Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 266 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының банктерiнде клиенттердiң банктiк есепшоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы нұсқаулыққа өзгерiстердi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 8 қазан N 382 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 13 қарашада тіркелді. Тіркеу N 1675. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 207 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 31.08.2016 № 207 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына ағымдағы есепшоттар ашу тәртiбiн нақтылау, сондай-ақ Қазақстан Республикасындағы валюталық бақылауды нығайту мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 266 V001199_ қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының банктерiнде клиенттердiң банктiк есепшоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы нұсқаулыққа өзгерiстер бекiтiлсiн және өзгерiстер мен осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткен күннен бастап он төрт күннен кейiн күшiне енгiзiлсiн.
2. Заң департаментi (Шәрiпов С.Б.):
1) осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 266 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының банктерiнде клиенттердiң банктiк есепшоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы нұсқаулыққа өзгерiстердi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 266 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының банктерiнде клиенттердiң банктiк есепшоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы нұсқаулыққа өзгерiстердi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына, екінші деңгейдегі банктерге және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына жіберсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары К.А. Колпаковқа жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының

Об утверждении изменений в Инструкцию о порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 266
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 8 октября 2001 года N 382. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 ноября 2001 г. за N 1675. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 207
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 31.08.2016 № 207 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях уточнения порядка открытия текущих счетов ликвидируемым страховым (перестраховочным) организациям, а также усиления валютного контроля в Республике Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения в V001199_ Инструкцию о порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 266, и ввести их и настоящее постановление в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Юридическому департаменту (Шарипов С.Б.):
1) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления и изменений в Инструкцию о порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 266;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление и изменения в Инструкцию о порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата, территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан, банков второго уровня и страховых (перестраховочных) организаций.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Колпакова К.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены
постановлением Правления
Национального Банка
Республики Казахстан

2001 жылғы 8 қазандағы N 382
қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының
"Қазақстан Республикасының банктерiнде клиенттердiң банктiк
есепшоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы нұсқаулықты бекiту
туралы" 2000 жылғы 2 маусымдағы N 266 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының банктерiнде клиенттердiң банктiк
есепшоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы нұсқаулыққа
өзгерiстер
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының 2000 жылғы 2 маусымдағы N 266 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының банктерiнде клиенттердiң банктiк есепшоттарын ашу, жүргiзу және жабу тәртiбi туралы нұсқаулыққа мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
1. 11-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) таратылатын банктер, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, олардың филиалдары үшiн (бұдан әрi - қаржы ұйымы):
қаржы ұйымы тарату комиссиясының бiрiншi және екiншi қол үлгiлерi не бiрiншi қол үлгiсi және таратылатын қаржы ұйымының мөр таңбасы бар құжат;
таратылатын қаржы ұйымын салық есебiне қою фактiсiн растайтын салық қызметi органы берген құжаттың көшiрмесi;
қаржы ұйымын тарату және тарату комиссиясын тағайындау туралы (сот, уәкiлеттi орган не акционерлердiң жалпы жиналысы) шешiмiнiң көшiрмесi;
сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына банктiк және басқа да операцияларды жүргiзуге лицензияны қайтарып алу туралы уәкiлеттi орган шешiмiнiң көшiрмесi;
банктер, олардың филиалдары үшiн - таратылатын қаржы ұйымының екiншi деңгейдегi банктерде ағымдағы есепшотын ашуға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi рұқсатының көшiрмесi".
2. 43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Банктiк есепшотты осы есепшотқа орындалмаған талаптар болған кезде жабуға, сондай-ақ клиент банкке Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес ұсынатын тауарлардың (жұмыстың, қызметтің) экспортына/импортына сыртқы экономикалық келісім-шарттар бойынша клиентте орындалмаған талаптар және/немесе міндеттемелер болған кезде ағымдағы
есепшотты жабуға тыйым салынады.
Осы тармақтың бірінші азатжолында белгіленген тыйым салу заңды
тұлға-клиенттің таратылуына немесе қайта ұйымдастырылуына байланысты
есепшотты жабу немесе заңды тұлғаның есепшотында ақшаның бір жылдан астам,
ал жеке тұлғада - үш жылдан астам болмау жағдайларына қолданылмайды".
Ұлттық Банк
Төрағасы
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

от 8 октября 2001 г. N 382
Изменения в Инструкцию о порядке открытия,
ведения и закрытия банковских счетов клиентов
в банках Республики Казахстан, утвержденную
постановлением Правления Национального Банка
Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 266
"Об утверждении Инструкции о порядке открытия,
ведения и закрытия банковских счетов клиентов
в банках Республики Казахстан"
Внести в V001199_ Инструкцию о порядке открытия, ведения и закрытия банковских счетов клиентов в банках Республики Казахстан, утвержденную постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 июня 2000 года N 266, следующие изменения:
1. Подпункт 6) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"6) для ликвидируемых банков, страховых (перестраховочных) организаций, их филиалов (далее - финансовая организация):
документ с образцами первой и второй подписи либо первой подписи ликвидационной комиссии финансовой организации и оттиска печати ликвидируемой финансовой организации;
копию документа, выданного органом налоговой службы, подтверждающего факт постановки ликвидируемой финансовой организации на налоговый учет;
копию решения (суда, уполномоченного органа либо общего собрания акционеров) о ликвидации финансовой организации и назначении ликвидационной комиссии;
копию решения уполномоченного органа об отзыве лицензии на проведение банковских и иных операций либо на право осуществления страховой деятельности;
для банков, их филиалов - копию разрешения Национального Банка Республики Казахстан на открытие текущего счета ликвидируемой финансовой организации в банках второго уровня;".
2. Пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Запрещается закрытие банковского счета при наличии неисполненных требований к данному счету, а также закрытие текущего счета при наличии у клиента неисполненных требований и/или обязательств по внешнеэкономическим контрактам на экспорт/импорт товаров (работ, услуг), представляемым
клиентом в банк в соответствии с валютным законодательством Республики
Казахстан.
Запрет, установленный абзацем первым настоящего пункта, не
распространяется на случаи закрытия счета в связи с ликвидацией или
реорганизацией юридического лица - клиента или отсутствия денег на счете
юридического лица более одного года, у физического лица - более трех лет.".
Председатель
Национального Банка
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Склярова И.В.)