"Алматы қаласының қарыздық мiндеттемесi туралы" және "Алматы қаласының кепiлдiк қоры туралы" ережелердi бекiту туралы
Алматы қалалық Мәслихатының IІ сайланған X сессиясының 2001 жылғы 25 мамырдағы шешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасында 2001 жылғы 22 маусымда N 368 тіркелді. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты шешімнің күші жойылды - IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХ сессиясының 2009 жылғы 29 шілдедегі шешімімен
Ескерту. Қолданылу мерзімінің аяқталуына байланысты шешімнің күші жойылды - IV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ХХ сессиясының 2009.07.29 шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы N 148-II ЗРК Қазақстан Республикасы Заңының 6, 27-баптарына және "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" N 258-I ЗРК 1998 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Заңының 3,4-баптарына сәйкес II-сайланған Алматы қалалық Мәслихаты шешім қабылдады :
II-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының "Алматы қаласының қарыздық мiндеттемесi туралы" және "Алматы қаласының кепiлдiк қоры туралы" ережелер бекiтiлсiн, N 1, 2.
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының Х-сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
II-сайланған
Алматы қалалық Мәслихатының
2001 жылғы 25 мамырдағы
Х-шы сессиясының шешiмiне
N 1 қосымша
"Алматы қаласының қарыз міндеттері туралы"
ЕРЕЖЕ
Алматы қ. - 2001 жыл
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiне , Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы 1997 жылғы 5 наурыздағы " Қазақстан Республикасындағы құнды қағаздар мен мәмiлелердi тiркеу туралы", " Құнды қағаздар нарқы туралы (1997 жылғы 19 маусымдағы және 1997 жылғы 11 шiлдедегi, 1998 жылғы 10 тамыздағы өзгерiстерiн қоса) 1997 жылғы 5 наурыздағы, " Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңдарына, басқа заң актiлерiне сәйкес әзiрлендi және қарыз мiндеттердiң түсiнiгiн, түрлерiн, олардың шығуын, өзгеруiн және тоқтауы мен шарттарын белгiлейдi, сондай-ақ Қарыз мiндеттердiң тәртiбiн, есебiн және оның орындалуын бақылауды анықтайды.<*>
Ескерту. Мәтінге өзгерту енгізілді - ІIІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының III сессиясының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы шешімімен .
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ережедегi пайдаланылатын түсiнiктер мыналарды мазмұндайды:
Қарыз мiндеттердi шығару және қызмет көрсету - несие берушiге оның негiзгi қарызы мен мүддесiн (дисконтын), бұдан әрi - өтеудегi қарыз мiндеттерiнiң эмиссиясы;
Дисконттық ставка - құнды қағаздар қарызын өтеу кезiндегi алынатын пайыз ставкасы немесе құнды сатып алулар мен нақты баға арасындағы айырмашылық;
Заем шарты - заем берушi заем алушының меншiгiне қарыз мiндеттерiн (құнды қағаздарды) өтеуге ақша беретiн шарт, ал заем алушы заем берушiге алған заем сомасын заем шартында көзделген тәртiптегi мерзiмде оның мүддесi мен дисконттық ставкасын ескере отырып қайтаратын мiндеттемесi;
Шарт мiндеттемесi - эмитент (заем алушы) несие алғанда заем сомасы мен оны өтейтiн мезгiлi көрсетiлiп берiлетiн құнды қағаз немесе құжат, облигация және басқалар;
Кепiлдiк қор - қарыз мiндеттердi қамтамасыз ету түрiндегi пайдаланатын коммуналдық меншiктегi мүлiк объектiлерiнiң бекiтiлген тiзбесi;
Несиелiк шарт - осы бойынша банк немесе өзге несиелiк институт (несие берушi) заем алушыға шартта көзделген жағдайлардағы заем (несие) беретiнi жайлы шарт, ал заем алушы алған заемын (несиесiн) қайтаруға және оның мүддесiне төлем төлеуге мiндеттенедi;
Шектi көлем - қарыз мiндеттерiн шығаруға және қызмет көрсетуге белгiленген шек, оның көлемi Кепiлдiк қордың таза активi мен мүлкiнiң қарыздық бағасынан 50 пайыздан аспауы тиiс;
Тiкелей заем - Алматы қаласы Әкiмiнiң шешiмi негiзiнде және оған сәйкес Кепiлдiк қорының мүлiктiк объектiлерiн қамтамасыз ететiн iшкi қалалық коммуналдық кәсiпорын жүзеге асыратын заем.
Ескерту: 1 тармаққа өзгеріс енгізілді - ІIІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының III сессиясының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы шешімімен .

Об утверждении положений "О долговых обязательствах города Алматы" и "О залоговом фонде города Алматы"
Решение X-сессии Алматинского городского Маслихата II созыва от 25 мая 2001 года. Зарегистрировано Управлением юстиции города Алматы 22 июня 2001 года за № 368. Утратило силу в связи с истечением срока действия - решением Маслихата города Алматы от 29 июля 2009 года № 240
Сноска. Утратило силу в связи с истечением срока действия - решением Маслихата города Алматы от 29.07.2009 № 240.
В соответствии со статьями 6, 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении в Республике Казахстан" N 148-II ЗРК от 23 января 2001 года и статьями 3, 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" N 258-I ЗРК от 1 июля 1998 года Алматинский городской Маслихат Р Е Ш И Л :
Утвердить положения "О долговых обязательствах города Алматы", "О залоговом фонде города Алматы", приложения NN 1, 2 .
Председатель
Х-ой сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                        Е. Мукужанов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва              Ж. Турегельдинов
Приложение N 1
к решению Х-ой сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва
от 25 мая 2001 г.
ПОЛОЖЕНИЕ
"О ДОЛГОВЫХ ОБЯЗАТЕЛЬСТВАХ ГОРОДА АЛМАТЫ"
г. Алматы - 2001 год
Настоящее Положение разработано в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан N 78-1 от 05.03.97 года "О регистрации сделок с ценными бумагами в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан N 77-1 от 05.03.97 года, "О рынке ценных бумаг", Законом Республики Казахстан от 23.01.2001 года N 148-1 "О местном государственном управлении в Республике Казахстан", другими законодательными актами и определяет понятие, виды, порядок и условия возникновения, изменения и прекращения, а также устанавливает порядок обслуживания Долговых обязательств, учета и контроля за их выполнением.<*>
Сноска. Преамбула - с изменениями, внесенными решением III сессии Алматинского городского Маслихата III созыва от 03.12.2003 .
I. Общие положения
1. Понятия, используемые в настоящем Положении, означают следующее:
Выпуск и обслуживание долговых обязательств - эмиссия долговых обязательств с последующим погашением основного долга и интереса (дисконта) кредитору;
Дисконтная ставка - процентная ставка, взимаемая при погашении долговой ценной бумаги или разница между ценой покупки и номиналом;
Договор займа - договор, по которому заимодатель передает в собственность заемщику деньги в покрытие долговых обязательств (ценных бумаг), а заемщик обязуется возвратить заимодателю полученную сумму займа, с учетом интереса или дисконтной ставки, в срок и в порядке, предусмотренные договором займа;
Долговое обязательство - ценная бумага или документ (облигация и др.), выдаваемая эмитентом (заемщиком) заимодателю (кредитору) при получении займа (кредита), в котором указывается сумма займа и срок его погашения. По этому документу заемщик обязуется возвратить заем в обусловленный срок, а заимодатель (кредитор) получает право взыскать его с заемщика по истечению этого срока; <*>
Залоговый фонд - утвержденный постановлением исполнительного органа города Алматы перечень объектов коммунальной собственности, используемый в качестве обеспечения долговых обязательств;
Кредитный договор - договор, по которому банк или иной кредитный институт (кредитор) обязуется представить заем (кредит) заемщику в размере и на условиях, предусмотренных договором, а заемщик обязуется возвратить заем (кредит) и уплатить интерес по нему;
Предельный объем - установленный лимит выпуска и обслуживания долговых обязательств, который в совокупности не должен превышать 50 процентов рыночной стоимости чистых активов Залогового фонда;
Прямой займ - займ, осуществляемый коммунальным предприятием на основании и в соответствии с постановлением исполнительного органа города Алматы, под обеспечение объектов Залогового фонда.
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными решением III сессии Алматинского городского Маслихата III созыва от 03.12.2003.

2. Қарыздық мiндеттер дегенiмiз - Алматы қаласының (бұдан әрi - Қарыздық мiндеттер) қазақстандық заңды және жеке тұлғалар алдындағы (iшкi қарыз мiндеттерi), сондай-ақ шет елдiк және халықаралық ұйымдар, мекемелер мен жеке тұлғалар алдындағы (сыртқы қарыз мiндеттерi) мiндеттерiн айтамыз.
Коммуналдық кәсiпорындардың Кепiлдiк қорымен қамтамасыз етiлмеген қарыз мiндеттерi, Алматы қаласының қарыз мiндеттерiне жатпайды.
3. Қарыз мiндеттерi Кепiлдiк қорының таза активтерi мен мүлiктерiмен қамтамасыз етiледi.
4. Қарыз мiндеттерi өткен жылдардың қарыз мiндеттерi мен жаңадан қабылданған қарыз мiндеттерiнен тұрады.
5. Қарыз мiндеттерi мына негiзде пайда болған мiндеттер бойынша ұсынылады:
- Алматы қаласы Әкiмiнiң атынан және тапсырмасы бойынша жасалған несие (оның iшiнде тауарлық) шарттарымен;
- Алматы қаласы Әкiмiнiң атынан (эмиссия) облигация, өзге эмиссиялық құнды қағаздар шығару жолымен жүзеге асырылатын қалалық заеммен;
- республикалық бюджеттен жергiлiктi бюджет алған қайтарылатын бюджет несиелерiмен;
- iшкi қалалық коммуналдық кәсiпорындар жасалған несиелiк шарттармен;
- iшкi қалалық коммуналдық кәсiпорындар (эмиссия) облигация, өзге құнды шығару жолымен жүзеге асырылатын заеммен.
Ескерту: 5 тармаққа өзгеріс енгізілді - ІIІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының III сессиясының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы шешімімен .
6. Қарыз мiндеттерi қысқа мерзiмдi (1 жылға), орта мерзiмдi (1 жылдан 10 жылға дейiн) және ұзақ мерзiмдi (10 жылдан жоғары) сипатта болады.
7. Қарыз мiндеттерiн шығару туралы шешiмдi Алматы қаласы Әкiмiнiң ұсынысы бойынша Алматы қаласының Мәслихаты шығарады. Басым қарызгерлер арасындағы тиiстi несие шарты мен адал бәсекелестiкке сәйкес Қарыз мiндеттерге қызмет көрсетуге шығындардың дұрыс жұмсалуы тұрғысындағы ұсыныстардың сараптап таңдау нәтижесiндегi шарттар бойынша заем қаражаттары тартылмайтын болса, онда шешiм қабылданбайды.
8. Қарыз мiндеттерiндегi эмитент (заемшы) несие берушiнiң (заем берушiнiң) талабы бойынша егер де заем берушiнiң пайдалануында болса, онда ол сол кепiлдiк мүлiктi сақтандыруға мiндеттi.
9. Қазақстан Республикасының аумағында Қарыз мiндеттерiн орындау кезiнде Қарыз мiндеттерiнiң валютасы, сондай-ақ шет ел валютасының жағдайы, шарты, пайдалану тәртiбi шарт жағдайларымен анықталады, Қарыз мiндеттерiнiң көрсеткiштерi Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес туындаған.
II. Қарыз мiндеттерiнiң шектi көлемi мен Қарыз
мiндеттерiне қызмет көрсету шығысының шектi көлемi
10. Қарыз мiндеттерiнiң шектi көлемi мен Қарыз мiндеттерiне қызмет көрсету шығынының шектi көлемi кезектi қаржы жылына Алматы қаласының өкiлеттi органы бекiтедi. Кезектi жылға шығарылатын қарыз мiндеттерi қарыз мiндеттерiне қызмет көрсетуге қажеттi ақша көлемiн және болжамды эмиссияны, сондай-ақ қаржы жылында өткен эмиссияларды өтеуге жоспарды жабуы тиiс.
Егер де Алматы қаласының өкiлеттi органы қаржы жылына Қарыз мiндеттерiн бекiтпеген жағдайда, онда Қарыз мiндеттерiнiң шектi көлемiнiң мөлшерi осы Ережеде белгiленген шарттарға сәйкес өткен жылдың көлемiмен анықталады.

2. Долговыми обязательствами являются обязательства города Алматы (далее - Долговые обязательства) перед национальными юридическими и физическими лицами (внутренние долговые обязательства), а также иностранными юридическими лицами (внешние долговые обязательства). Долговые обязательства коммунальных предприятий, не обеспеченные Залоговым фондом, не относятся к долговым обязательствам города Алматы.
3. Долговые обязательства обеспечиваются чистыми активами Залогового фонда.
4. Долговые обязательства состоят из долговых обязательств прошлых лет и вновь принимаемых долговых обязательств.
5. Долговые обязательства могут быть представлены по обязательствам, возникшим на основании:
- кредитных договоров (в том числе товарных), заключенных
исполнительным органом города Алматы;
- городских займов, осуществляемых путем выпуска (эмиссии) облигаций иных эмиссионных ценных бумаг исполнительного органа города Алматы; <*>
- возвратных бюджетных ссуд, полученных местным бюджетом от
республиканского бюджета;
- кредитных договоров, заключенных коммунальными предприятиями;
- займов, осуществляемых путем выпуска (эмиссии) облигаций и иных ценных бумаг коммунальными предприятиями.<*>
Сноска. Пункт 5 - с изменениями, внесенными решением III сессии Алматинского городского Маслихата III созыва от 03.12.2003.
6. Долговые обязательства могут носить краткосрочный (до 1 года), среднесрочный (от 1 года до 10 лет) и долгосрочный (от 10 и выше лет) характер.
7. Решение о выпуске долговых обязательств принимается представительным органом города Алматы по предложению исполнительного органа города Алматы. Решение не может быть принято, если условия привлечения заемных средств не являются результатом экспертного отбора предложений на принципах минимизации расходов на обслуживание Долговых обязательств по соответствующему кредитному договору и честной конкуренции между потенциальными кредиторами.
8. Эмитент долговых обязательств (заемщик), по требованию кредитора (заимодателя), обязан застраховать заложенное имущество, если оно находится в пользовании у залогодателя.
9. Валюта Долговых обязательств, а также случаи, условия, порядок использования иностранной валюты при выполнении Долговых обязательств на территории Республики Казахстан, определяются условиями договора, на основании которых возникли данные Долговые обязательства и в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
II. Предельные объемы Долговых обязательств и предельные
объемы расходов на обслуживание Долговых обязательств
10. Предельный объем Долговых обязательств, а также предельные объемы обслуживания Долговых обязательств, на очередной финансовый год утверждаются представительным органом города Алматы. Долговые обязательства, предполагаемые к выпуску на очередной финансовый год, должны покрывать необходимые объемы денег на обслуживание долговых обязательств, предыдущих и предполагаемых эмиссий, а также планируемые в предстоящем финансовом году погашения предыдущих эмиссий.
В случае, если представительным органом города Алматы не утвержден на предстоящий финансовый год предельный объем Долговых обязательств, то предельные размеры Долговых обязательств определяются в объемах текущего года, при соблюдении условий, установленных настоящим Положением.

11. Iшкi қалалық коммуналдық кәсiпорындарының эмитенттерiне (заемшыларына) Қарыз мiндеттерiнiң көлемi мен қызмет көрсету шегi Кепiлдiк қорының таза активiнiң нарықтық құнының 50 пайызынан аспауы тиiс.
12. Қарыз мiндеттерiнiң шарттары қала Мәслихатының шешiмiмен бекiтiлген шектi көлемiн ұлғайту тек қана Мәслихаттың шешiмiне тиiстi шешiмдер енгiзген соң ғана тұжырымдалады.
13. Алматы қаласының атқарушы органының эмитенттерi (заемшылар) үшiн Қарыз мiндеттерiнiң көлемi мен қызмет көрсету шегi "Мемлекеттiк және мемлекеттiк кепiлдiк қарыз беру және қарыз туралы" 1999 жылғы 2 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 9 бабына сәйкес анықталады.
III. Қарыз мiндеттерiнiң эмиссиясы
14. Қарыз мiндеттерiнiң эмиссиясы туралы шешiм эмиссияның негiзгi жиынтығын мазмұндайды (құнды қағаз түрi, олардың айналу мерзiмi, эмиссия көлемi), мұнда заемшы Алматы қаласы Әкiмiнiң атқарушы органы болып табылады, Алматы қаласы атқарушы органының шешiмiмен қабылданады.
15. Қарыз мiндеттерiнiң эмиссиясы туралы қаулы, мұнда заемшы коммуналдық кәсiпорны болып табылады, Алматы қаласы Коммуналдық меншiктi басқару жөнiндегi өкiлеттi органмен келiсе отырып, экономика жөнiндегi өкiлеттi органның ұсынысы бойынша Қарыз мiндеттерiнiң айналымы көлемiн атқарушы орган бекiткен шегiнде Алматы қаласының атқарушы органының шешiмiмен қабылданады.
16. Қарыз мiндетiн шығару, қызмет көрсету және өтеу шартын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Алматы қаласының атқарушы органы анықтайды.
IV. Қарыз мiндеттерiн ұйымдық-техникалық
қолдау және мониторинг
17. Ұйымдық-техникалық қолдау (инвестициялық жобалар мен бағдарлама бойынша ақпарат жинау, инвесторлармен жұмыс ету, заем, кепiлдiк/ипотека шарттарын әзiрлеу) және мониторинг (Алматы қаласы Қарыз мiндеттерiнiң жағдайы) экономика жөнiндегi өкiлеттi орган жүзеге асырады.
V. Қарыз мiндеттерi қаражатының түсу және жұмсау
және Қарыз мiндеттерiне қызмет көрсету және өтеу
шығысының есебiн ұйымдастыру
18. Қарыз мiндеттерi бойынша ақша қаражаты мен өзге мүлiктiң түсуi бухгалтерлiк есептiң қолданыстағы тәртiбiне сәйкес Алматы қаласының бюджетiнде нақты заемшылардың (коммуналдық кәсiпорындардың) есеп шотында көрсетiледi.
19. Ақша заем қаражатының шығысы, мұнда заемшы Алматы қаласының атқарушы органы болып табылады, қаржы жөнiндегi өкiлеттi органның бақылауымен Алматы қаласы атқарушы органының қаулысымен жүргiзiледi.

11. Предельный объем выпуска и обслуживания Долговых обязательств, для эмитентов (заемщиков) - внутригородских коммунальных предприятий, не должен превышать 50 процентов рыночной стоимости чистых активов Залогового фонда.
12. Договоры о Долговых обязательствах, выполнение которых требует увеличения предельных объемов, утвержденных решением Маслихата города, могут быть заключены только после внесения соответствующих изменений в решение Маслихата.
13. Предельный объем выпуска и обслуживания Долговых обязательств для эмитента (заемщика) - исполнительного органа города Алматы, определяется в соответствии со ст. 9 Закона Республики Казахстан "О государственном и гарантированном государством заимствовании и долге" от 2 августа 1999 года.
III. Эмиссия Долговых обязательств
14. Решение об эмиссии Долговых обязательств, содержащее основные параметры эмиссии (вид ценных бумаг и срок их обращения, объем эмиссии), где заемщиком выступает исполнительный орган города Алматы, принимается решением представительного органа города Алматы по представлению исполнительного органа города Алматы.
15. Постановление об эмиссии Долговых обязательств, где заемщиком выступают коммунальные предприятия, принимает исполнительный орган города Алматы по предоставлению уполномоченного органа по экономике, согласованного с уполномоченным органом по управлению коммунальной собственностью города Алматы в пределах утвержденного представительным органом объема эмиссии долговых обязательств.
16. Условия выпуска, обслуживания и погашения Долговых обязательств определяются исполнительным органом города Алматы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
IV. Организационно-техническое сопровождение и
мониторинг Долговых обязательств
17. Организационно-техническое сопровождение (сбор информации по инвестиционным проектам и программам, работа с институциональными инвесторами, подготовка договоров займа, залога\ипотеки) и мониторинг (состоянии портфеля Долговых обязательств города Алматы) осуществляется уполномоченным органом по экономике.
V. Организация учета поступления и расходования средств
Долговых обязательств и расходов по обслуживанию и
погашению Долговых обязательств
18. Поступление денежных средств или иного имущества по Долговым обязательствам отражается в бюджете города Алматы, на счетах конкретных заемщиков (коммунальных предприятий) в соответствии с действующим порядком бухгалтерского учета.
19. Расходование денежных заемных средств, где заемщиком выступает исполнительный орган города Алматы, проводится по постановлению исполнительного органа города Алматы и под контролем уполномоченного органа по финансам.

20. Қарыз мiндетi бойынша ақша қаражатын немесе өзге мүлiк алған коммуналдық кәсiпорын экономика жөнiндегi өкiлеттi органға белгiленген үлгiдегi көлемде және тәртiпте есеп бередi (Қарыз мiндеттерiнiң бiрыңғай реестрi (N№1 қосымша).
21. Қарыз мiндеттерiне қызмет көрсету және өтеу қаражаты қарызды қаржыландыру қаражатын қоса Алматы қаласы бюджетiндегi қарыз мiндеттерiне қызмет көрсету және өтеу шығысы бөлек жолда коммуналдық кәсiпорындардың есеп шоттарында көрсетiледi, қабылданған мiндеттердi толық орындағанша өзге мақсаттарға жұмсалынбайды.
VI. Қарыз мiндеттерiн есептеу және
тiркеудiң бiрыңғай жүйесi
22. Қарыз мiндеттерiн есептеу және тiркеудiң бiрыңғай жүйесi, қарыз мiндеттерiнiң iшкi және сыртқысының шектi көлемiн (лимиттерiн) орындауды, сондай-ақ оларды өтеуге және қызмет көрсетудiң шектi көлемiне бақылау жасайды.
23. Алматы қаласының Қарыз мiндеттерiнiң жағдайын есепке алу және бақылау, мұнда заемшы коммуналдық кәсiпорын болып табылады, экономика жөнiндегi өкiлеттi орган жүзеге асырады, бұлар Қарыз мiндеттерiнiң бiрыңғай реестрiн жүргiзедi (бұдан әрi - Бiрыңғай реестр).
24. Бiрыңғай реестр мiндеттiң көлемiн, үлгiсiн, пайда болу күнiн, орындалу мерзiмi мен жағдайының нақты күнiн, сондай-ақ өзге мәлiметтi көрсетедi.
Қарыз мiндеттерi туралы мәлiмет, олардың орындалуы Бiрыңғай реестрге өткiзiледi, тиiстi жұмыстарды атқарысымен, үш күннен қалмай жазылады.
25. Бiрыңғай реестр мен мемлекеттiк N 1-ЦБ (мем) үлгiсiндегi көрсеткiш негiзiнде олардың қарыз мiндеттерiнiң есебi мен орындалуы алынады, қала бюджетiнiң тиiстi қаржы жылында орындалу құжатымен Алматы қаласының өкiлеттi органына берiледi.
26. Бiрыңғай реестрдегi және N 1-ЦБ (мем) үлгiдегi мәлiмет құпия болып табылады. Жарияланатын мәлiметтердiң көлемi мен сипаттамасын Алматы қаласының атқарушы органы Қазақстан Республикасының заң талабына сәйкес анықтайды.
VII. Алматы қаласы коммуналдық кәсiпорындарының
үшiншi тұлға алдындағы қарыз мiндеттерi
27. Қаланың барлық коммуналдық кәсiпорындары, мiндеттi түрде рұқсат-қаулыны Алматы қаласының атқарушы органынан алады. Кепiлдiк қорының мүлiктiк объектiлерiн кепiлдей отырып, несие/заем тартуға, оны үшiншi тұлға алдындағы Қарыз мiндеттерiн тiркейдi, Алматы қалалық коммуналдық меншiктi басқару өкiлеттi органымен келiсiп, экономика жөнiндегi өкiлеттi органда тiркеледi.

20. Коммунальные предприятия, получающие денежные средства или иное имущество по Долговым обязательствам, представляют в уполномоченный орган по экономике отчетность в объеме и порядке по установленной форме (см. Единый реестр Долговых обязательств (Приложение N 2).
21. Средства на обслуживание и погашение Долговых обязательств, включая средства на рефинансирование долга, резервируются и планируются отдельной строкой, как расходы на обслуживание и погашение долговых обязательств в бюджете города Алматы, на счетах коммунальных предприятий и не могут быть использованы на иные цели до окончательного выполнения принятых обязательств.
VI. Единая система учета и регистрации Долговых обязательств
22. Единая система учета и регистрации Долговых обязательств предусматривает контроль за соблюдением предельных объемов (лимитов) внутренних и внешних долговых обязательств, а также предельных объемов (лимитов) расходов на их погашение и обслуживание.
23. Учет и контроль за состоянием Долговых обязательств города Алматы, где заемщиками выступали коммунальные предприятия, осуществляет уполномоченный орган по экономике, который ведет Единый реестр Долговых обязательств (далее - Единый реестр).
24. Единый реестр содержит данные об объеме обязательств по их формам, дате их возникновения, сроках и условиях исполнения и фактическом состоянии на конкретную дату, а также другую информацию.
Информация о Долговых обязательствах и их исполнении вносится в Единый реестр в срок, не превышающий трех дней с момента совершения соответствующей операции.
25. На основании данных Единого реестра и государственной статистической отчетности по форме N 1-ЦБ (гос.), составляется отчет обо всех долговых обязательствах и их исполнении, который предоставляется в представительный орган города Алматы в составе документов об исполнении бюджета города за соответствующий финансовый год.
26. Информация, содержащаяся в Едином реестре и форме N 1-ЦБ (гос.), является конфиденциальной. Объемы и характер публикуемой информации определяет исполнительный орган города Алматы, согласно требованиям законодательства Республики Казахстан.
VII. Долговые обязательства коммунальных предприятий
города Алматы перед третьими лицами
27. Все коммунальные предприятия города в обязательном порядке получают разрешение - постановление исполнительного органа города Алматы о привлечении кредита/займа под залог имущественных объектов Залогового фонда и регистрируют свои Долговые обязательства перед третьими лицами, в уполномоченном органе по экономике по согласованию с уполномоченным органом по управлению коммунальной собственностью города Алматы.

28. Атқарушы орган осы ереженi бұзып қабылдаған мiндеттерге жауап бермейдi.
VIII. Қарыз мiндеттерiне қызмет көрсету және өтеу
29. Қарыз мiндеттерiн орналастыру, қаржыландыру, мүдде төлемiнiң шығысы мен кепiлдiктi тiркеу және сақтандыру нақты заемшы (Алматы қаласының атқарушы органы мен коммуналдық кәсiпорындар) қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.
30. Кепiлдiк қорымен қамтамасыз етiлетiн Қарыз мiндеттерiне қызмет көрсету, мұнда заемшы Алматы қаласының атқарушы органы болып табылады, қаржы жөнiндегi өкiлеттi орган болып табылады.
31. Кепiлдiк қорымен қамтамасыз етiлетiн Қарыз мiндеттерiнiң шарттарын орындау мониторинг және оны орындауды үйлестiру Алматы қаласының Коммуналдық меншiктi басқару жөнiндегi өкiлеттi органмен бiрлесiп, заемшы коммуналдық кәсiпорын болып табылады.
IХ. Осы Ереженiң күшiне енуi
32. Осы Ереже күшiне әдiлет органдарында ресми тiркелген күннен басталады, осы уақыттан бастап құқықтық қарым-қатынастарға тарайды.
33. Қарыз қорының қаражатымен қамтамасыз етiлген Қарыз мiндеттерi осы Ереже күшiне енгенде, оның және Алматы қаласының басқа нормалық-өкiлдiк шешiмдерiнiң талаптары орындалғанға дейiн-ақ танылады.
Қосымша:
N 1 қосымша - Заемдарды қарыз мiндеттерiнiң
эмиссиясы арқылы тарту сызбасы/салымды
Кепiлдi қоры/ипотека пулымен
қамтамасыз етiлген
№  N 2 қосымша - Қарыз мiндеттерi есебiнiң бiрыңғай
реестрi
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты Х-шы сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
Ипотека пулымен/салымды Кепiлдi қоры/қамтамасыз
етiлген заемдарды қарыз мiндеттерiнiң эмиссиясы
арқылы тарту сызбасы
1. Қарыз мiндеттерiнiң эмиссиясы туралы қалалық Мәслихаттың шешiмi.
2. Қарыз мiндеттерiнiң эмиссиясы арқылы қалалық инвестициялық жобаны жүзеге асыру үшiн заем қаражатын тарту қажеттiлiгi туралы Экономика комитетiнiң сараптық қорытындысы.
3. Инвестициялық жобаны жүзеге асыруға ресми рұқсат алу.
4. Инвестициялық жоба немесе бағдарламалар сараптауы.
5. Инвестициялық жоба немесе бағдарламаларды жүргiзу үшiн қажеттi мәлiметтер жинау.
6. Қарыз мiндеттерiн қамтамасыз ету  ипотека/кепiлдiк шартын жасау және жылжитын және жылжымайтын кепiлдiк мүлiктерiн Өкiлеттi органда тiркеу, Қарыз мiндеттерiн сақтандыру мүлкi мен кәсiпкерлiк тәуекелдердi қосымша қамтамасыз ету, сондай-ақ оларды құнды қағаздар мен құқық қорғайтын құжаттарды сейфтерде сақтауға беру.

28. Исполнительный орган не отвечает по обязательствам, принятым с нарушением этого положения.
VIII. Обслуживание и погашение Долговых обязательств
29. Затраты по размещению, рефинансированию, выплате интереса, погашению Долговых обязательств и регистрации и страхованию залога осуществляются за счет средств конкретного заемщика (исполнительного органа города Алматы или коммунальных предприятий).
30. Обслуживание Долговых обязательств, обеспеченных Залоговым фондом, где заемщиком выступает исполнительный орган города Алматы, производится уполномоченным органом по финансам.
31. Мониторинг и координация деятельности по исполнению условий Долговых обязательств, обеспеченных Залоговым фондом, где заемщиком выступают коммунальные предприятия, осуществляется уполномоченным органом по экономике совместно с уполномоченным органом по управлению коммунальной собственностью города Алматы.
IХ. Вступление настоящего Положения в силу
32. Настоящее Положение вступает в силу со дня официальной регистрации в органах юстиции и распространяется на правоотношения, возникшие после этой даты.
33. Долговые обязательства, обеспеченные средствами Залогового фонда до момента вступления в силу настоящего Положения, признаются действительными независимо от того, соблюдены ли требования настоящего Положения, решения других нормативно-распорядительных актов города Алматы.
Приложения:
Прил. N 1 - Схема привлечения займов через эмиссию долговых
обязательств, обеспеченных пулом ипотеки/закладных
Залогового фонда.
Прил. N 2 - Единый реестр учета долговых обязательств.
Председатель
Х-ой сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                           Е. Мукужанов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва                  Ж. Турегельдинов
Описание схемы привлечения прямых займов через
эмиссию долговых обязательств, обеспеченных
пулом ипотеки/закладных Залогового фонда
1. Решение представительного органа об эмиссии Долговых
обязательств;
2. Экспертное заключение уполномоченного органа по экономике о
целесообразности привлечения заемных средств на реализацию
городского инвестиционного проекта через эмиссию долговых
обязательств;
3. Официальное разрешение на реализацию инвестиционного
проекта;
4. Экспертиза инвестиционного проекта или программы;
5. Сбор необходимой информации для проведения экспертизы
инвестиционного проекта или программы;
6. Обеспечение Долговых обязательств - заключение договора
залога (ипотеки) и регистрация в Уполномоченном органе
регистрации залога движимого или недвижимого имущества,
дополнительное обеспечение Долговых обязательств в виде
страхования имущества и предпринимательского риска, а
также передача на сейфовое хранение ценных бумаг и
правоустанавливающих документов;

7. Қарыз мiндеттерiнiң қор биржасының сауда алаңдары арқылы эмиссиясы (өтелуi) немесе басым несие берушiге (инвесторға) тiкелей сату (сатып алу).
8. Эмиссиядан немесе Қарыз мiндеттерiн сатудан түскен ақша қаражаттары.
Алматы қаласы
Қарыз мiндеттемелерi туралы
Қағидаға N 1 Қосымша
Қарыз міндеттемелерінің айналымы арқылы ипотека
пулымен/кепілдік қорының кепілдігімен
қамсыздандырылған тікелей заемды тарту сызбасы
Өкілетті орган
1
Қор биржасы       7      Эмитент-     2   Экономика жөніндегі
(Атқарушы         уәкілдік орган
орган/коммуналдық    (инвестиция жобаларының
8     кәсіпорын)    3   және бағдарламаларының
6            менеджменті, кепілдік
Коммуналдық        қорының құқықты жолдамасы)
меншікті
басқаратын               4        5
уәкілдік орган     Инвестициялық жобалар
Институционалдық                          мен бағдарламалар
инвесторлар:
Банкілер            Қарыз міндеттемелерін
Зейнеткерлер        қамсыздандыратын
қоры                кепілдік қоры (мүлікті
КУПА                иеліктен айыруды тыйым
Сақтандыру          салуға растайды)
компаниясы
Қор биржасының
басқа да мүшелері     Банк кастодиан      Сақтандыру      Жылжыйтын
(Кепілдік қорының    компаниясы      және
құқықты құжаттарын  (мүлікті         жылжымайтын
Инвесторлар           сақтаушы)           сақтандыру      мүлікті
(жергілікті сыртқы)                       және            тіркейтін
кәсіпкершілік   уәкілдік
тәуекелі-       орган
сақтандыру
полисі)
Алматы қаласы
Қарыз мiндеттемелерi туралы
Қағидаға N 2 Қосымша
2001 жылдың ______________ дейiнгi мерзiмдегi
Қарыз мiндеттемелерiнiң бiрыңғай тiзiлiм есебi
N
Эмитент
тің аталуы
Қарыз міндеттемелерінің түрі
Валюта
Көлемі
заемайналымының Мер
зімі
Борышты өтеу мер
зімі
өтел
ген
(дис
конт
тың
мүддесін
есеп
ке алын
ған)
қалдығы(дисконттың
мүддесін
еспе
ке
алын
ғын)
ес
керту
негізгі қарыз
Мүдде/дис
конт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Барлығы
Қарыз мiндеттемелерiнiң бекiтiлген
шығарылу көлемi мен қызмет шегi_______________ тңг.
Қарыз мiндеттемелерiнiң шығарылған
және қызметiнiң қалдығы (10 бағ) _____________ тңг.
Қарыз мiндеттемелерiнiң бос
(артық) шығарылған көлем шегi
мен қызметi __________________________________ тңг.
Алматы қаласы Әкiмi аппаратының
Экономика комитетiнiң төрайымы:_______________
Құқықты жолдамаға жауапты
лауазымды тұлға: _____________________________
Келiсiлген: ______________ /Аты, жөнi/ Коммуналдық меншiктi басқару департаментi.
II-сайланған
Алматы қалалық Мәслихатының
2001 жылғы 25 мамырдағы
Х-сессиясының шешiмiне
N 2 қосымша
"Алматы қаласының кепілдік қоры туралы"
ЕРЕЖЕ
Алматы қаласы - 2001 жыл
Осы Ереже Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiне , Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 14 шiлдедегi "Нотариат туралы" Заңына , Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 маусымдағы "Жылжымайтын мүлiктi кепiлдiкке қоюды тiркеу туралы" Заңына , Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 23 желтоқсандағы "Жылжымайтын мүлiктiң ипотекасы туралы" Заң күшi бар N№2723 Жарлығына , Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 25 желтоқсандағы "Жылжымайтын мүлiкке құқықты және олармен жасалған мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" N№2727 Заң күшi бар Жарлығына және Қазақстан Республикасының құжаттар мен құнды қағаздардың сақтауға қабылдануын реттейтiн басқа да заңнамаға сәйкес Кепiлдiк қордың мүлiктiк заңдарын қалыптастырудың, пайдаланудың және олар бойынша қызмет көрсетудiң тәртiбiн анықтайды.
I. Жалпы ережелер

7. Эмиссия (погашение) Долговых обязательств через торговую
площадку фондовой биржи или прямая продажа (выкуп)
потенциальному кредитору (инвестору);
8. Поступление денежных средств от Эмиссии или продажи
Долговых обязательств.
Приложение N 1
к Положению
"О Долговых обязательствах
г. Алматы"
СХЕМА ПРИВЛЕЧЕНИЯ ЗАЙМОВ ЧЕРЕЗ ЭМИССИЮ ДОЛГОВЫХ
ОБЯЗАТЕЛЬСТВ, ОБЕСПЕЧЕННЫХ ПУЛОМ
ИПОТЕКИ/ЗАКЛАДНЫХ ЗАЛОГОВОГО ФОНДА
________________________
| Представительный орган |
________________________
!
!
! 1
__________________     7________!________  2 __________________
!Фондовая биржа  !--!---!Эмитент-       !---!Уполномоченный    !
----------------    ! 8 !(Исполнительный! 3 !орган по экономике!
!               !   ! орган\        !   !(менеджмент - ин- !
!               !   ! Коммунальное  !   !вестиционных про- !
____!______________ !   ! предприятие   !   !ектов и программ, !
!Институциональные !!   -----------------   !юридического      !
!инвесторы         !!            ! 6        !сопровождения     !
!                  !!    ________!________   ------------------
!Банки,            !!   !Уполномоченный   !       4 ! 5
!Пенсионные фонды, !!   !орган            !         !
!КУПА,             !!   !по управлению    !   ______!________
!Страховые компании!!   !коммунальной     !  ! Инвестиционные!
!                  !!   !собственностью   !  ! проекты и     !
!Прочие участники  !!    -----------------   ! программы     !
!Фондовой биржи    !!            !           ----------------
------------------  !    ________!__________
!    !Залоговый фонд   !
!    !обеспечения дол- !
__________________  !    !говых обяза-     !
!Инвесторы,      !--!    !тельств (подтвер-!
!(местные,       !       !ждение запрета на!
!внешние)        !       !отчуждение)      !
------------------        -----------------
________________     __________________      ______________
!Банк Кастодиан  !   !Страховая компания!    !Уполномоченный!
!(хранение право-!   !(страхование иму- !    !орган регис-  !
!устанавливающих !   !щества и предпри- !    !трации залога !
!документов Зало-!   !нимательских      !    !движимого или !
!гового фонда)   !   !рисков - страховой!    !недвижимого   !
!                !   !полис)            !    !имущества     !
----------------     ------------------      --------------
Приложение N 2
к Положению о Долговых
обязательствах г. Алматы
Единый реестр учета Долговых обязательств по
состоянию на ______________года
N
п/
п
Наи-
ме-
но-
ва-
ние
эми-
тен-
та
Форма
дол-
гово-
го
обя-
за-
тель-
ства
Ва-
лю-
та
Сумма
Срок
эмис-
сии\
зай-
ма
Срок
пога-
шения
Пога-
шено
(сум-
ма с
уче-
том
инте-
реса\
дис-
конта)
Оста-
ток
(сум-
ма с
уче-
том
инте-
реса\
дис
конта)
При-
ме-
ча-
ние
Ос-
нов-
ной
долг
Инте-
рес\
дис-
конт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Итого
Установленный лимит объема выпуска и обслуживания Долговых обязательств _____________________ тнг.
Фактический остаток (столб. 10) выпущенных и обслуживаемых Долговых обязательств _____________________ тнг.
Свободный (перерасход) лимит объема выпуска и обслуживания долговых обязательств ______________________тнг.
Руководитель уполномоченного орган по экономике города Алматы:____________
Должностное лицо ответственное за юридическое сопровождение:______________
Согласовано: ______________/Ф.И.О./Уполномоченный орган по управлению коммунальной собственностью.
Приложение N 2
к решению Х-ой сессии
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва
от 25 мая 2001 г.
ПОЛОЖЕНИЕ
"О ЗАЛОГОВОМ ФОНДЕ ГОРОДА АЛМАТЫ"
г.Алматы - 2001 год
Настоящее Положение определяет порядок формирования, использования и обслуживания имущественных объектов Залогового фонда в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 14.07.97 г. "О нотариате", Законом Республики Казахстан от 30.06.98 г. "О регистрации залога движимого имущества", Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона N 2723, от 23.12.95 г. "Об ипотеке недвижимого имущества", Указом Президента Республики Казахстан имеющего силу Закона N 2727 от 25.12.95 г. "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ними" и иного законодательства Республики Казахстан, регулирующего принятие на хранение документов и ценных бумаг.
I. Общие положения

1. Алматы қаласының кепiлдiк қоры (әрi қарай - Кепiлдiк қор) инвесторлар - құнды қағаздарды сатып алушыларды қосымша кепiлдiктермен қамтамасыз ету, сондай-ақ мемлекеттiк коммуналдық құнды қағаздар шығару арқылы тура заемдар және заемдар жүйесiнiң қосымша сенiмдiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында Алматы қаласы Әкiмiнiң 1998 жылғы 20 шiлдедегi "Кепiлдiк қорды құру туралы" N 679 шешiмiне сәйкес құрылды.
Ескерту: 1 тармаққа өзгеріс енгізілді - ІIІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының III сессиясының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы шешімімен .
2. Осы Ережеде қолданылатын түсiнiктер:
Құнды қағазды ұстаушы - көрсетiлген соманы алуға құқығы бар құнды қағаздың иесi (несие берушi);
Борыштық мiндеттеме - заем (несие) алу кезiнде эмитент (заемшы) заем берушiге (несие берушi) беретiн борыштық құнды қағазы, онда заемның сомасы және оны өтеудiң мерзiмi көрсетiледi. Осы құжат бойынша заемшы заемды келiсiлген мерзiмде қайтаруға мiндеттенедi, ал заем берушi (несие берушi) заемшыдан осы мерзiм бiткен соң, оны өндiрiп алу құқығына ие болады;
Кепiл шарты - борышкер кепiлдiк мiндеттемемен қамтамасыз етiле отырып, өз мiндеттемесiн орындамаған жағдайда несие берушi (кепiлдi ұстаушы) басқа несие берушiлер алдында кепiлдiкке қойылған мүлiктiң құнын артықшылыққа ие бола отырып өндiрiп алу құқығын беретiн шарт;
Заем шарты - заем берушi кепiлдiк мiндеттемелердi (құнды қағаздарды) өтеу үшiн заемшының меншiгiне беретiн шарт, ал заемшы мүдденi немесе дисконттық ставканы ескере отырып, заем шартында көрсетiлген мерзiмде және тәртiпке сәйкес алған заемының сомасын заем берушiге қайтаруға мiндеттенедi;
Сақтау шарты - сейфтi жалға алу туралы банк-кастодианмен жасалған шарт, борыштық мiндеттемелердi қамтамасыз ету үшiн Кепiлдiк қордың нысандары бойынша құқық беретiн құжаттарды, банк-кастодианға қосымша -нұсқаулықты мiндеттi түрде қоса бере отырып сақтауға және сол күйiнде қайтаруға мiндеттенедi;
Бiртұтас тiзбе - Борышкерлiк мiндеттемелердiң портфелiнiң есебiн және жағдайын көрсететiн белгiленген үлгiдегi құжат;
Закладная - кепiлдiк қорға енгiзiлген жылжитын және жылжымайтын мүлiктiң кепiлдiкке берiлгенi туралы құжат, заемшы өз борышын мерзiмiнде өтей алмаған жағдайда, несие берушiге кепiлдiкке қойылған мүлiктi саудалау кезiнде сатуға құқық бередi;
Кепiлдiк қор - Борышкерлiк мiндеттемелердi қамтамасыз ету үшiн пайдаланылатын коммуналдық меншiк нысандарының бекiтiлген тiзiмi;
Кепiл берушi - кепiлдiкке қойылатын зат бойынша мүлiкке шаруашылық жүргiзуге меншiк құқығына ие адам;
Кепiлдi ұстаушы - заемшы (борышкер) кепiлдiк мiндеттемесiн орындамаған жағдайда, кепiлдiкке қойылған мүлiктiң құнынан өз талаптарын қанағаттандыруға мүмкiндiк беретiн, осындай құқыққа ие несие берушi;
Банк-кастодианға нұсқаулық - эмитенттiң (заемшы) және құнды қағазды (несие берушi) ұстаушыға арналған, банк офицерiне арналған, құнды қағазды қамтамасыз ету үшiн сейфте сақталатын мүлiктiк талаптар мен олар бойынша құқықтарды кiмге және қандай жағдайда беру қажеттiгi көрсетiлетiн бiрлескен нұсқаулық ретiнде пайдаланылатын сақтау - сейфтi жалға алу туралы Шартқа қосымша;
Ипотека - кепiлдiк қор нысандарының құрамына енгiзiлген жылжымайтын мүлiк (жер учаскелерi) кепiлдiгi;
Несие шарты - шарт, осы құжат бойынша банк немесе басқа да несие институты (несие берушi) шартта көрсетiлген мөлшерде және қағидаларға сәйкес заемшыға заемды (несие) беруге мiндеттенедi, ал заемшы заемды (несиенi) қайтаруға және ол бойынша мүдделiлiк құнын төлеуге мiндеттенедi;
Кепiлдiк мiндеттеменi қамтамасыз ету - заем берушiге (несие берушiге) кепiлдiкке беруге қойылған кепiлдiк қордың нысандары және олар бойынша құқықтар және/немесе кепілдік берген адамға кепiлдiкке қарсы қойылған нысандар;
Облигациялық заем - облигация үлгiсiнде заемшы арқылы борышкерлiк мiндеттемелер шығару жолымен қаржы ресурстарын жинақтау әдiсi;
Тура заем - Алматы қаласы атқару органының шешiмiне (қаулысына) сәйкес және кепiлдiк қордың нысандарын қамтамасыз ету үшiн коммуналдық кәсiпорын арқылы жүзеге асырылатын заем;
Ипотека пулы - борышкерлiк мiндеттемелердi қамтамасыз ету үшiн пайдаланылатын Кепiлдiк қордың жылжымайтын мүлкiнiң квотасы;
Құнды қағаздың эмитентi - құнды қағазды, төлем - есеп айырысу құжаттарын шығарып, айналымға жiберген және құнды қағазды ұстаушы алдында өзiне мiндеттемелер жүктейтiн Алматы қаласының атқару органы, коммуналдық кәсiпорны.
Ескерту: 2 тармаққа өзгеріс енгізілді - ІIІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының III сессиясының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы шешімімен .

1. Залоговый фонд г. Алматы (далее - Залоговый фонд) создан в соответствии с решением акима г. Алматы N 679 от 20 июля 1998 года, "О формировании залогового фонда", с целью обеспечения дополнительных гарантий инвесторам - покупателям ценных бумаг, а также создания дополнительной надежности системы прямых займов и займов через выпуск государственных коммунальных ценных бумаг.<*>
Сноска. Пункт 1 - с изменениями, внесенными решением III сессии Алматинского городского Маслихата III созыва от 03.12.2003.
2. Понятия, используемые в настоящем Положении:
Держатель ценной бумаги - владелец ценной бумаги (кредитор), имеющий право на получение указанной в ней суммы; <*>
Долговое обязательство - долговая ценная бумага, выдаваемая эмитентом (заемщиком) заимодателю (кредитору) при получении займа (кредита), в котором указывается сумма займа и срок его погашения. По этому документу заемщик обязуется возвратить заем в обусловленный срок, а заимодатель (кредитор) получает право взыскать его с заемщика по истечению этого срока.
Договор залога - договор, в силу которого кредитор (залогодержатель) имеет право в случае неисполнения должником обеспеченного залогом обязательства, получить удовлетворение из стоимости заложенного имущества преимущественно перед другими кредиторами;
Договор займа - договор, по которому заимодатель передает в собственность заемщику деньги в покрытие долговых обязательств (ценных бумаг), а заемщик обязуется возвратить заимодателю полученную сумму займа, с учетом интереса или дисконтной ставки, в срок и в порядке, предусмотренном договором займа;
Договор хранения - договор с банком-кастодианом об аренде сейфа, по которому кастодиан (хранитель) обязуется хранить Правоустанавливающие документы на объекты Залогового фонда, выставленные в обеспечение Долговых обязательств, с обязательным приложением - инструкцией банку-кастодиану и возвратить в сохранности;
Единый реестр - документ установленной формы, отражающий учет и состояние портфеля Долговых обязательств;
Закладная - документ о залоге движимого и недвижимого имущества, включенного в Залоговый фонд, дающий право продажи кредитору заложенного имущества с торгов в случае неуплаты заемщиком долга в срок;
Залоговый фонд - утвержденный перечень объектов коммунальной собственности, используемый в качестве обеспечения Долговых обязательств;
Залогодатель - лицо, которому принадлежит на праве собственности\ хозяйственного ведения имущество, являющееся предметом залога;
Залогодержатель - кредитор, имеющий право в случае неисполнения долгового обязательства заемщиком (должником), получить удовлетворение своих требований из стоимости заложенного имущества;
Инструкция банку-кастодиану - приложение к Договору о хранении - аренды сейфа, в качестве совместной инструкции эмитента (заемщика) и держателя ценной бумаги (кредитора) для офицера банка, указывающая, кому и в каком случае передавать имущественные требования и права на них, находящиеся на сейфовом хранении в качестве обеспечения ценной бумаги;
Ипотека - залог недвижимого имущества (земельных участков), включенного в состав объектов Залогового фонда;
Кредитный договор - договор, по которому банк или иной кредитный институт (кредитор) обязуется представить заем (кредит) заемщику в размере и на условиях, предусмотренных договором, а заемщик обязуется возвратить заем (кредит) и уплатить интерес по нему;
Обеспечение Долгового обязательства - объекты Залогового фонда и права на них, выставленные в качестве залога (ипотеки) заимодателю (кредитору) и/или выставленные в качестве контргарантии лицу, выдавшему гарантию;<*>
Облигационный займ - метод мобилизации финансовых ресурсов путем выпуска заемщиком долговых обязательств в форме облигаций;
Прямой займ - займ, осуществляемый на основании и в соответствии с постановлением исполнительного органа города Алматы, коммунальным предприятиям под обеспечение объектов Залогового фонда;
Пул ипотеки - квота недвижимого имущества Залогового фонда, используемая в качестве обеспечения долговых обязательств;
Эмитент ценной бумаги - исполнительный орган города Алматы, коммунальное предприятие, выпустившее в обращение ценную бумагу, платежно-расчетные документы и несущее от своего имени обязательства перед держателем ценной бумаги.
Сноска. Пункт 2 - с изменениями, внесенными решением III сессии Алматинского городского Маслихата III созыва от 03.12.2003.

3. Кепiлдiк қордың қажетiне қарай жаңартылатын және толықтырылатын коммуналдық меншiк нысандарының және олар бойынша құқықтарының тiзiмi болады.
4. Ақша қаражаттарының жеткiлiксiздiгi деп мiндеттемелердi өтеудiң мерзiмiне қарай және олар бойынша мүдделiлiк құнын төлейтiн мерзiмде ақша қаражаттарының болмай қалуы немесе болжанып отырған төлейтiн уақыттан 3 ай бұрын ақша қаражаттарының жеткiлiктi түрде болмай қалуы.
II. Кепiлдiк қорды қалыптастырудың тәртiбi
5. Кепiлдiк қор былайша қалыптастырылады: оның құрамына енетiн нысандардың және олар бойынша мүлiктiк құқықтардың тәуелсiз бағалаушылар белгiлеген жалпы құны аталған нысандарды және мүлiктiк құқықтарды ашық аукционда сататын жағдайда, мүлiктiк қордың құрамына енетiн кепiлдiк нысандар мен мүлiктiк құқықтарды сатудың есебiнен заемдардың мiндеттемелерi бойынша қызмет көрсету шығынының мөлшерiндей болуы тиiс.
6. Кепiлдiк қордың құрамына енгiзiлген коммуналдық меншiк нысандарының және олар бойынша мүлiктiк құқықтардың тiзiмi Алматы қаласы атқару органының Қаулысымен Алматы қалалық Коммуналдық меншiктi басқару жөнiндегi өкiлеттi органның ұсынуына сәйкес бекiтiледi.
7. Кепiлдiк қордың құрамына енетiн мүлiктiк нысандардың және олар бойынша құқықтардың тiзiмi реквизиттердiң келесi тiзбесiне мiндеттi түрде енгiзiле отырып қалыптастырылады:
- нысанның аталуы;
- пайдалану бағыты;
- орналасқан мекен-жайы;
- нысанның негiзгi сипаттамасы;
- нысанды сипаттайтын басқа да елеулi жағдайлар.
Аталған тiзiм заемшыға (эмитент) мәлiм болатын ақпараттың құрамына енедi және мезгiл-мезгiл бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жариялауға жатады.
III. Мүлiктiк қордың құрамы
8. Мүлiктiң қордың құрамына енгiзiлетiн коммуналдық меншiк нысандарына мыналар жатады:
- Жылжымайтын мүлiк - коммуналдық меншiк нысандары (ғимараттар, құрылғылар, кәсiпорындар);
- жылжымайтын мүлiк (акциялар, облигациялар немесе басқа да құнды қағаздар, ақша қаражаттары және басқа да активтер);
- мүлiктiк құқықтар.
Ескерту: 8 тармаққа өзгеріс енгізілді - ІIІ-сайланған Алматы қалалық Мәслихатының III сессиясының 2003 жылғы 3 желтоқсандағы шешімімен .
9. Кәсiпорынды немесе басқа да мүлiктiк кешендi Мүлiктiк қорға енгiзу кезiнде: мүлiктiң құрамына енетiн барлығы (жылжымалы және жылжымайтын) талап ету құқықтарын және басқа да ерекше құқықтарды қоса алғанда, кепiлдiк қорға енгiзiлген болып саналады.
10. Ғимараттарды немесе құрылғыларды Кепiлдiк қорға енгiзуге тек қана осы ғимарат немесе құрылғы орналасқан жер учаскесiн немесе нысанды күтiп-ұстауды және пайдалануды қамтамасыз ететiн осы жер учаскесiнiң бiр бөлiгiн, сонымен бiрге жер учаскесiн жалдау құқығын қоса алғанда, Кепiлдiк қорға бiр мезгiлде енгiзе отырып жол берiледi.

3. Залоговый фонд представляет собой обновляемый и дополняемый по мере необходимости перечень объектов коммунальной собственности и прав на них.
4. Под недостаточностью финансовых средств понимается отсутствие денежных средств, возникшее или которое может возникнуть на дату погашения обязательств и выплаты интереса по ним в срок, соответствующий этой дате, либо прогнозируемое отсутствие необходимых денежных средств в срок до трех месяцев до предполагаемой даты платежа.
II. Порядок формирования Залогового фонда
5. Залоговый фонд формируется таким образом, чтобы общая стоимость входящих в его состав объектов и имущественных прав на них, определенная независимыми оценщиками, обеспечивала покрытие расходов по обслуживанию обязательств займов за счет продажи залога объектов и имущественных прав, входящих в состав Залогового фонда, при условии реализации указанных объектов и имущественных прав на открытом аукционе.
6. Перечень объектов коммунальной собственности и имущественных прав на них, включенных в состав Залогового фонда, утверждается постановлением исполнительного органа города Алматы по представлению уполномоченного органа по управлению коммунальной собственностью города Алматы.
7. Перечень имущественных объектов и прав на них, входящих в состав Залогового фонда, формируется с обязательным включением следующего перечня реквизитов:
- наименование объекта;
- направление использования;
- адрес местоположения;
- основные характеристики объекта;
- и другие существенные условия, характеризующие объект.
Указанный перечень входит в состав информации, раскрываемой заемщиком (эмитентом), и подлежит обязательному периодическому опубликованию в средствах массовой информации.
III. Состав Залогового фонда
8. К объектам коммунальной собственности, включаемым в Залоговый фонд, относятся:
- Недвижимое имущество - объекты коммунальной собственности (здания, сооружения, предприятия);
- движимое имущество (акции, облигации или иные ценные бумаги, денежные средства и другие активы);
- имущественные права.<*>
Сноска. Пункт 8 - с изменениями, внесенными решением III сессии Алматинского городского Маслихата III созыва от 03.12.2003.
9. При включении в Залоговый фонд предприятия или иного имущественного комплекса в целом: все входящее в его состав имущество (движимое и недвижимое), включая права требования и исключительные права, считаются включенными в Залоговый фонд.
10. Включение в Залоговый фонд зданий или сооружений допускается только с одновременным включением в Залоговый фонд земельного участка, на котором находятся эти здания или сооружения, либо части этого земельного участка, обеспечивающие содержание и эксплуатацию объекта, в том числе и право аренды земельного участка.

11. Кепiлдiк қорға енгiзу үшiн коммуналдық меншiк нысандарын iрiктеген кезде бiрiншi кезекте келесi сипаттар ескерiледi:
- нысанның заңды мәртебесi (нысанға арналған меншiк құқығын растайтын құжаттардың болуы, нысанның коммуналдық меншiк ретiнде мемлекеттiк тiркелуi);
- оны жүзеге асыруға шектеулердiң (өзгеге беруге тыйым салу) осы нысанда болмауы;
- нысанның нарықтық құнының негiздiлiгi.
12. Кепiлдiк қордың құрамына енгiзiлген жылжымайтын мүлiк ипотекасының шарттары, жылжымайтын мүлiк бойынша жасалатын мәмiлелердi тiркейтiн өкiлеттi органда заңда белгiленген тәртiпке сәйкес тiркеледi.
13. Кепiлдiк қордың құрамына енгiзiлген кепiлдiкке қойылған жылжымайтын мүлiк жөнiндегi шарттар Әдiлет министрлiгiнiң кепiлдiкке қойылған жылжитын мүлiктiң жекелеген түрлерiн тiркеу жүктелген органдарында мiндеттi түрде мемлекеттiк тiркелуге жатады.
14. Банк-кастодианға сейфтiк сақтауға закладнойларды беру құқық беретiн құжаттардың түпнұсқаларының және олардың тiзiмдерi, қойылған қолдар мен мөрлердiң, сейфке қойылған орны, күнi және уақытының тiркелгенi мiндеттi түрде расталып, жүзеге асырылады.
IV. Кепiлдiк қордың құрамына енетiн
коммуналдық меншiк нысандарын пайдалану
15. Алматы қаласының атқару органы инвестициялық жобаларды жүзеге асыру үшiн өзiнiң қаражаттары жеткiлiксiз болған жағдайда, бұл мәселенi қарауды Алматы қаласының өкiлеттi органының мәжiлiсiне ұсынады, бұл орайда бюджеттiң ағымдағы жағдайын сипаттайтын материалдарды, алдағы жылға жасалған болжамдық бағалауларды, қажеттi заем қаражаттарының мөлшерiн қоса тапсырады. Тапсырылған материалдардың негiзiнде Алматы қаласының өкiлеттi органы тиiстi шешiм қабылдайды:
- кепiлдiк қордың құрамына енетiн мүлiктiк нысандарды сату туралы;
- коммуналдық меншiк нысандарын кепiлдiк қамтамасыз ету мақсатында несие ресурстарын алу туралы. Осы шешiм тек қана кепiлдiк қордың нысандары бойынша қабылданады.
16. Алматы қаласының өкiлеттi органының жетпей тұрған ақша қаражаттарының орнын толтыру үшiн несие ресурстарын тарту туралы шешiмi негiзiнде Уәкiлеттi орган Алматы қаласының атқару органының атынан банк немесе басқа да қаржы институттарымен, сонымен бiрге шет елдiк банкiлермен олардан заем алу туралы тиiстi шарт жасасады. Бұл орайда Алматы қаласының коммуналдық меншiгiн басқару жөнiндегi өкiлеттi орган Алматы қаласының өкiлеттi органының атынан осы аталған мекемелермен ипотека шартын, кепiлге қою шартын және/немесе құнды қағаздардың немесе кепiлдiк қордың құрамына енетiн нысандардың санатынан несиелер (заем беру) бойынша Борышкерлiк мiндеттемелердi қамтамасыз ету үшiн закладнойлардың сақталуын қамтамасыз ету үшiн сейфтi жалға алу  кастодиандық шартты жасасады.

11. При отборе объектов коммунальной собственности для включения в Залоговый фонд учитываются в первую очередь следующие характеристики:
- юридический статус объекта (наличие документов, подтверждающих право собственности на объект, государственная регистрация объекта в качестве коммунальной собственности;
- отсутствие на объектах каких-либо обременений (запрет на отчуждение) для его реализации;
- обоснованность рыночной стоимости объекта и его ликвидность.
12. Договоры ипотеки недвижимого имущества, включенного в состав Залогового фонда, регистрируются в уполномоченном органе по регистрации сделок с недвижимым имуществом, в установленном законом порядке.
13. Договоры залога движимого имущества, включенного в состав Залогового фонда, подлежат обязательной государственной регистрации в органах Министерства юстиции, на которые возложена регистрация отдельных видов залога движимого имущества.
14. Процедура передачи Закладных на сейфовое хранение в Банк-кастодиан должна производиться с обязательным подтверждением перечня и подлинности оригиналов правоустанавливающих документов, подписей и печатей на них, регистрации места, даты и времени закладки в сейф.
IV. Использование объектов коммунальной собственности,
входящих в состав Залогового фонда
15. В случае недостаточности собственных финансовых средств для реализации инвестиционных проектов исполнительный орган города Алматы выносит этот вопрос на заседание представительного органа города Алматы, предоставляя одновременно материалы, характеризующие текущее состояние бюджета, прогнозные оценки на предстоящий год, размер необходимых заемных средств, срок, на который средства потребуются. На основании предоставленных материалов представительный орган города Алматы принимает соответствующее решение, либо:
- о продаже имущественных объектов, входящих в состав Залогового фонда;
- о получении кредитных ресурсов с использованием объектов коммунальной собственности в качестве обеспечения (залога). Данное решение принимается только в отношении объектов Залогового фонда.
16. На основании решения представительного органа города Алматы о привлечении кредитных ресурсов для покрытия недостаточности финансовых средств Уполномоченный орган от имени исполнительного органа города Алматы заключает соответствующий договор о заимствовании с банковскими или иными финансовыми институтами, в том числе и иностранными. При этом уполномоченный орган по управлению коммунальной собственностью города Алматы от имени представительного органа города Алматы заключает с указанными учреждениями договор ипотеки, договор залога и/или кастодиальный договор - аренды сейфа для обеспечения сохранности ценных бумаг или закладных из числа объектов, входящих в состав Залогового фонда в качестве обеспечения Долговых обязательств по кредитам (заимствованиям).

17. Несие ресурстарын тарту туралы немесе Кепiлдiк қордың құрамына енетiн нысандарды сату жөнiндегi шартты жасасу қажет ақша қаражаттардың орнын уақтылы толтырып отыру мақсатында тиiстi мерзiмде жүзеге асырылады.
18. Заемшы ретiнде қаланың атқару органы iс-әрекет жасайтын тартылатын несие ресурстарын кепiлдiк қамтамасыз ету үшiн кепiлдiк қордың құрамына енетiн, сатуға жататын нақты нысандардың құрамы туралы түпкiлiктi шешiмдi Алматы қаласының атқару органының ұсынуымен өкiлеттi орган арқылы қабылданады. Заемшы ретiнде коммуналдық кәсiпорындар iс-әрекет жасайтын жағдайда нысанды сату немесе кепiлдiкке беру туралы шешiмдi Кепiлдiк қорына кiретiн нақты нысандар шегiнде Алматы қаласының атқару органы қабылдайды.
19. Алматы қаласының атқару органының қаулысына сәйкес Кепiлдiк қордың құрамынан нысанды сату қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгiленген тәртiппен жұртшылыққа жариялы түрде саудалауды ұйымдастыру жолымен жүзеге асырылады.
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты Х-шы сессиясының
төрағасы
II-сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы

17. Заключение договора о привлечении кредитных ресурсов или продаже объектов, входящих в состав Залогового фонда, осуществляется в сроки, необходимые для своевременного восполнения финансовых средств.
18. Окончательное решение о составе конкретных объектов из числа входящих в состав Залогового фонда, подлежащих продаже или предоставлению в качестве залогового обеспечения привлекаемых кредитных ресурсов, где заемщиком выступает исполнительный орган города, принимается представительным органом по представлению исполнительного органа города Алматы. В случае, когда заемщиком выступают коммунальные предприятия решение о продаже или представления в качестве залогового обеспечения, принимается исполнительным органом города Алматы в пределах конкретных объектов, входящих в состав Залогового фонда.
19. Продажа объекта из состава Залогового фонда по постановлению исполнительного органа города Алматы осуществляется путем организации публичных торгов в порядке, установленном действующим законодательством.
Председатель
Х-ой сессии Алматинского
городского Маслихата
II-го созыва                      Е. Мукужанов
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата II-го созыва            Ж.Турегельдинов