Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрiнiң 2000 жылғы 4 сәуiрдегi N 97 "Элеваторларда астық пен оның қайта өңдеу өнiмдерiн қабылдау, сақтау қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi лицензиялаудың Ережелерiн бекiту туралы" бұйрығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы Министрiнiң 2001 жылғы 29 мамырдағы N 150 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 7 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1563. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2008 жылғы 20 маусымдағы N 385 бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2008.06.20 N 385 бұйрығымен.
-------------Бұйрықтан үзінді----------------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 24 наурыздағы Заңының  27-бабының  1-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған тізбеге сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылған деп танылсын.
2. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
2008 жылғы 20 маусымдағы
N 385 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің
күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. ...;
2. ...;
3. "Элеваторларда астық пен оның қайта өңдеу өнімдерін қабылдау, сақтау қайта өңдеу жөніндегі қызметті лицензиялаудың ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2000 жылғы 4 сәуірдегі N 97 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2001 жылғы 29 мамырдағы N 150  бұйрығы  (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 7 шілдеде N 1563 тіркелді; Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзгеде мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілер бюллетенінде жарияланды, 2001 жыл, N 29, 469-құжат);
4. ...;
5. ...;
6. ....
-----------------------------
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы  Z010143_  "Астық туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Z952200_  "Лицензиялау туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 19 сәуiрдегi N 522  P010522_  "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Ауыл шаруашылығы Министрiнiң 2001 жылғы 4 сәуiрдегi N 97  V001124_  "Элеваторларда астық пен оның қайта өңдеу өнiмдерiн қабылдау, сақтау, қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi лицензиялаудың Ережелерiн бекiту туралы" бұйрығына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
бұйрықтың атауы мынадай редакцияда баяндалсын:
"Астық қабылдау кәсiпорындарында астықты сақтау жөнiндегi қызметтi лицензиялаудың Ережелерiн бекiту туралы";
көрсетiлген бұйрықпен бекiтiлген элеваторларда астық пен оның қайта өңдеу өнiмдерiн қабылдау, сақтау, қайта өңдеу жөнiндегi қызметтi лицензиялаудың Ережелерiне:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 97 "Об утверждении Правил лицензирования деятельности по приемке, хранению, переработке зерна и продуктов его переработки на элеваторах"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2001 года N 150. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июля 2001 года за N 1563. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 20 июня 2008 года N 385
Сноска. Утратил силу приказом Министра сельского хозяйства РК от 20.06.2008 N 385.
Извлечение
из приказа Министра сельского хозяйства РК
от 20.06.2008 N 385
"О признании утратившими силу некоторых
приказов Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан"
В соответствии с пунктом 1-1 статьи 27  Закона  Республики Казахстан от 24 марта 1998 года "О нормативных правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан согласно перечню, прилагаемому к настоящему приказу.
2. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр                                    А. Куришбаев
Приложение к приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 20 июля 2008 года N 385
Перечень утративших силу некоторых приказов
Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
1. ...;
2. ...;
3. Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 мая 2001 года N 150 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 4 апреля 2000 года N 97 "Об утверждении Правил лицензирования деятельности по приемке, хранению, переработке зерна и продуктов его переработки на элеваторах" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июля 2001 года за N 1563; опубликован в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2001 года, N 29, ст. 469);
4. ...;
5. ...;
6. ....
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 января 2001 года  Z010143_  "О зерне", Законом Республики Казахстан от 17 апреля 1995 года  Z952200_  "О лицензировании" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 апреля 2001 года N 522  P010522_  "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" приказываю:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства от 4 апреля 2000 года N 97  V001124_  "Об утверждении Правил лицензирования деятельности по приемке, хранению, переработке зерна и продуктов его переработки на элеваторах" следующие изменения и дополнения:
название приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил лицензирования деятельности по хранению зерна на хлебоприемных предприятиях";
в Правилах лицензирования деятельности по приемке, хранению, переработке зерна и продуктов его переработки на элеваторах, утвержденных указанным приказом:

1) атауы мынадай редакцияда баяндалсын:
"Астық қабылдау кәсiпорындарында астықты сақтау жөнiндегi қызметтi лицензиялаудың Ережелерi";
2) 1, 2, 3, тармақтардағы "элеваторларда астық пен оның қайта өңдеу өнiмдерiн қабылдау, сақтау, қайта өңдеу" деген сөздер "астық қабылдау кәсiпорындарында астықты сақтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 3 тармақ мынадай редакцияда баяндалсын:
"3. Астықты сақтау қызметiнiң айрықша (жалғыз) түрi құқығында жүзеге асырылатын меншiк құқығында астық қоймасы (элеватор, астық қабылдау пунктi) бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғалары лицензиялау субъектiлерi болып табылады";
4) 4 тармақтағы "немесе жеке" деген сөздер алынып тасталсын;
5) 5 тармақ мынадай редакцияда баяндалсын:
"5. Осы Ережелерде мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) астық қабылдау кәсiпорыны - астықты сақтау қызметiнiң айрықша (жалғыз) түрі құқығын жүзеге асыратын меншік құқығында астық қоймасы (элеватор, астық қабылдау пункті) бар заңды тұлға;
2) астықты сақтау - астықты қабылдауды, өңдеуді, сақтауды және тиеп жөнелтуді қосатын астық қабылдау қоймасы жүзеге асыратын іс-шаралардың технологиялық кешені;
3) астықты қабылдау - иесі тапсыратын астықты өте тиімді орналастыру және сақталуын қамтамасыз ету үшін оның мөлшері мен сапалық көрсеткiштерін анықтау, сондай-ақ астықты сақтауға өткізген заңды және жеке тұлғалардың есебi жөніндегі астық қабылдау кәсіпорындары жүргізетін іс-шаралардың жиынтығы;
4) астықты өңдеу - технологиялық операциялардың жиынтығы (кептіру, өңдеу, өлшеу);
5) кептіру - шикі және дымқыл астықты қолданылып жүрген стандарттарға сәйкес оның әрі қарай сақталуын және тұтынушылық қасиеттерін қамтамасыз ететін көрсеткіштерге жеткізу жөніндегі технологиялық процедуралар мен операциялардың жиынтығы;
6) тазалау - қолданылып жүрген стандарттарға сәйкес оны мақсатты пайдаланылу, әрі қарай сақтау және тұтынушылық қасиеттерін қамтамасыз ету талаптарына жеткізу жөніндегі технологиялық процедуралар мен операциялардың жиынтығы;
7) өлшеу - астықтың, жарамды қалдықтардың, жарамсыз қалдықтардың қабылдау, өңдеу, кептіру, тиеп жөнелту кездеріндегі көлемін дұрыс таразыларда анықтау;
8) тиеп жөнелту - астық қабылдау кәсіпорындарының көлік құралдарының барлық түрімен астықты сыртқа шығару үшін босатуы;
9) астық қабылдау кәсіпорындары үшін шек қойылған қызмет - астық қабылдау кәсіпорындарының ерекше (жалғыз) қызмет түрі - астықты сақтауға жатпайтын басқа да кез келген қызметі, сондай-ақ астықты сақтау жөнiндегі қызмет көрсету рыногында астық қабылдау кәсiпорындары үшiн тиым салынған үстемдік жағдаймен айналысатын қызметi";

1) заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила лицензирования деятельности по хранению зерна на хлебоприемных предприятиях";
2) в пунктах 1, 2 слова "приемке, переработке, хранению зерна и продуктов его переработки на элеваторах" заменить словами "хранению зерна на хлебоприемных предприятиях";
3) пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Субъектами лицензирования являются юридические лица Республики Казахстан, имеющие на праве собственности зернохранилища (элеватор, хлебоприемный пункт), на которых осуществляется на правах исключительного (единственного) вида деятельности хранение зерна.";
4) в пункте 4 слова "или физическим" исключить;
5) пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) хлебоприемное предприятие - юридическое лицо, имеющее на праве собственности зернохранилище (элеватор, хлебоприемный пункт), на котором осуществляется на правах исключительного (единственного) вида деятельности хранение зерна;
2) хранение зерна - технологический комплекс мероприятий, осуществляемый зернохранилищем, включающий приемку, подработку, хранение и отгрузку зерна;
3) приемка зерна - совокупность мероприятий, проводимых хлебоприемным предприятием по определению количества и качественных показателей сдаваемого владельцем зерна для его наиболее рационального размещения и обеспечения сохранности, а также учета юридических и физических лиц, сдающих зерно на хранение;
4) подработка зерна - совокупность технологических операций (сушка, очистка, взвешивание);
5) сушка - совокупность технологических процедур и операций по доведению сырого и влажного зерна до показателей, обеспечивающих его дальнейшую сохранность и потребительские свойства согласно действующим государственным стандартам;
6) очистка - совокупность технологических процедур и операций по доведению до требований, отвечающих целевому назначению его дальнейшей сохранности и потребительским свойствам, согласно действующим стандартам;
7) взвешивание - определение количества зерна, зерноотходов, негодных отходов при приемке, очистке, сушке, отгрузке на исправных весах;
8) отгрузка - отпуск зерна хлебоприемными предприятиями для его вывоза всеми видами транспортных средств;
9) деятельность, ограниченная для хлебоприемных предприятий - любая другая деятельность хлебоприемного предприятия, не относящаяся к исключительному (единственному) виду деятельности - хранению зерна, а также деятельность, запрещенная для хлебоприемных предприятий, занимающих доминирующее положение на рынке услуг по хранению зерна.";

6) 6 тармақтағы "элеваторларда астық пен оның қайта өңдеу өнімдерін қабылдау, сақтау және қайта өңдеу жөніндегі" деген сөздер "астық қабылдау кәсіпорындарында астықты сақтау жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 7 тармақтың:
2) тармақшасындағы "және жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын нотариальды расталған құжаттарының көшірмесі" деген сөздер алынып тасталсын;
4) тармақшаның:
екінші абзацындағы "элеваторы" деген сөз "астық қабылдау кәсіпорыны" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацындағы "және оның қайта өңдеу өнiмдері" деген сөздер алынып тасталсын;
жетінші абзацындағы "астық пен оның қайта өңдеу өнімдерін қабылдау, сақтау, кептіру, өңдеу және қайта өңдеу" деген сөздер "астықты сақтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) мынадай мазмұндағы 7-1 тармағымен толықтырылсын:
"7-1. Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 19 қаңтардағы "Астық туралы" Заңының 25, 28, 29, 31 баптарына сәйкес көрсетілген құжаттарды беру кезінде мәлімдеуші заңнамалық актілермен белгіленген жағдайларда уақытша басқаруды кіргізу мүмкіндігі және астық қабылдайтын кәсіпорындарды басқару жөніндегі құрылтайшылардың құқығын шектеу жайлы хабарландырылуға (таныстырылуға) жатады. Хабарландыру Лицензиардың лицензия алуға арналған өтінімдерді тіркейтін журналдарында тіркеледі және мәлімдеушіге жазбаша қол қойылып беріледі.";
9) 9 тармақтағы "элеваторларда астық пен оның қайта өңдеу өнімдерін қабылдау, сақтау, қайта өңдеу" деген сөздер "астық қабылдау кәсіпорындарында нақты астық қоймаларын (элеваторы, астық қабылдау кәсіпорындары) көрсетумен астықты сақтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 10 тармақтың бесінші абзацындағы "2000 жылғы 22 ақпандағы N 273"
деген сөздерден кейінгі "элеваторларда астық пен оның қайта өңдеу
өнімдерін қабылдау, сақтау, қайта өңдеу" деген сөздер "астықты астық
қабылдау кәсіпорындарында сақтау жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 13 тармақ мынадай редакцияда баяндалсын:
"13. Лицензия сот тәртібiмен қайтарылып алынуы мүмкін:
1) біліктілік талаптарды Лицензиат бұзғанда;
2) Лицензиаттың өзі жүзеге асыруға лицензия алған қызмет түрімен
айналысуына сот тиым салғанда;
3) Лицензиар лицензияның қолданылуын тоқтата тұрған себептер
жойылмаса;
4) Лицензия алған кезде Лицензиат көрнеу жалған ақпарат берген
жағдайларда;
12) 15 тармақта:
бiрiншi және екiншi абзацтар алынып тасталсын;
төртінші абзацтағы "жеке тұлғаның кәсіпкерлік қызметін тоқтату" деген
сөздер алынып тасталсын;
13) мынадай мазмұндағы 15-1 тармағымен толықтырылсын:
"15-1. Егер астық қабылдау кәсіпорынын уақытша басқару астық жөніндегі қолхат міндеттемесін орындау қабiлеттiлігiн қалпына келтірмеген жағдайда, Лицензиар белгіленген заңнамалық тәртіппен лицензияны қайтып алуы және астық қабылдау кәсіпорынын жоюды бастауы мүмкін";

6) в пункте 6 слова "по приемке, хранению, переработке зерна и продуктов его переработки на элеваторах" заменить словами "по хранению зерна на хлебоприемных предприятиях";
7) в пункте 7:
в подпункте 2) слова "и нотариально заверенную копию документов, удостоверяющих личность физического лица" исключить;
в подпункте 4):
в абзаце втором слово "элеватора" заменить словами "хлебоприемного предприятия";
в абзаце четвертом слова "и продуктов его переработки" исключить;
в абзаце седьмом слова "приемке, хранении, сушке, подработке и переработке зерна и продуктов его переработки" заменить словами "хранении зерна";
8) дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. При подаче указанных документов заявитель подлежит уведомлению (ознакомлению) о возможности введения временного управления и ограничения прав учредителей (акционеров) по управлению хлебоприемным предприятием в случаях, установленных статьями 25, 28, 29, 31 Закона Республики Казахстан от 19 января 2001 года  Z010143_  "О зерне". Уведомление регистрируется Лицензиаром в журналах учета заявок на получение лицензии и вручается заявителю под роспись письменно.";
9) в пункте 9 слова "приемке, хранении, переработке зерна и продуктов его переработки на элеваторах" заменить словами "хранению зерна на хлебоприемных предприятиях с указанием конкретного зернохранилища (элеватора, хлебоприемного пункта)";
10) в пункте 10 в абзаце пятом после слов "от 22 февраля 2000 года
N 273" слова "приемке, хранению, переработке зерна и продуктов его
переработки на элеваторах" заменить словами "по хранению зерна на
хлебоприемных предприятиях";
11) пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Лицензия может быть отозвана в судебном порядке, в случаях:
1) нарушения лицензиатом квалификационных требований;
2) запрещения судом Лицензиату заниматься тем видом деятельности, на
осуществление которого он обладает лицензией;
3) неустранения причин, по которым Лицензиар приостановил действие
лицензии;
4) представления Лицензиатом заведомо ложной информации при получении
лицензии.";
12) в пункте 15:
абзацы первый и второй исключить;
в абзаце четвертом слова "прекращения предпринимательской
деятельности физического лица" исключить;
13) дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. В случае, если временное управление хлебоприемным предприятием не привело к восстановлению способности исполнять обязательства по зерновым распискам, Лицензиар в установленном законодательством порядке отзывает лицензию и может инициировать ликвидацию хлебоприемного предприятия.";

14) мынадай мазмұнда 18-1 тармағымен толықтырылсын:
"18-1. Астық қабылдау кәсіпорынының астықты сақтау жөніндегі қызметті жүргізу лицензиясының қимылын Лицензиар алты айға дейінгі мерзімге:
1) астықты сақтау және тиеп жөнелту жөніндегі келісілген міндеттемелерді әрдайым ықтиятты (алты календарлық ай ішінде екі рет немесе одан көп) орындамағаны;
2) заңнамамен қарастырылған фитосанитарлық нормаларды бұзғандығы;
3) құқықтық нормативтiк актiлердi бұзғандығы не Лицензиардың бiлiктiлiк талаптарға жататын жазбаша ескертпелерiн орындамағаны;
4) астық қабылдайтын кәсiпорындарына шек қойылған қызметтi жүзеге асырғаны - үшiн тоқтатады;
15) 25 тармақтағы "элеваторларда астық пен оның қайта өңдеу өнiмдерiн қабылдау, сақтау, қайта өңдеу" деген сөздер "астық қабылдау кәсiпорындарында астықты сақтау" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) мынадай мазмұндағы 29-1, 29-2 тармағымен толықтырылсын:
"29-1. Лицензиат қажеттi құжаттарды ұсыну арқылы объектiнiң жыл сайынғы жаңа егiннiң астығын қабылдауға дайындығының актiсiн тапсырады.
29-2. Лицензиат статистикалық мемлекеттiк органдарының келiсiмi бойынша Лицензиар белгiлеген үлгiлерi мен мерзiмдерi жөнiндегi бiлiктiлiк талаптарын сақтау мәселелерi жөнiндегi есептердi тапсыруға мiндеттi";
17) 30 тармақ мынадай редакцияда баяндалсын:
"30. Лицензиар астық қабылдайтын кәсiпорындарда астықты сақтау жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензиялардың бiрыңғай реестрін жүргiзедi. Оған лицензияларды беру, олардың қимылын тоқтата тұру және қайтарып алу туралы барлық мәлiметтер кiргiзiледi".
2. Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң облыстық аумақтық басқармалары
және Астық департаментi осы бұйрыққа сәйкес шаралар қолдансын.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркелген
күнiнен бастап күшiне енедi.
4. Осы бұйрықтың орындалысын бақылау вице-Министр А.И. Мырзахметовке
жүктелсiн.
Министр
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

14) дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Приостановление Лицензиаром действия лицензии хлебоприемного предприятия сроком до шести месяцев на проведение деятельности по хранению зерна производится за:
1) систематическое (два и более раза в течение шести календарных месяцев) ненадлежащее исполнение договорных обязательств по хранению и отгрузке зерна;
2) нарушение фитосанитарных норм, предусмотренных законодательством;
3) нарушение нормативных правовых актов либо невыполнение письменных предписаний Лицензиара, относящихся к квалификационным требованиям;
4) осуществление деятельности, ограниченной для хлебоприемных предприятий.";
15) в пункте 25 слова "приемке, переработке, хранению зерна и продуктов его переработки на элеваторах" заменить словами "хранению зерна на хлебоприемных предприятиях";
16) дополнить пунктами 29-1, 29-2 в следующей редакции:
"29-1. Лицензиат ежегодно представляет акт готовности объекта к приему зерна нового урожая, с представлением необходимых документов.
29-2. Лицензиат обязан предоставлять отчеты по вопросам соблюдения квалификационных требований по формам и срокам, устанавливаемым Лицензиаром по согласованию с государственными органами по статистике в соответствии с законодательством.";
17) пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Лицензиар ведет единый реестр выданных лицензий на осуществление деятельности по хранению зерна на хлебоприемных предприятиях, куда включаются сведения обо всех фактах выдачи, приостановления действия и отзыва лицензий.".
2. Департаменту зерна и областным территориальным управлениям
Министерства сельского хозяйства принять необходимые меры, вытекающие из
настоящего приказа.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной
регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
Вице-Министра Мырзахметова А.И.
Министр
(Специалисты: Склярова И.В.,
Пучкова О.Я.)