Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе оның аумағына әкелiнетiн вексель қағазына қойылатын талаптарды белгiлейтiн ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 31 наурыздағы N 79 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 7 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1494. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 237 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2012.08.24 № 237 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы вексель айналысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын жүзеге асыру мақсатында" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004.09.13 N 120 қаулысымен.
1. Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе оның аумағына әкелiнетiн вексель қағазына қойылатын талаптарды белгiлейтiн ереже бекiтiлсiн, Ереже және осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күндiк мерзiм өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Монетарлық операциялар департаментi (Әлжанов Б.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе оның аумағына әкелiнетiн вексель қағазына қойылатын талаптарды белгiлейтiн ереженi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) осы қаулы және Ереже Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
3. Халықаралық қатынас және жұртшылықпен байланыс басқармасы (Мартюшев Ю.А.) осы қаулы және Ереже Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде бұқаралық ақпарат құралдарында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң интернет-бетiнде жарияласын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары М.Т. Құдышевке жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының

Об утверждении Правил, устанавливающих требования к вексельной бумаге, производимой на территории Республики Казахстан или ввозимой на ее территорию
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 марта 2001 года № 79. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 07.05.2001 г. за № 1494. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 237
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 24.08.2012 № 237 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях реализации  Закона Республики Казахстан "О вексельном обращении в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 сентября 2004 года  N 120 .
1. Утвердить прилагаемые Правила, устанавливающие требования к вексельной бумаге, производимой на территории Республики Казахстан или ввозимой на ее территорию, и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцатидневного срока со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту монетарных операций (Альжанов Б.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и Правил, устанавливающих требования к вексельной бумаге, производимой на территории Республики Казахстан или ввозимой на ее территорию (далее - Правила);
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и утвержденные Правила до сведения филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
3. Управлению международных отношений и связей с общественностью (Мартюшев Ю.А.) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан обеспечить публикацию в средствах массовой информации и на Интернет-странице Национального Банка Республики Казахстан настоящего постановления и утвержденных Правил.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Кудышева М.Т.
Председатель
Национального Банка
УТВЕРЖДЕНЫ
постановлением Правления                                                Национального Банка
Республики Казахстан

2001 жылғы 31 наурыздағы
N 79 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын
немесе оның аумағына әкелiнетiн вексель қағазына
қойылатын талаптарды белгiлейтiн
Ереже
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе оның аумағына әкелiнетiн вексель қағазының қорғаныш дәрежесiне қойылатын талаптарды, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын басқа да талаптарды белгiлейдi.
Ескерту: 1-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 13 қыркүйектегі N 120   қаулысымен .
2. Қазақстан Республикасының аумағында шығарылатын немесе оның аумағына әкелiнетiн вексель қағазы осы Ережеде белгiленген қорғаныштың полиграфиялық және физикалық-химиялық нысандарының ең аз талаптарына сай болуға тиiс.
3. Вексель қағазын қорғаудың полиграфиялық нысанына мыналар кiредi:
1) гильошир элементтерi - вексель қағазын көркем безендiруде айшықты құрал қызметiн атқаратын және ашық түсте - күңгiрт, ал күңгiрт түсте - ашық етiп салынған эллипс түрiндегi және басқа нысандардағы тұтас сызықтар болып келетiн жiңiшке тор iспеттес ою-өрнек немесе белдеу түрiнде орындалған тұрақты қорғаныш элементтерi. Сонымен бiрге ою-өрнек иректермен айналдыра көмкеріледі және түрлі тәсілдермен осы тәрізді әлдеқайда күрделі тұйықталған қисық нұсқалар салу жолымен жасалады, ал белдеулер вексель қағазының белгiлi бiр бөлiгiн алып тұратын тұйықталған қисық сызықтардан құралады;
2) бет жағы мен сырт жағындағы түстi бейнелер - жiңiшке сызықтардан құралған, солғын түстi бояулармен басылған, тор (қиылысатын екi-үш гильошир тор) түрiнде салынған сурет. Негiзгi түс тұйықталған, жеткiлiктi ашық жер қалдыру үшiн және элементтер арасында байланыс болуы үшiн қажет. Негiзгi түстiң сызықтарынан тұратын, қалыңдығы бiркелкi етiп салынған суреттер ою-өрнек сипатында болуы мүмкiн;
3) штрихтi сурет - белгiлi бiр бөлiктерiн қарайтуға болмайтын нәзiк штрихтер арасы барынша жақын етiп жасалған сурет;
4) микромәтiн - сөздердiң арасына ашық жер қалдырылмай жазылған, әрiптердiң биiктiгi 0,2 - 0,3 мм-ден аспайтын жолдар, ол қандай да бiр суреттi көмкерiп тұратын не жиектің өзі ретінде қолданылатын, сондай-ақ негiзгi түс түрiнде құрастырылатын жиек элементтерiнiң ортасына орналастырылады.
4. Қорғаныш нысанының физикалық-химиялық (арнайы) нысанына вексель қағазына қойылатын талаптар:
1) қағаздың ұзын торлы немесе дөңгелек торлы су тамғы белгiсi;
2) қағаздағы көрiнiп тұратын арнайы талшық;
3) спектр аймағы - УК арқылы көруге болатын қағаздағы арнайы талшық;
4) қорғаныш (пластика, магниттi, металл қосылған) жiптердiң болуы;

от 31 марта 2001 года
N 79
Правила, устанавливающие требования к
вексельной бумаге, производимой на территории
Республики Казахстан или ввозимой на ее территорию
1. Настоящие Правила устанавливают требования, предъявляемые к степени защиты вексельной бумаги, производимой на территории Республики Казахстан или ввозимой на ее территорию, а также иные требования к вексельной бумаге.  <*>
Сноска. Пункт 1 с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 сентября 2004 года  N 120 .
2. Вексельная бумага, производимая или ввозимая на территорию Республики Казахстан, должна соответствовать минимальным требованиям полиграфической и физико-химической формам защиты, установленным настоящими Правилами.
3. Полиграфическая форма защиты вексельной бумаги включает в себя следующее:
1) гильоширные элементы - устойчивые защитные элементы, служащие выразительным средством для художественного оформления вексельной бумаги и выполняемые в виде розеток или поясов, которые представляют собой тонкие сетки из непрерывных линий, выполненных темными на светлом фоне либо светлыми - на темном фоне в виде эллипса и других форм. При этом розетки являются разверткой по окружности и строятся путем комбинации и наложения нескольких подобных замкнутых кривых с гораздо более сложным контуром, а пояса состоят из набора замкнутых кривых, заполняющих определенный участок на площади;
2) фоновые изображения лицевой и оборотной стороны - рисунок фона, выполняемый в виде сетки (двух-трех пересекающихся гильоширных сеток), образованной тонкими линиями, отпечатанными красками со слабой цветовой насыщенностью. Фон предназначен для получения замкнутого, самодостаточного поля и достижения связи между элементами. Рисунок, образуемый линиями фона, имеющими постоянную толщину, может иметь орнаментальный характер;
3) штриховой рисунок - рисунок, выполненный тончайшими штрихами с минимальным расстоянием между ними в определенных участках, исключающий применение растушевки;
4) микротекст - строки с высотой букв не более 0,2-0,3 мм без пробелов между словами, размещаемые среди элементов рамок, ограничивающих какой-либо рисунок, либо используемые в качестве самой рамки, а также скомпонованные в качестве фона.
4. Физико-химическая (специальная) форма защиты заключается в следующих требованиях, предъявляемых к вексельной бумаге:
1) длинносеточный или круглосеточный водяной знак бумаги;
2) спецволокна в бумаге, контролируемые визуально;
3) спецволокна в бумаге, контролируемые в УФ-зоне спектра;
4) наличие защитных нитей (пластиковые, магнитные, металлизированные);

5) индикаторлық қоспалардың болуы;
6) жарық түскен кезде сәулеленiп тұрмауға тиiс.
5. Осы Ережеде көзделген вексель қағазын қорғау нысандарынан басқа вексель қағазын шығаратын не оны Қазақстан Республикасының аумағына әкелетiн тұлғалар вексель қағазын қорғайтын басқа да көзге көрiнетiн және көрiнбейтiн қосымша элементтерді қабылдауы мүмкiн.
6. Вексель қағазын шығарушы тұтынушыға құжатты вексель қағазының әрбір тобына барлық қорғаныш элементтерiнің және оларды анықтау тәсiлдерiнiң толық талдамасымен қоса беруге мiндеттi.
7. Вексель қағазының мәтiнi (вексель бланкi) мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде жасалуға тиiс.
8. <*>
Ескерту: 8-тармақ алынып тасталды - ҚР Ұлттық Банкi Басқармасының 2005 жылғы 27 тамыздағы N 93   қаулысымен .
Ұлттық Банк
Төрағасы

5) наличие индикаторных добавок;
6) не должна давать собственной флуоресценции.
5. Кроме форм защиты вексельной бумаги, предусмотренных настоящими Правилами, лицами, производящими вексельную бумагу, либо ввозящими ее на территорию Республики Казахстан могут быть приняты иные видимые и невидимые дополнительные элементы защиты вексельной бумаги.
6. Производитель вексельной бумаги представляет потребителю документ с полной расшифровкой всех элементов защиты и способов их определения на каждую партию вексельной бумаги.
7. Текст вексельной бумаги (бланк векселя) должен быть составлен на государственном и русском языках.
8.  (Пункт исключен - постановлением Правления Национального Банка РК от 27 августа 2005 года  N 93 (порядок введения в действия см. п.3 пост.  N 93 )
Председатель
Национального Банка