Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өту тәртiбi туралы" ереженiң жаңа редакциясын қабылдау туралы" 1996 жылғы 12 желтоқсандағы N 292 қаулысына және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өтуiнiң мәселелерi жөнiнде" 2001 жылғы 14 ақпандағы N 32 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2001 жылғы 20 желтоқсан N 567. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 8 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1749. Күші жойылды - ҚР Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы N 305 қаулысымен.
---------------Қаулыдан үзінді-------------------
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтiру мақсатында, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттiгінiң (бұдан әрi - Агенттiк) Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Осы қаулының қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын...
Төраға
Күшi жойылды деп танылған
нормативтiк құқықтык актiлердiң тiзбесi
18. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өту тәртiбi туралы" ережeci туралы" 1996 жылғы 12 желтоқсандағы N 292 қаулысына және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өтуiнiң мәселелерi жөнiнде" 2001 жылғы 14 ақпандағы N 32 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" 2001 жылғы 20 желтоқсандағы N 567 қаулысы (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 1749 тiркелген, Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Хабаршысы" және "Вестник Национального Банка Казахстана" N 3 басылымдарында 2002 жылғы 28 қаңтарда - 10 ақпанда жарияланған)...
___________________________________
Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiнiң қызметiн реттейтiн нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өтуiнiң тәртiбi туралы" ереженiң жаңа редакциясын қабылдау туралы" 1996 жылғы 12 желтоқсандағы N 292  V960440_  қаулысына және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өтуiнiң мәселелерi жөнiнде" 2001 жылғы 14 ақпандағы N 32  V011410_  қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 декабря 1996 года N 292 "О принятии новой редакции Правил о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам" и в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 февраля 2001 года N 32 "По вопросам перехода банков второго уровня к международным стандартам"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 567. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 8 февраля 2002 года N 1749. Утратило силу - постановлением Правления Агентства РК по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 25 октября 2004 года N 305
Извлечение из постановления Правления
Агентства РК по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
от 25 октября 2004 года N 305
"В целях приведения нормативных правовых актов Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан, Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Агентство) постановляет:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия...
Председатель
Перечень нормативных правовых актов,
признаваемых утратившими силу
...
18. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 декабря 2001 года N 567 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 декабря 1996 года N 292 "О принятии новой редакции Правил о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам" и в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 февраля 2001 года N 32 "По вопросам перехода банков второго уровня к международным стандартам" ...".
------------------------------------------------------------------
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность банков второго уровня Республики Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 декабря 1996 года N 292 V960440_  "О принятии новой редакции Правил о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам" и в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 февраля 2001 года N 32 V011410_  "По вопросам перехода банков второго уровня к международным стандартам".

2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енедi.
3. Банктердi және сақтандыруды қадағалау департаментi (Мекiшев А.А.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан
Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу
шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік
тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны
Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің аумақтық филиалдарына және екінші
деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк Төрағасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң
халықаралық стандарттарға өту тәртiбi туралы"
ереженiң жаңа редакциясын қабылдау туралы"
1996 жылғы 12 желтоқсандағы N 292 қаулысына
және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi
Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң
халықаралық стандарттарға өтуiнiң мәселелерi
жөнiнде" 2001 жылғы 14 ақпандағы N 32
қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу
туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Басқармасының 2001 жылғы 20
желтоқсандағы N 567 қаулысымен бекiтiлдi
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi
деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өту тәртiбi туралы"
ереженiң жаңа редакциясын қабылдау туралы" 1996 жылғы 12
желтоқсандағы N 292 қаулысына және Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық
стандарттарға өтуiнiң мәселелерi жөнiнде" 2001 жылғы 14 ақпандағы
N 32 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi
деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өтуiнiң тәртiбi туралы"
ереженiң жаңа редакциясын қабылдау туралы" 1996 жылғы 12 желтоқсандағы N
292 қаулысына мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
қаулының атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өту тәртiбi
туралы" ереженi бекiту туралы;
Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өту тәртiбi
туралы ережеде:
1-тармақтың:
үшiншi-жетiншi азатжолдарындағы "-" белгiсi алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы сегiзiншi азатжолмен толықтырылсын:
"тәуекелдердi басқару жүйесiн енгiзу";
2-тармақтағы "мемлекеттiк кәсiпорынның ұйымдық-құқықтық нысанында
құрылған" деген сөздер алынып тасталсын;
3-тармақтың үшiншi және төртiншi азатжолдарындағы "-" белгiсi алынып
тасталсын;
4-тармақтың төртiншi азатжолындағы "8.1-8.10 тармақшалары" деген сөздер "1)-11) тармақшалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақтағы:
8. 1-8.10 тармақшалардың номерлерi 1)-10) номерлерiмен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:

2. Настоящее постановление вступает в силу по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского и страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
Утверждены постановлением
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 20 декабря 2001 года N 567
"О внесении изменений и дополнений в
постановление Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 12 декабря 1996 года N 292
"О принятии новой редакции Правил о
порядке перехода банков второго уровня к
международным стандартам"
и в постановление Правления Национального
Банка Республики Казахстан
от 14 февраля 2001 года N 32
"По вопросам перехода банков второго
уровня к международным стандартам"
Изменения и дополнения в постановление
Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 12 декабря 1996 года N 292
"О принятии новой редакции Правил о порядке перехода
банков второго уровня к международным стандартам" и в
постановление Правления Национального Банка
Республики Казахстан от 14 февраля 2001 года N 32
"По вопросам перехода банков второго уровня к
международным стандартам"
1. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 12 декабря 1996 года N 292  V960440_   "О принятии новой редакции Правил о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам" внести следующие изменения и дополнения:
наименование постановления изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам";
в Правилах о порядке перехода банков второго уровня к международным стандартам:
в пункте 1:
в абзацах третьем-седьмом знак "-" исключить;
дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"внедрения системы управления рисками.";
в пункте 2 слова ", созданные в организационно-правовой форме государственного предприятия" исключить;
в абзацах третьем и четвертом пункта 3 знак "-" исключить;
в абзаце четвертом пункта 4 слова "подпунктов 8.1-8.10" заменить словами
"подпунктов 1)-11)";
в пункте 8:
нумерацию подпунктов 8.1-8.10 заменить нумерацией 1)-10);
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:

"11) Тәуекелдердi басқару жүйесiн енгiзу
Банктiң банк операцияларын жүргiзуге байланысты тәуекелдердi бағалау, өлшеу, бақылау және мониторингі бойынша рәсiмдерi болуы тиiс.
Осы рәсiмдер Ұлттық Банктiң ұсынымдарын ескере отырып, халықаралық тәжiрибеде қабылданған тәуекелдердi басқару жүйесiне қойылатын талаптарға сәйкес болуы тиiс.".
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Екiншi деңгейдегi банктердiң халықаралық стандарттарға өтуiнiң мәселелерi жөнiнде" 2001 жылғы 14 ақпандағы N 32 қаулысының:
2-тармақтағы және одан әрi барлық мәтiн бойынша "8.1-8.10 тармақшаларындағы" деген сөздер "1)-10) тармақшаларындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Ереженiң 8-тармағының 1)-10) тармақшаларының талаптарын (шарттарын) орындаған банктер 2002 жылдың 1 сәуiрiне дейiнгi мерзiмде Ұлттық Банкке тәуелсiз аудиторлық ұйымдардың бiреуiнiң осы қаулының 2-тармағында көзделген аудиттiң және бухгалтерлiк есептiң халықаралық стандарттарына сәйкес жасалған банктiң 2001 жылғы қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы аудиторлық қорытындысын ұсынуға мiндеттi.";
мынадай мазмұндағы 4-1 тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Барлық банктер 2003 жылдың 1 сәуiрiне дейiн Ұлттық Банкке тәуелсiз аудиторлық ұйымдардың бiреуiнiң осы қаулының 2-тармағында көзделген және банктiң Ереженiң 8-тармағының 11) тармақшасындағы талаптарды орындауына баға берiлген (расталған), аудиттiң және бухгалтерлiк есептiң халықаралық стандарттарына сәйкес жасалған банктiң 2002 жылғы қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi туралы аудиторлық қорытындысын ұсынуға мiндеттi.";
5-тармақтағы:
бiрiншi азатжолдың "және 4" деген сөздер ", 4 және 4-1" деген
сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы азатжол мынадай сөздермен толықтырылсын ", немесе осы
қаулының 4-1 тармағының талаптарына сәйкес, 2003 жылғы 1 қаңтардағы жағдай
бойынша Ереженiң 8-тармағының 11) тармақшасының талаптары, 2003 жылдың 1
мамырына дейiнгi мерзiмде,";
сегiзiншi азатжолдың "және 4" деген сөздер ", 4 және 4-1" деген
сөздермен ауыстырылсын.
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Жұманазарова А.Б.

"11) Внедрение системы управления рисками
Банк должен иметь процедуры по оценке, измерению, контролю и мониторингу рисков, связанных с проводимыми банком операциями.
Данные процедуры должны соответствовать требованиям к системе управления рисками, принятым в международной практике, с учетом рекомендаций Национального Банка.".
2. В постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 февраля 2001 года N 32 V011410_  "По вопросам перехода банков второго уровня к международным стандартам" внести следующие изменения и дополнения:
в пункте 2 и далее по всему тексту слова "подпунктов 8.1-8.10" заменить словами "подпунктов 1)-10)";
пункт 4 дополнить предложением следующего содержания:
"Банки, выполнившие требования (условия) подпунктов 1)-10) пункта 8 Правил обязаны в срок до 1 апреля 2002 года представить в Национальный Банк аудиторское заключение одной из независимых аудиторских организаций, предусмотренных в пункте 2 настоящего постановления, о результатах финансово-хозяйственной деятельности банка за 2001 год, составленное в соответствии с международными стандартами аудита и бухгалтерского учета.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Все банки обязаны в срок до 1 апреля 2003 года представить в Национальный Банк аудиторское заключение одной из независимых аудиторских организаций, предусмотренных в пункте 2 настоящего постановления, о результатах финансово-хозяйственной деятельности банка за 2002 год, составленное в соответствии с международными стандартами аудита и бухгалтерского учета и содержащее оценку (подтверждение) выполнения банком требований подпункта 11) пункта 8 Правил.";
в пункте 5:
в абзаце первом после слова "и 4" заменить словами ", 4 и 4-1";
абзац шестой дополнить словами ", или в соответствии с требованиями пункта 4-1 настоящего постановления, требования подпункта 11) пункта 8 Правил по состоянию на 1 января 2003 года, в срок до 1 апреля 2003 года,";
в абзаце восьмом слова "и 4" заменить словами ", 4 и 4-1".