Нақтылы ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясын қолдану тоқтатыла тұрған немесе қайтарып алынған жағдайда бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің әрекеттері туралы нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы директораты 2000 жылғы 16 қазандағы N 690 Қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2000 жылғы 29 қараша N 1311 тіркелді. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 наурыздағы N 89 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2007 жылғы 30 наурыздағы N 89 қаулысымен.
--------------Қаулыдан үзінді------------------
Бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің (бұдан әрі - Агенттік) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналардың:
1) "Нақтылы ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясын қолдану тоқтатыла тұрған немесе қайтарып алынған жағдайда бағалы қағаздар рыногы субъектілерінің әрекеттері туралы нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы Директоратының 2000 жылғы 16 қазандағы N 690 қаулысы (Нормативтік құқықтық кесімдерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 1311 тіркелген) күші жойылды деп танылсын...
2. Осы қаулы қабылданған күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Төраға
--------------------------------
Нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясын қолдану тоқтатыла тұрған немесе осындай лицензиясы қайтарып алынған ұйымдар клиенттерiнiң құқықтарын және заңмен не шартпен қорғалатын мүдделерiн қорғау мақсатында және "Бағалы қағаздар рыногы туралы" Қазақстан Республикасының  Заңының  3-бабы 2-тармағының 3), 8) тармақшалары негiзiнде Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) Директораты  ҚАУЛЫ ЕТЕДI
Ескерту: Кіріспеге өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 380   қаулысымен .
1. Нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясын қолдану тоқтатыла тұрған немесе қайтарып алынған жағдайда Бағалы қағаздар рыногы субъектiлерiнiң әрекеттерi туралы нұсқаулық бекiтiлсiн (қоса берiлдi).

Об утверждении Инструкции о действиях субъектов рынка ценных бумаг в случае приостановления действия или отзыва лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя
Постановление Директората Национальной Комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 16 октября 2000 года N 690. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 ноября 2000 года N 1311. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 марта 2007 года N 89
Извлечение из постановления Правления Агентства Республики Казахстан
по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций
от 30 марта 2007 года N 89
В целях совершенствования нормативных правовых актов регулирующих деятельность субъектов рынка ценных бумаг, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу:
1) постановление Директората Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 16 октября 2000 года N 690 "Об утверждении Инструкции о действиях субъектов рынка ценных бумаг в случае приостановления действия или отзыва лицензий на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под N 1311);
...
Председатель
_______________________________________________________
В целях защиты прав и охраняемых законом либо договором интересов клиентов организаций, у которых приостановлено действие лицензий на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя или такие лицензии отозваны, и на основании подпунктами 3), 8) пункта 2 статьи 3 Закона Республики Казахстан  Z970077_  "О рынке ценных бумаг", Директорат Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам постановляет:  <*>
Сноска. В преамбулу внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 380 .
1. Утвердить Инструкцию о действиях субъектов рынка ценных бумаг в случае приостановления действия или отзыва лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя (прилагается).

2. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген күнiнен бастап күшiнен енгiзiлетiндiгі белгiленсiн.
3. Нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын ұйымдар осы Қаулының көшiрмесiн алған күннен бастап екi жұмыс күнi iшiнде:
1) жоғарыда аталған Нұсқаулықтың көшiрмесiн олардың клиенттерi үшiн қолайлы жерлерге орналастыруға (осындай ұйымдардың бас офистерiнде және филиалдарында);
2) жоғарыда аталған Нұсқаулықты акциялар ұстаушылардың тiзiлiмiн дербес жүргiзудi жүзеге асыратын және оларда осы ұйымдардың шоттары ашылған эмитенттердiң назарына жеткiзуге мiндеттелсiн.
4. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасы:
1) осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi немесе бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн дербес жүргiзу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын және бағалы қағаздар рыногы кәсiби қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының мүшелерi болып табылмайтын ұйымдардың назарына жеткiзсiн;
2) осы Қаулыны нақтылы ұстаушы ретінде клиенттердің шоттарын жүргізу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлік және дилерлік қызметті немесе бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімін дербес жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін лицензия алуға ниет білдірген ұйымдардың назарына жеткізсін;
3) осы Қаулының және жоғарыда аталған Нұсқаулықтың орындалысына бақылау жасасын.
Ұлттық комиссияның
Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Бағалы қағаздар жөніндегі
ұлттық комиссиясы директоратының
2000 жылғы 16 қазандағы N 690
қаулысымен бекітілді
Нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын
жүргізу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлiк
және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясын
қолдану тоқтатыла тұрған немесе қайтарып алынған
жағдайда бағалы қағаздар рыногы субъектiлерiнiң
әрекеттерi туралы
НҰСҚАУЛЫҚ
Ескерту: Барлық мәтін бойынша "ұлттық комиссия", "ұлттық комиссиясының", "ұлттық комиссияның", "ұлттық комиссияға", "ұлттық комиссияны" деген сөздер "уәкілетті орган", "уәкілетті органының", "уәкілетті органға", "уәкілетті органды" деген сөздермен ауыстырылды;
барлық мәтін бойынша "тізілім ұстаушы", "тізілім ұстаушыларға", "тізілім ұстаушылардағы", "тізілім ұстаушылардың", "тізілім ұстаушыға" деген сөздер "тіркеуші", "тіркеушілерге", "тіркеушілердегі", "тіркеушілердің", "тіркеушіге" деген сөздермен ауыстырылды  -  ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 380   қаулысымен .
Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар рыногы туралы заңдарына сәйкес әзiрлендi және нақтылы ұстаушы ретiнде клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығымен бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және дилерлiк қызметтi жүзеге асыруға лицензиясын (бұдан әрi "Лицензия" деп аталады) қолдану тоқтатыла тұрған не осындай лицензиясы қайтарылып алынған жағдайда қағаздар рыногы субъектiлерi әрекеттерiнiң тiзбесiн және орындау тәртiбiн белгiлейдi.

2. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с даты его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Обязать организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя, в течение двух рабочих дней с даты получения копии настоящего Постановления:
1) разместить копию вышеназванной Инструкции в легкодоступных для их клиентов местах (в помещениях головных офисов и филиалов таких организаций);
2) довести вышеназванную Инструкцию до сведения эмитентов, осуществляющих самостоятельное ведение реестра держателей акций и у которых открыты счета данных организаций.
4. Управлению лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии:
1) довести настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя или деятельность по ведению реестра держателей ценных бумаг и не являющихся членами саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг;
2) доводить настоящее Постановление (после введения его в действие) до сведения организаций, намеренных получить лицензию на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя или деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг;
3) установить контроль за исполнением настоящего Постановления и вышеназванной Инструкции.
Председатель
Национальной комиссии
Утверждена
постановлением Директората
Национальной комиссии
Республики Казахстан
по ценным бумагам
от 16 октября 2000 года N 690
Инструкция
о действиях субъектов рынка ценных бумаг в случае приостановления
действия или отзыва лицензии на осуществление брокерской и
дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения
счетов клиентов в качестве номинального держателя
<*>
Сноска. По тексту слова "Национальной комиссии", "Национальной комиссией", "Национальная комиссия", "Национальную комиссию, которая",
заменены словами "уполномоченного органа", "уполномоченному органу", "уполномоченным органом", "уполномоченный орган", "уполномоченный орган, который";
слова "реестродержателей", "реестродержателем", "реестродержателя", "реестродержатель" заменены словами "регистраторов", "регистратором", "регистратора", "регистратор" - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 380 .
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг и устанавливает перечень и порядок выполнения действий субъектов рынка ценных бумаг в случае приостановления действия или отзыва лицензии на осуществление брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг с правом ведения счетов клиентов в качестве номинального держателя (далее именуемой "Лицензия").

1-тарау. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Осы Нұсқаулықта қолданылатын ұғымдар мынаны бiлдiредi:
1) "Брокер-дилер" - Лицензиясын қолдану тоқтатыла тұрған немесе Лицензиясы қайтарылып алынған ұйым;
2) тіркеуші - бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімінің жүйесін қалыптастыруды, сақтауды және жүргізуді жүзеге асыратын бағалы қағаздар рыногының кәсіби қатысушысы;
3) уәкілетті орган - қаржы рыногын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) нақтылы ұстаушы - қолданылып жүрген лицензияны немесе бағалы қағаздар рыногында кастодиандық, депозитарлық қызметті жүзеге асыруға лицензияны иеленген ұйым.
Ескерту: 1-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 380   қаулысымен
2-тарау. БРОКЕР-ДИЛЕРДІҢ МIНДЕТТЕРI
2. Брокер-дилерге бұрын берiлген Лицензия тоқтатыла тұрған немесе қайтарылып алынған жағдайда, ол уәкілетті органның Лицензияны тоқтата тұру немесе қайтарып алу туралы жазбаша ескертпесiн алған күннен бастап екi жұмыс күнi (алған күндi қоса отырып) iшiнде:
1) бұл туралы өзiнiң барлық клиенттерiне олардың әрқайсына жеке хабар жiберу және клиенттер үшiн қолайлы орындарда (осы Брокер-дилердiң бас офисiнiң және филиалдарының үйлерiнде) тиiстi хабарландыру орналастыру арқылы хабарлауға;
2) бұл туралы осы Брокер-дилердiң нақтылы ұстау шоттары ашылған барлық нақтылы ұстаушыларға хабарлауға;
3) оған нақтылы ұстауға бағалы қағаздарын берген өзiнiң клиенттерi (шоттар ашу және жүргiзу үшiн клиенттер берген мәлiметтерге сәйкес) және мәлiметтердi қалыптастыру күнiнiң басталу жағдайы бойынша оларға тиесiлi бағалы қағаздар туралы мәлiметтердi, сондай-ақ клиенттердiң (клиенттердiң уәкiлеттi өкiлдерiнiң) қол қою және заңды тұлғалар - клиенттердiң мөрлерiнiң таңбалары үлгілерiнiң көшiрмелерiн қалыптастыруға және уәкілетті органға беруге мiндеттi.
Ескерту: 2-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 380   қаулысымен
3. Осы Нұсқаулықтың 2-тармағы 1) тармақшасына сәйкес клиенттерге жiберiлген хабарда (осы Нұсқаулықтың 2-тармағы 1) тармақшасына сәйкес орналастырылған хабарландыруда):
1) Брокер-дилердiң клиенттерге тиесiлi және олар нақтылы ұстауға алған бағалы қағаздармен жасалатын кез келген операцияларды, осындай бағалы қағаздарды клиенттердiң осы бағалы қағаздар ұстаушыларының тiзiлiмiн жүргiзетiн тіркеушілердегі және қолданылып жүрген Лицензияларды иеленген ұйымдардағы шоттарына аудару жөнiндегi операцияларды қоспағанда, жүзеге асыруға мүмкiндiгі жоқ екендiгi туралы көрсетiлу;

Глава 1.
Общие положения
1. Используемые в настоящей Инструкции понятия означают следующее:
1) "Брокер-дилер" - организация, у которой действие Лицензии приостановлено или Лицензия отозвана;
2) регистратор - профессиональный участник рынка ценных бумаг, осуществляющий формирование, хранение и ведение системы реестров держателей ценных бумаг;
3) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий регулирование и надзор финансового рынка и финансовых организаций;
4) номинальный держатель - организация, обладающая лицензией на осуществление кастодиальной, депозитарной деятельности на рынке ценных бумаг или действующей Лицензией.   <*>
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 380 .
Глава 2.
Обязанности брокера-дилера
2. В случае приостановления действия или отзыва Лицензии, ранее выданной Брокеру-дилеру, последний в течение двух рабочих дней с даты получения уведомления уполномоченного органа о приостановлении действия или отзыве Лицензии (включая день получения) обязан:
1) сообщить об этом всем своим клиентам путем направления индивидуального извещения каждому из них и размещения в легкодоступных для клиентов местах (в помещениях головного офиса и филиалов данного Брокера-дилера) соответствующих объявлений;
2) сообщить об этом всем номинальным держателям, у которых открыты счета номинального держания данного Брокера-дилера;
3) сформировать и передать уполномоченному органу все имеющиеся у него сведения о своих клиентах, передавших ему ценные бумаги в номинальное держание (согласно данным, представленным клиентами для открытия и ведения счетов), и принадлежащих им ценных бумагах по состоянию на начало дня формирования таких сведений, а также копии образцов подписей клиентов (уполномоченных представителей клиентов) и оттисков печатей клиентов - юридических лиц.   <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 380 .
3. Направленное клиентам в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей Инструкции сообщение (размещенное в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей Инструкции объявление) должно содержать:
1) указание о невозможности осуществления Брокером-дилером любых операций с ценными бумагами, принадлежащими клиентам и полученными им в номинальное держание, за исключением операций по переводу таких ценных бумаг на счета клиентов у регистраторов, которые ведут реестры держателей данных ценных бумаг, и у номинальных держателей;

2) клиенттердiң бастамасы бойынша нақтылы ұстау жөнiндегi шартты бұзу мүмкiндiгi туралы (Лицензия қайтарылып алынған кезде - нақтылы ұстау жөнiндегі шартты бұзу туралы) көрсетiлу;
3) нақтылы ұстау жөнiндегi шарт бұзылған кезде клиенттердiң оларға тиесiлi бағалы қағаздарды тiкелей осы бағалы қағаздар ұстаушыларының тiзiлiмiн жүргізетiн тіркеушілердегі шоттарға немесе қолданылып жүрген Лицензияларды иеленген ұйымдардағы шоттарға аударуға, осындай аударымдарды орындау үшiн қажеттi рәсiмдердi қысқаша көрсете отырып, құқылы (Лицензия қайтарылып алынған кезде - мiндеттi) екендiктерi көрсетiлу;
4) клиентке тиесiлi бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргiзетiн тіркеушілердің және қолданылып жүрген Лицензияларды иеленген ұйымдардың атаулары, орналасқан жерi және телекоммуникациялық реквизиттерi туралы мәлiметтер болу керек.
4. Уәкілетті органның осы Нұсқаулықтың 2-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген мәлiметтердi қабылдауға уәкiлетi қызметкерлерi Брокер-дилердiң клиенттерiне тиесiлі бағалы қағаздардың саны туралы мәлiметтердi оған нақтылы ұстауға берiлген бағалы қағаздардың жалпы санымен салыстырып тексеруге және айырмашылықтар анықталған кезде осы Брокер-дилерден жетiспейтiн мәлiметтердi талап ету арқылы оларды жедел жоюға мiндеттi.
5. Брокер-дилердiң клиенттерi және оларға тиесiлi бағалы қағаздар туралы Брокер-дилердiң осы Нұсқаулықтың 2-тармағының 3) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес уәкілетті органға берген мәлiметтер коммерциялық құпия мән-мағынасы болып табылады және уәкілетті орган оларды осы Нұсқаулықтың 9-тармағында көзделген жағдайларда ғана пайдалынады.
Уәкілетті органның аталған мәлiметтердi қабылдауға, сақтауға және пайдалануға уәкiлеттi қызметкерлерiнiң тiзбесi уәкілетті орган Төрағасының бұйрығымен белгiленедi.
Брокер-дилердiң клиенттерi және оларға тиесiлі бағалы қағаздар туралы осы Нұсқаулықтың 2-тармағының 3) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес алынған мәлiметтердi жария еткендерi үшiн уәкілетті орган және оның қызметкерлерi Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарымен белгіленген жауапкершілікте болады (осы Нұсқаулықтың 9-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда).
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 380   қаулысымен .
3-тарау. ТІРКЕУШІНІҢ МIНДЕТТЕРI
6. Лицензияны қолдануды тоқтата тұру немесе қайтарып алу туралы уәкілетті органның жазбаша ескертпесiн немесе Брокер-дилердiң хабарын (қайсының бұрын алынғандығына байланысты) алған күн iшiнде нақтылы ұстаушы осы Брокер-дилер үшiн ашылған нақтылы ұстау шоты бойынша операцияларды, бағалы қағаздарды клиенттердiң тiкелей бағалы қағаздар ұстаушылардың тiзiлiмiн жүргiзетiн тіркеушілердегі немесе нақтылы ұстаушылардағы шоттарына аудару жөнiндегi операцияларды қоспағанда, тоқтата тұрады.
Ескерту: 6-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 380   қаулысымен .

2) указание о возможности расторжения договора о номинальном держании по инициативе клиентов (при отзыве Лицензии - о расторжении договора о номинальном держании);
3) указание на то, что при расторжении договора о номинальном держании клиенты вправе (при отзыве Лицензии - обязаны) перевести принадлежащие им ценные бумаги на счета непосредственно у регистраторов, которые ведут реестры держателей данных ценных бумаг, или на счета у номинальных держателей, с кратким описанием процедур, необходимых для выполнения таких переводов;
4) сведения о наименованиях, местах нахождения и телекоммуникационных реквизитах регистраторов, которые ведут реестры держателей ценных бумаг, принадлежащих клиенту, и номинальных держателей.
4. Работники уполномоченного органа, уполномоченные на прием сведений, указанных в подпункте 3) пункта 2 настоящей Инструкции, обязаны сверять данные о количестве ценных бумаг, принадлежащих клиентам Брокера-дилера, с общим количеством ценных бумаг, переданных ему в номинальное держание, и при обнаружении расхождений незамедлительно устранять их путем истребования от данного Брокера-дилера недостающих сведений.
5. Сведения о клиентах Брокера-дилера и принадлежащих им ценных бумагах, переданные Брокером-дилером уполномоченному органу согласно подпункту 3) пункта 2 и пункту 4 настоящей Инструкции, являются предметом коммерческой тайны и используются уполномоченным органом только в случаях, предусмотренных пунктом 9 настоящей Инструкции.
Перечень работников уполномоченного органа, уполномоченных на прием, хранение и использование указанных сведений, устанавливается приказом Председателя уполномоченного органа.
Уполномоченный орган и его работники несут установленную действующим законодательством Республики Казахстан ответственность за разглашение сведений о клиентах Брокера-дилера и принадлежащих им ценных бумагах, полученных согласно подпункту 3) пункта 2 и пункту 4 настоящей Инструкции (за исключением случаев, предусмотренных пунктом 9 настоящей Инструкции).   <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 380 .
Глава 3.
Обязанности регистратора
6. В течение дня получения уведомления уполномоченного органа или сообщения Брокера-дилера о приостановлении действия или отзыве Лицензии (в зависимости от того, что будет получено раньше) номинальный держатель приостанавливает операции по счету номинального держания, открытому данному Брокеру-дилеру, за исключением операций по переводу ценных бумаг на счета клиентов непосредственно у регистраторов, которые ведут реестры держателей данных ценных бумаг, или у номинальных держателей.   <*>
Сноска. В пункт 6 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 380 .

4-тарау. БРОКЕР-ДИЛЕРДIҢ КЛИЕНТТЕРIНЕ
ТИЕСIЛI БАҒАЛЫ КАҒАЗДАРДЫ АУДАРУ
7. Брокер-дилердiң клиенттерiне тиесiлі бағалы қағаздарды тiкелей осы бағалы қағаздар ұстаушыларының тiзiлiмдерiн жүргiзетiн тіркеушілердегі шоттарға аударуды бағалы қағаздардың орталық депозитарийінің бағалы қағаздарды нақтылы ұстау шотынан есептен шығарып тастауға шығарылған бұйрығының және Брокер-дилердiң бағалы қағаздарды нақтылы ұстау шотына салуға шығарылған бұйрығының негiзiнде тіркеуші жүзеге асырады.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 380   қаулысымен
8. Брокер-дилердiң клиенттерiне тиесiлі бағалы қағаздарды қолданылып жүрген нақтылы ұстаушылардағы шоттарға аударуды Брокер-дилердiң бағалы қағаздарды нақтылы ұстау шотынан шығарып тастауға шығарылған бұйрығының және нақтылы ұстаушының бағалы қағаздарды нақтылы ұстау шотына салуға шығарылған бұйрығының негiзiнде нақтылы ұстаушы жүзеге асырады.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 380   қаулысымен
9. Лицензия қайтарылып алынған жағдайда нақтылы ұстаушы осы Нұсқаулықтың 6-тармағының бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген күннен бастап бiр айдың iшiнде Брокер-дилердiң клиентiнiң оған тиесiлi бағалы қағаздарға қатысты қандай да болмасын өкiмiн (клиенттiң өзiнiң бұйрығын немесе клиент таңдаған нақтылы ұстаушының бұйрығын) алмаған кезде, нақтылы ұстаушы бұл жайында уәкілетті органды жазбаша ескертеді, уәкілетті орган осындай жазбаша ескертпенi алған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде тіркеушіге осы клиент туралы және Брокер-дилердiң осы клиентi туралы осы Нұсқаулықтың 2-тармағының 3) тармақшасына және 4-тармағына сәйкес берiлген мәлiметтер көлемiндегi оған тиесiлі бағалы қағаздар туралы ақпарат, сондай-ақ клиент қолы (клиенттiң уәкiлеттi өкілдерi қолдарының) үлгiсiнiң және клиент мөрiнiң (егер ол заңды тұлға болса) таңбасының көшiрмесiн бередi (тiркеушiнiң уәкiлеттi өкiлiне қол қойғыза отырып).
Аталған ақпаратты алысымен нақтылы ұстаушы үш жұмыс күнi iшiнде (алған күндi қоса отырып) осы клиентке уақытша шот ашуға, оған осы клиентке тиесiлi бағалы қағаздарды аударуға, оған тиiстi жазбаша ескертпе (алынған ақпараттағы коммуникациялық реквизиттер бойынша) жiберуге және уәкілетті органға орындалған әрекеттер туралы есеп беруге мiндеттi. Уақытша шот әдеттегi шот режимiне клиент Қазақстан Республикасының заңдарымен және тіркеушіде шот ашуға арналған, тіркеушінің немесе нақтылы ұстаушының iшкi ережелерiмен белгiленген құжаттарды ұсынғаннан кейiн ауыстырылады.
Ескерту: 9-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 380   қаулысымен .
Ұлттық комиссияның
Төрағасы

Глава 4.
Перевод ценных бумаг, принадлежащих клиентам
Брокера-дилера
7. Перевод ценных бумаг, принадлежащих клиенту Брокера-дилера, на счета непосредственно у регистраторов, которые ведут реестры держателей данных ценных бумаг, осуществляется регистратором на основании приказа центрального депозитария ценных бумаг на списание ценных бумаг со счета номинального держания и приказа клиента Брокера-дилера на зачисление ценных бумаг на его счет непосредственно у регистратора.   <*>
Сноска. В пункт 7 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 380 .
8. Перевод ценных бумаг, принадлежащих клиенту Брокера-дилера, на счета у номинальных держателей, осуществляется номинальным держателем на основании приказа Брокера-дилера на списание ценных бумаг со счета номинального держания и приказа номинального держателя на зачисление ценных бумаг на счет номинального держания.   <*>
Сноска. В пункт 8 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 380 .
9. В случае отзыва Лицензии, при неполучении номинальным держателем в течение месяца со дня, указанного в пункте 6 настоящей Инструкции, каких-либо распоряжений клиента Брокера-дилера в отношении принадлежащих ему ценных бумаг (приказа самого клиента или приказа избранного клиентом номинального держателя), номинальный держатель уведомляет об этом уполномоченный орган, который в течение пяти рабочих дней со дня получения такого уведомления передает им (под роспись их уполномоченных представителей) информацию о данном клиенте и принадлежащих ему ценных бумагах в объеме сведений, представленных Брокером-дилером согласно подпункту 3) пункта 2 и пункту 4 настоящей Инструкции, а также копию образца подписи клиента (подписей уполномоченных представителей клиента) и оттиска печати клиента (если он является юридическим лицом).
По получении указанной информации номинальный держатель обязаны в течение трех рабочих дней (включая день получения) открыть данному клиенту временный счет, перевести на него принадлежащие данному клиенту ценные бумаги, отправить ему соответствующее уведомление (по коммуникационным реквизитам, содержащимся в полученной информации) и предоставить уполномоченному органу отчет о выполненных действиях. Временный счет переводится в режим обычного счета по представлении клиентом документов, установленных действующим законодательством Республики Казахстан и внутренними правилами номинального держателя для открытия счета.   <*>
Сноска. В пункт 9 внесены изменения - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 27 декабря 2004 года  N 380 .
Председатель
Национальной комиссии