Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы N 54 бұйрығына толықтыру енгiзу туралы
Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 6 наурыздағы N 69 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 12 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1822. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 1 шілдедегі N 290 бұйрығымен
----------Бұйрықтан үзінді---------
Қазақстан Pecпубликасы Мемлекеттiк кiрiс министрiнiң, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгінің Кеден комитетi төрағасының және Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi төрағасының күшi жойылды деп танылған бұйрықтарының
тiзбесi
9. "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2001 жылғы 30 наурызда N 1442 тіркелген "Тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы N 54 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 6 наурыздағы N 69 бұйрығы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2002 жылғы 12 сәуірде N 1822 тіркелген, 2002 жылы "Нормативтік құқықтық кесімдер бюллетенінде" жарияланған, N 21).
Төраға
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 шiлдедегi  Заңына және "Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң төрағасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 30 қаңтардағы N 133  қаулысының 2-тармағына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң Кеден комитетi төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы N 54  бұйрығына мынадай толықтыру енгiзiлсiн:
1-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ режимiнде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесi".
2. Қоса берiлiп отырған "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ режимiнде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесi бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы. Аңсарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.

О внесении дополнений в приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 54 "О таможенном оформлении товаров и транспортных средств"
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 6 марта 2002 года N 69. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 апреля 2002 г. N 1822. Утратил силу - Приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 290
Извлечение из приказа Председателя Агентства
таможенного контроля Республики Казахстан от 1 июля 2004 года N 290
"Во исполнение распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", в целях приведения нормативных правовых актов в сфере таможенного дела в соответствие с законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, приказываю:
1. Признать утратившим силу некоторые приказы Министра государственных доходов, Председателя Таможенного комитета Республики Казахстан и Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан согласно приложению...
Председатель...
Приложение к приказу Председателя
Агентства таможенного контроля
Республики Казахстан
от 1 июля 2004 года N 290
"О признании утратившими силу
некоторых нормативных правовых
актов в сфере таможенного дела"
Перечень приказов Министра государственных доходов,
Председателя Таможенного комитета Республики Казахстан и
Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан,
признанных утратившими силу...
9. Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 6 марта 2002 года N 69 "О внесении дополнений в приказ Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 54   "О таможенном оформлении товаров и транспортных средств"...
-------------------------------------------------------------------
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 20 июля 1995 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" и пунктом 2  постановления  Правительства Республики Казахстан от 30 января 2002 года N 133 "О Председателе Таможенного комитета Министерства государственных доходов", приказываю:
1. Внести в  приказ  Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 54 "О таможенном оформлении товаров и транспортных средств" следующие дополнения:
дополнить пункт 1 абзацем следующего содержания:
"Правила таможенного контроля и таможенного оформления товаров, заявленных в режиме свободной таможенной зоны на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город";
дополнить приложением согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению правового обеспечения Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан Ержанова А.К.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің Кеден комитеті төрағасының орынбасары А.Қ. Ержановқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік кіріс министрі
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк кiрiс министрiнің
2002 жылғы 6 наурыздағы
N 69 бұйрығымен
бекiтiлген
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының
аумағында еркiн кедендiк аймақ режимінде мәлiмделетiн
тауарларды кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ режимiнде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесi (бұдан әрi - Ереже) "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына (бұдан әрi - Кеден iсi туралы заң), "Кедендiк режимдер туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 2001 жылғы 9 ақпандағы N 46  бұйрығымен бекiтiлген Еркiн кедендiк аймақтың кедендiк режимiн қолдану жөнiндегi нұсқаулыққа, Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағын құру туралы" 2001 жылғы 29 маусымдағы N 645  Жарлығымен бекiтiлген "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағы туралы ережеге сәйкес әзiрлендi және "Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық аймағының аумағына (бұдан әрi - "Астана - жаңа қала" АЭА) еркiн кедендiк аймақ кедендiк режимiмен орналастырылатын тауарларды кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудi жүргiзудiң тәртiбiн белгiлейдi.
2. Кеден iсi туралы заңның 71-бабына сәйкес еркiн кедендiк аймақтың кедендiк режимi (бұдан әрi - ЕКА-ның кедендiк режимi) - бұл шетелдiк тауарлар тиiстi аумақтық шекараларда немесе үй-жайларда (орындарда) кедендiк баждар, салықтар алынбастан және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан орналастырылатын және пайдаланылатын, отандық тауарлар әкетуге Кеден iсi туралы заңмен айқындалатын тәртіппен экспорттың кедендiк режимiне сәйкес қолданылатын шарттарда орналастырылатын және пайдаланылатын кедендiк режим.
"Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағындағы ЕКА кедендiк режимi - бұл Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген тәртiппен акциздер салынатын, "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағында орналастырылатын және пайдаланылатын импортталатын тауарларға акциз алуды қоспағанда осы тармақтың бiрiншi абзацында белгiленген шарттарда қолданылатын кедендiк режим. (РҚАО-ның сілтемесі:  (9-бөлім) қараңыз.)

4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр государственных доходов
Республики Казахстан
Приложение к приказу Министра
государственных доходов
Республики Казахстан
от 6 марта N 69 "О внесении
дополнений в приказ Председателя
Таможенного комитета
Министерства государственных
доходов Республики Казахстан
от 15 февраля 2001 года N 54
"О таможенном оформлении товаров
и транспортных средств"
Правила таможенного контроля и таможенного
оформления товаров, заявленных в режиме
свободной таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
1. Общие положения
1. Настоящие Правила таможенного контроля и таможенного оформления товаров в таможенном режиме свободной таможенной зоны на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" (далее - Правила) разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 20 июля 1995 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" (далее - Закон о таможенном деле),  Инструкцией  по применению таможенного режима свободной таможенной зоны, утвержденной приказом Председателя Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 9 февраля 2001 года N 46 "О таможенных режимах",  Положением  о специальной экономической зоне "Астана - новый город", утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 29 июня 2001 года N 645 "О создании специальной экономической зоны "Астана - новый город", и определяют порядок производства таможенного контроля и таможенного оформления товаров, помещаемых под таможенный режим свободной таможенной зоны на территории специальной экономической зоны "Астана - новый город" (далее - СЭЗ "Астана - новый город").
2. В соответствии со статьей 71 Закона о таможенном деле таможенный режим свободной таможенной зоны (далее - таможенный режим СТЗ) - это таможенный режим, при котором иностранные товары размещаются и используются в соответствующих территориальных границах или помещениях (местах) без взимания таможенных пошлин, налогов и применения мер нетарифного регулирования, отечественные товары размещаются и используются на условиях, применяемых к вывозу в соответствии с таможенным режимом экспорта в порядке, определяемом Законом о таможенном деле.
Таможенный режим СТЗ на территории СЭЗ "Астана - новый город" - это таможенный режим, применяемый на условиях, определенных в абзаце первом настоящего пункта, за исключением взимания акциза на импортируемые товары, размещаемые и используемые на территории СЭЗ "Астана - новый город", которые облагаются акцизами в порядке, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан. (Прим.РЦПИ: см.  K010209_  (разд.9)

2. Тауарларды "Астана - жаңа қала"
АЭА-ның аумағында ЕКА кедендiк режимiнде
орналастырудың шарттары
3. Арнайы экономикалық аймақтың аумағына ЕКА кедендiк режимiмен:
құрылысқа арналған машиналар мен жабдықтарды;
арнайы экономикалық аймақтың аумағындағы құрылыс процесiнде толығымен пайдаланылатын тауарларды;
құрылыс және объектiлердi жобалық-сметалық құжаттамаға сәйкес пайдалануға беру үшiн қажеттi тауарлар мен жабдықтарды орналастыруға рұқсат етiледi.
4. Арнайы экономикалық аймақтың аумағында тауарлармен мынадай операцияларды жасауға рұқсат етiледi:
бұл тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi;
тауарларды тасымалдауға дайындау жөнiндегi: құрылыс процесінде ұтымды орналастыру және тұтыну мақсатында бөлiнген құрылыс салу учаскелерiнiң шегiнде партияларды бөлу, тауарлар мен көлiк құралдарын сұрыптау, тиеу, түсiру, қайта тиеу, сондай-ақ орнын ауыстыру (кеден органының рұқсатымен);
ғимараттарды және құрылыстарды тұрғызу кезiнде құрылыс өндiрiсi технологиясының талаптарын орындау жөнiндегi.
5. Тауарлар "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағында ол жұмыс iстеп тұрған жағдайда ЕКА кедендiк режимiмен шектеусiз мерзiмдерде бола алады.
6. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылған тауарларды тасымалдау құрылысқа арналған учаскелердiң шегiмен шектеледi. Бұл жағдайда учаскелер арасында тасымалдау тауарларды кедендiк бақылаумен жеткiзуге (кедендiк алып жүру) белгiленетiн талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
7. "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына шетелдiк және отандық тауарлардың жеткiзiлуiн жүзеге асыратын көлiк құралдары кедендiк ресiмдеу кезеңiнде бақылау-өткiзу пункттерiнiң жанындағы ашық алаңдарда (уақытша сақтау орындары) орналастырылады.
Осындай көлiк құралдарының "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағында болу мерзiмдерi тиеу-түсiру жұмыстарын жүзеге асыруға қажеттi уақытқа қарай белгiленедi. Көлiк құралының келуi мен кетуiн есепке алу "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағындағы бақылау өткiзу пунктiндегi арнаулы журналда 1-қосымшаға сәйкес белгiленген нысан бойынша жүргiзiледi.
3. Тауарларды кедендiк ресiмдеу
8. Кеден органына жүктiк кедендiк декларацияны ұсына отырып ЕКА кедендiк режимiнде кедендiк ресiмдеуге осы Ереженiң 3-тармақтарында көрсетiлген шетелдiк және отандық тауарлар жатады.
9. Тауарларды ЕКА кедендiк режимiмен орналастыруға заңнамалық тәртiппен "Астана - жаңа қала" АЭА аумағында тiркелген тұлғаларға рұқсат етiледi. (РҚАО-ның сілтемесі:  (6-бап) (3-тарау) қараңыз.)

2. Условия помещения товаров под
таможенный режим СТЗ на территорию
СЭЗ "Астана - новый город"
3. На территорию СЭЗ "Астана - новый город" под таможенный режим СТЗ допускается помещение:
машин и оборудования, предназначенных для строительства;
товаров, полностью потребляемых в процессе строительства на территории специальной экономической зоны;
товаров и оборудования, необходимых для строительства и ввода объектов в эксплуатацию в соответствии с проектно-сметной документацией.
4. На территории СЭЗ "Астана - новый город" допускается совершение следующих операций с товарами:
по обеспечению сохранности этих товаров;
по подготовке товаров к транспортировке: дробление партий, сортировка, погрузка, выгрузка, перегрузка, а также перемещение товаров и транспортных средств (с разрешения таможенного органа) в пределах выделенных участков застроек с целью рационального размещения и потребления в процессе строительства;
по выполнению требований технологии строительного производства при возведении зданий, строений и сооружений.
5. Товары могут находиться на территории СЭЗ "Астана - новый город" под таможенным режимом СТЗ без ограничения сроков при условии ее функционирования.
6. Перемещение товаров, помещенных под таможенный режим СТЗ, ограничивается пределами участков под застройку. При этом, перемещение между участками осуществляется в соответствии с требованиями, установленными к доставке товаров под таможенным контролем.
7. Транспортные средства, осуществляющие доставку иностранных и отечественных товаров на территорию СЭЗ "Астана - новый город", на период таможенного оформления помещаются на открытые площадки (места временного хранения) при контрольно-пропускных пунктах.
Сроки нахождения таких транспортных средств на территории СЭЗ "Астана - новый город" определяются в зависимости от времени, необходимого на осуществление погрузочно-разгрузочных работ. Учет въезда и выезда транспортных средств ведется в специальном журнале на контрольно-пропускном пункте территории СЭЗ "Астана - новый город" по форме, установленной согласно приложению 1.
3. Таможенное оформление товаров
8. Таможенному оформлению в таможенном режиме СТЗ с представлением таможенному органу грузовой таможенной декларации подлежат иностранные и отечественные товары, указанные в пункте 3 настоящих Правил.
9. Помещение товаров под таможенный режим СТЗ допускается лицами, зарегистрированными в установленном законодательством порядке на территории СЭЗ "Астана - новый город". (Прим.РЦПИ: см.  Z952198  (ст.6);  V990768_  (гл.3).

10. Осы Ереженiң 3-тармағында көрсетiлген тауарлар кеден органына:
жүктiк кедендiк декларацияны;
тұрғызылатын құрылыстар мен техникалық-экономикалық негiздеуге (машиналар мен жабдықтар үшiн) арналған жобалық-сметалық құжаттаманы;
жүктiк кедендiк декларацияларды, құжаттарды және "Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу туралы" Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi Кеден комитетiнiң 2001 жылғы 15 ақпандағы N 54  бұйрығымен бекiтiлген кедендiк мақсаттар үшiн қажеттi қосымша мәлiметтердi қабылдау мен тексеру ережесiнде белгiленген талаптарға сәйкес белгiленетiн өзге де құжаттарды ұсыну жолымен декларациялауға жатады.
Тауарларды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына әкелу кезiнде декларациялау мынадай ерекшелiктер ескерiле отырып жүргiзiледi:
тауар тобы ретiнде бiр объектiнiң құрылысына арналған тауарлар ұғылады;
30 "Тауарды қарау орыны" бағанында оның мекен-жайына тауар жеткiзiлетiн "Астана - жаңа қала" АЭА құрылысы объектiсiнің бiрдейлендiрiлген нөмiрi мынадай сызба бойынша көрсетiледi:
N 0.000.000 элементi, мұнда:
0. - учаскенiң нөмiрi;
000. - құрылыс объектiсiнiң нөмiрi;
000. - "Астана - жаңа қала" АЭА-на қатысушының нөмiрi;
тауарларды өткiзу кезiнде кезеңдiк және алдын ала мәлiмдеудің ережесi қолданылуы мүмкiн.
11. Осы Ереженiң 3-тармағында көрсетiлген де, көрсетiлмеген де отандық тауарларды, машиналар мен жабдықтарды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына орналастырған жағдайда, декларациялаудың оңайлатылған нысаны қолданылуы мүмкiн (2-қосымша).
Бұл жағдайда декларациялаудың оңайлатылған нысанының даналары мынадай тәртiппен бөлiнедi:
1-дана - бақылау үшiн кеден органының iстерiнде қалады;
2-дана - декларанттың қолына берiледi.
Оңайлатылған нысандағы декларация тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеудi жүргiзетiн кеден органы лауазымды адамының қолымен және жеке нөмiрлiк мөрiмен, ресiмделген күнi көрсетiле және оларды iс жүзiнде әкелгенi/әкеткенi туралы белгiлер қойыла отырып расталады.
Тауарларды әкелгендегіден өзгеше мөлшерде әкеткен жағдайда, тауарды өткiзушi тұлға мөрмен расталған Оңайлатылған нысандағы декларацияның 9-бағанында әкетiлетiн тауардың iс жүзiндегi мөлшерiн көрсетедi.
Оңайлатылған нысандағы декларацияны кеден органдары оңайлатылған нысандағы декларацияларды тiркеу журналына осы Ережеге 3-қосымшада келтiрiлген нысанға сәйкес есепке алады.
"Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағындағы объектiлерге қызмет көрсету үшiн (жұмысшыларды, жолаушыларды, қызмет көрсетушi қызметшiлердi тасымалдау) пайдаланылатын және тауарлар тасымалдауға жұмылдырылмаған автокөлiк құралдарын көрсетiлген АЭА-ның аумағына өткiзуге кеден органының келiсiмiмен рұқсат етiледi.

10. Товары, указанные в пункте 3 настоящих Правил, подлежат декларированию путем представления в таможенный орган:
грузовой таможенной декларации;
проектно-сметной документации при ввозе товаров и оборудования, указанных в абзаце четвертом пункта 3 настоящих Правил;
иных документов, определенных в соответствии с требованиями, установленными Правилами подачи, принятия и проверки грузовых таможенных деклараций, документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенных целей, утвержденных  приказом  Таможенного комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 54 "О таможенном оформлении товаров и транспортных средств".
Декларирование товаров при ввозе на территорию СЭЗ "Астана - новый город" производится с учетом следующих особенностей:
под партией товара понимаются товары, предназначенные для строительства одного объекта;
в графе 30 "Место досмотра товара" грузовой таможенной декларации указывается идентификационный номер строительного объекта СЭЗ "Астана - новый город", в адрес которого следует товар, по следующей схеме:
Элемент N 0.000.000, где:
0. - номер участка;
000. - номер строительного объекта;
000. - номер участника СЭЗ "Астана - новый город";
при перемещении товаров могут применяться правила периодического и предварительного декларирования.
11. При помещении отечественных товаров, машин и оборудования на территорию СЭЗ "Астана - новый город", как указанных, так и не указанных в пункте 3 настоящих Правил, декларант вправе применить упрощенную форму декларирования (Приложение 2).
При этом экземпляры упрощенной формы декларирования распределяются в следующем порядке:
1-й экземпляр - остается для контроля в делах таможенного органа;
2-й экземпляр - выдается на руки декларанту.
Декларация упрощенной формы заверяется подписью и личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, производящего таможенное оформление товаров и транспортных средств с указанием даты оформления и проставлением отметки об их фактическом ввозе/вывозе.
В случае вывоза товаров в количестве, отличном от ввезенного, лицо, перемещающее товар, указывает в графе 9 Декларации упрощенной формы фактическое количество вывозимого товара, заверенное печатью.
Декларация упрощенной формы учитывается таможенными органами в журнале регистрации деклараций упрощенной формы согласно форме, приведенной в приложении 3 к настоящим Правилам.
Пропуск автотранспортных средств, используемых для обслуживания объектов на территории СЭЗ "Астана - новый город" (перевозка рабочих, пассажиров, обслуживающего персонала) и не задействованных в перевозке товаров, на территорию указанной СЭЗ допускается с разрешения таможенного органа.

12. ЕКА кедендiк режимi өзге кедендiк режимге өзгерген жағдайда тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану, кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу таңдалған кедендiк режимнiң шарттары мен талаптарына сәйкес жүргiзiледi.
13. Бұрын "Астана - жаңа қала" АЭА аумағынан Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының қалған бөлiгiне ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылған отандық тауарларды әкету кезiнде, тауарларды өткiзушi тұлға төлем ретiнде немесе тауарларды әкелу кезiнде берiлген өзге де жеңiлдiктердiң нәтижесiнде алынған соманы қайтарады.
14. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылған шетелдiк тауарлар Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерге қайта экспорттаудың кедендiк режимiне сәйкес әкетiледi. Нақты әкетуге бақылау тауарларды кедендiк бақылаумен жеткiзуге белгiленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
4. Кедендік алымдар мен салықтарды
төлеудiң ерекшелiктерi
15. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын шетелдiк тауарларды әкелу кезiнде импортталатын тауарларға акциз алуды қоспағанда, кедендiк баждар, салықтар алынбайды және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды.
16. Отандық тауарларды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына Қазақстан Республикасының қалған кедендiк аумағынан әкелу кезiнде кедендiк төлемдер, салықтар алынбайды және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды.
17. Осы Ереженiң 12-тармағында белгiленген тәртiпке сәйкес "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына бұрын әкелiнген отандық тауарларды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағынан Қазақстан Республикасының қалған кедендiк аумағына әкету кезiнде кедендiк төлемдер мен салықтар алынбайды, тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды.
18. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын шетелдiк тауарларды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағынан Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерге әкету кезiнде кедендiк баждар, салықтар алынбайды және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды.
19. Шетелдiк тауарларды "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағынан Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының қалған бөлiгiне әкелу кезiнде кедендiк баждар мен қосымша құн салығы мәлiмделген кедендiк режимнің шарттарына сәйкес алынады және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылады.
5. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын
тауарларды кедендiк бақылау
20. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын тауарларды кедендiк бақылау тауар ЕКА кедендiк режимiне орналастырылған сәттен бастап жүзеге асырылады және тауарды өзге кедендiк режимге орналастырған кезде, не кеден органының тауарлардың АЭА-ның аумағындағы құрылыс процесiнде толығымен пайдаланылғанына көзi жеткеннен кейiн аяқталады.
Өзге кедендiк режимдерге мәлiмделген тауарларды одан әрi кедендiк бақылау таңдап алынған кедендiк режимнiң шарттарына және талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.

12. В случае изменения таможенного режима СТЗ на иной таможенный режим, таможенное оформление товаров, применение мер нетарифного регулирования, уплата таможенных платежей и налогов производится в соответствии с условиями и требованиями выбранного таможенного режима.
13. При вывозе отечественных товаров, ранее помещенных под таможенный режим СТЗ, с территории СЭЗ "Астана - новый город" на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан лицо, перемещающее товары, возвращает суммы, полученные в качестве выплат или в результате иных льгот, предоставленных при ввозе товаров.
14. Иностранные товары, помещенные под таможенный режим СТЗ, вывозятся за пределы Республики Казахстан в соответствии с таможенным режимом реэкспорта. Контроль за фактическим вывозом осуществляется в соответствии с требованиями, установленными к доставке товаров под таможенным контролем.
4. Особенности уплаты таможенных
платежей и налогов
15. При ввозе иностранных товаров, помещаемых под таможенный режим СТЗ, таможенные пошлины, налоги не взимаются, за исключением взимания акциза на импортируемые товары, и меры нетарифного регулирования не применяются.
16. При ввозе отечественных товаров на территорию СЭЗ "Астана - новый город" с остальной таможенной территории Республики Казахстан таможенные платежи, налоги не взимаются и меры нетарифного регулирования не применяются.
17. При вывозе отечественных товаров с территории СЭЗ "Астана - новый город" на остальную таможенную территорию Республики Казахстан, ввезенных ранее на территорию СЭЗ "Астана - новый город" в соответствии с порядком определенном пунктом 12 настоящих Правил, таможенные платежи и налоги не взимаются, меры нетарифного регулирования не применяются.
18. При вывозе иностранных товаров, помещенных под таможенный режим СТЗ, с территории СЭЗ "Астана - новый город" за пределы Республики Казахстан таможенные пошлины, налоги не взимаются и меры нетарифного регулирования не применяются.
19. При вывозе иностранных товаров с территории СЭЗ "Астана - новый город" на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан таможенные платежи и налог на добавленную стоимость взимаются, и меры нетарифного регулирования применяются в соответствии с условиями заявленного таможенного режима.
5. Таможенный контроль за товарами,
помещаемыми под таможенный режим СТЗ
20. Таможенный контроль за товарами, помещаемыми под таможенный режим СТЗ, осуществляется с момента помещения товара под таможенный режим СТЗ и завершается при помещении товара под иной таможенный режим, либо после того, как будут полностью потреблены в процессе строительства на территории СЭЗ.
Дальнейший таможенный контроль за товарами, заявленными под иные таможенные режимы, осуществляется в соответствии с условиями и требованиями выбранного таможенного режима.

21. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын тауарларды кедендiк ресiмдеу кеден қоймасының, бос қойманың режимдерiн қоспағанда оларды өзге кедендiк режимде мәлiмдеген жағдайда мұндай тауарларды ЕКА кедендiк режимiнде кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органында жүргiзiледi.
6. ЕКА кедендiк режимiмен орналастырылатын
тауарларды есептеу мен есептіліктi
жүргiзудiң тәртiбi
22. Қазақстан Республикасының заңнамаларының сақталуын қамтамасыз ету мақсатында кеден органдары кедендiк бақылаудың барлық нысандарын қолдануға, сондай-ақ белгiленген кестеден тыс есеп ұсынуды талап етуге құқылы. Бұл жағдайда, есептi ЕКА кедендiк режимiн мәлiмдеген адамдар кеден органы бастығының жазбаша талабы ұсынылғаннан бастап жетi күннiң iшiнде ұсынуы тиiс.
23. ЕКА кедендiк режимiн мәлiмдеген адамдар белгiленген үлгiдегi есеп кiтабында (4-қосымша) тауарлардың есебiн жүргiзедi және кеден органдарына олар туралы есеп бередi. Тауарларда болатын кез келген өзгерiстер есептiк құжаттарда көрсетiлуi тиiс. Есептiлiк осы Ереженiң 4 және 5-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша есептiктен кейiнгi айдың 10-на дейiн тоқсан сайын ұсынылады.
24. Билiгiнде ЕКА кедендiк режимiнде мәлiмделген тауарлар бар адамдар Қазақстан Республикасының кеден органдарына есептiлiктi ұсынбағаны және тауарлардың есебiн жүргiзу тәртiбiн сақтамағаны үшiн жауаптылықта болады.
25. "Астана - жаңа қала" АЭА-ның кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарларды есепке алатын және осы Ережеге сәйкес қолданылатын барлық журналдар мен кiтаптар нөмiрленуi, тiгiлуi және кеден органының мөрiмен расталуы тиiс.
7. Арнайы экономикалық аймақты жабу
26. "Астана - жаңа қала" АЭА таратылған жағдайда құрылыс процесiне толығымен пайдаланылған тауарларды, сондай-ақ "Астана - жаңа қала" АЭА-ның мерзiмiнен бұрын таратылған жағдайда "Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы" Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 26 қаңтардағы N 2823  Заңының 6-бабында көзделген кепiлдiктер таратылатын тауарларды қоспағанда бұрын ЕКА режимiнде ресiмделген және "Астана - жаңа қала" АЭА-ның аумағына орналастырылған тауарлар Қазақстан Республикасының кедендiк заңнамасына сәйкес өзге кедендiк режимге қайта ресiмдеуге жатады.
8. Қорытынды ережелер
27. Еркін кедендік аймақ кедендік режимінің талаптарын бұзғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көрсетілген жауаптылық белгіленеді.
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық
аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ
режимінде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк
бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесiне
1-қосымша
"Астана - жаңа қала" АЭА-ның бақылау-өткізу пунктінде
көлік-құралдарын әкелу мен әкетуді есепке алу журналы
___________________________________________________________________________
БӨП ашық|а/м     |Тауардың| Саны |Объек. | АЭА    |Кеден.| АЭА    |
алаңына |маркасы,| атауы  |      |тінің  |учаске. | дік  |аумағы. |
орналас.|мем.    |        |      |атауы  | сіне   |құжат.| нан    |Ескерту
тыру күні|нөмірі  |        |      |       |келген  | тың  |шыққан  |
(уақыты) |        |        |      |       | күні   |нөмірі| күні   |
|        |        |      |       |(уақыты)|      |(уақыты)|
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық
аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ
режимінде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк
бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесiне
2-қосымша
(Тек қана отандық тауарлар үшiн)
Оңайлатылған нысандағы декларация
N 0./00.00.0/0.000000 *
___________________________________________________________________________
1. Тауарларды жөнелтушi                  3. Тасымалдаушы
2. Тауарларды алушы                      4. Көлiк құралы туралы
мәлiметтер
___________________________________________________________________________
5. Атауы,            6.                7. Саны        8. Салмағы
көлiк                Тауарлардың       (дана, орны,      (кг.)
құжаттарының         атауы             жиынтықтар
нөмiрлерi                              және т.б.)
___________________________________________________________________________
9.  Қосымша мәлiметтер
10. Құрылыс учаскесiнiң нөмiрi, объектiнiң атауы
(объектiнiң бiрдейлендiрген коды)
___________________________________________________________________________
Тауарды алушының өкiлi ______________________
М.О.                   ______________________ күні
(қолы)
Кеден органының қызметкерi _________ ЖНМ
* 0./00.00.0/0.000000 элементi, мұнда:

21. Таможенное оформление товаров, помещенных под таможенный режим СТЗ, при их заявлении в ином таможенном режиме, за исключением режимов таможенного склада, свободного склада, производится в таможенном органе, осуществлявшем таможенное оформление таких товаров в таможенном режиме СТЗ.
6. Порядок ведения учета и отчетности
товаров, помещаемых под таможенный режим СТЗ
22. В целях обеспечения соблюдения законодательства Республики Казахстан таможенные органы вправе применять все формы таможенного контроля. Таможенный орган вправе запросить дополнительные сведения с целью проверки информации, содержащейся в грузовой таможенной декларации, представленной для таможенных целей, по письменному разрешению руководителя таможенного органа.
23. Лица, заявившие таможенный режим СТЗ, ведут учет товаров в книге учета установленного образца (Приложение 4) и представляют таможенным органам отчет о них. Любые изменения, происходящие с товарами, должны отражаться в учетных документах. Отчетность предоставляется ежеквартально, до 10-го числа месяца, следующего за отчетным по форме согласно Приложениям 4 и 5 настоящих Правил.
24. Лица, в распоряжении которых находятся товары, заявленные в таможенном режиме СТЗ, несут ответственность за непредставление таможенному органу Республики Казахстан отчетности и несоблюдение порядка ведения учета товаров в соответствии с законодательством.
25. Все журналы и книги учета товаров, перемещаемых через границы СЭЗ "Астана - новый город" и применяемые в соответствии с настоящими Правилами, должны быть пронумерованы, прошиты и заверены печатью таможенного органа.
7. Упразднение специальной экономической зоны
26. При ликвидации СЭЗ "Астана - новый город" товары, ранее оформленные в режиме СТЗ и помещенные на территорию СЭЗ "Астана - новый город", подлежат переоформлению в иной таможенный режим в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, за исключением товаров, которые полностью потреблены в процессе строительства, а также товаров, на которые распространяются гарантии, предусмотренные статьей 6  Закона  Республики Казахстан от 26 января 1996 г. N 2823 "О специальных экономических зонах в Республике Казахстан", в случае досрочного упразднения СЭЗ "Астана - новый город".
8. Заключительные положения
27. За нарушение требований таможенного режима свободной таможенной зоны наступает ответственность, предусмотренная законодательством Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам таможенного контроля и
таможенного оформления товаров,
заявленных в режиме свободной
таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
Журнал учета въезда и выезда транспортных средств
на контрольно-пропускном пункте
СЭЗ "Астана - новый город"
_________________________________________________________________________
Дата (время) | Марка а/м, гос.| Наименование | Количество |Наименование |
помещения на |      номер     |    товара    |            |   объекта   |
открытую     |                |              |            |             |
площадку КПП |                |              |            |             |
______________|________________|______________|____________|_____________|
_________________________________________________________________________
Продолжение таблицы
________________________________________________________
Дата (время) |     N      | Дата (время)  | Примечание |
въезда на    |таможенного |   выезда с    |            |
участок СЭЗ  |документа   |территории СЭЗ |            |
______________|____________|_______________|____________|
________________________________________________________
Приложение 2
к Правилам таможенного контроля и
таможенного оформления товаров,
заявленных в режиме свободной
таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
(Только для отечественных товаров)
Декларация упрощенной формы N 0./00.00.0/0.000000 *
________________________________________________________________________
|   1. Отправитель товаров              |   3. Перевозчик                |
|                                       |                                |
|                                       |                                |
|_______________________________________|________________________________|
|   2. Получатель товаров               |   4. Сведения о транспортном   |
|                                       |      средстве                  |
|                                       |                                |
|                                       |                                |
|_______________________________________|________________________________|
| 5. Наименование,    | 6. Наименование | 7. Количество (шт.,|8. Вес (кг)|
| номера транспортных |    товаров      |    мест, комплекты |           |
| документов          |                 |    и т.п.)         |           |
|                     |                 |                    |           |
|                     |                 |                    |           |
|_____________________|_________________|____________________|___________|
| 9. Дополнительные сведения, отметка о вывозе                           |
|                                                                        |
|                                                                        |
|________________________________________________________________________|
| 10. N участка застройки, наименование объекта (идентификационный       |
|     код объекта)                                                       |
|                                                                        |
|                                                                        |
|________________________________________________________________________|
Представитель получателя товара_______________________________________
______________________________ Дата
М.П.                              (Подпись)
Сотрудник таможенного органа ________________________________ ЛНП
* Элемент 0./00.00.0/0.000000, где:

0. - құрылыс учаскесiнiң нөмiрi;
00.00.0 - оңайлатылған нысандағы декларацияны қабылдаған айы, күнi және осы жылдың соңғы саны;
0.000000 - учаскi БӨП-iнiң нөмiрi және кеден органы берген оңайлатылған нысандағы декларацияның өспелi қорытындысы бар реттiк нөмiрi (жыл аяқталғаннан кейiн нөмiрлеу қайтадан басталады).
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық
аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ
режимінде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк
бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесiне
3-қосымша
Оңайлатылған нысандағы деклерацияларды тіркеу
ЖУРНАЛЫ
___________________________________________________________________________
N *| Алушы |Тауардың | Тасымалдаушы | Көлік  | Саны| Салмағы | Уақытша
р/б |       | атауы   |              | құралы |     |         | сақтау
|       |         |              |        |     |         |  орыны
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
________________________
* Оңайлатылған нысандағы декларацияның реттік нөмірі оның тіркеу нөмірі болып табылады.
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық
аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ
режимінде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк
бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесiне
4-қосымша
___________________________________
(ұйымның, кәсіпорынның атауы)
"Астана - жаңа қала" АЭА аумағында "еркін кедендік аймақ"
режимінде ресімделген тауарлардың, машиналардың және
жабдықтардың пайдаланылуын
ЕСЕПКЕ АЛУ КІТАБЫ
Басталды:
Аяқталды:
___________________________________________________________________________
КІРІС
___________________________________________________________________________
Қоймалық  |  Есептік | Тауардың |  ЖКД-ның    | СЭҚ ТН   | Өлшем  |Саны
есеп    | кезеңнің |  түскен  | немесе өзге | бойынша  |бірлігі |
кәртішке. |  басына  |   күні   |  кедендік   | сипаттау |        |
сінің    |  қалған  |          |  құжаттың   | және код |        |
нөмірі   |  қалдық  |          |   нөмірі    |          |        |
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
ШЫҒЫС
___________________________________________________________________________
Талаптың  |   ЖКД-ның    | Өлшем  | Саны | Құрылыс  |Есептік  |Ескерту
(жүк-    |  немесе өзге | бірлігі|      | объекті. |кезеңнің |
құжаттың) |   кедендік   |        |      |  сінің   |аяғында  |
нөмірі   |    құжаттың  |        |      |  атауы   |қалған   |
|    нөмірі    |        |      |          |қалдық   |
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Басшы _________________________________
Бас бухгалтер _________________________
"Астана - жаңа қала" арнайы экономикалық
аймағының аумағында еркiн кедендiк аймақ
режимінде мәлiмделетiн тауарларды кедендiк
бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ережесiне
5-қосымша
___________________________________             Кеден органына есептіден
(ұйымның, кәсіпорынның атауы)                 кейінгі айдың 10-на дейін
тоқсан сайын ұсынылады
________ жылдың ________ тоқсанындағы
"Астана - жаңа қала" АЭА аумағында "еркін кедендік аймақ"
режимінде ресімделген тауарлардың, машиналардың және
жабдықтардың пайдаланылуы туралы
ЕСЕП
Басталды:
Аяқталды:
___________________________________________________________________________
КІРІС
___________________________________________________________________________
Қоймалық  |  Есептік | Тауардың |  ЖКД-ның    | СЭҚ ТН   | Өлшем  |Саны
есеп    | кезеңнің |  түскен  | немесе өзге | бойынша  |бірлігі |
кәртішке. |  басына  |   күні   |  кедендік   | сипаттау |        |
сінің    |  қалған  |          |  құжаттың   | және код |        |
нөмірі   |  қалдық  |          |   нөмірі    |          |        |
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
ШЫҒЫС
___________________________________________________________________________
Талаптың  |   ЖКД-ның    | Өлшем  | Саны | Құрылыс  |Есептік  |Ескерту
(жүк-    |  немесе өзге | бірлігі|      | объекті. |кезеңнің |
құжаттың) |   кедендік   |        |      |  сінің   |аяғына   |
нөмірі   |    құжаттың  |        |      |  атауы   |қалған   |
|    нөмірі    |        |      |          |қалдық   |
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Басшы _________________________________
Бас бухгалтер _________________________

0. -  номер участка строительства;
00.00.0 - день, месяц принятия декларации упрощенной формы и
последняя цифра текущего года;
0.000000 - номер КПП участка и порядковый номер декларации упрощенной
формы, присвоенный таможенным органом с нарастающим итогом (по окончании
года нумерация возобновляется).
Приложение 3
к Правилам таможенного контроля и
таможенного оформления товаров,
заявленных в режиме свободной
таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
ЖУРНАЛ
регистрации деклараций упрощенной формы
_________________________________________________________________________
N   |Получатель|Наименование|Перевоз-|Транспортное|Количе-|Вес |Место
п/п*|          |товара      |чик     |средство    |ство   |    |временного
|          |            |        |            |       |    |хранения
____|__________|____________|________|____________|_______|____|__________
____|__________|____________|________|____________|_______|____|__________
__________________________________________________________________________
* Порядковый номер декларации упрощенной формы является ее
регистрационным номером.
Приложение 4
к Правилам таможенного контроля и
таможенного оформления товаров,
заявленных в режиме свободной
таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
_______________________________________
(наименование организации, предприятия)
КНИГА УЧЕТА
использования товаров, машин и оборудования,
оформленных в режиме "свободная таможенная зона" на
территории СЭЗ "Астана - новый город"
Начата:
Окончена:
___________________________________________________________________________
ПРИХОД
___________________________________________________________________________
N карточки|Остаток на|  Дата    |N ГТД или иного|Описание и|Единица|Коли-
складского|  начало  |поступле- | таможенного   |код по    |изме-  |чество
учета   | отчетного|ния товара| документа     |ТН ВЭД    |рения  |
|  периода |          |               |          |       |
__________|__________|__________|_______________|__________|_______|_______
___________________________________________________________________________
РАСХОД
___________________________________________________________________________
NN     |N ГТД или ино-|Единица  |Коли- |Наименование|Остаток на  |При-
требования |го таможенного|измерения|чество|  объекта   |конец отчет-|меча-
(накладной)|документа     |         |      | застройки  |ного периода|ние
___________|______________|_________|______|____________|____________|____
__________________________________________________________________________
Руководитель______________________
Гл. бухгалтер_____________________
Приложение 5
к Правилам таможенного контроля и
таможенного оформления товаров,
заявленных в режиме свободной
таможенной зоны на территории
специальной экономической зоны
"Астана - новый город"
______________________________________      Предоставляется ежеквартально
(наименование организации, предприятия)  таможенному органу до 10 числа
месяца, следующего за отчетным
ОТЧЕТ
об использовании товаров, машин и оборудования,
оформленных в режиме "свободная таможенная зона" на
территории СЭЗ "Астана - новый город"
за_____________квартал___________года
Начата:
Окончена:
___________________________________________________________________________
ПРИХОД
___________________________________________________________________________
N карточки|Остаток на|  Дата    |N ГТД или иного|Описание и|Единица|Коли-
складского|  начало  |поступле- | таможенного   |код по    |изме-  |чество
учета   | отчетного|ния товара| документа     |ТН ВЭД    |рения  |
|  периода |          |               |          |       |
__________|__________|__________|_______________|__________|_______|_______
___________________________________________________________________________
РАСХОД
___________________________________________________________________________
NN     |N ГТД или ино-|Единица  |Коли- |Наименование|Остаток на  |При-
требования |го таможенного|измерения|чество|  объекта   |конец отчет-|меча-
(накладной)|документа     |         |      | застройки  |ного периода|ние
___________|______________|_________|______|____________|____________|____
__________________________________________________________________________
Руководитель______________________
Гл. бухгалтер_____________________
___________________________________________________________________________