"Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциялық нормативтер" нұсқаулығын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 15 қарашадағы N 87 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 16 қарашадағы N 434 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет басқармасында 2001 жылғы 30 қарашада тіркелді. Тіркеу N 1690. Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 412 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 26 қарашадағы N 412   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін    2-тармақтан   қараңыз ).
__________________________________
Зейнетақы активтерiнiң сақталысын және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару кезiнде туындаған тәуекелдердi төмендетудi қамтамасыз ету, зейнетақы активтерiн инвестициялау тәртiбiн нақтылау мақсатында, "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне банк қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 2 наурыздағы  Заңының  қабылдануына байланысты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес "Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциялық нормативтер" нұсқаулығын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 15 қарашадағы N 87  қаулысына  өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiледi.
3. Бағалы қағаздар нарығын реттеу департаментi (Шалғымбаева Г.Н.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесе отырып осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он күн iшiнде осы қаулыны бағалы қағаздар рыногы кәсiпқой қатысушыларының өзiн-өзi реттейтiн ұйымдарының (оларға осы қаулыны өз мүшелерiнiң назарына жеткiзу жөнiндегi мiндеттi жүктеумен), "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" жабық акционерлiк қоғамының, Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiн реттеу жөнiндегi комитетiнiң және кастодиан - банктердiң назарына жеткiзсiн.

О внесении изменений и дополнений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "Об утверждении Инструкции "Пруденциальные нормативы для организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами" от 15 ноября 2000 года N 87
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 16 ноября 2001 года N 434. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 ноября 2001 года за N 1690. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 26 ноября 2005 года N 412 (V053995)
В целях обеспечения сохранности пенсионных активов и минимизации рисков, возникающих при инвестиционном управлении пенсионными активами, уточнения порядка инвестирования пенсионных активов, в связи с принятием Закона Республики Казахстан  Z010162_  "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам банковской деятельности" от 2 марта 2001 года, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести изменения и дополнения в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам  V001330_  "Об утверждении Инструкции "Пруденциальные нормативы для организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами" от 15 ноября 2000 года N 87 согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту регулирования рынка ценных бумаг (Шалгимбаева Г.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения саморегулируемых организаций профессиональных участников рынка ценных бумаг (с возложением на них обязанности довести настоящее постановление до сведения своих членов), Закрытого акционерного общества
"Государственный накопительный пенсионный фонд", Комитета по регулированию
деятельности накопительных пенсионных фондов Министерства труда и
социальной защиты населения Республики Казахстан и банков-кастодианов.

4. Осы қаулының орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының Еңбек және
халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің
Жинақтаушы зейнетақы қорларының
қызметін реттеу жөніндегі комитетімен
келісілген
2001 жылғы 21 қараша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкi Басқармасының
2001 жылғы 16 қарашадағы
N 434 қаулысына
қосымша
"Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегі
қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциялық
нормативтер" нұсқаулығын бекiту туралы" Қазақстан
Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық
комиссиясының 2000 жылғы 15 қарашадағы N 87
қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар
"Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциялық нормативтер" нұсқаулығын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегі ұлттық комиссиясының 2000 жылғы 15 қарашадағы N 87  қаулысына
Аталған қаулымен бекiтiлген "Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциялық нормативтер" нұсқаулығына:
1. 1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) "Арнаулы кәсiпорын" - Special Рurроsе Vеhiсlе (SРV): халықаралық облигациялар шығару мақсатында құрылған, жалғыз қатысушысы (акционерi) Қазақстан Республикасының ұйымы, осы заңды тұлғаның осы облигациялар бойынша мiндеттемелерiне кепiл берушi болып табылатын шетелдiк заңды тұлға;".
2. 3-тармақта:
1) 3) тармақшадағы "10 және одан көп" деген сөздер "10-нан 30-ға дейiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 3-1) және 3)-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) Компанияның инвестициялық басқаруындағы және 10-нан 30-ға дейiн миллиард теңгенi құрайтын зейнетақы активтерiнiң ағымдағы құны кезiнде, - мына формула бойынша есептелген өлшемдер: К1мin = 0,01 х 0,95n, мұнда К1міn - К1 коэффициентiнiң ең төменгi рұқсат етiлген мәнi; n - ПА - 25/5 бөлшегi мәнiнiң тұтас саны, мұнда ПА - Компанияның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерiнiң ағымдағы құны, миллиард теңге;
3-2) Компанияның инвестициялық басқаруындағы және 50 миллиард теңгенi және одан көбiн құрайтын зейнетақы активтерiнiң ағымдағы құны кезiнде, - мына формула бойынша есептелген өлшемдер: К1міn = 0,0086 х 0,96n, мұнда n - ПА - 45/5 бөлшегі мәнiнiң тұтас саны, мұнда ПА - Компанияның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерiнiң ағымдағы құны, миллиард теңге;".
3. 7-тараудың атауындағы "депозиттерге" деген сөз "салымдарға (депозиттерге)" деген сөздермен ауыстырылсын және "екiншi деңгейдегi бiр банктiң депозиттiк сертификаттарына" деген сөздер алып тасталсын.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Согласовано
с Комитетом по регулированию деятельности
накопительных пенсионных фондов
Министерства труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 16 ноября 2001 года N 434
Изменения и дополнения
в постановление Национальной комиссии Республики
Казахстан по ценным бумагам "Об утверждении Инструкции
"Пруденциальные нормативы для организаций, осуществляющих
деятельность по инвестиционному управлению пенсионными
активами" от 15 ноября 2000 года N 87
В постановлении Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам  V001330_  "Об утверждении Инструкции "Пруденциальные нормативы для организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами" от 15 ноября 2000 года N 87:
В Инструкции "Пруденциальные нормативы для организаций, осуществляющих деятельность по инвестиционному управлению пенсионными активами", утвержденной указанным постановлением:
1. Пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) "Специальное предприятие" - Special Purpose Vehicle (SРV):
иностранное юридическое лицо, созданное в целях выпуска международных
облигаций, единственным участником (акционером) которого является
организация Республики Казахстан, выступающая гарантом обязательств этого
юридического лица по данным облигациям;".
2. В пункте 3:
1) в подпункте 3) слова "10 и более" заменить словами "от 10 до 30";
2) дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) при текущей стоимости пенсионных активов, находящихся у
Компании в инвестиционном управлении и составляющих от 30 до 50 миллиардов
тенге, - величины, рассчитанной по формуле:
n
К1мin = 0,01 х 0,95 , где
К1мin - минимальное допустимое значение коэффициента К1;
ПА - 25
n - целое число значения дроби -------, где
5
ПА - текущая стоимость пенсионных активов, находящихся в инвестиционном управлении у Компании, в миллиардах тенге;
3-2) при текущей стоимости пенсионных активов, находящихся у Компании в инвестиционном управлении и составляющих 50 и более миллиардов тенге, - величины, рассчитанной по формуле:
n
К1мin = 0,0086 х 0,96 , где
ПА - 45
n - целое число значения дроби ------- , где
5
ПА - текущая стоимость пенсионных активов, находящихся в инвестиционном управлении у Компании, в миллиардах тенге;".
3. В наименовании главы 7 слово "на депозиты" заменить словами "во вклады (на депозиты)", слова "и в депозитные сертификаты одного банка" исключить.

4. 26-тармақта:
1) бiрiншi азатжолдағы "депозиттерге" деген сөз "салымдарға (депозиттерге)" деген сөздермен ауыстырылсын және "екiншi деңгейдегi бiр банктiң депозиттiк сертификаттарына" деген сөздер алып тасталсын;
2) 1) тармақшаның бiрiншi азатжолындағы "депозиттерге" деген сөз "салымдарға (депозиттерге)" деген сөздермен ауыстырылсын және "екiншi деңгейдегi бiр банктiң депозиттiк сертификаттарына" деген сөздер алып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) екiншi деңгейдегi банктiң және банктiң екiншi деңгейдегi банктер болып табылмайтын аффилиирленген тұлғаларының бағалы қағаздарына, сондай-ақ осы тармақтың 1) тармақшасының төртiншi азатжолымен, 2) тармақшасының төртiншi азатжолымен және 3) тармақшасының төртiншi азатжолымен белгiленген шектеулердi сақтай отырып осы банктегi салымдарға (депозиттерге):
зейнетақы активтерiн инвестициялау кезiнде - әрбiр жеке Қордың Компанияның инвестициялық басқаруындағы зейнетақы активтерi көлемiнiң 10%-ы;
өз активтерiн инвестициялау кезiнде - Компанияның өз активтерi көлемiнiң 10%-ы;
4) 2) тармақшаның төртiншi азатжолында:
"өз капиталы мөлшерiнiң 25%-нен" деген сөздерден кейiн "(осы Нұсқаулықтың 27-1-тармағымен белгiленген жағдайларды қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
"санының" деген сөз "көлемiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын.
5. 27-тармақта:
1) бiрiншi азатжолдағы "депозиттерге" деген сөз "салымдарға (депозиттерге)" деген сөздермен ауыстырылсын және "екiншi деңгейдегi бiр банктiң депозиттiк сертификаттарына" деген сөздер алып тасталсын;
2) 3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) бiр бiрiне қатысы бойынша аффилиирленген банктер бiр банк ретiнде танылады, бұл ретте осы Нұсқаулықтың 26-тармағының 1) тармақшасының төртiншi азатжолымен белгiленген шектеу осындай банктердiң әрқайсына қатысты қолданылады;";
3) мынадай мазмұндағы 3-1) және 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) екiншi деңгейдегi банктер болып табылмайтын, бiр бiрiне қатысы бойынша аффилиирленген эмитенттер екiншi деңгейдегi банк болып табылмайтын бiр эмитент ретiнде танылады, бұл ретте осы Нұсқаулықтың 26-тармағының 2) тармақшасының төртiншi азатжолымен және 3) тармақшасының төртiншi азатжолымен белгiленген шектеулер осындай эмитенттердiң әрқайсына қатысты қолданылады;
3-2) осы Нұсқаулықтың 26-тармағының 1-1) тармақшасының және осы тармақтың 3) және 3-1) тармақтарының мақсаты үшiн "Аффилиирленген тұлға" ұғымын қолдану практикасы туралы" Ұлттық комиссия Директоратының 1998 жылғы 26 қазандағы N 181 қаулысының нормалары пайдаланылады.".

4. В пункте 26:
1) в первом абзаце слова "на депозиты" заменить словами "во вклады (депозиты)", слова "и в депозитные сертификаты одного банка второго уровня" исключить;
2) в первом абзаце подпункта 1) слова "на депозиты" заменить словами "во вклады (депозиты)", слова "и в его депозитные сертификаты" исключить;
3) дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) в ценные бумаги банка второго уровня и аффилиированных лиц банка, не являющихся банками второго уровня, а также во вклады (депозиты) в данном банке, при условии соблюдения ограничений, установленных абзацем четвертым подпункта 1), абзацем четвертым подпункта 2) и абзацем четвертым подпункта 3) настоящего пункта:
при инвестировании пенсионных активов - 10 % от объема пенсионных активов каждого отдельного Фонда, находящихся у Компании в инвестиционном управлении;
при инвестировании собственных активов - 10 % от объема собственных активов Компании;";
4) в четвертом абзаце подпункта 2):
после слов "собственного капитала данного эмитента" дополнить словами "(за исключением случаев, установленных пунктом 27-1 настоящей Инструкции)";
слово "количества" заменить словом "объема".
5. В пункте 27:
1) в первом абзаце слова "на депозиты" заменить словами "во вклады (на депозиты)", слова "и в депозитные сертификаты одного банка второго уровня" исключить;
2) подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) аффилиированные по отношению друг к другу банки признаются в качестве одного банка, при этом ограничение, установленное абзацем четвертым подпункта 1) пункта 26 настоящей Инструкции, применяется по отношению к каждому из таких банков;";
3) дополнить подпунктами 3-1) и 3-2) следующего содержания:
"3-1) аффилиированные по отношению другу к другу эмитенты, не являющиеся банками второго уровня, признаются в качестве одного эмитента, не являющегося банком второго уровня, при этом ограничения, установленные абзацем четвертым подпункта 2) и абзацем четвертым подпункта 3) пункта 26 настоящей Инструкции, применяется по отношению к каждому из таких эмитентов;
3-2) для целей подпункта 1-1) пункта 26 настоящей Инструкции и подпунктов 3) и 3-1) настоящего пункта используются нормы постановления Директората Национальной комиссии "О практике применения понятия "аффилиированное лицо" от 26 октября 1998 года N 181.".

6. Мынадай мазмұндағы 27-1-тармақпен толықтырылсын:
"27-1. Зейнетақы активтерiн Арнаулы кәсiпорын шығарған бағалы қағаздарға инвестициялау кезiнде эмитенттiң өз капиталы ретiнде облигациялар шығаруға кепiл берушiнiң өз капиталы пайдаланылады.".

6. Дополнить пунктом 27-1 следующего содержания:
"27-1. При инвестировании пенсионных активов в ценные бумаги, выпущенные Специальными предприятиями, в качестве собственного капитала эмитента используется собственный капитал гаранта выпуска облигаций.". ___________________________________________________________________________
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Петрова Г.В.)