Жаңа ауылдық (селолық) және кенттік округтер құру туралы
Жамбыл облыстық мәслихаты мен Жамбыл облысы әкімінің 2001 жылғы 22 маусымдағы N 9-6 шешімі. Жамбыл облыстық Әділет басқармасында 2001 жылғы 28 тамызда N 408 тіркелді.
Байзақ, Жамбыл, Жуалы, Қордай, Меркі, Мойынқұм, Сарысу, Талас, Т.Рысқұлов және Шу аудандық мәслихаттары мен аудан әкімдерінің бірлескен шешімдерін қарай келе, осы аудандар аумағында тұратын тұрғындардың ұсыныстарын ескере отырып, "Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық құрылысы туралы" Қазақстан Республикасының Заңын басшылыққа ала отырып, облыстық мәслихат және облыс Әкімі ШЕШІМ ЕТЕДІ:
1. Төмендегі аудандар бойынша бұрынғы ауылдық (селолық) округтер аумағында жаңа ауылдық (селолық) және кенттік округтер құрылсын:
Байзақ ауданы бойынша
Түймекент ауылдық (селолық) округінен орталығы - Жақаш ауылы болатын Қарасу, Көкөзек ауылдары елді мекендерімен бірге Сухамбаев ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Жалғызтөбе ауылдық округінен орталығы - Мырзатай ауылы болатын Абай, Ақтөбе, Дихан ауылдары елді мекендерімен бірге Мырзатай ауылдық (селолық) округі және орталығы - Ынтымақ ауылы болатын Ынтымақ ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Қостөбе ауылдық (селолық) округінен орталығы - Красная звезда селосы болатын Қызылжұлдыз (селолық) ауылдық округі бөлінсін.
Жамбыл ауданы бойынша
Аса ауылдық (селолық) округінен орталығы - Қаракемер селосы болатын Құмтиын ауылы, Сеңгірбай селосы елді мекендерімен бірге Қаракемер ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Гродеково ауылдық (селолық) округінен орталығы - Қызылқайнар селосы болатын Жасөркен селосы, елді мекендерімен бірге Қызылқайнар ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Қарой ауылдық (селолық) округінен орталығы - Құмшағал ауылы болатын, Шөлдала, Қызылабат, Көлтоған селолары елді мекендерімен бірге Құмшағал ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Айша-бибі ауылдық округінен орталығы - Бектөбе селосы болатын Бәйтерек ауылы, Қызылшарық селосы елді мекендерімен бірге Қаратөбе ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Жуалы ауданы бойынша
Боралдай ауылдық (селолық) округінен орталығы Қошқарата ауылы болатын Ақтасты ауылы, Қызтоған селосы елді мекендерімен бірге Қошқарата ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Қордай ауданы бойынша
Ноғайбай ауылдық (селолық) округінен орталығы - Алға ауылы болатын Алға ауылдық (селолық) округі бөлінсін, Бетқайнар ауылдық (селолық) округінің құрамындағы Көкадыр ауылы және Кенен ауылдық (селолық) округінің құрамындағы Мұзбел ауылы осы округке берілсін.
Степное ауылдық (селолық) округінен Бетқайнар ауылдық округінің құрамындағы Жаңатұрмыс ауылы беріліп елді мекендерімен орталығы - Жамбыл селосы болатын Жамбыл ауылдық (селолық) округі және орталығы - Қасық ауылы болатын Қасық ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Сарыбұлақ ауылдық округінен орталығы - Қақпатас ауылы болатын Қақпатас ауылдық округі бөлініп, оған Бетқайнар ауылдық округінің құрамынан Беріктас ауылы берілсін.
Меркі ауданы бойынша
Кеңес ауылдық (селолық) округінен орталығы - Ақермен ауылы болатын Аспара, Ақкөз-Қайнар, Алтынарық ауылдары елді мекендерімен бірге Ақермен ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Жаңатоған ауылдық (селолық) округінен орталығы - Сұрат ауылы болатын Аққайнар, Тескентоған ауылдары елді мекендерімен бірге Сұрат ауылдық округі бөлінсін.
Жамбыл ауылдық (селолық) округінен орталығы - Ақтоған ауылы болатын Қазақ дихан, "Красная заря" селолары елді мекендерімен бірге Ақтоған ауылдық (селолық) округі бөлінсін. Мойынқұм ауданы бойынша Мирный кенттік округінен орталығы - Ақбақай кенті болатын Ақбақай кенттік округі бөлінсін. Бірлік ауылдық округінен орталығы - Кеңес ауылы болатын Кеңес ауылдық округі және орталығы - Биназар ауылы болатын Биназар ауылдық (селолық) округі бөлінсін. Мойынқұм ауылдық округінен орталығы - Қылышбай ауылы болатын Қылышбай ауылдық округі және орталығы - Жамбыл ауылы болатын Жамбыл ауылдық (селолық) округі бөлінсін. Сарысу ауданы бойынша Байқадам ауылдық округінен орталығы - Өндіріс ауылы болатын Игілік, Талас ауылдары елді мекендерімен бірге Игілік ауылдық (селолық) округі бөлінсін. Талас ауданы бойынша
Бостандық ауылдық округінен орталығы - Шәкіров ауылы болатын Амангелді ауылы елді мекендерімен бірге Шәкіров ауылдық (селолық) округі, орталығы - Аққұм ауылы болатын Аққұм ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Қаратау қаласының құрамынан орталығы - Көктал ауылы болатын Көктал кенттік округі бөлінсін.
Тұрар Рысқұлов ауданы бойынша
Ақыртөбе ауылдық округінен орталығы - Өрнек ауылы болатын Әбжапар, Сәлімбай, Жарлысу, Сұңқайты ауылдары елді мекендерімен бірге Өрнек ауылдық (селолық) округі және орталығы - Тереңөзек ауылы болатын Көкарық, Мамай, Қайыңды, Шолақ Қайыңды, Сөгеті ауылдары елді мекендерімен бірге Тереңөзек ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Қарақыстақ ауылдық округінің құрамынан орталығы - Жаңатұрмыс ауылы болатын, Мөңке ауылы елді мекендерімен бірге Жаңатұрмыс ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Құмарық ауылдық (селолық) округі орталығы - Құмарық ауылы болатын Қаракемер, Алғабас ауылдары елді мекендерімен бірге Құмарық ауылдық (селолық) округіне және орталығы - Көкдөнен ауылы болатын Көгершін, Қосапан, Жақсылық, Әбілхайыр ауылдары, Құмарық разъезі елді мекендерімен бірге Көкдөнен ауылдық (селолық) округіне бөлінсін.
Қорағаты ауылдық округі орталығы - Қорағаты ауылы болатын Аққайнар, Тойқұдық, Мамыртөбе ауылдары елді мекендерімен бірге Қорағаты ауылдық округіне және орталығы - Ленин ауылы болатын Қызылшаруа, Байтелі ауылдары, 98 разъезі елді мекендерімен бірге Ленин ауылдық округіне бөлінсін.
Шу ауданы бойынша
Көкқайнар ауылдық округі орталығы - Көкқайнар селосы болатын Көкқайнар ауылдық округіне және орталығы - Ақсу ауылы болатын Оразалы батыр ауылы елді мекендерімен бірге Ақсу ауылдық (селолық) округіне бөлінсін.
Ескішу ауылдық округінің құрамынан орталығы - Бірлікүстем селосы болатын Бірлікүстем ауылдық (селолық) округі бөлінсін.
Дулат ауылдық округі орталығы - Бәйдібек ауылы болатын Дулат ауылдық (селолық) округіне және орталығы - Балуан Шолақ ауылы болатын Балуан Шолақ уылдық (селолық) округіне бөлінсін. Орталығы - Алға селосы болатын Сауытбек ауылы және Жайсан селосы елді мекендерімен бірге Алға ауылдық (селолық) округі құрылсын. 2. Облыстық қаржы басқармасы Байзақ, Жамбыл, Жуалы, Қордай, Меркі, Мойынқұм, Сарысу, Талас, Шу және Т.Рысқұлов аудандарының бюджеттеріне тиісті өзгертулер енгізсін.
Облыстық мәслихат                   Облыс Әкімі
сессиясының төрағасы             Облыстық мәслихат хатшысы

О создании новых аульных (сельских) и поселковых округов
Решение Жамбылского областного маслихата и Акима Жамбылской области от 22 июня 2001 года N 9-6 (девятая сессия). Зарегистрировано управлением юстиции Жамбылской области 28.08.2001 г. за N 408
Рассмотрев совместные решения Байзакского, Жамбылского, Жуалынского, Кордайского, Меркенского, Мойынкумского, Сарысуского, Таласского, Турара Рыскулова и Шуского районных маслихатов и акимов, учитывая предложения жителей этих районов, руководствуясь Законом Республики Казахстан "Об административно-территориальном устройстве Республики Казахстан" областной маслихат и Аким области РЕШИЛИ:
1. Образовать на территории существующих аульных (сельских) округов новые аульные (сельские) и поселковые округа по следующим районам:
По Байзакскому району
Выделить из Туймекентского аульного (сельского) округа Суханбаевский аульный (сельский) округ с населенными пунктами аул Жакаш - центр округа, аулами Карасу, Кокозек.
Выделить из Жалгызтобинского аульного (сельского) округа Мырзатайский аульный (сельский) округ с населенными пунктами ауыл Мырзатай - центр округа, аулами Абай, Актобе, Дихан и Ынтымакский аульный (сельский) округ с населенным пунктом аул Ынтымак - центр округа.
Выделить из Костюбинского аульного (сельского) округа Кызыл жулдызский аульный (сельский) округ с населенным пунктом село Красная звезда - центр округа.
По Жамбылскому району
Выделить из Асинского аульного (сельского) округа Каракемерский аульный (сельский) округ с населенными пунктами село Каракемер - центр округа, аул Кумтиын, село Сенгирбай.
Выделить из Гродековского аульного (сельского) округа Кызылкайнарский аульный (сельский) округ с населенными пунктами село Кызылкайнар - центр округа, село Жасоркен.
Выделить из Каройского аульного (сельского) округа Кумшагалский аульный (сельский) округ с населенными пунктами село Кумшагал - центр округа, селами Шолдала, Кызылабад, Колтоган.
Выделить из Айшабибинского аульного (сельского) округа Каратобинский аульный (сельский) округ с населенными пунктами село Бектобе - центр округа, аул Байтерек, село Кызылшарык.
По Жуалынскому району
Выделить из Боралдайского аульного (сельского) округа Кошкаратинский аульный (сельский) округ с населенными пунктами аул Кошкарата - центр округа, аул Актасты, село Кызтоган.
По Кордайскому району
Выделить из Ногайбайского аульного (сельского) округа Алгинский аульный (сельский) округ с населенным пунктом аул Алга - центр округа, с передачей ему аула Кокадыр из состава Беткайнарского аульного (сельского) округа и аула Музбел из состава Кененского аульного (сельского) округа.
Выделить из Степновского аульного (сельского) округа Жамбылский аульный (сельский) округ с населенными пунктами село Жамбыл - центр округа, с передачей ему аула Жанатурмыс из состава Беткайнарского сельского округа и Касыкский аульный (сельский) округ с населенным пунктом аул Касык - центр округа.
Выделить из Сарыбулакского аульного (сельского) округа Какпатасский аульный (сельский) округ с населенным пунктом аул Какпатас - центр округа, с передачей ему аула Бериктас из состава Беткайнарского аульного (сельского) округа.
По Меркенскому району
Выделить из Кенесского аульного (сельского) округа Акерменский аульный (сельский) округ с населенными пунктами село Акермен - центр округа, селами Аспара, Аккоз-Кайнар, Алтынарык.
Выделить из Жанатоганского аульного (сельского) округа Суратский аульный (сельский) округ с населенными пунктами село Сурат - центр округа, аулами Аккайнар, Тескентоган.
Выделить из Жамбылского аульного (сельского) округа Актоганский аульный (сельский) округ с населенными пунктами аул Актоган - центр округа, селами Казахдикан, Красная Заря.
По Мойынкумскому району
Выделить из Мирненского поселкового округа Акбакайский поселковый округ с населенным пунктом поселок Акбакай - центр округа.
Выделить из Берликского аульного (сельского) округа Кенесский аульный (сельский) округ с населенным пунктом аул Кенес - центр округа и Биназарский аульный (сельский) округ с населенным пунктом аул Биназар - центр округа.
Выделить из Мойынкумского аульного (сельского) округа Кылышбайский аульный (сельский) округ с населенным пунктом аул Кылышбай - центр округа и Жамбылский аульный (сельский) округ с населенным пунктом аул Жамбыл - центр округа.
По Сарысускому району
Выделить из Байкадамского аульного (сельского) округа Игликский аульный (сельский) округ с населенными пунктами аул Ондирис - центр округа, аулами Иглик, Талас.
По Таласскому району
Выделить из Бостандыкского аульного (сельского) округа Шакировский аульный (сельский) округ с населенными пунктами аул Шакирова - центр округа, аул Амангельды и Аккумский аульный (сельский) округ с населенным пунктом аул Аккум - центр округа.
Выделить из состава города Каратау Кокталский поселковый округ с населенным пунктом поселок Коктал - центр округа.
По району Турара Рыскулова
Выделить из Акыртобинского аульного (сельского) округа Орнекский аульный (сельский) округ с населенными пунктами аул Орнек - центр округа, аулами Абжапар, Салимбай, Жарлысу, Сункайты и Теренозекский аульный (сельский) округ с населенными пунктами Теренозек - центр округа, Кокарык, Мамай, Кайынды, Шолак-Кайынды, Согеты.
Выделить из состава Каракыстакского аульного (сельского) округа Жанатурмысский аульный (сельский) округ с населенными пунктами аул Жанатурмыс - центр округа, аул Монке.
Разделить Кумарыкский аульный (сельский) округ на Кумарыкский аульный (сельский) округ с населенными пунктами аул Кумарык - центр округа, аулами Каракемер, Алгабас и Кокдоненский аульный (сельский) округ с населенными пунктами Кокдонен - центр округа, аулами Когершин, Косапан, Жаксылык, Абилхаир, разъезд Кумарык.
Разделить Корагатинский аульный (сельский) округ на Корагатинский аульный (сельский) округ с населенными пунктами аул Корагаты - центр округа, аул Аккайнар, Тойкудук, Мамыртобе и Ленинский аульный (сельский) округ с населенными пунктами аул Ленина - центр округа, аулами Кызылшаруа, Байтели, разъезд 98.
По Шускому району
Разделить Коккайнарский аульный (сельский) округ на Коккайнарский сельский округ с населенным пунктом село Коккайнар - центр округа и Аксуский аульный (сельский) округ с населенными пунктами аул Аксу - центр округа, аул Оразалы Батыр.
Выделить из состава Ескишуского аульного (сельского) округа Бирликустемский аульный (сельский) округ с населенным пунктом село Бирликустем - центр округа.
Разделить Дулатский аульный (сельский) округ на Дулатский сельский округ с населенным пунктом аул Байдибек - центр округа и Балуан-Шолакский аульный (сельский) округ с населенным пунктом село Балуан Шолак - центр округа. Образовать Алгинский аульный (сельский) округ с населенными пунктами село Алга - центр округа, аулом Саутбек и селом Жайсан. 2. Областному финансовому управлению внести соответствующие изменения в бюджеты Байзакского, Жамбылского, Жуалынского, Кордайского, Меркенского, Мойынкумского, Сарысуского, Таласского, Шуского и Турара Рыскулова районов.
Председатель                        Аким области
сессии областного маслихата
Секретарь областного маслихата