"Түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiп ережелерiн" бекіту және қолданысқа енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ішкі істер Министрінің 2000 жылғы 6 қыркүйектегі N 476 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 5.10.2000 жылы тіркелді. Тіркеу N 1250. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер Министрінің 2004 жылғы 15 шілдедегі N 417 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 15.07.2004 № 417 бұйрығымен.
Пайдаланушылардың назарына!
Түзеу мекемелерінің Ережелерін бекіту туралы ҚР Әділет министрінің
2001 жылғы 11 желтоқсандағы N 148 бұйрығын қараңыз.  V011720_ _______________________________________________
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнің  Z970208_ 77-бабындағы 3-тармақты iске асыру мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiп ережелерi" бекiтiлсiн және қолданысқа енгiзiлсiн. (қоса берiлiп отыр).
2. Қазақстан Республикасының Iшкiiсминi Қылмыстық-атқару жүйесi комитетi, облыстардағы iшкi iстер бас басқармаларының (басқармаларының), қылмыстық-атқару жүйесi басқармалары мен бөлiмдерiнiң, түзеу мекемелерiнің бастықтары, Iшкi iстер министрлiгi iшкi әскерлерiнiң түзеу мекемелерiн күзету және айдап алып жүру жөнiндегi құрамалары мен бөлiмдерiнiң командирлерi:
1) Қылмыстық жазаны атқару жөнiндегi жұмыстарға қатысы бар Iшкiiсмин, IIББ, IIБ, түзеу мекемелерi мен әскери бөлiмдері жеке құрамының "Түзеу мекемелерiнің iшкi тәртіп ережелерiн" оқып-үйренуiн және оларды iс жүзiнде қатаң басшылыққа алуын қамтамасыз етсiн;
2) "Түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiп ережелерiне" қосымшаларда
қарастырылған құжаттардың бланкiлерiн қажеттi мөлшерде шығаруды қамтамасыз
етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау iшкi iстер Вице-министрi iшкi
қызмет генерал-майоры Н.А. Власовқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде
мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрі -
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-лейтенант
"Келісілген"                               "Келісілген"
Қазақстан Республикасының                Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы                        Денсаулық сақтау ісі
жөніндегі агенттігі

Об утверждении и введении в действие "Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 сентября 2000 года N 476. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 05.10.2000 г. за N 1250. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 июля 2004 года № 417
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.07.2004 № 417.
"В связи с завершением процесса передачи исправительных учреждений и следственных изоляторов в ведение Министерства юстиции Республики Казахстан и в целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в соответствие с законодательством Республики Казахстан, приказываю:
1. Признать утратившим силу приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан:
... от 6 сентября 2000 года N 476 Об утверждении и введении в действие "Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений"...
Министр".
-------------------------------------------------------------------
Вниманию пользователей!
См. Правила внутреннего распорядка исправительных учреждений, утвержденные приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 11 декабря 2001 года N 148 V011720_ . --------------------------------------------------------------------
В целях реализации пункта 3 статьи 77 Z970208_ Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить и ввести в действие "Правила внутреннего распорядка исправительных учреждений" (прилагаются).
2. Комитету уголовно-исполнительной системы МВД Республики Казахстан, начальникам главных управлений (управлений) внутренних дел областей, управлений и отделов уголовно-исполнительной системы, исправительных учреждений, командирам соединений и частей внутренних войск МВД по охране исправительных учреждений и конвоированию:
1) организовать изучение "Правил внутреннего распорядка исправительных учреждений" личным составом МВД, ГУВД, УВД, исправительных учреждений и воинских частей, имеющим отношение к работе по исполнению уголовных наказаний и обеспечить строгое руководство ими в практической деятельности;
2) обеспечить изготовление необходимого количества бланков
документов, предусмотренных в приложениях к "Правилам внутреннего
распорядка исправительных учреждений".
3. Контроль за выполнением настоящего приказа возложить на
Вице-министра внутренних дел генерал-майора внутренней службы Власова Н.А.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной
регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"                              "СОГЛАСОВАНО"
Генеральная Прокуратура                          Агентство
Республики Казахстан                       Республики Казахстан
по делам здравоохранения

2000 ж. 24.08.                          2000 ж. 23. 08.
Түзу мекемелерінің
ішкі тәртібінің
Ережелері
Қазақстан Республикасының
Iшкi iстер министрлiгiнiң
2000 жылғы 6 қыркүйек
N 476 бұйрығына қосымша
Түзеу мекемелерiнiң iшкi тәртiп
ЕРЕЖЕЛЕРI
1-ТАРАУ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Түзеу мекемелерiндегi iшкi тәртiп
Ережелерiнiң мiндеттерi
1. Түзеу мекемелерiндегi iшкi тәртiптiң осы Ережелерi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексiнiң негiзiнде бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны атқару және өтеудiң заңмен қарастырылған тәртiптерi мен шарттарын iске асыру үшiн, сотталғандардың заңды мүдделерiн, құқықтарын қорғау үшiн неғұрлым қолайлы жағдай тудыру мақсатында мекемелер қызметiнiң тиiстi мәселелерiн реттейдi және нақтылайды.
2. Ережелер түзеу мекемелерiнiң (бұдан әрi - ТМ) қызметшiлерi, онда ұсталынушы сотталғандар, сондай-ақ осы мекемеге келетiн басқа да адамдар үшiн мiндеттi. Ереженi бұзған адам белгiленген тәртiппен жауапқа тартылады.
2-ТАРАУ. СОТТАЛҒАНДАРДЫ ТYЗЕУ МЕКЕМЕЛЕРIНЕ
ҚАБЫЛДАУ ТӘРТIБI
1. Сотталғандарды түзеу мекемелерiне қабылдау
3. Сотталғандарды ТМ-не қабылдауды колония бастығының кезекшi көмекшiсi (түрмеде-түрме бастығының кезекшi көмекшiсi, мекеменiң арнайы бөлiм қызметкерi және медициналық бөлiм қызметкерi жүзеге асырады. Жұмыс уақытынан тыс уақытта келген сотталғандардың шағын тобын колония бастығының кезекшi көмекшiсi, түрме және тәрбие колониясы бастықтарының кезекшi көмекшiлерi жүзеге асырады.
4. Сотталғандарды ТМ-не қабылдау кезiнде мекеме қызметкерлерi жеке iстерiнiң түгелдiгiн тексередi және олардың келген сотталғандардiкi екенiн анықтайды, жеке iстердегi қажеттi құжаттардың түгелдiгiн тексередi, медициналық қызметкер сотталғандарда дене жарақатының бар-жоғын анықтау мақсатында олардың денесiн сырттай қарап шығады.
5. ТМ-не келген сотталғандардың мәлiметтерi нақтыланған соң, олар толық тiнтуден, оларға тиiстi заттар қараудан өтедi. Бас бостандығынан айыру жазасына сотталғандардың пайдалануына және оларға сатуға тыйым салынған, сондай-ақ сотталғандарға өздерiмен алып жүруге, посылкамен, сәлемдемемен алуға және ТМ-нiң дүкенiнен алуға рұқсат етiлген заттар мен бұйымдар Тiзiмiнде қарастырылмаған заттар, бұйымдар, құжаттар және тамақ өнiмдерi (1-қосымша)/1 белгiленген тәртiппен алып қойылады, сақтау үшiн тапсырылады немесе сот шешiмi бойынша жойылады.
6. Сотталғандар бiр тәулiк iшiнде медициналық куәландырудан және медициналық көрсеткiштерi бойынша толық санитарлық тазартудан өтедi және карантин бөлiмшесiне орналастырылады, онда оларға 15 тәулiкке дейiн медициналық бақылау белгiленедi. Осы мерзiм iшiнде жұқпалы ауру анықталған жағдайда, олар дереу оқшауландырылады және мекемеде эпидемияға қарсы кешендi шаралар жүргiзiледi.

24.08.2000 г.                              23.08.2000 г.
Приложение
к приказу МВД
Республики Казахстан
от 6 сентября 2000 г.
N 476
ПРАВИЛА
ВНУТРЕННЕГО РАСПОРЯДКА
ИСПРАВИТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЙ
Глава 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Параграф 1. Задачи Правил внутреннего распорядка
исправительных учреждений
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка исправительных учреждений (далее - Правила) на основании Z970208_ Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан регламентируют и конкретизируют соответствующие вопросы деятельности учреждений в целях создания наиболее благоприятных возможностей для реализации предусмотренных законом порядка и условий исполнения и отбывания наказания в виде лишения свободы, охраны прав, законных интересов осужденных и исполнения ими своих обязанностей.
2. Правила обязательны для персонала исправительных учреждений (далее - ИУ), содержащихся в них осужденных, а также иных лиц, посещающих эти учреждения. Нарушение Правил влечет ответственность в установленном порядке.
ГЛАВА 2. ПОРЯДОК ПРИЕМА ОСУЖДЕННЫХ В
ИСПРАВИТЕЛЬНЫЕ УЧРЕЖДЕНИЯ
Параграф 1. Прием осужденных в исправительные учреждения
3. Прием осужденных в ИУ осуществляется дежурным помощником начальника колонии (в тюрьме - дежурным помощником начальника тюрьмы), работником специального отдела учреждения и работником медицинской части. Прием прибывших в нерабочее время небольших групп осужденных осуществляется дежурным помощником начальника колонии, дежурными помощниками начальников тюрьмы и воспитательной колонии.
4. Во время приема осужденных в ИУ работники учреждения проверяют наличие личных дел и устанавливают их принадлежность прибывшим осужденным, проверяют наличие в личных делах необходимых документов. Медицинский работник проводит наружный осмотр осужденных с целью выявления у них телесных повреждений.
5. Прибывшие в ИУ осужденные после уточнения их данных подвергаются полному обыску, а принадлежащие им вещи - досмотру. Вещи, изделия, вещества, документы и продукты питания, запрещенные к продаже и использованию осужденным к лишению свободы (приложение 1), а также не предусмотренные Перечнем вещей и предметов, которые осужденным разрешается иметь при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и приобретать в магазинах ИУ (приложение 2), изымаются в установленном порядке, передаются на хранение либо по решению суда уничтожаются.
6. В суточный срок осужденные проходят медицинское освидетельствование, полную санитарную обработку по медицинским показаниям и размещаются в карантинном отделении, где за ними устанавливается медицинское наблюдение продолжительностью до 15 суток. При выявлении в этот период инфекционных больных, они немедленно изолируются, и в учреждении проводится комплекс противоэпидемических мероприятий.

7. Карантиндiк үй-жайда жатқан кезде сотталғандар Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Ережеде белгiленген жаза өтеу тәртiптерiмен және шарттарымен, өздерiнiң құқықтарымен және мiндеттерiмен танысып, жаза өтеу режимiн бұзғаны үшiн қолданылатын жауапкершiлiк туралы ескертiледi. Оларға ТМ-де қадағалау және бақылау (оқшаулау) техникалық құралдары, ал қажет болған жағдайда заңдарда қарастырылған күш, арнаулы құралдар, қару және арнаулы бөлiмшелер қолданылатыны түсiндiрiледi.
8. Сотталғандарды отрядтарға, бөлiмшелерге, камераларға бөлу туралы шешiмдi олардың жеке бастарының ерекшелiктерiн, еңбекке тартылуын, жалпы және кәсiптiк бiлiм беру жүйесiнде оқытуды ескере отырып, ТМ бастығы жетекшiлiк ететiн түзеу мекемесiнiң комиссиясы қабылдайды. Комиссия құрамына түзеу мекемесi бастығының орынбасарлары, күзет, жедел, режимдi, тәрбие, арнайы, медициналық, психологиялық, өндiрiстiк және басқа да қызметтердiң өкiлдерi енедi. Тәрбие колонияларында комиссия құрамына бұдан басқа жалпы бiлiм беретiн мектептердiң, өндiрiстiк-техникалық училищелердiң қызметкерлерi кiредi. Комиссия шешiмi мекеме бастығының бұйрығымен ресiмделедi.
9. Сотталғандар түзеу мекемесiне келген соң 10 тәулiктен кешiктiрмей,
өзiнiң қалауы бойынша туысқандарының бiрiне мекеменiң пошталық мекен-жайы,
сотталғандардың посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдер арқылы алуына
рұқсат етiлетiн тамақ өнiмдерi мен бiрiншi кезекте қажеттi заттардың
тiзбесi, хат жазысу, ақша алу мен жiберу, сыртқа шығу, кездесу
тәртiптерiнiң негiзгi талаптары, сотталғанның телефонмен сөйлесу құқығы
көрсетiлген хабарлама жiберiледi.
3-ТАРАУ. ТҮЗЕУ МЕКЕМЕЛЕРIНДЕ ЖАЗАСЫН ӨТЕУШI
СОТТАЛҒАНДАРДЫҢ ҚҰҚЫҚТЫҚ ЖАҒДАЙЛАРЫ
1. Сотталғандардың түзеу мекемелерiндегi
жүрiс-тұрыстарының негiзгi ережелерi
10. Сотталғандар:
1) белгiленген жүрiс-тұрыс тәртiбiн бұзбай, күн тәртiбiнде
қарастырылған жеке уақытын пайдалануға;
2) өздерiнiң құқықтары мен мiндеттерi туралы, сот тағайындаған жаза түрiн өтеудiң шарттары мен тәртiптерi туралы түзеу мекемелерiнiң әкiмшiлiгiнен ақпарат алуға;
3) мекеменiң немесе жазалауды орындаушы органның әкiмшiлiгiне, жазалауды орындаушы органдар мен мекемелерден жоғары тұрған басқару органдарына, сотқа, прокуратура органдарына, өзге де мемлекеттiк органдарға, қоғамдық бiрлестiктерге, сондай-ақ адам құқығы мен бостандығын қорғау жөнiндегi халықаралық ұйымдарға ауызша және жазбаша ұсыныстар, өтiнiштер беруге және шағым жасауға;
4) өз ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн кез-келген басқа тiлде түсiнiк беруге және хат-хабар алысуға, қажет болған жағдайда аудармашының қызметiн пайдалануға. Сотталғандарға жауап өтiнiш жасаған тiлiнде қайтарылады. Өтiнiш жасаған тiлде жауап қайтаруға мүмкiндiк болмаған жағдайда жауап Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тiлiнде немесе ресми түрде қолданылатын орыс тiлiнде берiледi;

7. Во время нахождения в карантинном помещении осужденные знакомятся с порядком и условиями отбывания наказания, со своими правами и обязанностями, установленными законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами, предупреждаются об ответственности за нарушение режима отбывания наказания. Им разъясняется о применении в ИУ технических средств надзора и контроля (изоляции), а в случаях, предусмотренных законодательством, физической силы, специальных средств, оружия и специальных подразделений.
8. Решение о распределении осужденных по отрядам (отделениям, камерам) с учетом их личностных особенностей, привлечении их к труду, обучению в системе общего и профессионального образования принимается комиссией исправительного учреждения, возглавляемой начальником учреждения. В состав комиссии включаются заместители начальника исправительных учреждений, представители служб охраны, оперативной, режимной, воспитательной, специальной, медицинской, психологической, производственной и других. В воспитательных колониях в состав комиссии, кроме того, включаются работники общеобразовательной школы и производственно-технического училища. Решение комиссии оформляется приказом начальника учреждения.
9. Не позднее 10 дней со дня прибытия осужденного в исправительное учреждение, по его выбору, одному из родственников направляется уведомление с указанием почтового адреса учреждения, перечня продуктов питания и предметов первой необходимости, которые можно получать осужденным в посылках, передачах и бандеролях, основных требований порядка переписки, получения и отправления денежных переводов, предоставления выездов, свиданий, праве осужденных на телефонные разговоры.
ГЛАВА 3. ПРАВОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ ОСУЖДЕННЫХ, ОТБЫВАЮЩИХ
НАКАЗАНИЯ В ИСПРАВИТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЯХ
Параграф 1. Основные правила поведения осужденных
в исправительных учреждениях
10. Осужденные имеют право:
1) распоряжаться личным временем, предусмотренным распорядком дня, не нарушая при этом установленных правил поведения;
2) получать информацию о своих правах и обязанностях, о порядке и условиях отбывания назначенного судом вида наказания;
3) обращаться с устными и письменными предложениями, заявлениями и жалобами к администрации учреждений или органа, исполняющего наказание, в вышестоящие органы управления учреждениями и органами, исполняющими наказания, в суд, органы прокуратуры, иные государственные органы, общественные объединения, а также в международные организации по защите прав и свобод человека;
4) давать объяснения и вести переписку на родном языке или на любом другом языке, которым они владеют, в необходимых случаях пользоваться услугами переводчика. Ответы осужденным даются на языке обращения. При отсутствии возможности дать ответ на языке обращения он дается на государственном языке Республики Казахстан или на официально употребляемом русском языке;

5) қорғаушылардың, сондай-ақ осындай көмек көрсетуге уәкiлеттi басқа
адамдардың заң көмегiн пайдалануға;
6) Тiзбеде (2-қосымша) көрсетiлген тамақ өнiмдерiн, заттар мен
бұйымдарды алу және сақтауға;
7) мәдени-бұқаралық және спорттық шараларға қатысу, кiтапхана стол
ойындарын, музыкалық аспаптарды пайдалануға;
8) сотталғандардың өз күшiмен жұмыс iстейтiн ұйымдарына және қоғамдық
қорларына өз еркiмен кiруге;
9) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әлеуметтiк
қамсыздандырылуға, зейнетақы алуға;
10) денсаулығын сақтау үшiн қажеттi материалдық-тұрмыстық және
медициналық-санитарлық қамсыздандырылуға;
11) мекеме қызметкерлерi тарапынан сыпайы қарым-қатынасқа ие болуға
құқылы;
12) қамауға алу, бас бостандығын шектеу және бас бостандығынан айыру жазаларына сотталған шетелдiктер өз мемлекеттерiнiң дипломатиялық өкiлдiктерiмен және консулдық мекемелерiмен, ал Қазақстан Республикасында дипломатиялық және консулдық мекемелерi жоқ елдiң азаматтары олардың мүддесiн қорғауды өзiне алған мемлекеттiң дипломатиялық өкiлдiгiмен немесе оларды қорғаумен айналысатын халықаралық ұйымдармен байланыс құқығы бар;
13) сотталғандарға ар-ождан бостандығы мен дiни наным бостандығына кепiлдiк берiледi. Дiни салттарды орындау ерiктi болып табылады. Ол iшкi тәртiптi бұзбауы, сондай-ақ жаза өтеп жүрген басқа адамдардың құқығына қысым жасамауы керек.
11. Сотталғандар:
1) ТМ-да орнатылған күн тәртiбi мен жүрiс-тұрыс ережелерiн қатаң сақтауға;
2) түзеу мекемесiнiң мүлкiне және мүлiктердiң басқа түрiне ұқыпты қарауға;
3) еңбекке және оқуға адал ниетпен қарауға;
4) өзара және ТМ қызметкерлерiмен, өзге адамдармен қарым-қатынаста сыпайы болуға, олардың заңды талаптарын мүлтiксiз орындауға;
5) тұратын жерiн және қызметтiк үй-жайды, жұмыс орнын, киiмiн таза ұстауға, төсек-орнын белгiленген үлгi бойынша жинауға, жеке бас гигиенасы ережелерiн сақтауға, шашын қысқа алдыруға, тамақ өнiмдерiн және жеке пайдаланатын заттарды арнайы жабдықталған орындар мен үй-жайларда сақтауға;
6) түзеу мекемесiнiң аймағында тек саппен қозғалуға;
7) түзеу мекемесiн және оның аумағына жататын жерлердi көрiктендiру жөнiндегi, сондай-ақ сотталғандардың мәдени-тұрмыстық жағдайларын жақсарту жөнiндегі жұмыстарды орындауға;
8) колония-қоныстарда және тәрбие колонияларында ұсталушылардан басқалары, сондай-ақ жаза өтеудiң әбден жеңiлдетiлген жағдайына ауыстырылған сотталғандардан басқалары киiмге белгiленген үлгiдегi төс және қол белгiлерiн (3-қосымша) тағып жүруге;
9) түрмелерде, камералық үлгiдегi үй-жайларда серуенге шығу және серуен кезiнде белгiленген мiнез-құлық ережелерiн сақтауға, камерада кезек бойынша кезекшiлiк атқаруға;

5) пользоваться юридической помощью адвокатов, а также иных лиц, уполномоченных на оказание такой помощи;
6) приобретать и хранить продукты питания, предметы и вещи, предусмотренные перечнем (приложение 2);
7) участвовать в культурно-массовых и спортивных мероприятиях, пользоваться библиотекой, настольными играми, музыкальными инструментами;
8) добровольно вступать в самодеятельные организации осужденных;
9) на социальное обеспечение, на получение пенсии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) на материально-бытовое и медико-санитарное обеспечение, необходимое для охраны здоровья;
11) на вежливое обращение со стороны персонала учреждения;
12) иностранцы, осужденные к лишению свободы, имеют право поддерживать связь с дипломатическими представителями и консульскими учреждениями своих государств, а граждане стран, не имеющих дипломатических и консульских учреждений в Республике Казахстан, с дипломатическими представительствами государства, взявшего на себя защиту их интересов, или с международными организациями, занимающимися их защитой;
13) осужденным гарантируется свобода совести и свобода вероисповедания. Отправление религиозных обрядов является добровольным. Оно не должно нарушать внутреннего распорядка, а также ущемлять права других лиц, отбывающих наказание.
11. Осужденные обязаны:
1) строго соблюдать правила поведения и распорядок дня, установленный в ИУ;
2) бережно относиться к имуществу исправительного учреждения и другим видам имущества;
3) добросовестно относиться к труду и учебе;
4) быть вежливыми между собой и в обращении с персоналом ИУ и иными лицами, беспрекословно выполнять их законные требования;
5) содержать в чистоте и опрятности жилые и служебные помещения, рабочие места, одежду, по установленному образцу заправлять постели, соблюдать правила личной гигиены, иметь короткую стрижку волосистых частей головы, хранить продукты питания и предметы индивидуального пользования в специально оборудованных местах и помещениях;
6) передвигаться по территории исправительного учреждения только строем;
7) выполнять работы по благоустройству исправительных учреждений и прилегающих к нему территорий, а также по улучшению культурно-бытовых условий осужденных;
8) носить на одежде установленного образца нагрудные и нарукавные знаки (приложение 3), за исключением осужденных, содержащихся в колониях-поселениях и воспитательных колониях, а также осужденных, переведенных на льготные условия отбывания наказания;
9) в тюрьмах, помещениях камерного типа, на строгих условиях отбывания наказания выходить на прогулку и соблюдать установленные на период прогулки правила поведения, поочередно нести дежурство по камерам;

10) түзеу мекемелерiнiң қызметкерлерiмен және түзеу мекемелерiне келетiн басқа лауазымды қызметкерлермен кездескен кезде, орнынан тұруға және олармен сәлемдесуге мiндеттi;
11) сотталғандардың меншiгiндегi музыкалық аспаптар сақтау үшiн қоймаға тапсырылады немесе клубқа берiледi. Оларды пайдалануға күн тәртiбiнде белгiленген уақытта арнайы бөлiнген үй-жайларда рұқсат етiледi.
12. Сотталғандардың:
1) күзет объектiсiнiң желiсiн немесе түзеу мекемесiнiң шекарасын бұзуына;
2) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз тұрғын және өндiрiстiк аймақтың оқшауланған учаскесiнiң шегiнен шығуына;
3) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз өздерi тұрмайтын жатақханаларда немесе өздерi жұмыс iстемейтiн өндiрiстiк объектiлерде болуына;
4) тiзбеде (1-қосымша) көрсетiлген заттарды, бұйымдарды алуына, дайындауына, пайдалануына және сақтауына;
5) арнайы бөлiнбеген орындарда темекi шегуiне;
6) жеке пайдалануындағы тамақ өнiмдерiн, заттарды, бұйымдар мен нәрселердi басқа сотталғандардың пайдасына сатуына немесе өзге де әдiспен шеттетуiне;
7) материалдық және өзге де пайда табу мақсатымен карта және басқа да ойындар ойнауына;
8) өзiне немесе басқа адамдарға татуировка салуына;
9) балағат сөздер айтуына, тiлдеуiне немесе жаргон сөздердi пайдалануына, лақап ат беруiне және иемденуiне;
10) осы Ережелермен бекiтiлген тәртiпке қарамастан хат-хабар жiберуiне және алуына;
11) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз жануарлар мен құстарды ұстауына, бау-бақшамен айналысуына, декоративтi балықтарды, бөлме өсiмдiктерiн өсiруiне (тәрбие колонияларында тiрi табиғат бұрыштары ұйымдастырылуы мүмкiн);
12) қабырғаларға, тумбаларға және кереуеттерге фотографиялар, репродукциялар, құттықтау хаттар, газет және журнал қиындыларын iлуiне;
13) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз ұйықтайтын орнын бүркемелеуiне және ауыстыруына, сондай-ақ өндiрiстiк, коммуналдық-тұрмыстық және басқа да қызметтiк және қосалқы үй-жайларда ұйықтайтын орын жабдықтауына;
14) түзеу мекемесiнiң өндiрiс және басқа да объектiлерiнде өз бетiмен әртүрлi құрылыстар салуына, шкафтар, сейфтер және т.б. орналастыруына;
15) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз қайрау құралдарын, аспаптарын, электроэнергиясын, өндiрiс қажеттiлiгiне арналмаған механизмдер мен материалдарды пайдалануына;
16) қарастырылмаған орындарда тамақ әзiрлеуiне және тамақтануына;
17) күн тәртiбiн бұзуына, дене мүшелерiне зақым келтiруiне, сондай-ақ басқаларды осындай iс-әрекеттерге итермелеуiне және басқалардың оны орындауға көмектесуiне;
18) алкогольдi, сондай-ақ есiрткi және елiртетiн заттарды пайдалануына;
19) ғимараттардың, цехтардың, құрылыстардың төбесiне шығуына, iшкi тыйым салынған аймақтағы қоршауға жақындауына;

10) при встрече с работниками исправительных учреждений и другими должностными лицами, посещающими исправительные учреждения, вставать и здороваться с ними;
11) музыкальные инструменты, имеющиеся в собственности осужденных, сдаются на склад для хранения, либо передаются на сохранность в клубы. Пользование ими разрешается в специально отведенных помещениях во время, установленное распорядком дня.
12. Осужденным запрещается:
1) нарушать линию охраны объектов, либо границы территории
исправительных учреждений;
2) выходить без разрешения администрации за пределы изолированных
участков жилых и производственных зон;
3) находиться без разрешения администрации в общежитиях, в которых
они не проживают, либо на производственных объектах, на которых они не
работают;
4) приобретать, изготавливать, употреблять и хранить предметы,
изделия и вещества, предусмотренные перечнем (приложение 1);
5) курить в неотведенных для этого местах;
6) продавать и отчуждать иным способом в пользу других осужденных
продукты питания, предметы, изделия и вещества, находящиеся в личном
пользовании;
7) играть в карты, другие игры, с целью материальной или иной выгоды;
8) наносить себе или другим лицам татуировки;
9) выражаться нецензурной бранью, сквернословить или употреблять
жаргонные слова, давать и присваивать клички;
10) направлять и получать корреспонденцию вопреки порядку,
установленному настоящими Правилами;
11) без разрешения администрации содержать животных и птиц; заниматься огородничеством; разводить декоративных рыб; комнатные растения (в воспитательных колониях могут организовываться уголки живой природы);
12) вывешивать фотографии, репродукции, открытки, вырезки из газет и
журналов на стенах, тумбочках и кроватях;
13) занавешивать и менять без разрешения администрации спальные
места, а также оборудовать спальные места на производстве, в
коммунально-бытовых и других служебных и подсобных помещениях;
14) самовольно возводить на производственных и иных объектах
исправительных учреждений различные постройки, шкафы, сейфы и т.п.;
15) пользоваться без разрешения администрации заточным оборудованием,
инструментом, электроэнергией, механизмами и материалами не для
производственных нужд;
16) приготавливать и употреблять пищу в непредусмотренных для этого
местах;
17) нарушать распорядок дня, осуществлять членовредительство, а также
уговаривать других и помогать другим в выполнении таких поступков;
18) употреблять алкоголь, а также наркотики и одурманивающие вещества;
19) подниматься на крыши зданий, цехов, строений и другие сооружения,
подходить к ограждению внутренней запретной зоны;

20) әкiмшiлiктiң рұқсатынсыз жұмыс орнын, жатақхананы және бұқаралық iс-шаралар өткiзiлiп жатқан үй-жайларды тастап кетуiне тыйым салынады.
2. Сотталғандардың түзеу колония-қоныстардағы және
колониядан тыс тұратын сотталған әйелдердiң
жүрiс-тұрыс ережелерiнiң ерекшелiктерi
13. Колония-қоныстарда бас бостандығынан айыруға сотталғандар күзетсiз ұсталады, бiрақ колония-қоныс әкiмшiлiгiнiң қадағалауында болады.
14. Сотталғандар:
1) мекеменiң iшкi еңбек тәртiбiнiң ережелерiне сәйкес ұйқыға бөлiнген уақыттан басқа кезде колония-қоныстың шегiнде еркiн қозғала алады;
2) колония-қоныс әкiмшiлiгiнiң рұқсатымен колония-қоныстан тыс, бiрақ тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық құрылым шегiнде, егер олардың атқаратын жұмыстарының сипатына қарай немесе оқуына байланысты қажет болса қадағалаусыз жүрiп-тұра алады;
3) азаматтық киiм киiп жүре алады;
4) өзiмен бiрге ақша және бағалы заттар алып жүредi;
5) ақша пайдалана алады, посылка, сәлемдеме және бандерольдер алады;
6) санына шек қойылмайтын кездесулер ала алады;
7) отбасы бар болса әкiмшiлiктiң рұқсатымен колония-қоныс аумағында немесе одан тыс жерде жалға алған немесе өзiнiң тұрғын алаңында тұра алады;
8) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық құрылымға сай келетiн аумақтың шегiнде орналасқан жоғары және орта кәсiптiк бiлiм беру мекемелерiнде сырттай оқи алады;
15. Сотталғандардың:
1) колония-қоныс аумағынан өз бетiнше кетуге, колониядан тыс жерде тұруға;
2) колония әкiмшiлiгi анықтаған аумақ шекарасын бұзуға;
3) кез-келген отты және суық қарулар алуға, сондай-ақ транспорт құралдарын алуға, сақтауға және оларды пайдалануға құқығы жоқ.
16. Сотталғандар:
1) Сотталғандар күн сайын, ал отбасымен бiрге тұратын сотталғандар айына төрт ретке дейiн, күн тәртiбiнде белгiленген уақытта тiркелу үшiн колония-қоныс бастығының кезекшi көмекшiсiне келуге;
2) отряд бастығының талабы бойынша сотталғандармен жеке тәрбиелiк шаралар өткiзу үшiн келуге;
3) отбасы жоқ болса колония-қоныстың жатақханасында тұруға мiндеттi.
3. Сотталғандар мен түзеу мекемелерi
қызметкерлерiнiң өзара қарым-қатынасы
17. Түзеу мекемелерiнiң қызметкерлерi мен сотталғандардың өзара қарым-қатынасы сотталғандарды түзеу және тәрбиелеу мақсаттарымен анықталады және заңдылықтың қатаң сақталуына негiзделедi.
18. Сотталғандар ТМ қызметкерлерiмен кездескен кезде оларды "Сiз" деп
атай отырып, "азамат", "азаматша" және одан әрi шенi немесе лауазымына
қарай атауға, ал, тәрбие колонияларында сонымен бiрге аты және әкесiнiң
атымен атауға мiндеттi.

20) оставлять без разрешения администрации рабочие места, общежития и
помещения, в которых проводятся массовые мероприятия.
Параграф 2. Особенности правил поведения осужденных в
исправительных колониях-поселениях и осужденных женщин,
проживающих вне колонии
13. В колониях-поселениях осужденные к лишению свободы содержатся без охраны, но под надзором администрации колонии-поселения.
14. Осужденные могут:
1) свободно передвигаться в пределах колонии-поселения, кроме времени, отведенного правилами внутреннего трудового распорядка учреждения для сна;
2) с разрешения администрации колонии-поселения передвигаться без надзора вне колонии-поселения, но в пределах территории соответствующего административно-территориального образования, если это необходимо по характеру выполняемой ими работы, либо в связи с обучением;
3) носить гражданскую одежду;
4) иметь при себе деньги и ценные вещи;
5) пользоваться деньгами, получать посылки, передачи и бандероли;
6) иметь свидания без ограничения их количества;
7) проживать, при наличии семьи, с разрешения администрации на арендованной или собственной жилой площади на территории колонии-поселения или за ее пределами;
8) заочно обучаться в образовательных учреждениях высшего и среднего профессионального образования, расположенных в пределах территории соответствующего административно-территориального образования.
15. Осужденные не вправе:
1) самовольно оставлять территорию колонии-поселения, проживать вне
колонии;
2) нарушать границу территории, определенную администрацией колонии;
3) приобретать, хранить любое огнестрельное и холодное оружие, а
также транспортные средства и пользоваться ими.
16. Осужденные обязаны:
1) ежедневно, а осужденные, проживающие с семьями, не реже четырех
раз в месяц, в установленное распорядком дня время являться к дежурному
помощнику начальника колонии для регистрации;
2) являться, по требованию начальника отряда, для проведения с ними
индивидуально-воспитательных мероприятий;
3) при отсутствии семьи проживать в общежитиях колоний-поселений.
Параграф 3. Взаимоотношения осужденных и персонала
исправительных учреждений
17. Взаимоотношения сотрудников исправительных учреждений с осужденными определяются целями исправления и перевоспитания осужденных и основываются на строжайшем соблюдении законности.
18. Осужденные обязаны здороваться при встрече с работниками ИУ и обращаться к ним на "Вы", называя их "гражданин", "гражданка", и далее по званию, либо занимаемой должности, а в воспитательных колониях, кроме того, по имени и отчеству.

19. Мекеме қызметкерлерi сотталғандарды "Сiз" деп, "сотталған",
"азамат", "азаматша" деп және тегiмен атайды. Тәрбие колонияларында
қызметкерлер сотталғандарға "сен", "тәрбиеленушi" дейдi, сондай-ақ атымен
атай алады.
20. Қызметкерлерге сотталғандармен және олардың туысқандарымен қызмет
мүддесiне байланысы жоқ қандай да бiр қарым-қатынас жасауға және олардың
қызметiн пайдалануға тыйым салынады.
4-ТАРАУ. ТҮЗЕУ МЕКЕМЕЛЕРIНДЕГI КҮН ТӘРТIБI
1. Күн тәртiбi ұғымы
21. Әрбiр түзеу мекемесінде сотталғандардың әртүрлi құрамына қарай
жұмыс ерекшелiктерi, жыл маусымы, жергiлiктi жердiң жағдайы және басқа да
нақты жағдайлар ескерiле отырып, қатаң реттелген күн тәртiбi белгiленедi.
22. Күн тәртiбiне түру, тексеру, жату, жуыну, дене шынықтыру, тамақ
iшу, жұмысқа бөлу, өндiрiсте, оқуда, тәрбие және спорттық-бұқаралық
шараларда және т.б. болу уақыттары кiредi. Сотталғандардың үзiлiссiз сегiз
сағаттық ұйқысы және оларға жеке уақыт беру қарастырылады.
23. Үлгi ретiнде алынған күн тәртiбiн (4-қосымша) түзеу мекемесiнiң
бастығы бекiтедi және ол қызметкерлерге және сотталғандарға жеткiзiледi.
2. Сотталғандарды жұмысқа бөлу
24. Сотталғандар күн тәртiбiмен белгiленген уақытта отряд, бригада
бойынша жұмысқа бөлу үшiн бөлiнген жерде сапқа тұрғызылады, бұл ретте
олардың сырт пiшiнi тексерiледi.
25. Түзеу мекемелерiнiң бастықтары еңбек жағдайын ескере отырып сотталғандардың өндiрiс объектiлерiндегi жүрiс-тұрыс тәртiбiн белгiлейдi, онда сотталғандардың объектiге саппен келулерi, цех (учаске) бастықтарының немесе шеберлердiң нұсқаулама өткiзулерi, жұмыс қорытындысын шығару, жұмыс орнын тапсыру тәртiбi және т.б. қарастырылады.
3. Тамақтандыру тәртiбi
26. Сотталғандар күн тәртiбiнде белгiленген сағатта, отряд, бөлiмше,
бригада бойынша асханада немесе жұмыс объектiсiндегi тамақ тарататын
үй-жайда тамақтанады. Егер асхана тұрғын және өндiрiстiк аймақ ортасында
болса, ауысыммен жұмыс iстейтiндердi тамақтандыру асханада, тұрғын
аймақтағы адамдарды өндiрiсте жұмыс iстеп жүрген сотталғандардан оқшау
ұйымдастырылады.
27. Тәрбие колонияларында таңертеңгi, түскi және кешкi тамақ асханада
ұйымдастырылады.
28. Коммуналды-тұрмыстық объектiлердiң (монша, шаштараз, кiр жуу және
т.б.) үздiксiз жұмысын қамтамасыз ету мақсатында түзеу мекемелерiнiң
бастықтары осы объектiлерде жұмыс iстеп жүрген сотталғандарға тиiстi
отрядтардың, бөлiмшелердiң, бригадалардың құрамында тамақтануға рұқсат
берулерi мүмкiн.

19. Работники учреждений обращаются к осужденным на "Вы" и называют их "осужденный", "осужденная", "гражданин", "гражданка" и по фамилии. В воспитательных колониях работники могут обращаться к осужденным также на "ты" и называть их "воспитанник", "воспитанница", а также по имени.
20. Работникам категорически запрещается вступать в какие-либо отношения с осужденными и их родственниками, не вызываемые интересами службы, а также пользоваться их услугами.
ГЛАВА 4. РАСПОРЯДОК ДНЯ В ИСПРАВИТЕЛЬНЫХ
УЧРЕЖДЕНИЯХ
Параграф 1. Понятие распорядка дня
21. В каждом исправительном учреждении организуется строго регламентированный распорядок дня с учетом особенностей работы с тем или иным составом осужденных, времени года, местных условий и других конкретных обстоятельств.
22. Распорядок дня включает в себя время подъема, проверки, отбоя, туалета, физической зарядки, принятия пищи, развода на работу, нахождения на производстве, учебе, воспитательных и спортивно-массовых мероприятиях и т.д. Предусматривается непрерывный восьмичасовой сон осужденных и предоставление им личного времени.
23. Распорядок дня, разработанный применительно к примерному (приложение 4), утверждается приказом начальника исправительного учреждения и доводится для сведения персонала и осужденных.
Параграф 2. Развод осужденных на работу
24. В установленное распорядком дня время осужденные поотрядно, побригадно выстраиваются в отведенных местах для развода на работу, при этом проверяется их внешний вид.
25. Начальниками исправительных учреждений с учетом местных условий труда устанавливается порядок поведения осужденных на производственных объектах, который предусматривает прибытие осужденных на объекты строем, инструктаж их начальниками цехов (участков) или мастерами, подведение итогов работы, порядок сдачи рабочих мест и др.
Параграф 3. Порядок приема пищи
26. Прием пищи производится в часы, установленные распорядком дня, поотрядно, по отделениям, побригадно в столовой либо в раздаточном помещении на объектах работы. Если столовая расположена на стыке жилой и производственной зон, прием пищи работающей сменой может организовываться
в столовой, с обеспечением изоляции лиц, находящихся в жилой зоне, от
осужденных, работающих на производстве.
27. В воспитательных колониях завтрак, обед и ужин организуется в
столовых.
28. В целях обеспечения непрерывной работы коммунально-бытовых
объектов (бани, парикмахерской, прачечной и т.д.) начальники
исправительных учреждений могут разрешить осужденным, работающим на этих
объектах, прием пищи не в составе соответствующих отрядов, отделений,
бригад.

29. Күзет қамауынан немесе түзеу мекемелерi әкiмшiлiктерiнiң
қадағалауынан босатылған сотталғандар, сондай-ақ ерiп жүрусiз немесе
айдауылсыз жүрiп-тұруға құқығы барлар және колониядан тыс жерде тұратындар
тұратын жерiнде немесе жұмыс объектiсiнде тамақтана алады.
30. Камерада ұсталушы сотталғандар камерада немесе өндiрiсте
тамақтанады.
31. Тамақтану кезiнде сотталғандардың тиiстi тәртiптi сақтауларын
қолдау үшiн асханада түзеу мекемелерi әкiмшiлiктерiнiң өкiлдерi және
бақылау құрамы болады.
4. Сотталғандарды жеке қабылдау
32. Түзеу мекемелерiнiң басшылары, сондай-ақ бөлiм және қызмет бастықтары сотталғандарды жеке қабылдауды график бойынша жүзеге асырады. Сотталғандардың көтерген мәселелерi және оларды қарау нәтижелерi көрсетiлген, қабылдауда болған сотталғандардың есебi мекеменiң кеңсесiнде сақталатын журналда жүргiзiледi.
33. Қылмыстық-атқару жүйесiнiң жоғары тұрған органдарының қызметкерлерi түзеу мекемелерiне келген кезде өздерiнiң құзырына жататын мәселелер бойынша сотталғандарды қабылдайды. Бұл қызметкерлер қабылдаған сотталғандардың есебi аталған журналдың екiншi бөлiмiнде жүргiзiледi.
34. Түзеу мекемелерiнiң бастықтары немесе олардың уәкiлеттiлiгi берiлген адамдар айында кемiнде бiр рет қабылдау кезiнде қабылданған шешiмдердiң орындалуын тексередi.
5. Сотталғандардың бар-жоғын тексеру
35. Түзеу мекемелерiндегi сотталғандардың бар-жоғын тексеру күн сайын таңертең және кешке күн тәртiбiнде белгiленген сағатта жүзеге асырылады. Қажет болған жағдайда тәулiктiң кез-келген уақытында тексеру жүргiзiледi. Осы кезде сотталғандардың сыртқы келбетi қоса тексерiледi.
36. Тексеру белгiленген орында жалпы сапта отряд бойынша әр адамды жеке-жеке санау және топ тiзiмi бойынша тегiмен атау жолымен жүргiзiледi. Сапқа тұрудан жұмыстан соң демалып жатқандар, ауруы бойынша (төсек тартып жатқандар) босатылғандар, сондай-ақ жұмыстан босату мүмкiн емес жұмыстағы адамдар босатылады. Оларды тексеру келген орындары бойынша жүргiзiледi.
37. Жауын-шашынды ауа-райы және төменгi температура кезiнде Жылдың суық мезгiлiндегi ашық ауада жұмыс iстеу туралы ережелерге сәйкес үй-жайлардан тыс жерлердегi жұмыстарға жол берiлмейдi, тексерулер үй-жайда өткiзiледi.
38. Таңертеңгi және кешкi тексерулер 40 минуттан аспауы керек. Тексерулерге түзеу мекемелерiнiң бастықтары, олардың орынбасарлары және қызмет бастықтары қатысады.
39. Колониялардың айыптық және тәртiптiк изоляторларындағы, камералық үлгiдегi үй-жайларындағы, түрмелердегi сотталғандардың бар-жоғын тексеру камера бойынша, ал жазасын қатаң жағдайда өтеушiлердiң, қауiпсiз орындарда ұсталушылардың, айдауылсыз және ерiп жүрусiз жүрiп-түру құқығын пайдаланушылардың және түзеу мекемелерi әкiмшiлiктерiнiң қадағалауына күзет қамауынан және күзеттен босатылғандардың бар-жоғын тексеру тұрғылықты жерiнде жүргiзiледi.

29. Осужденными, освобожденными из-под стражи или охраны под надзор
администрации исправительных учреждений, а также пользующимися правом
передвижения без конвоя или сопровождения и проживающими за пределами
колонии, прием пищи осуществляется в местах проживания или на объектах
работ.
30. Осужденные, содержащиеся в камерах, пищу принимают покамерно или
на производстве.
31. Для поддержания должного порядка во время приема пищи осужденными
в столовых присутствуют представители администрации и контролерский состав
исправительных учреждений.
Параграф 4. Личный прием осужденных
32. Личный прием осужденных осуществляется руководством исправительных учреждений, а также начальниками отделов и служб по графику. Учет принятых на прием осужденных с указанием вопросов, с которыми они обращались, и результатах их рассмотрения производится в журнале, который хранится в канцелярии учреждения.
33. Сотрудники вышестоящих органов уголовно-исполнительной системы проводят прием осужденных по вопросам, входящим в их компетенцию, при посещении исправительного учреждения. Учет осужденных, принимаемых этими работниками, ведется во второй части указанного журнала.
34. Начальники исправительных учреждений или лица, уполномоченные ими, не реже одного раза в месяц проверяют исполнение решений, принятых во время приема.
Параграф 5. Проверки наличия осужденных
35. Проверки наличия осужденных в исправительных учреждениях осуществляются ежедневно утром и вечером в часы, определенные распорядком дня. В необходимых случаях они могут проводиться в любое время суток. Одновременно проверяется внешний вид осужденных.
36. Проверки проводятся в установленном месте на общем построении путем количественного подсчета и пофамильной переклички, поотрядно списком. От построения освобождаются отдыхающие после работы, имеющие освобождение по болезни (с постельным режимом), а также занятые на работах, оставление которых невозможно. Их проверка проводится по местам пребывания.
37. В ненастную погоду и при низкой температуре, по указанию начальника исправительного учреждения, проверки проводятся в помещении.
38. Утренние и вечерние проверки не должны длиться свыше 40 минут. На проверках присутствуют начальники исправительных учреждений, их заместители и начальники служб.
39. Проверки наличия осужденных в штрафных и дисциплинарных изоляторах, помещениях камерного типа колоний, в тюрьмах проводятся покамерно, а отбывающие наказание в строгих условиях, содержащихся в безопасных местах, пользующихся правом передвижения без конвоя или сопровождения и освобожденных из-под стражи и охраны под надзор администрации исправительных учреждений в месте проживания.

40. Қоныс-колонияларында отбасымен бiрге тұратын сотталғандардың бар-жоғын тексерудi күн тәртiбiнде белгiленген уақытта колония бастығының кезекшi көмекшiсi және бақылау құрамы жүргiзедi.
6. Сотталғандардың колония шегiнде жүрiп-түру тәртiбi
41. Сотталғандар тобының колониялар (колония-қоныстардан басқа)
аумағында жүрiс-тұрысы әкiмшiлiк өкiлiнiң iлесуiмен сотталғандардың
iшiндегi басшы адамның басқаруы арқылы сап бойынша жүзеге асырылады.
42. Жеке уақыттарында сотталғандар оқшауланған учаскелер шегiнде, ал
түзеу мекемесi аймағының басқа бөлiгiнде - әкiмшiлiк өкiлiнiң рұқсатымен
жүрiп-тұра алады. Жатар уақыттан таңертеңгi тұратын уақытқа дейiн
сотталғандардың тұрғын үй-жай шегiнен тыс жерде жүрiп-тұруына жол
берiлмейдi.
43. Жазасын қатаң шарттарда өтеушi сотталғандардың құлыпқа жабылатын
үй-жайлардан тыс жерлерде жүрiп тұруы тек қана әкiмшiлiк өкiлдерiнiң ерiп
жүруi арқылы жүзеге асырылады.
5-ТАРАУ.  СОТТАЛҒАНДАРДЫҢ  ТАМАҚ ӨНIМДЕРIН,
БIРIНШI КЕЗЕКТЕ ҚАЖЕТ ЗАТТАРДЫ САТЫП АЛУЫ,
ОЛАРДЫ ПОСЫЛКАЛАР, СӘЛЕМДЕМЕЛЕР, БАНДЕРОЛЬДЕР
АЛУЫ ЖӘНЕ ҚОСЫМША ҚЫЗМЕТТЕР КӨРСЕТУ
1. Сотталғандардың тамақ өнiмдерiн, бiрiншi
кезекте қажет заттарды сатып алу және қосымша
қызметтер көрсету тәртiбi
44. Түзеу мекемелерiнде сотталғандарға тамақ өнiмдерiн, бiрiншi кезекте қажет заттарды сату үшiн демалыс және мереке күндерiн қоспағанда күн сайын жұмыс iстейтiн дүкендер ұйымдастырылады. Сотталғандар бұл дүкендерде күн тәртiбiмен бөлiнген уақытта, кезекке тұруды (топ және бригада бойынша) ескере отырып қолма-қол төлемсiз сауда жасай алады.
45. Камералық үлгiдегi үй-жайларда және жалғыз адамдық камераларда, қауiпсiз орындарда және тәрбие колонияларының оқшауланған тұрғын үй-жайларында ұсталушы сотталғандар, күзет қамауынан түзеу мекемесi әкiмшiлiгiнiң қадағалауына босатылғандар, сондай-ақ айдаусыз, ерiп жүрусiз жүрiп-тұру құқығын пайдаланатын және ТМ-нiң шегiнен тыс жерде тұратын сотталғандардың өтiнiшi бойынша тамақ өнiмдерiн, бiрiншi кезекте қажет заттарды түзеу мекемесiнiң қызметкерi (топ бастығы немесе оның орнындағы адам) сатып ала алады. Мұндай мақсатпен тамақ өнiмдерiн, бiрiншi кезекте қажет заттарды сатып алуға құқығы бар әрбiр сотталған адамға өтiнiш бланкасы берiледi, ол толтырылған соң әкiмшiлiкке тапсырылады. Сауда жасаушы қызметкер алдын ала қаржы бөлiмiнен не болмаса бухгалтериядан сотталғанның жеке есеп шотында ақшасының бар-жоғын тексерiп алады. Сатып алынған товарды өтiнiшке қол қойғызып, сотталғанға бередi.
46. Камералық үлгiдегi үй-жайда және жалғыз адамдық камерада ұсталынушылар үшiн тамақ өнiмдерiн, бiрiншi кезекте қажет заттарды сатып алу жеке шоттарда ақшалай қаражат болған жағдайда ай сайын жүргiзiледi.

40. Проверки наличия осужденных, проживающих с семьями, в колониях-поселениях осуществляются в установленное распорядком дня время дежурным помощником начальника колонии и контролерским составом.
Параграф 6. Порядок передвижения осужденных
в пределах колонии
41. Передвижение групп по территории колонии (за исключением
колонии-поселения) осуществляется строем под управлением старшего из них
или в сопровождении представителя администрации.
42. В личное время осужденные могут передвигаться в пределах
изолированного участка, а по остальной части территории исправительных
учреждений - с разрешения представителей администрации. В период от отбоя
до подъема передвижение осужденных за пределами жилого помещения не
допускается.
43. Передвижение осужденных, отбывающих наказание в строгих условиях,
за пределами запираемых помещений осуществляется только в сопровождении
представителей администрации.
ГЛАВА 5. ПРИОБРЕТЕНИЕ ОСУЖДЕННЫМИ ПРОДУКТОВ
ПИТАНИЯ,ПРЕДМЕТОВ ПЕРВОЙ НЕОБХОДИМОСТИ, ПОЛУЧЕНИЕ ИМИ
ПОСЫЛОК, ПЕРЕДАЧ, БАНДЕРОЛЕЙ И ОКАЗАНИЕ
ДОПОЛНИТЕЛЬНЫХ УСЛУГ
Параграф 1. Порядок приобретения осужденными продуктов
питания, предметов первой необходимости и оказание
дополнительных услуг
44. Для продажи осужденным продуктов питания, предметов первой необходимости в исправительных учреждениях организуются магазины, работающие ежедневно, за исключением выходных и праздничных дней. Осужденные вправе пользоваться этими магазинами во время, отведенное распорядком дня, с учетом очередности (по отрядам и бригадам) по безналичному расчету.
45. Для осужденных, содержащихся в помещениях камерного типа и одиночных камерах, безопасном месте и изолированных жилых помещениях воспитательных колоний, освобожденных из-под стражи под надзор администрации исправительного учреждения, а также осужденных, пользующихся правом передвижения без конвоя, сопровождения и проживающих за пределами ИУ, по их заявлениям, продукты питания и предметы первой необходимости приобретаются сотрудниками исправительного учреждения (начальником отряда или лицом его замещающим). С этой целью каждому осужденному, имеющему право на приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости, выдаются бланки заявления, которые после заполнения сдаются администрации. Сотрудник, производящий закупку, предварительно проверяет в финансовой части либо бухгалтерии наличие денег на лицевом счету осужденного. Купленный товар вручается осужденному под роспись на заявлении.
46. Закупка продуктов питания и предметов первой необходимости для лиц, содержащихся в помещениях камерного типа и одиночных камерах, производится ежемесячно.

47. Жазаларын түзеу және тәрбие колонияларының жеңiлдетiлген жағдайында өтеп жатқан сотталғандар және осы мекеменiң шегiнен тыс жерде күзетсiз, бiрақ әкiмшiлiктiң қадағалауында тұрып жатқандар тамақ өнiмдерiн, бiрiншi кезекте қажет заттарды қолма-қол ақыға өз бетiнше де және сондай-ақ, оларды түзеу мекемелерiнiң дүкендерiнен қолма қол төлемсiз де сатып ала алады.
48. Сотталғандар бұдан басқа өздерiнiң қалаулары бойынша өз қаражаттарына түзеу мекемесiнiң қоныс аударған ауданына орналасқан коммуналды-тұрмыстық қызмет кәсiпорындарының қызметiн пайдалана алады.
49. Мұндай қызметтерге: азаматтық үлгiдегi киiмдер және аяқ киiмдер тiгу, оларды жөндеу, киiм тазалау, сотталғандарда бар тұрмыстық техникаларды жөндеу, фото-бейне түсiру (әкiмшiлiктiң бақылауымен жүргiзiледi), шаштараз қызметi, сот құжаттарын, сотталғандардың жеке iстерiндегi өзге де құжаттардың көшiрмесiн жасау, нотариальдық қызмет, аудармашы қызметi жатады. Сотталғандар сырттай оқуға ақша төлей алады.
50. Түзеу мекемелерi әкiмшiлiгiнiң келiсiмiмен осы параграфта қарастырылмаған басқа да қызметтердi пайдалануға мүмкiндiк берiлуi мүмкiн.
51. Сотталғандардың өз меншiгiндегi ақшасы төленген қосымша қызметтер олар түзеу мекемесi бастығының атына жазған өтiнiштерi бойынша көрсетiледi.
52. Қызмет көрсету үшiн әкiмшiлiк тиiстi маманды (қызметкердi) колонияға шақырады.
53. Қосымша қызмет көрсету сотталғанның жеке есепшотынан оларға қызмет көрсететiн тиiстi кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың немесе маманның (қызметкердiң) атына сотталғанның өтiнiшiнде көрсетiлген сомада поштамен (телеграфпен) ақша аудару жолымен жүзеге асырылады.
2. Посылкаларды, сәлемдемелердi, бандерольдарды
қабылдау және сотталғандардың оларды алу тәртiбi
54. Сотталғандарға ҚР ҚАК-нiң 117, 119, 121, 123 және 129-баптары белгiлеген посылкаларды, сәлемдемелердi және бандерольдердi (10-қосымша) сотталғандардың алуына рұқсат етiледi.
55. Заңмен қарастырылғандармен бiрге кезектегiлердiң есебiне мыналар:
1) сотталғанның босатылғанға дейiн бiр ай бұрын алған, қоймада сақтаулы жатқан және босатылған күнi берiлетiн, киiмдерi мен аяқ киiмдерi бар посылка немесе сәлемдеме;
2) сотталғанның тапсырыс бойынша кiтап сауда жүйесiнен алдырған бандерольдерi кiрмейдi.
56. Сотталғандар посылкаларды, сәлемдемелердi және бандерольдердi түзеу мекемесiне бiрден келген уақытта ала бередi. Оған құқығы жоқ адамдардың, сондай-ақ босатылған немесе өлген адамның атына посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдер келiп түскен кезде, олар керi қайтару себебi көрсетiлiп, төлем төлеген жөнелтушiге жiберiледi. Басқа түзеу мекемелерiне ауыстырылған сотталғандардың атына келген посылкалар және сәлемдемелер түзеу мекемелерiнiң есебiнен олардың жаңа мекен-жайына жiберiледi.

47. Осужденные, отбывающие наказание на льготных условиях исправительных и воспитательных колоний и проживающие за пределами этих учреждений без охраны, но под надзором администрации, могут приобретать продукты питания и предметы первой необходимости за пределами колоний самостоятельно, и пользуясь наличными деньгами, но могут приобретать их также в магазинах исправительных учреждений по безналичному расчету.
48. Кроме того, осужденные по своему желанию могут за счет собственных средств пользоваться услугами предприятий коммунально-бытового обслуживания, расположенных в районе дислокации исправительного учреждения.
49. К таким услугам относятся: пошив одежды и обуви гражданского образца, их ремонт, чистка одежды, ремонт бытовой техники, имеющейся у осужденных, фото- и видеосъемка (производится под контролем администрации), парикмахерские услуги, копирование судебных документов, других документов, имеющихся в личных делах осужденных, нотариальные услуги, услуги переводчика. Осужденные могут оплачивать заочное обучение.
50. С согласия администрации исправительного учреждения осужденному может быть предоставлена возможность воспользоваться другими услугами, не предусмотренными в настоящем параграфе.
51. Дополнительные услуги, оплачиваемые осужденными за счет собственных средств, предоставляются по их заявлению на имя начальника исправительного учреждения.
52. Для оказания услуги администрацией в колонию приглашается соответствующий специалист (работник).
53. Оплата дополнительных услуг, указанных в заявлении осужденного, осуществляется путем почтового (телеграфного) перевода денег с лицевого счета осужденного в адрес соответствующего предприятия, учреждения, организации или специалиста (работника) их оказавшего.
Параграф 2. Порядок приема и получения осужденными посылок,
передач, бандеролей
54. Осужденным разрешается получение установленного ст.ст.117, 119, 121, 123 и 129 УИК РК числа посылок, передач и бандеролей (приложение 10).
55. В счет очередных, наряду с предусмотренными законом, не засчитываются:
1) посылка или передача с одеждой и обувью для осужденного, получаемая не ранее, чем за месяц до его освобождения, которая хранится на складе и выдается в день освобождения;
2) бандероли, получаемые по заказу осужденного из книготорговой сети.
56. Посылки, передачи и бандероли осужденные могут получать сразу же по прибытии в исправительное учреждение. При их поступлении в адрес лиц, не имеющих на то права, а также освобожденных либо умерших, возвращаются отправителям, наложенным платежом, с указанием причин возврата. Посылки и бандероли, адресованные осужденным, переведенным в другие исправительные учреждения, пересылаются по месту их нового содержания за счет исправительного учреждения.

57. Посылкаларды, сәлемдемелердi және бандерольдердi ашуды және оның iшiндегiлердi ашып қарауды адресаттардың қатысуымен түзеу мекемелерiнiң қызметкерлерi жүргiзедi. Табылған ақшалар, бағалы заттар, рұқсат етiлмеген салымдар алынып қойылады және олар бойынша осы Ереженiң 14 параграфына сәйкес шешiм қабылданады. Сәлемдемелерден табылған рұқсат етiлмеген салымдар керi қайтару себебi көрсетiлiп, оларды жiберген адамдарға қайтарылады.
58. Посылкалардан, сәлемдемелерден және бандерольдерден сотталғандардың қылмыстық мақсатқа пайдаланулары мүмкiн бұйымдар мен заттардың табылуы туралы фактiлер бойынша белгiленген тәртiппен тексеру жүргiзiледi.
59. Посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдер салымдарының тiзбесi мен салмағы арнаулы журналға тiркеледi, бұдан соң сотталғанға қолы қойылып берiледi.
60. Сотталғандардың түзеу мекемесiне келген туысқандары немесе өзге адамдарға әкiмшiлiк тиiстi посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдердiң орнына олардың сотталғандарға беру мақсатымен түзеу мекемесiнiң дүкенi арқылы тамақ өнiмдерiн және бiрiншi кезекте қажет заттарды сатып алу мүмкiндiгi бар екенiн түсiндiредi. Мұндай жағдайда аталған адамдар сотталған адамға беру үшiн тамақ өнiмдерi және бiрiншi кезекте қажет заттардың саны және салмағы тiзбеленген екi данада өтiнiш бередi және олардың құнын төлейдi. Сотталғандар мұндай сәлемдемелердi алған соң өтiнiштiң бiрiншi данасы осы сәлемдемелердiң құнын төлеген адамға берiледi, екiншi данасы жеке iске тiгiледi.
61. Айыптылық және тәртiптiк изоляторларында ұсталушы сотталғандарға посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдер жазалау шараларын өтеген соң тапсырылады. Түзеу мекемелерiнiң әкiмшiлiгi посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдердегi салымдардың түгелдiгiн қамтамасыз етедi, алайда бұл салымдардың ұзақ уақыт сақтаудың салдарынан табиғи бұзылуына жауап бермейдi.
62. Соңғы және оның алдында алынған посылкалар, сәлемдемелер және бандерольдердiң аралығы сотталғандарға жылына берiлуге тиiс посылкалардың жалпы санына 12 айды бөлгеннен жеке тең бөлiнген мерзiм сақталады.
63. Сотталғандар өз өтiнiштерi бойынша туысқандарына және өзге де адамдарға өз меншiгiндегi қаражат есебiнен, түзеу мекемесiнiң дүкенiнен сатып алынған тамақ өнiмдерiн және бiрiншi кезекте қажет заттарды, сондай-ақ өзiнiң жеке пайдалануындағы, қоймада сақтаудағы заттар мен бұйымдарды посылкамен және сәлемдемемен, бандерольмен жiбере алады. Мұндай жiберiлiмдердi әкiмшiлiк өкiлi сотталғанды қатыстыра отырып тексеруден өткiзедi.
3. Сотталғандардан түзеу мекемелерiнде пайдалануға
тыйым салынған заттарды алып қою тәртiбi

57. Вскрытие и досмотр содержимого посылок, передач и бандеролей производятся сотрудниками исправительных учреждений в присутствии адресатов. Обнаруженные деньги, ценности, неположенные вложения изымаются, и по ним принимается решение в соответствии с параграфом 14 настоящих Правил. Содержащиеся в передачах неположенные вложения возвращаются передающему их лицу с указанием причин возврата.
58. По фактам изъятия из посылок, передач и бандеролей предметов, изделий и веществ, которые могли быть использованы осужденными в преступных целях, в установленном порядке проводится проверка.
59. Перечень и вес вложений посылок, передач и бандеролей регистрируются в специальном журнале, после чего они выдаются осужденному под расписку.
60. Родственникам осужденных или иным лицам, прибывшим в исправительные учреждения, администрация разъясняет, что вместо положенных посылок, передач, бандеролей они имеют возможность приобрести через магазин исправительных учреждений продукты питания и предметы первой необходимости с целью последующей передачи осужденным. В этом случае указанные лица подают заявление в двух экземплярах, в котором перечисляют количество и вес продуктов питания и предметов первой необходимости для передачи осужденным, и оплачивают их стоимость. После получения осужденными таких передач первые экземпляры заявлений вручаются лицам, оплатившим эти передачи, вторые приобщаются к личному делу.
61. Посылки, передачи и бандероли осужденным, содержащимся в штрафных и дисциплинарных изоляторах, вручаются после отбытия меры взыскания. Администрация исправительных учреждений обеспечивает сохранность вложений посылок, передач и бандеролей, однако при естественной порче этих вложений в силу длительного хранения ответственности не несет.
62. Между предыдущей и последующей посылками, передачами и бандеролями выдерживается период, равный частному от деления 12 месяцев на общее количество посылок (передач и бандеролей), полагающихся осужденному в год (без учета полученных в порядке поощрения).
63. Осужденные могут по заявлению за счет собственных средств отправлять родственникам и иным лицам посылки и бандероли с продуктами питания и предметами первой необходимости, приобретенными в магазине исправительного учреждения, а также предметы и вещи, находящиеся в личном пользовании или хранящиеся на складе. Досмотр таких отправлений производится представителями администрации в присутствии осужденного.
Параграф 3. Порядок изъятия у осужденных запрещенных к
использованию в исправительных учреждениях вещей

64. Сотталғандардан түзеу мекемелерiнде пайдалануға тыйым салынған заттарды алып қою құқығын мекеме әкiмшiлiгiнiң өкiлдерi иеленедi.
65. Тыйым салынған заттар сотталғандардан табылған сәтте алынып қойылады, бұл туралы рапорт немесе акт жазылады және тексеру өткiзiледi.
66. Сотталғандардан алынған ақша олардың жеке шоттарына аударылады. Бағалы қағаздар және өзге де құндылықтар ТМ-нiң бухгалтериясында немесе қоймасында сақталады, оның иесiне квитанция берiледi.
67. Алынған ақшалар мен бағалы заттарды, оларды алған лауазымды адамның актiсi немесе рапорты бойынша мекеме бастығының кезекшi көмекшiсi бiр тәулiк мерзiмнен (демалыс және мерекелiк күндердi қоспағандағы) кешiктiрмей қаржы бөлiмiне немесе бухгалтерияға тапсырады. Алынып қойылған заттар журналға тiркеледi.
68. Сотталғандардан алынып қойылған бағалы заттарға жатпайтын, тыйым салынған заттар сақтау үшiн қоймаға тапсырылады не болмаса соттың шешiмiмен жойылады, онымен сотталған адам қолхат арқылы таныстырылады. Мұндай шешiмдер белгiленбеген тәртiппен алынған тамақ өнiмдерiне қатысты да шығарылады.
69. Сотталғандардың белгiленгеннен тыс ассортименттегi және мөлшердегi заттары алынып қойылады және сақтау үшiн қоймаға тапсырылады. Егер қоймадағы сақтаулы заттар сотталғандарға қажет болса және ассортимент пен мөлшерден артық болмаса, олар иелерiне берiлуi мүмкiн.
70. Түзеу мекемесiнiң аумағынан табылған ақшалардың, сондай-ақ комиссиялық сауда дүкенi арқылы өзге де бағалы құндылықтар мен заттарды сатудан соң алынған ақшалардың иелерiн анықтау мүмкiн болмаса, ол түзеу мекемесi бастығының қаулысы бойынша мекеме есебiне аударылады және сотталғандарды ұстауға жұмсалады.
6-ТАРАУ. СОТТАЛҒАНДАРДЫҢ ХАТ-ХАБАР АЛМАСУ,
АҚША АУДАРЫЛЫМДАРЫН ЖӨНЕЛТУ, СОТТАЛҒАНДАРДЫҢ
ТУЫСҚАНДАРЫМЕН ЖӘНЕ ӨЗГЕ АДАМДАРМЕН КЕЗДЕСУ,
ТЕЛЕФОНМЕН СӨЙЛЕСУ, ҚОРҒАУШЫМЕН КЕЗДЕСУ ТӘРТIБI
1. Сотталғандардың хат-хабар алмасу, ақша аударылымдарын
алу және жөнелту тәртiбi
71. Сотталғандардың өз қаржысы есебiнен шектеусiз хат және жеделхаттар алуы және жiберуi тек түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi арқылы жүргiзiледi. Мұндай мақсатпен колонияның әрбiр оқшауландырылған учаскесiнде, ал тәрбие колониясында әкiмшiлiк белгiлеген орында пошта жәшiктерi iлiнiп, лауазымды адамдардың өкiлдерi олардан демалыс және мереке күндерiнен басқа күндерi күн сайын алып, жiберiп отырады. Түрмелерде, колониялардың камералық үлгiдегi үй-жайларында сотталғандар хаттарын жiберу үшiн әкiмшiлiк өкiлдерiне бередi.
72. Хат пошта жәшiктерiне салынады және әкiмшiлiк өкiлiне желiмделмеген күйiнде берiледi.

64. Правом изъятия у осужденных запрещенных к использованию в исправительных учреждениях вещей обладают представители администрации учреждения.
65. Запрещенные вещи изымаются у осужденных в момент обнаружения, о чем составляется рапорт или акт и проводится проверка.
66. Изъятые у осужденных деньги зачисляются на их лицевые счета. Ценные бумаги и иные ценности хранятся в бухгалтерии или на складе ИУ, о чем владельцу выдается квитанция.
67. Изъятые деньги и ценные вещи по акту или рапорту должностного лица, изъявшего их, немедленно, не позднее чем в суточный срок (за исключением выходных и праздничных дней), сдаются дежурным помощником начальника учреждения в финансовую часть либо в бухгалтерию. Изъятое учитывается в журнале.
68. Изъятые у осужденных запрещенные вещи, не относящиеся к ценным, сдаются на склад для хранения либо уничтожаются по решению суда, с ознакомлением осужденного под роспись. Такое же решение принимается и в отношении продуктов питания, полученных в неустановленном порядке.
69. Вещи, имеющиеся у осужденных сверх установленного ассортимента и количества, изымаются и сдаются на склад для хранения. Если хранящиеся на складе вещи понадобятся осужденным и не будут излишними в ассортименте и количестве, они могут выдаваться владельцам.
70. Обнаруженные на территории исправительного учреждения деньги, а также деньги, полученные после реализации через магазины комиссионной торговли иных ценностей и вещей, принадлежность которых установить не представляется возможным, по постановлению начальника исправительного учреждения зачисляются на счет учреждения и расходуются на содержание осужденных.
ГЛАВА 6. ПОРЯДОК ПЕРЕПИСКИ ОСУЖДЕННЫХ, НАПРАВЛЕНИЕ
ДЕНЕЖНЫХ ПЕРЕВОДОВ, СВИДАНИЯ ОСУЖДЕННЫХ С
РОДСТВЕННИКАМИ И ИНЫМИ ЛИЦАМИ, ПОРЯДОК ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ
ТЕЛЕФОННЫХ РАЗГОВОРОВ, ВСТРЕЧИ С АДВОКАТАМИ
Параграф 1. Порядок переписки осужденных, получения и
отправления денежных переводов
71. Получение и отправление осужденными за счет собственных средств писем и телеграмм без их ограничения производится только через администрацию исправительных учреждений. С этой целью в каждом изолированном участке колонии, а в воспитательной колонии в установленном администрацией месте, вывешиваются почтовые ящики, из которых ежедневно, кроме выходных и праздничных дней, уполномоченными на то должностными лицами письма изымаются для отправления. В тюрьмах, помещениях камерного типа колоний и безопасных местах письма для отправления осужденные передают представителям администрации.
72. Письма опускаются в почтовые ящики и передаются представителю администрации в незапечатанном виде.

73. Түзеу мекемесiнен кетiп қалған сотталғандардың атына келген хат 3 тәулiктен кешiктiрiлмей оның жаңа тұрғылықты жерiне жiберiледi.
74. Жеделхаттар жөнелту сотталған адамның түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгiнен алынатын белгiленген нысандағы бланкiлердi толтыруы жолымен жүзеге асырылады. Егер қалыптасқан жағдай (түзеу мекемесi байланыс бөлiмшесiнен қашық жағдайда көлiк сынып қалса немесе жоқ болса, демалыс немесе мереке күндерi және басқа) кедергi болмаса жеделхаттар келесi күннен кешiктiрiлмей жiберiледi. Жеделхаттарды жiберу үшiн ақша төленгенi туралы квитанция сотталған адамның жеке iсiне ол оған қол қойған соң тiгiледi.
75. Сотталғандардың жазбалары цензураға жатады. Сотталғандардың өзге шарттылықтарды немесе жаргондарды қолданып, құпия жазулармен жазылған, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң және жекелеген азаматтардың заңмен қорғалатын құқықтарына зиян келтiруге бағытталған арсыз сипаттағы немесе мемлекеттiк, қызметтiк құпияларды құрайтын мәлiметтерi бар хаттары және олардың атына келген хаттар адресатқа жiберiлмейдi және сотталғанға берiлмейдi. Бұл туралы сотталғанға қол қойылып хабарланады, бұдан соң мұндай корреспонденциялар жойылады. Осы тәртiп ұқсас мазмұндағы жеделхаттарға да қолданылады.
76. Сотталғандарға келiп түскен ақша аударылымдары олардың жеке шоттарына аударылады. Жақын туыстарына және өзге де адамдарға ақша жiберу үшiн сотталған өзiнiң жеке есеп шотындағы қаржы есебiнен нақты соманы аудару туралы белгiленген нысандағы бланкiнi және өтiнiштi толтырады. Толтырылған бланкiлер мен арыздарды қабылдауды оған өкiлеттi лауазымды адам жүзеге асырады. Ақша аударылымының жөнелтiлгенi туралы квитанцияға сотталғанның қолы қойылып хабарланады, ол оның жеке iсiне тiгiледi.
77. Өзге адамға ақша аударылымын жiбергенде сотталған, сонымен қатар өз өтiнiшiнде ақша аударғысы келетiн себебiн хабарлайды. Аталған өтiнiш бойынша әкiмшілiк шешiмi әдеттегiдей өтiнiш берiлгеннен бастап 5 күннен кешiктiрiлмей қабылданады. Қабылданған шешiм туралы сотталғанға хабарланады.
2. Сотталғандардың ұсыныстары, арыздары мен шағымдары
78. Әрбiр сотталушы ауызша не болмаса жазбаша ұсыныс, арыз немесе шағым айта алады.
79. Сотталғандар - Қазақстан Республикасының азаматтары (бұдан әрi - ҚР) ҚР-ның мемлекеттiк тiлiнде немесе ресми қолданылатын орыс тiлiнде, не болмаса олардың өтiнiштерi бойынша өз ана тiлдерiнде хат жазыса алады, ұсыныстар мен арыздар, шағымдар жасай алады. Сотталған - шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар мұны өз ана тiлiнде немесе өзi бiлетiн кез-келген басқа тiлде жазуға, қажет болған жағдайда аудармашының қызметiн пайдалануға құқылы. Сотталғандарға жауап өтiнiш жасаған тiлiнде қайтарылады, ал бұған мүмкiндiк болмаған жағдайда жауап Қазақстан Республикасының мемлекеттiк тiлiнде немесе ресми түрде қолданылатын орыс тiлiнде берiледi, жаза атқарушы орган немесе мекеме берiлген жауапты сотталғанның өтiнiш жасаған тiлiне аударуды қамтамасыз етедi.

73. Письма, поступившие на имя осужденного после его убытия из исправительного учреждения, не позднее 3 суток отправляются по новому месту нахождения.
74. Отправление телеграмм производится путем заполнения осужденными бланков установленной формы, получаемых у администрации исправительного учреждения. Отправление телеграмм производится не позднее следующего дня, если этому не препятствуют сложившиеся обстоятельства (поломка или отсутствие транспорта в тех случаях, когда исправительное учреждение значительно удалено от отделения связи, выходные или праздничные дни и др.). Квитанция об уплате денег за отправление телеграммы приобщается к личному делу осужденного после его росписи в ней.
75. Переписка осужденных подвергается цензуре. Письма осужденных и письма, поступившие на их имя, выполненные тайнописью, шифром, с применением других условностей или жаргона, а также носящие циничный характер, направленные на причинение вреда охраняемым законом правам государственных органов, общественных объединений и отдельных граждан, либо содержащие сведения, составляющие государственную, служебную тайну, адресату не направляются и осужденному не выдаются. Об этом объявляется осужденному под роспись, после чего такая корреспонденция уничтожается. Настоящее правило распространяется и на телеграммы аналогичного содержания.
76. Денежные переводы, поступившие осужденным, зачисляются на их лицевые счета. Для отправления перевода близким родственникам и иным лицам осужденный заполняет бланк установленной формы и заявление с просьбой перевести конкретную сумму в счет средств, имеющихся на его лицевом счету. Прием заполненных бланков и заявлений осуществляется уполномоченными на то должностными лицами. Осужденному сообщается об отправлении денежного перевода под роспись на квитанции, которая приобщается к его личному делу.
77. При отправлении денежных переводов иным лицам осужденный, кроме того, сообщает в заявлении причины, по которым он хочет отправить перевод. Решение администрации по данному заявлению принимается, как правило, не позднее 5 дней со дня подачи заявления. О принятом решении сообщается осужденному.
Параграф 2. Предложения,
заявления и жалобы осужденных
78. Каждый осужденный может изложить предложение, заявление или жалобу устно либо письменно.
79. Осужденные - граждане Республики Казахстан (далее - РК) могут вести переписку, обращаться с предложениями, заявлениями и жалобами на государственном языке РК или на официально употребляемом русском языке, либо по их желанию на родном языке. Осужденные - иностранные граждане и лица без гражданства вправе делать это на родном языке или на любом другом языке, которым они владеют, а в необходимых случаях пользоваться услугами переводчика. Ответы осужденным даются на языке обращения, а при отсутствии такой возможности - на государственном языке РК или на официально употребляемом русском языке с переводом ответа на язык обращения, обеспечиваемым учреждением или органом, исполняющим наказание.

80. Сотталғандар - шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдар өз мемлекеттерiнiң ҚР-дағы дипломатиялық өкiлдiктерiмен және консулдық мекемелерiмен, ал Қазақстан Республикасында дипломатиялық өкiлдiктерi және консулдық мекемелерi жоқ елдiң азаматтары олардың мүддесiн қорғауды өз мiндетiне алған мемлекеттiң дипломатиялық өкiлдiгiмен немесе оларды қорғаумен айналысатын халықаралық ұйымдармен байланыс орнатуға құқылы.
81. Сотталғандар ұсыныстарын, арыздары мен шағымдарын тек өз атынан ғана беруге құқылы, жөнелту жөнiндегi шығындарды төлеу сотталғанның жеке есеп шотындағы қаржы есебiнен жүзеге асырылады.
82. Жазбаша ұсыныстар, арыздар және шағымдар мекен-жай бойынша түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi арқылы жөнелтiледi. Олар түрменiң арнайы есепке алу бөлiмiнде немесе колония хатшысында (iс жүргiзушiде) тiркеледi және үш тәулiктен кешiктiрiлмей адресатқа жөнелтiледi.
83. Жаза атқарушы мекемелер мен органдардың қызметiн бақылауды және қадағалауды жүзеге асыратын органдарға жiберiлетiн ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдар тексеруге және цензураға жатпайды және бiр тәулiк iшiнде жөнелтiледi.
84. Сәлемдемелер, посылкалар алу, кездесулерге рұқсат алу, ақша жұмсау, еңбекақы аудару, еңбектi пайдалану, медициналық көмек көрсету, заттай мүлiктермен қамтамасыз ету, сондай-ақ жергiлiктi жерде түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi шеше алатын осындай сипаттағы өзге де мәселелер жөнiндегi ұсыныстар, арыздар мен шағымдарға оларды органдардың немесе жiберiлген адамның қарауын күтпей-ақ рұқсат берiледi.
85. Мемлекеттiк органдарға және қоғамдық бiрлестiктерге, сондай-ақ лауазымды адамдарға жiберiлетiн ұсыныстар, өтiнiштер және шағымдарды түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi баяндалған жәйт жөнiнде өзiнiң пiкiрiн қысқаша көрсеткен iлеспе хатпен бiрге жiбередi. Сот органдарына және прокуратура органдарына жаза шараларын кемiту туралы алғаш рет жазылған арыздар мен шағымдарға, сондай-ақ басқа түзеу мекемелерiне ауыстыру туралы шағымдарға анықтама-қолдаухат тiгiледi.
86. Ұсыныстар, арыздар мен шағымдарды қарау нәтижесi бойынша келген жауаптар келiсiмен, бiрақ үш күн мерзiмнен кешiктiрiлмей қолхат арқылы сотталғанға хабарланады, және олардың жеке iсiне тiгiледi.
87. Жазбаша түрде баяндалған ұсыныстарға, арыздарға және шағымдарға осы Ереженiң 15-параграфындағы 75-тармақтың күшi толық түрде таралады.
3. Сотталғандарға кездесулер беру тәртiбi

80. Осужденные - иностранные граждане и лица без гражданства имеют право поддерживать связи с дипломатическими представительствами, консульскими учреждениями своих государств в РК, а граждане государств, не имеющих дипломатических представительств и консульских учреждений в РК, - с дипломатическими представительствами государств, взявших на себя охрану их интересов, или с межгосударственными органами, занимающимися защитой указанных осужденных.
81. Осужденные вправе подавать предложения, заявления и жалобы только от своего имени, оплата расходов по пересылке производится из средств, имеющихся на лицевых счетах осужденных.
82. Письменные предложения, заявления и жалобы направляются по адресу через администрацию исправительного учреждения. Они регистрируются в отделах специального учета тюрем, или у секретаря (делопроизводителя) колонии и не позднее, чем в трехсуточный срок направляются адресату.
83. Предложения, заявления и жалобы, адресованные в органы, осуществляющие контроль и надзор за деятельностью учреждений и органов, исполняющих наказания, просмотру и цензуре не подлежат и не позднее, чем в суточный срок направляются по принадлежности.
84. Предложения, заявления и жалобы по вопросу получения передач, посылок, предоставления свиданий, расходования денег, начисления зарплаты, трудоиспользования, оказания медицинской помощи, обеспечения вещевым имуществом, а также иным вопросам подобного характера, которые могут быть решены на месте администрацией исправительного учреждения, разрешаются, не ожидая результатов рассмотрения их органами или лицом, которому они направлены.
85. Предложения, заявления и жалобы, направляемые в государственные органы и общественные объединения, а также на имя должностных лиц, администрация исправительного учреждения сопровождает письмом, в котором кратко указывает свое мнение по существу изложенного. К первичным заявлениям и жалобам в судебные органы и органы прокуратуры, в которых содержится просьба о снижении меры наказания, а также к заявлениям о переводе в другое исправительное учреждение приобщаются справки-характеристики.
86. Поступившие ответы по результатам рассмотрения предложений, заявлений и жалоб объявляются осужденным под расписку при их поступлении, но не позднее, чем в трехдневный срок, и приобщаются к их личным делам.
87. На предложения, заявления и жалобы, изложенные в письменном виде, в полной мере распространяется действие пункта 75 параграфа 15 настоящих Правил.
Параграф 3. Порядок предоставления осужденным свиданий

88. ҚР ҚАК-нiң 84-бабында белгiленген тәртiппен, сотталғандарға туысқандарымен немесе өзге адамдармен қысқа мерзiмдi кездесу түзеу мекемесi өкiлiнiң қатысуымен берiледi. Жұбайымен, ата-аналарымен, асырап алушылармен, асырап алған балаларымен, бiрге туған ағаларымен және әпкелерiмен, аталарымен, әжелерiмен, немерелерiмен, ал ерекше жағдайларда түзеу мекемесi бастығының - өзге адамдармен бiрге тұру құқығымен ұзақ мерзiмдi кездесу берiледi.
89. Кездесуге рұқсатты сотталғанның не болмаса онымен кездесуге келген адамның өтiнiшi бойынша түзеу мекемесiнiң бастығы немесе оның орнындағы адам бередi. Кездесу беруден бас тартылған кезде сотталғанмен кездесуге өтiнiш бiлдiрушiнiң өтiнiшiне бас тартудың себебi туралы белгi қойылады. Кездесуге келген адамның жеке басын, сондай-ақ олардың туыстық байланыстарын куәландыратын құжаттар болып табылатындар: паспорт, әскери билет, жеке бас куәлiгi, туу туралы куәлiк, неке туралы куәлiк, қамқоршы органдардың құжаттары.
90. Кездесуге келген адамды түзеу мекемесiнiң бастығы немесе оның орынбасары, не болмаса отряд бастығы немесе түзеу мекемесi бастығының кезекшi көмекшiсi қабылдайды. Оларға сотталғанның жүрiс-тұрысы туралы хабарланады және кездесу кезiндегi мiнез-құлқы жөнiнде, жасырын сәлемдемелер беруге болмайтындығы туралы және егер белгiленген тәртiптiң бұзылғандығы байқалса, кездесудiң дереу тоқтатылатындығы туралы ескерту жасалады.
91. Сотталғандар әдетте, ұзақ мерзiмдi кездесулер кезеңiнде жұмыстан алдын ала немесе соңынан өтейтiн болып босатылады.
92. Сотталғанға бiрiншi кездесу күзет қамауында ұсталған жерде бұрын кездесу алғанына қарамастан, түзеу мекемесiне келiсiмен берiлуi мүмкiн. Қысқа мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi кездесу құқығы болған кезде қайсысын бiрiншi алуды сотталған анықтайды. Одан кейiнгi кездесу он екi айды сотталғанға бiр жылда тиесiлi аталған түрдегi кездесу санына бөлгендегi бөлiкке тең кезеңнiң өтуi бойынша берiледi.
93. Түзеу мекемелерiнiң қалыпты қызметiне кедергi келтiретiн эпидемияға қарсы шаралар өткiзу, табиғи зiлзалар және басқа да төтенше жағдайлар кезiнде кездесулер уақытша тоқтатылуы мүмкiн.
94. Түзеу мекемелерiнiң қалыпты қызметiне кедергi келтiретiн карантинге, табиғи зiлзалаға немесе төтенше оқиғаларға байланысты сотталғандарға кездесу үшiн берiлмеген уақыт мерзiмге қоса есептеледi, ол мерзiм өткеннен кейiн сотталғанға кездесу берiлуi мүмкiн.
95. Әкiмшiлiк кездесуге келген адамның талабы бойынша кездесудiң мерзiмiн қысқартуы мүмкiн. Кездесулердi бiрiктiруге немесе бiр кездесудi бiрнешеге бөлуге жол берiлмейдi.

88. В порядке, установленном ст.84 УИК РК, осужденным предоставляются краткосрочные свидания с родственниками или иными лицами в присутствии представителя исправительного учреждения. Длительные свидания предоставляются с правом совместного проживания с супругом (супругой), родителями, детьми, усыновителями, усыновленными, родными братьями и сестрами, дедушками, бабушками, внуками, а в исключительных случаях с разрешения начальника исправительного учреждения с иными лицами.
89. Разрешение на свидание дается начальником исправительного учреждения или лицом, его замещающим, по заявлению осужденного либо лица, прибывшего к нему на свидание. При отказе в предоставлении свидания на заявлении желающего встретиться с осужденными делается пометка о причинах отказа. Документами, удостоверяющими личность прибывшего на свидание, а также их родственные связи с осужденными, являются: паспорт, военный билет, удостоверение личности, свидетельство о браке, документы органов опеки и попечительства.
90. Лица, прибывшие на свидание, принимаются начальником исправительного учреждения или его заместителем либо начальником отряда или дежурным помощником начальника учреждения. Они информируют о поведении осужденного и предупреждаются о правилах поведения во время свидания, о запрещении нелегальных передач и о немедленном прекращении свидания, если будет замечено нарушение установленных правил.
91. Осужденные освобождаются, как правило, от работы в период длительных свиданий с последующей или предыдущей отработкой.
92. Первое свидание может быть предоставлено осужденному сразу же по прибытии в исправительное учреждение, независимо имел ли он предыдущее свидание в местах содержания под стражей. При наличии права на краткосрочное и длительное свидание вид первого определяет осужденный. Последующие свидания предоставляются по истечении периода, равного частному от деления двенадцати месяцев на количество свиданий, данного вида, полагающихся осужденному в год.
93. При проведении противоэпидемических мероприятий, стихийных бедствиях и других чрезвычайных обстоятельствах, препятствующих нормальной деятельности исправительных учреждений, свидания, могут быть временно прекращены.
94. Время, в течение которого свидания осужденным не предоставлялись в связи с карантином, стихийным бедствием или другими чрезвычайными обстоятельствами, препятствующими нормальной деятельности исправительного учреждения, засчитывается в срок, по истечении которого осужденным могут быть предоставлены свидания.
95. Продолжительность свиданий может быть сокращена администрацией по настоянию лиц, находящихся на свидании. Объединение свиданий или разъединение одного свидания на несколько не допускается.

96. Сотталғандар кездесуге ұқыпты түрмен келуi қажет. Ұзақ мерзiмдi кездесулер кезеңiнде олар туысқандары әкелген киiмдердi, iш киiмдердi және аяқ киiмдердi пайдалана алады. Сотталғандар кездесуге дейiн және одан кейiн толық тiнтуден өтедi.
97. Сотталғанға бiр мезгiлде жанында сотталғанның кәмелеттiк жасқа толмаған аға-iнiлерi, әпке-қарындастары, балалары, немерелерi бола алатын екi ересек адаммен ұзақ мерзiмдi кездесуге рұқсат етiледi.
98. Өзге адамдармен ұзақ мерзiмдi кездесу әкiмшiлiктiң пiкiрi бойынша, егер мұндай кездесу сотталғанға керi әсер етпейтiн жағдайда ғана берiледi.
99. Сотталғанмен кездесуге келген адам, оған түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi кездесу тәртiбiн түсiндiрген соң, ақшаларын, сондай-ақ түзеу мекемесiнде пайдалануға рұқсат етiлмейтiн заттар мен бағалы заттарын қолхат бойынша кездесу өткiзу жөнiндегi кiшi инспекторға сақтауға тапсырады.
100. Кездесуге келген адам сотталғанға түзеу мекемелерiнде сақтауға рұқсат етiлмеген құралдарды, бұйымдарды және заттарды беруге ниетi бар деп ойлауға жеткiлiктi негiз табылса, түзеу мекемесiнiң бастығы мұндай адамға ол өзiне тиесiлi заттар мен киiмдердi қарауға келiскен кезде ғана кездесу берiлетiнiн хабарлайды. Қараудан жасырған рұқсат етiлмеген құралдар, бұйымдар және заттар табылған жағдайда түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi ҚР ҚАК 77-бабының және осы Ереженiң талаптарына сәйкес шара қолданады.
101. Егер кездесуге келген адам заттары мен киiмдерiн қараудан бас тартса оған сотталғанмен ұзақ уақыт кездесуге рұқсат етiлмейдi, бiрақ та қысқа мерзiмдi кездесу берiлуi мүмкiн.
102. Келушi кездесу өткiзудiң белгiленген тәртiбiн бұзған кезде ол дереу тоқтатылады.
103. Сотталғанмен кездесуге келген адамның қысқа мерзiмдi кездесу өткiзiлетiн бөлмеге қандайда бiр тамақ өнiмдерiн немесе заттарды алып кiруiне жол берiлмейдi, ал тәрбие колонияларында - әкiмшiлiктiң қарауы бойынша. Ұзақ мерзiмдi кездесу кезiнде тамақ өнiмдерiн (арақ-шарап өнiмдерi мен сырадан басқа) алып кiруге рұқсат етiледi.
104. Түзеу мекемесiнiң шегiнен тыс ұзақ мерзiмдi кездесуге рұқсат етiлген соң сотталғанға айдауылсыз жүрiп-түру құқығын пайдаланатын адамдарға арналған рұқсат қағазына ұқсас, ал тәрбие колониясында сотталғанға көтермелеу ретiнде колониядан тысқары шығу құқығын алған сотталғанға берiлетiн рұқсат қағазына ұқсас рұқсат қағазы берiледi. Кездесудi өткiзу орны мен тәртiбiн сотталғанның мiнез-құлқын қадағалауды ескере отырып, түзеу мекемесiнiң бастығы белгiлейдi. Сотталғанға түзеу мекемесiнiң шегiнен тыс кездесу орнын өз еркiмен тастап кетуге тыйым салынады.

96. На свидание осужденные должны являться в опрятном виде. На период длительных свиданий они могут пользоваться одеждой, бельем и обувью, принесенными родственниками. Осужденные до и после свиданий подвергаются полному обыску.
97. Осужденному разрешается длительное свидание одновременно не более чем с двумя взрослыми лицами, вместе с которыми могут быть несовершеннолетние братья, сестры, дети, внуки осужденного.
98. Длительное свидание с иными лицами предоставляются лишь в случаях, когда, по мнению администрации, такие свидания не будут отрицательно влиять на осужденного.
99. Лица, прибывшие на свидание с осужденными, после разъяснения им администрацией исправительного учреждения порядка проведения свидания, сдают деньги, а также предметы и ценности, не разрешенные к использованию в исправительном учреждении, на хранение контролеру по проведению свиданий под расписку.
100. При наличии достаточных оснований полагать, что лицо, прибывшее на свидание, намерено передать осужденному предметы, изделия и вещества, хранение которых в исправительных учреждениях не разрешено, начальник исправительного учреждения объявляет такому лицу о том, что свидание будет предоставлено лишь при согласии на досмотр принадлежащих ему вещей и одежды. В случае обнаружения скрытых от досмотра не разрешенных предметов, изделий или веществ администрация исправительного учреждения принимает меры в соответствии с требованиями ст.77 УИК РК Z970208_ и настоящими Правилами.
101. Если лицо, прибывшее на свидание, откажется от досмотра вещей и одежды, длительное свидание ему не разрешается, однако может быть предоставлено краткосрочное.
102. При нарушении прибывшим установленного порядка проведения свидания оно немедленно прерывается.
103. Пронос каких-либо продуктов или вещей лицами, прибывшими на свидание с осужденными, в комнаты краткосрочных свиданий не допускается, а в воспитательных колониях - по усмотрению администрации. На длительные свидания разрешается проносить продукты питания (за исключением вино-водочных изделий и пива).
104. Осужденному, которому разрешено длительное свидание за пределами исправительного учреждения, выдается пропуск, аналогичный пропуску для лиц, пользующихся правом передвижения без конвоя, а в воспитательной колонии пропуск, аналогичный тому, который выдается осужденному, получившему право выхода за пределы колонии в порядке поощрения. Место и порядок проведения свидания определяет начальник исправительного учреждения с учетом обеспечения надзора за поведением осужденного. Самовольное оставление места свиданий за пределами исправительного учреждения осужденному запрещается.

105. Сотталғанмен кездесуге келушiлердiң ұзақ мерзiмдi кездесу бөлмесiнде тұруын өздерi немесе сотталған адамдардың жеке қаражаты есебiнен, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен анықталған тариф және ставка бойынша төлейдi.
106. Кездесу түрлерiн және кездесулердi телефонмен сөйлесулерге алмастыру сотталғанның жазбаша өтiнiшi бойынша жүргiзiледi.
107. Сотталғандардың заңгерлiк көмек алулары үшiн олардың өтiнiштерi бойынша қорғаушылармен немесе заңгерлiк көмек көрсетуге құқығы бар өзге де адамдармен кездесу берiледi. Сотталғанның тiлегi бойынша кездесу оңаша берiлуi мүмкiн.
108. Мұндай кездесулер заңмен белгiленген кездесулер санына есептелмейдi, олардың саны мен ұзақтығына шек қойылмайды, алайда кездесу сотталғандардың жұмыстан тыс уақытында және тек таңертең тұрғаннан кешкi жатарға дейiнгi сағаттарда өткiзiледi.
4. Сотталғандарға телефонмен сөйлесуге
рұқсат беру тәртiбi
109. Телефон сөйлесулерiне рұқсат сотталғандардың жазбаша өтiнiшi бойынша берiледi, онда мекен-жайы, абоненттiң телефон номерi және сөйлесу ұзақтығы көрсетiледi, бiрақ ол 15 минуттан аспауы керек. Қалааралық телефон сөйлесулерiнiң төлемi сотталғандардың жеке есеп шотынан қолданылып жүрген тариф бойынша жүзеге асырылады. Телефон сөйлесулерi әкiмшiлiктiң бақылауымен өткiзiледi.
110. Түзеу мекемесiне келiсiммен, сондай-ақ ерекше жеке жағдайлар
кезiнде сотталғанның өтiнiшi бойынша оған телефонмен қосымша сөйлесуге
рұқсат берiлуi мүмкiн.
111. Түзеу мекемелерiнде ұсталушы сотталғандар арасында телефон
сөйлесулерiне тыйым салынады.
112. Қатаң жағдайда ұсталушы сотталғандарға, сондай-ақ айыптылық,
тәртiптiк изоляторларында, камералық үлгiдегi үй-жайларда және жалғыз
адамдық камераларда айып шараларын өтеушiлерге телефон сөйлесулерiне тек
ерекше жеке жағдайларда ғана рұқсат етiлуi мүмкiн.
7-ТАРАУ. СОТТАЛҒАНДАРҒА ТҮЗЕУ МЕКЕМЕЛЕРIНДЕ
ШЕГIНЕН  ТЫС  ШЫҒУҒА  РҰҚСАТ  БЕРУ  ТӘРТIБI
ТҮЗЕУ  МЕКЕМЕСIНІҢ  ШЕГIНЕН  ТЫС  ЖЕРДЕ  АЙДАУЫЛСЫЗ
НЕМЕСЕ  ЕРIП ЖYРУСIЗ ЖYРIП-ТҰРУ ҚҰҚЫҒЫН ПАЙДАЛАНУШЫ
СОТТАЛҒАНДАРДЫҢ, СОНДАЙ-АҚ ҚР  ҚАК-НIҢ 117 ЖӘНЕ 129
БАПТАРЫНЫҢ  ТӘРТIБIМЕН  КҮЗЕТ  ҚАМАУЫНАН, КYЗЕТТЕН
ТҮЗЕУ МЕКЕМЕСI ӘКIМШIЛIГIНIҢ ҚАДАҒАЛАУЫНА БОСАҒАНДАРДЫҢ
ЖҮРIС-ТҰРЫС ЕРЕЖЕЛЕРI
1. Сотталғандарға түзеу мекемелерiнiң шегiнен
тыс шығуға рұқсат беру тәртiбi
113. Түзеу мекемелерiнiң шегiнен тыс шығуға рұқсатты сотталғанның
жазбаша өтiнiшi негiзiнде мекеме бастығы бередi.
114. Қысқа мерзiмдi шығуға рұқсат беру туралы өтiнiшке ерекше жеке бас жағдайын растайтын құжаттар (денсаулық сақтау органдарының, жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының және берiлген жерiндегi iшкi iстер органдары куәландырылған басқа да ресми құжаттар, сотталғанның босатылған соң еңбекке және тұрмысқа орналастыру мәселелерiн алдын ала шешу үшiн берген өтiнiшi және еңбекке және тұрмысқа орналастыру жөнiндегi аға инспектордың дәлелдi қолдаухаты) қоса берiледi.

105. Проживание в комнатах длительных свиданий прибывших на свидания с осужденными лиц оплачивается ими или осужденными за счет собственных средств по тарифам и ставкам, определенным в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
106. Замена видов свиданий и свиданий на телефонные разговоры производится по письменному заявлению осужденного.
107. Для получения юридической помощи осужденным по их заявлениям предоставляются свидания с адвокатами или иными лицами, имеющими право на оказание юридической помощи. По желанию осужденного свидания могут предоставляться наедине.
108. В число свиданий, установленных законодательством, такие свидания не засчитываются, их количество и продолжительность не ограничиваются, однако проводятся они в нерабочее для осужденных время и лишь в часы от подъема до отбоя.
Параграф 4. Порядок предоставления осужденным
телефонных разговоров
109. Телефонные разговоры предоставляются по письменному заявлению осужденного, в котором указывается адрес, номер телефона абонента и продолжительность разговора, но не свыше 15 минут. Оплата междугородних телефонных разговоров осуществляется по действующим тарифам с лицевых счетов осужденных. Телефонные разговоры проводятся под контролем администрации.
110. По прибытии в исправительное учреждение, а также при исключительных личных обстоятельствах по просьбе (заявлению) осужденного ему может быть разрешен дополнительный разговор.
111. Телефонные разговоры между осужденными, содержащимися в исправительных учреждениях, запрещаются.
112. Осужденным, находящимся в строгих условиях содержания, а также отбывающим меру взыскания в штрафных, дисциплинарных изоляторах, в помещениях камерного типа и одиночных камерах, телефонный разговор может быть разрешен лишь при исключительных личных обстоятельствах.
ГЛАВА 7. ПОРЯДОК РАЗРЕШЕНИЯ ОСУЖДЕННЫМ ВЫЕЗДОВ ЗА ПРЕДЕЛЫ
ИСПРАВИТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЙ. ПРАВИЛА ПОВЕДЕНИЯ ОСУЖДЕННЫХ,
ПОЛЬЗУЮЩИХСЯ ПРАВОМ ПЕРЕДВИЖЕНИЯ БЕЗ
КОНВОЯ ИЛИ СОПРОВОЖДЕНИЯ ЗА ПРЕДЕЛАМИ ИСПРАВИТЕЛЬНОГО
УЧРЕЖДЕНИЯ, А ТАКЖЕ ОСВОБОЖДЕННЫХ ИЗ-ПОД СТРАЖИ, ОХРАНЫ
ПОД НАДЗОР АДМИНИСТРАЦИИ ИУ В ПОРЯДКЕ
СТ.СТ. 117, 119 И 129 УИК РК
Параграф 1. Порядок разрешения осужденным выездов за
пределы исправительных учреждений
113. Разрешение на выезд за пределы исправительных учреждений дается начальником учреждения на основании письменного заявления осужденного.
114. К заявлению о разрешении краткосрочного выезда прилагаются документы, подтверждающие наличие исключительных личных обстоятельств (справки органов здравоохранения, органов местного самоуправления и другие официальные документы, удостоверенные органами внутренних дел по месту их выдачи, заявление осужденного для предварительного решения вопросов трудового и бытового устройства после освобождения и мотивированное ходатайство старшего инспектора по трудовому и бытовому устройству).

115. Жыл сайынғы ақы төленетiн демалыс кезiндегi ұзақ мерзiмдi шығулар сотталғанның өтiнiшi бойынша графикке сәйкес берiледi. Жұмыспен қамтамасыз етiлмеген, бiрақ оның себебi оларға байланысты емес сотталғандардың шығу кезегi бөлек график бойынша белгiленедi. Шығуға рұқсат ҚР ҚАК 93-бабының талаптарын сақтай отырып берiледi және түзеу мекемесi бастығының бұйрығымен ресiмделедi.
116. Ұзақ мерзiмге немесе қысқа мерзiмге шығуға рұқсат алған сотталғандарға бекiтiлген нысандағы куәлiк берiледi, шығу тәртiбi түсiндiрiледi, оған бас бостандығынан айыру жазасын өтеуден жалтарудың қылмыстық жауапкершiлiгi туралы ескертiледi, ол туралы қолхат бередi. Шығуға байланысты шығындарды төлеуге ақшаны сотталғанның жазбаша өтiнiшi бойынша түзеу мекемесiнiң бухгалтериясы бередi.
117. Жолақы билетiн сотталған өз бетiнше сатып алады. Қажет болған жағдайда мекеме әкiмшiлiгi оған көмек көрсетедi.
118. Шығу кезеңiнде сотталғанның өзiне тиесiлi азаматтық киiмдерi мен аяқ киiмдерiн алуына құқығы бар.
119. Сотталған белгiленген жерге келген соң бiр тәулiк iшiнде iшкi iстер органдарының кезекшi бөлiмiне, ал ауылдық жерлерде - полицияның учаскелiк инспекторына келуге және куәлiгiне келгенi туралы белгi жасатуға, келу мақсатын, болатын жерi мен мерзiмiн, кететiн датасын хабарлауға мiндеттi. Шығу уақыты аяқталуы бойынша сотталған сол iшкi iстер органында мекемеге кеткенi туралы куәлiгiне белгi қойдырады. Түзеу мекемесiне түнгi уақытта немесе таңертең ерте қайтатын кезде белгi қайтатын күннiң алдындағы күнi қойылады. Келген және кеткен датасы туралы белгi iшкi iстер органының мөрiмен куәландырылады.
120. Сотталған мекемеге оралған соң куәлiгiн, жолақы билеттерiн көрсетедi. Сотталғанның белгiленген мерзiмде шығуын қиындататын ойда болмаған жағдай туындаған жағдайда, сотталғанның келген жерiндегi iшкi iстер органы бастығының қаулысы бойынша түзеу мекемесiне қайту мерзiмi 5 тәулiкке дейiн созылуы мүмкiн, бұл туралы түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгiне мiндеттi түрде жедел хабарланады.
121. Сыртқа шыққан уақытында ауырған және сотталғанды госпитализациялау қажеттiгi кезiнде оның ата-анасы немесе олардың орнындағы адамдар ол туралы сотталғанның жаза өтеп жүрген түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгiне және келген жерiндегi iшкi iстер органына дереу хабарлайды. Мұндай жағдайда ол қылмыстық-атқару жүйесiнiң жақын жердегi емдеу мекемесiне немесе денсаулық сақтау органының емдеу мекемесiне жiберiлуi мүмкiн. Емдеу аяқталған соң және шыққан соң сотталған осы параграфпен бекiтiлген тәртiппен жаза өтеу орнына келедi.

115. Длительные выезды на время ежегодного оплачиваемого отпуска предоставляются по заявлению осужденного согласно графику. Очередность выездов осужденных, не обеспеченных работой по независящим от них причинам, устанавливается по отдельному графику. Разрешение на выезд дается с соблюдением требований ст.93 УИК РК и оформляется приказом начальника исправительного учреждения.
116. Осужденному, получившему разрешение на длительный или краткосрочный выезд, выдается удостоверение установленной формы, разъясняется порядок выезда, и он предупреждается об уголовной ответственности за уклонение от отбывания лишения свободы, о чем дает подписку. Деньги из собственных средств на оплату расходов в связи с выездом выдаются бухгалтерией исправительного учреждения по письменному заявлению осужденного.
117. Проездные билеты осужденный приобретает самостоятельно. В необходимых случаях администрация учреждения оказывает ему в этом содействие.
118. На период выезда осужденный имеет право получить принадлежащую ему гражданскую одежду и обувь.
119. В суточный срок по прибытии к месту назначения осужденный обязан явиться в дежурную часть органов внутренних дел, а в сельской местности - к участковому инспектору полиции, и получить в удостоверении отметку о прибытии, сообщить цель приезда, срок и место пребывания, дату убытия. По окончании выезда осужденный в том же органе внутренних дел должен получить в удостоверении отметку об убытии в учреждение. При убытии в исправительное учреждение в ночное время или рано утром, отметка производится в день, предшествующий отъезду. Отметки о дате прибытия и убытия заверяются печатью органа внутренних дел.
120. По возвращении в учреждение осужденный предъявляет удостоверение, проездные билеты. В случае возникновения непредвиденных обстоятельств, затрудняющих выезд осужденного в установленный срок, по постановлению начальника органа внутренних дел по месту пребывания осужденного срок возвращения в исправительное учреждение может быть продлен до 5 суток с обязательным срочным уведомлением об этом администрации исправительного учреждения.
121. При заболевании во время выезда и необходимости госпитализации осужденный либо его родители или лица, их заменяющие, срочно извещают об этом администрацию исправительного учреждения, где он отбывает наказание, и орган внутренних дел по месту пребывания. В этом случае он может быть направлен в ближайшее лечебное учреждение уголовно-исполнительной системы или лечебное учреждение органов здравоохранения. После окончания лечения и выписки осужденный в установленном настоящим параграфом порядке прибывает к месту отбывания наказания.

122. Жауап беру қабiлеттiлiгiн жоққа шығармайтын психикалық бұзулардан зардап шегушi сотталғандарға, I және II топтағы мүгедек болып табылатын және денсаулық жағдайына байланысты тұрақты күтiмдi қажет ететiн сотталғандарға, сондай-ақ кәмелеттiк жасқа толмаған сотталғандарға түзеу мекемесiнiң шегiнен тыс шығуға туысқандарының немесе өзге де адамдардың iлесуiмен рұқсат етiледi.
2. Түзеу мекемесiнiң шегiнен тыс жерде айдауылсыз
немесе ерiп жүрусiз жүрiп-түру құқығын пайдаланушы
сотталғандардың, сондай-ақ ҚР ҚАК-нiң 117 және 129
баптарының тәртiбiмен күзет қамауынан, күзеттен
түзеу мекемесi әкiмшiлiгiнiң қадағалауына
босатылғандардың жүрiс-тұрыс ережелерi
123. Айдауылсыз немесе ерiп жүрусiз жүрiп-түру құқығын пайдаланушы, сондай-ақ күзет қамауынан, күзеттен түзеу мекемесi әкiмшiлiгiнiң қадағалауына босатылған сотталғандар бекiтiлген үлгiдегi рұқсат қағазы негiзiнде түзеу мекемесiнiң шегiнен тыс жерде жүрiп-түру құқығын пайдаланады.
124. Бұл сотталғандар жұмыстан бос уақыттарында оларға мекеме әкiмшiлiгi анықтап берген тұратын жатақхананың (объектiнiң) шегiнде болуға және сотталғандардың түзеу мекемесiндегi жүрiс-тұрыс ережесiн сақтауы керек.
125. Сотталғандар тұрғын аймақтан немесе жатақханадан (тұрғын объектiсi) тыс жерде жүрген кезде:
1) жүрiп-тұру бағытын және уақытын, қоғамдық тәртiп ережелерiн сақтауға;
2) жұмыстан соң тұрғын зонаға немесе жатақханаға (объектiге) дер кезiнде оралуға және келгенi туралы әкiмшiлiк өкiлiне хабарлауға;
3) түзеу мекемесi қызметкерлерiнiң және полиция қызметкерлерiнiң алғашқы талабы бойынша рұқсат қағазын көрсетуге. Тұрғын зонаға келген кезде оны сақшыға, бақылау-өткiзу пунктiнiң кезекшiсiне, ал жатақханада (тұрғын объектiде) қадағалауды жүзеге асырушы әкiмшiлiк өкiлiне тапсыруға мiндеттi.
126. Сотталғандарға:
1) күн тәртiбiнде белгiленбеген уақытта тұрғын зонадан және жатақханадан (объектiден) шығуға;
2) жұмыс уақытында жұмыс объектiсiн тастап кетуге;
3) жөнелту үшiн сотталғандардың және өзге адамдардың тапсырған хаттарын қабылдауға және өзге тапсырмаларын орындауға;
4) рұқсат қағазын басқа адамдарға беруге тыйым салынады.
127. Күзет қамауынан, күзеттен түзеу мекемесiнiң қадағалауына босатылған сотталғандар мекеме бастығының рұқсатымен таныстық орнатуына және жеке адамдардың пәтерлерiне баруға, босатылған соң тұрмысқа және еңбекке орналастыру мәселелерiн шешу үшiн мекемелерге, кәсiпорындар мен ұйымдарға бара алады, тәрбие колонияларында жазасын өтеушi осы санаттағы сотталғандар бұдан басқа, тәрбие колониясы бастығының рұқсатымен сауда
және коммуналдық-тұрмыстық, мәдени-ағарту және спорттық мақсаттағы
кәсiпорындарға бара алады.

122. Осужденным, страдающим психическими расстройствами, не исключающими вменяемости, осужденным, являющимися инвалидами I и II групп и нуждающимися по состоянию здоровья в постоянном уходе, а также несовершеннолетним осужденным выезд за пределы исправительного учреждения разрешается в сопровождении родственника или иного сопровождающего лица.
Параграф 2. Правила поведения осужденных, пользующихся правом
передвижения без конвоя или сопровождения за пределами
исправительного учреждения, а также
освобожденных из-под стражи, охраны под надзор
администрации исправительного учреждения в порядке
ст.ст.117, 119 и 129 УИК Республики Казахстан
123. Осужденные, пользующиеся правом передвижения без конвоя или сопровождения, а также освобожденные из-под стражи, охраны под надзор администрации исправительного учреждения, пользуются правом передвижения за пределами исправительного учреждения на основании пропуска установленного образца.
124. В свободное от работы время эти осужденные должны находиться в пределах общежития (объекта проживания), определенного им администрацией учреждения, и соблюдать правила поведения осужденного в исправительном учреждении.
125. Находясь вне жилой зоны или общежития (объекта проживания), осужденные обязаны:
1) соблюдать маршрут и время передвижения, правила общественного порядка;
2) своевременно возвращаться после работы в жилую зону или общежитие (объект проживания) и сообщить о явке представителю администрации;
3) по первому требованию работников исправительных учреждений и сотрудников полиции предъявлять пропуск. Сдавать его при возвращении в жилую зону часовому, дежурному контрольно-пропускного пункта, а в общежитие (объект проживания) представителю администрации, осуществляющему надзор.
126. Осужденным запрещается:
1) выходить из жилой зоны и общежития (объекта проживания) в не установленное распорядком время;
2) в рабочее время оставлять объект работы;
3) принимать для отправки, передачи письма и выполнять другие поручения осужденных и иных лиц;
4) передавать пропуск другим лицам.
127. Осужденные, освобожденные из-под стражи, охраны под надзор администрации исправительного учреждения, с разрешения начальника учреждения могут устанавливать знакомства и посещать квартиры частных лиц, посещать учреждения, предприятия и организации для решения вопросов бытового и трудового устройства после освобождения, а осужденные данной категории, отбывающие наказание в воспитательных колониях, кроме этого, с разрешения начальника воспитательной колонии могут посещать предприятия торговли и коммунально-бытового назначения, культурно-зрелищные и
спортивные мероприятия.

128. Аталған жүрiс-тұрыс ережесi сотталғанға қолхатпен хабарланады,
және айдауылсыз немесе ерiп жүрусiз жүрiп-тұру құқығы берiлгенi туралы,
сондай-ақ күзет қамауынан, күзеттен түзеу мекемесi әкiмшiлiгiнiң
қадағалауына босатылғаны туралы қаулымен бiрге оның жеке iсiне тiгiледi.
3. Тәрбие колонияларында  ұсталынушы  сотталғандарға
көтермелеу ретiнде мекеменiң шегiнен тыс жерге
шығуға рұқсат беру тәртiбi
129. Сотталғандардың осы колония қызметкерлерiнiң, сондай-ақ
ата-аналарының, олардың орнындағы адамдардың немесе басқа жақын
туыстарының iлесуiмен көтермелеу ретiнде тәрбие колониясының шегiнен тыс
жерге шығуы тәрбие колониясы бастығының көтермелеу туралы бұйрығының
негiзiнде жүзеге асырылады.
130. Сотталғанға бекiтiлген үлгiдегi рұқсат қағазы берiледi, ол
олардың жеке iсiнде сақталады.
8-ТАРАУ. БАС БОСТАНДЫҒЫНАН АЙЫРУҒА СОТТАЛҒАНДАРДЫ
МЕДИЦИНАЛЫҚ-САНИТАРЛЫҚ ҚЫЗМЕТПЕН ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
1. Сотталғандарға  емдеу-профилактикалық  және
санитарлық-профилактикалық көмек көрсету және ұйымдастыру
131. Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға емдеу-профилактикалық және санитарлық-профилактикалық көмек ҚР заңнамалары мен осы Ережеге сәйкес ұйымдастырылады және көрсетiледi, сотталғандарға медициналық көмек көрсетудiң тәртiбi, мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыру заңнамамен, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгiнiң және Iшкiiсминiнiң нормативтiк-құқықтық кесiмдерiмен белгiленедi.
132. Түзеу мекемелерiнде: сотталғандардың ауруларының алдын алу мақсатында медициналық тексеру және бақылау, диспансерлiк есепке алу, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау iсi жөнiндегi агенттiгi ұсынған тәсiлдермен және құралдармен қадағалау және емдеу, сондай-ақ олардың еңбекке қабiлетiн анықтау жүзеге асырылады.
133. Емдеу-профилактикалық және емдеу түзеу мекемесiнде қажеттi медициналық көмек көрсетуге мүмкiндiк болмаған жағдайда, сотталғандар, әдетте, денсаулық сақтау органдарының аумақтық емдеу-профилактикалық ұйымдарына жөнелтiледi.
134. Түзеу мекемелерiнде санитарлық-гигиеналық және эпидемияға қарсы ережелер мен нормаларды қатаң орындау қамтамасыз етiледi. Түзеу мекемесiне келген барлық сотталғандар алғашқы медициналық қараудан және жуынудан, киiмдердi дезинфекциялайтын камерада тазартудан, шашты қысқа алдырудан тұратын кешендi санитарлық тазартудан өтедi. Медициналық көрсеткiштерге сәйкес шашты толық алдыруы мүмкiн. Карантин бөлiмшесiндегi сотталғандар маман дәрiгерлердiң қарауынан, рентгено-флюорографиялық және лабораториялық зерттеулерден тұратын мiндеттi медициналық тексеруден өтедi. Тексеру нәтижелерi сотталғандардың медициналық амбулаторлық картасына тiркеледi.

128. Настоящие правила поведения объявляются осужденному под
расписку, которая приобщается к его личному делу вместе с постановлением о
предоставлении права передвижения без конвоя или сопровождения, об
освобождении из-под стражи, охраны под надзор администрации
исправительного учреждения.
Параграф 3. Порядок предоставления осужденным, содержащимся в
воспитательных колониях, права выхода за пределы
учреждения в порядке поощрения
129. Выход осужденных в порядке поощрения за пределы воспитательной
колонии в сопровождении сотрудников данной колонии, а также родителей,
лиц, их заменяющих, или других близких родственников производится на
основании приказа начальника воспитательной колонии о поощрении.
130. Осужденным выдается пропуск установленного образца, который
хранится в их личных делах.
ГЛАВА 8. МЕДИКО-САНИТАРНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ
ОСУЖДЕННЫХ К ЛИШЕНИЮ СВОБОДЫ
Параграф 1. Организация и предоставление
лечебно-профилактической и санитарно-профилактической
помощи осужденным
131. Лечебно-профилактическая и санитарно-профилактическая помощь осужденным к лишению свободы организуется и предоставляется в соответствии с законодательством РК и настоящими Правилами, порядок оказания осужденным медицинской помощи, осуществление государственного санитарно-эпидемиологического надзора устанавливается законодательством, нормативно-правовыми актами Агентства Республики Казахстан по делам здравоохранения и МВД Республики Казахстан.
132. В исправительных учреждениях осуществляется: медицинское обследование и наблюдение осужденных в целях профилактики у них заболевания, диспансерный учет, наблюдение и лечение методами и средствами, рекомендованными Агентством Республики Казахстан по делам здравоохранения, а также определение их трудоспособности.
133. В случаях, когда необходимая медицинская помощь не может быть оказана в лечебно-профилактических учреждениях, осужденные могут быть направлены, как правило, в территориальные лечебно-профилактические организации органов здравоохранения.
134. В исправительных учреждениях обеспечивается строгое выполнение санитарно-гигиенических и противоэпидемических правил и норм. Все осужденные, прибывшие в исправительное учреждение, проходят первичный медицинский осмотр и комплексную санитарную обработку, включающие в себя помывку и обработку одежды в дезинфицирующей камере, короткую стрижку волос на голове. В соответствии с медицинскими показаниями может быть произведена полная стрижка волосяного покрова. Осужденные в карантинных отделениях проходят обязательное обследование, включающее в себя осмотр врачами специалистами, рентгено-флюрографическое и лабораторное исследование. Результаты обследования регистрируются в медицинской амбулаторной карте осужденного.

135. Түзеу мекемелерiнiң медициналық бөлiмшесiнде сотталғандарды қабылдау түзеу мекемесi медициналық бөлiмшесiнiң жұмыс режимiне сәйкес алдын ала жазба бойынша және медициналық қызметкерлердiң тағайындаулары бойынша жүргiзiледi.
136. Сотталғанның туысқандарынан алынған медициналық дәрi-дәрмектердi қабылдауы қатаң медициналық көрсеткiштер бойынша және тек түзеу мекемесi медицина қызметкерлерiнiң қатаң бақылауымен жүзеге асырылады.
137. Сотталғандар өздерiнiң тiлектерi бойынша жеке қаражаты есебiнен емдеу-профилактикалық мекемелерi және қылмыстық-атқару жүйесi емдеу түзеу мекемелерi жағдайында денсаулық сақтау органдарының мамандары көрсететiн кез-келген ақылы, қосымша емдеу-профилактикалық көмектердi ала алады. Бұл үшiн сотталғандар түзеу мекемесiнiң бастығына өзiнiң алғысы келген қосымша емдеу-профилактикалық көмектiң түрiн, медицина маманының тегiн, атын, әкесiнiң атын көрсетiп тиiстi өтiнiш жазады. Аталған мәселенi шешу кезiнде түзеу мекемесi медицина қызметкерлерiнiң пiкiрлерi ескерiледi. Өтiнiш үш күннiң iшiнде қаралады және медицина маманының келетiн уақыты анықталады. Маман келген соң оның медициналық қызметпен айналысу құқығы анықталады.
138. Қосымша емдеу-профилактикалық көмектiң түрi және оның көлемi сотталғанның медициналық картасына белгiленедi.
139. Қосымша емдеу-профилактикалық көмектiң төлемi сотталғанның жеке есеп шотындағы ақшадан сотталғанның өтiнiшiнде көрсетiлген сома медициналық мекеменiң не болмаса медицина қызметкерiнiң мекен-жайына пошта (телеграф) арқылы аудару жолымен жүзеге асырылады.
2. Сотталғандарды емдеу-профилактикалық мекемелерiне
орналастыру және ұстау шарттарының ерекшелiктерi
140. Емдеу-профилактикалық мекемелерiнде тек қылмыстың аса қауiптi рецидивi бойынша сотталған, өмiр бойы бас бостандығынан айыруға сотталған, сондай-ақ өлiм жазасы кешiрiм жасау тәртiбiмен бас бостандығынан белгiлi бiр мерзiмге немесе өмiр бойы бас бостандығынан айыруға алмастырылған, бас бостандығынан айыру жазасын түрмеде өтеуге сотталған ер адамдар басқа санаттағы сотталғандардан оқшау ұсталады. Мұндай сотталғандар түрме типiнде арнайы бөлiнген және жабдықталған палаталарда ұсталады. Сондай-ақ кәмелеттiк жасқа толмағандар басқа сотталғандардан, ал әйелдер - еркектерден бөлек ұсталады. Әртүрлi жұқпалы аурулармен ауыратын сотталғандар инфекция түрлерiне қарай бөлек-бөлек және соматикалық науқастардан бөлек ұсталады.
141. Өз құрылымында психиатриялық (жұқпалы аурулар) бөлiмшелерi (палатасы) бар емдеу мекемелерiнде ауруларды оқшаулауды қамтамасыз ететiн режим, сондай-ақ барлық санаттағы сотталғандардың мiнез-құлқына күшейтiлген қадағалау белгiленедi.

135. Прием осужденных в медицинских частях исправительных учреждений производится по предварительной записи и по назначению медперсонала в соответствии с режимом работы медицинской части исправительного учреждения.
136. Прием осужденными медицинских препаратов, полученных от родственников, осуществляется строго по медицинским показаниям и только под контролем медперсонала исправительного учреждения.
137. Осужденные, по их желанию, могут получать любую, оплачиваемую за счет собственных средств, дополнительную лечебно-профилактическую помощь, оказываемую специалистами органов здравоохранения в условиях лечебно-профилактических учреждений и лечебных исправительных учреждений уголовно-исполнительной системы.
Для этого осужденный обращается с соответствующим заявлением к начальнику исправительного учреждения, где указывается вид дополнительной лечебно-профилактической помощи, которую он хотел бы получить, фамилию, имя, отчество медицинского специалиста.
При решении данного вопроса учитывается мнение медицинских работников исправительного учреждения. Заявление рассматривается в трехдневный срок и определяется время прибытия медицинского специалиста. По прибытии специалиста уточняется его право на занятие медицинской деятельностью.
138. Вид дополнительной лечебно-профилактической помощи и ее объем фиксируются в медицинской карте осужденного.
139. Оплата дополнительной лечебно-профилактической помощи, указанной в заявлении осужденного, осуществляется путем почтового (телеграфного) перевода денег с лицевого счета осужденного в адрес медицинского учреждения либо медицинского работника, в сумме, указанной в заявлении осужденного.
Параграф 2. Особенности размещения и условия содержания
осужденных в лечебно-профилактических учреждениях
140. В лечебно-профилактических учреждениях изолированно от других категорий осужденных содержатся только мужчины, осужденные при особо опасном рецидиве преступлений, осужденные к пожизненному лишению свободы, а также осужденные, которым смертная казнь в порядке помилования заменена лишением свободы на определенный срок или пожизненным лишением свободы, осужденные к отбыванию лишения свободы в тюрьме. Эти осужденные содержатся в специально выделенных и оборудованных по тюремному типу палатах. Раздельно от других осужденных содержатся также несовершеннолетние, а женщины - отдельно от мужчин. Осужденные, больные разными инфекционными заболеваниями, содержатся раздельно по видам инфекций и отдельно от соматических больных.
141. В лечебных учреждениях, имеющих в своей структуре психиатрические (инфекционные) отделения (палаты), устанавливается режим, обеспечивающий изоляцию больных, а также усиленный надзор за поведением всех категорий осужденных.

142. Емдеу-профилактикалық мекемелерiндегi сотталғандарға әдетте ұзақ мерзiмдi кездесу берiлмейдi.
143. Қысқа мерзiмдi кездесулердi түзеу мекемелерiнiң тиiстi түрлерi үшiн белгiленген норма бойынша емдеу-профилактикалық мекемелерiнiң бастықтары бередi.
144. Сотталғанның өмiрiне қауiп төндiретiн ауыр сырқат жағдайында мекеме бастығы сотталғанның жақын туыстарына кiрiп шығуға мүмкiндiк бередi. Мұндай келулер кезектi кездесу есебiне есептелмейдi.
145. Егер сотталған айыптылық және тәртiптiк изоляторларынан, не болмаса жалпы, қатаң режимдегi колониялардың камералық үлгiдегi үй-жайынан ерекше режимдегi колонияның жалғыз адамдық камерасынан, не болмаса түрмедегi қатаң режимнен дене мүшесiн зақымдап немесе ауруын сылтауратып емдеу-профилактикалық мекемесiне ауыстырылса, олардың емдеу-профилактикалық мекемесiнде болған уақыты жаза шарасын өтеу мерзiмiне есептелмейдi.
146. Осы мекемелерде белгiленген режимдi бұзған сотталғандар мыналарды: олар айыптық, тәртiптiк изоляторларына, камералық үлгiдегi үй-жайларға және жалғыз адамдық камераларға ауыстыруды қоспағанда толық көлемде жауапты болады.
147. Жаза өтеудiң белгiленген тәртiбiн қасақана бұзған сотталғандар тек медициналық көрсеткiштерi мүмкiн болған жағдайда ғана емдеу-профилактикалық мекемесiнен шығарылады және бұрынғы орнына қайта оралады.
3. Мәжбүрлеп емдеудi жүзеге асырушы түзеу
мекемелерiндегi сотталғандарды ұстау
шарттарының ерекшелiктерi
148. Мәжбүрлеп емдеудi жүзеге асырушы түзеу мекемелерiнiң күн тәртiбiне емдеу шаралары да кiредi. Сотталғандардың бар жоғын тексеру тәулiгiне кем дегенде екi рет оқшауланған учаскелерде не болмаса палаталарда сандық есеп алу және тегi бойынша түгендеу жолымен жүргiзiледi.
149. Ұзақ мерзiмдi кездесу түзеу мекемесiнiң режим түрiне сәйкес белгiленген норма бойынша, сотталғанда медициналық қарсы көрсеткiштер жоқ болса ғана берiледi.
150. Сотталғандардың еңбегi медициналық көрсеткiштерге, еңбек қабiлеттiлiгiнiң дәрежесiне және мәжбүрлеп емдеудi жүзеге асырушы түзеу мекемесiнiң жағдайында еңбекке пайдалану мүмкiндiгiне сәйкес ұйымдастырылады.
151. Мәжбүрлеп емдеудi жүзеге асырушы түзеу мекемелерiнде ұсталушы сотталғандар белгiленген жаза өтеу тәртiбiн қасақана бұзса айыптылық, тәртiптiк изоляторларына орналастырылады, камералық үлгiдегi үй-жайға, жалғыз адамдық камераларға ауыстырылады, онда олар сондай-ақ медициналық көрсеткiштерiне сәйкес емдеумен, тамақпен қамтамасыз етiледi, және оларға күн сайын 2 сағат ұзақтықта серуендеуге рұқсат берiледi. Осы Ережелердiң қалған бөлiмдерi емдеу-профилактикалық мекемелерiнде қалай қолданылса, көрсетiлген санаттағы сотталғандарға да солай қолданылады.

142. Длительные свидания осужденным, находящимся в лечебно-профилактических учреждениях, как правило, не предоставляются.
143. Краткосрочные свидания предоставляются начальниками лечебно-профилактических учреждений по нормам, установленным для соответствующих видов исправительных учреждений.
144. В случае тяжелой болезни осужденного, ставящей в опасность его жизнь, начальник учреждения предоставляет возможность близким родственникам осужденного посетить его. Такое посещение в счет очередного свидания не засчитывается.
145. Если осужденные переводятся в лечебно-профилактические учреждения из штрафных и дисциплинарных изоляторов, либо помещений камерного типа колоний общего, строгого режимов, равно как из одиночных камер колоний особого режима в тюрьмах в связи с членовредительством или симуляции болезни, время их нахождения в лечебно-профилактическом учреждении в срок отбывания меры взыскания не засчитывается.
146. Осужденные, нарушающие установленный в этих учреждениях режим, несут ответственность в полном объеме, за следующим исключением: они не могут быть переведены в штрафные, дисциплинарные изоляторы, помещения камерного типа и одиночные камеры.
147. Осужденные, злостно нарушающие установленный порядок отбывания наказания, могут быть выписаны из лечебно-профилактического учреждения и возвращены по прежнему месту содержания только в случаях, когда это позволяют медицинские показания.
Параграф 3. Особенности условий содержания осужденных
в исправительных учреждениях, осуществляющих
принудительное лечение
148. Распорядок дня исправительных учреждений, осуществляющих принудительное лечение, включает в себя лечебные мероприятия. Проверки наличия осужденных производятся по изолированным участкам либо палатам путем количественного подсчета и пофамильной переклички не реже двух раз в сутки.
149. Длительные свидания представляются по нормам, установленным для соответствующего вида режима исправительного учреждения, при отсутствии медицинских противопоказаний у осужденных.
150. Труд осужденных организуется в соответствии с медицинскими показаниями, степенью трудоспособности и возможностью их трудоиспользования в условиях исправительного учреждения, осуществляющего принудительное лечение.
151. Осужденные, являющиеся злостными нарушителями установленного порядка отбывания наказания, содержащиеся в исправительных учреждениях, осуществляющих принудительное лечение, могут водворяться в штрафной, дисциплинарный изолятор, переводиться в помещения камерного типа, одиночные камеры, в которых они обеспечиваются лечением, а также питанием в соответствии с медицинскими показаниями, и им предоставляется ежедневная прогулка продолжительностью два часа.
В остальной части на указанную категорию осужденных настоящие Правила распространяются так же, как на осужденных, содержащихся в лечебно-профилактических учреждениях.

152. ВИЧ инфекциясын жұқтырған науқастар онкологиялық аурулардың
нормасы бойынша тамақтанады. Олар денеге күш түсiретiн ауыр жұмыстарға
және кәсiби зиянды еңбекке тартылмайды. ВИЧ инфекциясын жұқтырған
сотталғандарда екiншi бiр ауру қабынса және терминальды кезеңде басқа ВИЧ
инфекциясын жұқтырған науқастардан бөлек ұсталады. ВИЧ инфекциясын
жұқтырған сотталғандарға екiншi ауруының ремиссиясы кезеңiнде олардың
медициналық көрсеткiштерiн ескере отырып серуендеуге және еңбек етуге
рұқсат етiлуi мүмкiн.
9-ТАРАУ. ТҮЗЕУ МЕКЕМЕЛЕРIНДЕ СОТТАЛҒАНДАРДЫҢ
ЖАЗА ӨТЕУ ЕРЕКШЕЛIКТЕРI
1. Сотталғандарды  жаза өтеудiң қатаң жағдайында
ұстау ерекшелiктерi
153. Жазаларын қатаң жағдайда өтеушi сотталғандар тұратын үй-жайлар онда ұсталушыларды жазаларын басқа жағдайда өтеушi сотталғандардан оқшаулауды қамтамасыз ете отырып, коммуналдық-тұрмыстық объектiлердiң толық кешенiмен жабдықталады.
154. Жалпы бiлiм беретiн мектептерде, кәсiби-техникалық училищелерде және кәсiби-техникалық даярлық курстарында оқитын адамдар, түзеу колонияларында қатаң жағдайда жаза өтеу кезеңiнде сабаққа шығарылмайды. Оларға өз бетiнше оқу және оқытушылармен кеңесу мүмкiндiгi берiледi.
155. Сотталғандармен мәдени-бұқаралық шаралар өткiзу олар тұратын үй-жайлардың шегiнде жүзеге асырылады. Кiтапхана және дүкен қызметiн пайдалану басқа сотталғандардан оқшаулау жағдайында қамтамасыз етiледi.
156. Сотталғандарды еңбекке пайдалану, тамақтандыру, медициналық тексеру, санитарлық тазартудан өткiзу, амбулаторлық емдеу жұмыстары жазаларын ұстаудың басқа жағдайында өтеушi сотталғандардан бөлек ұйымдастырылады.
157. Тәрбие колонияларында жаза өтеудiң қатаң жағдайында жаза өтеушi адамдар үшiн оқу және жұмыс оқшауландырылған үй-жайда ұйымдастырылады.
2. Сотталғандарды айыптылық және тәртiптiк изоляторларында,
камералық үлгiдегi үй-жайларда, жалғыз адамдық камераларда
ұстау жағдайларының ерекшелiктерi
158. Сотталғандарға айыптылық және тәртiптiк изоляторларына сүлгi, сабын, тiс тазалайтын ұнтақ пен паста, тiс щеткасынан басқа өздерiнде бар тамақ өнiмдерiн және жеке заттарын өздерiмен бiрге алуға тыйым салынады. Оларға кiтаптарды, газеттердi, журналдарды және өзге де әдебиеттердi пайдалануға рұқсат берiлмейдi. Тәрбие колонияларының тәртiптiк изоляторында сотталғандарға оқулықтарды және оқу әдебиеттерiн пайдалануға рұқсат етiледi.
159. Тамақ өнiмдерi қоймаға тапсырылады және сотталғандарға олар айып жазасын өтеген соң берiледi. Әкiмшiлiк олардың сақталуы үшiн шара қабылдайды, алайда тамақ өнiмдерi ұзақ сақтау салдарынан табиғи түрде бұзылса, бұл туралы комиссия акт жасайды және олар жойылады.

152. ВИЧ-инфицированные больные питаются по нормам онкологических больных. Они не могут привлекаться к труду с большими физическими нагрузками и профессиональной вредностью.
ВИЧ-инфицированные осужденные при обострении у них вторичных заболеваний и в терминальной стадии содержатся раздельно от других ВИЧ-инфицированных. В период ремиссии вторичных заболеваний у ВИЧ-инфицированных осужденных, им могут быть разрешены прогулки и трудовая деятельность с учетом медицинских показаний.
ГЛАВА 9. ОСОБЕННОСТИ ОТБЫВАНИЯ НАКАЗАНИЯ
ОСУЖДЕННЫХ В ИСПРАВИТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЯХ
Параграф 1. Особенности содержания осужденных в строгих
условиях отбывания наказания
153. Помещения, в которых проживают осужденные, отбывающие наказание в строгих условиях, оборудуются полным комплексом коммунально-бытовых объектов с обеспечением изоляции содержащихся в них лиц от осужденных, отбывающих наказание в других условиях.
154. Лица, обучающиеся в общеобразовательных школах, профессионально-технических училищах и на курсах профессионально-технической подготовки, в период пребывания в строгих условиях отбывания наказания исправительных колоний на занятия не выводятся. Им предоставляется возможность самостоятельной учебы и консультаций с преподавателями.
155. Культурно-массовые мероприятия с осужденными проводятся в пределах помещений, в которых они проживают. Пользование библиотекой и магазином обеспечивается в условиях изоляции от других осужденных.
156. Трудоиспользование, прием пищи, медицинский осмотр, санитарная обработка, амбулаторное лечение осужденных организуется отдельно от осужденных, отбывающих наказание в других условиях содержания.
157. В воспитательных колониях для лиц, отбывающих наказание в строгих условиях, учеба и работа организуются в изолированном помещении.
Параграф 2. Особенности условий содержания осужденных
в штрафных и дисциплинарных изоляторах, помещениях
камерного типа, одиночных камерах
158. Осужденным запрещается брать с собой в штрафные и дисциплинарные изоляторы, имеющиеся у них продукты питания и личные вещи, за исключением полотенца, мыла, зубного порошка или пасты, зубной щетки. Им не разрешается пользоваться книгами, газетами, журналами и иной литературой. В дисциплинарных изоляторах воспитательных колоний осужденным разрешается пользоваться учебниками и учебной литературой.
159. Продукты питания сдаются на склад и выдаются осужденным после отбытия ими меры взыскания. Администрация принимает меры к их сохранности, однако если в силу естественных причин от длительного хранения продукты испортились, об этом комиссионно составляется акт, и они уничтожаются.

160. Айыптылық және тәртiптiк изоляторларына орналыстырылған сотталғандарға темекi шегуге тыйым салынады (өрт қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және санитарлық-гигиеналық талаптарды сақтау үшiн).
161. Сотталғандарды айыптылық және тәртiптiк изоляторларына, қабылдау кезiнде олар толық тiнтуден өткiзiледi, содан соң мүмкiндiгiнше осы үй-жайларға бекiтiлген киiмдердi киедi.
162. Колония-қоныстардың айыптылық изоляторларында ұсталушы сотталғандардан оларға бекiтiлген норма бойынша берiлген тамақтың толық құны өндiрiлiп алынады.
163. Жазаға тарту тәртiбiмен камералық үлгiдегi үй-жайларға немесе жалғыз адамдық камераларға ауыстырылған сотталғандарға өздерiмен бiрге тамақ өнiмдерiнен, сүлгi, сабын, тiс тазалайтын ұнтақ пен пастасынан, тiс щеткасы, темекi өнiмдерi мен сiрiңкеден басқа жеке заттарын алуға рұқсат етiлмейдi.
164. Камералық үлгiдегi үй-жайларда, жалғыз адамдық камераларда ұсталушы сотталғандарға өздерiмен бiрге оқулықтар, жай қарандаш, автоқалам, стержень, дәптер, пошта маркаларын, құттықтаухат, конверт алуға, кiтапхана қызметiн пайдалануға, кiтаптар, газет-журналдар жаздырып алуға рұқсат етiледi.
165. Жалпы бiлiм беретiн мектептерде, кәсiптiк-техникалық училищелерде және кәсiби-техникалық дайындық курсында оқитын адамдар айыптылық изоляторларында, камералық үлгiдегi үй-жайларда, жалғыз адамдық камераларда болған кезеңiнде сабаққа шығарылмайды. Оларға өз бетiнше оқу және оқытушылардан кеңес алу мүмкiндiгi берiледi. Тәртiптiк изоляторларында ұсталушы сотталғандар тәртiп изоляторының үй-жайында орналасқан оқу сыныптарына сабаққа апарылады.
166. Сотталғандарды камералық үлгiдегi үй-жайлардан не болмаса жалғыз адамдық камералардан камералық үлгiдегi үй-жайларда және жалғыз адамдық камераларда жасаған терiс қылықтары үшiн айыптылық изоляторына ауыстырған кезде оларды айыптылық изоляторында ұстау мерзiмi камералық үлгiдегi үй-жайларда және жалғыз адамдық камераларда ұстау мерзiмiне есептелмейдi. Бас бостандығынан айыру жазасын айыптылық изоляторында өтеудiң белгiленген тәртiбiн қасақана бұзған сотталғанды камералық үлгiдегi үй-жайларға ауыстырған жағдайда камералық үлгiдегi үй-жайларда ұстау мерзiмi айыптылық изоляторындағы жазасын өтеген соң есептеледi.
167. Сотталғандар камерада, жұмыс уақытында өндiрiс объектiсiнде тамақтанады.
168. Айыптылық изоляторында, камералық үлгiдегi үй-жайларда және жалғыз адамдық камераларда ұсталушы сотталғандарды медициналық қарау және амбулаторлық емдеу арнайы жабдықталған үй-жайда жүзеге асырылады. Санитарлық тазарту басқа сотталғандардан бөлек өткiзiледi. Науқас сотталғандар медициналық көрсеткiштерi бойынша жеке камераларға орналастырылады.

160. Курение осужденным, водворенным в штрафной и дисциплинарный изоляторы, запрещено (для обеспечения пожарной безопасности и соблюдения санитарно-гигиенических требований).
161. При приеме осужденных в штрафные и дисциплинарные изоляторы они подвергаются полному обыску, после чего при наличии возможности переодеваются в одежду, закрепленную за этими помещениями.
162. С осужденных, содержащихся в штрафных изоляторах колоний-поселений, взыскивается полная стоимость питания, предоставленного им по установленным нормам.
163. Осужденным, переведенным в помещения камерного типа или одиночные камеры в порядке взыскания, не разрешается брать с собой имеющиеся у них личные вещи, кроме продуктов питания, полотенца, мыла, зубного порошка, пасты, зубной щетки, табачных изделий, спичек.
164. Осужденным, содержащимся в помещениях камерного типа и одиночных камерах, разрешается иметь при себе учебники, простые карандаши, авторучки, стержни, тетради, почтовые марки, открытки, конверты, пользоваться библиотекой, выписывать книги, журналы и газеты.
165. Лица, обучающиеся в общеобразовательных школах, профессионально-технических училищах и курсах профтехподготовки, в период нахождения в штрафных изоляторах, помещениях камерного типа и в одиночных камерах на занятия не выводятся. Им предоставляется возможность самостоятельной учебы и консультации с преподавателями. Осужденные, содержащиеся в дисциплинарном изоляторе, выводятся на учебные занятия в учебные классы, расположенные в помещении дисциплинарного изолятора.
166. При переводе осужденных из помещений камерного типа либо из одиночных камер в штрафные изоляторы за проступки, совершенные в помещениях камерного типа и в одиночных камерах, срок их содержания в штрафных изоляторах в срок содержания в помещениях камерного типа и в одиночных камерах не засчитывается. В случае перевода осужденного в помещение камерного типа за злостное нарушение установленного порядка отбывания наказания к лишению свободы в штрафном изоляторе срок содержания в помещении камерного типа исчисляется после отбытия взыскания в штрафном изоляторе.
167. Прием пищи осужденными производится в камерах, в рабочее время на производственных объектах.
168. Медицинский осмотр и амбулаторное лечение осужденных, содержащихся в штрафных изоляторах, помещениях камерного типа и в одиночных камерах, осуществляется в специально оборудованном помещении. Санитарная обработка производится отдельно от других осужденных. Больные осужденные размещаются в отдельных камерах по медицинским показаниям.

169. Айыптылық, тәртiптiк изоляторларына орналастырылған, камералық үлгiдегi үй-жайларға, жалғыз адамдық камераларға ауыстырылған сотталғандарға төсек-орын жабдықтары тек ұйқы уақытында ғана берiледi. Yй-жайдың шегiнен тыс жерге шығарылған кезде оларға маусым бойынша киiмдер берiледi.
170. Айыптылық және тәртiптiк изоляторының камералық үлгiдегi үй-жайлардағы кезекшiлiк кезек бойынша әрбiр сотталғанға жүктеледi. Кезекшiнiң мiндеттерiн түзеу мекемесiнiң әкiмшiлiгi белгiлейдi. Жалғыз адамдық камераны тазалауды онда ұсталушы адам жүзеге асырады.
171. Сотталғандарды дене мүшесiн зақымдаумен және ауруын сылтауратумен байланысты емес себептер бойынша айыптылық және тәртiптiк изоляторларынан, камералық үлгiдегi үй-жайлардан, жалғыз адамдық камералардан емдеу-профилактикалық мекемесiне ауыстырылған жағдайда олардың қылмыстық-атқару жүйесiнiң емдеу-профилактикалық мекемесiнде болу мерзiмi жаза өткеру мерзiмiне есептеледi.
172. Сотталғандарды айыптылық изоляторларынан, камералық үлгiдегi үй-жайлардан және жеке адамға арналған камералардан, бұл медициналық көрсеткiштер бойынша немесе прокурордың талабы бойынша жүргiзiлген жағдайдан басқа кезде мерзiмiнен бұрын босатуға жол берiлмейдi. Тәртiптiк изоляторларда ұсталушы сотталғандар бұдан басқа көтермелеу түрiнде мерзiмiнен бұрын босатылуы мүмкiн.
173. Сотталғандарды айыптылық изоляторларына қамағанда шаштарын "тақырлап" алып тастауы мiндеттi емес.
174. Айыптылық изоляторлардың үй-жайлары радионүктесi және бақылаушы шақыратын белгiмен жабдықтануға тиiстi.
175. Айыптылық изоляторларының терезелерi 60х20 см. көлемiнде болады, темiр тормен күшейтiлiп, жалюздер орнатылмайды, еденi ағаш болады, оған үстел мен орындықтар нақты бекiтiледi.
176. Түзеу мекемесiнiң бастығы жоқ кездегi төтенше жағдайларда, егер жасалған қылмыстың немесе режимдi қасақана бұзудың жолын өзге шаралармен кесу мүмкiн болмаса, сотталғандар колония бастығының кезекшi көмекшiсiнiң, тәрбие колонияларының және түрмелердiң бастықтарының кезекшi көмекшiлерiнiң қаулылары бойынша түзеу колониясының бастығы келгенше, бiрақ 24 сағаттан артық емес уақытқа қатаң режимдегi түзеу мекемесiнiң айыптылық және тәртiптiк изоляторларына, жеке адамға арналған камераларға орналастырылуы мүмкiн. Мұндай оқшаулау тәртiптiк жаза болып табылмайды.
3. Сотталғандарды қауiпсiз орынға ауыстыру
177. Басқа сотталғандардың немесе өзге адамдардың тарапынан сотталғанның жеке басының қауiпсiздiгiне қатер төнген жағдайда, ол аталған мәселе бойынша өтiнiш жасаған сотталғанның жеке басының қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша шұғыл шаралар қабылдауға мiндеттi түзеу мекемесiнiң кез келген лауазымды адамына ауызша немесе жазбаша өтiнiш жасауға құқылы.

169. Постельные принадлежности осужденным, водворенным в штрафные, дисциплинарные изоляторы, переведенным в помещения камерного типа, одиночные камеры, выдаются только на период сна. При выводе за пределы помещения им выдается одежда по сезону.
170. Дежурство в камерах штрафных и дисциплинарных изоляторов, помещений камерного типа возлагается поочередно на каждого осужденного. Обязанности дежурного устанавливаются администрацией исправительного учреждения. Уборку одиночных камер осуществляют лица, в них содержащиеся.
171. В случаях перевода осужденных из штрафных и дисциплинарных изоляторов, помещений камерного типа и одиночных камер в лечебно-профилактические учреждения по причинам, не связанным с членовредительством и симуляцией болезни, срок их нахождения в лечебно-профилактических учреждениях уголовно-исполнительной системы засчитывается в срок отбывания взысканий.
172. Досрочное освобождение осужденных из штрафных изоляторов, помещений камерного типа и одиночных камер, кроме случаев, когда это производится по медицинским показаниям или по требованию прокурора, не допускается. Осужденные, содержащиеся в дисциплинарных изоляторах, кроме того, могут быть освобождены досрочно в виде поощрения.
173. При водворении осужденных в помещения штрафного изолятора исключена стрижка волосистых частей головы "наголо".
174. Помещения штрафных изоляторов должны быть оборудованы радиоточкой и сигналом вызова контролера.
175. Окна помещений штрафного изолятора должны быть размером 60 Х 120 см., усилены решетками без установления жалюзи, пол деревянным, на котором должны быть зафиксированы стол и стулья.
176. В экстренных случаях при отсутствии начальника исправительного учреждения, когда иными мерами пресечь совершаемое преступление или злостное нарушение режима невозможно, осужденные могут быть помещены в штрафные и дисциплинарные изоляторы, одиночные камеры исправительных колоний особого режима по постановлению дежурных помощников начальников колоний, воспитательных колоний и тюрем до прихода начальника исправительного учреждения, но не более чем на 24 часа. Такая изоляция дисциплинарным взысканием не является.
Параграф 3. Перевод осужденного в безопасное место
177. При возникновении угрозы личной безопасности осужденного со стороны других осужденных и иных лиц, он вправе обратиться по данному вопросу к любому должностному лицу исправительного учреждения с устным или письменным заявлением, которое обязано незамедлительно принять меры по обеспечению личной безопасности обратившегося осужденного.

178. Түзеу мекемесiнiң бастығы мұндай өтiнiштер бойынша не болмаса өзiнiң жеке бастамасы бойынша қауiпсiз орынға ауыстыру туралы шешiм қабылдайды немесе сотталғанның жеке басының қауiпсiздiгiне төнген қауiптi жою үшiн өзге де шаралар қолданады.
179. Өзге үй-жайлардан басқа мұндай мақсатқа айыптылық, тәртiптiк изоляторларының камералары, камералық үлгiдегi үй-жайлар пайдалануы мүмкiн.
180. Мұндай адамды түзеу мекемесi бастығының қаулысы бойынша 30 тәулiктен артық емес мерзiмге, шұғыл жағдайда - колония бастығының кезекшi көмекшiсi бастық келгенше, бiрақ 24 сағаттан аспайтын мерзiмге қауiпсiз орынға ауыстырады.
181. Қажет болған жағдайда аталған түзеу мекемесiнде заңның сақталуын қадағалауды жүзеге асырушы прокурордың келiсiмiмен қауiпсiз орында ұстау мерзiмi 30 тәулiкке дейiн ұзартылуы мүмкiн. Сотталғанды қауiпсiз орынға, оның iшiнде айыптылық, тәртiптiк изоляторларына, камералық үлгiдегi
үй-жайларға ауыстыру көрсетiлген негiз бойынша жаза болып табылмайды.
182. Осы Ереженiң 26-параграфында қарастырылған шектеулер мұндай
жағдайда аталған сотталғандарға қолданылмайды.
183. Сотталғанның жеке басының қауiпсiздiгiн қамтамасыз етуде
жоғарыда тiзбеленген шаралар нәтижесiз болса, түзеу мекемесiнiң бастығы
оны белгiленген тәртiп бойынша басқа түзеу мекемесiне ауыстыру
(сотталғанның жеке басына қауiп төндiрушi адамды ауыстыру) туралы шешiм
қабылдайды.
Ережеге N 1 қосымша
Бас бостандығынан айыруға сотталғандардың
сатуларына және пайдалануларына тыйым салынған заттардың,
бұйымдардың, нәрселердiң, құжаттардың  және тамақ өнiмдерiнiң
ТIЗБЕСI
Азаматтық айналымнан алып қойылған заттар, бұйымдар мен нәрселер:
Атыс және суық қарулардың барлық түрлерi.
Көлiк құралдары.
Жарылғыш, уландырғыш және өртке қауiптi заттар.
Ақша, бағалы заттар, бағалы қағаздар.
Оптикалық құралдар.
Тәрбие колониялары мен түрмелерде қол және қалта сағаттары.
Жылытуды қажет ететiн тамақ өнiмдерi (коФе мен  шайдан  басқа),
ашытқы, қант.
Алкогольды iшiмдiктердiң барлық түрлерi, сыра.
Әтiр, иiс су және спирттiк негiздегi өзге де бұйымдар.
Есiрткiлiк және дәрiлiк заттар, медициналық мақсаттағы бұйымдар.
Жазу машинкалары, көбейту аппараттары.
Пышақтар, басқа да өткiр кескiш және қадалатын заттар, оттықтар.
Балталар, балғалар және басқа құралдар.
Ойын карталары.
Фотоаппараттар, фотоматериалдар, химикаттар, бейне-кинокамералар,
бейне магнитофондар.
Кез-келген құжаттар (соттың үкiмi мен ұйғарымы, ақшасын,
заттарын, бағалы бұйымдарын сақтауға тапсырғаны туралы квитанцияларынан
басқа).
Топографиялық карталар, компастар.
Өзiне тиесiлi әскери және басқа нысанды киiмдер, сондай-ақ
белгiленбеген үлгiдегi сырт киiм, бас киiмдер және аяқ киiм (шәркейден
басқа).
Түрлi-түстi қарындаштар, бояулар, көшiру қағаздары.
Ескертпе: Айрықша режимдегі колониялардың камералық үлгідегі
үй-жайларында, жалғыз адамдық камераларында ұсталушы сотталғандарға,
сондай-ақ түрмелердегі қатаң режимге ауыстырылғандарға шай сатып алуға
және сақтауға рұқсат етілмейді.
Ережеге N 2 қосымша
Сотталғандарға өздерiмен бiрге ұстауға, посылкалармен,
сәлемдемелермен, бандерольдермен алуға, ТМ дүкендерiнен
сатып алуға рұқсат етiлетiн заттар мен бұйымдардың
ТIЗБЕСI
Темекi өнiмдерi, сiрiңкелер.
Сотталғандар үшiн белгiленген үлгiдегi киiм, бас киiмдер, аяқ киiм
және төсек-орын жабдықтары.
Iш киiмдер (жылы және жай).
Бет орамал, белдiк, шұлық-ұйық бұйымдары, колготка, бес саусақты қолғап, қолғап, бөлме iшiнде киетiн тапочка, спорттық аяқ киiм, жiп, мойын орағыш, сүлгi.
Туалет жабдықтары (иiс, шаруашылық сабындары, тiс щеткасы, тiс ұнтағы, тiс пастасы, кремдер, тарақ).
Yш бұрышты орамал, рейтуз, белдiк, бюстгальтер, дәке, гигиеналық
пакет, шаш қыстырғыш, вазелин, мақта, су сабын, косметикалық бұйымдар
(әйелдердiң бетiне арналған).
Айна, электрлiк не болмаса механикалық ұстара, қауiпсiз ұстара (бiр
рет қолданылатын).
Етiк щеткасы және киiмге арналған щетка, аяқ киiм кремi.
Ыдыс-аяқтар, көзәйнек қабы, сабын және пластмассадан жасалған тiс
щеткасы, кружка, қасық.
Картадан басқа стол ойындары.
Оқулық, оқушы дәптерi, пошталық конверт, құттықтау хат, марка, жай
қарандаш, автоқалам, сия мен қара, көк және сия түстi стерженьдер.
Әдебиет.
Фотокарточкалар, фотоальбомдар.
Спорттық костюмдер.
Заводта жасалған тұрмыстық электроқайнатқыштар.
Бағалы емес металлдардан жасалған денеге тағатын крестиктер және
табынатын заттар.
Балдақ, ағаш қолтаяқ, протездер, мүгедектерге арналған арбалар
(дәрiгердiң рұқсаты бойынша).
Бағалы емес металдан жасалған қол немесе қалта сағат (ТК және
түрмелерден басқа).
Теледидарлық қабылдағыштар мен радиоқабылдағыштар
Ескертпе:

178. Начальник исправительного учреждения по такому заявлению либо по собственной инициативе принимает решение о переводе в безопасное место или иные меры, устраняющие угрозу личной безопасности осужденного.
179. Помимо других помещений, в этих целях могут быть использованы камеры штрафных, дисциплинарных изоляторов, помещений камерного типа.
180. Перевод такого лица в безопасное место производится по постановлению начальника исправительного учреждения на срок не свыше 30 суток, в экстренных случаях - дежурным помощником начальника колонии до прихода начальника, но не более чем на 24 часа.
181. При необходимости срок содержания в безопасном месте может быть продлен еще до 30 суток с согласия прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением закона в данном исправительном учреждении. Перевод осужденного в безопасное место, в том числе камеры штрафных, дисциплинарных изоляторов, помещений камерного типа по указанным основаниям наказанием не является.
182. Ограничения, предусмотренные параграфом 26 настоящих Правил в этом случае на данного осужденного не распространяются.
183. В случае безуспешности перечисленных выше мер по обеспечению личной безопасности осужденного начальником исправительного учреждения принимается решение о его переводе (переводе лиц, угрожающих личной безопасности осужденного) в другое исправительное учреждение в установленном порядке.
Приложение 1 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
ПЕРЕЧЕНЬ
вещей, изделий, веществ, документов и продуктов
питания, запрещенных к продаже и использованию
осужденными к лишению свободы
Предметы, изделия и вещества, изъятые из гражданского оборота:
Все виды огнестрельного и холодного оружия.
Транспортные средства.
Взрывчатые, отравляющие и пожароопасные вещества.
Деньги, ценные вещи, ценные бумаги.
Оптические приборы.
Наручные и карманные часы в воспитательных колониях и тюрьмах.
Продукты питания, требующие тепловой обработки (кроме кофе и чая),
дрожжи, сахар.
Все виды алкогольных напитков, пиво.
Духи, одеколон и иные изделия на спиртовой основе.
Наркотические и лекарственные вещества, предметы медицинского
назначения.
Пишущие машинки, множительные аппараты.
Ножи, другие острорежущие и колющие предметы, зажигалки.
Топоры, молотки и другой инструмент.
Игральные карты.
Фотоаппараты, фотоматериалы, химикаты, видеокинокамеры,
видеомагнитофоны.
Любые документы (кроме копий приговоров и определений судов, квитанций на сданные для хранения деньги, вещи, ценности).
Топографические карты, компасы.
Военная и другая форменная одежда, принадлежности к ней, а также верхняя одежда, головные уборы и обувь (за исключением тапочек) неустановленных образцов.
Цветные карандаши, краски, копировальная бумага.
Примечание:
Осужденным, находящимся в помещениях камерного типа, в одиночных камерах колоний особого режима, а также переведенным на строгий режим в тюрьмах, не разрешается приобретение и хранение чая.
Приложение 2 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
ПЕРЕЧЕНЬ
вещей и предметов, которые осужденным разрешается иметь
при себе, получать в посылках, передачах, бандеролях и
приобретать в магазинах ИУ
Табачные изделия, спички.
Одежда, головные уборы, обувь и постельные принадлежности, установленного для осужденного образца.
Нательное белье (теплое и простое).
Платки носовые, поясные ремни, чулочно-носочные изделия, колготки, перчатки, варежки, тапочки комнатные, обувь спортивная, нитки, шарфы, полотенца.
Туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, зубная щетка, зубной порошок, зубная паста, кремы, расческа).
Косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марля, гигиенические пакеты,
заколки, вата, шампунь, косметические принадлежности (для лиц женского
пола).
Зеркало, бритва электрическая либо механическая, бритвы безопасные
(разового использования).
Сапожные щетки и щетки для одежды, крем для обуви.
Посуда, футляры для очков, мыла и зубных щеток, изготовленные из
пластмассы, кружка, ложка.
Настольные игры, кроме карт.
Учебники, ученические тетради, почтовые конверты, открытки, марки,
простые карандаши, авторучки, чернила и стержни черного, синего и
фиолетового цвета.
Литература.
Фотокарточки, фотоальбомы.
Спортивные костюмы.
Электрокипятильники бытовые заводского исполнения.
Нательные крестики и предметы культа, изготовленные из недрагоценных
металлов.
Костыли, деревянные трости, протезы, инвалидные коляски (по
разрешению врачей).
Часы наручные или карманные из недрагоценных металлов (кроме ВК и
тюрем).
Телевизионные приемники и радиоприемники.
Примечание:

1. Көрсетілген тізбе ТМ дүкендерінде қамтамасыз етіледі.
2. Сотталғандарды басқа мекемеге ауыстыру кезінде өзімен бірге тек жеке заттарын, тамақ өнімдерін және олардың белгіленген тәртіппен сатып алған бірінші кезекте қажет заттарын алуға ғана рұқсат етіледі.
3. Сотталғанның өзімен бірге алуына болатын тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажет заттардың, аяқ киімдердің, киімдердің және басқа өндірістік товарлардың мөлшерін жергілікті жағдайлар мен мүмкіндіктерге қарай мекеме бастығы анықтайды. Сотталғанға тиісті тамақ өнімдерінің, бірінші кезекте қажет заттардың, аяқ киімдердің, киімдердің және басқа өндірістік товарлардың жалпы салмағы қоймадағыны қоса есептегенде 50 килограмнан аспауы тиіс.
4. Теледидарлық қабылдағыштар мен радиоқабылдағыштар тек ұжымдық
пайдалану үшін сатып алынады және әкімшілік белгіленген орынға ғана
орналастырылады.
5. Сотталғандардың осы тізбеде көрсетілмеген бірінші кезекте қажетті
заттарды, өндірістік товарларды және өзге де заттар мен құралдарды
сақтауларына жол берілмейді.
Ережеге N 3 қосымша
Сотталғандар үшін омырауға және қолға тағатын
айыру белгілерінің
Үлгісі
Омырау белгісі                Қолға тағатын белгі
____________________________         ________________________
|                           |        |                       |
|     А.А.Ахатов            |        |                       |
|     4 отряд               |40 мм   |     Бригадир          |20мм
|                           |        |                       |
|                           |        |                       |
|___________________________|        |_______________________|
90 мм                               80 мм
Омырау белгісі қолда бар кез келген түсті (қызылдан басқа) матадан
90х40 мм көлемімен тікбұрышты түрде дайындалады.
Белгінің ортасында алюминий немесе баспахана бояуымен сотталғанның
тегі, аты, әкесінің аты және отряд номері(бөлімшесі) көрсетіледі, ал
шеті-шеті 5 мм жалпақтықпен әдіптеледі.
Сотталғандардың қатарындағы бригадирлер және шеберлер 20х80 мм
көлемдегі, тікбұрышты нысанда "Бригадир", "Шебер" деген тиісті жазулары
бар лента тағып жүреді.
Омырау белгілері және қолға тағатын белгілер киімге кеуденің оң
жағына және сол қолдың жеңіне тігіледі.
Ережеге N 4 қосымша
Сотталғандардың үлгiлiк
КҮН ТӘРТIБI
Тұрғызу - таңертеңгi сағат 5-6-дан кеш емес.
Денешынықтыру (ұзақтығы) - 15 минутқа дейiн.
Туалет, төсек жинау - 10 минутқа дейiн.
Таңертеңгiлiк қарау, таңертеңгiлiк және кешкiлiк тексеру
40-минутқа дейiн.
Таңертеңгiлiк ас - 30 минутқа дейiн.
Жұмысқа бөлу - 40 минутқа дейiн.
Жұмыс уақыты - еңбек заңдарына сәйкес.
Түскi үзiлiс - 1 сағатқа дейiн.
Жұмыстан қайту, кешкi туалет - 25 минутқа дейiн.
Кешкiлiк ас - 30 минутқа дейiн.
Жеке уақыты - 1 сағатқа дейiн.
Тәрбиелiк шаралар - 1 сағатқа дейiн.
Мәдени-бұқаралық жұмыстар, мектептегi, КТУ-дегi оқу - жеке график
бойынша.
Ұйқыға дайындалу - 10 минутқа дейiн.
Ұйқы (үзiлiссiз) - 8 сағат.
Ескертпе:

1. Указанный перечень обеспечивается в магазинах ИУ.
2. При переводе в другое учреждение осужденным разрешается брать с собой только личные вещи, продукты питания и предметы первой необходимости, приобретенные ими в установленном порядке.
3. Количество продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые осужденные могут иметь при себе, определяется начальником учреждения, исходя из местных условий и возможностей. Общий вес, принадлежащих осужденному продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, включая находящиеся на складе, не может превышать 50 кг.
4. Телевизионные приемники и радиоприемники могут приобретаться только для коллективного пользования и устанавливаться в местах, определенных администрацией.
5. Хранение осужденными предметов первой необходимости, промышленных товаров и иных предметов и веществ, не указанных в настоящем перечне, не допускается.
Приложение 3 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
ОБРАЗЦЫ
нагрудных и нарукавных отличительных знаков
для осужденных
Нагрудный знак
_____________
! Ахатов А.А. !
!   4 отряд   !  40 мм
!_____________!
90 мм
Нарукавный знак
_____________
!  Бригадир   !
!_____________!  20 мм
80 мм
Описание образцов нагрудных и нарукавных
знаков осужденных
Нагрудный знак изготавливается из имеющегося в наличии материала любого цвета (за исключением красного) в виде прямоугольника размером 90x40 мм.
На поле знака алюминиевой или типографской краской указываются фамилия, инициалы осужденного и номер отряда (отделения), а по краям наносится кайма шириной 5 мм.
Бригадиры и мастера из числа осужденных носят ленточку в форме прямоугольника размером 20x80 мм с соответствующей надписью "Бригадир", "Мастер".
Нагрудные и нарукавные знаки пришиваются к одежде на правой стороне груди и левом рукаве.
Приложение 4 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
ПРИМЕРНЫЙ
распорядок дня осужденных
Подъем - не позднее 5-6 часов утра.
Физзарядка (продолжительность) - до 15 мин.
Туалет, заправка коек - до 10 мин.
Утренний осмотр, утренняя и вечерняя проверка - до 40 мин.
Завтрак - до 30 мин.
Развод на работу - до 40 мин.
Рабочее время - в соответствии с трудовым законодательством.
Обеденный перерыв - до 1 часа.
Съем с работы, вечерний туалет - до 25 мин.
Ужин - до 30 мин.
Личное время - до 1 часа.
Воспитательные мероприятия - до 1 часа.
Культурно-массовая работа, учеба в школе, ПТУ - по отдельному графику.
Подготовка ко сну - до 10 мин.
Сон (непрерывный) - 8 часов.
Примечания:

1. Күн тәртiбi әрбiр түзеу мекемесiнде жергiлiктi жағдайларға, күннiң
ұзақтығына, жыл маусымына қарай жасалады.
2. Егер сотталғандар өндiрiсте бiрнеше ауысыммен жұмыс iстеген
жағдайда күн тәртiбi әрбiр ауысым үшiн жасалады.
3. Карантин бөлiмшесiнде, жаза өтеудiң қатаң жағдайында, камералық
үлгiдегi үй-жайларда, айрықша режимдегi жалғыз адамдық камераларда,
айыптық, тәртіптік изоляторларында ұсталушы сотталғандар үшiн күн тәртібi
жеке белгiленедi.
Ережеге N 5 қосымша
Сотталғандарды жеке мәселелер бойынша қабылдау
Журналы
______________________________________________________________
(қабылдауды жүзеге асырушы лауазымды адамның қызметі, шені және тегі)
______________________________________________________________
Басталды___________________
Аяқталды___________________
_____________________________________________________________
|р/с|Қабылдау|Қабылдауға  |Қойылған  |Қабылданған |Орындалуы|
|N  |(өтініш |келген адам.|сұрақтар. |шешімдер    |туралы   |
|   |берген) |ның тегі,   |дың       |            |белгі    |
|   |датасы  |аты-жөні    |мазмұны   |            |         |
|___|________|____________|__________|____________|_________|
| 1 |   2    |     3      |    4     |     5      |    6    |
|___|________|____________|__________|____________|_________|
|___|________|____________|__________|____________|_________|
|___|________|____________|__________|____________|_________|
Ескертпе: Журнал екі бөлімнен тұрады, номерленген, бау өткізілген,
мөрленген және түзеу мекемесі кеңсе қызметкерінің қол
қоюымен расталған болуы тиіс.
Ережеге N 6 қосымша
Жеке есеп шотта______ теңге                          Квит. N______
оның ішінде ТМ-де тапқан табысы______ теңге
Бухгалтер__________________           Сотталған___________________
__________________200___ жыл.
Өтініш
Маған төмендегідей товарларды сатып алуға рұқсат етуіңізді сұраймын:
__________________________________________________
|р/с|Товардың|   Саны     |  Босатылған сома      |
|N  |атауы   |            |_______________________|
|   |        |            |  Саны    |  Сомасы    |
|___|________|____________|__________|____________|
| 1 |   2    |     3      |    4     |     5      |
|___|________|____________|__________|____________|
|___|________|____________|__________|____________|
|___|________|____________|__________|____________|
Жиыны___________________
___________________
(сотталғанның қолы)
Қолхат
______________________________ сомаға товар алдым.
(жазумен)
Осы соманы менің жеке есеп шотымнан шығаруды сұраймын.
___________________
(сотталғанның қолы)
200  жылғы _______________________
Ережеге N 7 қосымша
N______КУӘЛIК
19___жылы,______________________________ туған, ҚР ҚК-ның __________
бабы бойынша сотталған_____________________________________ берілді.
(сотталғанның тегі, аты, әкесінің аты)
Мерзімнің басталуы_______, мерзімнің аяқталуы _______,
___________________________________________________________________
(ҚР ҚАК 93 бабына сәйкес шығу негізін көрсету керек)
байланысты_______ тәулікке, оның _______ тәулігі жолға, оған түзеу
мекемесінен (тергеу изоляторынан) ұзақ мерзімге, қысқа мерзімге
(керегінің асты сызылсын)
___________________________________________________________________
(сотталғанның келетін жері)
шығуға рұқсат етілуіне орай берілді.
Ол 200___жылғы _________________________________________________
___________________ мекен-жайдағы жазасын өтеп жүрген түзеу
мекемесіне (тергеу изоляторына)___________________ қайтуға міндетті.
(атауы)
телефон, телефакс _______________________
Фотосуретке                             Мекеме бастығы_____________
арналған                                                (тегі)
орын                                              ___________________
(қолы)
200___жылғы __________________
Ішкі істер органы бастығының
сотталғанның келуі және кетуі
жөніндегі белгісі
(ТМ-нің елтаңбалы
мөріне арналған орын)              Келді_________________________
(датасы, қолы, елтаңбалы мөр)
Кетті_________________________
(датасы, қолы, елтаңбалы мөр)
___________________
(сотталған қол
қоятын орын)
N ________КУӘЛIКТIҢ ТYБIРШЕГI
Түзеу мекемесi (тергеу изоляторы) бастығының 200____ жылғы____
N____бұйрығының негiзiнде
сотталғанға___________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты, туған жылы, ҚР ҚК-нің бабы,
_______________________________________________________________
мерзiмi, мерзiмiнiң басталуы және аяқталуы)
_______________________________________________________________
(ҚР ҚАК 93 бабына сәйкес шығу негiзiн көрсету керек)
байланысты ұзақтығы ____ тәулiк, оның ____ тәулiгi жолға, түзеу
мекемесiнен (тергеу изоляторынан) ұзақ мерзiмге, қысқа мерзiмге
(керегiнiң асты сызылсын)
_______________________________________________________________
(сотталғанның келетін жері)
шығуға рұқсат берiлдi.
Куәлiк 200_____ жылғы _______________ берiлдi.
_______________________________
(сотталғанның қолы)
200_____ жылғы__________________келдi.
200_____ жылғы__________________кеттi.
Арнайы есепке алу бөлiмiнiң бастығы____________________________
(тегi)
____________________________
(қолы)
Ережеге N 8 қосымша
Мен, төменде қол қоюшы сотталған_____________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты)
осы қолхатты қысқа (ұзақ) мерзiмге түзеу мекемесiнiң (ТИ-ның)
шегiнен тыс жерге шығудың тәртiбi маған түсiндiрiлгендiгi жөнiнде
беремiн.
Маған бас бостандығынан айыру түрiндегi жазаны  өтеуден  жалтарғаным
үшiн  ҚР ҚК-нiң 359 бабы бойынша жауапқа тартылатыным ескертiлдi.
200_____ жылғы__________________
___________________
(сотталғанның қолы)
Қолхатты қайтарып алдым ___________________
(лауазымы, шенi, тегi)
___________________
(қолы)
Ережеге N 9 қосымша
Сотталғандарды пайдалануға тыйым салынатын
жұмыстар мен лауазымдардың
Тізбесі
Қылмыстық-атқару жүйесiнiң аумақтық органдарының басқармаларындағы, бөлімдеріндегi (қызметіндегі) барлық жұмыстар мен лауазымдарға; ҚР ішкi істер министрлiгi мен басқармаларының басқа құрылымдық бөлiмшелерiне; штабтардың және басқа да құрылымдық бөлімшелердің (қызметтердiң) мекемені күзетудi жүзеге асырушы жеке құрам орналасқан, қарулар, қызметтiк құжаттар, арнаулы техникалық құралдар бар (сақтаулы) үй-жайларындағы барлық жұмыстар мен лауазымдарға.
Сотталғандардың бұдан басқа:
- техникалық күзет құралдарын, сондай-ақ ішкі тыйым салынған аймақта
орналасқан инженерлiк күзет құралдарына қызмет көрсету және жөндеу
жөнiндегi жұмыстарға;
- көбейту, радиотелеграф, телефон, телефакс техникаларымен;
- дәрі-дәрмектердi, жарылғыш, уландырғыш және улы заттарды есепке
алумен, сақтаумен және берумен байланысты жұмыстарға;
- оларға ерiкті жалданушы қызметкерлердi бағындырумен байланысты
жұмыстар;
- жедел машина жүргізушілері ретiнде;
- сатушы, бухгалтер-операционист, кассир, азық-түлік, зат, сондай-ақ
күрделi және қымбат жабдықтары бар қойманың меңгерушісi ретiнде жұмыс
істеуге жол берiлмейдi.
Ережеге N 10 қосымша
Сотталғандарға кездесулер, телефонмен сөйлесулер,
посылкалар, бандерольдер беру тәртібі және ұсталу жағдайы
бойынша дүкеннен товар алудың тиістілік нормасы жөніндегі
Кесте
_____________________________________________________________________
|Қазақстан     | айына |  жылына   |  жылына  |  жылына  |  жылына
|Республикасы  |_______|___________|_________________________________
|Қылмыстық-    | Дүкен |кездесулер |телефонмен|посылкалар| бандероль.
|атқару кодексі|       |___________|сөйлесулер|          | дер
|              |       |ұзақ |қысқа|          |          |
|              |       |мер. |мер. |          |          |
|              |       |зімді|зімді|          |          |
_____________________________________________________________________
дағдылы  4 айлық   4     4       4          6           6
е/көрс.
______________________________________________________________
Жалпы жеңілде. 8 айлық   6     6       4         12          12
тілген   е/көрс.
______________________________________________________________
әбден жеңілдетілген шектеусіз
______________________________________________________________

1. Распорядок дня составляется в каждом исправительном учреждении исходя из местных условий, продолжительности светового дня, времени года.
2. В случае, если осужденные работают на производстве в несколько смен, распорядок составляется для каждой смены.
3. Распорядок дня осужденных, содержащихся в карантинном отделении, строгих условиях отбывания наказания, помещении камерного типа, одиночных камерах колоний особого режима, штрафных, дисциплинарных изоляторах, устанавливается отдельно.
Приложение 5 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
ЖУРНАЛ
приема осужденных по личным вопросам
______________________________________________________________
(должность, звание и фамилия должностного лица,
______________________________________________________________
осуществляющего прием)
Начат _______________________
Окончен _____________________
----------------------------------------------------------
N!Дата приема! Фамилия, ! Содержание !Принятое!Отметка об
/!  (подачи  ! инициалы !поставленных!решение !исполнении
N! заявления)!   лица,  !  вопросов  !        !
!           !явившегося!            !        !
!           ! на прием !            !        !
----------------------------------------------------------
1!     2     !     3    !      4     !    5   !     6
----------------------------------------------------------
!           !          !            !        !
----------------------------------------------------------
!           !          !            !        !
----------------------------------------------------------
!           !          !            !        !
----------------------------------------------------------
Примечание:
Журнал состоит из двух частей, должен быть пронумерован, прошнурован,
опечатан и заверен подписью работника канцелярии исправительного
учреждения.
Приложение 6 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
На лицевом счете имеется тенге            Квит.N _______
из них заработанных в ИУ ____ тенге
Бухгалтер ______________                  Осужденный _________
________________________ 200 __ г.
ЗАЯВЛЕНИЕ
Прошу разрешить мне приобрести следующие товары:
_____________________________________________
N/N!Наименование!Количество! Отпущено !Сумма
!   товара   !          !количество!
---------------------------------------------
1 !     2      !     3    !     4    !  5
---------------------------------------------
!            !          !          !
---------------------------------------------
!            !          !          !
---------------------------------------------
!            !          !          !
---------------------------------------------
Итого __________________
__________________
(подпись осужденного)
РАСПИСКА
Товары на сумму ________________  получил.
(прописью)
Эту сумму прошу списать с моего лицевого счета.
_______________________
(подпись осужденного)
_________________ 200___ года.
Приложение 7 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
УДОСТОВЕРЕНИЕ N____
Выдано _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество осужденного)
19__ года рождения, уроженцу _____________, осужденного
по ст. ______ УК РК, начало срока ________, конец срока
_________ в том, что ему разрешен длительный, краткосрочный
(нужное подчеркнуть) выезд из исправительного учреждения
(следственного изолятора) в связи _________________________
___________________________________________________________
(указать основание выезда в соответствии со ст.93 УИК РК)
в _________________________________________________________
(место пребывания)
на _____ суток, из которых ______ суток на дорогу.
_______________________ 200 __ года он обязан возвратиться
к месту отбывания наказания в исправительное учреждение
(следственный изолятор) ___________________________________
(наименование)
по адресу: ________________________________________________
телефон, телефакс: ________________________________________
Место для                 Начальник учреждения _________
фотографии                                     (фамилия)
______________________________
(подпись)
Отметка начальника органа
внутренних дел о прибытии
осужденного
Место для гербовой           Прибыл ______________________
печати ИУ                       (дата, подпись, гербовая
печать)
___________________          Убыл _________________________
(место для подписи            (дата, подпись, гербовая печать)
осужденного)
КОРЕШОК УДОСТОВЕРЕНИЯ N _____
На основании приказа начальника исправительного учреждения
(следственного изолятора) от _______ 200 __ г. N _______
Осужденному ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество, год рождения, ст. УК РК,
________________________________________________________________
срок, начало и конец срока)
в том, что ему разрешен длительный, краткосрочный (нужное
подчеркнуть) выезд из исправительного учреждения (следственного
изолятора) в связи _____________________________________________
________________________________________________________________
(указать основание выезда в соответствии со ст.93 УИК РК) в
________________________________________________________________
(место пребывания)
продолжительностью ________ суток, из которых _____ суток на дорогу.
Удостоверение выдано ______________ 200 __ г.
_____________________
(подпись осужденного)
Убыл ______________ 200 __ г.
Прибыл ____________ 200 __ г.
Начальник отдела специального учета _______________
(фамилия)
_______________
(подпись)
Приложение 8 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
ПОДПИСКА
Я, нижеподписавшийся осужденный(ая) ____________
_____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
даю настоящую подписку в том, что мне разъяснили порядок пребывания в
краткосрочном (длительном) выезде за пределы исправительного учреждения
(СИЗО).
Я предупрежден(а) об ответственности по ст.359 УК РК за уклонение от
отбывания наказания в виде лишения свободы.
___________________ 200 ___ года.
__________________________
(подпись осужденного)
Подписку отобрал __________________________
(должность, звание, фамилия)
__________________________
(подпись)
Приложение 9 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
ПЕРЕЧЕНЬ
работ и должностей, на которых запрещается
использование осужденных
На всех работах и должностях в управлениях, отделах (служба) территориальных органов управления уголовно-исполнительной систем других структурных подразделениях министерства и управлений внутренних дел РК; в помещениях штабов и других структурных подразделений (служб), в которых размещается личный состав, осуществляющий охрану учреждений, находится (хранится) оружие, служебная документация, специальные технические средства.
Кроме этого не допускается труд осужденных:
- по обслуживанию и ремонту технических средств охраны, а также размещенных во внутренней запретной зоне инженерных средств охраны;
- с множительной, радиотелеграфной, телефонной, телефаксной техникой;
- связанный с учетом, хранением и выдачей медикаментов, взрывчатых, отравляющих и ядовитых веществ;
- с подчинением им вольнонаемных работников;
- в качестве водителей оперативных машин;
- в качестве продавцов, бухгалтеров-операционистов, кассиров, заведующего продовольственными, вещевыми складами, а также со сложным и дорогостоящим оборудованием.
Приложение 10 к Правилам
внутреннего распорядка ИУ
ТАБЛИЦА
ПО НОРМАМ ПОЛОЖЕННОСТИ И ПОРЯДКА ПРЕДОСТАВЛЕНИЯ ОСУЖДЕННЫМ СВИДАНИЙ,
ТЕЛЕФОННЫХ ПЕРЕГОВОРОВ, ПОСЫЛОК И ОТОВАРИВАНИЯ В МАГАЗИНЕ ПО
УСЛОВИЯМ СОДЕРЖАНИЯ
___________________________________________________________________________
Уголовно-       !  в месяц  !   в год    !         в год
Исполнительный кодекс!-----------------------------------------------------
Республики       !           ! свидания   !телефонные!посылки!бандероли
Казахстан        !------------------------!переговоры!       !
!  магазин  !дли-!к/сроч-!          !       !
!           !тель! ные   !          !       !
!           !ные !       !          !       !
---------------------------------------------------------------------------
ОБЩИЙ     Обычные    4 месячный
р/показат.   4      4        4         6        6
Облегчен.  8 месячный
р/показат.   6      6        4         12       12
Льготные              БЕЗ ОГРАНИЧЕНИЙ
Строгие    На з/средства

қатаң    б/б а/о   2     2     ерекше       3           3
т/т-на                жағд.
_____________________________________________________________________
дағдылы  3 айлық   3     3       4          4           4
е/көрс.
______________________________________________________________
Қатаң жеңілде. 7 айлық   4     4       4          6           6
тілген   е/көрс.
______________________________________________________________
әбден жеңілдетілген шектеусіз
______________________________________________________________
қатаң    б/б а/о   1     2     ерекше       2           2
т/т-на                жағд.
_____________________________________________________________________
дағдылы  2 айлық   2     2       4          3           3
е/көрс.
______________________________________________________________
Айрықша жеңілде. 5 айлық   3     3       4          4           4
тілген   е/көрс.
______________________________________________________________
қатаң    б/б а/о   -     2     ерекше       1           1
т/т-на                жағд.
_____________________________________________________________________
жалпы    3 айлық   2     2       4          2           2
е/көрс.
______________________________________________________________
Түрме  қатаң    1 айлық   -     2     ерекше       1           1
е/көрс.               жағд.
_____________________________________________________________________
дағдылы  5 айлық   2     6       4          8           8
е/көрс.
______________________________________________________________
Тәрбие жеңілде. 10 айлық  4    12       4         12          12
коло.  тілген   е/көрс.
ниясы  ______________________________________________________________
әбден жеңілдетілген шектеусіз
______________________________________________________________
қатаң    2 айлық   -     4     ерекше       4           4
е/көрс.               жағд.
_____________________________________________________________________
Ескертпе: Хаттар шектеусіз жіберіледі, сотталғанның өтініші бойынша
оларға түзеу мекемесіне келуі бойынша қосымша телефон сөйлесулеріне рұқсат
берілуі мүмкін.
Айлық есептік көрсеткіш                             - е/көрс.
бас бостандығынан айыру орындарына тапқан табысы    - б/б а/о т/т
ерекше жағдайларда                                  - ерекше жағд.
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Багарова Ж.А.

в м. л/с     2      2      в исключ.   3        3
случаях
---------------------------------------------------------------------------
СТРОГИЙ    Обычные    3 месячный
р/показат.   3      3        4         4        4
Облегчен.  7 месячный
р/показат.   4      4        4         6        6
Льготные              БЕЗ ОГРАНИЧЕНИЙ
Строгие    На з/средства
в м.л/с      1      2      в исключ.   2        2
случаях
---------------------------------------------------------------------------
ОСОБЫЙ     Обычные    2 месячный
р/показат.   2      2        4         3        3
Облегчен.  5 месячный
р/показат.   3      3        4         4        4
Строгие    На з/средства
в м. л/с     -      2      в исключ.
случаях     1        1
---------------------------------------------------------------------------
ТЮРЬМА     Общем      3 месячный
р/показат.   2      2        4         2        2
Строгом    1 месячный
р/показат.   -      2      в исключ.   1        1
случаях
---------------------------------------------------------------------------
ВОСПИТА-   Обычные    5 месячный
ТЕЛЬНЫЕ               р/показат.   2      6        4         8        8
КОЛОНИИ    Облегчен.  10 месяч.
р/показат.   4      12       4         12       12
Льготные               БЕЗ ОГРАНИЧЕНИЙ
Строгие    2 месячный
р/показат.   -      4      в исключ.   4        4
случаях
---------------------------------------------------------------------------
Примечание: письма отправляются без ограничений, по просьбе
осужденных им может быть дополнительно разрешен телефонный разговор по
прибытию в исправительное учреждение.
месячный расчетный показатель                          - р/показат.
заработанные средства в местах лишения свободы         - в м.л/с
в исключительных случаях                               - в исключ.