Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулыққа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрілігі Қазынашылық комитетінің 2000 жылғы 12 маусым N 278 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 12 шілдеде N 1188 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 4 тамыздағы № 395 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010.08.04 № 395 (2013.01.01 бастап қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
Қазынашылық комитетінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30
V980489_
бұйрығымен
бекітілген Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі
нұсқаулыққа енгізілген өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде
тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төрағаның міндетін атқарушы
Заң қызметі департаментінің
директоры
Келісілген                                 Бекітілген
Қазақстан Республикасы                     Қазақстан Республикасы
Бірінші қаржы вице-министрі                     Қаржы министрлігі
Б. Жәмішев                          Қазынашылық комитетінің
2000 жылғы "___"_________                    2000 жылғы 12 маусым
N 278 бұйрығымен
Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулыққа
енгізілген өзгерістер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998 жылғы 27 қаңтардағы N 30 V980489_ бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік мекемелердегі бухгалтерлік есеп жөніндегі нұсқаулыққа мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
32-тармақта:
Мемлекеттік мекемелерге арналған шығыстар сметасы орындалуының бухгалтерлік есебі шоттарының жоспарында:
VII "Есеп айырысулар" бөлімінде 19 "Зейнеткерлік және әлеуметтік қамтамасыз ету жөніндегі есеп айырысулар" шоты бойынша мынадай қосалқы шоттар енгізілсін:
"192 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз етуге арналған трансферттер бойынша есеп айырысулар";
193 "Жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есеп айырысулар";
53-тармақтың жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Есепті ұйымдастыру және активтердің сақталуын қамтамасыз ету үшін әрбір объектіге (затқа) кітапханалық қорлардан басқа, он белгіден тұратын мүліктік нөмір беріледі. Бірінші үш белгі-қосалқы шотты, төртінші-топты және соңғы алтауы-топтағы заттың рет санын білдіреді. Топтарға бөлінбеген қосалқы шоттар бойынша төртінші белгі нөлмен көрсетіледі. Мәселен, былай: 0101000001 мүліктік нөмірі 010 "Ғимарат" қосалқы шоты, 1 топ - өндірістік сипаттағы ғимарат, объектінің рет нөмірі - 000001 дегенді білдіреді; 0163000005 мүліктік нөмірі 016 "Құрал-жабдықтар, өндірістік (жабдықтарды қоса алғанда) және шаруашылық құралдар" қосалқы шоты, 3-топ - шаруашылық мүлік, заттың мүліктік нөмірі 000005 дегенді білдіреді";
162-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Инструкцию по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях
Приказ Комитета казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 12 июня 2000 года № 278. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12.07.2000 г. № 1188. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 августа 2010 года № 395
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.08.2010 № 395 (вводится в действие с 01.01.2013).
Приказываю:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в Инструкцию по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях, утвержденную приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30 V980489_ .
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
И.о. Председателя
Утверждены
приказом Комитета казначейства
Министерства финансов
Республики Казахстан
от 12 июня 2000 года N 278
Изменения и дополнения в Инструкцию
по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях
Внести в Инструкцию по бухгалтерскому учету в государственных учреждениях, утвержденную приказом Департамента казначейства Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 30 V980489_ , следующие изменения и дополнения:
в пункте 32:
в Плане счетов бухгалтерского учета исполнения сметы расходов для государственных учреждений:
в разделе VII "Расчеты", по счету 19 "Расчеты по пенсионному и социальному обеспечению" ввести следующие субсчета:
"192 "Расчеты по трансфертам на обязательное социальное обеспечение",
193 "Расчеты по трансфертам физическим лицам";
абзац седьмой пункта 53 изложить в следующей редакции:
"Для организации учета и обеспечения контроля за сохранностью активов каждому объекту (предмету), кроме библиотечных фондов, присваивается инвентарный номер, который состоит из десяти знаков. Первые три знака обозначают субсчет, четвертый - группу и последние шесть знаков - порядковый номер предмета в группе. По тем субсчетам, по которым не выделены группы, четвертый знак обозначается нулем. Так, например, инвентарный номер 0101000001 обозначает субсчет 010 "Здания", группа 1 - здания производственно-хозяйственного назначения, порядковый номер объекта 000001; инвентарный номер 0163000005 обозначает субсчет 016 "Инструменты, производственный (включая принадлежности) и хозяйственный инвентарь", группа 3 - хозяйственный инвентарь, порядковый номер предмета 000005";
пункт 162 изложить в следующей редакции:

"162. 171 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен ұсталатын мемлекеттік мекемелер, қызметкерлерге міндетті әлеуметтік сақтандыру бойынша жәрдемақыларды есептеу және заң актілерінде көзделген тәртіпте оларды төлеу ескеріледі.
Міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету бойынша жәрдемақыларды есептеу кезінде "Міндетті әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі жәрдемақыларды мемлекеттік бюджеттің қаражаты есебінен тағайындаудың және төлеудің шарттары, тәртібі туралы" уақытша нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 13 сәуірдегі N 411 қаулысына сәйкес 171 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебеті және 180 "Жұмысшылармен және қызметшілермен есеп айырысулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазылады.
Мемлекеттік мекемелердің 1999 жылғы 1 қаңтардан бастап 1999 жылғы 17 сәуірді қоса алғандағы кезең үшін есептелген жәрдемақылар бойынша шығыстарды өтеуді аудандық (қалалық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімдері республикалық бюджет қаражатын мемлекеттік мекемелердің бюджеттік шоттарына аудару арқылы жүргізеді. Есептелген сомаға түскен, бірақ жәрдемақылар төленбеген соманы өтеу үшін мемлекеттік мекеме тиісінше 090 "Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге аудару және басқа шаралар үшін мемлекеттік мекемелердің жұмсауына арналған ашық лимиттер" қосалқы шоттың дебеті немесе 100 "Мемлекеттік мекемелердің шығыстарына, ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге аударуға және басқа шараларға арналған лимиттер" қосалқы шоты бойынша және 171 қосалқы шотының дебеті бойынша жазба жүргізеді. Мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне жәрдемақы төлеуді мекеме 180 "Жұмысшылармен және қызметшілермен есеп айырысулар", 120 "Касса" қосалқы шоттарының дебеті және 090, 100, 120 қосалқы шоттарының кредиті бойынша жазу жазылып көрсетіледі.
1999 жылдың сәуірінен бастап 171 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебеті бойынша "Әлеуметтік қамсыздандыру жөніндегі жәрдемақыларды жұмыс берушілердің қаражаты есебінен тағайындаудың тәртібі туралы" Нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 11 маусымдағы N 731 қаулысына сәйкес 180 "Жұмысшылармен және қызметшілермен есеп айырысулар" қосалқы шотының кредитімен корреспонденциясында уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша, жүктілігі және босануы бойынша белгіленген жәрдемақылардың сомасы көрсетіледі. Жәрдемақыларды төлеу заңдарда белгіленген мөлшерде есептелген әлеуметтік салықтың есебінен жүргізіледі. Жәрдемақыларды төлеу сомасына 159 "Әлеуметтік салық жарналары бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебеті және 171 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазу жазылады.

"162. На субсчете 171 "Расчеты по обязательному социальному обеспечению" учитывается государственными учреждениями, содержащимися за счет республиканского и местных бюджетов, начисление пособий по обязательному социальному обеспечению работникам и выплата их в порядке, предусмотренном законодательными актами.
При начислении пособий по обязательному социальному обеспечению с 1 января 1999 года по 17 апреля 1999 года в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 апреля 1999 года N 411 "Об утверждении временной Инструкции "Об условиях, порядке назначения и выплаты пособий по обязательному социальному обеспечению за счет средств государственного бюджета" производится запись по дебету субсчета 171 "Расчеты по обязательному социальному обеспечению" и кредиту субсчета 180 "Расчеты с рабочими и служащими".
Возмещение расходов государственных учреждений по начисленным пособиям за период с 1 января 1999 года по 17 апреля 1999 года, производится путем перечисления средств республиканского бюджета районными (городскими) отделами труда, занятости и социальной защиты населения на бюджетные счета государственных учреждений. На сумму возмещения, поступившую для выплаты начисленных, но невыплаченных пособий, государственное учреждение производит запись по дебету соответственно субсчета 090 "Открытые лимиты на расходы государственного учреждения, для перевода подведомственным государственным учреждениям и на другие мероприятия", либо субсчета 100 "Лимиты на расходы государственного учреждения, для перевода подведомственным государственным учреждениям и на другие мероприятия" и по кредиту субсчета 171. Выплату пособий работникам государственное учреждение отражает записью по дебету субсчетов 180 "Расчеты с рабочими и служащими", 120 "Касса" и кредиту субсчетов 090, 100, 120.
С 18 апреля 1999 года по дебету субсчета 171 "Расчеты по обязательному социальному обеспечению" отражаются суммы назначенных пособий по временной нетрудоспособности, по беременности и родам в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 июня 1999 года N 731 P990731_ "Об утверждении Инструкции "О порядке назначения и выплаты пособий по социальному обеспечению за счет средств работодателя" в корреспонденции с кредитом субсчета 180 "Расчеты с рабочими и служащими". Выплата пособий производится за счет начисленного социального налога в установленном законодательством размере. На сумму выплаты пособий производится запись по дебету субсчета 159 "Расчеты по взносам социального налога" и кредиту субсчета 171.

171 қосалқы шоты бойынша талдама есебі н.283 монографтық карточкаларда жүргізіледі.";
19-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"19 "Зейнеткерлік және әлеуметтік қамтамасыз ету жөніндегі есеп айырысулар" шоты";
190-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"190. Бұл шотта жинақтаушы зейнетақы қорларына төленетін міндетті зейнетақы жарналары бойынша, зейнетақыларды төлеу, мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар, арнаулы мемлекеттік жәрдемақылар және жерлеуге арналған жәрдемақылар бойынша, міндетті әлеуметтік қамтамасыз етуге арналған трансферттер бойынша және жеке тұлғаларға берілетін трансферттер бойынша есеп айырысулар ескеріледі";
191-тармақ мынадай қосалқы шотпен толықтырылсын:
"192 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз етуге арналған трансферттер бойынша есеп айырысулар";
193 "Жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есеп айырысулар";
мынадай мазмұндағы 191-2-тармақпен толықтырылсын:
"191-2. 192 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз етуге арналған трансферттер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында облыстық, Астана, Алматы қалалық департаменттерінің (басқармаларының), аудандық (қалалық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімдерінің жұмыс берушілердің жұмыс істейтін азаматтарға 1999 жылдың 1 қаңтарынан бастап 1999 жылдың 17 сәуірін қоса алғандағы кезең үшін есептелген, республикалық бюджет қаражаты есебінен міндетті әлеуметтік қамсыздандыру бойынша төлеуге арналған шығыстарын өтеуді қаржыландыру бойынша есеп айырысу көрсетіледі.
Жұмыс берушілердің жұмыс істейтін азаматтарға міндетті әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақыларды төлеуге арналған шығыстарын өтеу үшін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігін 46 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету кепілдіктері бойынша борышты өтеу" бағдарламасы бойынша 311 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз ету үшін жеке тұлғаларға берілетін трансферттер ерекшелігі бойынша бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасын қаржыландыру көзделген. Қаржыландыру Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі белгілеген тәртіпте жүзеге асырылады. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне түскен жағдайда 090 "Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге аудару және басқа шаралар үшін мемлекеттік мекемелердің жұмсауына арналған ашық лимиттер" қосалқы шотының дебеті және 230 "Мемлекеттік мекемелердің шығыстарын және басқа да шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазылады. Облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) бойынша лимиттер бөлініп, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі 140 "Мемлекеттік мекемелердің шығыстарын және басқа да шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есептемелер" қосалқы шотының дебеті және 090 қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазады.".

Аналитический учет по субсчету 171 ведется на многографных карточках ф.283.";
название счета 19 изложить в следующей редакции:
"Счет 19 "Расчеты по пенсионному и социальному обеспечению";
пункт 190 изложить в следующей редакции:
"190. На этом счете учитываются расчеты по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, по выплате пенсий, государственных социальных пособий, специальных государственных пособий и пособий на погребение, по трансфертам на обязательное социальное обеспечение и по трансфертам физическим лицам.";
пункт 191 дополнить следующими субсчетами:
"192 "Расчеты по трансфертам на обязательное социальное обеспечение",
193 "Расчеты по трансфертам физическим лицам";
дополнить пунктом 191-2 следующего содержания:
"191-2. На субсчете 192 "Расчеты по трансфертам на обязательное социальное обеспечение" отражаются расчеты областных, городов Астаны, Алматы департаментов (управлений), районных (городских) отделов труда, занятости и социальной защиты населения по финансированию возмещения расходов работодателей на выплату работающим гражданам пособий по обязательному социальному обеспечению за счет средств республиканского бюджета, начисленных за период с 1 января 1999 года по 17 апреля 1999 года.
Для возмещения расходов работодателей на выплату работающим гражданам пособий по обязательному социальному обеспечению предусмотрено финансирование Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по программе 46 "Погашение долгов по гарантиям по обязательному социальному обеспечению" по специфике 331 "Трансферты физическим лицам на обязательное социальное обеспечение" экономической классификации расходов бюджета. Финансирование осуществляется в порядке, установленном Министерством финансов Республики Казахстан. При поступлении финансирования Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан производит запись по дебету субсчета 090 "Открытые лимиты на расходы государственного учреждения, для перевода подведомственным государственным учреждениям и на другие мероприятия" и кредиту субсчета 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Распределив лимиты по областным, городов Астаны, Алматы департаментам (управлениям) труда, занятости и социальной защиты населения, Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан производит запись по дебету субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 090.

Жұмыс берушілердің жұмыс істейтін азаматтарға міндетті әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақыларды төлеуге арналған шығыстарын өтеу сомасының шығыстарын есептен шығаруды Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) ұсынған, қаражат төлеу туралы есептемесінің негізінде тоқсан сайын жүргізеді және 200 қосалқы шоттың дебеті және 140 қосалқы шоттың кредиті бойынша жазу жазып көрсетеді. Қаржы жылы аяқталған бойда жасалған шығыстардың қорытынды айналымын есептен шығару 230 қосалқы шоттың дебеті және 200 қосалқы шоттың кредиті бойынша жүргізіледі.
Облыстық, Астана, Алматы қалалық департаменттері (басқармалары), аудандық (қалалық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімдері Қазынашылықтың аумақтық органдарында жоғарыда аталған шығыстарды қаржыландыру үшін республикалық бюджеттің бюджеттік шоттарын ашады.
Жұмыс берушілердің міндетті әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақыларды төлеу шығыстарын өтеудің қаржыландыруға арналған сомасына облыстық, Астана, Алматы қалалық департаменттері (басқармалары), аудандық (қалалық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімдері 096 "Басқа бюджеттердің есебінен ашылған лимиттер" қосалқы шотының дебеті және 142 "Басқа бюджеттер есебінен қаржыландыру бойынша есептемелер" қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазады.
Облыстық, Астана, Алматы қалалық департаменттері (басқармалары), аудандық (қалалық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімдері республикалық бюджеттің қаражатын Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 1999 жылғы 25 мамырдағы N 242 бұйрығымен бекітілген Жұмыс берушілердің жұмыс істейтін азаматтарға міндетті әлеуметтік қамсыздандыру бойынша жәрдемақыларды төлеуге арналған шығыстарын өтеу ережесіне сәйкес төлем тапсырмасымен мемлекеттік мекемелердің бюджеттік шоттарына немесе шаруашылық жүргізуші субъектілердің есеп шотына ұсынылған соңғы есептемелері негізінде аударады және 192 "Міндетті әлеуметтік қамтамасыз етуге арналған трансферттер бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебеті және 096 "Басқа бюджеттердің есебінен ашылған лимиттер" қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазады. Бір мезгілде 192 қосалқы шотының кредиті және 202 "Басқа да бюджеттер есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебеті бойынша жазу жазылады. Қаржы жылы аяқталған бойда жасалған шығыстардың қорытынды айналымын есептен шығару 142 қосалқы шоттың дебеті және 202 қосалқы шоттың кредиті бойынша жүргізіледі.
Жұмыс берушілердің шоттарына аударылған соманың талдама есебінен 283 монографтық карточкаларда әрбір жұмыс беруші бойынша жүргізіледі.";

Списание на расходы сумм возмещения расходов работодателей на выплату работающим гражданам пособий по обязательному социальному обеспечению Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан производит ежеквартально на основании отчетов о выплате средств, представляемых областными, городов Астаны, Алматы департаментами (управлениями) труда, занятости и социальной защиты населения, и отражает записью по дебету субсчета 200 и по кредиту субсчета 140. По окончании финансового года производится списание заключительными оборотами произведенных расходов записью по дебету субсчета 230 и кредиту субсчета 200.
Областным, городов Астаны, Алматы департаментам (управлениям), районным (городским) отделам труда, занятости и социальной защиты населения в территориальных органах казначейства открываются бюджетные счета республиканского бюджета для финансирования вышеназванных расходов.
На суммы полученного финансирования на возмещение расходов работодателей по выплате пособий по обязательному социальному обеспечению областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления), районные (городские) отделы труда, занятости и социальной защиты населения производят запись по дебету субсчета 096 "Открытые лимиты за счет других бюджетов" и кредиту субсчета 142 "Расчеты по финансированию за счет других бюджетов".
Областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления), районные (городские) отделы, труда, занятости и социальной защиты населения перечисляют средства республиканского бюджета платежным поручением на бюджетные счета государственных учреждений или расчетные счета хозяйствующих субъектов на основании представленных последними отчетов в соответствии с Правилами возмещения расходов работодателей на выплату работающим гражданам пособий по обязательному социальному обеспечению, утвержденными приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 25 мая 1999 года N 242 V990810_ , и осуществляю запись по дебету субсчета 192 "Расчеты по трансфертам на обязательное социальное обеспечение" и кредиту субсчета 096 "Открытые лимиты за счет других бюджетов". Одновременно производится запись по кредиту субсчета 192 и дебету субсчета 202 "Расходы за счет других бюджетов". По окончании финансового года производится списание заключительными оборотами произведенных расходов записью по дебету субсчета 142 и кредиту субсчета 202.
Аналитический учет сумм, перечисленных на счета работодателей, ведется по каждому работодателю на многографных карточках ф.283.";

мынадай мазмұндағы 191-3-тармақпен толықтырылсын:
"191-3. 193 "Жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотында жеке тұлғалармен жасалатын есеп айырысулар:
қаза болған, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына төленетін біржолғы төлемдер бойынша,
тұрғын үйді ұстау және коммунальдық қызмет көрсету жөніндегі шығыстарды төлеу үшін әскери қызметшілерге берілетін ақшалай өтемақы бойынша көрсетіледі.
Жоғарыда көрсетілген 332 "Жеке тұлғаларға берілетін трансферттер" ерекшелігі бойынша көзделген бюджеттік шығыстардың экономикалық сыныптамасын мемлекеттік мекемелер заңдарда белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.
Тұрғын үйді ұстау және коммунальдық қызмет көрсету жөніндегі шығыстарды төлеу үшін әскери қызметшілерге берілетін ақшалай өтемақы.
Заңдарда белгіленген мөлшерде тұрғын үйді ұстау және коммунальдық қызмет көрсету жөніндегі шығыстарды төлеу үшін әскери қызметшілерге берілетін ақшалай өтемақыны алуға құқығы бар лауазымдық тұлғалардың тізбесіне сәйкес мемлекеттік мекемелер өтемақы сомасын есептеуді жүргізеді. Есеп айырысу-төлем тізімі бойынша есептелген өтемақының сомасына 200 "Мемлекеттік мекемелерді ұстауға және басқа да шараларға арналған бюджет бойынша шығыстар" қосалқы шотының дебеті және 193 "Жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазылады. Төленген өтемақының сомасы 193, 178, 120 қосалқы шоттарының дебеті бойынша 090, 178, 120 қосалқы шотының кредитінің корреспонденциясында көрсетіледі.
Тұрғын үйді ұстау және коммунальдық қызмет көрсету жөніндегі шығыстарды төлеу үшін әскери қызметшілерге ақшалай өтемақыны есептеудің және төлеудің талдама есебі әрбір өтемақы алушы бойынша н. 292-а немесе н. 292 кітабында жүргізіледі.
Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдер.
Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдер бойынша шығыстарды қаржыландыру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15 қаңтардағы N 80 қаулысымен бекітілген Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдерді жүзеге асырудың тәртібіне сәйкес іске асырылады.
Қаржыландыруға түскен жағдайда 090 "Ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелерге аудару және басқа шаралар үшін мемлекеттік мекемелердің жұмсауына арналған ашық лимиттер" қосалқы шотының дебеті және 230 "Мемлекеттік мекемелердің шығыстарын және басқа да шараларды бюджеттен қаржыландыру" қосалқы шотының кредиті бойынша Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі жазу жазады. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) бойынша қаза болған, қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдерді қаржыландыруға арналған қаражатқа, сондай-ақ төлемдерді ұйымдастыру бойынша банктік қызметтер үшін шығыстарды өтеуге арналған қаражатқа деген олар ұсынған қажеттілік негізінде (қажеттілік азаматтардың өтініштері және азаматтардың құжаттары бойынша жасалған тізім негізінде айқындалады) лимиттерді таратады және 140 "Мемлекеттік мекемелердің шығыстарын және басқа да шараларды бюджеттен қаржыландыру бойынша есеп айырысу" қосалқы шотының дебеті және 090 қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазады.

дополнить пунктом 191-3 следующего содержания:
"191-3. На субсчете 193 "Расчеты по трансфертам физическим лицам" отражаются расчеты с физическими лицами:
по единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих,
по денежной компенсации военнослужащим на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг.
Вышеуказанные трансферты, предусмотренные по специфике 332 "Трансферты физическим лицам" экономической классификации расходов бюджета, осуществляются государственными учреждениями в порядке, установленном законодательством.
Денежная компенсация военнослужащим на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг.
В соответствии с перечнем должностей лиц, имеющих право на получение денежной компенсации военнослужащим на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг в установленном законодательством размере, государственные учреждения производят начисление суммы компенсации. На суммы начисленной компенсации по расчетно-платежной ведомости производится запись по дебету субсчета 200 "Расходы по бюджету на содержание государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 193 "Расчеты по трансфертам физическим лицам". Суммы выплаченной компенсации отражаются по дебету субсчета 193, 178, 120 в корреспонденции с кредитом субсчета 090, 178, 120.
Аналитический учет начисления и выплаты денежной компенсации военнослужащим на оплату расходов по содержанию жилища и коммунальных услуг ведется в карточках ф.292-а или в книге ф.292 по каждому получателю компенсации.
Единовременные выплаты родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих.
Финансирование расходов по единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих и их выплата производятся в соответствии с Правилами осуществления единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 января 2000 года N 80 P000080_ .
При поступлении финансирования Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан производит запись по дебету субсчета 090 "Открытые лимиты на расходы государственного учреждения, для перевода подведомственным государственным учреждениям и на другие мероприятия" и кредиту субсчета 230 "Финансирование из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия". Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан распределяет лимиты по областным, городов Астаны, Алматы департаментам (управлениям) труда, занятости и социальной защиты населения на основании представленных ими потребностей в средствах на финансирование единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, а также средств на возмещение расходов за банковские услуги по организации выплат (потребность определяется на основании списков, составленных по заявлениям и документам граждан) и производит запись по дебету субсчета 140 "Расчеты по финансированию из бюджета на расходы государственного учреждения и другие мероприятия" и кредиту субсчета 090.

Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдер сомаларының шығыстарын есептен шығаруды Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) ұсынған қаражат төлеу туралы есептеме негізінде тоқсан сайын жүргізеді және 200 қосалқы шотының дебеті және 140 қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазып көрсетеді. Қаржы жылы аяқталған бойда жасалған шығыстардың қорытынды айналымын есептен шығару 230 қосалқы шоттың дебеті және 200 қосалқы шоттың кредиті бойынша жүргізіледі.
Облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) Қазынашылықтың аумақтық органдарында қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдер бойынша шығыстарды қаржыландыру үшін республикалық бюджеттен бюджеттік шот ашады.
Облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) бойынша қаза болған, қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына, асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдерді қаржыландыруға арналған қаражаттың, сондай-ақ төлемдерді ұйымдастыру бойынша банктік қызметтер үшін шығыстарды өтеуге арналған қаражаттың сомасына 096 "Басқа бюджеттердің есебінен ашылған лимиттер" қосалқы шотының дебеті және 142 "Басқа бюджеттердің есебінен қаржыландыру бойынша есептемелер" қосалқы шотының кредиті бойынша жазу жазылады.
Облыстық, Астана, Алматы қалалық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау департаменттері (басқармалары) республикалық бюджет қаражатын қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілер ата-аналарының, асырап алушыларының, қамқоршыларының дербес шоттарына (олар таңдаған банктегі дербес шоттың реквизиттері көрсетілген, азаматтардың өтініштері негізінде) аударады және төлемді ұйымдастыру бойынша банктік қызмет көрсетулеріне төлем төлеуді жүзеге асырады. Аударым сомасы 193 "Жеке тұлғалардың трансферттері бойынша есеп айырысулар" қосалқы шотының дебеті бойынша және 096 қосалқы шотының кредиті бойынша көрсетіледі.
Бір мезгілде азаматтардың дербес шоттарына қаражатты аудару жөніндегі төлем тапсырмасы негізінде 193 қосалқы шотының кредиті бойынша және 202 "Басқа да бюджеттер есебінен шығыстар" қосалқы шотының дебеті бойынша жазу жазылады. Қаржы жылы аяқталған бойда жасалған шығыстардың қорытынды
айналымын есептен шығару 142 қосалқы шоттың дебеті және 202 қосалқы шоттың
кредиті бойынша жүргізіледі.
Қаза тапқан, қайтыс болған әскери қызметшілердің ата-аналарына,
асырап алушыларына, қамқоршыларына бір жолғы төлемдердің талдама есебі н.

Списание на расходы сумм единовременных выплат родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан производит ежеквартально на основании отчетов о выплате средств, представляемых областными, городов Астаны, Алматы департаментами (управлениями) труда, занятости и социальной защиты населения, и отражает записью по дебету субсчета 200 и по кредиту субсчета 140. По окончании финансового года производится списание заключительными оборотами произведенных расходов записью по дебету субсчета 230 и по кредиту субсчета 200.
Областным, городов Астаны, Алматы департаментам (управлениям) труда, занятости и социальной защиты населения в территориальных органах Комитета казначейства открываются бюджетные счета республиканского бюджета для финансирования расходов по единовременным выплатам родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих.
На суммы средств, полученных на единовременные выплаты родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих, а также средств на возмещение расходов за банковские услуги по организации выплат, областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) труда, занятости и социальной защиты населения производят запись по дебету субсчета 096 "Открытые лимиты за счет других бюджетов" и кредиту субсчета 142 "Расчеты по финансированию за счет других бюджетов".
Областные, городов Астаны, Алматы департаменты (управления) труда, занятости и социальной защиты населения перечисляют средства республиканского бюджета на лицевые счета родителей, усыновителей, опекунов погибших, умерших военнослужащих (на основании заявлений граждан с указанием реквизитов лицевого счета в выбранном ими банке) и осуществляют оплату услуг банка по организации выплаты. Сумма перечисления отражается записью по дебету субсчета 193 "Расчеты по трансфертам физическим лицам" и по кредиту субсчета 096.
Одновременно на основании платежных поручений по перечислению средств на лицевые счета граждан производится запись по кредиту субсчета 193 и дебету субсчета 202 "Расходы за счет других бюджетов". По окончании финансового года производится списание заключительными оборотами произведенных расходов записью по дебету субсчета 142 и кредиту субсчета 202.

292-а карточкасында немесе н. 292 кітабында аудандық (қалалық) еңбек,
халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау бөлімдері бойынша
жүргізіледі".
Оқығандар:
Бағарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

Аналитический учет единовременной выплаты родителям, усыновителям, опекунам погибших, умерших военнослужащих ведется карточка ф.292-а или в книге ф.292 в разрезе районных (городских) отделов труда, занятости и социальной защиты населения".
(Специалисты: Склярова И.В.,
Умбетова А.М.)