Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң көтермелеу түрлерiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2000 жылғы 12 желтоқсандағы N 1159 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 15 қаңтарда N 1361 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2007 жылғы 20 қарашадағы N 373-к Бұйрығымен
Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2007.11.20.  N 373-к  Бұйрығымен.
1999 жылғы 7 маусымдағы "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  30-бабына  сәйкес және бiлiм беру мен ғылым саласындағы қызметкерлердi көтермелеу және моральдық ынталандыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң мынадай көтермелеу түрлерi бекiтiлсiн:
"Қазақстан Республикасының бiлiм беру құрметтi қызметкерi" төске тағатын белгiсi;
"Қазақстан Республикасының ғылымын дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн" төске тағатын белгiсi;
"Ы. Алтынсарин" омырауға тағатын белгі;
Құрмет грамотасы;
Алғыс.
Ескерту: 1-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 27 шілдедегі N 652   бұйрығымен .
2. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң көтермелеу тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн.
3. Заң бөлiмi (М.М.Күзембаев) осы бұйрықтың белгiленген тәртiпте Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
4. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген кезден бастап күшiне енедi.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау бiрiншi вице-Министр Е.М. Арынға жүктелсiн.
Министр
Қазақстан Республикасы Бiлiм
және ғылым министрлiгінiң
2000 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1159 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым
министрлiгiнiң көтермелеу тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң (бұдан әрi - Министрлiк) көтермелеу тәртiбi туралы ережесi "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  30-бабының негiзiнде әзiрлендi.
2. Көтермелеу бiлiм беру және ғылым салаларындағы проблемаларды шешетiн бiлiм беру жүйесi мен басқа да ұйымдар қызметкерлерiнiң еңбегiн ынталандырудың нысаны болып табылады.
3. Бiлiм беру ұйымдары еңбектегi табыстары үшiн қызметкерлердi көтермелеудiң әр түрлi түрлерiн қолдануға құқылы. Көтермелеудiң түрлерi мен тәртiбi жеке еңбек және ұжымдық шарттар мен, бiлiм беру ұйымдарының кесiмдерiмен белгiленедi.
4. Министрлiктiң көтермелеуi:
"Қазақстан Республикасының бiлiм беру құрметтi қызметкерi" төске тағатын белгiсiмен (1-қосымша);
"Қазақстан Республикасының ғылымын дамытуға сiңiрген еңбегі үшiн" төске тағатын белгiсiмен (2-қосымша);
Министрлiктiң Құрмет грамотасымен марапаттау;
"Ы. Алтынсарин" омырауға тағатын белгісімен марапаттау" (3-қосымша);
Министрлiктiң Алғысын жариялау болып табылады.
Ескерту: 4-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 27 шілдедегі N 652   бұйрығымен

Об утверждении видов поощрения Министерства образования и науки Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 декабря 2000 г. N 1159. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15.01.2001 г. за N 1361. Утратил силу - приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 20 ноября 2007 года N 373-к.
Сноска. Приказ Министра образования и науки РК от 12 декабря 2000 г. N 1159 утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 20 ноября 2007 года  N 373-к  (вводится в действие со дня его официального опубликования).
В соответствии со статьей 30  Закона  Республики Казахстан от 7 июня 1999 г. "Об образовании" и в целях поощрения и морального стимулирования работников в сфере образования и науки приказываю:
1. Утвердить следующие виды поощрения Министерства образования и науки Республики Казахстан:
нагрудный знак "Почетный работник образования Республики Казахстан";
нагрудный знак "За заслуги в развитии науки Республики Казахстан";
нагрудный знак«"Ы. Алтынсарин";  <*>
Почетная грамота;
Благодарность.
Сноска. Пункт 1 дополнен абзацем четвертым -  приказом  и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 июля 2004 года N 652.
2. Утвердить прилагаемые Правила о порядке поощрения Министерством образования и науки Республики Казахстан.
3. Юридическому отделу (Кузембаеву М.М.) обеспечить в установленном порядке регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-Министра Арын Е.М.
Министр
Утверждены
приказом Министерства образования и
науки Республики Казахстан
от 12 декабря 2000 г. N 1159
Правила
о порядке поощрения Министерством образования и науки
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила о порядке поощрения Министерством образования и науки Республики Казахстан (далее - Министерство) разработаны на основании статьи 30 Закона Республики Казахстан  Z990389_  "Об образовании".
2. Поощрения являются формой стимулирования труда работников системы образования, науки и других организаций, решающих проблемы в сферах образования и науки.
3. Организации образования вправе применять различные виды поощрения работников за успехи в труде. Виды и порядок поощрения определяется индивидуальным трудовым, коллективным договорами и актами организации образования.
4. Поощрениями Министерства являются:
награждение нагрудным знаком "Почетный работник образования Республики Казахстан" (приложение 1);
награждение нагрудным знаком "За заслуги в развитии науки Республики Казахстан" (приложение 2);
награждение нагрудным знаком "Ы. Алтынсарин" (приложение 3);  <*>
награждение Почетной грамотой Министерства;
объявление Благодарности Министерства.
Сноска. Пункт 4 дополнен абзацем четвертым -  приказом  и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 июля 2004 года N 652.

5. Төске тағатын белгi кеуденiң оң жағына Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларынан төмен тағылады.
6. Төске тағатын белгiмен қайта марапаттау жүргiзiлмейдi.
2. "Қазақстан Республикасының бiлiм беру құрметтi
қызметкерi" төске тағатын белгiсiмен марапаттау шарттары
7. Төске тағатын белгiмен:
оқу процесiне сабақты ұйымдастыру мен өткiзудiң белсендi нысандары мен әдiстерiн, бiлiмдi бақылау мен жаңа интерактивтi технологияларды енгiзген, оқушылардың, тәрбиеленушiлер мен студенттердiң өз бетiнше дамуын, олардың өз бетiнше оқуын қамтамасыз еткен;
бiлiм алушыларды, студенттердi, аспиранттар мен олардың шығармашылық белсендiлiгiн дамытудағы табыстары;
бiлiм алушылардың ғылыми-зерттеу және жобалау-конструкторлық қызметiне жетекшiлiк жасаудағы табыстары;
аймақтық, республикалық, халықаралық бiлiм беру және ғылыми-техникалық бағдарламалар мен жобалардағы жетiстiктерi;
бiлiм берудiң өзектi мәселелерi жөнiндегi зерттеулерi;
оқытушы кадрларды даярлауға, олардың педагогикалық және ғылыми бiлiктiлiгiн арттыруға, бiлiм беру жүйесi мамандарын қайта даярлауға сiңiрген еңбегi;
оқулық әдебиеттi әзiрлеудегi және оқу-құралдары мен жабдықтарын өндiрудегi табыстары;
қаржы-шаруашылық қызметiн ұйымдастырудағы, бiлiм беру ұйымдарының материалдық-техникалық және эксперименттiк-өндiрiстiк базасын дамыту мен нығайтудағы табыстары үшiн үздiк қызметкерлер марапатталады.
Ескерту: 7-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 27 шілдедегі N 652   бұйрығымен
8. Төске тағатын белгiмен бiлiм беру ұйымдарында кемiнде 10 жыл жұмыс iстеген және жоғары немесе бiрiншi бiлiктiлiк санатына (педагог қызметкерлер үшiн) ие қызметкерлер марапатталады.
3. "Қазақстан Республикасының ғылымын дамытуға
сiңiрген еңбегi үшiн" төске тағатын белгiсiмен
марапаттау шарттары
9. Төске тағатын белгiмен:
отандық ғылым мен техниканы әлемдiк жетiстiктер деңгейiне шығаруға ықпал еткен iргелi және қолданбалы зерттеулер саласындағы маңызды нәтижелерi;
ғылымның, техника мен мәдениеттiң басым бағыттары бойынша халықаралық, республикалық, аймақтық және басқа да ғылыми-техникалық бағдарламаларды iске асырудағы жетiстiктерi;
жаңа және қолда бар техника мен технологияларды жасау мен жетiлдiруге iрi үлес қосқан өнертабыстары;
үлкен практикалық маңызы бар жаңа технологиялар әзiрлегенi;
ғылым мен мәдениеттiң қазiргi жетiстiктерiне сәйкес ғылыми-зерттеу процесiн ұйымдастыру мен жетiлдiрудегi елеулi табыстары;
бiлiктi ғылыми кадрлар даярлаудағы жоғары жетiстiктерi;
қаржы-шаруашылық қызметiнiң ғылыми саласын басқаруды ұйымдастырудағы, ғылымның материалдық-техникалық және эксперименттiк-өндiрiстiк базасын дамытудағы жоғары жетiстiктерi үшін үздiк қызметкерлер марапатталады.

5. Нагрудный знак носится на правой стороне груди ниже государственных наград Республики Казахстан.
6. Награждение нагрудным знаком повторно не производится.
2. Условия награждения нагрудным знаком "Почетный работник
образования Республики Казахстан"
7. Нагрудным знаком награждаются лучшие работники за:
<*> (исключен -  приказом  и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 июля 2004 года N 652.
внедренные в учебный процесс активные формы и методы организации и проведения занятий, контроля знаний и новые интерактивные технологии, обеспечивающие развитие самостоятельности учащихся, воспитанников и студентов, индивидуализацию их обучения;
студентов, аспирантов и слушателей, в развитии их творческой активности;  <*>
успехи в руководстве научно-исследовательской и проектно-конструкторской деятельностью обучаемых;
достижения в региональных, республиканских, международных образовательных и научно-технических программах и проектах;
исследования по актуальным проблемам образования;
заслуги в подготовке и повышении педагогической и научной квалификации преподавательских кадров, переподготовке специалистов системы образования;
успехи в разработке учебной литературы и производстве учебных пособий и оборудования;
успехи в организации финансово-хозяйственной деятельности, развитии и укреплении материально-технической и экспериментально-производственной базы организаций образования.
Сноска. Пункт 7 с изменениями -  приказом  и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 июля 2004 года N 652.
8. Нагрудным знаком награждаются работники, имеющие стаж работы в организациях образования, как правило, не менее 10 лет и высшую либо первую квалификационную категорию (для педагогических работников).
3. Условия награждения нагрудным знаком "За заслуги в
развитии науки Республики Казахстан"
9. Нагрудным знаком награждаются лучшие работники за:
важные результаты в области фундаментальных и прикладных исследований, способствующие выводу отечественной науки и техники на уровень мировых достижений;
достижения в реализации международных, республиканских, региональных и других научно-технических программ по приоритетным направлениям науки, техники и культуры;
изобретения, вносящие крупный вклад в создание новой и совершенствование существующей техники и технологий;
разработанные новые технологии, имеющие большое практическое значение;
значительные успехи в организации и совершенствовании научно-исследовательского процесса в свете современных достижений науки и культуры;
высокие достижения в подготовке квалификации научных кадров;
высокие достижения в организации управления научной сферы финансово-хозяйственной деятельности, укреплении и развитии материально-технической и экспериментально-производственной базы науки.

10. Төске тағатын белгiмен ғылыми мекемелерде кемiнде 10 жыл (ғылыми қызметкерлер үшiн) жұмыс iстеген қызметкерлер марапатталады.
3-1. "Ы. Алтынсарин" омырауға тағатын белгісімен
марапаттау шарттары"
Ескерту: 3-1-бөліммен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 27 шілдедегі N 652   бұйрығымен .
10-1. Білім беру органдары мен ұйымдарының педагогикалық қызметкерлері омырауға тағатын белгімен:
білім беру және тәрбие процестерін ұйымдастырудағы және жетілдірудегі, оқыту мен тәрбиенің біртұтастығын қамтамасыз етудегі, білім беру мен тәрбиелеу бағдарламаларын іске асырудағы айтарлықтай табыстары үшін;
оқушыларды, тәрбиеленушілерді практикалық даярлаудағы, олардың шығармашылық белсенділіктерін дамытудағы табыстары үшін;
облыстық (аудандық), республикалық, халықаралық білім беру бағдарламалары мен жобаларындағы жетістіктері үшін марапатталады.
10-2. Омырауға тағатын белгімен тікелей білім беру органдары мен ұйымдарында 10 жылдан кем емес жұмыс стажы бар қызметкерлер марапатталады.
4. Министрлiктiң Құрмет грамотасымен
марапаттау шарттары
11. Құрмет грамотасымен:
ғылыми-педагогикалық кадрлар даярлау, қайта даярлау, бiлiктiлiгін арттыру жөнiндегi үлкен және жемiстi жұмысы;
бiлiм беру мен тәрбие процестерiне жаңа технологиялар, оқытудың нысандары мен әдiстерiн енгiзгенi, оқу мен тәрбиенiң бiрлiгiн қамтамасыз еткенi;
iргелi және қолданбалы ғылымның өзектi проблемалары, оның iшiнде бiлiм беру проблемалары жөнiндегi ғылыми зерттеулер дамытқаны, аймақтық, республикалық, халықаралық бiлiм беру және ғылыми-техникалық бағдарламалары мен жобалардағы жетiстiктері, ғылымның, техника мен мәдениеттiң басым бағыттары бойынша аймақтық жоғары оқу орындары арасындағы бағдарламаларды iске асырғаны;
оқушыларды, тәрбиеленушiлердi, студенттер мен тыңдаушыларды
практикалық даярлаудағы, олардың шығармашылық белсендiлiгi мен дербестiгiн дамытудағы табыстары;
оқытудағы елеулi табыстары;
жоғары бiлiктi мамандарды практикалық даярлауда, материалды техникалық базаны нығайтуда бiлiм беру ұйымдарына көрсеткен тұрақты және белсендi көмегi үшiн үздiк қызметкерлер марапатталады.
12. Құрмет грамотасымен бiлiм беру және ғылым ұйымдарында кемiнде 5 жыл (ғылыми және педагог қызметкерлер үшiн) жұмыс iстеген қызметкерлер марапатталады.
5. Министрлiктiң Алғысын жариялау шарттары
13. Алғыс:
Министрлiк немесе бiлiм берудi басқару органдары ұйымдастырған
жекелеген, бiржолғы iс-шараларды (конкурстар, олимпиадалар, байқаулар, көрмелер және т.с.с.) өткiзгенi;
Министрлiк департаменттерiнiң атаулы тапсырмаларын жоғары деңгейде орындағаны;
еңбек, оқу, тәрбие және әкiмшiлiк қызметтерiндегi табыстары үшін үздiк қызметкерлерге жарияланады.

10. Нагрудным знаком награждаются работники, имеющие стаж работы в научных учреждениях как правило не менее 10 лет (для научных работников).
3-1. Условия награждения нагрудным знаком "Ы. Алтынсарин"  <*>
Сноска. Дополнены главой 3-1 -  приказом  и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 июля 2004 года N 652.
10-1. Нагрудным знаком награждаются педагогические работники органов и организаций образования:
за значительные успехи в организации и совершенствовании образовательного и воспитательного процессов, обеспечении единства обучения и воспитания, реализации образовательных и воспитательных программ;
за успехи в практической подготовке учащихся, воспитанников, в развитии их творческой активности;
за достижения в областных (районных), республиканских международных образовательных программах и проектах.
10-2. Нагрудным знаком награждаются работники, имеющие стаж работы непосредственно в органах и организациях образования, не менее 10 лет.
4. Условия награждения Почетной грамотой Министерства
11. Почетной грамотой награждаются лучшие работники за:
большую и плодотворную работу по подготовке, переподготовке и повышению квалификации научно-педагогических кадров;
внедрение в образовательный и воспитательный процессы новых технологий, форм и методов обучения, обеспечение единства обучения и воспитания;
развитие научных исследований по актуальным проблемам фундаментальной и прикладной науки, в том числе по проблемам образования. Имеющим достижения в региональных, республиканских, международных образовательных и научно-технических программах и проектах, реализации региональных межвузовских программ по приоритетным направлениям науки, техники и культуры;
успехи в практической подготовке учащихся, воспитанников, студентов и слушателей, в развитии их творческой активности и самостоятельности;
значительные успехи в обучении;
постоянную и активную помощь организациям образования в практической подготовке высококвалифицированных специалистов, развитии материально-технической базы.
12. Почетной грамотой награждаются работники, имеющие стаж работы в организациях образования и науки, как правило, не менее 5 лет (для научных и педагогических работников).
5. Условия объявления благодарности Министерства
13. Благодарность объявляется лучшим работникам за:
проведение отдельных, разовых мероприятий (конкурсы, олимпиады, смотры, выставки и т.п.), организуемых Министерством или органами управления образованием;
выполнение на высоком уровне адресных поручений департаментов Министерства;
успехи в трудовой, учебной, воспитательной и административной деятельности.

6. Марапаттау материалдарын ұсыну мен қарау тәртiбi
14. Марапаттау туралы материалдарды Министрлiктiң Әкiмшiлiк департаментiнiң Кадр және арнаулы жұмыс басқармасы ұсынады және ресiмдейдi.
15. Марапаттау туралы өтiнiште үмiткердiң сiңiрген еңбегiнiң мәнi мен дәрежесiн ашып көрсететiн нақты белгiлерi, жетiстiктерi мен табыстары көрiнiс табуы керек.
16. Өтiнiш бiлiм беру ұйымы кеңесiнiң (педагогикалық, ғылыми кеңес, алқа) мәжiлiсiнде бастамашылық тауып, қаралады және егер де мәжiлiске кеңес мүшелерiнiң кемiнде 2/3 қатысып ол үшiн қатысушылардың жартысынан астамы дауыс берсе, қабылданды деп есептелiнедi.
17. Ғылыми және республикалық бiлiм беру ұйымдары Министрлiктiң Кадр және арнаулы жұмыс басқармасына ғылыми (педагогикалық), кеңестiң (алқаның) шешiмiнен көшiрменi марапаттау туралы өтiнiшке қоса тiкелей ұсынады.
18. Бiлiм беру жүйесiнiң ұйымдары кеңес (алқа) шешiмiнен көшiрменi аудандық, қалалық бiлiм беру бөлiмiне әрбiр үмiткер бойынша марапаттау туралы өтiнiшке қоса ұсынады.
Өз кезегiнде аудандық, қалалық бiлiм беру бөлiмi марапаттау туралы өтiнiштi қарағаннан кейiн облыстық, Астана, Алматы қаласының бiлiм басқармасына (департаментiне) жiбередi.
Қызметкерге жазылған марапаттау материалдары облыстық, Астана, Алматы қаласының бiлiм басқармасының (департаментiнiң) алқасында қаралады және Министрлiктiң Кадр және арнаулы жұмыс басқармасына ұсынылады.
19. Басқа министрлiктiң, ведомство немесе мемлекеттiк емес ұйымның қызметкерi марапаттауға ұсынылған жағдайда өтiнiш ұжымның жалпы жиналысында қаралады, егер ол үшiн қатысушылардың жартысынан астамы дауыс берсе, қабылданды деп саналады. Марапаттау туралы материалдар (14-тармақ) бағыныстылығы бойынша министрлiктерге, ведомстволарға және ұйымдарға жiберiледi, олар оны Министрлiктiң Кадр және арнаулы жұмыс басқармасына ұсынады.
7. Қорытынды ережелер
20. Төске тағатын белгiнi және оған тиiстi куәлiктi, сондай-ақ Құрмет грамотасын тапсыру Министрдiң атынан салтанатты түрде марапатталушының жұмыс орны бойынша жүргiзiледi.
21. Қызметкердiң еңбек кiтапшасына және жеке iс-қағазына марапаттау туралы бұйрықтың күнi мен нөмiрi көрсетiлген тиiстi жазу енгiзiледi.
22. Көтермелеудiң кез келген түрiн жоғалтып алған жағдайда, оны сақтап қалудың мүмкiндiгi болмай қалғанда, марапатталушыларға дубликаттар берiлуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасы Бiлiм
және ғылым министрлігiнiң
2000 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1159 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Бiлiм
және ғылым Министрлiгiнiң
көтермелеу тәртiбi туралы
ережесiне 1-қосымша
"Қазақстан Республикасының бiлiм беру құрметтi
қызметкерi" төске тағатын белгiсiнiң сипаттамасы
Белгi мөлшерi 25х15 мм болатын көгiлдiр лентамен көмкерiлген кермеге бекiтiлген диаметрi 28 мм қалыңдығы 2 мм дөңгелек түрiнде жасалған.
Белгiнiң нақ ортасында ашулы кiтап бейнеленген, шеңбердiң оң жақ бөлiгiне лавр жапырағы қойылған.
Белгiнiң қарсы бетiнде "Қазақстан Республикасының бiлiм беру құрметтi қызметкерi" деген мемлекеттiк тiлде жазылған жазу бар.
Белгi мыс пен никель қорытпасынан жасалады.
Ескерту: * "Қазақстан Республикасының бiлiм беру құрметтi қызметкерi" төске тағатын белгiсін қағаз мәтіннен қараңыз.
Қазақстан Республикасы Бiлiм
және ғылым министрлігiнiң
2000 жылғы 12 желтоқсандағы
N 1159 бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Бiлiм
және ғылым Министрлiгiнiң
көтермелеу тәртiбi туралы
ережесiне 2-қосымша
"Қазақстан Республикасының ғылымын дамытуға
сiңiрген еңбегi үшін" төске тағатын
белгiсiнiң сипаттамасы *
Белгi мөлшерi 25х15 мм болатын көгiлдiр лентамен көмкерiлген кермеге бекiтiлген диаметрi 28 мм қалыңдығы 2 мм дөңгелек түрiнде жасалған.
Белгiде ортасында көне "Мәңгiлiк" белгiсi орналасқан сегiз бұрышты белгi бейнеленген.
Белгiнiң қарсы бетiнде "Қазақстан Республикасының ғылымын дамытуға сiңiрген еңбегi үшiн" деген мемлекеттiк тiлде жазылған жазу бар.
Ескерту: * "Қазақстан Республикасының ғылымын дамытуға сiңiрген еңбегi үшін" төске тағатын белгiсін қағаз мәтіннен қараңыз.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігінің
көтермелеу түрлерімен
марапаттау ережесіне
3-қосымша
Ескерту: 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Білім және ғылым министрлігінің 2004 жылғы 27 шілдедегі N 652   бұйрығымен .
"Ы. Алтынсарин" омырауға тағатын белгісінің сипаттамасы

6. Порядок представления и рассмотрения
наградных материалов
14. Материалы по награждению представляются и оформляются управлением кадровой и специальной работы Административного департамента Министерства.
15. В ходатайстве о награждении должны быть отражены конкретные заслуги, достижения и успехи кандидата, раскрывающие существо и степень заслуг.
16. Ходатайство инициируется и рассматривается на заседании совета организации образования (педагогического, ученого совета, коллегии) и считается принятым, если на заседании присутствовали не менее 2/3 членов совета и за него проголосовали более половины присутствующих.
17. Научные и республиканские организации образования представляют ходатайство о награждении с приложением выписки из решения ученого (педагогического) совета (коллегии) непосредственно в управление кадровой и специальной работы Министерства.
18. Организации системы образования представляют ходатайство о награждении по каждой кандидатуре с приложением выписки из решения совета (коллегии) для рассмотрения в районный (городской) отдел образования.
В свою очередь районный (городской) отдел образования после рассмотрения направляет ходатайство о награждении в областной, гг. Астана, Алматы управление (департамент) образования.
Наградные материалы на работника рассматриваются коллегией областного, гг. Астана, Алматы управления (департамента) образования и представляются в управление кадровой и специальной работы Министерства.
19. В случае представления к награждению работника другого министерства, ведомства или негосударственной организации ходатайство рассматривается на общем собрании коллектива и считается принятым, если за него проголосовало более половины присутствующих. Материалы для награждения (пункт 14) направляют в министерства, ведомства и организации по подчиненности, которые представляют их в управление кадровой и специальной работы Министерства.
7. Заключительные положения
20. Вручение нагрудного знака и соответствующего удостоверения к нему, а также Почетной грамоты производится в торжественной обстановке по месту работы награжденного от имени Министра.
21. В трудовую книжку и личное дело работника вносится соответствующая запись с указанием даты и номера приказа о награждении.
22. В случаях утраты любого вида поощрения при обстоятельствах, когда не было возможности предотвратить утрату, награжденным могут быть выданы дубликаты.
Приложение 1
к Правилам о порядке поощрения
Министерством образования и науки
Республики Казахстан, утвержденным
приказом Министерства образования и науки
Республики Казахстан от 12 декабря 2000 г. N 1159
Описание нагрудного знака "Почетный работник
образования Республики Казахстан"
Знак представляет собой окружность диаметром 28 мм толщиной 2 мм, прикрепленный к планке размером 25х15 мм с голубой лентой.
На знаке изображение раскрытой книги, в центре которой солнце, в правой части по окружности лежит лавровая ветвь.
На обратной стороне знака надпись на государственном языке "Почетный работник образования Республики Казахстан".
Знак изготовляется из медно-никелевого сплава.
(рисунок см. на бумажном варианте)
Приложение 2
к Правилам о порядке поощрения
Министерством образования и науки
Республики Казахстан, утвержденным
приказом Министерства образования и науки
Республики Казахстан от 12 декабря 2000 г. N 1159
Описание нагрудного знака "За заслуги в развитии
науки Республики Казахстан"
Знак представляет собой окружность диаметром 28 мм толщиной 2 мм, прикрепленный к планке размером 25х15 мм с голубой лентой.
На знаке изображение восьмиугольника, в центре которого древний знак "Вечности".
На обратной стороне знака надпись на государственном языке "За заслуги в развитии науки Республики Казахстан".
(рисунок см. на бумажном варианте)
Приложение 3 к Правилам
о порядке поощрения
Министерством образования и
науки Республики Казахстан  <*>
Сноска. Дополнено приложением 3 -   приказом  и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 27 июля 2004 года N 652.
Описание нагрудного знака "Ы. Алтынсарин"

"Ы. Алтынсарин" омырауға тағатын белгісі 32 мм. диаметрінде, қалыңдығы 2 мм, мыс пен никель қорытпаларынан мерейтойлық медаль түрінде жасалған.
Аверсте (медальдің беткі жағында) Ы. Алтынсарин бейнеленген.
Бейнеден төмен "Ы. АЛТЫНСАРИН" жазуы.
Реверсте (медальдің сыртқы бетінде) мемлекеттік тілде "Педагогикалық қызметтегі табыстары үшін" деген сөздер жазылған. Медальдің беттері тегіс келген.
Медаль көкшіл лентамен қапталып, ұзындығы 15 мм және ені 25 мм планкаға бекітілген.
Медаль суретін қағаз мәтіннен қараңыз

Нагрудный знак "Ы. Алтынсарин" изготовлен в виде юбилейной медали  диаметром 32 мм, толщиной 2 мм, из сплава меди и никеля.
На аверсе (лицевой стороне медали) изображение Ы. Алтынсарина.
Под изображением надпись "Ы. АЛТЫНСАРИН".
На реверсе (оборотной стороне медали) выбиты слова на государственном языке "Педагогикалык кызметтегі табыстары ушін". Сторона медали ровная.
Медаль прикреплена к планке длиной 15 мм и шириной 25 мм, которая обшита голубой лентой.
(рисунок см. на бумажном варианте)