Шет елдердегі Қазақстан Республикасының азаматтарына тұрақты тұруға рұқсат беруді ресімдеу жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы Істер министрінің 2000 жылғы 18 қазандағы N 222 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 12 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1463. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2018 жылғы 4 қаңтардағы № 11-1-4/1 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Сыртқы істер министрінің 04.01.2018 № 11-1-4/1 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Шет елдердегі Қазақстан Республикасының азаматтарына тұрақты тұруға рұқсат беруді ресімдеу процедурасын реттеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шет елдердегі Қазақстан Республикасының азаматтарына тұрақты тұруға рұқсат беруді ресімдеу жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін.
2. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Келісілді:
2001 жылғы 1 ақпан
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Келісілді:
2001 жылғы 21 ақпан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
жылғы 18 қазандағы222 бұйрығымен бекітілді
Шет елдердегі Қазақстан Республикасының азаматтарына
тұрақты тұруға рұқсат беруді ресімдеу жөніндегі
Нұсқаулық
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әр-түрлі істермен уақытша шығып, шет мемлекетте тұрақты тұруға қалуға ниет білдірген Қазақстан Республикасының азаматтарына шетелде тұрақты тұруға рұқсат ету тәртібін анықтайды.
2. Қазақстан Республикасы азаматтарының шет елдерде тұрақты тұру, әр-түрлі істермен уақытша кеткендердің және шет елдерде тұрақты тұруды ресімдеуге тілек білдіргендердің мәселелері жөніндегі шешімдерді сапарды ресімдеген Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдарының рұқсаты негізінде Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері қабылдайды.
3. Тұрақты тұруға шет елдерде қалып қоюға ниет білдірген Қазақстан Республикасының азаматтары Қазақстан Республикасының дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелеріне келесі құжаттарды ұсынады:
1) Дипломатиялық өкілдіктер немесе консулдық мекемелер басшылығының атына арыз;
2) Белгіленген нысандағы сауалнама (1 қосымша)
3) Болу елдерінің имиграциялық органдарының тұрақты тұруға визасы немесе тұру рұқсаты;

Об утверждении Инструкции по оформлению разрешения на постоянное жительство гражданам Республики Казахстан за границей
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 18 октября 2000 года N 222 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12.04.2001 г. за N 1463. Утратил силу приказом Министра иностранных дел Республики Казахстан от 4 января 2018 года № 11-1-4/1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра иностранных дел РК от 04.01.2018 № 11-1-4/1 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях урегулирования процедуры оформления разрешения на постоянное жительство гражданам Республики Казахстан за границей, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по оформлению разрешения на постоянное жительство гражданам Республики Казахстан за границей.
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
Согласовано: Утверждена
Министр внутренних дел приказом Министра
Республики Казахстан иностранных дел
01.02.2001 г. Республики Казахстан
от 18 октября 2000 г. N 222
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
21.02.2001 г.
Инструкция по оформлению разрешения на постоянное
жительство гражданам Республики Казахстан за границей
1. Настоящая Инструкция определяет порядок оформления разрешения на постоянное жительство за границей гражданам Республики Казахстан, временно выехавшим за пределы Республики Казахстан по различным делам и изъявившим желание оформить постоянное жительство в иностранном государстве.
2. Решения по вопросам постоянного жительства за границей граждан Республики Казахстан, временно выехавших по различным делам и изъявившим желание оформить постоянное проживание за границей, принимаются дипломатическими представительствами и консульскими учреждениями Республики Казахстан на основании разрешений органов внутренних дел Республики Казахстан, оформивших поездку.
3. Граждане Республики Казахстан, намеревающиеся остаться за границей на постоянное жительство, представляют в дипломатические представительства и консульские учреждения Республики Казахстан следующие документы:
1) заявление на имя руководства дипломатического представительства или консульского учреждения;
2) анкета установленной формы (Приложение 1);
3) виза на постоянное проживание иммиграционных органов страны пребывания или вид на жительство;

4) 4 х 5 көлеміндегі екі фото сурет;
5) Ұлттық төлқұжаттың ксерокөшірмесі.
Өтініш білдіруші тұлғаның 14 жасқа толған, кәмелетке толмаған балалары бар болған кезде, арызға олардың нотариалды куәландырылған жазбаша келісімі қоса берілуі қажет.
4. Шет елдерде тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтінішті ресімдеу үшін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі бекіткен, Қазақстан Республикасының консулдық алымдары тарифіне сәйкес консулдық алымдар өндіріліп алынады.
5. Дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелер тұрақты тұруға рұқсат беру мүмкіндігі туралы өзінің қорытындысын (2 қосымша) береді және материалдарды тұрақты тұратын жерінің ішкі істер органдарына одан әрі жіберу үшін Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментіне (бұдан әрі - Консулдық қызмет департаменті) жібереді.
Сонымен бірге арызданушыға сұрақ қою жолымен Қазақстан Республикасы азаматының жеке басы куәлігінің және әскери билетінің орналасқан жерін анықтайды.
Алынған мәліметтер қорытындыда көрініс табады. Көрсетілген жағдайда аталған құжаттар жіберілетін материалдарға қоса тіркеледі.
6. Шет елдерде тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтініштерді қарау мерзімі дипломатиялық өкілдікке немесе консулдық мекемеге құжаттарды берген күнінен бастап есептелінеді және оларды Қазақстан Республикасының ішкі істер және ұлттық қауіпсіздік органдарында қарау мерзімі жиынтығында үш айдан аспауы тиіс.
7. Ішкі істер органдарынан тұрақты тұруға рұқсат беруді қабыл алмау келген жағдайда, дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелер бұл туралы арызданушыны хабардар етеді және оны шет елде болу мерзімі аяқталған соң Қазақстан Республикасына қайтару жөніндегі шараларды қабылдайды.
8. Шет елдерде тұрақты тұру туралы мәселелер оң шешілген кезде дипломатиялық өкілдіктер мен консулдық мекемелер өтініш білдірушінің төлқұжатына тиісті жазба енгізіледі, ол консулдық лауазымды тұлғаның қолымен және мөрімен расталады (3 қосымша).
9. Шет елдерде тұрақты тұруға рұқсат алған тұлғалар тиісті дипломатиялық өкілдікте немесе консулдық мекемеде есепке тұруы тиіс.
10. Шет елдерде тұрақты тұруға рұқсат алған тұлғалардың есебі белгіленген нысандағы жеке журналда жүргізіледі (1 қосымша), ондағы жүргізу тәртібін Консулдық қызмет департаменті айқындайды.
1 қосымша
______________________тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтініш
білдірушілер үшін
САУАЛНАМА _____________________________________________________________________

4) две фотографии размером 4х5 см;
5) ксерокопия национального паспорта.
При наличии у ходатайствующего лица несовершеннолетних детей, достигших 14-летнего возраста, необходимо приложить к заявлению их нотариально удостоверенное письменное согласие.
4. За оформление ходатайств о разрешении на постоянное жительство за границей взимается консульский сбор согласно Тарифу консульских сборов Республики Казахстан, утвержденному Министерством иностранных дел Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
5. Дипломатические представительства и консульские учреждения дают свое заключение (Приложение 2) о возможности дачи разрешения на постоянное жительство и направляют материалы в Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан (далее - Департамент консульской службы) для дальнейшего препровождения в органы внутренних дел по месту постоянного проживания.
При этом устанавливают путем опроса заявителя местонахождение удостоверения личности гражданина Республики Казахстан и военного билета.
Полученные сведения отражаются в заключении. В случае предъявления указанные документы приобщаются к направляемым материалам.
6. Срок рассмотрения ходатайств о разрешении на постоянное жительство за границей исчисляется со дня подачи документов в дипломатические представительства или консульские учреждения и не должен превышать трех месяцев, в совокупности со сроком рассмотрения их в органах внутренних дел и национальной безопасности Республики Казахстан.
7. В случае получения из органов внутренних дел отказа в выдаче разрешения на постоянное жительство, дипломатические представительства и консульские учреждения информируют об этом заявителя и принимают возможные меры по его возвращению в Республику Казахстан по окончании срока пребывания за границей.
8. При положительном решении вопроса о постоянном жительстве за границей, дипломатические представительства и консульские учреждения вносят в паспорт ходатайствующего соответствующую запись, которая заверяется печатью и подписью консульского должностного лица (Приложение 3).
9. Лицо, получившее разрешение на постоянное жительство за границей, должно встать на учет в соответствующее дипломатическое представительство или консульское учреждение.
10. Учет лиц, получивших разрешение на постоянное жительство за границей, ведется в отдельном журнале установленной формы (Приложение 4), порядок ведения которого определяется Департаментом консульской службы.
Приложение 1
Анкета для ходатайствующих о разрешении
на постоянное жительство в_________________________
---------------------------------------------------------------------

1. Фамилиясы, аты-жөні, әкесінің аты _____________________________________________________________________
2. Туған жері, күні, айы, жылы _____________________________________________________________________
3. Соңғы тіркелім орны _____________________________________________________________________
4. Кетер алдында тікелей тұрған мекен-жайы _____________________________________________________________________
5. соңғы жұмыс (оқу) орны _____________________________________________________________________
6. Көші-қон полициясы басқармасының атауы және ұлттық төлқұжатты берген күні және нөмірі _____________________________________________________________________
7. Қашан, кімге және қандай мерзімге келді _____________________________________________________________________
8. Сізбен бірге келген 16 жасқа дейінгі балалар (Фамилиясы, аты-жөні,
әкесінің аты) _____________________________________________________________________
9. Сіздің мекен-жайыңыз, телефон нөміріңіз____________________тілінде
____________________________________________________________________
10. Сіздің жеке бас куәлігіңіздің, әскери билетіңіздің және Сіздің еңбек жолы туралы қуаттайтын құжаттардың орналасқан жері. Егер бұл құжаттар Сіздің қолыңызда болса, оларды сауалнамаға қоса тіркеу керек, Егер Қазақстанда болса, онда кімде екені және оның нақты мекен-жайын көрсетіңіз. Егер құжаттар Облыстық ІІБ көші-қон полициясы басқармасына өткізілмесе, онда арыз қаралмайды. Егер зейнеткер болсаңыз, онда қай уақыттан бері.
_____________________________________________________________________
11. Қазақстанда немесе ТМД елдерінде тұратын Сіздің жақын
туыстарыңыздың (әке-шешесі, жұбайы, туған аға-қарындастары, балалары)
аты-жөндері, мекен-жайлары
_____________________________________________________________________
12. ……………….....тұрақты тұруға қалуға Сіздің шешіміңіздің себептері 13. Қосымша
_____________________________________________________________________
2 қосымша
N___ 200__ жылғы "___" _____________
_____________________тұрақты тұруға рұқсат беру туралы азамат
(ша)_____________________________өтініші бойынша
ҚОРЫТЫНДЫ
_____________________________Қазақстан Республикасының Елшілігіне
(Консулдығына)_________________ тұрақты тұруға рұқсат беру туралы
өтінішпен, _________________________________ туып өскен, 19__жылы
туылған_________________________өтініш білдірді.
____________________19___ жылы жеке сапармен шықты. Кетуге
дейін___________________________________ мекен-жайы бойынша тұрдым.
Соңғы тіркелім орны: _____________________________________________
Соңғы жұмыс (оқу) орны ___________________________________________
Қазақстан Республикасында тұратын жақын туыстары
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қазіргі уақытта ________________________мекен-жайы бойынша тұрады.
Тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтінішті________________уәждейді.
Қазақстан Республикасының органдары берген құжаттар
__________________________________________________________________
Баяндалғандарға байланысты, Қазақстан Республикасының
________________Елшілігі (Консулдығы) _______________тұрақты тұруға
рұқсат беру туралы азамат (ша) ____________________________өтінішін
қанағаттандыруды мүмкін деп есептейді.
Қосымша___________бетте, құжаттар ________________________
________________________ (құжатты жасаған тұлғаның фамилиясы,
аты-жөні, әкесінің аты және лауазымы)
3 қосымша
ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ ЕТІЛДІ
_________________________ (елдің аты)_____________________________
2000 жылғы "_____" _________________
_______________________(Консулдық лауазымды тұлғаның лауазымы,
фамилиясы, аты-жөні, әкесінің аты)
4 қосымша
ІССАПАРҒА НЕМЕСЕ ЖЕКЕ ІСТЕРІ БОЙЫНША
_________________________ КЕЛГЕН ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
АЗАМАТТАРЫН ЕСЕПКЕ АЛУ ЖӨНІНДЕГІ ЖУРНАЛ НЫСАНЫ
N
р/с
Өтініш
білдір.
ген
күні
Фамилиясы
аты-жөні,
әкесінің
аты
Туған
күні
және
туған
жері
Төлқұжаттың
N қашан
және кім
берген
Төлқұжаттың
жарамды
мерзімді
және ұзар.
ту туралы
белгілер
Төлқұжат.
қа Енгі.
зілген
тұлғалар
Болу
елдері
жарам.
ды ви.
залары.
ның
немесе
рұқсат
мерзімі
1
2
3
4
5
6
7
8
Таблицаның жалғасы
Сапардың
мақсаты
Жұмыс, оқу, сынақ
мерзімін өткізу
және т.б. орны.
Телефон нөмірі
Тұратын
жерінің
мекен-жайы
және телефон
нөмірі
ҚР-дағы
тұрақты
тұратын
жерінің
мекен-жайы
Ескерту
9
10
11
12
13

1. Фамилия, имя, отчество
2. Число, месяц, год и место рождения
3. Последнее место прописки
4. Адрес проживания непосредственно перед выездом
5. Последнее место работы (учебы)
6. Наименования управления миграционной полиции, номер и дата
выдачи национального паспорта
7. Когда, к кому и на какой срок прибыли
8. Дети до 16 лет, приехавшие с Вами (Ф.И.О.)
9. Ваш адрес, номер телефона в _________на _________ языке
10. Местонахождение удостоверения личности, военного билета,
документов, подтверждающих Вашу трудовую деятельность.
Если эти документы находятся у Вас на руках, их следует
приложить к анкете. Если в Казахстане, то указать у кого
и его точный адрес. Если документы не будут сданы в
Управление миграционной полиции УВД области, то заявление
не будет рассмотрено. Если пенсионер, то указать с какого
времени.
11. Ф.И.О., адреса проживания Ваших близких родственников в
Республике Казахстан и СНГ (родители, супруг(-а), родные
братья и сестры, дети)
12. Причины, по которым Вы решили остаться на постоянное
жительство в ______________________
13. Приложение
Приложение 2
N ____ "____" __________ 200__ г.
Заключение По ходатайству гражданина(-ки) ___________________ о разрешении на постоянное жительство в _____________________
В Посольство (Консульство) Республики Казахстан в ____________
обратился(-ась) _____________________________19_____ года рождения,
уроженец(-ка) _________________________ с ходатайством о разрешении
на постоянное жительство в _____________________.
В____________выехал(-а) в 19_____ году по ___________________.
До выезда в _______________ проживал(-а) по адресу:
_____________________
Последнее место прописки:_____________________________________
Последнее место работы (учебы) _______________________________
В Республике Казахстан проживают близкие родственники
_____________________________________________________________________
В настоящее время проживает по адресу:_________________________
Ходатайство о разрешении на постоянное жительство
мотивирует___________________________________________________________
Документы, выданные органами Республики Казахстан находятся
_____________________________________________________________________
В связи с изложенным, Посольство (Консульство) Республики
Казахстан в _______________ полагает возможным ходатайство
гражданина(-ки) ________________ о разрешении на постоянное
жительство в _________________ удовлетворить.
Приложение на ______ листах, документы ________________________
М.П. _________________________________________
(должность и Ф.И.О. лица, составившего документ)
Приложение 3
Разрешено
постоянное жительство
В _____________________________________________________________
(название страны) "________"________________________2000 г. ___________________________
(Ф.И.О. и должность
_____________________________________________________________________
консульского должностного лица)
Приложение 4
Форма журнала по учету граждан Республики Казахстан,
изъявивших желание остаться
на постоянное жительство за границей
N
п/п
Дата
обраще-
ния
Ф.И.О.
Дата и
место
рождения
Адрес проживания
в РК и послед-
нее место рабо-
ты или учебы
N паспорта,
серия, срок
действия, наиме-
нование органа,
выдавшего паспорт
Срок
действия
визы
Ф.И.О. лица
или наиме-
нование
организации,
пригласив-
ших заяви-
теля, их
адрес
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение таблицы
Ф.И.О.
супруги (-а),
н/летних
детей
Родственники
в РК, их
адрес
Адрес
проживания
за границей
Дата и номер
запроса в ДКС
МИД РК
Консульский
сбор
Примечание
9
10
11
12
13
14
Примечание: При обращении заявителя вместе с членами семьи, данные на супругу(-га) также вносятся в журнал.