Қазақстан Республикасы Iшкi iстер Министрiнiң 1999 жылғы 14 желтоқсандағы N 630 бұйрығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi тергеу изоляторларының iшкi тәртiп ережелерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 29 қазандағы N 769 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2001 жылғы 14 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 1700. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 15 тамыздағы № 810 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 15.08.2016 № 810 бұйрығымен.
Қылмыстың жасалуына сезiктiлер мен айыпталушыларды күзет қамауында ұстау мәселелерiн реттеу мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi тергеу изоляторларының iшкi тәртiп ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Iшкi iстер Министрiнiң 1999 жылғы 14 желтоқсандағы N 630 V991026_ бұйрығына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
осы бұйрықпен бекiтiлген Ережелерде:
1) "күзет қамауына алынған адамдар" деген сөздер Ережелердiң барлық мәтiнi бойынша "сезiктiлер мен айыпталушылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 3-тармақтың бесiншi абзацындағы екiншi сөйлемде "сотталғандарды ұстау тәртiбi" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару Z970208_ кодексiмен және" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 7-тармақтағы:
"Қылмыстық атқару жүйесi комитетiнiң төрағасы" деген сөздер "Күзет қамауында ұстау орындары департаментiнiң бастығы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қылмыстық-атқару жүйесi басқармасының (бөлiмiнiң)" деген сөздер "Күзет қамауында ұстау орындары басқармасының, бөлiмiнiң, бөлiмшелерiнiң, топтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 21-тармақтың үшiншi сөйлемiнде "санитарлық тазарудан өткеннен" деген сөздерден кейiн "және медициналық куәландыру нәтижелерiн алғаннан" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 28-тармақтың бiрiншi сөйлемiндегi "камераларда ұсталады" деген сөздерден кейiн "(16-қосымша)" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 140, 142, 143-тармақтарындағы "Денсаулық сақтау, бiлiм және спорт министрлiгiнiң" деген сөздер "азаматтардың денсаулығын сақтау саласында жетекшiлiк ететiн уәкiлеттi орталық атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) Ережелер мынадай мазмұндағы N 16 қосымшамен толықтырылсын:
"Жалпы камералардың сипаттамасы.
Сезiктiлер мен айыпталушылар ұсталатын камералар құрылымының сыртқы қоршаған ортадан және аралас үй-жайлардан сенiмдi оқшаулануы қамтамасыз етiлуi тиiс. Камералардың жоспарлы нысаны оларды есiктегi "көзшеден" шолудың ыңғайлы болуын қамтамасыз етуi керек.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 декабря 1999 года N 630 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов Министерства внутренних дел Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 29 октября 2001 года N 769. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2001 года N 1700. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 августа 2016 года № 810
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 15.08.2016 № 810.
В целях урегулирования вопросов содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений, приказываю:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 14 декабря 1999 года N 630 V991026_ "Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов Министерства внутренних дел Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Правилах, утвержденных данным приказом:
1) слова "лица, заключенные под стражу" заменить по всему тексту Правил словами: "подозреваемые и обвиняемые";
2) в предложении втором абзаца пятого пункта 3 после слова "регламентируется" дополнить словами: " Z970208_ Уголовно-исполнительным кодексом Республики Казахстан и";
3) в пункте 7:
слова "председатель Комитета уголовно-исполнительной системы" заменить словами "начальник Департамента мест содержания под стражей";
после слова "(отделов)" слова "уголовно-исполнительной системы" заменить словами "отделений, групп мест содержания под стражей";
4) в предложении третьем пункта 21 после слов "санитарной обработки" дополнить словами "и получения результатов медицинского освидетельствования";
5) в предложении первом пункта 28 после слова "камерах" дополнить словами: "(приложение 16)";
6) в пунктах 140, 142, 143 слова "Министерства здравоохранения, образования и спорта" заменить словами "уполномоченного центрального исполнительного органа, осуществляющего руководство в сфере охраны здоровья граждан";
7) дополнить Правила приложением N 16 следующего содержания: "Описание общих камер. Устройство камер, в которых содержатся подозреваемые и обвиняемые, должно обеспечивать надежную изоляцию от внешней окружающей среды и смежных помещений. Планировочная форма камер должна обеспечивать наилучший обзор их через "глазок" дверного полотна.

Камераларда көлемi 90х200 сантиметр (бұдан әрi - см.) қосарлы есiктердiң болуы ескерiлуi тиiс. Еденнен 95 сантиметр биiктiк деңгейде тамақ таратуға арналған 18х22 см. терезе орнатылады. Жалпы камераларды габаритi 1,88х0,65 метр екi қатарлы төсектермен, үстелдiң енi және ағаш орындықтардың ұзындығы әр адамға 0,4 метрден келетiн етiп, киiм iлу үшiн жасалған орынға ұзынынан бiр метрге 5 орыннан келетiн етiп жабдықтау қажет. Бұл орындарды еденнен төбеге дейiн жасап, 0,7 метр деңгейiнде және 2,3 метр тақтайдан жасалған, металл рамкада бекiтiлген екi сөремен бөлiнуi тиiс. Камералардағы барлық құралдар еденге бекiтiлуi керек.
Әр камерада қол жуғыштан және дәреталғыштан тұратын санитарлық желi (су ағызғыш ыдысы жоқ) жабдықталады. Су ағызғыш ыдыстардың орнатылуы мүмкiн, бiрақ оны монтаждау дәлiзде (мүмкiндiгi бойынша киiм iлу үшiн жасалған орында) орындалады, ал суды ағызып жiберетiн құралдар кнопкалы қондырғы түрiнде камераға шығарылады. Санитарлық желi шымылдық қоршаумен бөлiнедi.
Терезенiң iшкi жағынан қабырғадан 25-30 см. дөңесi бар, терезе ойығына жетудi шектейтiн темiр тор орнатылады. Барлық камераларда сырланған тақтай едендер салынады."
2. Астана қаласы IIБ-нiң, Алматы қаласы IIББ-нiң, облыстардағы және көлiктегi IIББ-IIБ-нiң бастықтары:
1) тергеу изоляторлары жеке құрамының осы бұйрықпен бекiтiлген Iшкi тәртiп ережелерiне өзгерiстер мен толықтыруларды оқып-үйренуiн ұйымдастырсын және тергеу изоляторларының жұмысын олардың талаптарына сәйкес қамтамасыз етсiн;
2) сезiктiлер мен айыпталушыларға Iшкi тәртiп ережелерiндегi оларға
қатысты бөлiктерде бекiтiлген өзгерiстер мен толықтырулар туралы кеңiнен
ақпарат беру шараларын қабылдасын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Iшкi
iстер вице-министрi iшкi қызмет генерал-майоры Н.А.Власовқа, Қазақстан
Республикасы Iшкiiсминiнiң Күзет қамауында ұстау орындары департаментiне
(М.М. Баймұхамбетов) жүктелсiн.
4. Осы бұйрық 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енеді және
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде міндетті мемлекеттік
тіркеуге жатады.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
генерал-майор
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының орынбасары
2001 ж. 29 қазан
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

Двери в камерах предусматриваются двойными, размерами 90 х 200 сантиметров (далее - см.). На высоте 95 см. от уровня пола устраивать форточки 18 х 22 см. для раздачи пищи. Общие камеры необходимо оборудовать двухъярусными койками с габаритными размерами в плане 1,88 х 0,65 метров, деревянными столами из расчета периметра столов и длины деревянных скамеек по 0,4 метра на человека, нишей для одежды с плечиками из расчета 5 мест на один погонный метр ниши. Ниши следует делать от пола до потолка и разделять на уровне 0,7 метра и 2,3 метра двумя полками из досок, скрепленных металлической рамкой. Все оборудование камер прикреплять к полу.
В каждой камере оборудуется санитарный узел из умывальника и унитаза (без смывного бачка). Допускается установка смывных бачков, но монтаж их выполняется в коридоре (по возможности в нишах), а приборы для спуска воды выводятся в камеру в виде кнопочного устройства. Санитарный узел отделяется перегородкой.
С внутренней стороны окон устанавливать выпуклые на 25-30 см. от стены решетки, ограничивающие доступ к оконному проему. Во всех камерах устраивать полы дощатые крашенные.".
2. Начальникам УВД г. Астаны, ГУВД г. Алматы, ГУВД-УВД областей и ГУВД на транспорте:
1) организовать изучение личным составом следственных изоляторов, утвержденных настоящим приказом изменений и дополнений к Правилам внутреннего распорядка, и обеспечить работу следственных изоляторов в соответствии с их требованиями;
2) принять меры к широкому информированию подозреваемых и обвиняемых об утвержденных изменениях и дополнениях в Правилах внутреннего распорядка в части, их касающейся.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора
внутренней службы Власова Н.А., Департамент мест содержания под стражей
МВД Республики Казахстан (Баймухамбетов М.М.).
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2002 года и
подлежит обязательной государственной регистрации в Министерстве юстиции
Республики Казахстан.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
"Согласовано"
Заместитель Генерального
Прокурора Республики Казахстан
от "___"___________2001 г.
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Абрамова Т.М.)