Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарынан, сондай-ақ нотариустардан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою тәртiбi мен шарттары туралы Бiрыңғай қағиданы бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Әділет министрінің 2001 жылғы 4 маусымдағы N 67 бұйрығы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 7 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1536. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Әділет министрінің м.а. 2021 жылғы 4 қарашадағы № 950, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 15 қарашадағы № 702, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 16 қарашадағы № 1182, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 2021 жылғы 16 қарашадағы № 30, Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2021 жылғы 24 қарашадағы № 363, Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының м.а. 2021 жылғы 24 қарашадағы № 155, Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2021 жылғы 29 қарашадағы № 574 және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 8 желтоқсандағы № 851 бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Әділет министрінің м.а. 04.11.2021 № 950, ҚР Ішкі істер министрінің 15.11.2021 № 702, ҚР Қаржы министрінің 16.11.2021 № 1182, ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 16.11.2021 № 30, ҚР Мәдениет және спорт министрінің 24.11.2021 № 363, ҚР Бас Прокурорының м.а. 24.11.2021 № 155, ҚР Білім және ғылым министрінің 29.11.2021 № 574 және ҚР Қорғаныс министрінің 08.12.2021 № 851 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
"Шетелдiк ресми құжаттарды заңдастыруды талап етудiң күшiн жоятын Конвенция (Гаага, 1961 жылғы 5 қазан) ережелерiн iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 24 сәуiрдегi N 545 қаулысын орындау үшiн,
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарынан, сондай-ақ нотариустарынан шығатын ресми құжаттарға апостиль қою тәртiбi мен шарттары туралы Бiрыңғай қағида бекiтiлсiн.
2. Осы бұйрық мүдделi мемлекеттiк органдардың назарына жеткiзiлсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Әдiлет вице-Министрi Ә.Қ. Толқаншыновқа жүктелсiн.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енедi.
Әділет министрі
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2001 жылғы 4 маусымдағы N 67
бұйрығымен бекітілген
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Бас Прокуратурасы

Об утверждении Единых правил о порядке и условиях проставления апостиля на официальных документах, исходящих из государственных органов, а также от нотариусов Республики Казахстан
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 4 июня 2001 года N 67 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 07.06.2001 г. за N 1536. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра юстиции Республики Казахстан от 4 ноября 2021 года № 950, Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 ноября 2021 года № 702, Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2021 года № 1182, Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 16 ноября 2021 года № 30, Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 24 ноября 2021 года № 363, и.о. Генерального Прокурора Республики Казахстан от 24 ноября 2021 года № 155, Министра образования и науки Республики Казахстан от 29 ноября 2021 года № 574 и Министра обороны Республики Казахстан от 8 декабря 2021 года № 851.
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра юстиции РК от 04.11.2021 № 950, Министра внутренних дел РК от 15.11.2021 № 702, Министра финансов РК от 16.11.2021 № 1182, Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 16.11.2021 № 30, Министра культуры и спорта РК от 24 ноября 2021 года № 363, и.о. Генерального Прокурора РК от 24.11.2021 № 155, Министра образования и науки РК от 29.11.2021 № 574 и Министра обороны РК от 08.12.2021 № 851 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2001 года N 545 "О мерах по реализации положений Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов (Гаага, 5 октября 1961 года)", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Единые правила о порядке и условиях проставления апостиля на официальных документах, исходящих из государственных органов, а также нотариусов Республики Казахстан.
2. Настоящий приказ довести до сведения заинтересованных государственных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра юстиции - Толканчинова А.К.
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр юстиции
Утверждены приказом
Министра юстиции
Республики Казахстан
от 4 июня 2001 года N 67"Согласованы"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан

2001 жылғы "30" мамыр
Қазақстан Республикасының
Жоғарғы Сот жанындағы Сот
әкімшілігі жөніндегі комитет
2001 жылғы "18" мамыр
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
2001 жылғы "25" мамыр
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрлігі
2001 жылғы "30" мамыр
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
2001 жылғы "04" маусым
Қазақстан Республикасының
Мәдениет, ақпарат және қоғам
келісім министрлігі
2001 жылғы "22" мамыр
"Келісілген"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
2001 жылғы "18" мамыр
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
2001 жылғы "18" мамыр
Қазақстан Республикасының мемлекеттік
органдарынан, сондай-ақ нотариустарынан
шығатын ресми құжаттарға апостильді қою
тәртібі мен шарттары туралы бірыңғай қағида
1. Жалпы ережелер
1. "Шетелдік ресми құжаттарды заңдастыруды талап етудің күшін жоятын конвенция (Гаага, 1961 жылғы 5 қазан) ережелерін іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 24 сәуірдегі N 545 қаулысына сәйкес әзірленген осы Бірыңғай қағида (бұдан әрі - Қағида) апостильді қою тәртібі мен шарттарын белгілейді және Қазақстан Республикасынан шығатын ресми құжаттарға апостильдi қою құқығы бар барлық уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың қолданылуына жатады.
2. Осы Қағидада мынадай анықтамалар пайдаланылады:
апостиль - құжаттамаға қол қойған адамның қолын және оның өкiлеттiктерiн, сондай-ақ осы құжат бекiтiлген мөрдiң немесе мөртаңбаның түпнұсқалылығын растайтын арнайы мөртаңба;
"жұлдызша" - құжаттар парағы бекiтiлетiн жерде желiмденетiн және апостиль қоюшы орган елтаңбалық мөр қойған қалың қағаз;
уәкiлеттi мемлекеттiк органдар - "Шетелдiк ресми құжаттарды заңдастыруды талап етудiң күшiн жоятын конвенция (Гаага, 1961 ж. 5 қазан) ережелерiн iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 24 сәуiрдегi N 545 қаулысын орындау мақсатында апостильдi қоюшы мемлекеттiк органдар;
апостиль қоюшы адамдар - апостиль қою жөнiндегi функциялар орындауға уәкiлеттi мемлекеттiк органдар лауазымды адамдары.
3. Апостильдi қою рәсiмiнiң мақсаты Гаага конвенциясына мүше-елдердiң аумағында қолдануға арналған апостиленетiн құжаттардың түпнұсқалылығы мен дұрыс ресiмделiнуiне кепiлдiктi қамтамасыз ету болып табылады.
Апостиль қоюшы адамдар қол қойған адам қолының түпнұсқалығына, сапасына және тиiстi жағдайда, осы құжатты бекiткен мөр мен мөртаңбаның түпнұсқалығына жауапкершiлiк көтередi.

30 мая 2001 года
"Согласованы"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
25 мая 2001 года
"Согласованы"
Комитет национальной
безопасности
Республики Казахстан
4 июня 2001 года
"Согласованы"
"Согласованы"
Комитет по судебному
администрированию при Верховном
суде Республики Казахстан
18 мая 2001 года
"Согласованы"
Министерство государственных
доходов Республики Казахстан
30 мая 2001 года
"Согласованы"
Министерство культуры,
информации и общественного
согласия Республики Казахстан
22 мая 2001 года
"Согласованы"
Министерство обороны Министерство образования и науки Республики Казахстан Республики Казахстан
18 мая 2001 года 18 мая 2001 года
Единые правила о порядке и условиях
проставления апостиля на официальных документах,
исходящих из государственных органов, а также
от нотариусов Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Единые правила (далее - Правила), разработанные в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2001 года N 545 "О мерах по реализации положений Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов, совершенной в городе Гааге 5 октября 1961 года", определяют порядок и условия проставления апостиля и подлежат применению всеми уполномоченными государственными органами, наделенными правом проставления апостиля на официальных документах, исходящих из Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах употребляются следующие определения:
апостиль - специальный штамп, удостоверяющий подлинность подписи лица, подписавшего документ, и подтверждение его полномочий, а также подлинность печати или штампа, которыми скреплен этот документ;
"звездочка" - плотная бумага, которая заклеивается в месте скрепления листов документа, и на которой проставляется гербовая печать органа, проставившего апостиль;
уполномоченные государственные органы - государственные органы, проставляющие апостиль во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2001 года N 545 "О мерах по реализации положений Конвенции, отменяющей требование легализации иностранных официальных документов", совершенной в городе Гааге 5 октября 1961 года (далее - постановление);
лица, проставляющие апостиль - должностные лица уполномоченных государственных органов, выполняющие функции по проставлению апостиля.
3. Целью процедуры проставления апостиля является обеспечение гарантии подлинности и надлежащего оформления апостилируемых документов, предназначенных для действия на территории стран-участниц Гаагской конвенции.
Лица, проставляющие апостиль, несут ответственность за подлинность подписи, качество, в котором выступало лицо, подписавшее документ и в надлежащем случае, подлинность печати или штампа, которыми скреплен этот документ.

4. Апостильдi қоюға жататын ресми құжаттар ретiнде:
1) мемлекеттiк органдардан (мекемелерден, нотариустардан) және Қазақстан Республикасының лауазымды адамдарынан, сондай-ақ сот органдарынан, прокуратура органдарынан, әкiмдерден және басқаларынан шығатын құжаттар;
2) нотариаттық расталған құжаттар;
3) ресми белгiлерi бар құжаттар (визалар, тiркеу туралы белгiлер, нотариуста расталмаған құжаттағы қолды растау және басқалары) қабылданады.
5. Апостиль:
1) шетелде Қазақстан Республикасының елшiлiктерi немесе консулдық мекемелерi жасаған құжаттарға;
2) коммерциялық немесе кеден операцияларға қатысы бар құжаттарға;
ерекшелiктер болып мынадай құжаттар саналады: мемлекеттiк органнан шығатын жарғылар мен құрылтайшылық құжаттарға, патенттiк және өзге де құжаттамаға (тiркеу туралы куәлiктер, лицензиялар және т.б.).
6. Апостиль қаулының қосымшасына сәйкес жасалған шаршы клише - мөртаңба нысанында болады.
Мөртаңбадағы бағандарды мемлекеттiк тiлде ғана толтыруға жол берiледi.
2. Ресми-құжаттарға апостильдi қоюдың
тәртiбi мен шарттары
7. Апостиль қойғаны үшiн алым төленгенi бойынша және құжатты ұсынуы бойынша апостиль қойылады.
8. Апостиль қою үшiн құжаттар түпнұсқаларда да, нотариаттық расталған көшiрмелерде де ұсыныла алады.
9. Апостильдi қою үшiн ұсынылатын құжаттар анық және нақты жазылуға, лауазымды адамдардың қолдары және мөрлердiң бедерi анық болуға тиiс.
10. Апостиль кез келген құжат ұсынушының өтiнiшi бойынша құжаттың мәтiннен бос орында не оның арғы бетiнде қойылады және уәкiлеттi мемлекеттiк органның елтаңбалық мөрiмен бекiтiледi.
11. Апостиль Гаага конвенциясының қатысушысы ретiндегi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарынан (мекемелерiнен), лауазымды адамдарынан немесе нотариустарынан ғана шығатын ресми құжаттардың түпнұсқаларында қойылады.
Қазақстан Республикасының аумағында түпнұсқаларға апостильдi қою үшiн өзге егемендi мемлекеттердiң (КСРО құрамындағы бұрынғы одақтас республикалардың) мемлекеттiк органдары (мекемелерi), лауазымды адамдары немесе нотариустары берген құжаттары қабылданбайды.
Мұндай жағдайларда жүгiнген адамға уәкiлеттi мемлекеттiк органның тұрған жерi бойынша нотариаттық расталған көшiрмелерге апостильдi қою мүмкiндігi туралы түсiндірген жөн.
12. Апостильдiң мәтiнiне өзгерiстер енгiзуге және оның мөртаңбасындағы жолдардың орналасу ретiн өзгертуге жол берiлмейдi.
Сондай-ақ апостильдiң мөртаңбасын ксерокөшiрме әдiсiмен немесе куәландырылатын құжаттарға тiгу үшiн өзге де жолмен апостильдi парақтан дайындауға жол берiлмейдi.
Барлық жағдайларда апостиль мөртаңбаның бедерi ретiнде қойылады.

4. В качестве официальных документов, подлежащих проставлению апостиля, принимаются:
1) документы, исходящие из государственных органов (учреждений, нотариусов) и должностных лиц Республики Казахстан, в том числе от судебных органов, органов прокуратуры, акимов и др.;
2) нотариально удостоверенные документы;
3) документы с официальными пометками (визы, отметки о регистрации, заверение подписи на документе, не засвидетельствованном у нотариуса и др.).
5. Апостиль не проставляется на:
1) документах, совершенных посольствами или консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей;
2) документах, имеющих прямое отношение к коммерческим или таможенным операциям.
Исключением являются следующие документы: уставы и учредительные документы, патентная и иная документация, исходящая от государственного органа (свидетельства о регистрации, лицензии и т.п.).
6. Апостиль имеет форму штампа - квадратного клише, исполненного в соответствии с приложением к постановлению.
Заполнение граф в штампе допускается только на государственном языке.
2. Порядок и условия проставления апостиля
на официальных документах
7. Апостиль проставляется по предъявлении документа и уплаты государственной пошлины за проставление апостиля.
8. Документы принимаются для проставления апостиля как в подлинниках, так и в нотариально засвидетельствованных копиях.
9. Документы, представляемые для проставления апостиля, должны быть написаны ясно и четко, подписи должностных лиц и оттиски печатей должны быть отчетливыми.
10. Апостиль проставляется по просьбе любого предъявителя документа на свободном от текста месте документа, либо на его оборотной стороне и скрепляется гербовой печатью уполномоченного государственного органа.
11. Апостиль проставляется на подлинниках официальных документов, исходящих лишь от государственных органов (учреждений), должностных лиц или нотариусов Республики Казахстан, как участника Гаагской конвенции.
Документы, выданные государственными органами (учреждениями) должностными лицами или нотариусами иных суверенных государств (бывших союзных республик в составе СССР), не могут быть приняты на территории Республики Казахстан к проставлению апостиля на подлинниках.
В подобных случаях обратившемуся лицу следует разъяснить о возможности проставления апостиля на нотариально засвидетельствованных копиях по месту нахождения уполномоченного государственного органа.
12. Внесение изменений в текст апостиля и перемена последовательности размещения его строк в штампе не допускается.
Не допускается также изготовление апостиля с листа методом ксерокопирования штампа апостиля или иным путем для подшивки к удостоверяемым документам.
Во всех случаях апостиль проставляется именно как оттиск штампа. Штамп апостиля может быть исполнен компьютерным способом.

13. Апостиль, оны ұсынылған құжатқа қою мүмкін емес болған жағдайда қағаздың бөлек парағында қойылуы мүмкін.
Бұл жағдайда құжаттың парақтары мен апостилi бар парақ кез келген түстi жiппен (не арнайы жiңiшке баумен, лентамен) бiрге тiгу жолымен бекiтiледi және нөмiрленедi, бұл туралы "жұлдызшада" тиiстi жазу жүргiзiледі.
Құжаттардың соңғы парағы бекiтiлу орнында елтаңбалық мөр қойылатын "жұлдызшамен" желiмденедi. Бұл ретте қойылған мөрдiң бедерi "жұлдызшада" және парақта бiрдей орналасуға тиiс.
Бекiтiлген парақтардың саны апостильдi қоятын адамның қолымен расталады.
Қойылған апостилi бар парақ жоғарыда көрсетiлген әдiспен және егер құжаттың мұқабасы болған жағдайда (мысалы, бiлiм туралы диплом) құжатқа тiгiлуге тиiс.
14. Апостильдi қою ұсынылған құжатқа қол қойған адамның қолының үлгiсiн талап ету және қол қою құқығына өкiлеттiктерiн растау сондай-ақ құжат шығатын мемлекеттiк орган (мекеме), лауазымды адам немесе нотариус мөрiнiң (мөртаңбасының) бедерiн талап ету қажеттiлiгi жағдайында кейiнге қалдырылуы мүмкiн.
15. Осы Қағиданың 5-тармағында көрсетiлген жағдайларда апостильдi қоюдан бас тартылуы мүмкiн, бұл туралы жүгiнген адамға құжат қабылданған күннен бастап 10 күннiң iшiнде бас тартудың себептерi жазбаша түрде көрсетiле отырып, негiзделген бас тарту берiледi.
Бас тарту сот тәртiбiмен шағымдалуы мүмкiн.
16. Уәкiлеттi мемлекеттiк органдарда ресми құжаттардың апостильдендiруге келiп түскен немесе келiп түсуi мүмкiн өздерiнiң ведомстволық бағынысты органдардың және т.б. лауазымды адамдары қолдарының үлгiлерi болуға тиiс.
17. Лауазымды адамдардың қолдарының, құжат шығатын мемлекеттiк органдардың (мекемелердiң) немесе лауазымды адамдардың елтаңбалық мөрлерi мен мөртаңбаларының үлгiлерi болмаған жағдайда, апостиль құжаттардың нотариаттық расталған көшiрмелерiнде қойылуы мүмкiн.
18. Егер құжатқа бiрнеше адам қол қойса, апостильде лауазымды адамның қолы расталады және қызметi бойынша бастысының лауазымды жағдайы көрсетiледi.
19. Құжатта лауазымды адамның қолы мен оның тегi көзделмеген, ал құжат мемлекеттiк органнан (мекемеден) шыққан жағдайларда апостиль мөртаңбасының 2-шi жолында "қолы көзделмеген" деп көрсетiледi, ал 3 және 4-шi жолдарда құжат шығатын органның атауы жазылады.
3. Апостильдi қоюға ұсынылатын құжаттарды
тiркеу кiтабын жүргiзу тәртiбi
20. Апостиль қойылатын құжаттарды тiркеу Апостильдi қоюға ұсынылатын құжаттарды тiркеу кiтабында (бұдан әрi - Кiтап) жүргiзiледi (1-қосымша).

13. Апостиль в случае невозможности его проставления на представленном документе может быть проставлен на отдельном листе бумаги.
В этом случае листы документа и лист с апостилем скрепляются вместе путем прошивания нитью любого цвета (либо специальным тонким шнуром, лентой) и пронумеровываются, о чем на "звездочке" производится соответствующая запись.
Последний лист документов в месте скрепления заклеивается "звездочкой", на которой проставляется гербовая печать. При этом проставленный оттиск печати должен быть расположен равномерно на "звездочке" и на листе.
Количество скрепленных листов заверяется подписью лица, проставляющего апостиль.
Лист с проставленным апостилем должен быть подшит к документу указанным выше способом и в том случае, если документ имеет твердую обложку (например, диплом об образовании).
14. Проставление апостиля может быть отложено в случае необходимости истребования образца подписи и подтверждения полномочий на право подписи лица, подписавшего представленный документ, а также истребования образца оттиска печати (штампа) государственного органа (учреждения), должностного лица или нотариуса, от которого исходит документ.
15. В случаях, указанных в пункте 5 настоящих Правил, может быть отказано в проставлении апостиля, о чем обратившемуся лицу дается мотивированный отказ в письменной форме с указанием причин отказа в течение 10 дней со дня принятия документа.
Отказ может быть обжалован в судебном порядке.
16. В уполномоченных государственных органах должны быть образцы подписей должностных лиц своих подведомственных органов и др., от которых поступают или могут поступить официальные документы на апостилирование.
17. В тех случаях, когда отсутствуют образцы подписей должностных лиц, печатей и штампов государственных органов (учреждений) или должностных лиц, от которых исходит документ, апостиль может быть проставлен на нотариально засвидетельствованных копиях документов.
18. Если документ подписан несколькими лицами, в апостиле свидетельствуется подпись должностного лица и указывается должностное положение главного из них по должности.
19. В тех случаях, когда в документе не предусмотрена подпись должностного лица и его фамилия, а документ исходит от государственного органа (учреждения), в строке 2 штампа апостиля указывается: "подпись не предусмотрена", а в строках 3 и 4 записывается наименование органа, от которого исходит документ.
3. Порядок ведения Книги регистрации документов,
представленных для проставления апостиля
20. Регистрация документов, на которых проставляется апостиль, производится в Книге регистрации документов, представленных для проставления апостиля (далее - Книга) (приложение 1).

21. Кiтап толтырғанда мыналар көрсетiлетiн 9 бағаннан тұрады:
1) 1-бағанда - апостиль қойылған тiркелген құжаттың реттiк нөмiрi;
2) 2-бағанда - апостильдi қою күнi;
3) 3-бағанда - апостильдi қойдыруға жүгiнген адамның тегi, аты мен әкесiнiң аты;
4) 4-бағанда - апостильдi қойдыруға жүгiнген адамның паспортының (жеке куәлiгiнiң) нөмiрi, құжат қашан және оны кiм берген;
5) 5-бағанда - апостильдi қойдыруға ұсынылған құжаттың атауы мен мазмұны, ол қашан және кiмге берiлдi;
6) 6-бағанда - құжатқа қол қойған адамның тегi, аты, әкесiнiң аты және лауазымы, ал қойылмаған құжаттарға қатысты - мөрдi немесе мөртаңбаны қойған мемлекеттiк орган көрсетiледi;
7) 7-бағанда - құжат жiберiлетiн ел;
8) 8-бағанда - апостильдi қойдыруға жүгiнген адамның құжатты алуда қойылған қолы;
9) 9-бағанда - апостильдi қойған адамның тегi, аты, әкесiнiң аты және лауазымы.
22. Кiтап баулануға, оның парақтары нөмерленуге және апостильдi қоятын адамның қолымен, осы Кiтап жүргiзiлетiн уәкiлеттi мемлекеттiк органның елтаңбалық мөрiмен бекiтiлуге тиiс.
23. Кiтапқа жазу құжатқа апостиль қойылғаннан кейiн және төлеу туралы түбiртектi ұсынғаннан кейiн жүргiзiледi.
24. Кiтапта өшiрулерге жол берiлмейдi, ал түзетулер апостильдi қоятын, Кiтапты жүргiзуге жауапты адамның қойылған қолымен ескертiлуге тиiс.
1-Қосымша
Қойылған апостильдерді тіркеу кітабы ___________________________________________________________________________ N Апостильді Апостильді Апостильді Апостильді Құжатқа р/с қою қойдыруға қойдыруға қойдыру қол қойған мерзімі жүгінген жүгінген үшін адамның тегін, адамның адамның ұсынылған атын, әкесінің тегі, аты паспортының құжаттың атын, ал қол мен әкесі. (жеке куәлі. атауы мен қойылмаған нің аты гінің) нөмірі, мазмұны, құжаттарға қашан және қашан және қатысты -мөрді кім берді ол кімге немесе мөртаң. берілді баны қойған органды көрсету ___________________________________________________________________________ 1 2 3 4 5 6 ___________________________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Таблицаның жалғасы __________________________________________ Құжат Апостильді Апостильді жіберілетін қойдыруға қойған ел жүгінген адамның адамның тегі, аты, құжатты әкесінің аты алуда және қойылған лауазымы қолы __________________________________________ 7 8 9 __________________________________________ __________________________________________

21. Книга состоит из 9 граф, при заполнении которых указывается следующее:
1) в графе 1 - порядковый номер зарегистрированного документа, на котором проставлен апостиль;
2) в графе 2 - дата проставления апостиля;
3) в графе 3 - фамилия, имя и отчество лица, обратившегося за проставлением апостиля;
4) в графе 4 - номер паспорта (удостоверения личности), когда и кем выдан документ лица, обратившегося за проставлением апостиля;
5) в графе 5 - наименование и содержание документа, представленного для проставления апостиля, когда и кому он выдан;
6) в графе 6 - фамилия, имя, отчество и должность лица, подписавшего документ, а в отношении неподписанных документов - указание государственного органа, проставившего печать или штамп;
7) в графе 7 - страна, в которую направляется документ;
8) в графе 8 - роспись в получении документа лицом, обратившимся за проставлением апостиля;
9) в графе 9 - фамилия, имя, отчество и должность лица, проставившего апостиль.
22. Книга должна быть прошнурована, листы ее пронумерованы и скреплены подписью лица, проставляющего апостиль, и гербовой печатью уполномоченного государственного органа, в котором ведется эта Книга.
23. Запись в Книгу производится после предъявления квитанции об уплате государственной пошлины и проставления на документе апостиля.
24. Подчистки в Книге не допускаются, а поправки должны быть оговорены подписью лица, проставляющего апостиль, ответственного за ведение Книги.
Приложение 1
Книга регистрации документов,
представленных для проставления апостиля __________________________________________________________________________ N !дата !фамилия, имя!номер паспорта !наименование и !фамилия, имя, п/п!простав-!и отчество !(удостоверения !содержание доку!отчество и !ления !лица, обра- !личности), когда!мента, представ!должность лица, !апостиля!тившегося за!и кем выдан доку!ленного для про!подписавшего ! !проставлени-!мент лица, обра-!ставления апос-!документ, а в ! !ем апостиля !тившегося за !тиля, когда и !отношении непод- ! ! !проставлением !кому он выдан !писанных ! ! !апостиля ! !документов - ! ! ! ! !указание органа, ! ! ! ! !проставившего ! ! ! ! !печать или штамп --------------------------------------------------------------------------- 1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 --------------------------------------------------------------------------- ! ! ! ! ! --------------------------------------------------------------------------- Продолжение таблицы: ______________________________________________________ страна, !роспись в получении !фамилия, имя, ! в которую !документа лицом, !отчество и долж- ! направляет-!обратившимся за !ность лица, про- ! ся документ!проставлением апостиля!ставившего апостиль! ------------------------------------------------------! 7 ! 8 ! 9 ! ------------------------------------------------------! ! ! ! ------------------------------------------------------!(Специалисты: Склярова И.В., Умбетова А.М.)