiн шенiнен түсiрiлген запастағы прапорщиктер (мичмандар) бұрынғы атағын
қайта қалпына келтiруге жатпайды.
59. Әскери даярлығын арттыру үшiн прапорщиктер (мичмандар):
1) оқу;
2) тексеру;
3) арнаулы жиындарға шақырылуы мүмкiн;
Жиындардың ұзақтығы "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери
қызмет туралы" заңмен айқындалады.
Жиындарды белгiленген ұзақтық шегiнде өткiзу тәртiбi мен мерзiмi
Қорғаныс министрiнiң бұйрығымен айқындалады.

53. Прапорщики (мичманы), уволенные по пунктам 48, 49 настоящих Правил имеют право в месячный срок со дня объявления приказа об увольнении обжаловать это решение перед вышестоящим командованием, либо в военном суде.
В случае незаконного увольнения прапорщики (мичманы) восстанавливаются на военной службе в прежних должностях.
Весь период с момента увольнения до момента восстановления на военной службе и назначения на должность включается в выслугу лет, в том числе в льготном исчислении, и в срок выслуги в воинском звании прапорщика (мичмана).
Порядок возмещения материального ущерба, прапорщику (мичману) виновными лицами определяется законодательством Республики Казахстан.
54. Прапорщики (мичманы) умершие, погибшие, безвестно отсутствующие, а также пропавшие без вести в связи с военными действиями, исключаются из списков личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Признание прапорщиков (мичманов) безвестно отсутствующими или пропавшими без вести в связи с военными действиями производится в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
55. Прапорщикам (мичманам), прослужившим на военной службе 25 лет и более в льготном исчислении, при увольнении в запас или отставку может предоставляться право ношения военной формы одежды, кроме лиц, уволенных с военной службы по подпунктам 6, 7 пункта 48 и по пункту 50 настоящих Правил.
Глава 7. Служба в запасе
56. Солдатам, матросам, старшинам, сержантам, прапорщикам (мичманам), состоящим в запасе и отставке, воинские звания "прапорщик", "мичман", "старший прапорщик", "старший мичман" не присваиваются.
57. Лишение воинского звания прапорщика (мичмана), старшего прапорщика (старшего мичмана), состоящих в запасе и в отставке, за совершение проступков, порочащих честь военнослужащего, если ранее принятые меры воздействия себя не оправдали, может производиться приказом Министра обороны Республики Казахстан.
Лишение указанных воинских званий производится с одновременным разжалованием до рядового (матроса), а также лишением права ношения военной формы одежды, если такое право было предоставлено ранее.
58. Прапорщики (мичманы) запаса, лишенные воинских званий и разжалованные до рядового (матроса), восстановлению в прежнем звании не подлежат.
59. Для повышения военной подготовки прапорщики (мичманы) могут быть призваны на сборы:
1) учебные;
2) поверочные;
3) специальные.
Продолжительность сборов, определяется Законом Республики Казахстан  Z939000_   "О всеобщей воинской обязанности и военной службе".
Порядок и сроки проведения сборов в пределах установленной продолжительности определяются приказом Министра обороны Республики Казахстан.

60. 3апастағы прапорщиктер (мичмандар) әскери қызметке, әскери
қызметте болудың шектi жасына жетпеген адамдар қатарынан үш жылдан кем
емес мерзiмге келiсiм-шарт бойынша алынуы мүмкiн.
8-БӨЛIМ
Соғыс уақытындағы қызмет өтеу ерекшелiктерi
61. Прапорщиктер (мичмандар) соғыс уақытындағы әскери қызметтерiн осы тарауда және соғыс уақытына қарай қабылданған басқа да құқықтық актiлерде көзделген ерекшелiктердi ескере отырып атқарады.
62. Жұмылдыру жарияланған кезде:
1) Қарулы Күштер қатарынан босатылуға тиiстi прапорщиктер (мичмандар), сондай-ақ жиынға шақырылған әскери мiндеттiлер ерекше өкiмге дейiн белгiленген норма бойынша үлестiң барлық түрлерiмен қамтамасыз етiлуiн сақтай отырып кiдiртiледi.
Сырқаты бойынша отставкаға жiберу жөнiндегi бұйрықтардан басқа, бөлiм жеке құрамының қатарынан шығарылған прапорщиктердi (мичмандарды) әскери қызметтен босату туралы бұйрықтардың күшi жойылады. Әскери қызметшiлер өздерiнiң бұрынғы қызметтерiнiң мiндеттерiн қайта орындауға кiрiседi, ал бұл қызметтердiң мiндеттерiн басқа әскери қызметшiлер өтеп жатқан жағдайда, тиiстi тiкелей бастықтардың нұсқауы бойынша қолданылады;
2) сырқаты, екiқабаттылығы және тууы бойынша демалыстарды қоспағанда, барлық демалыстар тоқтатылады, демалыстағы прапорщиктер (мичмандар) шұғыл түрде қызмет орындарына қайта оралуға мiндеттi;
3) запастағы прапорщиктер (мичмандар) олардың алған шақыру қағаздарында немесе аудандық қалалық әскери комиссарлардың бұйрықтарында көрсетiлген жұмылдыру нұсқамаларындағы пункттерге белгiленген уақытына келедi;
4) демалыстан қызмет орнына дәлелдi себепсiз уақытында оралмаған немесе жұмылдыру бойынша аталған пункттерге көрсетiлген мерзiмде келмеген прапорщиктер (мичмандар) соғыс уақытының заңдары бойынша жауапқа тартылады.
63. Соғыс уақытында запастағы прапорщиктердi (мичмандарды) әскери қызметке жұмылдыру бойынша шақыруды және басқа шақыруларды әскери комиссариаттар Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлықтары негiзiнде шақырылған Қорғаныс министрiнiң бұйрықтарына сәйкес жүргiзiледi.
64. Прапорщиктердiң (мичмандардың) соғыс уақытындағы құрамы Қарулы Күштердiң қызмет атқару мерзiмi айқындалмаған прапорщиктерге (мичмандарға) деген мұқтаждықтарын ескере отырып осы Ереженiң 63-тармағына сәйкес әскери атақ алған адамдармен толықтырылады.
65. Соғыс уақытында прапорщиктердiң (мичмандардың) әскери атақтары:
1) тиiстi әскери мамандық даярлығының бейiнi бойынша оған ұқсас жоғары немесе орта арнаулы бiлiмi бар солдаттарға, матростарға, сержанттарға, старшиналарға, оларды прапорщиктердiң мичмандардың лауазымдарына тағайындай отырып;

60. Прапорщики (мичманы) запаса могут быть определены на военную службу по контракту, на срок не менее трех лет из числа лиц, не достигших предельного возраста состояния на военной службе.
Глава 8. Особенности прохождения службы в военное время
61. Прапорщики (мичманы) проходят военную службу в военное время с учетом особенностей, предусмотренных настоящей главой и другими правовыми актами, принятыми на военное время.
62. При объявлении мобилизации:
1) прапорщики (мичманы), подлежащие увольнению из Вооруженных Сил Республики Казахстан, а также военнообязанные, призванные на сборы задерживаются до особого распоряжения с сохранением обеспечения всеми видами довольствия по установленным нормам.
Приказы об увольнении с военной службы прапорщиков (мичманов), не исключенных из списков личного состава части подлежат отмене, кроме приказов об увольнении в отставку по болезни. Эти военнослужащие вступают в исполнение обязанностей по прежним должностям, а в случаях замещения этих должностей другими военнослужащими, используются по указанию соответствующих прямых начальников;
2) все отпуска, за исключением отпусков по болезни, беременности и родам прекращаются, прапорщики (мичманы), находящиеся в отпусках, обязаны немедленно возвратиться к месту службы;
3) прапорщики (мичманы) запаса являются в пункты и в сроки, указанные в их мобилизационных предписаниях, в получаемых повестках или приказах районных (городских) военных комиссаров;
4) прапорщики (мичманы), не возвратившиеся своевременно без уважительных причин из отпусков к месту службы или не явившиеся по мобилизации в указанные им пункты и сроки, несут ответственность по законам военного времени.
63. Призыв на военную службу прапорщиков (мичманов) запаса, по мобилизации и последующие призывы в военное время производятся военными комиссариатами в соответствии с приказами Министра обороны Республики Казахстан, издаваемыми на основании Указов Президента Республики Казахстан.
64. Состав прапорщиков (мичманов) в военное время пополняется лицами, получившими звания в соответствии с пунктом 65 настоящих Правил, с учетом потребности Вооруженных Сил Республики Казахстан в прапорщиках (мичманах), без определения срока службы.
65. Воинские звания прапорщика (мичмана) в военное время присваиваются:
1) солдатам, матросам, сержантам, старшинам, имеющим высшее или среднее специальное образование, родственное по профилю подготовки соответствующей военной специальности, с назначением на должности прапорщиков (мичманов);

2) прапорщиктердiң (мичмандардың) лауазымдарына тағайындалған және осы лауазымдар бойынша кемiнде үш ай, ал iс-қимылдағы армия мен флотта қызмет мiндеттерiн орындау мерзiмiне қарамай табысты атқарған сержанттар мен старшиналарға;
3) тиiстi арнаулы даярлығы, жоғары немесе орта бiлiмi бар әскери қызметке алынған және прапорщиктердiң (мичмандардың) лауазымдарына тағайындалған әйелдерге берiледi.
Соғыс уақытында аға прапорщик (мичман) әскери атағы аға прапорщиктерден (мичмандардан) немесе офицерлерден жинақталуға тиiстi лауазымдарда кемiнде үш ай, ал iс-қимылдағы армия мен флотта бұл лауазымдарда қызмет ету мерзiмiне қарамай, қызмет атқарған прапорщиктерге (мичмандарға) берiледi.
66. Прапорщиктерге және мичмандарға соғыс уақытында әскери атақ беру дивизия командирiнiң, оған тең және одан жоғары командирлердiң бұйрықтарымен берiледi.
67. Соғыс уақытында прапорщик (мичман) әскери атағынан айырылған әскери қызметшiлер осы Ереженiң 17-тармағына сәйкес қатардағы жауынгерлiк матростар қатарына ауыстырылады.
68. Соғыс уақытында прапорщиктер (мичмандар) әскери атағынан, одан кейiн прапорщиктер (мичмандар) лауазымы мiндеттерiн уақытша орындауда өздерiн лайықты таныта бiлген адамдарға прапорщиктер (мичмандар) әскери атағы қайта берiлуi мүмкiн.
69. Соғыс уақытында прапорщиктердi (мичмандарды) аттестациялау тек оларды офицер атағына беруге ұсыну бойынша жүргiзiледi.
70. Соғыс уақытында прапорщиктерге (мичмандарға) қажеттi жағдайларда құрама командирлерi, оларға тең және одан жоғары лауазымдағы адамдар демалыс өткiзетiн жерге бару-қайту жолына қажеттi уақыты есептелмейтiн 10 тәулiкке дейiн демалыс беруi мүмкiн.
71. Соғыс уақытында прапорщиктердiң (мичмандардың) емделуi емдеу мекемесiнде аяқталуы тиiс. Жекелеген жағдайларда әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы негiзiнде әскери бөлiм командирлерi бөлiм жеке құрамы тiзiмiнен шығарылған жағдайда - әскери-емдеу мекемесiнiң бастығы сырқаты бойынша 30 тәулiк демалыс берiлуi мүмкiн. Бұл мерзiм аяқталған соң, әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы бойынша сырқатына байланысты демалысы тағы да ұзартылуы мүмкiн.
Жалпы алғанда сырқаты бойынша демалыс мерзiмi үш айдан аспауы керек. Сырқаты бойынша демалыс аяқталған соң, әскери-дәрiгерлiк комиссия әскери қызметшiнiң әскери қызметке жарамдылық дәрежесi туралы қаулы қабылдайды.
72. Соғыс уақытында әскери-дәрiгерлiк комиссия әскери есептен шығара отырып, әскери қызметке жарамсыз деп таныған, әскери қызметте тұрған прапорщиктер (мичмандар) сырқаты бойынша отставкаға шығарылады.
Соғыс уақытында прапорщиктердi (мичмандарды) денсаулығы жағдайы бойынша әскери есептен шығара отырып немесе әскери қызметке 6 немесе 12 айдан кейiн қайта куәландырудан соң жарамсыз деп тануды құрама командирлерiн, оған тең және одан жоғары адамдар жүргiзедi.

2) сержантам и старшинам, назначенным на должности прапорщиков (мичманов) и успешно исполняющим обязанности по этим должностям не менее трех месяцев, а в действующей армии и флоте, независимо от срока исполнения обязанностей;
3) женщинам, с соответствующей специальной подготовкой, имеющим высшее или среднее образование, определенным на военную службу и назначенным на должности прапорщиков (мичманов).
Воинские звания старшего прапорщика (старшего мичмана) в военное время присваивается прапорщикам (мичманам), прослужившим на должностях, подлежащих комплектованию старшими прапорщиками (старшими мичманами) или офицерами не менее трех месяцев, а в действующей армии и флоте, независимо от срока службы на этих должностях.
66. Воинские звания прапорщиков и мичманов в военное время присваиваются приказом командира дивизии, ему равного и выше.
67. Военнослужащие, лишенные в военное время воинских званий прапорщиков (мичманов) в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил - переводятся на положение рядовых (матросов).
68. Лицам, лишенным воинских званий прапорщиков (мичманов), которые в последующем зарекомендуют себя достойными замещать должности прапорщиков (мичманов) в военное время может быть присвоено воинское звание прапорщика (мичмана).
69. Аттестация прапорщиков (мичманов) в военное время производится только по представлению их к присвоению офицерского звания.
70. Прапорщикам (мичманам) в военное время в необходимых случаях может предоставляться отпуск на срок до 10 суток, не считая времени, необходимого для проезда к месту проведения отпуска и обратно, командирами соединений, им равными и выше.
71. В военное время лечение прапорщиков (мичманов) должно быть закончено в лечебном учреждении. В исключительных случаях на основании заключения военно-врачебной комиссии, командиром воинской части (а в случае исключения из списков личного состава части - начальником военно-лечебного учреждения) может быть предоставлен отпуск по болезни на срок 30 суток. По истечении этого срока, по заключению военно-врачебной комиссии отпуск по болезни может быть продлен еще раз.
В общей сложности отпуск по болезни не должен превышать трех месяцев. По окончании отпуска по болезни, военно-врачебная комиссия выносит постановление о степени годности военнослужащего к военной службе.
72. Прапорщики (мичманы), состоящие на военной службе, признанные в военное время военно-врачебными комиссиями негодными к военной службе с исключением с воинского учета, увольняются в отставку по болезни.
Увольнение с военной службы в военное время прапорщиков (мичманов), признанных по состоянию здоровья негодными к военной службе с исключением с воинского учета или негодными к военной службе с переосвидетельствованием через 6 или 12 месяцев, производится командирами соединений им равными и выше.

73. Жұмылдыру бойынша шақырылған запастағы прапорщиктер (мичмандар) мен соғыс уақытында прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарына немесе офицер құрамы лауазымдарына тағайындалған адамдар прапорщиктер мен мичмандарға етiледi.
Қазақстан Республикасы Қорғаныс Министрлiгінiң Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң бастығы полковник
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрiнің
2000 жылғы N ____ бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi
прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери қызметтi
және запастағы қызметтi өтеуi туралы Ереженi қолдану тәртiбi туралы
НҰСҚАУ
1. "Жалпы ережелер" тарауына
1. Осы Нұсқау Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери қызметтi және запастағы қызметтi өтеуi туралы Ереженi қолдану (Қысқалық үшiн Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери қызметтi және запастағы қызметтi өтеуi туралы Ереже Нұсқаудың бұдан арғы тармақтарында және оның қосымшаларында "Ереже" деп аталады.) тәртiбiн анықтайды және командирлердiң, штабтардың, кадрлық органдардың және әскери комиссариаттардың прапорщиктермен (мичмандармен) жұмысын ұйымдастыру мәселелерi бойынша нұсқауларды ұстанады.
2. Әскери бөлiмдердiң командирлерi (Нұсқаудың осы және бұдан арғы тармақтарында әскери бөлiмдер деп Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң корабльдерi, басқармалары, мекемелерi, әскери оқу орындары мен ұйымдары да аталады.) штабтар, кадрлық органдар және әскери комиссариаттар мыналарды қамтамасыз етедi:
1) прапорщиктер (мичмандар) лауазымдарының толық және сапалы жабдықталуын және олардың әскери қызметке ұзақ мерзiмге орнығуын;
2) әскери қызметшiлер, әскери мiндеттiлер мен әскери есепте тұрмайтын әйелдер қатарынан жоғары iскерлiк, моральдық-адамгершiлiк қасиеттерге ие лайықты кандидаттарды әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде iрiктеу мен қабылдауды;
3) прапорщиктер (мичмандар) мектептерiн жеке құраммен жинақтауды;
4) прапорщиктер (мичмандар) орта әскери оқу орындарының бағдарламалары бойынша емтихандарға жедел дайындалуы және тапсыруы үшiн олардың әскери-арнаулы дайындықтарын арттыру және тәрбиелеу жөнiндегi шараларды;
5) прапорщиктердi (мичмандарды) аттестациялауды және аттестациялаулар бойынша қорытындыларды жүзеге асыруды.
3. Прапорщиктер мен мичмандарды даярлауды, қайта даярлауды және бiлiктiлiктерiн арттыруды ұйымдастыру мен жоспарлау (Ереженiң 6-тармағының 6-тармақшасы) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң прапорщиктер мен мичмандарды даярлау жөнiндегi мектептерi (курстары) туралы Ережеде (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 1998 жылғы N 181 бұйрығымен iске қосылған) және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң экстернаты туралы Ережеде (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 1993 жылғы N 22 бұйрығымен iске қосылған) белгiленген тәртiп бойынша жүзеге асырылады.

73. Прапорщики (мичманы) запаса, призванные по мобилизации и лица, получившие воинские звания прапорщиков (мичманов) в военное время, назначенные на должности прапорщиков и мичманов или на должности офицерского состава, обеспечиваются всеми видами довольствия, по нормам, установленным для прапорщиков и мичманов.
Начальник Департамента кадров и военного образования
Министерства обороны Республики Казахстан
Приложение N 1
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
2000 года N__
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке применения Правил о прохождении воинской службы
и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил
Республики Казахстан
К главе 1 "Общие положения"
1. Настоящая Инструкция определяет порядок применения Правил о прохождении воинской службы и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан (в последующих пунктах Инструкции и в приложениях к ней Правила о прохождении воинской службы и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан для краткости будет именоваться "Правила") и содержит указания по вопросам организации работы командиров, штабов, кадровых органов и военных комиссариатов с прапорщиками (мичманами).
2. Командиры воинских частей (под воинскими частями в этом и последующих пунктах Инструкции имеются в виду также корабли, управления, учреждения, военно-учебные заведения, предприятия и организации Министерства обороны Республики Казахстан) штабы, кадровые органы и военные комиссариаты обеспечивают:
1) полное и качественное укомплектование должностей прапорщиков (мичманов) и закрепление их на военной службе на длительный срок;
2) отбор и прием на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) достойных кандидатов, обладающих высокими деловыми, морально-нравственными качествами из числа военнослужащих, военнообязанных и женщин, не состоящих на воинском учете;
3) комплектование личным составом школ прапорщиков (мичманов);
4) мероприятия по повышению военно-специальной подготовки и воспитанию прапорщиков (мичманов) с тем, чтобы они готовились и сдавали экзамены экстерном по программе среднего военно-учебного заведения;
5) аттестацию прапорщиков (мичманов) и реализацию выводов по аттестации.
3. Организация и планирование подготовки, переподготовки и повышения квалификации прапорщиков и мичманов (подпункт 6 пункта 6 Правил) осуществляются в порядке, установленном Положением о школах (курсах) по подготовке прапорщиков и мичманов Вооруженных Сил Республики Казахстан (введено в действие приказом Министра обороны Республики Казахстан 1998 года N 181) и Положением об экстернате Министерства обороны Республики Казахстан (Введено в действие приказом Министра обороны Республики Казахстан 1993 года N 22).

4. Прапорщиктер (мичмандар) мектептерiне жiберiлген адамдар оқу мерзiмi кезiнде олар прапорщик (мичман) лауазымына кандидат етiп тiркелген әскери бөлiмнiң сандық құрамы есебiнен ұсталады және мектептi бiтiргеннен кейiн сол бөлiмдерге жiберiледi. Ол адамдар оқудан келгенше олар тiркелген прапорщиктердiң (мичмандардың) лауазымдары бойынша мiндеттердi атқаруға мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер немесе келiсiм-шарт бойынша сарбаз, матрос, сержант және старшина лауазымдарында қызмет атқарып жүрген әскери қызметшiлер уақытша жiберiле алады. Әскери бөлiмдерде прапорщиктердiң (мичмандардың) бос қызмет орыны болмаған жағдайда әскери қызметтен босатылуға немесе басқа әскери бөлiмге ауыстырылуға жататын прапорщиктердiң (мичмандардың) орнын басуға даярлау үшiн мектептерге жiберiлген адамдар оқу мерзiмi кезiнде Қарулы Күштер түрлерi (әскерлер түрлерi) әскери бөлiмдерiнiң сандық құрамы есебiнен ұсталады.
Қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi курстарға жiберiлген прапорщиктердiң (мичмандардың) қызмет орыны сақталады.
5. Прапорщиктердiң (мичмандардың) дербес, штаттық-лауазымдық және сандық (статистикалық) есебiн жеке құрамның есебiн жүргiзу жөнiндегi Ережеге сәйкес ұйымдастырылады және жүргiзiледi.
6. Прапорщиктер мен мичмандарға әскери атақтар беру (әскери атақтарын төмендету және қалпына келтiру, әскери атағынан айыру), прапорщиктер мен мичмандарды қызметке тағайындау және әскери қызметтен босату жөнiндегi ұсыныстар офицерлер құрамы үшiн белгiленген тәртiптерге (офицерлер құрамы адамдарының Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiндегi әскери қызмет пен запастағы қызметтi өтеулерi Ережесiн қолдану тәртiбi туралы Нұсқауға 1-қосымша (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 1998 жылғы N 210 бұйрығымен iске қосылған) сәйкес ресiмделедi.
7. Әскери қызметтегi әйелдер үшiн келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiндегi әскери қызметтiң басталуы Ереженiң 4-тармағына сәйкес белгiленедi. Әскери есепте тұрмайтын әйелдер үшiн келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiндегi әскери қызметтiң басталуы прапорщик (мичман) әскери атағын беру туралы бұйрыққа қол қойылған күннен бастап, бiрақ әскери комиссариаттың нұсқамасында көрсетiлген қызмет орнына кету күнiнен ерте емес, есептеледi.
2. "Прапорщиктердiң (мичмандардың)
лауазымдарын жинақтау" тарауына
8. Келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде әскери қызметке мерзiмдi әскери қызметiн өтеген, сәйкес әскери мамандықтың даярлау саласы бойынша салалас артықшылықты жоғары немесе арнаулы орта бiлiмi бар әскери қызметшiлер қабылданады.

4. Лица, направленные в школы прапорщиков (мичманов), содержатся в период учебы за счет численности воинских частей, в которые они зачислены кандидатами на должности прапорщиков (мичманов), и по окончании школ направляются в эти части. До прибытия этих лиц с учебы к исполнению обязанностей по должностям прапорщиков (мичманов), на которые они зачислены, временно могут допускаться военнослужащие срочной службы или военнослужащие, проходящие службу по контракту на должностях солдат, матросов, сержантов и старшин. При отсутствии в воинской части вакантных должностей прапорщиков (мичманов) лица, направленные в школы для подготовки к замещению должностей прапорщиков (мичманов), подлежащих увольнению с военной службы или перемещению в другие воинские части, содержатся в период учебы за счет численности воинских частей вида Вооруженных Сил (рода войск).
За прапорщиками (мичманами), направленными на курсы по переподготовке и повышению квалификации, сохраняются занимаемые ими должности.
5. Персональный, штатно-должностной и количественный (статистический) учет прапорщиков (мичманов) организуется и ведется в соответствии с Наставлением по учету личного состава.
6. Представления к присвоению воинских званий прапорщиков и мичманов (снижению и восстановлению в воинском звании, лишению воинского звания), назначению на должность и увольнению с военной службы прапорщиков и мичманов оформляются в соответствии с правилами, установленными для офицерского состава (приложение N 1 к Инструкции о порядке применения Правил о прохождении лицами офицерского состава военной службы и службы в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан. Введено в действие приказом Министра обороны Республики Казахстан 1998 года N 210).
7. Начало военной службы по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) для женщин, состоящих на военной службе и в запасе, определяется в соответствии с пунктом 4 Правил. Для женщин, не состоящих на воинском учете, началом военной службы по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) считается день подписания приказа о присвоении воинского звания прапорщика (мичмана), но не ранее дня убытия к месту службы, указанного в предписании военного комиссариата.
К главе 2 "Комплектование должностей прапорщиков (мичманов)"
8. На военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) принимаются военнослужащие, прослужившие срочную военную службу, преимущественно имеющие высшее или среднее специальное образование, родственное по профилю подготовки соответствующей военной специальности.

9. Прапорщиктердiң (мичмандардың) бос лауазымдарын мерзiмдi әскери қызметiн өтеген әскери қызметшiлердi келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде әскери қызметке қабылдау есебiнен жинақтау мүмкiн болмаған жағдайда, ол лауазымдар аталған қызметке әскери қызметтi келiсiм-шарт бойынша сарбаз, матрос, сержант және старшина лауазымдарында өтеп жүрген әскери қызметшiлердi қабылдау есебiнен жасақталады.
10. Қызметiн басқа әскери бөлiмде өткеруге тiлек бiлдiрген әскери қызметшiлердi келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде әскери қызметке қабылдауды Ереженiң 11-тармағында көрсетiлген тәртiппен сол әскери қызметшiлер таңдаған қызмет орыны бойынша командирлер (бастықтар) жүзеге асырады.
11. Әскери қызметшiлер мен әскери есепте тұрмайтын әйелдер қатарынан прапорщиктiкке (мичмандыққа) кандидаттарды жоспарлы iрiктеу үшiн әскери бөлiмдердiң командирлерi команда бойынша Қарулы Күштер түрлерiнiң кадрлық органдарына мынадай деректер көрсетiлген тиiстi тапсырыс бередi: әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде қабылдау үшiн iрiктелуi қажет әскери бөлiмнiң атауы мен орналасқан пунктi, лауазымы және әскери-есептiк мамандығы, лауазым бойынша тарифтiк разряд, тәртiптiк бөлiмдердегi қызметке арналған адамдар үшiн сонымен бiрге кiру рұқсатының материалын ресiмдеу мерзiмi мен кiру рұқсатының нысаны көрсетiледi. Тапсырыстар Жылына екi рет - 15 қаңтарда және 15 шiлдеде ұсынылады.
12. Әскери мiндеттiлер мен әскери есепте тұрмайтын әйелдердi келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде әскери қызметке қабылдау үшiн әскери қызметшiлер мен әскери есепте тұрмайтын әйелдердi iрiктеудi әскери комиссариаттар әскери бөлiмдер командирлерiнiң тiкелей әскери комиссариаттарға жолдаған тапсырыстары бойынша жүргiзедi.
Әскери мiндеттiлер мен әскери есепте тұрмайтын әйелдердi келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде әскери қызметке қабылдау бiрiншi кезекте шалғай және басқа жергiлiктi ресурстар есебiнен жинақтау мүмкiндiгi шектеулi жерлерде орналасқан әскери бөлiмдерде жүзеге асырылады.
Әскери бөлiмдер мен кадрлық органдарда, құрамаларға дейiн қоса, барынша лайықты әскери қызметшiлер, сондай-ақ әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде қабылдау туралы тiкелей өтiнiш еткен әскери мiндеттiлер мен әскери есепте тұрмайтын әйелдер қатарынан әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде қабылдау үшiн кандидаттар тiзiмi жүргiзiледi.
13. Әскери қызметке прапорщик (мичман) ретiнде түсуге тiлек бiлдiрген адамдар Қазақстан Республикасының "Жалпыға бiрдей әскери мiндет және әскери қызмет туралы", "Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және әлеуметтiк қорғалуы туралы" Заңдарымен, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери қызметтi және запастағы қызметтi өтеуi туралы Ережемен, басқа да нормативтiк-құқықтық актiлермен танысқан соң олармен қызмет өткеру туралы келiсiм-шарт (осы Нұсқаудың 1-қосымшасы формасы кепiлдемелiк сипатта болады) жасалады. Әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде түсетiндермен әңгiмелесулер өткiзiледi:

9. При невозможности укомплектования вакантных должностей прапорщиков (мичманов) за счет приема на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) военнослужащих, прослуживших срочную военную службу, эти должности комплектуются за счет приема на указанную службу военнослужащих, проходящих военную службу по контракту на должностях солдат, матросов, сержантов и старшин, военнообязанных и женщин, не состоящих на воинском учете.
10. Прием на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) военнослужащих, изъявивших желание продолжать службу в другой воинской части, осуществляется указанными в пункте 11 Правил командирами (начальниками) в установленном порядке по избранному этими военнослужащими месту службы.
11. Для планового отбора кандидатов в прапорщики (мичманы) из числа военнообязанных и женщин, не состоящих на воинском учете, командиры воинских частей представляют по команде в кадровые органы видов Вооруженных Сил соответственно заявки, в которых должно быть указано: наименование и пункт дислокации воинской части, должность и военно-учетная специальность, на которую требуется подобрать кандидата для приема на военную службу по контракту в качестве прапорщика (мичмана), тарифный разряд по должности, а на лиц, предназначенных для службы в режимных частях, указывается также срок оформления материала на допуск и форма допуска. Заявки представляются два раза в год - к 15 января и к 15 июля.
12. Отбор военнообязанных и женщин, не состоящих на воинском учете, для приема на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) проводится военными комиссариатами также по заявкам командиров воинских частей, направленным непосредственно в военные комиссариаты.
Отбор военнообязанных и женщин, не состоящих на воинском учете, на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) проводится в первую очередь в воинские части, расположенные в отдаленных и других местностях, где возможности комплектования за счет местных ресурсов ограничены.
В воинских частях и кадровых органах, до соединения включительно, ведутся списки кандидатов для приема на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) из числа наиболее достойных военнослужащих, а также военнообязанных и женщин, не состоящих на воинском учете, непосредственно обратившихся с просьбами о приеме на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов).
13. С лицами, изъявившими желание поступить на военную службу в качестве прапорщиков (мичманов), после ознакомления их с Законами Республики Казахстан  Z939000_  "О всеобщей воинской обязанности и военной службе",  Z934000_  "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей", Правилами о прохождении воинской службы и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан, другими нормативно-правовыми актами, заключается контракт о прохождении службы (приложение N 1 к настоящей Инструкции, форма носит рекомендуемый характер).
Беседы с поступающими на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) проводятся:

1) әскери қызметтегi адамдармен - бөлiмшелердiң және әскери бөлiмдердiң командирлерi;
2) әскери мiндеттiлермен және әскери есепте тұрмайтын әйелдермен - аудандық (қалалық) әскери комиссарлар және әскери бөлiмдердiң өкілдерi.
14. Әскери бөлiмдердiң штабтары мен аудандық (қалалық) әскери комиссариаттар келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде әскери қызметке түсуге тiлек бiлдiрген және Ереженiң 6-тармағының талаптарына сай келетiндердiң бәрiнiң мынадай құжаттары болуы тиiс және жеке iс қағаздары ресiмделедi:
1) қызмет тiзiмi;
2) өмiрбаян;
3) әскери қызмет өтеу туралы қол қойылған келiсiм-шарт;
4) әскери қызметшiлерге - рота командирлерiнен төмен емес тiкелей бастығы, ал әскери мiндеттiлер мен әскери есепте тұрмайтын әйелдерге соңғы жұмыс немесе оқу орнынан тиiстi лауазымды тұлға жазған қызметтік мiнездеме;
5) прапорщиктiкке (мичмандыққа) кандидаттыққа тiркелгенi туралы командирдiң (бастықтың) бұйрығының көшiрмесi;
6) бiлiмi туралы құжаттың нотариус куәландырған көшiрмесi;
7) тууы туралы куәлiктiң нотариус куәландырған көшiрмесi;
8) денсаулығы жағынан Қарулы Күштердiң сәйкес түрiндегi (әскерлер түрлерiндегi), ал қажет болған жағдайда сол жердегi әскери қызметке жарамдылығы туралы әскери-дәрiгерлiк комиссияның анықтамасы;
9) тәртiптiк бөлiмдерiндегi қызметке белгiленген адамдарға белгiленген нысандағы кiру рұқсаты;
10) жеке құрамның есебiн жүргiзу жөнiндегi Ережеде белгiленген нысан бойынша қысқаша қызмет тiзiмi.
Кандидаттарға ресiмделген жеке iс қағаздары мыналарға жiберiледi (ұсынылады).
1) әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде түсуге тiлек бiлдiрген әскери қызметшiлер үшiн - әскери бөлiмдердiң командирлерiне немесе сол бөлiмдер құрамына кiретiн құрамалардың, бiрлестiктердiң кадрлық органдарына;
2) әскери мiндеттiлер мен әскери есепте тұрмайтын әйелдер үшiн - алынған нарядтарға (тапсырыстарға) сәйкес тиiстi әскери бөлiмдердiң командирлерiне.
15. Адамдарды әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде қабылдауға және прапорщиктердi (мичмандарды) аттестациялауға байланысты мәселелердi қарау бөлiмдердiң тұрақты әрекет ететiн аттестациялық комиссияларына жүктеледi.
16. Тұрақты әрекет ететiн аттестациялық комиссияларға мыналар жүктеледi:
1) iрiктеп алынған кандидаттарды сипаттайтын жеке iс қағаздары мен басқа да құжаттарды зерделеу;
2) тиiстi адамдарды әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде қабылдаудың мақсатқа сай келетiндiгi немесе оларды қабылдаудан бас тарту, бас тарту себептерi негiзделген түрде, туралы өз қорытындыларын әскери бөлiм командирiнiң шешуiне ұсыну. Ол қорытындылар хаттамалармен ресiмделедi (осы Ереженiң 2-қосымшасы);

1) с лицами, состоящими на военной службе, - командирами подразделений и воинских частей;
2) с военнообязанными и женщинами, не состоящими на воинском учете, районными (городскими) военными комиссарами и представителями воинских частей.
14. Штабы воинских частей и районные (городские) военные комиссариаты на всех лиц, изъявивших желание поступить на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) и отвечающих требованиям пункта 6 Правил, оформляют личные дела, в которых должны быть следующие документы:
1) послужной список;
2) автобиография;
3) подписанный контракт о прохождении военной службы;
4) служебная характеристика, написанная на военнослужащих прямыми начальниками, не ниже командира роты, а на военнообязанных и женщин, не состоящих на воинском учете, - соответствующими должностными лицами с места последней работы или учебы;
5) выписка из приказа командира (начальника) о зачислении кандидатом в прапорщики (мичманы);
6) заверенная нотариусом копия документа об образовании;
7) заверенная нотариусом копия свидетельства о рождении;
8) справка военно-врачебной комиссии о годности по состоянию здоровья к военной службе в соответствующем виде Вооруженных Сил (роде войск), а в необходимых случаях - в данной местности;
9) допуск по установленной форме на лиц, предназначенных для службы в режимных частях;
10) сокращенная послужная карта по форме, установленной Наставлением по учету личного состава.
Оформленные на кандидатов личные дела высылаются (представляются):
1) на военнослужащих, изъявивших желание поступить на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов), - соответствующим командирам воинских частей или в кадровые органы соединений, объединений, в состав которых входят эти части;
2) на военнообязанных и женщин, не состоящих на воинском учете, - командирам соответствующих воинских частей согласно полученным нарядам (заявкам).
15. Рассмотрение вопросов, связанных с приемом лиц на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) и аттестацией прапорщиков (мичманов), возлагается на постоянно действующие аттестационные комиссии частей.
16. На постоянно действующие аттестационные комиссии возлагается:
1) изучение личных дел и других документов, характеризующих отобранных кандидатов;
2) представление на решение командира воинской части своих заключений о целесообразности приема соответствующих лиц на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) или об отказе им в приеме с обоснованием причин отказа. Эти заключения оформляются протоколами (приложение N 2 к настоящей Инструкции);

3) осы Ереженiң IV тарауына сәйкес прапорщиктердi (мичмандарды) аттестациялауға қатысу.
17. Прапорщиктер мен мичмандар мектептерiне жiберiлуге жататын әскери қызметшiлер мен әскери мiндеттiлер (Ереженiң 6-тармағының 6-тармақшасы) олар оқуға жiберiлетiнен кемi бiр ай бұрын күнделiктi бөлiм бойынша бұйрықпен прапорщиктiкке, мичмандыққа кандидаттыққа тiркеледi (осы Нұсқаудың 3-қосымшасы).
18. Прапорщиктер (мичмандар) мектептерiне жiберiлген прапорщиктiкке (мичмандыққа) кандидаттар мектептер бастықтарының бұйрықтарымен немесе ол мектептер құрамына кiретiн болса, әскери бөлiмдер, құрамалар командирлерiнiң, әскери оқу орындары бастықтарының бұйрықтарымен курсанттар қатарына тiркеледi.
19. Белгiленген мерзiмде әскери қызметтi өтеу туралы одан кейiнгi келiсiм-шарттарды (Ереженiң 7-тармағы) бөлiм штабы ресiмдейдi (осы Нұсқаудың 1 қосымшасы).
Әскери қызметте болатын шектеулi жасына жетуiне кемi үш жыл қалған прапорщиктер (мичмандар) әскери қызметте болатын шектеулi жасына жеткенiне дейiнгi мерзiмге келiсiм-шарт жасасады.
Одан кейiнгi келiсiм-шарттар прапорщиктердiң (мичмандардың) бұрынғы жасасқан келiсiм-шарттары бойынша қызмет мерзiмдерi аяқталардан кемi үш ай бұрын жасалады.
20. Әскери қызметте болатын шектеулi жасына жеткен прапорщиктердi (мичмандарды) 5 жыл мерзiмге әскери қызметте қалдыру туралы шешiмдi (Ереженiң 3-тармағы) командирлер (бастықтар) прапорщиктiң (мичманның) кейiн жеке iс қағаздарына тiркелетiн жеке рапорты негiзiнде қабылдайды.
3. "Әскери атақтар беру" тарауына
21. Ереженiң 6-тармағының 1, 2, 3, 4, 5 тармақшаларына сәйкес прапорщик (мичман) әскери атағын беруге ұсынылатын сәйкес әскери мамандыққа даярлық саласы бойынша салалас жоғары және арнаулы орта бiлiмi бар әскери қызметшiлерге, әскери мiндеттiлерге және әскери есепте тұрмайтын әйелдерге команда бойынша сол әскери атақтарды беруге құқылы командирлердiң (бастықтардың) шешiмiне жолданатын ұсыныстар ресiмделедi (осы Нұсқаудың 6-тармағы).
Аға прапорщик (аға мичман) әскери атағын беруге ұсыныс осы тақылеттес тәртiппен ресiмделедi.
22. Прапорщиктер (мичмандар) мектептерi мен техниктер мектептерiнiң түлектерiн прапорщик (мичман) әскери атақтарын беруге оқу бiтiру туралы бұйрықтардың жобаларын сәйкес кадр органдары арқылы жолдайтын мектеп бастықтары ұсынады.
Прапорщиктер (мичмандар) мектептерiн немесе техниктер мектептерiн ойдағыдай бiтiрген адамдарға прапорщик (мичман) әскери атағын беру Ереженiң 16 тармағында көрсетiлген командирлердiң (бастықтардың) бұйрығымен жүргiзiледi.

3) участие в аттестации прапорщиков (мичманов) в соответствии с главой IV настоящей Инструкции.
17. Военнослужащие и военнообязанные, подлежащие направлению в школы прапорщиков и мичманов (подпункт 6 пункта 6 Правил), зачисляются приказом по строевой части кандидатами в прапорщики, мичманы (приложение N 3 к настоящей Инструкции) не позднее чем за один месяц до направления их на учебу.
18. Кандидаты в прапорщики (мичманы), направленные для обучения в школы прапорщиков (мичманов), зачисляются курсантами приказами начальников школ или приказами командиров воинских частей, соединений, начальников военно-учебных заведений, если эти школы входят в их состав.
19. Последующие контракты о прохождении военной службы на установленные сроки (пункт 7 Правил) оформляются штабом части (приложение N 1 к настоящей Инструкции).
Прапорщики (мичманы), которым до достижения предельного возраста состояния на военной службе осталось менее трех лет, заключают контракт до достижения предельного возраста состояния на военной службе.
Последующие контракты должны заключаться не позднее чем за три месяца до истечения срока службы прапорщиков (мичманов) по ранее заключенным контрактам.
20. Решение об оставлении на военной службе на срок до 5 лет прапорщиков (мичманов), достигших предельного возраста состояния на военной службе (пункт 3 Правил), принимаются командирами (начальниками) на основании личного рапорта прапорщика (мичмана), который подшивается в личное дело.
К главе 3 "Присвоение воинских званий"
21. На военнослужащих, военнообязанных и женщин, не состоящих на воинском учете и имеющих высшее или среднее специальное образование, родственное по профилю подготовки соответствующей военной специальности, представляемых к присвоению воинского звания прапорщика (мичмана) в соответствии с подпунктами 1, 2, 3, 4, 5 пункта 6 Правил, в воинских частях оформляются представления (пункт 6 настоящей Инструкции), которые направляются по команде на решение командиров (начальников), имеющих право присвоения этих воинских званий.
Представления к присвоению воинского звания старшего прапорщика (старшего мичмана) оформляются аналогичным порядком.
22. Выпускники школ прапорщиков (мичманов) и школ техников к присвоению воинского звания прапорщика (мичмана) представляются начальниками школ, которые направляют через соответствующие кадровые органы проекты приказов о выпуске.
Присвоение воинского звания прапорщика (мичмана) лицам, успешно окончившим школы прапорщиков (мичманов) или школы техников, производится приказами командиров (начальников), указанных в пункте 16 Правил.

23. Прапорщиктер (мичмандар) әскери атақтарын беру туралы бұйрықтар белгiленген айыру белгiлерi бар погондар тапсырумен бiрге әскери бөлiм сапының алдында салтанатты жағдайда жарияланады.
24. Аға прапорщик және аға мичман әскери атақтары (Ереженiң 14 тармағы) аға прапорщиктермен және аға мичмандармен немесе офицерлермен жинақтауға жататын лауазымдарға тағайындалған және нақтылы атқарып жүрген прапорщиктер мен мичмандарға берiледi. Бұл орайда осы лауазымдардағы бұрынғы қызмет кезеңдерi де аға прапорщиктермен және аға мичмандармен немесе офицерлермен жинақтауға жататын лауазымдағы қызмет мерзiмiне (кемi бiр жыл) есептеледi.
Аяқталғаннан кейiн аға прапорщик және аға мичман әскери атақтары берiлетiн прапорщик және мичман әскери атақтарында еңбек сiңiру мерзiмi Ереженiң 4, 14, 15 тармақтарына сәйкес есептеледi. Запасқа босатылған, ал одан кейiн әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша прапорщик және мичман ретiнде қайта қабылданған прапорщиктер мен мичмандарға бұл мерзiм әскери комиссариаттың нұсқамасында көрсетiлген әскери қызметке соңғы қабылданғанында қызмет орнына кеткен күнiнен бастап есептеледi.
25. Прапорщиктердi (мичмандарды) iрiктеу, даярлау және олардың орта әскери оқу орнының бағдарламасы бойынша емтихандарды жедел тапсыруы (Ереженiң 20-тармағы) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң экстернат туралы Ережесiмен анықталады (1).
_______________________________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 1993 жылғы N 22 бұйрығымен күшiне енгiзiлген.
4. "Лауазымға тағайындау және қызмет ауыстыру,
аттестациялау" тарауына
26. Командирлердiң (бастықтардың) прапорщиктердi (мичмандарды) лауазымдарға тағайындау жөнiндегi құқықтары сонымен бiрге дербес штаттарда ұсталатын әскери бөлiмдердiң командирлерiне де, егер ол командирлердiң лауазымдары бойынша штатта "полковник", оған тең және жоғары әскери атағы қарастырылған болса берiледi.
27. Запастағы прапорщиктер (мичмандар) әскери қызметке әскери комиссариаттың нұсқамасы негiзiнде қабылданады және лауазымдарға әскери бөлiмдер командирлерiнiң жеке құрам бойынша бұйрықтарымен тағайындалады (Ереженiң 11-тармағы).
28. Прапорщиктердi (мичмандарды) қызмет бойынша ауыстыру (Ереженiң 26, 27 тармақтары) ондай құқықтары бар командирлердiң (бастықтардың) жеке құрам бойынша бұйрықтарымен жүргiзiледi.
Қызмет мүддесiмен прапорщиктердi (мичмандарды) ауыстыру кезiнде (олардың келiсiмiнсiз) олар, тәртiп бойынша, негiзгi немесе салалас мамандық бойынша немесе олардың практикалық әскери қызмет тәжiрибесi болуына сәйкес, маңызы бiрдей лауазымдарға тағайындалуы тиiс.

23. Приказы о присвоении воинских званий прапорщиков (мичманов) объявляются в торжественной обстановке перед строем воинской части с одновременным вручением погон с установленными знаками различия.
24. Воинские звания старшего прапорщика и старшего мичмана (пункт 14 Правил) присваиваются прапорщикам и мичманам, назначенным и фактически исполняющим должности, подлежащие комплектованию старшими прапорщиками и старшими мичманами или офицерами. При этом в срок службы (не менее года) на должностях, подлежащих комплектованию старшими прапорщиками и старшими мичманами или офицерами, засчитываются и предыдущие периоды службы на этих должностях.
Срок выслуги в воинских званиях прапорщика и мичмана, по истечении которого присваивается воинское звание старшего прапорщика и старшего мичмана, исчисляется в соответствии с пунктами 4, 14, 15 Правил. Прапорщикам и мичманам, уволенным в запас, а затем вновь принятым на военную службу по контракту в качестве прапорщиков и мичманов, этот срок выслуги исчисляется с указанного в предписании военного комиссариата дня убытия к месту службы при последнем приеме на военную службу.
25. Порядок отбора, подготовки прапорщиков (мичманов) и сдачи ими экзаменов экстерном по программе среднего военно-учебного заведения (пункт 20 Правил) определяется Положением об экстернате Министерства обороны Республики Казахстан*.
*Введено в действие приказом Министра обороны Республики Казахстан 1993 года N 22.
К главе 4 "Назначение на должности и перемещение по службе,
аттестация"
26. Права командиров (начальников) по назначению прапорщиков (мичманов) на должности (пункт 23 Правил) распространяются также на командиров воинских частей, содержащихся на самостоятельных штатах, если по должностям этих командиров штатом предусмотрено воинское звание "полковник" ему равное и выше.
27. Прапорщики (мичманы) запаса принимаются на военную службу на основании предписания военного комиссариата и назначаются на должности приказами по личному составу командиров воинских частей (пункт 11 Правил).
28. Перемещение прапорщиков (мичманов) по службе (пункты 26, 27 Правил) производится приказами по личному составу командиров (начальников), пользующихся этим правом.
При перемещении прапорщиков (мичманов) в интересах службы (без их согласия) они должны назначаться на равнозначные должности, как правило, по основной или родственной специальности или в соответствии с имеющимся у них практическим опытом военной службы.

29. Прапорщиктердi (мичмандарды) бiр әскери бөлiмнен екiншiсiне ауыстыру былайша жүргiзiледi: құрама iшiнде - құрама командирiнiң жеке құрам бойынша бұйрығымен, Қарулы Күштер түрiнiң iшiнде - Құрама Күштер қолбасшысының жеке құрам бойынша бұйрығымен.
30. Өзiнiң денсаулық жағдайына немесе отбасы мүшелерiнiң денсаулық жағдайларына байланысты қызмет орнын (тұратын орнын) ауыстыруды қажет ететiн прапорщиктердi (мичмандарды) ауыстыру олардың рапорттары бойынша Ереженiң 27-тармағының 3 және 4 тармақшаларына сәйкес тең лауазымға және Ереженiң 27-тармағының 2 және 3 тармақшаларына сәйкес төмен лауазымдарға сәйкестендiрiп жүргiзiледi. Бұл орайда денсаулық жағдайы бойынша бейбiт уақытта әскери қызметке жарамсыз деп танылған прапорщиктер (мичмандар) запасқа босатылуға немесе отставкаға жiберуге ұсынылады. Мұндай жағдайда олардың отбасы мүшелерi куәландыруға жiберiлмейдi.
Қызмет бойынша орын ауыстыру қажеттiлiгi туралы қорытындыны денсаулық жағдайы бойынша Қазақстан Республикасының жекелеген жерлерi мен ыстық климатты шет елдерде әскери қызмет өтеу (тұру) мүмкiндiктерiн анықтау үшiн әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiн медициналық куәландыру тәртiбi туралы Нұсқауға (1) сәйкес әскери-дәрiгерлiк комиссиялар бередi.
Осы мақсатпен медициналық куәландыруға жiберiлуi мүмкiн отбасы мүшелерiне әйелi (күйеуi), кәмелетке толмаған балалары және прапорщиктiң (мичманның) асырауындағы кәмелетке толған оқушы балалары, сонымен бiрге 1 және 2 топтардағы мүгедек балалары жатады. Нұсқаудың денсаулық жағдайы бойынша Қазақстан Республикасының жекелеген жерлерi мен ыстық климатты шет елдерде әскери қызмет өтеу (тұру) мүмкiндiктерiн анықтау үшiн әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiн медициналық куәландыру тәртiбi туралы 4-тармағында атап көрсетiлген прапорщиктiң (мичманның) асырауындағы және онымен бiрге тұратын қалған отбасы мүшелерi олар денсаулық жағдайы бойынша бiреудiң күтiмiне зәру және басқалай жақын туысқандары жоқ жағдайда ғана куәландыруға жiберiледi.
Айрықша жағдайларда прапорщиктiң (мичманның) оның немесе әйелiнiң бөлек тұратын қартайған немесе науқас ата-аналарын күту қажеттiлiгiне негiзделген, қызметi бойынша басқа жерге ауыстыру туралы өтiнiшiне байланысты әскери бөлiмнiң командирi (бастығы) олардың тұратын жерлерi бойынша әскери комиссариаттан олардың денсаулық жағдайлары әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысын, отбасылық жағдайлары мен басқа туысқандарының бар-жоғы туралы мәлiметтер сұрата алады.

29. Перемещение прапорщиков (мичманов) из одной воинской части в другую производится: внутри соединения - приказом по личному составу командира соединения, внутри вида Вооруженных Сил - приказом по личному составу командующего видом Вооруженных Сил.
30. Перемещение по службе прапорщиков (мичманов), нуждающихся по состоянию своего здоровья или состоянию здоровья членов их семей в изменении места службы (жительства), производится на равные должности в соответствии с подпунктами 3 и 4 пункта 27 Правил и на низшие должности в соответствии с подпунктами 2 и 3 пункта 27 Правил по их рапортам. При этом прапорщики (мичманы), признанные по состоянию здоровья негодными к военной службе в мирное время, представляются к увольнению в запас или в отставку. Члены их семей на освидетельствование в этом случае не направляются.
Заключения о необходимости перемещения по службе даются военно-врачебными комиссиями в соответствии с Инструкцией о порядке медицинского освидетельствования военнослужащих и членов их семей для определения возможности прохождения военной службы (проживания) по состоянию здоровья в отдельных местностях Республики Казахстан и в зарубежных странах с жарким климатом*.
*Введена в действие приказом Министра обороны Республики Казахстан 1995 года N 61.
К членам семьи, которые могут быть направлены на медицинское освидетельствование в этих целях, относятся жена (муж), несовершеннолетние дети и совершеннолетние дети - учащиеся, состоящие на иждивении прапорщика (мичмана), а также дети - инвалиды 1 и 2 групп. Остальные, состоящие на иждивении прапорщика (мичмана) и проживающие вместе с ним члены семьи, перечисленные в пункте 4 Инструкции о порядке медицинского освидетельствования военнослужащих и членов их семей для определения возможности прохождения военной службы (проживания) по состоянию здоровья в отдельных местностях Республики Казахстан и в зарубежных странах с жарким климатом, могут быть направлены на освидетельствование лишь в случае, когда они по состоянию здоровья нуждаются в постороннем уходе и не имеют других близких родственников.
В исключительных случаях, в связи с обращением прапорщика (мичмана) о перемещении по службе в другую местность, обусловленном необходимостью ухода за престарелыми и больными его родителями или родителями жены, проживающими отдельно, командиром (начальником) воинской части могут быть запрошены в военном комиссариате по месту их жительства заключение военно-врачебной комиссии о состоянии их здоровья, сведения о семейном положении и наличии других родственников.

31. Прапорщиктердiң (мичмандардың) мемлекеттiк және жеке меншiк кәсiпорындарда, мекемелерде және ұйымдарда қосалқы жұмыс iстеулерiне, яғни негiзгiсiнен басқа тұрақты ақылы жұмыс атқаруларына тыйым салынады.
32. Прапорщиктердi (мичмандарды) лауазымдарға тағайындау оларға прапорщик (мичман) әскери атағын бiр мезгiлде немесе әскери бөлiмдегi қызмет орнына келген күнiнен бастап бiр ай мерзiмнен кешiктiрмей беру арқылы жеке құрам бойынша бұйрықпен жүзеге асырылады.
33. Офицер лауазымынан прапорщиктер мен мичмандар лауазымдарына ауыстырылатын прапорщиктер (мичмандар) (Ереженiң 25-тармағы) ақша үлесi олар офицер лауазымына тағайындалғандарына дейiн алып тұрған кесiмдi ақыларынан кем емес лауазымдарға тағайындалуы тиiс.
34. Прапорщиктердi (мичмандарды) аттестациялауды жүргiзу олардың бойында тапсырылған iске деген жоғары жауапкершiлiк сезiмiн тәрбиелеуге, әскери-кәсiби даярлығы деңгейiн одан әрi арттыруға және әскери тәртiптi нығайтуға ықпал етуi тиiс.
_______________________________
1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 1995 жылғы 61 бұйрығымен iске қосылған.
Прапорщиктер мен мичмандарды аттестациялау (Ереженiң 29 тармағы) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi белгiлеген кезеңдiлiкпен және мерзiмде жүргiзiледi.
35. Аттестацияларды аттестацияланатындардың рота командирiнен төмен емес және соған тең келетiн тiкелей бастықтары құрастырады.
Аттестацияларды құрастыратын бастықтар мыналарға мiндеттi:
1) прапорщиктердi (мичмандарды) аттестациялаудың қолданылып жүрген тәртiбiн зерделеуге;
2) аттестацияланушының iскерлiк және моральдық-адамгершiлiк қасиеттерiн жан-жақты зерделеуге және бағалауға. Ол үшін:
аттестацияланушы туралы өзiнiң орынбасарларымен пiкiр алмасуға;
аттестацияланушымен кемi екi әңгiмелесу өткiзуге (бiрiн - аттестациялаудың басында, екiншiсiн - тiкелей аттестацияны құрастыру алдында) және кемшiлiктерiн жою, жеке дайындығы мен ол жауап беретiн жұмыс учаскесiндегi iстiң жағдайын жақсарту жөнiнде қажеттi ақыл-кеңес және ұсыныстар беруге;
3) аттестацияланушыны жан-жақты зерделеу негiзiнде аттестацияның маңызы мен ол бойынша қорытындыларды анықтауға;
4) бағынысындағы адамның аттестациясын өз қолымен құрастыруға және аттестацияның машинкаға басылған барлық даналарына қол қоюға;
5) қорытындылар мен бекiтулер алу үшiн команда бойынша аттестациялардың барлық даналарын бекiтушi инстанцияларға беруге.
36. Аттестация екi данада - қолжазба және офицерлер құрамын аттестациялау үшiн белгiленген бланкада машинкаға басылған түрiнде жасалады.
Еркiн түрде мазмұндалған аттестациялар мәтiнiнде аттестацияланушыны сипаттайтын мынадай сұрақтар көрiнiс табуы тиiс:

31. Работа прапорщиков (мичманов) по совместительству на государственных и частных предприятиях, в учреждениях, заведениях и организациях, то есть выполнение помимо основной другой регулярной платной работы, запрещается.
32. Назначение прапорщиков (мичманов) на должности может производиться приказами по личному составу одновременно с присвоением им воинского звания прапорщика (мичмана) или не позднее месячного срока со дня прибытия к месту службы в воинскую часть.
33. Прапорщики (мичманы), перемещаемые с офицерских должностей на должности прапорщиков и мичманов (пункт 25 Правил), должны быть назначены на должности с окладом денежного содержания не ниже того, который они получали до назначения на офицерские должности.
34. Проведение аттестации прапорщиков (мичманов) должно способствовать воспитанию у них высокого чувства ответственности за порученное дело, дальнейшему повышению уровня военно-профессиональной подготовки и укреплению воинской дисциплины.
Аттестация прапорщиков и мичманов (пункт 29 Правил) проводится с периодичностью и в сроки, устанавливаемые Министром обороны Республики Казахстан.
35. Аттестации составляются непосредственными начальниками аттестуемых не ниже командира роты и ему равных.
Начальники, составляющие аттестации, обязаны:
1) изучить действующий порядок аттестации прапорщиков (мичманов);
2) всесторонне изучить и оценить деловые и морально-нравственные качества аттестуемого. Для этого:
1) обменяться мнениями об аттестуемом со своими заместителями;
2) провести с аттестуемым не менее двух бесед (одну - в начале аттестации, вторую - непосредственно перед составлением аттестации) и дать необходимые советы и рекомендации по устранению недостатков, улучшению личной подготовки и состояния дел на участке работы, за который он отвечает;
1) на основе всестороннего изучения аттестуемого определить содержание аттестации и выводы по ней;
2) собственноручно составить аттестацию на подчиненного и подписать все экземпляры аттестации, отпечатанные на машинке;
3) представить по команде до утверждающей инстанции все экземпляры аттестации (в том числе и подлинный) для получения заключений и утверждения.
36. Аттестация составляется в двух экземплярах - рукописном и отпечатанном на машинке, на бланке, установленном для аттестации офицерского состава. Оба экземпляра подшиваются в личное дело прапорщика (мичмана). При аттестации с выводами о перемещении по службе или увольнении в запас (отставку) дополнительно снимается копия аттестации, которая прилагается к представлению на перемещение или увольнение.
В тексте аттестации, излагаемом в произвольной форме, должны быть отражены следующие вопросы, характеризующие аттестуемого:
1) требовательность к себе и подчиненным, личная дисциплинированность и исполнительность;
2) организованность в работе, способность качественно выполнить поставленные задачи, проявлять разумную инициативу, быстро ориентироваться и умело действовать в сложной обстановке;
3) качество руководства подчиненными, умение обучать и воспитывать их, забота о подчиненных;

4) өзiне және бағынысындағыларға талапшылдығы, жеке басының тәртiбi және орындаушылығы;
5) жұмыстағы ұйымдастырғыштығы, қойылған мiндеттердi сапалы орындаушылық қабiлетi, парасатты бастама таныта бiлуi, күрделi жағдайда тез бағдар тауып, шебер әрекет ете алуы;
6) бағынысындағыларға сапалы басшылық ете алуы, оларды оқыта және тәрбиелей алуы;
7) аттестацияланушы басқаратын жағдайдың бағасы немесе ол жауапты жұмыс учаскесiнiң бағасы;
8) арнайы әскери даярлық деңгейi, әскери жарғыларды, ережелердi және басқа қызмет бойынша қажеттi заң актiлерiн, өзiнiң атқаратын қызметi бойынша мiндеттерiн бiлуi және оларды орындауы, мамандығы бойынша кластығы, жауынгерлiк тәжiрибесiнiң бар-жоғы;
9) мемлекеттiк-құқықтық даярлық деңгейi және оны жетiлдiру жөнiндегi жұмысы, тәрбие жұмысына қатысуы;
10) өзiнiң iс-қызметiн сын тұрғысынан бағалай бiлуi, iске шығармашылықпен қарау қабiлетi, ұжымдағы беделi, әскери және мемлекеттiк құпияны сақтай бiлуi;
11) денсаулық жағдайы мен жұмыс қабiлетi, сондай-ақ аттестацияланушыны сипаттау үшiн қажеттi басқа да мәселелер.
37. Аттестациялау бойынша тұжырымда аттестацияланушының атқарып отырған қызметiне сәйкес келетiндiгi немесе келмейтiндiгi көрсетiлiп, одан кейiн оның iскерлiк және моральдық-адамгершiлiк қасиеттерiне, жұмыс тәжiрибесiне, қабiлетi мен бейiмдiлiгiне, сонымен бiрге қызмет мүддесiне қарай одан әрi барынша орынды қызметтiк пайдалану туралы пiкiр мазмұндалады.
Бұл орайда мынандай ұсынымдар берiлуi мүмкiн:
1) жоғары қызметке жылжыту туралы (қандай және қашан);
2) тең келетiн қызметке ауыстыру туралы (қандай қызметке ауыстырған дұрыс және ауыстыру себебi);
3) жоғарғы қызметтен төменгiге ауыстыру, қандай негiзде (Ереженiң 27-тармағы) және қандай қызметке тағайындаған дұрыс екендiгi туралы;
4) әскери қызмет өтеуге жаңа келiсiм-шарт жасасу туралы;
5) әскери қызметтен босату және қандай негiзде екенi туралы.
Аттестациялау тұжырымы бойынша аттестацияланушының атқарып отырған қызметiне сәйкестiгiн анықтау және оның одан әрi қызметтiк пайдаланылуы туралы ұсынысты мазмұндаумен бiрге аттестацияланушының қызмет бойынша және жеке мiнез-құлқында қандай кемшiлiктердi жоюы керектiгi көрсетiлуi мүмкiн.
Аттестацияда прапорщиктiң (мичманның) запасқа босатылуы туралы тұжырыммен бiрге оның соғыс кезiнде қандай қызметке тағайындалу мүмкiндiгi, сонымен бiрге оның Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң запасында әскери есепке жататын әскери-есептiк мамандықтың атауы мен нөмiрi көрсетiледi.
Тұжырым мен ұсыным аттестация мәтiнiнен туындауы тиiс.
38. Прапорщиктерге (мичмандарға) жасалған аттестациялар әскери бөлiмдердiң тұрақты жұмыс iстейтiн аттестациялық комиссияның қарауына жатады.
Аттестациялық комиссиялар аттестацияларды жан-жақты зерделеуге, аттестацияланушылардың нақтылы iскерлiк және моральдық-адамгершiлiк қасиеттерiне сәйкестiгiн анықтауға және олар бойынша қорытындылар беруге мiндеттi.
Аттестациялық комиссиялар анықтамалар мен түсiнiктемелер беру үшiн өздерiнiң мәжiлiстерiне аттестацияланушылардың өздерi сияқты аттестацияларды жасаған командирлердi (бастықтарды) де шақыруға құқылы.
Запасқа босатудың дұрыстығы, атқарып отырған қызметiне сәйкессiздiгі туралы тұжырым жасалған аттестациялар, сондай-ақ аттестацияланушының елеулi кемшiлiктерi бар екенi атап көрсетiлген аттестациялар аттестацияланушыларды аттестациялық комиссиялардың мәжiлiстерiне шақыру арқылы қаралуы тиiс.

4) оценка состояния подразделения, которым командует, или оценка участка работы, за который отвечает аттестуемый;
5) уровень военно-специальной подготовки, знание воинских уставов, наставлений и других законодательных актов, необходимых по службе, своих обязанностей по занимаемой должности и выполнение их, классность по специальности, наличие боевого опыта;
6) уровень государственно-правовой подготовки и работа по ее совершенствованию, участие в воспитательной работе;
7) способность критически оценивать свою деятельность, творчески подходить к делу, авторитет в коллективе, умение хранить военную и государственную тайну;
8) состояние здоровья и работоспособность, а также другие вопросы, необходимые для характеристики аттестуемого.
37. В выводе по аттестации указывается, соответствует или не соответствует аттестуемый занимаемой должности, после чего излагается мнение о дальнейшем наиболее целесообразном служебном использовании, исходя из деловых и морально-нравственных качеств, опыта работы, способностей и наклонностей, а также интересов службы.
При этом могут быть даны следующие рекомендации:
1) о выдвижении на вышестоящую должность (на какую и когда);
2) о перемещении на равную должность (на какую должность целесообразно перевести и причина перевода);
3) о перемещении с высшей должности на низшую, по какому основанию (пункт 27 Правил) и на какую должность целесообразно назначить;
4) о заключении нового контракта на прохождение военной службы;
5) об увольнении с военной службы и по какому основанию.
В выводе по аттестации, наряду с определением соответствия аттестуемого занимаемой должности и изложением рекомендации о его дальнейшем служебном использовании, может быть указано, какие недостатки по службе и в личном поведении необходимо устранить аттестуемому.
В аттестации с выводом об увольнении прапорщика (мичмана) в запас указывается, на какую должность он может быть назначен в военное время, а также номер и наименование военно-учетной специальности, по которой он подлежит воинскому учету в запасе Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Вывод и рекомендации должны вытекать из текста аттестации.
38. Аттестации, составленные на прапорщиков (мичманов), подлежат рассмотрению постоянно действующими аттестационными комиссиями воинских частей.
Аттестационные комиссии обязаны всесторонне изучить аттестации, установить их соответствие действительным деловым и морально-нравственным качествам аттестуемых и дать заключения по ним.
Аттестационные комиссии имеют право вызывать на свои заседания для дачи справок и объяснений как самих аттестуемых, так и командиров (начальников), составивших аттестации.
Аттестации с выводом о целесообразности увольнения в запас, несоответствии занимаемой должности, а также аттестации, в которых отмечается наличие у аттестуемого существенных недостатков, должны рассматриваться с вызовом аттестуемых на заседания аттестационных комиссий.

39. Аттестациялық комиссиялар және аттестацияларды бекiтушi бастықтарға дейiнгi тiкелей бастықтар өздерiнiң аттестацияланушылар туралы тұжырымдарын аттестацияларда қорытынды түрiнде мазмұндайды.
Аттестациялық комиссияның қорытындысы хаттамаға енгiзiледi (осы Нұсқауға 4-қосымша).
Аттестациялық комиссияның қорытындысы хаттамадан комиссия мүшелерiнiң лауазымдары мен әскери атақтары көрсетіле отырып аттестацияның барлық даналарына көшiрiледi және оны комиссия хатшысы куәландырады.
Аттестацияларды бекiтетiн бастықтар аттестациялық тұжырымды аттестацияның түпнұсқа даналарындағы тиiстi бөлiмге өз қолдарымен жазуға және оған қол қоюға мiндеттi.
40. Прапорщиктерге жасалған аттестацияларды аттестацияны жасаған адамның жақын тiкелей бастығы, бiрақ жеке батальонның командирiнен төмен емес және оған тең келетiн бастық бекiтедi.
Аттестацияланушының атқарып жүрген қызметiне сәйкессiздiгi, оны төмен қызметке ауыстыру немесе запасқа шығару (жасының ұлғаюы мен науқастығына байланысты запасқа шығарудан басқа) туралы тұжырымдар жазылған аттестацияларды дивизия командирi, оған тең және жоғары лауазымды адамдар бекiтедi.
Аттестацияны бекiткен командирдiң (бастықтың) қолы елтаңбалы мөрмен бекiтiледi.
41. Бекiтiлген аттестацияларды аттестацияланғандарға тiкелей бастықтары 10 күндiк мерзiмде жария етедi. Өзгеше айрықшылыққа бекiтiлген аттестациялары өздерi бөлiмге қайтып оралысымен жарияланатын, iссапарда, демалыста немесе емделуде жүрген прапорщиктерге (мичмандарға) қатысты жағдайларда ғана жол бередi.
Аттестацияны жариялау кезiнде тiкелей командирi (бастығы) жеке әңгiмелесу өткiзуi тиiс, аттестацияланған адам аттестацияның түпнұсқалық данасына қол қояды және өзiнiң онымен танысқан күнiн жазады.
42. Аттестациялау бойынша тұжырымдардың жүзеге асырылуын бақылауды әскери бөлiмдердiң штабтары мен кадрлық органдар арқылы iске асырады.
Аттестациялау бойынша атқарылған жұмыстың қорытындылары офицер кадрларымен, прапорщиктермен (мичмандармен) жұмыс туралы баяндамада көрсетiледi.
43. Қазақстан Республикасының офицерлер құрамындағы адамдар үшiн қызмет мерзiмi белгiленген жерлерiнде қызмет өткеретiн прапорщиктер (мичмандар) қажет болған жағдайда офицерлер құрамындағы адамдар үшiн белгіленген қызмет мерзiмiнiң аяқталуы бойынша ауыстырылады.
5. "Демалыстар" тарауына
44. Прапорщиктер мен мичмандарға демалыс беру (Ереженiң 32-тармағы) құқына олар әскери қызмет өткерiп жүрген әскери бөлiмдердiң командирлерi ие.
45. Прапорщиктерге берiлетiн қосымша демалыстардың ұзақтығы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң, ал оларды бекiту тәртiбi Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң бұйрығымен белгiленедi.

39. Аттестационные комиссии и прямые начальники до начальников, утверждающих аттестации, свои выводы об аттестуемых излагают в аттестациях в виде заключений.
Заключение аттестационной комиссии вносится в протокол (приложение N 4 к настоящей Инструкции).
Из протокола заключение аттестационной комиссии переносится во все экземпляры аттестации с указанием должностей и воинских званий членов комиссии и заверяется секретарем комиссии.
Начальники, утверждающие аттестации, обязаны собственноручно записать аттестационный вывод в соответствующем разделе подлинных экземпляров аттестаций и подписать его.
40. Аттестации на прапорщиков (мичманов) утверждаются ближайшим прямым начальником лица, составившего аттестацию, но не ниже чем командиром отдельного батальона и равным ему начальником.
Аттестации на прапорщиков (мичманов) с выводами о несоответствии аттестуемого занимаемой должности, необходимости перемещения на низшую должность или увольнения в запас (кроме увольнения в запас по возрасту или болезни) утверждаются командиром дивизии, ему равными и выше.
Подпись командира (начальника), утвердившего аттестацию, скрепляется гербовой печатью.
41. Утвержденные аттестации объявляются аттестованным непосредственными начальниками в 10-дневный срок. Исключение допускается только в отношении прапорщиков (мичманов), находящихся в командировке, отпуске или на лечении, которым утвержденные аттестации объявляются сразу же по возвращении их в часть.
При объявлении аттестации непосредственный командир (начальник) проводит индивидуальную беседу, аттестованный расписывается в подлинном экземпляре аттестации и указывает дату ознакомления с ней.
42. Контроль за реализацией выводов по аттестации осуществляют штабы воинских частей и кадровые органы.
Итоги проделанной работы по аттестации отражаются в докладе о работе с офицерскими кадрами, прапорщиками (мичманами).
43. Прапорщики (мичманы), проходящие службу в местностях Республики Казахстан, где для лиц офицерского состава установлены сроки службы, перемещаются при необходимости в другие местности по окончании срока службы, установленного для лиц офицерского состава.
К главе 5 "Отпуска"
44. Правом предоставления отпусков (пункт 32 Правил) прапорщикам и мичманам пользуются командиры воинских частей, в которых они проходят военную службу.
45. Продолжительность дополнительных отпусков прапорщикам (мичманам) устанавливается решениями Правительства Республики Казахстан, а порядок предоставления их - приказами Министра обороны Республики Казахстан.

46. Әскери бөлiмдерде 1 қаңтарға дейiн алдағы жылға арналған негiзгi демалыстар жоспары жасалып, оны әскери бөлiмнiң командирi бекiтедi және оны прапорщиктерге (мичмандарға) жариялайды.
Негiзгi демалыстар прапорщиктерге (мичмандарға) барлық күнтiзбелiк жыл бойында сол әскери қызметшiлердiң ай сайын 10-12 процентi демалыста болатындай есеппен бiркелкi берiледi. Демалыстар беруге құқылы әскери бөлiмдердiң командирлерi әскери дайындықтың (тапсырмаларды орындаудың) күрделi кезеңдерiнде прапорщиктерге (мичмандарға) негiзгi демалыстар берудiң ай сайынғы нормаларын қысқарта алады және соған сәйкес ол нормаларды жылдың басқа кезеңдерiнде ұлғайта алады.
Қазақстан Республикасын қорғау және интернационалдық парызын өтеу негiзiндегi ұрыс әрекеттерiнде немесе басқалай әскери қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде жарақат, зақым алған немесе мертiккен прапорщиктерге (мичмандарға) негiзгi демалыстарын өздерiне қолайлы уақытта пайдалану құқы берiледi.
47. Ереженiң 39-тармағына сәйкес негiзгi демалысты қысқарту туралы шешiм әскери бөлiм бойынша бұйрықпен ресiмделедi және қолхат бойынша прапорщиктерге (мичмандарға) жарияланады. Негiзгi демалысты қысқарту туралы бұйрық жүзеге асырылмаған прапорщик (мичман) әскери бөлiмнен кеткен жағдайда ол бұйрықтың көшiрмесi жеке iс қағазымен бiрге жаңа қызмет орнына жiберiледi.
48. Прапорщиктерге (мичмандарға) демалыс беру кезiнде олардың демалыстарын өткiзетiн жерiне баруы және қайтуы үшiн қажеттi уақыт (Ереженiң 32-тарауының үшiншi азат жолы) Қорғаныс министрлiгiндегi тасымалдарды ресiмдеу және олар үшiн есеп айырысу жөнiндегi Басшылық белгiлеген тәртiппен есептеледi.
49. Әскери бөлiмдердiң штабтары мен кадрлық органдар бекiтiлген жоспарларға сәйкес прапорщиктерге (мичмандарға) негiзгi демалыстар беруге тұрақты бақылауды жүзеге асыру және ол туралы тиiстi командирлерге (бастықтарға) баяндауы тиiс.
50. Прапорщиктер (мичмандар) емдеу орындарында емделуде және науқастануына байланысты демалыста жүрген кездерiнде Ереженiң 41-тармағында белгiленген мерзiм шегiнде оларды запасқа шығаруға немесе отставкаға жiберуге ұсыным жасалмайды.
Емделудiң және сырқаттануына байланысты демалыста болудың белгiленген мерзiмi аяқталған соң бейбiт уақыттарда әскери қызметке жарамсыз немесе әскери есептен шығару арқылы әскери қызметке жарамсыз деп танылған жағдайда әскери-дәрiгерлiк комиссияның куәландыруы туралы шешiм қабылданған прапорщиктер (мичмандар) емдеу орнына жазылып шыққандарына дейiн запасқа жiберiлулерi мүмкiн.
Қазақстан Республикасын қорғау және интернационалдық парызын өтеу кезiндегi ұрыс әрекеттерiнде немесе басқалай әскери қызмет мiндеттерiн өтеу кезiнде жарақат (зақым, жара немесе мертiккен) алған немесе науқастанған прапорщиктердiң (мичмандардың) әскери қызметке жарамдылығын анықтау үшiн әскери-дәрiгерлiк куәландыруы олардың емдеу мекемесiндегi емделуi аяқталуына қарай жүргiзiледi.
Туберкулезбен науқастанған жағдайда әскери қызметшiнiң емделуде немесе науқастануына байланысты демалыста болулары бейбiт уақытта 12 айдан аспауы керек.

46. В воинских частях до 1 января составляется на предстоящий год план основных отпусков, который утверждается командиром воинской части и объявляется прапорщикам (мичманам).
Основные отпуска прапорщикам (мичманам) предоставляются равномерно в течение всего календарного года с расчетом ежемесячного нахождения в отпуске 10-12 процентов этих военнослужащих. Командиры воинских частей, пользующиеся правом предоставления отпусков, могут уменьшать ежемесячные нормы предоставления основных отпусков прапорщикам (мичманам) в напряженные периоды боевой подготовки (выполнения задания) и соответственно увеличивать эти нормы в другие периоды года.
Прапорщикам (мичманам), получившим ранения, контузии или увечья в боевых действиях либо при исполнении иных обязанностей военной службы при защите Республики Казахстан и выполнении интернационального долга, предоставляется право на использование основного отпуска в удобное для них время.
47. Решение командира воинской части об уменьшении основного отпуска в соответствии с пунктом 39 Правил оформляется приказом по строевой части и объявляется под расписку прапорщику (мичману). В случае убытия из воинской части прапорщика (мичмана), в отношении которого не реализован приказ об уменьшении основного отпуска, выписка из приказа пересылается вместе с личным делом к новому месту службы.
48. При предоставлении отпусков прапорщикам (мичманам) время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно (третий абзац пункта 32 Правил), исчисляется в порядке, установленном Руководством по оформлению воинских перевозок в Министерстве обороны и расчетам за них.
49. Штабы воинских частей и кадровые органы должны осуществлять постоянный контроль за предоставлением основных отпусков прапорщикам (мичманам) в соответствии с утвержденными планами и докладывать об этом соответствующим командирам (начальникам).
50. Представление к увольнению в запас или в отставку прапорщиков (мичманов) в период нахождения их на излечении в лечебных учреждениях и в отпуске по болезни в пределах срока, установленного пунктом 41 Правил, не производится.
Прапорщики (мичманы), в отношении которых по истечении установленного срока нахождения на излечении и в отпуске по болезни принято решение об освидетельствовании военно-врачебной комиссией, в случае признания негодными к военной службе в мирное время или негодными к воинской службе с исключением с воинского учета могут быть уволены в запас или в отставку до выписки из лечебного учреждения.
Освидетельствование военно-врачебной комиссией для определения годности к военной службе прапорщиков (мичманов), получивших ранение (контузию, травму или увечье) при исполнении обязанностей военной службы либо заболевание при защите Республики Казахстан и выполнении интернационального долга, производится только по окончании лечения в лечебном учреждении.
При заболевании туберкулезом время нахождения военнослужащего на излечении или в отпуске по болезни в мирное время не может превышать 12 месяцев.

51. Прапорщиктердiң (мичмандардың) емделуде және науқастануына байланысты демалыста үздiксiз болу мерзiмiн ұзарту құқы (Ереженiң 41-тармағы) Қарулы Күштер түрлерiнiң қолбасшыларына, оған тең және жоғары лауазымдағы адамдарға берiледi.
52. Прапорщиктердiң (мичмандардың) азаматтық жоғары және орта оқу орындарының кешкi және сырттай оқу бөлiмдерiнде оқуларына рұқсатты (Ереженiң 43-тармағы) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерiп жүрген офицерлердiң, прапорщиктердiң, мичмандардың және әскери қызметшiлердiң Қазақстан Республикасы азаматтық жоғары және арнаулы орта оқу орындарының кешкi және сырттай оқу бөлiмдерiнде оқу туралы Ережеге (1) сәйкес олардың тiкелей басшылары бере алады.
53. Прапорщик (мичман) әйелдерге жүктiлiгi және босануына байланысты демалыстар (Ереженiң 44-тармағы) олардың рапорттары мен тиiстi медициналық мекеменiң анықтамасы негiзiнде босанғанына дейiн күнтiзбелiк жетпiс күндiк және босанғаннан кейiн күнтiзбелiк елу алты (дұрыс босанбаған немесе екi және одан да көп бала туған жағдайда - жетпiс) күндiк ұзақтықпен берiледi.
Егер жүктiлiгi бойынша қызметтiк мiндетiн атқарудан босатылған күнiнен босанған күнiне дейiн белгiленген босанғанға дейiнгi демалыс күндерi артық немесе кем болса, онда ақшалай және заттай үлес нақтылы босанғанға дейiнгi демалыста болған барлық күндерi үшiн берiледi. Босанғанға дейiнгi демалысының асып кетуi немесе керiсiнше толық пайдаланылмауы босанғаннан кейiнгi демалысының ұзақтығына әсер етпейдi.
Босанғаннан кейiнгi демалыс босанған күннiң өзiн де қоса босанған күннен бастап есептеледi.
Бала үш жасқа толғанға дейiн оны күтуге арналған iшінара ақылы демалыс пен қосымша демалыс прапорщик (мичман) әйелдерге олардың тiлектерi бойынша толық немесе бөлiп-бөлiп берiлуi мүмкiн. Прапорщик (мичман) әйел ақшалай және заттай сақталмайтын демалыс ресiмделген мерзiмi аяқталғанға дейiн де қызметтiк қызметiн атқаруға кiрiсе беруге құқылы.
Прапорщик (мичман) әйелдер науқас баласын күту үшiн қызметтiк мiндетiн орындаудан тиiстi медициналық мекеменiң анықтамасы негiзiнде және Қазақстан Республикасы заңдарымен белгiленген тәртiппен, жұмысқа жарамсыздығы туралы қағаз беру белгiленген мерзiм үшiн ақшалай қаражаты сақтала отырып босатылады.
_______________________________
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң 1997 жылғы N 68 бұйрығымен күшiне енгiзiлген.
54. Прапорщик (мичман) әйелдер жүктiлiгi, босануы және үш жасқа толғанға дейiн баласын күтуi бойынша демалыста болған кезiнде олардың атқаратын қызметтерi бойынша мiндеттердi орындауға белгiленген тәртiп бойынша прапорщиктер (мичмандар), сондай-ақ егер олардың тiкелей бағыныстарында әскери атағы жоғары адамдар болмаса әскери қызметтi келiсiм-шарт бойынша сарбаз, матрос, сержант және старшина лауазымдарында атқарып жүрген әскери қызметшiлер, мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер уақытша жiберiле алады.
6. "Әскери қызметтен босату" тарауына

51. Право на продление срока непрерывного нахождения прапорщиков (мичманов) на излечении и в отпуске по болезни (пункт 41 Правил) предоставляется командующим видами Вооруженных Сил, им равным и выше.
52. Разрешение прапорщикам (мичманам) обучаться в вечерних и заочных гражданских высших и средних специальных учебных заведениях (пункт 43 Правил) могут давать их прямые начальники в порядке, установленном Положением об обучении офицеров, прапорщиков, мичманов и военнослужащих, проходящих военную службу по контракту в Вооруженных Силах Республики Казахстан в вечерних и заочных гражданских высших и средних специальных учебных заведениях Республики Казахстан*.
*Введена в действие приказом Министра обороны Республики Казахстан 1997 года N 68.
53. Прапорщикам (мичманам)-женщинам отпуска по беременности и родам (пункт 44 Правил) предоставляется на основании их рапортов и справок соответствующих медицинских учреждений продолжительностью семьдесят календарных дней до родов и пятьдесят шесть (в случае ненормальных родов или рождения двух и более детей - семьдесят) календарных дней после родов.
Если со дня освобождения от исполнения служебных обязанностей по беременности до дня родов прошло больше или меньше установленного числа дней дородового отпуска, то денежное и натуральное довольствие выдается за все дни, фактически проведенные в дородовом отпуске. Превышение или, напротив, недоиспользование дородового отпуска не влияет на продолжительность послеродового отпуска.
Послеродовой отпуск исчисляется со дня родов, считая и день родов.
Частично оплачиваемый отпуск и дополнительный отпуск по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет могут предоставляться прапорщикам (мичманам)-женщинам по их желанию полностью или по частям. Прапорщик (мичман)-женщина имеет право приступить к исполнению служебных обязанностей и до истечения срока, на который оформлен отпуск без сохранения денежного и натурального довольствия.
Прапорщики (мичманы)-женщины освобождаются от выполнения служебных обязанностей (занятий) для ухода за больным ребенком на основании справок соответствующих медицинских учреждений продолжительностью и в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, с сохранением денежного содержания за период, на который установлена выдача листка нетрудоспособности.
54. В период нахождения прапорщиков (мичманов)-женщин в отпуске по беременности, родам и уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет к исполнению обязанностей по занимаемым ими должностям могут временно допускаться в установленном порядке прапорщики (мичманы), а также военнослужащие, проходящие военную службу по контракту на должностях солдат, матросов, сержантов и старшин, военнослужащие срочной службы, если в непосредственном подчинении у них не будет лиц, старших по воинскому званию.
К главе 6 "Увольнение с военной службы"

55. Прапорщиктер (мичмандар) әскери қызметтен босату туралы өтiнiш рапортын келiсiм-шарт бойынша қызмет мерзiмi аяқталғанға немесе әскери қызметте болатын шектеулi жасына жеткенге дейiн үш айдан кешiктiрмей бередi. Әскери бөлiм командирiнiң шешiмi жазылған рапорт жеке iс қағазына тiркеледi.
56. Прапорщиктердi (мичмандарды) әскери қызметтен босатуға ұсыну алдында олардың қызмет атқаруы жөнiндегi деректер анықталады, қажет болған жағдайда олардың қызметтерiнiң күнтiзбелiк есептеудегi көп жылғы еңбек сiңiрген жылдарын есептеуге жататын кезеңдерi құжаттармен куәландырылады, және қолданылып жүрген заңдарға сәйкес зейнетақыға жататын көп жылғы еңбек сiңiрген жылдары есептелiп, ол прапорщикке (мичманға) қол қоюы арқылы жарияланады.
57. Прапорщиктердi (мичмандарды) босату туралы олардың өздерiмен кемi екi рет жеке әңгiмелесу өткiзiледi.
Алғашқы әңгiмелесу босатуға ұсыныс жасалғанға дейiн өткiзiледi. Әңгiмелесу барысында босатуға ұсыныс жасау негiздерi мен мерзiмi түсiндiрiледi, басқа да мәселелер бойынша түсiнiктер берiледi, босатылғанынан кейiн әскери есепке жолданылатын әскери комиссариаты белгiленедi, прапорщиктер мен мичмандардың өтiнiштерi анықталады. Бұл орайда әскери қызметтен жасының ұлғаюына, денсаулығына, келiсiм-шарт бойынша белгiленген қызмет мерзiмiнiң аяқталуына немесе штаттардың қысқартылуына байланысты босатуға жататын прапорщиктермен (мичмандармен) алғашқы әңгiмелесу, тәртiп бойынша, босатуға ұсынудан кемi екi ай бұрын өткiзiледi. Әскери-дәрiгерлiк комиссия әскери қызметке жарамсыз деп таныған және қызметтiк мiндеттерiн одан әрi атқарудан босатуға мұқтаж прапорщиктердi (мичмандарды) әскери есептен шығара отырып босату әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысы әскери бөлiмге алынғаннан кейiн кемi бiр ай мерзiмде жүргiзiледi.
Қызметтен босатылатын прапорщиктермен (мичмандармен) әңгiмелесулерге қажет болған жағдайда кадр және қаржы органдарының өкілдерi қатыстырылады.
Қызметтен босатылатын прапорщиктермен (мичмандармен әңгiмелесу барысында әңгiмелесудi өткiзетiн бастықтар сол жерде шеше алмайтын мәселелер қойылған жағдайда олар ол мәселелердi оларды шешуге қажеттi анықтамалық деректердi баяндай отырып жоғарғы тiкелей бастығына баяндайды.
Екiншi әңгiмелесудi қызметтен босатуға ұсыныс жолданған жағдайда тiкелей бастығы өткiзедi, әңгiмелесу барысында прапорщиктiң (мичманның) алғашқы әңгiмелесуде қойған сұрақтары мен өтiнiштерiне жауап берiледi, әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысын және қызметтен босатуға байланысты басқа да мәселелердi қоса қызметтен босатудың негiздерi дәйектеледi.

55. Прапорщики (мичманы) рапорт с ходатайством об увольнении с военной службы подают не позднее чем за три месяца до истечения срока службы по контракту или достижения предельного возраста состояния на военной службе. Рапорт с решением командира воинской части подшивается в личное дело.
56. Перед представлением прапорщиков (мичманов) к увольнению с военной службы уточняются данные о прохождении ими службы, при необходимости документально подтверждаются периоды их службы, подлежащие зачету в выслугу лет в календарном исчислении и отдельно на льготных условиях, и в соответствии с действующим законодательством исчисляется выслуга лет на пенсию, которая объявляется прапорщику (мичману) под расписку.
57. С прапорщиками (мичманами) о предстоящем их увольнении проводится не менее двух индивидуальных бесед.
Первая беседа проводится до представления к увольнению. В ходе беседы разъясняются основания и сроки представления к увольнению, льготы и преимущества по трудовому устройству и материально-бытовому обеспечению, даются необходимые разъяснения и по другим вопросам, устанавливается военный комиссариат для направления на воинский учет после увольнения, выясняются просьбы прапорщиков и мичманов. При этом с прапорщиками (мичманами), подлежащими увольнению с действительной военной службы по возрасту, состоянию здоровья, выслуге установленного контрактом срока службы или сокращению штатов, первая беседа проводится, как правило, не позднее чем за два месяца перед представлением к увольнению. Увольнение прапорщиков (мичманов), признанных военно-врачебными комиссиями негодными к воинской службе с исключением с воинского учета и нуждающихся в освобождении от дальнейшего исполнения служебных обязанностей, производится не позднее месячного срока со дня получения воинской частью заключения военно-врачебной комиссии.
К участию в беседах с увольняемыми прапорщиками (мичманами) при необходимости привлекаются представители кадровых и финансовых органов.
В случаях, когда в ходе беседы с увольняемыми прапорщиками (мичманами) ставятся вопросы, которые не могут разрешить на месте начальники, проводящие беседы, они докладывают эти вопросы на решение старшего прямого начальника с изложением справочных данных для их решения.
Вторая беседа проводится непосредственным начальником при направлении представления к увольнению, в ходе беседы даются ответы на вопросы и просьбы, высказанные прапорщиком (мичманом) при первой беседе, уточняются основания увольнения с учетом заключения военно-врачебной комиссии и другие вопросы, связанные с увольнением.

Өткiзiлген әңгiмелесулердiң мазмұны қызметтен босатылатын прапорщик және әңгiмелесудi өткiзген бастық қол қоятын әңгiмелесу парағында (осы Нұсқауға 6 және 6а қосымшалары) мазмұндалады. Әңгiмелесу парағы жеке iс қағазына тiркеледi.
58. Прапорщиктер (мичмандар) запасқа босатылғанға немесе отставкаға жiберiлгенге дейiн денсаулығы бойынша әскери қызметке жарамдылық деңгейiн анықтау үшiн қорытындысы қызметтен босату негiздерiн анықтау кезiнде ескерiлетiн әскери-дәрiгерлiк комиссияның куәландыруына жiберiледi. Мұндай мақсатпен әскери-дәрiгерлiк комиссияның куәландыруына мына прапорщиктер (мичмандар) өз өтiнiштерi бойынша жiберiлмейдi:
6) әскери қызметте бола алатын шектеулi жасқа жеткендер және шектеулi мөлшерде зейнетақы алуға құқылылар;
7) запаста болудың шектеулi жасына жеткендер және көп жылғы еңбегi үшiн зейнетақы алуға құқылылар. Ереженiң 46 тармағының 5, 6, 7, 9, 10 тармақшалары және 48 тармағының 2 тармақшасы бойынша қызметтен босатылуға ұсынылатын прапорщиктер (мичмандар), тәртiп бойынша, әскери-медициналық куәландыруға жiберiлмейдi.
59. Прапорщиктердi (мичмандарды) әскери қызметтен босатуға ұсыну және босату Ереженiң 46-тармағына сәйкес негiздердiң бiрi бойынша жүргiзiледi. Бұл орайда жақсы аттестацияланған, қызметтен босатылуға бiрнеше негiздерi бар прапорщиктер (мичмандар) қызметтен босатылуға қызметтен босатылғаннан кейiн басым құқықтар мен жеңiлдiктер берiлетiн негiздер бойынша, ал қызметтен босатылуға жасының ұлғаюы мен науқастығына байланысты негiздерi барлар қызметтен босатылуға әскери қызметшiнiң тiлегi ескерiле отырып сол негiздердiң бiрi бойынша ұсынылады.
Әйел прапорщиктердi босануына байланысты әскери қызметтен босату жөнiндегi бұйрықтарда қызметтен босату негiзiне "отбасылық жағдайына - босануына байланысты" деп атап көрсетiледi.
60. Қызметтен босатуға немесе отставкаға жiберуге ұсыныста жақсы аттестацияланған прапорщиктердi (мичмандарды) ынталандыру шаралары туралы, сондай-ақ Ереженiң 53-тармағының талаптарын ескере отырып оларға әскери киiм нысанын кию құқын беру туралы ұсыныстар көрсетiледi.
Қызметтен босату туралы жеке құрам бойынша бұйрықтарда және басқа бастықтардың бұйрықтарында қызметтен босатылатын прапорщиктерге (мичмандарға) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiндегi мiнсiз қызметi үшiн алғыс жарияланады, алғыс грамоталарымен марапатталады және ынталандырудың басқа да шаралары қолданылады.
Қызметтен босатылатын прапорщиктер (мичмандар) оларға тиiстi үлестердiң барлық түрлерiмен уақытылы және толық қанағаттандырылады.
61. Жасының ұлғаюына, денсаулығына немесе штаттың қысқартылуына байланысты қызметтен босатылатын прапорщиктерге (мичмандарға):

Содержание проведенных бесед излагается в листе беседы (приложения N 6 и N 6а к настоящей Инструкции), в котором расписываются увольняемый прапорщик (мичман) и начальник, проводивший беседу. Лист беседы подшивается в личное дело.
58. Прапорщики (мичманы) до представления к увольнению в запас или в отставку направляются для установления степени годности к военной службе по состоянию здоровья на освидетельствование в военно-врачебные комиссии, заключения которых учитываются при определении основания увольнения. На освидетельствование в военно-врачебные комиссии в этих целях могут не направляться прапорщики (мичманы) по их просьбе:
1) достигшие предельного возраста состояния на военной службе и имеющие право на пенсию в максимальных размерах;
2) достигшие предельного возраста состояния в запасе и имеющие право на пенсию за выслугу лет.
Прапорщики (мичманы), представляемые к увольнению по подпунктам 5, 6, 7, 9, 10 пункта 46 и подпункту 2 пункта 48 Правил, на освидетельствование в военно-врачебные комиссии, как правило, не направляются.
59. Представление к увольнению и увольнение с военной службы прапорщиков (мичманов) производится по одному из оснований в точном соответствии с пунктом 46 Правил. При этом положительно аттестуемые прапорщики (мичманы), имеющие несколько оснований для увольнения, представляются к увольнению по тому из оснований, по которому предоставляются наибольшие права и льготы после увольнения, а имеющие основания для увольнения по возрасту и болезни представляются к увольнению по одному из этих оснований с учетом желания военнослужащего.
В приказах об увольнении с военной службы прапорщиков (мичманов)-женщин в связи с рождением ребенка основанием увольнения указывается: "по семейным обстоятельствам - в связи с рождением ребенка".
60. В представлении к увольнению в запас или в отставку указываются предложения о мерах поощрения положительно аттестуемых прапорщиков (мичманов), а также о предоставлении им права ношения военной формы одежды с учетом требований пункта 53 Правил.
За безупречную службу в Вооруженных Силах Республики Казахстан увольняемым прапорщикам (мичманам) в приказах по личному составу об увольнении и в приказах других начальников объявляются благодарности, производится награждение Благодарственной грамотой* и применяются другие меры поощрения.
Увольняемые прапорщики (мичманы) своевременно и полностью удовлетворяются всеми видами положенного им довольствия.
*Приказ Министра обороны Республики Казахстан 1994 года N 35.
61. Прапорщикам (мичманам), увольняемым по возрасту, состоянию здоровья или сокращению штатов, выдаются:

1) заң жүзiнде белгiленген жеңiлдiктердi алу құқына арналған куәлiк;
2) әскери қызметте көп жыл еңбек сiңiргендiгi туралы (Қарулы күштерде кемi 20 күнтiзбелiк жыл қызмет өткерген прапорщиктер мен мичмандарға) анықтама берiледi.
62. Штатты қысқарту кезiнде (Ереженiң 46-тармағының 8-тармақшасы) прапорщиктер (мичмандар) әскери қызметтен оларды Қарулы күштер түрлерiнiң әскери бөлiмдерiнде мамандықтары бойынша пайдалану мүмкiн болмаған жағдайда ғана босатылады.
63. Прапорщик (мичман) әйелдер бала тууына байланысты атқаратын қызметтiк мiндеттерiн орындай алмайтын жағдайда (Ереженiң 46-тармағының 5-тармақшасы) олар жүктiлiгiне байланысты демалыстарын пайдаланғаннан кейiн ғана қолбасшылықтың шешiмi бойынша мерзiмiнен бұрын босатыла алады.
64. Ереженiң 46-тармағының 6-тармақшасында көрсетiлген негiзде қызметтен босатылатын, қоғамдық өмiрде және өндiрiсте жақсы қырынан танытқан прапорщиктер (мичмандар) жағымды қызметтiк мiнездемесi болған жағдайда, бiрақ запасқа босатылғанынан екi жыл аспайтын мерзiмде, аудандық (қалалық) әскери комиссардың өтiнiш етуi бойынша әскери қызметке қайта қабылданулары мүмкiн.
Ереженiң 46-тармағының 7-тармақшасында және 48-тармағында көрсетiлген негiздер бойынша қызметтен босатылған прапорщиктер (мичмандар) бейбiт уақыттарда келiсiм-шарт бойынша прапорщик (мичман) ретiнде әскери қызметке қабылдануға жатпайды.
Аталмыш запастағы прапорщиктердiң (мичмандардың) әскери қызметке қайта қабылдануы Қарулы Күштер түрлерiнiң қолбасшыларының, оған тең және жоғары лауазымды тұлғалардың бұйрығымен жүзеге асырылады.
65. Прапорщик (мичман) атағынан айырылған әскери қызметшiлер Тәртiптiк жарғыда қарастырылған тәртiппен әскери қызметтен запасқа қатардағы сарбаз (матрос) ретiнде босатылады.
Қамауға алынған прапорщиктер (мичмандар) қылмысты iс бойынша тергеу кезiнде қызметiнен босатылады және барлық тергеу кезеңiнде тиiстi командирлердiң (бастықтардың) өкiлдiгiне берiледi. Прапорщиктер (мичмандар) тергеу кезiнде қамауға алынбаған жағдайда оларды қызметiнен босату және уақытша басқа қызметке тағайындау туралы мәселенi тергеу органдарының келiсiмiмен қолбасшылық шешедi.
Қылмыс жасағандығы үшiн бас бостандығынан айыруға сотталған, соның iшiнде мiндеттi түрде еңбекке тарту арқылы бас бостандығынан айыруға шартты сотталғандар, үкiм заңды күшiне енген сәтiнде қамауда отырған прапорщиктер (мичмандар) мiндеттi әскери қызметтен үкiмде көрсетiлген жазасын өтеудiң бастапқы мерзiмi басталатын күннен бастап босатылады; соның iшiнде мiндеттi түрде еңбекке тарту арқылы бас бостандығынан айыруға шартты сотталғандар, әскери қызмет бойынша шектеуге сотталғандар, және үкiм заңды күшiне енген сәтiнде бостандықта жүргендер әскери бөлiм әскери соттың күшiне енген үкiмдi орындау туралы өкiмiн алған күннен бастап босатылады.
Шартты сотталған, үкiмнiң орындалуы кейiнге қалдырылып сотталған, әскери қызмет бойынша шектеуге сотталған және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң шешiмi бойынша әскери қызметте қалдырылған прапорщиктердiң (мичмандардың) тәртiбiн бақылауды әскери бөлiмдердiң командирлерi жүзеге асырады.

1) удостоверения на право получения льгот, предусмотренных законодательством;
2) справки о выслуге лет на военной службе (прапорщикам и мичманам, прослужившим в Вооруженных Силах не менее 20 календарных лет).
62. При сокращении штатов (подпункт 8 пункта 46 Правил) прапорщики (мичманы) увольняются с военной службы только при невозможности их использования по специальности в воинских частях вида Вооруженных Сил.
63. Прапорщики (мичманы)-женщины при невозможности исполнения ими своих служебных обязанностей по занимаемым должностям в связи с рождением ребенка (подпункт 5 пункта 46 Правил) могут быть уволены досрочно по решению командования только после использования ими отпуска по беременности и родам.
64. Прапорщики (мичманы), уволенные по основаниям, указанным в пункте 6 пункта 46 Правил, хорошо зарекомендовавшие себя в общественной жизни и на производстве, могут быть вновь приняты на военную службу при наличии положительной служебной характеристики по ходатайству районного (городского) военного комиссара, но не ранее чем через два года после увольнения в запас.
Прапорщики (мичманы), уволенные по основаниям, указанным в подпункте 7 пункта 46 и пункте 48 Правил приему на военную службу по контракту в качестве прапорщиков (мичманов) в мирное время не подлежат.
Повторный прием на военную службу указанных прапорщиков (мичманов) запаса производится приказом командующего видом Вооруженных Сил, ему равного и выше.
65. Военнослужащие, лишенные воинских званий прапорщиков (мичманов) в порядке, предусмотренном Дисциплинарным уставом (пункт 17 Правил), увольняются с военной службы в запас как рядовые (матросы).
Прапорщики (мичманы), заключенные под стражу в период следствия по уголовным делам, освобождаются от занимаемых должностей и зачисляются на весь период следствия в распоряжение соответствующих командиров (начальников). В случае, когда прапорщики (мичманы) не заключены под стражу в период следствия, вопрос об освобождении их от занимаемых должностей и временном назначении на другие должности решается командованием по согласованию со следственными органами.
Прапорщики (мичманы), осужденные за совершенное преступление к лишению свободы, в том числе условно осужденные к лишению свободы с обязательным привлечением к труду, находящиеся к моменту вступления приговора в законную силу под стражей, увольняются с действительной военной службы со дня, указанного в приговоре суда о начальном сроке отбытия наказания; условно осужденные к лишению свободы с обязательным привлечением к труду, осужденные к ограничению по военной службе и находящиеся к моменту вступления приговора в законную силу на свободе - со дня получения воинской частью распоряжения военного суда об исполнении вступившего в законную силу приговора.
Контроль за поведением прапорщиков (мичманов), условно осужденных, осужденных с отсрочкой исполнения приговора, осужденных к ограничению по военной службе и оставленных на военной службе по решению Министра обороны Республики Казахстан, осуществляется командирами воинских частей.

Жасаған қылмыстары үшiн әскери атағынан айырмай бас бостандығынан айыруға сотталған прапорщиктер (мичмандар) бас бостандығынан айыру орындарынан босап келгеннен кейiн егер Ереженiң 45 тармағы 1-тармақшасының талаптарына сәйкес келетiн болса, запастағы прапорщиктердiң (мичмандардың) әскери есебiне алынады.
66. Запасқа босатылатын немесе отставкаға жiберiлетiн жақсы аттестацияланған прапорщиктер (мичмандар) үшiн қызметтен босату туралы бұйрық алынғаннан соң, олар iстерi мен қызметтерiн тапсырып болғаннан кейiн бөлiмшелердiң (әскери бөлiмнiң) офицерлер құрамының қатысуымен прапорщиктер (мичмандар) жиналысында салтанатты шығарып салу рәсiмi ұйымдастырылады.
Әскери қызметшiнiң абырой-атағына нұқсан келтiретiн терiс қылықтары үшiн немесе жасаған қылмысы үшiн бас бостандығынан айыруға қатысты емес түрде жазалануына байланысты қызметтiк сәйкессiздiгi бойынша әскери қызметтен босатылған (Ереженiң 46 тармағының 6, 7 тармақшалары және 48-тармағының 2 тармақшасы) прапорщиктер (мичмандар) әскери бөлiмнен кетер алдында бөлiм командирi олармен әңгiмелесу өткiзiп, қажеттi түсiнiктер мен ақыл-кеңес бередi.
Әскери қызметтен босаған прапорщиктердiң (мичмандардың) жеке iс қағаздарын әскери бөлiм нұсқаманы оған тапсырған күнi аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа жiбередi.
Қызметтен босаған прапорщиктердiң (мичмандарды) жеке iс қағаздарының олардың таңдап алған тұрғылықты жерлерiне уақытылы жiберiлуi мен барып жетуiн бақылауды кадрлық органдар жүзеге асырады.
67. Қайтыс болған (қаза тапқан) прапорщиктердi (мичмандарды) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi жеке құрамының тiзiмiнен шығару туралы бұйрықтарда, егер әскери қызметшi мынадай салдарлармен қайтыс болса (қаза тапса), олардың қазасының әскери қызметтi орындаумен байланысы туралы атап көрсетiледi:
1) Қазақстан Республикасын қорғау немесе әскери қызметтiң басқа да мiндеттерiн орындау кезiнде алған жарақаты, зақымдануы немесе мертiгуi;
2) ұрыс әрекеттерi жүрiп жатқан елдерде интернационалдық борышын өтеуге байланысты науқастануы.
Мүлiктiк және басқа азаматтық-құқықтық мәселелердi шешу қажет болған жағдайда прапорщиктердi (мичмандарды) хабарсыз жоқ деп тану немесе оларды өлдi деп жариялау азаматтық заңмен белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
Жасаған қылмысы үшiн әскери атағынан айырумен сотталған прапорщиктер (мичмандар) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi жеке құрамының тiзiмiнен әскери бөлiм әскери соттың олар сотталып қамауға алынған күнiнен заңды күшiне енген үкiмдi орындау туралы өкiмiн алғаннан шығарылады.
Прапорщиктердi (мичмандарды) Ереженiң 52-тармағында қарастырылған жағдайларда Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi жеке құрамының тiзiмiнен шығаруға байланысты бұйрықтар мен басқа да құжаттарды ресiмдеу тәртiбi Жеке құрамның есебiн жүргiзу жөнiндегi ережемен айқындалады.

Прапорщики (мичманы), осужденные за совершенное преступление к лишению свободы без лишения воинского звания, после освобождения из мест лишения свободы зачисляются на воинский учет прапорщиков (мичманов) запаса, если они соответствуют требованиям подпункта 1 пункта 45 Правил.
66. По получении приказа об увольнении для положительно аттестованных прапорщиков (мичманов), увольняемых в запас или в отставку, после сдачи ими дел и должности организуются торжественные проводы на собрании прапорщиков (мичманов) с участием офицерского состава подразделения (воинской части).
С прапорщиками (мичманами), уволенными с военной службы по служебному несоответствию, за проступки, порочащие честь военнослужащего, или в связи с осуждением за совершенное преступление к мерам наказания, не связанным с лишением свободы (подпункты 6, 7 пункта 46 и подпункт 2 пункта 48 Правил) перед убытием из воинской части командиром части проводятся беседы, в ходе которых даются необходимые разъяснения и советы.
Личные дела прапорщиков (мичманов), уволенных с военной службы, воинской частью пересылаются в районные (городские) военные комиссариаты в день вручения предписания.
Контроль за своевременной отправкой и поступлением личных дел уволенных прапорщиков (мичманов) в военные комиссариаты по избранному месту жительства осуществляется кадровыми органами.
67. В приказах об исключении из списков личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан умерших (погибших) прапорщиков (мичманов) указывается о связи их смерти с исполнением обязанностей воинской службы, если военнослужащий умер (погиб) вследствие:
1) ранения, контузии или увечья, полученных при защите Республики Казахстан или исполнении иных обязанностей воинской службы;
2) заболевания, связанного с выполнением интернационального долга в странах, ведущих боевые действия.
Признание прапорщиков (мичманов) безвестно отсутствующими или объявление их умершими при необходимости решения имущественных и других гражданско-правовых вопросов производится в порядке, установленном гражданским законодательством.
Прапорщики (мичманы), осужденные за совершение преступления с лишением воинского звания, исключаются из списков личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан после получения воинской частью распоряжения военного суда об исполнении вступившего в законную силу приговора со дня заключения под стражу.
Порядок оформления приказов и других документов, связанных с исключением прапорщиков (мичманов) из списков личного состава Вооруженных Сил Республики Казахстан в случаях, предусмотренных пунктом 52 Правил, определяется Наставлением по учету личного состава.

68. Жеке құрам бойынша прапорщиктердi (мичмандарды) әскери қызметтен босату туралы бұйрықтар берiлгеннен кейiн, егер қызметтен босату кезiнде қолданылып жүрген заңдардың бұзылуына жол берiлмесе және қызметтен босатуға байланысты жаңа жағдайлардың басы ашылмаса, қызметтен босату негiздерi (Ереженiң 46, 47, 48 тармақтары) өзгертiлмейдi.
7. "Запастағы қызмет" тарауына
69. Прапорщиктер мен мичмандардың запасы (Ереженiң 2-тармағы) әскери қызметтен босаған және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң запасына тiркелген прапорщиктер мен мичмандардан құралады. Бұл жағдайда запастағы прапорщиктердiң (мичмандардың) әскери атақтарына "запастағы" сөзi қосылады, ал отставкадағы прапорщиктердiң (мичмандардың) әскери атақтарына "отставкадағы" сөзi қосылады.
70. Запастағы прапорщиктердiң (мичмандардың) есебi жеке және сандық (статистикалық) жағынан жүргiзiледi.
Прапорщиктердiң (мичмандардың) жеке есебi аудандық (қалалық) әскери комиссариаттарда әскери мiндеттiлердiң басқа категорияларынан бөлек, запастағы сержанттар мен старшиналар үшiн қарастырылған тәртiппен жүргiзiледi.
71. 50 жасқа жеткен немесе денсаулық жағдайларына байланысты соғыс кезiнде әскери қызметке жарамсыз деп танылған прапорщиктер (мичмандар) әскери есептен шығарылады және отставкаға жiберiледi.
8. "Соғыс кезiнде қызмет өткеру ерекшелiктерi" тарауына
72. Ереженiң 8-тармағында және соғыс кезiне арнап қабылданған басқа да заң актiлерiнде белгiленген соғыс кезiнде прапорщиктермен (мичмандармен) жұмыс iстеу, оларға әскери атақтар беру, қызметке тағайындау, аттестациялау, демалыстар беру және әскери қызметтен босату тәртiбi Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң айрықша нұсқауы бойынша қолданылады.
73. Соғыс кезiнде прапорщиктердi (мичмандарды) даярлау Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Бас штабы айқындайтын мамандықтар бойынша үш айлық курстарда жүргiзiледi.
74. Запастағы прапорщиктердi (мичмандарды) соғыс кезiне тағайындау олардың iскерлiк қасиеттерi, әскери және мамандық даярлықтары, жастары мен денсаулық жағдайлары ескерiле отырып жүргiзiледi.
Бiршама тәжiрибелi және әскери және мамандық жағынан даярлығы бар запастағы прапорщиктер (мичмандар) офицерлiк қызметтерге тағайындала алады.
75. Жұмылдыру жарияланған кезде әскери қызметтен босатылуы туралы бұйрық өзгертiлген прапорщиктер (мичмандар) (Ереженiң 60-тармағы 1-тармақшасының екiншi азат жолы), оларды бұрынғы қызметтерiне тағайындау мүмкiн болмаған жағдайда, тәртiп бойынша, соған тең қызметке тағайындалулары тиiс.
76. Соғыс кезiнде прапорщик немесе мичман әскери атақтарын беруге
ұсынылатын әскери қызметшiлерге (Ереженiң 63-тармағы) осы Нұсқаудың
5-қосымшасында көрсетiлген нысан бойынша ұсыныстар жасалады.

68. После издания приказов по личному составу об увольнении прапорщиков (мичманов) с военной службы основания увольнения (пункты 46, 47, 48 Правил) изменению не подлежат, если при увольнении не допущено нарушение действующего законодательства и не вскрылись новые обстоятельства, связанные с причинами увольнения.
К главе 7 "Служба в запасе"
69. Запас прапорщиков и мичманов (пункт 2 Правил) образуется из прапорщиков и мичманов, уволенных с военной службы и зачисленных в запас Вооруженных Сил Республики Казахстан. В этом случае к воинским званиям прапорщиков (мичманов), состоящих в запасе, добавляется слово "запаса", а к воинским званиям прапорщиков (мичманов), находящихся в отставке, добавляется слово "в отставке".
70. Учет прапорщиков (мичманов) запаса ведется персональный и количественный (статистический).
Персональный учет прапорщиков (мичманов) запаса ведется в районных (городских) военных комиссариатах отдельно от других категорий военнообязанных порядком, предусмотренным для сержантов и старшин запаса.
71. Прапорщики (мичманы) запаса, достигшие 50-летнего возраста или признанные по состоянию здоровья негодными к воинской службе в военное время, снимаются с воинского учета и переводятся в отставку.
К главе 8 "Особенности прохождения службы в военное время"
72. Порядок работы с прапорщиками (мичманами), присвоения им воинских званий, назначения на должности, аттестации, предоставления отпусков и увольнения с военной службы в военное время, установленный главой 8 Правил и другими правовыми актами, принятыми на военное время, применяется по особому указанию Министра обороны Республики Казахстан.
73. В военное время подготовка прапорщиков (мичманов) осуществляется на трехмесячных курсах по специальностям, определяемым Генеральным штабом Вооруженных Сил Республики Казахстан.
74. Предназначение прапорщиков (мичманов) запаса на военное время производится с учетом их деловых качеств, военной и специальной подготовки, возраста и состояния здоровья.
Наиболее опытные и подготовленные в военном и специальном отношении прапорщики (мичманы) запаса могут предназначаться на офицерские должности.
75. Прапорщики (мичманы), в отношении которых отменен приказ об увольнении с военной службы при объявлении мобилизации (абзац второй подпункта 1 пункта 60 Положения), в случае невозможности назначения их на прежние должности должны назначаться, как правило, на равные должности.
76. На военнослужащих, представляемых в военное время к присвоению воинских званий прапорщиков или мичманов (пункт 63 Правил), составляются представления по форме, указанной в приложении N 5 к настоящей Инструкции.

77. Соғыс кезiнде прапорщиктердiң (мичмандардың) есебiн жүргiзу
ерекшелiктерi жеке құрамның есебiн жүргiзу жөнiндегi Ережемен айқындалады.
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi
Кадрлар және әскери бiлiм департаментiнiң бастығы
полковник
Нұсқаудың 13 тармағына
1-қосымша
Әскери қызмет өткеру туралы
КЕЛIСIМ-ШАРТ
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi атынан ________________
___________________________________________________________________________
(қызметi, әскери атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты)
және әскери қызметшi (әскери мiндеттi) _______________________________
___________________________________________________________________________
(қызметi, әскери атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты)
төмендегiлер туралы келiсiм-шарт жасасты:
1. Әскери қызметшi (әскери мiндеттi) _________________________________
(тегi, әкесiнiң аты) "Жалпыға бiрдей әскери мiндет және әскери қызмет туралы", "Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және әлеуметтiк қорғалуы туралы", "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы 3аңдарының мазмұнымен, Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери қызметтi және запастағы қызметтi өткеру туралы Ережемен және әскери қызмет өткерудi реттейтiн басқа да нормативтiк актiлермен таныса отырып, ерiктi түрде мыналарға мiндеттенедi:
А) заң жүзiнде және осы келiсiм-шарт бойынша белгiленген шартпен келiсiм-шарт бойынша _____________________________________________ мерзiмге Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi кадрларының қатарында қызмет өткеруге;
Б) келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеру кезiнде қызмет мiндеттерiн, Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарын адал және абыройлы орындауға.
2. Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi әскери қызметшi (әскери мiндеттi) _________________________________________________________
(фамилиясы, инициалы) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдайды және мыналарға кепiлдiк бередi:
а) оның алған мамандығына, бiлiмiне және жұмыс тәжiрибесiне сәйкес
прапорщиктер (мичмандар) атқаратын әскери қызметке тағайындауға;
б) қолданылып жүрген заңдар жүзiнде келiсiм-шарт бойынша әскери
қызмет өткерiп жүрген әскери қызметшілер үшiн белгiленген құқықтарды,
әлеуметтiк кепiлдiктердi, жеңiлдiктер мен артықшылықтарды сақтауға, барлық
үлес түрлерiмен қамтамасыз етуге.
3. Келiсiм-шарт 20__ жылғы "___"___________ жасалды және _____________
командирiнiң жеке құрам бойынша 20__ жылғы "___"_________ N ___ бұйрығы
негiзiнде күшiне ендi.

77. Особенности учета прапорщиков (мичманов) в военное время определяются Наставлением по учету личного состава.
Начальник Департамента кадров и военного образования
Министерства обороны Республики Казахстан
Приложение N 1
к пункту 13 Инструкции
КОНТРАКТ
о прохождении военной службы
Министерство обороны Республики Казахстан в лице _________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество)
и военнослужащего (военнообязанного)___________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество)
заключили контракт о нижеследующем:
1. Военнослужащий (военнообязанный)______________________________,
(фамилия, инициалы) ознакомленный с содержанием Законов Республики Казахстан  Z939000_  "О всеобщей воинской обязанности и военной службе",  Z934000_  "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей",  Z970136_  "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", Правилами о прохождении военной службы и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан и других нормативных актов, регламентирующих прохождение военной службы, добровольно дает обязательство:
а) служить по контракту в кадрах Вооруженных Сил Республики Казахстан сроком ____________________________ на установленных законодательством и настоящим контрактом условиях;
б) в период прохождения военной службы по контракту честно и добросовестно выполнять служебные обязанности, действующее законодательство Республики Казахстан.
1. Министерство обороны Республики Казахстан принимает военнослужащего (военнообязанного) _____________________ на военную службу                             (фамилия, инициалы)
по контракту и гарантирует:
а) назначение на воинские должности, замещаемые прапорщиками (мичманами), в соответствии с полученными им специальностью, образованием и опытом работы;
б) соблюдение прав, социальных гарантий, реализацию льгот и преимуществ, обеспечение всеми видами довольствия, установленных для военнослужащих, проходящих военную службу по контракту, действующим законодательством.
3. Контракт заключен "__" _________ 20__ г. и вступил в силу на основании приказа по личному составу командира __________________________
(наименование воинской части)
от "__"_______20___г. N____.

4. Мынадай жағдайларда тараптардың бiрi келiсiм-шартты бұзуы және
прапорщиктер (мичмандар) әскери қызметтен мерзiмiнен бұрын босатылуы
мүмкiн:
А) денсаулық жағдайы бойынша;
Б) штаттың қысқартылуына немесе ұйымдастыру шараларына байланысты;
В) келiсiм-шарттың бұзылуына байланысты - тараптар келiсiм-шарт
шарттарын сақтамаған жағдайда;
Г) отбасы жағдайы бойынша;
Д) Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутаты немесе жергiлiктi
өкiлеттi орган комиссиясының азат төрағасы болып сайланған жағдайда;
Е) қызметтiк сәйкессiздiгi бойынша;
Ж) әскери қызметшiнiң абырой-атағына кiр келтiретiн терiс қылығы үшiн;
З) қылмыс жасағаны үшiн сотталуына байланысты.
5. Осы келiсiм-шарт екi данада жасалды.
6. Қосымша шарттар: __________________________________________________
___________________________________________________________________________
7. Осы келiсiм-шарттың шарттары тараптардың келiсiмi бойынша жазбаша
түрде өзгертiлуi мүмкiн.
Әскери қызметшi                          Қазақстан Республикасы
(әскери мiндеттi)                         Қорғаныс министрлiгiнiң
өкілі
___________________________________________________________________________
(әскери атағы, жеке қолы және фамил)      (өкiлдiң әск. бөлiмiнiң атауы,
қолы, фам)
М.О.                                           М.О.
20__ жылғы "___"__________
Ескерту: мұндай нысандағы келiсiм-шарт атқаратын лауазымында қызмет
өткерiп жүрген прапорщиктермен (мичмандармен) және әскери қызметке
келiсiм-шарт бойынша орналасатын прапорщиктермен (мичмандармен) жасалады.
Нұсқаудың 16-тармағына
2-қосымша
11111 әскери бөлім тұрақты жұмыс істейтін аттестациялық
комиссиясының прапорщик (мичман) ретінде әскери қызметке қабылдау
жөніндегі мәжілісінің N ___ Хаттамасы
---------------------------------------------------------------------------
Р! Әскери !Тегі, аты!Туған!Ұлты!Білімі!Отба.!Кандида.!Аттеста.!Бөлім (құры.
N!  атағы !әкесінің ! жылы!    !      !сылық!ттың іс.!циялық  !лым) коман.
!        !   аты   !     !    !      !жағ. !керлік  !Комис.  !шешімі
!        !         !     !    !      !дайы !және мо.!сияның  !
!        !         !     !    !      !     !ральдық-!ұсынысы !
!        !         !     !    !      !     !адамгер.!        !
!        !         !     !    !      !     !шілік   !        !
!        !         !     !    !      !     !қасиет. !        !
!        !         !     !    !      !     !тері    !        !
---------------------------------------------------------------------------
1!   2    !    3    !  4  !  5 !  6   !  7  !   8    !    9   !     10
---------------------------------------------------------------------------
1  Сержант  Әбілов        қазақ 11 кл. Бойдақ  Жақсы  Байланыс  ШБ прапор.
Жолдас                            мінез. жөніндегі  щиқ әскери
Қайырұлы                           деледі   кезекші  атағын бе.
қызметіне  руге мате.
ұсынылды   риал ресім.
десін
(қолы, күні)
2 Запастағы Блинов        орыс  10 кл. Үйлен. Мынадай Прапор.   Келісемін
сержант  Сергей                     ген    кемші.  щик ре.   (қолы,
Петрович                    бір    лікте.  тінде      күні)
бала.  рімен   қызметке
сы бар мінез.  қабылдау
деледі: -дан тоқ.
кәсіби  тала тұр.
даярлы. ған жөн.
ғы на.  Қажетті
шар     арнаулы
дайындығы
жоқ
3 Запастағы Дәуітов      қазақ  10 кл. Үйлен.  Жақсы             ШБ бұйрық.
прапорщик Раушан.            прапор. ген,    мінез.            қа (қолы,
бек Шам.           щиктер  үш ба.  деледі            күні)
ғонұлы             мектебі ласы
бар
---------------------------------------------------------------------------
Аттестациялық комиссиясының төрағасы _____________________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
Аттестациялық комиссиясының мүшелері _____________________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
_____________________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
Аттестациялық комиссиясының хатшысы  _____________________________________
(әскери атағы, тегі, қолы)
Нұсқаудың 17-тармағына
3-қосымша
11111 әскери бөлiм командирiнiң
БҰЙРЫҒЫ
N ___
2000 жылғы "___"_____________                                     Атырау қ.
(әскери бөлiм бойынша)
1
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери қызметтi және запастағы қызметтi өткеруi туралы Ережеге сәйкес төменде аталған прапорщик (мичман) ретiнде әскери қызмет өткеру туралы келiсiм-шарт жасасқан мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлер прапорщиктiкке кандидат ретiнде тiркелсiн:

4. Контракт может быть расторгнут одной из сторон, и прапорщик (мичман) подлежит досрочному увольнению с военной службы в следующих случаях:
а) по состоянию здоровья;
б) в связи с сокращением штатов или организационными мероприятиями;
в) в связи с расторжением контракта - в случае несоблюдения условий контракта сторонами;
г) по семейным обстоятельствам;
д) при избрании депутатом Парламента Республики Казахстан или освобожденным председателем комиссии местного представительного органа;
е) по служебному несоответствию;
ж) за совершение проступков, порочащих честь военнослужащего;
з) в связи с осуждением за совершение преступления.
5. Настоящий контракт составлен в двух экземплярах.
6. Дополнительные условия:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________      7. Условия настоящего контракта могут быть изменены в письменной форме по соглашению сторон.
Военнослужащий                            Представитель
(военнообязанный)                        Министерства обороны
Республики Казахстан
____________________________      ______________________________________
(воинское звание, личная        (наименование в/части, личная подпись,
подпись и фамилия)                    фамилия представителя)
М.П.                                            М.П.
"___" _________20______ г.
Примечание: по данной форме контракт заключается с прапорщиками (мичманами), проходящими службу в занимаемых должностях, и прапорщиками (мичманами) запаса, определяемыми на военную службу по контракту.
Приложение N 2
к пункту 16 Инструкции
Протокол N__
заседания постоянно действующей аттестационной комиссии
войсковой части 11111 по приему на военную службу в
качестве прапорщиков (мичманов)
______________________________________________________________________
N !Воинское!Фамилия, имя, отчество! Год !Националь!Образо-!Семейное !
п/п! звание !                      !рожде!  ность  !вание  !положение!
!        !                      ! ния !         !       !         !
---------------------------------------------------------------------!
1 !    2   !           3          !  4  !    5    !   6   !    7    !
---------------------------------------------------------------------!
1. Сержант  Абилов Жолдас Каирович         казах    11 кл.  Холост
---------------------------------------------------------------------
2.  Сержант  Блинов Сергей Петрович         русский  10 кл.   Женат,
запаса                                                    один
ребенок
---------------------------------------------------------------------
3.  Прапорщик    Даутов Раушанбек           казах    10 кл.,  Женат,
запаса          Шамгунович                       школа    трое
прапор-  детей
щиков
_____________________________________________________________________
Продолжение таблицы:
____________________________________________________
Деловые и   !   Предложение    !    Решения     !
морально-   !  аттестационной  !   командира    !
нравственные  !     комиссии     !     части      !
качества    !                  !  (соединения)  !
кандидата   !                  !                !
----------------------------------------------------!
8        !         9        !        10      !
----------------------------------------------------!
Характеризуется  Рекомендуется на   НШ оформить мате-
положительно     должность дежур-   риал к присвоению
ного по связи      воинского звания
"прапорщик"
(подпись, дата)
----------------------------------------------------
Характеризуется  Целесообразно от   Согласен
с недостатками:  приема на службу   (подпись, дата)
имеет слабую     в качестве прапор-
профессиональ-   щика воздержаться.
ную подготовку   Не имеет необходи-
мой специальной
подготовки
----------------------------------------------------
Характеризуется                     НШ в приказ
положительно                        (подпись, дата)
____________________________________________________
Председатель аттестационной комиссии__________________________________
(воинское звание, фамилия, подпись)
Члены аттестационной комиссии__________________________________
(воинское звание, фамилия, подпись)
__________________________________
(воинское звание, фамилия, подпись)
Секретарь аттестационной комиссии__________________________________
(воинское звание, фамилия, подпись)
Приложение N 3
к пункту 17 Инструкции
ПРИКАЗ
командира войсковой части 11111
N____
"__" ________ 20__ г.                                         г. Атырау
(по строевой части)
Параграф 1
В соответствии с Правилами о прохождении военной службы и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан нижепоименованных военнослужащих срочной службы, заключивших контракт о прохождении военной службы в качестве прапорщиков (мичманов), зачислить кандидатами в прапорщики:

1. Сержант Жолдас Қайырұлы Әбiловты.
1979 жылы туған, қазақ, бiлiмi - 11 класс, ҚК қатарында 1997
жылдың қарашасынан берi.
1999 жылдың 28 қарашасында 00 прапорщиктер мектебiне жiберуге
жатады.
Байланыс бойынша кезекшi қызметiне тағайындалады, ӘСМ -
2. ...
2
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi прапорщиктерiнiң
(мичмандарының) әскери қызметтi және запастағы қызметтi өткеруi туралы
Ережеге сәйкес төменде аталған прапорщик (мичман) ретiнде әскери қызмет
өткеру туралы келiсiм-шарт жасасқан әскери мiндеттiлер ерiктi түрде әскери
қызметке қабылдансын және прапорщиктiкке кандидат етiп тiркелсiн:
1. Запастағы сержант Жомарт Серғазыұлы Төлебаевты.
1975 жылы туған, қазақ, бiлiмi - 11 класс, ҚК қатарында 1993
жылдың мамырынан 1995 жылдың мамырына дейiн болған.
1999 жылдың 28 қарашасында Алматы қаласындағы прапорщиктер
мектебiне, 00000 әскери бөлiмге, жiберуге жатады.
Полктiң танк ротасының технигi қызметiне тағайындалады, ӘСМ -
Алматы қаласының Бостандық АӘК есебiнде тұрады.
2. ...
11111 ӘСКЕРИ БӨЛIМНIҢ КОМАНДИРI
подполковник
11111 ӘСКЕРИ БӨЛIМНIҢ ШТАБ БАСТЫҒЫ
подполковник
Нұсқаудың 39-тармағына
4-қосымша
Аттестациялық комиссия мәжiлiсiнiң
N ____ ХАТТАМАСЫ
___________________________________________________________________________
(әскери бөлiм, басқарма, мекеме, кәсiпорын, құрама немесе Қарулы Күштер
түрi атаулары)
Комиссияның төрағасы _________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы,
___________________________________________________________________________
тегi, әкесiнiң аты, аты)
Комиссия мүшелерi ____________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы,
___________________________________________________________________________
тегi, әкесiнiң аты, аты)
Комиссия хатшысы __________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы,
___________________________________________________________________________
тегi, әкесiнiң аты)
---------------------------------------------------------------------------
Р !  Кiмнiң аттестациялануы қаралды    ! Аттестациялау бойынша комиссия
N !(аттестацияланушының әскери атағы,  !    қандай қорытынды жасады
! фамилиясы, аты, әкесiнiң аты және  !
! лауазымы көрсетiледi)              !
---------------------------------------------------------------------------
Толтыру үлгiсi
---------------------------------------------------------------------------
1   Прапорщик Раев Нұрболат Нұрпапаұлы  !     Танк ротасының старшинасы

1. Сержанта АБИЛОВА Жолдаса Каировича.
1979 г.р., казах, образование - 11 классов,
в ВС с ноября 1997 г.
Подлежит направлению на учебу в 00 школу                                 прапорщиков к 28 ноября 1999 г.
Предназначается на должность дежурного по                                связи, ВУС-____.
2. ...
Параграф 2
В соответствии с Правилами о прохождении военной службы и службы в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных Сил Республики Казахстан нижепоименованных военнообязанных, заключивших контракт о прохождении военной службы в качестве прапорщиков (мичманов), принять в добровольном порядке на военную службу и зачислить кандидатами в прапорщики:
1. Сержанта запаса ТУЛЕБАЕВА Жомарта Сергазиевича.
1975 г.р., казах, образование - 11 классов,
в ВС с мая 1993 г. по май 1995 г.
Подлежит направлению на учебу в
школу прапорщиков, г. Алматы, войсковая                                  часть 00000 к 28 ноября 1999 г.                                           Предназначается на должность техника                                      танковой роты полка, ВУС-____.
Состоит на учете в Бостандыкском РВК
г. Алматы.
2. ...
КОМАНДИР ВОЙСКОВОЙ ЧАСТИ 11111
подполковник                   И. АХМЕДОВ
НАЧАЛЬНИК ШТАБА ВОЙСКОВОЙ ЧАСТИ 11111
подполковник                    Н. АШИРКУЛОВ
Приложение N 4
к пункту 39 Инструкции
Протокол N__
заседания аттестационной комиссии
__________________________________________________________________
(наименование воинской части, управления, учреждения, заведения,
______________________________________________________________
соединения или вида Вооруженных Сил)
Председатель комиссии________________________________________________
(должность, воинское звание,
_____________________________________________________________________
фамилия, инициалы)
Члены комиссии_______________________________________________________
(должность, воинское звание,
_____________________________________________________________________
фамилия, инициалы)
Секретарь комиссии___________________________________________________
(должность, воинское звание,
_____________________________________________________________________
фамилия, инициалы)
_________________________________________________________________________ N !На кого рассматривались аттестации (указывается! Какое заключение по
п/п!   воинское звание, фамилия, имя, отчество и   !   аттестации дано
!           должность аттестуемого)             !      комиссией
-------------------------------------------------------------------------                            Пример заполнения
-------------------------------------------------------------------------1. Прапорщик Раев Нурболат Нурпапаевич - старшина  Должности старшины

- 1 танк батальоны 2 танк ротасының ! қызметі сәйкес. Келісім-шарт
старшинасы                          ! бойынша қызмет мерзiмiнiң
! аяқталуына байланысты бес жылға
! жаңа келiсiм-шарт жасасқан дұрыс.
---------------------------------------------------------------------------
2   Прапорщик Соколов Сергей            !     Атқаратын қызметiне сәйкес
Александрович - 1 танк батальонының ! емес. Қызметтiк сәйкессіздігі
технигi                             ! бойынша запасқа босатқан дұрыс.
---------------------------------------------------------------------------
Ескерту: Хаттаманың соңында аттестацияланушы прапорщиктердiң
(мичмандардың), сонымен бiрге аттестациялық комиссияның мәжiлiсiне
шақырылған лауазымды тұлғалардың атақтары мен фамилиялары көрсетiледi.
Комиссияның төрағасы
подполковник              С. Иванов
Комиссия мүшелерi:
подполковник              Б. Иханбаев
майор                     А. Есмағамбетов
майор                     И. Баринов
Комиссия хатшысы
капитан                   А. Борисов
20__ жылғы "___"______________
Нұсқаудың 76-тармағына
5-қосымша
Құпия
(толтырылғаннан кейін)
_______ дивизияның командирі
____________ қаласы ________ ә/бөлім
Төменде аталған әскери қызметшілерді прапорщик (мичман) әскери
атақтарын беруге ұсынамын:
---------------------------------------------------------------------------
Рет!Әскери атағы, тегі, аты,! Прапорщиктің қандай !   Ұсынымның қысқаша
N !әкесінің аты, атқаратын !қызметіне тағайында. !         мазмұны
!қызметі, туған жылы,    !лады, әскери-есептік !
!ұлты, білімі, әскери-   !мамандығы, прапорщик.!
!есептік мамандығы       !тің қандай мамандығын!
!                        !атқарады, прапорщик  !
!                        !қызметін атқару мер. !
!                        !зімі                 !
---------------------------------------------------------------------------
1 !           2            !          3          !             4
---------------------------------------------------------------------------
Прапорщик
1   Сержант Смирнов Николай  2 батальон 1 танк ро.  Өзін тәртіпті, сауатты
Семенович - 2 батальон   тасының старшинасы     әскери қызметші ретінде
1 ротасының танк коман.  қызметіне, ӘЕМ N ___,  танытты. Рота старшина.
дирі, 1970 жылы туған,   өтініш етемін.         сы қызметіне тағайында.
орыс, автомобиль-жол                            уға және "прапорщик"
техникумы, ӘЕМ N ___                            әскери атағын беруге
лайықты.
2   Сержант Ахметов Ідріс    3 батальон 2 танк ро.  Өзін тәртіпті
Абдоллаәлімұлы - 2       тасының старшинасы     әскери қызметші ретінде
танк ротасының старши.   қызметіне, ӘЕМ N ___,  танытты. Рота старшина.
насы, 1965 жылы туған,                          сы қызметін жақсы атқа.
қазақ, ауыл шаруашылығы                         рады. "Прапорщик"
техникумы, ӘЕМ N ___                            әскери атағын беруге
лайықты.
Аға прапорщик
1   Прапорщик Коршунов Петр  Взвод командирі,       Өзін жоғары іскерлік,
Николаевич - взвод ко.   ӘЕМ N ___, 1 жыл       моральдық-адамгершілік
мандирі, 1960 жылы                              қасиеттеріне ие тәртіп.
туған, орыс, педагоги.                          ті, атқарушы әскери
калық институт, ӘЕМ                             жауынгер ретінде таныт.
N ___                                           ты. Командирлік дағды.
лары жақсы дамыған.
"Аға прапорщик" әскери
атағын беруге лайықты.
---------------------------------------------------------------------------
5 мап командирі _________________________
(әскери атағы, қолы)
Нұсқаудың 57-тармағына
6-қосымша
Әскери қызметтен запасқа (отставкаға) босатуға ұсынылатын
___________________________________________________________________________
(босатылатын адамның әскери атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты)
N 1 ӘҢГIМЕЛЕСУ ПАРАҒЫ
---------------------------------------------------------------------------
Рет!     Әңгiмелесу сауалдарының мазмұны       !    Босатуға ұсынылатын
N !                                           !     адамның жауаптары
---------------------------------------------------------------------------
1  __________________ байланысты Қазақстан
Республикасының Қарулы Күштерi
прапорщиктерiнiң (мичмандарының) әскери
қызметтi және запастағы қызметтi өткеруi
туралы Ереженiң "___" тармағының "___"
тармақшасы бойынша Сiз 20___ жылғы
"___"_________ дейiнгi мерзiмде запасқа
(отставкаға) босатылуға ұсынылатын боласыз.
2  Аталмыш негiз бойынша қызметтен
босатылуыңызға байланысты Қазақстан
Республикасының заңдарына сәйкес Сiзге
еңбекке орналастыру және материалдық-
тұрмыстық қамтамасыз ету жөнiнде мынадай
жеңiлдiктер мен артықшылықтар берiледi:
-
-
3  Сiз көп жылғы еңбегiңiздiң есептелуiмен
таныстыңыз ба және келiсесiз бе?
4  Сiз тұрғын үймен қамтамасыз етілдiңiз бе
және қай жерден?
5  Қызметтен босатылған соң әскери есепке
қою үшiн Сiздi қандай АӘК жолдау қажет?
6  Сiздiң қолбасшылыққа қандай сұрақтарыңыз
бен өтiнiштерініз бар?
---------------------------------------------------------------------------
Әңгiмелесу 20__ жылғы "___"__________ өткiзiлдi.
Әңгiмелесудi жүргiзушiнiң қолы __________________________
(әскери атағы, фамилиясы)
Қызметтен босанушының қолы ______________________________
(әскери атағы, фамилиясы)
Нұсқаудың 57 тармағына
6а-қосымша
Әскери қызметтен запасқа (отставкаға) босатуға ұсынылатын
___________________________________________________________________________
(босатылатын адамның әскери атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты)
N 2 ӘҢГIМЕЛЕСУ ПАРАҒЫ
---------------------------------------------------------------------------
Рет!     Әңгiмелесу сауалдарының мазмұны        !    Босатуға ұсынылатын
N !                                            !     адамның жауаптары
--------------------------------------------------------------------------
1  Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi
прапорщиктерiнің (мичмандарының) әскери
қызметтi және запастағы қызметтi өтеуi
туралы Ереженiң "__" тармағының "___"
тармақшасы бойынша Сiздi әскери қызметтен
запасқа босату ұсынысы бүгiн бөлiм
командирiмен қол қойылып және жүзеге
асырылу үшiн жіберiледi
2  Бiрiншi әңгіме барысында Сiз қойған сауалдар
мен айтылған өтiнiштерiңіз бойынша мен
төмендегiдей жауап беремiн:
-
-
3  Сiз алған жауаптарыңызға және түсініктерге
қанағаттандыңыз ба?
4  Сiздiң қолбасшылыққа тағы өтiнiштерiңiз және
сауалдарыңыз бола ма?
---------------------------------------------------------------------------
2000 ж. "___"__________ әңгiме өткiзiлдi
Әңгiме өткiзушiнiң қолы ________________________________________
(Әскери атағы, фамилиясы)
Босатылатынның қолы ____________________________________________
(әскери атағы, фамилиясы)
Оқығандар:
Бағарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

2 танковой роты 1 танкового батальона           танковой роты соот-
ветствует. В связи с
окончанием срока службы
по контракту целесооб-
разно заключить новый
контракт на пять лет.
-------------------------------------------------------------------------2. Прапорщик Соколов Сергей Александрович - техник Занимаемой должности
не
1 танкового батальона                              соответствует.
Целесооб-
разно уволить в запас
по
служебному
несоответст-
вию
-------------------------------------------------------------------------
Примечание. В конце протокола указываются звания и фамилии аттестуемых прапорщиков (мичманов), а также должностных лиц, которые приглашались на заседание аттестационной комиссии.
Председатель комиссии
подполковник          С. Иванов
Члены комиссии:
подполковник          Б. Иханбаев
майор                 А. Есмагамбетов
майор                 И. Баринов
Секретарь комиссии
капитан               А. Борисов
"_____"___________ 20___г.
Приложение N 5
к пункту 76 Инструкции
Секретно
(по заполнении)
Командиру______дивизии
город_________в/часть______
Представляю к присвоению воинского звания прапорщиков (мичманов) нижепоименованных военнослужащих:
_________________________________________________________________________ N !Воинское звание, фамилия, имя, !На какую должность!Краткое содержание
п/п!отчество, занимаемая должность,!прапорщика назнача!  представления
!год рождения, национальность,  !ется, военно-учет-!
!образование, военно-учетная    !ная специальность,!
!специальность                  !какую должность   !
!                               !прапорщика исполня!
!                               !ет, срок исполне- !
!                               !ния должности пра-!
!                               !порщика           !
-------------------------------------------------------------------------
1 !               2               !         3        !          4
-------------------------------------------------------------------------                             Прапорщик
-------------------------------------------------------------------------
1. !Сержант Смирнов Николай Семено-!Ходатайствую о наз!Зарекомендовал себя
!вич - командир танка 1 роты 2  !начении на долж-  !дисциплинированным,
!батальона, 1970 г.р., русский, !ность старшины 1  !грамотным военнослу-
!автомобильно-дорожный техникум,!танковой роты 2   !жащим. Достоин наз-
!ВУС N_____                     !батальона, ВУС N__!начения на должность
!                               !                  !старшины роты и
!                               !                  !присвоения воинского
!                               !                  !звания "прапорщик"
---------------------------------------------------------------------------
2. !Сержант Ахматов Идрис Абдулали-!Старшина 2 танко- !Зарекомендовал себя
!мович - старшина 2 танковой ро-!вой роты 3 батальо!дисциплинированным
!ты, 1965 г.р., казах, сельско- !на, ВУС N______,  !военнослужащим.
!хозяйственный техникум,        !3 месяца          !Отлично справляется
!ВУС N_____                     !                  !с должностью старши-
!                               !                  !ны роты. Достоин
!                               !                  !присвоения воинского
!                               !                  !звания "прапорщик"
---------------------------------------------------------------------------
Старший прапорщик
---------------------------------------------------------------------------
1. !Прапорщик Коршунов Петр Никола-!Командир взвода,  !Зарекомендовал себя
!евич - командир взвода, 1960   !ВУС N_____, 1 год !дисциплинированным,
!г.р., русский, педагогический  !                  !исполнительным воен-
!институт, ВУС N_____           !                  !нослужащим с высоки-
!                               !                  !ми деловыми и мораль
!                               !                  !но-нравственными
!                               !                  !качествами. Командир
!                               !                  !ские навыки развиты
!                               !                  !хорошо. Достоин
!                               !                  !присвоения
!                               !                  !воинского звания
!                               !                  !"старший прапорщик"
---------------------------------------------------------------------------
Командир 5 мсп __________________________
(воинское звание, подпись)
Приложение N 6
к пункту 57 Инструкции
ЛИСТ БЕСЕДЫ N 1
c___________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество увольняемого)
представляемым к увольнению с военной службы в запас (отставку)
_________________________________________________________________________
N !         Содержание вопросов беседы          !Ответы представляемого
п/п!                                             !     к увольнению
-------------------------------------------------------------------------
1.  В связи с _______________ Вы будете в срок до
"___" _______19___г. преставлены к увольнению
в запас (отставку) по подпункту "_" пункта "_"
Правил о прохождении военной службы и службы
в запасе прапорщиками (мичманами) Вооруженных
Сил Республики Казахстан.
-------------------------------------------------------------------------
2.  В связи с увольнением по указанному основанию
в соответствии с законодательством Республики
Казахстан Вам предоставляются следующие льготы
и преимущества по трудовому устройству и
материально-бытовому обеспечению:
-
-
-------------------------------------------------------------------------
3.  Ознакомлены и согласны ли Вы с расчетом
выслуги лет?
-------------------------------------------------------------------------
4.  Обеспечены ли Вы жилой площадью и где?
-------------------------------------------------------------------------
5.  В какой РВК (ГВК) Вас необходимо направить
для постановки на воинский учет по увольнению?
-------------------------------------------------------------------------
6.  Какие вопросы и просьбы Вы имеете к
командованию?
-------------------------------------------------------------------------
Беседа проведена "__"______ 20___г.
Подпись проводившего беседу_________________________________
(воинское звание, фамилия)
Подпись увольняемого________________________________________
(воинское звание, фамилия)
Приложение N 6а
к пункту 57 Инструкции
ЛИСТ БЕСЕДЫ N 2
c_____________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество увольняемого)
представляемым к увольнению с военной службы в запас (отставку)
_________________________________________________________________________
N !         Содержание вопросов беседы          !Ответы представляемого
п/п!                                             !     к увольнению
-------------------------------------------------------------------------
1.  Сегодня командиром части будет подписано и
направлено для реализации представление к
увольнению Вас с военной службы в запас
(отставку) по подпункту "__" пункта "__"
Правил о прохождении военной службы и
службы в запасе прапорщиками (мичманами)
Вооруженных Сил Республики Казахстан.
------------------------------------------------------------------------
2.  В ходе первой беседы Вами заданы вопросы и
высказаны просьбы, по которым я даю
нижеследующие ответы:
-
-
------------------------------------------------------------------------
3.  Удовлетворены ли Вы полученными ответами
и разъяснениями?
------------------------------------------------------------------------
4.  Будут ли у Вас еще вопросы и просьбы к
командованию?
------------------------------------------------------------------------
Беседа проведена "__"______ 20___г.
Подпись проводившего беседу_________________________________
(воинское звание, фамилия)
Подпись увольняемого________________________________________
(воинское звание, фамилия)