Екінші деңгейдегі банктердің халықаралық стандарттарға көшу тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2000 жылғы 11 қыркүйектегі N 338 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 23 қазанда N 1271 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 305 қаулысымен.
---------------Қаулыдан үзінді-------------------
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтiру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгінiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын...
Төраға
Күшi жойылды деп танылған
нормативтiк құқықтык актiлердiң тiзбесi
13. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екінші деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға көшу тәртiбi туралы ережеге өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" 2000 жылғы 11 қыркүйектегi N 338 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде N 1271 тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" N 22 басылымдарында 2000 жылғы 23 қазанда - 5 қарашада жарияланған)...
___________________________________
Қазақстан Республикасындағы екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттеп отыратын нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1996 жылғы 12 желтоқсандағы N 292  V960440_  қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктердің халықаралық стандарттарға көшу тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін және Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап күшіне енгізілсін:
2. Банктерді қадағалау департаменті (Мекішев А.А.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны және Екінші деңгейдегі банктердің халықаралық стандарттарға көшу тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап екі апталық мерзімде осы қаулыны және Екінші деңгейдегі банктердің халықаралық стандарттарға көшу тәртібі туралы ережеге өзгерістер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жіберсін.

Об утверждении изменений и дополнений в Правила о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 сентября 2000 года N 338. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.10.2000 г. за N 1271. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 305
Извлечение из постановления Правления
Агентства РК по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 25 октября 2004 года N 305
"В целях приведения нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) постановляет:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
...
13. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 сентября 2000 года N 338 "Об утверждении изменений и дополнений в Правила о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам" ...".
------------------------------------------------------------------
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность банков второго уровня в Республике Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Изменения и дополнения в Правила о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 декабря 1996 года N 292 V960440_  , и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту банковского надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Изменений и дополнений в Правила о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам;
2) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и Изменения и дополнения в Правила о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Е.Т.Жанкелдинге жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 11 қыркүйектегі
N 338 қаулысымен
Бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 1996 жылғы
12 желтоқсандағы N 292 қаулысымен бекітілген Екінші деңгейдегі
банктердің халықаралық стандарттарға көшу тәртібі туралы
ережеге өзгерістер мен толықтырулар
1. 3-тармақ мынадай мазмұндағы жаңа азатжолмен толықтырылсын:
"Осы ереженің талаптары қолданылмайтын банктерден басқа, аталған топтардың ешқайсысына кірмеген банктер Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында белгіленген тәртіппен міндетті түрде қайта құрылуға не таратылуға тиіс.".
2. 8-тармақ мынадай мазмұндағы 8.10-тармақшамен толықтырылсын:
"8.10. Банктер Қазақстанның бухгалтерлік есеп стандарттарының талаптарына сәйкес еншілес және тәуелді ұйымдарды ескере отырып шоғырландырылған негізде бухгалтерлік есеп жүргізуді, әзірлеуді және ұсынуды қамтамасыз етуге тиіс.".
3. 10-тармақ мынадай мазмұндағы азатжолдармен толықтырылсын:
"Осы Ережеде белгіленген банктің меншікті капиталының мөлшері жөніндегі талаптарды орындамаған 2-топтағы банктер қолданылып жүрген заңдардың нормаларына сәйкес қайта құрылуға не таратылуға тиіс.".
2-топтағы банктер үшін осы тармақта белгіленген банктің меншікті капиталының мөлшері жөніндегі талаптар меншікті капиталы ең аз талаптарға сәйкес келетін аймақтық (Астана және Алматы қалаларынан тыс жерлерге орналасқан) банктерге қолданылмайды. Аймақтық банктердің меншікті капиталының ең аз мөлшері 500 млн. теңгеден кем болмауға тиіс.".
4. 11-тармақтың бірінші азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-топқа енгізілген банктер ғана, сондай-ақ мемлекетаралық банктерден басқа осы Ереженің талаптары қолданылмайтын банктер Ұлттық Банк белгілеген өкілеттіктер шегінде мынадай банк операцияларын, сондай-ақ қызмет түрлерін жүзеге асыруға құқылы:".
Ұлттық Банк
Төрағасы

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 11 сентября 2000 г. N 338
Изменения и дополнения
в Правила о порядке перехода банков второго уровня к
международным стандартам, утвержденные постановлением
Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 12.12.96 г. N 292   V960440_
1. Пункт 3 дополнить новым абзацем следующего содержания:
"Банки, не вошедшие ни в одну из указанных групп, за исключением банков, на которых не распространяются требования настоящих Правил, подлежат обязательной реорганизации либо ликвидации в порядке, определенном действующим законодательством Республики Казахстан.".
2. Пункт 8 дополнить подпунктом 8.10 следующего содержания:
"8.10. Банки должны обеспечить ведение бухгалтерского учета, подготовку и представление финансовой отчетности на консолидированной основе с учетом дочерних и зависимых организаций в соответствии с требованиями Казахстанских стандартов бухгалтерского учета.".
3. Пункт 10 дополнить абзацами следующего содержания:
"Банки группы 2, не выполнившие требования, установленные настоящими Правилами по размеру собственного капитала банка, подлежат реорганизации либо ликвидации в соответствии с нормами действующего законодательства.
Требования по размеру собственного капитала банка, установленные настоящим пунктом для банков группы 2, не распространяются на региональные банки (расположенные вне городов Астаны и Алматы), собственный капитал которых соответствует минимальным требованиям. Минимальный размер собственного капитала региональных банков должен быть не менее 500 млн. тенге.".
4. Абзац первый пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Только банки, включенные в группу 1, а также банки, на которые не распространяются требования настоящих Правил, кроме межгосударственных банков, вправе, в пределах полномочий, установленных лицензией Нацбанка, осуществлять следующие банковские операции, а также виды деятельности:".
Председатель
Национального Банка