"Жинақтаушы зейнетақы қорларын қайта ұйымдастыру тәртiбi туралы нұсқаулықты" бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитеті төрағасының 2000 жылғы 7 қыркүйектегі N 100-ө бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 13 қазан N 1265 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009 жылғы 28 тамыздағы N 199 Қаулысымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының 2009.08.28 N 199 Қаулысымен.
Ескерту: Бұйрықтың атауына өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы N 70   қаулысымен .
Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 желтоқсандағы N  328-1 , 1999 жылғы 5 сәуiрдегi  N 364 -1 және 1999 жылғы 16 қарашадағы N 482-1  Заңдарымен "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңға өзгерiстер мен толықтыруларға, Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiне енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларға (жалпы бөлiм) және Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi N 281-1 "Акционерлiк қоғамдар туралы"  Заңының қабылдануына байланысты бұйырамын:
1. Ұлттық зейнетақы агенттiгiнiң 1997 жылғы 3 қарашадағы N 16-Ө (мемлекеттiк тiркеуi 1997 жылғы 24 желтоқсанда N 422)  бұйрығымен бекiтiлген "Мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорларын қайта ұйымдастыру мен тарату туралы ереже" күшiн жойды деп танылсын.
2. Қоса берiлiп отырған "Жинақтаушы зейнетақы қорларын қайта ұйымдастыру тәртiбi туралы нұсқаулық" бекiтiлсiн.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы N 70   қаулысымен .
3. Заң бөлiмi (Қамали Қ.Қ.) осы бұйрықпен бекiтiлген "Жинақтаушы зейнетақы қорларын қайта ұйымдастыру тәртiбi туралы нұсқаулықты" белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеуден өткiзсiн.
Ескерту: 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы N 70   қаулысымен .
Төраға
"Бекітілді"
Қазақстан Республикасының Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
Жинақтаушы зейнетақы қорларының
қызметін реттеу жөніндегі комитетінің

Об утверждении "Инструкции о порядке реорганизации накопительных пенсионных фондов"
Приказ Председателя Комитета по регулированию деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 7 сентября 2000 года № 100-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 октября 2000 года № 1265. Утратил силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28 августа 2009 года № 199
Сноска. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 28.08.2009 № 199 (порядок введения в действие см. п. 3).
Сноска. Название с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 70 .
В связи с изменениями и дополнениями, внесенными в Закон Z970136_ "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Законами Республики Казахстан N 328-1 Z980328_ от 22 декабря 1998 года, N 364-1 Z990364_ от 5 апреля 1999 года и N 482-1 Z990482_ от 16 ноября 1999 года, изменениями и дополнениями, внесенными в K941000_ Гражданский Кодекс Республики Казахстан (общая часть) и принятием Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" N 281-1 Z980281_ от 10 июля 1998 года приказываю:
1. Признать утратившим силу "Положение о реорганизации и ликвидации негосударственных накопительных пенсионных фондов", утвержденное приказом Национального пенсионного агентства от 3 ноября 1997 года N 16-П V970422_ (государственная регистрация от 24 декабря 1997 года N 422).
2. Утвердить прилагаемую "Инструкцию о порядке реорганизации накопительных пенсионных фондов". <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 70 .
3. Юридическому отделу (Камали К.К.) зарегистрировать утвержденную настоящим приказом "Инструкцию о порядке реорганизации  накопительных пенсионных фондов" в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном порядке. <*>
Сноска. Пункт 3 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 70 .
Председатель
Утверждено                        Зарегистрировано
Приказом Комитета по                Министерством юстиции
регулированию деятельности        Республики Казахстан N 1265
накопительных пенсионных             13 октября 2000 года
фондов Министерства труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан N 100-П

2000 жылғы 7 қыркүйектегі
N 100-Ө бұйрығымен
Жинақтаушы зейнетақы қорларын
қайта ұйымдастырудың тәртiбi туралы
нұсқаулық
Ескерту: Нұсқаулықтың атауына өзгерту енгізілді, мәтіні бойынша "Комитетті", "Комитет", "Комитеттің" деген сөздер тиісінше "уәкілетті органды", "уәкілетті орган", "уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы N 70   қаулысымен .
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына , басқа да заңдар мен нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес әзiрлендi және қайта ұйымдастыруға рұқсат берудiң жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрі - Қор) тәртiбiн белгiлейдi.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы N 70   қаулысымен .
2. Қорды қайта ұйымдастыру бiрiктiру, қосу, бөлу, бөлiп шығару, Қорды корпоративтiктен ашық түрге өзгерту нысанында жүзеге асырылуы мүмкiн.
3. <*>
Ескерту: 3-тармақ алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы N 70   қаулысымен
2. Қорды қайта ұйымдастыру
4. Қорды қайта ұйымдастыру оның акционерлерiнiң жалпы жиналысының шешiмi негiзiнде жинақтаушы зейнетақы қорларының, зейнетақы активтерін инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдардың, банк-кастодиандардың, сақтандыру ұйымдарының (бұдан әрі - уәкілетті орган) қызметін реттеу мен қадағалау жөніндегі функцияларды және өкілеттіктерді жүзеге асыратын мемлекеттік органды, оны беру тәртiбi мен шарттары осы Нұсқаулықпен реттелетiн рұқсатымен жүзеге асырылады.
Қордың Акционерлерi қайта ұйымдастыру туралы шешiм қабылдау рәсiмiн қолданылып жүрген заңдарға және Қордың Жарғысына сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы N 70   қаулысымен .
5. Қорды қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы, оған Қор акционерлерiнiң жалпы жиналысымен уәкiлеттiк берiлген тұлғаның қолы қойылған өтiнiмге мыналар қоса берiлуi тиiс:
акционерлердiң жалпы жиналысы шешiмiнiң бiрiншi басшының қолымен расталған және Қордың мөрiмен бекiтiлген;
акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi Нұсқаулықтың талаптарына сай келетiн, акционерлердiң жалпы жиналысы бекiткен қайта ұйымдастыру жобасы;
өз қаражаттары мен зейнетақы активтерi бойынша қайта ұйымдастырудың салдарына жасалған, осы Нұсқаулықтың талаптарына сай келетiн және акционерлердiң жалпы жиналысы бекiткен қаржылық болжам;
Қордың және Қорды қайта ұйымдастыру нәтижесiнде құрылған заңды тұлғалардың есептiк теңгерiмi.

от 7 сентября 2000 года
Инструкция
о порядке реорганизации накопительных пенсионных фондов <*>
Сноска. Название с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 70 .
<*>
Сноска. По тексту слова "Комитетом", "Комитет", "Комитета" заменены словами "уполномоченным органом", "уполномоченный орган", "уполномоченного органа" - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 70 .
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан Z970136_ "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", другими законодательными и нормативными правовыми актами и устанавливает порядок выдачи разрешения на реорганизацию накопительного пенсионного фонда (далее - Фонд). <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 70 .
2. Реорганизация Фонда может быть осуществлена в форме слияния, присоединения, разделения, выделения, изменения вида Фонда из корпоративного в открытый.
3. (Пункт исключен - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 70 ).
2. Реорганизация Фонда
4. Реорганизация Фонда осуществляется по решению общего собрания его акционеров с разрешения государственного органа, осуществляющего функции и полномочия по регулированию и надзору за деятельностью накопительных пенсионных фондов, организаций, осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами, банков-кастодианов, страховых организаций (далее - уполномоченный орган), порядок и условия выдачи которого регламентируются настоящей Инструкцией.
Акционеры Фонда осуществляют процедуру принятия решения о реорганизации в соответствии с действующим законодательством и Уставом Фонда. <*>
Сноска. Пункт 4 с изменениями - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 70 .
5. К ходатайству о выдаче разрешения на реорганизацию Фонда, подписанному лицом, уполномоченным на то общим собранием акционеров Фонда, должны быть приложены:
заверенное подписью первого руководителя и скрепленное печатью Фонда решение общего собрания акционеров;
соответствующий требованиям настоящей Инструкции проект реорганизации, утвержденный общим собранием акционеров;
соответствующий требованиям настоящей Инструкции и утвержденный общим собранием акционеров финансовый прогноз последствий реорганизации по собственным средствам и пенсионным активам;
расчетный баланс Фонда и юридических лиц, образующихся в результате реорганизации Фонда.

6. Қор акционерлерi жалпы жиналысының шешiмiнде қайта ұйымдастырылу себебi, оның нысаны, Қордың зейнетақы активтерi мен өз қаражаттары туралы мәселенiң шешiмi болуы тиiс.
7. Қайта ұйымдастырылу жобасында:
зейнетақы активтерi мен өз қаражаттарына қатысты iс-әрекеттердiң тәртiбiн сипаттауды қоса алғанда, қайта ұйымдастыруды жүргiзу жөнiндегi шаралар жоспары;
қайта ұйымдастыруға байланысты шараларды аяқтаудың болжамды мерзiмi;
Қордың қайта ұйымдастырылуы туралы оның салымшылары мен алушыларын хабарландыру тәртiбi;
Қордың қарауы бойынша, қайта ұйымдастырудың ерекшелiктерiн
көрсететiн өзге де ақпараттар болуы тиiс.
8. Қайта ұйымдастырудың салдарына жасалған қаржылық болжамда мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
табыстылыққа болжам (қаржылық құралдар бойынша қайтарым);
өз қаражаттары бойынша қаржылық есептердiң негiзiнде жасалған
салыстырмалы көрсеткiштерге талдау;
жинақталған зейнетақы қаражаттары бойынша болжам;
өз қаражаттары бойынша болжам.
9. Қорды қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы өтiнiмдi уәкілетті орган құжаттардың толық пакетiн алған күннен бастап бiр айдың iшiнде қарауға тиiстi.
10. Уәкілетті орган алынған құжаттарды талдаудың нәтижесi бойынша осы Нұсқаулықта белгiленген мерзiмде Қорды қайта ұйымдастыруды жүргiзуге рұқсат беру немесе одан бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
11. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының 44-бабында көзделген негiздер болғанда Қорды қайта ұйымдастыруды жүргiзуге рұқсат беруден бас тарту болуы мүмкiн.
12. Қайта ұйымдастыруды жүргiзуге рұқсат беруден бас тарту туралы уәкілетті органның шешiмiне Қор заңда белгiленген тәртiппен шағым жасай алады.
13. Қайта ұйымдастырылатын Қор уәкілетті органнан қайта ұйымдастыруды жүргiзуге рұқсат алған күннен бастап екi апта iшiнде өзiнiң салымшылары мен алушыларын тiкелей жазбаша хабарлау және кемiнде екi республикалық газетте хабарландыру жариялау жолымен алда болатын өзгерiстер туралы ақпараттандыруға мiндеттi.
14. Салымшылар мен алушыларға жасалған хабарламада мынадай ақпараттар болуы тиiс:
Қорды қайта ұйымдастыру туралы оның акционерлерiнiң жалпы жиналысы шешiм қабылдаған күн;
Қорды қайта ұйымдастыруға келiсiм беру туралы уәкілетті органның шешiмiнiң күнi мен нөмiрi;
Қорды қайта ұйымдастырудың себептерi мен нысаны туралы мәлiметтер;
Қорды (Қорларды) қайта ұйымдастырудың нәтижесiнде пайда болған акционерлердiң құрамы туралы мәлiметтер;
қайта ұйымдастырылатын Қордың өз қаражаттарына қатысты қабылданған шешiм туралы мәлiметтер;
қайта ұйымдастыруды жүргiзуге уәкілетті органның келiсiмiн алған сәттегi зейнетақы активтерiнiң табыстылығы туралы мәлiметтер;
қайта ұйымдастырылған Қор мемлекеттiк бас лицензияны алғанға дейiн зейнетақы жарналарын аудару тәртiбi туралы мәлiметтер.
Қорды қайта ұйымдастыру туралы жазбаша хабарландырумен бiрге салымшы-алушы толтыруға және қол қоюға, белгiленген мерзiмде Қорға қайтаруға тиiстi болатын, оның жинақталған зейнетақы қаражатын басқа Қорға аудару (оны бұрын жұмыс iстегенде қалдыру) туралы өтiнiштiң бланкiсi қоса жiберiлуi тиiс.

6. Решение общего собрания акционеров Фонда должно содержать причины реорганизации, ее форму, решение вопроса о пенсионных активах и собственных средствах Фонда.
7. Проект реорганизации должен включать в себя:
план мероприятий по проведению реорганизации, включая описание порядка действий в отношении пенсионных накоплений и собственных средств;
предполагаемые сроки завершения мероприятий, связанных с реорганизацией;
порядок извещения вкладчиков и получателей Фонда о его реорганизации;
иную информацию по усмотрению Фонда, отражающую особенности реорганизации.
8. Финансовый прогноз последствий реорганизации должен содержать следующие данные:
прогноз доходности (возврат по финансовым инструментам);
анализ относительных показателей на основе финансовых отчетов по собственным средствам;
прогноз по пенсионным накоплениям;
прогноз по собственным средствам.
9. Ходатайство о выдаче разрешения на проведение реорганизации Фонда должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение одного месяца с даты получения полного пакета документов.
10. По результатам анализа полученных документов уполномоченный орган в установленный настоящей Инструкцией срок принимает решение о выдаче разрешения на проведение реорганизации Фонда или отказе в таковом.
11. Отказ в выдаче разрешения на проведение реорганизации Фонда может иметь место при наличии оснований, предусмотренных статьей 44 Закона Республики Казахстан Z970136_ "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
12. Решение уполномоченного органа об отказе в выдаче разрешения на проведение реорганизации может быть обжаловано Фондом в установленном законодательством порядке.
13. Реорганизуемый Фонд в течение двух недель со дня получения разрешения уполномоченного органа на проведение реорганизации обязан проинформировать о предстоящих изменениях своих вкладчиков и получателей путем непосредственного письменного уведомления и публикации объявления не менее чем в двух республиканских газетах.
14. Уведомление вкладчиков и получателей должно содержать следующую информацию:
дата принятия решения о реорганизации Фонда общим собранием его акционеров;
дата и номер решения уполномоченного органа о выдаче согласия на реорганизацию Фонда;
сведения о причинах и форме реорганизации Фонда;
сведения о составе акционеров образованного в результате реорганизации Фонда (Фондов);
сведения о решении, принятом в отношении собственных средств реорганизуемого Фонда;
сведения о доходности пенсионных активов на момент получения согласия уполномоченного органа на проведение реорганизации;
сведения о порядке перечисления пенсионных взносов до получения вновь образованным Фондом государственной генеральной лицензии.
К уведомлению о реорганизации Фонда должен быть приложен бланк заявления вкладчика-получателя о переводе его пенсионных накоплений в другой Фонд (оставлении их в ранее действовавшем), который он должен заполнить и подписать, вернув в Фонд в установленный срок.

15. Қайта ұйымдастырылатын Қор салымшының-алушының өзiнiң жинақталған зейнетақы қаражатын басқа Қорға ауыстыру туралы өтiнiшiн оған қайта ұйымдастырылу туралы жазбаша хабарландыру жiберiлген сәттен бастап 30 күнтiзбелiк күн iшiнде алмаған жағдайда, қайта ұйымдастырылатын Қор, мұндай салымшының-алушының жинақталған зейнетақы қаражатына қатысты құқық қабылдауды мыналарды басшылыққа ала отырып, өздiгiнен белгiлейдi:
1) Қорлар бiрiктiрiлген кезде - жинақталған зейнетақы қаражаттары уәкілетті орган бекiткен өткiзу актiсiне сәйкес жаңадан құрылған Қорға жинақталады;
2) бiр Қорды екiншiсiне қосқан кезде - жинақталған зейнетақы қаражаттары уәкілетті орган бекiткен өткiзу актiсiне сәйкес қосушы Қорға берiледi;
3) Қорлар бөлiнген кезде - жинақталған зейнетақы қаражаттары уәкілетті орган бекiткен өткiзу актiсiне сәйкес жаңадан пайда болған жинақтаушы зейнетақы қорына берiледi;
4) бiр Қор екiншiсiнен бөлiнiп шыққан кезде - жинақталған зейнетақы қаражаттары салымшымен-алушымен бұрын зейнетақы шарты жасасылған Қорда қалады;
5) Қордың түрi корпоративтiктен ашық болып өзгертiлген кезде - жинақталған зейнетақы қаражаттары жаңадан құрылған Қорға жинақталады.
16. Қорларды қайта ұйымдастыру нәтижесiнде пайда болған жаңа заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
17. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң органы заңды тұлғалардың мемлекеттiк тiзiлiмiне тиiстi жазба енгiзген сәттен бастап қосу нысанында қайта ұйымдастыру аяқталған болып саналады.
3. Қорды тарату
Ескерту: 3-тарау (18-26 тармақтар) алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы N 70   қаулысымен
4. Тарату комиссиясы
Ескерту: 4-тарау (27-32 тармақтар) алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы N 70   қаулысымен .
5. Таратылатын Қордың активтерiне иелiк ету
Ескерту: 5-тарау (33-тармақ) алынып тасталды - ҚР Қаржы рыногын және қаржылық ұйымдарды реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі басқармасының 2004 жылғы 15 наурыздағы N 70   қаулысымен
6. Қорытынды ережелер
34. Осы Нұсқаулықпен реттелмеген мәселелер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарының нормаларына сәйкес шешілуге жатады.
Төраға

15. В случае неполучения реорганизуемым Фондом заявления вкладчика/получателя о переводе его пенсионных накоплений в другой Фонд в течение 30 календарных дней с момента направления ему уведомления о реорганизации, реорганизуемый Фонд самостоятельно устанавливает правопреемство в отношении пенсионных накоплений такого вкладчика/получателя, руководствуясь тем, что:
1) при слиянии Фондов - пенсионные накопления аккумулируются во вновь образованном Фонде в соответствии с передаточным актом, утвержденным уполномоченным органом;
2) при присоединении одного Фонда к другому - пенсионные накопления передаются в присоединяющий Фонд в соответствии с передаточным актом, утвержденным уполномоченным органом;
3) при разделении Фондов - пенсионные накопления передаются во вновь возникшие Фонды, в соответствии с передаточным актом, утвержденным уполномоченным органом;
4) при выделении одного Фонда из другого - пенсионные накопления остаются в Фонде, с которым вкладчиками-получателями ранее были заключены пенсионные договоры;
5) при изменении вида Фонда из корпоративного в открытый - пенсионные накопления аккумулируются во вновь образованном Фонде.
16. Государственная регистрация (перерегистрация) новых юридических лиц, образованных в результате реорганизации Фондов, производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
17. Реорганизация в форме присоединения считается завершенной с момента внесения соответствующей записи органом Министерства юстиции Республики Казахстан в государственный регистр юридических лиц.
Главы 3-5.
(Главы исключены - постановлением Правления Агентства Республики
Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций от 15 марта 2004 года N 70 )
6. Заключительные положения
34. Вопросы, не урегулированные настоящей Инструкцией, подлежат разрешению в соответствии с нормами действующего законодательства Республики Казахстан.
Председатель