2001 және 2001-2005 жылдарға арналған Алматы қаласының әлеуметтiк-экономикалық дамуының Индикативтiк жоспарын бекiту туралы
Алматы қалалық Мәслихатының шешімі IІ сайланған VІIІ сессиясының 2000 жылғы 28 желтоқсандағы Алматы қалалық Әділет басқармасымен 2000 жылғы 29 желтоқсанда N 253 тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2006 жылғы 20 наурыздағы N 309 хатымен
Ескерту. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты күші жойылды - Алматы қаласы мәслихатының 2006 жылғы 20 наурыздағы N 309 хатымен
Қазақстан Республикасы Конституциясы   K951000_   4 бабының 1 тармағына, "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы   Z980258_  Заңының 3 бабының 1 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдары туралы" Қазақстан Республикасы   Z934100_  Заңының 40 бабына сәйкес және Алматы қаласы Әкiмiнiң ұсынысымен II-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты шешім қабылдады: 2001 және 2001-2005 жылдарға арналған Алматы қаласының әлеуметтiк-экономикалық дамуының Индикативтiк жоспары бекiтiлсiн.
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының VIII-сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
II сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының 2000 жылғы
28 желтоқсандағы VIII сессиясының
шешiмiне қосымша
Алматы қаласының 2001 және 2001-2005 жылдарға арналған әлеуметтiк-экономикалық дамуының
ИНДИКАТИВТIК ЖОСПАРЫ
Алматы қаласының 2001 жылға (үстiмiздегi) және 2001-2005 жылдарға (орта жедел) әлеуметтiк-экономикалық    дамуының индикативтiк жоспарының жобасына
Баяндама
І. Кiрiспе
Алматы қаласының 2001-2005 жылдарға арналған әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспары Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 21 наурыздағы N 432  P000432_  "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарын әзiрлеу Ережесiн бекiту туралы" Қаулысына сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 23 наурыздағы N 443 "2001 жылға арналған республикалық бюджеттiң жобасын әзiрлеу туралы"  P000433_  Қаулысына сәйкес әзiрлендi.
2001-2002 жылдарға арналған индикативтiк жоспар "Қазақстан 2030" Стратегиясында анықталған мiндеттердi шешуге бағытталған, бұлар Республика Үкiметiнiң және қала Әкiмi аппаратының жақын болашақтағы iс-қимыл жоспары мен бағдарламасын жүзеге асыру арқылы қол жеткiзiледi.
Әлеуметтiк-экономикалық дамудың мақсаты мен мiндетiн анықтаудың аясы 1999 жылдың соңы мен экономика секторының макроэкономикалық көрсеткiштерi мен тепе-теңдiк жағдайы, заңдық ерекшелiгi мен оны жақсарту мүмкiншiлiгiнен туындап отыр.
Болжам аралығында Алматы қаласы Әкiмi аппаратының негiзгi күш-жiгерi
бюджеттiң табыс бөлiгiн молықтыруға, өндiрiстiк кәсiпорындарды жан-жақты
қолдау арқылы жаңа жұмыс орындарын құру, импортты алмастыру өндiрiсiн
дамыту, экономикаға инвестиция тарту, шағын кәсiпкерлiктi дамытуға жағдай
жасау болып табылады. Жақын үш жылда кедейшiлiкпен күрес кешендi iс-қимыл
жоспары жүзеге асырылатын болады.

От утверждении индикативного плана социально-экономического развития города Алматы на 2001 и 2001-2005 годы
Решение VIII сессии Алматинского городского Маслихата II созыва от 28 декабря 2000 года. Зарегистрировано Управлением юстиции года Алматы 29 декабря 2000 года за N 253. Утратило силу в связи с истечением срока действия - письмо Маслихата города Алматы от 20 марта 2006 года N 309
Сноска. Решение утратило силу в связи с истечением срока действия - письмо Маслихата города Алматы от 20 марта 2006 года N 309
В соответствии с пунктом 1 статьи 4  Конституции  Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 3  Закона  Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", со статьей 40  Закона  Республики Казахстан "О местных представительных и исполнительных органах Республики Казахстан" и представлением акима города Алматы Алматинский городской Маслихат II-го созыва
Р Е Ш И Л :
Утвердить индикативный план социально-экономического развития города Алматы на 2001 и 2001-2005 годы, прилагается.
Председатель
VIII-й сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                          М. Кочкаров
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                Ж. Турегельдинов
Приложение
к решению VIII-ой сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва
от 28 декабря 2000 года
ИНДИКАТИВНЫЙ ПЛАН
социально-экономического развития г.Алматы
на 2001-2005 годы
Алматы, 2000
Доклад
к проекту индикативного плана
социально-экономического развития г.Алматы
на 2001 г.(текущий) и на 2001-2005 годы
(среднесрочный)
I. Введение
Индикативный план социально-экономического развития г.Алматы на 2001-2005 годы разработан в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2000 года № 432  P000432_  "Об утверждении Правил разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 марта 2000 года № 433  P000433_  "О разработке проекта республиканского бюджета на 2001 год".
Индикативный план на 2001-2005 годы направлен на решение задач, определенных Стратегией "Казахстан-2030", через реализацию программ и планов действий Правительства республики и аппарата акима города на ближайшую перспективу.
Исходной базой для определения целей и задач социально-экономического развития стали сложившиеся на конец 1999 года и прогнозируемые макроэкономические показатели и пропорции, состояние развития секторов экономики, существующая законодательная база и возможность ее совершенствования.
В прогнозном периоде основные усилия аппарат акима города направит на дальнейшую диверсификацию доходной части бюджета, создание новых рабочих мест через селективную поддержку промышленных предприятий, развитие импортозаменяющих производств, пропаганду и создание благоприятных условий для притока инвестиций в экономику, развитие малого предпринимательства. Будет реализован комплексный план действий по борьбе с бедностью на ближайшие 3 года.
II. Анализ социально-экономического развития г.Алматы

II. Алматы қаласының 1995-1999 жылдарға арналған
әлеуметтiк-экономикалық дамуының талдамасы
---------------------------------------------------------------------------
Көрсеткiш        ! 1995 ж. ! 1996 ж. ! 1997 ж. !  1998 ж. ! 1999 ж.
---------------------------------------------------------------------------
Тұрғындардың орташа
жылдық саны, мың адам    1113,2    1114,7    1118,9     1124,7    1132,4
Еңбек ресурсы, мың адам   779,1     788,9     730,0      776,4     769,5
Қала экономикасында
жұмыс iстеушiлер, мың
адам                      587,4     589,3     533,3      546,9     560,2
Жұмыссыздар саны, мың
адам                       68,4      81,5      83,2       88,2      90,9
Жұмыс iстеушiнiң жұмыссызға
қарсы деңгейi, %           10,4      12,1      13,5       13,9      14,0
Орташа еңбек жалақысы,
теңге                    5822,0    8207,0   10837,0    12731,0    15344*
Орташа айлық зейнетақы,
теңге                    1677,0    2902,0    3217,0     4409,0    4554,0
Күн көру мөлшерi, теңге  2866,0    4310,0    4055,0     4456,0    4108,0
Зерттелген отбасының
орташа табысы, теңге     3067,0    4132,0    5369,0     5657,0    6056,0
Зерттелген отбасының
орташа шығыны, теңге     2930,0    3940,0    4960,0     5367,0    5643,0
Өнеркәсiп
кәсiпорындарының саны     546       491       691       1113      1187
Жұмыс iстеушiлер саны,
мың адам                  66,8      52,8      49,6       50,9     49,6*
Өнеркәсiп өнiмiнiң
көлемi, млрд. теңге       29,2      36,3      43,6       59,1     63,8**
Жалпы көлем көрсеткiшi,%  70,5     101,2     105,0      105,9     105,2
Көтерме тауар айналымының
көлемi, млрд. теңге       29,9      63,3     121,9      161,3     179,4
Сыртқы тауар айналымы,
млн. АҚШ доллары         1282,7    1174,2    1572,0     2334,1    1864,6
оның iшiнде экспорт       404,6     175,5     314,8      805,6     772,2
импорт                    878,1     998,7    1257,2     1528,5    1092,4
Күрделi құрылыс
инвестициясы, млн. теңге
(1991 ж. бағасымен)       218       216       159        106       106
Тұрғын үйлер көлемi,
мың ш.м.                  216,9     222,1     223,1      173,3     194,6
Құрылысы аяқталмаған
үйлердiң көлемi, млн.
теңге                   17320,0   17676,0   12592,0    11563,0   10121,0
Бюджетке түскен салықтар
мен басқа төлемдер,
млрд. теңге               23,6      27,2      46,1       65,5      83,6
Мектепке дейiнгi
мекемелер, бiрлiк         276       202       199        189       167
Олардағы балалар саны,

за 1995-1999 годы
__________________________________________________________________________
Показатель         !  1995г.  !  1996г.  !  1997г. !   1998г. ! 1999г.
______________________!__________!__________!_________!__________!________
Среднегодовая чис-
ленность населения,
тыс.чел.                1113,2      1114,7      1118,9    1124,7   1132,4
Трудовые ресурсы,
тыс.чел.                779,1       788,9       730,0     776,4    769,5
Численность занятых в
экономике города,
тыс.чел.                587,4       589,3       533,3     546,9    560,2
Численность безра-
ботных,  тыс.чел.       68,4        81,5        83,2      88,2     90,9
Уровень безработицы к
экономически активному
населению, %            10,4        12,1        13,5      13,9     14,0
Среднемесячный размер
номинальной зарплаты,
тенге                   5822,0      8207,0      10837,0   12731,0  15344<*>
Средний размер ме-
сячной пенсии, тенге    1677,0      2902,0      3217,0    4409,0   4554,0
Прожиточный минимум,
тенге                   2866,0      4310,0      4055,0    4456,0   4108,0
Среднедушевые денеж-
ные доходы обследуемых
семей, тенге            3067,0      4132,0      5369,0    5657,0   6056,0
Среднедушевые денеж-
ные расходы обследуемых
семей, тенге            2930,0      3940,0      4960,0    5367,0   5643.0
Количество промышлен-
ных предприятий         546         491         691       1113     1187
Среднегодовая числен-
ность ППП, тыс.чел.     66,8        52,8        49,6      50,9     49,6<*>
Объем промышленной
продукции, млрд. тенге  29,2        36,3        43,6      59,1     63,8<**>
Индекс физического
объема, %               70,5        101,2       105,0     105,9    105,2
Объем розничного
товарооборота,
млрд. тенге             29,9        63,3        121,9     161,3    179,4
Объем внешнеторгового
оборота, млн.долл. США  1282,7      1174,2      1572,0    2334,1   1864,6
в т.ч. экспорт          404,6       175,5       314,8     805,6    772,2
импорт           878,1       998,7       1257,2    1528,5   1092,4
Объем инвестиций в
капитальное
строительство,
млн.тенге (в ценах
1991 г.)                218         216         159       106      106
Объем ввода жилья,
тыс.кв.м.               216,9       222,1       223,1     173,3    194,6
Объем незавершенного
строительства,
млн.тенге               17320,0     17676,0     12592,0   11563,0  10121,0
Поступление налогов и
других платежей в
бюджет, млрд.тенге      23,6        27,2        46,1      65,5     83,6
Количество дошкольных
учреждений, ед.         276         202         199       189      167
Численность в них детей,

мың адам                  38,1      35,0      28,7       27,6      20,4
ОАОО саны                  28        31        33         42        50
оның iшiнде мемлекеттiк
емес                        3         8         8         17        28
Ауруханалардағы төсек
саны                    14672     14511     14567      13869     11809
оның iшiнде 10000
тұрғынға шаққанда         126       125       137        129       104
Емдеу-сауықтыру
емханаларының
мекемелерiнiң саны,
бiрлiк                    120       111       128        142       139
* - iрi және орта кәсiпорындар
** - Темекi компаниясының көлемiн ескерiп
---------------------------------------------------------------------------
1995-1999 жылдары қала экономикасы бiрқалыпты дамыды. Қала өнеркәсiбiнде 1996 жылы өнеркәсiптi дамытудағы қала бағдарламасын жүзеге асыру, iрi табыссыз кәсiпорындарды қайта жарақтау және оның аясында шағын шаруашылық үлгiлерiн дамыту арқасында күйзелуден аман шықтық.
Инвестициялық салада инвестиция көлемiнiң төмендеуi байқалады, бұдан барып iрi инвесторлардың қызығушылық мүдделерiнiң жаңа астанаға ауғандығы байқалады, сондай-ақ iрi Ұлттық және Темекi компаниясының басқа аумаққа көшуiне әкеп соқтырды.
Өткен жылдан бастап тұрғын үй құрылысы саласында жағдай жақсара
түстi. Бұған тұрғын үй құрылысының бағдарламасын жүзеге асыру арқасында
қол жеткiзiлдi, шағын ауқатты тұрғындарды үймен қамтамасыз ету үшiн бұл
мақсатқа бюджеттен тыс қаржылар жұмылдырылды.
Алматы қаласында жеке секторды бiр уақытта дамытуда бiлiм беру мен
денсаулық сақтау мекемелерiнiң жүйесi сақталды.
Алматы қаласында орта айлық жалақы мен әр адамның орташа айлық табысы
республика деңгейiнен асып түседi.
III. Алматы қаласының 2001-2005 жылдарға арналған
болашақтағы жоспары
Алматы қаласының 2001-2005 жылдарға арналған
әлеуметтiк-экономикалық дамуының негiзгi көрсеткiшi
---------------------------------------------------------------------------
Көрсеткiш     !2000 ж.!2001 ж.!2002 ж.!2003 ж.!2004 ж.!2005 ж.!2005 ж.
!       !       !       !       !       !       !2000ж.
!       !       !       !       !       !       !салыст.
!       !       !       !       !       !       !%есеб.
---------------------------------------------------------------------------
Өнеркәсiп өнiмiнiң
көлемi, млрд. теңге  49,4    52,9    56,0    59,7    61,8    63,7  128,8
өткен жылға қарағанда
өсу көрсеткiшi (%)  106,4   107,0    105,9   106,5   103,5   103,1
Күрделi құрылысқа
инвестиция, барлық
қаржыландыру
көздерiнiң есебiнен,
млрд. теңге         11,69   13,81    17,12   18,24    18,5   19,07  163,2
Барлық қаржыландыру
көздерi есебiнен
тұрғын үйлердi iске

тыс.чел.                38,1        35,0        28,7      27,6     20,4
Количество ССУЗ-ов      28          31          33        42       50
в т.ч. негосударственных 3          8           8         17       28
Количество больничных
коек                    14672       14511       14567     13869    11809
в т.ч. на 10000 насе-
ление                   126         125         137       129      104
Число амбулаторно-
поликлинических и
врачебных учреждений,
ед.                     120         111         128       142      139
__________________________________________________________________________
<*> - по крупным и средним предприятиям
<**> - с учетом объема Табачной компании
В 1995-1999 годах экономика города развивалась относительно стабильно. В промышленности города с 1996 года преодолен спад производства благодаря реализации городских программ развития промышленности, реформированию крупных нерентабельных предприятий и развитию на их базе малых форм хозяйствования.
В инвестиционной сфере наблюдается спад объемов инвестиций, что связано с некоторой переориентацией интересов крупных инвесторов в пользу новой столицы, а также переездом в другие регионы крупных национальных и Табачной компании.
С прошлого года улучшена ситуация в сфере жилищного строительства. Это стало возможным благодаря реализации программы жилищного строительства, направленной на обеспечение жильем малоимущих слоев населения и развитие рыночных механизмов жилищного строительства с
привлечением на эти цели внебюджетных источников финансирования.
В г.Алматы сохранена сеть учреждений образования и здравоохранения с
одновременным развитием частного сектора.
Среднемесячная номинальная зарплата в г.Алматы и среднемесячные
подушевые доходы выше чем в среднем по республике.
III. Перспективы развития г.Алматы в 2001-2005годы.
Основные показатели социально-экономического
развития города Алматы на 2000-2005 годы
__________________________________________________________________________
Показатель        !2000 г.!2001 г.!2002 г.!2003 г.!2004 г.!2005 г.!2005г.
!       !       !       !       !       !       !в % к
!       !       !       !       !       !       !2000г.
___________________!_______!_______!_______!_______!_______!_______!______
Объем промышленной  49,4    52,9    56,0    59,7    61,8    63,7    128,8
продукции, млрд.
тенге
темп роста к        106,4   107,0   105,9   106,5   103,5   103,1
предыдущему году(%)
Инвестиции в
капитальное
строительство за
счет всех
источников
финансирования,
млрд.тенге          11,69   13,81   17,12   18,24   18,5    19,07   163,2
Ввод в действие
жилых домов за
счет всех
источников
финансирования,

қосу, мың ш.м.      221,8   247,0    250,0   253,0    256,0  260,0  117,2
өткен жылғы өсу
қарқыны (%)         114,0   111,4    101,2   101,2    101,2  101,6
Орталықтандырылған
бюджет түсiмдерi,
млрд. теңге          92,2    94,2     99,1   103,7    108,6  113,7  120,7
Жергiлiктi бюджетке
түсiмдер, млрд.
теңге                42,6    44,7     45,7    47,8     50,1   52,5  123,2
Жергiлiктi бюджет
шығыны, млрд. теңге  41,7    48,6    44,99    47,2     49,5   51,9  124,5
оның iшiнде бюджеттiк
алымдар, млрд. теңге 22,6    26,3     27,7    28,9     30,2   31,4  138,9
Мектепке дейiнгi
ұйымдар              165     165      165     165       166    167  101,2
Осы ұйымдардағы
балалар саны, мың
адам                 21,85   25,85   25,85   25,85    26,02  26,09  119,4
Жалпы бiлiм беру
ұйымдары             188     189      190     192       193    195  103,7
Мемлекеттiк жалпы
бiлiм беретiн
мектептердегi
балалар саны, мың
оқушы                186     188,1   190,1   192,2    194,2  195,2  104,9
ОАОО оқушылар саны -
барлығы               59      69       69      69      69     69    116,9
оның iшiнде оқушылар,
мың адам             16,3    18,87   19,25   19,43    20,25   20,8  127,6
Жыл басындағы
тұрақты тұрғындар
саны, мың адам      1138,3  1143,0  1147,0  1152,0   1156,0  1159,0 101,8
Еңбек ресурстары,
мың адам             772,9   776,0   778,4   782,1    784,8   786,8 101,8
экономикадағы жұмыс
iстеушiлер, мың
адам                 563,1   579,2   597,2   603,5    609,1   613,6 109,0
Жұмыссыздар саны,
мың адам              90,9    77,3    60,6    57,6     54,7    52,0  64,7
Жұмыс iстеушiлерге
жұмыссыздар қатары,%  13,9    11,8     9,2     8,7      8,2     7,8
Қаладағы еңбек
жалақысының қоры,
млрд. теңге           59,2    65,0    70,8    77,3     84,4    92,2 156,0
Орташа айлық еңбек
жалақысы, теңге      16294   17871   19406   21090    22921   24910 152,8
Өткен жылғы нақты
жалақы индексi,%     101,8   102,6   103,2   103,8    104,1   104,6
Кедейшiлiк мөлшерi,
теңге                 1679    1869    2328    2817     3393   4113  2,4р.
Кедейшiлiктен төменгi
тұрғындар саны,
мың адам             125,7   138,1   138,1   134,0    124,6    115  91.4
---------------------------------------------------------------------------
Болашақтағы басты мiндет - қала экономикасының дамуына дұрыс бағыт
сiлтеу, iшкi және сыртқы инвестицияларды тарту. Алматы қаласының
интеллектуалдық, өнеркәсiптiк, қаржы, мәдени күш-қуатын жұмылдыру
жолымен.
I. ТАРАУ. Алматы қаласының экономикасын дамыту
Өнеркәсiптi дамыту
Кiрiспе
Болашақтағы қаланың дамуының басты мақсаты - кәсiпорындарды жан-жақты қолдау, бұдан экономиканың дамуы қамтамасыз етiлiп және жаңа жұмыс орындары құрылады, тоқыраған кәсiпорындарды iрi реформалар жүргiзу арқылы iрiлендiру болып табылады.
Ерекше көңiл аудару жаңа бәсекеге түсе алатын өнiм шығару.

тыс.кв.м.           221,8   247.0   250.0   253,0   256,0   260,0   117,2
темп роста к
предыдущему году(%) 114,0   111,4   101,2   101,2   101,2   101,6
Поступления в
консолидированный
бюджет, млрд.тенге  92,2    94,2    99,1    103,7   108,6   113,7   120,7
Поступления в
местный бюджет,
млрд.тенге          42,6    44,7    45,7    47,8    50,1    52,5    123,2
Расходы местного
бюджета,
млрд.тенге          41,7    48,6    44,99   47,2    49,5    51,9    124,5
в т.ч. бюджетные
изъятия, млрд.
тенге               22,6    26.3    27,7    28,9    30,2    31,4    138,9
Детские дошкольные
организации         165     165     165     165     166     167     101,2
Численность детей в
ДДУ, тыс.чел.       21,85   25,85   25,85   25,85   26,02   26,09   119,4
Государственные
организации
среднего общего
образования - всего 188     189     190     192     193     195     103,7
Число учащихся в
государственных
общеобразовательных
школах,
тыс.учащихся        186     188,1   190,1   192,2   194,2   195,2   104,9
Количество ССУЗов
- всего             59      69      69      69      69      69      116,9
в них учащихся,
тыс.чел.            16,3    18,87   19,25   19,43   20,25   20,8    127,6
Численность
постоянного
населения на
начало года.
тыс.чел.            1138,3  1143,0  1147,0  1152,0  1156,0  1159,0  101,8
Трудовые ресурсы,
тыс.чел.            772,9   776,0   778,4   782,1   784,8   786,8   101,8
Численность
занятых в экономике,
тыс.чел.            563,1   579,2   597,2   603,5   609,1   613,6   109,0
Численность
безработных,
тыс. чел.           90,9    77,3    60,6    57,6    54,7    52,0    64,7
Уровень безработицы
к экономически
активному населению,
%                   13,9    11,8    9,2     8,7     8,2     7,8
Фонд заработной
платы по городу,
млрд.тенге          59,2    65,0    70,8    77,3    84,4    92,2    156,0
Среднемесячная
заработная плата,
тенге               16294   17871   19406   21090   22921   24910   152,8
Индекс реальной
зарплаты к предыд.
году, %             101,8   102,6   103,2   103,8   104,1   104,6
Размер черты
бедности, тенге     1679    1869    2328    2817    3393    4113    в 2,4р.
Численность лиц,
проживающих ниже
черты бедности,
тыс.чел.            125,7   138,1   138,1   134,0   124,6   115     91.4
__________________________________________________________________________
Главной задачей на перспективу является закрепление положительных тенденций в развитии экономики города посредством обеспечения экономического роста на основе привлечения внешних и внутренних инвестиций, задействования всего имеющегося интеллектуального, промышленного, финансового, культурного потенциала г.Алматы.
ГЛАВА 1. Развитие экономики города Алматы.
Развитие промышленности.
Введение.
Главной целью развития промышленности города на перспективу является селективная поддержка предприятий, обеспечивающих экономический рост и создающих рабочие места при одновременной реструктуризации и реформирования нерентабельных предприятий, не имеющих перспектив роста.
Особое внимание будет уделено выпуску новой конкурентоспособной продукции.

Қала өнеркәсiбiнiң 1995-1999 жылдарға арналған дамуын талдау
Қаланың мықты кәсiпорындарын қолдау, тоқыраған кәсiпорындарды iрiлендiру арқасында 1996 жылдан бастап өнеркәсiптiң құлдырауына жол берiлмедi, бүгiн өндiрiс көлемiн дамытуға дұрыс жағдай қалыптасты.
1999 жылдан бастап қала өнеркәсiбi жылғы бағдарламамен даму үстiнде, бұл үстiмiздегi жылы өндiрiс көлемiн 31% арттырды (республика бойынша - 15,6%) болды. Үстiмiздегi жылы орта және iрi кәсiпорындардағы құлдырау тоқтатылды, бұған тоқу және тiгiн өнеркәсiбi қосылады.
Алматы қаласында республика бойынша жалпы өнеркәсiп көлемi 1995 жылы 4,4%-дан 1999 жылы 5,5%-ке өстi.
Соңғы үш жылда өнеркәсiп өндiрiсiнiң құрылымында мынадай өзгерiс болды: тағам өнеркәсiбi 23%-дан 34,4%-ке, электр және электрондық өндiрiс 3,5%-дан 12,7%-ке, электр энергиясын, газды және суды өндiру және бөлу 15,1%-дан 17%-ке өстi. Басқа салада ерекше өзгерiстер болған жоқ.
Оң өзгерiстердi республикалық импорт алмастыру бағдарламасы бередi, бұл республика кәсiпорындарын жабдықтармен қамтамасыз етуге жол ашады. "АЗТМ" АҚ-ны Ресейге жiберу көлемi "Испат Кармет", "Қазақойл" ҰМҚ, "Алаутрансгаз" АҚ, "Шымкентмұнайсервис" АҚ және басқалардың тапсырыс беруiнен азая түстi. "Алматы кiлем" АҚ шикiзатының жартысынан көбiн қазақстандық кәсiпорындардан алады. "Алматы маргарин зауыты" 50 кәсiпорынмен жұмыс iстейдi. "Беккер және К" АҚ, "Iскер" АҚ, "Бахус" АҚ өнiмдерiне тапсырыс беру 50%, "Рахат" АҚ - 40% болып отыр.
Жоғарыда аталған бағдарламаларды жүзеге асыру салдарынан қала
кәсiпорындарында 3,7 мың жұмыс орны құрылды.
Бүгiнгi күнi шұжық өндiру 1997 жылмен салыстырғанда 29%, өсiмдiк майы
2 есеге өстi, кондитерлiк бұйымдар, шоколад және қант 40%, ұзақ мерзiмдегi
кондитерлiк бұйымдар - 1,7 есе өстi, телевизорлар - 3 есе өстi, 10 және
одан көп жолаушыларды тасымалдау - 20 есе, жүктердi тасымалдау - 8 есе
өстi. Бейнетаспаға жазу аппаратураларын, музыкалық орталықтарды, сұйықтар
өлшемдерi, құрылыс өнiмдерiн шығару қолға алынды.
Үстiмiздегi жылдың 8 айындағы өнеркәсiп салаларының даму
сипаттамасы
-----------------------------------------------------------------------
Салалар              !1999 ж. 8 айдағы  !  Жалпы көлемнiң
!жеке көлем        !  жеке үлесi, %
!индексi, %        !
-----------------------------------------------------------------------

Анализ развития промышленности города за 1995-1999 годы.
Благодаря принятию мер по поддержке базовых предприятий города, реформированию и реструктуризацию нерентабельных предприятий с 1996 года преодолен спад в промышленности и на сегодня сложилась устойчивая тенденция роста объемов производства.
С 1999 года реализуются ежегодные программы развития промышленности города, что позволило обеспечить в текущем году прирост объемов производства на 31% (по республике - 15,6%). В текущем году впервые преодолен спад производства на средних и крупных предприятиях, а также в текстильной и швейной промышленности.
Удельный вес г.Алматы в общем объеме промышленного производства по республике увеличился с 4,4% в 1995 году до 5,5% в 1999 году.
В структуре промышленного производства за последние три года произошли следующие изменения: доля пищевой промышленности увеличилась с 23% до 34,4%; производства электрического и электронного оборудования - с 3,5% до 12,7%, производства и распределения электроэнергии, газа и воды - с 15,1% до 17%. По другим отраслям заметных изменений не произошло.
Положительные результаты дает реализация республиканской программы импортозамещения, что способствует расширению размещения заказов на поставку оборудования, запчастей, сырья и материалов на предприятиях республики. Значительно снизился объем поставок АО "АЗТМ" в Россию за счет размещения заказов на АО "Испат Кармет", ННК "Казахойл", АО "Алаутрансгаз", АО "Шымкентнефтеоргсинтез" и др. АО "Алматы клем" более половины объемов сырья приобретает у казахстанских предприятий. АО "Алматинский маргариновый завод" взаимодействует с более 50 предприятиями регионов. В АО "Беккер и К", АО "Искер", АО "Бахус" удельный вес заказов в общем объеме производимой продукции составляет более 50%, АО "Рахат" - 40%.
Реализация вышеназванных программ позволила возобновить и вновь создать на предприятиях города более 3,7 тыс. рабочих мест.
На сегодня производство колбасных изделий выросло по сравнению с 1997
годом на 29%, масла растительного - в 2 раза, кондитерских изделий из
шоколада и сахара - на 40%, кондитерских изделий длительного хранения - в
1,7 раза, телевизоров - в 3 раза, автомобилей для перевозки 10-ти и более
пассажиров - в 20 раз, автомобилей для перевозки грузов - в 8 раз. Освоено
производство аппаратуры для видеозаписи и воспроизведения, музыкальных
центров, приборов для измерения уровня расхода жидкости, обоев,
водосчетчиков и много другой продукции.
Характеристика развития промышленности
по отраслям за 8 месяцев  текущего года.
___________________________________________________________________________
!Индекс физи-   !Удельный вес в
!ческого объема !общем объеме, %
Отрасли                             !к 8-ми мес.    !
!1999г., %      !
___________________________________________!_______________!_______________

Барлық өнеркәсiп                     131,0                100,0
оның iшiнде
тау-кен өндiрiсi                      50,3                 0,02
қайта өңдеу өндiрiсi                 146,7                 83,1
оның iшiнде тағам өнiмдерiнiң
өндiрiсi                             133,9                 34.4
тоқыма-тiгiн өндiрiсi                109,4                  2,2
қағаз, картон және басылым өндiрiсi   96,5                 10,5
химия өндiрiсi                       159                    2,2
минералдық тағам өндiрiсi            151,8                  3,5
металлургиялық өнеркәсiп және
металдарды өңдеу                     137,7                  5,5
машина және жабдық өндiрiсi           68,7                  3,6
электр және электр жабдықтары
өндiрiсi                             322,1                 12,7
электр қуатын, газды және суды
өндiру, бөлу                          97,0                 16,9
---------------------------------------------------------------------------
Жыл басынан берi қаланың өңдеушi кәсiпорнына, млн. теңге инвестицияланды, осында негiзгi қаржы тағам өнеркәсiбi өндiрiсiне бағытталды. Электр энергиясы, газ және суға 53,0 млн.теңге бөлiндi. Өнеркәсiпке тұтасымен алғанда қаланың инвестициясы мен құрылысының жалпы көлемiнiң 4% үлесi тиедi.
Бүгiн қаланың кәсiпорнында 45,4 мың адам еңбек етедi, немесе қаланың экономикасына тартылғаны 19% болып отыр.
Алматы қаласы 1998 жылдан бастап еркiн кәсiпкерлiк аймағы деп жарияланды. Осы ретте шағын және орта бизнестi дамыту бағдарламасында Республикамызда алғашқы болып Бизнес-инкубатор жұмыс iстейдi.¶Үстiмiздегi жылы оның құрамында жаңа кәсiпкерлер мектебi құрылды. 1997 жылдың наурызынан бастап кәсiпкерлерге басқаруына, жалға сатуға және қайтарымсыз 1800 объектiлер мен 1000 жер пайдалану құжаты берiлдi. Осы жылдары шағын бизнес субъектiсiне пәтерлердi қайта жаңартуға 1500 рұқсат берiлдi. Олардың осы жұмыстарына салық жағынан жеңiлдiктер берiлiп оларға қысым көрсету азайып, 2 есеге патенттiң тiзбесi ұлғая түстi.
Қалалық және кәсiпкерлер ассоцияциясы құрылып, оларға деген қамқорлық және өзектi мәселелерiн бiлу бұқаралық ақпарат құралдары, дөңгелек стол конференциялар, семинарлар арқылы жүзеге асады. Көптеген бұқаралық ақпарат құралдарында арнайы айдарлар ашылды. Кәсiпкерлер өнiмi кеңiнен насихатталуда.
1998 жылдан бастап жергiлiктi бюджеттен шағын кәсiпкерлiктiң қала экономикасына өте қажеттi басым жобалар қаржыландырылуда.
Бүгiн шағын кәсiпкерлiк қала бойынша шығарылатын өнiмнiң 9% қамтамасыз етедi, салықтың және басқа төлемдердiң 17,4% бередi.
2001-2005 жылдардағы өнеркәсiп пен шағын кәсiпкерлiктiң
даму болашағы
Осы бағыттағы барлық басымдылық өнеркәсiптi және орта және шағын
бизнестi дамытуға жұмылдырылады, экологиялық мәселенi шешуге, көлiк пен
байланысты дамытуға, көрiктендiруге, экономиканың маңызды тұтқасына
инвестиция тартылады.
2001-2005 жылдардағы өнеркәсiп пен шағын кәсiпкерлiктi дамыту
Өнеркәсiптi дамыту саласындағы болашақтың басты мақсаты
кәсiпорындардың барлық салаларында iшкi және сыртқы нарықты толығымен
қамтамасыз ету жолында бәсекелес өнiмдi көптеп шығарып, осы бағытта жаңа
жұмыс орындарын құру.
Салалар бойынша өндiрiстiк өнiмнiң көлемiн арттыру
қарқыны
(%)
---------------------------------------------------------------------------

Вся промышленность                             131,0           100,0
в т.ч.
горнодобывающая                                50,3            0,02
обрабатывающая                                 146,7           83,1
в т.ч. производство пищевых продуктов          133,9           34.4
текстильная и швейная                          109,4           2,2
производство бумаги, картона и
издательское дело                              96,5            10,5
химическая промышленность                      159             2,2
производство минеральных продуктов             151,8           3,5
металлургическая промышленность и обработка
металлов                                       137,7           5,5
производство машин и оборудования              68,7            3,6
производство электрического и электронного
оборудования                                   322,1           12,7
производство, распределение электроэнергии,
газа и воды                                    97,0            16,9
___________________________________________________________________________
С начала года в обрабатывающую промышленность города было инвестировано 139,1 млн.тенге, при этом основная доля средств направлена в сферу производства пищевых продуктов. В производство и распределение электроэнергии, газа и воды инвестировано 53,0 млн.тенге. В целом на долю промышленности приходится 4% общего объема инвестиций в капитальное строительство по городу.
Сегодня на промышленных предприятиях города занято 45,4 тыс. человек или более 19% занятых в экономике города.
Город Алматы с 1998 года объявлен зоной свободного предпринимательства. В реализацию программы развития малого и среднего бизнеса создана промышленная зона, в которой успешно действует первый в республике Бизнес-инкубатор. В текущем году в его составе создана школа по обучению начинающих предпринимателей основам ведения бизнеса. С марта 1997 года предпринимателям продано, передано в управление, в аренду и безвозмездно свыше 1800 объектов, выдано свыше 1000 документов на право владения землей. За эти годы субъектам малого бизнеса выдано более 1500 разрешений на переоборудование квартир и пустующих помещений под развитие производства и услуг населению. Значительно упрощена процедура оформления разрешения на реконструкцию объектов, представляется отсрочка на выкуп земельных участков, заметно ослаблен налоговый прессинг путем увеличения в 2 раза перечня патентуемых видов деятельности с аналогичным снижением ставок платы за патенты.
Созданы и постепенно набирают силу городская и районные ассоциации предпринимателей, усилено внимание к изучению проблем развития предпринимательства через проведение круглых столов, конференций, семинаров и т.д. Во многих СМИ открыты специальные рубрики. Широко практикуется организация городских и районных выставок продукции
предпринимателей.
С 1998 года из местного бюджета направляются средства на
финансирование приоритетных для экономики города проектов малого
предпринимательства.
Сегодня малое предпринимательство обеспечивает около 9% выпуска
продукции по городу, 17,4% всех собираемых в городе налогов и других
платежей.
Перспективы развития промышленности
и малого предпринимательства в 2001-2005 годы.
Приоритетное значение будет уделено развитию промышленности, малому и
среднему бизнесу, решению экологических проблем, развитию транспорта и
связи, благоустройству, привлечению инвестиций в особо значимые сектора
экономики.
Развитие промышленности и малого предпринимательства
на 2001-2005 годы.
Главной целью на перспективу в сфере развития промышленности
определено обеспечение стабильного роста производства конкурентноспособной
продукции во всех отраслях промышленности для удовлетворения потребностей
внутреннего и внешнего рынков и создание на этой основе новых рабочих мест.
Темпы роста объемов производства
промышленной продукции в отраслевом разрезе
(%)
__________________________________________________________________________

салалар       ! 2001 ж. ! 2002 ж. ! 2003 ж. ! 2004 ж. ! 2005 ж.!2005 ж.
!         !         !         !         !        !2000ж.
---------------------------------------------------------------------------
тау-кен өндiрiсi    100       100       100       100       100    100,4
қайта өңдеу
өндiрiсi            108       106,7     107,5     104,0     103,5  133,4
оның iшiнде:
тағам өндiрiсi      109,9     105,4     107,1     105,3     102,9  134,4
тоқыма-тiгiн
өндiрiсi            100       114,5     105,5     106,9     110,4  142,3
терi өндiрiсi,
терi және аяқ
киiм бұйымдары      125       160       125       120       116,7  в 3,5р.
қағаз, картон,
басылым өндiрiсi     98,8     104,1     100,7     102,1     101,8  107,6
химия өндiрiсi      123,2     133,7     103,4     102,9     103,4  181,2
резина және
пластмасса бұйымдары
өндiрiсi            100,5     100,2     100,0     100,0     100,0  108,0
металл емес және
минералды өнiм
өндiрiсi            100,5     100,3     100,9     101,1     101,5  104,4
металдарды өңдеу     91,8     103,5     103,0     103,2     103,1  104,2
машина және
жабдықтар өндiрiсi  108,7     103,3     102,6     102,4     102,3  120,6
электронды
жабдықтар өндiрiсi  109       108,6     118,4     100,5     100,4  141,3
көлiк жабдықтары
өндiрiсi            169,1     115,5     126,8     110,7     116,2 в 3,1р.
электр қуатын, газ
және суды өндiру
және тарату         102,6     102,2     101,8     101,0     100,7  108,5
---------------------------------------------------------------------------
2001-2005 жылдары белгiленген мақсатқа қол жеткiзу үшiн қаланың өнеркәсiп тұтқасын реформалауды жалғастыру шағын өндiрiстi кәсiпорындарды санациялауды қолдану, сонымен бiрге қажеттi салаларға инвестиция бөлу.
Өндiрiстiң көлемiн дамытуда орта және шағын бизнестi дамыту қолға алынады бұған iрi кәсiпорындар мен орта және шағын кәсiпорындар бiрлесiп бiрге жұмыс iстейтiн болады. Шағын кәсiпкерлiк үлгiлерге, барлық интеллектуалдық, материалдық және басқа ресурстар тартылатын болады.
Алматы қаласында шағын өндiрiстi қолдаудың маңызды үлгiлерi өнеркәсiп аймағын дамыту болып табылады. Соңғы 5 жылда қаланың барлық аудандарында бизнес-инкубаторлар құрылып, олардың қызметiнде өнеркәсiпке инвестиция тартуға жол ашылады. Оның көрiнiсi ретiнде бұл бағытта Инновациялық технология орталығын құру болып табылады.
Өнеркәсiптi өңдеу саласында шикiзат-дайын өнiм-сауда принципi бойынша компаниялар немесе сауда-өнеркәсiп бiрлестiктерi құру көзделедi.

!2001г. !2002г. !2003г. !2004г. !2005г. !2005г. к
отрасль               !       !       !       !       !       !2000г.
_________________________!_______!_______!_______!_______!_______!________
горнодобывающая
промышленность             100     100     100     100     100     100,4
обрабатывающая
промышленность             108     106,7   107,5   104,0   103,5   133,4
в т.ч.:
производство пищевых
продуктов                  109,9   105,4   107,1   105,3   102,9   134,4
текстильная и швейная
промышленность             100     114,5   105,5   106,9   110,4   142,3
производство кожи,
изделий из кожи и обуви    125     160     125     120     116,7   в 3,5р.
производство бумаги,
картона и издательское
дело                       98,8    104,1   100,7   102,1   101,8   107,6
химическая промышленность  123,2   133,7   103,4   102,9   103,4   181,2
производство резиновых и
пластмассовых изделий      100,5   100,2   100,0   100,0   100,0   108,0
производство прочих
неметаллических и
минеральных продуктов      100,5   100,3   100,9   101,1   101,5   104,4
обработка металлов         91,8    103,5   103,0   103,2   103,1   104,2
производство машин и
оборудования               108,7   103,3   102,6   102,4   102,3   120,6
производство электронного
оборудования               109     108,6   118,4   100,5   100,4   141,3
производство транспортного
оборудования               169,1   115,5   126,8   110,7   116,2   в 3,1 р.
Производство и распределение
электроэнергии, газа и воды 102,6  102,2   101,8   101,0   100,7   108,5
___________________________________________________________________________
Для достижения поставленной цели в 2001 -2005 годах продолжится реформирование промышленного сектора города с применением процедур санации малорентабельных предприятий, а также работа по привлечению инвестиций в те отрасли, где возможно наладить выпуск импортозамещающей и ориентированной на экспорт продукции.
Росту объемов производства продукции будет способствовать развитие малого и среднего бизнеса через диверсификацию базовых отраслей с параллельным созданием связующих звеньев между крупными, средними и малыми предприятиями. Предусматривается постепенное вовлечение в развитие малых форм хозяйствования, всех имеющихся интеллектуальных, материальных и других ресурсов.
Важнейшей формой поддержки малых производств в г.Алматы станет развитие промышленных зон. В течение ближайших 5 лет планируется создать бизнес-инкубаторы во всех районах города, с последующим акцентом в их деятельности на развитие инновационных услуг для промышленности. В качестве практического шага в этом направлении планируется создание Центра инновационных технологий.
Реформы в обрабатывающей промышленности будут предусматривать создание компаний или торгово-промышленных объединений с развитием технологически связанных производств по принципу "сырье-готовый продукт-торговля".

Қазiр "Бейбiтшiлiк халықаралық сауда-өнеркәсiп кешенiн" құру жобасы аяқталуда, оның құрамына 2-жылда 100 шағын-фабрикалар құрылады, олар тiгiн бұйымдарын, жоғарғы киiмдердi, аяқ киiмдердi және басқа бұйымдарды шығарады. Жаңа орталық 20 мың жұмыс орындарын құруға жол ашады.
Тұтыну тауарларын автомобилдердi, электрондық, электротехникалық, химиялық, тағам және жеңiл өнеркәсiп өндiрiсiн ұйымдастыру арқылы кеңейтуге жол ашады.
Осылардың нәтижелерiнде өнеркәсiп өндiрiсiнiң көлемi 2005 жылы 63,7 млрд. теңге ұлғаяды, 2000 жылға қарағанда 28,8% өсе түседi.
Кәсiпорындарды технологиялық жағынан қайта жабдықтауға қол жеткiзiлдi, бұдан өндiрiс қарқыны молыға түседi.
Мәселен "Искер-ГАЗ" ААҚ-да жазба дес автомобильдер жолаушылар мен жүктердi тасымалдайтын болады.
"Найза АҚ" Қазақстан ФАВ ЛТД ЖШС БК шағын автомобильдер шығарылады және "Шкода Қазақстан" БК троллейбустар шығарылады, бұл көлiкпен жабдықтауды үш есеге арттырады.
Жеңiл және тамақ өнеркәсiбiнде оң өзгерiстерге қол жеткiзiледi.
2005 жылы өндiрiс көлемi арта түседi, "АХБК тiгiн компаниясы ААҚ мен "Нар ААҚ" жаңара түспек. Дәл қазiр "Ақ жiп" АҚ өз өнiмiн Кореяға, Ресейге және қазақстандық әрiптестерiне әдемi бұйымдар шығаруға жөнелтедi, бұдан оның қарқыны 30 есе өспек.
Тағам өнеркәсiбi де жедел дамитын болады. 2005 жылы бұл салада импорт толығымен алмастырылады. Тағам өнiмдерi, iрi, орта және шағын кәсiпорындарда 34,4%, сыра шығару 50%, кондитерлер 42,2%, өсiмдiк майы 10%, шұжық 33,7% өсе түседi.
Химия өнеркәсiбi кәсiпорындары өз өнiмдерiн 81,2%, арттырады. Осы салада "Үркер Косметик" Осы салада ПУФ (126,7%,), "Қазақ Аджанта Фарма ЛТД" ЖШС медициналық препараттарды шығарады, медициналық өнiмдердi 1,0 млрд. теңгеге ұлғайтады.
ЛЖ "Электроникс Алматы" Қазақстан кiр жуғыш машиналары шығарылады және телевизорлар шығарылады. Электротехникалық жабдықтар 2005 жылдың соңында 38,4% өседi.
Бұған қоса "ШҰҒА" ЖШС кәсiпорны құрылады (памперстер мен тазалық бұйымдары), "Аноль ЖШС (электр энергиясының құралдары) "Нида қаржы өнеркәсiп тобы" (балық өнiмi).
Кәсiпорындарды қаржы-экономикалық сауықтыру мәселесi жайлы шаралар қолданылады. Қалада вексельдiк нарық дамып, клирингтiк палата құрылады.
Жергiлiктi тауар өндiрушiлердi қолдап, кәсiпкерлердiң шет елдiк әрiптестермен iскер байланыстарын ұйымдастырып, сыртқы экономикалық қызметте тепе-теңдiктi сақтау болып табылады.
2005 жылы 2000 жылға қарағанда 25,3% өседi, импорт 18,2% өседi.
Қорытынды
Алматы қаласының өнеркәсiбiндегi көзделген табыстар 2005 жылдың соңында өндiрiс көлемi 28,8% өседi, өнеркәсiп өнiмi 63,7 млрд.теңгеге өседi.
Өндiрiстiк бағдарламаларды қаржыландыру көзi индикативтiк жоспарды қамтамасыз етуде кәсiпорындардың негiзгi қаражаты және екiншi деңгейдегi банктiң несиелерi болып табылады.
Инфрақұрылымның дамуы
Кiрiспе
Алматы қаласында көлiк пен байланыс инфрақұрылымы жақсы дамыған, бiрақ соңғы жылдары қаржы ресурстарының тапшылығынан жылжымалы құрамы толығымен жүзеге аспады. Пайдаланушылар Алматы қаласындағы жолдардың техникалық жағдайына көңiлдерi толмайды. Жағдайды түзеу мақсатында көлiк пен көрiктендiрудi дамыту жөнiндегi қалалық бағдарлама әзiрлендi.
1995-1999 жылдары инфрақұрылымды дамыту талдамасы
Автобустар паркi 14%, электрокөлiк 26% қысқартылды, мұның өзi жолдың ұзындығын 2% азайтты.
Қала тұрғындарына 70 көлiк кәсiпорындары қызмет етедi, 205 жолсызба жолаушылар көлiгi, 2500 автобустар, трамвайлар мен троллейбустар, сондай-ақ 800 таксомоторлар қызмет көрсетедi.
Көлiк саласын дамыту бағдарламасына сәйкес олар 40 автобус, 39 трамвай, 5 троллейбус алғызды, 40 троллейбус жөндеуден өттi.
Жолдарды техникалық жөндеу жақсара түстi. Үстiмiздегi жылы "Виртген" фирмасының соңғы жаңалық техникасы мен жол көшелерi күрделi жөндеуден өттi. Қазiр "Бошунг" фирмасының жол тазалау техникалары алғызылуда.
Телекоммуникацияларды жаңарту жүзеге асырылуда. Бүгiн халықтың 84% байланыспен қамтылған, картафондық, таксофондық байланыс ұлғаюда.
Коммуналдық шаруашылық саласында Газли-Шымкент-Алматы газ құбырының екiншi орамының құрылысы аяқталды.
Инфрақұрылымды дамыту болашағы
Тұрғындарға көлiк қызметiн жақсарту жолында көлiк парктерi жаңарды, оларға бюджеттен тыс қаражаттар тартылды. Үлкен жайлы автобустар қызмет көрсетуде.
Болашақта электр көлiк дами түспек, кәсiпорындардың жеке қаражаты есебiнен жаңа троллейбус тораптары қосылмақ.
Iшкi басқару арқасында көлiк ұйымдарын реформалау жүзеге асырылуда. Қалалық көлiк және көрiктендiру Бағдарламасына сай жыл сайын 120 шақырым жол жөнделуде.
Экологиялық мәселенi шешуде Райымбек даңғылы мен Саин көшесiнiң түйiсiнде солтүстiк айналымдағы жолдар реттелетiн болады.
Метроның алғашқы құрылысы аяқталады, оған республикалық бюджеттен жыл сайын 4 млрд. теңге бөлiнедi.
Шет елдiк инвесторлардың қаражатынан аэровокзал мен әуежай ғимараттарының құрылысы жүргiзiледi. Көлiк кәсiпорындарының қаражаты есебiнен Алматы-I станциясының жолаушылар депосының ғимараты қайта жөндеуден өтедi. "Сайран" автовокзалы күрделi жөндеуден өткiзiледi.

Сейчас завершается работа над проектом создания международного торгово-промышленного комплекса "Мир", в составе которого в течении 2-х лет будет построено около 100 мини-фабрик по пошиву трикотажных изделий, белья, верхней одежды, аксессуаров, обуви и других изделий. Новый центр предоставит около 20 тыс. рабочих мест.
Планируется значительно расширить номенклатуру потребительских товаров за счет организации производства автомобильной, электронной, электротехнической, химической, пищевой и легкой промышленности.
В результате объем промышленного производства достигнет в 2005 году 63,7 млрд.тенге с ростом к 2000 году на 28,8 %.
Существенное внимание будет уделено технологическому переоборудованию предприятий, что является одной из предпосылок обеспечения роста производства.
Так, в ОАО "Искер-ГАЗ" планируется освоить пять новых видов автомобилей для перевозки пассажиров и грузов.
Созданное на базе АО "Найза" СП ТОО "Казахстан ФАВ ЛТД" по производству миниавтомобилей и СП "Шкода Казахстан" по производству троллейбусов позволит увеличить производство продукции в целом по транспортному оборудованию в три раза.
Будут приняты меры по закреплению наметившихся положительных тенденций в развитии легкой и пищевой про-мышленности.
К 2005 году значительно увеличатся объемы производства, расширится ассортимент выпускаемой продукции за счет обновления технологических линий на ОАО "Текстильная компания АХБК" и ОАО "Нар". В настоящее время АО "Ак жип" прорабатывает вопрос о поставке хлопчатобумажной пряжи корейским, российским и казахстанским партнерам для производства чулочно-носочных изделий, что позволит предприятию увеличить объем производства в 30 раз.
Опережающими темпами будет развиваться пищевая промышленность. К 2005 году в этой отрасли будет полностью обеспечено замещение импорта. Производство продуктов питания крупными, средними и малыми предприятиями возрастет на 34,4 % за счет роста производства пива на 50%, кондитерских изделий на 42,2 %, масла растительного на 10 %, колбасной на 33,7% и других видов продукции.
Предприятия химической промышленности увеличат объем производства на 81,2 %. В этой отрасли значительное развитие получат ПУФ " Уркер Косметик" (126,7%), ТОО "Казах Аджанта Фарма ЛТД", выпускающее медицинские препараты, увеличит объем производства медицинской продукции до 1,0 млрд.тенге.
За счет освоения производства стиральных машин на LG "Электроникс Алматы Казахстан" и увеличения выпуска телевизоров, объем производства в целом по отрасли электротехнического и электронного оборудования увеличится к концу 2005 года на 38,4%.
Кроме того, будут созданы такие предприятия как ТОО "Шугает" (производство памперсов и гигиенических изделий), ТОО "Аноль" (приборы 2-х тарифного учета электроэнергии), финансовая промышленная группа "Нида" (рыбная продукция).
Будут приняты меры по финансово-экономическому оздоровлению предприятий, сокращению доли бартерных сделок во взаиморасчетах между ними. Планируется существенно снизить дав-ление проблемы неплатежей предприятий через развитие в городе вексельного рынка, создание клиринговой палаты.
Намечается осуществить ряд мер по поддержке внешне-экономической деятельности местных товаропроизводителей, организации деловых контактов предпринимателей с иностранными партнерами, созданию равных возможностей субъектам внешнеэкономической деятельности.
В 2005 году экспорт продукции увеличится по сравнению с ожидаемым выполнением 2000 года на 25,3% , импорт увеличится на 18,2 %.
Заключение.
Достижение предусмотренных параметров развития отраслей промышленности города Алматы позволит обеспечить к концу 2005 года прирост объемов производства на 28,8%, будет выпущено промышленной продукции на 63,7 млрд. тенге.
Основными источниками финансирования производственных программ, обеспечивающих основные параметры индикативного плана, будут собственные средства предприятий и кредитные ресурсы банков второго уровня.
Развитие инфраструктуры.
Введение
В городе Алматы достаточно развита инфраструктура транспорта и связи. Однако, за последние годы из-за дефицита финансовых ресурсов обновление подвижного состава осуществлялось в недостаточной мере. Большие нарекания со стороны пользователей вызывает техническое состояние дорог г.Алматы. В целях исправления ситуации разработаны городские программы по развитию транспорта и благоустройству.
Анализ развития инфраструктуры в 1995-1999 годы.
Парк автобусов сократился на 14%, электротранспорта - на 26%, что привело к сокращению протяженности путей электротранспорта на 2%.
Население города обслуживают около 70 транспортных предприятий. Действует более 205 маршрутов пассажирского транспорта, обслуживаемых 2500 автобусами, трамваями и троллейбусами, а также 800 таксомоторами.
В соответствии с программами развития сферы транспорта за прошлый год транспортными предприятиями приобретено 40 автобусов, 39 трамваев, 5 троллейбусов. Отремонтировано около 40 троллейбусов.
Значительно активизирована работа по улучшению технического состояния дорог. Только в текущем году с помощью приобретенной современной техники фирмы "Виртген" осуществлен капитальный ремонт ряда магистральных улиц. В настоящее время ведется работа по приобретению уборочной техники фирмы "Бошунг", что в комплексе поможет существенно улучшить состояние дорог города.
Осуществляется модернизация телекоммуникаций. В целом на сегодня 84% населения охвачено телефонной связью. Расширяется сеть картофонных таксофонов.
В сфере коммунального хозяйства закончено строительство второй нитки газопровода Газли-Шымкент-Алматы.
Перспективы развития инфраструктуры.
Для улучшения транспортного обслуживания населения будет продолжено обновление парка транспортных средств путем развития лизинга, привлечения кредитных ресурсов и других внебюджетных источников. Предпочтение при этом будет отдано большим комфортабельным автобусам.
Приоритетное развитие получит электротранспорт. За счет собственных средств предприятий будет осуществлено строительство новых троллейбусных линий.
Продолжится дальнейшее реформирование транспортных организаций через передачу их во внешнее управление. В соответствии с городскими программами развития транспорта и благоустройства города планируется ежегодно ремонтировать не менее 120 км. дорог.
В целях решения экологической проблемы и разгрузки центральной части города планируется построить транспортные развязки на пр.Райымбека и Саина, автодороги Северное кольцо и др.
Планируется завершить строительство первой очереди метро, для чего необходимо ежегодно предусматривать не менее 4 млрд.тенге средств республиканского бюджета.
За счет привлечения средств иностранных инвесторов планируется осуществить строительство здания Аэровокзала Аэропорта. За счет собственных средств транспортных предприятий продолжится работа по реконструкции пассажирского депо станции Алматы-1, строительство объектов связи, планируется реконструкция посадочных площадок и проведение капитального ремонта Автовокзала "Сайран".

2005 жылы көлiк жүктерiн тасымалдау өткен жылға қарағанда 13,2% өстi және 5,85 млн.тонна жүк тасымалданды. Осы аралықта жолаушыларды тасымалдау 13% болып, 3,0 млрд. жолаушы км пайдаланылды. Бұл орайда, 18,5 млрд. теңге қызмет атқарылды. 2000 жылға қарағанда 16,2% өседi.
Жыл сайынғы телекоммуникация жүйесiндегi жаңарудан тұрғындарға телефон аппараттарын қою 15% өсiп, қызмет көрсету көлемi 56% артты.
Сыртқы экономикалық қызмет
1995-1999 жылдардағы сыртқы экономикалық қызметтiң талдамасы
Алматы қаласында сыртқы экономикалық сауда айналымының көлемi 1995 жылы 45,3% өстi, 1999 жылдың соңында бұл көрсеткiш 1864,6 млн. АҚШ долларына жеттi. Бұл жағдайда, экспорт 33-тен 41%-ке артты.
Экспорттық өнiм құрылымында 31,7% минералдық өнiмге, 19,4% азық-түлiк тауары мен шикiзатқа, 16,7% құнды металға, 8,4% машина, жабдық, көлiк және приборларға, 4,7% химиялық приборларға, пластмассаға және каучук үлесiне тиедi. ¶ Үстiмiздегi жылы Алматыда 122 әлем елдерiмен сыртқы экономикалық байланыс орнатылды. Осы жылдың қаңтар-шiлдесiнде сыртқы сауда айналымының көлемi 1049,6 млн. АҚШ долларын құрады. Бұл өткен жылға қарағанда 6,6% өстi, оның iшiнде 37% экспорттық жабдықтаулар.
40% сыртқы сауда айналымы ТМД елiмен 31,6%, европалықтармен 19,4%, азиаттық елдермен 9,3%, Америка, Африка, Австралия континентiмен болып отыр.
Негiзгi тұтынушылар - Швейцария (құнды және жартылай құнды тастар мен металдар), Қытай (жай металдар, терi және басқа ұйымдар), Ресей (минералдық өнiмдер, өсiмдiк майы, машиналар мен механизмдер, тiгiн бұйымдары), Өзбекстан (астық).
Негiзгi экспорттық жабдықтаулар өнiмдердi тасымалдау саласына жатады.
Қазiргi уақытта Алматы қаласында 1320 бiрлескен шаруашылық және шет
елдiк кәсiпорындар жұмыс iстейдi, олардың басты қызметi iшкi нарық болып
табылады.
Сыртқы экономикалық қызметтiң даму болашағы
Болжам бойынша, сыртқы экономикалық қызмет жергiлiктi тауар
өндiрушiлермен, iскер ұйымдармен, кәсiпкерлермен шарт жасасу арқылы жүзеге
асырылады. Шет елдiк әрiптестермен сыртқы экономикалық қызметте
тепе-теңдiк
жағдай қалыптасады.
2005 жылы қалалық кәсiпорындардың (кондитерлiк, арақ-шарап бұйымдары,
тiгiн кәсiпорны, автомобильдер, кiлем және басқа өнiмдер) экспортқа өнiм
шығаруын арттыру жоспарланып отыр.
2005 жылы экспортқа өнiм шығару көлемi 2000 жылға қарағанда 25,3%,
импорт 18,2% өседi.
Инвестиция
Кiрiспе
Соңғы жылдары инвестициялық қызмет қарқыны төмендей түскен. Өйткенi
iрi инвесторлар өз көңiлдерiн жаңа астанаға аударған және мемлекеттiң
инвестициясы да азайды (метродан басқасы). Осыған байланысты, қалалық
инвестициялық стратегия әзiрлендi. Бұл - қаланың инвестициялық ахуалын
жақсарту жолында орындалады.

В 2005 году объем перевозки грузов транспортными пред-приятиями увеличится по сравнению с текущим годом на 13,2% и составит 5,85 млн. тонн. Пассажирооборот за этот период вырастет на 13% и составит более 3,0 млрд. пасс. км. При этом планируется получить доход от перевозок в объеме 18,5 млрд.тенге с ростом к 2000 году на 16,2%.
В результате ежегодной модернизации системы телекоммуникаций число телефонных аппаратов, установленных у населения, вырастет на 15%, а объем услуг связи - на 56%.
Внешнеэкономическая деятельность.
Анализ внешнеэкономической деятельности за 1995-1999 годы.
Объем внешнеторгового оборота по г.Алматы с 1995 года увеличился на 45,3% и составил на конец 1999 года 1864,6 млн.долл.США. При этом доля экспорта выросла с 33 до 41%.
В структуре экспортируемой продукции 31,7% приходится на минеральные продукты, 19,4% - продовольственные товары и сырье, 16,7% - драгоценные металлы, 8,4% - машины, оборудование, транспорт и приборы, 4,7% - химические приборы, пластмассу и каучук.
В текущем году г.Алматы поддерживает внешнеторговые связи со 122 странами мира. В январе-июле текущего года объем внешнеторгового оборота составил 1049,6 млн.долл.США с ростом к аналогичному периоду прошлого года на 6,6%, в том числе 37% приходится на экспортные поставки.
Около 40% внешнеторгового оборота приходится на страны СНГ, 31,6% - на европейские, 19,4% - на азиатские страны и 9,3% - на страны американского, африканского континентов и Австралии.
Основными потребителями продукции являются Швейцария (драгоценные и полудрагоценные камни и металлы), Китай (неблагородные металлы, кожевенное и меховое сырье, кожа и изделия из нее), Россия (минеральные продукты, продукты растительного происхождения, машины и механизмы, текстильные изделия), Узбекистан (пшеница, рожь).
Основная доля экспортных поставок приходится на транзитную продукцию.
В настоящее время в г.Алматы осуществляет хозяйственную деятельность 1320 совместных и иностранных предприятий, хозяйственная деятельность которых ориентирована, в основном, на внутренний рынок.
Перспективы развития внешнеэкономической деятельности
В прогнозируемом периоде намечается осуществить ряд мер по поддержке внешнеэкономической деятельности местных товаропроизводителей, организации деловых контактов предпринимателей с иностранными партнерами, созданию равных возможностей субъектам внешнеэкономической деятельности.
К 2005 году планируется увеличить экспорт продукции, производимой городскими предприятиями (кондитерских, вино-водочных изделий, хлопчатобумажных тканей, автомобилей для перевозки пассажиров и грузов, ковров и ковровых изделий и других).
В 2005 году объем экспорта продукции увеличится по сравнению с 2000 годом на 25,3%, импорта - на 18,2%.
Инвестиции.
Введение.
В последние годы наблюдается некоторый спад инвестиционной деятельности, что связано с переориентацией интересов крупных инвесторов в пользу новой столицы и прекращением инвестирования со стороны государства (кроме метро). В связи с этим, появилась необходимость в выработке городской инвестиционной стратегии, способствующей развитию благоприятного инвестиционного климата в городе.

1995-1999 жылдардағы инвестициялық қызметтiң талдамасы
1999 жылы күрделi құрылыстағы инвестиция 1995 жылға қарағанда 2 есе
қысқартылды.
Күрделi құрылыс саласында барлық басымдылық өңдеушi кәсiпорындарға, саудаға, көлiкке және байланысқа берiлген. Тағам өнеркәсiбiне инвестиция соңғы үш жылда 3 есеге өскен, саудаға, автомобильдердi жөндеуге және үй бұйымдарын жөндеуге 28 есе, көлiк пен байланысқа 22% өсе түскен.
Өткен жылы жеке қаражат есебiнен және шет елдiк инвестициядан жұмыс iстеуге iрi "Рамстор" мәдени-сауда орталығы, "Астана" сауда орталығы берiлдi, сыра шығаратын зауыт тұрғызылды, "Демир" банк ғимараты мен техникалық қызмет көрсету станциялары iске қосылды.
Осыған қоса, қаржы тапшылығына байланысты 1994 жылдан берi қалада бiрде-бiр әлеуметтiк сала объектiсi берiлмедi.
Үстiмiздегi жылы инвестиция 36,4% азайды, ол iрi объектiлердiң жоқтығынан болып отыр. Күрделi қаржы көздерi заңды және жеке тұлғалардың қызметiне байланысты болып отыр (92,8%).
Жалпы республикалық инвестиция көлемiнде қала үлесiнiң негiзгi капиталы 5,6% құрайды. Үстiмiздегi жылдың 8 айында бюджет қаражатының үлесi 12,1 есе өстi. Жергiлiктi бюджеттi инвестициялау көлемi өткен жылмен салыстырғанда 21 есе артты. Жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен қалалық көлiкке, сусын шығаруға, тұтынатын газды қамтамасыз етуге 700,0 млн.теңге бөлiндi. Жол техникасы сатып алынды, "Искра" кинотеатры қайта жөнделдi.
Шет елдiк инвестицияның салмағы осы аралықта 10,4 есе азайды. Талдама көрсеткенiндей, шет елдiк инвестицияның 90%-темiржол шаруашылығына, сауда саласына және Алматы-Қарағанды автожол құрылысына бөлiндi. Машина құрылысы, металл өңдеу, тiгiн және медициналық өнеркәсiптер және басқалар қаланың басымды инвестициясынан тыс қалып отыр.
Қаладағы ең өткiр мәселе 1998 жылы республикалық бюджет қаражатынан қаржыландырылатын метрополитен болып отыр. Жыл сайынғы бөлiнетiн 100,0 млн. теңге қаражат осы бағытқа жұмсалуда. Жыл сайын бұл жұмыстарға 4,0 млрд. теңге бөлу қажет.
Алматы қаласында 200 жалпы бiлiм беру мектептерi мен мекемелерi жұмыс iстейдi. Олар 25-30 жыл бұрын салынған. Оған қоса емдеу мекемелерi де 50-шi жылдары салынған. Бюджет тапшылығына байланысты 1998 жылдан берi оларды жер сiлкiнiсiне қарсы қатайту жүргiзiлмедi. Бұл тұрғыда республикалық бюджеттен жыл сайын 450 млн. теңге бөлiнуi тиiс.
Осы жұмыстарды атқаруға байланысты Алматы қаласы Әкiмiнiң аппаратында аймақтық инвестициялық бағдарлама жобасы әзiрлендi.
1999 жылдан бастап тұрғын үй құрылысы төмендедi. Үстiмiздегi жылы тұрғын үйге 34% инвестиция көлемi аударылды, бұл бұрынғыларға қарағанда 1,7 есе көп. Осы тұрғыда құрылыс көлемi 36% өстi. Пайдалануға 168,8 мың ш.м. берiлдi немесе жалпы республикалық көлемнiң 21% құрайды.
Үстiмiздегi жылы аяқталмаған құрылыстар коммуналдық меншiкке берiлiп,
басқалар конкурстық негiзде берiлу көзделуде. Тұрғын үйлердi ипотекалық
несиемен беру жолдары қарастырылуда.
1995 жылдан берi құрылысы аяқталмаған объектiлер қатары 41,6%
азайтылды.
Жалпы алғанда қала тұрғындарына тұрғын үй алаңы 1995 жылдан берi бiр
адамға шаққанда 17,6 ш.м.-ден 20 ш.м.-ге ұлғайды.
2001-2005 жылдарға арналған инвестициялық қызметтiң болашағы
Қаржыландыру көзiндегi қала экономикасына инвестиция
---------------------------------------------------------------------------

Анализ инвестиционной деятельности за 1995-1999 годы.
Инвестиции в капитальное строительство в 1999 году сократились по сравнению с 1995 годом в 2 раза.
В отраслевой структуре капитального строительства на протяжении ряда лет наблюдается перераспределение приоритетов в пользу обрабатывающей промышленности, торговли, транспорта и связи. Так, доля инвестиций, направленных в пищевую промышленность, за последние три года увеличилась в 3 раза, в торговлю, ремонт автомобилей и домашних изделий - в 28 раз, в сферу транспорта и связи - на 22%.
В прошлом году за счет собственных средств и зарубежных инвестиций сданы в эксплуатацию крупный культурно-торговый центр "Рамстор", торговый центр "Астана", построен пивоваренный завод, станция технического обслуживания, офисное здание "Демир банка" и другие.
В то же время из-за дефицита финансовых ресурсов с 1994 года в городе не было построено ни одного объекта социальной сферы.
В текущем году объем инвестиций сократился на 36,4%, что объясняется отсутствием крупных объектов инвестирования. Основными источниками финансирования капитальных вложений остаются собственные средства юридических и физических лиц (92,8%).
Доля города в общереспубликанском объеме инвестиций в основной капитал составляла 5,6%. За 8 месяцев текущего года доля бюджетных средств выросла в 12,1 раза за счет роста объемов инвестиций из местного бюджета в 21 раз по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. За счет средств местного заимствования в объеме 700,0 млн.тенге профинансировано проекты развития городского транспорта, производство газированных напитков и натуральных соков, обеспечение потребителей сжиженным газом. Приобретена дорожная техника и осуществлена реконструкция здания кинотеатра "Искра".
В то же время удельный вес иностранных инвестиций сократился за этот период в 10,4 раза. Как показывает анализ, более 90% иностранных инвестиций вложено в развитие железнодорожного хозяйства, торгового сервиса и строительство автодороги Алматы - Караганда. Практически вне интересов инвесторов остаются пока такие приоритетные для города отрасли, как машиностроение, металлообработка, текстильная, швейная и медицинская промышленность и ряд других.
Одной из наболевших проблем города остается строительство метрополитена, начатого в 1998 году за счет средств республиканского бюджета. Выделяемые ежегодно финансовые средства в пределах 100,0 млн.тенге направляются на поддержание технического состояния туннельных сооружений и крепежных элементов конструкций и систем. Для обеспечения бесперебойной работы на строительстве объекта необходимо ежегодно предусматривать не менее 4,0 млрд.тенге.
В городе Алматы расположено более 200 общеобразовательных школ и дошкольных учреждений, построенных 25-30 лет назад, и значительная часть лечебных учреждений, возведенных в 50-ые годы. Однако, работы по сейсмоусилению из-за дефицита бюджетных средств не велись с 1998 года. Учитывая, что город находится в зоне повышенной сейсмоактивности, необходимо ежегодно предусматривать в республиканском бюджете на эти цели не менее 450 млн.тенге.
С учетом проблем развития города, а также в связи с острым дефицитом инвестиционных ресурсов на их решение в акимате города разработан проект региональной инвестиционной программы.
С 1999 года преодолен спад в строительстве жилья. В текущем году на жилищное строительство направлено 34% объема инвестиций в капитальное строительство, что в 1,7 раза больше уровня соответствующего периода прошлого года. Это позволило увеличить объемы строительства жилья на 36% и ввести в эксплуатацию 168,8 тыс.кв.м. жилья или почти 21% общереспубликанского объема.
В этом году активно практикуется передача незавершенных объектов от
застройщиков в коммунальную собственность с последующей передачей их
другим застройщикам на конкурсной основе. Принимаются меры по внедрению
механизма ипотечного кредитования жилья.
Общий объем объектов, незавершенных строительством, с 1995 года
сократился на 41,6%.
В целом обеспеченность населения города жильем с 1995 года выросла с
17,6 кв.м. до 20 кв.м. на одного человека.
Перспективы инвестиционной деятельности
на 2001-2005 годы.
Инвестиции в экономику города в разрезе источников финансирования
___________________________________________________________________________

көрсеткiш        !2001 ж.!2002 ж.!2003 ж.!2004 ж.!2005 ж.!2005 ж.
!       !       !       !       !       !2000ж.%
---------------------------------------------------------------------------
Негiзгi капиталға
инвестиция - барлығы,
млрд. теңге                28,9    32,8    34,5    36,4    38,2    134,7
оның iшiнде күрделi
құрылыс                    13,8    17,1    18,2    18,5    19,1    163,2
олардың мына қаражаты
есебiнен:
республикалық бюджеттен    1,56     5,0     6,3     8,4     8,7    43,4р.
жергiлiктi бюджеттен        0,5     0,5     0,5     0,5     0,5    103,7
мемлекеттiк кәсiпорындар
мен ұйымдар                 0,7     0,4     0,4     0,4     0,5     66,2
мемлекеттiк емес
кәсiпорындар                6,1     6,3     6,4     6,5     6,7    125,3
шет елдiк инвесторлар       4,3     4,3     4,0     1,9     2,0     57,8
тұрғындар                   0,7     0,7     0,7     0,7     0,7    105,0
оған қоса, республикалық
бюджет қаражаты
(Сорбұлақ және басқалар)   1,36     1,36    1,36    1,5     1,2     86,6
---------------------------------------------------------------------------
Жаңа құрылысқа инвестиция көлемi 2000 жылы 11,7 млрд. құрайды (115,7%, 1999 жылмен алғанда) және 2005 жылы 12,2 млрд. теңгеге жетедi.
Жоғарыда айтылғанда инвестицияның көпшiлiгi көлiкке және байланысқа, ауыл шаруашылық өнiмдерiн өңдеуге, жылжымайтын мүлiкпен жұмыс iстеуге бағытталады.
Алматы-I станциясының жолаушылар депосы қайта жөндеуден өтедi ("Қазақстан темiр жолы" РМК), байланыс объектiлерiнiң құрылысы ("Қазақтелеком" ААҚ) қайта жөндеуден және жаңарудан өтедi.
Шет елдiк инвестицияны және кәсiпорындардың өз қаражатын тарту есебiнен Төле би көшесi Наурызбай батыр көшелерiнде "Көктем Плаза" сауда орталығының құрылысы, Абылай хан даңғылы мен Қабанбай батыр көшесiнiң түйiсiнде "Отау Плаза" сауда орталығы бой көтермек.
Шет елдiк инвестицияның қаражаты есебiнен аэровокзал, әуежай ғимаратының құрылысы жүргiзiледi, фармацевтикалық фабриканың екiншi кезеңi iске қосылады ("Қазақ Аджанта Фарма ЛТД" БК ЖШС).
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы 27 маусымдағы N№960  P000960_  Қаулысына сәйкес Алматы қаласы Әкiмiне Үкiметтiк сыртқы займ қаражатын беру есебiнен Алматы қаласын сумен жабдықтау жобасын жүзеге асыру үшiн 30,0 млн. АҚШ долларын бөлу көзделуде.
Алматы қаласында тұрғындарды тұрғын үймен қамтамасыз ету мақсатында ипотекалық несие беру жүйесiн дамыту Бағдарламасы әзiрленуде. Бұл Бағдарлама ҚР Ұлттық банкiнiң жұмыс тобымен келiсiлген. Банкiнiң ипотекалық несиесiн тартуға 2005 жылға дейiнгi құрылысы аяқталмаған үйлердiң тiзбесi берiлдi. Қазiргi уақытта Бұзырбаев-Гоголь көшелерiндегi тұрғын үйдi ипотекалық несиелеу жүзеге асырылуда. Осы Бағдарламаның арқасында 2005 жылдың соңында 116 мың ш.м. тұрғын үй берiлмек.

!2001г.!2002г.!2003г.!2004г.!2005г.!2005г.в %
показатель                !      !      !      !      !      !к 2000г.
______________________________!______!______!______!______!______!_________
Инвестиций в основной
капитал - всего, млрд.тенге     28,9   32,8   34,5   36,4   38,2   134,7
в т.ч. в капитальное
строительство                   13,8   17,1   18,2   18,5   19,1   163,2
из них за счет средств:
республиканского бюджета        1,56   5,0    6,3    8,4    8,7    43,4р.
местного бюджета                0,5    0,5    0,5    0,5    0,5    103,7
государственных предприятий
и организаций                   0,7    0,4    0,4    0,4    0,5    66,2
негосударственных предприятий   6,1    6,3    6,4    6,5    6,7    125,3
иностранных инвесторов          4,3    4,3    4,0    1,9    2,0    57,8
населения                       0,7    0,7    0,7    0,7    0,7    105,0
кроме того, средства
республиканского бюджета
(Сорбулак и др.)                1,36   1,36   1,36   1,5    1,2    86,6
__________________________________________________________________________
Объем инвестиций, направляемый в новое строительство, расширение и реконструкцию действующих предприятий составит в 2000 году 11,7 млрд.тенге (115,7% к 1999 году) и достигнет 12,2 млрд.тенге к 2005 году.
По-прежнему большая часть инвестиций будет направлена в такие отрасли, как: транспорт и связь, переработка сельскохозяйственной продукции, операции с недвижимым имуществом.
Будут продолжены работы по реконструкции пассажирского депо станции Алматы-1 (РГП "Казахстан темир жолы"), строительству объектов связи (ДСТИ ОАО "Казахтелеком"), модернизации и реконструкции предприятий обрабатывающих отраслей.
За счет привлечения иностранных инвестиций и собственных средств предприятий будет осуществлено строительство торгового центра "Коктем Плаза" по ул. Толе би, Наурызбай батыра, торгового центра "Отау Плаза" по пр. Абылай хана, угол ул. Кабанбай батыра.
За счет привлечения средств иностранных инвесторов будет осуществлено строительство здания аэровокзала аэропорта, второй очереди фармацевтической фабрики (ТОО СП "Казах Аджанта Фарма ЛТД").
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 27.06.2000 г. № 960 за счет средств Правительственного внешнего займа предоставленного акиму г.Алматы предусматривается выделение 30,0 млн. долларов США для реализации проекта реконструкции и модернизации системы водоснабжения и водоотведения г.Алматы.
С целью стимулирования жилищного строительства, обеспечения потребности всех социальных слоев населения в приобретении квартир и учитывая, что финансирование жилья за счет средств государственного бюджета становится нереальным, разработана Программа развития системы ипотечного кредитования г.Алматы. Программа согласована с рабочей группой Нацбанка РК, отработан перечень незавершенных жилых домов до 2005 года, для привлечения ипотечного кредита банков. В настоящее время проводится экспериментальный пилотный проект по осуществлению ипотечного кредитования - жилой дом по ул.Бузурбаева-Гоголя. Реализация данной Программы позволит сдать в эксплуатацию до конца 2005 года жилья в объеме 116 тыс.кв. метров.

2005 жылы тұрғын үй құрылысының көлемi 260,0 мың ш.м. құрайды немесе 2000 жылға қарағанда 111,4% құрайды. Жалпы көлемнiң 60%-i жеке құрылыс болып отыр.
Халыққа бiлiм беру объектiлерiнiң құрылысына 1992 жылдан берi республикалық бюджеттен қаржы бөлiнбейдi. 1991 жылдары республикалық бюджет қаржысы "Жетiсу-2" шағын ауданындағы мектепке және балаларға арналған мектеп-интернатқа жұмсалынды. Соңғы аталған құрылыстың бiтуi параличпен ауыратын балаларды оқыту және емдеу мәселесiн шешуге көмектеседi. Шағын қабатты аудандар мектепсiз қалды.
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 маусымдағы "Бiлiм беру туралы" Заңын орындау мақсатында 2002-2005 жылдары жергiлiктi бюджеттен 6286 орынды 7 мектеп құрылысына қаржы бөлiндi, оның iшiнде: Төле би көшесi мен Ш.Қалдаяқов түйiсiндегi мектеп, "Шаңырақ-2", "Жетiсу-2", "Думан", "Таугүл", "Ақбұлақ" поселкелерiндегi мектептер мен балалар мектеп-интернаттарына. Атап айтатын жай, қалалық инфрақұрылымның объектiлерiне орталықтандырылған қаржы бөлуге қолдау көрсетiлуде. Оларға
метрополитен, әлеуметтiк сала ғимараттары жатады. Оларды жер сiлкiнiсіне
қарсы нығайту қажет.
2005 жылы метро құрылысына 8,0 млрд. теңге бюджет қаражаты керек. Бұл
- 2000 жылға қарағанда 43,4 есе көп.
Жалпы алғанда 2005 жылы инвестиция көлемi 38,2 млрд. теңге құрайды
немесе 2000 жылға қарағанда 34,7% артып отыр.
2 ТАРАУ. ӘЛЕУМЕТТIК ДАМУ
Тұрғындар, еңбекке тарту және еңбек ресурстарын дамыту
1995-1999 жылдардың талдамасы
Қала экономикасындағы оң өзгерiстер демографиялық ахуалға ықпал етуде. Осының нәтижесiнде, тұрғындардың саны бiрқалыпты өсе түсуде.
1995-1999 жылдары қала тұрғындарының саны 19,2 мың адамға өстi немесе жылына орта есеппен 3840 адам және 2000 жылы 1138,3 мың адам құрайды. Бұл - қалыпты ахуал қала тұрғындарының табиғи дамуын көрсетедi. 1995 жылы табиғи шығын 1004 адам, 1998 жылы - 227 адам, 1999 жылы тұрақтылық қалыптасып, қазақ болғандардан дүниеге келгендер асып түстi. Осындай ахуал 2000 жылда да сақталды.
Көшi-қон сипаттамасы оң нәтижесiн беруде. Егер 1995 жылы 759 кеткен адамнан келушiлер аса түстi. 1998 жылы 4644 адам келдi, 2000 жылы көшi-қон 1000 адамға 4,3 құрайды, оның 77%-i еңбекке жарамды болып отыр.

Объем жилищного строительства к 2005 году составит 260,0 тыс. кв. метров или 111,4% к 2000 году. Из общего объема порядка 60% составит индивидуальное жилищное строительство.
На строительство объектов народного образования денежные средства из республиканского бюджета не выделяются городу с 1992 года. Из республиканского бюджета в 1990 - 1991 годах направлялись финансовые средства на строительство школы в мкр."Жетысу-2" и школы-интерната для детей с нарушением опорно-двигательного аппарата. Завершение строительства последней позволит решить проблему обучения и лечения детей, страдающих церебральным параличом. Остались без школ районы малоэтажной застройки.
Учитывая изложенное, а также в целях выполнения Закона Республики Казахстан от 7 июня 1999 года "Об образовании" на 2000-2005 годы в местном бюджете предусматриваются денежные средства для осуществления строительства семи школ на 6286 мест, в том числе: школа по ул.Толе би, угол ул. Ш.Калдаякова; в микрорайонах "Шанырак-2", "Жетысу-2", "Думан", "Таугуль"; в пос."Акбулак", школа-интернат для детей с нарушением опорно-двигательного аппарата. Необходимо отметить, что улучшение состояния объектов городской инфраструктуры зависит от поддержки централизованного финансирования. К ним относятся метрополитен, сооружения социальной сферы, нуждающиеся в сейсмоусилении.
В 2005 году на строительство метро необходимо предусмотреть бюджет-ных средств в объеме 8,0 млрд.тенге, что в 43,4 раза больше уровня 2000 года.
В целом объем инвестиций в 2005 году составит 38,2 млрд.тенге или с ростом к 2000 году на 34,7%
ГЛАВА 2. СОЦИАЛЬНОЕ РАЗВИТИЕ.
Население, занятость и развитие трудовых ресурсов.
Анализ за 1995-1999 годы.
Положительные тенденции в экономике города отразились на демографической ситуации. В результате, в последние годы численность населения имеет устойчивую тенденцию к росту.
С 1995 по 1999 годы численность населения выросла на 19,2 тыс.человек или в среднем за год на 3840 человек и в 2000 году составит 1138,3 тыс.человек. О положительных тенденциях в демографических процессах свидетельствует анализ естественного движения населения. Так, в 1995 году естественный убыль населения составляла 1004 человека, в 1998 году - 227 человек, а в 1999 году сложилось положительное сальдо и прирост числа родившихся на 953 человека превысил число умерших. Аналогичная ситуация сохраняется в 2000 году.
Миграционные процессы характеризуются изменением сальдо миграции в положительную сторону. Если в 1995 году число выбывших на 759 человек превысило число прибывших, то в 1998 году сложилось положительное сальдо миграции в количестве 4644 человек. В 2000 году миграционный прирост составил 4,3 на 1000 человек, из которых 77,7% - трудоспособное население.

Үстiмiздегi жылдың басында қалада 200,7 мың зейнеткер тұрады, бұлар зейнетақы алады. Олардың қатары 1995 жылмен салыстырғанда 11%-ке азайды.
Жоғары оқу орындарындағы студенттер қатары осы аралықта 30,4% артты. Өткен оқу жылында 113,9 мың адам болды. ОАОҚ оқушылар қатары 12,5% және 16,8 мың адам болды. Өткен жылы жалпы бiлiм беру және кәсiптiк-техникалық мектептерде 193,2 мың оқушы оқыды.
Соңғы екi жылда халық шаруашылығының салаларында еңбек етушiлер қатары 16,4%-ке азайды (шағын кәсiпкерлiк саласын ескермегенде). Экономика саласында мынадай өзгерiстер болды: өнеркәсiпте, саудада, қызмет көрсетуде, денсаулық сақтау және әлеуметтiк қызмет саласында барлығы өзгерiссiз қалды. Қаржы қызметiндегi қызмет етушiлер үлесi 3,4-тен 3,6%-ке өстi, мемлекеттiк басқаруда - 6,9-дан 8,6%-ке, бiлiм беруде - 16-дан 18,8%-ке өстi. Осы саладағы кейбiр азаюшылық көлiк және байланыста (12-ден 8%), құрылыста 6,7-ден 5,5%, жылжымайтын мүлiк, жалға алу және қызмет көрсету кәсiпорындарында (12,8-ден 11,6%) болып отыр.
Еңбек ресурстарының көлемi 1995 жылмен салыстырғанда 1,3% төмендедi және 769,5 мың адам болып отыр. 1999 жылдың қорытындысында экономика саласында 560,2 мың адам еңбек еттi, бұл 72,8% құрайды (1995 жылға - 587,4 мың адам және 75,4%). Еңбекке тартылған тұрғындардың көбiсi iрi, орта және шағын кәсiпорындарда, ұйымдарда еңбек етедi, қала мекемелерiнде 66,8% жұмыс iстейдi, 33,2% - өз бетiмен жұмыс iстейтiндер.
Жұмыссыздар қатары 1999 жылы 90,9 мың адам құрады, 1995 жылдың деңгейiнен 32,8% көп. Үстiмiздегi жылы кедейлiк және жұмыссыздықпен күрес бағдарламасын жүзеге асыру нәтижесiнде жұмыссыздар қатары 77,3 мың адамға қысқартылады (15%).
Үстiмiздегi жылы iрi және орта кәсiпорындарда жұмыс iстеушiлер қатары 1,5 есеге көбейдi. Кәсiпорынның үлесiне - 19%, құрылысқа - 5%, көлiк пен байланысқа - 13%, сауда және автомобильдердi жөндеуге - 4%, өзгелерi - 59% тиедi.
Үстiмiздегi жылдың басынан берi 3941 адам жұмысқа орналастырылды немесе жұмыс iздеушiлердiң 27,8%. Қоғамдық жұмысқа - 9,0 мың адам тартылды. Өткен жылмен салыстырғанда 4 есе көп, олардың 7,7%-i бiлiктiлiгiн арттыруға, мамандығын көтеруге жiберiлдi.
2001-2005 жылдардың болашағы
2001-2005 жылдары көшi-қон жағдайы iшкi және сыртқы көшi-қон жұмыстарының тиiмдiлiгi есебiнен арттырылатын болады. Жыл сайын халықтың өсу саны 800 адам, көшi-қоннан өсiмi 4660 адам болады. Осының нәтижесiнде Алматы қаласы тұрғындарының орташа саны 1,8%-ке өсiп, 2005 жылы 1159 мың адам құрайды.

На начало текущего года в городе проживало 200,7 тыс.пенсионеров, получающих государственные пенсии. Их численность по сравнению с 1995 годом сократилась на 11%.
Численность студентов ВУЗов за это время выросла на 30,4% и в прошлом учебном году составила 113,9 тыс.человек. Численность учащихся в ССУЗах, соответственно, на 12,5% и 16,8 тыс.человек. В прошлом году в общеобразовательных и профтехшколах обучалось 193,2 тыс.учащихся.
За последние два года численность занятых в отраслях народного хозяйства (без учета сферы малого предпринимательства) сократилась на 16,4%. В структуре занятых в экономике произошли следующие изменения: доля занятых в промышленности, торговли и услуг, здравоохранении и социальных услугах осталась без изменений. Доля занятых в финансовой деятельности выросла с 3,4 до 3,6%, в государственном управлении - с 6,9 до 8,6%, в образовании - с 16 до 18,8%. Некоторое сокращение доли занятых наблюдается в сферах транспорта и связи (с 12 до 8%), строительства (с 6,7 до 5,5%), операций с недвижимым имуществом, аренды и услуг предприятий (с 12,8 до 11,6%).
Объем трудовых ресурсов по сравнению с 1995 годом сократился на 1,3% и составил 769,5 тыс.человек. По итогам 1999 года в отраслях экономики было занято 560,2 тыс.человек, что составляет 72,8% к объему трудовых ресурсов (в 1995г. - 587,4 тыс.чел. и 75,4% ). 66,8% занятого населения приходится на крупные, средние и малые предприятия, организации и учреждения города, 33,2% - на самозанятое население.
Численность безработных в 1999 году составила 90,9 тыс. человек, что на 32,8% больше уровня 1995 года. В текущем году в результате реализации Программы борьбы с бедностью и безработицей число безработных планируется сократит до 77,3 тыс.человек (на 15%).
В текущем году численность работающих на крупных и средних предприятиях города увеличилась в 1,5 раза. Из общей численности работников, занятых на этих предприятиях, на долю промышленности приходится 19%, строительства - 5%, транспорта и связи - 13%, торговли и услуги по ремонту автомобилей - 4% и прочих - 59%.
С начала текущего года трудоустроено 3941 человек или 27,8% от числа обратившихся. В общественные работы вовлечено более 9,0 тыс.человек с ростом к соответствующему периоду прошлого года в 4 раза. 7,7% от числа зарегистрированных безработных направлены на профессиональную подготовку и повышение квалификации.
Перспективы на 2001-2005 годы
В 2001-2005 годах прогнозируется улучшение демографической и миграционной ситуации за счет экономического роста, дальнейшего упорядочения внешней и внутренней миграции. Это позволит сохранить положительное сальдо естественного прироста населения и миграции. Ежегодно естественный прирост населения составит 800 человек, миграционный прирост - 4060 человек. В результате среднегодовая численность населения г.Алматы в рассматриваемом периоде увеличится на 1,8% и в 2005 году составит 1159 тыс.человек.

Орта бiлiм беру мектептерiндегi оқушылар саны - 2005 жылдың аяғында 200,2 мың адам болады. 2000 жылмен салыстырғанда 6,3% көп. Кәсiптiк-техникалық мектептерде және лицейлерде 11,3 мың адам оқиды немесе 2 есе көп. Орта кәсiптiк оқу орындарында 20,8 мың адам немесе 20,3%-ке көп адам оқиды.
Қаланың еңбек ресурсы осы аралықта 1,8%-ке көбейедi, 2005 жылы қала тұрғындарының 67,9% құрайды. Жыл сайынғы орта және шағын бизнестi дамыту бағдарламасы және кедейлiкпен, жұмыссыздықпен күрес бағдарламасы 613,6 мың адамды еңбекке тартады, 2000 жылмен салыстырғанда 9% көп. Кәсiпорында - 2,7%, көлiк пен байланыста - 1,1%, құрылыста -2,5%, денсаулық сақтау және әлеуметтiк қызмет саласында - 1,5%, саудада және тұрмыстық қызмет саласында - 3,5% арта түседi.
Өз бетiмен еңбек етушiлер қатары - 15,9%-ке өседi, бұлар жеке кәсiпкерлiктi, орта және шағын бизнестi қолдау есебiнен болады.
Қабылданған шаралар жұмыссыздар қатарын 2005 жылы 52 мың адамға азайтады, жұмыссыздар деңгейi 5 жылда 13,9%-тен 7,8%-ке қысқартылады.
Бiлiм беру
Кiрiспе
Осы аралықтағы басты мақсаттардың бiрi - мемлекеттiк бiлiм беру ұйымдарының аясын жаңа объектiлердi қосумен толықтыру. 5(6)-жастағы балалар мектеп алдындағы даярлықтан өтедi, оларға мемлекеттiк мiндеттi бiлiм беру қалпы бойынша маркетинг және мемлекеттiк тапсырыстарын орындау жолында бiлiм берiледi.
1995-1999 жылдарға талдама
Алматы қаласында бiлiм беру мекемелерi толығымен сақталды. 1999-2000 оқу жылдары оның аумағында 229 орта бiлiм беру мектебi, 188,0 мың адам оқушылар қатары (оның iшiнде 45 жеке мектеп, 3,9 мың оқушысы бар), 61 орта кәсiптiк мектептер, оқушылар қатары 22,05 мың адам (28 және 5,25 мың бiрлiкке сәйкес).
Сонымен қатар, қалада 10 арнайы мектеп-интернаттар бiлiм бередi. Онда 2,0 мың оқушы оқиды. 1 жасөспiрiмдердi еңбекпен оңалту орталығында 120 бала оқиды, 1 жастарды кәсiптiк оқыту орталығы, 3 балалар үйi - құрамы 500 бала, 1 психологиялық медицина педагогтық кеңес беру, 1 қалалық бiлiм беру кадрларының бiлiктiлiгiн арттыру, 1 отбасы балалар үйi, 1 жасөспiрiм мақау, саңырау балаларды оңалту мектебi (80 оқушы) бар, 25 мектептен тыс ұйымдарда 26,6 мың бала оқиды.
Мектепке дейiнгi мекемелер жүйесi 1995 жылы 40% қысқартылды және саны 167 болып 20,4 мың бала (соның iшiнде 13 арнаулы балабақша) болып отыр. Үстiмiздегi жылы мемлекеттiк қазыналық кәсiпорындар қатары 3 бiрлiкке азайды, 1170 орынды толықтырылмаған N 282, 177 және N№351 балалар бақшасы "Алтын Орда" ЖШС-ге берiлгендiктен.
1-шi мен 10-шы сыныптарға қабылдау 17,5 мың адам және 13,4 мың адам тиiсiнше. 9 бен 10-сыныптарды бiтiрушiлер 15,8 мың адам және 11,33 мың адам.

Численность учащихся в общеобразовательных школах к концу 2005 года составит 200,2 тыс.человек с ростом к 2000 году на 6,3%, в профтехшколах и лицеях - 11,3 тыс.человек или возрастет в 2 раза, в ССУЗах - 20,8 тыс.человек или на 20,3%.
Трудовые ресурсы города также увеличатся за это время на 1,8% и в 2005 году составят 67,9% населения города. Реализация ежегодных отраслевых программ развития промышленности, малого и среднего бизнеса, транспорта и связи, строительства, а программы по борьбе с бедностью и безработицей позволит постепенно увеличить численность занятого населения до 613,6 тыс.человек с ростом к 2000 году на 9%. При этом, численность занятых в сфере промышленности увеличится на 2,7%, транспорта и связи - на 1,1%, строительстве - на 2,5%, здравоохранении и социальных услуг - на 1,5%, торговли, ремонта автомобилей и бытовых услуг - на 3,5%.
Численность самостоятельно занятого населения вырастет на 15,9% за счет поддержки частной инициативы, развития малого бизнеса и совершенствования системы учета.
Принимаемые меры по сокращению безработицы приведут к уменьшению численности безработных до 52 тыс. человек в 2005 году. Уровень безработицы сократится за пять лет с 13,9% до 7,8%.
Образование
Введение
В числе основных задач на этот период определены сохранение и расширение сети государственных организаций образования за счет вновь вводимых объектов наряду с развитием частного сектора образования, обеспечение полного охвата детей 5(6) летнего возраста предшкольной подготовкой, создание условий по выполнению государственных обязательных стандартов образования, создание системы маркетинга для формирования госзаказа на подготовку специалистов.
Анализ за 1995-1999 годы.
В городе Алматы сохранена сеть учреждений образования. В 1999/2000 учебном году на его территории функционировало 229 общеобразовательных школ с контингентом учащихся 188,0 тыс.чел. (в том числе 45 - частных с контингентом 3,9 тыс. учащихся ), 61 ССУЗов и профтехшкол с численностью учащихся 22,05 тыс.чел. ( 28 и 5,25 тыс.ел. соответственно).
Кроме того, в городе действует 10 коррекционных школ-интернатов с контингентом 2,0 тыс.учащихся, 1 реабилитационный центр для трудных подростков с контингентом 120 детей, 1 центр профессионального обучения молодежи, 3 детских дома с контингентом 500 детей, 1 психолого-медико-педагогическая консультация, 1 городской институт повышения и переподготовки кадров системы образования, 1 семейный детский дом, 1 специальная коррекционная школа для глухих и слабослышащих детей (80 учащихся), 25 внешкольных организаций с контингентом 26,6 тыс.детей.
Сеть детских дошкольных учреждений с 1995 года сократилась на 40% и составила 167 с численностью воспитанников 20,4 тыс.человек (в том числе 13 гос.спецдетсадов на 1170 детей). В текущем году количество государственных казенных предприятий уменьшилось на три единицы за счет закрытия неукомплектованных детсадов № 282,177 и передачи детсада № 351 ТОО "Алтын Орда".
Прием в 1-е и 10-е классы составил 17,5 тыс.человек и 13,4 тыс. человек соответственно. Выпуск из 9- и 11-х классов - 15,8 тыс.чел. и 11,33 тыс. чел.

Осы бағытта мақсатты оқумен қамту жұмыстары атқарылуда. 1998 жылы 198 бос жүрген баланың 193-i мектепке қайтарылды. Өткен оқу жылында 145 бала анықталды, оның 136-сы мектепке қайтарылды. Бұлардың барлығы тағаммен, киiммен, аяқ киiммен және мектеп құралдарымен қамтамасыз етiлдi. Тұрмысы төмен отбасындағы балалардың барлығы тегiн оқу құралдарымен қамтамасыз етiлдi.
Мектептердi информатизациялауға көп көңiл бөлiнуде. 1998 жылдан бастап жаңа технологиялар бiлiм беру қалалық орталықтары жұмыс iстеуде. Олардың барлығы әдiстемелiк, бағдарламалық және техникалық құралдармен толығымен қамтамасыз етiлген. Бүгiн қала мектептерiнiң барлығы компьютермен жабдықталды.
Қаланың жалпы бiлiм беру мектептерi бiр қалыпты жұмыс iстеуде. Осыған қарамастан, кейбiр мектептер 2 және 3 ауысымда жұмыс iстейдi. Қаланың жаңа шағын аудандарында мектептер аз. Үстiмiздегi жылы 1994 жылдан берi бюджет қаражаттары тартылып, "Шаңырақ-2" және N№33 орта мектептiң құрылысы аяқталып, 1200 орынды екi мектеп iске қосылды.
Үстiмiздегi жылы Алматы Көлiк және коммуникация колледжiнде темiржол бағытындағы мамандар даярланатын болады. Бюджет қаражаты есебiнен N 18 кәсiптiк мектепте 30 адам қосымша бiлiм алатын болады.
Еңбек нарқының талдамасы көрсеткенiндей, қала кәсiпорындары мен ұйымдарында кәсiпкер жұмыскерлерге сұраным бар. Үстiмiздегi жылы 3,0 мың адам сұранысқа ие болды. Соңғы жылдары осы мектептерге мамандарды қабылдау азайды. Мәселен, "Элько" АҚ полиэтилендi пленкаларды жапсыру мамандарына өте қажет болып отыр. Оларды оқытатын оқу орны жоқ.
Соңғы жылдары орта бiлiм беру мектептерiнiң барлық меншiк түрiне қарамастан есеп жүргiзуi қиынға соғып отыр. Мұның өзi осы саланы дамытуға талдама жасауға қиыншылықтар келтiруде. Болашақта бұл бағытта жұмыстар атқарылады.
2001-2005 жылдардың болашағы
Алматы қаласындағы бiлiм беру жүйесiнiң көрсеткiшi 2001-2005 жылдары Қазақстан Республикасының "Бiлiм беру туралы" заң талабына және Алматы қаласы Әкiмiнiң бiлiм беру жөнiндегi Iс-қимыл жоспарына сәйкес әзiрлендi.
Болжамды бесжылдықтың аралығында мектепке дейiнгi мекемелердiң қатары жеке секторды дамыту есебiнен 2 бiрлiкке көбейедi. Осындай жұмыстардың арқасында балалардың қатары 26,09 мың адамға көбейедi. Сонымен 5-6 жастағы балалар толығымен балалар бақшасымен қамтылатын болады. Осы бағытқа Алматы қаласы Әкiмiнiң 2000 жылғы 3 шiлдедегi өкiмiмен жергiлiктi бюджеттен қосымша қаражат бөлiндi. 1 шiлдеден бастап 4594 бала мектеп алдындағы даярлықтан өтедi, олардың 1418-i мектеп аясында өтедi.

Ведется целенаправленная работа по обеспечению всеобуча. В 1998 году из 198 выявленных детей 193 были возвращены в школу. В прошлом учебном году выявлено 145 детей, из которых 136 возвращены школы. Все они обеспечены питанием, одеждой, обувью и школьной принадлежностью. Дети из малоимущих семей обеспечены бесплатными учебниками.
Значительное внимание уделяется информатизации школ. С 1998 года функционирует городской научно-методологический центр новых технологий в образовании, координирующий обеспечение учреждений образования методическими, программными и техническими средствами современного уровня. На сегодня все школы системы ГУО полностью обеспечены компьютерами.
Общеобразовательные школы города в целом размещены равномерно. В то же время в городе ряд школ перегружены и вынуждены работать в 2 и 3 смены. Новые микрорайоны города развиваются без единой школы, что вызывает социальную напряженность. В связи с чем, в текущем году впервые с 1994 года изысканы бюджетные средства на строительство 2-х общеобразовательных школ на 1200 мест в микр. "Шанырак-2" и средней школы № 33.
В текущем году при Алматинском колледже транспорта и коммуникаций создано отделение подготовки квалифицированных рабочих по профессиям железнодорожного профиля. За счет бюджетных средств восстановлен прием ПШ № 18 в количестве 30 человек в пределах общего приема в профшколы для обучения сирот и детей социально-уязвимых семей.
Как показывает анализ рынка труда, за последние годы потребность предприятий и организаций города в профессиональных рабочих кадрах стабильно растет. Только в текущем году потребность предприятий города в них составляет свыше 3,0 тыс.человек. Вместе с тем, за последние годы бюджетный прием в ПТШ значительно сокращен, а подготовка кадров по отдельным профессиям вовсе не осуществляется. Например, АО "Элко" нуждается в операторах экструдера (по изготовлению, рубке и спайки полиэтиленой пленки). Однако, обучение этой специальности отсутствует.
Необходимо отметить, что в последние годы статотчетность по общеобразовательным школам всех форм собственности не осуществляется, что существенно затрудняет мониторинг, анализ и определение перспективы развития отрасли.
Перспективы на 2001-2005 годы
Основные показатели развития системы образования г. Алматы на 2001-2005 годы разработаны в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об образовании" и планами действий акима города Алматы по вопросам образования.
В течение прогнозируемой пятилетки сеть дошкольных учреждений увеличится на 2 единицы за счет развития частного сектора. Принимаемые меры по социально-экономическому развитию города позволят сократить отток детей из ДДУ и увеличить их численность до 26,09 тысяч, прежде всего, за счет полного охвата предшкольной подготовкой детей 5(6)-ти лет на базе действующих детсадов. На эти цели распоряжением акима города от 3 июля 2000 года выделены дополнительные средства из местного бюджета. С 1 июля будут проходить обязательную предшкольную подготовку 4594 детей в возрасте 6 лет, ранее не посещающих детские сады, из них 1418 - на базе школ.

2001 жылы мемлекеттiк қазыналық кәсiпорындар қатары "Қазақстан Темiр Жолы" РМК-нiң 3 мектепке дейiнгi мекемелерiнiң қосылуы есебiнен 3 бiрлiкке көбейедi.
Жыл басынан берi "Шаңырақ-2" және N 33 мектептің бiлiм беру сыныптары есiктерiн айқара ашты.
Болашақта мектеп-интернаттардың аясы 5 және 1 бiрлiкке өсе түседi.
2001 жылы Алматы Көлiк колледжiнiң аясында кәсiптiк-техникалық мектеп ашылады. Оқушыларды қабылдау 1520-дан 3040 адамға дейiн өседi. Кәсiпкер жұмыскерлердi даярлау 2000 жылға қарағанда 2005 жылы 12,3%-ке өседi.
Колледжге қабылдау жоспары 1475 адамнан 2950 адамға артып, қала кәсiпорындары мен ұйымдарына орта бiлiмдi кадрлар қатары молығады. Сонымен бiрге кадрларды сапалы даярлауға көңiл бөлiнедi.
Қорытынды
Жоспарланған шараларды жүзеге асыру нәтижесiнде орта бiлiм беру мекемелерiндегi оқушылар қатары 5 жылда 6,3%-ке өседi, 2005 жылы 200,2 мың адамды құрайды, оның 11,3 мың адамы кәсiптiк мектептерде, 20,8 мың адамы орта кәсiптiк мектептерде бiлiм алады.
Балалар бақшасындағы бөбектер қатары 19,4%-ке өсiп, 26,0 мың бөбек құрайды.
Денсаулық сақтау
Кiрiспе
Соңғы жылдары денсаулық сақтау саласында мемлекеттiк емес және медициналық қызмет көрсетудiң салыстырмалы түрлерi жүзеге асырылды. Осы тұрғыда республиканың Конституциясы медициналық қызмет көрсету көлемiн сақтап қалды. Болашақта олардың сапасын арттырып, жеке секторды дамытуға жол ашылады.
1995-1999 жылдарға талдама
1999 жылдың соңында Алматы қаласының денсаулық жүйесi 41 жеке емханадан, 49 ауруханадан және 46 басқа медициналық мекемеден тұрады. Олардың 44-i мемлекеттiк мекеме, 86-сы мемлекеттiк қазыналық кәсiпорын, бұған қоса 176-сы мемлекеттiк емес мекемелерi тұрғындарға тиiстi денсаулық сақтау саласында қызмет көрсеттi. Оның 61-i жеке емдеу емханалары, 5 аурухана және 110 дәрiхана. Өткен жылы ҚР Iшкi iстер министрлiгiнiң орталық госпиталi қайта жабдықталды. Оған ҚР IIМ-нiң "Қазақстан РМК-ның" санаториясы қосылды. "Қазақстан Темiр жолы" РМК-ның ауруханасы мен балалар ауруханасы "Көлiк медицина қызметi" ашық акционерлiк қоғамы және "Оқу клиникалық орталығы" АҚ-на айналды.

В 2001 году ряды государственных казенных предприятий пополнятся на 3 единицы за счет передачи 3-х дошкольных учреждений РГП "Казахстан темир жолы" на баланс местного бюджета.
Для дополнительного обеспечения ученическими местами планируется к началу ожидаемого учебного года ввести в эксплуатацию две школы - в микрорайоне "Шанырак-2" и школы № 33.
В перспективе сеть общеобразовательных школ и коррекционных школ-интернатов расширится, соответственно, на 5 и 1 единицу.
В 2001 году планируется создать ПТШ на базе действующего отделения Алматинского колледжа транспорта по подготовке специалистов железнодорожного колледжа. Предполагается увеличить прием учащихся за счет бюджета в профтехшколы и профтех лицеи с 1520 до 3040 человек, что приведет к увеличению выпуска профессиональных рабочих кадров в 2005 году на 12,3% по сравнению с 2000 годом.
Прием в колледжи планируется увеличить с 1475 человек до 2950 человек
для максимального обеспечения потребности городских предприятий и
организаций в кадрах со средним образованием. При этом особое внимание
будет уделяться качеству подготовки кадров.
Заключение.
В результате реализации запланированных мероприятий контингент
учащихся в средних общеобразовательных учреждениях вырастет за пять лет на
6,3% и в 2005 году составит 200,2 тыс.чел., в профтехшколах - в 2 раза и
11,3 тыс.человек, ССУЗах - на 23% и 20,8 тыс.человек соответственно.
Численность детей в детсадах возрастет на 19,4% и составит 26,09 тыс.
человек.
Здравоохранение.
Введение.
За последние годы сфера здравоохранения претерпела значительные изменения в части развития негосударственных и альтернативных форм медицинских услуг. При этом сохранен гарантированный Конституцией республики объем медицинских услуг. В перспективе ставится задача значительно улучшить их качество и одновременно развить частный сектор.
Анализ за 1995-1999 годы.
На конец 1999 года система здравоохранения г.Алматы состояла из 41 самостоятельной поликлиники, 49 больничных и 46 прочих медицинских учреждений. Из них 44 являются государственными учреждениями, 86 - государственными казенными предприятиями. Кроме того, 176 негосударственных учреждений системы здравоохранения оказывали соответствующие услуги населению, в том числе 61 самостоятельная амбулаторно-поликлиническая организация, 5 больниц и 110 аптек. В прошлом году центральный госпиталь МВД РК реорганизован путем присоединения к санаторию РГКП "Казахстан" МВД РК. Отделенческая больница и дорожная детская больница РГП "Казахстан темир жолы" с начала текущего года преобразованы в открытое акционерное общество "Медицинская служба транспорта", а клиническая больница - в ОАО "Учебный клинический центр".

Жыл басынан берi N№5 балалар санаториясы аясында N№4 балалар үйi жұмыс iстейдi. N 17 қалалық емхананың аясында 30 орынды емдеу орны жұмыс iстейдi.
"Алматы қаласы тұрғындарының денсаулығы" Бағдарламасын жүзеге асыру оң нәтиже бередi. Туберкулезге қарсы егу толығымен орындалды, 5 жасқа дейiнгi балаларға вирусты гепатитке, дифтерияға және басқа ауруларға қарсы егу жұмыстары орындалды. Туберкулез, вирустi гепатит және жыныстық аурулардың алды алынды.
Қалада 8 отбасы емдеу амбулаториялары жұмыс iстейдi. Алғашқы медициналық көмек беру және толық ауруханаға жатудағы қаржыландыру мәселелерi қолға алынды.
Медициналық қызмет көрсету саласындағы қымбат қызмет көрсету үлесi азаюда. Оның орнына жаңа әдiстегi қызмет көрсету аясы өсуде. 1999 жылдың нәтижесiнде 1997 жылмен салыстырғанда төсек-орын айналымы жылына 26,4-тен 29,6 адамға артты. 1000 адамға шаққанда күндiзгi стационарларда адамдарды емдеу 21-ден 30 адамға артты. 1000 адамға шаққанда үйде көмек беру 20-дан 29 адамға өстi. Емханалар ауысымда 80-нен 86%-ке дейiн қызмет көрсетедi.
Салауатты өмiр салтын қалыптастыруға көптеген жұмыстар атқарылды. Үстiмiздегi жылы Алматы қаласы Әкiмiнiң шешiмiмен Денсаулық күнi жарияланды. Салауатты өмiр салтын қалыптастыру қалалық орталығы жұмыс iстейдi. Бұлар өз қызметтерiн 7 бағдарлама бойынша атқарады: "Қаланың саулығы", "Тәрбие беру мектебi", "Медициналық кабинет", "Сенiм кабинетi", "Жастар нашақорлыққа және есiрткiге қарсы", "Туберкулезсiз өмiр сүру", "Денi сау сәби бөлмесi". "Вечерний Алматы" және "Алматы ақшамы" газеттерiнде арнайы айдарлар ашылды. Қала емханаларында 25 денсаулықты нығайту орталықтары жұмыс iстейдi.
Оқу орындарында оқушыларды салауатты өмiр салтына баулуда барлық жастар жұмылдырылуда. Жастардың есiрткiге қарсы қозғалыстары жұмыс iстей бастады.
Бала мен ананың денсаулығына көп көңiл бөлiндi. Үстiмiздегi жылы I республикалық "Қамқор" орталығы ашылды. Америкалық әрiптестермен бiрлесiп, әйелдердiң денсаулығы қалалық орталығы құрылды.
2001-2005 жылдардың болашағы
2001-2005 жылдарға арналған индикативтiк жоспар "Алматы қаласы тұрғындарының 1999-2005 жылдарға арналған денсаулығы" қалалық Бағдарламасын жүзеге асыру арқылы құрылды. Осыған сай, есептi жылдары 10 қалалық қазыналық коммуналдық кәсiпорындарды жекешелендiру көзделдi. Оның iшiнде - 7 отбасы емдеу амбулаториясы және 3 тiс емдеу емханалары бар.
Болжамды кезеңде алғашқы дәрiгерлiк көмек көрсету жақсара түспек. Оның iшiнде наркология, онкология, жұқпалы ауру және басқалар бар. Осы емханаларды қаржыландыру көзделуде. 2001 жылы перзентханалардың бiрi жекешелендiрiлуiне байланысты мемлекеттiк қазыналық коммуналдық кәсiпорындардың бiрi 1 бiрлiкке қысқарады. Осы аралықта мемлекеттiк және мемлекеттiк қазыналық медициналық мекемелер жүйесi 11 бiрлiкке қысқартылады.
Кепiлдi көлемде 2001 жылы медициналық көмек беру арқасында қосымша жабдықтар алғызуға 1,0 млрд. теңге бөлiнедi. Сонымен бiрге 27 iрi медициналық мекемелердi күрделi жөндеуден өткiзу жоспарлануда.
Қорытынды
Болжамды кезеңде денсаулық сақтау мекемелерiнiң жүйесi аса көп
өзгерiске ұшырамайды. Ерекше назар сапалы медициналық көмек беруге
аударылады. 2005 жылдың соңында мемлекеттiк құрылымдағы дәрiгерлердiң
қатары өсе түсуiнен, олардың мемлекеттiк емес сектордағы қатары 8,9%-тен
25%-ке өсе түстi.
Кепiлдi медициналық көмек беру көлемi осы аралықта 56,%-ке ұлғаяды,
ақылы қызмет 28,9%. Оның iшiнде денсаулық сақтау саласында 80,8%-тен
27,2%-ке азаяды.
Басқа әлеуметтiк қызметтер
Мәдениет
Кiрiспе
Алматы қаласы республиканың мәдени орталығы болып табылады. Әкiмшiлiктiң бұл тұрғыдағы жұмысы Алматы қаласының мәдениеттi дамыту кеңейтiлген бағдарламасын қабылдауға арналды, бұл жақын арада қалалық Мәслихаттың сессиясында қаралады.
1999 жылдың талдамасы

С начала года на базе детского санатория № 5 действует Дом ребенка № 4, на базе поликлиники № 17 - хоспис на 30 коек.
Положительные результаты дает реализация программы "Здоровье населения г.Алматы". Обеспечен 100%-й охват новорожденных вакцинацией против туберкулеза, всем детям до 5-ти лет делаются прививки от вирусного гепатита, дифтерии и других болезней, значительно снижена заболеваемость туберкулезом, вирусным гепатитом и венерическими заболеваниями.
Внедрены подушевое финансирование первичной медико-санитарной помощи, сооплата больных при плановой госпитализации, финансирование стационарной помощи по клинико-затратным группам. Функционирует 8 семейно-врачебных амбулатории, которые оснащены современным оборудованием.
В структуре медицинских услуг сокращается доля дорогостоящей стационарной помощи и, соответственно, растут объемы новых форм оказания услуг. В результате, в 1999 году по сравнению с 1997 годом: оборот койки вырос с 26,4 до 29,6 человек в год; охват населения лечением в дневных стационарах - с 21 до 30 человек на 1000 жителей; охват лечением на дому - с 20 до 29 человек на 1000 жителей; загруженность поликлиник в смену - с 80 до 86%.
Большая работа ведется по формированию здорового образа жизни. В текущем году решением акима Алматы объявлен городом здоровья. Действует городской центр проблем формирования здорового образа жизни, который осуществляет свою деятельность по 7-ми приоритетным программам: "Здоровье города", "Школа нравственности", "Медицинский кабинет", "Кабинет доверия", "Молодежь против СПИДа, наркотиков и табакокурения", "Жизнь без туберкулеза", "Кабинет будущего здорового ребенка". В газетах "Вечерний Алматы" и "Алматы акшамы" открыта специальная рубрика. В поликлиниках города функционируют 25 центров укрепления здоровья.
В учебных заведениях организована массовая работа по приобщению учащихся здоровому образу жизни через развитие физкультуры и спорта, создано молодежной движение "Тинейджеры против СПИДа и наркотиков".
Большое значение отводится охране здоровья матери и ребенка. В текущем году открыт первый в республике кризисный центр "Забота", которая оказывает поддержку женщинам, подвергшимся насилию. Совместно с американскими партнерами создан городской центр здоровья женщин.
Перспективы на 2001-2005 годы.
Индикативный план на 2001-2005 годы составлен с учетом реализации городской программы "Здоровье населения г.Алматы на 1999-2005 годы". В соответствии с ней в течение оценочного года планируется приватизировать 10 городских казенных коммунальных предприятий, в том числе 7 семейных врачебных амбулаторий и 3 стоматологические поликлиники.
В прогнозируемом периоде продолжится работа по совершенствованию первичной медико-санитарной помощи, укреплению социально-значимых служб здравоохранения: наркологической, инфекционной, онкологических и др., переориентации финансирования здравоохранения с дорогостоящей стационарной помощи на амбулаторно- поликлиническую.
В 2001 году в связи с приватизацией одного из родильных домов количество государственных казенных коммунальных предприятий сократится на единицу. В целом за этот период сеть государственных и государственных казенных медицинских учреждений системы здравоохранения г.Алматы сократится на 11 единиц.
Для улучшения качества гарантированного объема медпомощи в 2001 году планируется дополнительное приобретение рентгологического, хирургического, анестезиологического, акушерского и другого оборудования на общую сумму 1,0 млрд.тенге. Планируется также капитально отремонтировать 27 крупных медучреждений ( БСМП, ЦГКБ, горбольниц № 1,4,5,7 и ряда детских и др. стационаров), приобрести мягкий инвентарь, медикаментов и улучшить питание в медучреждениях.
Заключение.
За прогнозируемый период сеть учреждений здравоохранения существенных изменений не притерпит. Особое внимание будет уделено внедрению новых форм и качеству медицинских услуг. К концу 2005 года при умеренном темпе роста численности врачей и среднего медперсонала в госструктурах прогнозируется значительное их увеличение в негосударственном секторе - на 8,9% и 25% соответственно.
Объемы гарантированной медицинской помощи за этот период по территории города увеличатся на 56,5%, платных услуг - на 28,9%, в том числе по системе здравоохранения г.Алматы, соответственно, на 80,8% и 27,2%.
Другие социальные услуги.
Культура.
Введение.
Город Алматы является культурным центром республики. Деятельность акимата в этой сфере направлена на сохранение и развитие сложившегося потенциала. В этих целях разработана программа развития культуры в г.Алматы на перспективу, которая в ближайшее время будет рассмотрена на сессии городского маслихата.
Анализ за 1999 год.

Алматы қаласының аумағындағы мәдениет мекемелерiнiң аясында 75 мемлекеттiк және 27 мемлекеттiк емес мәдениет ұйымдары бар. Оған қосымша 12 дискотека мен 36 түнгi клубтар жұмыс iстейдi.
Мемлекеттiк мәдениет жүйесiнде 31 кiтапхана, 11 мұражай, 9 театр, 11 концерт ұйымдары мен филармония, 3 Мәдениет сарайы, 3 кинотеатрлар мен 4 киноқондырғылар, Алматы хайуанаттар паркi, Армия Орталық үйi, 28-панфиловшылар саябағы бар. Олардың 24 ұйымы республикалық бюджеттiң балансында, 10-ы министрлiктер мен ведомстволарда, 2-уi Алматы облыстық бюджетiнде және 35-i қалалық бюджеттiң балансында.
Соңғы жылдары бюджеттiң тапшылығына байланысты кiтапханалар қатары 49 бiрлiктен 24 бiрлiкке азайды.
Үстiмiздегi жылдың сәуiр айында республикада алғашқы болып, Қазақстан Жазушыларының кiтапханасы ашылды. Мәдениеттi қолдау жылы шеңберiнде театрларға нақты көмек көрсетiлдi. Осы ретте Абай атындағы Мемлекеттiк академиялық опера театры қайта жөндеуден өттi. Оған қоса, Әуезов пен Лермонтов қайта жарақтандырылды. "ОЗАТ АХБК" Мәдениет сарайын Сац атындағы жасөспiрiмдер театрына беру көзделдi.
Сонымен қатар, республикадан бөлiнетiн қаржының жетiспеуiнен Ұйғыр музыкалық-комедия театрының Немiс, және Корей театрларының жөнделуi созылуына байланысты қолайсыз жайларда жұмыстарын жалғастыруда.
Үстiмiздегi жылы мұражайлардың қатары 1 бiрлiкке қосылды. Олимпиадалық Қазақстан спортшыларының мерейiне арналған мұражай ашылды. 2000 жылға арналған мәдениет шараларында ҚР Президентiнiң мұражайы ашылуы жоспарлануда. Сонымен бiрге алтын және құнды байлықтар мұражайы Мемлекеттiк орталық мұражайын жалға алып, жұмыс iстеуде. Сәтбаев атындағы мұражайдың әлi де өз мекенi жоқ.
Қалада 14 филармония мен концерт ұйымдары бар. Оның 7-уi республикалық бюджетте, 1-уi облыстық бюджетте, 1-уi қалалық бюджетте, 2-ведомстволық ұйымдар және 3-уi шаруашылық негiздегi жеке құрылымдар. Барлық мемлекеттiк ұйымдар қаржы тапшылығын бастан кешуде.
Соңғы жылдары қаланың 19 кинотеатрында 3 мемлекеттiк және 2 жеке кинотеатр жұмыс iстеуде. Үстiмiздегi жылы инвестицияның тартылуынан "Рахымжан" ЖШС және "Отау Плюс" компаниясы "Арман" "Сарыарқа", "Алатау" кинотеатрларын iске қосты. Жақын арада "Байқоңыр" кинотеатры iске қосылады. "Целинный" кинотеатрында алғашқы мульткешенi iске қосылады. Сонымен қоса, Республика сарайы мен Әуезов академиялық драма театрында киноқондырғылар жұмыс iстейтiн болады.
1998 жылы 4 Мәдениет үйлерi, 1 (п.Трудовик) қоғамдық өзiн-өзi басқару комитетiнiң балансына берiлдi. Алматы қаласы Әкiмiнiң 1999 жылғы 10 қыркүйектегi N№821 шешiмiмен Өжет поселкесiндегi Зағиптар қоғамының және Саңыраулар қоғамының Мәдениет үйлерi "Демалыс" мемлекеттiк коммуналдық қазыналық кәсiпорнына бiрiктiрiлдi. Бұған қоса, қалада 2 ведомстволық Мәдениет үйi, "Алтын Диiрмен" МҮ¶және "АРО-1" МҮ¶жұмыс iстейдi.
Үстiмiздегi жылы Алматы хайуанаттар паркiнiң аумағындағы құрылыс қайта жалғасты. Мұндағы жыл сайынғы табыс 10,0 млн. теңге.
Соңғы жылдары мәдениет салалары стат есепсiз қалды. Мұның өзi бұл саладағы жағдайды толық бiлуге қиындық туғызады. Мұның жұмысын жандандыру үшiн республика деңгейiндегi мәдениет саласының статистикалық есеп беру әдiсiн жандандыра түскен жөн.
2001-2005 жылдардың болашағы
Осы аралықта мемлекеттiк мәдениет ұйымдарының жүйесi өткен жылғы деңгеймен тең. Осы аралықта 4 кинотеатр қосылады. Бұлардағы ақылы қызмет 6,0 млн. теңге болмақ. Ал хайуанаттар паркiндегi ақылы қызмет жыл сайын 10,0 млн. теңге болады.
Негiзгi көңіл мемлекеттiк мұражайлардың, театрлардың, филармониялар мен концерттiк ұйымдардың және кiтапханалардың материалдық аясын ұлғайтуға бөлiнедi.
Дене шынықтыру және спорт
Кiрiспе
Жақын арадағы басты мақсат - болашақта қала тұрғындарын бұқаралық спортпен шұғылдануға жұмылдыру, сондай-ақ салауатты өмiр салтын насихаттау.
1999 жылдың талдамасы

Сеть учреждений культуры на территории г.Алматы в прошлом году охватывала 75 государственных и 27 негосударственных организаций культуры. Кроме того, в городе культурно-развлекательные услуги оказывают 12 дискотек и 36 ночных клубов.
Государственная система культуры состояла из 31 библиотеки, 11 музеев, 9 театров, 11 концертных организаций и филармоний, 3 домов культуры, 3 кинотеатров и 4 киноустановок, Алматинского зоопарка, Центрального дома Армии и парка имени 28-ми гвардейцев-панфиловцев. Из них 24 организации находятся на балансе республиканского бюджета, 10 - министерств и ведомств, 2 - алматинского областного бюджета и 35 - на балансе городского бюджета.
Недостаточное выделение бюджетных ассигнований за последние несколько лет привело к значительному сокращению сети библиотек, финансируемых из местного бюджета, за последние годы она сократилась с 49 единиц до 24. В рамках мероприятий по проведению Года поддержки культуры объявлена акция поддержки библиотек "В ХХI век - с книгой", цель которой - пополнить книжный фонд и приобрести компьютерную и оргтехнику. В апреле т.г. в городе открыта первая в республике библиотека казахстанских писателей.
В рамках Года поддержки культуры разработаны мероприятия, направленные на оказание предметной помощи театрам. В настоящее время ведется работа по реконструкции Государственного Академического оперного театра им.Абая, завершение которой планируется на конец текущего года. Выполнен ремонт здания Дворца республики, благоустраиваются территории академических театров им.Лермонтова, им.Ауэзова. Рассматривается вопрос передачи Дворца АХБК "ОЗАТ" театру юных зрителей им.Сац, в связи с чем в последующие годы количество негосударственных концертных организаций сократится на одну единицу.
Вместе с тем, из-за недостаточности финансовых средств из республиканского бюджета затянулась реконструкция республиканского уйгурского театра музыкальной комедии, немецкий и корейский театры продолжают работать в неприспособленных помещениях. Сценическое, звуко и светооборудование театров находятся в физически и морально устаревшем состоянии.
В текущем году сеть музеев увеличилась на одну единицу в связи с открытием музея в честь славы казахстанских спортсменов и олимпийцев. В соответствии с планом действий аппарата акима города по развитию культуры на 2000 год планируется открытие Музея Президента РК. Вместе с тем, музей золота и драгоценности продолжает арендовать зал у Центрального Государственного музея. Не имеет своего помещения и музей им. Сатпаева.
В городе действует 14 филармоний и концертных организаций, в том числе 7 - финансируемых из республиканского бюджета, 1 - областного бюджета, 1 - городского бюджета, 2 - ведомственные организации и 3 - работающих на хозрасчетной основе или частных структур. Все государственные организации испытывают острый недостаток финансовых средств.
За последние годы из 19 кинотеатров города действовало лишь 3 государственных и 2 частных кинотеатра. В текущем году в результате привлечения инвестиций ТОО "Рахимжан" и компании "Отау плюс" задействованы кинотеатры "Арман", "Сары арка" и "Алатау". В ближайшее время планируется восстановить деятельность кинотеатра "Байконур", открыть первый мультиплекс в кинотеатре "Целинный".
Кроме того, восстановлена деятельность киноустановок во Дворце Республики и в академическом драмтеатре им. Ауэзова.
Из действовавших в 1998 году 4-х Домов культуры 1 (п.Трудовик) передан на баланс Комитета общественного самоуправления. Дома культуры Казахского общества слепых, Казахского общества глухих и в пос. Ужет решением акима г.Алматы № 821 от 10.09.99г. объединены в государственное коммунальное казенное предприятие "Демалыс". Кроме них в городе функционирует 2 ведомственных дома культуры - ДК АРО-1 и ДК "Алтын Диирмен".
В текущем году изысканы средства на завершение строительства террариума Алматинского зоопарка. Ежегодный доход от платных услуг зоопарка составит порядка 10,0 млн.тенге.
За последние несколько лет сфера культуры полностью осталась вне статотчетности, что значительно осложняет мониторинг ситуации в этой области, особенно в частном секторе. Для полноценного и объективного анализа развития культуры считаем необходимым включить в формы статотчетности республики основные показатели по системе культуры.
Перспектива на 2001-2005 годы.
В рассматриваемом перспективе сеть государственных орга-низаций культуры сохранится в целом на уровне текущего года. За этот период будет задействовано 4 кинотеатра, ежегодный объем платных услуг по кинотеатрам составит более 6,0 млн.тенге. В результате завер-шения реконструкции террариума зоопарка алматинского зоопарка ежегодный доход от его платных услуг достигнет 10,0 млн.тенге.
Основное внимание будет уделено укреплению материально-технической базы государственных музеев, театров, филармонии и концертных организаций, театров и библиотек.
Физическая культура и спорт
Введение.
Основной задачей в настоящее время и на перспективу является массовое вовлечение населения города в занятия физкультурой и спортом, а также дальнейшая пропаганда здорового образа жизни.
Анализ за 1999 год.

Қалада дене шынықтыру мен спортқа барлық жағдай жасалған. Мұнда 926 бiрлiк жұмыс iстейдi. Оның 831-мемлекеттiк, 4-еуi республикалық бюджет балансында, бұлар "Медеу" спорт кешенi, Балуан Шолақ атындағы "Спорт және мәдениет сарайы" РМҚК, "Достық" оқу-спорт кешенi және "Орталық жүзу бассейнi" РМҚК.
Бұған қоса, 356 дене шынықтыру спорт бiрлестiктерi, 179 әуесқойлар клубы және 11 балалар мен жасөспiрiмдер спорт мектептерi жұмыс iстейдi.
Мәселен, "Спутник" республикалық спорт колледжiнiң стадионы, "Сайран" дене шынықтыру-сауықтыру кешенi жөндеудi талап етедi.
Бүгiнге дейiн 9 спорт ғимараты объектiлерi жекешелендiрiлiп, шаруашылық есепте жұмыс iстейдi.
2001-2005 жылдың болашағы
2001-2005 жылдардың болашағы Алматы қаласында спорт пен дене шынықтыруды дамыту тұжырымдамасына сәйкес әзiрлендi. Ең басты мiндеттердiң бiрi - тұрғындардың денсаулығын нығайту. Алдымен жастарды спорт және сауықтыру кешендерiн кеңiнен тарту арқылы және де басты мiндет - ол олимпиадалық ойындарға алматылық спортшыларды кеңiнен қатыстыру.
Болжамды мезгiлде спорт ғимаратының жүйелерiн қайта жабдықтауға көңiл бөлiнген. Жыл сайын 10 жуық спор ғимараттары iске қосылып, кәсiпорындар мен ұйымдардың қаражаты есебiнен қаржыландырылатын болады. Бұған қосымша, жыл сайын дене шынықтыру бiрлестiктерi, қоғамдар, клубтар, әртүрлi ойын федерациялары құрылатын болады.
2005 жылдың соңында спорт ғимараттарының жүйесi 5,2% (оның iшiнде мемлекеттiк емесi - 52,6%), дене шынықтыру спорт бiрлестiктерi - 22,4%, кәсiпкерлiк одақтар мен федерациялар - 80,6%, жасөспiрiмдер спорт мектебi - 63,6% құрайды.
Кедейшiлiкпен күрес
Кiрiспе
Алматы қаласында соңғы жылдары зейнетақыны, жәрдемақыны және жалақы төлеуде ешқандай қарыз жоқ. Әр адамға шаққанда қала бойынша табыс ортақ республикалық табыстан аса түседi. Бұған қарамастан, әлеуметтiк қолдауды талап етушiлер қатары бар. Сондықтан кедейшiлiкпен күрес жүргiзудегi басымдылық осы тұрғыда қабылданған қала бағдарламасын жүзеге асыру және тұрғындарды әлеуметтiк қорғау болып табылады.
1995-1999 жылдардың талдамасы
1995 жылдан берi халықтың ақша табысы былай талданады: орта айлық жалақы орта және iрi кәсiпорындарда - 5822 теңгеден 15344 теңгеге өскен, бұл 2,6 есе (долларлық бағамда - 16%), айлық зейнетақының орта мөлшерi - 1677 теңгеден 4554 теңгеге дейiн немесе - 2,7 есе (19,6%), осы аралықта жалақы ең аз жалақы 262 теңгеден 2680 теңгеге өстi немесе 10 есе (4,5 есе), нақты жалақы индексi 1995 жылы - 4,7%-ке қысқартылды, 1999 жылы - 3,3%-ке өсе түстi.
1999 жылы зерттелген отбасыларындағы табыс 1995 жылмен салыстырғанда 3066,5 теңгеден 6056 теңге құрайды. Зерттелген отбасыларының табыс көлемiнiң iшiндегi негiзгi табыс жалақы болып табылады. 1995 ж. 82,3%-тен 72,6%-ке төмендедi. Бұл жағдайда, оның көрсеткiшi 1995 жылы 82,3%-ке, 1999 жылы, ал басқа табыстар тиiсiнше 9,6%-тен 20,4%-ке өстi.

В городе развита инфраструктура для физкультуры и спорта. Сеть спортивных сооружений в текущем году составила 926 единиц, в том числе государственных - 831, из них 4 объекта находятся на балансе республиканского бюджета. Это - высокогорный спортивный комплекс "Медеу", РГКП "Дворец спорта и культуры им.Б.Шолака", РГКП "Учебно-спортивный комплекс "Достык"" и РГКП "Центральный плавательный бассейн".
Кроме того, действует 356 физкультурно-спортивных объединений, 179 любительских клубов и 11 детско-юношеских спортивных школ.
Основные спортивные объекты в целом находятся в удовлетворительном состоянии, однако отдельные сооружения требуют капитального ремонта. Например, республиканский колледж спорта, стадион "Спутник", физкультурно-оздоровительный комплекс "Сайран".
На сегодня приватизировано и действует на хозрасчетной основе 9 объектов спортсооружений.
Перспективы на 2001-2005 годы.
Прогноз на 2001-2005 годы составлен с учетом реализации Концепции развития физической культуры и спорта в г.Алматы до 2005 года. В числе основных задач - физическое укрепление здоровья населения, в первую очередь, молодежи через широкую пропаганду физкультуры и спорта, развитие сети физкультурно-оздоровительных и спортивных объектов, укрепление и развитие их материально-технической базы. Не менее важная задача для поднятия престижа страны - подготовка алматинских спортсменов к участию в Олимпийских играх.
В прогнозируемом периоде предусматривается расширение сети спортсооружений за счет оборудования спортзалов в приспособленных и полуподвальных помещениях, строительства плоскостных спортплощадок. Ежегодно планируется ввод в строй свыше 10-ти спортсооружений за счет средств бюджета и привлечения средств предприятий и организаций. Также ежегодно предусматривается дополнительное открытие и создание физкультурно-спортивных объединений, обществ, клубов, федераций по видам спорта и детских спортивных школ.
К концу 2005 года предусматривается увеличить сеть спортивных сооружений на 5,2% ( в том числе негосударственных - на 52,6%), физкультурно-спортивных объединений - на 22,4%, профессиональных союзов и федераций - на 80,6%, юношеских спортивных школ - на 63,6%.
Борьба с бедностью.
Введение.
Город Алматы за последние несколько лет стабильно не имеет задолженности по выплате пенсий, пособий и заработной платы работникам организаций, финансируемым из местного бюджета. Среднедушевые доходы по городу превышают среднереспубликанские. Вместе с тем, численность нуждающихся в социальной поддержке остается значительной. Поэтому, одним из приоритетов в деятельности является борьба с бедностью и безработицей через реализацию городских программ создания новых производств, борьбы с бедностью и безработицей и социальной защиты малоимущих и т.д.
Анализ за 1995-1999 годы.
Анализ денежных доходов населения с 1995 года свидетельствует о следующих тенденциях: среднемесячная номинальная зарплата на средних и крупных предприятиях города выросла с 5822 тенге до 15344 тенге или в 2,6 раза (в долларовом эквиваленте - на 16%); средний размер месячной пенсии - с 1677 тенге до 4554 тенге или в 2,7 раза (на 19,6%), минимальная зарплата за этот период выросла с 262 тенге до 2680 тенге или в 10 раз (в 4,5 раза), индекс реальной зарплаты - в 1995 году сократился на 4,7%, а в 1999 году - вырос на 3,3%.
В 1999 году среднедушевой доход в обследуемых семьях составил 6056 тенге против 3066,5 тенге в 1995 году. В структуре среднемесячных денежных доходов в обследуемых семьях города основная доля приходится на заработную плату. При этом удельный вес ее снизился с 82,3% в 1995 году до 72,6% в 1999 году, а доля прочих доходов выросла, соответственно, с 9,6% до 20,4%.

Ақша шығынының аясында тамақтандыруға қаражат 54,9%-тен 44,5%-ке азайтылды, коммуналдық қызмет көрсету төлемi 6,1%-тен 18,4%-ке өстi.
Зерттелген отбасыларындағы табыстар мен шығындар көлемi республика деңгейiнен екi есе артып отыр.
Әлеуметтiк қолдау мақсатында зейнеткерлерге және мүгедектерге екi аумақтық Қайырымдылық орталығы жұмыс iстеуде.
Ұлы Отан соғысының мүгедектерiне және олармен теңестiрiлгендерге 1995 және 2000 жылдары 449 автомашина бөлiндi, 1999 жылы жергiлiктi бюджет қаражатынан 99 мүгедек арбалары алынды.
Өткен жылы бюджеттен тыс көздерден 1,4 млрд. теңгеге әлеуметтiк көмек көрсетiлдi. Қалалық бюджеттен зейнетақы мен жәрдемақыға 1,3 млрд. теңге бөлiндi, оның iшiнде тұрғын үй көмегiне 157,7 млн. теңге бөлiндi.
Алматы қалалық Мәслихатының шешiмiне сай үлкен жастағы зейнеткерлерге 1998 жылы арнайы қалалық жәрдемақы 0,5 айлық есеп көрсеткiшiмен берiледi. Үстiмiздегi жылы бұл мақсатқа 45,0 млн. теңге бөлiндi. Жоғарыда аталған екi аумақтық Қайырымдылық орталығында 1300 адам есепте тұрады. Аудандық аумақтық орталықтарда 33 бөлiмше жұмыс iстейдi, оларда 3000 адам есепте тұрады. Қалада бұған қоса, интернат үйi және балаларға арналған интернат бар, мұнда 770 адам есепте тұрады.
2001-2005 жылдардың болашағы
Болжамдық аралықта кедейшiлiкте қалған тұрғындар қатары 138,1 мың адамнан 115 мың адамға азайтылды немесе 16,7%. Бұл салада тұрмысы төмен отбасыларын әлеуметтiк қолдау саясаты жүзеге асуда. Мұның нәтижесiнде жергiлiктi бюджеттен әлеуметтiк көмекке 1452,5 млн. теңгеден 2159,8 млн. теңгеге немесе 48,7% өстi. Бұл бағытта тұрмысы төмен отбасыларына мемлекеттiк қолдау көрсету 2001 жылы да жалғаса түседi.
2005 жылы тұрғын үй көмегiн 60 мың отбасы алады. Отбасына орташа көмек мөлшерi 1026,6 теңгеге өседi. Бұл 2000 жылмен салыстырғанда 29,7%-ке көп.
Нақты еңбек жалақысы аталған мерзiмде 2,6%-тен 4,6%-ке өсе түседi.
Экология
Кiрiспе
Алматы қаласы республиканың қалалары iшінде экологиялық жағынан сауықтыруды талап етедi. Жыл сайын қала ауасына 180 мың тонна әртүрлi қышқыл заттар тарайды, мұның 90%-i қала көлiгiнiң үлесiне тиедi. Жыл сайын орта есеппен алғанда оңтүстiк астананың орталық аудандарына, әсiресе қыс кезiнде тиедi.

В структуре денежных расходов расходы на питание сократились с 54,9% до 44,5%, на оплату коммунальных услуг выросли с 6,1% до 18,4%.
Объемы денежных доходов и расходов в обследуемых семьях города в 2 раза превышают их уровень в среднем по республике.
В целях организации социальной поддержки одиноких пенсионеров и инвалидов действуют 2 территориальных центра благотворительности.
Инвалидам ВОВ и приравненным к ним лицам с 1995 по 2000 год выделено 449 автомашин. В 1999 году за счет средств местного бюджета приобретено 99 инвалидных кресел-колясок для нуждающихся в них.
В прошлом году за счет всех внебюджетных источников оказана социальная помощь нуждающимся на общую сумму 1,4 млрд.тенге. Из городского бюджета на выплату всех пенсий и пособий выделено 1,3 млрд.тенге, в том числе на выплату жилищной помощи - 157,7 млн.тенге.
В соответствии с решениями Алматинского городского маслихата пенсионерам по возрасту с 1998 года выплачивается специальное городское пособие в размере 0,5 месячного расчетного показателя. В текущем году на эти цели ежемесячно из средств городского бюджета выделяется 45,0 млн.тенге.
В целях организации социальной поддержки пожилым, одиноким гражданам и инвалидам функционирует 2 территориальных центра благотворительности, обслуживающих более 1300 человек. При районных территориальных центрах действует 33 отделения социальной помощи на дому, обслуживающих около 3000 одиноких пенсионеров и инвалидов. Действует городские дома-интернаты для престарелых инвалидов и глубоко умственно отсталых детей, в которых содержатся 770 человек.
Перспективы на 2001-2005 годы.
В прогнозируемом периоде численность населения, оказавшегося за чертой бедности, сократится со 138,1 тыс.чел. до 115 тыс. человек или на 16,7%. При этом, продолжится проведение политики поддержки малоимущих слоев населения. В результате, объем средств, направляемых из местного бюджета на социальную помощь вырастет со 1452,5 млн.тенге до 2159,8 млн.тенге или на 48,7%. Наряду с умень-шением численности лиц, оказавшихся за чертой бедности, сохранится общее количество малоимущих лиц, охваченных государственной поддержкой, практически на уровне 2001 года.
Жилищную помощь будут получать в 2005 году 60 тыс. семей, при этом средний размер помощи семье составит 1026,6 тенге или с ростом на 29,7% к уровню 2000г.
Индекс реальной зарплаты за рассматриваемый период вырастет с 2,6% до 4,6%.
Экология
Введение.
Город Алматы относится к числу наиболее экологически неблагоприятных городов республики. Ежегодно в атмосферу города выбрасываются более 180 тыс.тонн различных вредных веществ, более 90% которых приходится на транспортные средства. В среднем за год наибольшее загрязнение воздуха отмечается в центральных районах и южной части города, особенно в зимний период времени.

Алматы қаласы Қазақстан қалаларының арасында ластанудан 1992-1996 жылдары Лениногорск қаласынан кейiнгi екiншi орында болған, ал 1997 жылы төртiншi орынды алды.
Өзен арналарының аясы да тазалықты қажет етедi. Оларды ластау қаланың кәсiпорындарына, жеке тұрғын секторларына, автожанар май станцияларына, автотұрақтар үлесiне тиедi.
Сонымен қатар Алматы қаласының ауасын өндiрiстiк қалдықтар да ластай түсуде. Алматы қаласында iрi кәсiпорындардың жұмысынан және кейбiреулерiнiң тұрмыстық қалдықтарды қайта өңдеу салдарынан арнайы техникалар мен қуаттылықтар жетiспеуде. Әсiресе, өнеркәсiп тұрмыстық және басқа қалдықтарды қаладан тысқары шығару мәселесi күн тәртiбiнде тұр.
Қалада экологиялық жағдайды сауықтыру мақсатында 2015 жылға дейiн "Таза ауа - жанға дауа" атты қалалық бағдарлама асырылатын болады.
1999 жылдың талдамасы
Алматы қаласын сумен жабдықтау жер асты суларының есебiнен жүзеге асырылады (35%), Талғар елдi мекенiнде (40%) және Үлкен Алматы өзенiнiң үстiңгi қабаты (23%) және Кiшi Алматы (2%). 1999 жылы табиғи объектiлердiң су көлемi ең көлемi 289,72 млн. ш.м. болды, 1998 жылмен салыстырғанда 25,1 млн. ш.м.-ге азая түстi. Бұдан үстiмiздегi жылы осы су жабдықтау көлемiн 300,0 млн. ш.м.-ге арттыра түсу көзделуде. Бұған "Су канал" КМК өз үлесiн қоспақ.
Қалада лай сулар әлi де үлкен арналарға құйылуда. Осы салада "Алпам" АҚ жұмыс iстеуде.
19,0 гектар жер алқабын қайта өңдеудi талап етедi. Үстiмiздегi жылы "Алатау" поселкесiндегi алаңы 9,0 гектар жер қайта өңделдi, оған қала бюджетiнен 2,5 млн. теңге бөлiндi. Соңғы 4 жыл iшiнде "Ремизовка" шатқалындағы қоқыс алаңы қайта өңделдi. Сонымен бiрге "Көктөбе" маңайы және қаланың оңтүстiк батыс аумағы қайта тазаланды. "Дорожник" шағын ауданының маңындағы 10,0 гектар алаңға "Парасат" ААҚ орналасты. Бұлар барлығы 11,0 млн. теңгенiң қызметiн атқарады, соның iшiнде 2001 жылы - 1,5 млн. теңге, 2000 жылы - 3,68 млн. теңге, 2003 жылы - 3,3 млн. теңге, 2004 жылы - 2,3 млн. теңгеге қоқыстарды өңдеуде сол жылдардың бағасы мен шарттарына сәйкес қалаға қызмет көрсетедi.
1999 жылы Алматы қаласының даму Бас жоспары шеңберiнде қала аумағында табиғатты қорғау объектiлерiн орналастыру жұмысы "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәртебесiне" сай жүргiзiледi. Бұл жұмыстарға қала бюджетiнен қаражат бөлiндi. Қазiргi уақытта 6 республикалық және жергiлiктi маңызы бар мекемелер жұмыс iстейдi. Олар - Ботаникалық бақша (104,0 гектар), Алматы хайуанаттар паркi (39,8 гектар), Жаңғақ рощасы (16,0 гектар), 1987 жылдан берi табиғатты қорғау ескерткiшi мәртебесiне ие болды, "Сайран" өзенi (98,1 гектар), Бiрiншi май көлi (16,0 гектар) және "Көктөбе" тауы (69,0 гектар).

По комплексному индексу загрязнения атмосферы город Алматы среди городов Казахстана занимал с 1992 по 1996 годы второе место после Лениногорска, а с 1997 года - четвертое место.
Ситуация с состоянием рек и подземных вод характеризуется также как неблагоприятная. Источниками загрязнения рек остаются промышленные предприятия, автостоянки, гаражи, автозаправочные станции и частный сектор.
Опасность для населения города Алматы представляет загрязнение окружающей среды отходами производства и потребления. Проблемой остается своевременный вывоз и переработка твердых бытовых отходов из-за нехватки спецтехники и мощностей. Крайне неудовлетворительным остается состояние учета, утилизации, обезвреживания и захоронения промышленных, бытовых и иных отходов.
Для оздоровления экологической обстановки города реализуется городская программа "Таза ауа -жанга дауа" до 2015 года.
Анализ 1999 года.
Водоснабжение города осуществляется за счет подземных вод месторождения Алматы (35%), Талгарского месторождения (40%) и поверхностных вод - р.Большой Алматинки (23%) и р.Малой Алматинки (2%). Забор свежей воды из природных объектов в 1999 году составил 289,72 млн.м3., что по сравнению с 1998 годом меньше на 25,1 млн.м?. Это объясняется, в большей степени, реализацией в городе ресурсосберегающих мероприятий. В текущем году ожидается увеличение забора воды до 300,0 млн.м? в связи с разрешением на спецводопользование ГКП "Водоканал" и установлением лимита на орошение по г.Алматы.
В городе отсутствует сброс загрязненных сточных вод в поверхностные водоемы. Разрешение на сброс нормативно чистых вод в поверхностные водные объекты имеют два объекта - КазПАС и АО "Алпам", которые действуют в пределах норматива.
Общая площадь нарушенных отходами земель, требующих рекультивации, составляет 19,0 га. В течение текущего года будет произведена рекультивация золоотвала в пос.Алатау (ИЯФ) с площадью 9,0 га. на сумму 2,5 млн.тенге за счет средств городского фонда охраны окружающей среды. В последующие 4 года планируется осуществить рекультивацию свалок в Ремизовском ущелье, юго-западнее горы Коктобе и городской свалки ГМПС ОАО "Парасат" возле микрорайона Дорожник общей площадью 10,0 га. Общая потребность на проведение этих работ составляет порядка 11,0 млн.тенге, в том числе в 2001 году - 1,5 млн.тенге, 2002г. - 3,68 млн.тенге, 2003г. - 3,3 млн.тенге и в 2004г. - 2,3 млн.тенге в ценах и условиях соответствующих годов.
В 1999 году в рамках Генерального плана развития г.Алматы выполнена работа по установлению объектов природы на территории города, соответствующих статусу "Особо охраняемых природных территории" за счет средств городского фонда охраны окружающей среды. До настоящего времени в городе существовали 6 ООПТ республиканского и местного значения, это - Ботанический сад (104,0 га), Алматинский зоопарк (39,8 га), Ореховая роща (16,0 га, с 1987 года имеет статус памятника природы), озеро "Сайран" (98,1 га), Первомайские озера (16,0 га) и гора "Коктобе" (69,0 га).

2001-2005 жылдардың болашағы
Аталған мезгiлдерде суды жабдықтау көлемi 314,0 млн. ш.м. деңгейiнде сақталады. Бұл тұрғыда қаланың сумен жабдықтау кәсiпорындары қала тұрғындарын, кәсiпорындарды және жеке секторды толығымен ауыз сумен қамтуға белгiленген шара бойынша жұмыс атқарады. Ең осы жұмыстағы басты мiндет "Су канал" КМК-ге жүктеледi. Оған инвестицияны "Женерал дез о компаниясы" бередi.
Жалпы алаңы 5579,3 гектар аумақ ерекше қорғалатын мәртебеге ие болады. Оның iшiнде:
2000 жылы - "Медеу" мемлекеттiк табиғи паркi 5000 гектар және "Баум роща" табиғи паркi алаңы 120,0 гектар;
2001 жылы - Трамплин (1,5 гектар), Жаңғақ паркi (1,2 гектар), Сирень бақшасы (0,1 гектар), Қазан соборының жасыл желегi (1,2 гектар), "Құлагер" жасыл желегi (6,0 гектар) және Қазақ өндiрiстiк-табиғатқа бейiмделу станциясы (45,7 гектар);
2002 жылы - Орман саябағы (16,0 га), Сейфуллин атындағы парк (18,0 га), Алматы-I жасыл желегi (2,5 га), 28 панфиловшылар паркi (18,0 га);
2003 жылы - ҚазМҰУ кешенi (4,5 га), Аққайың-емен бағы (2,5 га), Ыстық бұлақ (1,5 га), "Тiке бағыт" сайы (50,0 га);
2004 жылы - Юннат көлi (10,0 га), Аққайың-емен бағы (1,8 га), Үлкен Алматы өзенi (3,0 га), Есентай өзенi (1,0 га) және Алматы көлi (35,0 га);
2005 жылы - Боралдай көлi (117,0 га) және тас қиыршық карьерi (120,0 га).
Қаланың аумағында жасыл желек отырғызу жұмыстары жыл сайын қарқынын арттыра түспек. Болжамды мезгiлде бұлардың аумағы 392,0 ден 514,0 гектарға артады. 2005 жылы бұларды пайдалану 2000 жылға қарағанда екi есе өсе түседi. Жыл сайынғы қаржыландыру қажеттiгi 10,5 млн. теңге болады.
Ластанған 19,0 га жердiң алаңын "Алатау" поселкесiндегi күл төгiлетiн
9,0 га алаң өңделедi, оған қалалық айналаны қоршау қорынан 2,5 млн. теңге
жұмсалады. Бұдан кейiнгi жылдары Ремизовка сайындағы қоқыс қаланың
оңтүстiк бағытында және "Парасат" ААҚ-ның "Дорожник" ш.а. маңындағы қала
қоқысы жалпы алаңы 10,0 га қайта өңделедi. Осы жұмыстарға 2001 жылы 1,5
млн. теңге, 2002 жылы 3,68 млн. теңге, 2003 жылы 3,3 млн. теңге және 2004
жылы 2,3 млн. теңге жұмсалатын болады.
3-түрi. Өнеркәсiп
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ӘЛЕУМЕТТIК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ДАМУЫНЫҢ
2001-2005 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН ИНДИКАТИВТIК
ЖОСПАРЫНЫҢ ЖОБАСЫ
өӨнеркәсiп өнiмiн өндiру (нақты көрсетiледi)
---------------------------------------------------------------------------
Көрсеткiш            !1999ж. !2000ж. !2000ж. !2001ж. !2002ж.
!       !       !1999ж. !2000ж. !2001ж.
!       !       !салыст.!салыст.!салыст.
!       !       !% есеб.!% есеб.!% есеб.
---------------------------------------------------------------------------
Өнеркәсiп өнiмдерiнiң көлемi
(жұмыстар, қызметтер)          46470.3 49447.2  106.4    107    105.9
оның iшiнде:
Тау-кен өнеркәсiбi                  112.2   112.5  100.3    100      100
оның iшiнде:
Тау-кен өнеркәсiбiнiң басқа да
салалары                            112.2   112.5  100.3    100      100
Өңдеу өнеркәсiбi                  37630.9 40431.1  107.5    108    106.7
оның iшiнде:
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта
өңдеу
одан:
Азық-түлiк тағамдарын өндiру      15793.5 16944.4  107.3   109.9   105.4
Тоқыма және тiгiн өнеркәсiбi       1183.4  1206.1  101.9     100   114.5
Былғары, былғарыдан бұйымдар
жасау                                35.4     200  5,6 р.    125     160
Ағаш өндiру және ағаш бұйымдарын
жасау                               306.1   286.2   93.5    97.9   100.3
Қағаз және картон өндiру,
баспа iсi                          5761.7  5885.4  102.1    98.8   104.1
Химия өнеркәсiбi                      963  1040.9  108.1   123.2   133.7
Резеңке және пластмасса бұйымдары   624.9   607.2   97.1   100.5   100.2
Басқа да металл емес және
минералды өнiмдердi өндiру         1700.7  1711.4  100.6   100.5   100.3
Металлургия өнеркәсiбi және
металдарды өңдеу                   2360.0  2369.0  100.4    91.8   103.5
оның iшiнде:
Қара металлургия                     67.5    70.0  103.7   112.5   100.2
түрлi-түстi металдарды өндiру       535.2   560.0  104.6   104.5   102.1
Машиналар және жабдықтар жасау     3108.9  3185.4  102.5   108.7   103.3
Электр, электрондық жабдықтарды
жасау                              3656.2  4760.1  130.2     109   108.6
Көлiк жабдықтарын жасау            1074.1  1174.6  109.3   169.1   115.5
Өнеркәсiптiң басқа да салалары       1063  1060.4   99.7   100.6   100.1
Электр энергиясын, газды және
суды өндiру және бөлу              8727.2  8903.6    102   102.6   102.2
---------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы
---------------------------------------------------------------------------
Көрсеткiш              !2003 ж. !2004 ж. !2005 ж. !2005 ж.
!2002 ж. !2003 ж. !2004 ж. !2000 ж.
!салыст. !салыст. !салыст. !салыст.
!% есеб. !% есеб. !% есеб. !% есеб.
---------------------------------------------------------------------------
Өнеркәсiп өнiмдерiнiң көлемi
(жұмыстар, қызметтер)              106.5   103.5    103.1    128.8
оның iшiнде:
Тау-кен өнеркәсiбi                      100     100      100    100.4
оның iшiнде:
Тау-кен өнеркәсiбiнiң басқа да
салалары                                100     100      100    100.4
Өңдеу өнеркәсiбi                      107.5     104    103.5    133.4
оның iшiнде:
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта
өңдеу
одан:
Азық-түлiк тағамдарын өндiру          107.1   105.3    102.9    134.4
Тоқыма және тiгiн өнеркәсiбi          105.5   106.9    110.4    142.3
Былғары, былғарыдан бұйымдар
жасау                                   125     120      116    3,5 р.
Ағаш өндiру және ағаш бұйымдарын
жасау                                 100.3   100.6    100.3     99.4
Қағаз және картон өндiру,
баспа iсi                             100.7   102.1    101.8    107.6
Химия өнеркәсiбi                      103.4   102.9    103.4    181.2
Резеңке және пластмасса бұйымдары       100     100      100    100.8
Басқа да металл емес және
минералды өнiмдердi өндiру            100.9   101.1    101.5    104.4
Металлургия өнеркәсiбi және
металдарды өңдеу                        103   103.2    103.1    104.2
оның iшiнде:
Қара металлургия                        100   101.3      100    114.3
түрлi-түстi металдарды өндiру         102.5   102.5    102.4    114.6
Машиналар және жабдықтар жасау        102.6   102.4    102.3    120.6
Электр, электрондық жабдықтарды
жасау                                 118.4   100.5    100.4    141.3
Көлiк жабдықтарын жасау               126.8   110.7      116    3,1 р.
Өнеркәсiптiң басқа да салалары        100.1   100.1    100.1    100.1
Электр энергиясын, газды және
суды өндiру және бөлу                 101.8     101    101.7    108.5
--------------------------------------------------------------------------
4-түрi. ПР
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ӘЛЕУМЕТТIК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ДАМУЫНЫҢ
2001-2005 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН
ИНДИКАТИВТIК ЖОСПАРЫНЫҢ ЖОБАСЫ
Өнеркәсiп өнiмiн өндiру (нақты көрсетiледi)
---------------------------------------------------------------------------
Көрсеткiш            !Өлшем  !1999ж. !2000ж. !2000ж. !2001ж.
!бірлігі!       !       !1999ж. !2000ж.
!       !       !       !салыст.!салыст.
!       !       !       !% есеб.!% есеб.
---------------------------------------------------------------------------
Қайта өңдеу өнеркәсiбi
оның iшiнде:
сары май                          тонна      55     3.0     5.5     100
үн                                мың
тонна    20.2    21.8     108     106
ІҚМ, қойдың, жылқының және
шошқаның етi және басқа да
өнiмдерi                          тонна     828     690    83.3     100
Кондитерлiк өнiмдер               мың
тонна    17.8    28.7   161.2   115.7
өсiмдiк майы                      - " -     2.8     3.0   107.1     100
арақ                              мың дал.  292     605   207.2   102.6
сыра                              млн.дал   2.9     5.6   193.1   130.3
алкогольсiз сусындар              - " -     5.2     8.7   167.3   118.4
кiлем және кiлем бұйымдары        мың ш.м.117.0   130.0   111.1   115.4
мұнай, газ өндiру жабдығы         млн.
теңге     1.0    46.0    46 р.  104.3
электр энергиясын өндiру          млн.
кВТ/сағ 564.5     491      87    89.6
---------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы
---------------------------------------------------------------------------
Көрсеткiш            !2002 ж.!2003 ж.!2004 ж.!2005 ж.!2005 ж.
!2001 ж.!2002 ж.!2003 ж.!2004 ж.!2000 ж.
!салыст.!салыст.!салыст.!салыст.!салыст.
!% есеб.!% есеб.!% есеб.!% есеб.!% есеб.
---------------------------------------------------------------------------
Қайта өңдеу өнеркәсiбi
оның iшiнде:
сары май                            100      100     100     100     100
үн                                100.4      100     100     100   106.4
ІҚМ, қойдың, жылқының және
шошқаның етi және басқа да
өнiмдерi                          100.4      100   101.4   101.4   104.3
Кондитерлiк өнiмдер                 107      106   105.5   102.8   142.2
өсiмдiк майы                      103.3    103.2   101.6   101.5     110
арақ                                102    103.5   102.4   102.7   113.9
сыра                              106.8    103.8   102.5   101.2     150
алкогольсiз сусындар              103.9    101.9   100.9   101.8   128.7
кiлем және кiлем бұйымдары          100      100     100     100   115.4
мұнай, газ өндiру жабдығы         104.2      104   103.8   101.8   119.6
электр энергиясын өндiру          101.1    102.7   107.6   103.6   103.8
---------------------------------------------------------------------------
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ӘЛЕУМЕТТIК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ДАМУЫНЫҢ
2001-2005 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН ИНДИКАТИВТIК
ЖОСПАРЫНЫҢ ЖОБАСЫ
КӨЛIК ЖӘНЕ БАЙЛАНЫС
---------------------------------------------------------------------------
Көрсеткiш            !Өлшем  !1999ж. !2000ж. !2001 ж.!2001 ж.
!бірлігі!       !       !       !2000ж.
!       ! есеп  !бағалау!болжам !салыст.
!       !       !       !       !% есеб.
---------------------------------------------------------------------------
1. Жүктердi тасымалдау көлемi      млн.    4,69    5,17    5,23    101,2
оның iшiнде:                 тонна
автомобиль көлiгi                   "     0,87    0,89    0,91    102,2
әуе көлiгi                          "     3,82    4,28    4,32    101,0
темiржол көлiгi                     "
су көлiгi                           "
2. Жолаушыларды тасымалдау         млн.  245,44   250,5   255,5    102,0
оның iшiнде:                  чел.
автомобиль көлiгi                   "      245     250     255    102,0
әуе көлiгi                          "    0,440   0,497   0,505    101,6
темiржол көлiгi                     "
су көлiгi                           "
3. Жүк айналымы                   млрд.    13,2    15,1    15,3    101,4
оның iшiнде:                  ткм
автомобиль көлiгi                   "     0,20   0,204   0,208    102,0
әуе көлiгi                          "     13,0    14,9    15,1    101,0
темiржол көлiгi                     "
су көлiгi                           "
4. Жолаушылар айналымы           млрд.    2,518   2,687   2,735    101,8
оның iшiнде:            жолаушы км
автомобиль көлiгi                   "     1,52    1,55    1,58    101,9
әуе көлiгi                          "    0,998   1,137   1,155    101,6
темiржол көлiгi                     "
су көлiгі                           "
5. Қатты төсенiштерi бар,
жалпы пайдаланылатын             мың   1,352   1,353   1,354    100,1
автомобиль жолдарының             км
жөнделген жолдардың ұзындығы        км    4,91    6,27    6,57    104,8
6. Тұрғындарға байланыс             млн.   6777    8441    9410    111,0
қызметтерiн көрсету көлемi      теңге
7. Тұрғындардың пәтерлерiне
қойылған негiзгi телефон         мың   293,3   308,8   317,8    103,0
аппараттары                     дана
---------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы
---------------------------------------------------------------------------
Көрсеткiш            !2002 ж.!2003 ж.!2004 ж.!2005 ж.!2005 ж.
!2001 ж.!2002 ж.!2003 ж.!2004 ж.!2000 ж.
!салыст.!салыст.!салыст.!салыст.!салыст.
!% есеб.!% есеб.!% есеб.!% есеб.!% есеб.
---------------------------------------------------------------------------
1. Жүктердi тасымалдау көлемi
оның iшiнде:                 102,9   103,7   102,0   102,8   113,2
автомобиль көлiгi                 102,2   102,2   102,1   102,1   111,2
әуе көлiгi                        103,0   104,0   102,0   103,0   113,7
темiржол көлiгi
су көлiгi
2. Жолаушыларды тасымалдау
оның iшiнде:                  102,0   102,0   102,0   102,0   110,0
автомобиль көлiгi                 102,0   102,0   101,9   101,9   110,0
әуе көлiгi                        103,8   104,8   102,9   103,5   117,7
темiржол көлiгi
су көлiгi
3. Жүк айналымы                    102,6   103,8   101,9   103,0   113,4
оның iшiнде:
автомобиль көлiгi                 102,0   101,9   101,9   102,3   110,3
әуе көлiгi                        103,0   104,0   102,0   103,0   113,7
темiржол көлiгi
су көлiгi
4. Жолаушылар айналымы             102,6   103,1   102,3   102,6   113,0
оның iшiнде:
автомобиль көлiгi                 101,9   101,9   101,8   101,8   109,7
әуе көлiгi                        103,6   104,8   102,9   103,5   117,6
темiржол көлiгi
су көлiгі
5. Қатты төсенiштерi бар,
жалпы пайдаланылатын
автомобиль жолдарының
ұзындығы, оның iшiнде:          100,1   100,1   100,1   100,1   100,4
жөнделген жолдардың ұзындығы      104,9   104,8   104,8   104,8   126,5
6. Тұрғындарға байланыс
қызметтерiн көрсету көлемi      109,0   109,0   110,0   108,0   156,0
7. Тұрғындардың пәтерлерiне
қойылған негiзгi телефон
аппараттары                     102,0   103,0   103,0   103,0   115,0
---------------------------------------------------------------------------
(млн. теңге)
---------------------------------------------------------------------------

Перспективы на 2001-2005 годы.
В планируемом периоде объем забора воды стабилизируется на уровне 314,0 млн.м3 за счет внедрения систем оборотного водоснабжения на предприятиях города, осуществления мероприятий по повышению степени полезного действия водоснабжения, снижения потерь воды в сети промышленности и в частном секторе. Основные водоэнергосберегающие мероприятия планируются по основным потребителям ГКП "Водоканал" за счет планируемых инвестиций компании "Женерал Дез о".
Будет организована сеть особо охраняемых территорий со статусом местного значения на общей площади 5579,3 га, в том числе на :
2000 год - государственный природный парк "Медеу" на площади 5000 га и природный парк "Роща Баума" на площади 120,0 га;
2001 год - Трамплин (1,5 га), Сосновый парк (1,2 га), Сиреневый сад (0,1 га), зеленый массив у Казанского собора (1,2 га), зеленая гора "Кулагер" (6,0 га) и Казахская производственно-акклиматизационная станция (45,7 га);
2002 год - Лесопарк (16,0 га), парк им. Сейфуллина (18,0 га), зеленая зона Алматы-1 (лог, 2,5 га) и парк им. 28-ми Панфиловцев (18,0 га);
2003 год - зеленая зона университетского комплекса КазГНУ (4,5 га), Березовая и дубовая рощи (2,5 га), Горячий ключ (1,5 га), и ущелье "Прямая щель" (50,0 га);
2004 год - Юннатские озера (10,0 га), Березово-дубовая роща (1,8 га), река "Большая Алматинка" (3,0 га), река "Есентай" (1,0 га) и Алматинское озеро (35,0 га);
2005 год - Бурундайские озера (117,0 га) и песчано-щебеночный карьер (120,0 га).
На территории города имеются различные по функциональному назначению зеленые насаждения, на защиту которых от вредителей и болезней ежегодно требуются значительные средства. В прогнозном периоде площадь обрабатываемых территорий планируется увеличить с 392,0 до 514,0 га и, соответственно, потребность на их выполнение в 2005 году по сравнению с 2000 годом увеличится более чем в 2,0 раза. Ежегодная потребность в денежных средствах составит порядка 10,5 млн. тенге.
Общая площадь нарушенных отходами земель, требующих рекультивации, составляет 19,0 га. В течение текущего года будет произведена рекультивация золоотвала в пос.Алатау (ИЯФ) с площадью 9,0 га. на сумму 2,5 млн.тенге за счет средств городского фонда охраны окружающей среды. В последующие 4 года планируется осуществить рекультивацию свалок в Ремизовском ущелье, юго-западнее горы Коктобе и городской свалки ГМПС ОАО
"Парасат" возле микрорайона Дорожник общей площадью 10,0 га. Общая
потребность на проведение этих работ составляет порядка 11,0 млн.тенге, в
том числе в 2001 году - 1,5 млн. тенге, 2002г. - 3,68 млн.тенге, 2003г. -
3,3 млн.тенге и в 2004г. - 2,3 млн. тенге в ценах и условиях
соответствующих годов.
Форма 3 ПР
ПРОЕКТ ИНДИКАТИВНОГО ПЛАНА СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ
г.АЛМАТЫ НА 2001 ГОД
Производство промышленной продукции в стоимостном выражении
___________________________________________________________________________
!1999г.!2000г.!2000г!2001г!2002г!2003г!2004г!2005г!2005г
Показатели      !      !      !в % к!в % к!в % к!в % к!в % к!в % к!в % к
!      !      !1999г!2000г!2001г!2002г!2003г!2004г!2000г
__________________!______!______!_____!_____!_____!_____!_____!_____!_____
Объем промышленной
продукции (работ,
услуг)            46470.3 49447.2 106.4 107  105.9 106.5 103.5 103.1 128.8
в том числе:
Горнодобывающая
промышленность    112.2   112.5   100.3 100  100   100   100   100   100.4
в том числе:
Прочие отрасли
горнодобыв.
промышлен.        112.2   112.5   100.3 100  100   100   100   100   100.4
Обрабатывающая
промышленность    37630.9 40431.1 107.5 108  106.7 107.5 104   103.5 133.4
в том числе:
Переработка
сельскохозяйственных
продуктов
из нее:
Производство
пищевых
продуктов        15793.5 16944.4 107.3 109.9 105.4 107.1 105.3 102.9 134.4
Текстильная и
швейная
промыш-ть         1183.4  1206.1  101.9 100  114.5 105.5 106.9 110.4 142.3
Производство кожи,
изделий из кожи
и производство
обуви             35.4    200     в5,6р. 125 160   125   120   116.7 в3,5р.
Производство
древесины и
деревянных
изделий           306.1   286.2   93.5  97.9 100.3 100.3 100.6 100.3 99.4
Производство
бумаги и картона
издательское дело 5761.7 5885.4   102.1 98.8 104.1 100.7 102.1 101.8 107.6
Химическая
промышленность    963    1040.9   108.1 123.2 133.7 103.4 102.9 103.4 181.2
Производство
резиновых и
пластмассовых
изделий           624.9   607.2   97.1 100.5 100.2 100   100   100   100.8
Производство
прочих
неметаллических
и минеральных
продуктов         1700.7  1711.4  100.6 100.5 100.3 100.9 101.1 101.5 104.4
Металлургическая
промышленность и
обработка
металлов          2360.0  2369.0  100.4 91.8 103.5 103   103.2 103.1 104.2
из нее:
черная
металлургия       67.5    70.0    103.7 112.5 100.2 100  101.3 100   114.3
производство
цветных
металлов          535.2   560.0   104.6 104.5 102. 102.5 102.5 102.4 114.6
Производство
машин и
оборудования      3108.9  3185.4  102.5 108.7 103.3 102.6 102.4 102.3 120.6
Производство
электрического
электронного
оборудования      3656.2  4760.1  130.2 109  108.6 118.4 100.5 100.4 141.3
Производство
транспортного
оборудования      1074.1  1174.6  109.3 169.1 115.5 126.8 110.7 116.2 в3,1р
Прочие отрасли
промышленности    1063    1060.4  99.7  100.6 100.1 100.1 100.1 100.1 101
Производство и
распределение
электроэнергии,
газа и воды       8727.2  8903.6  102   102.6 102.2 101.8 101  100.7 108.5
___________________________________________________________________________
Форма 4 ПР
Проект индикативного плана социально-экономического
развития г.Алматы на 2001-2005 годы
Производство промышленной продукции в
натуральном выражении
___________________________________________________________________________
!Едини-!1999г!2000г!2000г!2001г!2002г!2003г!2004г!2005г!2005г
!ца из-!     !     !в % к!в % к!в % к!в % к!в % к!в % к!в % к
Показатели   !мере- !     !     !1999г!2000г!2001г!2002г!2003г!2004г!2000г
!ния   !     !     !     !     !     !     !     !     !
______________!______!_____!_____!_____!_____!_____!_____!_____!_____!_____
Обрабатывающая
промышленность
в том числе:
масло сливочное тонн   55    3,0  5,5   100   100   100   100   100   100
мука          тыс.тонн 20,2  21,8 108   106   100,4 100   100   100   106,4
мясо и пищевые
субпродукты КРС,
овец, лошадей и
свиней          тонн   828   690  83,3  100   101,4 100   101,4 101,4 104,3
кондитерские
изделия       тыс.тонн 17,8  28,7 161,2 115,7 107   106   105,5 102,8 142,2
масло
растительное   --"--   2,8   3,0  107,1 100   103,3 103,2 101,6 101,5 110
водка         тыс.дал  292   605  207,2 102,6 102   103,5 102,4 102,7 113,9
пиво          млн.дал  2,9   5,6  193,1 130,3 106,8 103,8 102,5 101,2 150
безалкогольные
напитки        --"--   5,2   8,7  167,3 118,4 103,9 101,9 100,9 101,8 128,7
ковры и
ковровые
изделия       тыс.кв.м 117,0 130,0 111,1 115,4 100  100   100   100   115,4
нефтегазодо-
бывающее
оборудование млн.тенге 1,0   46,0  в46р. 104,3 104,2 104  103.8 101,8 119,6
Производство
электро-
энергии       млн.кВтч 564,5 491  87    89,6  101,1 102,7 107,6 103,6 103,8
___________________________________________________________________________
П Р О Е К Т
индикативного плана социально-экономического
развития Республики Казахстан на 2001-2005 год по г. Алматы
ТРАНСПОРТ И СВЯЗЬ
__________________________________________________________________________
!Еди-!1999г!2000г !2001г!2001г!2002г!2003г!2004г!2005г!2005г
!ница!отчет!оценка!прог-!в % к!в % к!в % к!в % к!в % к!в % к
!изме!     !      !ноз  !2000г!2001г!2002г!2003г!2004г!2000г
!ре- !     !      !     !     !     !     !     !     !
!ния !     !      !     !     !     !     !     !     !
______________!____!_____!______!_____!_____!_____!_____!_____!_____!_____
1.Объем        млн. 4,69  5,17   5,23  101,2 102,9 103,7 102,0 102,8 113,2
перевозок      тонн
грузов
в том числе:
автомобильный
транспорт       "   0,87  0,89   0,91  102,2 102,2 102,2 102,1 102,1 111,2
воздушный
транспорт       "   3,82  4,28   4,32  101,0 103,0 104,0 102,0 103,0 113,7
железнодорожный
транспорт       "
водный
транспорт       "
2.Перевозка    млн  245,44 250,5 255,5 102,0 102,0 102,0 102,0 102,0 110,0
пассажиров     чел.
в том числе:
автомобильный
транспорт       "   245    250   255   102,0 102,0 102,0 101,9 101,9 110,0
воздушный
транспорт       "   0,440  0,497 0,505 101,6 103,8 104,8 102,9 103,5 117,7
железнодорожный
транспорт       "
водный
транспорт       "
3.Грузооборот млрд. 13,2   15,1  15,3  101,4 102,6 103,8 101,9 103,0 113,4
в том числе:  ткм
автомобильный
транспорт       "   0,20   0,204 0,208 102,0 102,0 101,9 101,9 102,3 110,3
воздушный
транспорт       "   13,0   14,9  15,1  101,0 103,0 104,0 102,0 103,0 113,7
железнодорожный
транспорт       "
водный
транспорт       "
4.Пассажиро-  млрд. 2,518  2,687 2,735 101,8 102,6 103,1 102,3 102,6 113,0
оборот       пасс-км
в том числе:
автомобильный
транспорт       "   1,52   1,55  1,58  101,9 101,9 101,9 101,8 101,8 109,7
воздушный
транспорт       "   0,998  1,137 1,155 101,6 103,6 104,8 102,9 103,5 117,6
железнодорожный
транспорт       "
водный
транспорт       "
5.Протяженность тыс.1,352  1,353 1,354 100,1 100,1 100,1 100,1 100,1 100,4
автомобильных   км
дорог общего
пользования с
твердым
покрытием, в
том числе:
протяженность
реабилитиро-
ванных
дорог         км    4,91   6,27  6,57  104,8 104,9 104,8 104,8 104,8 126,5
6.Объем       млн.  6777   8441  9410  111,0 109,0 109,0 110,0 108,0 156,0
реализации    тенге
услуг связи
населению
7.Основные    тыс.  293,3  308,8 317,8 103,0 102,0 103,0 103,0 103,0 115,0
телефонные    штук
аппараты,
установленные
у населения
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(млн.тенге)
__________________________________________________________________________

Химия өнеркәсiбi 191,0  1566,0   285,0   75,0   70,0   70,0   70,0     -
Қағаз, картон
өндiру; баспа iсi  1,4    2,0    10,0     -      -     10,0     -    12,0
Резеңке және
пластмасса
бұйымдарын жасау  80,6   24,0    24,0     -     12,0   12,0     -    24,0
Металл емес,
минералды өнiмдердi
өндiру            12,7   13,0    14,0     -      -       -    14,0   15,0
Дайын металл
бұйымдарын жасау   1,1    2,0     2,0     -      -       -     2,0    3,0
Машиналар және
жабдықтар жасау    1,6   84,0    92,0    23,0   23,0   23,0   23,0   101,0
Радиоға, телевизияға,
байланысқа арналған
жабдықтар жасау   20,5   25,0    30,0     -      -     15,0   15,0    35,0
Жиһаздар жасау;
өнеркәсiптiң басқа
да салалары      154,2  155,0   155,0    38,0   39,0   39,0   39,0   155,0
Электр энергиясын,
газ және су өндiру
және қайта бөлу  361,9  294,0  1166,0   284,0  294,0  294,0  294,0  2010,0
Құрылыс           84,1  235,0   589,0   145,0  135,0  149,0  160,0   595,0
сонымен бiрге
әлеуметтiк сала
нысандарының жер
сiлкiнiсiне
төзiмдiлiгiн       -    200,0   550,0   145,0  135,0  135,0  135,0   550,0
күшейту
Автомобильдердi,
тұрмыстық
бұйымдарды сату,
жөндеу         1697,8  1704,0  1714,0   429,0  429,0  429,0  427,0  1719,0
Қонақ үйлер,
мейрамханалар    20,4    25,0    25,0     -     12,0    -     13,0    26,0
Көлiк және
байланыс       3658,4  3109,0  4222,0  1049,0 1061,0 1062,0 1050,0  6825,0
Қаржы қызметi   450,4   455,0   465,0   116,0  116,0  116,0  117,0   470,0
Жылжымайтын
мүлiктер бойынша
жасалатын
операциялар    1392,4  1815,0  2494,0   626,0  622,0  623,0  623,0  2564,0
Негiзiнен
кәсiпорындарға
көрсетiлетiн
қызметтер        19,5    21,0    24,0      -      -    12,0   12,0    25,0
Бiлiм беру         -    250,0   282,0    70,0   70,0   71,0   71,0   300,0
Канализация,
үйiндiлердi,
қалдықтарды
әкету            64,1    40,0    45,0    11,0   12,0   11,0   11,0    50,0
Қауымдастықтар,
бiрлестiктер
қызметi          76,2    61,0      -       -      -      -      -       -
Демалысты,
көңiл көтерудi
ұйымдастыру
қызметi,
мәдениет,спорт   81,6    76,0   394,0    89,0   99,0  104,0  102,0   370,0
Мемлекеттiк
басқару           -        -     35,0      -     15,0   10,0   10,0    70,0
Денсаулық сақтау
және әлеуметтiк
қызметтер         0,7     2,0    2,0       -      -       -     2,0     2,0
Жеке қызметтер
көрсету          16,5    17,0   17,0       -      -     10,0    7,0    17,0
I. Республикалық
бюджеттiң
қаражаттары;
барлығы         101,3   200,0 1560,0    370,0   397,0  397,0  396,0 5016,0
оның iшiнде
экономикалық
қызметтiң
салалары
бойынша:
эл.энергиясын,
газды және суды
өндiру және қайта
бөлу              -       -     36,0      -      12,0   12,0   12,0  200,0
Құрылыс
(әлеуметтiк сала
нысандарының жер
сiлкiнiсiне
тізiмдiлiгiн
күшейту)          -     100,0  450,0     120,0  110,0  110,0  110,0  450,0
Көлiк және
байланыс        101,3   100,0 1000,0     250,0  250,0  250,0  250,0 4296,0
Мемлекеттiк
басқару           -       -     35,0       -     15,0   10,0   10,0   70,0
Демалысты,
көңiл көтерудi
ұйымдастыру
қызметi,
мәдениет, спорт
("Жiбек

промышленность          191,0   1566,0  285,0   75,0   70,0   70,0   70,0
Производство бумаги и
картона; издательское
дело                    1,4     2,0     10,0      -      -    10,0    -
Производство резиновых
и пластмассовых изделий 80,6    24,0    24,0      -    12,0   12,0    -
Производство прочих
неметаллических
минеральных продуктов   12,7    13,0    14,0      -      -      -    14,0
Производство готовых
металлических изделий   1,1     2,0     2,0       -      -      -    2,0
Производство машин и
оборудования            1,6     84,0    92,0    23,0   23,0   23,0   23,0
Производство
оборудования и
аппаратуры для радио,
телевидения и связи     20,5    25,0    30,0      -      -    15,0   15,0
Производство мебели;
прочие отрасли
промышленности          154,2   155,0   155,0   38,0   39,0   39,0   39,0
Производство и
распределение
эл.энергии, газа и воды 361,9   294,0   1166,0  284,0  294,0  294,0  294,0
Строительство           84,1    235,0   589,0   145,0  135,0  149,0  160,0
в том числе
сейсмоусиление объектов
социальной сферы         -      200,0   550,0   145,0  135,0  135,0  135,0
Торговля, ремонт
автомобилей и изделий
домашнего пользования,
техническое обслуживание
и ремонт автомобилей    1697,8  1704,0  1714,0  429,0  429,0  429,0  427,0
Гостиницы и рестораны   20,4    25,0    25,0      -    12,0     -    13,0
Транспорт и связь       3658,4  3109,0  4222,0  1049,0 1061,0 1062,0 1050,0
Финансовая деятельность 450,4   455,0   465,0   116,0  116,0  116,0  117,0
Операции с недвижимым
имуществом              1392,4  1815,0  2494,0  626,0  622,0  623,0  623,0
Услуги, оказываемые, в
основном, предприятиям  19,5    21,0    24,0     -      -     12,0   12,0
Образование              -      250,0   282,0   70,0   70,0   71,0   71,0
Канализация, свалки и
удаление отходов        64,1    40,0    45,0    11,0   12,0   11,0   11,0
Деятельность ассоциаций
и объединений           76,2    61,0     -       -      -      -      -
Деятельность в области
организации отдыха и
развлечений, культуры
и спорта                81,6    76,0    394,0   89,0   99,0   104,0  102,0
Государственное
управление               -       -      35,0      -    15,0   10,0   10,0
Здравоохранение и
социальные услуги       0,7     2,0     2,0       -     -      -     2,0
Предоставление
индивидуальных услуг    16,5    17,0    17,0      -     -     10,0   7,0
I. Средства
республиканского
бюджета, всего:         101,3   200,0   1560,0  370,0  397,0  397,0  396,0
в том числе по видам
экономической деятельности:
Производство и
распределение эл.энергии,
газа и воды               -      -      36,0     -     12,0   12,0   12,0
Строительство
(сейсмоусиление объектов
социальной сферы)         -     100,0   450,0   120,0  110,0  110,0  110,0
Транспорт и связь       101,3   100,0   1000,0  250,0  250,0  250,0  250,0
Государственное
управление               -      -       35,0    -      15,0   10,0   10,0
Деятельность в области
организации отдыха и
развлечений, культуры и

жолы")            -       -     39,0       -     10,0   15,0   14,0     -
II. Жергiлiктi
бюджет
қаражаттары,
барлығы:        210,4   511,0  482,0     120,0 120,0  121,0  121,0   500,0
оның iшiнде
экон. қызмет
түрлерi
бойынша:
Электр энергиясын,
газды, суды
өндiру және бөлу 71,1     -      -         -      -      -      -       -
Құрылыс
(әлеуметтiк
салалар
нысандарының
жер сiлкiнiсiне
төзiмдiлiгiн
күшейту)          -     100,0   100,0     25,0  25,0   25,0   25,0   100,0
Жылжымайтын
мүлiктер бойынша
жасалатын
операциялар     34,1    100,0   100,0     25,0  25,0   25,0   25,0   100,0
Қауымдастықтар,
бiрлестiктер
қызметi (мешiт) 76,2     61,0     -         -     -      -      -       -
Бiлiм беру        -     250,0   282,0     70,0  70,0   71,0   71,0   300,0
Канализация,
үйiндiлердi,
қалдықтарды
әкету           29,0      -       -         -     -      -      -       -
Мемлекеттiк
кәсiпорындардың,
ұйымдардың, өз
қаражаттары:   502,9    692,0   686,0    171,0  172,0  171,0  172,0  402,0
барлығы:
оның iшiнде
экономикалық
қызметтiң
түрлерi
бойынша:
Электр энергиясын,
газды, суды өндiру
және бөлу        59,1    59,0    60,0     15,0   15,0   15,0   15,0  65,0
Көлiк, байланыс 298,7   500,0   510,0    127,0  127,0  128,0  128,0 215,0
Қаржы қызметi    64,6    65,0    70,0     18,0   18,0   17,0   17,0  70,0
Жылжымайтын
мүлiк бойынша
жасалатын
операциялар      35,1    23,0      -        -       -      -      -     -
Негiзiнен
кәсiпорындарға
көрсетiлетiн
қызметтер         0,5     1,0     1,0       -       -      -     1,0   2,0
Канализация,
үйiндiлердi,
қалдықтарды
әкету            35,1    40,0    45,0     11,0   12,0   11,0   11,0   50,0
Демалысты,
көңiл көтерудi
ұйымдастыру
қызметi,
мәдениет,
спорт             9,8     4,0      -        -       -      -      -      -
IV. Экономиканың
мемл.емес
секторындағы
кәсiпорындардың,
ұйымдардың өз
қаражаттары,
барлығы:       4870,3  5354,0   6064,0  1487,0  1512,0 1535,0 1530,0 6282,0
сонымен бiрге
экономикалық
қызметтiң
түрлерi
бойынша
Ауыл шаруашылығы,
аң аулау
және орман
шаруашылығы (мал
шаруашылығы)    10,6     11,0    15,0      -       -     8,0   7,0   18,0
Ауыл шаруашылығы
өнiмдерiн
қайта өңдеу   1494,3   1495,0  1495,0    374,0  374,0  373,0  374,0 1500,0
Ағаштар
дайындау
және ағаш
бұйымдарын
жасау            0,7      1,0     2,0      -       -      -    2,0    3,0
Қағаз, картон
өндiру;
баспа iсi        1,4      2,0    10,0      -       -    10,0    -    12,0
Резеңке және
пластмасса
бұйымдарын
жасау           80,6     24,0    24,0      -     12,0   12,0    -    24,0
Металл емес,
минералды
өнiмдердi
өндiру          12,7     13,0    14,0      -       -      -    14,0  15,0
Дайын металл
бұйымдарын

спорта ("Шелковый путь")  -      -      39,0     -     10,0   15,0   14,0
II. Средства местных
бюджетов, всего:        210,4   511,0   482,0   120,0  120,0  121,0  121,0
в том числе по видам
экономической деятельности:
Производство и
распределение эл.энергии,
газа и воды             71,1     -       -       -      -      -      -
Строительство
(сейсмоусиление объектов
социальной сферы)         -     100,0  100,0    25,0   25,0   25,0   25,0
Операции с недвижимым
имуществом              34,1    100,0   100,0   25,0   25,0   25,0   25,0
Деятельность  ассоциаций
и объединений (мечеть)  76,2    61,0     -       -     -      -       -
Образование              -      250,0   282,0   70,0   70,0   71,0   71,0
Канализация,
свалки и удаление
отходов                 29,0      -      -       -      -      -       -
III. Собственные
средства государственных
предприятий и организаций,
всего:                  502,9   692,0   686,0   171,0  172,0  171,0  172,0
в том числе по видам
экономической
деятельности:
Производство и
распределение
электроэнергии,
газа и воды             59,1   59,0     60,0    15,0   15,0   15,0   15,0
Транспорт и связь       298,7   500,0   510,0   127,0  127,0  128,0  128,0
Финансовая деятельность 64,6    65,0    70,0    18,0   18,0   17,0   17,0
Операции с недвижимым
имуществом              35,1    23,0    -        -      -      -      -
Услуги, оказываемые, в
основном, предприятиям  0,5     1,0     1,0       -     -      -     1,0
Канализация, свалки и
удаление отходов        35,1    40,0    45,0    11,0   12,0   11,0   11,0
Деятельность в области
организации отдыха и
развлечений, культуры
и спорта                9,8     4,0        -       -      -     -      -
IV.Собственные средства
предприятий  и
организаций
негосударственного
сектора экономики,
всего:                  4870,3  5354,0  6064,0  1487,0 1512,0 1535,0 1530,0
в том числе по видам
экономической
деятельности:
Сельское хозяйство,
охота и лесоводство
(животноводство)        10,6    11,0    15,0      -      -    8,0    7,0
Переработка
сельскохозяйственных
продуктов               1494,3  1495,0  1495,0  374,0  374,0  373,0  374,0
Производство древесины
и деревянных изделий    0,7     1,0     2,0       -     -     -      2,0
Производство бумаги и
картона; издательское
дело                    1,4     2,0     10,0      -      -    10,0   -
Производство резиновых и
пластмассовых изделий    80,6   24,0    24,0     -     12,0   12,0    -
Производство прочих
неметаллических
минеральных продуктов   12,7    13,0    14,0      -       -      -   14,0
Производство готовых

жасау            1,1      2,0     2,0      -       -      -     2,0   3,0
Машиналар және
жабдықтар жасау  1,6     84,0    92,0     23,0   23,0   23,0   23,0 101,0
Жиһаздар жасау;
өнеркәсiптiң
басқа да
салалары       154,2    155,0   155,0     38,0   39,0   39,0   39,0 155,0
Электр
энергиясын,
газ және су
өндiру және
қайта бөлу     231,7    235,0   240,0     60,0   60,0   60,0   60,0 345,0
Құрылыс         22,5     25,0    27,0       -     -     14,0   13,0  30,0
Сауда,
автомобильдердi,
тұрмыстық
бұйымдарды
жөндеу         341,0    345,0   345,0     86,0   86,0   86,0   87,0 350,0
Қонақ
үйлер мен
мейрамханалар    8,2     12,0    12,0       -    12,0     -      -    13,0
Көлiк және
байланыс      1283,3   1285,0  1288,0    322,0  322,0  322,0 322,0 1290,0
Қаржы қызметi  385,8    390,0   395,0     98,0   98,0   99,0 100,0  400,0
Жылжымайтын
мүлiк бойынша
жасалатын
операциялар    767,2   1200,0  1870,0    467,0  467,0  468,0 468,0 1940,0
Негiзiнен
кәсiпорындарға
көрсетiлетiн
қызметтер        1,6      2,0     2,0       -      -     2,0   -     2,0
Денсаулық
сақтау және
әлеуметтiк
қызметтер         -       1,0     1,0       -      -      -    1,0   1,0
Демалысты,
көңiл көтерудi
ұйымдастыру
қызметi, мәдениет,
спорт           71,8    72,0    75,0    19,0   19,0   19,0   18,0   80,0
V. Шет елдiк
инвесторлардың
қаражаттары,
барлығы:      3712,7   4293,0  4347,0  1077,0 1070,0 1094,0 1106,0  4250,0
оның iшiнде
экономикалық
қызмет бойынша:
Ауыл шаруашылығы
өнiмдерiн қайта
өңдеу         204,1*   205,0   210,0   53,0   53,0   52,0   52,0   210,0
Химия          **
өнеркәсiбi    191,0   1566,0   285,0   75,0   70,0   70,0   70,0     -
Радио,
телевизия,
байланысқа
арналған
жабдықтар,
аппаратуралар  20,5    25,0     30,0     -      -     15,0   15,0   35,0
жасау
Эл. энергиясын,
газды, суды
өндiру және
бөлу (Үкiмет
займы арқылы
кепiлдiк
берiлген)       -        -     830,0   209,0  207,0   207,0 207,0 1400,0
Құрылыс        61,6    10,0    12,0      -      -      -     12,0   15,0
* - несие
** - оның iшiнде 187,0 млн. теңге мөлшерiндегi несие
Автомобильдердi,
тұрмыстық
бұйымдарды
сату, жөндеу 1267,8* 1270,0   1280,0   320,0  320,0   320,0 320,0 1280,0
Көлiк және     **
байланыс     1951,1  1200,0   1400,0   350,0  350,0   350,0 350,0 1000,0
Негiзiнен
кәсiпоорындарға
көрсетiлетiн
қызметтер     16,6    17,0     20,0      -      -      10,0  10,0   20,0
Демалысты,
көңiл көтерудi
ұйымдастыру
саласындағы
қызмет,
мәдениет
спорт
(әмбебап спорт-
ойын-сауық
кешенi)        -       -      280,0     70,0   70,0    70,0  70,0  290,0
VI. Тұрғындардың
қаражаттары,
барлығы:      699,2  637,0    669,0    157,0  165,0   175,0 172,0  669,0
оның iшiнде
экономикалық
қызметтi түрлерi
бойынша:
Жылжымайтын мүлiк
бойынша жасалатын
операциялар   556,0  492,0    524,0    134,0  130,0   130,0 130,0  524,0

металлических изделий   1,1     2,0   2,0   -     -     -     2,0    3,0
Производство машин и
оборудования            1,6     84,0    92,0    23,0   23,0   23,0   23,0
Производство мебели;
прочие отрасли
промышленности          154,2   155,0   155,0   38,0   39,0   39,0   39,0
Производство и
распределение
электроэнергии, газа и
воды (с учетом средств
на монтаж приборов
учета отпуска тепла и
горячей воды)           231,7   235,0   240,0   60,0   60,0   60,0   60,0
Строительство           22,5    25,0    27,0     -      -     14,0   13,0
Торговля, ремонт
автомобилей и изделий
домашнего пользования   341,0   345,0   345,0   86,0   86,0   86,0   87,0
Гостиницы и рестораны   8,2     12,0    12,0     -     12,0     -     -
Транспорт и связь       1283,3  1285,0  1288,0  322,0  322,0  322,0  322,0
Финансовая деятельность 385,8   390,0   395,0   98,0   98,0   99,0   100,0
Операции с недвижимым
имуществом              767,2   1200,0  1870,0  467,0  467,0  468,0  468,0
Услуги, оказываемые, в
основном, предприятиям  1,6     2,0     2,0     -      -      2,0    -
Здравоохранение и
социальные услуги        -      1,0     1,0      -      -      -     1,0
Деятельность в области
организации отдыха и
развлечений, культуры
и спорта                71,8    72,0    75,0    19,0   19,0   19,0   18,0
V. Средства иностранных
инвесторов, всего:   3712,7  4293,0  4347,0  1077,0 1070,0 1094,0 1106,0
в том числе по видам
экономической
деятельности:
Переработка
сельскохозяйственных
продуктов               204,1<*> 205,0  210,0   53,0   53,0   52,0   52,0
Химическая               <**>
промышленность          191,0   1566,0  285,0   75,0    70,0  70,0   70,0
<*>   кредит
<**>  в том числе кредит 187,0 млн.тенге
Производство
оборудования и
аппаратуры для радио,
телевидения и связи     20,5    25,0    30,0     -      -     15,0   15,0
Производство и
распределение эл.
энергии, газа и
воды (гарантированный
Правительством займ)     -       -      830,0   209,0  207,0  207,0  207,0
Строительство           61,6    10,0    12,0     -      -      -     12,0
Торговля, ремонт
автомобилей и
изделий домашнего
пользования           1267,8<*> 1270,0  1280,0  320,0  320,0  320,0  320,0
<**>
Транспорт и связь       1951,1  1200,0  1400,0  350,0  350,0  350,0  350,0

* - оның iшiнде 279,8 млн. теңге мөлшерiндегi несие
** несие
Автомобильдердi,
тұрмыстық
бұйымдарды сату,
жөндеу,
техникалық
қызмет көрсету 89,0   89,0     89,0     23,0   23,0    23,0  20,0   89,0
Қонақ үйлер мен
мейрамханалар  12,2   13,0     13,0      -      -        -   13,0   13,0
Көлiк және
байланыс       24,0   24,0     24,0      -     12,0    12,0    -    24,0
Негiзiнен
кәсiпорындарға
көрсетiлетiн
қызметтер       0,8    1,0      1,0      -      -        -     -     1,0
Денсаулық
сақтау және
әлеуметтiк
қызметтер       0,7    1,0      1,0      -      -        -    1,0    1,0
Жеке қызметтер
көрсету        16,5   17,0     17,0      -      -      10,0   7,0   17,0
Сонымен бiрге
республик.бюджеттiң
қаражаттары      -      -    1358,0    335,0  335,0   335,0 353,0 1358,0
Канализация,
үйiндiлердi,
қалдықтарды
әкету:           -      -    1358,0    335,0  335,0   335,0 353,0 1358,0
- Оңтүстiк
жағалаудағы
Сорбұлақ
каналының
апаттың алдын
алу үшiн су
жiберу           -      -    1100,0    275,0  275,0   275,0 275,0 1100,0
құрылғысын
салу*
* есеп Облыстық статистика басқармасы арқылы өтедi
- Алматы
қаласындағы ағын
суларды
механикалық
жолмен тазалау
құрылғыларын
кеңейту      6,6**     -      240,0    60,0   60,0    60,0  60,0  240,0
- сүзгiден
өткiзу
алаңдарында
апаттың алдын
алу тоғанын
жасау         -        -        -        -      -       -      -      -
- НС-2-де
апаттың алдын
алу тоғанын
жасау                         18,0      -      -       -    18,0   18,0
* - есеп Облыстық статистикалық басқарма арқылы өтедi
** - өз қаражаттары есебiнен
---------------------------------------------------------------------------
Таблицаның жалғасы
---------------------------------------------------------------------------
!2003 ж. !2004 г. !2005 г. !2001 ж. !2005 ж.
!болжам  !болжам  !болжам  !2000 ж. !2000 ж.
!        !        !        !салыст. !салыст.
!        !        !        !% есеб. !% есеб.
---------------------------------------------------------------------------
Қаржыландырудың барлық көздерi
есебiнен негiзгi капиталға
енгiзiлетiн инвестициялар,
барлығы                        34500,0  36400,0  38200,0  102,0   134,7
Инвестициялардың жалпы
көлемiнен күрделi
құрылысқа, барлығы             18240,0  18500,0  19069,0  118,1   163,2
сонымен бiрге экономикалық
қызметтiң түрлерi бойынша:
Ауыл шаруашылығы, аң аулау,
орман шаруашылығы (мал
шаруашылығы)                      20,0     22,0     25,0  136,4   в 2,3 р.
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн
қайта өңдеу                     1715,0   1725,0   1730,0  100,3   101,8
Ағаш және ағаш өнiмдерiн жасау     3,0      4,0      4,0   2 р.    4 р.

<*>  в том числе кредит 279,8 млн.тенге
<**> кредит
Услуги, оказываемые, в
основном, предприятиям  16,6    17,0    20,0    -      -      10,0   10,0
Деятельность в области
организации отдыха и
развлечений, культуры и
спорта (Универсальный
спортивно-зрелищный
комплекс)                -       -      280,0   70,0   70,0   70,0   70,0
VI. Средства населения,
всего:                  699,2   637,0   669,0   157,0  165,0  175,0  172,0
в том числе по видам
экономической
деятельности:
Операции с недвижимым
имуществом              556,0   492,0   524,0   134,0  130,0  130,0  130,0
Торговля, ремонт
автомобилей и изделий
домашнего пользования,
техническое
обслуживание и ремонт
автомобилей             89,0    89,0    89,0    23,0   23,0   23,0   20,0
Гостиницы и рестораны   12,2    13,0    13,0      -     -       -    13,0
Транспорт и связь       24,0    24,0    24,0      -    12,0   12,0    -
Услуги, оказываемые, в
основном, предприятиям  0,8     1,0     1,0       -     -       -    1,0
Здравоохранение и
соцальные услуги        0,7     1,0     1,0       -     -       -    1,0
Предоставление
индивидуальных услуг    16,5    17,0    17,0      -     -     10,0   7,0
Кроме того, средства
республиканского
бюджета                  -       -      1358,0  335,0  335,0  335,0  353,0
Канализация, свалки и    -       -      1358,0  335,0  335,0  335,0  353,0
удаление отходов:
- строительство          -       -      1100,0  275,0  275,0  275,0 275,0
аварийного сброса
Правобережного
Сорбулакского канала<*>
<*> отчетность проходит через Облстатуправление
- расширение сооружений
мех.очистки сточных
вод г.Алматы*         6,6<**>  -      240,0   60,0   60,0   60,0   60,0
<**> за счет собственных средств
- строительство аварийной
емкости на полях
фильтрации             -       -        -       -     -      -      -
- строительство
аварийной емкости
на НС-2                               18,0      -     -      -     18,0
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
!2002 г.!2003 г.!2004 г.!2005 г.!2001 г.!2005 г.
!прогноз!прогноз!прогноз!прогноз!в % к  !в % к
!       !       !       !       !2000 г.!2000 г.
__________________________!_______!_______!_______!_______!_______!________
1          !   9   !   10  !   11  !   12  !  13   !   14
__________________________!_______!_______!_______!_______!_______!________
Инвестиции в основной
капитал за счет всех
источников
финансирования, всего:     32800,0 34500,0 36400,0 38200,0  102,0  134,7
из общего объема
инвестиции в капитальное
строительство, всего:      1710,0  1715,0  1725,0  1730,0   100,3  101,8
в том числе по видам
экономической
деятельности:
Сельское хозяйство,
охота и лесоводство
(животноводство)           18,0    20,0    22,0    25,0     136,4  в 2,3 р.
Переработка сельскохо-
зяйственных продуктов      1710,0  1715,0  1725,0  1730,0   100,3  101,8
Производство древесины
и деревянных изделий       3,0     3,0     4,0     4,0      в 2 р. в 4 р.
Химическая

Химия өнеркәсiбi                    -        -        -    18,2     -
Қағаз, картон өндiру; баспа iсi   12,0     12,0     12,0  5 рет    6 рет
Резеңке және пластмасса
бұйымдарын жасау                  24,0     24,0     24,0  100,0   100,0
Металл емес, минералды
өнiмдердi өндiру                  16,0     17,0     18,0  107,7   138,5
Дайын металл бұйымдарын жасау      3,0      4,0      4,0  100,0   2 рет
Машиналар және жабдықтар жасау   111,0    122,0    135,0  109,5   160,7
Радиоға, телевизияға, байланысқа
арналған жабдықтар жасау          40,0     45,0     50,0  120,0   в 2 р.
Жиһаздар жасау; өнеркәсiптiң
басқа да салалары                155,0    155,0    155,0  100,0   100,0
Электр энергиясын, газ және
су өндiру және қайта бөлу       2760,0    630,0    710,0 в 3,9 р. в 2,4 р.
Құрылыс сонымен бiрге            601,0    605,0    612,0 в 2,5 р. в 2,6 р.
әлеуметтiк сала нысандарының
жер сiлкiнiсiне төзiмдiлiгiн     550,0    550,0    550,0 в 2,8 р. в 2,8 р.
күшейту
Автомобильдердi, тұрмыстық
бұйымдарды сату, жөндеу         1739,0   1774,0   1849,0   100,6  108,5
Қонақ үйлер, мейрамханалар        26,0     27,0     27,0   100,0  108,0
Көлiк және байланыс             7040,0   9056,0   9544,0   135,8  в 3,1 р.
Қаржы қызметi                    480,0    485,0    495,0   102,2  108,8
Жылжымайтын мүлiктер бойынша
жасалатын операциялар           2624,0   2694,0   2784,0   137,4  153,4
Негiзiнен кәсiпорындарға
көрсетiлетiн қызметтер            26,0     27,0     27,0   114,3  128,6
Бiлiм беру                       315,0    320,0    330,0   112,8  132,0
Канализация, үйiндiлердi,
қалдықтарды әкету                 55,0     60,0     65,0   112,5  162,5
Қауымдастықтар, бiрлестiктер
қызметi                             -        -        -      -       -
Демалысты, көңiл көтерудi
ұйымдастыру қызметi, мәдениет,
спорт                            385,0    557,0    415,0 в 5,2 р. в 5,4 р.
Мемлекеттiк басқару               70,0    115,0     34,0     -      -
Денсаулық сақтау және
әлеуметтiк қызметтер               3,0      3,0      3,0   100,0   150,0
Жеке қызметтер көрсету            17,0     17,0     17,0   100,0   100,0
I. Республикалық бюджеттiң
қаражаттары;
барлығы                         6276,0   8404,0   8674,0  7,8 рет 43,4 рет
оның iшiнде
экономикалық қызметтiң
салалары бойынша:
эл.энергиясын, газды және
суды өндiру және қайта бөлу      250,0    170,0    200,0     -        -
Құрылыс (әлеуметтiк сала
нысандарының жер сiлкiнiсiне
төзiмдiлiгiн күшейту)            450,0    450,0    450,0 в 4,5 р. в 4,5 р.
Көлiк және байланыс             5506,0   6804,0   7990,0 в 10 р. в 79,9 р.
Мемлекеттiк басқару               70,0    115,0     34,0     -        -
Демалысты, көңiл көтерудi
ұйымдастыру қызметi, мәдениет,

промышленность              -       -       -       -       18,2     -
Производство бумаги и
картона; издательское
дело                       12,0    12,0    12,0    12,0     в 5 р. в 6 р.
Производство резиновых
и пластмассовых изделий    24,0    24,0    24,0    24,0     100,0  100,0
Производство прочих
неметаллических
минеральных продуктов      15,0    16,0    17,0    18,0     107,7  138,5
Производство готовых
металлических изделий      3,0     3,0     4,0     4,0      100,0  в 2 р.
Производство машин и
оборудования               101,0   111,0   122,0   135,0    109,5  160,7
Производство
оборудования и
аппаратуры для радио,
телевидения и связи        35,0    40,0    45,0    50,0     120,0  в 2 р.
Производство мебели;
прочие отрасли
промышленности             155,0   155,0   155,0   155,0    100,0  100,0
Производство и
распределение
эл.энергии, газа и воды    2010,0  2760,0  630,0   710,0   в 3,9р. в 2,4р.
Строительство              595,0   601,0   605,0   61 2,0  в 2,5р. в 2,6р.
в том числе
сейсмоусиление объектов
социальной сферы           550,0   550,0   550,0   550,0   в 2,8р. в 2,8р.
Торговля, ремонт
автомобилей и изделий
домашнего пользования,
техническое обслуживание
и ремонт автомобилей       1719,0  1739,0  1774,0  1849,0   100,6  108,5
Гостиницы и рестораны      26,0    26,0    27,0    27,0     100,0  108,0
Транспорт и связь          6825,0  7040,0  9056,0  9544,0   135,8  в 3,1р.
Финансовая деятельность    470,0   480,0   485,0   495,0    102,2  108,8
Операции с недвижимым
имуществом                 2564,0  2624,0  2694,0  2784,0   137,4  153,4
Услуги, оказываемые, в
основном, предприятиям     25,0    26,0    27,0    27,0     114,3  128,6
Образование                300,0   315,0   320,0   330,0    112,8  132,0
Канализация, свалки и
удаление отходов           50,0    55,0    60,0    65,0     112,5  162,5
Деятельность ассоциаций
и объединений                -       -       -       -        -      -
Деятельность в области
организации отдыха и
развлечений, культуры
и спорта                   370,0   385,0   557,0   415,0   в 5,2р. в 5,4р.
Государственное
управление                 70,0    70,0    115,0   34,0       -       -
Здравоохранение и
социальные услуги          2,0     3,0     3,0     3,0      100,0  150,0
Предоставление
индивидуальных услуг       17,0    17,0    17,0    17,0     100,0  100,0
I. Средства
республиканского
бюджета, всего:            5016,0  6276,0  8404,0  8674,0  в 7,8р. в43,4р.
в том числе по видам
экономической деятельности:
Производство и
распределение эл.энергии,
газа и воды                200,0   250,0   170,0   200,0      -      -
Строительство
(сейсмоусиление объектов
социальной сферы)          450,0   450,0   450,0   450,0   в 4,5р. в 4,5р.
Транспорт и связь          4296,0  5506,0  6804,0  7990,0  в 10р.  в 79,9р.
Государственное
управление                 70,0    70,0    115,0   34,0      -        -
Деятельность в области
организации отдыха и
развлечений, культуры и

спорт ("Жiбек жолы")                -      157,0      -       -        -
II. Жергiлiктi бюджет
қаражаттары, барлығы:            515,0     520,0   530,0     94,3   103,7
оның iшiнде
экон. қызмет түрлерi бойынша:
Электр энергиясын, газды, суды
өндiру және бөлу                     -       -        -        -        -
Құрылыс (әлеуметтiк салалар
нысандарының жер сiлкiнiсiне
төзiмдiлiгiн күшейту)            100,0     100,0   100,0    100,0   100,0
Жылжымайтын мүлiктер бойынша
жасалатын операциялар            100,0     100,0   100,0    100,0   100,0
Қауымдастықтар, бiрлестiктер
қызметi (мешiт)                      -       -        -        -        -
Бiлiм беру                       315,0     320,0   330,0    112,8   132,0
Канализация, үйiндiлердi,
қалдықтарды әкету                    -       -        -        -        -
ІІІ. Мемлекеттiк кәсiпорындардың,
ұйымдардың, өз қаражаттары:      422,0     438,0   458,0     99,1    66,2
барлығы:
оның iшiнде экономикалық
қызметтiң түрлерi бойынша:
Электр энергиясын, газды, суды
өндiру және бөлу                  70,0      75,0    80,0    101,7   135,6
Көлiк, байланыс                  220,0     225,0   230,0    102,0    46,0
Қаржы қызметi                     75,0      75,0    80,0    107,7   123,1
Жылжымайтын мүлiк бойынша
жасалатын операциялар              -          -       -        -       -
Негiзiнен кәсiпорындарға
көрсетiлетiн қызметтер             2,0       3,0     3,0    100,0    3 р.
Канализация, үйiндiлердi,
қалдықтарды әкету                 55,0      60,0    65,0    112,5   162,5
Демалысты, көңiл көтерудi
ұйымдастыру қызметi, мәдениет,
спорт                                -        -       -        -       -
IV. Экономиканың мемл.емес
секторындағы кәсiпорындардың,
ұйымдардың өз қаражаттары,
барлығы:                        6375,0    6529,0  6706,0    113,3   125,3
сонымен бiрге экономикалық
қызметтiң түрлерi бойынша
Ауыл шаруашылығы, аң аулау
және орман шаруашылығы (мал
шаруашылығы)                      20,0      22,0    25,0    136,4 2,2 рет
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн
қайта өңдеу                     1500,0    1510,0  1510,0    100,0   101,0
Ағаштар дайындау және ағаш
бұйымдарын жасау                   3,0       4,0     4,0    2 рет   4 рет
Қағаз, картон өндiру;
баспа iсi                         12,0      12,0    12,0    5 рет   6 рет
Резеңке және пластмасса
бұйымдарын жасау                  24,0      24,0    24,0    100,0   100,0
Металл емес, минералды
өнiмдердi өндiру                  16,0      17,0    18,0    107,7   138,5
Дайын металл бұйымдарын жасау      3,0       4,0     4,0    100,0   в 2 р.
Машиналар және жабдықтар жасау   111,0     122,0   135,0    109,5   160,7
Жиһаздар жасау; өнеркәсiптiң
басқа да салалары                155,0     155,0   155,0    100,0   100,0
Электр энергиясын, газ және су
өндiру және қайта бөлу           350,0     385,0   430,0    102,1   183,0
Құрылыс                           33,0      35,0    40,0    108,0   160,0
Сауда, автомобильдердi,
тұрмыстық бұйымдарды жөндеу      350,0     355,0   360,0    100,0   104,3
Қонақ үйлер мен мейрамханалар     13,0      14,0    14,0    100,0   116,7
Көлiк және байланыс             1290,0    1295,0  1300,0    100,2   101,2
Қаржы қызметi                    405,0     410,0   415,0    101,3   106,4
Жылжымайтын мүлiк бойынша
жасалатын операциялар           2000,0    2070,0  2160,0    155,8   180,0
Негiзiнен кәсiпорындарға
көрсетiлетiн қызметтер             3,0       3,0     3,0    100,0   150,0
Денсаулық сақтау және
әлеуметтiк қызметтер               2,0       2,0     2,0    100,0   в 2 р.
Демалысты, көңiл көтерудi
ұйымдастыру қызметi, мәдениет,
спорт                             85,0      90,0    95,0    104,2   131,9
V. Шет елдiк инвесторлардың
қаражаттары, барлығы:           3983,0    1940,0  2032,0    194,0    57,8
оның iшiнде
экономикалық қызмет бойынша:
Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн
қайта өңдеу                      215,0     215,0   220,0    102,4   107,3

спорта ("Шелковый путь")    -        -     157,0     -       -        -
II. Средства местных
бюджетов, всего:           500,0   515,0   520,0   530,0    94,3   103,7
в том числе по видам
экономической деятельности:
Производство и
распределение эл.энергии,
газа и воды                  -       -       -       -        -       -
Строительство
(сейсмоусиление объектов
социальной сферы)          100,0   100,0   100,0   100,0    100,0  100,0
Операции с недвижимым
имуществом                 100,0   100,0   100,0   100,0    100,0  100,0
Деятельность  ассоциаций
и объединений (мечеть)       -       -       -       -        -      -
Образование                300,0   315,0   320,0   330,0    112,8  132,0
Канализация,
свалки и удаление
отходов                      -       -       -       -        -      -
III. Собственные
средства государственных
предприятий и организаций,
всего:                     402,0   422,0   438,0   458,0    99,1   66,2
в том числе по видам
экономической
деятельности:
Производство и
распределение
электроэнергии,
газа и воды                65,0    70,0    75,0    80,0     101,7  135,6
Транспорт и связь          215,0   220,0   225,0   230,0    102,0  46,0
Финансовая деятельность    70,0    75,0    75,0    80,0     107,7  123,1
Операции с недвижимым
имуществом                   -      -       -       -         -      -
Услуги, оказываемые, в
основном, предприятиям     2,0     2,0     3,0     3,0      100,0  в 3 р.
Канализация, свалки и
удаление отходов           50,0    55,0    60,0    65,0     112,5  162,5
Деятельность в области
организации отдыха и
развлечений, культуры
и спорта                    -        -       -       -        -      -
IV.Собственные средства
предприятий  и
организаций
негосударственного
сектора экономики,
всего:                     6282,0  6375,0  6529,0  6706,0   113,3  125,3
в том числе по видам
экономической
деятельности:
Сельское хозяйство,
охота и лесоводство
(животноводство)           18,0    20,0    22,0    25,0     136,4  в 2,2р.
Переработка
сельскохозяйственных
продуктов                  1500,0  1500,0  1510,0  1510,0   100,0  101,0
Производство древесины
и деревянных изделий       3,0     3,0     4,0     4,0      в 2р.  в 4 р.
Производство бумаги и
картона; издательское
дело                       12,0    12,0    12,0    12,0     в 5р.  в 6 р.
Производство резиновых и
пластмассовых изделий      24,0    24,0    24,0    24,0     100,0  100,0
Производство прочих
неметаллических
минеральных продуктов      15,0    16,0    17,0    18,0     107,7  138,5
Производство готовых
металлических изделий      3,0     3,0     4,0     4,0      100,0  в 2 р.
Производство машин и
оборудования               101,0   111,0   122,0   135,0    109,5  160,7
Производство мебели;
прочие отрасли
промышленности             155,0   155,0   155,0   155,0    100,0  100,0
Производство и
распределение
электроэнергии, газа и
воды (с учетом средств
на монтаж приборов
учета отпуска тепла и
горячей воды)              345,0   350,0   385,0   430,0    102,1  183,0
Строительство              30,0    33,0    35,0    40,0     108,0  160,0
Торговля, ремонт
автомобилей и изделий
домашнего пользования      350,0   350,0   355,0   360,0    100,0  104,3
Гостиницы и рестораны      13,0    13,0    14,0    14,0     100,0  116,7
Транспорт и связь          1290,0  1290,0  1295,0  1300,0   100,2  101,2
Финансовая деятельность    400,0   405,0   410,0   415,0    101,3  106,4
Операции с недвижимым
имуществом                 1940,0  2000,0  2070,0  2160,0   155,8  180,0
Услуги, оказываемые, в
основном, предприятиям     2,0     3,0     3,0     3,0      100,0  150,0
Здравоохранение и
социальные услуги          1,0     2,0     2,0     2,0      100,0  в 2 р.
Деятельность в области
организации отдыха и
развлечений, культуры
и спорта                   80,0    85,0    90,0    95,0     104,2  131,9
V. Средства иностранных
инвесторов, всего:      4250,0  3983,0  1940,0  2032,0   194,0  57,8
в том числе по видам
экономической
деятельности:
Переработка
сельскохозяйственных
продуктов                  210,0   215,0   215,0   220,0    102,4  107,3
Химическая

Химия өнеркәсiбi                   -         -        -      18,2     -
Радио, телевизия, байланысқа
арналған жабдықтар,
аппаратуралар жасау               40,0      45,0    50,0    120,0   в 2 р.
Эл. энергиясын, газды, суды
өндiру және бөлу (Үкiмет
займы арқылы кепiлдiк берiлген) 2090,0       -       -        -       -
Құрылыс                           18,0      20,0    22,0    120,0 в 2,2 р.
Автомобильдердi, тұрмыстық
бұйымдарды сату, жөндеу         1300,0    1330,0  1400,0    100,8   110,2
Көлiк және байланыс                -         -       -      116,7     -
Негiзiнен кәсiпорындарға
көрсетiлетiн қызметтер            20,0      20,0    20,0    117,6   117,6
Демалысты, көңiл көтерудi
ұйымдастыру саласындағы
қызмет, мәдениет спорт (әмбебап
спорт-ойын-сауық кешенi)         300,0     310,0   320,0      -       -
VI. Тұрғындардың қаражаттары,
барлығы:                         669,0     669,0   669,0    105,0   105,0
оның iшiнде
экономикалық қызметтi түрлерi
бойынша:
Жылжымайтын мүлiк бойынша
жасалатын операциялар            524,0     524,0   524,0    106,5   106,5
Автомобильдердi, тұрмыстық
бұйымдарды сату, жөндеу,
техникалық қызмет көрсету         89,0      89,0    89,0    100,0   100,0
Қонақ үйлер мен мейрамханалар     13,0      13,0    13,0    100,0   100,0
Көлiк және байланыс               24,0      24,0    24,0    100,0   100,0
Негiзiнен кәсiпорындарға
көрсетiлетiн қызметтер             1,0       1,0     1,0    100,0   100,0
Денсаулық сақтау және
әлеуметтiк қызметтер               1,0       1,0     1,0    100,0   100,0
Жеке қызметтер көрсету            17,0      17,0    17,0    100,0   100,0
Сонымен бiрге республик.
бюджеттiң қаражаттары           1358,0    1508,0  1177,0      -      86,7
Канализация, үйiндiлердi,
қалдықтарды әкету:              1358,0    1508,0  1177,0      -      86,7
- Оңтүстiк жағалаудағы
Сорбұлақ каналының апаттың
алдын алу үшiн су жiберу        1100,0    1200,0   841,0      -      76,5
құрылғысын салу                                    ввод
Алматы қаласындағы ағын суларды
механикалық жолмен тазалау       240,0     240,0   241,0      -     100,4
құрылғыларын кеңейту                              іске қосу
- сүзгiден өткiзу алаңдарында      -        41,0    41,0      -       -
апаттың алдын алу тоғанын жасау                   іске қосу
- НС-2-де апаттың алдын алу
тоғанын жасау                     18,0      27,0    54,0      -     в 3 р.
іске қосу
---------------------------------------------------------------------------
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ӘЛЕУМЕТТIК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ДАМУЫНЫҢ
2001-2005 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН ИНДИКАТИВТIК
ЖОСПАРЫНЫҢ ЖОБАСЫ
ӘЛЕУМЕТТIК САЛА НЫСАНДАРЫН, МАҢЫЗДЫ ӨНДIРIСТIК ҚУАТТАРДЫ IСКЕ ҚОСУ
---------------------------------------------------------------------------
!Өлшем  !1999 ж.!2000 г.!2001 г.!   Тоқсандар бойынша
!бiрлiгi!есеп   !бағалау!болжам !---------------------------
!       !       !       !       !I-    !II -  !ІІІ - !IV
!       !       !       !       !тоқсан!тоқсан!тоқсан!тоқсан
---------------------------------------------------------------------------
Әлеуметтік
салалар
нысандары       оқушы
Мектептер       орыны     -      1200     770    -       -      -     770
------          -------   ----                        -----
млн.      -     250,0     212,0                      212,0
теңге
Балалар
бақшалары       орын      -        -       -      -       -      -       -
Ауруханалар     төсек     -        -       -      -       -      -       -
Емханалар      ауысымға
бару      -        -       -      -       -      -       -
Және басқалар             -        -       -      -       -      -       -
Маңызды өндiрiстiк
қуаттар
Электр          мың
станциялары     кВт       -        -       -      -       -      -       -
Электр қуаттарын
беру линиялары  км        -        -       -      -       -      -       -
Мұнай
скважиналары    дана      -        -       -      -       -      -       -
Газ
скважиналары    дана      -        -       -      -       -      -       -
Мұнай өнiмдерi  км        -        -       -      -       -      -       -
Газ құбырлары   км        -        -       -      -       -      -       -
Темiр жолдар    км        -        -       -      -       -      -       -
Темiржолды
электрлендiру   км        -        -       -      -       -      -       -
Байланыс желiсi км        -        -       -      -       -      -       -
Жамылғысы қатты
автомобиль
жолдары         км        -        -       -      -       -      -       -
Ауыл шаруашылық
мақсаттағы топтық
құбырлар        км        -        -       -      -       -      -       -
Ағынды суды
тазалауға       мың
арналған        текше
қондырғы        м/тәул.   -        -       -      -       -      -       -
Сауда           бiрлiк/
кәсiпорындары*  сауда    334     241     245     61     61     61      62
алаңд  ------- ------- ------- ------ ------- ----- -------
ш.м.    23018   8213    9575    2393   2393   2393   2396
Қоғамдық                 109     110     112     28     28     28      28
тамақтандыру    бiрлiк/------- ------- ------- ------ ------- ----- -------
кәсiпорындары   орын    3491    3500    3600    900     900    900    900
ем бiрлiгi

промышленность               -       -       -       -      18,2     -
Производство
оборудования и
аппаратуры для радио,
телевидения и связи        35,0    40,0    45,0    50,0     120,0  в 2 р.
Производство и
распределение эл.
энергии, газа и
воды (гарантированный
Правительством займ)       1400,0  2090,0    -      -         -       -
Строительство              15,0    18,0    20,0    22,0     120,0  в 2,2р.
Торговля, ремонт
автомобилей и
изделий домашнего
пользования                1280,0  1300,0  1330,0  1400,0   100,8  110,2
Транспорт и связь          1000,0    -       -       -      116,7    -
Услуги, оказываемые, в
основном, предприятиям     20,0    20,0    20,0    20,0     117,6  117,6
Деятельность в области
организации отдыха и
развлечений, культуры и
спорта (Универсальный
спортивно-зрелищный
комплекс)                  290,0   300,0   310,0   320,0      -      -
VI. Средства населения,
всего:                     669,0   669,0   669,0   669,0    105,0  105,0
в том числе по видам
экономической
деятельности:
Операции с недвижимым
имуществом                 524,0   524,0   524,0   524,0    106,5  106,5
Торговля, ремонт
автомобилей и изделий
домашнего пользования,
техническое
обслуживание и ремонт
автомобилей                89,0    89,0    89,0    89,0     100.0  100,0
Гостиницы и рестораны      13,0    13,0    13,0    13,0     100,0  100,0
Транспорт и связь          24,0    24,0    24,0    24,0     100,0  100,0
Услуги, оказываемые, в
основном, предприятиям     1,0     1,0     1,0     1,0      100,0  100,0
Здравоохранение и
соцальные услуги           1,0     1,0     1,0     1,0      100,0  100,0
Предоставление
индивидуальных услуг       17,0    17,0    17,0    17,0     100,0  100,0
Кроме того, средства
республиканского
бюджета                    1358,0  1358,0  1508,0  1177,0     -    86,7
Канализация, свалки и
удаление отходов:          1358,0  1358,0  1508,0  1177,0     -    86,7
- строительство
аварийного сброса
Правобережного
Сорбулакского канала     1100,0  1100,0  1200,0  841,0      -    76,5
ввод
- расширение сооружений
мех.очистки сточных
вод г.Алматы*            240,0   240,0   240,0   241,0      -    100,4
ввод
- строительство аварийной
емкости на полях
фильтрации                 -       -     41,0    41,0       -      -
ввод
- строительство
аварийной емкости
на НС-2                  18,0    18,0    27,0    54,0      -     в 3 р.
ввод
___________________________________________________________________________
Форма 2ИР
ПРОЕКТ ИНДИКАТИВНОГО ПЛАНА
СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ
города Алматы на 2001-2005 годы
ВВОД В ДЕЙСТВИЕ ОБЪЕКТОВ СОЦИАЛЬНОЙ СФЕРЫ И
ВАЖНЕЙШИХ ПРОИЗВОДСТВЕННЫХ МОЩНОСТЕЙ
___________________________________________________________________________
!Ед.!1999!2000!2001!в том числе по   !2002!2003!2004!2005г!2001!2005
!из-!год !год !год !  кварталам      !год !год !год !в% к !в% к!в% к
!ме-!от- !оцен!прог!-----------------!прог!прог!прог!прог-!2000!2000
!ре-!чет !ка  !ноз !I- !II-!III-!IV- !ноз !ноз !ноз !ноз  !    !
!ния!    !    !    !кв.!кв.!кв. !кв. !    !    !    !     !    !
_______!___!____!____!____!___!___!____!____!____!____!____!_____!____!____
Объекты
социальной
сферы
Школы  учен. -  1200  770   -   -   -       1688       800       64,2
мест     250,0 212,0             770 245,0 228 220,0 1600 84,8 133,3
млн.т.                         212,0      303,0     440,0      176,0
Детские
сады   мест  -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Боль-
ницы   коек  -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Поли-  посе-
кли-   щен.в
ники   смену -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Прочие       -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Важнейшие
производственные
мощности
Электро- тыс.
станции  кВт -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Линии
электро-
передач км   -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Скважины
нефтяные штук -   -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Скважины
газовые штук -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Нефтепро-
воды    км   -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Газопро-
воды    км   -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Железные
дороги  км   -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Электри-
фикация
железных
дорог   км   -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Линии
связи   км   -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Автомо-
бильные
дороги с
твердым
покрытием км -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Групповые
водопро-
воды сель-
скохозяй-
ственного
назначения км -    -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Сооруже-
ния для
очистки тыс.
сточных куб
вод     м/сут. -   -    -    -   -   -    -   -     -    -     -    -    -
Торго-
вые    ед/
пред-  торг
прия-  площ.      241       61      61       250       265      101,7
тия*   кв.м  334 8213  245 2393 61 2393  62 13000 260 20000 270 116,6 112,0
23018     9575     2393     2396     16000     23000      в2,8р
Предпри-
ятия об-
щест-
венно- ед./
го пи- пос. 109_ 110_ 112_ 28_ 28_  28_ 28_ 115_ 118_ 121_ 125_ 101,8 113,6
тания* мест 3491 3500 3600 900 900  900 900 3700 3800 3900 4000 102,9 114,3
Торго- ед./

га              -    9,0    1,5   16,7   2,3р.  85,7   66,7     -      -
Қаражатқа
деген
қажеттiлiк**    -    2,5    1,5   60,0   2,5р.  89,7   69,6     -      -
Табиғи аумақтарды
айрықша күзетудi
ұйымдастыру,
га              -  5120,0  55,7   1,1    97,8  112,5   82,9  в 4,7р.  4,6
Жасыл желектердi
зиянкестерден,
аурулардан
қорғау, га*   209,0 278,0 392,0  172,3  109,2  104,0  108,5  106,4  в2,3р.
Ақша қаражаттарына
деген қажеттiлiк **,
млн.теңге      2,5   5,5   9,5   172,7  107,0  103,0  107,0  106,0  216,0
---------------------------------------------------------------------------
* - Алматы қаласының жасыл желек қоры "Орман" дәрежесiне
жатқызылмайды.
** - қолданылып жүрген бағалар бойынша
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ӘЛЕУМЕТТIК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ
ДАМУЫНЫҢ 2001 ЖЫЛҒА АРНАЛҒАН
ИНДИКАТИВТIК ЖОСПАРЫНЫҢ ЖОБАСЫ
Жергiлiктi бюджет
---------------------------------------------------------------------------
Аталуы          !  1999 ж. есеп !2000 ж. бағалау!2001 ж. болжам
!---------------!---------------!--------------
!контин.!аудару !контин.!аудару !контин.!аудару
---------------------------------------------------------------------------
Түсiмдер                83634   34011   92205   42566   94171  44717
I. ТАБЫСТАР                83634   33878   92205  41168,1  94171  44607
Салық түсiмдерi            78593   31803   87240   38950   91128  41979
Заңды тұлғалардан
алынатын табыс салықтары   11319    5632   15924    8662   16578   8853
Жеке адамдардан алынатын
табыс салықтары             9082    9036   10069   10955   10513  11227
Әлеуметтiк салық           12277   12215   14884    13113  15020  16041
Мүлiк салығы                2065    2054    2008     2184   1852   1978
Жер салығы                   792     788     757      824    959   1024
Көлiк салығы                 673     669     928     1010   1002   1070
ҚҚС                        31081       0   30925        0  33777      0
Барлық акциздер             3016     327    1110      436   1459    669
- алкогольдi өнiмдерге       593     294     735      400    981    523
- бензинге, дизель отынына   349       0      33        0    102    108
Басқа да салықтар           8289    1082   10635     1764   9968   1117
САЛЫҚТЫҚ ЕМЕС ТҮСIМДЕР      4228    1980    3109     2041   2500   2051
КАПИТАЛЫ БАР ОПЕРАЦИЯЛАРДАН
ТҮСЕТIН ТАБЫСТАР             813      95    1049      182    543    577
Мемлекеттiк меншiктi
жекешелендiруден түсетiн
түсiмдер                     302      95     180       71     90     96
СУБВЕНЦИЯЛАР                  -        -      -         -      -      -
өӨТЕУ                          -        -      -         -      -      -
---------------------------------------------------------------------------
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНЫҢ ӘЛЕУМЕТТIК-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ДАМУЫНЫҢ
2001 ЖЫЛҒА АРНАЛҒАН
ИНДИКАТИВТIК ЖОСПАРЫНЫҢ ЖОБАСЫ
Жергiлiктi бюджет
---------------------------------------------------------------------------

земель, га         -      9,0   1,5    16,7  в2,3р. 85,7  66,7   -     -
Потребность в
средствах<**>,
млн.тенге          -      2,5   1,5    60,0  в2,5р. 89,7  69,6   -     -
Организация особо
охраняемых
природных
территорий, га     -      5120,0 55,7  1,1   97,8   112,5 82,9 в4,7р. 4,6
Защита зеленых
насаждений от
вредителей и
болезней, га<*>   209,0  278,0  392,0 172,3 109,2  104,0 108,5 106,4 в2,3р.
Потребность в
средствах<**>,
млн.тенге         2,5    5,5    9,5   172,7  107,0 103,0 107,0 106,0 216,0
___________________________________________________________________________
<*> - зеленый фонд г.Алматы не относится к категории "Леса".
<**> - в действующих ценах
П Р О Е К Т
индикативного плана социально-экономического
развития г. Алматы на 2001 год
Местный бюджет
млн.тенге
___________________________________________________________________________
!1999г. отчет   !2000г. оценка  !2001г. оценка
Наименование               !---------------!---------------!---------------
!контин.!отчисл.!контин.!отчисл.!контин.!отчисл.
___________________________!_______!_______!_______!_______!_______!_______
Поступления            83634   34011   92205   42566   94171   44717
I. ДОХОДЫ             83634   33878   92205   41168,1 94171   44607
Налоговые поступления       78593   31803   87240   38950   91128   41979
Подоходный налог с
юридических лиц             11319   5632    15924   8662    16578   8853
Подоходный налог с
физических лиц              9082    9036    10069   10955   10513   11227
Социальный налог            12277   12215   14884   13113   15020   16041
Налоги на имущество         2065    2054    2008    2184    1852    1978
Земельный налог             792     788     757     824     959     1024
Налоги на транспорт         673     669     928     1010    1002    1070
НДС                         31081   0       30925   0       33777   0
Акцизы всего                3016    327     1110    436     1459    669
- на алкогольную продукцию  593     294     735     400     981     523
- на бензин и дизельное
топливо                   349     0       33      0       102     108
Другие налоги               8289    1082    10635   1764    9968    1117
НЕНАЛОГОВЫЕ ПОСТУПЛЕНИЯ     4228    1980    3109    2041    2500    2051
ДОХОДЫ ОТ ОПЕРАЦИЙ С
КАПИТАЛОМ                   813     95      1049    182     543     577
Поступления от приватизации
государственной собственности 302   95      180     71      90      96
СУБВЕНЦИИ                     -      -       -       -       -       -
ПОГАШЕНИЕ                     -      -       -       -       -       -
___________________________________________________________________________
П Р О Е К Т
индикативного плана социально-экономического
развития г. Алматы на 2001 год
Местный бюджет
млн.тенге
_________________________________________________________________________

! 2002 ж.  ! 2003 ж.  ! 2004 ж. ! 2005 ж.
---------------------------------------------------------------------------
Шығындар және несие беру           44991      47154      49498     51875
Шығындар                           44870      47025      49362     51733
оның iшiнде:
Бiлiм беру                          8280       9210       9635     10042
Денсаулық сақтау                    6502       6808       7108      7385
Әлеуметтiк қамсыздандыру және
әлеуметтiк көмек                    1903       2072       2261      2471
Қарызы бойынша қызмет көрсету        159        132        112        93
Алу                                26298      27403      28646     29842
Несие беру                           121        129        136       142
Қаржыландыру                        1203       1400       1600      1900
---------------------------------------------------------------------------
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты VIII-сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
(маман: Сариева А.)

!   2002г.  !  2003г.  !  2004г.  !  2005г.
_______________________________!___________!__________!__________!________
Расходы и кредитование             44991       47154      49498    51875
Расходы                            44870       47025      49362    51733
в том числе:
Образование                        8280        9210       9635     10042
Здравоохранение                    6502        6808       7108     7385
Социальное обеспечение и соц.
помощь                             1903        2072       2261     2471
Обслуживание долга                 159         132        112      93
Изъятия                            26298       27403      28646    29842
Кредитование                       121         129        136      142
Финансирование                     1203        1400       1600     1900
_________________________________________________________________________
Председатель
VIII-й сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                          М. Кочкаров
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                     Ж. Турегельдинов
(Исполнитель: Бухарова И.А.)