2001-2002 жылдарға арналған Алматы қалалық "Жастар және жасөспiрiмдер" мақсаткерлiк бағдарламасын бекiту туралы
IІ сайланған Алматы қалалық Мәслихатының VІIІ сессиясының 2001 жылғы 19 қаңтардағы шешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасымен 2001 жылғы 14 ақпанда N 288 тіркелді
Күші жойылды - IІІ сайланған Алматы қалалық Мәслихатының XХ сессиясының 2005 жылғы 23 желтоқсандағы N 211 шешімімен
__________________________________________________________
Қазақстан Республикасы  Конституциясы  86 бабының 4 тармағының 1 тармақшасына, "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасы  Заңы  3 бабының 1 тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдары туралы" Қазақстан Республикасы  Заңының  40 бабына сәйкес және Алматы қаласы Әкiмiнiң ұсынысымен II-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты  ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ :
1. 2001-2002 жылдарға арналған Алматы қалалық "Жастар және жасөспiрiмдер" мақсаткерлiк бағдарламасы бекiтiлсiн N№1 қосымша.
2. Алматы қаласының Әкiмiне 2002 жылдың бюджетiн құрастыру кезiнде бағдарламаны iске асыруға қаражат бөлудi қарастыру ұсынылсын.
3. Осы сессияда қаралған және қабылданған мемлекеттiк жастар саясатын бұдан әрi iске асыру жөнiндегi ұсыныстар Қазақстан Республикасының Үкiметiне белгiленген тәртiппен жолдансын, N 2 қосымша.
4. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау Ғылым және бiлiм жөнiндегi тұрақты депутаттық комиссияға (Т.И. Есполов) және қала Әкiмiнiң орынбасары Ү.Ж. Ыбыраевқа жүктелсiн.
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының VIII-сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
II сайланған Алматы қалалық Мәслихатының
2001 жылғы 19 қаңтардағы
VIII сесcиясының шешiмiне N 1 қосымша
Үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдар қазiрдiң өзiнде Қазақстанда
құқық қорғау қызметiнде де, халық топтарының айрықша
мүдделерiн жүзеге асыруда да, қоғамды әлеуметтiк
тұрақтандыруда да үлкен роль атқарып отыр. Атап айтқанда,
әлеуметтiк мәндi жобаларды жүзеге асыру үшiн... елеулi
мемлекеттiк қолдау керек.
Алматы қалалық "Жастар және жасөспiрiмдер"
мақсаткерлiк бағдарламасы
I. Кiрiспе
Қазақстан қоғамындағы неғұрлым өткiр проблемалар қатарында жастардың әлеуметтiк жағынан қалыптасып, дамуы және қоғам мүддесiне бола олардың творчестволық әлеуетiнiң неғұрлым толық пайдаға асуы үшiн аймақтық деңгейде саяси-құқықтық, әлеуметтiк-экономикалық, ұйымдастырушылық жағдайлар мен кепiлдiктер туғызып, нығайту проблемасы айрықша орын алады. Өздерiнiң жасына, демографиялық және әлеуметтiк сипатына қарай жастар халықтың қоғамдық белсендiлiгi неғұрлым жоғары, мемлекет үшiн болашағы неғұрлым маңызды жiгiн құрайтындықтан жастар саясатын қоғамның стратегиялық даму мәселесi деңгейiнде қарап, оның творчестволық әлеуетiн және инновациялық ресурстарын арттыру ретiнде қабылдау керек.

От утверждении Алматинской городской целевой программы "Молодежь и подростки" на 2001-2002 годы
Решение VIII сессии Алматинского городского маслихата II созыва от 19 января 2001 года. Зарегистрировано управлением юстиции г. Алматы 14 февраля 2001 г. за N 288. Утратило силу решением XX-й сессии маслихата города Алматы III созыва от 23 декабря 2005 года N 211
В соответствии с подпунктом 1, пункта 4, статьи 86  Конституции  Республики Казахстан, пунктом 1 статьи 3  Закона  Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", со статьей 40  Закона  Республики Казахстан "О местных представительных и исполнительных органах Республики Казахстан" и представлением акима города Алматы Алматинский городской Маслихат II-го созыва
Р Е Ш И Л :
1. Утвердить Алматинскую городскую целевую программу "Молодежь и подростки" на 2001-2002 годы, приложение № 1.
2. Рекомендовать акиму города Алматы при составлении бюджета города на 2002 год предусмотреть выделение средств на реализацию программы.
3. Направить в установленном порядке в Правительство Республики Казахстан предложения по дальнейшей реализации государственной молодежной политики, рассмотренные и принятые на настоящей сессии, приложение № 2.
4. Контроль за выполнением настоящего решения возложить на постоянную депутатскую комиссию по вопросам науки и образования (Есполов Т.И.) и Ибраева А.Ж. - заместителя акима города Алматы.
Председатель
VIII-й сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                             М. Кочкаров
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                   Ж. Турегельдинов
Приложение № 1
к решению VIII сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва
19 января 2001 года
Сноска.  Решением  Алматинского городского Маслихата от 19 декабря 2002 года определен срок действия Алматинской городской целевой программы "Молодежь и подростки" до 2005 года.
АЛМАТИНСКАЯ ГОРОДСКАЯ ЦЕЛЕВАЯ ПРОГРАММА
"МОЛОДЕЖЬ и ПОДРОСТКИ"
Алматы, 2001 год
"Неправительственные общественные организации уже сегодня
играют в Казахстане огромную роль и в правозащитной
деятельности, и в реализации особых интересов групп
населения, и в социальной стабильности общества.
Необходима серьезная государственная поддержка ...
социально значимых проектов".
Из Послания Президента народу Казахстана "К свободному,
эффективному и безопасному обществу" от 24 октября 2000 года
I. Преамбула
В ряду наиболее острых проблем в казахстанском обществе особое место занимает проблема создания и укрепления на региональном уровне политико-правовых, социально-экономических, организационных условий и гарантий для социального становления и развития молодых людей и наиболее полной реализации их творческого потенциала в интересах общества. Поскольку молодежь является одним из общественно активных слоев населения, особенно значимым для государства в перспективе в силу своих возрастных, демографических и социальных характеристик, молодежную политику следует рассматривать на уровне вопросов стратегического развития общества, наращивания его творческого потенциала и инновационных ресурсов.

Жастар саясатын жүзеге асырудың және жастар ұйымдары қызметiнiң негiзгi қағидалары, экономикалық және әлеуметтiк кепiлдiктерi, сондай-ақ жас азаматтардың құқықтары мен мiндеттерi 1999 жылғы 28 тамызда Қазақстан Республикасының Президентi Н.Ә.Назарбаевтың өкiмiмен қабылданған "Қазақстан Республикасы мемлекеттiк жастар саясатының концепциясында" айқындалған.
Бүгiнде Алматы қаласында жастардың және жасөспiрiмдердiң проблемасымен белгiлi бiр дәрежеде әралуан мемлекеттiк органдар мен мекемелер шұғылданады, жас ұрпақ тәрбиесiмен шұғылданатын үкiметтiк емес қоғамдық ұйымдар жүйесi жұмыс iстейдi. Дегенмен олардың жұмысында күш-жiгердi үйлестiрiп, ресурстарды жұмылдырудың болмауы, кейде саяси және әлеуметтiк мiндеттер мен мақсаттарда принциптi алауыздықтардың орын алуы, iс-әрекеттiң әркелкiлiгi парасат және кадр әлеуетiнiң ыдырауына, сөйтiп жұмыс пәрмендiлiгiнiң кемуiне соқтырады.
Осыған байланысты жастар арасындағы субъектiлер қызметiнде қалыптасқан әркелкіліктi жою мақсатында қалалық мақсаткерлiк бағдарлама қабылдау толғағы жеткен мәселе; ол Алматы қаласындағы мемлекеттiк жастар саясатының негiзгi мақсаттарын, қағидаларын және басымдылықтарын айқындап, мегаполистiң барлық мемлекеттiк, шаруашылық, қоғамдық органдарының, мекемелерiнің, ұйымдарының, одақтарының, қорларының, ассоциацияларының, комитеттерiнiң, басқармаларының және т.б. күш-жiгерiн жастардың қалыптасуы мен өркендеуi үшiн әлеуметтiк-экономикалық, құқықтық және ұйымдық жағдайлар туғызуға жұмылдыруы тиiс.
Бұл бағдарламаны қабылдау жергiлiктi жерде жастармен және жасөспiрiмдермен iстелетiн жұмысты бiрте-бiрте әрi жүйелi түрде (календарлық және саналық принцип бойынша) заңнамалық бағдарлауды енгiзумен iс жүзiнде дәйектеудi көздейдi және қолданыстағы осы бейiндi бағдарламаның орындалуын бақылау мен кезектi бағдарламаны Мәслихат сессиясында бекiтудi мақсат етедi. Мәселеге осы тұрғыдан келу жас ұрпаққа ұдайы көңiл бөлуге және олармен жұмыс iстеудегi сабақтастықты жүзеге асыруға мүмкiндiк бередi.
II. Бағдарлама паспорты
Бағдарламаның аты !       Алматы қалалық "Жастар және жасөспiрiмдер"
!               мақсаткерлiк бағдарламасы
---------------------------------------------------------------------------
Бағдарлама жасау   Жастар саясатын қоғам дамуының аса маңызды
қажеттігі          стратегиялық құрамдас бөлiгi ретiнде айқындау; жастар
мен жасөспiрiмдердiң творчестволық әлеуетiнiң, жастар
инфрақұрылымының стратегиялық және инновациялық
ресурстарының артуы. Жастарды мемлекет дамуының
мақсаттары негiзгi адам ресурсы, әлеуметтiк жаңғыртулар
мен реформалардың, экономикалық даму мен техникалық
прогрестiң басты жүргiзушiсi ретiнде бағалау.
Бағдарламаны       1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан
жасаудың негiзi    Республикасы мемлекеттiк жастар саясатының концепциясы"
туралы"            туралы 1999 жылғы 28 тамыздағы N№73 өкiмі.

Основные принципы, экономические и социальные гарантии реализации молодежной политики и деятельности молодежных организаций, а также права и обязанности молодых граждан определены в "Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан", принятой 28 августа 1999 года распоряжением Президента Республики Казахстан Н.А. Назарбаева.
В г. Алматы проблемами молодежи и подростков в той или иной мере сегодня занимаются различные государственные органы и учреждения, действует сеть неправительственных общественных организаций, работающих с молодым поколением. Однако отсутствие координации усилий и консолидации ресурсов в их работе, подчас принципиальное различие политических и социальных задач и целей деятельности, рассогласованность в действиях ведет к распылению имеющегося интеллектуального, кадрового потенциала и, как следствие - к снижению эффективности работы.
В этой связи актуализируется проблема принятия городской целевой программы как попытка преодоления водораздела в деятельности субъектов молодежной сферы, которая должна определить основные цели, принципы и приоритеты государственной молодежной политики в городе Алматы, консолидировать усилия всех государственных, хозяйственных, общественных органов, организаций, учреждений, союзов, фондов, ассоциаций, комитетов, управлений и т.п. мегаполиса в обеспечении социально-экономических, правовых и организационных условий для становления и развития молодых граждан.
Принятие данной программы призвано ввести и закрепить практику постепенного и системного (по календарному и отраслевому принципам) законодательного программирования работы с молодежью и подростками на местном уровне путем механизма контроля и отчетов об исполнении текущих и очередных этапов действующей программы данного профиля и утверждения
последующей на сессиях Маслихата. Такой подход позволит обеспечить постоянное внимание к молодому поколению, преемственность в работе с ним.
II. Паспорт программы
Наименование
Программы
Алматинская городская целевая программа "Молодежь и подростки".
Необходи-
мость
создания
программы
Определение молодежной политики как важнейшей стратегической составляющей развития общества; наращивание творческого потенциала молодежи и подростков, стратегических и инновационных ресурсов молодежной инфраструктуры. Оценка молодежи как основного людского ресурса для целей развития государства, как главного проводника социальных преобразований и реформ, экономического развития и технического прогресса.
Основание
для
разработки
программы
1. Распоряжение Президента Республики Казахстан от 28 августа 1999 года № 73 "О Концепции государственной молодежной политики Республики Казахстан".

2. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000-2002 жылдарға
арналған iс-әрекет бағдарламасын жүзеге асыру жөнiндегi
шаралар жоспарының 4.5.1.4. тармағы.
3. Мемлекеттiк жоспар саясаты концепциясын жүзеге асыру
жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы
1 наурыздағы N№336 қаулысымен бекiтiлген шаралар
жоспарының 23 тармағы.
Бағдарламаның      Аймақта жастардың азаматтық қалыптасуы мен
мақсаты            әлеуметтiк тұрғыдан өздерiн көрсетуiнiң құқықтық,
экономикалық, әлеуметтiк, ұйымдық жағдайларын
кепiлдiктерi мен тетiктерiн жасау және одан әрi дамыту,
жастар проблемасын қазiргi тарихи жағдайларға
сәйкесетiн мейлiнше жаңа негiзде шешу арқылы Алматы
қаласында мемлекеттiк жастар саясатын жүзеге асыруды
қамтамасыз етудiң әдiстемелiк, ұйымдық және ақпараттық
негiздерiн қалыптастыру. Мемлекеттiк және қоғамдық
жастар инфрақұрылымының қызметiн дамыту және қолдау.
Бағдарламаның      1. Жастар мен жасөспiрiмдердiң азаматтық, әлеуметтiк,
мiндеттерi         бiлiми, кәсiби, парасаттылық, мәдени, адамгершiлiк және
рухани тұрғыдан үйлесiмдi дамуы.
2. Жастар мен жасөспiрiмдердiң бойында отаншылдық,
кәсiпқойлық, жауапкершiлiк сезiмiн қалыптастыру,
олардың өткен ұрпақтардың әлеуметтiк-мәдени
тәжiрибесiн, әлемдiк өркениет жетiстiктерiн игеруi.
3. Жастар мен жасөспiрiмдердiң экономикалық және
құқықтық мәдениетiн, iскерлiк белсендiлiгi мен
бастамашылдығын, кәсiпкерлiгiн көтеру, оларды қоғамның
әлеуметтiк-экономикалық, саяси және мәдени өмiрiне
бүтiндей тарту.
4. Жастар мен жасөспiрiмдердiң қазiргi өмiр
жағдайларына бейiмделуiне, өмiр жолын таңдау, жеке және
азаматтық табысқа жету мүмкiндiгiн кеңейтуге әлеуметтiк
көмек көрсету.
5. Жастар мен жасөспiрiмдердiң инновациялық әлеуетiн
iске асыру: творчестволық белсендiлiгiн, сындарлы әрi
қоғамдық мәнi бар идеяларын, ұсыныстарын,
бағдарламаларын, жобаларын қолдау және ынталандыру.
6. Жастарды аймақаралық, жалпыұлттық және халықаралық
экономикалық, әлеуметтiк-мәдени, ғылыми және бiлiми
процестерге тарту.
Алматы мемлекеттік қаласында жастар саясатын іске
асыру" бөлімінде барлық қала құрылымдарының қызметін
үйлестіру. <*>
Бағдарламаның      1. Адам құқықтарының жалпыға бiрдей декларациясы.
құқықтық негiзi    2. Бiрiккен Ұлттар Ұйымы Бас Ассамблеясының "2000 жылға
және нормативтiк   дейiн жастарды дамыту жөнiндегi бүкiл дүниежүзiлiк
базасы             iс-шаралар бағдарламасын 50/81 қарары.
3. Бала құқықтары туралы конвенция.
4. Қазақстан Республикасының Конституциясы.
5. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк жастар саясатының
1999 жылғы 28 тамыздағы концепциясы.
6. Ел Президентiнiң "Қазақстан - 2030. Барлық
қазақстандықтардың гүлденуi, қауiпсiздiгi және тұрмыс
жағдайының жақсаруы" атты Қазақстан халқына Жолдауы.

2. Пункт 4.5.1.4 плана мероприятий по реализации Программы действий Правительства Республики Казахстан на 2000-2002 годы.
3. Пункт 23 плана мероприятий по реализации Концепции государственной молодежной политики на 2000 год, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан № 336 от 1 марта 2000 года .
Цель
программы
Формирование основ методологического, организационного и информационного обеспечения реализации государственной молодежной политики в г. Алматы путем создания и дальнейшего развития в регионе правовых, экономических, социальных и организационных условий, гарантий и механизмов для гражданского становления и социальной самореализации молодых людей и решений молодежных проблем на принципиально новой основе, адекватной современным историческим условиям.
Развитие и поддержка деятельности государственной и общественной молодежной инфраструктуры.
Задачи
программы
1. Гармоничное развитие молодежи и подростков: гражданское, социальное, образовательное, профессиональное, интеллектуальное, культурное, физическое, нравственное и духовное.
2. Формирование у молодежи и подростков патриотизма, профессионализма, ответственности, освоение ими социокультурного опыта прошлых поколений, достижений мировой цивилизации.
3. Повышение уровня экономической и правовой культуры, деловой активности и инициативы, предприимчивости молодежи и подростков, полное включение их в социально-экономическую, политическую и культурную жизнь общества.
4. Социальная помощь молодежи и подросткам в адаптации их к современным условиям жизни, расширении возможностей молодых людей в выборе жизненного пути, достижении личного и гражданского успеха.
5. Реализация инновационного потенциала молодых людей и подростков: поддержка и стимулирование творческой инициативы, конструктивных и общественно значимых идей, предложений, программ, проектов.
6. Вовлечение молодежи в межрегиональные, общенациональные и международные экономические, социокультурные, научные и образовательные процессы.
Правовая
основа и
нормативная
база
программы
1. Всеобщая декларация прав человека.
2. Резолюция 50/81 Генеральной Ассамблеи ООН "Всемирная программа действий по развитию молодежи до 2000 года".
3. Конвенция о правах ребенка.
4. Конституция Республики Казахстан.
5. Концепция государственной молодежной политики Республики Казахстан от 28 августа 1999 года.
6. Послание Президента страны народу Казахстана "Казахстан-2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев".

7. Ел Президентiнiң 2000 жылғы 28 қазандағы "Ерiктi,
пәрмендi және қауiпсiз қоғамға"№атты Қазақстан халқына
Жолдауы.
8. Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" 1998 жылғы
1 шілдедегі N 258-1 Қазақстан Республикасының
заңы" (1998 жылғы 20 қарашадағы және 1998 жылғы
24 желтоқсандағы өзгерістермен) <*>
Бағдарламаның      Мемлекеттiк жастар саясаты концепциясының қағидалары:
негiзгi қағидалары оларды басшылыққа алу бағдарламаны iске асыру процесiне
жүйелiк және дәйектiлiк, нақтылық және тұтастық сипат
бередi, тарихи сабақтастықты, жұмыстың бiрегей
методологиясы мен әдiстемелiгiн қамтамасыз етедi,
басымдықтары мен нақты перспективаларын айқындайды.
Бағдарламаны       1. Бағдарламаның әртүрлi мүдделi ведомстволар мен
қалыптастыру       ұйымдар тарапынан Алматы қаласындағы жастардың
тұрғылары          жағдайына жүргiзiлген социологиялық зерттеудiң
статистикалық мәлiметтерi мен нәтижелерiне сүйенуi.
2. Алматы қаласында тұратын жастарды, жасөспiрiмдердi,
жас отбасыларын қамту.
3. Әмбебаптық пен жалпылыққа бағыт ұстау. Бағдарламада
жастармен және жасөспiрiмдермен жұмыс iстеудiң сыннан
өткен, жақсы жағынан көрiнген тәсiлдерi мен нысандарын
әрi дәстүрлi, әрi жаңа тарихи және әлеуметтiк-
экономикалық жағдайлардан туған жастар проблемаларын
шешудiң қазiргi амалдарына сәйкесетiн нақты шаралармен
бiрiктiрiледi.
4. Алматы қаласындағы жастар ұйымдары мен
бiрлестiктерiн әлеуметтiк бәсекелестiк шартымен
бағдарламаны қалыптастыруға және жүзеге асыруға
неғұрлым көбiрек тарту.
Бағдарламаны       1. Жастарды өздерiн танытудың қоғамдық мәнi бар
орындаудың болашақ нысандарына тарту, оларды елдiң әлеуметтiк-экономикалық
нәтижелерi         және саяси өмiрiне белсендiрек қатыстыру.
2. Алматы қаласындағы жастар мен жасөспiрiмдер арасында
әлеуметтiк жағдайды жақсарту және әлеуметтiк шиеленiстi
бәсеңдету. Жастар арасындағы құқық бұзушылық және
әлеуметке жат көрiнiстердiң алдын алу.
3. Қала жастар ұйымдарының жастар қажеттерi мен
мүдделерiнен туатын проблемаларды шешуге нақтылай
қатысуы.
Бағдарламаның      2001-2002 жылдар
iске асу
мерзiмдерi
Бағдарламаны iске  Бiрiншi кезең - 2001 жыл: Алматы қаласы атқарушы
асу кезеңдерi      билiгiнiң жүйесiнде қалалық және аудандық деңгейде
жастармен жұмыс iстеу жөнiндегi ұйымдық құрылым құру
(қаңтар-ақпан); бағдарламаның 2001 жылдың алғашқы
жартысына белгiленген шараларын iске асыру
(қаңтар-маусым); бағдарламаны жүзеге асырудың 2001
жылдың алғашқы жарты жылдығындағы қорытындылары бойынша
үйлестiрушiнiң ғана әкiмiне есебi (шiлде);
бағдарламаның 2001 жылдың екiншi жарты жылдығына
белгiленген шараларын iске асыру (шiлде-желтоқсан);
бағдарламаны жүзеге асырудың 2001 жылдың екiншi жарты
жылдығындағы қорытындылары бойынша үйлестiрушiнiң қала
Әкiмiне есебi (2001 жылғы қараша); бағдарлама шараларын
анықтау және оларды қаржыландыру жөнiнде 2002 жылға
арналған қала бюджетiнiң жобасына ұсыныстар енгiзу
(2001 жылғы қыркүйек-қараша); Алматы қалалық
Мәслихатының сессиясында бағдарламаның бiрiншi кезеңiн
орындау қорытындылары туралы мәлiмдеу және екiншi
кезеңнiң шаралары мен қаржыландыруын бекiту (2001 жылғы
желтоқсан).
Екiншi кезең - 2002 жыл: бағдарламаның 2002 жылдың
алғашқы жартысына белгiленген шараларын iске асыру
(қаңтар-маусым); бағдарламаны iске асырудың 2002 жылдың
алғашқы жарты жылдығындағы қорытындылары бойынша
үйлестiрушiнiң қала әкiмiне есебi (шiлде);
бағдарламаның 2002 жылдың екiншi жартысына белгiленген
шараларын iске асыру (шiлде-желтоқсан); бағдарламаны
iске асырудың 2002 жылдың екiншi жарты жылдығындағы
қорытындылары бойынша үйлестiрушiнің қала әкiмiне есебi
(2003 жылғы қаңтар); қоғамдық мәнi жоғары жастар
бастамашылығына тендер жариялау негiзiнде 2003-2004
жылдарға бағдарлама жасау (2002 жылғы тамыз-қараша);
бағдарлама шараларын қаржыландыру жөнiнде 2003 жылға
арналған қала бюджетiнiң жобасына ұсыныс жасау (2002
жылғы қараша); Алматы қалалық Мәслихатының сессиясында
бағдарламаның екiншi кезеңiнiң орындалуын қорытындылау
және 2003-2004 жылдарға арналған бағдарламаны және жаңа
бағдарламаның бiрiншi кезеңiнiң шараларын
қаржыландыруды бекiту (2002 жылғы желтоқсан).
Бағдарлама         1. 18-30 жастағы жастар мен 14-17 жастағы жасөспiрiмдер.
субъектiлерi       2. Жасы 30-ға дейiнгi ерлi-зайыптылардың некеге
тұрғаннан кейiнгi алғашқы үш жылдағы отбасылары.
3. Мемлекеттiк органдар және олардың лауазым иелерi.
4. Қоғамдық ұйымдар, олардың сайланбалы органдары мен
лауазымды адамдары.
Бағдарлама         "Отан" (Отчизна) республикалық саяси партиясының
жасаудың           Алматы қалалық Мәслихатындағы депутаттық тобы.
бастамашысы
Бағдарламаны       Алматы қалалық Мәслихатының депутаты Т.Ә.Iзмұхамбетов
жасаушылар         бастаған белсендi топ, құрамы: "Отан" (Отчизна)
республикалық саяси партиясының Алматы қалалық
филиалының атқарушы директоры Л.И.Кармазина, Алматы
қалалық әкiмшiлiгi iшкi саясат бөлiмiнiң жетекшi маманы
Н.А.Балғынбаев, Алматы қалалық қоғамдық келiсiм
басқармасының маманы Е.Айымбетов, сондай-ақ Алматы
қаласындағы әртүрлi жастар ұйымдарының басшылары мен
өкiлдерi - Алматы қаласы Әкiмi аппаратының барлық
мүдделi буындары тарапынан проблеманы тұжырымдау және
экономикалық негiздеу жөнiнде болған ұсыныстарды ескере
отырып.
Бағдарламаның      Алматы қаласының мәдениет басқармасы <*>
әкiмдерi
Бағдарламаны       Бағдарлама үйлестірушісі және жауапты орындаушысы -
үйлестiрушi        Алматы қаласының жастар саясатын дамытудың мемлекеттік
қоры <*>
Бағдарламаны       1. Алматы қалалық
орындаушылар       - басқармалар: ақпарат және қоғамдық келiсiм; мәдениет;
тiлдер жөнiндегi, кинобейнеқызмет; iшкi iстер;
нашақорлықпен күрес жөнiндегi; әдiлет;
қаржы; статистика;
- департаменттер: бiлiм; еңбек, жұмыспен қамту және
халықты әлеуметтiк қорғау; денсаулық сақтау; шағын
бизнес; коммуналдық меншiктi басқару жөнiндегi;
- комитеттер: экономика жөнiндегi; сыртқы экономикалық
және мәдени байланыстар жөнiндегi; дене тәрбиесi және
спорт жөнiндегi; туризм; меммүлiк және жекешелендiру
аймақтық комитетi; Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлiгiнiң Алматы қаласы бойынша салық комитетi;
- Қазақстан халықтары шағын Ассамблеясының (ҚХА) Алматы
қаласындағы атқарушы секретариаты; кәмелетке
толмағандардың iстерi жөнiндегi комиссия (КIК);
салауатты өмiр салтын қалыптастыру орталығы (СӨСҚО);
жұмыспен қамту орталығы.
- "Алматыжарнама" коммуналдық мемлекеттік кәсіпорыны
және "Алматықалабезендіру" акционерлік қоғамы. <*>
2. Алматы қаласындағы аудандық әкiмшiлiктер.
Бағдарламаны       1. Алматы қаласының бюджетi
қаржыландыру       2. Республикалық бюджет
көздерi            3. Жеке тұлғалар мен заңдық тұлғалардың (соның iшiнде -
шетелдiк те) демеушiлiк және техникалық қолдауы
4. Бағдарламаны орындаушылардың Республика заңнамасы
шеңберiндегi дербес шаруашылық қызметi
5. Гранттық қолдау
Бағдарламаны       2003 жылғы - 50000000 теңге, 2004-2005 жылдарға - қала
қаржыландыру       бюджетінен осы мақсаттарға бөлінген қаражат шегінде
көлемi
Ескерту: қаржыландырудың белгiленген сомасы қажет
болған жағдайда өзгеруi мүмкiн.
Бағдарламаның      1. Алматы қалалық Мәслихаты
орындалуын         2. Алматы қаласының Әкiмi
бақылайтын
органдар
Бағдарламаның      1. Бағдарлама әкiмдерiнiң үйлестiрушiге тоқсан сайын
орындалуын бақылау ақпарат беруi.
механизмi          2. Үйлестiрушiнiң Алматы қаласы Әкiмiнiң тiкелей
алдында жарты жылдықтар қорытындысы бойынша есеп беруi.
3. Жыл сайын Алматы қалалық Мәслихатының сессиясында
бағдарламаны орындау қорытындысын шығару.
4. Қызметтi бағалаудың басты өлшемi - мемлекеттiк
жастар саясатының негiзгi қағидаларын бұлжытпай
орындау.
Бағдарламаны       Алматы қаласының әртүрлi жастар ұйымдары мен
қабылдау           бiрлестiктерiнде, студенттер мен оқушылар ұжымдарында,
қалалық баспасөзде бағдарламаны кеңiнен талқылау.
Заңдық, ғылыми, экономикалық және қаржылық есептерiн
өткiзу.
Бағдарламаның      Өз алдына дербес үш тарау:
құрылымы           1. Кiрiспе
2. Бағдарлама паспорты
3. Бағдарламаның негiзгi басымдықтары және олар бойынша
шаралар

7. Послание Президента страны народу Казахстана "К свободному, эффективному и безопасному обществу" от 24 октября 2000 года.
8. Закон Республики Казахстан от 1 июля 1998 года № 258-1 "Об особом статусе города Алматы (с изменениями от 20 ноября 1998 года и от 24 декабря 1998 года). <*>
Основные
принципы
программы
Принципы Концепции государственной молодежной политики, соблюдение которых придаст процессу реализации программы системность и последовательность, реальный и целостный характер, обеспечит необходимую историческую преемственность, единую методологию и методику работы, определит приоритеты и реальные перспективы.
Подходы к
формированию
программы
1. Опора программы на статистические данные и результаты социологических исследований положения молодежи в г. Алматы, проведенные различными заинтересованными ведомствами и организациями.
2. Охват молодежи, подростков, молодых семей, проживающих в г. Алматы.
3. Ориентация на универсальность и всеобщность. Объединение в программе апробированных, хорошо зарекомендовавших себя на практике методов и форм работы с молодежью и подростками с конкретными мерами, адекватными современным способам разрешения как традиционных, так и порожденных новыми историческими и социально-экономическими условиями молодежных проблем.
4. Непосредственное участие в формировании и реализации программы возможно большего числа молодежных организаций и объединений города Алматы на условиях социального партнерства.
Ожидаемые
результаты
исполнения
программы
1. Привлечение молодых людей к общественно значимым формам самореализации, активное вовлечение их в социально-экономическую и политическую жизнь страны.
2. Улучшение социальной ситуации и снижение социальной напряженности в молодежной и подростковой среде г. Алматы. Профилактика правонарушений и распространение асоциальных и девиантных проявлений в молодежной среде.
3. Реальные решения молодежными организациями города проблем, потребностей и нужд молодежи.
Сроки
действия
программы
2001 - 2002 годы.
Этапы реализации программы
Первый этап - 2001 год: создание в системе исполнительной власти г. Алматы на городском и районном уровнях организационной структуры по работе с молодежью (январь-февраль); реализация мероприятий программы на первое полугодие 2001 года (январь-июнь); отчет координатора о реализации программы по итогам первого полугодия 2001 года Акиму города (июль); реализация мероприятий программы на второе полугодие 2001 года (июль-декабрь); отчет координатора о реализации программы по итогам второго полугодия 2001 года Акиму города (ноябрь 2001 года); уточнение мероприятий программы и предложения по их финансированию в проект бюджета города на 2002 год (сентябрь-ноябрь 2001 года); подведение итогов выполнения первого и утверждение мероприятий и финансирования второго этапа программы на сессии Алматинского городского Маслихата (декабрь 2001 года).
Второй этап - 2002 год: реализация мероприятий программы на первое полугодие 2002 года (январь-июнь); отчет координатора о реализации программы по итогам первого полугодия 2002 года Акиму города (июль); реализация мероприятий программы на второе полугодие 2002 года (июль-декабрь); отчет координатора о реализации программы по итогам второго полугодия 2002 года Акиму города (январь 2003 года); разработка программы на 2003-2004 годы на основе объявления тендера на позитивные общественно значимые молодежные инициативы (август-ноябрь 2002 года); предложения по финансированию мероприятий программы в проект бюджета города на 2003 год (ноябрь 2002 года); подведение итогов выполнения второго этапа программы и утверждение программы на 2003-2004 годы и финансирования мероприятий первого этапа новой программы на сессии Алматинского городского маслихата (декабрь 2002 года).
Субъекты
программы
1. Молодежь 18-30 лет и подростки 14-17 лет.
2. Семьи в первые три года после заключения брака при возрасте супругов до 30 лет.
3. Государственные органы и их должностные лица.
4. Общественные организации, их выборные органы и должностные лица.
Инициатор
разработки
программы
Депутатская группа Республиканской политической партии "Отан" (Отчизна) в Алматинском городском Маслихате.
Разработчики
программы
Инициативная группа во главе с депутатом Алматинского городского Маслихата Измухамбетовым Т.А., в составе: Кармазиной Л.И., исполнительного директора Алматинского городского филиала Республиканской политической партии "Отан" (Отчизна), Балгимбаева Н.А., ведущего специалиста отдела внутренней политики Алматинского городского акимата, Аимбетова Е., специалиста Алматинского городского управления общественного согласия, а также руководителей и представителей различных молодежных организаций и объединений г. Алматы с учетом предложений по разработке и экономическому обоснованию проблемы со стороны всех заинтересованных подразделений аппарата Акима г. Алматы.
Администра-
торы
программы
Управление культуры города Алматы.<*>
Координатор
программы
Координатор и ответственный исполнитель программы - Государственный фонд развития молодежной политики города Алматы.<*>
Исполнители
программы
1. Алматинские городские:
- управления: информации и общественного согласия; культуры; по языкам; киновидеообслуживания; внутренних дел; по борьбе с наркоманией; юстиции; финансовое; статистики;
- департаменты: образования; труда, занятости и социальной защиты населения, здравоохранения; малого бизнеса; по управлению коммунальной собственностью; туризма; благоустройства; жилья;
- комитеты: по экономике; по внешнеэкономическим и культурным связям; по физической культуре и спорту; территориальный комитет госимущества и приватизации; налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан по г. Алматы;
- Исполнительный секретариат Малой Ассамблеи народов Казахстана (АНК) г. Алматы; комиссия по делам несовершеннолетних (КДН); центр формирования здорового образа жизни (ЦФЗОЖ).
- Коммунальное государственное предприятие "Алматыжарнама"; акционерное общество "Алматыгороформление".<*>
2. Районные акиматы г. Алматы.
3. Городские учреждения, предприятия и организации как государственные, так и частные.
4. Неправительственные общественные объединения.
5. Хозяйствующие субъекты, привлекаемые к исполнению работ на условиях тендера и прямых договоров.
Механизм
реализации
программы
Консолидация ресурсов и координация усилий в деятельности государственных, хозяйственных, общественных органов, учреждений, структур, организаций, служб, средств массовой информации, самих молодежных и подростковых объединений для выработки единой позиции по решению конкретных молодежных проблем.
Условия
реализации
программы
1. Адекватное правовое обеспечение государственной молодежной политики, предполагающее внесение изменений и дополнений в действующее законодательство республики, регулирующее вопросы жизнедеятельности молодежи и подростков, и прежде всего, в Закон "О государственной молодежной политике в Казахской ССР", принятый в 1991 году.
2. Создание городской организационной структуры по работе с молодежью: а) Исполнительного секретариата Совета по делам молодежи при Акиме г. Алматы, б) введение должностей специалистов по работе с молодежью в аппараты районных акиматов.
3. Необходимое ресурсное обеспечение программы.
4. Непосредственное участие молодых граждан в реализации положений программы.
5. Нацеленность программы на конкретные приоритетные направления ее осуществления.
6. Повышение общей правовой культуры в обществе.
7. Координация деятельности всех городских структур в части реализации государственной молодежной политики в городе Алматы. <*>
Источники
финансиро-
вания
программы
1. Бюджет г. Алматы.
2. Республиканский бюджет.
3. Спонсорская и техническая поддержка физических и юридических лиц, в том числе иностранных.
4. Собственная хозяйственная деятельность исполнителей программы в рамках законодательства республики.
5. Грантовая поддержка.
Объем
финансиро-
вания
программы
На 2003 год - 50 000 000 тенге,
На 2004-2005 годы - в пределах средств, выделенных на эти цели в бюджете города.<*>
Органы
контроля
исполнения
программы
1. Алматинский городской Маслихат
2. Аким г. Алматы
Механизм
контроля
исполнения
программы
1. Ежеквартальная информация администраторов программы координатору.
2. Отчет координатора непосредственно перед Акимом г. Алматы по итогам полугодий.
3. Ежегодное подведение итогов выполнения программы на сессии Алматинского городского маслихата.
4. Основной критерий оценки деятельности - неукоснительное соблюдение основных принципов государственной молодежной политики.
Апробация
программы
Широкое публичное обсуждение программы в различных молодежных организациях и объединениях г. Алматы, студенческих и учащихся коллективах, путем публикации в городской  печати. Юридическая, научная, экономическая и финансовая экспертизы.
Структура
программы
Три самостоятельных раздела:
I. Преамбула.
II. Паспорт программы.
III. Основные приоритеты программы и мероприятия к ним.

Ескерту. II-бөлім өзгертілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2002 жылғы 19 желтоқсандағы  шешімімен .
III. Бағдарламаның негiзгi басымдықтары
Бағдарлама 2001-2002 жылдары мемлекеттiк жастар саясатының негiзгi бағыттарына сай келетiн мына басымдықтар бойынша ұйымдық-атқарушылық шаралар мен нақты iс-әрекет кешенiн жүзеге асыруды көздейдi:
1. Тiршiлiк әрекетiнiң еңбек және жұмыстылықтың, бiлiм алудың, кәсiби және ғылыми даярлықтың, бос уақыттағы мәдени көпшiлiк және сауықтыру жұмысының, көркемөнерпаздықтың, қолданбалы және техникалық творчествоның, рухани және бой-тұрпат дамуының, аймақаралық және халықаралық жастар мен студенттер алмасудың әралуан салаларында жастар мен жасөспiрiмдерiнің құқықтарын, бостандықтарын, мүдделерi мен артықшылықтарын сақтауды қамтамасыз ету.
2. Жастар мен жасөспiрiмдерге әлеуметтiк көмек көрсетудiң және оларды қазiргi жағдайға бейiмдеудiң жүйесiн қалыптастыру.
3. Жастардың қоғамдық бiрлестiктерiн дамытуға және олардың қызметiне есептесу.
4. Жастар мен жасөспiрiмдердi ақпараттық қамтамасыз ету жүйесiн құру.
5. Жастармен жұмыс iстеу жөнiндегi қалалық ұйымдық құрылым құру.
1. Тiршiлiк әрекетiнiң еңбек және жұмыстылықтың,
бiлiм алудың, кәсiби және ғылыми даярлықтың, бос
уақыттағы мәдени көпшiлiк және сауықтыру жұмысының,
көркемөнерпаздықтың, қолданбалы және техникалық
творчествоның, рухани және бой-тұрпат дамуының,
аймақаралық және халықаралық жастар мен студенттер
асудың әралуан салаларында жастар мен жасөспiрiмдерiнің
құқықтарын, бостандықтарын, мүдделерi мен артықшылықтарын
сақтауды қамтамасыз ету
а) Жастар мен жасөспiрiмдерiнің еңбек жұмыстылығының мәселелерi
Мiндеттер: Нарықтық экономика жағдайында жастар мен жасөспiрiмдердi еңбек және жұмыстылық мәселесiнде қорғап, оларға көмек көрсету. Еңбек шартын жасағанда жас жұмыскер және жұмыс берушiлер мүдделерiнiң заңнама шеңберiнде үйлесуi.
Жұмыс күшiне деген сұраныс пен ұсыныстың саны және сапасы жөнiнен үйлесiмге жетуi. Жастардың толық және тиiмдi жұмыстылығын қамтамасыз ету.
Жергiлiктi қоғамдық шеңберiнде жастарды еңбекке тарту.
Талантты және дарынды жастарды кәсiптiк еңбек қызметiнде қолдап, қорғау үшiн экономикалық және ұйымдық жағдай туғызу.
Бағдарламаның осы тарауы бойынша мемлекеттiк мекемелер мен ұйымдар арасынан жастардың, студенттердiң, жасөспiрiмдердiң және басқалардың үкiметтiк емес қоғамдық бiрлестiктерi қатарынан қабiлеттi әрiптестер iздеу және анықтау.
Шешiм: жастардың еңбегi мен жұмыстылығының ведомствоаралық мiндеттерiн атқаратын, еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау, бiлiм беру, денсаулық сақтау, шағын бизнес, коммуналдық меншiктi басқару жөнiндегi департаменттердiң, экономика жөнiндегi комитеттiң, еңбек және жұмыстылық орталығының күш-жiгерiн үйлестiретiн қалалық жастар экономикасы орталығын (ЖЭО) құру.
Әлеуметтiк нәтижесi - жастардың еңбек рыногына бейiмделу тетiгiн жасау, жастар арасындағы жұмыссыздық деңгейiн төмендету, экономиканы құрылымдық жағынан қайта құру жағдайында жастарды әлеуметтiк қорғау, жастардың еңбек рыногындағы бәсекелестiк қабiлетiн арттыру, үлкендi-кiшiлi санаттағы жастардың бәрiнiң арасындағы қылмыс деңгейiн кемiту, халыққа қызмет көрсету, жастардың табысын көбейту және жас отбасыларының материалдық деңгейiн көтеру, жастарды кәсiби даярлау.
2001 жылға мыналар жоспарланады: а) тұрақты жұмысқа - адамды, бөлiнген орындарға - адамды, уақытша қоғамдық жұмыстарға - адамды, жазғы маусымдағы жастардың еңбек отрядтарына
- адамды, мектеп еңбек бiрлестiктерiне - адамды орналастыру; б) - адамды оқыту, қайта оқыту, қайта мамандандыру, бiлiктiлiгiн арттыру; в) - кәсiпкерлiк құрылым құру.
Осы бейiндегi шаралар:
---------------------------------------------------------------------------
Жұмыстың мазмұны    !Мерзiмi! Әкiмдерi  !Орындаушылары!2001 жылға сома
!       !           !             ! (мың теңге)
!       !           !             !---------------
!       !           !             !бюджетте!қосу
!       !           !             !белгiлен!керек
!       !           !             !ген     !
---------------------------------------------------------------------------

Сноска. Паспорт программы - с изменениями, внесенными  решением  Алматинского городского Маслихата от 19 декабря 2002 года.
III.  Основные приоритеты программы
Программа предполагает осуществление на 2001-2002 годы комплекса организационно-исполнительских мер и конкретных мероприятий по следующим приоритетам, отвечающим основным направлениям государственной молодежной политики:
1. Обеспечение соблюдения прав, свобод, интересов и привилегий молодежи и подростков в различных сферах жизнедеятельности: труда и занятости, образования, профессиональной и научной подготовки, культурно-массового и оздоровительного досуга, самодеятельного художественного, прикладного и технического творчества, духовного и физического развития, межрегиональных и международных молодежных и студенческих обменов.
2. Формирование системы социальной помощи и адаптации молодежи и подростков к современным условиям.
3. Содействие развитию и деятельности молодежных общественных объединений.
&nbsp;  4. Создание системы информационного обеспечения молодежи и подростков.
5. Создание городской организационной структуры по работе с молодежью.
1. Обеспечение соблюдения прав, свобод, интересов и привилегий
молодежи и подростков в различных сферах жизнедеятельности:
труда и занятости, образования, профессиональной и научной
подготовки, культурно-массового и оздоровительного досуга,
самодеятельного художественного, прикладного и технического
творчества, духовного и физического развития, межрегиональных
и международных молодежных и студенческих обменов
а) Вопросы трудовой занятости молодежи и подростков
Задачи:  Оказание защиты и помощи молодежи и подросткам в вопросах труда и занятости в условиях рыночной экономики, стимулирование их на производительный труд как основу личного благосостояния и благополучия общества. Согласование интересов молодых работников и работодателей в рамках действующего законодательства при заключении трудовых договоров.
Достижение соответствия спроса и предложения рабочей силы по количеству и качеству. Стремление к осуществлению полной и эффективной занятости молодежи. Привлечение молодежи к труду в рамках муниципальных общественных работ.
Содействие предпринимательской деятельности молодежи, созданию наиболее благоприятных организационно-экономических условий и соответствующей правовой базы.
Создание необходимых условий для поддержки и защиты талантливой и одаренной молодежи в профессиональной и трудовой деятельности.
Поиск и определение функциональных партнеров по данному разделу программы из числа государственных учреждений и организаций, общественных молодежных, студенческих, подростковых и других неправительственных объединений.
Решение : Создание городского центра молодежной экономики (ЦМЭ), выполняющего функции межведомственного центра труда и занятости молодежи, координирующего усилия департаментов труда и социальной защиты населения, образования, здравоохранения; малого бизнеса; по управлению коммунальной собственностью, комитета по экономике, центров труда и занятости.
Выполнение программы поддержки и развития малого предпринимательства по городу Алматы на 2001-2002 годы, утвержденной решением VIII сессии Алматинского городского Маслихата II созыва 19 января 2001 года.
Социальный эффект  - выработка механизмов адаптации молодежи на рынке труда, снижение уровня безработицы среди молодежи, социальная защита молодежи при структурной перестройке экономики, повышение конкурентоспособности молодежи на рынке труда, снижение уровня преступности по всем возрастным категориям молодежи, оказание услуг населению, повышение доходов молодежи и материального уровня молодых семей, профессиональная подготовка молодежи.
Увеличение субъектов малого и среднего предпринимательства, их устойчивое развитие. Насыщение товарного рынка города конкурентноспособной продукцией и услугами отечественного (местного производства). Рост налогооблагаемой базы и доходной части бюджета.
Планируется на 2001 год: а) трудоустроить на постоянную работу - 1,5-2,0 тысяч человек, на летний период в молодежных трудовых отрядах - 200 человек, в школьных трудовых объединениях - 1000 человек; б) обучить, переобучить, переквалифицировать, повысить квалификацию - 800-1000 человек.
Мероприятия по данному профилю:
Содержание
работы
Сроки
Администра-
торы
Испол-
нители
сумма
(тыс.
тенге) на
2001 год
зало-
жено
в бюд
жет
необ-
ход.
до-
полн.

1. Қалалық жастар       2001     бөлiмдер:   АС; еңбек,       -     1.613
экономикасы (ЖЭО)    жылдың   экономика   жұмыстылық,
құру                 алғашқы  және        халықты
жартысы  нарықтық    әлеуметтiк
қатынастар; қорғау
денсаулық   департаментi;
сақтау және жұмыстылық
халықты     орталығы
әлеуметтiк
қорғау
2. Жастар мен           ұдайы    бөлiмдер:   ЖЭО, ЖБО,        -        -
жасөспiрiмдердiң              экономика   департаменттер:
еңбек рыногын талдау          және        еңбек, жұмыстылық,
және болжау, олардың          нарықтық    халықты әлеуметтiк
еңбек қызметi,                қатынастар; қорғау, шағын
кәсiпкерлiк, шағын            денсаулық   бизнес, бiлiм
және орта бизнес              сақтау және беру, жұмыстылық
саласындағы мүдделерiн,       халықты     орталығы, аудан
талаптарын, қажеттерiн        әлеуметтiк  әкiмшiлiктерi,
зерттеу                       қорғау      жоғары және
орта оқу орындары
3. Жастар мен           2001    мемлекеттік- ЖЭО, әділет      -        -
жасөспiрiмдердi      жылдың   құқықтық    басқармасы
еңбекке оқыту және   бірінші  жұмыс
уақытша, маусымдық,  тоқсаны, бөлімі
тұрақты және         қажет
қоғамдық жұмыстарға  болса
орналастыру,         жаңартып
сондай-ақ барлық     отыру
меншiк нысанындағы
шаруашылық
нормативтiк-құқықтық
актiлер бойынша
мәлiметтер базасын
қалыптастыру және
пайдалану
4. Әлеуметтiк жағынан  2001 жыл,   бөлiмдер:  ЖЭО, ЖБО        -     -
қорғалмаған         қажет болса экономика  департаменттер:
санаттарды, жетiм   жаңартып    және       еңбек,
балаларға арналған  отыру       нарықтық   жұмыстылық,
мектеп-интернаттарды            қатынастар;халықты
бiтiрген                        білім,     әлеуметтік
жасөспiрiмдердi,                ғылым,     қорғау, білім
денсаулығында ақауы             мәдениет,  беру, экономика
бар балаларды, оқуды            денсаулық  жөніндегі
тастап кеткен                   сақтау     комитет,
жасөспiрiмдердi, бас            және       жұмыстылық
бостандығынан айыру             халықты    орталығы,
орындарынан шыққандарды,        әлеуметтік аудан
шетiн және жетiмсiз             қорғау     әкімшіліктері
отбасыларынан шыққан
бозбалалар мен қыздарды,
запасқа шығарылған жас
әскери қызметшiлердi
бiрiншi кезекке шығара
отырып жұмыссыз жастар
мен жасөспiрiмдер
бойынша мәлiметтердiң
компьютерлiк базасын
және аймақтық-салалық
картасын қалыптастыру
және пайдалану
5. Алматы қаласының     ұдайы    бөлімдер:   экономика        -     -
экономикасы мен қала          экономика   жөніндегі
шаруашылығының                және        комитет,
кәсiпкерлiк                   нарықтық    департаменттер:
қызметтiң белгiлi             қатынастар; шағын бизнес,
бiр түрлерiн                  білім,      еңбек,
дамытуды, нақты               ғылым,      жұмыстылық,
товарлар мен қызметi          мәдениет,   халықты
қажетсiнуiн талдау            денсаулық   әлеуметтік
сақтау және қорғау,
халықты     жұмыстылық
әлеуметтік  орталығы,
қорғау      ЖЭО, ЖБО

1. Создание городского     первое  отдел        ИС         -  1.613
центра молодежной           полуго- экономики
экономики (ЦМЭ)             дие     и рыночных
2001    отношений
года
2. Анализ и прогноз рынка   посто-  отделы       ЦМЭ; ОЦМ;   -    -
труда молодежи и            янно    экономики    департаменты:
подростков, изучение их             и рыночных   труда,
интересов, запросов,                отношений    занятости
потребностей в области                           и социальной
трудовой деятельности,                           защиты
в сфере предпринимательства,                     населения;
малого и среднего бизнеса                        малого бизнеса;
акиматы районов;
&nbsp;      высшие и средние
специальные
учебные заведения
3. Формирование и           первый               ЦМЭ         -    -
сопровождение базы данных   квартал              управление
по законодательству и       2001                 юстиции
нормативно-правовым актам   года,
в сферах трудового обучения обновле-
и трудоустройства молодежи  ние по
и подростков на временные,  мере
сезонные, постоянные и      необхо-
общественные работы, а      димости
также создания
хозяйствующих субъектов
всех форм собственности
4. Формирование и           2001    отделы:      ЦМЭ; ОЦМ;   -    -
сопровождение               год,    экономики и  управление
компьютерной базы данных    обнов-  рыночных     статистики;
и территориально-           ление   отношений;   департамент
отраслевой карты по         по мере образования, образования;
безработной молодежи и      необхо- науки,       комитет по
подросткам с выделением     димости культуры;    экономике;
социально незащищенных              здравоохра-  акиматы
категорий: подростков-              нения и      районов
выпускников школ-                   социальной
интернатов для детей-сирот,         защиты
детей с ограниченными               населения
возможностями в здоровье,
подростков, оставивших
учебу, лиц, освобожденных
из мест лишения свободы,
юношей и девушек из неполных
и малообеспеченных семей,
молодых военнослужащих,
уволенных в запас
5. Анализ и прогноз         посто-  отдел       комитет по        -
потребностей экономики и    янно    экономики   экономике;
городского хозяйства                и рыночных  департамент
г.Алматы в развитии                 отношений   малого бизнеса
определенных видов                              ЦМЭ; ОЦМ
предпринимательской
деятельности, в
производстве конкретных
товаров и услуг

6. Еңбекке орналастыру  2001     бөлімдер:   ЖЭО, ЖБО,        -     -
және жұмыстылық      жылдың   экономика   статистика
жөнiндегi            алғашқы  және        басқармасы,
мемлекеттiк          тоқсаны  нарықтық    экономика
емес бюроларды,               қатынастар; жөніндегі
орталықтарды, еңбек           денсаулық   комитет,
биржалары мен                 сақтау және департаменттер:
рекруттық агенттiктердi       халықты     еңбек,
есепке алудың                 әлеуметтік  жұмыстылық,
мәлiметтер базасын            қорғау      халықты
қалыптастыру және                         әлеуметтік
пайдалану.                                қорғау,
Олармен белсенді                          жұмыстылық
ынтымақтастық жасау                       орталығы,
семинарлар өткізу,                        аудан
еңбек рыногындағы                         әкімшіліктері
бос орындарының
статистикалық базасын
жасау.
7. Жаңа өндіріс пен     ұдайы    бөлімдер:   ЖЭО,             -     -
кәсіпорын жасау      2001     экономика,  департаменттер:
арқылы жаңа жұмыс    жыл      және        еңбек,
орындарын жасау,              нарықтық    жұмыстылық,
оның ішінде                   қатынастар; халықты
кәсіпкерлік, шағын            денсаулық   әлеуметтік
және орта бизнес              сақтау және қорғау, шағын
саласында; тұрғын             халықты     бизнес,
үйлер емес                    әлеуметтік  статистика
ғимараттармен                 қорғау      басқармасы,
жер учаскесі                              жұмыстылық
мен жалдық шарттарға                      орталығы
еңбекке жарайтын
жастарды жұмысқа
орналастыру квотасы
туралы сауда пунктін
орналастыру үшін
қосу мәселесін зерттеу
8. Жастар мен          ұдайы     бөлімдер:   департаменттер:  -     -
жасөспiрiмдердiң              экономика   еңбек, жұмыстылық,
тұрақты жұмысқа               және        халықты
тұруына, оқушы                нарықтық    әлеуметтік қорғау,
жастардың - уақытша           қатынастар; шағын бизнес,
жұмысқа тұруына               білім,      білім, жұмыстылық
және қосалқы (толық           ғылым,      орталығы,
емес) жұмыстылыққа            мәдениет,   аудандардың
орналасуына iс                денсаулық   әкімшіліктері,
жүзiнде көмек көрсету,        сақтау      жоғары және
тұрмысы нашар жастарға        және        арнаулы орта
мемлекеттік қолдау            халықты     оқу орындары, ЖЭО
көрсету, меншіктің            әлеуметтік
санына қарамастан             қорғау
мемлекеттік ұйымдарға
және жұмыс беретін
мекемелерге оларды
жұмысқа қабылдауда
көмек көрсету.

6. Формирование и           первый  отдел       ЦМЭ; ОЦМ;         -
сопровождение базы          квартал экономики   управление
данных по учету:            2001    и рыночных  статистики;
- государственных           года    отношений   комитет по
предприятий,                                    экономике;
учреждений и                                    департаменты:
организаций, работающих                         труда, занятости
в сфере профориентации                          и социальной
и трудоустройства                               защиты населения;
молодежи и подростков;                          малого бизнеса;
- негосударственных бюро,                       акиматы районов
центров по трудоустройству
и занятости, бирж труда и
рекрутинговых агенств.
Активное сотрудничество
с ними: проведение
совместных совещаний,
семинаров, создание единой
статистической базы данных
о вакансиях на рынке труда
7. Создание рабочих мест    посто-  отдел       комитет по        -
для молодежи и подростков   янно    экономики   экономике;
путем организации новых             и рыночных  департамент
производств и предприятий,          отношений   малого бизнеса;
в том числе и сферы малого                      акиматы районов;
бизнеса, перепрофилирования                     предприятия и
действующих.                                    организации;
Изучение вопроса о включении 2001               высшие и средние
в договоры аренды нежилых    год       &nbsp;        специальные
помещений и земельных                           учебные заведения;
участков для организации                        ЦМЭ
розничной торговли пункта
о квоте приема на работу
студенческой и учащейся
молодежи, достигшей
трудоспособного возраста
8. Оказание молодежи и      посто-  отделы:      комитет по       -
подросткам практической     янно    экономики    экономике;
помощи в трудоустройстве на         и рыночных   департаменты
постоянную работу; учащейся         отношений;   труда, занятости
молодежи - во временном             образования, и социальной
трудоустройстве и вторичной         науки,       защиты населения;
(неполной) занятости.               культуры     малого бизнеса;
Обеспечение государственного                     образования;
протекционизма в отношении                       акиматы районов;
социально незащищенных                           высшие и средние
категорий молодежи: содействие                   специальные
государственным органам и                        учебные заведения;
учреждениям в работе с                           ЦМЭ
организациями-работодателями
независимо от форм
собственности и
организационно-правовой формы
по обеспечению им приоритетов
в приеме на работу

9. Кедейшiлiкпен және  ұдайы   бөлiмдер:    департаменттер:  -     -
жұмыссыздықпен              экономика    еңбек,
күрес жөнiндегi             және         жұмыстылық,
2000-2001 жылдарға          нарықтық     халықты
арналған                    қатынастар;  әлеуметтiк
республикалық               денсаулық    қорғау, бiлiм,
Бағдарлама                  сақтау       жұмыстылық
шеңберiнде, меншiк          және халықты орталығы,
нысандарына                 әлеуметтiк   қала әкiмiнiң
қарамастан,                 қорғау       шешiмiне сәйкес
кәсiпорындар мен                         жұмыс орындарын
мекемелерде бөлiнген                     бөлуге тиiстi
жұмыс орындарына                         кәсiпорындар
жастарды орналастыру.                    мен ұйымдар,
Мектеп-интернаттардың                    ЖЭО
түлектерiне, жетiм
балаларға және
мемлекеттiң
қамқорлығындағы
балаларға арнап
жұмыс орындарын бөлу
үшiн кәсiпорындардың
мәлiметтер банкiн
қалыптастыру
10. Қала бюджетi       ұдайы   бөлiмдер:    департаменттер:  -     -
есебiнен ықтимал           экономика    еңбек,
төлеммен жастар            және         жұмыстылық,
мен жасөспiрiмдерді        нарықтық     халықты
жұмысқа тарту              қатынастар;  әлеуметтiк
бiлiм,       қорғау, бiлiм,
ғылым,       жұмыстылық
мәдениет,    орталығы,
денсаулық    қала әкiмiнiң
сақтау       шешiмiне сәйкес
және         жұмыс орындарын
халықты      бөлуге тиiстi
әлеуметтiк   кәсiпорындар
қорғау       мен ұйымдар,
ЖЭО
11. Жұмыс iстейтiн     ұдайы   бөлiмдер:    департаменттер:  -     -
және iстемейтiн            экономика    еңбек, жұмыстылық,
жастар мен                 және         халықты әлеуметтiк
жасөспiрiмнiң              нарықтық     қорғау, бiлiм,
арасында қаланың           қатынастар;  жұмыстылық орталығы,
әлеуметтiк-                бiлiм,       комитет: экономика
экономикалық               ғылым,       жөнiндегi; басқарма:
дамуының мүмкiндiгiн       мәдениет,    iшкi iстер; ЖЭО
ескере отырып,             денсаулық    жоғары және арнаулы
кәсiпкерлiкпен             сақтау       оқу орындары,
шұғылданатындарға          және         аудан әкiмшiлiктерi
кәсiби бейiмдеу,           халықты
кәсiби оқыту,              әлеуметтiк
мамандықты көтеру          қорғау
және қайта арттыру,
кәсiпкерге дайындау
жұмыстарын жүргiзу.
Оқу орындарына қала
еңбек нарығының
мұқтажын ескере
отырып, мамандарды
iрiктеуге көмектесу

9. Трудоустройство молодежи в тече- отделы:     департаменты:     -
на квотируемые рабочие      ние     экономики   труда, занятости
места на предприятия и в    2001-   и рыночных  и социальной
учреждения, независимо от   2002    отношений;  защиты населения;
форм собственности в рамках годов   здравоохра- образования;
республиканской Программы           нения и     предприятия и
по борьбе бедностью и               социальной  организации,
безработицей на 2000-2001гг.        защиты      которым
населения   определена квота
Разработка механизма контроля                   на рабочие места
за выделением предприятиям и                    в соответствии с
организациям квоты рабочих                      решением Акима
мест для молодежи.                              города; ЦМЭ
Формирование банка данных
предприятий в целях квотирования
рабочих мест для выпускников
школ-интернатов для детей-сирот
и детей, находящихся под
опекой государства
10. Привлечение молодежи    посто-  отделы:      ЦМЭ; ОЦМ;      в
и подростков на временные   янно    экономики    департаменты:  пре-
общественные работы, в том          и рыночных   труда,        делах
числе с возможной оплатой           отношений;   занятости и средств
за счет городского бюджета          здравоохра-  социальной     на
нения и      защиты        прог-
социальной   населения;    рамму
защиты       образования;  заня-
населения;   благоустрой-  тости
образования, ства;
науки,       акиматы районов;
культуры     высшие и средние
специальные
&nbsp;                 учебные заведения
11. Проведение профориента- посто-  отделы       ЦМЭ; ОЦМ;    в пре-
ционной работы, организация янно    экономики    департаменты: делах
курсов профобучения,                и рыночных   труда,      средств
переподготовки и повышения          отношений;   занятости и   на
квалификации, оказание              здравоохра-  социальной    про-
консультационных услуг, в           нения и      защиты       грамму
том числе по процедурам             социальной   населения;    заня-
предпринимательской                 защиты     малого бизнеса; тости
деятельности с учетом               населения;   образования;
перспектив и приоритетов            образования, туризма;
социально-экономического            науки,       управление
развития города и страны            культуры     внутренних
среди подростков и молодежи,                     дел; комитет по
как работающей, так и                            экономике; КДН;
безработной.                                     акиматы районов;
высшие и средние
Оказание учебным заведениям                      специальные
информационной и методической                    учебные заведения
помощи в разработке и
корректировке объемов и
профилей подготовки
специалистов с учетом
потребностей городского
рынка труда

12. БАҚ-тарда жастар    әртүрлi   бөлiмдер:   ЖЭО,           -     -
мен жасөспiрiмдерге БАҚ-тарда экономика   департаменттер:
арнап "Кәсiп",      айына     және        еңбек,
"Кәсiбiң - нәсiбiң", 1-2 рет   нарықтық    жұмыстылық,
"Жастарға жол даңғыл",         қатынастар; халықты
"Кәсiбiң бағдар                денсаулық   әлеуметтiк
әлiппесi", "Сен               сақтау және қорғау,
де бiр кiрпiш дүниеге",       халықты     шағын бизнес,
т.б. шартты атаулармен        әлеуметтiк  бiлiм, iшкi
кәсiби бағдар                 қорғау      iстер
хабарларының                              басқармасы,
топтамасын беру                           жұмыстылық
орталығы,
КIК "Дәнекер"
13. Жоғары және         2001-     бөлiмдер:   ЖЭО,           -     -
арнаулы орта оқу    2002      экономика   департаменттер:
орындарының         жылдар    және        еңбек,
түлектерiн жұмысқа            нарықтық    жұмыстылық,
орналастыруды                 қатынастар; халықты
реттейтiн тетiк               денсаулық   әлеуметтiк
жасау проблемасын             сақтау және қорғау,
зерделеу                      халықты     шағын бизнес,
әлеуметтiк  бiлiм,
қорғау,     жұмыстылық
бiлiм,      орталығы,
ғылым,      аудандардың
мәдениет    әкiмшiлiктерi,
жоғары және
арнаулы орта
оқу орындары
14. Кәсiпкерлiк,       ұдайы      бөлiмдер:   ЖЭО,           -     120
шағын және орта               экономика   департаменттер:
бизнес және                   және        еңбек,
ғылыми-техникалық             нарықтық    жұмыстылық,
жастар                        қатынастар; халықты
бағдарламасын                 бiлiм,      әлеуметтiк
қолдау көрсету                ғылым,      қорғау,
мәдениет    шағын бизнес,
денсаулық   бiлiм,
сақтау және аудандардың
халықты     әкiмшiлiктерi,
әлеуметтiк  қаржы
қорғау      басқармасы
15. Жастардың          ұдайы      бөлiмдер:   департаменттер: -    -
әлеуметтiк                    экономика   еңбек,
қорғалмаған                   және        жұмыстылық,
санаттарына қатысты           нарықтық    халықты
мемлекеттiк                   қатынастар; әлеуметтiк
қолдампаздықты                бiлiм,      қорғау,
қамтамасыз ету,               ғылым,      шағын бизнес,
меншiк нысаны мен             мәдениет    бiлiм,
ұйымдық-құқықтық              денсаулық   денсаулық,
нысаны қандайлығына           сақтау және аудандардың
қарамастан жұмыс              халықты     әкiмшiлiктерi,
берушi ұйымдардың             әлеуметтiк  жоғары және
жұмысқа қабылдаудағы          қорғау      арнаулы орта
басымдығын қамтамасыз                     оқу орындары,
ету жөнiнде олармен                       ЖЭО
жұмыс iстесуде
мемлекеттiк органдар
мен мекемелерге
қолдау көрсету.
Оқу орындарына
қалалық рыногының
сұранысын ескере
отырып мамандар
даярлауда ақпараттық
және методикалық
көмек көрсету.
16. Жастар үшiн        2001-     экономика   ЖЭО,            -     200
"Жұмыс орындары    2002 жж.  және        департаменттер:
жәрмеңкесiн"       қазан     нарықтық    еңбек,
өткiзу                       қатынастар  жұмыстылық,
бөлiмi      халықты
әлеуметтiк
қорғау, туризм,
шағын бизнес,
аудан
әкiмшiлiктерi
17. Жастар мен         2001-      бөлiмдер:   ЖЭО, ЖБО       3.300   -
жасөспiрiмдердiң   2002       экономика   департаменттер:
жазғы жұмыстылығын жылдардағы және        еңбек,
қамтамасыз ету:    жаз        нарықтық    жұмыстылық,
- жастардың еңбек  кезеңiне   қатынастар; халықты
отрядтарында;                 денсаулық   әлеуметтiк
- мектеп еңбек                сақтау және қорғау,
бiрлестiктерiнде              халықты     бiлiм,
әлеуметтiк  жұмыстылық
қорғау,     орталығы,
бiлiм,      аудандардың
ғылым,      әкiмшiлiктерi,
мәдениет    жоғары және
арнаулы орта
оқу орындары
18. Жастарды жұмысқа  Мәселенi    бөлiмдер:   ЖЭО;           -     -
орналастыру       зерттеу     экономика   комитеттер;
саласында         шегi        және        экономика,
халықаралық       бойынша     нарықтық    сыртқы
ынтымақтастық                 қатынастар; экономика
жобаларына қатысу             денсаулық   және мәдени
сақтау және байланыстар;
халықты     департаменттер:
әлеуметтiк  шағын бизнес,
қорғау,     еңбек, жұмыспен
қамту және
халықты жұмыспен
қамту, жоғары
және арнаулы
орта оқу орындары

12. Организация в СМИ       1 раз   отдел       ЦМЭ; ОЦМ; КДН;    -
циклов профинформационных   в       экономики и УПК ИМПМБ "Данекер"
передач для молодежи и      квар-   рыночных    департаменты:
подростков с условными      тал в   отношений&nbsp;  труда, занятости и
названиями: "Профи",        различ-             социальной защиты
"Профориентация - не дань   ных СМИ             населения;
моде, а необходимость",                         образования;
"Дорогу выбирать молодым",                      управление
"Азбука профориентации",                        внутренних дел;
"О чем нужно помнить,
выбирая профессию?",
"Азбука профессий" и т.п.
13. Изучение проблемы       2001-   отделы:      ЦМЭ;        -    -
трудоустройства выпускников 2002    экономики и  департаменты
высших и средних специальных годы   рыночных     образования;
учебных заведений, выработка        отношений;   труда, занятости
предложений по разработке           образования, и социальной
соответствующего механизма          науки,       защиты населения;
культуры     акиматы районов;
высшие и средние
специальные
учебные заведения
14. Содействие молодежным   посто-  отдел        ЦМЭ;            120
инициативам в сфере         янно    экономики   департаменты:
занятости,                          и рыночных  труда, занятости
предпринимательства,                отношений   и социальной
малого и среднего бизнеса                       защиты населения;
и научно-технического                           малого бизнеса;
творчества молодежи    &nbsp;                        финансовое управление;
акиматы районов
15. Подготовка и проведение 1 раз               ЦМЭ; ОЦМ;         -
информационно-методических  в полу-             департаменты:
семинаров в области         годие               образования; труда,
занятости и                 2001-               занятости и социальной
предпринимательства         2002                защиты населения;
молодежи и подростков       годов               малого бизнеса
16. Проведение "Ярмарки     октябрь отдел       ЦМЭ;         -   200
рабочих мест" для молодежи  2001-   экономики   департаменты:
2002    и рыночных  труда, занятости и
годов   отношений   социальной защиты
населения; туризма;
малого бизнеса;
акиматы районов
17. Обеспечение летней      летний  отдел       ЦМЭ; ОЦМ;        - занятости и трудоустройства период  образова-   департамент
молодежи и подростков:      2001-   ния, науки, образования;
- в молодежных трудовых     2002    культуры    акиматы районов;
отрядах;                    годов               высшие и средние
- в школьных трудовых             &nbsp;             специальные   3.300
объединениях                                    учебные заведения
18. Участие в международных по мере  отделы:     ЦМЭ;        -    -
проектах сотрудничества в   изучения экономики   комитеты: по
области содействия          вопроса  и рыночных  экономике; по
занятости молодежи                   отношений;  внешнеэкономическим
здравоохра- и культурным
нения и     связям;
социальной  департаменты:
защиты      малого бизнеса;
населения   труда, занятости
и социальной
защиты населения;
высшие и средние
специальные
учебные заведения

19. Әйелдер мен жас.   ұдайы    бөлiмдер:     ЖЭО,           80    -
тар кәсіпкерлігін           экономика     департаменттер:
дамыту үшін қай.            және          шағын бизнес,
тарымды негізде             нарықтық      қаржы, аудан
қала бюджеті                қатынастар    әкiмшiлiктерi
ұсынылатын тауар
қаражатынан жеңіл.
дікпен кредиттеу.
дің жалпы көлемін
20 пайыздық квота
бөлуді қарастыру: <*>
- кәзiргi жеңiлдiк  2001 жылдың
кредиттеу жүйесiне   екiншi
өзгерiс енгiзу;      тоқсаны
- жаңадан бастаған   2001-2002
кәсiпкерлерге қаржы  жылдары
және лизинг қолдау
механизмiн жасау;
- қала бюджетiнен    2001-2002
қайтарымдағы         жылдары
негiздегi жеңiлдiк
кредиттеу көлемiнен
10 процент квота бөлу;
- жастар             2001-2002
кәсіпкерлігін        жылдары
дамытуға Алматы
бизнес-инкубатор
аумағындағы 10 процент
өндірістік алаңды
беру;
- Алматы шағын бизнес 2001-2002                                8000
департаментiнен және  жылдары
бизнес-инкубаторды
жастарды кәсiпкерлiкке
10 процент квота бөлу
20. Жобаларды әзiрлеуге  2001 ж.  бөлiмдер:  ЖЭО,
қатысу:              I        экономика  департамент:
- жастардың кәзiргi  жарты-   және       шағын
кәсiпкерлiк қызметi  жылдығы  нарықтық   бизнес
бойынша ҚР                    қатынастар
Заңдарына өзгерiс;
- жастар мәселесiнде
"Шағын кәсiпкерлiк
инфрақұрылымдарына
мемлекеттiк қолдау
туралы" ҚР заңына;
- ҚР Үкiметiнiң
жанындағы Комиссияға,
қала әкiмiне жастар
шағын кәсiпкерлiк
мәселесi бойынша
ұсыныс.
21. ҚР Парламентiнiң   2001 жылдың бөлiмдер:  ЖЭО, ЖБО        -     -
меншiк нысанына    екiншi      экономика  департаменттер:
қарамастан         жартысы     және       еңбек,
ұйымдар мен                    нарықтық   жұмыстылық,
кәсiпорындардың                қатынастар;халықты
жас мамандарды                 денсаулық  әлеуметтiк
жұмысқа алу,                   сақтау     қорғау,
жасөспiрiмдердi                және       бiлiм, әдiлет
тұрақты жұмысқа                халықты    басқармасы,
орналастыру,                   әлеуметтiк жұмыстылық
жастарға жұмыс                 қорғау,    орталығы,
орнын жасау,                   бiлiм,     Қазақстан
оларды кәсiби                  ғылым,     Республикасы
даярлау, жергiлiктi            мәдениет,  Қаржы
деңгейде өндiрiстiк          мемлекеттiк- министрлiгiнiң
оқуын ұйымдастыру              құқықтық   Алматы қаласы
жөнiндегi ынтасын              жұмыс,     бойынша салық
арттыру үшiн                   заң        комитетi,
оларға экономикалық,                      аудандардың
қаржылық және                             әкiмшiлiктерi,
салықтық жеңiлдiктер                      КIК
мен артықшылықтар,
басқа да қосымша
ынталандыру
шараларын беру
жөнiнде ұсыныстар
әзiрлеу.
--------------------------------------------------------------------------
Ескерту. 19-тармақша өзгертілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2002 жылғы 19 желтоқсандағы  шешімімен .
б) Жастар мен жасөспiрiмдер бiлiм алу,
кәсiби және ғылыми даярлықтан өту мәселелер
Мiндеттер: Жастардың бiлiм алуға және кәсiби даярлықтан өтуге, ғылыми және зерттеу жұмысымен айналысуға деген құқықтары мен бостандықтарын сақтаудың кепiлдiктерiн қамтамасыз ету, жастардың ғылыми-техникалық творчествосын ынталандыру.
Нарықтық экономика жағдайында жалпы, кәсiптiк және ғылыми бiлiм алу мәселелерi бойынша жастармен жасөспiрiмдердi қорғау және оларға көмек көрсету, оқу, ғылыми-зерттеу, конструкциялық қызметтi, инновациялық жұмыстарды ұйымдастыру мен қамтамасыз етуге көмектесу, оқушыларға экономика, құқық, кәсiпкерлiк және бизнес негiздерiн үйрету, социоэкономикалық мiнез-құлқын қалыптастыру.
Жастардың ғылыми әлеуетiн республикалық ғылыми-техникалық және халықшаруашылық кешенiне интеграциялау, ғылыми творчество, зерттеушiлiк және тәжiрибе-конструкциялық жұмыс саласындағы талантты және дарынды жастарды қолдап, қорғау үшiн қолайлы құқықтық, экономикалық және ұйымдық жағдайлар туғызу.
Мемлекеттiк мекемелер мен ұйымдар, жастардың, студенттердiң, жасөспiрiмдердiң қоғамдық және басқа да үкiметтiк емес бiрлестiктерi арасынан бағдарламаның осы тарауы бойынша қабiлеттi әрiптестер iздеп табу.
Шешiм: Алматы қаласы әкiмiнiң жанындағы Жастар iсi жөнiндегi кеңестiң шеңберiнде жастар мен жасөспiрiмдердiң ведомствоаралық бiлiм, кәсiби және ғылыми даярлық орталығының қызметiн атқаратын жастар мен жасөспiрiмдердiң қалалық бiлiми орталығын (ЖБО) құру.
Әлеуметтiк нәтижесi: Нарық жағдайында жастардан талап етiлетiн жалпы бiлiми және техникалық сауаттылық деңгейiне жету, жалпыға бiрдей орта бiлiм алғаннан кейiнгi оқудың беделiн көтеру. Жас адамдардың әлеуметтiк және кәсiби жағынан өздерiн таныта бiлу мүмкiндiгi.
Жастарды ғылыми творчествоға кәсiби бағдарлау, ғылыми кадрлардың отандық мектебiн әзiрлеу, республиканың парасат элитасын қалыптастыру.
Жастар мен жасөспiрiмдердiң құқықтық санасы мен құқықтық мәдениетiнiң өсуi, олардың қоғамдағы маңызының артуы.
Бұл бейiндегi шаралар мынадай:
--------------------------------------------------------------------------
Жұмыстың мазмұны  !Мерзiмi! Әкiмдерi ! Орындаушылары !2001 жылға сома
!       !          !               ! (мың теңге)
!       !          !               !-----------------
!       !          !               !бюджетте !қосу
!       !          !               !белгiлен-!керек
!       !          !               !ген      !
--------------------------------------------------------------------------

19. Предусмотреть выделение         отдел       ЦМЭ;
20-процентной квоты от              экономики   департамент  80   -
общего объема льготного             и рыночных  малого
кредитования из средств             отношений   бизнеса;
городского бюджета на                           финансовое
возвратной основе на                            управление;
развитие женского и                             акиматы районов
молодежного
предпринимательства.<*>
- отбор приоритетных        посто-
проектов субъектов малого   янно
предпринимательства в
сфере производства товаров
и услуг, рекомендуемых для
льготного кредитования из
средств городского бюджета
на возвратной основе;       второй
- внесение изменений в      квартал
действующую систему         2001
льготного кредитования из   года
средств городского бюджета
в части увеличения сроков
кредитования, сумм
финансирования;             2002
- разработка механизмов     год
финансовой и лизинговой
поддержки начинающих молодых
предпринимателей;           2001-
- выделение 10% квоты от    2002
общего объема льготного     годы
кредитования из средств
городского бюджета на
возвратной основе на развитие
молодежного
предпринимательства;
- передача 10%              2001-
производственных площадей,  2002
выделяемых на территории    годы
Алматинского городского
бизнес-инкубатора, на
развитие молодежного
предпринимательства;
- организация тематических  2001-
выставок-ярмарок продукции  2002
молодежных малых            годы
предприятий;
- резервирование 10% квоты  2001-
от общего количества лиц,   2002
проходящих обучение по      годы                             8.000
линиям департамента малого
бизнеса и Алматинского
городского бизнес-
инкубатора, на обучение
молодежи навыкам
предпринимательской
деятельности
Сноска. П.п. 19 - с изменениями, внесенными  решением  Алматинского городского Маслихата от 19 декабря 2002 года.
20. Участие в подготовке    первое  отдел       ЦМЭ;         -    -
проектов:                   полу-   экономики   департамент
- изменений в               годие   и рыночных  малого
законодательстве РК в части 2001    отношений   бизнеса
предпринимательской         годы
деятельности молодежи;
- Закона РК "О
государственной поддержке
инфраструктуры малого
предпринимательства" в
части молодежи;
- предложений в Комиссию
при Правительстве РК, Акиму
города по вопросам
молодежного малого
предпринимательства
21. Разработка и внесение в в тече- отдел        ЦМЭ; ОЦМ;   -    -
Правительство и Парламент   ние     экономики    департаменты:
РК предложений по           2001-   и рыночных   труда, занятости
совершенствованию           2002    отношений;   и социальной
нормативно-правовой базы    годов   здравоохра-  защиты населения;
в части предоставления              нения и      малого бизнеса;
экономических, финансовых           социальной   образования;
и налоговых льгот и                 защиты       управление юстиции;
преференций, других                 населения;   налоговый комитет
дополнительных стимулов для         образования, Министерства
повышения заинтересованности        науки,       финансов Республики
организаций и предприятий,          культуры     Казахстан по
независимо от форм собственности,                г.Алматы; акиматы
в приеме на работу молодых                       районов; КДН
специалистов, в трудоустройстве
подростков на постоянной основе,
в создании рабочих мест для
молодежи, ее профессиональной
подготовке и переподготовке,
производственном обучении на
местном уровне
___________________________________________________________________
б) Вопросы образования, профессиональной и
научной подготовки молодежи и подростков
Задачи : Обеспечение гарантий в соблюдении права и свободы молодежи на образование и профессиональную подготовку, занятие научной и исследовательской деятельностью, стимулирование научно-технического творчества молодежи.
Оказание защиты и помощи молодежи и подросткам в вопросах общего, профессионального и научного образования в условиях рыночной экономики. Содействие организации и обеспечению учебной, научно-исследовательской, конструкторской деятельности, инновационных работ.
Обучение учащихся основам экономики, права, предпринимательства и бизнеса, формирование социоэкономического поведения.
Интеграция научного потенциала молодежи в научно-технический и народнохозяйственный комплекс республики, создание благоприятных правовых, экономических и организационных условий для поддержки и защиты талантливой и одаренной молодежи в области научного творчества, исследовательской и опытно-конструкторской работы.
Обновление и трансформация образования молодых людей путем внедрения инновационных образовательных программ и обучающих технологий.
Поиск и определение функциональных партнеров по данному разделу программы из числа государственных учреждений и организаций, общественных молодежных, студенческих, подростковых и других неправительственных объединений.
Решение : Создание городского образовательного центра для молодежи и подростков (ОЦМ) в рамках Совета по делам молодежи при Акиме г. Алматы, выполняющего функции межведомственного центра образования, профессиональной и научной подготовки молодежи и подростков.
Социальный эффект : Достижение востребуемого в условиях рынка уровня общеобразовательной и технической грамотности молодежи, обеспечения престижа дальнейшего обучения после получения общего среднего образования. Возможность для социальной и профессиональной самореализации молодых людей.
Профессиональная ориентация молодежи на научное творчество, подготовка отечественной школы научных кадров, формирование интеллектуальной элиты республики.
Развитие правового сознания и правовой культуры молодежи и подростков, повышение их ролевого статуса в обществе.
Мероприятия по данному профилю:
Содержание
работы
Сроки
Администра-
торы
Испол-
нители
сумма
(тыс.
тенге) на
2001 год
зало-
жено
в бюд
жет
необ-
ход.
до-
полн.

1. Жалпыға мiндеттi   ұдайы   бiлiм,     бiлiм               -       -
оқу туралы заңды           ғылым      департаментi,
iске асыру                 және       ЖБО
мәдениет
бөлiмi
2. Қосымша бiлiм алу, ұдайы   бiлiм,     бiлiм               -       -
мектептегi және            ғылым      департаментi,
мектептен тысқары          және       басқармалар:
ортадағы үйiрмелер,        мәдениет   тiлдер
секциялар, клубтар,        бөлiмi     жөнiндегi,
әуесқойлық                            мәдениет, дене
бiрлестiктер арқылы                   тәрбиесi және
жасөспiрiмдердiң ой                   спорт
өрiсiн кеңейту.                       жөнiндегi
Ұлттық пікір                          комитет,
орталығымен                           аудандардың
ынтымақтастық.                        әкiмшiлiктерi,
КIК, ЖБО
3. Әртүрлi ғылым      ұдайы  бөлiмдер:    бiлiм              -       -
салалары бойынша          бiлiм,       департаментi;
қалалық конкурстар,       ғылым,       басқармалар:
байқаулар                 мәдениет;    тiлдер жөнiндегi;
олимпиадалар,             iшкi саясат; мәдениет; iшкi
викториналар              экономика    iстер,
өткiзу және               және нарықты нашақорлықпен
осындай                   қатынастар;  күрес жөнiндегi;
республикалық,            денсаулық    ақпарат және
халықаралық шаралар       сақтау және  қоғамдық келiсiм;
қатысу                    халықты      аудандарды
әлеуметтiк   әкімияттардың;
қорғау;      жоғары және
мемлекеттiк  арнаулы орта
құқықтық     оқу орындары;
жұмыс        ЖБО
4. Қалалық            2002                ЖБО;               -       -
әлеуметтiк         жылды               бiлiм
педагогикалық      бiрiншi             департаментi;
инновациялар       тоқсаны
лабораториясын
құру мәселесiн
зерделеу
5. Мемлекеттiк        ұдайы   Мемлекет-  бiлiм  департаменті  -       -
бiлiми                     тiк        жоғарғы және
стандарттары               бiлiми,    арнаулы орта оқу
мемлекеттiк                ғылым,     орындары;
емес оқу                   мәдениет   аудандардың
орындарына                 бөлiмi     әкімияттары ЖБО
енгiзуге есептеу
6. Жастармен          ұдайы              жоғары және          -       -
жасөспiрiмдердiң                      арнаулы
бiлiм алуына                          орта оқу
ұзақ мерзiмдi                         орындары;
несиелесу жүйесiн                     ЖБО
және оны қолдаудың
басқа да нысандарын
кезең кезеңiмен
негiздеуге ықпал
ету
7. Өнеркәсiп өндiрiсi  ұдайы  бөлiмдер:  департаменттер:     -       -
саласында, халық           бiлiм,     еңбек,
шаруашылығының             ғылым,     жұмыстылық
базалық салаларында,       мәдениет,  және халықты
қала еңбек рыногының       экономика  әлеуметтiк
ерекшелiктерiне және       және       қорғау,
нақты талаптарына          нарықтық   шағын бизнес,
жұмыс iстеу үшiн           қатынастар бiлiм,
жастар мен                            экономика
жасөспiрiмдердi                       жөнiндегi
арнайы кәсiби және                    комитет,
жоғары бiлiм                          аудандардың
алуға бағдарлау                       әкiмияттары,
жоғары және
арнаулы орта
оқу орындары;
ЖБО

1. Реализация Закона о      посто- отдел        департамент     -
всеобуче                    янно   образования, образования;
науки,       управление
культуры     внутренних дел;
&nbsp;        КДН; ОЦМ
2. Дополнительное           посто- отдел        департамент     -
образование, расширение     янно   образования, образования;
кругозора подростков через         науки,       управления: по
сеть кружков, секций,              культуры     языкам; культуры;
клубов, любительских                            комитет по
объединений в школе и                           физической
во внешкольной среде.                           культуре и
Сотрудничество с                                спорту; акиматы
Национальным Дебатным                           районов; КДН; ОЦМ
Центром
3. Проведение городских и   посто- отделы:      департамент  -
участие в республиканских   янно   образования, образования;
и международных конкурсах,         науки,       управления:
смотрах, олимпиадах,               культуры     по языкам;
викторинах по различным                         внутренних дел;
наукам                                          по борьбе с
наркоманией;
информации и
общественного
согласия;
&nbsp;               акиматы районов;
высшие и средние
специальные
учебные заведения;
ОЦМ
4. Изучение вопроса         первый              ОЦМ;         -    -
создания городской          квартал             департамент
лаборатории                 2002                образования,
социально-педагогических    года                ГорИПК
инноваций
5. Содействие внедрению     посто-  отдел        департамент -    -
государственных             янно    образования, образования;
образовательных стандартов          науки,       высшие и средние
в негосударственные                 культуры     специальные
учебные заведения                                учебные заведения;
акимы районов; ОЦМ
6. Содействие поэтапному    посто-               высшие и средние -
внедрению системы           янно                 специальные
долгосрочного кредитования                       учебные заведения;
и иных форм поддержки                            ОЦМ
молодежи и подростков в
получении образования
7. Ориентация молодежи и    посто-  отдел       департамент  -    -
подростков на получение     янно    экономики   образования;
специального,                       и рыночных  комитет по
профессионального и                 отношений   экономике;
высшего образования для                         акиматы районов;
работы в сфере промышленного                    высшие и средние
производства в базовых                          специальные
отраслях народного хозяйства,                   учебные заведения;
на особенности и реальные                       ОЦМ
потребности городского
рынка труда

8. "Бiлiмдi қызмет    ұдайы  Бөлiмдер:    Комитеттер:        -       -
жәрмеңкесiн"              iшкi саясат; дене тәрбиесi
өткiзу                    денсаулық    мен спорт жөнiндегi;
сақтау және  экономика жөнiндегi;
халықты      департаменттер:
әлеуметтiк   бiлiм, шағын
қорғау;      бизнес; денсаулық
бiлiм,       сақтау; еңбек,
ғылым және   жұмыспен қамту және
мәдениет;    халықты әлеуметтiк
экономика    қорғау; мәдениет
және         басқармасы;
нарықтық     аудандардың
қатынастар   әкiмияттары,
КIК; АС; ҚЖО
9. Оқушыларды,      Мәселенi  бiлiм,     Бiлiм               -       200
талапкерлердi,   зерделеу  ғылым      департаментi;
студенттер мен   барысына  және       жоғары және
курсанттарды     қарай     мәдениет   арнаулы орта
бiлiми                     бөлiмi     оқу орындары;
бағдарламалар                         аудандардың
арқылы қолдау                         әкiмияттары;
ЖБО
10. Жалпы бiлiм       2001-  Бөлiмдер:   Департаменттер:     -       200
беретiн және      2002   экономика   шағын бизнес;
басқа оқу         жылдар және        бiлiм;
орындарының       бойы   нарықтық    денсаулық
оқушыларын               қатынастар; сақтау; еңбек,
мыналарға оқыту          денсаулық   жұмыспен қамту
және тәрбиелеу:          сақтау және және халықты
- экономика              халықты     әлеуметтiк
және кәсiпкерлiк         әлеуметтiк  қорғау; iшкi
негiздерiне;             қорғау;     iстер
- құқық                  бiлiм,      басқармасы;
негiздерiне;             ғылым және  КIК;"Дәнекер"
- адамгершiлiк           мәдениет;   ЖЭО; ЖБО
тәрбиесiне;              iшкi саясат;
- темекi тарту,          мемлекеттiк-
маскүнемдiк,             құқықтық
токсикоманиялық,         жұмыс
нашақорлық
сияқты жаман
әдеттерге
қарсы тұруға
11. Оқушылар мен      2001    Бөлiмдер:   ЖЭО; ЖБО;          -       -
студенттерге      жылдың  экономика   департаменттер:
арнап             екiншi  және        шағын бизнес;
кәсiпкерлiк       жартысы нарықтық    бiлiм;
қызметтi, шағын           қатынастар  денсаулық
және орта                 бөлiмi;     сақтау;
бизнестi                  денсаулық   еңбек, жұмыспен
ұйымдастыру               сақтау және қамту және
жөнiнде                   халықты     халықты
әдiстемелiк               әлеуметтiк  әлеуметтiк
материалдар мен           қорғау;     қорғау; жоғары
ұсыныстар әзiрлеу         бiлiм,      және арнаулы орта
ғылым және  оқу орындары
мәдениет
12. Кәсiби мектептер  ұдайы   Бөлiмдер:   департаменттер:    -       -
мен колледждердiң         экономика   шағын бизнес;
шағын және орта           және        бiлiм;
бизнес құрылымдары:       нарықтық    денсаулық
кәсiпкерлiктi             қатынастар; сақтау; еңбек,
қолдау орталығымен,       бiлiм,      жұмыспен қамту
кәсiпкерлер               ғылым және  және халықты
ассоциациясымен           мәдениет    әлеуметтiк
және т.б. байланысын                  қорғау;
дамытып, тереңдету                    аудандардың
әкiмияттары;
ЖЭО; ЖБО
13. Жастарды          2001-   Бөлiмдер:   ЖЭО; ЖБО;          -       -
кәсiпкерлiкке     2002    экономика   департаменттер:
тартатын          жылдар  және        шағын бизнес;
құрылымдар:       бойы    нарықтық    бiлiм;
бизнес-орталықтар;        қатынастар  денсаулық
iскерлiк әрiптестiк       бөлiмi;     сақтау; еңбек,
орталықтарын,             денсаулық   жұмыспен қамту
бизнес-инкубаторлар,      сақтау және және халықты
бизнес-мектептер          халықты     әлеуметтiк
және т.б. құруға          әлеуметтiк  қорғау;
көмектесу                 қорғау      аудандардың
әкiмияттары
14. Экономиканың,    2001-    Бөлiмдер:   ЖЭО; ЖБО;          -       240
өнеркәсiптiң     2002     экономика   департаменттер:
және қала        жылдары  және        шағын бизнес;
шаруашылығының   тоқсан   нарықтық    бiлiм;
әртүрлi          сайын    қатынастар  денсаулық сақтау;
салаларында      бiр рет  бөлiмi;     еңбек, жұмыспен
жұмыс iстейтiн            денсаулық   қамту және
жұмысшы жастар            сақтау және халықты
арасында                  халықты     әлеуметтiк
"Таңдаулы                 әлеуметтiк  қорғау;
мамандық иесi"            қорғау      аудандардың
конкурсын                             әкiмияттары
ұйымдастырып,
өткiзу
15. Неғұрлым          ұдайы   Бiлiм,     ЖБО; бiлiм          -       120
талантты                  ғылым      департаментi;
оқушыларды,               және       басқармалар:
студенттер мен            мәдениет   мәдениет,
жас ғалымдарды            бөлiмi     тiлдер жөнiндегi;
қолдау;                              аудандардың
конференциялар,                      әкiмияттары;
ғылыми семинарлар;                   жоғары және
тақырыптық                           арнаулы орта оқу
олимпиадалар,                        орындары мен
конкурстар, жас                      жалпы бiлiм
ғалымдар мектептерiн,                беретiн мектептер
Кiшi Ғылым
академиясының
сессияларын және
т.б. ұйымдастыру
арқылы олардың
творчестволық
қабiлеттерiн iске
асыруына қолайлы
жағдай туғызу
16. Жастар арасында   2001-   Бөлiмдер:   ЖЭО; ЖБО;          -       -
шағын және орта   2002    экономика   департаменттер:
бизнес пен        жылдар- және        шағын бизнес;
кәсiпкерлiк       дағы    нарықтық    бiлiм; денсаулық
саласындағы       мамыр   қатынастар  сақтау; еңбек,
инновациялық              бөлiмi;     жұмыспен қамту
жобалардың                денсаулық   және халықты
қалалық конкурсын         сақтау және әлеуметтiк
өткiзу                    халықты     қорғау;
әлеуметтiк  аудандардың
қорғау      әкiмияттары

8. Проведение "Ярмарки      апрель  отделы:      ОЦМ;        -    -
образовательных услуг"      2001-   образования, департамент
2002    науки,       образования;
годов   культуры;    акиматы районов;
экономики и  высшие и средние
рыночных     специальные
отношений    учебные заведения
9. Поддержка учащихся,      по                  ОЦМ;         -    -
абитуриентов, студентов и   мере                департамент
курсантов через             изучения            образования;
образовательные программы   вопроса             высшие и средние
&nbsp;                  специальные
учебные заведения;
акиматы районов
10. Обучение и воспитание   в тече- отделы:      департамент      -
учащихся                    ние     образования, образования;
общеобразовательных         2001-   науки,       управление
и других учебных заведений  2002    культуры     внутренних дел;
по программам:              годов                КДН;
- основы экономики и                             УПК ИМПМБ "Данекер"
предпринимательства;                             ЦМЭ; ОЦМ
- основы права;
- нравственное воспитание;
- противостояние вредным
привычкам: курению,
пьянству, токсикомании,
наркомании;
- начальной военной
подготовки
11. Разработка методических второе  отделы:     ЦМЭ; ОЦМ,    -    -
материалов и рекомендаций   полу-   экономики   департаменты:
по организации              годие   и рыночных  образования;
предпринимательской         2001    отношений   малого бизнеса;
деятельности, малого и      года                высшие и средние
среднего бизнеса для                            специальные
учащихся и студентов                            учебные заведения
12. Развитие и углубление   посто-  отдел        департаменты: -  -
связей профессиональных     янно    образования, малого бизнеса;
школ и колледжей со                 науки,       образования,
структурами малого и                культуры     акиматы районов;
среднего бизнеса: центром                        ЦМЭ; ОЦМ
поддержки
предпринимательства,
ассоциацией
предпринимателей и т.п.
13. Содействие созданию     в тече-             ЦМЭ; ОЦМ;    -    -
структур, способствующих    ние                 департамент
привлечению молодежи в      2001-               малого бизнеса;
предпринимательство:        2002                акиматы районов
бизнес-центров, центров     годов
делового партнерства,
бизнес-инкубаторов,
бизнес-школ и т.п.
14. Организация и           один    отдел       ЦМЭ; ОЦМ;         -
проведение конкурсов        раз в   экономики   комитет по
"Лучший по профессии"       квартал и рыночных  экономике;
среди работающей молодежи   2001-   отношений   акиматы районов
в различных сферах          2002
экономики, промышленности   годов
и городского хозяйства
15. Поддержка наиболее      посто-  отделы       ОЦМ;      -  1.263
талантливых учащихся,       янно    образования, департамент
студентов и молодых ученых;         науки,       образования;
создание благоприятных              культуры     управление
условий для реализации их                        по языкам;
творческих способностей путем:                   акиматы районов;
- организации конференций,                       высшие, средние
научных семинаров,                               специальные
тематических олимпиад,                           учебные заведения и
конкурсов, школ молодых                          общеобразовательные
ученых, сессий Малой                             школы
Академии наук т.п.
- введения льгот на обучение
таких детей из
малообеспеченных семей
16. Проведение городского   май     отдел       ЦМЭ; ОЦМ;    -    -
конкурса инновационных      2001-   экономики   департамент
проектов в сфере малого     2002    и рыночных  малого бизнеса;
и среднего бизнеса и        годов   отношений  комитет по экономике;
предпринимательства                             акиматы районов
среди молодежи

17. Ғылыми            ұдайы   бiлiм,      ЖБО; бiлiм         -       -
зерттеулер                ғылым және  департаментi;
жүргiзушi жас             мәдениет    аудандардың
ғалымдар,                 бөлiмi      әкiмияттары
аспиранттар,
студенттер,
оқушылар туралы
мәлiметтер банкiн
қалыптастыру және
пайдалану
18. Қала жас          2001    Бөлiмдер:  ЖБО;                -       -
ғалымдарының      жылғы   iшкi       жоғары
ассоциациясын     мамыр-  саясат;    және
құру              маусым  бiлiм,     арнаулы
ғылым және орта оқу
мәдениет   орындары
19. Жастардың         2001-   Бөлiмдер:  ЖБО;                -       560
қалалық бiрiншi   2002    iшкi       бiлiм
Ғылым фестивалiн  жылдар- саясат;    департаментi;
өткiзу            дағы    бiлiм,     жоғары және
көкек   ғылым      арнаулы орта оқу
және       орындары
мәдениет
--------------------------------------------------------------------------
в) Бос уақыттағы мәдени-көпшiлiк және сауықтыру жұмысының,
көркемөнерпаздықтың, қолданбалы және техникалық творчествоның,
рухани және бой-тұрпат дамуының, аймақаралық және халықаралық
жастар мен студенттер алмасудың мәселелерi
Мiндеттер: Жастар мен жеткiншектердiң отаншылдық және азаматтық қасиеттерiн дамыту, жалпы құқықтық мәдениет арттыру, жастардың бойынша Конституцияны, заңдарды, Қазақстанның мемлекеттiк дамуының түбiрлi идеяларын құрметтеу сезiмiн тәрбиелеу, осы проблеманы шешудiң соны жолдарын тәжiрибеге енгiзу.
Жастар мен жасөспiрiмдердiң парасаттылық дамуына және тәрбиесiне, оларды көркем творчествоға кәсiби бағдарлауға көмектесу. Мәдениет, спорт саласында талантты да дарынды жастарды қолдап, қорғауға қажеттi экономикалық және ұйымдық жағдайлар туғызу.
Жастар мен жасөспiрiмдердiң бос уақытын пайдалы өткiзуiн ұйымдастыру, салауатты өмiр салтын насихаттау. Олардың мәдени және бой-тұрпат тұрғысынан дамуға деген қажеттерiн қанағаттандыру. Жастардың бос уақытындағы ермегiнiң бұрыннан бар және жаңа нысандарын қолдап, тарату, дене шынықтыру мен спорттың бұқаралық түрлерiн дамытуға ықпал ету.
Мемлекеттiк мекемелер мен ұйымдар, жастардың, студенттердiң, жасөспiрiмдердiң қоғамдық және басқа да үкiметтiк емес бiрлестiктерi арасынан бағдарламаның осы тарауы бойынша қабiлеттi әрiптестер iздеп, бату.
Шешiм: Жастар мен жасөспiрiмдердiң дәстүрлi емес оқуының, бой-тұрпат және рухани дамуының бос уақытындағы мәдени-көпшiлiк және сауықтыру шараларын ұйымдастырудың ведомствоаралық қызметiн атқаратын қалалық жастар орталығын (ҚЖО) құру.
Әлеуметтiк нәтижесi: Жастар мен жасөспiрiмдердiң азаматтық, қоғамдық және творчестволық белсендiлiгiн дамыту, оларды өз мүмкiндiктерiн танытудың қоғамдық мәнi бар нысандарын тарту.
Жастар мен жасөспiрiмдердiң бойында өз Отанын мақтан ететiн патриоттық сезiмiн, әскерде қызмет етуге және Отанын қорғауға деген оң сипаттағы қоғамдық және жекебасылық көзқарасын қалыптастыру, әскери-техникалық және қолданбалы бiлiк пен машыққа ие болу.
Алматы қаласы жастары мен жасөспiрiмдерiнiң парасаттылық және рухани әлеуетiн жандандыру. Жастарды мәдениет пен өнер, халықтың көркемөнерпаздық және қолданбалы шығармашылығы саласындағы творчествоға кәсiби бағдарлау.
Бұл бейiндегi шаралар мынадай:
--------------------------------------------------------------------------
Жұмыстың мазмұны   !Мерзiмi!Әкiмдерi!  Орындаушылары  !2001 жылғы сома
!       !        !                 !  (мың теңге)
!       !        !                 !----------------
!       !        !                 !бюджетте!қосу
!       !        !                 !белгiлен!керек
--------------------------------------------------------------------------
1          !   2   !   3    !        4        !    5   !   6
--------------------------------------------------------------------------

17. Формирование и          посто-  отделы       ОЦМ;        -    -
поддержка банка данных      янно    образования, департамент
о молодых ученых,                   науки,       образования;
аспирантах, студентах,              культуры;    акиматы районов
учащихся, занимающихся              внутренней
научными разработками               политики
18. Создание ассоциации     май-    отдел       ОЦМ;         -    -
молодых ученых города       июнь    внутренней  высшие учебные
2001    политики    заведения
года
19. Проведение первого      апрель  отдел       ОЦМ;         -  560
городского молодежного      2001-   внутренней  департамент
Фестиваля науки             2002    политики    образования;
годов               высшие и средние
специальные
учебные заведения
__________________________________________________________________
в) Вопросы культурно-массового и оздоровительного
досуга, самодеятельного художественного, прикладного
и технического творчества, духовного и физического
развития, межрегиональных и международных молодежных
и студенческих обменов молодежи и подростков
Задачи : Развитие патриотизма и гражданственности молодых людей и подростков, повышение у них общей правовой культуры, воспитание у молодых людей уважения к Конституции, законам, основополагающим идеям государственного развития Казахстана, разработка и внедрение в практику новых подходов к решению данной проблемы.
Содействие интеллектуальному развитию и воспитанию молодежи и подростков, профессиональной ориентации молодых людей на художественное творчество. Создание экономических и организационных условий для поддержки и защиты талантливой и одаренной молодежи в области культуры, спорта.
Организация здорового досуга молодежи и подростков, пропаганды здорового образа жизни. Удовлетворение их потребностей в культурном и физическом развитии, содействие развитию массовой физкультуры и спорта, повышению занятости подростков в спортивных секциях с целью укрепления здоровья и профилактики заболеваний. Укрепление материально-технической базы спортивной отрасли.
Поддержка и популяризация существующих и новых форм досуговой деятельности молодых людей.
Поиск и определение функциональных партнеров по данному разделу программы из числа государственных учреждений и организаций, общественных молодежных, студенческих, подростковых и других неправительственных объединений.
Решение : Создание городского Центра (Дворца) молодежи (ГЦМ), выполняющего функции межведомственного центра нетрадиционного обучения, физического и духовного развития, организации культурно-массового и оздоровительного досуга молодежи и подростков.
Социальный эффект : Развитие гражданской, общественной и творческой активности молодежи и подростков, привлечение их к общественно-значимым формам самореализации.
Формирование у молодежи и подростков патриотических чувств, гордости за свою Отчизну, создание позитивного общественного и личностного отношения к службе в армии и к защите Отечества, приобретение военно-технических и прикладных умений и навыков.
Возрождение интеллектуального и духовного потенциала молодежи и подростков г. Алматы. Профессиональная ориентация молодежи на творчество в сфере культуры и искусства, народного самодеятельного художественного и прикладного творчества.
Мероприятия по данному профилю:
Содержание
работы
Сроки
Администра-
торы
Испол-
нители
сумма
(тыс.
тенге) на
2001 год
зало-
жено
в бюд
жет
необ-
ход.
до-
полн.

1. Жастар үйін ашу <*>  2003  Бөлiмдер:   АС;                 -       -
жыл  iшкi        департаменттер:
саясат;     бiлiм, шағын
бiлiм,      бизнес; денсаулық
ғылым       сақтау; еңбек,
Қалалық жастар       2002  және        жұмыспен қамту және
орталығын (Сарайын)  жыл   мәдениет;   халықты әлеуметтiк
ашу                        экономика   қорғау; коммуналдық
және        меншiктi басқару
нарықтық    жөнiндегi; басқармалар:
қатынастар; ақпарат және
денсаулық   қоғамдық келiсiм;
сақтау және мәдениет, тiлдер
халықты     жөнiндегi; iшкi
әлеуметтiк  iстер; әдiлет;
қорғау; заң,қаржы; комитеттер:
мемлекеттiк экономика жөнiндегi;
-құқықтық   дене тәрбиесi мен
жұмыс;      спорт жөнiндегi;
тұрғын-үй   сыртқы экономикалық
коммуналдық және мәдени
шаруашылық; байланыстар
қаржы-      жөнiндегi;
шаруашылық  мемлекеттiк меншiк
пен жекешелендiру
аймақтық; аудандардың
әкiмияттары
2. Ойын-сауық        2001 ж.  Бөлiмдер:   АС,
орталықтары,      бойында  iшкi        департаменттер:
қала мекемелерi            саясат,     туризм, басқармалар:
мен ұйымдары               бiлiм,      ақпарат және
туралы банк                ғылым және  қоғамдық келiсiм,
мәлiметтерiн               мәдениет    мәдениет, тiлдер
жасау                                  жөнiндегi, комитеттер:
сыртқыэкономикалық
және мәдени
байланыстар, аудан
әкiмшiлiктерi, жоғары
және орта арнаулы
оқу орындары
3. Дәстүрлi           2001-   Бөлiмдер:   АС; ҚЖО; Шағын     -       -
қалалық және       2002    iшкi        ҚХА Алматы
аудандық           жылдар  саясат;     қаласындағы
мерекелер мен      бойы    бiлiм,      атқарушы
мәдени-көпшiлiк            ғылым       хатшылығы;
шараларды                  және        департаменттер:
ұйымдастыруға              мәдениет;   бiлiм, шағын
және өткiзуге              экономика   бизнес; денсаулық
қатысу                     және        сақтау; еңбек,
нарықтық    жұмыспен қамту
қатынастар; және халықты
денсаулық   әлеуметтiк қорғау;
сақтау және басқармалар:
халықты     ақпарат және
әлеуметтiк  қоғамдық келiсiм;
қорғау      мәдениет, тiлдер
жөнiндегi; iшкi
iстер; дене
тәрбиесi мен спорт
жөнiндегi комитет;
аудандардың
әкiмияттары
4. Этникалық          Жеке     Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;           -       60
диаспора мен       жоспар   iшкi       Шағын ҚХА
Қазақстан          бойынша  саясат,    Алматы
халықтары                   бiлiм,     қаласындағы
ұлттық мәдени               ғылым және атқарушы
орталықтарының              мәдениет   хатшылығы;
өкiлдерi -                             департаменттер:
жастары үшiн                           бiлiм, шағын
және солардың                          бизнес; денсаулық
өздерiн қатыстыра                      сақтау; еңбек,
отырып                                 жұмыспен қамту
фестивальдар мен                       және халықты
басқа да мәдени                        әлеуметтiк
акциялар өткiзу                        қорғау;
басқармалар:
ақпарат және
қоғамдық келiсiм;
мәдениет, тiлдер
жөнiндегi; iшкi
iстер; дене
тәрбиесi мен
спорт жөнiндегi
комитет; аудандардың
әкiмияттары

1. Открытие Дома             2003   отделы:      ИС;&nbsp;       -    -
молодежи                     год    внутренней   департаменты:
политики;    образования;
образования, малого бизнеса;
науки,       по управлению
культуры;    коммунальной
экономики    собственностью;
и рыночных   управления:
отношений;   информации и
государст-   общественного
венно-       согласия;
правовой     культуры; по
работы;      языкам,
финансово-   внутренних дел;
хозяйст-     юстиции;
венный       финансовое;
&nbsp;                             комитеты: по
экономике; по
внешнеэкономическим
и культурным связям;
территориальный
комитет госимущества
и приватизации;
акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
заведения
Сноска. П.п. 1 в редакции  решения  Алматинского городского Маслихата от 19 декабря 2002 года.
2. Создание банка данных    в те-   отделы:      ИС;         -    -
о досуговых центрах,        чение   внутренней   управления:
учреждениях и организациях  2001    политики;    статистики;
города    &nbsp;                 года    образования, информации и
науки,       общественного
культуры;    согласия; культуры
по языкам;
департамент туризма;
комитет по
внешнеэкономическим
и культурным связям;
акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
заведения
3. Участие в организации    в те-   отделы:      ИС; ГЦМ;         -
и проведении традиционных   чение   внутренней   управления:
республиканских, городских  2001-   политики,    информации и
и районных праздников и     2002    образования, общественного
культурно-массовых       &nbsp;  годов   науки,       согласия;
мероприятий                 по от-  культуры;    культуры;
дельным экономики    по языкам;
планам  и рыночных   внутренних дел;
отношений    комитет по
физической культуре
и спорту;
департаменты:
образования;туризма;
Исполнительный
секретариат Малой
АНК г.Алматы;
акиматы районов;
высшие и средние
&nbsp;   специальные учебные
заведения
4. Проведение фестивалей и  в те-   отделы:     ИС; ГЦМ;          60
других культурных акций для чение   внутренней  Исполнительный
и с участием молодежи -     2001-   политики,   секретариат Малой
представителей этнических   2002   образования, АНК г.Алматы;
диаспор и национальных      годов   науки,      департамент
культурных центров народов  по от-  культуры    образования;
Казахстана                  дельным             управления:
планам              информации и
общественного
согласия;
культуры;
по языкам;
внутренних дел;
акиматы районов

5. Жалпықалалық және  ұдайы   Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       -
аудандық жастар            iшкi       департаменттер:
фестивальдарын,            саясат;    бiлiм, шағын
слеттерiн, байқау-         бiлiм,     бизнес; денсаулық
конкурстарын               ғылым      сақтау; еңбек,
ұйымдастыру және           және       жұмыспен қамту
өткiзу                     мәдениет;  және халықты
экономика  әлеуметтiк қорғау;
және       басқармалар:
нарықтық   ақпарат және
қатынастар;қоғамдық келiсiм;
денсаулық  мәдениет, тiлдер
сақтау     жөнiндегi; iшкi
және       iстер; комитеттер:
халықты    дене тәрбиесi мен
әлеуметтiк спорт жөнiндегi;
қорғау     сыртқы
экономикалық және
мәдени байланыстар
жөнiндегi;
аудандардың
әкiмияттары
6. Жастар мен        2001-    Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       -
жасөспiрiмдер     2002     iшкi       департаменттер:
творчествосының   жылдары  саясат,    бiлiм, денсаулық
көрмелерiн        бiр-екi  бiлiм,     сақтау; мәдениет
ұйымдастыру       рет      ғылым      басқармасы; дене
және       тәрбиесi мен
мәдениет   спорт жөнiндегi
комитет;
аудандардың
әкiмияттары
7. Музыка, әдебиет,   ұдайы   Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       -
театр, сұңғат              iшкi       мәдениет
өнерi, сәулет,             саясат;    басқармасы;
өнер мен                   бiлiм,     департаменттер:
творчествоның              ғылым      бiлiм, денсаулық
басқа да түрлерi           және       сақтау; дене
саласында, спорт           мәдениет;  тәрбиесi мен
пен туризмде               денсаулық  спорт жөнiндегi
мәлiметтер                 сақтау     комитет;
базасын                    және       аудандардың
қалыптастыру               халықты    әкiмияттары
және жас                   әлеуметтiк
таланттарды                қорғау
қолдау
8. Жасөспiрiмдер      2001    Бөлiмдер:    АС; ҚЖО;          -       4000
орталықтарын       жыл     iшкi         департаменттер:
(тұрғын орны       бойы    саясат;      бiлiм, шағын
бойынша аула               бiлiм,       бизнес; денсаулық
клубтары                   ғылым        сақтау; еңбек,
үлгiсiнде) құру            және         жұмыспен қамту
жөнiндегi                  мәдениет;    және халықты
мәселенi зерделеу          экономика    әлеуметтiк қорғау;
және         коммуналдық
нарықтық     меншiктi басқару
қатынастар;  жөнiндегi;
денсаулық    басқармалар:
сақтау және  ақпарат және
халықты      қоғамдық келiсiм;
әлеуметтiк   мәдениет, тiлдер
қорғау; заң, жөнiндегi; iшкi
тұрғын-үй    iстер; қаржы;
коммуналдық  комитеттер:
шаруашылық;  дене тәрбиесi
қаржы-       мен спорт
шаруашылық   жөнiндегi;
экономика
жөнiндегi;
мемлекеттiк
мүлiк пен
жекешелендiру;
КIК; аудандардың
әкiмияттары

5. Организация и проведение в те-   отдел       ИС; ГЦМ;          -
молодежных общегородских и  чение  образования, департамент
районных фестивалей,        2001-   науки,      образования;
слетов, смотров-конкурсов   2002    культуры;   управления:
годов            &nbsp;  информации и
по от-              общественного
дельным             согласия;
планам              культуры;
по языкам;
внутренних дел;
комитеты: по
физической культуре
и спорту; по
внешнеэкономическим
и культурным связям;
акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
заведения
6. Организация выставок     один-   отдел       ИС; ГЦМ;          -
творчества молодежи и       два    образования, департамент
подростков (технического,   раза в  науки,      образования;
художественного и т.п.)     2001-   культуры    управление культуры;
2002                комитет по
годах               физической
культуре и спорту;
акиматы районов
7. Формирование базы        посто-  отделы:     ИС; ГЦМ;     -    -
данных и поддержка молодых  янно    внутренней  управления:
талантов в области музыки,          политики;   статистики;культуры;
литературы, театра,                образования, департаменты:
живописи, архитектуры,              науки,      образования;туризма;
других видов искусства и            культуры   комитет по физической
творчества, спорта и                            культуре и спорту;
туризма                                         акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
&nbsp;       заведения
8. Создание                 в те-   отделы:     ИС; ГЦМ;   -   4.000
экспериментальных           чение   внутренней  департаменты:
подростковых центров (по    2001-   политики;   образования;
типу дворовых клубов по     2002   образования, по управлению
месту жительства) в         годов   науки,      коммунальной
каждом районе                       культуры;   собственностью;
финансово-  управления:
хозяйст-    информации и
венный      общественного
согласия; культуры;
внутренних дел;
финансовое;
комитеты: по
физической культуре
и спорту;
госимущества и
&nbsp;                 приватизации; КДН;
акиматы районов

9. Жастар мен         ұдайы   Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       -
жасөспiрiмдердiң           iшкi       департаменттер:
арасында тұрмыс            саясат;    бiлiм, денсаулық
мәдениетi мен              бiлiм,     сақтау;
салауатты өмiр             ғылым      басқармалар:
салтын, дене               және       iшкi iстер;
тәрбиесi мен               мәдениет;  нашақорлықпен
спортты насихаттау,        денсаулық  күрес жөнiндегi;
жастар ортасында           сақтау     дене тәрбиесi
құқық бұзушылық            және       мен спорт
пен қылмыстың алдын        халықты    жөнiндегi
алу, зиянды                әлеуметтiк комитет; СӨСҚО;
әрекеттерден               қорғау     КIК; аудандардың
(темекi тарту,                        әкiмияттары;
маскүнемдiк,                          ардагерлер
токсикомания,                         кеңестерi
нашақорлық)
сақтандыру
10. Бiлiм             2001    Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       -
департаментi,     жыл     бiлiм,     департаменттер:
қалалық жастар            ғылым      бiлiм, туризм;
клубы,                    және       коммуналдық меншiк,
картингист,               мәдениет   қаржы, дене
шаңғы туризмi                        тәрбиесi мен
ауесқойларының                       спорт жөнiндегi
жанындағы "Дене                      комитет; СӨСҚО;
тәрбиесi ғылыми                      КIК
практикалық"
орталығы
мемлекеттiк
коммуналдық
қазыналық
кәсiпорнын құру
11. Дене шынықтыру    Жыл     Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       -
және бұқаралық    сайын   iшкi       департаменттер:
спорт жұмыстарының        саясат     бiлiм, дене
ең жақсы қойылымы                    тәрбиесi мен
мен ұйымдастырылуы                   спорт жөнiндегi
үшiн байқау өткiзу                   комитет; СӨСҚО;
КIК; аудандардың
әкiмияттары
12. Спорттың әр алуан  ұдайы  Бөлiмдер:  дене тәрбиесi мен   -       -
түрлерiнен                iшкi       спорт жөнiндегi
қалалық жарыстар,         саясат;    комитет;
бiрiншiлiктер,            бiлiм,     департаменттер:
чемпионаттар,             ғылым      бiлiм, денсаулық
турнирлер және            және       сақтау; аудандардың
ұлттық халық              мәдениет;  әкiмияттары; АС;
ойын-сауықтарын           денсаулық  ҚЖО
өткiзу                    сақтау
және
халықты
әлеуметтiк
қорғау
13. Республикалық     ұдайы   Бөлiмдер:  дене тәрбиесi мен   -       -
және халықаралық          iшкi       спорт жөнiндегi
жарыстарға,               саясат;    комитет; мәдениет
бiрiншiлiктерге,          бiлiм,     басқармасы;
турнирлерге,              ғылым      департаменттер:
спартакиадаларға          және       бiлiм, денсаулық
қатысу:                   мәдениет;  сақтау; аудандардың
- спорттың 25 түрі        денсаулық  әкiмияттары; АС; ҚЖО
бойынша ҚР халықтары      сақтау
спартакиадасы             және

9. Пропаганда в молодежной  посто-  отделы:     ИС; ГЦМ;          -
и подростковой среде        янно    внутренней  департаменты:
культуры и культа здорового         политики;   образования;
образа жизни, физической           образования, здравоохранения;
культуры и спорта,                  науки,      управление
предупреждение правонарушений       культуры;   внутренних дел;
и преступности в молодежной         здравоохра- по борьбе с
среде, профилактика пагубных        нения и     наркоманией;
привычек (табакокурения,            социальной  комитет по
пьянства, токсикомании и            защиты      физической
наркомании).                        населения   культуре и спорту;
Содействие внедрению в                          ЦФЗОЖ; КДН;
учреждения образования,                         акиматы районов;
пропаганда среди молодежи                       советы ветеранов;
и подростков метода                             высшие и средние
природного закаливания по                       специальные учебные
системе Порфирия Иванова                        заведения
10. Создание                2001    отделы:     департаменты:     -
государственного            год    образования, образования;
коммунального казенного             науки,      туризма; по
предприятия "Научно-                культуры    управлению
практический центр физической                   коммунальной
культуры" при департаменте                      собственностью;
образования; городских                          финансовое
молодежных клубов картингистов,                 управление;
пешего и лыжного туризма                        комитет по
физической
культуре и спорту;
ИС; ГЦМ
11. Проведение смотра-      ежегод- отделы:     комитет по   -    -
конкурса среди учебных      но      внутренней  физической
заведений на лучшую                 политики    культуре и спорту;
постановку и организацию                        департамент
физкультурно-массовой и                         образования;
спортивной работы                               акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
заведения; ИС; ГЦМ
12. Проведение городских    посто-  отделы:     комитет по        -
соревнований, первенств,    янно    внутренней  физической
чемпионатов, турниров по            политики;   культуре и спорту;
различным видам спорта и           образования, департамент
национальных народных забав         науки,      образования;
культуры;   акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
заведения; ИС; ГЦМ
13. Участие в                       отделы:     комитет по        -
республиканских                     внутренней  физической
и международных                     политики;   культуре и
соревнованиях,                     образования, спорту;
первенствах, турнирах,      посто-  науки,      департамент
спартакиадах:               янно    культуры    образования;
- спартакиада народов РК по                     акиматы районов;
25 видам спорта (возраст                        ИС; ЦМ

(17-25 жас);              халықты
- спорттың 15 түрі        әлеуметтiк
бойынша ОМ, ДЮСШ,         қорғау
ОО, ЖОО арасында
бұқаралық жарыс.
ҚР Үкіметі мен
халықаралық
ұйымдарға Алматыда
жастардың спорт
шараларын өткізу
жөнінде ұсыныс
жасау.
14. Спорттық-         ұдайы   Бөлiмдер:  Комитеттер: дене    -       -
техникалық және           iшкi       тәрбиесi мен
әскери-патриоттық         саясат;    спорт жөнiндегi;
бiрлестiктер мен          білім,     экономика
клубтардың                ғылым      жөнiндегi; әскери
қызметiн қолдау.          және       комиссариат;
Әскери Академия,          мәдениет   департаменттер:
әскери училище,                      бiлiм,
колледж және ҚР                      iшкi iстер
Қорғаныс                             басқармасы;
министрлiгi,                         аудандардың
әскери техникалық                    әкiмияттары,
мектептерi жанынан                   жоғары және
патриоттық клубтар                   арнаулы орта
ашу.                                 оқу орындары
АС; ҚЖО
15. Қала тұрғын       ұдайы   Бөлiмдер:  Комитеттер:         -       -
аудандарында              iшкi       дене тәрбиесi
спорт клуб                саясат,    мен спорт
алаңдарының               бiлiм,     жөнiндегi;
материалдық-              ғылым      департаменттер:
техникалық базасын        және       бiлiм, шағын
жасау жергiлiктi          мәдениет   бизнес,
жерде шағын мәдени                   аудандардың
спорт кешендерi                      әкiмияттары,
желiсiн дамыту:                      жоғары және
- Алмалы, Әуезов, 2001               арнаулы орта оқу
Бостандық,        жыл                орындары, АС,
Жетiсу және                          ҚЖО
Түрксiб аудандарында
5 балалар спорт
клубын ашу;
- Бұрын бар спорт
қалашықтары мен
алаңдарын қалпына
келтiру, оларды
қосымша стол теннисi,
армрестлинг, стритбол
құралдарымен жабдықтау
16. Республикалық     2001-    Бөлiмдер:  Комитеттер:         -       -
"Патриот"         2002 жж. iшкi       дене тәрбиесi мен
акциясына қатысу  мамыр    саясат,    спорт жөнiндегi;
бiлiм,     департаменттер:
ғылым      бiлiм, iшкi
және       iстер басқармасы,
мәдениет   аудандардың
әкiмияттары, АС,
ҚЖО
17. "Ұлан" және       2002     Бөлiмдер:  Комитеттер:         -       -
"Алау"            жыл      бiлiм,     дене тәрбиесi мен
жасөспiрiмдерге           ғылым,     спорт жөнiндегi;
арналған әскери           және       департаменттер:
спорт ойындарын           мәдениет   бiлiм, iшкi iстер
өткiзу                               басқармасы;
аудандардың
әкiмияттары, АС;
ҚЖО, ардагерлер
кеңесі
18. Жастар мен        2001-   Бөлiмдер:   АС; ҚЖО;           -       -
жасөспiрiмдер     2002    iшкi        дене тәрбиесi
үшiн әскери-      жылдар- саясат;     мен спорт
спорттық,         дағы    денсаулық   жөнiндегi
қорғаныс-         жазғы   сақтау және комитет; әскери
спорттық және     маусым  халықты     комиссариат;
сауықтыру-спорттық        әлеуметтiк  департаменттер:
нысандағы жазғы           қорғау      бiлiм, денсаулық
лагерлiк жиындар                      сақтау; еңбек,
мен туристiк                          жұмыспен қамту
лагерьлер өткiзу                      және халықты
әлеуметтiк
қорғау; iшкi
iстер басқармасы;
аудандардың
әкiмияттары

участников 17-25 лет);
- массовые соревнования
среди СШ, ДЮСШ, СД, ШОР,
ССУЗов и ВУЗов по 15 видам
спорта.
Подготовка и внесение в     2001
Правительство РК и          год
международные организации
предложений по проведению в
г.Алматы спортивных
молодежных мероприятий
14. Поддержка деятельности  посто-  отделы:     комитеты: по      -
спортивно-технических и     янно    внутренней  физической
военно-патриотических               политики;   культуре и спорту;
объединений и клубов.              образования, по экономике;
Создание на общественных            науки,      военный комиссариат;
началах при Военной академии,       культуры    управление
военных училищах, колледжах и                   внутренних дел;
военно-технических школах         &nbsp;             департамент
Министерства обороны РК                         образования;
патриотических клубов                           акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
заведения; ИС; ГЦМ
15. Содействие развитию     посто-  отделы:     комитет по        -
материально-технической     янно    внутренней  физической
базы спортивных клубов и            политики;   культуре и спорту;
площадок в жилых районах           образования, департаменты:
города.                             науки,      образования,
Развитие сети малых                 культуры    малого бизнеса;
культурно-спортивных                            акиматы районов;
комплексов по месту                             КДН; ИС; ГЦМ
жительства:
- открытие 5 детско-        2001
юношеских клубов физической год
подготовки в Алмалинском,
Ауэзовском, Бостандыкском,
Жетысуском и Турксибском
районах;
- восстановление ранее
существовавших спортивных
городков и детских площадок
с нестандартным спортивным
оборудованием в жилых
микроучастках, обеспечение
их дополнительно столами
настольного тенниса,
атрибутами армрестлинга,
стритбола
16. Участие в               май     отделы:       ИС; ГЦМ         -
республиканской акции       2001-   внутренней    военный
"Патриот"                   2002    политики;     комиссариат;
годов  образования, &nbsp; управление
науки,        внутренних дел;
культуры      комитет по
физической
культуре и спорту;
департамент
образования;
акиматы районов
17. Проведение военно-      2002    отдел         ИС; ГЦМ    -    -
спортивных игр для          год    образования,   военный
подростков "Улан" и "Алау"          науки,        комиссариат;
культуры      комитет по
физической
культуре и спорту;
департамент
&nbsp;                   образования;
акиматы районов;
советы ветеранов
18. Проведение летних       летний  отделы:       ИС; ГЦМ         -
лагерных сборов для         период  внутренней    комитет по
молодежи и подростков в     2001-   политики;     физической
форме военно-спортивных,    2002   образования,   культуре и спорту;
оборонно-спортивных и       годов   науки,        военный
спортивно-оздоровительных           культуры      комиссариат;
и туристических лагерей                           департамент
образования;
управление
внутренних дел;
акиматы районов

19. Әскери-патриоттық  ұдайы  Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;           -       -
бiрлестiктердiң           iшкi       дене тәрбиесi
спорттық-                 саясат;    мен спорт
техникалық                денсаулық  жөнiндегi
жарыстарын,               сақтау     комитет;
фестивальдарын,           және       әскери
жастар мен                халықты    комиссариат;
жасөспiрiмдер             әлеуметтiк департаменттер:
арасында байқау-          қорғау     бiлiм,
конкурстар,                          денсаулық сақтау;
акциялар мен                         еңбек, жұмыспен
жарыстар өткiзу                      қамту және
халықты әлеуметтiк
қорғау; iшкi iстер
басқармасы; аудандардың
әкiмияттары, ардагерлер
кеңестерi
20. Әскерде қызмет    2001-   Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       -
етуге әзiрлiк     2002    iшкi       әскери
туралы әскери     жылдары саясат;    комиссариат;
қызметке          бiр-екi денсаулық  департаменттер:
шақырылатындар    рет     сақтау     бiлiм, денсаулық
мен әскердегi             және       сақтау; iшкi
жастардың                 халықты    iстер басқармасы;
проблемалары              әлеуметтiк дене тәрбиесi мен
жөнiнде                   қорғау     спорт жөнiндегi
конференциялар,                      комитет; аудандардың
"дөңгелек стөлдер"                   әкiмияттары,
өткiзу                               ардагерлер кеңестерi
21. Мектептерде және   2001-  Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       -
арнаулы орта оқу   2002   iшкi       бiлiм
орындарында "Ерлiк жылдар саясат;    департаментi;
сабақтарын" өткiзу        бiлiм,     iшкi iстер
ғылым      басқармасы;
және       аудандардың
мәдениет   әкiмияттары,
ардагерлер
кеңестерi
22. Соғыс және еңбек  ұдайы   Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       -
ардагерлерi               iшкi       департаменттер:
кеңестерiмен,             саясат;    бiлiм, денсаулық
Ауғанстандағы             денсаулық  сақтау; еңбек,
соғыс ардагерлерi         сақтау     жұмыспен қамту
ұйымымен                  және       және халықты
ынтымақтастық,            халықты    әлеуметтiк қорғау;
олардың жарғылық          әлеуметтiк iшкi iстер
қызметiне                 қорғау     басқармасы; дене
көмектесу                            тәрбиесi мен спорт
жөнiндегi комитет;
аудандардың
әкiмияттары
23. ҚР Қарулы        ұдайы    Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       -
күштерiнiң әскери         iшкi       департаменттер:
бөлiмдерiмен              саясат;    бiлiм, денсаулық
шефтiк байланысты         денсаулық  сақтау; еңбек,
дамыту                    сақтау     жұмыспен қамту
және       және халықты
халықты    әлеуметтiк қорғау;
әлеуметтiк iшкi iстер
қорғау     басқармасы;
дене тәрбиесi мен
спорт жөнiндегi
комитет; аудандардың
әкiмияттары

19. Проведение спортивно-   посто-  отделы:       ИС; ГЦМ;        -
технических соревнований,   янно    внутренней    комитет по
фестивалей военно-                  политики;     физической
патриотических объединений,        образования,   культуре и спорту;
смотров-конкурсов, акций и          науки,        военный
пробегов среди молодежи и           культуры      комиссариат;
подростков                   &nbsp;                    департамент
образования;
управление
внутренних дел;
акиматы районов;
советы ветеранов
20. Проведение конференций, один-   отделы:       ИС; ГЦМ;   -    -
телепередач, "круглых       два     внутренней    военный
столов" о подготовке к      раза в  политики;     комиссариат;
службе в армии и проблемах  2001-   здравоохра-   управление
допризывной  и армейской    2002    нения и       внутренних дел;
молодежи                    годах   социальной    департаменты:
защиты        образования;
населения     здравоохранения;
комитет по
физической культуре
и спорту;
&nbsp;                                                 акиматы районов;
советы ветеранов
21. Проведение "Уроков      2001-   отделы:       ИС; ГЦМ;   -    -
мужества" в школах и        2002    внутренней    департамент
средних специальных         годы    политики;     образования;
учебных заведениях                  образования,  военный
науки,        комиссариат;
культуры      акиматы районов;
советы ветеранов;
средние и средние
специальные
учебные заведения
22. Сотрудничество с        посто-  отделы:       ИС; ГЦМ;   -    -
советами ветеранов войны    янно    внутренней    департаменты:
и труда, организацией               политики;     образования;
ветеранов войны в                   здравоохра-   здравоохранения;
Афганистане                         нения и       управление
&nbsp;               социальной    внутренних дел;
защиты        акиматы районов
населения     советы ветеранов;
высшие и средние
специальные
учебные заведения
23. Развитие шефских        посто-  отдел         ИС; ГЦМ;   -    -
связей с воинскими          янно    внутренней    военный
частями Вооруженных сил РК          политики      комиссариат;
департамент
образования;
акиматы районов;
советы ветеранов;
высшие и средние
специальные
&nbsp;                                               учебные заведения

24. "ХХI ғасыр        2002   Бөлiмдер:   АС; ҚЖО;            -       -
экологиясы" атты  жыл    денсаулық   департаменттер:
көрме өткiзу             сақтау      бiлiм, еңбек,
және        жұмыспен қамту
халықты     және халықты
әлеуметтiк  әлеуметтiк
қорғау;     қорғау;
экономика   денсаулық сақтау;
және        мәдениет
нарықтық    басқармасы; дене
қатынастар; тәрбиесi мен
iшкi саясат спорт жөнiндегi
комитет; аудандардың
әкiмияттары
25. Қала              2001-  Бөлiмдер:   АС; ҚЖО;            -       -
жасөспiрiмдерi    2002   iшкi        департаменттер:
арасында таңдаулы жж.    саясат;     бiлiм, денсаулық
суретке конкурс   ақпан  бiлiм,      сақтау; мәдениет
өткiзу                   ғылым       басқармасы;
және        аудандардың
мәдениет    әкiмияттары
26. Жазғы өлкетану,  2001-   Бөлiмдер:   АС; ҚЖО;            -       -
этномәдени,      2002    iшкi        департаменттер:
тарихи,          жж.     саясат;     бiлiм, денсаулық
iздеушiлiк       жаз     бiлiм,      сақтау; мәдениет
экспедициялары   кезi    ғылым       басқармасы;
мен туристiк             және        дене тәрбиесi мен
саяхаттар                мәдениет,   спорт жөнiндегi
өткiзу                   денсаулық   комитет,
сақтау      аудандардың
және        әкiмияттары
халықты
әлеуметтiк
қорғау
27. "Каникул          2001-  Бөлiмдер:   АС; ҚЖО;            -
кезiнде           2002   iшкi        департаменттер:
жасөспiрiмдердiң  жж.    саясат;     бiлiм, денсаулық
жазғы демалысы,   мамыр  бiлiм,      сақтау;
сауығуы және             ғылым       басқармалар:
жұмыстылығы              және        мәдениет;
саласындағы              мәдениет,   кинобейнеқызмет;
товарлар мен             денсаулық   комитеттер: туризм;
қызметтер                сақтау      дене тәрбиесi мен
жәрмеңкесiн"             және        спорт жөнiндегi;
өткiзу                   халықты     аудандардың
әлеуметтiк  әкiмияттары
қорғау
28. Мектеп           ұдайы   Бөлiмдер:  АС; ҚЖО; бiлiм       -       -
мұражайларына            iшкi       департаментi;
көмектесу және           саясат;    мәдениет
жаңа мұражайлар          бiлiм,     басқармасы;
құру                     ғылым      аудандардың
және       әкiмияттары
мәдениет
29. Қалалық жастар    2002   Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;             -       -
мерекесiн өткiзу  жылғы  iшкi       департаменттер:
шiлде  саясат;    бiлiм, еңбек,
бiлiм,     жұмыспен қамту
ғылым      және халықты
және       әлеуметтiк қорғау;
мәдениет,  шағын бизнес;
денсаулық  денсаулық сақтау;
сақтау     мәдениет басқармасы;
және       кинобейнеқызмет;
халықты    комитеттер: дене
әлеуметтiк тәрбиесi мен спорт
қорғау;    жөнiндегi; сыртқы
экономика  экономикалық және
және       мәдени байланыстар
нарықтық   жөнiндегi; аудандардың
қатынастар әкiмияттары

24. Проведение выставки     2002    отделы:     ИС; ГЦМ;     -    -
"Экология 21 века"          год     здравоохра- департамент
нения и     образования;
социальной  здравоохранения;
защиты      управление
населения;  культуры;
экономики   акиматы районов
и рыночных
отношений
25. Проведение конкурса     февраль отдел       ИС; ГЦМ;          -
на лучший рисунок среди     2001-  образования, департаменты:
подростков города           2002    науки,      образования;
годов   культуры    акиматы районов
26. Проведение летних       летний  отделы:     ИС; ГЦМ;          -
краеведческих,              период  внутренней  департаменты:
этнокультурных,             2001-   политики;   образования;
исторических,               2002   образования, туризма;
поисковых экспедиций и      годов   науки,      управление
спортивно-туристических             культуры    культуры;
походов                        &nbsp;                комитет по
физической
культуре и
спорту;
акиматы районов;
высшие и средние
специальные
учебные заведения
27. Проведение "Ярмарки     май     отдел       ИС; ГЦМ;     -    -
товаров и услуг в сфере     2001-  образования, департаменты:
летнего отдыха,             2002    науки,      образования;
оздоровления и занятости    года    культуры;   туризма;
молодежи и подростков в             здравоохра- здравоохранения;
каникулярное время                  нения и     управление кино-
социальной  видеообслуживания;
защиты      акиматы районов
населения
28. Содействие              посто-  отдел       ИС; ГЦМ;     -    -
деятельности школьных       янно   образования, департамент
музеев и создание новых             науки,      образования;
культуры    акиматы районов
29. Проведение городского   июль    отделы:     ИС; ГЦМ;     -    -
праздника молодежи          2002    внутренней  управление
года    политики;   культуры;
по     образования, комитеты: по
отдель- науки,      физической
ному    культуры;  культуре и спорту; по
плану   экономики   внешнеэкономическим
и рыночных  и культурным связям;
отношений   департаменты:
образования;
малого бизнеса;
туризма;
акиматы районов;
высшие и средние
&nbsp;                                           специальные
учебные заведения

30. Студенттiк       2001-   Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;             -       360
творчестволық    2002    iшкi       мәдениет
жастар ортасында жж.     саясат;    басқармасы;
дәстүрлi "Жас    қараша  бiлiм,     жоғары және
толқын" қалалық          ғылым      арнаулы оқу
конкурсын өткiзу         және       орындары;
мәдениет   аудандардың
әкiмияттары
31. Жас суретшiлердiң  2002  Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;             -       -
жалпықалалық       жыл   iшкi       бiлiм
көрмесiн өткiзу          саясат;    департаментi;
бiлiм,     мәдениет
ғылым      басқармасы;
және       аудандардың
мәдениет   әкiмияттары
32. Қалалық КТК       2001-   Бөлiмдер: АС; ҚЖО;             -       950
ойындарын өткiзу: 2002    iшкi      бiлiм                       1020
- қазақ тiлiнде   жж.     саясат;   департаментi;
- орыс тiлiнде    көктем- бiлiм,    мәдениет
күз     ғылым     басқармасы;
және      аудандардың
мәдениет  әкiмияттары
33. Скейт-бордистердiң 2002  Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;             -       -
жасөспiрiмдер      жыл   iшкi       департаменттер:
конкурсын өткiзу         саясат;    бiлiм; денсаулық
денсаулық  сақтау; мәдениет
сақтау     басқармасы; дене
және       тәрбиесi мен
халықты    спорт жөнiндегi
әлеуметтiк комитет;
қорғау     аудандардың
әкiмияттары
34. Брейк-данс        2002   Бөлiмдер:   АС; ҚЖО;            -       -
конкурсын өткiзу  жыл    iшкi        департаменттер:
саясат;     бiлiм;
денсаулық   денсаулық сақтау;
сақтау      мәдениет
және        басқармасы; дене
халықты     тәрбиесi мен
әлеуметтiк  спорт жөнiндегi
қорғау      комитет;
аудандардың
әкiмияттары
35. Дәстүрлi          2001-  Бөлiмдер:   АС, ҚЖО;            -       -
денсаулық         2002   iшкi        департаменттер:
жаңажылдық        жж.    саясат;     бiлiм;
"денсаулық"     1 желтоқ-бiлiм,      денсаулық сақтау;
сан,   ғылым       мәдениет
1 қаңтар және        басқармасы; дене
мәдениет;   тәрбиесi мен
денсаулық   спорт жөнiндегi
сақтау      комитет;
және        аудандардың
халықты     әкiмияттары
әлеуметтiк
қорғау
36. Қалалық           2001-  Бөлiмдер:   АС; ҚЖО;            -       350
жаңажылдық жастар 2002   iшкi        департаменттер:
карнавалын өткiзу жж.    саясат;     бiлiм;
жел-   бiлiм,      денсаулық сақтау;
тоқсан ғылым       басқармалар:
және        ақпарат және
мәдениет;   қоғамдық келiсiм;
денсаулық   мәдениет; дене
сақтау      тәрбиесi мен спорт
және        жөнiндегi комитет;
халықты     аудандардың
әлеуметтiк  әкiмияттары
қорғау
37. Өткiзiлетiн       2001-   Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       180
қалалық шаралар:  2002жж. iшкi       департаменттер:
- жас ақындар     маусым- саясат;    бiлiм;
айтысы            шiлде   бiлiм,     денсаулық сақтау;
- жас бардтар             ғылым      басқармалар:
(жыршылар)                және       ақпарат және
фестивалi                 мәдениет   қоғамдық келiсiм;
мәдениет; дене
тәрбиесi мен спорт
жөнiндегi комитет;
аудандардың
әкiмияттары

30. Проведение              ноябрь  отдел       ИС; ГЦМ;     -   360
традиционного городского    2001-   внутренней  управление культуры;
конкурса среди              2002    политики    высшие и средние
студенческой творческой     годов               специальные
молодежи "Жас толкын"                           учебные заведения;
акиматы районов
31. Проведение              2002    отделы:     ИС; ГЦМ;     -    -
общегородской выставки      год     внутренней  управление культуры;
молодых художников                  политики    акиматы районов
32. Проведение городских    весна-  отделы:     ИС; ГЦМ;     -   950
игр КВН:                    осень   внутренней  департамент    1.020
- на казахском языке        2001-   политики;   образования;
- на русском языке          2002   образования, управление культуры;
годов   науки,      акиматы районов;
культуры    высшие и средние
специальные
учебные заведения
33. Проведение юношеского   2002    отдел&nbsp;      ИС; ГЦМ;     -    -
конкурса скейт-бордистов    год     внутренней  комитет по
политики    физической
культуре и спорту;
департамент
образования;
акиматы районов
34. Проведение конкурса     2002    отдел       ИС; ГЦМ;     -    -
брейк-данса                 год     внутренней  комитет по
политики    физической
культуре и спорту;
департамент
образования;
акиматы районов;
высшие и средние
&nbsp;            специальные
учебные заведения
35. Участие в традиционном 31       отделы:     ИС; ГЦМ;          -
новогоднем пробеге         декабря- внутренней  комитет по
"Денсаулык"                1 января политики;   физической
2001-   образования, культуре и спорту;
2002     науки,      департамент
годов    культуры    образования;
здравоохра- акиматы районов;
нения и     высшие и средние
социальной  специальные
защиты      учебные заведения
населения
36. Проведение городского   декабрь отделы:     ИС; ГЦМ;     -    -
новогоднего молодежного     2001-   внутренней  управления:
карнавала                   2002    политики;   информации и
годов  образования, общественного
науки,      согласия;
культуры    культуры;
&nbsp;                               акиматы районов
37. Проведение городских:   июнь    отдел       ИС; ГЦМ;     -    -
- конкурса молодых акынов;  июль    внутренней  управления:
- фестиваля молодых бардов  2002    политики    информации и
года                общественного
согласия;
культуры;
акиматы районов

38. Қала студент     Жыл     Бөлiмдер:   АС; ҚЖО;            -       60
жастарының       бойы,   iшкi        департаменттер:
арасында "Брейн- 2001-   саясат;     бiлiм;
ринг" парасат    2002    бiлiм,      денсаулық сақтау;
ойынын өткiзу    жылдары ғылым       мәдениет басқармасы;
және        дене тәрбиесi мен
мәдениет;   спорт жөнiндегi
денсаулық   комитет; аудандардың
сақтау      әкiмияттары, жоғары
және        оқу орындары
халықты
әлеуметтiк
қорғау
39. Мемлекетаралық    ұдайы   Бөлiмдер:  АС; ҚЖО;            -       -
және халықаралық          iшкi       комитеттер: сыртқы
аймақтық                  саясат;    экономикалық және
келiсiмдер                бiлiм,     мәдени байланыстар
шеңберiнде жастар         ғылым      жөнiндегi; туризм;
саясаты                   және       дене тәрбиесi мен
саласындағы               мәдениет;  спорт жөнiндегi;
халықаралық жастар        денсаулық  басқармалар: ақпарат
ынтымақтастығын           сақтау     және қоғамдық
жүзеге асыру.             және       келiсiм; мәдениет;
Алматы қаласының          халықты    тiлдер жөнiндегi;
туыстас қалалары          әлеуметтiк департаменттер;
және астаналық            қорғау     бiлiм; шағын бизнес;
қалалар                              еңбек, жұмыспен
ынтымақтастығы                       қамту және халықты
саласы бойынша                       әлеуметтiк қорғау;
әрiптестiк және                      аудандардың
өзара ықпалдастық                    әкiмияттары; жоғары
желiсiн қалыптастыру                 оқу орындары
("Астаналардың
жастары:
Байланыстан-
ынтымақтастыққа"
жобасы)
40. Халықаралық       2001    Бөлiмдер:   АС; ҚЖО;           -       -
жастар мен        жыл     iшкi        комитеттер:
студенттер алмасу         саясат;     сыртқы экономикалық
жөнiндегi қалалық         бiлiм,      және мәдени
бюро құру мәселесiн       ғылым       байланыстар
зерделеу                  және        жөнiндегi; туризм;
мәдениет;   дене тәрбиесi мен
денсаулық   спорт жөнiндегi;
сақтау      басқармалар: ақпарат
және        және қоғамдық
халықты     келiсiм; мәдениет;
әлеуметтiк  тiлдер жөнiндегi;
қорғау;     департаменттер;
қаржы-      бiлiм; шағын бизнес;
шаруашылық; еңбек, жұмыспен
тұрғын үй-  қамту және халықты
коммуналдық әлеуметтiк қорғау;
шаруашылық  коммуналдық меншiктi
басқару жөнiндегi;
аудандардың
әкiмияттары; жоғары
оқу орындары
41. Мемлекеттiк      ұдайы   Бөлiмдер:    АС; ҚЖО;           -       -
және аймақтық            iшкi         комитеттер: сыртқы
жастар саясатын          саясат;      экономикалық
құқықтық қолдану         заң,         және мәдени
практикасын iске         бiлiм,       байланыстар
асыруды                  ғылым        басқармалар:
халықаралық              және         ақпарат және
заңнама мен              мәдениет     қоғамдық келiсiм,
нормативтiк,                          департаменттер;
тәжiрибенi зерттеу                    туризм
--------------------------------------------------------------------------
Ескерту. 1-тармақша өзгертілді - Алматы қалалық Мәслихатының 2002 жылғы 19 желтоқсандағы  шешімімен .

38. Проведение              в те-   отделы:      ИС; ГЦМ;    -    60
интеллектуальной игры       чение   внутренней   акиматы районов;
"Брейн-ринг" среди          года,   политики;    высшие учебные
студенческой молодежи       в 2001- образования, заведения
города                      2002    науки,
годах   культуры
39. Осуществление           посто-  отделы:      ИС; ГЦМ;    -    -
международного              янно    внутренней   комитет по
молодежного сотрудничества          политики;    внешнеэкономическим
в рамках межгосударственных         образования, и культурным
и международных                     науки,       связям; управления:
региональных соглашений в           культуры     информации и
области молодежной политики.                     общественного
Формирование сети                               согласия; по языкам;
партнерства и                                    департаменты:
взаимодействия по линии                          малого бизнеса;
сотрудничества городов-                          туризма;
побратимов г. Алматы и                           акиматы районов;
городов-столиц (проект                           высшие учебные
"Молодежь столиц: От                             заведения
диалога - к сотрудничеству!")
40. Изучение вопроса о      2001    отделы:      ИС; ГЦМ;    -    -
создании городского бюро    год     внутренней   комитет по внешне-
международных молодежных            политики;    экономическим и
и студенческих обменов              образования, культурным связям;
науки,       управления:
культуры;    информации и
финансово-   общественного
хозяйственный согласия; по язы-
кам; департа-
мент туризма;
акиматы районов;
&nbsp;            высшие учебные
заведения
41. Изучение международного посто-  отделы:      ИС; ГЦМ;    -    -
опыта в области             янно    юридический; управления:
законодательного                    внутренней   юстиции;
обеспечения и нормативной,          политики;    информации и
правоприменительной                 образования, общественного
практики реализации                 науки,       согласия;
государственной и                   культуры     комитет по внеш-
региональной молодежной                          неэкономическим
политики                                        и культурным связям;
департамент туризма
____________________________________________________________________

2. Жастар мен жасөспiрiмдерге әлеуметтiк көмек
көрсету және олардың қазiргi жағдайға
бейiмделу жүйесiн қалыптастыру
Мiндеттер: Жастарды әлеуметтiк көмектiң психологиялық, әлеуметтiк-педагогикалық, медициналық-профилактикалық заңдық, сауықтырушылық, сақтандырушылық және т.б. әр алуан түрлерiмен дер кезiнде әрi бiлiктi түрде қамту үшiн әлеуметтiк көмек және бейiмделу жүйесiнiң үлгiсiнде жастар мен жасөспiрiмдерге арналған әр қилы қызметтер кешенiн дамыту.
Жастар арасындағы әлеуметтiк жат құбылыстармен:
нашақорлықпен, токсикоманиямен, алкогольдiк
кiрiптарлықпен, соз ауруларымен, құқық бұзушылықпен
және қылмыскерлiкпен күрес.
Мемлекеттiк мекемелер мен ұйымдар, жастардың, студенттердiң, жасөспiрiмдердiң қоғамдық және басқа да үкiметтiк емес бiрлестiктерi арасынан бағдарламаның осы тарауы бойынша қабiлеттi әрiптестер iздеп, табу.
Шешiм: Алматы қаласы Әкiмiнiң жанындағы Жастар iстерi жөнiндегi кеңестiң шеңберiнде жастар мен жасөспiрiмдердi сауықтырудың ведомствоаралық орталығының мiндетiн атқаратын қалалық жастар мен жасөспiрiмдерге әлеуметтiк көмек қызметiн (ЖӘКҚ) ұйымдастыру.
Екiншi сайланған Алматы қалалық Мәслихатының VI-сессиясында 2000 жылғы 27 қыркүйекте бекiтiлген 2000-2002 жылдардағы кезеңде балалар мен кәмелетке толмағандар арасында құқық бұзушылықты болдырмау, маскүнемдiкпен және нашақорлықпен күресу жөнiндегi аймақтық бағдарламаны орындау.
Әлеуметтiк нәтижесi: Қиын-қыстау, қайшылықты, ауыр жағдайда қалған жастар мен жасөспiрiмдердiң әлеуметтiк мәнi бар талаптарын қанағаттандыру, оларды әлеуметтiк сауықтыру және тiршiлiк әрекетiне қайтару.
Бұл бейiндегi шаралар мынадай:
--------------------------------------------------------------------------
Жұмыстың мазмұны   !Мерзiмi! Әкiмдерi !  Орындаушылары !2001 жылғы сома
!       !          !                !  (мың теңге)
!       !          !                !---------------
!       !          !                !бюджет-!қосу
!       !          !                !те     !керек
!       !          !                !белгi- !
!       !          !                !ленген !
--------------------------------------------------------------------------
1          !   2   !    3     !       4        !   5   !   6
--------------------------------------------------------------------------
1. Тiкелей көмек       ұдайы   Бөлiмдер:  ЖӘКҚ; iшкi iстер    -       -
көрсету үшiн                денсаулық  басқармасы,
жетiмсiз                    сақтау     департаменттер:
отбасыларындағы             және       бiлiм, денсаулық
кәмелетке                   халықты    сақтау КIК;
толмағандар бойынша         әлеуметтiк жетiмсiз
мәлiметтер базасын          қорғау;    азаматтарды
қалыптастыру                iшкi       қолдаушы "Алматы"
саясат;    аймақтық қоры;
бiлiм,     аудандардың
ғылым және әкiмияттары
мәдениет
2. Жастар мен          2001-   Бөлiмдер:  ЖӘКҚ; басқармалар:  -       -
жасөспiрiмдердiң    2002    денсаулық  ақпарат және
әлеуметтiк көндiгу  жж.     сақтау     қоғамдық келiсiм;
және бейiмделу              және       iшкi iстер,
қызметтерi мен              халықты    департаменттер:
орталықтарының              әлеуметтiк бiлiм, денсаулық
аумақтық желiсiн            қорғау;    сақтау;
құру                        iшкi       аудандардың
саясат;    әкiмияттары
бiлiм,
ғылым және
мәдениет

2. Формирование системы социальной помощи
и адаптации молодежи и подростков
к современным условиям
Задачи : Развитие комплекса специальных служб для молодежи и подростков в формате системы социальной помощи и адаптации для своевременного и квалифицированного оказания молодым людям различных видов социальной помощи: психологической, социально-педагогической, медико-профилактической, юридической, реабилитационной, профилактической и т.п.
Борьба с асоциальными явлениями в молодежной среде: наркоманией, токсикоманией, алкогольной зависимостью, венерическими заболеваниями, правонарушениями и преступлениями.
Поиск и определение функциональных партнеров по данному разделу программы из числа государственных учреждений и организаций, общественных молодежных, студенческих, подростковых и других неправительственных объединений.
Решение : Создание городской службы социальной помощи молодежи и подросткам (ССПМ) в рамках Совета по делам молодежи при Акиме г. Алматы, выполняющего функции межведомственного центра реабилитации молодежи и подростков.
Выполнение региональной программы по предупреждению правонарушений среди детей и несовершеннолетних, борьбе с пьянством и наркоманией на период 2000-2002 годы, утвержденной решением VI сессии Алматинского городского Маслихата II созыва 27 сентября 2000 года.
Социальный эффект</B>: Удовлетворение социально значимых потребностей молодежи и подростков, оказавшихся в критических, конфликтных, проблемных ситуациях, их социальная реабилитация и возвращение к полноценной жизнедеятельности.
Мероприятия по данному профилю:
Содержание
работы
Сроки
Администра-
торы
Испол-
нители
сумма
(тыс.
тенге) на
2001 год
зало-
жено
в бюд
жет
необ-
ход.
до-
полн.
1. Формирование базы данных посто-  отделы:      ССПМ; КДН; -   -
по несовершеннолетним       янно    образования, управление
подросткам из                       науки,       внутренних дел;
малообеспеченных семей для          культуры;    департамент
оказания адресной помощи            здравоохра-  образования;
нения и      акиматы районов
социальной
защиты
населения;
внутренней
политики
2. Создание территориальной 2001-   отделы:      ССПМ;           -
сети служб и центров        2002    внутренней   управления:
социальной реабилитации и   годы    политики;    информации и
адаптации молодежи и                образования, общественного
подростков                          науки,       согласия;
культуры;    внутренних дел;
здравоохра-  департаменты:
нения и      образования;
социальной   здравоохранения;
защиты       акиматы районов
населения

3. Жастарға арналған           Бөлiмдер:   ЖӘКҚ; басқармалар: -       -
әлеуметтiк қызметтi         бiлiм,      ақпарат және
қалыптастыру және           ғылым       қоғамдық келiсiм;
дамыту:                     және        iшкi iстер,
- Алматы            2001    мәдениет;   департаменттер:
қаласындағы N 3     жыл     денсаулық   бiлiм, денсаулық
мектеп-интернат             сақтау      сақтау; еңбек,
түлектерiне                 және        жұмыспен қамту
арналған жеке               халықты     және халықты
меншiк Бозбалалар           әлеуметтiк  әлеуметтiк қорғау;
Үйiнiң жұмыс                қорғау;     коммуналдық
тәжiрибесi бойынша          тұрғын      меншiктi басқару
интернат ұйымдарының        үй-         жөнiндегi; КIК;
түлектерi үшiн              коммуналдық аудандардың
Бозбалалар Үйлерi;          шаруашылық; әкiмияттары
- "көшеден                  мемлекеттiк-
ұсталған" кәмелетке         құқықтық
толмағандар үшiн            жұмыс
қысыл таяң
қабылдау-орталық;
- жетiм балаларға,  2001
жетiмсiз және       жыл
әлеуметтiк
қорғалмаған
отбасыларының
балаларына еңбекпен
сауықтыру
лагерьлерi;
- бұрын сотталған,   2001
кешiрiм алған,       жылдың
жайсыз отбасыларынан екiншi
шыққан               тоқсаны
жасөспiрiмдердiң
мамандық алып,       2001
жұмысқа орналасуы    жылдың
үшiн еңбекке         үшiншi
бейiмдеу             тоқсаны
орталықтары
4. Қалалық "жастардың   ұдайы  Бөлiмдер:  ЖӘКҚ; басқармалар:  -       430
сенiм телефонының"          iшкi       ақпарат және
жұмысын тұрақты             саясат,    қоғамдық келiсiм;
ұйымдастыру                 бiлiм,     iшкi iстер;
ғылым      департаменттер:
және       бiлiм; денсаулық
мәдениет;  сақтау; аудандардың
денсаулық  әкiмияттары
сақтау
және
халықты
әлеуметтiк
қорғау
5. Кәмелетке           ұдайы   Бөлiмдер:  ЖӘКҚ; басқармалар:  -       -
толмағандардың              бiлiм,     iшкi iстер,
iстерi жөнiндегi            ғылым      кинобейнеқызмет;
Алматы қалалық              және       департаменттер:
комиссиясымен               мәдениет;  бiлiм, денсаулық
(КIК) және                  денсаулық  сақтау; дене
кәмелетке                   сақтау     тәрбиесi мен спорт
толмағандарға               және       жөнiндегi комитет;
арналған оқу-құқық          халықты    СӨСҚО; КIК;
комбинатымен (ОҚК)          әлеуметтiк аудандардың
бiрлескен жұмыс;            қорғау     әкiмияттары
бұлар "Дәнекер"
халықаралық құқық
және халықаралық
бизнес институтының
(ХҚХБИ) базасында
жұмыс iстейдi
6. Жастар мен          ұдайы   Бөлiмдер:  ЖӘКҚ; басқармалар:  -       -
жасөспiрiмдердiң            бiлiм,     iшкi iстер,
мiнез-құлқындағы            ғылым      нашақорлықпен күрес
ауытқушылықтарды            және       жөнiндегi;
түзеу, қылмыстың            мәдениет;  кинобейнеқызмет;
алдын алу және оны          денсаулық  департаменттер:
болдырмау,                  сақтау     бiлiм, денсаулық
нашақорлықпен,              және       сақтау; КIК; СӨСҚО;
маскүнемдiкпен,             халықты    "Дәнекер" ХҚХБИ
СПИД-тiң таралуымен         әлеуметтiк ОҚК; "СПИД" орталығы;
күрес проблемалары          қорғау     аудандардың әкiмияттары
бойынша педагогикалық,
психологиялық, заң
тақырыптарына
семинарлар мен
лекциялар жүйесiн
ұйымдастыру:
- жастар мен
жасөспiрiмдерге;
- жастармен және
жасөспiрiмдермен
жұмыс iстеушiлерге;
- ата-аналарға

3. Формирование и развитие          отделы:      ССПМ;
конкретных социальных служб         образования, управление
для молодежи:                       науки,       внутренних дел;
культуры     департаменты:
- создание Дома Юношества   2001                 образования;
для выпускников сиротских   год                  по управлению
организаций по опыту работы                      коммунальной
в г. Алматы частного Дома                        собственностью;
Юношества для выпускников                        КДН;
школы-интерната № 3;                             акиматы районов
- открытие кондитерского    2001
цеха на базе детского дома  год
№ 2 для выпускников данного
учреждения с последующим
обобщением и
распространением опыта его
работы в аналогичных
учреждениях;
- созданием кризисного      2001
центра-приемника для        год
несовершеннолетних "с
улицы";
- создание Кризисного       2001
центра "Забота" для         год
женщин (девушек);
- организация детского      второй
оздоровительно-трудового    квартал
лагеря для детей-сирот,     2001
из малообеспеченных и       года
социально незащищенных
семей;
- создание центра трудовой  третий
адаптации для ранее         квартал
судимых подростков,         2001
амнистированных, из         года
неблагополучных семей
для получения ими
профессии с последующим
трудоустройством
4. Организация постоянной   2002    отделы:      ССПМ;       -    -
работы городского           год     внутренней   управление
"молодежного телефона               политики;    внутренних дел;
доверия"                            образования; департамент
науки,       образования;
культуры     акиматы районов
5. Совместная работа с      посто-  отделы:      ССПМ;       -    -
Алматинской городской       янно    внутренней   управления:
комиссией по делам                  политики;    внутренних дел;
несовершеннолетних (КДН) и          образования, киновидео-
с учебно-правовым комбинатом        науки,       обслуживания;
(УПК) для несовершеннолетних,       культуры     департамент
действующим на базе Института                    образования;
КДН; международного права и                      акиматы районов
международного бизнеса (ИМПМБ)
"Данекер"
6. Организация системы      посто-  отделы:      ССПМ;            -
семинаров и лекций          янно    образования, управления:
педагогической,                     науки,       внутренних дел;
психологической,  &nbsp;                 культуры     по борьбе с
юридической тематики по             здравоохра-  наркоманией; кино- проблемам коррекции                 нения и      видеообслуживания;
девиантного поведения               социальной   департаменты:
молодежи и подростков,              защиты       образования;
профилактики и                      населения    здравоохранения;
предупреждения                                   КДН; ЦФЗОЖ;
преступлений, борьбы                            УПК ИМПМБ "Данекер";
с наркоманией,                                   центр "СПИД";
алкоголизмом,                                    акиматы районов
распространением СПИДа:
- для молодежи и
подростков;
- для работающих с
молодежью и подростками;
- для родителей

7. Әлеуметтiк          ұдайы   Бөлiмдер:  ЖӘКҚ; департаменттер:-      -
қолдаудың әр алуан          iшкi       бiлiм, еңбек,
түрiне дiлгер жас           саясат,    жұмыспен қамту және
отбасыларының               денсаулық  халықты әлеуметтiк
мәлiметтер банкiн           сақтау     қорғау; денсаулық
қалыптастыру,               және       сақтау; коммуналдық
жаңартып отыру              халықты    меншiктi басқару
әлеуметтiк жөнiндегi;
қорғау     аудандардың әкiмияттары
8. Жас отбасыларын     2001    Бөлiмдер:  ЖӘКҚ, Еңбек, жұмыспен -     -
қолдау үшiн         жыл     iшкi       қамту және халықты
қалалық                     саясат,    әлеуметтiк қорғау
инвестициялық               денсаулық  департаментi
қор құру туралы             сақтау
мәселенi зерделеу           және
халықты
әлеуметтiк
қорғау
9. Тұрмысы нашар       ұдайы   Бөлiмдер:  ЖӘКҚ, басқармалар:  -       -
отбасылардың                тұрғын-үй  қаржы басқармасы;
тұрғын үй жағдайын          шаруашылық департаменттер:
мына жолмен жақсарту:                  тұрғын-үй, шағын
- жеңiлдiк кредит                      бизнес, аудандардың
беру;                                  әкiмияттары
- 10 процент
көлемiнде тұрғын үй
бөлуде олар үшiн
квота қарастыру
10. Жергiлiктi         2002    Бөлiмдер:  ЖӘКҚ; ақпарат       -       -
қайырымдылық       жыл     iшкi       және қоғамдық
телемарафон өткiзу         саясат,    келiсiм
мәселесiн пысықтау         бiлiм,     басқармасы;
ғылым      департаменттер:
және       бiлiм, денсаулық
мәдениет;  сақтау;
денсаулық  аудандардың
сақтау     әкiмияттары
және
халықты
әлеуметтiк
қорғау
11. Ата-аналарының     2002    Бөлiмдер:  ЖӘКҚ;               -       -
жастары 30-ға      жыл     iшкi       департаменттер:
толмаған балалар           саясат,    бiлiм, еңбек,
үшiн төлем ақысы           бiлiм,     жұмыспен қамту
жеңiлдетiлген              ғылым      және халықты
жергiлiктi                 және       әлеуметтiк қорғау;
балабақшалар құру          мәдениет;  денсаулық сақтау;
туралы мәселенi            денсаулық  коммуналдық меншiктi
зерделеу                   сақтау     басқару жөнiндегi;
және       аудандардың
халықты    әкiмияттары
әлеуметтiк
қорғау
12. Кәмелетке          2001    Бөлiмдер:    ЖӘКҚ;             -       -
толмаған           жылдың  мемлекеттiк- басқармалар: iшкi
жасөспiрiмдердiң   алғашқы құқықтық     iстер; әдiлет; КIК;
мәселелерi         тоқсаны жұмыс;       департаменттер:
бойынша                    iшкi         бiлiм, еңбек,
қолданыстағы               саясат,      жұмыспен қамту
заңнамаға                  денсаулық    және халықты
өзгерiстер                 сақтау       әлеуметтiк қорғау
мен қосымшалар             және
енгiзу және                халықты
нормативтiк актiлер        әлеуметтiк
тұжырымдау жөнiнде         қорғау,
ұсыныстар кестесiн         бiлiм,
әзiрлеп, Қазақстан         ғылым
Республикасының            және
Парламентi мен             мәдениет
Үкiметiне тапсыру:
1985 жылғы Кәмелетке
толмағандардың iстерi
жөнiндегi комиссиялар
туралы Ережеге;
"Халықтың жұмыстылығы
туралы" Заңға
жұмыссыздарды үш жақты
шарт бойынша кәсiби
оқуға жiберу мәселесi
жөнiнде, кәмелетке
толмағандарды есiрткi
қолдануға икемдейтiн
адамдарға белгiленген
жазаны күшейту жөнiнде
(ҚР Қылмыстық Кодексiнiң

7. Формирование, обновление посто-  отдел        ССПМ;       -    -
банка данных молодых семей, янно    здравоохра-  департаменты:
нуждающихся в различных             нения и      труда, занятости
видах социальной поддержки          социальной   и социальной
защиты       защиты населения;
населения    жилья;
акиматы районов
8. Изучение вопроса о       2001    отдел        ССПМ;       -    -
создании городского         год     экономики и  комитет по
инвестиционного фонда для           рыночных     экономике;
поддержки молодых семей             отношений    департамент
малого бизнеса
9. Улучшение положения      посто-  отдел        ССПМ;       -    -
молодых семей, находящихся  янно    жилищно-     финансовое
в неблагоприятных                  коммунального управление;
материальных и жилищных             хозяйства    департаменты:
условиях путем:                                  жилья; малого
- выделения им льготных                          бизнеса;
кредитов на покупку жилья;                       акиматы районов
- предусмотрения для них
квоты в распределении
жилья в городе в размере 10%
10. Проработка вопроса      2002    отделы:      ССПМ;       -    -
проведения муниципального   год     внутренней   управление
благотворительного                  политики;    информации и
телемарафона                        образования, общественного
науки,       согласия;
культуры;    департамент
здравоохра-  образования;
нения и      акиматы районов
социальной
защиты
населения
11. Изучение вопроса о  &nbsp;   2002    отдел        ССПМ;       -    -
создании муниципальных      год     образования, департаменты:
детских садов с льготной            науки,       образования;
оплатой для детей, чьи              культуры     по управлению
родители не достигли                             коммунальной
возраста 30 лет                                  собственностью;
акимы районов
12. Подготовка и передача   первый  отделы:      ССПМ;       -    -
в Парламент и Правительство квартал государст-   управления:
Республики Казахстан пакета 2001    венно-       внутренних дел;
предложений по изменениям   года    правовой;    юстиции; КДН;
и дополнениям в действующее         юридический; департаменты:
законодательство и разработке       внутренней   образования;
нормативных актов по вопросам       политики;    труда, занятости
несовершеннолетних подростков:      здравоохра-  и социальной
в Положение о комиссиях по          нения и      защиты населения
делам несовершеннолетних от         социальной
1985 года; в части ужесточения      защиты
мер наказания лиц, склоняющих       населения;
несовершеннолетних к                образования,
употреблению наркотиков (ст.        науки,

131, 132 баптары)
--------------------------------------------------------------------------
3. Жастардың қоғамдық бiрлестiктерiнiң дамуына және
қызметiне көмектесу
Мiндеттер: Алматы қаласындағы жастардың және жасөспiрiмдердiң қоғамдық қозғалысын қолдау; жастар мен жасөспiрiмдер бiрлестiктерiнiң жүйесiн дамыту, олардың қызметiн әлеуметтiк әрiптестiк негiзiнде үйлестiрудi қамтамасыз ету. Жастар бiрлестiктерiнiң жас адамдармен инновациялық жұмыс iстеу саласындағы қоғамдық мәнi мен жүзеге асыру мүмкiндiктерi бар жобалар мен бағдарламалар жасауын ынталандыру.
Мемлекеттiк мекемелер мен ұйымдар, жастардың, студенттердiң, жасөспiрiмдердiң, қоғамдық және басқа да үкiметтiк емес бiрлестiктерi арасынан бағдарламаның осы тарауы бойынша қабiлеттi әрiптестер iздеп, табу.
Шешiм: Жастар бiрлестiктермен және ұйымдармен тығыз ынтымақтастық. Олардың қызметiн үйлестiру.
Әлеуметтiк нәтижесi: Жас ұрпақтың өмiрлiк айқындамасын ширату. Мемлекеттiк жастар саясатын жастардың өздерiн қатыстыра отырып жүзеге асыру. Жастардың өз мүмкiндiктерiн танытуына, қоғамдық-саяси өмiрге белсене араласуына мүмкiндiк беру.
Жастар мен жасөспiрiмдердiң қарым-қатынас машығын, мәдени-ғылыми және кәсiби негiздерiн, ұйымдастырушылық қабiлетiн тиiмдi меңгеруi. Жастар арасындағы жағдайдың бiршама бақылауға және болжауға келуi.
Бұл бейiмдегi шаралар мынадай:
--------------------------------------------------------------------------
Жұмыстың мазмұны   !Мерзiмi! Әкiмдерi !  Орындаушылары !2001 жылғы сома
!       !          !                !  (мың теңге)
!       !          !                !---------------
!       !          !                !бюджет-!қосу
!       !          !                !те     !керек
!       !          !                !белгi- !
!       !          !                !ленген !
--------------------------------------------------------------------------
1          !   2   !    3     !       4        !   5   !   6
--------------------------------------------------------------------------
1. Алматы қаласында    ұдайы   Бөлiмдер:  АС; ақпарат және    -       -
жұмыс iстейтiн              iшкi       қоғамдық келiсiм
жастар ұйымдары мен         саясат,    басқармасы
бiрлестiктерi               бiлiм,
бойынша мәлiметтер          ғылым
базасын қалыптастыру        және
және үнемi жаңалап          мәдениет;
отыру.                      денсаулық
Тиiстi анықтамалық  2001    сақтау
әзiрлеп, басып      жылдың  және
шығару.             екiншi  халықты
жартысы әлеуметтiк
қорғау;
ақпарат
және
қоғамдық
келiсiм
басқармасы
2. Жастар ұйымдарының  2002    iшкi       АС; ақпарат және    -       -
жалпы қалалық       жыл     саясат     қоғамдық келiсiм
конференциясын              бөлiмi     басқармасы
(ЖҰКФ) құру жобасын
жасау

131, 132 УК РК уголовного           культуры
кодекса РК)
______________________________________________________________
3. Содействие развитию и деятельности
молодежных общественных объединений
Задачи: Поддержка общественного молодежного и юношеского движения в г. Алматы; развитие сети молодежных и подростковых объединений, обеспечение координации их деятельности на условиях социального партнерства. Стимулирование разработки проектов и программ молодежными объединениями в сфере инновационной работы с молодыми людьми, имеющих актуальное общественное значение и патронаж их реализации.
Поиск и определение функциональных партнеров по данному разделу программы из числа государственных учреждений и организаций, общественных молодежных, студенческих, подростковых и других неправительственных объединений.
Решение: Тесное сотрудничество с молодежными объединениями и организациями. Координация их деятельности.
Социальный эффект: Активизация жизненной позиции молодого поколения. Осуществление государственной молодежной политики посредством активного участия в ней самой молодежи. Предоставление молодым людям реальной возможности для самореализации, участия в общественно-политической деятельности общества.
Эффективное овладение молодыми людьми и подростками навыков общения, культурно-научными и профессиональными знаниями, организаторскими способностями. Относительная контролируемость и прогнозируемость ситуации в молодежной среде.
Мероприятия по данному профилю:
Содержание
работы
Сроки
Администра-
торы
Испол-
нители
сумма
(тыс.
тенге) на
2001 год
зало-
жено
в бюд
жет
необ-
ход.
до-
полн.
1. Формирование и регулярное посто- отделы:      ИС;         -    -
обновление базы данных по    янно   внутренней   управления:
молодежным организациям и           политики;    статистики;
объединениям, действующим в         образования, информации и
г. Алматы.                          науки,       общественного
культуры;    согласия
управление
информации и
общественного
согласия
2. Разработка проекта       2002    отдел        ИС, управление - -
создания общегородской      год     внутренней   информации и
конфедерации молодежных             политики     общественного
организаций (КФМО)                               согласия

3. Мемлекеттiк         ұдайы   Бөлiмдер:  АС; басқармалар:    -       -
саясатты, 2030-             iшкi       ақпарат және
жылға дейiнгi               саясат,    қоғамдық келiсiм;
Қазақстанның даму           бiлiм,     мәдениет; әдiлет;
стратегиясының              ғылым      департаменттер:
дамуына жастар              және       бiлiм, еңбек,
ұйымын белсендi             мәдениет;  жұмыспен қамту
тарту                       экономика  және халықты
және       әлеуметтiк қорғау;
нарықтық   коммуналдық меншiк
қатынастар жөнiндегi;
комитеттер:
дене тәрбиесi мен
спорт жөнiндегi,
туризм, сыртқы
экономикалық және
мәдени байланыстар
жөнiндегi, жоғары
және арнаулы орта
оқу орындары.
4. Жергiлiктi өкiлдi   ұдайы  Бөлiмдер:   АС
және атқарушы              iшкi
органдарға жастарды        саясат
белсендi тартуға
көмектесу
5. Жалпықалалық мәнi   ұдайы   Бөлiмдер:   АС;                -       -
бар жастар және             iшкi        департаменттер:
жасөспiрiмдер               саясат,     бiлiм, еңбек,
ұйымдарын ұйымдық,          бiлiм,      жұмыспен қамту
ресурстық,                  ғылым       және халықты
ақпараттық тұрғыдан         және        әлеуметтiк
қолдау:                     мәдениет;   қорғау; шағын
- жастар ұйымдарының жылына денсаулық   бизнес; коммуналдық
басшыларын қала      бір    сақтау      меншiктi басқару
Әкімімен кездесуін   рет    және        жөнiндегi;
ұйымдастыру;                халықты     комитеттер: дене
- жастар кәсіпорындары      әлеуметтiк  тәрбиесi мен спорт
мен ұйымдарына тұрғын       қорғау      жөнiндегi; туризм;
үй емес ғимараттарды                    сыртқы экономикалық
жеңілдік жалға беру                     және мәдени
мәселесін шешу.                         байланыстар
жөнiндегi
басқармалар: ақпарат
және қоғамдық
келiсiм; мәдениет;
әдiлет; аудандардың
әкiмияттары; жоғарғы
және арнаулы орта
оқу орындары
6. Жастар              ұдайы   Бөлiмдер:  АС; басқармалар:    -       -
бiрлестiктерiнiң            iшкi       ақпарат және
басқа да қалалық,           саясат,    қоғамдық келiсiм;
аймақтық,                   бiлiм,     мәдениет;
республикалық               ғылым      департаменттер:
және халықаралық            және       бiлiм, еңбек,
жастар ұйымдарымен          мәдениет;  жұмыспен қамту
ынтымақтасуына              денсаулық  және халықты
көмектесу                   сақтау     әлеуметтiк қорғау;
және       шағын бизнес
халықты    комитеттер:
әлеуметтiк дене тәрбиесi мен
қорғау     спорт жөнiндегi,
туризм, сыртқы
экономикалық және
мәдени байланыстар
жөнiндегi, аудандардың
әкiмияттары, жоғары
және арнаулы орта оқу
орындары.

3. Вовлечение молодежных    посто-  отделы:      ИС; акиматы  -   -
организаций в активную      янно    внутренней   районов;
деятельность по реализации          политики;    департаменты:
государственной политики,           образования, образования;
Стратегии развития                  науки,       малого бизнеса;
Казахстана до 2030 года             культуры;    туризма;
экономики и  здравоохранения;
рыночных     комитеты: по
отношений    физической культуре
и спорту; по внеш-
неэкономическим и
культурным связям;
управления:
информации и
общественного<BR>                                                  согласия; культуры;
юстиции; высшие и
средние специальные
учебные заведения;
ЦФЗОЖ
4. Содействие активному     посто-  отдел        ИС          -    -
выдвижению молодежи в       янно    внутренней
местные представительные            политики
и исполнительные органы
5. Поддержка молодежных и   посто-  отделы:      ИС; управления: - -
подростковых организаций    янно    внутренней   информации и
общегородского значения:            политики;    общественного
организационная, ресурсная,         образования, согласия;
информационная:                     науки,       культуры; юстиции;
- организация встреч Акима  один    культуры     департаменты:
города с руководителями     раз в                образования; труда,
молодежных организаций;     год                  занятости и
- изучение вопроса о                             социальной защиты
введении льготной аренды                         населения;
нежилых помещений для                            по управлению
молодежных организаций                           коммунальной
и предприятий         &nbsp;                          собственностью;
комитет по внеш-
неэкономическим и
культурным связям;
акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
заведения
6. Содействие молодежным    посто-  отделы:      ИС; управления: - -
объединениям в              янно    внутренней   информации и
сотрудничестве с другими            политики;    общественного
городскими, региональными,          образования, согласия;
республиканскими и                  науки,       культуры;
международными молодежными          культуры;    комитет по внеш-
организациями                                    неэкономическим и
культурным связям;
&nbsp;      акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
заведения

7. Қала жастар         ұдайы   Бөлiмдер:  АС; басқармалар:    -       550
ұйымдарының                 iшкi       ақпарат және
қоғамдық мәнi               саясат,    қоғамдық келiсiм;
неғұрлым жоғары,            бiлiм,     мәдениет;
келелi және                 ғылым      департаменттер:
болашағы бар                және       бiлiм, еңбек,
инновациялық                мәдениет;  жұмыспен қамту
творчестволық               денсаулық  және халықты
ұсыныстарын қолдау:         сақтау     әлеуметтiк қорғау;
- оқу орындарында           және       шағын бизнес
жұмыс тәжiрибесiн           халықты    комитеттер:
зерттеу және                әлеуметтiк дене тәрбиесi мен
тарату;                     қорғау     спорт жөнiндегi,
- скауттық                             туризм, сыртқы
қозғалыс;                              экономикалық және
- жас серкелер                         мәдени байланыстар
қауымдастығы (ЖСҚ);                    жөнiндегi, аудандардың
- "Жұлдыз", "Ұлан"                     әкiмияттары, жоғары
балалар ұйымдары                       және арнаулы орта оқу
(N 168 ОМ)                             орындары.
8. Мыналарды беру      2001-   Бөлiмдер:  АС; басқармалар:    -       -
үшiн iзденушi       2002    iшкi       ақпарат және
ретiнде жастарды    жж.     саясат     қоғамдық келiсiм;
анықтау, қолдау                        мәдениет;
және ұсыну:                            департаменттер:
- Президент                            шағын бизнес;
стипендиясы,                           аудандардың
- Аса дарынды жас                      әкiмияттары,
публицистерге ҚР                       жоғары және
Президентiнiң                          арнаулы орта оқу
гранттары;                             орындары.
- "Дарын" мемлекеттiк
жастар сыйлығы
9. Алматы қаласы       2001    Бөлiмдер:  АС; басқармалар:    -       -
Әкiмiнiң кәсiптiк   жыл     iшкi       ақпарат және
және қоғамдық               саясат,    қоғамдық келiсiм;
қызмет пен                  бiлiм,     мәдениет; тiлдер
творчествоның               ғылым      жөнiндегi;
әртүрлi                     және       кинобейнеқызмет;
салаларындағы               мәдениет;  iшкi iстер;
табыстары мен               денсаулық  департаменттер:
жетiстiктерi үшiн           сақтау     бiлiм, еңбек,
жыл сайын берiлетiн         және       жұмыспен қамту
жастар сыйлықтары,          халықты    және халықты
стипендиялары және          әлеуметтiк әлеуметтiк қорғау;
гранттарын белгiлеу         қорғау,    шағын бизнес
туралы мәселенi             экономика  комитеттер:
пысықтау                    және       экономика жөнiндегi;
нарықтық   дене тәрбиесi мен
қатынастар спорт жөнiндегi;
туризм; сыртқы
экономикалық және
мәдени байланыстар
жөнiндегi, аудандардың
әкiмияттары, жоғары
және арнаулы орта оқу
орындары.

7. Поддержка наиболее       посто-  отделы:     ИС; управления:- 550
общественно важных,         янно    внутренней   информации и
актуальных и перспективных          политики;    общественного
инновационных творческих            образования, согласия;
предложений молодежных и            науки,       культуры;
подростковых организаций            культуры     департаменты:
города.                                          образования;
Изучение и распространение                       комитет по внеш-
в учебных заведениях опыта                       неэкономическим и
работы:                                          культурным связям;
- скаутского движения;                           акиматы районов;
- ассоциации юных лидеров                        высшие и средние
(АЮЛ);                                           специальные
- детских организаций                            учебные заведения
"Жулдыз", "Улан" (СШ № 168)
8. Выявление, поддержка и   2001-   отделы:      ИС; управления:  -
выдвижение молодежи в       2002    внутренней   информации и
качестве соискателей на     годы    политики     общественного
присуждение:                                     согласия;
- Президентской стипендии;                       культуры;
- грантов (стипендий)                            департамент
Президента РК наиболее                           малого бизнеса;
талантливым молодым                              акиматы районов;
публицистам;                                     высшие и средние
- Государственной           декабрь              специальные
молодежной премии                                учебные заведения
"Дарын"
9. Проработка вопроса об    2001    отделы:      ИС; управления: - -
учреждении ежегодных        год     внутренней   финансовое;
молодежных премий,                  политики;    информации и
стипендий, грантов Акима            образования, общественного со-
г. Алматы за успехи и               науки,       гласия; культуры;
достижения в различных              культуры;    по языкам; кино-
областях профессиональной           экономики    видеообслуживания;
и общественной                      и рыночных   внутренних дел;
деятельности и творчества           отношений    финансовое;
департаменты:
образования;
малого бизнеса;
туризма;
здравоохранения;
комитеты: по экономике;
по физической культуре
и спорту;
акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
заведения

10. Ел өмiрiнiң аса    ұдайы   Бөлiмдер:  АС; басқармалар:    -       -
маңызды саяси,             iшкi       ақпарат және
экономикалық,              саясат,    қоғамдық келiсiм;
мәдени және                бiлiм,     мәдениет;
экологиялық                ғылым      департаменттер:
мәселелерi,                және       бiлiм, еңбек,
жастардың неғұрлым         мәдениет;  жұмыспен қамту
дiлгiр проблемалары        денсаулық  және халықты
бойынша бiрлескен          сақтау     әлеуметтiк қорғау;
мәжiлiстер,                және       шағын бизнес
конференциялар,            халықты    комитеттер:
семинарлар, слеттар        әлеуметтiк дене тәрбиесi мен
мен "дөңгелек              қорғау     спорт жөнiндегi,
стөлдер" өткiзу:                      туризм, сыртқы
- елдi реформалау  наурыз             экономикалық және
процесiнде жас     2001               мәдени байланыстар
ұрпақтың рөлi       ж.                жөнiндегi, аудандардың
туралы  ғылыми-                       әкiмияттары, жоғары
практикалық                           және арнаулы орта оқу
конференция                           орындары.
11. "Қазақ ССР-iндегi  2001   Бөлiмдер:   АС; басқармалар:    -       -
мемлекеттiк жастар жылдың мемлекет-   ақпарат және
саясаты туралы"   алғашқы тiк-құқық-  қоғамдық келiсiм;
Заңға, Қазақстан  жартысы тық жұмыс,  мәдениет;
Республикасының          iшкi саясат, департаменттер:
"Қоғамдық                 бiлiм,      бiлiм, еңбек,
бiрлестiктер туралы"      ғылым       жұмыспен қамту
Заңына жастардың          және        және халықты
қоғамдық ұйымдары         мәдениет;   әлеуметтiк қорғау;
тұрғысынан өзгерiстер     денсаулық   шағын бизнес
мен қосымшалар            сақтау      комитеттер:
енгiзу жөнiндегi          және        дене тәрбиесi мен
ұсыныстар кестесiн        халықты     спорт жөнiндегi,
әзiрлеп, Қазақстан        әлеуметтiк  туризм, сыртқы
Республикасының           қорғау      экономикалық және
Парламентiне беру                     мәдени байланыстар
жөнiндегi, аудандардың
әкiмияттары, жоғары
және арнаулы орта оқу
орындары.
--------------------------------------------------------------------------
4. Жастар мен жасөспiрiмдердi ақпараттық қамтамасыз
ету жүйесiн жасау
Мiндеттер: Жастар мен жасөспiрiмдердiң ақпараттық қамтамасыз ету жүйесiнiң элементтерiн жасау; бұл Алматы қаласының жастар ортасындағы жағдай туралы ақпаратты жинауға, шұғыл өңдеуге, талдауға және жинақтауға мүмкiндiк беретiн болады.
Мемлекеттiк мекемелер мен ұйымдар, жастардың, студенттердiң, жасөспiрiмдердiң, қоғамдық және басқа да үкiметтiк емес бiрлестiктерi арасынан бағдарламаның осы тарауы бойынша қабiлеттi әрiптестер iздеп, табу.
Шешiм: Алматы қаласы Әкiмiнiң жанындағы Жастар iстерi жөнiндегi кеңестiң шеңберiнде жастар мен жасөспiрiмдер туралы ведомствоаралық ақпарат орталығының қызметiн атқаратын жастар мен жасөспiрiмдерге арналған қалалық ақпарат орталығын (ЖАО) құру.
Әлеуметтiк нәтижесi: Жастар мен жасөспiрiмдердiң азаматтық қалыптасу кезеңiнде олардың әлеуметтiк бейiмделуiне қажеттi ақпаратқа деген талабын қанағаттандыру.
Бұл бейiмдегi шаралар мынадай:
--------------------------------------------------------------------------
Жұмыстың мазмұны   !Мерзiмi! Әкiмдерi !  Орындаушылары !2001 жылғы сома
!       !          !                !  (мың теңге)
!       !          !                !---------------
!       !          !                !бюджет-!қосу
!       !          !                !те     !керек
!       !          !                !белгi- !
!       !          !                !ленген !
--------------------------------------------------------------------------
1          !   2   !    3     !       4        !   5   !   6
--------------------------------------------------------------------------

10. Проведение совместных   посто-  отделы:      ИС; управления   -
заседаний, конференций,     янно    внутренней   информации и
семинаров, слетов,                  политики;    общественного сог-
брифингов и "круглых                образования, ласия; культуры;
столов" по важнейшим                науки,       по языкам; кино-
политическим,                       культуры;    видеообслуживания;
экономическим, культурным           здравоохра-  внутренних дел;
и экологическим вопросам            нения и      по борьбе с
жизни страны, наиболее       &nbsp;      социальной   наркоманией;
актуальным проблемам                защиты       департаменты:
молодежи и подростков:              населения;   образования;
- научно-практическая       март    управление   труда, занятости
конференция о роли молодого 2001    информации и и социальной защиты
поколения в процессе        года   общественного населения;
реформирования страны               согласия     малого бизнеса;
здравоохранения;
туризма;
комитеты: по
физической культуре
и спорту; по
внешнеэкономическим
и культурным связям;
КДН;
акиматы районов;
высшие и средние
&nbsp;                                           специальные учебные
заведения
11. Подготовка и передача   первое  отделы:      ИС; управления: - -
в Парламент Республики      полу-   юридический; юстиции;
Казахстан пакета            годие   внутренней   информации и
предложений по изменениям   2001    политики;    общественного
и дополнениям в Закон       года    образования, согласия; культуры;
"О государственной                  науки,       департаменты:
молодежной политике в               культуры;    образования;
Казахской ССР", в Закон             здравоохра-  труда, занятости и
Республики Казахстан "Об            нения и      социальной
общественных объединениях"          социальной   защиты населения;
в части молодежных                  защиты       комитеты: по
общественных организаций            населения    физической
культуре и спорту;
по внешнеэко-
номическим
и культурным
связям;
&nbsp;           акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
заведения
___________________________________________________________________
4. Создание системы информационного
обеспечения молодежи и подростков
Задачи: Создание элементов системы информационного обеспечения молодежи и подростков, которая позволит обеспечить сбор, оперативную обработку, анализ и синтез информации о состоянии молодежной среды в г. Алматы с последующим формированием городской информационной сети для молодежи.
Поиск и определение функциональных партнеров по данному разделу программы из числа государственных учреждений и организаций, общественных молодежных, студенческих, подростковых и других неправительственных объединений.
Решение: Создание городского информационного центра для молодежи и подростков (ИЦМ) в рамках Совета по делам молодежи при Акиме г. Алматы, выполняющего функции межведомственного центра информации о молодежи и подростках.
Социальный эффект: удовлетворение потребности молодежи и подростков в информации, необходимой для ее социальной адаптации в период гражданского становления.
Мероприятия по данному профилю:
Содержание
работы
Сроки
Администра-
торы
Испол-
нители
сумма
(тыс.
тенге) на
2001 год
зало-
жено
в бюд
жет
необ-
ход.
до-
полн.

1. Бұқаралық ақпарат   тоқсан  Бөлiмдер:  ЖАО; ақпарат және   -       -
құралдарының жастар сайын   iшкi       қоғамдық келiсiм
ортасының жай-күйi, 1 рет   саясат,    басқармасы
жастар қозғалысының         бiлiм,
жағдайы туралы              ғылым
мониторингi                 және
мәдениет;
денсаулық
сақтау
және
халықты
әлеуметтiк
қорғау
2. Жастар ортасының    жылына  Бөлiмдер:  ЖАО; басқармалар:   -       600
мониторингi:        2       iшкi       ақпарат және
қажеттi зерттеулер  реттен  саясат,    қоғамдық келiсiм;
жүргiзу; жастар     2001-   бiлiм,     мәдениет;
ортасының жай-      2002    ғылым      департаменттер:
күйi, қала          жылдары және       бiлiм, еңбек,
жастарының                  мәдениет;  жұмыспен қамту
қажеттерi,                  денсаулық  және халықты
мақсат-мүдделерi            сақтау     әлеуметтiк қорғау;
туралы ақпаратты            және       шағын бизнес,
жинау, өңдеу және           халықты    "Дәнекер" ХҚХБИ ОҚК,
талдау, жастар              әлеуметтiк "СПИД" орталығы,
ортасындағы                 қорғау     аудандардың
процестер мен                          әкiмияттары
құбылыстарды
болжамдау және
бағалау
3. Жастар мен          ұдайы   Бөлiмдер:  ЖАО; басқармалар:   -       -
жасөспiрiмдер               iшкi       ақпарат және
арасында дiлгiр             саясат,    қоғамдық келiсiм;
ғылыми,                     бiлiм,     мәдениет;
техникалық,                 ғылым      департаменттер:
iскерлiк және               және       бiлiм, еңбек,
мәдени ақпарат              мәдениет;  жұмыспен қамту
тарату                      денсаулық  және халықты
сақтау     әлеуметтiк қорғау;
және       шағын бизнес,
халықты    комитеттер:
әлеуметтiк дене тәрбиесi мен
қорғау     спорт жөнiндегi,
туризм, сыртқы
экономикалық және
мәдени байланыстар
жөнiндегi, аудандардың
әкiмияттары, жоғары
және арнаулы орта оқу
орындары
4. Жасөспiрiмдерге     ай      Бөлiмдер:  ЖАО, "Дәнекер" ХҚХБИ -       -
арналған "Сен және  сайын   iшкi       ОҚК; басқармалар:
заң" атты журнал            саясат,    әдiлет, ақпарат
шығару                      бiлiм,     және қоғамдық
ғылым      келiсiм;
және       департаменттер:
мәдениет;  бiлiм, iшкi iстер;
мемлекет-  нашақорлықпен күрес
тiк-құқық- жөнiндегi; КIК
тық жұмыс
5. Қаланың жергiлiктi  ұдайы   Бөлiмдер:  ЖАО; басқармалар:   -       -
тапсырысы шеңберiнде        iшкi       ақпарат және
БАҚ-тардағы жастар          саясат,    қоғамдық келiсiм;
тақырыбы бойынша            бiлiм,     мәдениет;
арнаулы материалдар         ғылым      департаменттер:
беру, тұрақты               және       бiлiм, еңбек,
айдарлар шығарып,           мәдениет   жұмыспен қамту
телехабарлар                           және халықты
жүргiзу.                               әлеуметтiк қорғау;
Мемлекеттiк жастар  2002               шағын бизнес
саясаты саласында    жыл               комитеттер:
белсендi жұмыс үшiн                    дене тәрбиесi мен
телерадио компанияларға,               спорт жөнiндегi,
газет-журналдарға                      туризм, сыртқы
көтермелеу сыйлығын                    экономикалық және
тағайындау туралы                      мәдени байланыстар
мәселенi пысықтау.                     жөнiндегi, аудандардың
әкiмияттары, жоғары
және арнаулы орта
оқу орындары.

1. Мониторинг средств       1 раз   отделы:      ИЦМ; управление - -
массовой информации о       к квар- внутренней   информации и
положении в молодежной    &nbsp; тал в   политики     общественного
среде, о состоянии в        2001-                согласия
молодежной движении         2002
годах
2. Мониторинг молодежной    2 раза  отделы:    ИЦМ; управления - 600
среды: проведение           в год   внутренней   информации и
необходимых исследований:   в 2001- политики;    общественного
сбор, обработка и анализ    2002    образования, согласия;
информации о состоянии      годах   науки,       культуры;
молодежной среды,                   культуры;    департаменты:
потребностях, ценностных            здравоохра-  образования;
ориентирах молодежи города,         нения и      труда, занятости
прогнозирования и оценки            социальной   и социальной
процессов и явлений в               защиты       защиты населения;
молодежной среде                    населения    малого бизнеса;
УПК ИМПМБ
"Данекер";
центр "СПИД";
акиматы районов
3. Распространение          посто-  отделы:     ИЦМ; управления: - -
актуальной научной,         янно    внутренней   информации и
технической, деловой и              политики;    общественного
культурной информации среди         образования, согласия; культуры;
молодежи и подростков               науки,       внутренних дел;
культуры     департаменты:
образования;
малого бизнеса;                                                     комитет по                                                          внешнеэкономическим                                                  и культурным связям;
акиматы районов;
высшие и средние
специальные
учебные
заведения
4. Издание специального     ежеме-  отделы:      ИЦМ;             -
журнала для подростков      сячно   внутренней   УПК ИМПМБ"
"Ты и закон"                в 2001- политики;    "Данекер"; КДН;
2002    образования, управления:
годах   науки,       юстиции;
культуры     внутренних дел;
по борьбе с
наркоманией;
информации и
общественного
согласия;
департамент
образования
5. Выпуск специальных       посто-  отделы:      ИЦМ;        - 930
материалов, создание        янно    внутренней   управления:
постоянных рубрик,                  политики;    информации и
телепередач в СМИ по                образования, общественного
молодежной тематике в               науки,       согласия;
рамках муниципального               культуры     культуры;
заказа города.                                   департаменты:
Проработка вопроса об       2002                 образования;
учреждении поощрительной    год                  малого бизнеса;
премии для теле-,                                комитеты:
радиокомпаний, газет и                           по физической
журналов за активную                             культуре и спорту;
поработу в области                               внешнеэкономическим
государственной                                  и культурным
молодежной политики                              связям;
акиматы районов;
высшие и средние
специальные
учебные заведения

6. "Оңтүстiк астана"   2001-   Бөлiмдер:  ЖАО; басқармалар:   -       -
ТД арнасында:       2002    iшкi       ақпарат және
- "Құқықтық         жылдар  саясат,    қоғамдық келiсiм;
сауатсыздықты жою";         бiлiм,     мәдениет; дене
- "Брейн-ринг"              ғылым      тәрбиесi мен
қалалық студенттiк          және       спорт жөнiндегi;
ойын және басқа             мәдениет;  департаменттер:
жастар телехабарларын       денсаулық  бiлiм, iшкi iстер,
жасау                       сақтау     нашақорлықпен
және       күрес жөнiндегi,
халықты    КIК
әлеуметтiк
қорғау;
мемлекет-
тiк-құқық-
тық жұмыс
7. Жастар БАҚ-тарымен          Бөлiмдер:  ЖАО; басқармалар:
ынтымақтастық               iшкi       ақпарат және
саясат,    қоғамдық келiсiм;
бiлiм,     мәдениет; комитет;
ғылым      департаменттер:
және       бiлiм, еңбек,
мәдениет   жұмыспен қамту
және халықты
әлеуметтiк қорғау;
комитеттер: дене
шынықтыру және
спорт және
сыртқыэкономикалық
және мәдени
байланыстар;
аудандық
әкiмшiлiктер
8. Жастарға арнап              Бөлiмдер:  ЖАО; "Дәнекер"      -       250
ақпараттық-                 iшкi       ХҚХБИ ОҚК;
анықтама                    саясат,    департаменттер:
материалдар мен             бiлiм,     бiлiм, еңбек,
жинақтар шығару:            ғылым      жұмыспен қамту
- Алматы            2001-   және       және халықты
қаласындағы оқу     2001    мәдениет;  әлеуметтiк
орындарының         жж.     экономика  қорғау; жоғары
тiзiмi;             04-05   және       және арнаулы
- оқу орындарына    2001-   нарықтық   орта оқу
қабылдау            2002    қатынастар;орындары
қорытындылары;      жж.     денсаулық
09-10   сақтау
- оқу орындары      2001-   және
түлектерiнiң        2002    халықты
жұмысқа орналасу    жж.     әлеуметтiк
қорытындылары       10-11   қорғау
9. Жастарды тiрлiк     ұдайы   Бөлiмдер:  ЖАО; басқармалар:   -       -
әрекетiнiң аса              iшкi       ақпарат және
маңызды                     саясат,    қоғамдық келiсiм;
салаларындағы               бiлiм,     мәдениет; тiлдер
құқықтары мен               ғылым      жөнiндегi;
мүмкiндiктерi               және       кинобейнеқызмет;
жөнiндегi                   мәдениет;  көрнекi ақпарат;
ақпаратпен                  денсаулық  iшкi iстер;
қамтамасыз ету:             сақтау     нашақорлықпен
- ЖАО-да;                   және       күрес жөнiндегi;
- бұқаралық                 халықты    департаменттер:
ақпарат құралдары           әлеуметтiк бiлiм, денсаулық
арқылы;                     қорғау;    сақтау; еңбек,
- көмек қажет               ақпарат    жұмыспен қамту
еткен жастар мен            және       және халықты
жеткiншектердiң             қоғамдық   әлеуметтiк қорғау;
қайда баруы                 келiсiм    шағын бизнес;
керектiгi жөнiндегi         басқармасы аудандардың
арнаулы плакаттар                      әкiмияттары; жоғары
мен хабарландыруларды                  және арнаулы орта
бүкiл қала бойынша                     оқу орындары
iлу арқылы

6. Изучение вопроса о       в тече- отделы:      ИЦМ;        -    -
создании молодежных         ние     внутренней   управления:
телепередач на ТВ-канале    2001-   политики;    внутренних дел;
"Южная столица":            2002    образования, по борьбе с
- телепрограммы "Жастар";   годов   науки,       наркоманией;
- новостей для молодежи             культуры;    информации и
Generation nехt";                   государст-   общественного
- "Ликвидация правовой              венно-       согласия;
безграмотности";                  &nbsp; правовой;    культуры;
- городская студенческая            управление   департамент
игра "Брейн-ринг" и т.п.            информации и образования; КДН;
общественного высшие учебные
согласия     заведения
7. Сотрудничество с                 отделы:      ИЦМ;        -    -
молодежными СМИ                     внутренней   управления:
политики;    информации и
образования, общественного
науки,       согласия;
культуры     культуры;
департаменты:
образования;
труда, занятости и
социальной защиты
населения;
комитеты: по
физической куль-
туре и спорту;
по внешнеэконо-
мическим и
культурным связям;
акиматы районов
8. Издание информационно-           отделы:      ИЦМ; управления:- -
справочных материалов и             внутренней   статистики;
сборников для молодежи:             политики;    информации и
- по молодежным             второе  образования, общественного   250
организациям и              полуго- науки,       согласия; УПК
объединениям, действующим   дие     культуры;    ИМПМБ "Данекер";
в г.Алматы;                 2001    экономики    департаменты:
года    и рыночных   образования;
отношений;   труда, занятости
- с перечнем учебных        апрель- управление   и социальной
заведений г. Алматы;        май     информации и защиты населения;
2001-  общественного высшие и средние
&nbsp;                 2002    согласия     специальные
годов                учебные заведения
- по итогам приема в        сентябрь-
учебные заведения;          октябрь
2001-
2002
годов
- по итогам                 октябрь-
трудоустройства             ноябрь
выпускников учебных         2001-
заведений                   2002
годов
9. Обеспечение молодежи     посто-  отделы:      ИЦМ; управления - -
информацией о ее правах и   янно    внутренней   информации и
возможностях в наиболее             политики;    общественного
важных сферах                       образования, согласия;
жизнедеятельности:                  науки,       культуры;
- в ИЦМ;                            культуры  киновидеообслуживания;
- через средства массовой                     визуальной информации;
информации;                                      внутренних дел;
- путем размещения по                            по борьбе с
городу специальных                               наркоманией;
плакатов и объявлений о                          департаменты:
том, куда может обратиться                       образования;
нуждающийся в помощи            &nbsp;                труда, занятости и
молодой человек или                              социальной защиты
подросток                                        населения;
здравоохранения;
малого бизнеса;
акиматы районов;
высшие и средние
специальные учебные
заведения

10. Қалалық жастар     2001    Бөлiмдер:  ЖАО; ақпарат        -       -
редакциялық-баспа  жылдың  iшкi       және қоғамдық
кешенiн құру       екiншi  саясат,    келiсiм
туралы мәселенi    жартысы бiлiм,     басқармасы
зерделеу                   ғылым
және
мәдениет;
денсаулық
сақтау
және
халықты
әлеуметтiк
қорғау
11. "Алматы жастары"   2001    iшкi       ЖАО; ақпарат        -       -
интернет-сайтын    жылдың  саясат     және қоғамдық
құру жөнiндегi     екiншi  бөлiмi     келiсiм
мәселенi зерделеу  жартысы            басқармасы
--------------------------------------------------------------------------
5. Жастармен жұмыс жөнiндегi қалалық ұйымдық
құрылымдарды құру
Мiндеттерi: Осы Бағдарламаны орындауға үйлестiрушi құқығын етуге мүмкiндiк беретiн жастармен жұмыс жөнiндегi қалалық ұйымдық құрылымды құру.
Мемлекеттiк мекемелер мен ұйымдар, қоғамдық жастар, студенттiк жасөспiрiм және өзге де бейүкiметтiк бiрлестiктер қатарынан Бағдарламаның осы тарауы бойынша iргелi әрiптестердi iздеу және анықтау.
Шешiмi: Жастармен және жасөспiрiмдермен жұмыс бойынша ведомствоаралық орталық мiндетiн атқаратын Алматы қаласы Әкiмiнiң жанына жастар iстерi жөнiндегi Кеңес жұмысын жандандыру. Осы мақсатта Кеңестiң атқарушы хатшылығын құру (АХ).
Әлеуметтiк тиiмдiлiк: Алматы қаласының барлық мүдделi ұйымдарымен жастармен жұмысты үйлестiру.
Осы бейiмдегi шаралар:
--------------------------------------------------------------------------
Жұмыстың мазмұны   !Мерзiмi! Әкiмдерi !  Орындаушылары !2001 жылғы сома
!       !          !                !  (мың теңге)
!       !          !                !---------------
!       !          !                !бюджет-!қосу
!       !          !                !те     !керек
!       !          !                !белгi- !
!       !          !                !ленген !
--------------------------------------------------------------------------
1          !   2   !    3     !       4        !   5   !   6
--------------------------------------------------------------------------
1. Алматы қаласы       қаңтар  бөлiмдер:  Алматы қаласы
Әкiмiнiң жанындағы  2001    ұйымдық-   Әкiмiнiң жанындағы
оқушылар мен        жыл     кадрлық    оқушылар мен
студент жастар      және    жұмыстар,  студент жастар
iстерi жөнiндегi    бұдан   iшкi       iстерi жөнiндегi
Кеңестi Алматы      әрi     саясат     Кеңес, қаржы
қаласы Әкiмiнiң     2001-              басқармасы
жанынан жастар      2002
iстерi жөнiндегi    жыл
ведомствоаралық     бойы
Кеңес етiп қайта
құру.
Алматы қаласы                                                     701
Әкiмiнiң жанынан
жастар iстерi
жөнiндегi Кеңестiң
атқарушы хатшылығын
құру және тиiмдi
қызметiн ұйымдастыру.

10. Изучение вопроса о      второе  отделы:      ИЦМ; управление - -
создании городского         полу-   внутренней   информации и
молодежного редакционно-    годие   политики;    общественного
издательского комплекса     2001    образования, согласия
года    науки,
культуры
11. Изучение вопроса о      второе  отдел        ИЦМ, управление - -
создании интернет-сайта     полу-   внутренней   информации и
"Молодежь Алматы"           годие   политики     общественного
2001          &nbsp;      согласия
года
___________________________________________________________________
5. Создание городской организационной структуры
по работе с молодежью
Задачи: Создание городской организационной структуры по работе с молодежью, которая позволит обеспечить на правах координатора исполнение настоящей программы.
Поиск и определение функциональных партнеров по данному разделу программы из числа государственных учреждений и организаций, общественных молодежных, студенческих, подростковых и других неправительственных объединений.
Решение: Активизация работы Совета по делам молодежи при Акиме г. Алматы, выполняющего функции межведомственного центра по работе с молодежью и подростками. Создание в этих целях Исполнительного секретариата Совета (ИС).
Социальный эффект: координация работы с молодежью всех заинтересованных организаций г. Алматы.
Мероприятия по данному профилю:
Содержание
работы
Сроки
Администра-
торы
Испол-
нители
сумма
(тыс.
тенге) на
2001 год
зало-
жено
в бюд
жет
необ-
ход.
до-
полн.
1. Реорганизация Совета по  январь  отделы:      Совет по делам  -
делам учащейся и            2001    организа-    учащейся и
студенческой молодежи при   года и  ционно-      студенческой
Акиме г.Алматы в            далее   кадровой     молодежи при
межведомственный Совет по   в тече- работы,      Акиме г.Алматы;
делам молодежи при Акиме    ние     внутренней   финансовое
г.Алматы.                   2001-   политики     управление
Создание и организация      2002                                701
эффективной деятельности    годов
Исполнительного
секретариата Совета по
делам молодежи при Акиме
г. Алматы