Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Сақтандыру куәлігін (полисiн, сертификатын) ресiмдеу жөнiндегі нұсқаулықты бекiту туралы" 2000 жылғы 15 ақпандағы N 33 қаулысына өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 28 сәуір N 127 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 16 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1574. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы N 24 Қаулысымен
Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2010.03.01 N 24 Қаулысымен.
Сақтандыру заңнамасын жетiлдiре түсу мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы
ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Сақтандыру куәлiгiн (полисiн, сертификатын) ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" 2000 жылғы 15 ақпандағы N 33 V001080_ қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн және осы қаулымен бiрге Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Сақтандыруды қадағалау департаментi (Құрманов Ж.Б.).
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Сақтандыру куәлiгiн (полисiн, сертификатын) ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" 2000 жылғы 15 ақпандағы N 33 қаулысына өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгінде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Сақтандыру куәлiгiн (полисiн, сертификатын) ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулықты бекiту туралы" 2000 жылғы 15
ақпандағы N 33 қаулысына өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан
Республикасы Ұлттық Банкiнiң орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне,
аумақтық филиалдарына және сақтандыру ұйымдарына жiберсiн.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының 2001 жылғы 28 сәуiрдегi
N 127 қаулысымен бекiтiлген
Сақтандыру куәлігін (полисiн, сертификатын) ресiмдеу жөнiндегi
нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтырулар

Об утверждении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 февраля 2000 года № 33 "Об утверждении Инструкции по оформлению страхового свидетельства (полиса, сертификата)"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 апреля 2001 года № 127. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 июля 2001 года № 1574. Утратило силу постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 24
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 01.03.2010 № 24 (порядок введения в действие см. п. 3).
В целях дальнейшего совершенствования страхового законодательства Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 февраля 2000 года N 33 V001080_ "Об утверждении Инструкции по оформлению страхового свидетельства (полиса, сертификата)" и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Департаменту страхового надзора (Курманов Ж.Б.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 февраля 2000 года N 33 "Об утверждении Инструкции по оформлению страхового свидетельства (полиса, сертификата)";
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 февраля 2000 года N 33 "Об утверждении Инструкции по оформлению страхового свидетельства (полиса, сертификата)" до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и страховых организаций.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 28 апреля 2001 г. N 127
Изменения и дополнения
в постановление Правления
Национального Банка Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 15 ақпандағы N 33 қаулысымен бекiтiлген Сақтандыру куәлігін (полисiн, сертификатын) ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулыққа мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Нұсқаулықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру полисiн ресiмдеу жөнiндегi нұсқаулық"
Барлық мәтiн бойынша:
"сақтандыру куәлiгiн (полисiн, сертификатын)", "сақтандыру куәлігі (полисi, сертификаты)" "сақтандыру куәлiгiнiң (полисiнiң, сертификатының)", "сақтандыру куәлiгiнде (полисiнде, сертификатында)" деген сөздер "сақтандыру полисiн", "сақтандыру полисi" "сақтандыру полисiнiң", "сақтандыру полисiнде" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 2-тармақта:
"Банкiне" деген сөзден кейiн (бұдан әрi - уәкiлетті мемлекеттік орган) деген сөздермен толықтырылсын;
"Ережелерде сақтандыру түрлерi бойынша" деген сөздер "сақтандыру ұйымының сақтандыру ережелерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
3. 3-тармақта:
қазақ тiлiнде "болуы тиiс" деген сөздер өзгермейдi.
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандыру түрi бойынша сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына
уәкiлеттi мемлекеттік орган берген мемлекеттiк лицензияның берiлген күнi,
сериясы және номерi туралы мәлiметтер;"
6) тармақшадағы "сақтандыру өтемiн төлеу" деген сөздер "сақтандыру
төлемiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) сақтандыру сыйлықақысының (егер ақы мәулетпен төленетiн болса,
сақтандыру жарнасының) мөлшерi, оны төлеудiң тәртiбi мен мерзiмi;";
екiншi бөлiкте:
қазақ тiлiнде "берсе" деген сөз өзгермейдi.
"(өкiлдiк)" деген сөз алынып тасталсын;
"делдал (агент, брокер)" деген сөздер "агент" деген сөзбен
ауыстырылсын;
қазақ тiлiнде "болуы тиiс" деген сөздер өзгермейдi.
"(өкiлдiк)", "сақтандырушы брокер" деген сөздер алынып тасталсын;
үшiншi бөлiкте "куәлiктiң (полистiң, сертификаттың)" деген сөздер "сақтандыру полисiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
4. 4-тармақта "куәлiк (полис, сертификат)" деген сөздер "сақтандыру полисi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5. 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандырудың ерiктi түрлерi бойынша сақтандыру полистерiнiң бланкiлерiн полиграфия өнiмiн шығару қызметiн жүзеге асыратын заңды тұлғалар жасайды.
Сақтандырудың мiндеттi түрлерi бойынша сақтандыру полистерiнiң бланкiлерiн жалған бланкi жасаудан қорғаудың кемiнде үш дәрежесi, олардың ішiнде мiндеттi түрде микротекст, УК-сәулелендiру арқылы байқалатын көзге көрiнбейтiн элемент және тангер сеткасы болуы тиiс.
Сақтандырудың мiндеттi түрлерi бойынша сақтандыру талондарының бланкiлерiн жалған бланкi жасаудан қорғаудың кемiнде екi дәрежесi, олардың iшiнде мiндеттi түрде микротекст және тангер сеткасы болуы тиiс. Сақтандыру талонының бланкiне мынадай жазба жасалуы тиiс: "____жылғы "__ N___ сақтандыру полисiне берiлген сақтандыру талоны".
Сақтандырудың мiндеттi түрлерi бойынша сақтандыру полистерi мен талондарының бланкiлерiн бағалы қағаздар бланкiлерiн шығаруға лицензиялары болған жағдайда жоғарыда аталған заңды тұлғалар шығара алады. Сақтандырудың мiндеттi түрлерi бойынша сақтандыру полистерi мен талондарының бланкiлерiн бағалы қағаздар бланкiлерiн шығаруға лицензиялары жоқ заңды тұлғалардың шығаруына мынадай талаптар сақталған жағдайларда жол берiледi.
Сақтандыру ұйымы осы тұлғалар ұсынған, баспаханалық әдiспен дайындаған сақтандыру полисi мен талоны бланкiлерiнiң үлгiлерiнде жалған бланкi жасаудан қорғаудың барлық элементтерiнiң бар екендiгi туралы уәкiлеттi мемлекеттік органның тиiстi бөлiмшесiнiң қорытындысын алғаннан кейiн ғана сақтандыру полисiнiң және оған берiлетін талонның әр түрiнiң таралымын бағалы қағаздар бланкiлерiн шығаруға лицензиясы жоқ заңды тұлғалардың дайындауына (шығаруына) болады. Мұндай жағдайда уәкiлетті мемлекеттік органның аталған бөлiмшесi берiлген қорытындылардың, сақтандыру полистерi мен оған берiлетiн талондардың есебiн жүргiзедi және қорытынды берiлген үлгiлерге сәйкес дайындалатын полистер мен оған берiлетiн талондарға номер бередi.
Осы нұсқаулықтың талаптарына сәйкес келмейтiн сақтандыру полистерi мен талондарын бергенi үшiн сақтандыру ұйымдарына уәкiлеттi мемлекеттiк органдар сақтандыру туралы заңдарда көзделген санкцияларды қолданады."
6. 6-тармақта "қазақ" деген сөз "мемлекеттiк" деген сөзбен
ауыстырылсын;
7. 7-тармақта "сақтандыру төлемiнiң" деген сөздер "сақтандыру
сыйлық-ақысының" деген сөздермен ауыстырылсын;
8. 9-тармақта:
"Куәлiктiң (полистiң, сертификаттың)" деген сөздер "Сақтандыру
полисiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
"делдал (агент, брокер)" деген сөздер "агент" деген сөзбен
ауыстырылсын;
"талаптарымен" деген сөз "ережелерiмен" деген сөзбен ауыстырылсын;
9. 12-тармақта "тәртiбiн сақтандыруды қадағалауға уәкiлеттi
мемлекеттiк орган белгiлейдi" деген сөздер "тәртiбi заңдарда айқындалады"
деген сөздермен ауыстырылсын.
Төраға
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Балабекова Г.Ғ.

от 15 февраля 2000 года N 33
"Об утверждении Инструкции по оформлению страхового
свидетельства (полиса, сертификата)"
Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 февраля 2000 года N 33 V001080_ "Об утверждении Инструкции по оформлению страхового свидетельства (полиса, сертификата)" следующие изменения и дополнения:
В наименовании постановления и далее по всему тексту слова "свидетельства (полиса, сертификата)" заменить словом "полиса" в надлежащем падеже.
В Инструкции по оформлению страхового свидетельства (полиса, сертификата), утвержденной указанным постановлением:
1) наименование Инструкции изложить в следующей редакции:
"Инструкция по оформлению страхового полиса";
по всему тексту:
слова "страхового свидетельства (полиса, сертификата)", "страховое свидетельство (полис, сертификат)", "страховых свидетельств (полисов, сертификатов)", "страховому свидетельству (полису, сертификату)" заменить словами "страхового полиса", "страховой полис", "страховых полисов", "страховому полису";
2) в пункте 2:
после слова "Казахстан" дополнить словами "(далее - уполномоченный
государственный орган)";
слова "Правилах по виду страхования" заменить словами "правилах
страхования страховой организации";
3) в пункте 3:
слово "должно" заменить словом "должен";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) сведения о дате выдаче, серии и номере государственной лицензии
на право осуществления страховой деятельности, выданной уполномоченным
государственным органом по виду страхования;";
в подпункте 6) слова "выплаты страхового возмещения" заменить словами
"страховой выплаты";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) размеры страховой премии (страхового взноса, если оплата
производится в рассрочку), порядок и сроки ее уплаты;";
в части второй:
слово "выдано" заменить словом "выдан";
слово "(представительством)" исключить;
слова "посредником (агентом, брокером)" заменить словом "агентом";
слова "оно должно" заменить словами "он должен";
слова "(представительства), страхового брокера" исключить;
в части третьей слова "свидетельства (полиса, сертификата)" заменить
словами "страхового полиса";
4) в пункте 4 слова "свидетельству (полису, сертификату)" заменить
словами "страховому полису";
5) пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Бланки страховых полисов по добровольным видам страхования могут изготавливаться юридическими лицами, осуществляющими деятельность по изготовлению полиграфической продукции.
Бланки страховых полисов по обязательным видам страхования должны иметь не менее трех степеней защиты от подделок, из которых обязательными являются микротекст, невидимый элемент, обнаруживаемый под действием УФ - излучения и тангерная сетка.
Бланки страховых талонов по обязательным видам страхования должны иметь не менее двух степеней защиты от подделок, из которых обязательными являются микротекст и тангерная сетка. На бланке страхового талона должна быть произведена следующая запись: "Страховой талон выдан к страховому полису N_____ от "_____"_________г.".
Бланки страховых полисов и талонов по обязательным видам страхования могут изготавливаться вышеназванными юридическими лицами при наличии лицензии на производство бланков ценных бумаг. Изготовление бланков страховых полисов и талонов по обязательным видам страхования юридическими лицами, не имеющими лицензии на производство ценных бумаг, допускается при соблюдении следующих требований.
Изготовление (выпуск) тиража каждого вида страхового полиса и талона к нему юридическими лицами, не имеющими лицензию на производство бланков ценных бумаг, может осуществляться только после получения страховой организацией заключения соответствующего подразделения уполномоченного государственного органа о наличии в представленных образцах бланков страхового полиса и талона, изготовленных данным юридическим лицом типографским способом, всех элементов защиты от подделок. При этом названное подразделение уполномоченного государственного органа ведет учет выданных заключений, образцов бланков страховых полисов и талонов к ним, и присваивает нумерацию полисам и талонам, изготавливаемым в соответствии с образцами, по которым давалось заключение.
Выдача страховыми организациями страховых полисов и талонов, не
соответствующих требованиям настоящей Инструкции, влечет за собой
применение уполномоченным государственным органом санкций, предусмотренных
законодательством о страховании.";
6) в пункте 6 слово "казахском" заменить словом "государственном";
7) в пункте 7 слова "страхового платежа" заменить словами "страховой
премии";
8) в пункте 9:
слова "свидетельства (полиса, сертификата)" заменить словами
"страхового полиса";
слова "посредник (агент, брокер)" заменить словом "агент";
слово "условиями" заменить словом "правилами";
9) в пункте 12 слова "устанавливается уполномоченным государственным
органом страхового надзора" заменить словами "определяется
законодательством.".
Председатель
(Специалисты: Склярова И.В.,
Пучкова О.Я.)