Қазақстан Республикасы Iшкiісминiнiң органдарында, ұйымдарында азаматтардың өтiнiштерiн қарау және оларды қабылдауды ұйымдастыру тәртiбi туралы Нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 21 тамыздағы N 626 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 13 қарашада тіркелді. Тіркеу N 1672. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ішкі Істер минстрінің 2007 жылғы 30 тамыздағы N 353 бұйрығымен
Бұйрықтың күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ішкі Істер минстрінің 2007.08.30.  N 353  (қолданысқа енгізілу тәртібін  6-тармақтан  қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Азаматтардың ұсыныстарын қараудың тәртiбi туралы" 1995 жылғы 19-шы маусымдағы N 2340  Жарлығына , "Әкiмшiлiк рәсiмдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27-шi қарашадағы N 107-II-ҚРЗ  заңына  сәйкес және Қазақстан Республикасы IIМ-нiң органдарында, ұйымдарында азаматтардың өтiнiштерi мен жұмыс iстеудi жетiлдiру және оларды қабылдауды ұйымдастыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Iшкіісминi органдарында, ұйымдарында, мекемелерi мен кәсiпорындарында азаматтардың өтiнiштерiн қараудың және оларды қабылдауды ұйымдастырудың тәртiбi туралы Нұсқаулық бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы IIМ Департаменттерi, комитеттерінің төрағалары, дербес басқармаларының бастықтары, iшкi әскерлер құрамалары мен бөлiмдерiнiң командирлерi, Астана қ. IIБ, Алматы қ. IIББ, облыстық IIББ мен IIБ және КIIББ, қалалық, аудандық желiлiк iшкi iстер органдарының және оқу орындарының бастықтары, Қазақстан Республикасы IIМ мекемелерiнiң және кәсiпорындарының басшылары:
1) бүкiл жедел-басшылық құрамының, хатшылық (кеңсе) қызметкерлерiнiң және хаттарды қараумен, азаматтарды қабылдаумен айналысатын қызметкерлердiң Нұсқаулықты оқып үйренуiн ұйымдастырсын. Нұсқаулықта көрсетiлген талаптардың сөзсiз орындалуын қамтамасыз етсiн;
2) азаматтардың өтiнiштермен жұмыс iстеудi және оларды қабылдауды одан әрi жақсартуға қажеттi шаралар белгiленсiн;
3) ай сайын, есеп беру айынан кейінгі айдың 3-іне дейін Қазақстан Республикасы IIМ Хатшылық-басқармасына аталған мәселе бойынша жұмыс жағдайы туралы есеп беретiн болсын.
Ескерту: 2-тармаққа өзгерту енгізілді - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 27 шілдедегі N 431   бұйрығымен .
3. IIМ Хатшылық-басқармасы осы бұйрықты белгiленген тәртiп бойынша Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркеу қамтамасыз етiлсiн.
4. Осы бұйрықтың және бекiтiлген Нұсқаулық талаптарының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы IIМ-нiң Хатшылық-басқармасына (Бiләлов Д.Ж.) жүктелсiн.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
генерал-майор
Қазақстан Республикасы IIМ

Об утверждении Инструкции о порядке рассмотрения и разрешения обращений и организации приема граждан в органах, организациях Министерства внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 августа 2001 года N 626. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2001 года N 1672. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 августа 2007 года N 353
Сноска. Приказ Министра внутренних дел РК от 21 августа 2001 г. N 626 утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 30 августа 2007 г. N  353 .
В соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан N 2340 от 19 июня 1995 года "О порядке рассмотрения обращений граждан", а также  Законом  Республики Казахстан "Об административных процедурах" от 27 ноября 2000 г. N 107-II-ЗРК и в целях совершенствования работы с обращениями и организации приема граждан в органах, организациях Министерства внутренних дел Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию о порядке рассмотрения и разрешения обращений и организации приема граждан в органах, организациях МВД Республики Казахстан.
2. Председателям комитетов, начальникам Департаментов, самостоятельных управлений МВД Республики Казахстан, командирам соединений и частей внутренних войск, начальникам УВД г. Астана, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей, ГУВДТ, горрайлинорганов внутренних дел, учебных заведений, руководителям учреждений и предприятий МВД Республики Казахстан:
1) организовать изучение Инструкции всем оперативно-начальствующим составом, работниками секретариатов (канцелярии) и сотрудниками, занимающимися рассмотрением обращений и приемом граждан. Обеспечить безусловное выполнение содержащихся в Инструкции требований;
2) принять необходимые меры к дальнейшему улучшению работы с обращениями и приему граждан;
3) ежемесячно, к 3 числу месяца следующего за отчетным месяцем, предоставлять отчеты о состоянии работы по данному вопросу в Секретариат-управление МВД Республики Казахстан. <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2004 года  N 431 .
3. Секретариату-управлению МВД обеспечить регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан в установленном порядке.
4. Контроль за выполнением настоящего приказа и требований, утвержденной Инструкции возложить на Секретариат-управление МВД Республики Казахстан (Билялов Д.Ж.).
Министр
Утверждена
приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан

2001 жылғы 21 тамыз N 626
бұйрығымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Iшкіісминнiң органдарында,
ұйымдарында азаматтардың өтiнiштерiн
қарау мен шешудi және қабылдауды
ұйымдастырудың тәртiбi
НҰСҚАУЛЫҚ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Азаматтардың ұсыныстарын қараудың тәртiбi туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2340  Жарлығына , "Әкiмшiлiк рәсiмдер туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы N 107-II-ҚРЗ  заңына  сәйкес жеке адамның заңды құқықтарын, бостандық пен заңды мүдделерiн жүзеге асыру мен қорғаудың маңызды құралы ретiнде айқындау мақсатында азаматтардың өтiнiш беру тәртiбiн нақтылайды.
2. Қазақстан Республикасының қылмыстық-iс жүргiзу, азаматтық-iс жүргiзу заңнамаларымен, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы заңнамамен және басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiмен анықталған азаматтардың сауалдарын, өтiнiштерi мен шағымдарын қарау тәртiбiне осы Нұсқаулықтың күшi жүрмейдi.
3. Әскери қызметшiлердiң қызмет өтеуге байланысты өтiнiштерi Iшкi қызмет Жарғысына және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң Тәртiп Жарғысына сәйкес жолданады, қаралады және шешiм жасалады.
4. <*>
Ескерту: 4-тармақ алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 27 шілдедегі N 431   бұйрығымен .
5. Iшкi iстер органдарында өтiнiштермен жұмыс iстеудiң, азаматтарды қабылдаудың ұйымдастырылуына және оның жай-күйiне олардың басшылары жеке жауап бередi.
2. Өтiнiштердiң негiзгі түрлерi жөнiнде түсiнiк
6. Осы Нұсқаулықта қолданылған түсiнiктер мынадай мағына бередi:
1) ұсыныс - белгiлi бiр iшкi iстер органдарының жұмысын жетiлдiруге назар аударуды, олардың алдына қойылған мiндеттердi шешудiң нақты жолдары мен тәсiлдерiн ұсынуды мақсат ететiн өтiнiштiң бiр түрi.
2) өтiнiш - азаматтардың iшкi iстер органдарына немесе олардың басшыларына және өзге де лауазымды адамдарына жолдаған, сол арқылы олардың құқықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуына байланысы жоқ субъективтi құқықтары жүзеге асырылатын ресми түрдегi өтiнiшi.
3) шағым - азаматтар құқықтарының, бостандықтары мен заңды мүдделерiнiң бұзылуы, өтiнiштер бойынша қабылданған шешiмдердiң орындалмауы, iшкi iстер органдарының басшы құрамы адамдарының және өзге де лауазымды адамдардың заңсыз әрекеттерi туралы өтiнiш.
4) пiкiр - мемлекет жүргiзiп отырған iшкi және сыртқы саясатқа, сондай-ақ қоғамдық маңызды оқиғалар мен құбылыстарға азаматтар өз көзқарасын бiлдiретiн өтiнiштiң бiр түрi.
5) талап-тiлек - жеке немесе қоғамдық сипаттағы мүдделi мәселелер бойынша жауап алуға азаматтардың мүдделiлiгiн бiлдiретiн өтiнiш.
Өтiнiш берушiлерге жауап дайындаған кезде жоғарыда аталған түсiнiктердiң бiреуiн басқасымен алмастыруға болмайды.

от 21 августа 2001 года N 626
Инструкция
о порядке рассмотрения и разрешения обращений
и организации приема граждан в органах,
организациях Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция в соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан N 2340 от 19 июня 1995 года "О порядке рассмотрения обращений граждан", а также   Законом Республики Казахстан "Об административных процедурах" от 27 ноября 2000 г. N 107-II-ЗРК детализирует порядок обращения граждан в целях определения обращения граждан, как важного средства осуществления и защиты прав, свобод и законных интересов личности.
2. Действие настоящей Инструкции не распространяется на порядок рассмотрения обращений, заявлений и жалоб граждан, установленный уголовно-процессуальным, гражданско-процессуальным законодательством, законодательством об административных правонарушениях и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. Обращения (рапорта) военнослужащих, связанные с прохождением службы, подаются, рассматриваются и разрешаются в соответствии с Уставом внутренней службы и Дисциплинарным Уставом Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4.  (Пункт 4 исключен - Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2004 года  N 431) .
5. Персональную ответственность за организацию работы с обращениями, приема граждан и состояние делопроизводства в органах внутренних дел несут их руководители.
2. Понятие основных видов обращений
6. В настоящей Инструкции используемые понятия означают следующее:
1) предложение - вид обращения, цель которого обратить внимание на необходимость совершенствования работы тех или иных органов и организации внутренних дел, рекомендовать конкретные пути и способы решения поставленных перед ними задач;
2) заявление - официальное обращение граждан в органы, организации или к руководителям и иным должностным лицам органов, организации внутренних дел, посредством которого реализуются субъективные права, не связанные с нарушением их прав и законных интересов;
3) жалоба - обращение о нарушении прав, свобод и законных интересов граждан, невыполнении решений, принятых по обращениям, неправомерных действиях должностных лиц органов, организаций внутренних дел;
4) отклик - вид обращения, посредством которого граждане реализуют свое отношение к проводимой государством внутренней и внешней политике, а также явлениям и событиям общественной значимости;
5) запрос - обращение, выражающее потребность граждан в получении информации по интересующим вопросам личного или общественного характера.
При подготовке ответов заявителям не допускается подмена одного вышеназванного понятия другим.

3. Өтiнiштердi есепке алу және қарау
7. Азаматтардың, iшкi iстер органдары, ұйымдары қызметкерлерiнiң келiп түскен барлық өтiнiштерi сол күнi хатшылықта (кеңседе) тiркелуi тиiс. Өтiнiштiң бiрiншi бетiндегi бос жерiне iшкi iстер органының бұрыштама мөртаңбасы басылып, келiп түскен күнi мен тiркеу нөмерi көрсетіледi.
Тiркеу нөмiрi өтiнiштердi жүйелеудi, iздеудi, талдауды және сақтауды қамтамасыз ететiн басқа да белгiлермен, мысалы, хат авторы фамилиясының бастапқы әрпiмен (Е-17), қызметтiң кодымен (3/12) және т.б. толықтырылуы мүмкін.
Өтiнiштер салынған конверттер олардың шешiмi табылғанға дейiн сақталады, содан кейiн жойылады.
8. Өтiнiштердi есепке алу карточкалар бойынша жүргiзiледi, оларда хаттың қозғалысы мен шешiлу нәтижелерi туралы жазулар жазылады (N 1 қосымша). Карточкалар картотекаға алфавит бойынша орналастырылады. Егер өтiнiштердiң есебi электронды-есептеу машиналары қолдану арқылы жүргiзiлсе, есеп карточкасына қосымша реквизиттер енгiзуге, олардың орнын өзгертуге рұқсат етiледi. Бұл ретте есеп карточкасында көзделген деректер сақталуы керек. Өтiнiштер аз мөлшерде келiп түсетiн iшкi iстер органдарында олардың есебiн журналда жүргiзуге рұқсат етiледi (N 2 қосымша).
9. Қайталанған өтiнiштер де алғашқы өтiнiштер сияқты тiркеледi. Карточканың оң жақ жоғарғы бұрышына (журналға) "қайталанған" деген белгi қойылады. Хаттың бiрiншi бетiндегi бос жерiне "қайталанған" деген мөртаңба басылады.
10. Бiр адамнан және бiр мәселе бойынша келiп түскен және оларда:
1) аталған iшкi iстер органына, ұйымға түскен алғашқы өтiнiштер бойынша қабылданған шешiмге шағым айтылса;
2) егер келiп түскен уақытынан берi  заңда  (6-бап) көзделген қарау мерзiмi өтiп кетiп бұған дейінгi өтiнiш дер кезiнде шешiлмегенi туралы хабарланса ;
3) алғашқы өтiнiштi қарау және шешiм жасау кезiнде жiберiлген басқа да кемшiлiктер көрсетiлсе хаттар қайталанған хаттар деп саналады.
11. Егер жаңа дәлелдер немесе жаңадан ашылған мән-жайлар болса, арыз берушi мемлекеттiк iшкi iстер органы (iшкi iстер органының лауазымды адамы) заңдарда белгiленген тәртiппен қарап қойған мәселе бойынша қайта арыз беруге құқылы. Егер өтiнiштер бойынша тексеру материалдары толық болса және арыз берушiлерге белгiленген тәртiппен жауап қайтарылса, жаңа дәлелдер немесе жаңадан ашылған мән-жайлар көрсетiлмей, қайта берiлген арыздар тексеруге жатпайды.
12. Тегi, аты, әкесiнiң аты көрсетiлмеген, тұратын жерi, жұмыс немесе оқу орны туралы деректерi жоқ өтiнiштер домалақ арыз деп танылады және қарауға жатпайды.
13. Бiр адамның бiр мәселе бойынша бiрнеше орындарға жiберiлген және шешiм жасау үшiн iшкi iстер органына жолданған хаттары дербес хаттар ретiнде қаралады және қайталанған хаттар ретiнде есептелмеуi тиiс.

3. Учет и рассмотрение обращений
7. Все поступившие обращения граждан, сотрудников органов внутренних дел должны быть зарегистрированы в секретариате (канцелярии) в день их поступления. На свободном от текста месте первой страницы письма ставится оттиск штампа органа, организации внутренних дел, указываются дата поступления и регистрационный номер.
Регистрационный номер может быть дополнен другими обозначениями, обеспечивающими систематизацию, поиск, анализ и сохранность обращений, например, начальной буквой фамилии автора обращения (Е-17), кодом службы (3/12) и т.п.
Конверты, в которых поступили обращения, сохраняются в течение всего периода их разрешения, после чего уничтожаются.
8. Учет обращения производится по карточкам, в которых ведутся записи о их движении и результатах разрешения (приложение 1). Карточки размещаются в картотеке по алфавиту. Если учет обращения осуществляется с применением электронно-вычислительной техники, то в карточку учета разрешается вносить дополнительные реквизиты, изменять их расположение. При этом должны сохраняться данные, предусмотренные карточкой учета. В органах внутренних дел, в которые поступает небольшое количество обращений, разрешается учет их вести в журнале (приложение 2).
9. Повторные обращения регистрируются также, как и первичные. В правом верхнем углу карточки (в журнале) делается отметка "повторно". На свободном от текста месте первой страницы письма проставляется штамп "повторно".
10. Повторным считаются обращения, поступившие от одного и того же лица по одному и тому же вопросу, в которых:
1) обжалуется решение, принятое по предыдущему обращению, поступившему в данный орган, организацию внутренних дел;
2) сообщается о несвоевременном разрешении предыдущего обращения, если со времени его поступления истек установленный законодательством срок рассмотрения  U952340_  (ст.6);
3) указывается на другие недостатки, допущенные при рассмотрении и разрешении предыдущего обращения.
11. Повторные обращения, в которых не приводятся новые доводы или вновь открывшиеся обстоятельства, проверке не подлежат, если по ним имеются исчерпывающие материалы проверок и заявителям в установленном порядке давались ответы.
12. Обращения, в которых не указаны фамилия, имя, отчество, нет подписи, данные о месте жительства, работы или учебы заявителя, признаются анонимными и рассмотрению не подлежат.
13. Обращения одного и того же лица по одному и тому же вопросу, направленные нескольким адресатам, которыми они пересланы для разрешения в орган внутренних дел, рассматриваются, как самостоятельные обращения и не должны учитываться как повторные.

14. Тiркелген өтiнiштер, әдетте, дереу iшкi iстер органы, ұйымдар басшыларының қарауына жiберiледi, олар оны шешудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген мерзiмдерде белгiлеп, әрбiр хат бойынша орындаушыларға нұсқау беруге мiндеттi.
Өтiнiш мәтiнiне ешқандай жазу (қарарлар, нұсқаулар мен т.б.) жазылмайды.
15. Белгiленген тәртiппен ( 5-бап ) берiлген өтiнiштер мiндеттi түрде тiркелуге және қаралуға жатады. Өтiнiштi қабылдаудан бас тартуға тыйым салынады.
Өтiнiш шешу құзыретi бар органға немесе лауазымды адамға жiберiледi.
Азаматтардың шағымдарын шешiм жасау үшiн әрекеттерiне шағым айтылған органдарға немесе лауазымды адамдарға жiберуге жол берiлмейдi.
16. Әрбiр өтiнiш бойынша мерзiмнен кешiктiрiлмей төмендегiдей шешiмдердiң бiрi қабылдануға тиiс:
өзiнiң қарауына қалдыру;
бағынышты немесе басқа iшкi iстер органына шешiм жасауға жiберу;
егер хатта көтерiлген мәселелер iшкi iстер органдарының құзырына жатпайтын болса, онда басқа тиiстi ведомствоға жiберу;
бұрын келiп түскен хатқа қосып тiркеу.
Өтiнiштi басқа iшкi iстер органына немесе басқа ведомствоға жiберiлгенi туралы арыз иесiне хабарланады.
17. Егер мәселе белгiленген құзырет шегiнен шығатын болса, уәкiлеттi лауазымды адам өтiнiшi құзыреттi мемлекеттiк органға немесе лауазымды адамға жiберу туралы шешiм қабылдап, 3 күннен аспайтын мерзiм iшiнде өтiнiш иесiне мiндеттi түрде хабарлайды.
18. Бақылауға алынған өтiнiшке екi дана бақылау карточкасы толтырылады, оның бiреуi бақылау картотекасына салынады, ал екiншiсi хатпен бiрге атқарушыға берiледi (3 қосымша).
19. Хат-хабар алмасу оларға тiркеу кезiнде қойылған нөмiрлерiмен жүргiзiледi. Азаматтардың өтiнiштерiне жауап iшкi iстер органының бланкiсiмен мемлекеттiк тiлде немесе өтiнiште қолданылған тiлде жiберiледi.
20. Тексеру аяқталып, қабылданған шешiм iс жүзiнде атқарылғаннан кейiн өтiнiш барлық жазысқан хаттармен бiрге iшкi iстер органының, ұйымдардың хатшылығына (кеңсесiне) қайтарылады және оған "Iске" деген белгi қойылып, осы шешiмдi қабылдаған органның басшысы қол қояды.
21. Iстегi құжаттар хронологиялық немесе алфавиттiк тәртiппен орналастырылады. Әрбiр хат және оны қарауға және шешiм жасауға қатысты барлық құжаттар жеке iс тобын құрады. Хат қайталанған жағдайда немесе қосымша құжаттар пайда болса, олар құжаттардың осы тобына тiгiледi. Iстердi реттеу кезiнде құжаттардың дұрыс жiберiлуi, олардың толықтығы (жиынтығы) тексерiледi. Шешiм жасалмаған хаттарды, сондай-ақ дұрыс ресiмделмеген құжаттарды iске тiгуге тыйым салынады.

14. Зарегистрированные обращения незамедлительно передаются на рассмотрение, как правило, руководителям органа, организации внутренних дел, которые обязаны дать по каждому на них письменные указания исполнителям.
На тексте обращения не следует делать никаких надписей (резолюций, указаний и т.п.).
15. Обращения, поданные в установленном порядке  U952340_  (ст.5), подлежат обязательной регистрации и рассмотрению. Отказ в приеме обращения запрещается.
Обращения адресуются органу или должностному лицу, в компетенцию которых входит разрешение поставленных в обращении вопросов.
Не допускается направление жалоб граждан для разрешения тем должностным лицам, действия которых обжалуются.
16. По каждому обращению должно быть принято одно из следующих решений:
о принятии к своему производству;
о передаче на разрешение в подчиненный или другой орган внутренних дел;
о направлении по принадлежности в другое ведомство, если вопросы, поднятые в письме, не входит в компетенцию органов внутренних дел;
о приобщении к ранее поступившему обращению.
О направлении обращения в другой орган внутренних дел или другое ведомство сообщается заявителю.
17. В случае, если вопрос выходит за пределы установленной компетенции, то уполномоченным должностным лицом принимается решение о направлении обращения компетентному государственному органу или должностному лицу с обязательным уведомлением заявителя в срок не более трех дней.
18. На обращение, взятое на контроль, заполняется контрольная карточка в двух экземплярах, одна из которых помещается в контрольную картотеку, а другая передается вместе с письмом исполнителю (приложение 3).
19. Вся переписка по обращениям ведется за номерами, присвоенными им при регистрации. Ответы на обращения граждан направляются на бланках органов внутренних дел на государственном языке или на языке обращения заявителя.
20. После окончания проверки и фактического исполнения принятого решения обращения вместе с перепиской возвращается в секретариат (канцелярию) органа внутренних дел с надписью "В дело" и подписью руководителя органа, принявшего это решение.
21. Документы в делах располагаются в хронологическом или алфавитном порядке. Каждое письмо и все документы, относящиеся к его рассмотрению и разрешению, составляют в деле самостоятельную группу. В случае получения повторного письма или появления дополнительных документов, они подшиваются к данной группе документов. При оформлении дел проверяется правильность направления документов в дело, их полнота (комплектность). Неразрешенные обращения, а также неправильно оформленные документы, подшивать в дела запрещается.

22. Азаматтардың өтiнiштерi бойынша құжаттар мен хат алмасулар барлық iшкi iстер органдарында хатшылықта (кеңседе) басқа құжаттардан бөлек есепке алынады және сақталады. Орындаушылардың iс қағаздарын құрастыруына және сақтауына тыйым салынады.
4. Азаматтардың өтiнiштерiн шешу
23. Iшкi iстер органдарының, ұйымдарының басшы құрамындағы адамдар өтiнiштердi қарау кезiнде олардың мәнiне мұқият қарауға, қажет болған жағдайларда Қазақстан Республикасы заңдарында белгiленген тәртiппен және ережелермен қажеттi құжаттарды талап етуге, хаттарда баяндалған жәйттарды тексеру үшiн жергiлiктi жерлерге қызметкерлер жiберуге, хаттардың авторы көтерген мәселелердi объективтi, уақытында шешу, шағымдарды тудырған себептер мен жағдайларды анықтау және жою үшiн басқада шараларды қолдануға мiндеттi.
24. Хат бойынша тексеру жүргiзу үшiн жұртшылық өкiлдерi тартылуы мүмкiн.
25. Хат бойынша тексеру жүргiзудiң нәтижелерi бойынша анықтама жазылып, онда жиналған материалдарға әдiлеттi талдау жасалуы тиiс. Егер тексеру барысында азаматтардың мүддесiне нұқсан келтiрiлгенi, iшкi iстер органдарының, ұйымдардың қызметiнде кемшiлiктер мен олқылықтарға, қызмет бабын терiс пайдалануға жол берiлгенi анықталса, онда анықтамада азаматтардың нұқсан келтiрiлген құқықтары мен мүдделерiн қалпына келтiруге, кемшiлiктер мен олқылықтарды жоюға және кiнәлi адамдарға қатысты қандай нақты шаралар қабылданғаны көрсетiлуi тиiс. Анықтамаға тексеру жүргiзген адам қол қояды және Iшкi iстер министрлiгi, облыстардағы Iшкi iстер бас басқармалары, Iшкi iстер басқармалары, көлiктегi Iшкi iстер бас басқармасы, Iшкi әскерлер қолбасшысының бас басқармасы (бұдан әрi - ІІМ, IIББ, IIБ, КIIББ, IӘҚББ), оқу орнының, қалалық, аудандық желiлiк iшкi iстер органының басшылығы бекiтедi.
26. Өтiнiш бойынша қабылданатын шешiмдер негiздi болуы керек. Қанағаттандырылуға тиiс талап-тiлектi (шағымды) мақұлдаған органның басшысы қабылданған шешiмнiң уақытында және дұрыс орындалуын қамтамасыз етуге мiндеттi.
27. Шешiлу нәтижелерi туралы Президент Әкiмшiлiгiне, Премьер-Министрдiң Кеңсесiне, Парламент Сенаты мен Мәжiлiсiне, депутаттарға хабарлануы қажеттi хаттар ерекше бақылауға алынады және бiрiншi кезекте шешiледi. Бұл жағдайда хаттарға және карточкаларға "Ерекше бақылау" деген белгi қойылады. Мұндай хаттар бойынша тексеру жүргiзу бағынышты органдарға тапсырылмайды. Оларды тексеру нәтижесi бойынша шешiмдi сол хаттар түскен iшкi iстер органының басшылығы қабылдайды. Осы орган тиiстi орындарға, ведомстволарға және хаттардың авторларына мемлекеттiк тiлде немесе орыс тiлiнде бiрiншi басшының немесе оның мiндетiн атқарушы адамның қолы қойылған жауаптар бередi.

22. Документы и переписка по обращениям граждан во всех органах, организациях внутренних дел учитываются и хранятся в секретариатах (канцеляриях) отдельно от других документов. Запрещается формирование и хранение дел у исполнителей.
4. Разрешение обращений граждан
23. Лица руководящего состава органов, организаций внутренних дел при рассмотрении обращений обязаны внимательно разбираться по их существу, в случае необходимости истребовать необходимые документы, в порядке и на условиях, установленных законодательством Республики Казахстан, направлять сотрудников на места для проверки, изложенных в обращениях обстоятельств, принимать другие меры для объективного, своевременного разрешения поставленных авторами писем вопросов, выявления и устранения причин и условий, порождающих жалобы.
24. Для проверки обращений могут привлекаться представители общественности.
25. По результатам проверки обращений составляется справка, которая должна содержать объективный анализ собранных материалов. Если при проверке выявлены нарушения интересов граждан, недостатки и упущения в деятельности органов, организации внутренних дел, злоупотребления служебным положением, в справке должно быть указано, какие конкретно приняты меры по восстановлению нарушенных прав и интересов граждан, устранению недостатков и упущений, в отношении виновных лиц. Справка подписывается лицом, производившим проверку, и утверждается руководством Министерства внутренних дел, Главных управлений внутренних дел, Управлений внутренних дел областей, Главного управления внутренних дел на транспорте, Главного управления Командующего внутренними войсками (далее - МВД, ГУВД, УВД, ГУВДТ, ГУКВВ), учебного заведения, горрайлиноргана внутренних дел.
26. Принимаемые по обращениям решения должны быть обоснованными. Руководитель органа, организации, признав обращение (жалобу) подлежащей удовлетворению, обязан обеспечить своевременное и правильное исполнение принятого решения.
27. Обращения, о результатах разрешения которых необходимо сообщить в Администрацию Президента, Канцелярию Премьер-Министра, Сенат и Мажилис Парламента, депутатам, берутся на особый контроль. В этих случаях на письмах и карточках проставляется штамп "Особый контроль". Проведение проверок по таким обращениям подчиненным органам не поручается. Решения по результатам их проверок принимаются руководством органа, организации внутренних дел, в которые эти письма поступили. Этим же органом даются ответы в соответствующие инстанции, ведомства и авторам обращений за подписью первого руководителя или лица, исполняющего его обязанности на государственном или русском языках.

28. Азаматтардың өтiнiштерi мен шағымдары мәселенi түбегейлi шешуге мiндеттi iшкi iстер органдарына, ұйымдарына келiп түскен күнiнен бастап бiр айлық мерзiмде, ал қосымша зерделеудi және тексерудi қажет етпейтiндерi кiдiрiссiз, 15 күннен кешiктiрiлмей шешiледi. Iшкi iстер органының басшысы өтiнiштi немесе шағымды шешу үшiн қысқарған мерзiм белгiлеуi мүмкiн.
Өтiнiштердi немесе шағымдарды шешу үшiн арнайы тексеру жүргiзу, қосымша материалдар талап ету немесе басқа шаралар қолдану қажет болған жағдайларда, iшкi iстер органының, ұйымдарының басшысы немесе оның орынбасары қарау мерзiмiн ұзартуы мүмкiн, бiрақ ол бiр айдан аспауы керек және бұл туралы өтiнiш немесе шағым берген адамға хабарланады.
29. Парламенттiң Сенаты мен Мәжiлiсi депутаттарының сауалдары келiп түскен iшкi iстер органының, ұйымдарының басшысы олардың қаралуына ерекше бақылау қояды және қабылданған шешiм туралы тiкелей Парламент Сенатының немесе Мәжiлiсiнiң депутатына, сондай-ақ хат иесiне хабарлайды.
30. Азаматтардың газеттер, журналдар редакцияларынан және басқа да бұқаралық ақпарат құралдарынан келiп түскен хаттарын, сондай-ақ ұсыныстарға, өтiнiштерге, шағымдарға байланысты сөйлеген сөздерi мен баспасөзде жарияланған материалдарын iшкi iстер органдары, ұйымдар осы Нұсқаулықта көзделген тәртiппен және мерзiмде қарайды.
31. Өтiнiштердiң шешiлу мерзiмi олардың iшкi iстер органдарына келiп түскен күнiнен бастап шешiлу нәтижелерi туралы хабарды өтiнiш иесiне жiберген күнге дейiн есептелiнедi.
32. Егер өтiнiштерде көтерiлген барлық мәселелер қаралып, олар бойынша қажеттi шаралар қабылданса, қолданылып жүрген заңдарға сәйкес:
1) iшкi iстер органының, ұйымдарының өзiнiң құзырына жатқызылған мәселелер бойынша талап-тiлектi толық немесе жартылай қанағаттандыру және шаралар қолдану туралы;
2) хатта баяндалған өтiнiштi қанағаттандырудан бас тарту немесе бұрын қаралған хат бойынша қабылданған шешiмдi қуаттау туралы;
3) арыз иесi қойған iшкi iстер органдарының, ұйымдарының құзырына жатпайтын мәселелердi шешу тәртiбiн түсiндiру туралы егжей-тегжейлi жауап берiлсе, хаттарға шешiм жасалды деп саналады.
33. Өтiнiштерге iшкi iстер органдарының, ұйымдарының басшылары өтiнiштер бойынша қолданылған шараларды немесе шағымның қабылданбау дәлелдерiн көрсете отырып мемлекеттiк тiлде немесе өтiнiш берiлген тiлде жазбаша жауап бередi. Азаматтардың өтiнiшi бойынша оларға қабылданған шешiмге шағым берудiң тәртiбi түсiндiрiледi. Ауызша жауап қайтарылған жағдайда тиiстi анықтама жасалып ол тексеру материалдарына қоса тiркеледi. Есеп карточкасына (журналға) тексеру нәтижелерi арыз иесiне жеке әңгiмеде хабарланғаны туралы белгi қойылады.

28. Заявления и жалобы граждан разрешаются в срок до одного месяца со дня поступления в орган, организацию внутренних дел, а не требующие дополнительного изучения и проверки безотлагательно, но не позднее 15 дней. Руководитель органа, организации внутренних дел может установить сокращенный срок разрешения заявления или жалобы.
В тех случаях, когда для разрешения заявления или жалобы необходимо проведение специальной проверки, истребование дополнительных материалов либо принятие других мер, сроки могут быть продлены руководителем органа, организации внутренних дел или его заместителями, но не более, чем на один месяц, с сообщением об этом лицу, подавшему заявление или жалобу.
29. Руководитель органа, организаций внутренних дел, в который поступили запросы депутатов Сената и Мажилиса Парламента, устанавливает за их рассмотрением особый контроль и о принятом решении сообщает непосредственно депутату Сената или Мажилиса Парламента Республики Казахстан, а также автору письма.
30. Обращения граждан, поступившие из редакций газет, журналов и других средств массовой информации, а также их выступления и опубликованные в прессе материалы, рассматриваются органами, организациями внутренних дел в порядке и сроки, предусмотренные настоящей Инструкцией.
31. Срок разрешения обращения исчисляется со дня поступления их в орган, организацию внутренних дел по день направления заявителям сообщения о результатах разрешения.
32. Разрешенными считаются обращения, если рассмотрены все поставленные в них вопросы, по ним приняты необходимые меры, даны соответствующие законодательству следующие ответы:
1) о полном или частичном удовлетворении обращения и принятия мер органом, организацией внутренних дел по вопросам, отнесенным к его компетенции;
2) об отказе в удовлетворении изложенной в письме обращении или о подтверждении решения, принятого по ранее рассмотренному письму;
3) о разъяснении порядка разрешения поставленных заявителем вопросов, которые не относятся к компетенции органов, организации внутренних дел.
33. Ответы на обращения дают руководители органов, организации внутренних дел и их заместители в письменной или устной форме на государственном языке или на языке обращения заявителя с указанием принятых по письму мер или доводов отклонения жалобы. По просьбе граждан им разъясняется порядок обжалования принятого решения. В случае устного ответа составляется соответствующая справка, которая приобщается к материалам проверки письма. В карточке учета (журнале) делается отметка о том, что результаты проверки сообщены в личной беседе.

5. Азаматтарды қабылдау
34. Азаматтарды қабылдау Қазақстан Республикасы IIМ-нiң барлық iшкi iстер органдарында жүргiзiледi.
Ескерту: 34-тармақтың ескертпесі алынып тасталды - Ішкі істер министрінің 2004 жылғы 27 шілдедегі N 431   бұйрығымен .
35. Азаматтарды өз құзырына жататын мәселелер бойынша шешiм қабылдауға құқылы iшкi iстер органдарының, ұйымдарының басшылары мен жедел-басшылық құрамындағы басқада адамдар қабылдайды.
36. Iшкi iстер органдарының, ұйымдарының кезекшi бөлiмдерiнде азаматтар тәулiк бойы қабылданады.
37. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, облыстық, қалалық және көлiктегi Iшкi iстер басқармасының басшылары мен олардың орынбасарлары, IӘҚБББ азаматтарды кесте бойынша айына кемiнде бiр рет жеке қабылдауға мiндеттi.
38. Азаматтарды қабылдау үшiн iшкi iстер органдарында, ұйымдарында арнаулы бөлме (қабылдау бөлмесi) бөлiнедi, ол қажеттi бұйымдармен жабдықталады және тiзбеге сәйкес (4-қосымша) құралдармен қамтамасыз етiледi. Қазақстан Республикасы IIМ-нiң аппаратында азаматтарды қабылдау министрлiктiң қоғамдық қабылдау бөлмесiнде жүргiзiледi.
Министрлiктiң қабылдау бөлмесi жоқ бөлiмшелерiнде азаматтар жұмыс уақытында қызмет кабинеттерiнде қабылданады.
Қабылдау бөлмесiне адамдар рұқсат қағаздарын рәсiмдеместен, еркiн жiберiлуi керек.
39. Полицияның учаскелiк инспекторлары азаматтарды қызмет көрсету учаскелерiндегi қызмет бөлмелерiнде және қоғамдық тәртiп сақтау пункттерiнде кесте бойынша қабылдайды.
40. Келушiлердi қабылдау кестесi мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде жазылып келушiлердi қабылдайтын басшылық құрамындағы адамдардың фамилиялары мен қабылдау уақыты көрсетiле отырып, iшкi iстер органдарының үй-жайының көрнекi жеріне iлiнiп қойылады.
41. Iшкi iстер органдары, ұйымдары басшыларының жеке қабылдауына жазылған адамдарды есепке алу келушiлердi есепке алу журналында (N 5 қосымша) жүргiзiледi, келушiлердi есепке алу карточкасы толтырылады (N 6 қосымша).
42. Келушiлердiң қалауы бойынша қабылдауға алдын ала тiркеу жүргiзiледi.
43. Азаматтарды қабылдау кезек бойынша жүргiзiледi. Оны сақтау үшiн қабылдау бөлмесiнде тiзiм жасалады. Депутаттар, Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оларға теңестiрiлген адамдар, еңбек мүгедектерi, сондай-ақ жоғарғы үкiмет наградаларымен марапатталған адамдар, екi қабат әйелдер, жас балаларымен келгендер кезексiз қабылданады.
44. Азаматтарды қабылдауға олардың келiсiмi бойынша заңгерлер, журналистер мен қоғамдық ұйымдардың өкiлдерi қатыса алады. Қабылдауға тiкелей қатысы жоқ адамдардың қабылдау жүрiп жатқан бөлмеде болуына тыйым салынады.

5. Прием граждан
34. Прием граждан проводится во всех органах, организациях внутренних дел МВД Республики Казахстан. <*>
(Примечание к пункту 34 исключено - Приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 27 июля 2004 года  N 431) .
35. Прием граждан проводится руководителями и другими лицами оперативно-начальствующего состава органов, организаций внутренних дел, правомочными принимать решения по вопросам, отнесенным к их компетенции.
36. В дежурных частях органов, организаций внутренних дел граждане принимаются круглосуточно.
37. Руководители Министерства внутренних дел Республики Казахстан, областных, городских и транспортных УВД и их заместители, командование ГУКВВ, командиры соединений и частей внутренних войск, а также организации проводят личный прием граждан не реже одного раза в месяц по графику.
38. Для приема граждан в органах, организациях внутренних дел отводятся специальные комнаты (приемные), которые оборудуются необходимым инвентарем и обеспечиваются пособиями согласно перечню (приложение 4).
В аппарате МВД Республики Казахстан прием граждан осуществляется в общественной приемной министерства.
В подразделениях министерства, не имеющих приемных, граждане принимаются в рабочее время в служебных кабинетах.
Доступ в приемные должен быть свободным, без оформления пропусков.
39. Участковые инспекторы полиции принимают граждан в служебных помещениях на обслуживаемых участках и в общественных пунктах охраны порядка по графику.
40. Графики приема посетителей вывешиваются в доступных для обозрения местах в помещениях органов, организаций внутренних дел на государственном и русском языке с указанием фамилий лиц руководящего состава, принимающих посетителей и времени приема.
41. Учет граждан, записавшихся на личный прием к руководителям органов, организаций внутренних дел ведется в журнале учета посетителей (приложение N 5) и заполняется карточка учета посетителей (приложение N 6).
42. По желанию посетителей может производиться предварительная запись на прием.
43. Прием граждан проводится в порядке очередности. Для ее соблюдения в приемных ведется список. Депутаты, участники Великой Отечественной войны, приравненные к ним лица, инвалиды труда, а также лица, награжденные высшими правительственными наградами, беременные женщины, посетители с малолетними детьми принимаются вне очереди.
44. На приеме граждан с их согласия могут участвовать юристы, журналисты и представители общественных организаций. Лицам, не имеющим непосредственного отношения к приему, запрещается находиться в помещении, где он проводится.

45. Қабылдаушы адам келушiлер қойған мәселелердi бiлiктi шешу үшiн iшкi iстер органының, ұйымдарының тиiстi бөлiмшелерiнiң қызметкерлерiн оларды қарауға тарта алады немесе олардан қажеттi кеңес ала алады.
46. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға құқығы бар және құқығы жоқ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың өтiнiшi егер де Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен оларды қараудың өзгедей тәртiптерi көзделмеген болса,  Жарлықпен  белгiленген тәртiпте қаралады.
Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қабылдау да белгiленген тәртiппен жүргiзiледi, бұл ретте аудармашы қатысуы мүмкiн.
47. Мас күйiндегi адамдар қабылдауға жiберiлмейдi. Мұндай адамдарды дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстар туралы, сондай-ақ шұғыл шаралар қолдануды талап ететiн басқа оқиғалар туралы деректердi хабарлайтын жағдайларда ғана оларды қабылдауға рұқсат етiледi.
48. Азаматтарды қабылдау iшкi iстер органы, ұйымдары атынан жүргiзiледi. Қабылдауға келушi өзiнiң аты-жөнiн, тұратын жерiн, жұмыс орнын хабарлауды және оның өтiнiшiнiң мәнiн баяндаудан басталады. Егер азамат бұл мәселе бойынша аталған органға бұрын келген болса, әңгiме басталмас бұрын қолда бар материалдар зерттеледi.
Қажет болған жағдайларда келушiден сыпайы түрде жеке басын растайтын құжатын көрсетудi сұрауға болады. Құжаттың жоқтығы қабылдаудан бас тартуға негiз бола алмайды.
49. Азаматтар өтiнiш жасаған мәселелер мүмкiндiгiнше қабылдау барысында шешiледi. Егер өтiнiштi немесе шағымды қабылдау кезiнде шешуге мүмкiндiк болмаса, онда азаматтардың өтiнiшi немесе шағымы жазбаша нысанда қабылданып, олармен жазбаша өтiнiштер ретiнде жұмыс жүргiзiледi.
Қабылдау жүргiзген адам заңдарды және басқа нормативтiк құқықтық актiлердi басшылыққа ала отырып, өз құзыры шеңберiнде, төмендегi шешiмдердiң бiрiн қабылдауға:
1) келушiге қабылданған шешiмнiң атқарылу тәртiбi мен мерзiмiн хабарлай отырып, өтiнiштi қанағаттандыруға;
2) бас тартудың себептерi мен қабылданған шешiмге шағым берудiң тәртiбiн түсiндiре отырып өтiнiштi қанағаттандырудан бас тартуға;
3) келушi адам қойған мәселелер қосымша зерделеудi және тексерудi қажет ететiн болса, жазбаша өтiнiш қабылдауға, егер ол әлде бiр себептермен өзiнiң өтiнiшiн жазбаша түрде дербес баяндап бере алмайтын болса, оған қажеттi көмек көрсетуге құқы бар.
50. Егер келушi адам өтiнiш жасаған мәселенi шешу iшкi iстер органдарының, ұйымдарының құзырына жатпайтын болса, онда қабылдаушы адам оған қай ведомствоға (ұйымға немесе мекемеге) жүгiну керек екенiн түсiндiредi және мүмкiндiгiне қарай оған қажеттi көмек көрсетедi.

45. Лицо, осуществляющее прием, для обеспечения квалифицированного решения поставленных посетителем вопросов может привлекать к их рассмотрению сотрудников соответствующих подразделений органа, организаций внутренних дел или получать у них необходимую консультацию.
46. Обращение иностранных граждан и лиц без гражданства, как имеющих так и не имеющих право на постоянное проживание в Республике Казахстан рассматривается в установленном  Указом  порядке, если международными договорами Республики Казахстан не предусмотрены иные правила их рассмотрения.
Прием иностранцев и лиц без гражданства проводится также в установленном порядке, при этом может присутствовать переводчик.
47. Лица, находящиеся в нетрезвом состоянии, на прием не допускаются. Прием таких лиц разрешается лишь в случаях сообщения ими сведений о подготавливаемых или совершенных преступлениях, а также о других событиях, требующих принятия немедленных мер.
48. Прием граждан проводится от имени органа, организации внутренних дел. Начинается с предложения посетителю сообщить свою фамилию, имя, отчество, место жительства, работы и изложить сущность вопроса, с которым он обращается. Если с этим вопросом гражданин уже обращался в данный орган, перед началом беседы изучаются имеющиеся материалы.
При необходимости допускается в корректной форме попросить посетителя предъявить документ, удостоверяющий личность. Отсутствие документа не может служить основанием для отказа в приеме.
49. Вопросы, с которыми обращаются граждане, по возможности разрешаются в ходе приема. Если заявление или жалоба не могут быть разрешены во время приема, то они излагаются в письменной форме и с ними ведется работа как с письменными обращениями.
Лицо, производящее прием, руководствуясь законодательными и иными нормативными правовыми актами, в пределах своей компетенции вправе принять одно из следующих решений:
1) удовлетворить обращение, сообщив посетителю порядок и срок исполнения принятого решения;
2) отказать в удовлетворении обращения, разъяснив мотивы отказа и порядок обжалования принятого решения;
3) принять письменное заявление, если поставленные посетителем вопросы требуют дополнительного изучения или проверки. Если посетитель по каким-либо причинам не может самостоятельно изложить свое обращение в письменной форме, оказать ему в этом необходимую помощь.
50. Если разрешение вопроса, с которым обратился посетитель, не входит в компетенцию органов, организации внутренних дел, то ведущий прием разъясняет ему, в какое ведомство (организацию или учреждение) следует обратиться, и по возможности оказывает необходимое содействие в этом.

51. Қабылдау кезiнде берiлген хаттар осы Нұсқаулықтың 3 және 4 тарауларында баяндалған талаптарға сәйкес есепке алынады, тiркеледi, қаралады және шешiледi. Олардың шешiлуi бақылауға алынады.
6. Өтiнiштердi, оларды қарау мен азаматтарды қабылдау
тәжiрибесiн талдау және қорыту
52. Азаматтардың жазбаша және ауызша өтiнiштерi, оларда айтылған сын ескертулер азаматтардың заңдармен қорғалатын құқықтары мен мүдделерiн бұзуға итермелейтiн себептердi уақытында анықтау, қоғамдық пiкiрдi зерделеу, iшкi iстер органдарының жұмысын жетiлдiру мақсатында жүйелi түрде талдануы және қорытылуы тиiс. Қайталанған және ұжымдық шағымдарды туғызатын, сондай-ақ азаматтарды Президент Әкiмшiлiгiне, Премьер-Министрдiң Кеңсесiне, Парламент Сенаты мен Мәжiлiсiне, депутаттарға жергiлiктi жерлерде шешуге болатын мәселелер бойынша жүгiнуге мәжбүр ететiн себептердi жоюға ерекше назар аударылуы тиiс.
53. Талдау, қорыту нәтижесi бойынша азаматтардың хаттарымен жұмыс iстеудi және қабылдауды одан әрi жетiлдiру жөнiндегi нақты ұсыныстар айтылған анықтама, шолу немесе ақпараттық хат жазылады.
54. Талдау, қорыту нәтижелерi алқа мәжiлiстерiнде, iшкi iстер органының немесе құрылымдық бөлiмшенiң басшылығы жанындағы жедел кеңесте қаралады, бағынышты органдар мен бөлiмшелерде тексеру жүргiзгенде, құқық тәртiбiн қорғауды жақсарту және құқық бұзушылықпен күрестi күшейту, iшкi iстер органдарының жедел қызметiн жетiлдiру жөнiндегi iс-шараларды әзiрлегенде пайдаланылады.
7. Хаттардың қаралуы мен шешiлуiн және азаматтарды
қабылдаудың ұйымдастырылуын бақылау. Есептiлiк беру
55. Iшкi iстер органының, ұйымдарының басшысы өтiнiштермен жұмыс iстеу және азаматтарды қабылдауға өзi, өзiнiң орынбасарлары, құрылымдық бөлiмшелердiң басшылары мен хатшылық (кеңсе) арқылы бақылау жасайды, тоқсан сайын азаматтардың жазбаша өтiнiштерiн қарау жөнiндегi iстiң жағдайын зерделейдi, бұл ретте Ұлы Отан соғысына қатысушылар мен оған теңестiрiлген адамдардың, зейнеткерлердiң, мүгедектердiң, көп балалы отбасылардың, сондай-ақ әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң өтiнiштерi мен шағымдарына ерекше назар аударады.
56. Iшкi iстер бөлiмшiлерi мен органдарының басшылары заңдармен және осы Нұсқаулықпен белгiленген хаттарды қарау тәртiбiнiң сақталуына тiкелей бақылау жасайды, өтiнiш авторларын қудалауға жол бермейдi, азаматтардың өтiнiштерi мен шағымдарын қарау тәртiбiн бұзған адамдардың iс-әрекетiне принциптi баға бередi.
57. Атқарушылар қолдарында бар бақылау карточкалары мен алмасулар арқылы төменгi iшкi iстер органдарына, ұйымдарына (бөлiмшелерiне) жiберiлген өтiнiштердiң шешiлуiн бақылайды. Нәтижелерi туралы белгiленген мерзiмде тиiстi басшыға баяндайды.

51. Поданные на приеме письма учитываются, регистрируются, рассматриваются и разрешаются в соответствии с требованиями, изложенными в главах 3 и 4 настоящей Инструкции. За их разрешением устанавливается контроль.
6. Анализ и обобщение обращений, практики
их рассмотрения и приема граждан
52. Письменные и устные обращения граждан, содержащиеся в них критические замечания, должны систематически анализироваться и обобщаться в целях своевременного выявления причин, порождающих нарушения охраняемых законом прав и интересов граждан, изучения общественного мнения, совершенствования работы органов, организации внутренних дел. Особое внимание должно быть обращено на устранение причин, вызывающих повторные и коллективные жалобы, а также вынуждающих граждан обращаться в Администрацию Президента, Канцелярию Премьер-Министра, Сенат и Мажилис Парламента, депутатам по вопросам, которые могут и должны разрешаться на местах.
53. По результатам анализа, обобщения составляется справка, обзор или информационное письмо с конкретными предложениями по дальнейшему совершенствованию работы с обращениями и приема граждан.
54. Результаты анализа, обобщения рассматриваются на заседании коллегии, оперативном совещании при руководстве органа, организации внутренних дел или структурного подразделения, используются при проведении проверок в подчиненных органах и подразделениях, разработке мер по улучшению охраны правопорядка и усилению борьбы с правонарушениями, совершенствованию оперативно-служебной деятельности органов, организации внутренних дел.
7. Контроль за рассмотрением, разрешением обращений и
организацией приема граждан
55. Руководитель органа, организаций внутренних дел осуществляет контроль за работой с обращениями и приемом граждан лично, через своих заместителей, руководителей структурных подразделений и секретариат (канцелярию), ежеквартально изучает состояние дел по рассмотрению письменных обращений граждан, обращая при этом особое внимание на заявления и жалобы участников Великой Отечественной войны и приравненных к ним лиц, пенсионеров, инвалидов, многодетных семей, а также военнослужащих и членов их семей.
56. Руководители органов, организаций внутренних дел осуществляют непосредственный контроль за соблюдением установленного законодательством и настоящей Инструкцией порядка рассмотрения обращений, пресекают преследование авторов обращений, дают принципиальную оценку действиям лиц, нарушающих порядок рассмотрения заявлений и жалоб граждан.
57. Исполнители на основе имеющихся у них контрольных карточек и переписки контролируют разрешение писем, направленных в нижестоящие органы, организаций (подразделения) внутренних дел. О результатах докладывают соответствующему руководителю в установленные сроки.

58. Бақылау жасау кезiнде қойылған мәселелердiң қаралу мерзiмiне және толығымен қаралуына; хаттардың объективтi тексерiлуiне; олар бойынша қабылданған шешiмдердiң заңдылығы мен негiздiлiгiне, олардың дер уақытында атқарылуына және өтiнiш иелерiне жауаптар берiлуiне назар аударылады.
59. Ерекше назар аударуды қажет ететiн хаттардың шешiлуiне бақылау қойылады. Осы Нұсқаулықтың 27, 29 тармақтарында көрсетiлген хаттардан басқа, әдетте:
1) қылмыспен күрес және қоғамдық тәртiптi сақтау мәселелерi жөнiндегi;
2) iшкi iстер органдарының, ұйымдарының жұмысындағы кемшiлiктер туралы;
3) iшкi iстер органдары, ұйымдарының қызметкерлерiнiң заңдылықты бұзуы туралы;
4) iшкi iстер органдары, ұйымдарының қызметкерлерiнiң заңдылықты бұзуға жатпайтын терiс iс-әрекеттерi туралы хаттардың шешiлуi бақылауға алынады.
60. Бақылауға алынған өтiнiштi мерзiмiнде шешу мүмкiн болмаған жағдайда, орындаушы бұл туралы бақылау қойған адамға алдынала баяндайды және заңнамада белгiленген шектерде (осы Нұсқаулықтың 28 тармағы) оның мерзiмiн ұзартуды сұрайды. Осы Нұсқаулықтың 27, 29 тармақтарында көрсетiлген хаттарды шешу мерзiмiнiң ұзартылғаны туралы органдар немесе депутаттар, сондай-ақ өтiнiш иелерi уақытында хабардар етiледi.
61. Жоғары тұрған iшкi iстер органдарына, ұйымдарына ұсынылатын, бақылауға алынған өтiнiштердi қараудың нәтижелерi туралы хатта баяндалған жағдайларды (мәлiметтердi) тексеру кезiнде анықталған нақты жәйттар; өтiнiш иесiнiң дәлелдерi қалай расталатыны немесе жоққа шығарылатыны; егер тәртiп бұзушылықтар, кемшiлiктер мен қызмет бабын терiс пайдаланушылық әрекеттерi байқалса, бұзылған құқықтарды және азаматтардың заңмен қорғалатын мүдделерiн қалпына келтiруге және кiнәлi адамдарға; сондай-ақ iшкi iстер органының, ұйымдарының жұмысындағы кемшiлiктердi жоюға қандай шаралар қолданылғаны; өтiнiш иесiне жауаптар қашан берiлгенi туралы көрсетiлуi тиiс.
62. Өтiнiштердi бақылаудан алу туралы шешiмдi iшкi iстер органдарының, ұйымдарының басшылары олар толық шешiлгеннен кейiн ғана қабылдайды.
Азаматтардың өтiнiштерi оларда қойылған мәселелер қаралып, олар бойынша қажеттi шаралар қабылданғанда және өтiнiш берушiлерге жауап қайтарылғанда шешiлген болып есептеледi.
Егер де мәселелердi шешу ұзақ мерзiмге кейiнге қалдырылса, өтiнiш ол түбегейлi орындалғанға дейiн қосымша бақылауға қойылады.
63. Бағынышты органдар мен бөлiмшелердегi өтiнiштермен жұмыс iстеу және азаматтарды қабылдау жөнiндегi жұмыс жағдайы оларды инспекциялық бақылау барысында тексерiлдi.
Бағынышты iшкi iстер органына, ұйымдарына iссапармен жiберiлген әрбiр қызметкер негiзгi тапсырманы орындаумен бiрге өз қызметiнiң желiсi бойынша азаматтардың хаттарымен жұмыс iстеу және оларды қабылдау жағдайымен танысуға, анықталған тәртiп бұзушылықтарды жоюға шаралар қолдануға мiндеттi.

58. При осуществлении контроля обращается внимание на сроки и полноту рассмотрения поставленных вопросов; объективность проверки писем; законность и обоснованность принятых по ним решений; своевременность их исполнения и направления ответов заявителям.
59. Контроль устанавливается за разрешением обращений, которые заслуживают особого внимания. Кроме обращений, указанных в пунктах 27, 29 настоящей Инструкции, как правило, берется на контроль разрешение писем:
1) по вопросам борьбы с преступностью и охраны общественного порядка;
2) о недостатках в работе органов, организаций внутренних дел;
3) о нарушениях законности сотрудниками органов, организаций внутренних дел;
4) о неправильных действиях сотрудников органов, организаций внутренних дел, не относящихся к нарушениям законности.
60. В случае, когда взятое на контроль обращение не может быть разрешено в срок, исполнитель заблаговременно докладывает об этом лицу, установившему контроль и ходатайствует о продлении срока в пределах, установленных законодательством (пункт 28 настоящей Инструкции). О продлении срока разрешения обращений, перечисленных в пунктах 27, 29 настоящей Инструкции, своевременно информируются заявители, а также заинтересованные органы.
61. В сообщениях, представляемых в вышестоящие органы, организаций внутренних дел, о результатах рассмотрения контролируемых обращений должно быть отражено, что конкретно установлено при проверке изложенных в письме обстоятельств (сведений); чем подтверждаются или опровергаются доводы заявителя; если выявлены нарушения, недостатки и злоупотребления, то какие приняты меры к восстановлению нарушенных прав, охраняемых законом интересов граждан и к виновным лицам, а также устранению недостатков в работе органов внутренних дел; когда дан ответ автору письма.
62. Решение о снятии обращений с контроля принимают руководители органов, организаций внутренних дел только после их полного разрешения.
Обращения граждан считаются разрешенными, когда рассмотрены поставленные в них вопросы, по ним приняты необходимые меры и даны ответы заявителям.
Если решение вопросов переносится на длительный срок, то обращение ставится на дополнительный контроль вплоть до окончательного его исполнения.
63. Состояние работы с обращениями и по приему граждан в подчиненных органах и подразделениях проверяются при их инспектировании.
Каждый сотрудник, командируемый в подчиненный орган, организацию внутренних дел, помимо выполнения основного задания, обязан знакомиться с состоянием работы с обращениями и по приему граждан по линии своей службы, принимать меры к устранению выявленных нарушений.