Белгілі тұрағы жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімдеу орталықтарының қызметін ұйымдастыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі 2000 жылғы 25 сәуірдегі N 99-п бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 29 шілде N 1204 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2012 жылғы 25 желтоқсандағы № 498-ө-м бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 25.12.2012 № 498-ө-м бұйрығымен (01.01.2013 бастап күшіне енеді).
"Белгілі тұрағы жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімделу орталықтарын құру туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 16 наурыздағы N 408 қаулысын жүзеге асыру мақсатында Бұйырамын:
1. Мыналар:
1) Белгілі тұрағы жоқ адамдарға арналған әлеуметтік бейімделу орталықтарының қызметін ұйымдастыру ережесі;
2) Әлеуметтік бейімделу орталығының шамамен алғандағы құрылымы мен қызмет көрсететін қызметкерлерінің штаттық саны қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде тіркелген сәттен бастап күшіне енеді.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі В.М.Ивановқа жүктелсін.
Министрдің
міндетін атқарушы
Келісілді
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер Министрі
2000 ж.1.06
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау ісі жөніндегі
агенттігінің төрағасы
2000 ж. 7.06
Бекітілді
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрлігі
2000 жылғы 25 сәуірдегі
N 29 бұйрығымен
Белгiлi тұрағы жоқ адамдарға арналған әлеуметтiк
бейiмделу орталықтарының қызметiн ұйымдастыру
ережесi
"Осы Ереже Белгiлi тұрағы жоқ адамдарға арналған әлеуметтiк бейiмделу орталықтарын құру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 16 наурыздағы N 408 қаулысына сәйкес құрылатын Белгiлi тұрағы жоқ адамдарға арналған әлеуметтiк бейiмделу орталықтарының (бұдан әрi - Орталық) қызметiн ұйымдастырудың тәртiбiн белгiлейдi.
1. Жалпы ережелер
1. Орталыққа орналастырылған белгiлi тұрағы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Конституциясында көзделген азаматтардың барлық құқықтарын сақтауға кепiлдiк берiледi.
2. Орталықтар белгiлi тұрағы, жұмысы және күнкөрiс қаражаты жоқ, медициналық және өзге де көмектi, әлеуметтiк еңбекпен бейiмдеудi қажет ететiн адамдардың уақытша болуы үшiн құрылады.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2004 жылғы 10 желтоқсандағы N 295-ө бұйрығымен.
3. Орталықтың қызметi Қазақстан Республикасының заңнамасына және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiне, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.

Об утверждении Правил организации деятельности Центров социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25.04.2000г. N 99-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29.07.2000г. за N 1204. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты Республики Казахстан от 25 декабря 2012 года № 498-ө-м
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты РК от 25.12.2012 № 498-ө-м.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2000 года N 408 "О создании Центров социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства" приказываю:
1. Утвердить:
1) Правила организации деятельности Центров социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства;
2) примерную структуру и штатную численность обслуживающего персонала Центра социальной адаптации, согласно приложению.
2. Настоящий приказ вступает в силу с момента регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Вице-Министра труда и социальной защиты населения Иванова В.М.
И.о.Министра
Согласовано: Утверждено:
Министр внутренних Председатель Приказом Министерства
дел Республики Агентства труда и социальной
Казахстан Республики Казахстан защиты населения
по делам Республики Казахстан
здравоохранения
1.06.2000г. 7.06.2000г. от 25.04.2000г. N 99-п
Правила организации деятельности Центров
социальной адаптации для лиц, не имеющих
определенного места жительства
Настоящие Правила определяют общий порядок организации деятельности Центров социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства (далее - Центры), создаваемых в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 2000 года N 408 "О создании Центров социальной адаптации для лиц, не имеющих определенного места жительства".
1. Общие положения
1. Лицам, без определенного места жительства, находящимся в Центре гарантируется соблюдение всех прав граждан, предусмотренных Конституцией Республики Казахстан.
2. Центры создаются для временного пребывания лиц, не имеющих определенного места жительства, занятий и средств существования, нуждающихся в социальной, медицинской и иной помощи, социально-трудовой адаптации. <*>
Сноска. Пункт с изменениями - приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 10.12.2004г. N 295-п.
3. Деятельность Центра осуществляется в соответствии с действующими законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, а также настоящими Правилами, Уставом.

2. Орталықтарды құру
4. Орталықтар облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiнiң шешiмiмен құрылады, қайта ұйымдастырылады және таратылады және Жарғының негізінде жұмыс істейді.
5. Орталықтар 100 мың адамнан астам халқы бар қалаларда құрылады. Олар мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық аумақтық органдардың келiсiмi бойынша облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi Орталықтың балансына берген, санитарлық-гигиеналық ережелер мен нормаларға, өртке қарсы талаптар мен техника қауiпсiздiгi нормаларына жауап беретiн үй-жайларда орналасады.
6. Орталықты жалпы басқаруды облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi жүзеге асырады.
7. Орталықтар өз жұмысын еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау, iшкi iстер, денсаулық сақтау органдарымен, Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қызметпен, өзге де ұйымдармен тығыз байланыста жүргiзедi.
3. Орталықтардың жұмыс iстеуiнiң жағдайы мен тәртiбi
8. Орталық үйiнiң iшiнде:
1) еркектер мен әйелдердi, балалы әйелдердi жеке ұстауға арналған бөлмелер;
2) тамақ дайындауға және iшуге арналған бөлмелер (немесе асхана);
3) әкiмшiлiк, кезекшi, милиция, медицина қызметкерлерiне арналған бөлмелер;
4) жеке заттарын сақтау қоймасы;
5) кiр жуатын орындар, санитарлық бөлмелер;
6) санпропускник, душ қабылдау бөлмелерi, дезакамера;
7) оқшау бөлме болуға тиiс.
9. Қоғамдық тәртiптi сақтауды қамтамасыз ету, қылмыстың және өзге де тәртiп бұзушылықтың алдын алу мен оның жолын кесу мақсатында Орталықта iшкi iстер органдарының күшiмен сөтке бойы полиция қызметi белгiленедi, оның жұмыс iстеу жағдайы мен режимiн iшкi iстер органдары бекiтедi. Полиция постары Орталық әкiмшiлiгiнiң және облыстар мен қалалардың IIБ арасындағы шарттар негiзiнде жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының келiсiмiмен белгiленедi. Полицияның кешендi күшi нарядтарының бағыттары Орталық орналасқан жерге жақын болуға тиiс.
10. Орталық жұмысының режимiн Орталықтың директоры жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарының келiсiмi бойынша белгiлейдi.
11. Орталықта тұрудың режимi Орталықтың директоры бекiтетiн iшкi тәртiп ережелерiмен белгiленедi.
12. Белгiленген ережелердi бұзған жағдайда, қылықтың сипатына қарай кiнәлi адамдарға қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес ықпал ету шаралары қолданылуы мүмкiн.
13. Орталық ай сайын облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiне Орталыққа түскен және одан шығарылған адамдардың тұруы туралы әкiмшiлiк белгілейтiн нысанда есептеме ұсынады.
4. Орталыққа қабылдаудың және онда
ұстаудың шарттары
14. Орталыққа адамдарды қабылдау сөтке бойына жүргiзiледi.

2. Создание Центров
4. Центры создаются, реорганизуются и ликвидируются решением акима области, городов Астаны, Алматы и действуют на основании Устава.
5. Центры создаются в городах с численностью свыше 100 тысяч человек. Размещаются, по согласованию с территориальными органами государственной санитарно-эпидемиологической службы, в переданных на баланс Центра акиматами областей, городов Астаны, Алматы, помещениях, отвечающих санитарно-гигиеническим правилам и нормам, противопожарным требованиям и нормам техники безопасности.
6. Общее управление Центром осуществляют акимы областей, городов Астана, Алматы.
7. Центры строят свою работу в тесном взаимодействии с органами по труду, занятости и социальной защиты населения, внутренних дел, здравоохранения, Государственной санитарно-эпидемиологической службой, другими организациями.
3. Условия и порядок функционирования Центров
8. В помещении Центра должны быть предусмотрены:
1) комнаты для раздельного содержания мужчин и женщин, женщин с малолетними детьми;
2) бытовые комнаты для подготовки и приема пищи (или столовая);
3) комнаты для администрации, дежурного, поста полиции, медицинских работников;
4) камера хранения личных вещей;
5) прачечная, санузлы;
6) санпропускник, душевые комнаты, дезкамера;
7) изолятор.
9. В целях обеспечения охраны общественного порядка, предупреждения и своевременного пресечения преступлений и иных правонарушений, в Центре силами органов внутренних дел устанавливается круглосуточный пост полиции, условия, и режим работы которого утверждается органами внутренних дел. Посты полиции устанавливаются на основании договоров между администрацией Центров и УВД областей и городов по согласованию с местными исполнительными органами власти. Маршруты нарядов комплексных сил полиции должны быть приближены к месту дислокации Центра.
10. Режим работы Центра устанавливается директором Центра по согласованию с местными исполнительными органами власти.
11. Правила проживания в Центре определяются правилами внутреннего распорядка, утверждаемыми директором Центра.
12. В случае нарушения установленных правил, в зависимости от характера проступка, к виновным лицам могут быть приняты меры воздействия в соответствии с действующим законодательством.
13. Центр ежемесячно представляет отчетность акиматам областей, городов Астаны, Алматы о проживании лиц, поступивших и выбывших из Центра по форме, утверждаемой акиматами.
4. Условия приема и содержания в Центре
14. Прием лиц в Центр производится круглосуточно.

15. Орталыққа белгiлi тұрағы, жұмысы және күнкөрiс қаражаты жоқ адамдар, соның iшiнде осы аталған азаматтар санаттары қатарындағы бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдар қабылданады.
Қабылдау жеке өтiнiшi немесе еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау, денсаулық сақтау, iшкi iстер органдарының жолдамасы бойынша жүзеге асырылады. Бас бостандығынан айыру орындарынан босаған және белгiлi тұрағы жоқ адамдар iшкi iстер органдарының жолдамасымен қабылданады.
Жеке басын растайтын құжаттарды ресiмдеудi Орталықтың орналасқан жерiндегi аумақтық iшкi iстер органы азаматтардың жазбаша өтiнiшi немесе Әлеуметтiк бейiмдеу орталығы директорының өтiнiмi бойынша жүзеге асырады.
16. Орталыққа түсетiн әрбiр адам мiндеттi түрде медициналық тексеруден және санитарлық өңдеуден, киiмдерi мен жеке заттарын дезинфекциялаудан өткiзіледi.
17. Мынадай ауруларды:
1) туберкулездiң асқынған сатысындағы;
2) жұқпалы ауруларды;
3) түсу сәтiнде тәртiбiнде науқастың өзiне және айналасындағы адамдарға қауiптi көрiнiс байқалатын психикалық ауруларды;
4) алкогольдiк, есiрткiлiк заттармен мас болған адамдарды Орталыққа қабылдауға болмайды.
18. Жоғарыдағы аурушаңдық белгiлерi бар адамдар денсаулық сақтау, iшкi iстер мекемелерiне жiберілуге тиiс.
19. Орталыққа жiберiлетiн адамдар өзiне өзi қызмет көрсететiндей болуы керек, қоғамдық пайдалы еңбекке, өндiрiстiк шеберханалардағы жұмыстарға, Орталықтың iшi мен аумағын жинастыруға, Орталық үйi мен оның аумағындағы құрылыстарды жөндеуге тартылуы мүмкiн.
5. Әлеуметтiк көмектi ұйымдастыру
20. Орталық белгiлi тұрағы жоқ адамдарға әлеуметтiк көмектiң мынадай түрлерiн көрсетедi:
1) түнеп шығу үшiн төсек-жабдықтарымен қоса төсек бередi;
2) тұрмыстық қызмет көрсетедi (жеке заттарын жуу мен өтектеу, аяқ киiмiн тазалау және т.б.);
3) зейнетақыларды, жәрдемақыларды ресiмдеуге, айғақтамасы болған жағдайда мүгедектiк тобын белгiлеуге, қарттар мен мүгедектерге, жүйке ауруларына арналған интернат үйлерiне жiберуге, басқа да әлеуметтiк көмектер көрсетуге жәрдемдеседi;
4) қайырымдылық қорлары, демеушiлер арқылы материалдық көмектер алуына, өздерiне бекiтiлген асханаларда тамақтануға талондар бөлiнуiне жәрдемдеседi.
21. Орталықта тұратын адамдар қайтыс болған жағдайда оларды жерлеудi жерлеу бюросы жергiлiктi бюджеттiң қаражаты есебiнен жүргiзедi.
6. Медициналық көмектi ұйымдастыру
22. Орталық мынадай медициналық көмек көрсетедi:
1) қажеттi алғашқы медициналық-санитарлық көмек;
2) санитарлық-эпидемиологиялық және эпидемияға қарсы алдын алу шараларын жүргiзедi;

15. В Центр принимаются лица, не имеющие определенного места жительства, занятий и средств существования, в том числе лица, освободившиеся из мест лишения свободы из указанной категории.
Прием осуществляется по личному обращению или направлению органов по труду, занятости и социальной защите населения, здравоохранения, внутренних дел. Лица, освободившиеся из мест лишения свободы и не имеющие определенного места жительства, принимаются по направлению органов внутренних дел.
Оформление документов, удостоверяющих личность, осуществляется территориальным органом внутренних дел по месту нахождения Центра по письменным заявлениям граждан или ходатайству директора Центра социальной адаптации.
16. Каждый поступающий в Центр обязательно проходит медицинский осмотр и санитарную обработку, дезинфекцию одежды и личных вещей.
17. Противопоказанием для приема в Центр являются следующие заболевания:
1) туберкулез в активной стадии процесса;
2) инфекционные заболевания;
3) психические заболевания, сопровождающиеся на момент поступления расстройствами поведения, опасными для самого больного и окружающих;
4) состояние алкогольного, наркотического опьянения.
18. Лица с вышеназванными признаками заболеваний подлежат направлению в соответствующие учреждения здравоохранения, внутренних дел.
19. Лица, определенные в Центр, обязаны заниматься самообслуживанием, могут привлекаться к общественно-полезным работам, к работе в производственных мастерских, уборке помещений и территории Центра, текущему ремонту здания и построек на территории Центра.
5. Организация социальной помощи
20. Центром оказываются следующие виды социальной помощи:
1) предоставление бесплатно койко-мест с постельными принадлежностями для ночлега;
2) предоставление возможности бытового самообслуживания (стирка и утюжка личного белья, одежды, чистка обуви и др. услуги);
3) содействие в оформлении пенсий, пособий, при наличии показаний - в установлении группы инвалидности, определении в дома-интернаты для престарелых и инвалидов, психоневрологические, оказании других социальных услуг;
4) содействие в получении через благотворительные фонды, спонсоров материальной помощи, выделение талонов на питание в закрепленной столовой (или столовой при Центре).
21. В случае смерти лиц, проживающих в Центре, захоронение их производит похоронное бюро за счет средств местного бюджета.
6. Организация медицинской помощи
22. Центром оказывается следующая медицинская помощь:
1) необходимая первичная медико-санитарная помощь;
2) проведение санитарно-гигиенических и профилактических противоэпидемических мероприятий;

3) медициналық тексеру, санитарлық өңдеу жүргiзедi;
4) қажет болған жағдайда денсаулық сақтау ұйымдарында жедел жәрдем көрсетуге жәрдемдеседi.
7. Еңбекпен оңалтуды ұйымдастыру
23. Орталық еңбек арқылы емдеудi жүргiзедi, ол:
1) Орталық жанынан еңбек ету мүмкiндiгiн қамтамасыз ету мақсатында өндiрiстiк шеберханаларын ашуды;
2) жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган, еңбек делдалдығымен айналысатын кез келген меншiк нысанындағы жеке және заңды тұлғалар арқылы қайта оқытуға немесе еңбекке орналастыруға жәрдем көрсетудi қамтиды.
8. Орталықтарды қаржыландыру
24. Орталықты қаржыландыру жергiлiктi қаражаттың есебiнен және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де қаражат көздерiнен жүзеге асырылады.
Ақша қаражаттарын жұмсау қатаң түрде бекiтiлген сметаға сәйкес
жүзеге асырылады.
25. Бөлiнген қаржы шегiнде Орталықтың шығындар сметасын, құрылымын және штаттық кестесiн облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi бекiтедi.
9. Орталықтардың қызметiн бақылау
26. Орталықтың қызметiн осы Ереженiң талаптарына сәйкес қамтамасыз ету мақсатында олардың қызметiн бақылау үшiн облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерiнiң шешiмiмен әкiмшiлiктiң, еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтiк қорғау, денсаулық сақтау және iшкi iстер органдарының өкiлдерiнен қамқорлық кеңестерi құрылады.
27. Орталықтың санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы режимдердi сақтауын, мұқтаж адамдарға алғашқы медициналық-санитарлық көмек көрсетуiн бақылауды белгiленген тәртiппен денсаулық сақтау органдары жүзеге асырады.
28. Бөлiнетiн қаражаттың өз мақсатында пайдаланылуын бақылауды облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi мен тиiстi уәкiлеттi мемлекеттiк органдар жүзеге асырып отырады.
Қазақстан Республикасы
Еңбек министрлiгiнiң "Белгілi
тұрағы жоқ адамдарға арналған
әлеуметтiк бейiмдеу
орталықтарының қызметiн
ұйымдастыру ережесiн бекiту
туралы" 2000 жылғы 25 сәуiрдегi
N 99 бұйрығына
Қосымша
Белгiлi тұрағы жоқ адамдарға арналған әлеуметтiк бейiмдеу
орталықтарының үлгi құрылымы мен штаттық саны
____________________________________________________________________
NN ! Лауазымының атауы ! Штат бiрлiгiнiң саны
п/п
____________________________________________________________________
1 Директор 3
2 Бас есепшi 1
3 Әлеуметтiк мәселелер бойынша маман 1
4 Шаруашылық меңгерушiсi 1
5 Кезекшi әкiмшi 3

3) медицинский осмотр, санитарная обработка;
4) в случае необходимости содействие в оказании экстренной медицинской помощи в организациях здравоохранения.
7. Организация трудовой реабилитации
23. Центром оказывается трудовая реабилитация, которая включает в себя:
1) открытие при Центрах производственных мастерских с целью обеспечения возможности трудиться;
2) оказание содействия в переобучении или трудоустройстве через уполномоченные органы по вопросам занятости, физические и юридические лица любой формы собственности, занимающиеся трудовым посредничеством.
8. Финансирование Центров
24. Финансирование Центров осуществляется за чет средств местных бюджетов и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
Расходование денежных средств осуществляется строго в соответствии с утвержденной сметой.
25. Смету расходов, в пределах выделенных ассигнований, структуру и штатное расписание Центра утверждают акимы областей, городов Астаны, Алматы.
9. Контроль за деятельностью Центров
26. Для осуществления контроля за деятельностью Центров решением акимов областей, городов Астаны, Алматы, с целью обеспечения их деятельности в соответствии с требованиями настоящих Правил, создаются попечительские Советы из числа представителей акимата, органов по труду, занятости и социальной защите населения, здравоохранения и внутренних дел, общественных, религиозных и других организаций.
27. Контроль за соблюдением Центром санитарно-гигиенического и противоэпидемического режимов, оказанием нуждающимся первичной медико-санитарной помощи, осуществляют органы здравоохранения в установленном порядке.
28. Контроль за целевым использованием выделяемых средств осуществляют акимы областей, городов Астаны, Алматы и соответствующие уполномоченные государственные органы.
Приложение
к приказу Министерства труда
и социальной защиты населения
Республики Казахстан
N 99 от 25 апреля 2000г.
"Об утверждении Правил
организации деятельности Центров
социальной адаптации для лиц, не
имеющих определенного места
жительства"
Примерная структура и штатная численность
Центров социальной адаптации для лиц,
не имеющих определенного места жительства
----------------------------------------------------------------------
NN п/п! Наименование должностей ! Количество штатных единиц
----------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3
----------------------------------------------------------------------
1 Директор 1
2 Главный бухгалтер 1
3 Специалист по социальным
вопросам 1
4 Завхоз 1
5 Дежурный администратор 3

6 Фельдшер 3
7 Ғимаратқа қызмет көрсетумен
айналысатын жұмыскер (сантехник,
электрик) 1
8 Кiр жуатын машинист 1
9 Дезинфектор 1
10 Тазалаушы-санитар 1
Барлығы: 14
____________________________________________________________________
Ескерту: Асхана болған жағдайда аспазшы мен асхана қызметкерiнiң
штат бiрлiгi енгiзiледi.

6 Фельдшер 3
7 Рабочий по обслуживанию
здания (сантехник, электрик) 1
8 Машинист по стирке белья 1
9 Дезинфектор 1
10 Санитарка-уборщица 1
Итого: 14
----------------------------------------------------------------------
Примечание: при наличии столовой вводятся штатные единицы повара и работника кухни.