"Қазыналық кәсіпорынның бухгалтерлік есебі мен есептілігінде мемлекеттік тапсырыс шеңберінде орындалатын операцияларды көрсету ережесін" бекіту туралы"
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2000 жылғы 1 маусымдағы N 266 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2000 жылғы 12 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1191. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N 217 бұйрығымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2007.06.21. N  217  (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік кәсіпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N  2335  және "Бухгалтерлік есеп туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N  2732  Жарлықтарына сәйкес
Бұйырамын:
1. Қазыналық кәсіпорынның бухгалтерлік есебі мен есептілігінде мемлекеттік тапсырыс шеңберінде орындалатын операцияларды көрсету ережесі бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті жоғарыда аталған Ереженің заңдарда белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қаржы вице-Министрі Е.А.Досаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
2000 жылғы 1 маусым N 266
қаулысымен бекітілген
Қазыналық кәсіпорынның бухгалтерлік есебі мен есептілігінде
мемлекеттік тапсырыс шеңберінде орындалатын операцияларды
көрсету Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже қазыналық кәсiпорынның (бұдан әрi - кәсiпорын) бухгалтерлiк есебiнде мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде орындалатын операцияларды көрсетудiң және мемлекеттiң тапсырмасын орындау жөнiндегi есептiлiк нысандарын жасаудың тәртiбiн айқындайды.
2. Кәсiпорын Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бухгалтерлiк есеп туралы" 1995 жылғы 26 желтоқсандағы N  2732  заң күшi бар Жарлығына, Бухгалтерлiк есептiң ережелерiне (стандарттарына), Субъектiлердiң қаржы-шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есебi шоттарының бас жоспарына және осы Ережеге сәйкес бухгалтерлiк есеп жүргiзедi және қаржылық есептiлiк жасайды.
3. Бухгалтерлiк есептiң ережелерiне (стандарттарына) сәйкес есеп саясатын қалыптастыруды кәсiпорын өздерi жөнiнде мемлекеттiк меншiк құқығы субъектiсiнiң функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттiк басқару органдарымен (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) келiсiм бойынша жүргiзуi тиiс.
Есеп саясатын қалыптастыру кезiнде сонымен қатар Субъектiлердiң қаржы-шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есебi шоттарының бас жоспары негiзiнде осы Ереженiң талаптарын ескеретiн талдамалы шоттардың ашылуы қамтамасыз етiлуi тиiс.

Об утверждении "Правил отражения в бухгалтерском учете и отчетности казенного предприятия операций, выполняемых в рамках государственного заказа"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 июня 2000 года N 266. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12.07.2000 г. за N 1191. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N 217 (вводится в действие с 1 января 2008 года)
Сноска.   Приказ Министра финансов РК от 1 июня 2000 г. N 266 утратил силу приказом Министра финансов РК от 21 июня 2007 г. N  217  (вводится в действие с 1 января 2008 года).
В соответствии с Указами Президента Республики Казахстан, имеющими силу Закона, от 19 июня 1995 года  N 2335  "О государственном предприятии" и от 26 декабря 1995 года  N 2732  "О бухгалтерском учете" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила отражения в бухгалтерском учете и отчетности казенного предприятия операций, выполняемых в рамках государственного заказа.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию вышеназванных Правил в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра финансов Досаева Е.А.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Министр
Утверждены
приказом Министерства финансов
Республики Казахстан
от 1 июня 2000 года N 266
ПРАВИЛА
ОТРАЖЕНИЯ В БУХГАЛТЕРСКОМ УЧЕТЕ И ОТЧЕТНОСТИ
КАЗЕННОГО ПРЕДПРИЯТИЯ ОПЕРАЦИЙ, ВЫПОЛНЯЕМЫХ В
РАМКАХ ГОСУДАРСТВЕННОГО ЗАКАЗА
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Настоящие Правила определяют порядок отражения в учете казенного предприятия (далее - предприятие) операций, выполняемых в рамках государственного заказа, и составления формы отчетности по выполнению заказа государства.
2. Предприятие ведет бухгалтерский учет и составляет финансовую отчетность в соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 26 декабря 1995 года N 2732 "О бухгалтерском учете", Положениями (стандартами) бухгалтерского учета, Генеральным планом счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности субъектов и настоящими Правилами.
3. Формирование учетной политики, согласно Положениям (стандартам) бухгалтерского учета, должно производиться предприятием по согласованию с органами государственного управления, осуществляющими по отношению к ним функции субъекта права государственной собственности (далее - уполномоченный орган).
При формировании учетной политики также должно быть обеспечено открытие на основе Генерального плана счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности субъектов, аналитических счетов, учитывающих требования настоящих Правил.

4. Кәсiпорын мемлекеттiк тапсырысты жүзеге асыру шеңберiнде орындалатын операциялардың есебiн оқшау түрде жүргiзедi. Мемлекеттiк тапсырысқа тиесiлiлiгiн айқындау мақсатында шығыстарды бөлу базасын кәсiпорын уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша айқындайды.
5. Уәкiлеттi органнан жедел басқару құқығында алынатын мүлiк "Жедел басқаруға алынған мүлiк" талдамалық шотының (бұдан әрi 503/Х) ашылуымен бірге, кәсiпорынның 503 "Салымдар мен пайлар" шотында көрiнiс табады.
Кәсiпорынның мүлкi бөлiнбейтiн болып табылады және салымдар (үлестер, пайлар) бойынша, оның iшiнде кәсiпорынның қызметкерлерi арасында бөлiнуi мүмкiн емес.
6. Операциялардың құжаттамасын және құжат айналысын кәсiпорын 24 "Бухгалтерлiк қызметтi ұйымдастыру" бухгалтерлiк есептiң ережесiне (стандартына) сәйкес жүргiзедi.
2. Кірістер мен шығыстарды есепке алу
7. Кәсiпорын түскен, сондай-ақ мемлекеттiк тапсырысты орындау шеңберiнде жұмсалатын соманы есепке алу үшiн Субъектiлердiң қаржы-шаруашылық қызметiнiң бухгалтерлiк есебi шоттарының бас жоспарының шоттарына қатысты iске қосылған талдамалық шоттарды ашады.<*>
Егер кәсiпорын бiрнеше мемлекеттiк тапсырысты орындайтын болса, онда оқшауландырылған талдамалық шоттар олардың әрқайсысы бойынша ашылады.
Ескерту. 7-тармақ өзгерді - ҚР Қаржы министрлігінің 2001.02.28. N 104   бұйрығымен .
8. Мемлекеттiк тапсырысты орындауға үшiн бюджеттен ақшаның түсуi "Мемлекеттiк тапсырыстың орындалуын қаржыландыру" қосалқы шотының ашылуымен бiрге 441 "Есеп шоты" шотының дебетi және 68 "Өзге де кредиторлық берешек және есептеулер" бөлiмшесiнiң 687 "Өзге де" шотының (бұдан әрi - 687/Х) кредитi бойынша көрсетiледi.<*>
Кәсiпорынның мемлекеттiк тапсырысты орындау шеңберiнде өнiмдi шығару (жұмыстарды орындау, қызмет көрсету) жөнiндегi шығындары тиiстi 20 "Материалдар" бөлiмшесiнiң шоттарымен, 671 "Берушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысулар", 681 "Еңбекке ақы төлеу жөнiндегi қызметкермен есеп айырысулар", 687 "Өзге де" және с.с. шоттармен кредит бойынша корреспонденцияда IХ "Өндiрiстiк есеп алу шоты" бөлiмiнiң тиiстi шоттарында алдын ала топтастырылады. Дайын өнiмнiң шығарылуына (жұмыстардың орындалуына, қызметтiң көрсетiлуiне) қарай шығындардың жинақталған сомасы 900 "Негiзгi өндiрiс" шотының кредитiнен:
дайын өнiм бөлiгiнде - 221 "Дайын өнiм";
орындалған жұмыстар, көрсетiлген қызметтер бөлiгiнде - 801 "Сатылған дайын өнiмнiң (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны";
есептi кезеңнiң соңында аяқталмаған өндiрiс бөлiгiнде 211 "Негiзгi өндiрiс" шоттарының дебетiне есептен шығарылады.

4. Предприятие обособленно ведет учет операций, выполняемых в рамках осуществления государственного заказа. База распределения расходов, с целью определения принадлежности к государственному заказу, определяется предприятием по согласованию с уполномоченным органом.
5. Имущество, получаемое на праве оперативного управления от уполномоченного органа, находит отражение в учете предприятия на счете 503 "Вклады и паи", с открытием аналитического счета "Имущество, полученное в оперативное управление" (далее - 503/Х).
Имущество предприятия является неделимым и не может быть распределено по вкладам (долям, паям), в том числе между работниками предприятия.
6. Документация операций и документооборот производится предприятием в соответствии с требованиями Положения (стандарта) бухгалтерского учета 24 "Организация бухгалтерской службы".
2. УЧЕТ ДОХОДОВ И РАСХОДОВ
7. Предприятие для учета сумм, поступивших, а также расходуемых в рамках выполнения государственного заказа, открывают аналитические счета к задействованным счетам Генерального плана счетов бухгалтерского учета финансово-хозяйственной деятельности субъектов.
В случае если предприятием выполняется несколько государственных заказов, то обособленные аналитические счета открываются по каждому из них. <*>
Сноска. Пункт 7 - с изменениями, внесенными  приказом  Министра финансов РК от 28 февраля 2001 года N 104  .
8. Поступление денег из бюджета на выполнение государственного заказа отражается по дебету счета 441 "Расчетный счет" и кредиту счета 687 "Прочие" подраздела 68 "Прочая кредиторская задолженность и начисления" с открытием субсчета "Финансирование выполнения госзаказа" (далее - 687/Х).
Затраты предприятия по производству продукции (выполнению работ, оказанию услуг) в рамках выполнения государственного заказа, предварительно группируются на соответствующих счетах раздела IX "Счета производственного учета" в корреспонденции по кредиту с соответствующими счетами подраздела 20 "Материалы", счетами 671 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками", 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда", 687 "Прочие" и так далее. По мере выпуска готовой продукции (выполнения работ, оказания услуг) накопленная сумма затрат списывается с кредита счета 900 "Основное производство" в дебет счетов:
221 "Готовая продукция" - в части готовой продукции;
801 "Себестоимость реализованной готовой продукции (работ и услуг)" - в части выполненных работ, оказанных услуг;
211 "Основное производство" - в части незавершенного производства в конце отчетного периода.

221 шотта есепке алынған дайын өнiм оны тапсырыс берушiге жөнелту сәтiнде 801 "Сатылған дайын өнiмнiң (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны" шотының дебетiне есептен шығарылады.
Жалпы басшылық жасау, жалпы шаруашылық және әкiмшiлiк тағайындау бойынша, сондай-ақ мемлекеттiк тапсырысты орындау шеңберiнде төленген тиiстi салықтар бойынша 821 "Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар" шотының дебетi және тиiстi 20 "Материалдар" бөлiмшесiнiң шоттарының, 63 "Бюджетпен есеп айырысулар", 681 "Еңбекке ақы төлеу жөнiндегi қызметкермен есеп айырысулар" 671 "Берушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысулар", 687 "Өзге де" және с.с. шоттарының кредитi бойынша көрсетiледi.
Ескерту. 8-тармақ өзгерді - ҚР Қаржы министрлігінің 2001.02.28. N 104  бұйрығымен .
9. Мемлекеттiк тапсырысты орындау үшiн шыққан шығындардың мөлшерiнде 687/Х шотында ескерiлген осы мақсаттарға бюджеттен түсiмдердiң сомасы 701 "Дайын өнiмдi (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сатудан алынатын кiрiстер" шотының кредитiне, ал қосылған құнға салынатын салық бөлiгiнде 633 "Қосылған құнға салынатын салық" шотының кредитiне есептен шығарылады.
10. Мемлекеттiк тапсырысты орындау шеңберiнде кәсiпорын шығыстардың сметасы негiзiнде айналымнан тыс активтердi сатып алған кезде 11 "Материалдық емес активтер", 12 "Негiзгi құрал-жабдықтар" бөлiмшелерiнiң тиiстi шоттарының дебетi және 671 "Берушiлермен және мердiгерлермен есеп айырысулар", 441 "Есеп шоты" және с.с. шоттарының кредитi бойынша бухгалтерлiк есепте жазба жүргiзiледi. Қосылған құнға салынатын салық сомасына 331 "Өтеуге ҚҚС" шотының дебетi және 671 "Берушілермен және мердiгерлермен есеп айырысулар", 441 "Есеп шот" шоттарының кредитi бойынша жазба жүргiзіледi және тағы сол сияқты. Сатып алынған активтердiң сомасына бiр уақытта 503/Х шоты кредиттеледi және 687/Х шоты дебеттеледi. Қосылған құнға салынатын салықтың сомасына (активтердiң бастапқы құнына енгiзiлетiн өндiрiп алынбайтын ҚҚС-ты, мысал үшiн, үй және жеңiл автомобильдер сатып алу кезiнде төленген ҚҚС-ты қоспағанда) 687/Х шотының дебетi және 633 "Қосылған құнға салынатын салық" шотының кредитi бойынша жазба жүргiзiледi. <*>
Мемлекеттiк тапсырысты орындау кезiнде негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық активтер бойынша амортизацияны есептеу 503/Х шотының дебетi және 11 "Материалдық емес активтердiң амортизациясы", 13 "Негiзгi құрал-жабдықтардың тозуы" бөлiмшелерiнiң тиiстi шоттарының кредитi бойынша көрсетiледi.
Ескерту. 10-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің 2001.02.28. N 104   бұйрығымен .
11. Кәсiпорынға бекiтiлген мүлiктi меншiк иесi қайтарымсыз алған немесе қайта бөлген кезде негiзгi құрал-жабдықтарды баланстық құн бойынша есептен шығару жүргiзiледi. Бұл ретте алдын ала жинақталған тозудың сомасына 13 "Негiзгi құрал-жабдықтардың тозуы" бөлiмшесiнiң тиiстi шоттарының дебетi және 12 "Негiзгi құрал-жабдықтар" бөлiмшесiнiң кредитi бойынша жазба жүргiзiледi, содан кейiн баланстық (қалдық) құнға 503/Х шоты дебеттеледi және 12 "Негiзгi құрал-жабдықтар" бөлiмшесiнiң тиiстi шоттары кредиттеледi.

Готовая продукция, учтенная на счете 221, в момент ее отгрузки заказчику, списывается в дебет счета 801 "Себестоимость реализованной готовой продукции (работ и услуг)".
Расходы по общему руководству, общехозяйственного и административного назначения, а также по соответствующим налогам, понесенные в рамках выполнения государственного заказа, отражаются по дебету счета 821 "Общие и административные расходы" и кредиту соответствующих счетов подраздела 20 "Материалы", 63 "Расчеты с бюджетом", счетов 681 "Расчеты с персоналом по оплате труда", 671 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками", 687 "Прочие" и так далее. <*>
Сноска. Пункт 8 - с изменениями, внесенными  приказом  Министра финансов РК от 28 февраля 2001 года N 104 .
9. В размере понесенных расходов на выполнение государственного заказа, суммы поступлений из бюджета на эти цели, учтенные на счете 687/Х, списываются в кредит счета 701 "Доход от реализации готовой продукции (работ, услуг)", а в части налога на добавленную стоимость в кредит счета 633 "Налог на добавленную стоимость".
10. При приобретении предприятием, на основании сметы расходов в рамках выполнения государственного заказа, внеоборотных активов, в бухгалтерском учете производится запись по дебету соответствующих счетов подразделов 11 "Нематериальные активы", 12 "Основные средства" и кредиту счетов 671 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками", 441 "Расчетный счет" и так далее. На сумму налога на добавленную стоимость производится запись по дебету счета 331 "НДС к возмещению" и кредиту счетов 671 "Расчеты с поставщиками и подрядчиками", 441 "Расчетный счет" и так далее. Одновременно на сумму приобретенных активов кредитуется счет 503/Х и дебетуется счет 687/Х. На сумму налога на добавленную стоимость (за исключением невозмещаемого НДС, НДС уплаченный при приобретении зданий и легковых автомобилей) производится запись по дебету счета 687/Х и кредиту счета 633 "Налог на добавленную стоимость".
При выполнении государственного заказа начисление амортизации по основным средствам и нематериальным активам отражается по дебету счета 503/Х и кредиту соответствующих счетов подразделов 11 "Амортизация нематериальных активов", 13 "Износ основных средств". <*>
Сноска. Пункт 10 - с дополнениями, внесенными  приказом  Министра финансов РК от 28 февраля 2001 года N 104 .
11. При безвозмездном изъятии или перераспределении собственником имущества, закрепленного за предприятием, производится списание основных средств по балансовой стоимости. При этом предварительно на сумму накопленного износа производится запись по дебету соответствующих счетов подраздела 13 "Износ основных средств" и кредиту - 12 "Основные средства", а затем на балансовую стоимость (остаточную) дебетуется счет 503/Х и кредитуются соответствующие счета подраздела 12 "Основные средства".

12. Кәсiпорын сметадан тыс алған кiрiстер тиiстi бюджетке аударуға жатады.
Сметадан тыс алынған сома оларды бюджетке аудару кезiнде 687/Х "Өзге де" шотының дебетi және 441 "Есеп шоты" шотының кредитi бойынша көрсетiледi.
12-1. Есепке алынуға жататын ҚҚС-тың сомасы 633 "Қосылған құнға салынатын салық" шотының дебетi және 331 "Өтеуге қосылған құнға салынатын салық" шотының кредитi бойынша көрсетiледi
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің 2001.02.28. N 104   бұйрығымен .
13. Есептi кезеңнiң соңында 801 "Сатылған дайын өнiмнiң (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) өзiндiк құны", 821 "Жалпы және әкiмшiлiк шығыстар" шоттарында көрсетiлген шығыстар 571 "Қорытынды кiрiс (шығын)" шотының дебетiне жатқызылады, 701 "Дайын өнiмдi (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) сатудан алынатын кiрiстер" шотында көрсетiлген кiрiстер 571 шотының кредитiне жатқызылады.
3. Есептілік
14. Кәсiпорынның жылдық қаржылық есептiлiгiнiң көлемiне бухгалтерлiк баланспен, қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерi туралы есеппен, ақша қозғалысы туралы есеппен және қаржылық есептiлiкке түсiндiрме жазбамен бiрге "Мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы туралы есеп", "Мемлекеттiк тапсырысты орындау шеңберiнде пайда болған кредиторлық берешек туралы есеп" (1, 2-қосымшаларға сәйкес) мамандандырылған нысандары енгiзiледi.<*>
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігінің
2001.02.28. N 104  бұйрығымен
15. Кәсiпорын мыналарға:
құрылтайшы құжаттарға сәйкес меншiк иелерiне;
тiркелген орны бойынша мемлекеттiк статистика органдарына;
мемлекеттiк бақылау жасау және қадағалау органдарына олардың құзыретiне сәйкес жылдық қаржылық есеп бередi.
Жылдық қаржылық есептiлiк үшiн 1 қаңтардан бастап 31 желтоқсанды қоса алғандағы күнтiзбелiк күн есептi кезең болып табылады.
Кәсiпорын жылдық қаржылық есептiлiктi есептi кезеңнен кейiнгi жылдың 30 сәуiрiнен кешiктiрмей тапсырады.
Уәкiлеттi органдардың талабы бойынша қаржылық есептiлiк жоғарыда көрсетiлген мерзiмнiң шегiнде өзге мерзiмде де тапсырылуы мүмкiн.
4. Мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген
қаражаттың пайдаланылуы туралы есептi толтыру тәртiбi<*>
Ескерту. 4-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2001.02.28. N 104   бұйрығымен
16. Мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген қаражаттың пайдаланылуы туралы есептiң негiзгi мақсаты 15-тармақта көрсетiлген мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген түсiмдер мен шығыстар туралы ақпаратты пайдаланушыға беру болып табылады.

12. Доходы, полученные предприятием сверх сметы, подлежат перечислению в соответствующий бюджет.
Суммы, полученные сверх сметы, при перечислении их в бюджет отражаются по дебету счета 687/Х "Прочие" и кредиту счета 441 "Расчетный счет".
12-1. Сумма НДС, подлежащая зачету, отражается по дебету счета 633 "Налог на добавленную стоимость" и кредиту счета 331 "Налог на добавленную стоимость к возмещению. <*>
Сноска. Глава дополнена новым пунктом 12-1 -  приказом  Министра финансов РК от 28 февраля 2001 года N 104 .
13. В конце отчетного периода расходы, отраженные на счетах 801 "Себестоимость реализованной готовой продукции (работ, услуг)", 821 "Общие и административные расходы" относятся в дебет счета 571 "Итоговый доход (убыток)", в кредит счета 571 относятся доходы, отраженные на счете 701 "Доход от реализации готовой продукции (работ, услуг)".
3. ОТЧЕТНОСТЬ
14. В объем годовой финансовой отчетности предприятия, наряду с бухгалтерским балансом, отчетом о результатах финансово-хозяйственной деятельности, отчетом о движении денег и пояснительной запиской к финансовой отчетности, вводятся специализированные формы "Отчет об использовании средств, выделенных из бюджета на выполнение государственного заказа", "Отчет о кредиторской задолженности, образовавшейся в рамках выполнения государственного заказа" (согласно приложениям 1, 2). <*>
Сноска. Пункт 14 в новой редакции -  приказом  Министра финансов РК от 28 февраля 2001 года N 104 .
15. Предприятие представляет годовую финансовую отчетность:
собственникам в соответствии с учредительными документами;
органам государственной статистики по месту регистрации;
органам государственного контроля и надзора в соответствии с их компетенцией.
Отчетным периодом для годовой финансовой отчетности является календарный год, начиная с 1 января по 31 декабря.
Предприятие представляет годовые финансовые отчеты не позднее 30 апреля года, следующего за отчетным.
По требованию уполномоченных органов финансовая отчетность может представляться в иной периодичности, в пределах указанного выше срока.
4. Порядок заполнения отчета об использовании средств, выделенных из
бюджета на выполнение государственного заказа  <*>
Сноска. Правила дополнены новой главой 4 -  приказом  Министра финансов РК от 28 февраля 2001 года N 104 .
16. Основной целью отчета об использовании средств, выделенных из бюджета на выполнение государственного заказа, является предоставление пользователям, указанным в пункте 15, информации о поступлении и расходовании денег, выделяемых из бюджета на выполнение государственного заказа.

17. 1-бағанда "Көрсеткiш" бюджеттен бөлiнген ақша түсiмдерiнiң көрсеткiштерi, оларды шығыстардың түрлерi бойынша пайдалану, сондай-ақ бастапқы есептi кезеңдегi ақша сомасы және жұмсалмаған ақша сомасы қалдықтарының немесе оның соңғы есептi кезеңдегi жұмсалу көрсеткiштерi келтiрiлдi.
18. 2-бағанда "жолдың N" жолдардың нөмiрлерi келтiрілген.
19. 3-бағанда "Смета бойынша бекiтiлгенi" мемлекеттiк тапсырысты орындау жөнiндегi уәкiлеттi органның сметасы бойынша бекiтiлген бюджет қаражатының сомасы көрсетiледi.
20. 4-бағанда "Iс жүзiндегi түсiмдер мен шығыстар" бюджеттен бөлiнген ақшаның iс жүзiндегi түсуi және жұмсалуы көрсетiледi.
21. 5-бағанда "Ауытқуы" 3-баған мен 4-бағанның арасындағы айырмашылық ретiнде анықталатын смета бойынша бекiтiлген iс-жүзiндегi түсiмдер мен шығындар сомасының ауытқуы көрсетiледi.
22. 001 жол бойынша бастапқы есептi кезеңдегi ақша сомасының қалдығы көрсетiледi.
23. 010 жол бойынша мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен алынған ақшаның жалпы сомасы көрсетiледi.
24. 020 жол бойынша 030 бастап 260-жолдардың сомасына тең мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген жұмсалған ақшаның жалпы сомасы көрсетiледi.
25. 270 жол бойынша мемлекеттiк тапсырысты орындауға бюджеттен бөлiнген ақшаның пайдаланылмаған сомасы немесе мынадай түрде анықталған оның артық жұмсалуы көрсетiледi: 001-жол + 010-жол - 020-жол.
5. Мемлекеттiк тапсырысты орындау шеңберiнде пайда болған
кредиторлық берешек туралы есептi толтыру тәртiбi<*>
Ескерту. 5-тараумен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігінің
2001.02.28. N 104   бұйрығымен
26. Есептiң негiзгi мақсаты 15-тармақта көрсетiлген пайдаланушыларға мемлекеттiк тапсырысты орындау шеңберiнде пайда болған кредиторлық берешек туралы ақпаратты беру болып табылады.
27. 1-бағанда "Кредитордың атауы" мемлекеттiк тапсырыс шеңберiнде туындаған алынған тауарлар, орындалған жұмыстар мен қызметтер үшiн есептемелер бойынша еңбекақы төлеу және төленген салық және басқа да мiндеттемелер бойынша кредиторлық берешек туындаған заңды және жеке тұлғалар көрсетiледi.
28. 2-бағанда "Бастапқы есептi кезеңдегi қалдық" бастапқы есептi кезеңдегi кредиторлық берешектiң қалдығы көрсетiледi. Осы бағанда көрсетiлген кредиторлық берешектiң сомасы бухгалтерлiк есептiң деректерiн белгiленген тәртiппен түзеткен жағдайларды қоспағанда, есептi кезең iшiнде өзгермеуi тиiс.
29. 3-бағанда "Есептi кезеңдегi берешек" есептi кезеңде пайда болған кредиторлық берешек көрсетiледi.

17. В графе 1 "Показатель" приведены показатели поступления денег, выделенных из бюджета, их использование по видам расходов, а также показатели остатков суммы денег на начало отчетного периода и неизрасходованной суммы денег или ее перерасход на конец отчетного периода.
18. В графе 2 "N строки" приведена нумерация строк.
19. В графе 3 "Утверждено по смете" показываются суммы бюджетных средств, утвержденных по смете уполномоченным органом по выполнению государственного заказа.
20. В графе 4 "Фактические поступления и расходы" показываются фактическое поступление и расходование денег, выделенных из бюджета.
21. В графе 5 "Отклонение" показывается отклонение сумм, утвержденных по смете от фактических поступлений и расходов, определяемое как разность между графой 3 и графой 4.
22. По строке 001 показывается остаток суммы денег на начало отчетного периода.
23. По строке 010 указывается общая сумма полученных денег из бюджета на выполнение государственного заказа.
24. По строке 020 показывается общая сумма израсходованных денег, выделенных из бюджета на выполнение государственного заказа, равная сумме строк с 030 по 260.
25. По строке 270 показывается остаток неиспользованной суммы денег, выделенной из бюджета на выполнение государственного заказа, или ее перерасход, определяемый следующим образом: строка 001 + строка 010 - строка 020.
5. Порядок заполнения отчета о кредиторской задолженности,
образовавшейся в рамках выполнения государственного заказа  <*>
Сноска. Правила дополнены новой главой 5 -  приказом  Министра финансов РК от 28 февраля 2001 года N 104 .
26. Основной целью отчета является предоставление пользователям, указанным в пункте 15, информации о кредиторской задолженности, образовавшейся в рамках выполнения государственного заказа.
27. В графе 1 "Наименование кредитора" указывается юридическое или физическое лицо, по расчетам с которыми возникла кредиторская задолженность за полученные товары, выполненные работы и услуги, по оплате труда и выплачиваемым налогам и другим обязательствам, возникшим в рамках государственного заказа.
28. В графе 2 "Остаток на начало отчетного периода" показывается остаток кредиторской задолженности на начало отчетного периода. Сумма кредиторской задолженности, отражаемая в данной графе, не должна изменяться в течение отчетного периода, за исключением случаев корректировки в установленном порядке данных бухгалтерского учета.
29. В графе 3 "Задолженность отчетного периода" показывается кредиторская задолженность, возникшая в отчетном периоде.

30. 4-бағанда "Есептi кезеңде өтеу" есептi кезеңдегi кредиторлық берешектi өтеу сомасы көрсетiледi.
31. 5-бағанда "Берешектiң барлығы" 4-бағанды шегергенде 2 және 3-бағандардың сомасын көрсететiн соңғы есептi кезеңде пайда болған кредиторлық берешектiң жалпы сомасы көрсетiледi.
1 Қосымша<*>
Ескерту. 1-қосымша өзгерді - ҚР Қаржы министрлігінің
2001.02.28. N 104  бұйрығымен .
Мемлекеттік тапсырысты орындауға бюджеттен
бөлінген қаражатты пайдалану туралы есебі
Кәсіпорынның атауы ______________________________________
200 ____ жылғы _________________
Кәсіпорын қызметінің түрі _______________________________
Уәкілетті орган _________________________________________
Мемлекеттік тапсырыстың атауы ___________________________
Өлшем бірлігі ___________________________________________
____________________________________________________________________
!жылдың!         Сомасы
Көрсеткіш             !  N   !___________________________
!      !Смета   ! Іс жүзін. !Ауытқуы
!      ! бойынша!дегі түсім.!
!      !бекітіл.! дер мен   !
!      !гені    ! шығыстар  !
_____________________________!______!________!___________!__________
1                       2       3          4         5
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бастапқы есепті кезеңдегі ақша
сомасының қалдығы                     001<*>
Мемтапсырысты орындауға бюджеттен
бөлінген ақшаның түсуі                010<*>
Мемлекеттік тапсырыс бойынша шығыс.   020
тар, о.і.: ......
Жүзеге асырылуына азаматтық-құқықтық
мәмілелер жасалмайтын шығыстар
Жалақы ..........................     030
Қосымша ақшалай төлемдер ........     040
Іссапар шығыстары ...............     050
Салықтар және бюджетке төленетін      060
басқа да міндетті төлемдер, айып
шараларын ескере отырып ........
оның ішінде: ҚҚС                    070
Акциздер               080
Заңды тұлғалардан
алынатын табыс салығы  090<*>
Әлеуметтік салық       100
Сот шығыны ....................       110
Айыптар, өсімақылар ...........       120
Өзге де шығыстар ..............       130
Жүзеге асырылатын азаматтық-құқықтық
мәмілелер жасалмайтын шығыстар
Материалдар сатып алу ........        140
Негізгі құрал-жабдықтар
сатып алу ....................        150
Өзге де активтер сатып алу ...        160
Коммуналдық қызмет көрсетулер ...     170
Электр энергиясы .............        180
Жылу .........................        190
Байланыс қызметтері ..........        200
Көліктік қызмет көрсетулер ...        210
Негізгі құрал-жабдықтар ағымдағы      220
жөндеу .......................
Негізгі құрал-жабдықтар күрделі
жөндеу .......................        230
Негізгі құрал-жабдықтар бойынша
жалгерлік ақы ................        240
Несиелер бойынша сыйақыларды
(мүдделерді) төлеу жөніндегі
шығыстар .....................        250
Өзге де шығыстар .............        260
Пайдаланылмаған ақша сомасының
қалдығы немесе оның есепті кезең
аяғындағы артық жұмсалуы (001-жол
+ 010-жол - 020-жол)                  270<*>
____________________________________________________________________
Басшы ______________          _____________________
(қолы)                 (қолының түсіндірмесі)
Бас бухгалтер ___________     _____________________
(қолы)         (қолының түсіндірмесі)

30. В графе 4 "Погашение в отчетном периоде" показывается сумма погашения в отчетном периоде кредиторской задолженности.
31. В графе 5 "Всего задолженности" отражается общая сумма кредиторской задолженности, образовавшаяся на конец отчетного периода, представляющая собой сумму граф 2 и 3 за вычетом графы 4.
32. По строке "Итого" показываются итоговые суммы кредиторской задолженности по показателям граф 2, 3, 4 и 5.
Приложение 1 <*>
Сноска. Приложение 1 - с изменениями и дополнениями, внесенными  приказом  Министра финансов РК от 28 февраля 2001 года N 104 .
ОТЧЕТ
ОБ ИСПОЛЬЗОВАНИИ СРЕДСТВ, ВЫДЕЛЕННЫХ ИЗ БЮДЖЕТА
НА ВЫПОЛНЕНИЕ ГОСУДАРСТВЕННОГО ЗАКАЗА
Наименование предприятия ______________________________________
На ____________ 200____года
Вид деятельности предприятия___________________________________
Уполномоченный орган __________________________________________
Наименование госзаказа ________________________________________
Единица измерения _____________________________________________
_________________________________________________________________________
Показатель                |    |         Сумма
| N  |_____________________________
|стро|Утверждено|Фактические|Откло-
|ки  | по смете |поступления|нение
|    |          | и расходы |
-------------------------------------------------------------------------
1                   | 2  |     3    |      4    |  5
-------------------------------------------------------------------------
Остаток суммы денег на начало
отчетного периода..................... 001
Поступление денег, выделенных из
бюджета на выполнение госзаказа....... 010
Расходы по госзаказу, в том числе:.... 020
Расходы, на осуществление которых
гражданско-правовые сделки не
заключаются
Заработная плата ..................... 030
Дополнительные денежные выплаты....... 040
Командировочные расходы .............. 050
Налоги и другие обязательные платежи в
бюджет, с учетом штрафных санкций..... 060
в том числе: НДС                  070
Акцизы               080
Под. налог с
юридических лиц      090
Социальный налог     100
Судебные издержки..................... 110
Штрафы, пени.......................... 120
Прочие расходы........................ 130
Расходы, на осуществление которых
гражданско-правовые сделки заключаются
Приобретение материалов............... 140
Приобретение основных средств......... 150
Приобретение прочих активов........... 160
Коммунальные услуги................... 170
Электроэнергия........................ 180
Отопление............................. 190
Услуги связи................ ......... 200
Транспортные услуги................... 210
Текущий ремонт основных средств....... 220
Капитальный ремонт основных средств... 230
Арендная плата по основным средствам.. 240
Расходы по выплате вознаграждений
(интересов) по кредитам .............. 250
Прочие расходы ....................... 260
Остаток неиспользованной суммы денег
или ее перерасход на конец отчетного
периода (стр.001 + стр.010 - стр.020)..270
_________________________________________________________________________
Руководитель________________________     ___________________________
(подпись)                (расшифровка подписи)
Главный бухгалтер___________________     ___________________________
(подпись)             (расшифровка подписи)
Приложение 2 <*>
Сноска. Правила дополнены новым приложением 2 -  приказом  Министра финансов РК от 28 февраля 2001 года N 104  .
Отчет о кредиторской задолженности, образовавшейся
в рамках выполнения государственного заказа
Наименование организации _________________________________________________
__________________________________________________________________________
На ________________года
Вид деятельности организации______________________________________________
__________________________________________________________________________
Уполномоченный орган______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Наименование госзаказа____________________________________________________
__________________________________________________________________________
Единица измерения_________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Наименование кредитора   |Остаток на|Задолженность|Погашение |Всего
|начало    |отчетного    |в отчетном|задолжен-
|отчетного |периода      |периоде   |ности
|периода   |             |          |(2+3-4)
---------------------------------------------------------------------------
1             |     2    |      3      |     4    |    5
---------------------------------------------------------------------------
|          |             |          |
---------------------------------------------------------------------------
Итого:                       |          |             |          |
---------------------------------------------------------------------------
Руководитель ____________________            __________________________
(подпись)                  (расшифровка подписи)
Главный бухгалтер________________            __________________________
(подпись)                  (расшифровка подписи)