Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi бухгалтерлiк есептiң есепшот жоспарын бекiту туралы" 2000 жылғы 15 қарашадағы N 419 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының екiнші деңгейдегi банктерiндегi бухгалтерлiк есептiң есепшот жоспарына толықтыруларды бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2001 жылғы 9 сәуiрдегі N 90 қаулысы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 18 сәуiрде тіркелді. Тіркеу N 1467. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 қарашадағы № 88 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2010.11.01 № 88 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария етуiне байланысты оларға рақымшылық жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рақымшылық жасалған Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария етуi жөнiндегi iс-шараларды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi бухгалтерлiк есептiң есепшот жоспарын бекiту туралы" 2000 жылғы 15 қарашадағы N 419 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi бухгалтерлiк есептiң есепшот жоспарына толықтырулар бекiтiлсiн және Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.
2. Бухгалтерлiк есеп департаментi (Шалғымбаева Н.Т.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 15 қарашадағы N 419 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi бухгалтерлiк есептiң есепшот жоспарына толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттік тіркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап екi күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 15 қарашадағы N 419 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi бухгалтерлiк есептiң есепшот жоспарына толықтыруларды Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Н.Қ. Абдуллинаға жүктелсiн.
Ұлттық Банкі
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының

Об утверждении дополнений в План счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан, утвержденный постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 2000 года № 419 "Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 9 апреля 2001 года № 90 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2001 года № 1467. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 1 ноября 2010 года № 88
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 01.11.2010 г. № 88.
В целях реализации мероприятий по проведению легализации денег граждан Республики Казахстан, амнистированных в соответствии с Законом Республики Казахстан Z010173_ "Об амнистии граждан Республики Казахстан в связи с легализацией ими денег", Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые дополнения в V001380_ План счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан, утвержденный постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 2000 года N 419, и ввести их в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Шалгимбаева Н.Т.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и дополнений в План счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан, утвержденный постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 2000 года N 419;
2) в двухдневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и дополнения в План счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан, утвержденный постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 2000 года N 419, до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Абдулину Н.К.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан

2001 жылғы 9 сәуiрдегi N 90
қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнде бухгалтерлiк есепке алу есепшоттарының жоспарын бекiту туралы" 2000 жылғы 15 қарашадағы N 419 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының екіншi деңгейдегi банктерiндегi бухгалтерлiк есепке алу есепшоттарының жоспарына толықтырулар
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 15 қарашадағы N 419 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiндегi бухгалтерлiк есепке алу есепшоттарының жоспарының (бұдан әрi - Есепшот жоспары) 2-тарауына мынадай толықтыру енгiзiлсiн:
1) 2200 есепшоттарының тобы "Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттары" 2222 есешпотпен толықтырылсын;
2) 2700 есепшоттарының тобы "Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттары бойынша есептелген шығыстар" 2722 есепшотпен толықтырылсын;
3) 5200 есепшоттарының тобы "Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар" 5222 есепшотпен толықтырылсын.
2. Есепшоттар жоспарының 3-тарауына мынадай толықтыру енгiзiлсiн:
1) 2221 есепшоттың сипаттамасынан кейiн 2222 есепшоттың сипаттамасы мынадай мазмұндағы сипаттамамен толықтырылсын:
"2222. Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттары (пассив).
Есепшоттың мақсаты: Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария еткен ақшасын есепке алу;
Есепшоттың кредитi бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттарына түскен Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшасы өткiзiледi;
Есепшоттың дебетi бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттарындағы Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшасы есептен шығарылады";
2) 2721 есепшоттың сипаттамасынан кейiн 2722 есепшоттың сипаттамасы мынадай мазмұндағы сипаттамамен толықтырылсын:
"2722. Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттары бойынша есептелген шығыстар (пассив).
Есепшоттың мақсаты: Осы кезеңге жатқызылған, Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты есептелген, бiрақ төленбеген, төлемi келешекте жасалатын соманы есепке алу;
Есепшоттың кредитi бойынша осы кезеңге жатқызылған, Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты есептелген, бiрақ төленбеген, төлемi келешекте жасалатын сома өткiзiледi;
Есепшоттың дебетi бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөніндегi арнайы есепшоттары бойынша сыйақыны банктерге төлеу кезiнде, оны төлеуге байланысты есептелген шығыстар есептен шығарылады;

от 9 апреля 2001 года N 90
Дополнения в План счетов бухгалтерского учета
в банках второго уровня Республики Казахстан,
утвержденный постановлением Правления Национального Банка
Республики Казахстан от 15 ноября 2000 года N 419
"Об утверждении Плана счетов бухгалтерского учета
в банках второго уровня Республики Казахстан"
1. Внести в главу 2 V001380_ Плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 2000 года N 419 (далее - План счетов) следующие дополнения:
1) Дополнить группу счетов 2200 счетом 2222 "Специальные счета по легализации денег граждан Республики Казахстан";
2) Дополнить группу счетов 2700 счетом 2722 "Начисленные расходы по специальным счетам по легализации денег граждан Республики Казахстан";
3) Дополнить группу счетов 5200 счетом 5222 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по специальным счетам по легализации денег граждан Республики Казахстан".
2. Внести в главу 3 Плана счетов следующие дополнения:
1) Дополнить описание счетов описанием счета 2222 после описания счета 2221 в следующей редакции:
"2222. Специальные счета по легализации денег граждан Республики Казахстан (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм денег, легализируемых гражданами Республики Казахстан.
По кредиту счета проводятся суммы денег, легализируемых гражданами Республики Казахстан, поступившие на специальный счет по легализации денег граждан Республики Казахстан.
По дебету счета проводится списание сумм денег, легализируемых гражданами Республики Казахстан денег, со специального счета по легализации денег граждан Республики Казахстан.";
2) Дополнить описание счетов описанием счета 2722 после описания счета 2721 в следующей редакции:
"2722. Начисленные расходы по специальным счетам по легализации денег граждан Республики Казахстан (пассивный).
Назначение счета: Учет сумм начисленных, но не выплаченных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по специальным счетам по легализации денег граждан Республики Казахстан, относящихся к настоящему периоду, оплата которых будет произведена в будущем.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных, но не выплаченных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по специальным счетам по легализации денег граждан Республики Казахстан, относящихся к настоящему периоду, оплата которых будет произведена в будущем.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов, связанных с выплатой вознаграждения по специальным счетам по легализации денег граждан Республики Казахстан, при их оплате банком.";

3) 5221 есепшоттың сипаттамасынан кейiн 5222 есепшоттың сипаттамасы мынадай мазмұндағы сипаттамамен толықтырылсын:
"2722. Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттары бойынша есептелген шығыстар.
Есепшоттың мақсаты: Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттар бойынша сыйақы төлеуге байланысты есептелген шығыстарды есепке алу;
Есепшоттың дебеті бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттары бойынша сыйақыны төлеуге байланысты есептелген шығыстар өткiзiледi.
Есепшоттың кредитi бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарының ақшаны жария ету жөнiндегi арнайы есепшоттары бойынша сыйақы төлеуге байланысты есептелген шығыстар сомасы "салыққа дейін кiрiс" N 4999 баланстан тыс есепшотқа шығарылады.
Ұлттық банк
Төрағасы
Мамандар:
Икебаева А.Ж.
Жұманазарова А.Б.

3) Дополнить описание счетов описанием счета 5222 после описания счета 5221 в следующей редакции:
"5222. Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по специальным счетам по легализации денег граждан Республики Казахстан.
Назначение счета: Учет сумм расходов, связанных с выплатой  вознаграждения по специальным счетам по легализации денег граждан Республики Казахстан.
По дебету счета проводятся суммы расходов, связанных с выплатой  вознаграждения по специальным счетам по легализации денег граждан Республики Казахстан.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по специальным счетам по легализации денег граждан Республики Казахстан, на балансовый счет N 4999 "Доход до налога".".
Председатель
Национального Банка