Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiн бекiту туралы" 2001 жылғы 20 сәуiрдегi N 115 қаулысына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 18 қаңтардағы N 24. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 27 ақпанда тіркелді. Тіркеу N 1778. Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 134 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2005 жылғы 29 қазандағы N 134   қаулысымен  ( қолданысқа енгізілу тәртібін  3-тармақтан  қараңыз ).
________________________________________
Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзудi реттейтiн заңдарды жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң Басқармасы  ҚАУЛЫ ЕТЕДI
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Басқармасының "Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiн бекiту туралы" 2001 жылғы 20 сәуiрдегi N 115  V011561_  қаулысына мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
осы қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында валюта операцияларын жүргiзу ережесiндегi:
1) 19-тармақтың:
бiрiншi азатжолының бiрiншi сөйлемiндегi "арнап" деген сөзден кейiн "iссапарлар жүзеге асырылғанға дейiн" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi сөйлемiндегi "есепшоттарға" деген сөзден кейiн "iссапар мерзiмi аяқталған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 3-тарау мынадай мазмұндағы 22-1-тармақпен толықтырылсын:
"22-1. Резидент заңды тұлғаның мемлекеттiң кепiлдiгiмен тартылған мемлекеттiк емес сыртқы заем шарты бойынша төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру үшiн сатып алған шетел валютасы резидент заңды тұлға ашқан уәкiлеттi банктердегi арнайы есепшоттарға есептелуге тиiс. Осы есепшоттардағы шетел валютасын пайдалану тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленедi.";
3) 23-тармақтың бiрiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Резидент заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының заңдарына және банк iсiнде қолданылатын iскерлiк айналым дәстүрлерiне сәйкес пайдаланылатын, есеп айырысудың аккредитивтiк нысанын көздейтiн келiсiм-шарттар бойынша резидент еместермен есеп айырысу үшiн қажеттi шетелдiк валюта Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн бөлiгiнде аккредитивтiк қолданылу мерзiмiне сатып алынады";
4) 29-тармақтың:
бесiншi азатжолындағы "екiншi" деген сөзден кейiн ", үшiншi" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы азатжолмен толықтырылсын:
"Уәкiлеттi банктер Қазақстан Республикасының валюта заңдарының сақталуын тексеру мақсатында жүргiзiлетiн валюта операциясына қатысты қосымша қажеттi ақпаратты және құжаттарды талап етуге құқылы.";

О внесении дополнений и изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан" от 20 апреля 2001 года N 115
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 января 2002 года N 24. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2002 года за N 1778. Утратило силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 октября 2005 года N 134 (V053971)
В целях совершенствования законодательства, регулирующего проведение валютных операций в Республике Казахстан, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 115 V011561_  "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан" следующие дополнения и изменения:
в Правилах проведения валютных операций в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
1) в пункте 19:
в абзаце первом предложение первое дополнить словами ", до осуществления командировок";
в абзаце втором предложение первое дополнить словами "в течение десяти рабочих дней со дня окончания срока командировки";
2) главу 3 дополнить пунктом 22-1 следующего содержания:
"22-1. Иностранная валюта, приобретаемая юридическим лицом-резидентом для осуществления платежей и переводов денег по договору негосударственного внешнего займа, привлеченного под гарантию государства, подлежит зачислению на специальные счета в уполномоченных банках, открытые юридическим лицом-резидентом. Порядок использования иностранной валюты, находящейся на данных счетах, устанавливается законодательством Республики Казахстан.";
3) предложение первое пункта 23 изложить в следующей редакции:
"23. Иностранная валюта, необходимая юридическим лицам-резидентам для расчетов с нерезидентами по контрактам, предусматривающим аккредитивную форму расчетов, используемую в соответствии с законодательством Республики Казахстан и обычаями делового оборота, применяемыми в банковской практике, в части, не противоречащей законодательству Республики Казахстан, приобретается на срок действия аккредитива.";
4) в пункте 29:
абзац пятый после слова "втором" дополнить словом ", третьем";
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"Уполномоченные банки вправе затребовать дополнительно необходимую информацию и документы относительно проводимой валютной операции в целях проверки соблюдения валютного законодательства Республики Казахстан.";

5) 33-тармақтағы "көзделген тәртiппен" деген сөздер "көзделген талаптарды ескере отырып және тәртiппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 34-тармақтың екiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлға құрмай инвестициялық немесе кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын резидент немесе резидент емес жеке тұлғаларға пайдалану тәртiбi осы Ереженiң 3 және 4-тарауларына сәйкес белгiленетiн шетел валютасымен банктік есепшот ашылады.";
7) 35-тармақтың бiрiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкiлеттi банктер жеке тұлғалар уәкiлеттi банктерге тиiстi түрде ресiмделген құжаттарды (шарттар, келiсiм-шарттар, келiсiмдер, инвойстар және басқалары) бергенде ғана резидент еместердiң пайдасына баламасы он мың АҚШ долларынан асатын мөлшерде резидент емес жеке тұлғалардың және резидент жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының аумағынан тыс төлем жасайды және/немесе ақша аударады. Мұндай құжаттарды беру мүмкiн болмаған жағдайда, уәкiлеттi банк жеке тұлға төлем тапсырмасына уәкiлеттi банкке олардың талап етуi бойынша құқық қорғау органдарына және Ұлттық Банкке жүргiзiлетiн ақша төлемi және/немесе аударымы бойынша ақпарат беруге рұқсат беретiн жазбалар жасаған кезде ғана төлем және/немесе ақша аударымын жүргiзедi. Жеке тұлға күнтiзбелiк ай өткеннен кейiн бiр айдың iшiнде баламасы елу мың АҚШ долларынан астам сомаға осы тармақта келiсiлген құжаттарды бермей-ақ резидент еместiң пайдасына төлем және/немесе ақша аударымын жүргiзген кезде, уәкiлеттi банк күнтiзбелiк ай аяқталғаннан кейiн үш жұмыс күнiнiң iшiнде осы жеке тұлға (жiберушiнiң аты-жөнi, бар болса - СТН) және ол өткiзген төлем және/немесе ақша аударымы туралы ақпаратты Ұлттық Банкке беруге мiндеттi.".
8) 40-тармағындағы "шектеусiз" деген сөзден кейiн "Ережеде белгiленген талаптарды ескере отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
9) алтыншы азатжолдың 43-тармағындағы ", сондай-ақ банктiң алушының жеке басының ұқсастығын анықтауына мүмкiндiк беретiн басқа да деректер" деген сөздер алынып тасталсын;
10) алтыншы азатжолдың 44-тармағындағы ", сондай-ақ банктiң жiберушiнiң жеке басын бiрегейлендiруге мүмкiндiк беретiн басқа да деректер" деген сөздер алынып тасталсын;
11) 51-тармақ алынып тасталсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейiн күшiне енгiзiледi.
3. Валюталық реттеу және бақылау басқармасы (Мәженова Б.М.):
1) Заң департаментiмен (Шәрiпов С.Б.) бiрлесiп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қабылдасын;

5) в пункте 33 слова "в порядке, предусмотренном" заменить словами "с учетом требований и в порядке, предусмотренными";
6) абзац второй пункта 34 изложить в следующей редакции:
"Физическим лицам-резидентам или нерезидентам, осуществляющим инвестиционную или предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, открывается банковский счет в иностранной валюте, режим использования которого определяется в соответствии с главами 3 и 4 настоящих Правил.";
7) абзац первый пункта 35 изложить в следующей редакции:
"Платежи и/или переводы денег физических лиц-нерезидентов, осуществляемые за пределы территории Республики Казахстан, и физических лиц-резидентов в пользу нерезидентов, в размере, превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США, проводятся уполномоченными банками только при представлении физическими лицами в уполномоченные банки надлежащим образом оформленных документов (договоры, контракты, соглашения, инвойсы и другие). В случае невозможности представления таких документов уполномоченный банк проводит платежи и/или переводы денег только при проставлении физическим лицом в платежном поручении записи, разрешающей уполномоченному банку представление информации о проводимом платеже и/или переводе денег в правоохранительные органы и Национальный Банк по их требованию. В случае проведения физическим лицом в течение месяца платежей и/или переводов денег в пользу нерезидента без предоставления оговоренных в настоящем пункте документов на сумму, превышающую эквивалент пятидесяти тысяч долларов США, уполномоченный банк обязан в течение трех рабочих дней по истечении календарного месяца представить информацию о данном физическом лице (фамилия, имя, отчество отправителя, РНН отправителя - при наличии) и проведенных им платежах и/или переводах денег в Национальный Банк.";
8) пункт 40 дополнить словами ", с учетом требований, установленных Правилами";
9) в абзаце шестом пункта 43 слова ", а также другие данные, позволяющие банку идентифицировать личность получателя" исключить;
10) в абзаце шестом пункта 44 слова ", а также другие данные, позволяющие банку идентифицировать личность отправителя" исключить;
11) Пункт 51 исключить.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению валютного регулирования и контроля (Маженова Б.М.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры
к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан
настоящего постановления;

2) Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзiлген күннен бастап он күндiк мерзiмде осы қаулыны Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi орталық аппаратының мүдделi бөлiмшелерiне, аумақтық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Е.Т. Жангелдинге жүктелсiн.
Ұлттық Банкi
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігімен
келісілді
2002 жылғы 31 қаңтар

2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в
Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление
до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата,
территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков
второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
Согласовано
с Министерством финансов
Республики Казахстан
31 января 2002 года
___________________________________________________________
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Мартина Н.А.)