Қазақстан Республикасынан шығарылатын тауардың шығу тегiн анықтау жөнiндегi нұcқауды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитет Мемстандарт төрағасының 2001 жылғы 7 қыркүйектегі N 322-а бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 қарашада тіркелді. Тіркеу N 1684. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрінің 2008 жылғы 24 қыркүйектегі N 374 Бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрінің 2008.09.24  N 374 Бұйрығымен.
------------------ Бұйрықтан үзінді --------------------
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 11-1)-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. ...
2. "Қазақстан Республикасынан әкетілетін тауардың шыққан елін айқындау жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау комитетінің 2001 жылғы 7 қыркүйектегі N 322-а бұйрығының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде 2001 жылғы 30 қарашада N 1684 нөмірмен тіркелінген, Қазақстан Республикасының орталық атқару және өзге мемлекеттік органдарының нормативтік құқықтық актілерінің бюллетенінде жарияланған, 2002 жылғы N 4, 535-құжат).
3. Осы бұйрық алғаш рет ресми жарияланған күнінен кейін он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр                                         В. Школьник
2000 жылғы 30 қарашада қабылданған тауарлардың шығу тегiн анықтау ережесi жөнiндегi Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы Үкiметтерiнiң басшылары Кеңесiнiң шешiмiн орындау мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымша берiлген Қазақстан Республикасынан шығарылатын тауардың шығу тегiн анықтау жөнiндегi нұсқауы бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiнiң Стандарттау, метрология және сертификаттау басқармасы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде осы бұйрықтың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Республикалық мемлекеттiк "Қазақстан стандарттау және сертификаттау институты" кәсiпорыны: 1) Қазақстан Республикасынан шығарылатын тауардың шығу тегiн анықтау жөнiндегi нұсқаудың бекiтiлуi жайлы ақпаратты жарияласын; 2) осы бұйрықтың жариялануын және таратылуын қамтамасыз етсiн. 4. Осы бұйрық Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген уақыттан бастап күшiне енедi. Төраға Қазақстан Республикасының Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрі Экономика және сауда министрлігі келісілген Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі 2001 ж. 27 қараша комитетінің 2001 жылғы 7 қыркүйектегі N 322-а бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасынан әкетiлетiн тауарлардың шығарылған елiн анықтау жөнiндегi Нұсқаулық 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасынан әкетiлетiн Тауарлардың шығарылған елiн анықтау жөнiндегi Нұсқаулық (бұдан әрi - Нұсқаулық) тауар шығарылған елдi анықтаудың, тауардың шығу тегi туралы сертификатты куәландырудың тәртiбiн белгiлейдi.
2. Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң тауардың шығу тегi туралы сертификат беруге және куәлендiруге уәкiлеттi Мемлекеттiк органдары (бұдан былай - "уәкiлеттi орган") және Қазақстан Республикасының аумағында тауардың шығу тегiне сараптау жүргiзудi ұйымдастыруға уәкiлеттi және Қазақстан Республикасы аумағынан тауарлардың экспорты мен реэкспортын жүзеге асыратын субъектiлер, оның iшiнде еркiн кеден аймағы және еркiн қоймалар үшiн мiндеттi.

Об утверждении Инструкции по определению страны происхождения товара, вывозимого из Республики Казахстан
Приказ Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан от 7 сентября 2001 года N 322-а. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2001 года N 1684. Утратил силу приказом Министра индустрии и торговли Республики Казахстан от 24 сентября 2008 года № 374
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и торговли РК от 24.09.2008 № 374 (порядок введения в действие см. п. 3 ).
Во исполнение Решения Совета Глав правительств Содружества Независимых Государств о Правилах определения страны происхождения товаров, принятого 30 ноября 2000 года, приказываю:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по определению страны происхождения товара, вывозимого из Республики Казахстан.
2. Управлению стандартизации, метрологии и сертификации Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан обеспечить государственную регистрацию приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Республиканскому государственному предприятию "Казахстанский институт стандартизации и сертификации":
1) опубликовать информацию об утверждении Инструкции по определению страны происхождения товара, вывозимого из Республики Казахстан;
2) обеспечить издание и распространение настоящего приказа.
4. Настоящий приказ вступает в силу с момента государственной регистрации в Министерстве юстиции.
Председатель
Согласована                                      Утверждена
Министром государственных                       приказом Комитета по
доходов Республики Казахстан                  стандартизации, метрологии и
сертификации Министерства
экономики и торговли
Республики Казахстан
от 7 сентября 2001 г. N 322-а
Инструкция
по определению страны происхождения товара,
вывозимого из Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Инструкция по определению страны происхождения товара, вывозимого из Республики Казахстан (далее - Инструкция) устанавливает порядок определения страны происхождения товара, оформления и удостоверения сертификатов о происхождении товара.
2. Инструкция обязательна для государственного органа, уполномоченного Правительством Республики Казахстан выдавать и удостоверять сертификаты о происхождении товара (далее - "уполномоченный государственный орган"), организаций, уполномоченных на проведение экспертизы происхождения товара и хозяйствующих субъектов, осуществляющих экспорт и реэкспорт товаров с территории Республики Казахстан, в том числе с территорий свободных таможенных зон и со свободных складов.

3. Осы Нұсқаулықта мынадай терминдер мен олардың анықтамалары қолданылды:
1) Тауар - шекара кеденiнен өткiзiлетiн кез-келген жылжымалы мүлiк, оның iшiнде жылу, электр, энергияның басқа түрлерi және (халықаралық тауарлар мен жолаушыларды тасымалдауға арналған көлiк құралдарынан басқа) көлiк құралдары;
2) Тауар шыққан ел - тауар толық қайта өндiрiлген немесе жеткiлiктi өңдеуден/қайта өңдеуден өткен - мемлекет;
3) "жеткiлiктi өңдеу/қайта өңдеу" критериi - осы критериге сәйкес тауар өндiрiсi кезiнде екi не одан да көп ел қатысатын және тауарға жеткiлiктi өзiндiк сипаттама беру үшiн соңғы қайта өңдеуден/елеулi қайта өңдеуден өткен елден шыққан болып саналатын критерий;
"Жеткiлiктi өңдеу/қайта өңдеу" критериiн қолдану тауарды дәйектi қайта өңдеу кезiнде тауардың шығу тегiне сәйкес шыққан жердiң кумулятивтiк принципiн қолдануға болатын мемлекеттерде - Келiсiмге қатысушы мемлекеттерде тауардың ақырғы дайындалған елi бойынша анықталады;
4) Тауардың шығу тегi туралы сертификат - белгiленген тәртiппен берiлген, тауардың шыққан елiн бiрмәндi куәландыратын, уәкiлеттi мемлекеттiк орган берген құжат;
5) Кедендiк бақылау - Қазақстан Республикасындағы халықаралық келiсiм-шарттардың сақталуын және кеден iстерi бойынша Қазақстан Республикасының заңнамаларын қадағалауды қамтамасыз ету мақсатындағы Қазақстан Республикасының кеден органдарымен жүзеге асырылатын шаралардың жиынтығы, Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелгендердiң орындалуын бақылау;
6) Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының сыртқы экономикалық қызметтерiнiң тауарлық номенклатурасы (бұдан әрi - ТМД СЭҚ ТН) өңдеу дәрежесi бойынша (шикiзат, шалаөнiмдер, дайын өнiмдер) және шығу тегiн тану бойынша топқа және бөлiмдерге бiрiктiрiлген тауарлардың жүйелi тiзбесi. ТМД СЭҚ ТН Еуропалық Қоғамдастықтың (ЕЭҚ БН) құрамдастырылған номенклатурасын Үйлестiру жүйесiнiң негiзiнде Қазақстан Республикасында қолданылатын сыртқы экономикалық қызметтiң Тауарлық номенклатурасы (СЭҚ ТН);
7) өтiнiш берушi - тауардың шыққан жерi туралы сертификатты алуға мүдделi, заңды немесе жеке тұлға;
8) пұрсаттылық - барлық немесе кейбiр жеке елдердiң тауарларына белгiленген мемлекеттiк жеңiлдiктегi кедендiк баж, ал ол жеңiлдiктер басқа елдердің тауарларына таралмайды;
9) экспорт - отандық не болмаса шетелден бұрын әкелiнгендердi елден әкету және оларды сыртқы рынокта сату үшiн қайта өңдеуді қажет ететін тауарларды елден әкету;

3. В настоящей Инструкции использованы следующие термины и их определения:
1) товар - любое движимое имущество, в том числе тепловая, электрическая, иные виды энергии и транспортные средства (за исключением транспортных средств, используемых для международных перевозок пассажиров и товаров), перемещаемые через таможенную границу;
2) страна происхождения товара - государство, в котором товар был полностью произведен или подвергнут достаточной обработке/переработке;
3) критерий "достаточной обработки/переработки" - критерий, в соответствии с которым товар, в производстве которого участвуют две и более стран, считается происходящим из страны, в которой он был подвергнут последней существенной обработке/переработке, достаточной для придания товару характерных свойств.
Для оценки критерия "достаточной обработки/переработки" может применяться кумулятивный принцип происхождения, в соответствии с которым происхождение товара в результате последовательной обработки/переработки в государствах-участниках Соглашения определяется по стране изготовления конечного товара;
4) сертификат о происхождении товара - документ, однозначно свидетельствующий о стране происхождения товара, удостоверенный и выданный в установленном порядке, уполномоченным государственным органом;
5) таможенный контроль - совокупность мер, предпринимаемых таможенными органами Республики Казахстан в целях обеспечения соблюдения законодательства Республики Казахстан по таможенному делу и международных договоров Республики Казахстан, контроль за исполнением которых возложен на таможенные органы Республики Казахстан;
6) товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств (далее - ТН ВЭД СНГ) - систематизированный перечень товаров, объединенных в разделы и группы по признаку происхождения (промышленные, растительные, минеральные и т.п.) и по степени обработки (сырье, полуфабрикаты, готовые изделия). ТН ВЭД СНГ разработана на базе гармонизированной системы описания и кодирования товаров и комбинированной номенклатуры Европейского Экономического Сообщества (КН ЕЭС), является основой системы мер государственного регулирования внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан;
7) заявитель - юридическое или физическое лицо, заинтересованное в получении сертификата о происхождении товара;
8) преференции - особые (предпочтительные) льготы, предоставляемые одним государством другому на началах взаимности, либо в одностороннем порядке без распространения на третьи страны;
9) экспорт - вывоз из страны отечественных либо ранее ввезенных из-за границы и подвергшихся переработке товаров для их реализации на внешнем рынке;

10) тауар реэкспорты - шетелден әкелiнген тауарларды, оларды өңдеусiз елден шығару;
11) ретроспективтi берiлген - кейiннен берiлген;
12) "адвалорлық үлес" - пайдаланылған материалдар құнының пайыздық үлесi немесе жеткiзiлетiн тауардың франко-зауыт бағасына қосылған құнының бекiтiлген шегi;
13) франко-зауыт бағасы - бұл өнiмдi экспортқа шығару кезiнде төленетiн кез-келген iшкi салықтарды қоспай отырып тауарды шығарған кезде пайдаланылған барлық тауардың құнын қосатын баға;
14) коносамент - теңiз тасымалының шарты бар және оны ұстаушыға жүктi иемденуге құқық беретiн жөнелтпе құжат. Жүктi тасымалдауға қабылдағаннан кейiн, тасымалдаушы жөнелтушiге бередi, ол жүктің қабылданғанын дәлелдейдi және шарттың бекiтiлген фактiсiн куәландырады.
2. Тауардың шығу тегi туралы сертификат
4. Тауар шыққан ел, арнаулы бланкте ресiмделген, қорғау дәрежесi бар және белгiленген тәртiп бойынша бекiтiлген, тауардың шығарылған жерi туралы сертификатпен куәландырылады.
5. Тауардың шығу тегi туралы сертификаттарды мемлекеттiк уәкiлеттi орган толтырады және осы Нұсқаулықтың 4-бабына сәйкес ресiмделедi.
6. Тауардың шығу тегi туралы сертификат импорттаушы елдiң кеден органдарына мына жағдайларда ұсынылады, егер оның бұл ұлттық заңнамалармен және оның халықаралық мiндеттерiмен қарастырылса.
7. Тауардың шығу тегi туралы сертификат сол жүктi жiберушi мен жүктi алушының бiр немесе бiрнеше көлiктiк құрал-жабдықтармен iске асырып жеткiзетiн тауарлардың әрқайсысына жекелеп ресiмделедi.
8. Тауардың шығу тегi туралы сертификаттарды дайындау мына нысандар бойынша жүзеге асырылады:
1) СТ-1 сертификат нысаны Қазақстан Республикасынан Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы (бұдан әрi - ТМД) елдерiне шығарылатын тауарларға;
2) "А" сертификат нысаны Еуропа Қоғамдастығы елдерiне және оларға қосылатын: Австралия, Австрия, Бельгия, Ұлыбритания, Германия, Голландия, Греция, Дания, Испания, Италия, Ирландия, Канада, Люксембург, Жаңа Зеландия, Норвегия, Португалия, АҚШ, Финляндия, Франция, Швейцария, Швеция елдерiне арналған тауарларға;
3) "Түпнұсқа" сертификатының нысаны ТМД және Еуропалық Қоғамдастық құрамына кiрмейтiн елдерден әкелiнетiн тауарларға арналған.
9. Тауардың шығу тегi туралы сертификаттардың нысаны: СТ-1, "А", "Түпнұсқа" және олардың көшiрмелерi қағаздың сапасы және көлемi бойынша белгiленген мына талаптарға жауап беруi керек:
1) сертификат бланкiсiнiң көлемi 210х297 мм. болуы керек, сонымен қатар, көбiрек жағына 5 мм ауытқуына немесе аз жаққа 8 мм ауытқуына болады. Пайдаланылатын қағазда механикалық целлюлоза болмауы керек, 1 м2 салмағы 25 г/м кем болмайтын жазатын жапсырылған ақ қағаз болуы керек;

10) реэкспорт - вывоз из страны товаров, ввезенных из-за границы, без их переработки;
11) выдано ретроспективно - выдано впоследствии;
12) "адвалорная доля" - процентная доля стоимости использованных материалов или добавленная стоимость, достигающая фиксированного предела в цене франко-завод поставляемого товара;
13) цена франко-завод - цена, включающая стоимость всех материалов, использованных при производстве товара, за исключением любых внутренних налогов, которые выплачиваются при его экспорте;
14) коносамент - товаросопроводительный документ, содержащий условия морской перевозки и предоставляющий его держателю право распоряжения грузом. Выдается перевозчиком отправителю после приема груза к перевозке, служит доказательством приема груза и удостоверяет факт заключения договора.
2. Сертификат о происхождении товара
4. Страна происхождения товара удостоверяется сертификатом о происхождении товара, оформленным на специальном бланке, имеющем степени защиты, и утвержденным в установленном порядке.
5. Сертификаты о происхождении товара заполняются уполномоченным государственным органом и оформляются в соответствии с главой 4 данной Инструкции.
6. Сертификаты о происхождении товара предъявляются таможенным органам страны-импортера в тех случаях, когда это предусмотрено ее национальным законодательством и ее международными обязательствами.
7. Сертификат о происхождении товара оформляется, как правило, на каждую отдельную поставку товара, которая осуществляется одним или несколькими транспортными средствами одному и тому же грузополучателю от одного и того же грузоотправителя.
8. Оформление сертификатов о происхождении товара осуществляется по следующим формам:
1) сертификат формы СТ-1 на товары, вывозимые из Республики Казахстан в страны Содружества Независимых Государств (далее - СНГ);
2) сертификат формы "А" на товары, экспортируемые в страны Европейского Сообщества и страны, присоединившиеся к ним: Австралия, Австрия, Бельгия, Великобритания, Германия, Голландия, Греция, Дания, Испания, Италия, Ирландия, Канада, Люксембург, Новая Зеландия, Норвегия, Португалия, США, Финляндия, Франция, Швейцария, Швеция;
3) сертификат формы "Оригинал" на английском и (или) на русском языке (определяет заявитель) на товары, вывозимые в страны не входящие в состав СНГ и Европейского Сообщества.
9. Сертификаты о происхождении товара формы: СТ-1, "А" и "Оригинал" и их копии должны отвечать определенным требованиям по качеству и размеру бумаги:
1) бланк сертификата должен иметь размер 210х297 мм, при этом по длине может допускаться отклонение в большую сторону на 5 мм или в меньшую сторону на 8 мм. Используемая бумага должна быть белой проклеенной писчей бумагой, не содержащей механической целлюлозы, масса 1 м2 бумаги должна быть не менее 25 г.;

2) сертификат бланкiсi басылған, түстi гильотировкалы: "А" нысаны - жасыл, СТ-1 нысаны және "Түпнұсқа" - көгілдiр, тауардың шығу тегi сертификатының көшiрмесi "Түпнұсқа" нысаны - кез-келген химиялық немесе механикалық тәсiлмен жасанды көшiрме екендiгiн анықтауға мүмкiндiк беретiн жасыл болуы керек.
10. Тауар шығарылған елдi анықтау жөнiндегi сараптау жұмыстарына байланысты жұмыстар келiсiм-шарт негiзiнде, осы Нұсқаулықтың 22-тармағында көрсетiлген тiзбеге және құжаттардың пакетiн ұсынған өтiнiм берушiнiң өтiнiмi негiздемесiнде жүргiзiледi.
3. Тауар шығарылған елдi анықтаудың рәсiмi
11. Тауар шығарылған елдi анықтау үшiн мынадай белгiлер болуы керек: тауар толық қазақстаннан шыққан, "жеткiлiктi өңделген/қайта өңделген" критерий есебi бойынша қазақстаннан шыққан немесе қазақстаннан шықпаған тауар.
12. Мына тауарлар толық Қазақстан Республикасынан шыққан деп саналады:
1) Қазақстан Республикасы аумағында немесе оның су аумақтарынан, оның құрлықтық қайраңдарынан және теңiз қойнауларынан алынған пайдалы қазбалар;
2) оның аумағында өсiрiлген және жиналған өсiмдiк өнiмдерi;
3) Қазақстан Республикасында туылған және өсiрiлген тiрi жануарлар;
4) Қазақстан Республикасында өсiрiлген жануарлардан алынған өнiмдер;
5) Қазақстан Республикасында аңшылық, балық аулау, теңiз кәсiпшiлiгi арқылы алынған өнiмдер;
6) Қазақстан Республикасының кемелерiмен немесе оның жалға алынған кемелерiмен (кiреге алынған) Дүниежүзiлiк мұхиттан алынған теңiз кәсiпшiлiгiнiң өнiмдерi;
7) Қазақстан Республикасында жүзеге асырылатын өндiрiстiк және басқа операциялардың нәтижесi болып табылатын қайталама шикiзат пен қалдықтар, сондай-ақ бұрын қолданған өнiмдер, осы елде жиналған және тек қана шикiзат қалпында ұқсатуға жарамдылар;
8) Қазақстан Республикасының немесе жалға алынған космостық кемелерiмен ашық космоста алынған жоғары технологиялық өнiмдер;
9) тек қана 12-тармақтың 1)-8) тармақшаларында ескертiлген өнiмдер, Қазақстан Республикасында шығарылған тауарлар.
13. Тауар шығарылған кезде екi не одан көп ел қатысса, тауардың шығарылған жерi "өңделген/жеткiлiктi қайта өңделген" критериiне сәйкес анықталады.
"Өңделген/жеткiлiктi қайта өңделгеннiң" критерилерi былай болуы мүмкiн:
1) өңдеудiң/қайта өңдеудiң нәтижесiнде болған ең болмағанда алдыңғы 4 белгiнiң бiреуiнiң деңгейiнде СЭҚ ТН жөнiндегi тауарлық айқындаманың өзгеруi; 2) өндiрiстiк және технологиялық операциялардың қажеттi шарттарын орындау арқылы тауарды осындай операциялары болған елден шыққан деп санауға жеткiлiктi болуы; 3) пайдаланылатын материалдардың құны немесе қосылған құнның соңғы өнiм бағасының бекiтiлген пайыздық үлесiне жеткен кездегi "адвалорлық үлесiнiң" ережесi. Тауарды өндiру кезiндегi адвалорлық үлестiң есебi мына формула бойынша жүргiзiледi: С шетел мат. Адв.үлестiң д. = -------------- х 100%, (1) С дайын өнiмдер онда Д адв.үлес - өндiрiлетiн тауардың адволарлық үлесi, %; С шетел мат. - шетелден шыққан шикiзаттар мен материалдардың құны; С дайын өнiмдер - франко-зауыт бағасы бойынша дайын өнiмдердiң құны.

2) бланк сертификата должен иметь отпечатанную цветовую гильотировку: форма "А" - зеленую; формы СТ-1 и "Оригинал" - голубую, копия сертификата о происхождении товара формы "Оригинал" - зеленую, позволяющую установить визуально любую подделку механическими или химическими способами. Копия сертификата о происхождении товара формы СТ-1 выполняется на незащищенных бланках.
10. Работы, связанные с экспертизой по определению страны происхождения товара проводятся на договорной основе, на основании заявки и представленного заявителем пакета документов, согласно перечня, указанного в пункте 22 настоящей Инструкции.
3. Процедура определения страны происхождения товара
11. Для определения страны происхождения товара должно быть установлено: товар полностью казахстанского происхождения, казахстанского происхождения с учетом критерия "достаточной обработки/переработки" или неказахстанского происхождения.
12. Считаются полностью произведенными в Республике Казахстан следующие товары:
1) полезные ископаемые, добытые на территории Республики Казахстан или в его территориальных водах, на его континентальном шельфе и в морских недрах;
2) растительная продукция, выращенная и собранная на ее территории;
3) живые животные, родившиеся и выращенные в Республике Казахстан;
4) продукция, произведенная в Республике Казахстан от выращенных в ней животных;
5) произведенная в Республике Казахстан продукция охотничьего, рыболовного и морского промысла;
6) продукция морского промысла, добытая или произведенная в Мировом океане судами Республики Казахстан либо судами, арендованными (зафрахтованными) ею;
7) вторичное сырье и отходы, являющиеся результатом производственных или иных операций, осуществляемых на территории Республики Казахстан, а также бывшие в употреблении изделия, собранные в данной стране и пригодные только для переработки в сырье;
8) продукция высоких технологий, полученная в открытом космосе на космических судах, принадлежащих Республике Казахстан либо арендуемых ею;
9) товары, произведенные в Республике Казахстан исключительно из продукции, упомянутой в подпунктах 1)-8) пункта 12.
13. Когда в производстве товара участвуют две и более стран, происхождение товара определяется в соответствии с критерием "достаточной обработки/переработки".
Критерий "достаточной обработки/переработки" может выражаться:
1) изменением товарной позиции по ТН ВЭД на уровне хотя бы одного из первых 4-х знаков, произошедшим в результате обработки/переработки;
2) выполнением необходимых условий, производственных и технологических операций, достаточных для того, чтобы товар считался происходящим из той страны, где эти операции имели место;
3) правилом "адвалорной доли", когда стоимость используемых материалов или добавленная стоимость достигает фиксированной процентной доли в цене конечной продукции.
Расчет адвалорной доли в производстве товара производится по следующей формуле:
С ин.мат
Д.ад.доли.= ----------------  х  100%,  (1)
С гот.пр.
где, Д.ад.доли - адволорная доля в производстве товара, %;
С ин.мат. - стоимость сырья и материалов иностранного
происхождения;
С гот.пр. - стоимость готовой продукции по цене франко-завод;

14. Жеткiлiктi өңдеудi/қайта өңдеудің негiзгi критериi СЭҚ ТН бойынша тауарлық айқындаманың ең болмағанда алдыңғы 4 белгiсiнiң бiреуiнiң деңгейiнде өзгеруi болып табылады; ол өндiрiстiк және технологиялық операциялар шартының тiзбесiне кiргiзiлген және осындай операциялары болған елден шыққан деп саналатын тауарлардан басқа барлық тауарларға қолданылады.
Осы тiзбеге, берiлген шарттардың бiреуi ретiнде адвалорлық үлестің ережесi қалай өздiгiнен енгiзiлсе, тауардың жеткiлiктi өңделген/қайта өңделген басқа критерилерiнің тiркесiмен де солай енгiзiлуi мүмкiн.
Өндiрiстiк және технологиялық операциялар шартының тiзбесi тауарлар шығарылған елдi анықтаудың Ережелерi туралы 2000 жылдың 30 қарашасындағы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы Үкiметi басшылары Кеңесiнiң Шешiмiмен бекiтiлген "Тауарлар шығарылған елдi анықтаудың Ережелерiнде" және N 12/97 толықтырулармен Еуропалық Экономикалық Қоғамдастықтың N 2454/93 Нұсқаулығында келтiрiлген.
15. Сонымен "өңдеу/жеткiлiктi қайта өңдеу" критериiне мыналар жауап бермейтiн болып саналады:
1) өнiмдердi сақтаған және тасыған кезде олардың жақсы күйде сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi операциялар (желдету, шашпау, кептiру, суыту, тұз ерітiндiсiне, күкiрттi натрийге немесе басқа су ерітiндiлерiне салу, бұзылған бөлiктерiн алып тастау және осындай операциялар);
2) кiрден тазарту, елеу немесе iрiктеу, сыныптандыру немесе iрiктеп алу сияқты жай операциялар (бұйымдар жиынтығын, жууды, бояуды, қиюды қоса);
3) бумаларды өзгерту және партияларды бөлектеу және үлкейту, шыныларға, флягтарға, қаптарға, қораптарға немесе жәшiктерге салу карточкаларға, тақтаға немесе басқа заттарға бекiтудiң және басқа бума операцияларының түрлерi;
4) заттаңбаларды (этикеткаларды), затбелгiлердi (ярлыктарды) және тауарларға немесе бумаларға арналған осындай айырмалық белгілердi жапсыру;
5) өнiмдердің бiр немесе бiрнеше түрлерiн жай араластыру;
6) дайын өнiм алу үшiн бөлiктердi жай жинау;
7) өнiмнiң бастапқы құрамынан елеулi айырмашылығы бар алынған өнiмдерге сипаттама бермей-ақ тауарларды (компоненттерiн) араластыру;
8) мал сою;
9) жоғарыда көрсетiлген екi немесе бiрнеше операцияларды үйлестiру.
16. "Өңделу/жеткiлiктi қайта өңделу" критериi адволарлық үлес арқылы көрсетiлген жағдайда, құн көрсеткiшi былай есептеледi:
1) импортқа шығарылатын материалдар үшiн - Қазақстан Республикасының кедендiк заңнамасына сәйкес белгiленген кедендiк құнынан немесе егер олардың шыққан жерi белгiсiз болған жағдайда Қазақстан Республикасында белгiленген баға бойынша алғаш сатуға;

14. Основным критерием достаточной обработки/переработки является изменение товарной позиции по ТН ВЭД на уровне хотя бы одного из первых 4-х знаков; он применяется в отношении всех товаров, за исключением товаров, включенных в перечень условий производственных и технологических операций, при выполнении которых товар считается происходящим из той страны, в которой они имели место.
В данный перечень в качестве одного из условий может быть включено правило адвалорной доли как самостоятельно, так и в сочетании с другими критериями достаточной обработки/переработки товара.
Перечень условий производственных и технологических операций приведен в "Правилах определения страны происхождения товаров", утвержденных Решением Совета глав правительств Содружества Независимых Государств о Правилах определения страны происхождения товаров от 30 ноября 2000 года и в Инструкции Европейского Экономического сообщества N 2454/93 с дополнением N 12/97.
15. При этом считаются не отвечающими критерию "достаточной обработки/переработки":
1) операции по обеспечению сохранности продуктов в хорошем состоянии во время хранения и транспортировки (проветривание, рассыпание, сушка, охлаждение, помещение в солевой раствор, сернистый ангидрид или другие водные растворы, удаление поврежденных частей и аналогичные операции);
2) простые операции, заключающиеся в удалении грязи, просеивании или грохочении, сортировке, классифицировании или подборе (включая составление наборов изделий, мытье, окраска, разрезка);
3) изменение упаковки, укрупнение и разукрупнение партий, помещение в бутылки, фляги, мешки, коробки или ящики, фиксация на карточках, щитах или других предметах и любые другие простые упаковочные операции;
4) прикрепление этикеток, ярлыков и других аналогичных отличительных знаков на товары или их упаковку;
5) простое перемешивание продукции одного или нескольких видов;
6) простая сборка частей для получения готового изделия;
7) смешивание товаров (компонентов) без придания полученной продукции характеристик, существенно отличающих ее от исходных составляющих;
8) убой скота;
9) сочетание двух или нескольких операций, указанных выше.
16. В случае, когда критерий "достаточной обработки/переработки" выражен через адвалорную долю, стоимостные показатели рассчитываются:
1) для импортируемых материалов - от таможенной стоимости, определенной согласно таможенному законодательству Республики Казахстан или, в случае если их происхождение не известно, по установленной цене первой продажи в Республике Казахстан;

2) дайын тауар үшiн - франко-зауыт бағасы бойынша.
17. Өндiрiстiк немесе транспорттық жағдайларға байланысты, мекен-жайы дұрыс болмағанда, бiрнеше партиямен жеткiзiлiп берiлетiн бөлшектенген немесе жиналмаған заттарды жеке партиямен жөнелтуі мүмкiн болмағанда, ол импортшының тiлегi бойынша, шығарылған жердi анықтау тұрғысынан бiртұтас зат болып қаралуы керек.
Осы ережелердi қолдану шарттары:
1) бөлшектенген немесе жиналмаған тауарды бiрнеше партияға бөлу туралы, оларды бөлудің себебiн көрсете отырып, әр партияның толық айрықшылығын ТН СЭҚ байланыстыра отырып, әр партияға кiретiн тауарлар шыққан елдi және оның құны туралы алдын-ала әкелiм кеденiн хабардар етуi;
2) бiр елден шыққан барлық партияны бiр экспортшының жеткiзiп беруi;
3) барлық партияны бiр кеден арқылы енгiзуi;
4) бiрiншi жөнелткен күннен кейiнгi 6 ай iшiндегi мерзiмде тауардың барлық партиясын жеткiзіп беруi болып табылады.
18. Тауар шыққан елдi анықтаған кезде осы тауарларды шығару үшiн пайдаланылатын жылу және электр энергиясы, машиналар, құрал-жабдықтар және саймандар есепке алынбайды.
Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан жұмыс iстеп тұрған электр станцияларымен экспортталатын электр энергиясы толығымен қазақстаннан шығарылған деп есептеледi.
Машиналарда, жабдықтарда, аппараттарда немесе көлiк құралдарында қолдануға арналған бейiмделу, керек-жарақтар, қосалқы бөлiктер және құрал-саймандар, машиналар, жабдықтар, аппараттар мен осы бейiмделу, керек-жарақтар, қосалқы бөлiктер және құралдар жоғарыда аталған машиналармен, жабдықтармен, аппараттармен немесе көлiк құралдарымен бiр жинақталымда осы құрылғы санында жеткiзiлетiн болса онда олар көлiк құралдары жасалынған елден шыққан деп саналады.
Кедендiк аумаққа енгiзiлетiн тауардың бумасы тауардан бөлек мағлұмдамадан өтуге тиiстi болатын жағдайлардан басқа жағдайларда сол тауар шыққан елден болып саналады.
19. Егер тауар осы нұсқауда белгiленген шығу тегi критерийлерiне сәйкес келсе, онда экспортқа шығарған елде шыққан болып саналады, сондай-ақ Қазақстан Республикасында белгiленген тәртiппен тiркелген жеке тұлғалардан, фирмалардан, кәсiпорындардан тiкелей сатып алынады және тура жөнелту жолымен импортқа шығарылады.
Тiкелей жөнелту талаптарына экономикалық немесе техникалық, транспорттық, географиялық себептердiң әсер етуi салдарынан бiр немесе бiрнеше елдің аумағы арқылы тасымалданатын тауарлар, сондай-ақ осы елдердің аумағына уақытша әкелу немесе жинақтау шарты бойынша осы уақыттың iшiнде транзит елiнiң кеден бақылауында болатын барлық тауарлар, сондай-ақ экспортқа шығарушы елден немесе елдер қоғамдастығынан басқа елдiң аумағы бойынша тоқтаусыз құбыр арқылы тасымалданатын өнiмдер жауап бередi.
Одан басқа, тiкелей жөнелту ережесiне, импортшының көрмелерде немесе жәрмеңкелерде сатып алынған, тек көрмелерге қою мақсатынан басқа жағдайларда пайдаланылмаған және кеден бақылауында болған тауарлар жауап бередi.

2) для готовых товаров - по цене франко-завод.
17. Предметы в разобранном или несобранном виде, поставляемые несколькими партиями, когда по производственным или транспортным условиям, по ошибке или в силу неправильной адресации невозможна их отгрузка отдельной партией, должны рассматриваться, по желанию импортера, как единый товар с точки зрения определения происхождения.
Условиями применения этого правила являются:
1) предварительное уведомление таможенного органа страны ввоза о разбивке разобранного или несобранного товара на несколько партий с указанием причин такой разбивки, подробной спецификации каждой партии с указанием кодов товаров в соответствии с ТН ВЭД, стоимости и страны происхождения товаров, входящих в каждую партию;
2) поставка всех партий из одной страны, одним экспортером;
3) ввоз всех партий через одну и ту же таможню;
4) поставка всех партий в срок, не превышающий 6 месяцев с даты первой отгрузки.
18. При определении страны происхождения товара происхождение используемых для его производства тепловой и электрической энергии, машин, оборудования и инструментов не учитывается.
Электрическая энергия, экспортируемая с действующих электростанций расположенных на территории Республики Казахстан, считается полностью казахстанского происхождения.
Приспособления, принадлежности, запасные части и инструменты, предназначенные для использования с машинами, оборудованием, аппаратами или транспортными средствами, считаются происходящими из той же страны, что и машины, оборудование, аппараты или транспортные средства, если данные приспособления, принадлежности, запасные части и инструменты ввозятся и продаются в комплекте с вышеуказанными машинами, оборудованием, аппаратами или транспортными средствами и в количестве, обычно поставляемом с данными устройствами.
Упаковка, в которой товар ввозится на таможенную территорию, считается происходящей из той же страны, что и сам товар, за исключением случаев, когда упаковка подлежит декларированию отдельно от товара. В этом случае страна происхождения упаковки определяется отдельно.
19. Товар считается происходящим из страны экспорта в случае, если товар соответствует установленным настоящей инструкцией критериям происхождения, а также приобретается непосредственно у предприятия, фирмы, физического лица, зарегистрированных в установленном порядке в Республике Казахстан, и импортируется путем прямой отгрузки.
Требованию прямой отгрузки отвечают также товары, транспортируемые через территорию одной или нескольких стран вследствие географических, транспортных, технических или экономических причин, а также при временном их ввозе или складировании на территории этих стран с условием, что товары все время находятся под таможенным контролем стран транзита, а также товары, транспортируемые по трубопроводу без остановки по территории другой страны, помимо экспортирующей страны или сообщества стран.
Кроме того, правилам прямой отгрузки отвечают товары, закупленные импортером на выставках или ярмарках, при условии, что эти товары не использовались для других, кроме выставочных целей и оставались там под таможенным контролем.

20. Тауардың шығу тегiн сараптау өтiнiм тiркелген сәттен бастап 4 жұмыс күн iшiнде сараптауды жүргiзуге уәкiлеттi ұйым арқылы жүзеге асырылады.
21. Тауардың шығу тегiн сараптауға кiретiндер:
1) 22-тармаққа сәйкес ұсынылған сараптау құжаттары;
2) қажет болған жағдайда тауардың тұрған жерiне шығу арқылы тауарлардың сыртқы белгiлерi бойынша сәйкестендiру (атауы, типi, таңбалауы, бумасы, класы, сапасы, дайындаушы-кәсiпорны);
3) жеткiлiктi қайта өңдеу критериiн белгiлеу және тауардың қосылған құнын анықтау мақсатында тауарды шығару кезiндегi технологиялық процессiн сараптау;
4) егер тауарды басқа жолмен сәйкестендiру мүмкiн болмаса, онда зертханалық сынау және зерттеу.
Сараптаудың қорытындысы тауардың шығу тегi туралы сертификатты дайындауға арналған Сараптау актiсiмен нысандалады (1-қосымша).
22. Сараптауды жүргiзу үшiн өтiнiммен қоса (2-қосымша) тауардың шығу тегiн растайтын құжаттар ұсынылады. Қажеттi құжаттардың ең аз тiзбелерiн сарапшы төменде берiлген құжаттардың iшiнен анықтайды:
1) өтiнiш берушiнің заңдық мәртебесiн қуаттайтын құжат (кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын жеке тұлға бiлiмi жоқ заңды тұлға-төлқұжат, жеке куәлiк, патент);
2) экспорт шартының түпнұсқасы және көшiрмесi;
3) шот-фактураның түпнұсқасы және көшiрмесi немесе тауарға арналған инвойс;
4) тауардың шығу тегiн растайтын құжаттардың түпнұсқасы және көшiрмесi (тауар шығарушымен немесе тауар сатып алуға шарт, жөнелтпе құжат, шот-фактурасы, қажет болған жағдайда тауарды тасымалдау туралы құжат);
5) қызмет ету түрлерiне арналған лицензияның түпнұсқасы және көшiрмесi;
6) "қайта өңдеу/жеткiлiктi қайта өңдеу" критериiн анықтауға арналған құжаттар: (экспортталатын тауарларды өндiруде қолданылатын шикiзат пен компоненттерiнің құны, шикiзат жеткiзуге арналған шарт, шоттар, төлем тапсырмалары, транспорт және басқа жүк құжаттары; тауар сәйкестендiрiлiп шығарылған нормативтiк және технологиялық құжаттар; шетел компонентінің немесе қолданылатын шикiзаттың құны есебiндегi тауардың өзiндiк құнын есептеу, шығынның калькуляциясы, қосылған құн);
7) егер экспортқа шығарылатын тауар малдан шыққан өнiмдер болса, ветеринарлық куәлiк, ал су және теңiзден шығарылса сол кәсiпкерлiктiң куәлiгi;
8) егер экспортқа шығатын тауар өсiмдiктен шығарылған болса, онда фитосанитарлық сертификат;
9) қоймада бар тауардың саны туралы қойма анықтамасы, қойманың мекен-жайы;

20. Экспертиза происхождения товара осуществляется, в течение 4-х рабочих дней с момента регистрации заявки, организацией, уполномоченной на проведение экспертизы. По результатам экспертизы оформляется акт экспертизы или акт о происхождении товара, или направляется заявителю мотивированный отказ в ее проведении.
21. Экспертиза происхождения товара включает:
1) экспертизу документов, представленных согласно пункта 22;
2) идентификацию товара по внешним признакам (наименованию, типу, маркировке, упаковке, классу, качеству, предприятию-изготовителю), при необходимости с выездом на место нахождения товара;
3) экспертизу технологического процесса при производстве товара, с целью установления критерия достаточной переработки и определения добавленной стоимости товара;
4) лабораторные испытания и исследования, если иным способом идентифицировать товар невозможно.
Результаты экспертизы оформляются Актом экспертизы для оформления сертификата о происхождении товара (приложение 1).
22. Совместно с заявкой (приложение 2) на проведение экспертизы предъявляются документы, подтверждающие происхождение товара. Перечень минимально необходимых документов определяется экспертом из числа нижеперечисленных:
1) документы, подтверждающие юридический статус заявителя (для физических лиц занимающихся предпринимательской деятельностью без образования юридического лица - паспорт, удостоверение личности, патент);
2) оригинал и копия экспортного контракта;
3) оригинал и копия счета-фактуры или инвойс на товар;
4) оригинал и копия документов, подтверждающих происхождение товара (договора с производителем товара или на приобретение товара, накладные, счета-фактуры, при необходимости документы о перевозке товара);
5) оригинал и копия лицензии на вид деятельности;
6) документы для определения критерия "достаточной обработки/переработки": (стоимость сырья и компонентов, используемых в производстве экспортируемого товара, договоры на поставку сырья, счета, платежные поручения, транспортные и другие накладные; нормативные и технологические документы в соответствии с которыми произведен товар; расчет себестоимости товара с учетом стоимости, используемого сырья или компонента иностранного происхождения, калькуляция затрат, добавленная стоимость);
7) ветеринарное свидетельство, если экспортируемый товар является товаром животного происхождения, речного и морского промыслов;
8) фитосанитарный сертификат, если экспортируемый товар является товаром растительного происхождения;
9) складская справка о наличии и количестве товара на складе с указанием адреса склада;

10) сенiмхат.
23. Қажет болғанда тауар шыққан елдi анықтау жөнiндегi сараптауды жүргізуге уәкiлеттi ұйым мына құжаттарды сұрата алады:
1) материалдардың, шикi заттардың шығу тегiн куәландыратын рұқсат қағаздарының, лицензиялардың, құжаттар жиынтығының түпнұсқасы және келiсiм-шарттың (шарттың) көшiрмесiн;
2) егер тауардың шығу тегiн зертханалық сынау және зерттеусiз анықтау мүмкiн болмаған жағдайда аккредиттелген сынау зертханалары берген сынау хаттамасын, сондай-ақ тауардың шығу тегiн растайтын басқа құжаттарды.
Құжаттардың түпнұсқасы көшiрмесiмен сәйкестендiрiлген соң өтiнiш берушiге қайтарылады.
24. Осы Нұсқаулыққа сәйкес сараптау нәтижесi бойынша тауардың шығу тегi туралы мынадай қорытынды берiледi:
1) толық қазақстанда шығарылғандығы;
2) "өңделген/жеткiлiктi қайта өңделген" критериi бойынша қазақстанда шығарылғандығы;
3) қазақстанда шығарылмағандығы немесе шығарылған елiнiң анықталмағандығы.
25. Сараптауды жүргiзуге және сараптаудың қорытындысына аттестатталған және белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сертификаттау жүйесiнің Тiзiлiмiне стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен кіргiзілген сараптаушы ғана қол қоюға құқы бар.
26. Толық қазақстан тауарларынан (шикiзаттар, материалдар, өнiмдер) дайындалған тауарлардың шыққан жерiн анықтау кезде, тауардың шыққан жерi туралы сертификатты ресiмдеу үшiн сараптау актiсiнде төмендегiлердi көрсету қажет:
1) дайындалған тауардың технологиялық процесiн (техникалық шарттарын, технологиялық нұсқауларын);
2) жеткiзiп берушiлердің тауарды өндiрген кездегi пайдаланған шикiзаттары мен компоненттерiн;
3) сатып алынған шикiзаттар мен компоненттерге ақша төленгендiгi туралы құжаттың (атау, нөмiрi) бар екендiгiн.
27. Тауардың шығарылған жерiн "өңделген/жеткiлiктi қайта өңделген" (немесе өңдеу/қайта өңдеу процесінің жеткiлiксiз) критериi есебiнен анықтаған кезде, тауардың шығарылған жерi туралы сертификатты ресiмдеу үшiн, сараптау актiсiнде, тауар қазақстаннан шығуы мүмкiн (немесе мүмкiн емес) деп сыныптандырылған қорытынды жасалады. 28. Тауарды реэкспорттау кезiнде оның Қазақстан Республикасына келiп түскендiгiн растайтын құжат ұсынылады (тауардың шыққан жерi туралы сертификат, жүк кеденiнiң декларациясы, тауарлық-транспорттық немесе басқа тауарға ілеспелi құжаттар). 4. Тауардың шығу тегi туралы сертификаттарды ресiмдеудiң және куәландырудың тәртiбi 29. Тауардың шығу тегi туралы сертификаты мемлекеттiк уәкiлеттi органмен 2 жұмыс күннiң iшiнде мыналардың негiзiнде: 1) өтiнiм (3-қосымша); 2) тауардың шығу тегi туралы сертификатты ресiмдеуге арналған сараптау актiсi; 3) осы нұсқаудың 22-тармағына сәйкес өтiнiшкердiң сараптауға берген құжаттары; 4) тауардың шығу тегiн растайтын басқа құжаттар ресiмделедi және куәландырылады.

10) доверенность.
23. При необходимости, организация, уполномоченная на проведение экспертизы по определению страны происхождения товара может запрашивать:
1) оригиналы и копии контрактов (договоров), разрешений, лицензий, документов, удостоверяющих происхождения сырья, материалов, комплектующих;
2) протокол испытаний, выданный аккредитованными испытательными лабораториями, если невозможна идентификация товара без лабораторных испытаний и исследований, а также прочие документы, подтверждающие происхождение товара.
Оригиналы документов возвращаются заявителю после их идентификации с копиями.
24. По результатам экспертизы дается экспертное заключение о происхождении товара в соответствии с данной инструкцией:
1) полностью казахстанского происхождения;
2) казахстанского происхождения с учетом критерия "достаточной обработки/переработки";
3) неказахстанского происхождения или страна происхождения не установлена.
25. Проводить экспертизу и подписывать экспертное заключение имеет право эксперт, аттестованный и внесенный уполномоченным государственным органом по стандартизации, метрологии и сертификации в Реестр Государственной системы сертификации Республики Казахстан в установленном порядке.
26. При установлении происхождения товара, произведенного из товаров (сырья, материалов, продукции) полностью казахстанского происхождения, в акте экспертизы для оформления сертификата о происхождении товара необходимо отразить:
1) технологический процесс изготовления данного товара (технические условия, технологические инструкции);
2) поставщиков сырья и компонентов, использованных при производстве товара;
3) наличие (название, номер) документов об оплате закупленного сырья и компонентов.
27. При установлении происхождения товара с учетом критерия "достаточной обработки/переработки" (или недостаточного процесса обработки/переработки), в акте экспертизы для оформления сертификата о происхождении товара дается экспертное заключение, что товар может быть (или не может быть) классифицирован как товар казахстанского происхождения.        28. При реэкспорте товара предъявляются также документы, подтверждающие поступление его в Республику Казахстан (сертификат о происхождении товара, грузовая таможенная декларация, товаротранспортные или другие товаросопроводительные документы).
4. Порядок оформления и удостоверения сертификатов
о происхождении товара
29. Сертификат о происхождении товара оформляется и удостоверяется уполномоченным государственным органом в течение 2-х рабочих дней на основании:
1) заявки (приложение 3);
2) Акта экспертизы для оформления сертификата о происхождении товара;
3) документов, представленных заявителем на экспертизу, согласно пункта 22 данной инструкции;
4) иных документов, подтверждающих происхождение товара.
Или сообщается заявителю мотивированный отказ в выдаче сертификата о происхождении товара.

30. Толық Қазақстан Республикасында өндiрiлген немесе "өңделген/жеткiлiктi қайта өңдеуден" өткен экспортқа шығарылатын тауарларға тауардың шығу тегi туралы сертификат ресiмделедi.
31. Тауардың шығу тегi туралы сертификат 40-43 тармақтарда жазылған тәртiпке сәйкес мiндеттi түрде компьютерде толтырылуы керек және өтiнiшкердiң, сондай-ақ уәкiлеттi мемлекеттiк органның қолы қойылып, куәландырылады.
32. Тауардың шығу тегi туралы сертификат 2 данада ресiмделедi: түпнұсқа және оның көшiрмесi белгiленген үлгi бойынша ресiмделуi керек. Сертификаттың түпнұсқасы өтiнiш берушiге берiледi, ал көшiрмесi сертификатты берушi уәкiлеттi мемлекеттiк органда сақталады.
Өтiнiшкердiң талабы бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк орган бланкiде сертификат көшiрмесiнiң оған қажеттi санын бередi. Бланк көшiрмесiнің дербес бағанында "Қызметтiк белгi үшiн" немесе "Қосымша мәлiметтер" бағанына: "Көшiрмесi дұрыс" деген уәкiлеттi тұлғаның қолы, көшiрменiң берiлген күнi қойылып, мөрi басылады.
33. Толтырылған сертификаттың бос бағандарына (СТ-1 нысанының 6, 7, 8, 9, 10-бағандары; "А" нысанының - 5, 6, 7, 8, 9, 10-бағандарында; "Түпнұсқа" нысанының - 7, 8, 9, 10 бағандарында) оны куәландырған соң қосымша жазулар жазылмас үшiн қолдан ("Z" таңбасымен) сызу керек.
34. Сертификатта өшiру, былғау және расталмаған түзетулер болмауы керек. Егер сертификаттағы мәлiметтер өзгертiлсе бұрын берiлген сертификатты өтiнiш берушi қайтарғаннан соң, оған жаңаны беру кезiнде негiздеме ретiнде тiгiлетiн және жойылатын, сондай-ақ осы өзгертулердi растайтын қажеттi құжаттары бар болғанда ғана жаңа сертификат берiледi. Сертификаттың "А" немесе "Түпнұсқа" нысандарының 4 бағанында немесе СТ-1 нысанының 5 бағанында "сертификаттың орнына берiлген" деген, сертификаттың жойылған күнi мен нөмiрi көрсетiлген белгi жасалады (бұрынғы сертификаттың орнына берiлген сертификатқа жаңа реттiк нөмiр берiледi).
35. Ресiмделген сертификаттар тауардың шығу тегi туралы сертификаттарды тiркейтiн тiзiлiмде өтiнiш берушiнiң қолы қойылған соң берiледi.
36. Сертификаттарды басқа шаруашылық субъектiлерге беруге болмайды.
37. Сертификаттардың көшiрмелерi және оларды беруге негiзделген құжаттар, уәкiлеттi мемлекеттiк органдарда 3 жыл сақталады.
38. Талап етiлмеген, дұрыс толтырылмаған және бүлiнген сертификаттарды, тауардың шығу тегi туралы сертификат берушi уәкiлеттi мемлекеттiк органның құжаттарды есептен шығару жөнiндегi комиссиясы тиiстi акт жасап жояды.
39. СТ-1 нысанды сертификат (4-қосымша) орыс тiлiнде толтырылады және сертификаттың бағандарында тауар туралы берiлген мына мәлiметтер көрсетiледi:

30. На экспортируемые товары, полностью произведенные в Республике Казахстан или подвергнутые "достаточной обработке/переработке" оформляется сертификат происхождения товара.
31. Сертификат о происхождении товара должен быть заполнен в обязательном порядке на компьютере, в соответствии с порядком, изложенным в пунктах 40-43, подписан и удостоверен заявителем, а также уполномоченным государственным органом.
32. Сертификат о происхождении товара оформляется в 2 экземплярах: подлинник и его копия установленного образца. Подлинник сертификата выдается заявителю, а копия хранится в уполномоченном государственном органе, выдавшем сертификат.
По требованию заявителя уполномоченный государственный орган выдает необходимое количество копий сертификата на незащищенных бланках. На лицевой стороне копии в графах бланка "Для служебных отметок" или "Дополнительные сведения" производятся записи: "Копия верна", дата выдачи копии с подписью уполномоченного лица, заверенной печатью.
33. Пустое пространство в заполненных графах сертификата (формы СТ-1 - графы 6, 7, 8, 9, 10; формы "А" - 5, 6, 7, 8, 9, 10; формы "Оригинал" - 7, 8, 9, 10) должно быть от руки прочеркнуто (знаком "Z") во избежание внесения дополнительных записей после его удостоверения.
34. В сертификатах не допускаются подчистки, помарки и незаверенные исправления. В случае изменения сведений, содержащихся в сертификате, новый сертификат выдается только после возврата заявителем ранее выданного сертификата, который аннулируется и подшивается в качестве обоснования при выдаче нового, а также при наличии необходимых документов, подтверждающих эти изменения. В графе 4 сертификатов формы "А" или "Оригинал", или графе 5 сертификата формы СТ-1 делается отметка "Выдан взамен сертификата" с указанием номера и даты аннулированного сертификата (сертификату, выданному взамен другого сертификата, присваивается новый порядковый номер).
35. Оформленные сертификаты выдаются заявителю под роспись в реестре по учету выданных сертификатов происхождения товара.
36. Передача сертификатов другим субъектам хозяйственной деятельности не допускается.
37. Копии сертификатов и документы, на основании которых они были выданы, хранятся в уполномоченном государственном органе в течение 3-х лет.
38. Аннулирование невостребованных, неправильно заполненных и испорченных сертификатов производится уполномоченным государственным органом, выдавшим сертификаты о происхождении товара, с составлением соответствующего акта, комиссией по списанию документов.
39. Сертификат формы СТ-1 (приложение 4) заполняется на русском языке, и в графах сертификата указываются следующие сведения о товаре, на который он выдан:

1) 1-бағанда - жөнелтушi/экспортшының атауы және поштасының мекен-жайы. Кәсiпорынның тiркелуi туралы куәлiкке сәйкес жазуға рұқсат етiледi. Егер жөнелтушi мен экспортшы әр түрлi заңды тұлға болса, онда жөнелтушi (атауы мен пошталық мекен-жайы) экспортшының "тапсырмасы бойынша" (атауы мен пошталық мекен-жайы) деп көрсету керек;
2) 2-бағанда - импортшы/алушының атауы, поштасының мекен-жайы. Егер жүк қабылдаушы мен импортшы әр түрлi заңды тұлға болып табылған жағдайда алушы (атауы және пошталық адресi) импортшының (атауы және пошталық адресi) "тапсырмасы бойынша" әрекет етiп отырғандығын көрсету керек;
3) 3-бағанда - экспортқа шығарылған жүктiң бағыты және транспорт түрi (қаншалықты белгiлi болса);
4) 4-бағанда - тауардың шығу тегi туралы сертификаттың тiркелiм нөмiрi және сертификатты берген елдiң атауы "Қазақстан Республикасы"; сертификат ұсынылатын, жүктi алушы елдiң коды, атауы. Сертификаттың тiркелiм нөмiрiнде мыналар болады:
Мысалы: КZ RU 1 646 00027, бұнда:
КZ - жөнелтушi елдiң коды (Қазақстан Республикасы),
RU - арналған елдiң коды (Ресей Федерациясы), елдердiң коды МСТ 7.67-94 байланысты латын әрiптерiмен таңбаланады,
1 - жылдың соңғы саны,
646 - сертификатты берген уәкiлеттi органның коды (10-қосымша),
00027 - сертификаттың тiркелiм нөмiрi;
5) 5-баған - қызметтiк белгiге арналған қажеттi мәлiметтер. (Мысалы, "Кейiннен берiлген", "Дубликат", "Сертификаттың орнына берiлген", "ТМД кумуляциясы" немесе басқадай ресми сипаттамадағы ақпараттар);
6) 6-баған - реттiк нөмiрi;
7) 7-баған - тауар орнының саны және бумасының түрi;
8) 8-баған - тауардың сипаттамасы, (СЭҚ ТН коды), экспорт шартының нөмiрi және күнi (лицензияның, рұқсатнаманың).
Егер сертификаттың бiрiншi бетiн толтырған кезде орын болмай қалған жағдайда, белгiленген тәртiп бойынша толтырылатын (мөрiмен, қолымен расталған және сертификат бланкiсінің нөмiрiндей реттiк нөмiрi бар) тауардың шығу тегi туралы (5-қосымша) сертификаттың тағы бiр бланкiсiн қолдануға болады. Сертификаттың екiншi бетiн толтыруға болмайды;
9) 9-баған - килограммдағы немесе басқа өлшем бiрлiгiндегi брутто салмағы және нетто салмағы. Тауарды нақты саны мен сертификатта көрсетiлген санның айырмашылығы 5% жоғары болмауы керек;
10) 10-баған - шот-фактураның немесе инвойстың нөмiрi және күнi (егер жүк темiр жол транспортымен бiр ғана жүк жөнелтушiден бiр ғана жүктi қабылдаушыға ұзақ мерзiмдi келiсiм-шартты жүзеге асыру кезiнде келе жатса, графаларды толтырмауға болады).

1) графа 1 - наименование и почтовый адрес экспортера/отправителя. Допускается запись согласно свидетельства о регистрации предприятия. В случае, если отправитель и экспортер являются разными юридическими лицами, следует указывать, что отправитель (наименование и почтовый адрес) действует "по поручению" экспортера (наименование и почтовый адрес);
2) графа 2 - наименование и почтовый адрес импортера/получателя. В случае если получатель и импортер являются разными юридическими лицами, следует указывать, что получатель (наименование и почтовый адрес) действует "по поручению" импортера (наименование и почтовый адрес);
3) графа 3 - вид транспорта и маршрут следования экспортируемого груза (насколько это известно);
4) графа 4 - регистрационный номер сертификата о происхождении товара, наименование страны, выдавшей сертификат - "Республика Казахстан"; код и наименование страны - грузополучателя, кому должен быть представлен сертификат. Регистрационный номер сертификата содержит следующие сведения:
Например: KZ RU 1 646 00027, где:
KZ - код страны отправителя (Республика Казахстан),
RU - код страны назначения (Российская Федерация), коды стран обозначаются латинскими буквами согласно ГОСТ 7.67-94,
1 - последняя цифра года;
646 - код уполномоченного государственного органа, выдающего сертификат (приложение 10);
00027 - регистрационный номер сертификата;
5) графа 5 - необходимые сведения для служебных отметок. (Например, для указания "Выдан впоследствии", "Дубликат", "Выдан взамен сертификата", "Кумуляция СНГ" или другой информации, носящей официальный характер);
6) графа 6 - порядковый номер;
7) графа 7 - количество мест и вид упаковки товара;
8) графа 8 - описание товара (код ТН ВЭД), номер и дата экспортного контракта (лицензии, разрешения).
В случае недостаточности места на лицевой стороне для заполнения графы допускается применение дополнительного листа (листов) о происхождении товара (приложение 5), заполняемого в установленном порядке (заверенного подписью, печатью и имеющего тот же регистрационный номер, что и бланк сертификата). Заполнение сертификата на оборотной стороне не допускается;
9) графа 9 - вес брутто и вес нетто товара в килограммах или других единицах измерения. Расхождение между фактическим количеством товара и указанным в сертификате не должно превышать 5%;
10) графа 10 - номер и дата счета-фактуры или инвойса (при осуществлении долгосрочных контрактов, когда груз идет железнодорожным транспортом от одного и того же грузоотправителя одному и тому же грузополучателю, заполнение графы не обязательно);

11) 11-баған - куәландыру орны (ұйымның толық атауы және пошта адресi, телефоны), тауардың шығарылған жерi туралы сертификатқа қол қоюға құқығы бар уәкiлеттi тұлғаның аты-жөнi және қолы, құжаттың ресiмделген күнi және уәкiлеттi мемлекеттiк органның мөрi;
12) 12-баған - тауар шыққан елдің атауы. (Мысалы, "Қазақстан Республикасы"), толтырылған орны және күнi, өтiнiш берушiнiң аты-жөнi, қолы және мөрi.
Кумулятивтi принциптi қолдану кезiнде 5-бағанда СТ-1 нысанды сертификаттардың нөмiрлерi мен оларды берген ел көрсетiле отырып "ТМД кумуляциясы" енгiзiледi.
Келiсiмнiң қатысушы-мемлекеттерi шеңберiнде тауар шыққан елдің СТ-1 нысанды сертификаттары болса, тауарды реэкспорттау кезiнде ауыстырылған сертификаттарды беруге болады. Сонымен қатар, сертификаттың 5-бағанында "Сертификат тауар шыққан елдiң сертификатының негiзiнде берiлдi" деп (нөмiрi мен күнi көрсетiлiп) белгiленедi.
Келiсiмнің қатысушы-мемлекеттерi шеңберiнде сол мемлекеттердiң аумағында дайындалған және тауардың шыққан елiн анықтау туралы 1993 жылдың 24 қыркүйегiндегi Ережесiн енгiзгенге дейiн қатысушы-мемлекеттердің кедендiк аумағына әкелiнген тауарларды реэкспорттау кезiнде 5-бағанда "Тауар ______ (елi) _______ жылы дайындалған" деп жазып, СТ-1 нысандағы тауардың шығу тегi туралы сертификатты беруге болады. Тауардың шыққан елi тауарды растайтын құжаттың негiзiнде көрсетiледi. Сертификатты Келiсiмнiң кез-келген қатысушы-мемлекеттерi тауарды дайындаушыны және оның орналасқан жерiн көрсете отырып бере алады.
Сертификатқа түзету, қате ақпараттарды сызу және түзету енгiзiлген мәлiметтердiң сыртын баспамен жазу арқылы енгiзiледi, соңынан уәкiлеттi мемлекеттiк органның қолымен және мөрiмен расталады.
40. Келiсiмнің бiр қатысушы-мемлекеттерінің жеке тұлға резидентi тауарды алып шықса (енгiзсе), онда СТ-1 нысанды сертификаты мына ерекшелiктердiң есебiмен толтырылады:
1) 1-баған - А.Ж.Ә., жүктi жөнелтушiнiң мекен-жайы;
2) 2-баған - А.Ж.Ә. болғанда - жүктi қабылдаушының мекен-жайы, сондай-ақ "Еркiн айналым үшін" деген белгiсi;
3) 5-баған және 10-баған - деректер болмаса толтырылмайды;
4) 12-баған - жүктi жөнелтушiнің қолымен, жiберген күнiмен расталады және жүктi жiберушiнің А.Ж.Ә.
41. "А" нысанды сертификат (6-қосымша) өтiнiм берушiнiң өтiнiшiне сәйкес қатаң түрде, ағылшын тілінде толтырылады және онда мына мәлiметтер болады:
1) жоғарғы оң жақтағы бағанда сертификатты берген ел "Қазақстан Республикасы" көрсетiледi ("Issued іn the of Kazakhstan" және 39-тармақтың 4-тармақшасында берiлген деректердей сертификаттың тiркелiм нөмiрi;

11) графа 11 - место удостоверения (полное наименование и почтовый адрес организации, телефон), фамилия, инициалы и подпись уполномоченного лица, имеющего право подписывать сертификаты о происхождении товара, дата оформления документа и печать уполномоченного государственного органа;
12) графа 12 - наименование страны происхождения товара. (Например - "Республика Казахстан"), место и дата заполнения, фамилия и инициалы уполномоченного лица заявителя, подпись и печать заявителя.
При применении кумулятивного принципа в графу 5 вносится запись "Кумуляция СНГ" с указанием номеров сертификатов формы СТ-1 и стран, в которых они выдавались.
При реэкспорте товаров в рамках государств-участников Соглашения возможна выдача замененных сертификатов при наличии сертификата формы СТ-1 страны происхождения товара. При этом в графе 5 сертификата отмечается: "Сертификат выдан на основании сертификата страны происхождения" (с указанием номера и даты). При реэкспорте товаров в рамках государств- участников Соглашения, изготовленных на их территориях и завезенных на таможенные территории государств-участников до введения в действие Правил определения страны происхождения товара от 24 сентября 1993 года, возможна выдача сертификата происхождения товара формы СТ-1 с отметкой в графе 5 "Товар изготовлен в______(страна) в _____году". Страна происхождения указывается согласно подтверждающих документов на товар. Выдача сертификата возможна в любом из государств-участников Соглашения с отметкой об изготовителе и его расположении.
Исправления в сертификат вносятся путем зачеркивания ошибочной информации и надпечатывания скорректированных сведений, заверенных затем подписью и печатью уполномоченного государственного органа государства.
40. В том случае, когда товар вывозится (ввозится) физическим лицом резидентом одного из государств-участников Соглашения, сертификат формы СТ-1 заполняется с учетом следующих особенностей:
1) графа 1 - Ф.И.О., адрес грузоотправителя;
2) графа 2 - при наличии данных - Ф.И.О., адрес грузополучателя, а также отметка "Для свободного обращения";
3) графа 5 и графа 10 при отсутствии данных могут оставаться незаполненными;
4) графа 12 заверяется подписью грузоотправителя с указанием даты и Ф.И.О. грузоотправителя.
41. Сертификат формы "А" (приложение 6) заполняется на английском языке, в соответствии с формой документа, согласно заявке заявителя и содержит следующие сведения:
1) в правой верхней графе без номера указывается страна, выдавшая сертификат "Республика Казахстан" ("Issued in the Republic of Kazakhstan") и регистрационный номер сертификата, аналогично указанным данным в подпункте 4 пункта 39;

2) 1-баған - экспортшы елдің атауы, мекен-жайы;
3) 2-баған - импортшы елдiң атауы, мекен-жайы;
Егер жүк үшiншi елге жiберiлетiн болса, немесе жүктi алушы белгiсiз болса, "жiберілуi бойынша" ("To oder") деп көрсетiледi.
4) 3-баған - экспортқа шығарылған жүктiң жүру бағыты және транспорттың түрi (қаншалықты белгiлi болса);
Егер аккредитив немесе басқа құжаттардың шарттары толық сипаттауды талап етпесе, онда бағыттары көрсетiледi, мысалы, "Әуе жолымен" ("By аir"), "Теңiз жолымен" ("By sеа"), "Темiр жолмен" ("Ву trаin").
Егер жүк үшiншi ел арқылы тасымалданса, онда 3-бағанда, мысалы, "Алматыдан Лондонға дейiн Москва арқылы әуе жолымен" ("Ву аir from Аlмаnу tо Lоndоn thrоugh Моsкоw").
5) 4-баған - ресми ақпараттарға арналған орын. Ол бағанда мынау жазылуы мүмкiн: егер сертификат тауар жөнелтiлгеннен кейiн берiлсе "Ретроспективтi берiлдi" ("Issued rеtоsресtivеlу"), немесе дубликат берiлсе "Дубликат" ("Dubliсаtе");
6) 5-баған - әртүрлi тауарлар түрлерінің реттiк нөмiрлерi;
7) 6-баған - тауар орнының саны және таңбасы (жөнелтiлетiн тауардың бумасындағы нақты таңбасы мен нөмiрлерiне сәйкес болуы керек);
8) 7-баған - тауардың атауы (СЭҚ ТН коды), тауарды сипаттау және буманың типi, экспорт шартының нөмiрi мен күнi, лицензияның нөмiрi мен күнi (егер тауар лицензияланса) және (егер талап етiлсе) рұқсаты;
9) 8-баған - тауардың шығу критерийi импортшы елдердiң талаптарымен сәйкес толтырылады;
10) 9-баған - бруттоның салмағы немесе басқа сандық сипаттамалар (мысалы, данасы, метрi және т.б.);
11) 10-баған - шот-фактура немесе инвойстың нөмiрi және күнi. Шот-фактураның немесе инвойстың берiлген күнi куәлiктiң берiлген күнiнен кеш болмауы керек.
Егер шот-фактура немесе инвойс келiсiм шарт және экспорттық шарт бойынша коносамент негiзiнде, немесе қабылдау актiсi немесе аккредитив негiзiнде ресiмделсе, бағанда "коносамент негiзiнде", "қабылдау-табыстау актiсi негiзінде", "аккредитивтi" деп көрсетiледi;
12) 11-баған - тауардың шығарылған жерi туралы сертификаттарға қол қоятын уәкiлеттi органның қолы, куәландырылған жерiн көрсете отырып құжаттың ресiмделген күнi және уәкiлеттi мемлекеттiк органның мөрi (пошталық мекен-жайы);
13) 12-баған - тауардың шығарылған жерi туралы сертификатты ресiмдеу үшiн Сараптау актiсiне сәйкес тауардың шыққан елi және тауарды импортқа шығарушы ел, толтырылған жерi мен күнiн көрсете отырып өтiнiш берушінің қолы және мөрi көрсетiледi.
Импортшы-елдiң талабы бойынша "А" нысанды сертификатта басқа мәлiметтер болуы мүмкiн (тауардың құны). Сертификатқа қосымша мәлiметтердi енгiзу келiсiмде, шартта немесе басқа құқықтық құжаттарда айтылуы керек.

2) графа 1 - наименование, адрес, страна экспортера;
3) графа 2 - наименование, адрес, страна импортера.
Если груз отправляется в третью страну, или грузополучатель неизвестен, указывается "по назначению" ("То оrdеr");
4) графа 3 - вид транспорта и маршрут следования экспортного груза (насколько это известно).
Если условия аккредитива или других документов не требуют подробных деталей, указывается способ транспортировки, например, "Воздушным путем" ("By аir"), "Морским путем" ("By sеа"), "Железнодорожным путем" ("By trаin").
Если груз перевозится через третью страну, то в графе 3 указывается, например, "Воздушным путем из Алматы в Лондон через Москву" ("By air from Almaty to London through Моsсоw");
5) графа 4 - место для официальной информации. В данной графе может быть записано: "Выдано ретроспективно" ("Issued rеtrоsресtivеlу"), если сертификат выдан после отправки товара; или "Дубликат" ("Dubliсаtе"), в случае выдачи дубликата;
6) графа 5 - порядковые номера различных видов товара;
7) графа 6 - маркировка и количество мест товара (описание должно соответствовать реальной маркировке и нумерации на упаковке отгружаемого товара);
8) графа 7 - наименование товара (код ТН ВЭД), описание товара и тип упаковки, номер и дата экспортного контракта, номер и дата лицензии (при наличии лицензии) и разрешения (при наличии разрешения);
9) графа 8 - критерий происхождения товара заполняется в соответствии с требованиями страны импортера;
10) графа 9 - вес брутто или другие количественные характеристики (например, штуки, метры и т.д.);
11) графа 10 - номер и дату счета-фактуры или инвойса. Дата счета-фактуры или инвойса не может быть более поздней, чем дата удостоверения сертификата.
Если счет-фактура или инвойс по условиям договора и экспортного контракта оформляется на основании коносамента, или на основании акта приема, или аккредитива, в графе указывается "на основании коносамента", "на основании акта приема-передачи", "аккредитива";
12) графа 11 - подпись уполномоченного лица, имеющего право подписывать сертификаты о происхождении товара, дата оформления документа и печать уполномоченного государственного органа с указанием места удостоверения (почтового адреса);
13) графа 12 - указывается страна происхождения товара в соответствии с Актом экспертизы для оформления сертификата о происхождении товара и страна-импортер товара, подпись и печать заявителя, с указанием места и даты заполнения.
По требованию страны-импортера в сертификат формы "А" могут быть включены другие сведения (стоимость товара). Включение дополнительных сведений в сертификат должно быть оговорено в соглашении, контракте или других правовых документах.

42. "Түпнұсқа" нысандағы сертификат ағылшын немесе орыс тiлiнде (келiсiм немесе шартта қалай көзделгендiгiне байланысты) құжат нысанына тiкелей сәйкестiкте толтырылады (7 және 8-қосымшалар):
1) жоғары оң жақтағы бағанда сертификатты берген ел "Қазақстан Республикасында берiлдi" ("Issued in the Republic of Kazakhstan") және 39-тармақтың 4-тармақшасында көрсетiлген деректердей сертификаттың тiркелiм нөмiрi көрсетiледi;
2) 1-бағанда - жөнелтушi елдiң мекен-жайы, атауы;
3) 2-бағанда - алушы елдiң мекен-жайы, атауы.
Егер жүк үшiншi елге жөнелтiлетiн болса, немесе жүктi алушы белгiсiз болса, "Бағыттап жiберуi бойынша" ("To оdеr") деп көрсетiледi;
4) 3-бағанда - экспорт жүгiн алып жүру бағыты (қаншалықты белгiлi болса) және транспорт түрi.
Егер аккредитивтiң немесе басқа құжаттардың шарты егжей-тегжейiн толық талап етпесе, онда бағыты көрсетiледi, мысалы, "Әуе жолымен" ("Ву аir"), "Теңiз жолымен" ("Ву sеа").
Егер жүк үшiншi ел арқылы тасымалданса, онда 3-бағанда, мысалы, "Алматыдан Лондонға дейiн Москва арқылы әуе жолымен" ("Ву аir from Almany to London through Моsкоw");
5) 4-бағанда - ресми ақпараттарға арналған орын. Бұл бағанда егер сертификат тауарды жөнелткеннен кейiн берiлсе "Ретроспективтi берiлдi" ("Issued rеtоsресtivеlу"), немесе дубликат берiлген жағдайда "Дубликат" ("Dublicate") деп жазылады;
6) 5-бағанда - тауар шыққан ел (Қазақстан Республикасы);
7) 6-бағанда - экспорт шартына (келiсiм-шартына) сәйкес қосымша мәлiметтер;
8) 7-бағанда - реттiк нөмiрi;
9) 8-бағанда - тауарды сипаттау (СЭҚ ТН коды), лицензияның, рұқсат құжатының нөмiрi және берілген күнi (егер талап етiлсе), экспорт шартының (келiсiм-шартының) нөмiрi және күні;
10) 9-бағанда - орын саны және бума түрi;
11) 10-бағанда - жалпы салмағы немесе басқа саны;
12) 11-бағанда - тауардың шығу тегi туралы сертификатқа қол қоюға уәкiлеттi тұлғаның қолы, куәландырылған орнын көрсете отырып (пошталық мекен-жайы), уәкiлеттi мемлекеттiк органның мөрi және құжаттың ресiмделген күнi;
13) 12-бағанда - тауарды шығарушы ел, толтырылған орны мен күнiн көрсете отырып, өтiнiш берушiнiң қолы және мөрi көрсетiледi.
5. Тауардың шығу тегi туралы сертификаттың дубликатын беру
43. Тауардың шығу тегi туралы сертификат ұрланған, жоғалған немесе жойылған жағдайда, өтiнiш берушi сертификат берген уәкiлеттi мемлекеттiк органға, өздерiнде бар экспорттық құжаттардың негiзiнде, сертификаттың дубликатын жазып беру туралы жазбаша өтiнiш бередi. Берiлген дубликаттың нөмiрi түпнұсқаның нөмiрiмен сәйкес болады. А нысанды сертификатта 4-бағанда "Түпнұсқа", немесе СТ-1 нысанды сертификатта 5-бағанда "Дубликат" ("Dublicate") деп жазылады және түпнұсқаның реттiк нөмiрi және берiлген күнi жазылады, 11-бағанда дубликаттың берiлген күнi көрсетiледi.

42. Сертификат формы "Оригинал" заполняется на английском или русском языке (в зависимости от того, как это предусмотрено договором или контрактом), в строгом соответствии с формой документа (приложения 7 и 8):
1) в правой верхней графе без номера указывается страна, выдавшая сертификат "Выдан в Республике Казахстан" ("Issued in the Republic of Kazakhstan") и регистрационный номер сертификата, аналогично указанным данным в подпункте 4 пункта 39;
2) графа 1 - наименование, адрес, страна отправителя;
3) графа 2 - наименование, адрес, страна получателя.
Если груз отправляется в третью страну, или грузополучатель неизвестен, указывается "По назначению" ("To оrdеr");
4) графа 3 - вид транспорта и маршрут следования экспортного груза (насколько это известно).
Если условия аккредитива или других документов не требуют подробных деталей, указывается способ транспортировки, например: "Воздушным путем" ("By аir"), "Морским путем" ("By sеа").
Если груз перевозится через третью страну, то в графе 3 указывается, например, "Воздушным путем из Алматы в Лондон через Москву" ("By air from Almaty to London through Моsсоw");
5) графа 4 - место для официальной информации. В данной графе может быть записано: "Выдано ретроспективно" ("Issued rеtrоsресtilу"), если сертификат выдан после отправки товара; или "Дубликат" ("Dubliсаtе"), в случае выдачи дубликата;
6) графа 5 - страна происхождения товара (Республика Казахстан);
7) графа 6 - дополнительные сведения в соответствии с экспортным контрактом (договором);
8) графа 7 - порядковый номер;
9) графа 8 - описание товара (код ТН ВЭД), номер и дата выдачи лицензии, разрешения (если требуется), номер и дата экспортного контракта (договора);
10) графа 9 - количество мест и вид упаковки;
11) графа 10 - общий вес или другое количество;
12) графа 11 - подпись уполномоченного лица, имеющего право подписывать сертификаты о происхождении товара, дата оформления документа и печать уполномоченного государственного органа, с указанием места удостоверения (почтового адреса);
13) графа 12 - указывается страна импортер товара, подпись и печать заявителя, с указанием места и даты заполнения.
5. Выдача дубликата сертификата о происхождении товара
43. В случае хищения, утери или уничтожения сертификата о происхождении товара заявитель вправе обратиться в письменной форме в уполномоченный государственный орган, выдавший сертификат, с заявлением о выдаче дубликата сертификата на основании имеющихся у него экспортных документов. Порядковый номер выданного дубликата соответствует порядковому номеру оригинала. В графе 4 сертификатов формы "А" или "Оригинал", или графе 5 сертификата формы СТ-1 делается запись "Дубликат" ("Dublicate") и указываются порядковый номер и дата выдачи оригинала, в графе 11 указывается дата выдачи дубликата.

44. Сертификаттың дубликаты түпнұсқасының берiлген күнiнен бастап күшiне енедi және түпнұсқа мен дубликат жиынтығының мерзiмi 12 айдан аспауы керек.
6. Тауардың шығу тегi туралы сертификатты
кейіннен (ретроспективтi) беру
45. Тауардың шығу тегi туралы сертификат тауарды экспортқа шығарғаннан соң, мынадай төтенше жағдайларда берiлуi мүмкiн:
1) экспортты жүзеге асырған сәтте сертификат, кездейсоқ қателiк үшiн немесе басқа ерекше жағдайларда берiлмесе;
2) кеден органы шығу тегi туралы сертификаттың берiлгендiгiн, бiрақ импорт кезiнде техникалық себептер бойынша қабылданбағанын көрсетсе.
46. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган өтiнiш берушiнiң өтiнiшiндегi мәлiметтердiң тиiстi экспорттық құжаттардағы мәлiметтермен сәйкестiгiн және осы тауар экспортқа шығарылғанда тауардың шыққан жерi туралы сертификат берiлмегендiгiн тексергеннен кейiн ғана сертификатты кейiннен (ретроспективтi) бередi.
Кейiннен (ретроспективтi) берiлетiн тауардың шығу тегi туралы сертификат сараптау Актiсi негiзiнде ресiмделедi. Сонымен қатар тапсырыс берушi сараптау ұйымына тауардың нақты жөнелтiлгенiн растайтын, осы нұсқаудың 22-тармағымен қаралған құжаттар пакетiн тапсырады (кеден белгiсiмен экспорттық декларациясын).
47. Тауардың шыққан жерi туралы кейiннен (ретроспективтi) берiлетiн сертификат, "А" нысанды сертификатта 4-бағанда "Түпнұсқа", немесе СТ-1 нысанды сертификатта 5-бағанда "Кейiннен берiлдi" ("Issued retrocpectively") деген жазу болуы керек.
7. "Тауардың шығу тегi туралы актіні" ресiмдеудiң тәртiбi
48. Қазақстанда шығарылмаған тауарларды "Тауардың шығу тегi туралы актімен" (9-қосымша) расталады, ол 22-тармаққа және 27-тармаққа сәйкес өтiнiш берушінің өтiнiшi мен ұсынған құжаттарының негiзiнде жасалады.
49. Тауардың шығу тегi туралы актiге ұйымның сараптауды жүргiзуге уәкiлеттi сараптаушысы және өтiнiш берушi, уәкiлеттi тұлға қол қояды, сондай-ақ уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен өтiнiш берушiнiң, сараптау ұйымының мөрлерiмен расталады.
50. Тауардың шығу тегi туралы акт үш дана жасалады, бiр данасы өтiнiш берушінің қолы "Тауардың шығу тегi туралы актiнi есепке алатын тiзiлiмде" қойылған соң өзiне берiледi, екiншiсi уәкiлеттi мемлекеттiк органда қалады, ал үшiншiсi сараптау жүргiзуге уәкiлеттi ұйымда қалады.
8. Тауардың шығу тегі туралы құжатты беруден бас тартуға негiздеме
51. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган және сараптау жүргiзуге уәкiлеттi ұйым өтiнiш берушiге тауардың шығу тегi туралы құжатты (сертификатты немесе тауардың шығу тегi туралы актiнi, немесе тауардың шығу тегi туралы сертификатты ресiмдеуге арналған сараптау актiсiн) бермеуге мына жағдайларды негiзге ала отырып бас тартады, егер:

44. Дубликат сертификата вступает в силу с даты выдачи оригинала, суммарный срок действия оригинала и дубликата не может превышать 12 месяцев.
6. Выдача сертификата о происхождении товара впоследствии
(ретроспективно)
45. Сертификат о происхождении товара в исключительных случаях может выдаваться после экспорта товара при условии, что:
1) сертификат не был выдан в момент осуществления экспорта из-за ошибки, случайного упущения или особых обстоятельств;
2) таможенным органам может быть доказано, что сертификат о происхождении товара был выдан, однако он не был принят при импорте по техническим причинам.
46. Уполномоченный государственный орган может выдать сертификат в последствии (ретроспективно) только после проверки того, что сведения, содержащиеся в заявлении заявителя, совпадают со сведениями, содержащимися в соответствующих экспортных документах, и что сертификат о происхождении товара не был выдан, когда экспортировался данный товар.
Сертификат о происхождении товара, выдаваемый впоследствии (ретроспективно), оформляется на основании Акта экспертизы. При этом заказчик предъявляет экспертной организации, наряду с пакетом документов предусмотренным пунктом 22 данной инструкции, подтверждение фактической отгрузки товара (экспортная декларация с отметкой таможни).
47. Сертификат о происхождении товара, выдаваемый в последствии (ретроспективно), должен содержать в графе 4 сертификатов формы "А" или "Оригинал", или графе 5 сертификата формы СТ-1 запись: "Выдан впоследствии" ("Issued rеtrоsресtivеlу").
7. Порядок оформления "Акта о происхождении товара"
48. Неказахстанское происхождение товара может подтверждаться "Актом о происхождении товара" (приложение 9), который составляется на основании заявки заявителя и представленных документов, согласно пунктов 22 и 27.
49. Акт о происхождении товара подписывается экспертом организации, уполномоченной на проведение экспертизы, уполномоченным лицом и заявителем, а также удостоверяется печатями экспертной организации, уполномоченного государственного органа и заявителя.
50. Акт о происхождении товара оформляется в трех экземплярах, один из которых передается заявителю под роспись в "Реестре учета актов о происхождении товара", второй остается в уполномоченном государственном органе, а третий остается в организации, уполномоченной на проведение экспертизы.
8. Основания для отказа в выдаче документов о
происхождении товара
51. Уполномоченный государственный орган и организация, уполномоченная на проведение экспертизы, могут отказать заявителю в выдаче документа о происхождении товара (сертификата или акта о происхождении товара, или акта экспертизы для оформления сертификата о происхождении товара) с обоснованием причин отказа в случаях, если:

1) мәлiмделген тауар, ұсынылған құжатқа сәйкес келмесе;
2) өтiнiш берушi ұсынған құжаттарының дұрыстығын дәлелдей алмаса;
3) ұсынылған құжаттар осы нұсқаулықтың және қолданыстағы нормативтiк актiлердiң талабына сәйкес келмесе;
4) егер өтiнiш берушi тауарды сараптау және оны ұқсастыру жұмыстарын жүргiзуге арналған шартты қамтамасыз етпесе.
52. Тауардың шығу тегi туралы құжатты беруден бас тарту, еркiн түрде жазылып, себебi көрсетiлiп, өтiнiш берушiге берiледi.
9. Уәкiлеттi мемлекеттік органның, тауардың шығу тегiне сараптау
жүргiзуге уәкiлеттi ұйымның құқы.
53. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның мынадай:
1) өтiнiш берушi ұсынған құжаттардың мемлекеттiк тiлге немесе орыс тiлiне аудармасын талап етуге (аударма белгiленген тәртiп бойынша расталған болуы керек);
2) қажет болған жағдайда, ресiмделген сараптау Актiсi негiзiнде, жай iрiктелiп жасалған тексерулердi қоса алып өз құзыретiнің шегiнде жүргiзiлген сараптаудың дұрыстығын (соның iшiнде тауардың сәйкестендiрiлуiне қатысуға) және толықтығын тексерудi жүзеге асыруға құқықтары бар.
54. Тауардың шығу тегiн сараптау жөнiндегi уәкiлеттi ұйымның мынадай:
1) өтiнiш берушi ұсынған құжаттардың мемлекеттiк тiлге немесе орыс тiлiне аудармасын талап етуге (аударма белгiленген тәртiп бойынша расталған болуы керек);
2) Өтініш берушіден уәкілетті мемлекеттік орган тізбесін бекітетін тауардың шығу тегін растайтын кез-келген қосымша құжаттарды сұрауға құқықтары бар.
55. Өтiнiш берушiнiң мынадай:
1) өзiнiң қарауы бойынша тауарлардың шығу тегiне сараптау жүргізу жөнiнде тауардың шығу тегiне сараптау жүргiзуге уәкiлеттi ұйымдардың кез-келгенiне өтiнiм беруге;
2) сараптық тұжырымдамамен келiспеген жағдайда уәкiлеттi мемлекеттiк органға шағым жасауға;
3) уәкiлеттi мемлекеттiк органға тауардың шығу тегi туралы сертификаттың дубликатын алу үшiн өтiнуге;
4) алдын-ала қаралған заңнамаларға сәйкес, уәкiлеттi мемлекеттiк органға тауардың шығу тегi туралы сертификатты кейiн (ретроспективтi) алу жөнiнде өтiнiм жасауға құқықтары бар.
10. Уәкiлеттi мемлекеттiк органның, тауардың шығу тегiне сараптау
жүргiзуге уәкілеттi ұйымның және өтiнiш берушiнiң жауапкершiлiгi
56. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес тауардың шығу тегi туралы сертификаттар мен актiлердiң ресiмделуiнiң уақытылылығы мен дұрыстығына, алынған ақпараттың құпиялылығына жауапты.
57. Тауардың шығу тегiне сараптау жүргiзуге уәкiлеттi ұйым Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес тауардың шығу тегi туралы сертификаттар мен актiлердiң уақытылылығына, дұрыстығына, толықтығына және тауардың шығу тегi туралы сертификатты сараптау актiсiнiң ресiмделуiне, алынған ақпараттың құпиялылығына жауапты.

1) заявленный товар не соответствует предоставленным документам;
2) заявитель не может подтвердить подлинность предоставленных документов;
3) предоставленные документы не соответствуют требованиям настоящей Инструкции и действующим нормативным актам;
4) если заявитель не обеспечивает условия для проведения экспертизы и идентификации товара.
52. Отказ в выдаче документов о происхождении товара выдается заявителю в письменном виде произвольной формы с указанием причин отказа.
9. Права уполномоченного государственного органа, организации,
уполномоченной на проведение экспертизы происхождения
товара, и заявителя
53. Уполномоченный государственный орган имеет право:
1) требовать от заявителя перевод представленных документов на государственный или русский язык (перевод должен быть заверен в установленном порядке);
2) в случае необходимости, в пределах своей компетенции осуществлять проверку полноты и правильности проведенной экспертизы (в т.ч. участие в идентификации товара), на основании которой был оформлен Акт экспертизы, включая простые выборочные проверки.
54. Организация, уполномоченная на проведение экспертизы происхождения товара, имеет право:
1) требовать от заявителя перевод представленных документов на государственный или русский язык (перевод должен быть заверен в установленном порядке);
2) запрашивать у заявителя любые дополнительные документы, подтверждающие происхождение товара, перечень которых устанавливается уполномоченным государственным органом.
55. Заявитель имеет право:
1) обращаться с заявкой на проведение экспертизы происхождения товаров в любую из организаций, уполномоченных на проведение экспертизы происхождения товаров, по своему усмотрению;
2) подать апелляцию в уполномоченный государственный орган в случае несогласия с экспертным заключением;
3) обратиться в уполномоченный государственный орган за выдачей дубликата сертификата о происхождении товара;
4) в случаях, предусмотренных законодательством, обратиться в уполномоченный государственный орган с просьбой о выдаче сертификата о происхождении товара впоследствии (ретроспективно).
10. Ответственность уполномоченного государственного органа,
организации, уполномоченной на проведение экспертизы
происхождения товара, и заявителя
56. Уполномоченный государственный орган несет ответственность за своевременность и правильность оформления сертификатов и актов о происхождении товара, за конфиденциальность полученной информации, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
57. Организация, уполномоченная на проведение экспертизы происхождения товара, несет ответственность за своевременность, полноту и правильность проведения экспертизы и оформления актов о происхождении товара, актов экспертизы для оформления сертификатов о происхождении товара, а также за конфиденциальность полученной информации, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.