Облыстық дәрежедегі дербес зейнеткерлерді әлеуметтік қолдау туралы
Маңғыстау облысы әкімінің шешімі 2001 жылғы 19 қазандағы N 42. Маңғыстау облыстық Әділет басқармасында 2001 жылғы 8 қарашада N 604 тіркелді. Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2014 жылғы 16 қыркүйектегі № 224 қаулысы
Күші жойылды - Маңғыстау облысы әкімдігінің 2005 жылғы 27 шілдедегі № 224 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы"  Z010148_ Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес келтiру мақсатында және облыс бұрындары қабылдаған "Облыстық дәрежедегі дербес зейнеткерлерді әлеуметтік қолдау туралы" 2001 жылдың 24 сәуiрiндегi N 91 шешiмiн қайта қарай келiп, облыс әкiмияты қаулы етедi:
1. 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап бұрын облыстық дәрежедегi дербес зейнеткер атағы бар зейнеткерлерге облыстық бюджет қаржысынан ай айын қосымша ақы тағайындалсын.
2. Облыстық дәрежедегi дербес зейнеткерлерге ай сайынғы қосымша ақы тағайындау және төлеу ережелерi бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
3. Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасы (А.Баужанова) облыс қалалары, аудандары бойынша бұрын облысқа сiңiрген ерекше еңбегi үшiн зейнетақы тағайындалған адамдарға қосымша ақы тағайындау, төлеу және есепке алуды ұйымдастырсын.
4. Облыстық қаржы басқармасы (С.Б.Шаметова) 2001 жылдың облыстық бюджетiнiң жыл сайынғы шығыстар сметасы шегiнде осы қаулыны орындау шараларын алсын.
5. Осы қаулының орындалысын бақылау облыс әкiмiнiң бiрiншi орынбасары Е.Күмiсқалиға жүктелсін.
6. Облыс әкiмiнiң "Облыстық дәрежедегі дербес зейнеткерлерді әлеуметтік қолдау туралы" 2001 жылдың 24 сәуiрдегi N 91 шешiмi күшi жойылған деп саналсын.
Облыс әкімінiң
мiндетiн атқарушы
Маңғыстау облысы әкiмияты
2001 ж. 24.04. N 42
қаулысымен бекiтiлген
Облыстық дәрежедегi дербес зейнеткерлерге
ай сайынғы қосымша ақы тағайындау
және төлеу
ЕРЕЖЕЛЕРI
Осы облыстық дәрежедегi дербес зейнеткерлерге ай сайынғы қосымша ақы тағайындау және төлеу Ережелерi (бұдан әрi - Ережелер) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-ІІ ҚРЗ  Z010148_ "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" Заңына, Маңғыстау облыстық мәслихатының 2001 жылғы 28 наурыздағы N 11/85 "Облыстық мәслихаттың 2000 жылғы 19 желтоқсандағы 9/69 2001 жылға арналған облыстық бюджет туралы шешiмiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" шешiмiне сәйкес және облысқа сiңiрген еңбегi үшiн бұрын зейнетақы тағайындалған адамдардың зейнетақыларына қосымша ақыны тағайындау және төлеу тәртiбiн белгiлейдi.
1. Жалпы ереже

О социальной поддержке персональных пенсионеров областного значения
Постановление Акима Мангистауской области от 19 октября 2001 года N 42. Зарегистрировано управлением юстиции Мангистауской области 8 ноября 2001 года N 604. Утратило силу - постановлением акимата Мангистауской области от 27 июля 2005 года № 224
Утратило силу - постановлением акимата Мангистауской области от  27 июля 2005 года № 224.
В целях приведения в соответствие с  Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" и пересмотрев раннее принятое решение акима области от 24 апреля 2001 года N 91 "О социальной поддержке персональных пенсионеров областного значения", акимат области постановляет:
1. Назначить с 1 января 2001 года из средств областного бюджета ежемесячные доплаты пенсионерам, которые ранее имели статус персонального пенсионера областного значения.
2. Утвердить Правила назначения и выплаты ежемесячной доплаты персональным пенсионерам областного значения (прилагается).
3. Областному управлению труда, занятости и социальной защиты населения (Баужанова А.А.) организовать учет, назначение и выплату доплат лицам, которым ранее были назначены пенсии за особые заслуги перед областью в разрезе городов и районов области.
4. Областному финансовому управлению (Шаметова С.Б.) принять меры по
исполнению данного решения в пределах сметы расходов областного бюджета.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на первого заместителя акима области Кумискали Е.
6. Решение акима области от 24 апреля 2001 года N 91 "О социальной поддержке персональных пенсионеров областного значения" считать утратившим силу.
И.о. Акима области                                С.Керелбаев
Утверждено
решением акима
Мангистауской области
от 19 октября 2001 г. N 42
ПРАВИЛА
назначения и выплаты ежемесячной доплаты
персональным пенсионерам областного значения
Настоящие Правила назначения и выплаты ежемесячной доплаты персональным пенсионерам областного значения (далее - Правила), разработаны в соответствии с  Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года N 148-II ЗРК "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", решением Мангистауского областного маслихата от 28 марта 2001 года "О внесении изменений и дополнений в решение областного маслихата от 19 декабря 2000 года N 9/69 "Об областном бюджете на 2001 год" и определяют порядок назначения и выплаты доплат к пенсиям лиц, которым ранее были назначены пенсии за особые заслуги перед областью.
1. Общие положения

1. Ережелерде төмендегiдей негiзгi түсiнiктер қолданылады:
1) облысқа сiңiрген еңбегi бар зейнеткер - облыстық дәрежедегi дербес зейнеткер (бұдан әрi - дербес зейнеткер);
2) дербес зейнеткердiң зейнетақысына қосымша ақы - (бұдан әрi - қосымша ақы) олардың табысына қарамастан жеңiлдiктердiң орнына берiлетiн ақшалай төлемақы;
3) қосымша ақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлдi орган - аудандық (қалалық) еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау бөлiмдерi;
4) қосымша ақыны беру жөнiндегi уәкiлдi орган - Қазақстан Республикасының Халықтық банкi (бұдан әрi - банк).
2. Дербес зейнеткерлерге жеңiлдiктердiң орнына қосымша ақыны төлеу облыстық бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
3. Қосымша ақы ай сайын өткен ай үшiн облыс әкiмiнiң шешiмiмен бекiтiлген Ережелерге сәйкес төленедi.
2. Қосымша ақыны тағайындау тәртiбi
4. Дербес зейнеткерлер қосымша ақы тағайындату үшiн тұрғылықты жерi бойынша қосымша ақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлдi органға төмендегiдей құжаттар мен мәлiметтердi тапсырады:
1) өтiнiш;
2) жеке басын куәландыратын құжат;
3) қосымша ақыны алуға құқығын растайтын құжат;
4) салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi;
5) банкінің филиалдарында зейнетақысын алатын адамдардың банкіндегі
дербес есепшотының нөмірі;
6) тұрақты тұрғылықты жерiн растайтын анықтама.
5. Қосымша ақыны алуға құқығын растайтын құжат болып, дербес зейнеткердiң куәлiгi немесе халық депутаттары Маңғыстау облыстық Кеңесiнiң 1992 жылғы 22 мамырдағы N Х/254 қаулысымен бекiтiлген облысқа сiңірген еңбегі үшiн зейнетақыларды белгiлеу жөнiндегi комиссияның облысқа сiңiрген ерекше еңбегі үшін зейнетақыны тағайындау туралы шешiмiнен көшірме саналады.
6. Құжаттар салыстыру үшiн түпнұсқада және көшірме түрiнде қосымша ақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi органына тапсырылады. Ол құжаттар көшірмесін куәландырады, оларды іске қалыптастырады, тағайындалған сомалардың есебiн жүргiзу және кейiн компьютерлiк өңдеу үшiн қосымша ақыны тағайындау журналы бойынша жеті сандық тіркеу нөмірін береді, төленген сомалардың есебiн жүргiзу үшiн дербес есепшот ашады.
7. Қосымша ақыны тағайындау және төлеу жөніндегі уәкілді орган қосымша ақыны тағайындау немесе оны тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Уәкiлдi орган төмендегiлерге қосымша ақыны тағайындаудан бас тартады:
1) қосымша ақыны тағайындау құқығын растайтын құжаттарын тапсырмаған адамдарға;
2) дәл емес мәліметтерден тұратын құжаттар тапсырған адамдарға;
3) бас бостандығынан айыру түрiнде сотпен тағайындалған қылмыстық жазасын өтеп жүрген адамдарға;

1. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) пенсионер, имеющий заслуги перед областью - персональный пенсионер областного значения (далее - персональный пенсионер);
2) доплата к пенсии персонального пенсионера (далее - доплата) - денежная выплата, производимая взамен льгот, независимо от имеющегося дохода;
3) уполномоченный орган по назначению и выплате доплаты - районные
(городские) отделы труда, занятости и социальной защиты населения;
4) уполномоченный орган по выдаче доплаты - Народный банк Республики Казахстан (далее - банк).
2. Персональным пенсионерам выплата доплат осуществляется за счет средств областного бюджета.
3. Доплата выплачивается ежемесячно за истекший месяц согласно Правил, утвержденных решением акима области.
2. Порядок назначения доплат
4. Персональные пенсионеры для назначения доплат представляют в уполномоченный орган по назначению и выплате доплат по месту жительства следующие документы и сведения:
1) заявление;
2) документ, удостоверяющий личность;
3) документ, подтверждающий право на получение доплаты;
4) регистрационный номер налогоплательщика;
5) номер лицевого счета в банке у лиц, получающих пенсию в его филиалах;
6) справку, подтверждающую постоянное место жительства.
5. Документом, подтверждающим право на получение доплаты является удостоверение персонального пенсионера или выписка из решения Комиссии по установлению пенсий за заслуги перед областью, утвержденной постановлением Мангистауского областного Совета народных депутатов от 22 мая 1992 года N Х/254, о назначении пенсии за особые заслуги перед областью.
6. Документы предоставляются в подлинниках и в копиях для сверки в уполномоченный орган по назначению и выплате доплат, который формирует их в дело, присваивает семизначный регистрационный номер по журналу назначения доплат для ведения учета назначенных сумм и последующей компьютерной обработки и открывает лицевой счет по учету выплаченных сумм.
7. Уполномоченный орган по назначению и выплате доплаты принимает решение о назначении доплаты либо об отказе в ее назначении.
Уполномоченный орган отказывает в назначении доплаты:
1) лицам, не представившим документы, подтверждающие право на назначение доплаты;
2) лицам, представившим документы, содержащие недостоверные сведения;
3) лицам, отбывающим уголовное наказание, назначенное судом в виде лишения свободы;

4) Қазақстан Республикасындағы басқа облысқа және одан тысқары жерге сіңірген еңбегi бар зейнеткерлерге.
Қосымша ақыны тағайындаудан бас тартқан жағдайда қосымша ақыларды тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлдi орган бас тарту себебiн жазбаша дәлелдеп түсiндiредi және өтiнiш берушiге құжаттарын қайтарады.
8. Қосымша ақыны алушылар өтiнiшiнде Ережелердiң 7 тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген, оны тағайындау үшін негiздерiн жойған жағдайларда, қосымша ақыларды тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлдi органға бұл туралы 10 күннiң iшiнде хабарлауға мiндеттенедi.
9. Ай сайынғы қосымша ақы Маңғыстау облыстық мәслихатының шешiмiмен бiр айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде белгiленген.
3. Қосымша ақыларды төлеудi тоқтату
және жаңғырту
10. Дербес зейнеткерге қосымша ақыны төлеу Ережелердің 7 тармағының
3) тармақшасында көрсетiлген, оны тағайындау үшiн қайтыс болған күнiнен бастап тоқтатылады.
11. Қосымша ақыны төлеуді жаңғырту, дербес зейнеткердің оны тағайындауға қайта құқығын иеленген жағдайда, құқығы туындаған күннен бастап қосымша ақыны тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлдi органның шешiмi бойынша жүргiзiледi.
4. Қосымша ақыларды төлеу тәртiбi
12. Дербес зейнеткерлерге қосымша ақыларды төлеудi жүзеге асыру үшiн уәкiлдi орган зейнетақыны алу тәртiбi көрсетiлген қосымша ақыларды тағайындау туралы шешiмдердiң, алушылардың жеке өтiнiштерiнiң негiзiнде (зейнетақы алатын орны мен алу тәртiбi көрсетiлген) төмендегiдей құжаттарды жасақтайды:
1) компьютерде қосымша ақыларды алушылар бойынша базаны;
2) елдi мекендер бойынша банктегi дербес есепшотқа қосымша ақылар сомаларын түсiру үшiн тiзiмдердi 2 данада;
3) банкiнiң филиалдары бар елдi мекендерде үйге әкелiп берудi қажет ететiн зейнеткерлерге қосымша ақыларды төлеуге тiзiм-ведомстыларды 3 данада;
4) банк филиалдары жоқ болған жағдайда, елдi мекендерде қосымша ақыларды төлеуге тiзiм-ведомстыларды 3 данада;
5) ағымдағы айдың 20-жұлдызындағы жағдай бойынша қосымша ақыларды төлеуге тапсырыс-сұранысты.
13. Қосымша ақыларды тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлдi орган ағымдағы айдың 20-жұлдызына дейiн облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасына өтiнiмдi табыс етедi.
14. Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасы қалалар мен аудандар бойынша Агенттiк келiсiммен көзделген, банкiге сыйақыны (0,6%) ескере отырып, жинақталған өтiнiмдi облыс бойынша жасайды және оны ағымдағы айдың 23-жұлдызына дейiн облыстық қаржы басқармасына жолдайды.
15. Облыстық қаржы басқармасы тиiстi бағдарламалар бойынша жергiлiктi бюджеттiң жазылған шығыстарына сәйкес ағымдағы айдың 25-жұлдызына дейiн облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасына өткен айдың қосымша ақыларын төлеу үшiн қажеттi қаражат бөледi.

4) пенсионерам, имеющим особые заслуги перед другой областью в Республике Казахстан и за ее пределами.
В случае отказа в назначении доплаты уполномоченный орган по
назначению и выплате доплат письменно извещает об отказе с указанием причин и возвращает заявителю документы.
8. Получатели доплаты обязуются в заявлении, в случаях утраты оснований для ее назначения, указанных в подпункте 3) пункта 7 правил, в течение 10 дней сообщить об этом в уполномоченный орган по назначению и выплате доплат.
9. Ежемесячная дополнительная надбавка установлена решением Мангистауского областного маслихата в размере одного месячного расчетного показателя.
3. Прекращение и возобновление выплаты
доплат
10. Выплата доплаты персональному пенсионеру прекращается в случаях утраты оснований для ее назначения, указанных в подпункте 3) пункта 7 Правил или, со дня смерти получателя.
11. Возобновление доплаты производится по решению уполномоченного органа по назначению и выплате доплат, при условии обретения персональным пенсионером вновь права на ее назначение, со дня возникновения права.
4. Порядок выплаты доплат
12. Для осуществления выплаты доплат персональным пенсионерам, уполномоченный орган на основании решений о назначении доплат, личных заявлений получателей (где указывает место и способ получения пенсии) составляет:
1) базу на получателей доплат в компьютере;
2) списки для зачисления сумм доплат на лицевой счет в банке в разрезе населенных пунктов в 2-х экземплярах;
3) списки-ведомости на выплату доплат пенсионерам, требующим ее доставки на дом в населенных пунктах, имеющих филиалы банка, в 3-х экземплярах;
4) списки-ведомости на выплату доплат в населенных пунктах при отсутствии филиалов банка в 3-х экземплярах;
5) заявку-потребность на выплату доплат по состоянию на 20 число текущего месяца.
13. Уполномоченный орган по назначению и выплате доплат передает до 20 числа текущего месяца заявку в областное управление труда, занятости и социальной защиты населения.
14. Областное управление труда, занятости и социальной защиты населения составляет сводную заявку по области, в разрезе городов и районов, с учетом предусмотренного Агентским соглашением вознаграждения (0,6%) банку и направляет ее до 23 числа текущего месяца в областное финансовое управление.
15. Областное финансовое управление в соответствии с росписью расходов местного бюджета по соответствующим программам выделяет до 25 числа текущего месяца областному управлению труда, занятости и социальной защиты населения необходимые средства для выплаты доплат за истекший месяц.

16. Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасы ағымдағы айдың 28-жұлдызына дейiн төлем тапсырыстарымен алынған қаражатты қосымша ақыларды тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлдi органның есепшотына қаржылық рұқсатпен бөлiнген сомалар шегiнде аударады.
Қосымша ақыларды тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлдi орган жасалған Агенттiк келiсiмнiң негiзiнде ағымдағы айдың 30-жұлдызына дейiн төлем тапсырыстарымен алынған қаражатты банкiнiң есепшотына аударады. Осымен бiр мезгiлде банкiге дербес зейнеткерлердiң банкiдегi дербес есепшоттарына қосымша ақыларды түсiру үшiн тiзiмдердiң бiр данасын, олардың файлдық нұсқасын және тiзiм-ведомостының екi данасын бередi.
17. Банк алынған тiзiмдерге сәйкес қосымша ақыларды төлеудi жүзеге асырады.
18. Қосымша ақыларды тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлдi орган арқылы банкiге қате немесе дербес зейнеткер қайтыс болғаннан кейiн аударылған сомалар, уәкiлдi органның хаты (өкiмi) негiзiнде облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасының тиiстi есепшотына қайтарылуға жатады. Хат (өкiм) көшiрмесi облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасына жолданады.
19. Бұрын төленбеген қосымша ақылар ағымдағы төлемақылармен бiрге төленедi.
5. Есеп жүргiзу және есеп беру
20. Қосымша ақыларды тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлдi орган ай сайын, төлем жүргiзiлген айдан кейiнгi айдың 5-жұлдызынан кешiктiрмей, банкiмен салыстыру кесiмiн жасайды.
21. Қосымша ақыларды тағайындау және төлеу жөнiндегi уәкiлдi орган ай сайын, әр айдың 10-жұлдызынан кешiктiрмей, төленген қосымша ақылар бойынша есеп берудi жасайды және облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасына бередi.
22. Облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасы тоқсан сайын дербес зейнеткерлердiң зейнетақысына қосымша ақыны тағайындау және төлеу туралы ақпаратты облыстық қаржы басқармасына тапсырады.
6. Жауапкершiлiк
23. Қосымша ақыларды алушылар артық төлеуге әкелiп соқтырған
жағдайларды жасырған жағдайда, қолданудағы заңнамаға сәйкес жауапкершiлiк артады.
7. Бақылау
24. Дербес зейнеткерлерге қосымша ақылардың тағайындалуы мен
төленуiне бақылауды облыстық еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтiк қорғау басқармасы мен облыстық қаржы басқармасы жүзеге асырады.

16. Областное управление труда, занятости и социальной защиты населения перечисляет до 28 числа текущего месяца полученные средства платежными поручениями на счета уполномоченного органа по назначению и выплате доплат в пределах сумм, выделенных финансовым разрешением.
Уполномоченный орган по назначению и выплате доплат на основании заключенного Агентского соглашения до 30 числа текущего месяца перечисляет полученные средства платежными поручениями на счета банка. Одновременно, передает банку один экземпляр списков для зачисления доплат на лицевые счета персональных пенсионеров в банке и их файловый вариант, и два экземпляра списка-ведомости.
17. Банк согласно полученным спискам осуществляет выплату доплат.
18. Перечисленные ошибочно суммы, либо после смерти персонального пенсионера банку уполномоченным органом по назначению и выплате доплат, подлежат возврату на соответствующий счет областного управления труда, занятости и социальной защиты населения на основании письма (распоряжения) уполномоченного органа. Копия письма (распоряжения) направляется в областное управление труда, занятости и социальной защиты населения.
19. Невыплаченные доплаты ранее выплачиваются вместе с текущими выплатами.
5. Ведение учета и отчетности
20. Уполномоченный орган по назначению и выплате доплат ежемесячно,
не позднее 5 числа месяца, следующего за месяцем, в котором была произведена выплата, составляет с банком акт сверки.
21. Уполномоченный орган по назначению и выплате доплат ежемесячно, не позднее 10 числа каждого месяца составляет отчет по выплаченным доплатам и передает в областное управление труда, занятости и социальной защиты населения.
22. Областное управление труда, занятости и социальной защиты населения ежеквартально представляет информацию о назначенной и выплаченной доплате к пенсии персональных пенсионеров в областное финансовое управление.
6. Ответственность
23. Получатели доплат, в случае сокрытия обстоятельств, приведших в последствии к переплатам, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
7. Контроль
24. Контроль за назначением и выплатой доплат персональным пенсионерам осуществляют областное управление труда, занятости и социальной защиты населения и областное финансовое управление.