Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы N 331 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 3 қыркүйектегі N 328 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 6 қарашада тіркелді. Тіркеу N 1667. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 205 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 205 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасында ақша төлемдерi мен аударымдарын жүзеге асыруды реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы N 331 V001260_ қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн, Ережеге өзгерiстер мен толықтырулар және осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы N 331 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесiнiң 35-тармағының қолданылуы 2002 жылғы 1 қаңтарға дейiн тоқтатылсын.
3. Төлем жүйесi басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 24 тамыздағы N 331 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне және аумақтық филиалдарына жiберсiн.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң аумақтық филиалдары
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден
өткiзiлген күннен бастап он төрт күндiк мерзiмде осы қаулыны және
Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану
ережесiне өзгерiстер мен толықтыруларды екiншi деңгейдегi банктерге және
банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға жiберсiн.

О внесении изменений и дополнений в Правила выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года N 331
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 сентября 2001 года N 328. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2001 года N 1667. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 205
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 205 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей осуществление платежей и переводов денег в Республике Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в V001260_ Правила выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года N 331, и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Приостановить действие пункта 35 Правил выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года N 331, до 1 января 2002 года.
3. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменений и дополнений в Правила выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года N 331;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения и дополнения в Правила выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан.
4. Территориальным филиалам Национального Банка Республики Казахстан
в четырнадцатидневный срок со дня государственной регистрации в
Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление
и изменения и дополнения в Правила выпуска и использования платежных
карточек в Республике Казахстан до сведения банков второго уровня и
организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т. Жанкелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Келісілген:                      Қазақстан Республикасының Ұлттық
Қазақстан Республикасының        Банкі Басқармасының 2001 жылғы
Мемлекеттік кіріс министрлігі    3 қыркүйектегі N 328 қаулысымен
28 қыркүйек 2001 ж.              бекітілген
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының
2000 жылғы 24 тамыздағы N 331 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және
пайдалану ережесiне өзгерiстер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесiн бекiту туралы" 2000 жылғы 24 тамыздағы N 331 V001260_ қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында төлем карточкаларын шығару және пайдалану ережесiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 3-тармақ мынадай редакциядағы 22-1)-тармақшасымен толықтырылсын:
"22-1) банкомат - төлем карточкаларын ұстаушыларға қолма-қол ақшаны алуға және төлем карточкаларын пайдалана отырып банктiң басқа да қызметiн пайдалануға мүмкiндiк беретiн электронды-механикалық құрылғы.".
2. 20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Заңды тұлғаның - Қазақстан Республикасы резидентiнiң карт-есепшотқа/карт-есепшоттан (бұдан әрi - заңды тұлғаның карт-есепшоты) шетел валютасындағы ақшаны есептеуге/алуға тек қана Қазақстан Республикасынан тыс iссапар және өкiлдiк шығыстарды жүзеге асыру және резидент еместерге жалақы төлеу мақсатында рұқсат етiледi. Сонымен бiрге заңды тұлғаның карт-есепшотына шетел валютасындағы ақшаны есептеуге оның корпоративтi төлем карточкасын пайдалану кезiнде туындаған берешегiн өтеу мақсатында рұқсат етiледi.".
3. 21-тармақтағы "корпоративтi төлем карточкасын ұстаушыны Қазақстан Республикасынан тыс iссапарға жiберу туралы бұйрықты және өзге де растайтын құжаттарды" деген сөздер "корпоративтi төлем карточкасын ұстаушыны Қазақстан Республикасынан тыс iссапарға жiберу туралы бұйрықты және өзге де растайтын құжаттарды немесе резидент еместерге жалақының төленгенiн растайтын құжаттарды, немесе корпоративтi төлем карточкасын пайдалану кезiнде туындаған берешектiң болуын растайтын құжаттарды" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Ұстаушы төлем карточкасын тауарды, қызметтi сатып алу, сондай-ақ қолма-қол ақша алу, валюта айырбастау және оның эмитентi белгiлеген Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн талаптарда басқа да операциялар кезiнде төлем жасау мақсатында қолданады.
Төлем карточкаларын пайдалана отырып төлем жасау тауар және қызметтi сатып алу кезiнде төлем карточкасын немесе оның деректемелерiн пайдалана отырып төлем құжатын жасау арқылы жүзеге асырылады.".

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Согласовано                                   Утверждены
Министерство государственных                  постановлением Правления
доходов Республики Казахстан                     Национального Банка
Республики Казахстан
от 3 сентября 2001 года N 328
Изменения и дополнения в Правила
выпуска и использования платежных карточек в
Республике Казахстан, утвержденные постановлением
Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 24 августа 2000 года N 331
В Правила выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан, утвержденные постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2000 года N 331 "Об утверждении Правил выпуска и использования платежных карточек в Республике Казахстан", внести следующие изменения и дополнения:
1. Пункт 3 дополнить подпунктом 22-1) в следующей редакции:
"22-1) банкомат - электронно-механическое устройство, позволяющее держателям платежных карточек получать наличные деньги и пользоваться другими услугами банка с использованием платежных карточек.".
2. Пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Зачисление/снятие юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан на/с карт-счет/а (далее - карт-счет юридического лица) денег в иностранной валюте допускается только в целях осуществления командировочных и представительских расходов за пределами Республики Казахстан и выплаты заработной платы нерезидентам. Зачисление на карт-счет юридического лица денег в иностранной валюте допускается также в целях погашения его задолженности, возникшей при использовании корпоративной платежной карточки.".
3. В пункте 21 слова "приказ о командировке держателя корпоративной платежной карточки за пределы Республики Казахстан и иные подтверждающие документы" заменить словами "приказ и иные подтверждающие документы о командировке держателя корпоративной платежной карточки за пределы Республики Казахстан, или документы, подтверждающие выплату заработной платы нерезидентам, либо документы, подтверждающие наличие задолженности, возникшей при использовании корпоративной платежной карточки.".
4. Пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Платежная карточка применяется ее держателем в целях осуществления платежа при приобретении товаров, услуг, а также для получения наличных денег, обмена валют и других операций на условиях, определенных ее эмитентом, непротиворечащих законодательству Республики Казахстан.
Платеж с использованием платежной карточки осуществляется путем составления платежного документа с использованием платежной карточки или ее реквизитов при приобретении товаров и услуг.".

5. Мынадай редакциядағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Төлем карточкаларын пайдалана отырып шетел валютасымен қолма-қол ақша беруге банкоматтарды пайдаланбай уәкiлеттi банктерде, олардың филиалдарында және есеп айырысу-касса бөлiмдерiнде ғана рұқсат етiледi.
Төлем карточкаларын пайдалана отырып банкоматтар арқылы шетел
валютасымен қолма-қол ақша алу тек қана халықаралық қатынасқа ашылған
әуежайлардың, порттардың және шекара асуларының кеден бақылауы аймағында
жүзеге асырылады.".
6. 42-тармақтағы "немесе айырбастау пунктiнiң" деген сөздер алынып
тасталсын.
7. 71-тармақтың бiрiншi сөйлемi мынадай мазмұндағы сөйлеммен
ауыстырылсын:
"Банк Ұлттық Банкке өзi шығарған және қызмет көрсеткен төлем
карточкалары туралы мәлiметтердi ұсынады.".
Төраға
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Қасымбеков Б.А.

5. Дополнить пунктом 35-1 в следующей редакции:
"35-1. Выдача наличных денег в иностранной валюте с использованием платежных карточек допускается только в уполномоченных банках, их филиалах и расчетно-кассовых отделах без использования банкоматов.
Снятие наличных денег в иностранной валюте с использованием платежных
карточек через банкоматы осуществляется только в зоне таможенного контроля
аэропортов, портов и пограничных переходов, открытых для международного
сообщения.".
6. В пункте 42 слова "или обменного пункта" исключить.
7. В пункте 71 первое предложение заменить предложением следующего
содержания:
"Банк представляет в Национальный Банк сведения о платежных
карточках, выпущенных и обслуженных им.".
Председатель