"Полиция учаскелік инспекторларының жұмысын ұйымдастыру жөніндегі Ережені бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 05 ақпандағы N 100 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 17 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1509. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 14 желтоқсандағы N 787 бұйрығымен.
Полиция учаскелiк инспекторларының құқық тәртiбiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметiн жетiлдiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған полиция учаскелiк инспекторларының жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi Ереже бекiтiлсiн.
2. Астана қаласының IIБ, Алматы қаласының ІIББ, облыстар мен көлiктегi ІББ, арнайы полиция бөлiмшелерiнiң бастықтары ереженi iшкi iстер органдары жеке құрамының кәсiби және қызмет даярлығы жүйесiнде оқып-үйренуiн, IIБ ҚҚБ және қалалық ІІО қызметкерлерiнен, полиция учаскелiк (аға учаскелiк) инспекторларынан сынақтар қабылдануын қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде
мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап күшiне енедi.
4. Қазақстан Республикасы Ішкiiсминiнiң 1993 жылғы желтоқсанның 31-iндегi N 471 "Милицияның учаскелiк инспекторларының жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi Нұсқауды бекiту туралы" бұйрығы  күшiн жойды деп саналсын.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкiiсминiнiң Қоғамдық қауiпсiздiк департаментiне (Қ.С. Тыныбеков) жүктелсiн.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
Ішкі әскерлер қолбасшысы
генерал-майор
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2001 жылғы 05 ақпандағы
N 100 бұйрығына қосымша
ПОЛИЦИЯ УЧАСКЕЛІК ИНСПЕКТОРЛАРЫНЫҢ
ЖҰМЫСЫН ҰЙЫМДАСТЫРУ ЖӨНІНДЕГІ
ЕРЕЖЕ
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1. Полиция учаскелік инспекторларының жұмысын ұйымдастыру жөніндегі Ереже (бұдан әрі - "ереже") олардың қызметінің негізгі бағыттарын, құқық тәртібін қамтамасыз етуге қатысатын басқа қызметтермен, бөлімшелермен, органдармен өзара іс-қимыл жасау тәртібін, сондай-ақ полиция учаскелік инспекторларының қызметіне бақылау жасайтын ішкі істер органдары әкімшілік полициясының қалалық, аудандық органдары мен бөлімшелері басшыларының міндеттерін айқындайды.
2. Полицияның учаскелік инспекторлары (бұдан әрі - "учаскелік инспектор") қызмет көрсетілетін әкімшілік учаскеде Қазақстан Республикасының заңдарымен, нормативтік құқықтық актілерімен, бұйрықтарымен, өкімдермен, нұсқаулармен, сондай-ақ ішкі істер министрлігінің ережелерімен және нұсқаулықтарымен, соның ішінде осы Ережемен анықталған ішкі істер органдарының барлық міндеттерін өз құзырының көлемі мен шегінде орындауды жүзеге асырады.
Учаскелік (аға учаскелік) инспекторларға құпия және аса құпия құжаттармен жұмыс істеу үшін кадр аппараттарымен N 2 нысандағы рұқсаттама ресімделеді.

Об утверждении Правил по организации работы участковых инспекторов полиции
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 февраля 2001 года N 100. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2001 года N 1509. Утратил силу - Приказом Министра внутренних дел от 14 декабря 2002 г. N 787
В целях совершенствования деятельности участковых инспекторов полиции по обеспечению правопорядка, приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила по организации работы участковых инспекторов полиции.
2. Начальникам УВД Астана, ГУВД г. Алматы, ГУВД, УВД областей и на транспорте, подразделений специальной полиции обеспечить изучение Правил личным составом органов внутренних дел в системе боевой и служебной подготовки, с принятием зачетов от сотрудников УОБ УВД и ГОРОВД, участковых (старших участковых) инспекторов полиции.
3. Считать утратившим силу приказ МВД Республики Казахстан N 471 от 31.12.1993 года   V930025_   "Об утверждении Инструкции по организации работы участкового инспектора милиции".
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Департамент общественной безопасности МВД Республики Казахстан (Тыныбеков К.С.).
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
"Утверждена"
приказом МВД
Республики Казахстан
от 5 февраля 2001 года
N 100
Правила
по организации работы участковых инспекторов полиции
1. Общие положения
1. Правила по организации работы участковых инспекторов полиции (далее - "правила") определяют основные направления их деятельности, порядок их взаимодействия с другими службами и подразделениями, иными органами, участвующими в обеспечении правопорядка, а также обязанности руководителей горрайорганов и подразделений административной службы органов внутренних дел по контролю их деятельностью.
2. Участковые инспектора полиции (далее - участковый инспектор) на обслуживаемом административном участке осуществляют исполнение всех задач органов внутренних дел в объеме и в пределах своей компетенции, определяемой законодательством, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, приказами, распоряжениями, указаниями, а также положениями, инструкциями и правилами Министерства внутренних дел, в том числе настоящими Правилами  P961598_
На участковых (старших участковых) инспекторов оформляется допуск по форме N 3 кадровыми аппаратами для работы с секретными и совершено секретными документами.

3. Учаскелік инспектордың негізгі міндеттері:
1) қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алу, оларды айқындау және жолын кесу;
2) заңмен белгіленген құзыры шегінде анықтауды және әкімшілік өндірісті жүзеге асыру;
3) берілген өкілеттер шегінде қылмысты ашуға қатысу;
4) патрульдік жасауылдарға өздеріне бекітіліп берілген әкімшілік учаскелерде қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету үшін жәрдем көрсету;
5) заңды және жеке тұлғаларға олардың құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауда көмек көрсету болып табылады.
4. Қалалық, аудандық орган бастығының бұйрығымен учаскелік инспектор соңынан реттік нөмірі белгіленетін әкімшілік учаске бекітіледі.
Учаскелік инспектордың ұзақ уақыт болмаған кезінде (демалыс, сырқат және т.б.) оған бекітіліп берілген учаскеге қызмет көрсету қалалық, аудандық орган бастығының жазбаша өкімімен басқа учаскелік инспекторға (аға учаскелік инспекторға) жүктеледі.
5. Әр учаскелік инспектор учаске паспортын жүргізеді (1 қосымша), онда учаскенің әлеуметтік-экономикалық, демографиялық және басқа да ерекшеліктерін сипаттайтын деректер жинақталады.
Учаскелік инспектор өзіне бекітілген учаскеде жұмыс істеу және зерттеу барысында аталған ақпаратты кәсіпорындар мен ұйымдардың әкімшіліктерімен, халықпен жеке қатынас арқылы, сондай-ақ қалалық, аудандық орган бөлімшелерінен, мемлекеттік органдар мен қоғамдық бірлестіктерден алады.
6. Учаске паспорты қалалық, аудандық орган хатшылығында тіркеліп, учаскелік инспектордың қол қоюымен беріледі. Деректер паспортқа жазу сиямен (арнайы аталған жағдайларда - қарындашпен) жазылады. Паспорт беттері нөмірленіп, тігіледі және мөрмен басылады.
Учаске шекарасын өзгерткен кезде, жаңа паспорт ресімделеді, оған қайта құрылған учаскеге қатысты ақпарат жазылады; бұрын жүргізілген паспорт қалалық, аудандық органның хатшылығына тапсырылып, белгіленген тәртіпте жойылады.
7. Паспорт және басқа құжаттар учаскелік полиция пунктінде мөр басылатын металл шкафта (сейфте) сақталады. Полицияның учаскелік пунктінде құпия құжаттар сақтауға тыйым салынады.
8. Учаскелік инспектор қалалық, аудандық органмен белгіленген іс-шаралар мен қалыптасқан құқық тәртібі ахуалын ескере отырып, жұмыс дәптерінде (N 2 қосымша) бір айға арналып құрылған жеке жоспары бойынша жұмыс істейді. Бір күнде және бір айда атқарылған жұмыс нәтижелері жұмыс дәптеріне жазылады.
9. Қызметтік міндеттерді табысты орындау мақсатында учаскелік инспектор қызмет көрсетілетін учаскедегі және оған жалғасып жатқан аумақтағы жедел жағдай мен құқық тәртібі ахуалын, соның ішінде:

3. Основными задачами участковых инспекторов являются:
1) предупреждение преступлений и административных правонарушений, их выявление и пресечение;
2) осуществление дознания и административного производства в пределах компетенции, установленной законодательством;
3) участие в раскрытии преступлений в пределах предоставленных полномочий;
4) оказание содействия патрульным нарядам в обеспечении охраны общественного порядка на закрепленных за ними административных участках;
5) оказание помощи юридическим и физическим лицам в защите их прав и законных интересов.
4. За участковым инспектором приказом начальника горрайоргана закрепляется административный участок, с присвоением ему порядкового номера.
При длительном отсутствии участкового инспектора (отпуск, болезнь и т.п.), обслуживание закрепленного за ним участка временно возлагается письменным распоряжением начальника горрайоргана на другого участкового инспектора (старшего участкового инспектора).
5. Каждый участковый инспектор ведет паспорт на участок (приложение N 1), в котором сосредотачиваются сведения, характеризующие социально- экономические, демографические и другие особенности участка.
Указанную информацию участковый инспектор получает в процессе работы и изучения закрепленного за ним участка, личного общения с администрацией предприятий, организаций и с населением, а также в подразделениях горрайоргана, правоохранительных и других государственных органах и общественных организациях.
6. Паспорт на участок регистрируется в секретариате (канцелярии) горрайоргана и выдается участковому инспектору под роспись. Записи в паспорте ведутся чернилами (в случаях специально оговоренных, - карандашом). Листы паспорта номеруются, прошиваются и скрепляются печатью.
При изменении границ участка оформляется новый паспорт, в который переносится информация, имеющая отношение к вновь созданному участку; существовавший ранее паспорт участка сдается в секретариат (канцелярию) горрайоргана и уничтожается в установленном порядке.
7. Паспорт и другая документация хранятся в опечатанном металлическом шкафу (сейфе) в помещении участкового пункта полиции. Хранение в участковом пункте полиции секретных документов запрещается.
8. Участковый инспектор работает по личному плану, составленному в рабочей тетради (приложение N 2) на месяц, с учетом намеченных горрайорганом плановых мероприятий и складывающегося состояния правопорядка. Проделанная за день работа и итоги работы за месяц отражаются в рабочей тетради.
9. В целях успешного выполнения служебных задач участковый инспектор должен знать оперативную обстановку и состояние правопорядка на обслуживаемом участке и прилегающей к нему территории, в том числе:

1) учаске шекарасын, қызмет көрсетілетін аумақтың ерекшеліктерін, жолдар жүйесін, байланыс тораптарын, транзиттік және жергілікті көлік қозғалысын, азаматтардың бұқаралық демалыс, діни және басқа да салт-дәстүрлерін өткізетін орындарын; құрамында есірткі бар жабайы және мәдени өсімдіктер өсетін жерлерді; дүкендердің, тауар-материалдық бағалы заттар сақталатын орындардың, кәсіпорындар мен ұйымдар кассаларының, рұқсат ету жүйесі объектілерінің орналасқан жерін, олардың техникалық қорғалуы мен күзет жүйесін, профилактикалық есепте тұрған адамдардың ішіндегі автомотокөлік иелерін, қоғамдық тәртіпті сақтауға қатысушы күштер мен құралдарды, олардың орналасқан жерін және олармен байланыс жасау тәсілдерін;
2) әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қылмыстардың санын, сипатын, жасалуына мүмкіндік туғызған жағдайларды; (күдіктілер, жасырынып жүрген қылмыскерлер, белгіленген тәртіпте іздестіріліп жатқан басқа адамдар, ұрланған заттар туралы деректер учаске паспортына енгізіледі) (N 1 қосымша);
3) қоғамға жат өмір салтын жүргізетін адамдардың жиналатын, сондай-ақ құқық тәртібі жиі бұзылатын орындарды білуі керек;
4) учаскелік инспектор қалалық, аудандық ішкі істер органдарының бастығы бекіткен жұмыс кестесі бойынша азаматтар қабылдауды жүзеге асырады. Полицияның әрбір учаскелік пунктінде азаматтар қабылдауды есепке алу журналы жүргізіледі (N 5 қосымша).
Азаматтардың шағымдар мен арыздар түсірген жағдайында учаскелік инспектор оларды орындау шараларын қолданады. Қылмыстар және оқиғалар жөнінде келіп түскен барлық жазбаша немесе ауызша арыздар туралы учаскелік инспектор дереу азаматтар қабылдауды есепке алу журналына жазып, тікелей өзі немесе байланыс арнасы арқылы қылмыстар және оқиғалар жөніндегі арыздар мен мәліметтерді есепке алу кітабына (ҚжОЖА мен МЕАК) тіркеу үшін ішкі істер органы бойынша кезекшіге баяндайды; азаматтар қабылдауды есепке алу журналында тіркеу нөмірі мен датасы және қалалық, аудандық орган бойынша кезекшінің аты-жөні туралы белгі соғады.
Тіркелмеген арыздар бойынша тексеру жүргізуге және шаралар қабылдауға тыйым салынады.
Азаматтардың учаскелік инспекторға құрамында құқық бұзушылықтар жөнінде мәліметтер мен оның құзырына қатысы жоқ арыздармен келген жағдайларында оларға тиісті түсініктемелер беріп, кімге баруы керек екенін айтып, жөн сілтейді.
2. ПРОФИЛАКТИКАЛЫҚ ЕСЕП ЖҮРГІЗУ ЖӘНЕ ЖЕКЕ
ПРОФИЛАКТИКАЛЫҚ ЖҰМЫСТЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУ ТӘРТІБІ
10. Қылмыс немесе құқық бұзушылық жасауы мүмкін деп күтілетін адамдарды алдын ала анықтау, есепке алу және оларға қатысты профилактикалық жұмыстар жүргізу жөніндегі учаскелік инспектордың міндеттері:

1) границы участка, особенности обслуживаемой территории, систему дорог, линий связи, движения транзитного и местного транспорта, места массового отдыха граждан, проведения религиозных и других обрядов; места произрастания дикорастущих и культурных наркосодержащих растений; дислокацию магазинов, мест хранения товаро-материальных ценностей, касс предприятий и организаций, объектов разрешительной системы, их техническую укрепленность и систему охраны, владельцев автомототранспорта из числа лиц, состоящих на профилактических учетах, силы и средства, участвующие в охране общественного порядка, их дислокацию и способы связи с ними;
2) количество административных правонарушений и преступлений, их характер, число, обстоятельства, способствовавшие их совершению. Сведения о подозреваемых, скрывшихся преступниках и иных лицах, разыскиваемых в установленном порядке, похищенных предметах заносятся в паспорт на участок;
3) места концентрации лиц, ведущих антиобщественный образ жизни, а также места, где чаще всего допускаются нарушения правопорядка;
4) прием граждан осуществляется участковым инспектором в соответствии с режимом работы, устанавливаемым начальником горрайоргана внутренних дел.
На каждом участковым пункте полиции ведется журнал учета приема граждан (приложение N 5).
При обращении к участковому инспектору граждан с жалобами, заявлениями, он принимает меры к их исполнению. О всех поступающих письменных или устных заявлениях о преступлениях и происшествиях участковый инспектор немедленно производит запись в журнале учета приема граждан, лично или по каналам связи докладывает дежурному по органу внутренних дел, для занесения в книгу учета заявлений о преступлениях и происшествиях (КУЗ и СП).
В журнале учета приема граждан делает отметку о номере и дате регистрации, фамилии дежурного по горрайоргану.
Осуществление проверок и принятие мер по незарегистрированным заявлениям запрещается.
При обращении граждан к участковому инспектору с заявлениями, не содержащими сведений о правонарушениях и не относящихся к его компетенции, он дает соответствующие разъяснения и указывает, к кому надо обратиться.
2. Порядок ведения профилактических учетов и
осуществления индивидуальной профилактической работы
10. Участковый инспектор обязан по выявлению, учету лиц, от которых можно ожидать совершения преступлений или иных правонарушений, и осуществлению в отношении них профилактической работы:

1) паспорт қызметінің (Ф N 17 карточкалары), кезекші бөлімдердің, жедел қызметтердің, түзеу жұмыстары инспекциясының ақпаратын, соттардың, еңбекпен түзеу, медицина мекемелерінің, соның ішінде мамандандырылған диспансерлердің, ішкі істер органдарының штаттан тыс қызметкерлерінің, қоғам өкілдерінің мәліметтерін (хабарламаларын), сондай-ақ азаматтар мен лауазымды адамдардың хаттары мен арыздарында, бұқаралық ақпарат құралдарының жарияланымдарында, құқық бұзушыларды әкімшілік және де басқа жауапкершілікке тарту туралы құжаттарда, ақталмау негізінде қылмыстық іс қозғаудан бас тарту жөніндегі материалдарда, қылмыстар және құқық бұзушылықтар туралы арыздар мен мәліметтерді есепке алу, ішкі істер органдарына, арнайы қабылдағыштарға, тұрақты тұрғылықты орны, құжаттары жоқ адамдар үшін арнайы қабылдағыш-таратқыш органдарына, медициналық айықтырғыштарға, Кәмелетке толмағандарды уақытша оқшаулау, бейімдеу және ақтап шығару орталықтарына жеткізілгендерді есепке алу картотекаларында, кітаптары мен журналдарында мазмұндалған ақпаратты пайдаланып, профилактикалық ықпал етуге жататын адамдарды дер кезінде анықтауды қамтамасыз ету;
2) профилактикалық ықпал етуге жататын:
белгіленген тәртіпте сотпен олардың соттылықтары алынып тасталғанға дейін аса қауіпті қылмыс жасаған адамдардың;
қадағалау мерзімі ішінде әкімшілік қадағалауда тұрған адамдардың;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаннан кейін үш жыл ішінде "Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарды әкімшілік қадағалау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  ықпалына түсетін адамдардың картотекалық есебін жүргізу;
көрсетілген мерзім өткен соң осы санаттағы адамдар қасақана қылмысы үшін бұрын сотталғандар ретінде есепке алынады;
аталған санаттағы адамдармен:
қасақана қылмысы үшін сотталғандар және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғандар соттылықтары белгіленген тәртіпте жойылғанға немесе алынып тасталғанға дейін;
медициналық емес есірткі пайдаланатындар және денсаулық сақтау органдарында есепте тұрғандар, сондай-ақ есірткімен заңсыз іс-әрекеттер жасағаны үшін әкімшілік жазаға тартылғандар;
отбасы-тұрмыстық қатынастар саласында үнемі жанжал шығаратын және басқа да құқық бұзушылықтар жасайтындар;
диспансерлік есепте тұрған, маскүнемдікпен ауырады деп танылғандар;
күшті спирттік ішімдіктерді заңсыз жасауға және сатуға байланысты құқық бұзушылықтар үшін жауапқа тартылғандар;
бір жыл ішінде екі рет ұсақ бұзақылық жасағандар профилактикалық жұмысты жүзеге асыру және тиісті құжаттарды жүргізу тәртібі шекті шамадағы құқықтық актілермен белгіленеді.

1) обеспечивать своевременное выявление лиц, подлежащих профилактическому воздействию, используя информацию миграционной службы (карточки Ф N 17), дежурных частей, оперативных служб, уголовно- исполнительной инспекцией, сообщения (извещения) судов, исправительно-трудовых, медицинских учреждений, в том числе специализированных диспансеров, внештатных сотрудников органов внутренних дел, представителей общественности, а также информацию, содержащуюся в письмах и заявлениях граждан и должностных лиц, публикациях средств массовой информации, в документах о привлечении правонарушителей к административной и иной ответственности, материалах об отказе в возбуждении уголовных дел по нереабилитирующим основаниям, в картотеках, книгах и журналах учета заявлений и сообщений о преступлениях и правонарушениях, учета доставленных в органы внутренних дел, спецприемники, приемники-распределители для лиц без определенного места жительства, документов, в медицинские вытрезвители, центры временной изоляции, адаптации и реабилитации несовершеннолетних;
2) вести картотечный учет лиц, подлежащих профилактическому воздействию:
лиц, совершивших особо опасный рецидив преступлений - до снятия с них судимости судом в установленном порядке;
состоящих под административным надзором - в течение срока надзора;
лиц, подпадающих под действие Закона Республики Казахстан  Z960028_  "Об административном надзоре за лицами, освобожденными из мест лишения свободы" - в течение трех лет после освобождения из мест лишения свободы;
после истечения указанных сроков данные категории лиц ставятся на учет, как ранее судимые за умышленные преступления. Порядок осуществления профилактической работы с указанными категориями и ведение документации определяется соответствующими нормативными правовыми актами  V001270_  ;
судимых за умышленные преступления и освобожденных из мест лишения свободы - до погашения судимости или снятия ее в установленном порядке;
допускающих немедицинское потребление наркотиков и состоящих на учете в органах здравоохранения, а также подвергавшихся административному взысканию за незаконные действия с наркотиками;
допускающих дебоши и иные правонарушения в сфере семейно-бытовых отношений;
признанных больными алкоголизмом, состоящих на диспансерном учете;
привлеченных к ответственности за правонарушения, связанные с незаконным изготовлением и реализацией крепких спиртных напитков;
дважды в течение года совершивших мелкое хулиганство;

3) есепке алынып, профилактикалық ықпал жасалатын адамға бақылау карточкасы (N 3 қосымша) ашылып, ол профилактикалық ықпал жасалатын адамдардың бақылау карточкаларын есепке алу журналына (N 4 қосымша) тіркеледі;
егер профилактикалық ықпал жасалатын адам есепке бірнеше санаттар бойынша алынатын болса (мысалы, қасақана қылмыс жасау мен спирттік ішімдіктерді теріс пайдалану және тағы да басқа үшін сотты болған), оған бір ғана карточка толтырылады және карточкаларды есепке алу журналына осы адамның барлық санаттағы белгілері енгізілген бір ғана жазба түсіріледі;
учаскелік инспекторлардың қызмет нәтижелері туралы статистикалық есепті толтырған кезде профилактикалық есепке түрлі санаттар жөнінде алынған адам әр санат бойынша жеке есептеледі;
профилактикалық ықпал жасалатын адамдардың карточкалары алфавиттік тәртіпте тіркеліп, картотека құрылады, олар учаскелік инспектордың қызмет жайындағы темір шкафтарда (сейфтерде) сақталады;
оларға қатысты бақылау мен профилактикалық жұмыстарды жүзеге асыру тоқтатылатын адамдардың карточкалары картотекадан алынып, жойылады және ол туралы карточкаларды тіркеу журналында белгі соғылады;
профилактикалық ықпал жасалатын адамға жеке жинақтау ісі жүргізіледі. Оған профилактикалық есепке алуға негіз болған құжаттардың көшірмесі, тоқсанына кемінде бір рет жүргізілетін профилактикалық ықпал жасалушы адамның тұрғылықты орны мен жұмыс орны бойынша тексерістер жөніндегі рапорттар, оларға қатысты қолданылған әкімшілік ықпал ету шаралары туралы полиция учаскелік инспекторларының қызметін бақылайтын басшылардың визасы қойылған анықтамалар және басқа да қажетті материалдар жиналады;
бас бостандығынан айырумен байланысты емес жазалар шараларына сотталған адамдарға, кәмелетке толмаған құқық бұзушылар мен олардың ата-аналарына қатысты учаскелік инспектордың қолында бар материалдар тиісті түзеу жұмыстары инспекциялары мен кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі бөлімшелерге тапсырылады, ол жерде аталған адамдардың істеріне қоса тіркеледі;
профилактикалық ықпал жасалатын адам жаңа тұрғылықты орынға көшкен кезде карточкасы аумақ бойынша қалалық, аудандық ішкі істер органына жіберіледі. Ол туралы профилактикалық ықпал жасалушы адамдардың карточкаларын есепке алу журналына тиісті белгі қойылады;
4) маскүнемдіктен, нашақорлықтан, токсикоманиядан еріксіз емдеуге жіберілгендерге қатысты профилактикалық ықпал жасалатын адамның бақылау карточкасы мен осындай карточкаларды есепке алу журналына сот шешімінің шығарылған датасы және белгіленген емдеу мерзімі туралы белгілер енгізіледі;
аталған карточкалар картотеканың жеке бөлімінде және жалпы тәртіпте сақталады;
еріксіз емдеуден өткен адам қайтып келген соң, учаскелік инспектор үш ай ішінде онымен одан әрі профилактикалық жұмыс жүргізудің мақсатқа сәйкестігі туралы шешім қабылдауы тиіс және ол туралы карточкаларды есепке алу журналына белгі қойылып, карточканың өзі жойылады;
еріксіз емдеу мерзімі аяқталған адамның бұрынғы тұрғылықты орнына келмеген жағдайында учаскелік инспектор оның жоқ болу себептерін анықтау жөніндегі шаралар қолдануы керек;
ол адамның тұрғылықты орнын ауыстырғаны анықталған жағдайда жазбаша ақпарат арқылы тиісті қалалық, аудандық ішкі істер органынан хабар жіберіледі.

3) заводить на профилактируемое лицо, взятое на учет, контрольную карточку (приложение N 3), которая регистрируется в журнале учета контрольных карточек на профилактируемых лиц (приложение N 4);
в случае, если профилактируемое лицо, подлежит взятию на учет по нескольким категориям одновременно (например, как судимый за умышленное преступление и злоупотребляющий спиртным и т.п.) то на него заполняется одна карточка и в журнале учета карточек производится одна запись, в которую вносятся отметки обо всех учетных категориях данного лица;
при заполнении статистического отчета о результатах деятельности участковых инспекторов, лицо взятое на профилактический учет одновременно по различным категориям, учитывается в каждой категории отдельно. Карточки на профилактируемых лиц располагаются в алфавитном порядке и формируются в картотеку, которая хранится в металлическом шкафу (сейфе) в помещении участкового пункта полиции;
карточки на лиц, в отношении которых прекращается наблюдение и осуществление профилактической работы, изымаются из картотеки и уничтожаются, о чем делается отметка в журнале регистрации карточек;
на профилактируемое лицо, заводится отдельное накопительное дело. В нем сосредотачиваются копии документов, послуживших основанием для постановки на профилактический учет, рапорта о проверках профилактируемых по месту жительства и работы, осуществляемых не реже одного раза в квартал, справки о принимавшихся к ним мерах административного воздействия и иные необходимые материалы, с визой руководителей, контролирующих деятельность участковых инспекторов полиции;
имеющиеся у участкового инспектора материалы в отношении лиц, осужденных к мерам наказания, не связанным с лишением свободы, несовершеннолетних правонарушителей и их родителей передаются, соответственно, в уголовно-исполнительную инспекцию и участковым инспекторам по делам несовершеннолетних, где приобщаются к делам на указанных лиц;
при переезде профилактируемого лица на новое место жительства карточка направляется в горрайорган внутренних дел по территориальности, о чем делается соответствующая отметка в журнале учета карточек на профилактируемых лиц;
4) в отношении лиц, направленных на принудительное лечение от алкоголизма, наркомании, токсикомании в имеющиеся контрольные карточки на профилактируемое лицо и журналы учета этих карточек вносятся отметки о дате вынесения судебного решения и установленных сроках лечения;
указанные карточки хранятся в отдельном разделе, картотеки в общем порядке;
после возвращения лица, прошедшего принудительное лечение, участковый инспектор в течение трех месяцев должен принять решение о целесообразности дальнейшего проведения с ним профилактической работы, о чем делается отметка в журнале учета карточек, а сама карточка уничтожается;
в случае неприбытия к месту прежнего жительства лица, сроки принудительного лечения которого истекли, участковый инспектор должен принять меры по установлению причин его отсутствия;
при установлении перемены таким лицом места жительства, письменной информацией уведомляется соответствующий горрайорган внутренних дел.

3. ҚЫЛМЫС ЖАСАЛҒАН ЖЕРДЕГІ ІС-ҚИМЫЛДАР МЕН БАСҚА
ҚҰҚЫҚ ҚОРҒАУ ОРГАНДАРЫМЕН ӨЗАРА ІС-ҚИМЫЛДАР ЖАСАУ,
ӨЗГЕ ДЕ ІЗДЕСТІРІЛУДЕГІ ЖАСЫРЫНҒАН АДАМДАРДЫ
АНЫҚТАУ ТӘРТІБІ
11. Учаскелік инспектор азаматтар мен лауазымды адамдардың қылмыс туралы арыз немесе хабарламамен келген жағдайларында не ондайды тікелей өзі тапқан жағдайда қылмыстың жолын кесу жөніндегі шаралар қолдануға міндетті.
12. Әкімшілік учаскеде қылмыс жасалған жағдайда учаскелік инспектор қалалық, аудандық орган басшылығының нұсқауы немесе өз белсенділігі бойынша оқиға орнына келіп жетеді. Жағдайға байланысты:
1) кезекшіге оқиға орнына келіп жеткендігі туралы баяндауы;
2) жәбірленушілерге жәрдем көрсету жөніндегі шаралар қолдануы;
3) күдіктілердің ізіне түсу мен ұстауды қамтамасыз етуі;
4) қылмыстың іздері мен құралдарының сақталуын, ал қажет болған жағдайда олардың алынуын қамтамасыз етуі;
5) күдіктінің (күдіктілердің), жәбірленушінің, куәнің жеке бастарын анықтау шаралар қолдануы, мүмкіндігінше тергеу-жедел тобы келіп жеткенге дейін олардың сол орында болуын қамтамсыз етуі;
6) тергеу-жедел тобының дер кезінде келіп жету мүмкіндігі болмаған жағдайда учаскелік инспектор өзіндік бастапқы тергеу іс-қимылдарын жүргізуі және қылмысты ашуда барлық шараларды қолдануы;
7) кезекші тәуліктер ішінде қызмет көрсетілетін учаскеде тұратын профилактикалық есептерге алынған және қоғамға жат бағыттағы адамдардың (сыртқы белгілері, ерекше сипаттары, қылмыс жасау тәсілі, қылмыскердің оқиға орында, сондай-ақ жәбірленушінің денесі мен киімінде қалдырған іздері, тоналған заттың жеке белгілері бойынша) қылмысқа қатыстылығын тексеруі керек.
13. Оқиға орнындағы жұмысқа қатысудың әрбір фактісі бойынша учаскелік инспектор дереу жеке өзі жүргізген қылмысты ашу мен оның іздерін анықтауға, қажетті жағдайларды тексеруге бағытталған іс-шаралар, қол жеткізілген нәтижелер жөнінде анықтама жазады.
Учаскелік инспектормен толтырылған анықтама қалалық, аудандық орган басшылығымен қаралады, шығыс корреспонденциялары журналында тіркеледі және тергеу-жедел тобының басшысына, тергеушіге, анықтаушыға қылмыстық істерге тіркеу үшін тапсырылады.
14. Іздестірілудегі:
тергеуден, анықтаудан және соттан жасырынған, қамаудан қашып шыққан, әскери бөлімдерді өз еркімен тастап кеткен, шартты түрде сотталған, үкімнің орындалуы кейінге қалдырылумен бас бостандығынан айыруға сотталған, тұрақты тұрғылықты орнын тастап кеткен, алимент төлеуден көнігі бас тартқан, маскүнемдіктен, нашақорлықтан, токсикоманиядан еріксіз емдеу мекемесінен өз еркімен кетіп қалған адамдарды, Қазақстан Республикасында болу ережесін бұзған шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдарды, әскери есепке қоюдан және қарулы күштер қатарына шақырудан жалтарған адамдарды анықтауға қатысады.
Учаскелік инспектор осы мақсаттарда іздестіру жарияланған адамдар жөніндегі бағдарлар мен ақпараттарды тексереді, жасын, туылған және тұрғылықты орнын, жұмыс және оқу орнын, тән белгілері мен байланыстарын анықтайды, іздестірушінің туыстары және таныстары, қоғам арқылы іздестіруге маңызы бар басқа да қосымша мәлімет көздерін айқындайды.

3. Порядок действий на месте совершения преступления
и взаимодействия с другими правоохранительными органами,
установления скрывшихся и иных разыскиваемых лиц
11. Участковый инспектор в случае обращения к нему граждан и должностных лиц с заявлением или сообщением о преступлении, либо в случае непосредственного обнаружения такового, обязан принять меры по пресечению преступления.
12. При совершении на административном участке преступления, по указанию руководства горрайоргана, либо по собственной инициативе, участковый инспектор прибывает на место происшествия, где в зависимости от ситуации он должен:
1) доложить дежурному о прибытии к месту происшествия;
2) принять меры по оказанию помощи потерпевшим;
3) обеспечить преследование и задержание подозреваемых;
4) обеспечить сохранность следов и орудий преступления, а в случае необходимости - их изъятие;
5) принять меры к установлению личности подозреваемого (подозреваемых), потерпевшего, свидетелей, обеспечить по возможности их пребывание на месте происшествия до прибытия следственно-оперативной группы;
6) при невозможности своевременного прибытия следственно-оперативной группы, участковый инспектор самостоятельно проводит первоначальные следственные действия и принимает все меры к раскрытию преступления;
7) проверяет в течение дежурных суток на причастность к совершению преступлений лиц, состоящих на профилактических учетах и иных лиц антиобщественной направленности, проживающих на обслуживаемом участке (по внешним признакам, характерным особенностям, способу совершения преступления, следам, оставленным преступником на месте происшествия, а также отразившимся на теле и одежде потерпевшего, индивидуальным признакам похищенного).
13. По каждому факту участия в работе на месте происшествия, участковый инспектор немедленно составляет справку о проведенных лично им мероприятиях, направленных на раскрытие преступления и фиксацию его следов, проверке необходимых обстоятельств, добытых результатах.
Составленная участковым инспектором справка рассматривается руководством горрайоргана, регистрируется в журнале исходящей корреспонденции и передается руководителю следственно-оперативной группы, следователю, дознавателю, для приобщения к материалам уголовного дела.
14. Участвует в установлении разыскиваемых лиц: скрывшихся от следствия, дознания и суда, совершивших побег из-под стражи, самовольно оставивших войсковые части, условно осужденных, осужденных к лишению свободы с отсрочкой исполнения приговора оставивших постоянное место жительства, злостно уклоняющихся от уплаты алиментов, лиц, самовольно покинувших учреждения для принудительного лечения от алкоголизма, наркомании, токсикомании, иностранных граждан и лиц без гражданства, нарушающих правила пребывания в Республике Казахстан, лиц, уклоняющихся от постановки на воинский учет и призыва в вооруженные силы.
В этих целях участковый инспектор проверяет ориентировки и информации о лицах объявленных в розыск, уточняет возраст, место рождения и жительства, работы и учебы, характерные приметы и связи; устанавливает через родственников, знакомых разыскиваемого, общественность и иные источники дополнительные сведения, имеющие значение для розыска.

4. ҚАЛАЛЫҚ, АУДАНДЫҚ ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫНЫҢ КЕЗЕКШІ
БӨЛІМДЕРІМЕН, КӨШУ-ҚОНУ ПОЛИЦИЯСЫМЕН, ТҮЗЕУ ЖҰМЫСТАРЫ
ИНСПЕКЦИЯСЫМЕН, КӘМЕЛЕТКЕ ТОЛМАҒАНДАРДЫҢ ІСТЕРІ ЖӨНІНДЕГІ
БӨЛІМДЕРМЕН, ӘСКЕРИ КОМИССАРИАТТАРМЕН, МЕДИЦИНА
МЕКЕМЕЛЕРІМЕН ӨЗАРА ІС-ҚИМЫЛДАР ТӘРТІБІ
15. Қалалық, аудандық ішкі істер органдарының кезекшісі әкімшілік учаскедегі барлық өзгерістер мен құқық тәртібінің шиеленіскен жағдайлары жөнінде тиісті учаскелік инспекторға хабарлауға және қалалық, аудандық орган басшылығының нұсқауы бойынша оның оқиға орнына шығуын қамтамасыз етуге міндетті.
16. Қалалық жерде жұмыс істемейтін учаскелік инспектор (аға учаскелік инспектор) жұмыс күні ішінде қалалық, аудандық орган бастығымен белгіленген уақытта құқық тәртібі жағдайы жөнінде ақпарат алмасу үшін кезекші бөліммен байланыс жасайды.
Ауылдық жерде жұмыс істейтін учаскелік инспектор (аға учаскелік инспектор) полицияның учаскелік пункті орналасқан жерден шығар кезде қалалық, аудандық органның кезекшісіне шығу мақсатын және шамамен қанша уақыт болмайтынын баяндайды.
Қалалық, аудандық ішкі істер органдарының кезекші бөлімдерінде учаскелік инспекторлардың байланысқа шыққан уақыты және алынған (берілген) ақпараттардың, бағдарлардың, тапсырмалардың қысқаша мазмұны жазылатын арнайы журнал (N 6 қосымша) жүргізіледі.
17. Учаскелік инспектор бекітілген учаскеде шетелдіктер келген адамдарды тіркеу мерзімінің аяқталуына 10 күн қалғанға дейін, шетелдіктердің республикадан шығу қажеттілігі немесе оларды болу мерзімін уақытында ұзартып отыру жөнінде ескертуді жүзеге асырады.
18. Өз бастамасымен және кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі бөлімдердің, кәмелетке толмаған құқық бұзушыларды түзеу жұмыстары инспекцияларының ақпараты бойынша балалардың құқық бұзуына жағдай туғызатын ата-аналарды, оларды ауыстырушы адамдарды, сондай-ақ бас бостандығынан айырумен байланысты емес қылмыстық жазаға сотталған адамдарды анықтайды, материалдарды тиісті бөлімшелерге тапсырады.
Тұрғылықты, жұмыс немесе оқу орындары бойынша аталған санаттағы адамдардың тәртібін бақылауда кәмелетке толмағандардың істері жөніндегі бөлімдер мен түзеу жұмыстары инспекцияларына көмек көрсетеді, түзелу жолына түспеген адамдарды бақылау жасауға ерекше назар аударады.
Мұндай адамдардың құқыққа қарсы іс-қимылдары және қылмыстық пиғыл фактілерін анықтап, ол туралы тиісті бөлімшелерге хабарлайды және сол бойынша қажетті шаралар қолданады.
19. Әскери бөлімдер орналасқан жерлерде әскери қызметшілермен қызметтік емес байланыс жасайтын адамдарды, олардың жиналатын орындарын анықтайды, өз еркімен шығып кету мен бөлімді өз еркімен тастап кету пиғылдарын таныту фактілерін анықтайды. Әскери бөлімдердің командирлеріне хабарлау үшін алынған барлық ақпаратты қалалық, аудандық орган басшылығына дереу баяндайды.

4. Порядок взаимодействия с дежурными частями ГОРОВД,
миграционными службами, уголовно-исполнительной системы,
отделами по делам несовершеннолетних, военными
комиссариатами, медицинскими учреждениями
15. Дежурный горрайоргана внутренних дел обязан о всех изменениях и осложнениях состояния правопорядка на административном участке поставить в известность соответствующего участкового инспектора и обеспечить его выезд на место происшествия по указанию руководства горрайоргана.
16. Участковый инспектор (старший участковый инспектор), работающий в городской местности, в течение рабочего дня в определенные начальником горрайоргана часы устанавливает связь с дежурной частью для обмена информацией о состоянии правопорядка.
Участковый инспектор (старший участковый инспектор), работающий в сельской местности, при выезде из места расположения участкового пункта полиции, докладывает дежурному горрайоргана цель выезда и предполагаемые сроки отсутствия.
В дежурных частях горрайорганов внутренних дел ведутся специальные журналы (приложение N 6), в которые заносится время выхода на связь участковых инспекторов и краткое содержание полученной (переданной) информации, ориентировки, поручения.
17. Участковый инспектор на закрепленном участке, предупреждает лиц, к которым прибыли иностранцы, за 10 дней до истечения срока действия визы или вида на жительство, о необходимости выезда иностранцев из республики или своевременного продления срока их пребывания.
18. Выявляет по собственной инициативе и по информациям отделов по делам несовершеннолетних и уголовно-исполнительной системы несовершеннолетних правонарушителей, родителей или лиц, их заменяющих, способствующих правонарушениям детей, а также лиц, осужденных к мерам уголовного наказания, не связанным с лишением свободы, передает материалы в соответствующие подразделения.
Оказывает содействие отделам по делам несовершеннолетних и уголовно- исполнительным инспекциям в наблюдении за поведением лиц указанных категорий по месту жительства, работы или учебы, обращает особое внимание на осуществление контроля за лицами, не вставшими на путь исправления.
Выявляет факты противоправного поведения и преступных намерений таких лиц, информирует о них соответствующие подразделения, принимает по ним необходимые меры.
19. В местах дислокации войсковых частей устанавливает лиц, имеющих неслужебные контакты с военнослужащими, определяет места их сборов, выявляет факты самовольных отлучек и намерения совершить самовольное оставление части. Всю полученную информацию немедленно докладывает руководству горрайоргана, для передачи командирам воинских частей.

20. Азаматтар мен лауазымды адамдардың әскери есепте болу ережелерін бұзу фактілерін анықтайды және кінәлілерді жауапқа тартуды, әскери есепте болу ережелерін сақтаудан бұлтарғандарды іздестіруді ұйымдастыру үшін олар жөнінде Қорғаныс министрлігінің әскери комиссариаттары мен басқа да органдарына хабарлайды.
21. Адамдарды маскүнемдіктен, нашақорлықтан, токсикоманиядан еріксіз емдеуді ресімдеу үшін бастапқы материалдар дайындайды, мұндай адамдарды наркологиялық диспансерлерге, соттарға, мамандандырылған емдеу-профилактикалық мекемелерге жеткізеді.
Диспансерлік және басқа медициналық мекемелерге олардың ұсынысымен шақыру бойынша келуден жалтарып жүрген маскүнемдікке, нашақорлыққа, токсикоманияға душар болған, сондай-ақ тері жыныс ауруларын, адамның иммунтапшылығы вирусын жұқтырған адамдарды жеткізуді жүзеге асырады.
Мінез-құлқы қоғамға қауіп төндіретін асоциалдық бағыттағы, учаскеде тұрып жатқан психикалық ауруы бар адамдардың тізімдік есебін жүргізеді, психиатриялық диспансерлерге бұл санаттағы және басқа да психикалық ауруы бар адамдармен құқыққа қарсы әрекеттер жасалудың барлық фактілері жөнінде, аурулардың мінез-құлықтарында қоғамдық қаупі бар әрекеттер жасау мен тұрғылықты орнын ауыстыру мүмкіндіктерін куәландыратын ерекшеліктердің байқалуы жөнінде хабарлайды.
5. БЕКІТІЛГЕН ӘКІМШІЛІК УЧАСКЕДЕ ҚОҒАМДЫҚ
ТӘРТІП САҚТАУҒА ТАРТЫЛҒАН ПАТРУЛЬДІК ЖАСАҚТАРҒА
ЖӘНЕ бАСҚА ДА КҮШТЕРГЕ ЖӘРДЕМ КӨРСЕТУ ТӘРТІБІ
22. Бекітілген әкімшілік учаскеде қоғамдық тәртіп сақтауға қатысатын патрульдік жасақтар мен басқа күштерді неғұрлым мақсатқа сай орналастыру және пайдалану, олардың учаске ерекшеліктері мен сол жердегі жедел жағдай өзгерістеріне сәйкес қимыл көрсетуі (маневр) жөнінде қалалық, аудандық орган басшылығына ұсыныстар енгізеді.
23. Патрульдік жасақтарға қалыптасқан жағдай, қоғамға қарсы пиғылы бар, соның ішінде әкімшілік қадағалауда тұрған адамдар, қоғамға жат элементтердің жиналатын және құқыққа қарсы әрекеттердің жиі туындайтын орындары жөнінде хабарлайды.
24. Патруль жасақтарының және тартылған басқа да күштердің қызмет атқаруына бақылау жасайды, қызмет атқаруда анықталған барлық кемшіліктер туралы қалалық, аудандық орган басшылығына немесе кезекшіге баяндайды және патрульдік полицейліктің қызметтік кітапшасына тиісті белгі қояды.
25. Қызмет көрсетілген учаскеде қоғамдық тәртіп сақтауға өзі тікелей қатысып, көшелерде, қоғамдық орындарда қылмыс пен басқа да құқық бұзушылықтардың алдын алуда, жолын кесуде және оларды ашуда патрульдік жасақтармен өзара тығыз әрекеттер жасайды.
Учаскелік инспекторларды өзінің қызмет ететін әкімшілік учаскесінен тыс жерлерде қоғамдық тәртіпті қамтамасыз ету үшін тартуға тыйым салынады.

20. Выявляет факты нарушений гражданами и должностными лицами правил воинского учета и сообщает о них военным комиссариатам и другим органам министерства обороны, для привлечения виновных к ответственности, организации розыска лиц, уклоняющихся от соблюдения правил воинского учета.
21. Готовит первичные материалы для оформления лиц на принудительное лечение от алкоголизма, наркомании, токсикомании, доставляет таких лиц в наркологические диспансеры, суды, специализированные лечебно-профилактические учреждения.
Осуществляет привод в диспансерные и другие медицинские учреждения, по их представлениям, уклоняющихся от явки по вызову лиц, страдающих алкоголизмом, наркоманией, токсикоманией, а также зараженных венерическими заболеваниями, вирусом иммунодефицита человека.
Ведет списочный учет проживающих на участке психически больных лиц, с асоциальной направленностью поведения, представляющих общественную опасность, сообщает в психиатрические диспансеры о всех фактах совершения противоправных проступков этой категорией и иными психически больными лицами, о появлении у больных особенностей поведения, свидетельствующих о возможности совершения общественно опасных действий и перемене места жительства.
5. Порядок оказания содействия патрульным нарядам и другим
силам, задействованным для охраны общественного порядка
на закрепленном административном участке
22. Вносит предложения руководству горрайоргана о наиболее целесообразной расстановке и использовании патрульных нарядов и других сил, участвующих в охране общественного порядка на закрепленном административном участке, маневрировании ими в соответствии с особенностями участка и происходящими на нем изменениями обстановки.
23. Информирует патрульные наряды о складывающейся обстановке, лицах с антиобщественным поведением, в том числе состоящих под административным надзором, местах скопления антиобщественного элемента и наиболее частого совершения противоправных проявлений.
24. Контролирует несение службы патрульными нарядами и другими задействованными силами, о всех выявленных недостатках в несении службы докладывает руководству горрайоргана либо дежурному, делает соответствующие отметки в служебной книжке патрульного полицейского.
25. Лично участвует в охране общественного порядка на обслуживаемом участке, тесно взаимодействует с патрульными нарядами полиции в предупреждении, пресечении и раскрытии преступлений и иных правонарушений на улицах и в общественных местах.
Запрещается привлекать участковых инспекторов для обеспечения общественного порядка вне обслуживаемого административного участка.

6. РҰҚСАТ ЕТУ ЖҮЙЕСІ ОБЪЕКТІЛЕРІНЕ
БАҚЫЛАУДЫ ЖҮЗЕГЕ АСЫРУДЫҢ ТӘРТІБІ
26. Паспортта рұқсат ету жүйесінің объектілерін және қызмет көрсетілетін учаскеде мекендеуші атыс қаруы иелерін белгілеп отырады.
27. Жылына кемінде бір рет иелерімен атыс қаруының ресімделуі мен сақталуы ережелерінің орындалуын тексеруді жүзеге асырады.
Рұқсат ету жүйесінің объектілерін тоқсанына кемінде бір рет, 20 және одан да көп қару, оған патрондар сақталатын объектілерді, сондай-ақ жарылғыш заттар қоймаларын ай сайын тексереді.
28. Ұйымдардың әкімшілігінің қатысуымен меншік нысанына қарамастан түрлі түсті көбейту техникасы, улы, есірткі шикізаттары және басқа нәрселерді, заттар мен материалдарды, прекурсорларды Қазақстан Республикасының заңдарына белгіленген тізбе бойынша тоқсан сайын қарау жүргізеді.
7. БЕКІТІЛГЕН ӘКІМШІЛІК УЧАСКЕДЕГІ ҚОҒАМДЫҚ
ҰЙЫМДАРМЕН ЖӘНЕ ТҰРҒЫНДАРМЕН ЖҰМЫС ІСТЕУ ТӘРТІБІ
29. Құқық қорғау бағытындағы қоғамдық ұйымдармен күнделікті өзара іс-әрекетті қолдайды, оларға қоғамдық тәртіпті сақтау мен құқық бұзушылықтың алдын алу жөніндегі іс-шараларды жоспарлауда және жүзеге асыруда көмек көрсетеді.
30. Учаскедегі құқық бұзушылықтар және олардың жасалуына себеп болатын жағдайлар туралы қоғамдық ұйымдардың активтеріне хабарлайды, қоғам өкілдерінен ішкі істер органдары үшін жеделқызығушылық танытатын ақпараттар алады.
31. Азаматтармен сенімді қарым-қатынастар орнатады, ішкі істер органдарының штаттан тыс қызметкерлерін іріктеу мен ресімдеу жөніндегі жұмысты жүргізеді және олардың қызметіне басшылық жасайды.
32. Плакаттарды, визит карточкаларын, өзге де баспа өнімдерін тарату, бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалану арқылы тұрғындармен тұрақты байланыс жасайды. Учаске тұрғындарын полицияның учаскелік пунктінің орналасқан орны мен азаматтарды қабылдау уақыты жөнінде хабардар етеді.
33. Тұрғындар жиылыстарын өткізуді ұйымдастыруға және олардың жұмысына қатысады, тоқсанына кемінде бір рет учаске тұрғындарының алдында атқарылған жұмыстар жөнінде есеп береді.
34. Құқық тәртібін нығайту, құқық бұзушылықтың алдын алу мен жолын кесу мәселелері бойынша жергілікті өкілдік және атқару органдарына, қоғамдық бірлестіктерге ақпарат дайындауға қатысады.
Кәсіпорындар мен ұйымдардың басшылары үшін әкімшілік құқық бұзушылықтардың алдын алуға, олардың жасалуына мүмкіндік туғызатын себептерді және жағдайларды анықтау мен жоюға бағытталған орындалуы міндетті ұсыныстар дайындайды және енгізеді.
8. АҒА УЧАСКЕЛІК ИНСПЕКТОРЛАРДЫҢ МІНДЕТТЕРІ

6. Порядок осуществления контроля за объектами
разрешительной системы
26. Учитывает в паспорте объекты разрешительной системы и владельцев огнестрельного оружия, проживающих на обслуживаемом участке.
27. Не реже одного раза в год осуществляет осмотр соблюдения правил оформления и хранения владельцами огнестрельного оружия. Осматривать объекты разрешительной системы не реже одного раза в квартал, объекты, где хранится 20 и более единиц оружия, патроны к ним, а также склады взрывчатых веществ - ежемесячно.
28. Ежеквартально осматривать с участием администрации организаций, независимо от форм собственности, помещения, где находится множительная техника цветного изображения, ядовитые, наркотические и другие предметы, вещества и материалы, прекурсоры по перечням, определенным законодательством Республики Казахстан  P980186_   V011426_  .
7. Порядок работы с общественными организациями и населением
на закрепленном административном участке
29. Поддерживает повседневное взаимодействие с общественными организациями правоохранительной направленности, оказывает им помощь в планировании и осуществлении мероприятий по охране общественного порядка и предупреждении правонарушений.
30. Информирует актив общественных организаций о правонарушениях на участке и обстоятельствах, способствующих их совершению, получает от представителей общественности информацию, представляющую оперативный интерес для органов внутренних дел.
31. Устанавливает с гражданами доверительные отношения, проводит работу по отбору и оформлению внештатных сотрудников органов внутренних дел и осуществляет руководство их деятельностью.
32. Поддерживает постоянную связь с населением, путем распространения плакатов, визитных карточек, иной печатной продукции, использования средств массовой информации. Информирует жителей участка о месте дислокации участкового пункта полиции и времени приема граждан.
33. Принимает участие в организации проведения сходов населения, участвует в их работе, не реже одного раза в квартал отчитывается перед жителями участка о проделанной работе.
34. Принимает участие в подготовке информаций в местные представительные и исполнительные органы, общественные объединения, по вопросам укрепления правопорядка, предупреждения и пресечения правонарушений.
Разрабатывает и вносит обязательные для руководителей предприятий и организаций предложения, направленные на предупреждение административных правонарушений, выявление и устранение причин и условий, способствующих их совершению.
8. Обязанности старших участковых инспекторов

35. Аға учаскелік инспектор бекітілген учаскеде қызмет көрсетумен қатар:
1) құқық бұзушылықтарды анықтау мен олардың алдын алу, ішкі істер органының басқа да қызметтерімен, жедел бөлімшелер, тергеу және анықтау қызметкерлерімен өзара іс-әрекеттер жөніндегі учаскелік инспекторлардың жұмысын ұйымдастырады, сондай-ақ олардың учаскелік инспекторлар тобымен қызмет көрсетілетін аймақ аумағында кешенді профилактикалық іс-шаралар өткізуге қатысуын қамтамасыз етеді;
2) учаскелік инспекторларға олардың кәсіби шеберлігін көтеру, полицияның штаттан тыс қызметкерлерін іріктеу мен олардың жұмысын ұйымдастыру, қоғаммен өзара іс-әрекеттерді нығайту, құқық бұзушылармен жеке профилактикалық жұмыстар жүргізу, азаматтардың хаттары мен арыздарын қарау, басқа да қызметтік міндеттерді орындау мәселелері бойынша көмек көрсетеді;
3) учаскелік инспекторлар тобының айлық, тоқсандық, жарты жылдық, жылдық жұмыс нәтижелерін қорытындылап, оларға баға береді және тиісті ұсыныстармен бұл туралы учаскелік инспекторларды басқару жөніндегі бөлімше басшысына баяндайды;
4) аймақтық учаскедегі құқық тәртібінің ахуалына талдау жасайды, учаскелік инспекторлар тобының айлық жұмысын жоспарлайды, белгіленген іс-шараларды орындаудың нысандары мен әдістерін анықтайды, олардың іске асырылуын бақылайды;
5) қылмыскерлердің, құқық бұзушылардың іздестірілуі мен ұсталуын ұйымдастырады, оған өзі тікелей қатысады;
6) қоғамдық тәртіп сақтау мен құқық бұзушылықтың алдын алу жөніндегі тапсырмаларды орындау үшін аймақтық учаскеге жіберілген күштерге жәрдем көрсетуін қамтамасыз етеді;
7) учаскелік инспекторларға өздерінің қызметтік тапсырмаларын орындау мерзімі, нысандары мен тәсілдері жөнінде қажетті нұсқаулар береді;
8) аймақтық учаскеде болған тұрғындар жиылыстарының материалдарын (хаттамаларды, шешімдерді және т.б.) қорытындылап, оларды талдайды және жиылыс қабылдаған шешімдердің орындалуына бақылау жасап, қалалық, аудандық орган басшылығына баяндайды;
9) учаскелік инспекторлардың жұмысын бағалап, оларды қызмет нәтижелері жөнінде тыңдайды, қалалық, аудандық басшылықтың қарауына олардың жұмысы туралы материалдар дайындайды, учаскелік инспекторларға қызметтік мінездеме, аттестация, ұсыныс хаттар дайындауға қатысады;
10) ішкі істер органының немесе қоғамдық қауіпсіздік бөлімшесінің бастығына мына:
учаскелік инспекторлардың қызметін жетілдіру;
аймақтық учаске аумағына патрульдік жасақтарды бөлу;
кәсіпорындар, мекемелер, ұйымдар мен қоғамдық бірлестіктердің жұмысындағы құқық тәртібінің ахуалына әсер ететін кемшіліктер туралы жергілікті және атқару органдарды хабардар ету;
учаскелік инспекторлардың бекітілген аумақтағы жұмыс тәртібі;
учаскелік инспекторларға жұмыс істеуге қажетті жағдайлар жасау, оларды тұрғын үймен, қызмет жайлармен, көлікпен, байланыс құралдарымен, жедел-техникалық жабдықтармен қамтамасыз ету;
учаскелік инспекторларды мадақтау және оларға тәртіптік жаза қолдану мәселелері бойынша ұсыныстар енгізеді;

35. Наряду с обслуживанием закрепленного участка, старший участковый:
1) организует работу участковых инспекторов по выявлению и предупреждению правонарушений, взаимодействию с другими службами органов внутренних дел, сотрудниками оперативных подразделений, следствия и дознания, а также обеспечивает их участие в проведении комплексных профилактических мероприятий на территории зоны, обслуживаемой группой участковых инспекторов;
2) оказывает помощь участковым инспекторам в вопросах повышения их профессионального мастерства, отбора и организации работы внештатных сотрудников полиции, укрепления взаимодействия с общественностью, проведения индивидуальной профилактической работы с правонарушителями, рассмотрения писем и заявлений граждан, выполнения других служебных обязанностей;
3) обобщает и оценивает результаты работы группы участковых инспекторов по итогам работы за месяц, квартал, полугодие, год и докладывает их с соответствующими предложениями руководителю подразделения по руководству участковыми инспекторами;
4) анализирует состояние правопорядка на зональном участке, планирует работу группы участковых инспекторов на месяц, определяет формы и методы выполнения намеченных мероприятий, контролирует их реализацию;
5) организует розыск и задержание преступников, правонарушителей, принимает в нем личное участие;
6) обеспечивает оказание содействия силам, направленным на зональный участок для выполнения задач по охране общественного порядка и предупреждению правонарушений;
7) дает необходимые указания участковым инспекторам о сроках, формах и способах выполнения ими служебных заданий;
8) обобщает и анализирует материалы сходов населения (протоколы, решения и т.п.), состоявшихся на зональном участке; осуществляет контроль и докладывает руководству горрайоргана о выполнении решений, принятых сходом;
9) оценивает работу участковых инспекторов, заслушивает их о результатах служебной деятельности, готовит материалы о их работе для рассмотрения у руководства горрайоргана, участвует в подготовке на участковых инспекторов служебных характеристик, аттестаций, представлений;
10) вносит начальнику органа внутренних дел или подразделения общественной безопасности предложения по вопросам:
совершенствования деятельности участковых инспекторов;
расстановки патрульных нарядов на территории зонального участка;
информирования местных представительных и исполнительных органов о недостатках в работе предприятий, учреждений, организаций и общественных объединений, влияющих на состояния правопорядка;
режима работы участковых инспекторов на закрепленной территории;
создания участковым инспекторам необходимых условий для работы, обеспечения их жильем, служебными помещениями, транспортом, связью, оперативно-техническими средствами;
поощрения и наложения на участковых инспекторов дисциплинарных взысканий;

11) қарамағындағы учаскелік инспекторлардың арасында тәртіп пен заңдылық ахуалын бақылайды, олармен тәрбие жұмысын жүргізеді;
12) аға учаскелік инспектордың болмаған уақытында (оқу, демалыс, науқастану және т.б.) оның міндеттерін қалалық, аудандық орган бастығының жазбаша өкімі бойынша неғұрлым жақсы дайындалған учаскелік инспекторлардың бірі атқарады.
9. ПОЛИЦИЯНЫҢ УЧАСКЕЛІК ИНСПЕКТОРЫ ҚЫЗМЕТІНІҢ
НЕГІЗГІ КӨРСЕТКІШТЕРІ
36. Учаскелік инспектор жұмысының, осылар бойынша оның қызметіне баға беру жүзеге асырылатын, негізгі көрсеткіштері болып:
1) учаскелік инспектормен есепке алынған адамдар саны (санаттар бойынша);
2) азаматтардың қаралған, шешілген, оның ішінде қайта түскен және мерзімінің бұзылуымен қаралған хаттарының, шағымдарының және өзге де сұрақтармен келулерінің саны;
3) учаскелік инспектормен анықталған, жолы кесілген әкімшілік құқық бұзушылықтар мен қолданылған жазалар саны;
4) профилактикалық есептерде, соның ішінде әкімшілік қадағалауда тұрған адамдармен жасалған қылмыстардың саны;
5) аяқталған қылмыстық істердің саны;
6) спирттік ішімдіктерді зиян келтіре пайдаланушы, есірткілерді медициналық емес нысанда пайдаланушы және еріксіз емдеу үшін медициналық мекемелерге тапсырылған адамдарға қатысты дайындалған материалдардың, сотпен арнайы емдеу профилактикалық мекемелеріне жіберілген адамдардың саны;
7) учаскелік инспекторлармен жіберілген заңдылықты, қызмет және орындау тәртіптерін бұзушылықтар саны табылады.
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің Қоғамдық
қауіпсіздік департаменті
N 1 қосымша
нөмірі _____________учаскенің
ПАСПОРТЫ
______________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Басталды 20__ж."__"________
Аяқталды 20__ж."__"________
(Формат 210 х 300 мм)
Учаскені сипаттайтын
МӘЛІМЕТТЕР
____________________________________________________________________N           Р/с                          20__ж.   20__ж.   20__ж.
1.01.    1.01.    1.01.
________________________
ахуалы жөнінде
____________________________________________________________________ 1          2                              3         4       5
____________________________________________________________________1.  Аумағы (шаршы км.)
2.  Тұрғын үй құрылыстары (барлығы)
соның ішінде, жеке үйлер
пәтерлер
жатақханалар
3.  Тұрғындар саны (барлығы)
соның ішінде, ересектер
балалар
4. Аумақта орналастырылған:
- өнеркәсіптік кәсіпорындар
- фермерлік шаруашылықтар
- ауруханалар, емханалар, дәрігерлік
пункттер, дәріханалар
- мейрамханалар, кафе, сауда дүңгіршектері
- базалар, қоймалар
- танктер
- почта бөлімшелері
- оқу орындары
- автотұрақтар
- мәдениет сарайлары, клубтар,
кинотеатрлар
- спорттық мекемелер

11) контролирует состояние дисциплины и законности среди подчиненных участковых инспекторов, ведет с ними воспитательную работу;
12) на время отсутствия старшего участкового инспектора (учеба, отпуск, болезнь и др.) его обязанности по письменному распоряжению начальника горрайоргана исполняет один из наиболее подготовленных участковых инспекторов.
9. Основные показатели деятельности участкового
инспектора полиции
36. Основными показателями в работе участкового инспектора, по которым осуществляется оценка его деятельности, являются:
1) количество лиц (по категориям), взятых на учет участковым инспектором;
2) количество рассмотренных и разрешенных писем, жалоб и иных обращений граждан, из них поступивших повторно и рассмотренных с нарушением срока;
3) количество выявленных и пресеченных административных правонарушений, количество взысканий, наложенных участковым инспектором;
4) количество преступлений, совершенных лицами, состоящими на профилактических учетах, в том числе под административным надзором;
5) количество оконченных уголовных дел;
6) количество подготовленных материалов в отношении лиц, злоупотребляющих спиртными напитками, допускающих немедицинское потребление наркотиков и переданных в медицинские учреждения для направления на принудительное лечение, количество лиц, направленных судом в специализированное лечебно-профилактическое учреждение;
7) количество нарушений законности, служебной и исполнительской дисциплины, допущенных участковым инспектором.
Департамент общественной безопасности
МВД Республики Казахстан
Приложение 1
Паспорт
на участок номер ________
___________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начато______200__ г.
Окончено____200__ г.
(Формат 210х300 мм)
Содержание
1. Сведения о приеме и сдаче участка
2. План участка (вставка)
3. Сведения, характеризующие участок
4. Предприятия, организации, учреждения, фермерские хозяйства,
лечебно-оздоровительные, культурно-просветительные и учебные заведения,
учреждения жилищно-коммунального хозяйства

5. Профилактикалық есептегі адамдардың
жалпы саны
____________________________________________________________________
Учаскенің жоспары
(қосымша)
Учаске жоспарында патрульдердің, жол күзет орындарының, сондай-ақ қоғамдық тәртіп сақтауға тартылған басқа да күштер мен құралдардың бағыттары және орналасуы көрсетіледі.
УЧАСКЕНІ ҚАБЫЛДАУ ЖӘНЕ ТАПСЫРУ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
____________________________________________________________________N  Полицияның  Учаскені  Учаскені  Учаскені қабыл.  Учаскені қабыл
р  учаскелік   қабылда.  тапсырған дауға қатысқан   даған немесе
/  (аға учас.  ған күні, күні,     басшының лауазы. тапсырған адам.
с  келік) инс. қолы      қолы      мы, атағы, тегі, ның ескертулері
пекторының                      аты, әкесінің    өтініштері, ІІО
атағы, тегі,                    аты              басшысының
аты                                            нұсқаулары
____________________________________________________________________ 1    2           3       4            5                6
____________________________________________________________________
КӘСІПОРЫНДАР, ҰЙЫМДАР, МЕКЕМЕЛЕР, БАНКТЕР, ФЕРМЕРЛІК
ШАРУАШЫЛЫҚТАР, ЕМДЕУ-САУЫҚТЫРУ, МӘДЕНИ-АҒАРТУ ЖӘНЕ ОҚУ ОРЫНДАРЫ
____________________________________________________________________ N  Атауы    Мекен-жайы  Басшының тегі, аты, әкесінің аты,  Ескерту
Р/с ведомст.             оның қызмет, үй телефондары,
волық                     тұратын мекен-жайы,
тиістілігі              (қарындашпен толтырылады)
____________________________________________________________________ 1    2         3                   4                       5
____________________________________________________________________
САУДА ЖӘНЕ ҚОҒАМДЫҚ ТАМАҚТАНДЫРУ ОБЪЕКТІЛЕРІ, БАЗАЛАР,
ҚОЙМАЛАР, МЕЙРАМХАНАЛАР, КАФЕЛЕР, ДҮҢГІРШЕКТЕР
____________________________________________________________________N   Атауы   Мекен- Басшының тегі, аты, Жұмыс   Күзет Күзетшілердің
р/с ведом.  жайы   әкесінің аты, оның  тәртібі түрі  тегі, аты,әке.
стволық        қызмет, үй теле.                  сінің аты,
тиісті.        фондары, тұратын                  телефондары,
лігі           мекен-жайы                        мекен-жайы
(қарындашпен                      (қарындашпен
толтырылады)                      толтырылады) ____________________________________________________________________ 1    2       3         4                  5      6        7     ____________________________________________________________________
ЖАТАҚХАНАЛАР
____________________________________________________________________N     Атауы    Мекен-  Коменданттың тегі, аты,   Өткізу    Тұрғындар
р/с  ведомст.  жайы   әкесінің аты, оның қызмет, пунктінің саны
волық            үй телефондары, тұратын      жұмыс
тиістілігі        мекен-жайы (қарындашпен     тәртібі
толтырылады)  ____________________________________________________________________ 1      2        3              4                    5         6 ____________________________________________________________________
РҰҚСАТ ЕТУ ЖҮЙЕСІНІҢ ОБЪЕКТІЛЕРІ
(АТЫС ҚАРУЫ, ОҒАН ҚАЖЕТ ОҚ-ДӘРІЛЕР,
ТҮРЛІ-ТҮСТІ КӨБЕЙТУ ТЕХНИКАСЫ, ЖАРЫЛҒЫШ ЗАТТАРЫ
ЖӘНЕ Т.Б. БАР КӘСІПОРЫНДАР, ҰЙЫМДАР, МЕКЕМЕЛЕР)
____________________________________________________________________N   Атауы   Мекен- Объектілер үшін жауапты Өткізу  Бақылауға Рұқсат.
р/с ведом.  жайы   адамның тегі, аты, әке. пункті. алынатын  маның
стволық        сінің аты, оның қызмет, нің     заттар    нөмірі,
тиісті.        үй телефондары, тұратын жұмыс   мен       кіммен
лігі           мекен-жайы (қарындашпен тәртібі құралдар  қашан
толтырылады)                              және
қай
мерзімге
берілген
____________________________________________________________________ 1   2       3                 4                    5          6
____________________________________________________________________
ЖЕКЕ ҚОЛДАНУДА АТЫЛАТЫН ҚАРУЫ
БАР АДАМДАРДЫҢ ТІЗІМІ
____________________________________________________________________N  Қару иесінің  Мекен- Жұмыс орны, Қарудың  Рұқсат.   Қайта  Ескер.
р/с  тегі, аты,  жайы   лауазымы,    түрі    тама қа.  тіркел. ту
әкесінің аты         оның қызмет, және    шан және   ген
үй телефоны  жүйесі, кіммен ,  мерзімі
(қарындашпен нөмірі  берілген
толтырылады)        оның нөмі.
рі мен
мерзімі
____________________________________________________________________ 1       2         3          4        5        6         7     8
____________________________________________________________________
ПОЛИЦИЯНЫҢ ШТАТТАН ТЫС ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРІ
____________________________________________________________________N   Тегі,     Жұмыс орны,   Білімі  Мекен-     Қабылдануы   Ескерту
р/с аты,      лауазымы,             жайы       жөніндегі
әкесінің  оның қызмет,                   ІІО бұйрығының
аты       үй телефоны                     нөмірі мен
(қарындашпен                       мерзімі
толтырылады)
____________________________________________________________________
1     2           3          4       5             6          7
____________________________________________________________________
ҚҰҚЫҚ ТӘРТІБІН САҚТАУҒА ҚАТЫСУШЫ
ҚОҒАМДЫҚ БІРЛЕСТІКТЕР
____________________________________________________________________ N      Қоғамдық      Басшының тегі,   Сандық   Орналасқан   Ескерту
р/с   бірлестіктің    аты, әкесінің    құрамы   мекен-жайы
атауы қызметі.   аты, қызмет,              телефоны
нің негізгі    үй телефондары
бағыты       (қарындашпен
толтырылады)
____________________________________________________________________ 1         2              3              4          5           6   ____________________________________________________________________
УЧАСКЕДЕ ЖАСАЛҒАН ҚЫЛМЫСТАРДЫҢ ЕСЕБІ
____________________________________________________________________ N     Қылмыстық       Жасалған қылмыстың қысқаша    Тергеу  Ескерту
р/с   істің нөмірі,  мазмұны, күдікті, жәбірленуші,    және
қозғалған       іздеудегі адамдардың тегі,    іздестіру
мерзімі,     аты, әкесінің аты, мекен-жайы,  нәтижелері
ҚК бабы           бұлтартпау шаралары
____________________________________________________________________ 1         2              3              4          5           6   ____________________________________________________________________
ПАСПОРТ ТЕКСЕРУ ТУРАЛЫ БЕЛГІЛЕР
______________________________________________________
N    Тексерушінің    Датасы    Тексеру нәтижелері,
р/с    тегі, аты,                жүргізілу тәртібі
лауазымы, атағы             бойынша орын алған
ескертулер мен
нұсқаулар
______________________________________________________
1         2             3              4
______________________________________________________
N 2 қосымша
Учаскелік инспектордың
ЖҰМЫС ДӘПТЕРІ
______________________________________________________
(қалалық, аудандық ішкі істер органы)
______________________________________________________
(атағы, тегі, аты, әкесінің аты)
Басталды 20__ж. "__"________
Аяқталды 20__ж. "__"________

5. Объекты торговли и питания, базы, склады
6. Общежития
7. Объекты разрешительной системы
8. Список лиц, имеющих в личном пользовании огнестрельное оружие
9. Список внештатных сотрудников милиции
10. Общественные объединения по охране правопорядка
11. Учет преступлений, совершенных на участке
12. Отметки о проверке паспорта
Сведения о приеме и сдаче участка
______________________________________________________________________
N !   Ф.И.О.   !Дата приема!Дата сдачи!Должность,звание,!Замечания и !
!участкового ! участка,  ! участка, !ФИО руководителя,!предложения !
!(старшего)  ! подпись   ! подпись  !участвовавшего в !принявшего  !
!инспектора  !           !          !приеме участка   !или сдавшего!
! полиции    !           !          !                 !руководителя!
!            !           !          !                 !    ОВД     !
______________________________________________________________________!
1 !     2      !     3     !     4    !       5         !    6       !
______________________________________________________________________!
______________________________________________________________________!
План участка
(вставка)
В плане участка указываются маршруты и расстановка патрульных, дорожных постов, а также других сил и средств, привлекаемых к охране общественного порядка.
Сведения, характеризующие участок
_______________________________________________________________________
N !                                          !    По состоянию        !
п/п!                                          !________________________!
!                                          !200_г.  ! 200_г.!200_г. !
!                                          !на 1.01.!на 1.01!на 1.01!
_______________________________________________________________________!
1 !                  2                       !    3   !   4   !   5   !
_______________________________________________________________________!
1   Территория (кв.км.)
2   Жилые строения (всего),
в том числе индивидуальных домов,
квартир,
общежитий
3   Проживает населения (всего)
в том числе взрослых
детей
4   На территории расположено:
- промышленных предприятий
- фермерские хозяйства
- больниц, поликлиник, медпунктов, аптек
- ресторанов, кафе, торговых киосков
- баз, складов
- банков
- почтовых отделений
- учебных заведений
- автостоянок
- дворцов культуры, клубов, кинотеатров
- спортивных учреждений
5   Всего профилактируемых лиц
________________________________________________________________________
Предприятия, организации, учреждения, банки, фермерские хозяйства,
лечебно-оздоровительные, культурно-просветительные и учебные
заведения
________________________________________________________________________
N !Наименование,   ! Адрес  !ФИО руководителя,его служебные,!Примечание !
п/п!ведомственная   !        !домашние телефоны, адрес места !           !
!принадлежность  !        !жительства (заполн. карандашом)!           !
__________________________________________________________________________
1 !       2        !    3   !              4                !     5     !
_________________________________________________________________________!
Объекты торговли и питания, базы, склады
__________________________________________________________________________
N !Наименов.!Адрес!ФИО руководителя, его служ.и!Режим !Вид   !ФИО охран. !
!ведомств.!     !домаш. телефоны, адрес места!работы!охраны!адреса,тел.!
!принад.  !     !жительства (заполн. каранд.)!      !      !(зап.каран)!
__________________________________________________________________________!
1 !     2   !  3  !             4              !   5  !   6  !    7
__________________________________________________________________________
Общежития
________________________________________________________________________
N !Наименов.!Адрес!ФИО коменданта, его служ., !Режим работы !Количество !
!ведомств.!     !домаш. тел., адрес места   !пропускного  !проживающих!
! принад. !     !жител. (заполн. карандашом)!   пункта    !           !
________________________________________________________________________!
1!   2     !  3  !            4              !      5      !      6    !
________________________________________________________________________!
________________________________________________________________________
Объекты разрешительной системы
предприятия, организации, учреждения, имеющие огнестрельное
оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества
__________________________________________________________________________
N !Наименов.!Адрес!ФИО ответств. за объект  !Режим !Предметы!N разрешения,
!ведомств.!     !служ. и домаш. телефон   !работы!вещества!кем и когда
!принад.  !     !м/жит-ва (заполн. каранд)!проп. !контроля!выдан, срок
!         !     !                         !пункта!        !разрешен.
_________________________________________________________________________
1 !     2   !  3  !             4           !   5  !   6    !    7
_________________________________________________________________________
Список
лиц, имеющих в личном пользовании огнестрельное
оружие
________________________________________________________________________
N ! Ф.И.О.  !Адрес!Место работы, должность, !В каком охотн.!Вид и система
!владельца!     !служ. и домаш. телефон   !    обществе  !оружия,
! оружия  !     !   (заполн. каранд)      !    состоит   !номер
!         !     !                         !              !
________________________________________________________________________
1 !     2   !  3  !             4           !       5      !    6
________________________________________________________________________
продолжение таблицы
_____________________________________
Когда и кем   ! Дата    ! Примечание !
выдано разреш.!перереги-!            !
его номер,срок!страции  !            !
_____________________________________!
7      !    8    !     9      !
_____________________________________!
Внештатные сотрудники полиции
________________________________________________________________________
N ! Ф.И.О.!Место работы, должность!Образов.!Место !N и дата!Примечание
!       !служ. и домаш. телефон !        !жит-ва!пр. ОВД !
!       !  (заполн. каранд)     !        !      !о зачис.!
!       !                       !        !      !        !
________________________________________________________________________
1 !   2   !           3           !    4   !   5  !   6    !     7
________________________________________________________________________
Общественные объединения правоохранительной направленности,
участвующие в охране правопорядка
________________________________________________________________________
N ! Наимен. !Ф.И.О. руководителя,!Численность !Адрес      ! Примечание
п/п! обществ.!служебн. и домашн.  !            !дислокации,!
! объедин.!тел.(заполн. каранд)!            !телефон    !
! правоох.!                    !            !           !
! направл.!                    !            !           !
________________________________________________________________________
1 !     2   !        3           !     4      !     5     !     6
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Учет преступлений, совершенных на участке
_________________________________________________________________________
N !Номер уголовного дела,  !Фабула совершенного  !Результаты!Примечание!
!дата возбуждения, ст. УК! преступления, ФИО,  ! расслед. !          !
!                        !адрес подозреваемого,! и розыска!          !
!                        !обвиняемого, розыск. !          !          !
!                        !  мера пресечения    !          !          !
________________________________________________________________________!
1 !            2           !          3          !    4     !    5     !
________________________________________________________________________!
________________________________________________________________________!
Отметки о проверке паспорта
________________________________________________________________________
N  ! ФИО, должность проверившего,!Дата !  Результаты проверки,        !
п/п !         звание              !     !имеющиеся замечания и указания!
!                             !     !   по порядку ведения         !
________________________________________________________________________
1 !             2               !  3  !             4                !
_______________________________________________________________________!
_______________________________________________________________________!
Приложение 2
Рабочая тетрадь
участкового инспектора
_____________________________________________
(горрайорган внутренних дел)
_____________________________________________
(звание, фамилия, инициалы)
Начато_______200___г.
Окончено_____200___г.

(Формат 170 х 210 мм)
Жұмыс дәптерін жүргізу
ережесі
1. Жұмыс дәптері ішкі істер органының хатшылығында (кеңсесінде) тіркеліп, учаскелік инспекторға қол қойғызу арқылы беріледі. Дәптердің парақтары нөмірленіп, тігіліп, мөрмен бекітілуі тиіс.
2. Жұмыс дәптеріндегі жазулар сиямен, анық және ұқыпты жазылады, жұмыспен байланысты емес жазбалар түсіруге тыйым салынады.
3. Жұмыс дәптерінде бір айға жоспарланған іс-шаралар ескеріледі.
4. Ішкі істер органдарынан шыққан жағдайда немесе жұмыс дәптері аяқталған кезде ол хатшылыққа (кеңсеге) тапсырылады және белгіленген тәртіпте жойылады.
"Бекітемін"
__________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
__________________________
(лауазымы, атағы)
20__ж. __________ айының
ЖҰМЫС ЖОСПАРЫ
______________________________________________________
N   Жоспарланған     Мерзімі     Орындалуы туралы
р\с   іс-шаралар                      белгілер
______________________________________________________
1        2              3               4
______________________________________________________
N 3 қосымша
____________________________________________________________________
!      !      !      !      !      !      !      !      !      !
____________________________________________________________________
__________________   БАҚЫЛАУ КАРТОЧКАСЫ
Жүргізу датасы 20__ж."___" ____________
Тегі________________________________________________________________Аты_________________________________________________________________ Әкесінің аты________________________________________________________
Туған  датасы_______________________________________________________
Мекен-жайы, телефоны________________________________________________
____________________________________________________________________
Жұмыс орны, лауазымы _______________________________________________
____________________________________________________________________Отбасы құрамы_______________________________________________________
____________________________________________________________________Профилактикалық есепке қою үшін негіз_______________________________
___________________________________________________________________
Соттылығы (сотталған датасы мен жаза өтеуі, жаза түрі және мерзімі,
Қылмыстық кодекстің бабы)___________________________________________
____________________________________________________________________
Соттылығының жойылған датасы________________________________________
Профилактикалық жұмыстар жүргізу мерзімі   ___________________________________________________________________
"КЕЛІСІМ"
Қалалық, аудандық ішкі
істер органының әкімшілік полиция
бөлімшесінің басшысы _____________________
Учаскелік инспектор____________________
Карточканың сыртқы беті
Жіберілген құқық бұзушылықтар туралы деректер
__________________________________________________________
датасы    Құқық бұзушылық түрі     Қолданылған шаралар
__________________________________________________________
__________________________________________________________
Карточка бетінің жоғарғы жолына санат есебі бойынша мынадай шартты белгілер жазылады:
ААҚ - аса қауіпті қылмыскер; ӘҚ - әкімшілік қадағалауда тұрған; Ф - әкімшілік қадағалауға формальды түрде түскен; С - сотты болған; МЕ - есірткіні медициналық емес түрде қолданатын; ЖҰ - есірткі, спирттік ішімдіктерін пайдалану үшін жай ұстайтын; ОЖ - отбасы-тұрмыс жанжалқоры; М - маскүнем; СІ - күшті спирт ішімдіктерін дайындау және өткізумен байланысты құқық тәртібін бұзатын; Б - ұсақ бұзақы.
Егерде профилактикалық есептегі адам бірнеше негіздер бойынша есепке алынса, карточкасына шартты белгілердің тиісті саны енгізіледі.
Осындай белгілер бақылау карточкаларын есептеу журналына да жасалады.
N 4 қосымша
Профилактикалық жұмыстар жүргізілетін адамдардың
бақылау карточкаларын есептеудің
АЛФАВИТТІК ЖУРНАЛЫ
__________________________________________________________
(қалалық, аудандық органның атауы)
Басталды 20__ж. "__"________
Аяқталды 20__ж. "__"________
____________________________________________________________________N  Профилак. Жұмыс орны, Мекен- Есеп. Қадағалауда тұрған Есеп. Бақы.
р/с тикалық  лауазымы,   жайы   ке    адамдарды профи.   тен   лау
есептегі  қызметтік          алын. лактикалық есепке  алып  жас.
адамның   ж/е үй             ған   алудың, белгілен.  тас.  аушы    тегі,     телефоны           дата.  ген шектеулердің  тау   учас
аты, әке. (қарындашпен       сы         түрі          дата. елік
сінің аты  толтырылады)                                сы   инс.
пек.
тор.
дың
тегі,
аты,
әкесі.
нің                                                                 аты

(Формат 170х210мм)
Утверждаю
_______________________
(ФИО, должность)
_______________________
(звание)
План работы
на______200___г.
(месяц)
________________________________________________________________________
N  ! Планируемые мероприятия     !Срок !   Отметки об исполнении      !
п/п !                             !     !                              !
_______________________________________________________________________!
1  !            2                !  3  !              4               !
_______________________________________________________________________!
Приложение 3
_________________________________________________
!    !    !    !    !    !    !    !    !   !    !
_________________________________________________
Контрольная карточка ________
Дата заведения___________________ 200___г.
Фамилия__________________________
Имя______________________________
Отчество_________________________
Дата рождения____________________
Адрес места жительства, номер телефона_______________
Место работы, должность______________________________
_____________________________________________________
Состав семьи_________________________________________
_____________________________________________________
Основания для постановки на профилактический учет____
_____________________________________________________
Судимости (дата осуждения и отбытия, вид и срок наказания,
ст. УК)______________________________________________
_____________________________________________________
Дата погашения судимости_____________________________
Срок ведения профилактической работы_________________
Согласен
Руководитель подразделения административной
полиции ГОРОВД_________________
Участковый инспектор __________
Обратная сторона карточки
__________________________
Сведения о допущенных правонарушениях
____________________________________________
Дата ! Вид правонарушения ! Принятые меры
____________________________________________
____________________________________________
В верхнюю строку лицевой строки карточки заносятся условные обозначения категорий учета: ООР - особо опасный рецидивист, АН - состоящий под адмнадзором, Ф - формально подпадающий под действие адмнадзора, С - судимый, Н - допускающий незаконные действия с наркотиками, П - содержатель помещения для потребления спиртных напитков, наркотиков, СД - семейно-бытовой дебошир, АЛ - алкоголик, СН - допускающий правонарушения, связанные с изготовлением, сбытом крепких спиртных напитков, Х - мелкий хулиган.
В случае, если профилактируемое лицо взято на учет по нескольким основаниям, в карточки заносится соответствующее количество условных обозначений.
Аналогичные отметки производятся в журнале учета контрольных карточек.
Приложение 4
Алфавитный журнал
учета контрольных карточек на профилактируемых лиц
__________________________________________________
(наименование горрайоргана)
Начато_____200___г.
Окончено___200___г.
________________________________________________________________________
N !Фамилия,!Место работы,долж.,!Место !Дата  !Вид      !Дата  !ФИО
!имя     !служ. и домаш. тел.!жит-ва!поста-!профилак.!снятия!участко-
!отчество!(заполн. каранд)   !      !новки !учета    !  с   !вого
!профилак!                   !      ! на   !установл.!учета !инспектора
!тируе-  !                   !      !учет  !огран.для!      !осуществ.
!мого    !                   !      !      !лиц сост.!      !контроль
!        !                   !      !      !под надз.!      !
________________________________________________________________________

____________________________________________________________________ 1     2          3        4      5          6             7     8
____________________________________________________________________
N 5 қосымша
Азаматтардың ұсыныстарын, арыздарын
және шағымдарын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
______________________________________________________
(бөлімшенің атауы)
Басталды 20__ж. "__"________
Аяқталды 20__ж. "__"________
(Формат 210 х 300 мм)
____________________________________________________________________N  Келіп  Арыз. Мекен- Арыз. Хатты    Арызды қабыл. Қабылдан. Бақы.
р/с түс.  дану. жайы   дың   қараушы  даушы учаске. ған шешім лау
кен   шының        қыс. басшының  лік инспек.   және оның  жа.
дата. тегі,        қаша  тегі,    дың тегі,аты, нәтижелері сауы
сы    аты,         маз.  аты, әке. әкесінің     жөнінде    жөн.
әкесі.       мұны  сінің       аты        арыздан,   інде
нің аты            аты                    хабарлау   белгі
туралы
белгі
____________________________________________________________________ 1   2      3     4     5      6          7            8        9
____________________________________________________________________
N 6 қосымша
Учаскелік инспекторлардың байланысқа
шығуын есепке алу
ЖУРНАЛЫ
______________________________________________________
(қалалық, аудандық ішкі істер органының атауы)
Басталды 20__ж. "__"________
Аяқталды 20__ж. "__"________
(Формат 210 х 300 мм)
____________________________________________________________________ N  Учаскелік    Байланысқа    Тапсырманың, нұсқа. Ішкі істер органы
р/с инспектордың шыққан дата.  маның, ақпараттың   бойынша жауапты
тегі, аты,   сы уақыты     қысқаша мазмұны     кезекшінің тегі,
әкесінің аты                                   аты, әкесінің аты
____________________________________________________________________ 1      2           3                 4                   5
____________________________________________________________________

1 !    2   !          3        !   4  !   5  !    6    !   7  !    8
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
Приложение 5
Журнал
учета приема граждан в участковом пункте N
__________________________________________
(наименование подразделения)
Начато_____200__г.
Окончено___200__г.
2 (Формат 210х300 мм)
________________________________________________________________________
N ! Ф.И.О.  !Место работы, должность!Место !Краткое!Номер   !Ф.И.О. УИП
!заявителя!служ. и домаш. телефон !жит-ва!содерж.!регистр.!принявшего
!         !  (заполн. карандашом) !      !заявле-!ЖУЙ,КУЗ !заявления
!         !                       !      !ния    !        !
________________________________________________________________________
1 !     2   !           3           !   4  !   5   !    6   !     7
________________________________________________________________________
продолжение таблицы
_____________________
Ф.И.О     ! Принятые !
ответств. ! меры     !
дежурного,!          !
ОВД       !          !
_____________________!
8    !    9     !
_____________________!
Приложение 6
Журнал
учета выхода на связь участковых инспекторов
____________________________________________
(горрайоргана внутренних дел)
Начато____200___г.
Окончено__200___г.
(Формат 210х300 мм)
_______________________________________________________________________
N !ФИО участкового!Дата, время!Краткое содержание   !ФИО ответственного
!  инспектора,  !выхода на  !задания, поручения,  !    дежурного
!N участ. пункта!  связь    !      информации     !      ОВД
_______________________________________________________________________
1 !       2       !      3    !        4            !     5
_______________________________________________________________________