Республикалық бюджеттің шығыстарын қаржыландыру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру туралы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2001 жылғы 18 қыркүйектегі N 417 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 5 қазанда тіркелді. Тіркеу N 1651. Күші жойылды - ҚР Қаржы Министрінің 2004 жылғы 3 тамыздағы N 309 бұйрығымен.
Қолма-қол ақшаны тиімді басқаруды қамтамасыз ету мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекеттік органдарды қаржыландыру департаменті мыналарға:
- ағымдағы айдың 26-күніне дейін шығыстарды қаржыландырудың бұрын бөлінген лимиттеріне және онымен байланысты жоспарлы бюджеттік тағайындауларға,
- ағымдағы айдың 20-күніне дейін кассалық шығыстарды көшіруге байланысты,
- ағымдағы айдың 6-күніне дейін жыл басынан бергі кезең ішінде бюджет ақшасымен қамтамасыз етілмеген жоспарлы бюджеттік тағайындаулардың қалдықтарына және алдағы кезеңдердің тағайындауларына,
- ағымдағы айдың ішінде резервтік көздердің есебінен бюджеттік тағайындауларды арттыру жағына түзету жүргізсін.
2. Қазынашылық комитеті:
1) ағымдағы айдың 5-күніне дейін күтіліп отырған түсімдерді ескере отырып, осы айға арналған республикалық бюджеттің қолма-қол ақшасының күтіліп отырған көлемін (бұдан әрі - Болжам), БҚШ-дағы ақша қалдықтарын және бюджет ақшасын пайдалануға арналған іске асырылмаған рұқсаттардың қалдықтарын анықтасын.
2) ағымдағы айдың бюджеттік тағайындауларына тең немесе олардан асатын қолма-қол ақшаның күтілетін көлемі кезінде ағымдағы айдың І он күндігінде республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне Болжамның шегінде бюджет ақшасын және осы айға не жыл басынан бергі кезеңге арналған шығыстардың тізімдемесінде анықталған бюджеттік тағайындауларды пайдалануға арналған қазынашылық рұқсаттар берсін. Сол сияқты республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне бір ай ішінде бюджеттік (сметалық) тағайындауларды белгіленген тәртіппен арттыру сомасына қосымша қазынашылық рұқсаттар беруге рұқсат етіледі.
3) ағымдағы айда күтіліп отырған түсімдердің жоспары жете орындалмаған жағдайда, қазынашылық рұқсаттар Бюджеттің атқарылуы жөніндегі қаржылық рәсімдер және мемлекеттік бюджет арқылы ұсталатын мемлекеттік мекемелер үшін есептілік нысанын жүргізу ережесінің 25-бабында (Қазақстан Республикасы Үкіметінің 16.02.2000 ж. N 255  P000255_  қаулысы) белгіленген шығыстардың басымдығын ескере отырып: бекітілген бюджеттік тағайындаулардың көлемінде бірінші кезекті шығыстарды, сондай-ақ ағымдағы айға арналған бекітілген бюджеттік тағайындауларға түсімдер жоспарының жете орындалмауы нәтижесінде қалыптасатын пайызда екінші кезекті шығыстарды бюджет ақшасымен қамтамасыз ете отырып беріледі. Республикалық бюджеттік бағдарламалар бөлінісінде шығыстарды қаржыландыру көлемі бұл ретте Қаржы министрімен келісіледі және сондай-ақ әрбір айдың 10-күнінен кешіктірмей ашылады.

Об организации работы по финансированию расходов республиканского бюджета
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 18 сентября 2001 года N 417. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2001 года N 1651. Утратил силу - Приказом Министра Финансов Республики Казахстан от 3 августа 2004 г. N 309
В целях обеспечения эффективности управления наличностью приказываю:
1. Департаменту финансирования государственных органов производить корректировку:
выделенных ранее лимитов финансирования расходов и связанных с ними плановых бюджетных назначений, - до 26 числа текущего месяца;
связанную с переносом кассовых расходов, - до 20 числа текущего месяца;
остатков плановых бюджетных назначений, не обеспеченных бюджетными деньгами за период с начала года, и назначений будущих периодов, - до 6 числа текущего месяца;
в сторону увеличения бюджетных назначений за счет резервных источников - в течение текущего месяца.
2. Комитету казначейства:
1) до 5-го числа текущего месяца определять ожидаемый объем наличности республиканского бюджета (далее - Прогноз) на данный месяц с учетом ожидаемых поступлений, остатков денег на ЕКС и остатков нереализованных разрешений на использование бюджетных денег;
2) при ожидаемом объеме наличности, равном или превышающем бюджетные назначения текущего месяца, в 1-й декаде текущего месяца выдавать администраторам республиканских бюджетных программ казначейские разрешения на использование бюджетных денег в пределах Прогноза и бюджетных назначений, определенных росписью расходов на данный месяц либо на период с начала года. Разрешается также в течение месяца выдавать дополнительные казначейские разрешения на суммы увеличения в установленном порядке администраторам республиканских бюджетных программ бюджетных (сметных) назначений;
3) в случае ожидаемого недовыполнения плана поступлений в текущем месяце, казначейские разрешения выдаются с учетом приоритетности расходов, установленной статьей 25 P000255_  Правил финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 февраля 2000 года N 255, с обеспечением бюджетными деньгами первоочередных расходов в объеме утвержденных бюджетных назначений, а расходов второй очереди - в складывающемся в результате недовыполнения плана поступлений проценте к утвержденным бюджетным назначениям на текущий месяц. Объем финансирования расходов в разрезе администраторов республиканских бюджетных программ согласовывается при этом с Министром финансов и открывается также не позднее 10-го числа каждого месяца.

3. Мемлекеттік бюджет департаменті бюджеттерді атқарудың қаржылық рәсімдері саласында заңнамалықты жүзеге асыру және бюджет ақшасының есебінен шығыс операцияларының есебі мен есептілігінде жетілдіру мақсатында 2001 жылғы 10 қаңтардағы N 10 бұйрығымен бекітілген 2001 жылға арналған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің жұмыс жоспарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі бұйрығының жобасы әзірленсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазынашылық комитетінің төрайымы В.А. Сәтқалиеваға жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр

3. Департаменту государственного бюджета в целях совершенствования законодательства в области осуществления финансовых процедур исполнения бюджетов и отражения в учете и отчетности расходных операций за счет бюджетных денег разработать проект приказа Министерства финансов Республики Казахстан о внесении изменений и дополнений в План работы Министерства финансов Республики Казахстан на 2001 год, утвержденный приказом Министерства финансов Республики Казахстан от 10 января 2001 года N 10.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета казначейства Саткалиеву В.А.
5. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр