Бiлiм және ғылым ұйымдарының мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерiне мамандық бойынша жұмыс стажын белгiлеу Ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің 2002 жылғы 21 ақпандағы N 105 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 22 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1760. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2010 жылғы 14 маусымдағы N 302 Бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2010.06.14 N 302 (қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т. қараңыз) Бұйрығымен.
"Мемлекеттiк мекемелердiң мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 11 қаңтардағы N 41  P020041_ қаулысын iске асыру мақсатында
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Бiлiм және ғылым ұйымдарының мемлекеттiк қызметшi емес қызметкерлерiне мамандық бойынша жұмыс стажын белгiлеу Ережесi бекiтiлсiн.
2. Әкiмшiлiк департаментi (С.З. Қанаев) осы бұйрықты заңнамамен белгіленген тәртiпте мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн.
3. Бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi және 2002 жылдың 1 қаңтарынан бастап пайда болған қатынастарға қолданылады.
Министр
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2002 жылғы 21 ақпандағы N 105
бұйрығымен бекiтiлген
Бiлiм және ғылым ұйымдарының мемлекеттiк
қызметшi емес қызметкерлерiне мамандық бойынша жұмыс
стажын белгiлеу Ережесi
1. Жалпы ережелер
Осы ереже ұйымдық-құқықтық нысандарына қарамастан мемлекеттiк қызметшi емес педагогикалық қызметкерлердiң және педагогикалық қызметкерлерге теңестiрiлген бiлiм беру қызметкерлерiнiң, ғылыми-педагогикалық және ғылыми-педагогикалық қызметкерлерiнiң жұмыс стажын анықтау кезiнде қолданылады.
Осы Ережеге сәйкес есептелетiн мамандықтар бойынша жұмыс стажы күнтiзбелiк санау бойынша есептеледi.
Күнтiзбелiк айдың iшiнде лауазымдық айлығын жоғарылату құқығы пайда болған қызметкерлерге лауазымдық айлық стажы ескерiле отырып осындай құқық пайда болған күннен бастап есептеледi.
Мамандықтар бойынша жұмыс стажын құрамын тиiстi ұйымның басшысы бекiтетiн еңбек стажын анықтау жөнiндегi комиссия белгiлейдi.
Комиссияның мамандық бойынша еңбек стажын тағайындау жөнiндегi шешiмi хаттамамен ресiмделедi. Шешiмнiң көшiрмесi екi данадан жасалады және бiр данасы - кадрлар қызметiне, екiншiсi - бухгалтерияға жiберiледi.
Мамандық бойынша жұмыс стажын белгiлейтiн негiзгi құжат еңбек кiтапшасы (болған жағдайда) немесе жеке еңбек шарты немесе жұмысқа алу және жұмыстан босату жөнiндегi бұйрықтардың көшiрмесi болып есептеледi.

Об утверждении Правил определения стажа работы по специальности работникам организаций образования и научных организаций, не являющимся государственными служащими
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 21 февраля 2002 года № 105. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 февраля 2002 года № 1760. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 14 июня 2010 года № 302
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 14.06.2010 № 302 (порядок введения в действие см. п. 5).
"Согласовано"
Вице-Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
21 февраля 2002 года
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 11 января 2002 года N 41 P020041_ "О системе оплаты труда работников государственных учреждений, не являющихся государственными служащими" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения стажа работы по
специальности работникам организаций образования и научных организаций, не являющимся государственными служащими.
2. Административному департаменту (Канаев С.З.) в установленном  законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию  настоящего приказа.
3. Приказ вводится в действие со дня государственной регистрации и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2002 года.
Министр
Утверждены
приказом Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 21 февраля 2002 года N 105
Правила
определения стажа работы по специальности работникам
организаций образования и научных организаций, не являющимся
государственными служащими
1. Общие положения
Настоящие правила применяются при определении стажа педагогическим работникам и приравненным к ним лицам, научно-педагогическим и научным работникам и другим работникам, не являющимся государственными служащими, организаций образования и науки независимо от организационно-правовой формы.
Стаж работы по специальности, засчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении.
Работникам, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение должностного оклада, исчисление должностного оклада с учетом стажа осуществляется со дня возникновения такого права.
Стаж работы по специальности определяется комиссией по установлению трудового стажа, состав которой утверждается руководителем соответствующей организации.
Решение комиссии об установлении стажа работы по специальности оформляется протоколом. Выписки из решения делаются в двух экземплярах и передаются: один экземпляр - в кадровую службу, второй - в бухгалтерию.
Документами, подтверждающими трудовую деятельность работника, для определения стажа работы по специальности являются трудовая книжка (при ее наличии) или индивидуальный трудовой договор либо выписки из приказов о приеме и увольнении.

2. Педагогикалық қызметкерлерге және оларға теңестiрiлген
адамдарға стаж есептеу
1. Педагогикалық жұмыс стажына Қосымшаға сәйкес мектептердегi және басқа оқу орындарындағы, тәрбие беру, әдiстемелiк ұйымдардағы, бiлiктiлiк арттыру және қайта даярлау институттарындағы (филиалдардағы), бiлiм берудi басқару органдарындағы және басқа ұйымдардағы педагогикалық жұмыстар есептеледi.
2. Педагогикалық қызметкерлердiң педагогикалық жұмыс стажына, егер жеке алғанда да, тұтастай алғанда да, белгiлi бiр уақыт кезеңiнiң алдында және одан кейiн негiзгi жұмыс орны бойынша тiкелей педагогикалық қызметпен жалғасқан болса, мынадай уақыт кезеңдерi есептеледi:
1) 1999 жылдың 15 қыркүйегiне дейiнгi педагогикалық қоғамдар мен балалар қоры басқармаларындағы нұсқаушылық және әдiстемелiк лауазымдардың, Мұғалiм үйi (бiлiм беру, кәсiптiк бiлiм беру қызметкерiнiң) директоры (меңгерушісi) лауазымының, фильмотека меңгерушiсi және фильмотекадағы әдiстемешi лауазымының, өрт сөндiру ерiктi қоғамының өрт сөндiрушi жасөспiрiмдер ерiктi дружиналарының аға нұсқаушысы және нұсқаушысы лауазымының жұмыс уақыты, кәмелетке толмағандар iсi жөнiндегi комиссиялардың немесе кәмелетке толмағандарды әлеуметтiк-құқықтық қорғау бөлiмдерiнiң ПМ органдары кәмелетке толмағандар iсi жөнiндегi инспекцияларының (милицияның балалар бөлiмдерiнiң), осы кезеңнiң алдында тiкелей педагогикалық оқу орындарында оқыған болса, ал соңынан тiкелей педагогикалық қызметпен жалғасқан жағдайдағы жұмыс уақыты;
2) офицерлер құрамының, прапорщиктердiң, мичмандардың мерзiмдiк әскери қызметiн өтеу уақыты, Қарулы Күштердегi, iшкi, шекаралық әскерлердегi Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының басқару органдарындағы және азаматтық қорғаныс бөлiмдерiндегi Қазақстан Республикасының ҰҚК және КСРО Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдарындағы, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiндегi және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланындағы, қызметтен терiс себептермен босатылғандардан басқа қызметшiлердiң жұмыс уақыты, IIМ әскерлерiндегi мерзiмнен тыс қызмет ететiн әскери қызметшiлердiң жұмыс уақыты, Қарулы күштер және Әскери Теңiз флоты бөлiмшелерiнiң, бөлiмдерiнiң, саяси бөлiмдер (басқармалар) әскери-оқу орындарының барлық әскери қызметшiлерiнiң, сондай-ақ мәдени-ағарту мекемелерiнiң барлық қызметкерлерiнiң жұмыс уақыты;
3) бала көтеруiне және босануына байланысты демалыс уақыты, сондай-ақ заңнамаға сәйкес бала күту үшiн берiлген ақысыз қосымша демалыс уақыты;

2. Исчисление стажа педагогическим работникам
и приравненным к ним лицам
1. В стаж педагогической работы засчитываются педагогическая работа в школах и других учебных заведениях, воспитательных, методических службах, институтах (филиалах) повышения квалификации и переподготовки, в органах управления образованием и в других организациях согласно Приложению.
2. Педагогическим работникам и приравненным к ним лицам в стаж педагогической работы засчитываются следующие периоды времени при условии, если этим периодам, взятым как в отдельности, так и в совокупности, непосредственно предшествовала и за ним непосредственно следовала педагогическая деятельность по основному месту работы:
1) время работы на инструкторских и методических должностях в педагогических обществах и правлениях детского фонда, в должности директора (заведующего) Дома учителя (работника образования, профобразования), в должности заведующего фильмотекой и методиста в фильмотеке, в должности старшего инструктора и инструктора юношеских добровольных пожарных дружин органов добровольного пожарного общества до 15 сентября 1999 года, в комиссиях по делам несовершеннолетних или в отделах социально-правовой охраны несовершеннолетних, в инспекциях по делам несовершеннолетних органов МВД (детских комнатах милиции) при условии, если этому периоду непосредственно предшествовало обучение в педагогическом учебном заведении, а за ним непосредственно следовала педагогическая деятельность;
2) время прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов КНБ Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам; в войсках МВД, на всех должностях политического состава подразделений, частей, учреждений, военно-учебных заведений, политических отделов (управлений), а также культурно-просветительных учреждений Вооруженных Сил и Военно-Морского флота, время работы в должности инструктора общеобразовательной подготовки Дома офицеров и Военно-Морского флота;
3) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с законодательством;

4) егер оқуға дейiн бiлiм беру ұйымында қызмет iстеген болса және оқудан кейiн бiлiм беру ұйымына қайта оралған болса, өндiрiстен қол үзiп оқитын жолдама бойынша кадрлар даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiктi көтеру курстарындағы оқу уақыты;
5) бiлiм беру жүйесiндегi газет және журналдар редакторлары лауазымдарының 1999 жылғы 15 қыркүйекке дейiнгi жұмыс уақыты;
6) атқарушы органдар басшыларының және олардың орынбасарларының, сондай-ақ барлық деңгейдегi депутаттар лауазымдық қызметтерiнiң жұмыс уақытына, осы қызметке сайланар алдындағы тiкелей педагогикалық жұмысы жалғасқан жағдайда есептеледi.
Егер қызметкер 2-тармақта көрсетiлген жұмыстан (қызмет атқарудан) кейiн ағымдағы оқу жылында бiлiм ұйымындағы тiкелей педагогикалық жұмысқа ауыса алмаса, оның педагогикалық жұмыс стажына педагогикалық жұмысқа келесi оқу жылының басында қабылданғандағы көрсетiлген кезеңдер қосылады.
3. Бiлiм беру ұйымдары қызметкерлерiнiң педагогикалық жұмыс стажына:
1) бастауыш әскери дайындық оқытушылары бойынша Қарулы Күштердегi, оның iшiнде IIМ әскерлерiндегi, ҰҚҚ әскерлерi мен органдарындағы офицер, сержант, старшина құрамы лауазымдарының прапорщиктер мен мичмандардың қызмет уақыты;
2) бiлiм беру ұйымдарының мұғалiмдерi мен оқытушыларына сабақ беретiн пәнiнiң саласы бiлiм беру ұйымдарының оқу пәнiне сәйкес келген жағдайда Қарулы Күштердiң әскери бөлiмдерiндегi, құрамаларындағы, кiшi мамандар даярлайтын мектептердегi және старшиналар, сержанттар және кiшi мамандар даярлайтын басқа мектептердегi қызмет уақыты;
3) педагогикалық бiлiмi бар және осы жұмысқа сынып жиынтықтардың уақытша қысқаруына байланысты жiберiлген мектеп кiтапханашысы ретiндегi мұғалiмдердiң (1999 жылдың 15 қыркүйегiне дейiн) жұмыс уақыты;
4) өнер мектебi оқытушыларының, музыкалық және көркемөнер орта мектептерi мен мектеп-интернаттарындағы арнайы пәндер оқытушыларының, колледждердегi музыкалық пәндер оқытушыларының, музыка және ән мұғалiмдерiнiң, музыкалық жетекшiлердiң, қосымша бiлiм беру педагогтарының кәсiпорындардағы, мекемелер мен ұйымдардағы жұмыс уақыты - Қарулы Күштерде сабақ беретiн пәнiнiң саласына (бiлiм беру ұйымдарындағы жұмыс саласына) сәйкес келетiн мамандықтар бойынша жұмыс уақыты;
5) арнайы пәндер оқытушыларына және мәдениет және өнер оқу орындарының өзге де педагогикалық қызметкерлерiне, педагогикалық, музыкалық-педагогикалық, көркем-графикалық колледждердiң (бөлiмдердiң), педагогикалық колледждерi музыкалық және көркемөнер бөлiмдерiнiң педагог қызметкерлерiне - (режиссер, дирижер, хормейстер, балетмейстер, концертмейстер, әртiс, суретшi ретiндегi) 1999 жылдың 15 қыркүйегiне дейiнгi жұмыс уақыты;

4) время обучения по направлению на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы, если до обучения работал в организации образования и после обучения вернулся в организацию образования;
5) время работы в должностях редакторов газет и журналов системы образования до 15 сентября 1999 года;
6) время работы в должности руководителей исполнительных органов и их заместителей, а также в должности депутатов всех уровней засчитывается в стаж педагогической работы при условии, если избранию на эту должность непосредственно предшествовала педагогическая деятельность.
Если работник не мог непосредственно после работы (прохождения службы), предусмотренной в пункте 2, перейти на педагогическую работу в организацию образования в текущем учебном году, в стаж педагогической работы включаются, указанные периоды и в том случае, когда он принят на педагогическую работу к началу следующего учебного года.
3. В стаж педагогической работы работников организаций образования засчитывается:
1) преподавателям по начальной военной подготовке - время службы в Вооруженных Силах, в том числе в войсках МВД, в войсках и органах КНБ на должностях офицерского, сержантского, старшинского состава, прапорщиков и мичманов;
2) учителям и преподавателям организаций образования - время службы в Вооруженных Силах на преподавательских должностях в учебных подразделениях воинских частей и соединений, в школах младших специалистов и других школах по подготовке старшин, сержантов и младших специалистов при условии соответствия профиля преподаваемой дисциплины учебному предмету в организациях образования;
3) время работы в качестве библиотекарей школ учителям, имевшим педагогическое образование и направленным на эту работу в связи с временным сокращением классов - комплектов и другим причинам (до 15 сентября 1999 года);
4) преподавателям школ искусств, музыкальных и художественных школ, преподавателям специальных дисциплин средних музыкальных и художественных школ и школ-интернатов, преподавателям музыкальных дисциплин колледжей, учителям музыки и пения, музыкальным руководителям, педагогам дополнительного образования - время работы на предприятиях, в учреждениях и организациях и время службы в Вооруженных Силах по специальности, соответствующей профилю преподаваемого предмета, дисциплины (профилю работы в организациях образования);
5) преподавателям специальных дисциплин и другим педагогическим работникам учебных заведений культуры и искусства, педагогических, музыкально-педагогических, художественно-графических колледжей (отделений), музыкальных и художественных отделений педагогических колледжей - время работы в качестве концертмейстера, (режиссера, дирижера, хормейстера, балетмейстера, артиста, художника до 15 сентября 1999 года);

6) директордың өндiрiстiк оқыту жөнiндегi орынбасарларына - жоғары немесе орта арнаулы оқу орындарынан кейiнгi (оның iшiнде әскери) кәсiпорындарындағы, мекемелердегi және ұйымдардағы мамандықтар бойынша жұмыс уақыты;
7) өндiрiстiк оқу негiздерi, еңбек және сызу, көркемсурет өнерi, информатика және есептеу техникасының негiздерi, оқу пәндерiн теориялық, практикалық жағынан тереңдетiп оқытатын мектептердiң (сыныптардың) мұғалiмдерiне (қосымша бiлiм беру оқытушыларына, педагогтарына, шеберлерiне), эксперименттiк мекемелердiң, мектептен тыс ұйымдардың педагог қызметкерлерiне - беретiн пәндерiнің саласына (бiлiм беру ұйымдарындағы жұмыс саласына) сәйкес келетiн мамандықтар бойынша басқа ұйымдардағы, сондай-ақ Қарулы Күштердегi қызметтiң жұмыс уақыты;
8) арнайы пәндер оқытушыларына, сондай-ақ орта кәсiптiк бiлiм беру бойынша оқу-әдiстемелiк кабинеттердiң әдiстемешiлерiне және аға әдiстемешiлерiне және информатика және есептеу техникасының негiздерi пәнiнiң оқытушыларына кәсiпорындардағы, жоғары оқу орнын бiтiргеннен кейiн жоғары оқу орнында алған мамандығы бойынша (оның iшiнде әскери) мекемелер мен ұйымдарда кемiнде 5 жыл еңбек еткен жұмыс уақыты, сондай-ақ жоғары оқу орнында алған мамандығы бойынша Қарулы Күштер қатарында қызмет еткен уақыты (оны жалғастыруына қарамастан);
9) мектептен тыс ұйымдардың, әдiстемелiк кабинеттердiң, мұғалiмдердiң бiлiмiн жетiлдiру институттарының әдiстемешiлерiне, қосымша бiлiм беру педагогтерiне, мәдениет ұйымдастырушыларына, экскурсоводтарға - ұйымдардағы жұмыс уақыты және бiлiм беру ұйымдарындағы жұмыс саласына сәйкес келетiн мамандықтар саласы бойынша Қарулы Күштер қатарындағы қызмет уақыты;
10) мектепке дейiнгi ұйымдардың, бөбектер үйiнiң тәрбиешiлерiне (аға тәрбиешiлерiне), меңгерушiлерiне бөбекжайлардың және бөбекжай-бақшалардың, бөбектер үйлерiнiң медициналық бике ретiндегi 1999 жылдың 15 қыркүйегiне дейiнгi жұмыс уақыты;
11) бiлiм беру ұйымдарының, көрсетiлген лауазымдарды қоспағанда концертмейстер және сүйемелдеушi мамандықтары бойынша жұмыс стажына - жоғары және орта кәсiптiк оқу орындары арнайы пәндерiнiң оқытушылары, тиiстi жанрдың дирижерлары және әртiстерi, хормейстерлерi, көркемдiк жетекшiлерi, режиссерлерi, музыка мектебiнiң оқытушылары, сондай-ақ жалпы бiлiм беру мектептерiндегi ән және музыка мұғалiмдерi, музыкалық жетекшiлерi ретiндегi жұмыс уақыты есептеледi.
4. Республикадан тыс жерлердегi Ережеде қарастырылған тиiстi ұйымдардың тиiстi лауазымдарының педагогикалық жұмыстары (оның iшiнде шарт бойынша) егер ол Қазақстан Республикасының аумағында педагогикалық стажға шектеусiз есептелетiн болса, жұмыс уақытына шектеусiз есептеледi.

6) заместителям директоров по производственному обучению - время работы по специальности на предприятиях, в учреждениях и организациях после окончания высшего или среднего профессионального учебного заведения (в том числе военного);
7) учителям (преподавателям, педагогам дополнительного образования, мастерам) основ производственного обучения, труда и черчения, изобразительного искусства, основ информатики и вычислительной техники, специальных дисциплин школ (классов) с углубленным теоретическим, практическим изучением учебных предметов, педагогическим работникам экспериментальных учреждений, внешкольных организаций - время работы в других организациях, а также время службы в Вооруженных Силах по специальности, соответствующей профилю преподаваемого предмета (профилю работы в организациях образования);
8) преподавателям специальных дисциплин, а также методистам и старшим методистам учебно-методических кабинетов по среднему профессиональному образованию и преподавателям основ информатики и вычислительной техники - время работы на предприятиях, в учреждениях и организациях не менее 5 лет после окончания высшего учебного заведения по специальности, полученной в высшем учебном заведении (в том числе военном), а также время службы (независимо от его продолжения) в Вооруженных Силах по специальности, полученной в высшем учебном заведении;
9) методистам внешкольных организаций, методических кабинетов, институтов усовершенствования учителей, педагогам дополнительного образования, культурным организаторам, экскурсоводам - время работы в организациях и время службы в Вооруженных Силах по специальности, соответствующей профилю работы в организациях образования;
10) воспитателям (старшим воспитателям), заведующим дошкольными организациями, домами ребенка (время работы в качестве медицинской сестры яслей и яслей-садов, домов ребенка до 15 сентября 1999 года);
11) концертмейстерам и аккомпаниаторам организаций образования в стаж работы по специальности, кроме работы в указанных должностях - время работы в качестве преподавателей специальных дисциплин в высших и средних профессиональных учебных заведениях, дирижеров и артистов соответствующего жанра, хормейстеров, художественных руководителей, режиссеров, преподавателей музыкальных школ, а также учителей пения и музыки в общеобразовательных школах, музыкальных руководителей.
4. Время работы за пределами республики (в том числе по контракту) на педагогической работе в соответствующих организациях и должностях, предусмотренных в Приложении засчитывается в стаж педагогической работы без ограничений, если это засчитывается в педагогический стаж без ограничения на территории Республики Казахстан.

5. Кәсiпорындар, мекемелер және ұйымдар қызметкерлерiнiң бiлiм беру ұйымдарындағы сағаттық төлем шарты бойынша орындалатын педагогикалық жұмысы, егер оның көлемi оқу жылында 180 сағаттан кем болмаса, педагогикалық стажға қосылады. Педагогика жүктеме аз көлемде орындалған жағдайда жұмыс уақыты нақты орындалған жұмыс уақытына пропорционалды есептеледi.
6. Барлық үлгiдегi және атаулы бiлiм беру ұйымдарының басшыларына, директорларына, меңгерушiлерiне, бастықтарына, олардың орынбасарларына (көмекшiлерiне) (шаруашылық жұмысы жөнiндегi қызметкерлер категорияларынан басқа) педагогикалық жұмыс стажына педагогикалық (және оған теңестiрiлген) лауазымдар жұмыстары есептеледi.
3. Ғылыми және ғылыми-педагогикалық қызметкерлерге жұмыс
стажын есептеу
7. Ғылыми-педагогикалық және ғылыми жұмыс стажына:
1) кафедра меңгерушiсi, профессор, доцент, аға оқытушы, ассистент, оқытушы, оқытушы-стажер, стажер-зерттеушi, ректор (директор), бiрiншi проректор, оқу iсi жөнiндегi проректор, ғылыми жұмыс жөнiндегi проректор (директордың орынбасары), сырттай және кешкi оқыту жөнiндегi проректор, халықаралық байланыстар жөнiндегi проректор, тәрбие iсi жөнiндегi проректор, факультет деканы (институт директоры), филиал директоры лауазымдарының педагогикалық және басшылық жұмыс уақыты;
2) КСРО Ғылым академиясындағы, бұрынғы одақтас республикалар және ТМД елдерi академияларындағы, Қазақ КСР Ғылым академиясындағы, Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым академиясындағы, егер ғылыми қызмет негiзгi қызмет болса, мамандандырылған және қоғамдық академиялардағы (бұдан әрi - Академия) президент, вице-президент, Академия президиумының бас хатшы ғалымы, Академия президиумның төрағасы, Академия филиалы басшысының немесе президиум төрағасының орынбасары, Академия президиумының мүшесi, Академия ғылымдар бөлiмiнiң академик-хатшысы, Академия ғылымдар бөлiмiнiң немесе президиумының ғалым хатшысы, Академия президиумы бас ғалым хатшысының немесе филиал басшысының орынбасары, бас ғылыми қызметкер, жетекшi ғылыми қызметкер, аға ғылыми қызметкер, ғылыми қызметкер, кiшi ғылыми қызметкер лауазымдарының басшылық жұмыс уақыты;
3) жоғары оқу орындары жанындағы дайындық бөлiмдерiнiң оқытушылық жұмыс стажы; КСРО Ғылым академиясы, Қазақ КСР Ғылым академиясы және Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым академиясындағы шет тiлдер, мемлекеттiк тiл және философия кафедраларының педагогикалық жұмыс уақыты;
4) жоғары оқу орындарындағы, олардың жанындағы дайындық бөлiмдерiндегi, бiлiктiлiк арттыру институттарындағы оқу жылының жүктеме көлемi кемiнде 225 сағаттық сағат шарты бойынша ақы төлеу педагогикалық жұмысының нақты уақыты. Ғылыми-педагогикалық жүктеме аз көлемде орындалған жағдайда жұмыс уақыты нақты орындалған жұмыс уақытына пропорционалды мөлшерде есептеледi;

5. Работникам предприятий, учреждений и организаций время педагогической работы в организациях образования на условиях почасовой оплаты, включается в педагогический стаж, если ее объем составляет не менее 180 часов в учебном году. При условии выполнения педагогической нагрузки в меньших размерах время работы исчисляется пропорционально фактически выполненному объему работ.
6. Руководителям, директорам, заведующим, начальникам, их заместителям (помощникам) (кроме категорий работников по хозяйственной работе) организаций образования всех типов и наименований в стаж педагогической работы засчитывается время работы на педагогических (и приравненных к ним) должностях.
3. Исчисление стажа научно-педагогическим и научным работникам
7. В стаж научно-педагогической и научной работы засчитывается:
1) время педагогической и руководящей работы в должностях: заведующего кафедрой, профессора, доцента, старшего преподавателя, ассистента, преподавателя, преподавателя-стажера, стажера-исследователя, ректора (директора), первого проректора, проректора по учебной работе, проректора (заместителя директора) по научной работе, проректора по заочному и вечернему обучению, проректора по международным связям, проректора по воспитательной работе, декана факультета (директора института), директора филиала;
2) время руководящей работы в Академии Наук СССР, академиях наук бывших союзных республик и стран СНГ, Академии наук Казахской ССР, Национальной академии наук Республики Казахстан, специализированных и общественных академиях, если научная деятельность является основной (далее - Академии), в должностях президента, вице-президента, главного ученого секретаря президиума Академии, председателя президиума Академии, заместителя руководителя филиала или заместителя председателя президиума Академии, члена президиума Академии, академика-секретаря отделения наук Академии, ученого секретаря отделения наук или президиума Академии, заместителя главного ученого секретаря президиума Академии и руководителя филиала, главного научного сотрудника, ведущего научного сотрудника, старшего научного сотрудника, научного сотрудника, младшего научного сотрудника;
3) время преподавательской работы на подготовительных отделениях при высших учебных заведениях; время педагогической работы на кафедрах иностранных языков и государственного языка, философии Академии наук СССР, Академии наук Казахской ССР, Республики Казахстан, Национальной академии наук;
4) время фактической педагогической работы с почасовой оплатой в высших учебных заведениях, на подготовительных отделениях при них, в институтах повышения квалификации в объеме нагрузки не менее 225 часов в учебном году. При условии выполнения научно-педагогической нагрузки в меньших размерах время работы исчисляется пропорционально фактически выполненному объему работ;

5) ғылыми атағы немесе ғылыми дәрежесi бар ректордың, проректордың (директордың, директор орынбасарының) лауазымдық жұмыс уақыты; мұғалiмдер бiлiмiн жетiлдiру интитуттарының және жоғары оқу орындары үшiн тағайындалған еңбекақы төлеу шарты бойынша жұмыс iстейтiн кафедралардың педагогикалық жұмыс уақыты;
6) ғылыми атағы немесе дәрежесi бар директор, директордың оқу (оқу-тәрбиелiк) iсi және өндiрiстiк оқу жөнiндегi, оқу-өндiрiстiк жұмыс жөнiндегi орынбасарлары, жалпы бiлiм беру мектептерiнiң, орта арнаулы және кәсiптiк-техникалық оқу орындарының оқытушылары лауазымдарының жұмыс уақыты;
7) шет ел жоғары оқу орындарындағы немесе ғылыми-зерттеу ұйымдарындағы (жолдама бойынша) ғылыми-педагогикалық жұмыс уақыты;
8) барлық деңгейдегi депутаттар лауазымдық қызметтерiнiң жұмыс уақыты осы қызметке сайланар алдындағы тiкелей ғылыми, ғылыми-педагогикалық жұмысы жалғасқан жағдайда есептеледi;
9) бала көтеруiне және босануына байланысты демалыс уақыты, сондай-ақ заңнамаға сәйкес бала күту үшiн берiлген ақысыз қосымша демалыс уақыты есептеледi.
8. Ғылыми жұмыс стажына ұлттық ғылыми (академиялық) орталықтардағы, мемлекеттiк ұлттық орталықтардағы, ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiктердегi, ғылыми-зерттеу ұйымдары мен олардың филиалдарындағы, технопарктардағы, технополистердегi, Сейсмологиялық тәжiрибе-әдiстемелiк экспедициялардағы және басқа тәжiрибе-әдiстемелiк экспедициялардағы, станциялардағы және өзге де ғылыми ұйымдардағы Қазақстан Республикасының "Ғылым туралы және ғылыми-техникалық саясаты туралы 1992 жылғы 15 қаңтардағы N 1129-ХІІ Заңымен, "Ғылым туралы" 2001 жылғы 9 шiлдедегi N 225-II  Z010225_ Заңымен (2001 жылғы 19 шiлдеден күшiне енген) белгiленген бас директор, директор (бастық), директордың (бастықтың) ғылыми жұмыс жөнiндегi орынбасары, ғылыми-зерттеу бөлiмшесi, бөлiмi, зертханасы және секторының меңгерушiсi (бастығы), бас ғылыми хатшы, ғылыми хатшы, бас ғылыми қызметкер, жетекшi ғылыми қызметкер, аға ғылыми қызметкер, ғылыми қызметкер, кiшi ғылыми қызметкер, стажер-зерттеушi лауазымдарының ғылыми жұмыс уақыты есептеледi. Ғылыми ұйымдардағы нақты ғылыми жұмыс уақыты, егер қызметкер кемiнде 0,25 ставкамен жұмыс iстесе, жылдық ғылыми стаж ретiнде есептеледi.
4. Педагогикалық, ғылыми, ғылыми-педагогикалық қызметкерлерге
жатпайтын қызметкерлерге мамандығы бойынша жұмыс стажын
есептеу
9. Еңбекақы төлеудiң тарифтiк-бiлiктiлiк кестесiне сәйкес мамандық бойынша жұмыс стажына мамандық бойынша ұйымдарда iстелген барлық жұмыс уақыты, сондай-ақ мынадай уақыттар кiредi:

5) время работы в должностях ректора, проректора (директора, заместителя директора), имеющих ученое звание или ученую степень время работы в институтах усовершенствования учителей и педагогическая работа на кафедрах, на которые распространены условия оплаты труда, установленные для высших учебных заведений;
6) время работы в должностях директора, заместителей директоров по учебной (учебно-воспитательной) работе и производственному обучению, по учебно-производственной работе, преподавателей общеобразовательных школ, средних специальных и профессионально-технических учебных заведений, имеющих ученое звание или ученую степень;
7) время научно-педагогической работы (по направлению) за рубежом в высших учебных заведениях или научно-исследовательских организациях;
8) время работы в должности депутатов всех уровней при условии, если избранию на эту должность непосредственно предшествовала научная и научно-педагогическая деятельность;
9) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с законодательством.
8. В стаж научной работы засчитывается время научной работы в национальных научных (академических) центрах, в государственных национальных центрах, научно-производственных объединениях, научно-исследовательских организациях и их филиалах, технопарках, технополисах, Сейсмологической опытно-методической экспедиции и других опытно-методических экспедициях, станциях и других научных организациях, определенных Законами Республики Казахстан от 15 января 1992 года N 1129-XII Z921100_ "О науке и государственной научно-технической политике", от 9 июля 2001 года N 225-II Z010225_ "О науке" (введен в действие с 19 июля 2001 года) должностях генерального директора, директора (начальника), заместителя директора (начальника) по научной работе, заведующего (начальника) научно-исследовательским отделением, отделом, лабораторией и сектором, главного ученого секретаря, ученого секретаря, главного научного сотрудника, ведущего научного сотрудника, старшего научного сотрудника, научного сотрудника, младшего научного сотрудника, стажера- исследователя. Время фактической научной работы в научных организациях, если сотрудник работает не менее, чем на 0,25 ставки, засчитывается как годовой научный стаж.
4. Исчисления стажа работы по специальности для
работников, не являющихся педагогическими, научными и
научно-педагогическими работниками
9. В стаж работы по специальности в соответствии с тарифно-квалификационной сеткой оплаты труда включается все время работы в организациях по специальности, а также включается время:

1) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, офицерлiк құрамдағы адамдардың, прапорщиктердiң, мичмандардың, мерзiмсiз қызметтегi әскери қызметшiлердiң, Қарулы күштерде, iшкi шекара әскерлерiнде, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының азаматтық қорғаныс басқармасы органдары мен бөлiмшелерiнде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен бұрынғы КСРО Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдары жүйесiнде, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнде және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланында мiндеттi әскери қызметiн өткерген уақыты;
2) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа басшы құрамдағы адамдардың iшкi iстер жүйесiндегi қызмет өткерген, прокуратура органдарындағы қызмет, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСРО Одағында сот аппаратында, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетiнде жұмыс iстеген уақыты;
3) Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының iшкi органдарында, прокуратура органдарында, соттарында, КСРО мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдарында, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк органдары мен Мемлекеттiк тергеу комитетiнде еңбек сiңiрген жылдарына үстеме ақы алу құқығын беретiн лауазымдарда жұмыс iстеген уақыт;
4) КСРО мемлекеттiк банкiсi мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiсiнiң жүйесiнде жұмыс iстеген уақыт;
5) Бала көтеруiне болуына және босануына байланысты демалыс уақыты, сондай-ақ заңнамаға сәйкес бала күту үшiн берiлген ақысыз қосымша демалыс уақыты;
6) қызмет саласына қарамастан осындай мамандықтар бойынша ұйымдарда өткiзген үйлес лауазымдық жұмыстар уақыты;
7) барлық деңгейдегi депутаттар лауазымдық қызметтерiнiң жұмыс уақыты;
8) сол мамандық бойынша мемлекеттiк қызметте болған уақыты.
Қазақстан Республикасы
Бiлiм және ғылым министрiнiң
2002 жылғы 21 ақпандағы
N 105 бұйрығымен бекiтiлген
бiлiм және ғылым ұйымдарының
мемлекеттiк қызметшi емес
қызметкерлерiне мамандық
бойынша жұмыс стажын
белгiлеу Ережесiне
Қосымша
Оқу-тәрбие ұйымдарындағы тиiстi лауазымдық жұмыс уақыты
мамандық бойынша қызметкерлердiң жұмыс стажына
есептелетiн оқу орындарының, ұйымдарының және
лауазымдарының тiзбесi
Оқу орындарының, мекемелердiң            Лауазымдардың атауы
және ұйымдардың атауы
1                                    1
Жалпы бiлiм беру мектептерi,           Мұғалiмдер, барлық мамандық
оның iшiнде лицейлер (мектеп-лицей.    педагогтары, педагог-психологтар,
лер), гимназиялар (мектеп-гимназия.    сурдопедагогтар, әлеуметтiк
лар), мамандандырылған шағын комплек.  педагогтар, педагог-ұйымдастырушы.
тілі, кешкi (ауысымды) және сырттай    лар, мұғалiм-дефектологтар, мұғалiм-
оқыту мектептерi, сырттай оқыту        логопедтер, оқытушылар, логопедтер,
бөлiмдерi, эксперименттiк алаңдар,     логопедтiк пункттердiң меңгерушi.
санаторлық мектептер және мектеп-      лерi, тәрбиешiлер (тәрбиешi-басшы.
интернаттар, санаторлық-орманды        лар), тәрбиешi-әдiстемешілер, аға
мектептер, барлық үлгiдегi және        тәрбиешiлер, аға әдiстемешілер
атаулы спорт мектептерi,мектеп-бала    (курстардағы әдiстемешiлер, егер бұл
бақшалар, бала бақша-мектеп            курстар олар үшiн негiзгi жұмыс
кешендерi, оқу-тәрбие, оқу-сауықтыру,  орны болып есептелген жағдайда),
оқу-тәрбие орталықтары (кешендерi),    концертмейстерлер, сүйемелдеушiлер,
ұзартылған күн мектептерi және         музыкалық жетекшiлер (қызметкерлер),
ұзартылған күн топтары, үш жылдық      қосымша бiлiм беру педагогтерi,
шеберлер мектебi, музыканттық тәрбие   массовиктер және экскурсоводтар
мектебi, арнаулы коррекциялық          (1999 жылдың 15 қыркүйегiне дейiн),
ұйымдар (дене бiтiмiнiң немесе         спорт бойынша аға жаттықтырушы-
ақыл-есiнің жетiлуiнде кемiстiгi       оқытушылар (жаттықтырушылар,
бар балалар мен жасөспiрiмдерге        оқытушылар), вожатыйлар, аға
арналған мектептер,мектеп-             вожатыйлар, мәдени ұйымдастырушылар,
интернаттар, сыныптар, ерекше          еңбек жөнiндегi нұсқаушылар, аға
тәрбиелеу жағдайын қажет ететiн        шеберлер, өндiрiстiк оқу
балалар мен жасөспiрiмдерге            шеберлерi (нұсқаушылары), тiкелей
арналған арнаулы ұйымдар және          оқу-педагогикалық қызметпен айналы.
т.б.) барлық үлгiдегi және атаулы      сатын өндiрiстiк оқу шеберлерi
мектеп-интернаттар, мектеп             (нұсқаушылары), дыбыс кабинеттерiнiң
жанындағы интернаттар, оқушыларды      нұсқаушылары, дыбыс кабинеттерiнiң
еңбекке баулу және кәсiптiк бағдар     меңгерушiлерi, денешынықтыру жөнін.
мектепаралық оқу-өндiрiстiк            дегi нұсқаушылар, аға нұсқаушылар,
комбинаттары.                          аға нұсқаушы-әдiстемешiлер (оның
Музыкалық және көркем-өнер        iшiнде денешынықтыру және спорт,
мектептерi мен мектеп-интернаттары.    туризм бойынша), басшылар, директор.
Мамандандырылған әскери орта           лар, меңгерушiлер, бастықтар,
мектептер, мектеп-интернаттар және     олардың орынбасарлары (көмекшiлерi)
училищелер.                            (шаруашылық жұмысы жөнiндегi
Логопедтiк пункттар, психология.  қызметкерлер категорияларынан
лық-медициналық-педагогикалық          басқа), оқу, оқу-тәрбие, педагогика.
консультациялар.                       лық бөлiм меңгерушiсi, өндiрiстiк
Балалар үйлерi, отбасы            оқу, шет тiл жөнiндегi оқу бөлiмi.
үлгiсiндегi балалар үйлерi, үмiт       нiң меңгерушiсi, бөлiмдердiң,
үйлерi, бөбек үйлерi, жасөспiрiмдер    зертханалардың, кабинеттердiң,
үйлерi, балалар деревнясы, балалар     шеберханалардың, бөлiмшелердiң,
қалашықтары және басқалар.             секциялардың, секторлардың, филиал.
Балалардың еңбек және             дардың, оқу-консультациялық пункт.
тәрбиелiк-еңбек колониялары, балалар   теердің, психологиялық-медициналық-
қабылдау пункттерi, кәмелетке          педагогикалық консультациялардың
толмағандарға арналған қабылдау-бөлу   меңгерушiлерi (бастықтары), курстар.
орындары, мектеп-колониялар (атауына   дың, оқу-өндiрiстік, оқу курстық
қарамастан), ғылыми медициналық-       комбинаттардың, циклдардың бастықта.
педагогикалық консультациялар,         ры, өндiрiстiк, педагогикалық
еңбекке тәрбиелеу институттары,        практика меңгерушiлерi, тәртiп
шәлкес мiнездi адамдарды ерекше        жөнiндегi аға кезекшiлер, тәртiп
жағдайда ұстайтын бiлiм беру           жөнiндегi кезекшiлер, бастауыш
ұйымдары.                              әскери дайындық жөнiндегi оқытушы-
Мектепке дейiнгi ұйымдардың       ұйымдастырушылар, бiлiм беру
барлық түрлерi мен атаулары            ұйымдарындағы аудармашы-дактилолог
(балалар бақшалары, бөбекжай-          (1999 жылдың 15 қыркүйегiне дейiнгi
бақшалар, бөбекжайлар).                сурдопедагог).
Мектептен тыс балалар ұйымдары
(номенклатураға сәйкес).
Клубтар, мәдениет сарайлары
және тұрғын үй-пайдалану ұйымдары
жанындағы оқушы бөлмелерi.
Кәсiптiк орта бiлiм беру оқу
орындары (колледждер, училищелер).
Кәсiптiк бастауыш бiлiм беру оқу
орындарының фабрика-заводтық оқуы
және тәлiмгерлiгi, азаматтық авиация
бөлiмдерiнiң оқу-жаттығу мектептерi
және атауына қарамастан кадрлар
даярлау жөнiндегi басқа да оқу
орындары.
Бiлiктiлiк арттыру жөнiндегi
тұрақты жұмыс iстейтiн курстар мен
басқа да курстар (оның iшiнде сырттан
оқытатын курстар).
Денсаулық сақтау және әлеуметтiк
қамсыздандыру мекемелерi: бөбек
үйлерi, балалар санаторийлерi,
клиникалар, емханалар, ауруханалар
және басқалар, сондай-ақ ересектер
мекемелерiндегi балаларға арналған
бөлiмдер, палаталар.
Бiлiм беру ұйымдарының
филиалдары.
Студиялар, клубтар
Студенттiк-зерттеу бюросы
Оқу-консультациялық пункттер,
оқу (оқу-жаттығу) орталықтары, оқу-
өндiрiстiк, оқу курстiк комбинаттар,
оқу-ғылыми-өндiрiстiк кешендер,
оқу-сауықтыру, оқу-тәрбие
орталықтары.
Лагерлер (спорттық-қорғаныс,
сауықтыру, мектептiк, еңбек және
демалыс лагерлерi).
Бiлiм беру ұйымдарының оқу
полигондары.
2                                       2
Кәсiптiк жоғары оқу орындары           Профессорлық-оқытушылық құрам,
концертмейстерлер, сүйемелдеушiлер
3                                       3
Кәсiптiк жоғары және орта әскери       Профессорлық-оқытушылық
оқу орындары                           лауазымдар жұмысы (қызметi)
4                                       4
Кадрларды жетiлдiру, қайта             Профессорлық-оқытушылық құрам,
даярлау, бiлiктiлiгiн арттыру инсти.   оқытушылар, әдiстемешiлер (ғылыми
туттары, барлық атаулы әдiстемелiк     қызметкерлер), аға әдiстемешiлер,
ұйымдар (ведомтсволық бағыныстылы.     директорлар, меңгерушiлер, олардың
ғына қарамастан)                       орынбасарлары, оқу бөлiмiнiң,
секторлардың, кабинеттердiң,
зертханалардың меңгерушiлерi
5                                       5

1) прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
2) прохождения службы лицами начальствующего состава в системе органов внутренних дел, службы в органах прокуратуры, работы в аппаратах судов Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в Государственном следственном комитете Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
3) работы на должностях, дающих право на получение надбавки за выслугу лет, в судах, органах прокуратуры, внутренних дел Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в органах государственной безопасности СССР, национальной безопасности и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан;
4) работы в системе Государственного банка СССР и Национального Банка Республики Казахстан;
5) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с законодательством;
6) работы на должностях по идентичным специальностям независимо от сферы деятельности, в которой протекала его трудовая деятельность;
7) работы в должности депутатов всех уровней;
8) пребывания на государственной службе по той же специальности.
Приложение
к Правилам определения стажа
работы по специальности работникам
организаций образования и научных
организаций, не являющимся
государственными служащими,
утвержденным приказом Министра
образования и науки Республики
Казахстан
от 21 февраля 2002 года N 105
Перечень
учебных заведений, организаций и должностей, время работы в
которых засчитывается в стаж работы по специальности работников
учебно-воспитательных организаций на соответствующих должностях
__________________________________________________________________________
Наименование учебных заведений,     |        Наименование должностей
учреждений и организаций            |
____________________________________|_____________________________________
1                                           1
Общеобразовательные школы, в том     Учителя, педагоги всех специальностей,
числе лицеи (школы-лицеи), гимна-    педагоги-психологи, сурдопедагоги,
зии (школы-гимназии), специализи-    социальные педагоги, педагоги-органи-
рованные, малокомплектные, вечер-    заторы, учителя-дефектологи, учителя-
ние (сменные) и заочные школы,       логопеды, преподаватели, логопеды,
заочные отделения, эксперименталь-   заведующие логопедическими пунктами,
ные площадки, санаторные школы и     воспитатели(воспитатели-руководители),
школы-интернаты, санаторно-лесные    воспитатели-методисты, старшие воспи-
школы, спортивные школы всех типов   татели, старшие методисты (методисты
и наименований, школы-детские сады,  на курсах при условии, если эти курсы
комплексы детский сад-школа,         являются для них местом основной
учебно-воспитательные, учебно-оздо-  работы, концертмейстер, аккомпаниа-
ровительные, учебно-воспитательные   торы, музыкальные руководители
центры (комплексы), школы с продлен- (работники), педагоги дополнительного
ным днем и группы продленного дня,   образования, массовики и экскурсоводы
трехгодичные школы мастеров, школы   (до 15 сентября 1999 года), старшие
музыкантских воспитанников, специа-  тренеры-преподаватели (тренеры,
льные коррекционные организации      преподаватели) по спорту, вожатые,
(школы, школы-интернаты, классы для  старшие вожатые,
детей и подростков, имеющих недос-   культорганизаторы, инструкто-
татки в физическом или умственном    ры по труду, старшие мастера, мастера
развитии, специальные организации    (инструкторы) производственного
для детей и подростков, нуждающихся  обучения непосредственно занимающиеся
в особых условиях воспитания и       учебно-преподавательской деятельнос-
т.д., и школы-интернаты всех типов   тью, инструкторы слуховых кабинетов
и наименований, интернаты при шко-   и заведующие слуховыми кабинетами
лах, межшкольные учебно-производст-  (до 15 сентября 1999 года) инструкторы
венные комбинаты трудового обучения  по физкультуре, старшие инструкторы-
и профориентации учащихся.           методисты, инструкторы-методисты (в
Музыкальные и художественные    том числе по физической культуре и
школы и школы-интернаты. Военные     спорту, по туризму), руководители,
специализированные средние школы,    директора, заведующие, начальники, их
школы-интернаты и училища.           заместители (помощники) (кроме катего-
Логопедические пункты,          рии работников по хозяйственной рабо-
психолого-медико-педагогические      те), заведующие учебной, учебно-воспи-
консультации.                        тательной, педагогической частью, за-
Детские дома, детские дома      ведующие учебной частью по производ-
семейного типа, дома надежды, дома   ственному обучению, по иностранному
ребенка, дома юношества, детские     языку, заведующие (начальники) отде-
деревни, детские городки и др.       лами, лабораториями, кабинетами,
Детские трудовые и воспитате-   мастерскими, отделениями, секциями,
льно-трудовые колонии, детские при-  секторами, филиалами, учебно-консуль-
емные пункты, приемники-распредели-  тационнными пунктами, психолого-меди-
тели для несовершеннолетних, школы-  ко-педагогическими консультациями,
колонии (независимо от наименования), начальники курсов, учебно-производ- научные медико-педагогические консу- ственных, учебно-курсовых комбинатов, льтации, институты трудового циклов, заведующие производственной,
воспитания, организации образования  педагогической практикой, старшие
особого содержания для лиц с девиан- дежурные по режиму, дежурные по
тным поведением.                     режиму, преподаватели-организаторы по
Дошкольные организации всех     начальной военной подготовке,
видов и наименований (детские сады,  переводчик-дактилолог (сурдопедагог
ясли-сады, ясли).                    до 15 сентября 1999 года) в органи-
Внешкольные детские организации зациях образования.
(согласно номенклатуре).
Комнаты школьника при клубах,
дворцах культуры и жилищно-эксплуа-
тационных организациях.
Средние профессиональные учеб-
ные заведения (колледжи, училища).
Учебные заведения начального
профессионального образования,
фабрично-заводского обучения и уче-
ничества, школы и учебно-тренировоч-
ные подразделения гражданской
авиации и другие учебные заведения
по подготовке кадров независимо от
их наименований.
Постоянно действующие курсы по
повышению квалификации и другие
курсы (в том числе и заочные).
Учреждения здравоохранения и
социального обеспечения: дома
ребенка, детские санатории, клиники,
поликлиники, больницы и др., а
также отделения, палаты для детей в
учреждениях для взрослых.
Филиалы организации образова-
ния.
Студии, клубы.
Студенческо-исследовательские
бюро.
Учебно-консультационные пункты,
учебные (учебно-тренировочные)
центры, учебно-производственные,
учебно-курсовые комбинаты, учебно-
научно-производственные комплексы,
учебно-оздоровительные, учебно-вос-
питательные центры.
Лагеря (оборонно-спортивные,
оздоровительные, школьные, труда и
отдыха).
Учебные полигоны организаций
образования.
2                                   2
Высшие профессиональные учеб-   Профессорско-преподавательский
ные заведения.                       состав, концертмейстеры, аккомпаниа-
торы.
3                                   3
Высшие и средние профессио-     Работа (служба) на профессорско-
нальные военные учебные заведения.   преподавательских должностях.
4                                   4
Институты усовершенствования,   Профессорско-преподавательский
переподготовки кадров, повышения     состав, преподаватели, методисты,
квалификации, методические службы    (научные сотрудники), старшие
всех наименований (независимо от     методисты, директора, заведующие, их
ведомственной подчиненности).        заместители, заведующие учебной
частью, секторами, кабинетами,
лабораториями.
5                                   5

1) Бiлiм беру органдары, оқу           1) Басқарушы, инспекторлық
орындарына және басқа да бiлiм беру    (1999 жылғы қыркүйекке дейiн),
ұйымдарына басшылық етудi iске асыру   әдiстемелiк лауазымдар, сондай-ақ
органдары.                             мамандардың өзге де педагогикалық
қызметпен байланысты лауазымдары
2) Республика Iшкi Iстер               2) Аға инспекторлар (1999
министрлiгi, iшкi iстер басқармалары   жылдың 15 қыркүйегiне дейiн),
(бас басқармалары), IIМ еңбекпен       жалпы бiлiм беру, оқу-тәрбие,
түзеу мекемелерiнiң басқармалары       әдiстемелiк, мектептен тыс жұмыстар,
өндiрiстiк оқу, баланы қорғау,
мектепке дейiнгi тәрбие және оқу
жөнiндегi инспекторлар
3) Құрамында ұйымдастырылған           3) Мектепке дейiнгi тәрбие және
мектепке дейiнгi балалар ұйымда.       оқу, жастармен жұмыс бөлiмдерiнiң
рының, әлеуметтiк мәдени               инспекторлары (1999 жылдың 15
объектiлерінің және спорттық           қыркүйегiне дейiн)
ғимараттардың басқармалары бар
өндiрiстiк бiрлестiктер (1999 жылғы
қыркүйекке дейiн)
4) Техникалық оқыту бөлiмдерi          4) Штаттық оқытушылар, өндi.
(бюро), кәсiпорындардың, бiрлестiк.    рiсте жұмысшыларды өндiрiстiк оқыту
тердiң, өндiрiсте кадрлар даярлаумен   шеберлерi, қызметi кадрлар даярлау
және олардың бiлiктiлiгiн арттырумен   және олардың бiлiктiлiгiн арттыру
айналысатын министрлiктердiң           мәселесi мен байланысты басшылық,
(ведомстволардың) бөлiмшелерi          инспекторлық, инженерлiк (1999
жылдың 15 қыркүйегiне дейiн),
әдiстемешiлiк лауазымдар
6                                       6
ДОСААФ және азаматтық авиация          Басшылық, командалық-ұшу,
оқу орындары және оқу ұйымдары         командалық-нұсқаушылық, инженерлік
-нұсқаушылық, нұсқаушылық,
инженер-әдістемеші, инженер-ұшқыш-
әдiстемешi (1999 жылдың 15
қыркүйегiне дейiн) және оқытушылық
құрам, өндiрiстiк оқу шеберлерi.
7                                       7
Мекемелердiң, кәсiпорындардың          Тәрбиешiлер, педагог-ұйымдасты.
және ұйымдардың жатақханалары,         рушылар, психологтар, оқытушылар,
тұрғын үй-пайдалану ұйымдары, жастар   қосымша бiлiм беру педагогтары,
тұрғын үй кешендерi, балалар           нұсқаушылар және нұсқаушы-әдiсте.
кинотеатрлары, жасөспiрiм көрермен     мешiлер, жаттықтырушы-оқытушылар
театрлары, қуыршақ театрлары,          және балалармен және жасөспiрiм.
балалармен және жасөспiрiмдермен       дермен жұмыс жүргiзу жөнiндегi
жұмыс жүргiзу жөнiндегi кәсiпорын.     өзге де мамандар, балалар бөлiмде.
дар мен ұйымдардың мәдени-ағарту       дерiнiң, секторларының меңгерушiлерi
мекемелерi
8                                       8
Еңбекпен түзеу колониялары,            Педагогикалық бiлiмi барлардың
еңбекке тәрбиелеу колониялары,         лауазымдық жұмысы (қызметi): бастық.
тергеу изоляторлары және түрмелер,     тың саяси-тәрбие жұмысы жөнiндегi
емдеу-еңбек және еңбекпен тәрбиелеу    орынбасары, саяси-тәрбие жұмысы
профилакторийлерi, бұрынғы әскери      жөнiндегi аға нұсқаушы және нұсқаушы
тұтқындар мен жер аударылғандар        (1999 жылдың 15 қыркүйегiне дейiн),
лагерлерiнiң бөлiмдерi, арнаулы        отряд бастығы, жалпы бiлiм беру
оқу-еңбек мекемелерi                   жұмысы жөнiндегi аға инспектор және
инспектор, аға нұсқаушы-әдiстемешi,
кәмелетке толмағандармен жұмыс
жүргiзу жөнiндегi аға нұсқаушы және
нұсқаушы, өндiрiстiк-техникалық оқу
жөнiндегi аға инженер және инженер,
өндiрiстiк оқу жөнiндегi аға шебер
және шебер, күзет және тәртiп
жөнiндегi аға инспектор және
инспектор, оқу-техникалық кабинет
меңгерушiсi, психолог, аудармашы
___________________________________________________________________________

1) Органы управления образованием    1) Руководящие, инспекторские
и органы осуществляющие руководст-   должности (до 15 сентября 1999 года),
во учебными заведениями и другими    методические, а также другие должнос-
организациями образования            ти, связанные с педагогической
деятельностью
2) Министерства внутренних дел       2) Старшие инспекторы (до 15 сентября
республик, управления (главные       1999 года), инспекторы по общеобразо-
управления) внутренних дел, управ-   вательному обучению, по учебной
ления исправительно-трудовых         воспитательной, методической, внешко-
учреждений Министерства юстиции      льной работе, производственному обуче-
Республики Казахстан                 нию, по охране детства, дошкольному
воспитанию и обучению
3) Управления детскими дошкольными   3) Инспекторы отделов по дошкольному
организациями, соцкультобъектами и   воспитанию и обучению, работе с
спортивными сооружениями, органи-    молодежью (до 15 сентября 1999 года)
зованные в составе производственных
объединений (до 15 сентября 1999
года)
4) Отделы (бюро) технического обуче- 4) Штатные преподаватели, мастера
ния, отделы кадров предприятий,      производственного обучения рабочих
объединений, подразделения мини-     на производстве, руководящие, инспек-
стерств (ведомств), занимающиеся     торские и инженерные должности
вопросами подготовки и повышения     (до 15 сентября 1999 года), методи-
квалификации кадров на производстве  ческие должности, деятельность которых
связана с вопросами подготовки и
повышения квалификации кадров
6                                   6
Учебные заведения и учебные органи-  Руководящий, командно-летный, командно
зации ДОСААФ и гражданской авиации   -инструкторский, инженерно-инструктор-
ский, инструкторский, инженеры-мето-
дисты, инженеры-летчики-методисты
(до 15 сентября 1999 года), преподава-
тельский состав и мастера производ-
ственного обучения
7                                   7
Общежития учреждений, предприятий и  Воспитатели, педагоги-организаторы,
организаций, жилищно-эксплуатацион-  психологи, преподаватели, педагоги
ные организации, молодежные жилищ-   дополнительного образования, инструк-
ные комплексы, детские кинотеатры,   торы и инструкторы-методисты,
театры юного зрителя, кукольные      тренеры-преподаватели и другие
театры, культурно-просветительные    специалисты по работе с детьми и
учреждения и подразделения пред-     подростками, заведующие детскими
приятий и организаций по работе с    отделами, секторами
детьми и подростками
8                                   8
Исправительно-трудовые колонии,      Работа (служба) при наличии
воспитательно-трудовые колонии,      педагогического образования в
следственные изоляторы и тюрьмы,     должностях: заместителя начальника
лечебно-трудовые и воспитательно-    по политико-воспитательной работе,
трудовые профилактории, отделения    старшего инструктора и инструктора
бывших лагерей для военнопленных     по политико-воспитательной работе
и интернированных, специальные       (до 15 сентября 1999 года), начальни-
учебно-трудовые учреждения.          ка отряда, старшего инспектора и
инспектора по общеобразовательной
работе, старшего инструктора-
методиста, старшего инструктора и
инструктора по политико-воспита-
тельной работе с несовершеннолетними
(до 15 сентября 1999 года), старшего
инженера и инженера по производ-
ственно-техническому обучению (до 15
сентября 1999 года), старшего мастера
и мастера производственного обучения,
старшего инспектора, инспектора по
охране и режиму, заведующего учебно-
техническим кабинетом, психолога,
переводчика
_____________________________________________________________________