Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм (магистратура) туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2000 жылғы 1 қарашадағы N 1035 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 20 қаңтарда тіркелді. Тіркеу нөмірі N 1370. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2009 жылғы 24 маусымдағы N 311 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2009.06.24 N 311 бұйрығымен.
Жоғары кәсiби бiлiм беретін бiлiм ұйымдарында жоғары ғылыми-педагогикалық білiмнiң оқу-кәсiптiк бағдарламасын жүзеге асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН :
1. Қоса берiлген "Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлім (магистратура) туралы Ереже" бекітілсін.
2. Жоғары білiм департаментi (Ә.Әбжаппаров) осы бұйрықты белгiленген тәртiпте Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгіне мемлекеттік тіркеуден өткізуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енеді.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау вице-Министр Ә.Ахметовке жүктелсін.
Министр
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң
2000 жылғы 1 қарашадағы
N 1035 бұйрығымен
бекiтiлген
Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм
(магистратура) туралы ереже 1. Жалпы ережелер
1. Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм (магистратура) туралы ереже Қазақстан Республикасының 1997 жылдың 7 маусымындағы "Бiлiм туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 2 желтоқсандағы N 1845 "Жоғары кәсiптiк бiлiм берудiң көп деңгейлi құрылымы туралы ереженi бекiту туралы" қаулысына сәйкес әзiрлендi.
2. Жоғары оқу орындарының магистратурасы тереңдетiлген жоғары кәсiптiк бiлiмдi мамандарды даярлауды қамтамасыз ететiн жоғары ғылыми-педагогикалық білiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламаларын жүзеге асырады.
3. Магистранттар жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламалары бойынша оқушылардың қатарына жатады.
4. Магистратураның мiндеттерi:
1) жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiмдi және практикалық қызметiнiң бағыты орта және жоғары кәсiптiк бiлiм беретiн ұйымдарға, ғылыми және шығармашылық ұйымдарға, мемлекеттiк және экономикалық басқару органдарының жоғарғы буындарына, сондай-ақ әртүрлi меншiк нысанындағы ұйымдардың басқару қызметтерiне арналған мамандар даярлау;
2) кәсiби бiлiм беру саласында жеке тұлғаның талабын қанағаттандыру, көп деңгейлi мамандар даярлау жүйесiне тұтастық сипат беру, жоғары оқу орындарында оқу үрдiсiнiң даралық және саралық ұстанымдарын iске асыру үшiн жағдай жасау;

Об утверждении Правил о высшем научно-педагогическом образовании (магистратура)
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 1 ноября 2000 г. N 1035 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20.01.2001 г. за N 1370. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 24 июня 2009 года N 311
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 24.06.2009 N 311.
В целях реализации образовательно-профессиональной программы высшего научно-педагогического образования, в организациях образования, дающих высшее профессиональное образование, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила о высшем научно-педагогическом образовании (магистратура).
2. Департаменту высшего образования (Абжаппаров А.А.) представить в установленном порядке настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра Ахметова А.С.
Министр
Утверждены приказом
Министерства образования и науки
Республики Казахстан
от 1 ноября 2000 г. N 1035
Правила о высшем научно-педагогическом
образовании (магистратура)
1. Общие положения
1. Правила о высшем научно-педагогическом образовании (магистратура) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июня 1999 года Z990389_ "Об образовании", постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 1999 года N 1845 P991845_ "Об утверждении Положения о многоуровневой структуре высшего профессионального образования".
2. Магистратура высших учебных заведений реализует образовательно-профессиональные программы высшего научно-педагогического образования, обеспечивающие подготовку специалистов с углубленным высшим профессиональным образованием.
3. К обучающимся по образовательно-профессиональным программам высшего научно-педагогического образования относятся магистранты.
4. Задачи магистратуры:
1) подготовка специалистов с высшим научно-педагогическим образованием и практической направленностью деятельности для организаций образования, дающих среднее и высшее профессиональное образование, научных и творческих организаций, органов высшего звена государственного и экономического управления, а также управленческой деятельности в организациях различных форм собственности;
2) удовлетворение потребностей личности в сфере профессионального образования, придания целостного характера системе многоуровневой подготовки специалистов, создание условий для реализации принципа индивидуализации и дифференциации процесса обучения в высших учебных заведениях;

3) ұйымдардың тапсырысы бойынша мамандарды мақсатты даярлауды қамтамасыз ету;
4) бiлiм алушылардың таңдаған ғылыми және педагогикалық бағыттағы қызметтерiн дара теориялық және практикалық даярлықтарын тереңдету, магистранттардың әлем ғылымын тұтастай қабылдауды қамтамасыз ететiн неғұрлым маңызды және тиянақты бiлiмдердi меңгеруi;
5) бiлiм алушылардың өзiн-өзi жетiлдiру мен өзiн-өзi дамыту қабылеттерiн, олардың белсендi өмiрлiк қызметiнiң бүкiл өн бойында өз бетiнше жаңа бiлiмдердi шығармашылықпен меңгеру қажеттiлiктерi мен дағдыларын қалыптастыру;
6) қазiргi кездегi ғылыми және практикалық мәселелердi тұжырымдауға және iс жүзiнде шешуге, жоғары оқу орындарында сабақ беруге, зерттеушiлiк және басқарушылық қызметтi табысты атқаруға қабылеттi азаматтық көзқарасы айқын кәсiби мәдениетiнiң, оның iшiнде кәсiби қарым-қатынас мәдениетiнiң деңгейi жоғары мамандар даярлау;
7) магистратураның бiтiрушiлерiн оларға ғылымдардың тоғысқан тұсында нақты дамушы дүниедегi кәсiби жинақылыққа кепiлдiк беретiн iргелi бiлiммен қамтамасыз ету;
8) халықаралық еңбек рыногында магистрлер дипломдарының баламалылығын қамтамасыз ететiн көлемде кәсiптiк бiлiм алу үшiн жағдай жасау.
5. Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасы бойынша оқыту жоғары базалық немесе жоғары арнаулы бiлiм негiзiнде, Қазақстан Республикасының бакалавриат мен магистратура мамандықтарының Классификаторына сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту: 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 16 мамырдағы N 303 бұйрығымен .
6. Магистратураның негiзгi мақсаттары:
1) жоғары бiлiмдi және жоғары интеллектуалды жаңа ұрпақ тәрбиелеу;
2) iргелi және қолданбалы ғылымды, жоғары кәсiби бiлiм беру мен мемлекеттiк басқару жүйесiн, мәдениеттi iшкi және сыртқы еңбек рыногында табысты бәсекелестiкке қабылеттi жоғары бiлiктi мамандармен қамтамасыз ету;
3) әлемдiк бiлiм беру және ғылыми-ақпараттық жүйеге ұласуға жету.
7. Магистратурада оқу мерзiмi:
1) жоғары базалық бiлiм негiзiнде - 2 жыл;
2) жоғары арнаулы бiлiм негiзiнде - 1 жыл.
8. Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламалары бойынша мамандарды даярлау бiлiм беру қызметiне лицензиясы бар жоғары кәсiби бiлiм беретiн ұйымдарда жүзеге асырылады.
9. Магистратура жоғары бiлiктi ғылыми-педагогикалық кадрлармен (тапсырыс берiлген мамандықтар бойынша ғылым докторы және ғылым кандидаты ғылыми дәрежесi бар 5 адамнан кем болмауы керек) қамтамасыз етiлген жағдайда, қажеттi зертханалық-зерттеу, оқу-әдiстемелiк, әлеуметтiк базалары бар және мемлекеттiк аттестаттаудан өткен бiлiм беру ұйымдары мен ғылыми ұйымдарда ашылады.
Ескерту: 9-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 16 мамырдағы N 303 бұйрығымен

3) обеспечение целевой подготовки специалистов по заказам организаций;
4) углубление теоретической и практической индивидуальной подготовки обучающихся в избранном направлении науки и педагогической деятельности, освоение магистрантами наиболее важных и устойчивых знаний, обеспечивающих целостное восприятие научной картины мира;
5) выработка у обучающихся способности к самосовершенствованию и саморазвитию, потребности и навыков самостоятельного творческого овладения новыми знаниями в течение всей их активной жизнедеятельности;
6) подготовка специалистов с высоким уровнем профессиональной культуры в том числе: культуры профессионального общения, имеющих гражданскую позицию, способных формулировать и практически решать современные научные и практические проблемы, преподавать в высших учебных заведениях, успешно осуществлять исследовательскую и управленческую деятельность;
7) обеспечение выпускникам магистратуры фундаментальных знаний на стыке наук, гарантирующих им профессиональную мобильность в реальном развивающемся мире;
8) создание условий для получения профессиональных знаний в объеме, обеспечивающем эквивалентность дипломов магистров на международном рынке труда.
5. Обучение по образовательно-профессиональной программе высшего научно-педагогического образования осуществляется на основе высшего базового или высшего специального образования в соответствии с Классификатором специальностей бакалавриата и магистратуры Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 мая 2005 года N 303 (вводится в действие со дня официального опубликования).
6. Основные цели магистратуры:
1) воспитание нового поколения высокообразованных и высокоинтеллектуальных специалистов;
2) обеспечение фундаментальной и прикладной науки, системы высшего профессионального образования и государственного управления, культуры высококвалифицированными специалистами, способными успешно конкурировать на внешнем и внутреннем рынках труда;
3) достижение интеграции в мировую образовательную и научно-информационную систему.
7. Срок обучения в магистратуре:
1) на основе высшего базового образования - 2 года;
2) на основе высшего специального образования - 1 год.
8. Подготовка специалистов по образовательно-профессиональным программам высшего научно-педагогического образования осуществляется организациями образования, дающими высшее профессиональное образование, имеющими лицензию на образовательную деятельность.
9. Магистратура открывается в организациях образования и научных организациях при условии обеспеченности научно-педагогическими кадрами высшей квалификации (не менее 5 человек с учеными степенями доктора наук и кандидата наук по заявленным специальностям), наличия необходимой лабораторно-исследовательской, учебно-методической, социальной базы и прошедших государственную аттестацию. <*>
Сноска. Пункт 9 - в редакции Приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 мая 2005 года N 303 (вводится в действие со дня официального опубликования).

10. Магистратурада бiлiм алушылар контингентiн қалыптастыру, кадрлар даярлауға арналған мемлекеттiк тапсырыстарды орналастыру, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардың қаражаты есебiнен оқуға ақы төлеу арқылы жүзеге асырылады.
Ескерту: 10-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 16 мамырдағы N 303 бұйрығымен .
2. Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм берудiң
білімдiк-кәсiптiк бағдарламаларына қойылатын талаптар
11. Тереңдетiлген жоғары кәсiби бiлiм беретiн ғылыми-педагогикалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасы жуықтап алғанда көлемдерi бойынша бiрдей - бiлiмдiк-кәсiптiк және ғылыми-зерттеу бөлiктерiнен тұрады.
Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасы магистрлер даярлау бағдарламасы немесе магистрлiк бағдарлама деп аталады.
12. Магистратурада мамандарды даярлау берiлген жоғары кәсiптiк бiлiм деңгейiне сай келетiн бiлiм берудiң мемлекеттiк жалпыға мiндеттi стандарттарына, Қазақстан Республикасының бакалавриат және магистратура мамандықтарының жiктеуiшiне, оқу-бағдарламалық құжаттамаларға, бiлiм алушылардың жеке оқу жоспарының жұмысына, белгiленген тәртiппен бекiтiлген басқа да құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Ескерту: 12-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 16 мамырдағы N 303 бұйрығымен .
13. Бағдарламаның бiлiмдiк-кәсiптiк бөлiгiне жалпы кәсiптiк, ғылыми-жаратылыстану, базалық және бейiндiк циклдарды қамтитын мiндеттi және таңдауы бойынша компоненттер пәндерi тiзбесiмен енгiзiледi. Магистранттың ғылыми-зерттеу жұмысының мазмұны жеке жоспармен анықталады.
Ескерту: 13-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 16 мамырдағы N 303 бұйрығымен .
14. Магистратурада оқыту ғылыми дәрежесi доктор, кандидат немесе ғылыми атағы профессор, доцент, ғылыми-зерттеу жұмыстарымен осы ғылым саласында белсендi шұғылданатын және аспиранттарға басшылық ететiн құқығы бар ғылыми жетекшiнiң басшылығымен iске асырылады. Әртүрлi мамандықтар тоғысқан магистрлiк бағдарламаларын орындау жағдайларында ғылыми жетекшiден басқа ғылыми кеңесшiлер тағайындауға рұқсат етiледi.
Ескерту: 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 16 мамырдағы N 303 бұйрығымен

10. Формирование контингента обучающихся в магистратуре осуществляется посредством размещения государственного заказа на подготовку специалистов, а также путем оплаты обучения за счет средств юридических и физических лиц. <*>
Сноска. В пункт 10 внесены изменения - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 мая 2005 года N 303 (вводится в действие со дня официального опубликования).
2. Требования к образовательно-профессиональной
программе высшего научно-педагогического образования
11. Образовательно-профессиональная программа высшего научно-педагогического образования, представляющая углубленное высшее профессиональное образование, имеет примерно равные по объему составляющие: образовательно-профессиональную и научно-исследовательскую.
Образовательно-профессиональная программа высшего научно-педагогического образования называется программой магистерской подготовки или магистерской программой.
12. Подготовка специалистов в магистратуре осуществляется в соответствии с государственными общеобязательными стандартами образования, соответствующим данному уровню высшего профессионального образования, Классификатором специальностей бакалавриата и магистратуры Республики Казахстан, учебно-программной документацией, индивидуальными планами работы обучающихся, другими документами, утвержденными в установленном порядке. <*>
Сноска. В пункт 12 внесены изменения - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 мая 2005 года N 303 (вводится в действие со дня официального опубликования).
13. Образовательно-профессиональная часть программы включает базовые дисциплины и профильные дисциплины с перечнем дисциплин обязательного компонента и компонента по выбору. Содержание научно-исследовательской работы магистранта определяется индивидуальным планом. <*>
Сноска. В пункт 13 внесены изменения - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 мая 2005 года N 303 (вводится в действие со дня официального опубликования).
14. Обучение в магистратуре осуществляется под руководством научного руководителя, имеющего ученую степень доктора, кандидата наук или ученое звание профессора, доцента, активно занимающегося научно-исследовательской работой в данной отрасли науки и имеющего право на руководство аспирантами. В случае выполнения магистерских программ на стыке различных специальностей допускается назначение помимо научного руководителя научных консультантов. <*>
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 мая 2005 года N 303 (вводится в действие со дня официального опубликования).

15. Магистратурада мамандар даярлауды жүзеге асыратын жоғары оқу орны бiлiм беру саласындағы орталық атқару органымен бекiтiлген мемлекеттiк жалпыға мiндеттi стандарттардың негiзiнде оқу жұмыс жоспарлары мен магистрлiк даярлау бағдарламаларын әзiрлейдi.
16. Магистратурада оқу барысында магистрант магистрлiк диссертация деп аталатын бiтiру жұмысын орындайды.
Ғылыми жетекшiнiң басшылығымен орындалған магистрлiк диссертация дербес ғылыми зерттеу жұмысы болып табылады.
Магистрлiк диссертацияның тақырыбын жоғары оқу орнының ғылыми кеңесi бекiтедi.
17. Магистрлер даярлау бағдарламасы аптасына 54 сағат көлемiнде қарастырылуға тиiстi, соның iшiнде аудиториялық сабақтар көлемi 18-22 сағаттан аспауы керек. Таңдау бойынша пәндерге оқу уақытының 50% дейiнгi бөлiгi арналады.
18. Магистрант педагогикалық қызметке дайындалу мақсатында шығарушы кафедраның оқу үрдiсiне қатысып, оқытушылардың байқауымен 24 сағат көлемiнде дәрiстiк, зертханалық және практикалық сабақтардың циклын жүргiзуге тиiстi.
19. Магистратураның бiлiм беру бағдарламасы:
1) базалық пәндер;
2) бейiндiк циклдарды қамтитын пәндер;
3) практика;
4) магистрлiк диссертацияны орындауды қоса алғанда магистранттың ғылыми-зерттеу жұмысы;
5) қорытынды аттестаттаудан тұрады.
Ескерту: 19-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 16 мамырдағы N 303 бұйрығымен .
20. <*>
Ескерту: 20-тармақ алынып тасталсын - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 16 мамырдағы N 303 бұйрығымен .
21. Тарих пен философия ғылымы және шет тiлi бойынша магистранттарды даярлау мазмұны тиiстi кандидаттық минимумның бағдарламаларын барынша жақындатылған болуы тиiс. Магистратурада тапсырылатын тарих пен философия ғылымы және шет тiлiнен емтихандары кандидаттық емтихандарға теңестiрiлуi мүмкiн.
Ескерту: 21-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 16 мамырдағы N 303 бұйрығымен .
22. Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасы бойынша екi практика өткiзу қарастырылады: зерттеушiлiк (магистрлiк диссертация үшiн материалдар жинау мақсатында) және педагогикалық (магистранттармен дәрiсханалық, практикалық және зертханалық байқау сабақтарын өткiзу үшiн).
Педагогикалық практика оқу сабақтарымен қатар немесе соған арнайы бөлiнген бос уақытта ұйымдастырылуы мүмкiн.
Зерттеушiлiк практика соңғы курста ұйымдастырылады.

15. Высшее учебное заведение, осуществляющее подготовку специалистов в магистратуре, разрабатывает рабочие учебные планы и программы магистерской подготовки на основе государственных общеобязательных стандартов образования, утвержденных центральным исполнительным органом в области образования.
16. В процессе обучения в магистратуре магистрант выполняет выпускную работу именуемой магистерской диссертацией.
Магистерская диссертация является самостоятельным научным исследованием, выполненным под руководством научного руководителя.
Тема магистерской диссертации утверждается ученым советом высшего учебного заведения.
17. Программы магистерской подготовки должны предусматривать суммарные затраты времени в объеме 54-х часов в неделю, в том числе объем аудиторных занятий должен составлять не более 18-22 часов. Дисциплинам по выбору отводится до 50% учебного времени.
18. С целью подготовки к педагогической деятельности магистрант должен участвовать в учебном процессе выпускающей кафедры и провести под наблюдением преподавателей цикл лекционных, лабораторных и практических занятий в объеме 24 часов.
19. Образовательная программа магистратуры содержит:
1) базовые дисциплины;
2) профильные дисциплины;
3) практику;
4) научно-исследовательскую работу магистранта, включая выполнение магистерской диссертации;
5) итоговую государственную аттестацию. <*>
Сноска. Пункт 19 - в редакции Приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 мая 2005 года N 303 (вводится в действие со дня официального опубликования).
20. (Пункт 20 исключен - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 мая 2005 года N 303 (вводится в действие со дня официального опубликования).
21. Содержание подготовки магистрантов по истории и философии науки и иностранному языку должно быть максимально приближено к соответствующим программам кандидатского минимума. Экзамены по истории и философии науки и иностранному языку, сдаваемые в магистратуре, могут быть приравнены к кандидатским экзаменам. <*>
Сноска. Пункт 21 - в редакции Приказа Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 мая 2005 года N 303 (вводится в действие со дня официального опубликования).
22. Образовательно-профессиональной программой высшего научно-педагогического образования предусматривается проведение двух практик: исследовательской (с целью сбора материала для магистерской диссертации) и педагогической (для проведения магистрантами пробных лекционных, практических и лабораторных занятий).
Педагогическая практика может быть организована параллельно с учебными занятиями или в специально освобожденное для нее время.
Исследовательская практика организуется на завершающем курсе обучения.

23. Магистратурада сабақтарды профессорлар және педагогикалық стажы бар, жоғары педагогикалық шеберлiкке ие болған және өзiнiң ғылыми жетiстiктерiмен белгiлi ғылыми дәрежелерi бар оқытушылар жүргiзедi.
3. Магистрларды даярлауға қойылатын
кәсiптiк-бiлiктiлiк талаптар
24. Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасының түлегi келесi талаптарға сай болуға тиiстi:
1) жалпы ғылыми әдiстеменi, ғылыми-зерттеу жұмысын жүргiзудiң логикасы мен технологиясын, оның нәтижелерiн ғылыми өнiмнiң әртүрлi нысандарында ресiмдей бiлудi меңгеру;
2) ғылыми ақпараттардың көп көлемiмен жұмыс жасай бiлу, оның әртүрлi көздерiмен өздiгiнше жұмыс iстеу, iргелi ғылымда еркiн бағдарлау, кәсiби есептердi шешкенде, компьютерлiк техникаларды пайдалану, компьютерлiк бағдарламаларды әзiрлеудi меңгеру, кешендi кәсiби есептердi шешу барысында күрделi алгоритмдарды шығармашылықпен жүзеге асыру;
3) өзiн-өзi кәсiби жетiлдiруге тұрақты қажеттiлiктi сезiну;
4) жоғары мектептiң педагогикасы және психологиясы негiздерiн бiлу, қазiргi кездегi технологияларды меңгеру;
5) шет ел тiлдерiнiң бiреуiн меңгеру;
6) бейiм қабылеттерге ие болу.
4. Қорытынды аттестаттау
25. Магистрлер даярлаудың аяқ кезеңiнде магистрлiк диссертация қорғау, сонымен бiрге мемлекеттiк емтихандар тапсыру көзделедi.
Мемлекеттiк емтихандар мен магистрлiк диссертация қорғауды құрамы жоғары оқу орнының ғылыми кеңесiмен белгiленетiн және бiлiм беру саласындағы орталық атқару органының келiсiмi бойынша бiлiм беру ұйымының басшылығымен бекiтiлген Мемлекеттiк аттестациялық комиссия қабылдайды.
26. Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасы бойынша оқу бiтiрген тұлғаларға белгiленген үлгiдегi, бiлiктiлiгi және магистрлiк академиялық дәрежесi мен жоғары бiлiмi туралы диплом берiледi.
Магистратура бiтiрушiге оқыған пәндерi бойынша емтихан және сынақ бағалары, магистрлiк диссертациясының тақырыбы көрсетiлген, магистрлiк диссертациясы бойынша қорғаған бағасы, мемлекеттiк емтихандарды тапсыру қорытындылары енгiзiлiп, дипломға қосымша берiледi.
27. Жоғары ғылыми-педагогикалық бiлiм берудiң бiлiмдiк-кәсiптiк бағдарламасы бойынша оқуды бiтiрген және магистр дәрежесi бар жеке тұлғалардың берiлген бiлiктiлiгi бойынша жұмыс iстеуiне немесе өзiнiң ғылыми дайындығын екi жылдан аспайтын аспирантурада жалғастыруларына болады.

23. Учебные занятия в магистратуре проводят, как правило, профессора и преподаватели с ученой степенью, имеющие педагогический стаж, обладающие высоким педагогическим мастерством и известные своими научными достижениями.
3. Профессионально-квалификационные требования,
предъявляемые к подготовке магистров
24. Выпускник образовательно-профессиональной программы высшего научно-педагогического образования должен отвечать следующим требованиям:
1) владеть общенаучной методологией, логикой и технологией проведения научно-исследовательской работы, умениями оформления ее результатов в различных формах научной продукции;
2) уметь оперировать большими массивами научной информации, самостоятельно работать с различными ее источниками; свободно ориентироваться в фундаментальной науке, использовать компьютерную технику для решения профессиональных задач, владеть навыками разработки компьютерных программ, творчески реализовать сложные алгоритмы решения комплексных профессиональных задач;
3) иметь устойчивую потребность к постоянному профессиональному самосовершенствованию;
4) знать основы педагогики и психологии высшей школы, владеть современными педагогическими технологиями;
5) владеть одним из иностранных языков;
6) обладать коммуникативными способностями.
4. Итоговая аттестация
25. На завершающем этапе магистерской подготовки предусматривается защита магистерской диссертации, а также сдача государственных экзаменов.
Государственные экзамены и защита магистерской диссертации принимаются Государственной аттестационной комиссией, состав которой определяется ученым советом вуза и утверждается приказом руководителя организации образования по согласованию с центральным исполнительным органом в области образования.
26. Лицам, завершившим обучение по образовательно-профессиональным программам высшего научно-педагогического образования, выдается диплом о высшем образовании установленного образца с присвоением квалификации и присуждением академической степени магистра.
Выпускнику магистратуры выдается также приложение к диплому, которое включает экзаменационные и зачетные оценки по изученным дисциплинам, итоги сдачи государственных экзаменов, оценку по защите магистерской диссертации с указанием темы магистерской диссертации.
27. Лица, завершившие обучение по образовательно-профессиональным программам высшего научно-педагогического образования и имеющие степень магистра, могут работать по присвоенной им квалификации или продолжить свою научную подготовку в аспирантуре сроком обучения не более двух лет.

28. Магистратураны бiтiрмеген жеке тұлғаларға белгiленген үлгiдегi анықтама берiледi.
Ескерту: 28-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Білім және ғылым министрінің 2005 жылғы 16 мамырдағы N 303 бұйрығымен .

28. Лицам, не закончившим магистратуру, выдается справка установленного образца. <*>
Сноска. В пункт 28 внесены изменения - Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 мая 2005 года N 303 (вводится в действие со дня официального опубликования).