Жүзу құралдарының есепке алынуын, тiркелуiн, қозғалысын және Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi режимдi реттеудi қамтамасыз ету туралы
Атырау облысы әкiмiнiң шешiмi 2001 жылғы 26 қыркүйектегі N 310 Атырау облысының әділет басқармасында 2001 жылғы 1 қарашада N 646 тіркелді. Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 2012 жылғы 19 наурыздағы № 12 қаулысымен.
Күші жойылды - Атырау облысы әкімдігінің 2012 жылғы 19.03.№ 12 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1994 жылғы 4 қаңтардағы N 20 P940020_ "Жүзу құралдарының, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдардың орналасқан жерлерiнен сапарға шығуына (жiберiлуiне) құжаттар ресiмдеу туралы нұсқаулықты бекiту, және айлақтарды, кемежайларды және жүзу құралдары орналасқан пункттерде, мұз үстiмен қозғалатын құралдарды жабдықтау тәртiбi және Қазақстан Республикасы мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi шекаралық режим ережелерi туралы" қаулысын орындау үшiн шешім етемін:
1. Ұсынылып отырған Ережелер бекiтiлсiн:
Қазақстан Республикасы Атырау облысы аумағында жүзу құралдарының, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдардың орналасқан жерлерiнен сапарға шығуына (жiберiлуiне) құжаттар ресiмдеу және айлақтарды, кемежайларды, жүзу құралдарын, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдарды жабдықтау тәртiбi жөнiндегi ережелер (тiркеледi).
2. Атырау шекара отряды (Қожағалиев Р.Х.), кеден басқармасы (Дүйсебаев С.Д.) облыс аумағында орналасқан өткiзу пункттерiндегi режимдi қамтамасыз ету жөнiнде шаралар алсын.
3. Көлiк бақылау басқармасы (Құрманғалиев Е.Г.):
1) жүзу құралдарын, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдарды есепке алсын және тiркеуден өткiзсiн;
2) олардың иелiк түрiн ажырату үшiн белгiленген тәртiппен берiлген тiркелу нөмірлерiн жазып қойсын.
4. Қала және аудандар әкiмдерi, меншiк нысанына қарамастан, өз балансында жүзу құралдары, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдары бар шаруашылық жүргiзушi субъектiлер 2002 жылғы 1 қаңтарға дейiн мерзiмге айлақтарды, кемежайларды, кемелердiң орналасу пункттерiн белгiленген тәртiппен жабдықтасын, олардың күзетiн, шекара әскерлерi бөлiмшелерiмен телефондық немесе радиобайланысын қамтамасыз етсiн.
5. Облыстық әкiмшiлiк басшысының 1994 жылғы 13 сәуiрдегi N 103 "Жүзу құралдарын, мұз үстiнен қозғалыс жасайтын құралдардың орналасқан жерлерiнен сапарға шығуына (жiберiлуiне) құжаттарды рәсiмдеу тәртiбi және айлақтарда, кемежайларды, кеме орналасу орындарын және жүзу құралдарын орналастыру пункттерiн мұз үстiнде қозғалыс жасайтын құралдармен жабдықтау тәртiбi туралы нұсқауларды және Қазақстан Республикасының мемлекеттiкшекарасынан өту пункттерiнде шекара тәртiбiнiң ережелерiн бекiту туралы" қаулысының күшi жойылды деп есептелсiн.

О регулировании учета, приписки и передвижения плавсредств и обеспечения режима в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан
Решение акима Атырауской области от 26 сентября 2001 года N 310 Зарегистрирован управлением юстиции Атырауской области 1 ноября 2001 года за N 646. Утратил силу - Постановлением акимата Атырауской области от 19 марта 2012 года № 12
Сноска. Утратил силу - Постановлением акимата Атырауской области от 19.03.2012 № 12
Во исполнение постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 января 1994 года N 20 P940020_ "Об утверждении инструкции о порядке оформления документов на выход (выпуск) плавсредств, средств передвижения по льду с мест базирования и порядке оборудования причалов, пристаней и пунктов базирования плавсредств, средств передвижения по льду и правил пограничного режима в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан" решил:
1. Утвердить прилагаемые Правила оформления документов на выход (выпуск) плавсредств, средств передвижения по льду с мест базирования и порядке оборудования причалов, пристаней и пунктов базирования плавсредств, средств передвижения по льду на территории Атырауской области Республики Казахстан (приложение).
2. Атыраускому пограничному отряду (Кужагалиев Р.Х.), таможенному управлению (Дуйсебаев С.Д.) принять меры по обеспечению режима в пунктах пропуска, расположенных на территории области.
3. Управлению транспортной инспекции (Курмангалиев Е.Г.):
1) провести учет и регистрацию плавсредств и средств передвижения по льду;
2) для обозначения их принадлежности в установленном порядке нанести присвоенные им регистрационные номера.
4. Акимам города и районов, руководителям хозяйствующих субъектов независимо от форм собственности, имеющих на своем балансе плавсредства, средства передвижения по льду в срок до 1 января 2002 года оборудовать в установленном порядке пристани, причалы, пункты базирования, обеспечить их охрану, телефонную или радиосвязь с подразделениями пограничных войск.
5. Считать утратившим силу постановление главы областной администрации от 13 апреля 1994 года N 103 "О реализации постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 4 января 1994 г. N 20 "Об утверждении инструкции о порядке оформления документов на выход (выпуск) плавсредств, средств передвижения по льду с мест базирования и в порядке оборудования причалов, пристаней и пунктов базирования плавсредств, средств передвижения по льду и правил пограничного режима в пунктах пропуска через государственную границу Республики Казахстан.

6. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау облыс әкiмi аппаратының басшысы М. Өтешовке жүктелсiн.
Облыс әкімі
Облыс әкiмiнiң
2001 жылғы 26 қыркүйектегi
N 310 шешiмiмен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Атырау облысы аумағында жүзу құралдарының, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдардың орналасқан жерлерiнен сапарға шығуына (жiберiлуiне) құжаттар ресiмдеу және айлақтарды, кемежайларды, жүзу құралдарын, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдарды жабдықтау тәртiбi жөнiндегi ЕРЕЖЕЛЕР
1. Аудандар, қала, поселкелер, селолар (ауылдар) аумағында, шекаралық аймақ белгiленбеген шекаралық әскерлер күзететiн Каспий теңiзiнiң жағалауында меншiк түрiне қарамастан кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар және азаматтар иелiгiндегi балық аулау, аңшылық, ғылыми-зерттеу, спорттық және басқа өзi жүретiн және өздiгiнен жүрмейтiн кемелер, сонымен бiрге мұз үстiмен қозғалыс жасайтын (аэрошаналар, желкендi кемелер, моторлы шаналар), құралдар белгiленген тәртiппен кемежай қадағалауы органдарында және шағын сыйымдылықтағы кемелер, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдар бойынша инспекцияларда тiркелуден өтуден басқа жақын орналасқан шекара әскерi бөлiмшелерiнде тiркелген болуы керек. Ол туралы кеме иелерiнiң тiркелу құжаттарында айрықша мөртаңба қойылады.
Көрсетiлген кемелер, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдар белгiленген кемежайларға, аймақтарға және өзi орналасқан пункттерге тiркелуi және олар үшiн тұрақты аялдайтын орны болуы керек.
Ол кемелердiң иелiк түрiн тану үшiн иелерi шағын қайықтың тұмсық жағына және артына берiлген тiркелу нөмiрiнiң және жазбаларды жазады. Бұл кемелердiң иелiгiн әуеден тану үшiн кеменi басқару орнының (рубканың) жоғарғы бөлiгiнде, кеме жақтауларында, ал желкендi және ескектi қайықтарда, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдарда-тұмсық жағында арнайы жабдықталған алаңшаларда нөмiрлерi жазылып қойылуы керек. Құтқару құралдарында (шлюпкалар, дөңгелектер, белдiктер және т.б.), желкендерде, осы кемелерде, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдарда индекстерi мен нөмiрлерi болуы керек.
2. Өз бетiмен жүретiн және өздiгiнен жүрмейтiн кемелермен, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдармен шекара әскерi күзететiн теңiз жағалауына азаматтардың уақытша келiп-кетуiн ең жақын шекара әскерi бөлiмшелерiнде кеме иелерi уақытша есепке қоюы керек және белгiленген айлақтарда, кемежайларда, тұрақты орналасқан орындарда болуы керек.
3. Кемежайлар, айлақтар (орналасу орындары) мүдделi кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдардың шекара әскерiмен келiсiлген ұсыныстар бойынша қаланың, аудандардың, поселкелердiң (ауылдардың) тиiстi әкiмияттары белгiленген жерлерде орнатылады.
Кеме жайларда, айлақтарда (орналасу орындары) аумағына бөгде адамдардың кiрiп кетпеуi үшiн олардың қоршайтын дуал, жүзу құралдары үшiн бекеттер, суда және жағада сақталатын мұздан өту құралдары, ескектер, желкендер, аспалы моторлар сақтауға арналған үй-жайы, аймақ сақшысының немесе күзетшiнiң үйшiгi, жанар-жағар материалдар қоймасы, застава немесе шекара әскерлерiнiң басқа құрылымдарымен байланыс, пайдаланылатын жүзу құралдарын сақтау орны, айлақ нөмiрiмен көрсеткiш болуы қажет.
Барлық жүзу құралдарына, мұз үстiнде жүру құралдарына құлып салынады, оны кiлттерi, күзетшiде арнаулы жәшiкте сақталады. Меншiк түрiне қарамастан кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар белгiленген тәртiпте орналасу пункттерi мен айлақтарды, кемежайларды жабдықтауға, олардың қорғауын және шекара әскерлерiнiң құрылымдарымен байланысын қамтамасыз етуге мiндеттi. Осы объектiлердi күзетуге байланысты жұмысқа азаматтардың қабылдау iсi шекара әскерлерiмен келiсiледi.

6. Контроль за выполнением данного решения возложить на руководителя аппарата Утешова М.С.
Аким области
Утверждено
решением акима области
от 26 сентября 2001 г. N 310
Правила
оформления документов на выход (выпуск) плавсредств,
средств передвижения по льду с мест базирования и порядке
оборудования причалов, пристаней и пунктов базирования
плавсредств, средств передвижения по льду на территории
Атырауской области Республики Казахстан
1. На территории районов, города, поселков, сел (аулов), прилегающих к охраняемому пограничными войсками побережью Каспийского моря, где пограничная зона не установлена, рыболовные, охотничьи, научно- исследовательские, спортивные и другие самоходные и несамоходные суда, а также средства для передвижения по льду (аэросани, буера, мотосани), принадлежащие предприятиям, учреждениям, организациям независимо от форм собственности и гражданам, помимо регистрации в установленном порядке в органах портового надзора и инспекциях по маломерным судам, средствам для передвижения по льду, должны быть зарегистрированы в ближайшем подразделении пограничных войск, о чем на регистрационных документах их владельца ставится специальный штамп.
Указанные суда, средства для передвижения по льду должны быть приписаны к установленным пристаням, причалам и пунктам базирования и иметь постоянное место для их стоянки.
Для опознавания принадлежности этих судов их владельцы наносят на бортах носовой части и корме присвоенные регистрационные номера и надписи. Для опознавания судов с воздуха номера должны быть также нанесены и на верхней части рубки, а на бортах, парусных и весельных лодках, средствах для передвижения по льду - на специально оборудованных в носовой части площадках. Спасательные средства (шлюпки, круги, пояса и т.п.), паруса должны иметь индекс и номер, присвоенный данному судну (средству передвижения по льду).
2. Самоходные и несамоходные суда и средства для передвижения по льду, с которыми граждане на время прибывают на охраняемое пограничными войсками побережье моря, берега пограничных рек, озер и иных водоемов, должны быть поставлены их владельцами на временный учет в ближайшем подразделении пограничных войск и содержаться на установленных пристанях, причалах и в пунктах базирования.
3. Пристани, причалы (места базирования) создаются в местах, определяемых соответствующими акиматами города, районов, поселков (аулов) по представлениям заинтересованных предприятий, учреждений, организаций и согласованных с пограничными войсками.
Пристани, причалы (места базирования) должны иметь забор, ограждающий их территорию от проникновения посторонних лиц, крепления для плавсредств, средств передвижения по льду, хранящихся на воде и берегу, помещения для хранения весел, парусов, подвесных моторов, будку для часового причала или сторожа, склад горюче-смазочных материалов, связь с заставой или другим подразделением пограничных войск, место хранения неиспользуемых плавсредств, указатель с номером причала.
Все плавсредства, средства передвижения по льду запираются на замки, ключи от которых хранятся в специальном ящике у сторожа.
Предприятия, учреждения и организации независимо от форм собственности обязаны в установленном порядке оборудовать соответствующие пристани, причалы и пункты базирования, обеспечить их охрану и связь с подразделениями пограничных войск. Прием граждан на работу, связанную с охраной этих объектов, согласовывается с пограничными войсками.

4. Белгiленген кемежайлардан, айлақтардан (орналасу орындарынан) тыс жерлерде және сол үшiн бөлiнген орындарда өздiгiмен жүретiн және өздiгiмен жүрмейтiн кемелердi және жүзбелi құралдарды, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдарды сақтауға және тоқтатуға, адамдарды мiнгiзуге мен түсiруге, жүктердi тиеу мен түсiруге апатты жағдайлардан басқа кезде тыйым салынады.
5. Өздiгiмен жүретiн және өздiгiмен жүрмейтiн кемелердiң мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдардың теңiзге және шекара өзендерiнiң, көлдердiң және басқа су тоғандарының қазақстандық бөлiгiне шығарылуы шекара заставасымен (шекара әскерлерiнiң құрылымымен) барлық жағдайда шекара отряды бастығының немесе оның орынбасарының белгiленген жерлерге белгiлi уақытқа берiлген жазбаша рұқсаты негiзiнде жүзеге асырылады.
6. Шекаралық кеме жүзетiн өзендерде, көлдерде және басқа су тоғандарда балық аулау Қазақстан Республикасының халықаралық келiсiмдерiне сәйкес жүргiзiледi. Шекаралық кеме жүзбейтiн өзендерде, көлдер мен су тоғандарында балық аулауға ерекше жағдайларда ғана рұқсат етiлуi мүмкiн. Барлық жағдайда балық аулауға шекаралық отряд бастығының жазбаша рұқсатнамасы берiледi.
7. Әуесқой балықшылардың туристердiң, спортшылардың сондай-ақ жергiлiктi тұрғындардың теңiзге шығуына шекарадағы өзендердiң, көлдердiң және өзге де су тоғандарының қазақстандық су бөлiмiне оның iшiнде су астынан балық аулауға шығуына тәулiктiң жарық мезгiлiнде шекара отряды бастығының немесе оның орынбасарының жазбаша рұқсаты негiзiнде және тiркелген өздiгiнен жүретiн, өздiгiнен жүрмейтiн құралдарға мұз үстiнде жүруге арналған құралдарға ғана қараңғы түскенге дейiн белгiленген айлықтарға кемежайларға (орналасқан орындарына) оралатындай етiп барлық жағдайда берiлетiн рұқсаттамалар бойынша рұқсат етiледi.
8. Меншiк түрiне қарамастан ұйымдармен, мекемелермен, кәсiпорындармен дайындалған, басшылары қол қойған және Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгi және iшкi iстер аудандық органдарда келiсiлген тiзiмдер жазбаша рұқсат болып табылады.
9. Тiзiмдер 4 данада мынадай нысана бойынша рәсiмделедi:
1) рет саны бойынша нөмiрi;
2) аты-жөнi, тегі;
3) төлқұжат нөмiрi, сериясы;
4) туған жылы мен жерi;
5) тiркелген жерi;
6) келген пунктi (жұмыс үстемеге, кәсiпшiлiкпен айналысуға, балық аулауға).
Тiзiмдердi - шекара отрядының бастығы бекiткен сәтiнен бастап 6 ай мерзiмiнде күшiнде болады.
10. Бекiтiлген тiзiмдер негiзiнде шекаралық заставаның бастығы рұқсатнаманы толтырып, кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер басшыларына қол қойғызып бередi. Жұмыс бiткен соң немесе рұқсатнамалар қолданылатын мерзiмi аяқталған соң олар алынған жерiне тапсырылады.

4. Хранение и стоянка самоходных и несамоходных судов и средств передвижения по льду, посадка и высадка людей, погрузка и выгрузка грузов вне установленных пристаней, причалов (мест базирования) и вне других отведенных для этого мест воспрещаются, за исключением случаев бедствий и аварий.
5. Выпуск в море и в казахстанскую часть пограничных рек, озер и иных водоемов самоходных и несамоходных судов и средств для передвижения по льду осуществляется пограничной заставой (подразделением пограничных войск) во всех случаях на основании письменного разрешения начальника пограничного отряда или его заместителя в установленных местах и на определенное время.
6. Рыбная ловля на пограничных судоходных реках, в озерах и иных водоемах производится в соответствии с международными договорами Республики Казахстан. Рыбная ловля на пограничных несудоходных реках, озерах и иных водоемах может быть разрешена лишь в исключительных случаях. Во всех случаях на рыбную ловлю дается письменное разрешение начальника пограничного отряда.
7. Выход в море и казахстанскую часть вод пограничных рек, озер и иных водоемов, в том числе и на подледный лов рыбаков-любителей, туристов и спортсменов, а также лиц из числа местных жителей, разрешается в светлое время суток по пропускам, выдаваемым во всех случаях на основании письменного разрешения начальника пограничного отряда или его заместителя и только на зарегистрированных самоходных и несамоходных судах, средствах для передвижения по льду с возвращением до наступления темноты на установленные пристани, причалы (места базирования).
8. Письменным разрешением являются списки, подготовленные организациями, учреждениями, предприятиями независимо от форм собственности, подписанные их руководителями, скрепленные печатями и прошедшие согласование в районных органах национальной безопасности и внутренних дел Республики Казахстан.
9. Списки оформляются в 4-х экземплярах по форме:
1) номер по порядку;
2) фамилия, имя, отчество;
3) серия, номер паспорта;
4) год и место рождения;
5) место прописки;
6) пункт, место пребывания (производства работ, промысла, рыбной ловли и др.)
Срок действия списков шесть месяцев с момента утверждения их начальником пограничного отряда или его заместителем.
10. На основании утвержденных списков начальник пограничной заставы выписывает пропуска и выдает их руководителям предприятий, учреждении, организации под роспись. По окончании работ или срока действия пропусков они сдаются по месту их получения.

11. Айлақтардан, кемежайлардан (орналасу орнынан) жүзу құралдарын, мұз үстiмен қозғалыс жасайтын құралдардың тiкелей сапарға шығарылуын шекара нарядтарымен мынадай құжаттары:
1) тiркелу туралы шекара әскерлерiнiң бұрыштамасы қойылған осы құралды басқару құқына куәлiк;
2) экипаждың әр мүшесiнiң тұлғасын куәландыратын құжаттары;
3) кәсiпорын басшысының қолы қойылғаны, мөрi соғылған кеме экипажының (балықшылардың) тiзiмi немесе шекаралық застава бастығымен берiлген рұқсатнама;
4) таным белгiлер, тiркеме нөмiрi немесе жазылымдары болған жағдайда жүзеге асырады.
Бұдан басқа, балықты аулауға шығатын тұлғаларда балық аулауға лицензиясы болуы қажет.
12. Жүзу құралдардың, мұз үстiнен қозғалыс жасайтын құралдардың есебiн шекара нарядтары, заставалар және кеден қызметтерiмен арнайы журналдарда жүргiзедi.
13. Шекара әскерi қорғайтын шекара өзендер, көлдер мен басқа су тоғандар жағаларындағы теңiз жағалауындағы демалуға, шомылуға арналған, суға түсу орындары, оларды жабдықтау және пайдалану тәртiбi шекара әскерлерiмен келiсiп аудандар, қала әкiмдерi айқындайды.
Маман: Ержанова К.С.

11. Непосредственный выпуск плавсредства, средства передвижения по льду с причалов, пристаней (мест базирования) осуществляется пограничными нарядами при наличии следующих документов:
1) свидетельство на право управления этим средством, в котором проставлен штамп пограничных войск о регистрации;
2) документов, удостоверяющих личность каждого члена экипажа;
3) судовой роли или списка экипажа (рыбаков) судна, скрепленных печатью и подписью руководителя предприятия, или пропуска, выданного начальником пограничной заставы;
4) опознавательных знаков, регистрационных номеров или надписей.
Кроме этого, лица, выходящие для производства лова рыбы должны иметь лицензии на лов рыбы.
12. Учет выхода и возвращение плавсредств, средств передвижения по льду ведется пограничными нарядами, заставами в специальных журналах.
13. Места для отдыха (купания) на охраняемых пограничными войсками берегах пограничных рек, озер и иных водоемов, побережье моря, порядок их оборудования и использования определяется акимами районов, города по согласованию с пограничными войсками.
(Специалист: Ержанова К.С.)