Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік тіркеу және тіркеу есебінің Ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Кіріс министрлігінің 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 18 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1826. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы N 634 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2008.12.30 N 634 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексіне K010209_ (Салық кодексі) сәйкес
Бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының салық төлеушілерін мемлекеттік тіркеу және тіркелу есебінің ережесі бекітілсін.
2. Ақпараттық технологиялар департаменті осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне мемлекеттік тіркеуге жіберсін.
3. Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және 2002 жылғы 2 сәуірден пайда болған қарым-қатынастарға таралады.
Министрдің м.а.
Қазақстан Республикасы
Кіріс министрлігінің 2002 жылғы 22 ақпандағы N 279 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне алу ережесі
Осы Ереже "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 маусымдағы Кодексінің K010209_ (Салық кодексі) 523, 524, 531-баптарына сәйкес әзірленді және салық төлеушінің тіркеу нөмірін алу, өзгерту және жою, салық төлеушілерді мемлекеттік тіркеу мен тіркеу есебіне алу тәртібін айқындайды.
1. Салық төлеушілерді мемлекеттік тіркеу
1. Осы Ережелерде пайдаланылатын ұғымдар мынаны білдіреді:
1) ҚР ТСАЖ - салық төлеушілерді тіркеу мен есепке алуды жүзеге асыруға арналған Қазақстан Республикасының бірыңғай тұтастандырылған салықтық ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - Жүйе);
2) Тіркеу деректері - салық төлеушінің тіркеу туралы өтінішіндегі ақпарат бар салық төлеуші туралы деректер, соның ішінде салық төлеушінің тіркелу нөмірі, салық төлеушінің аты-жөні немесе атауы, орналасқан орны, қызметін жүзеге асыратын орны, салық салу объектілері мен салық салуға байланысты объектілердің орналасқан және (немесе) тіркелген орны, салық төлеушінің құрылтайшылары немесе құрылтайшылығы туралы деректер, салық төлеушінің банктік шоттары туралы мәліметтер;
3) Салық төлеушінің тіркелу нөмірі (бұдан әрі - СТН) - салық төлеуші ретінде мемлекеттік тіркеу және Қазақстан Республикасы салық төлеушілерінің мемлекеттік тізіліміне ол туралы деректерді енгізу кезінде салық төлеушіге берілетін барлық салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер бойынша біртұтас нөмір.

Об утверждении Правил государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2002 года N 1826. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года N 634
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 30.12.2008 N 634 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года K010209_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) приказываю: 1. Утвердить прилагаемые Правила государственной регистрации и регистрационного учета налогоплательщиков Республики Казахстан. 2. Департаменту информационных технологий направить настоящий приказ в Министерство юстиции Республики Казахстан на государственную регистрацию. 3. Настоящий приказ вводится в действие со дня его государственной регистрации и распространяется на отношения, возникшие со 2 апреля 2002 года. И.О. Министра Утверждены Приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 22 февраля 2002 года N 279
Правила
государственной регистрации и регистрационного учета
налогоплательщиков Республики Казахстан
Настоящие Правила разработаны в соответствии со статьями 523, 524, 531 Кодекса Республики Казахстан от 12 июня 2001 года K010209_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый Кодекс) и определяют порядок присвоения, изменения и аннулирования регистрационного номера налогоплательщика, государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета.
1. Государственная регистрация налогоплательщиков
1. Понятия, используемые в настоящих Правилах, означают следующее:
1) ИНИС РК - единая информационная налоговая интегрированная система Республики Казахстан, предназначенная для осуществления регистрации и учета налогоплательщиков (далее - Система);
2) Регистрационные данные - данные о налогоплательщике, содержащие информацию из заявлений налогоплательщика о регистрации, в том числе, регистрационный номер налогоплательщика, фамилию, имя, отчество или наименование налогоплательщика, местонахождение, место осуществления деятельности, местонахождения и (или) регистрации объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, местожительство, данные об учредителях или учредительстве налогоплательщика, сведения о банковских счетах налогоплательщика;
3) Регистрационный номер налогоплательщика (далее - РНН) - единый по всем видам налогов и других обязательных платежей в бюджет номер, который присваивается налогоплательщику при его государственной регистрации в качестве налогоплательщика и внесении сведений о нем в Государственный реестр налогоплательщиков Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасы салық төлеушісінің тіркелу нөмірін ала отырып, салық төлеушілер ретінде мемлекеттік тіркеу келу тәртібінде салық төлеушінің өтініші негізінде жүргізіледі.
3. Салық төлеуші тіркелу үшін тиісті салық органына мынадай нысандар бойынша тіркеу туралы өтініш береді:
001.00-нысан - осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес жеке тұлға, соның ішінде жеке кәсіпкерлік қызметті, адвокаттық қызметті, жеке нотариалды қызметті жүзеге асыратын салық төлеушіні (Қазақстан Республикасының резиденті) тіркеу туралы өтініш
002.00-нысан - осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес шаруа (фермер) қожалығы ретінде кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын салық төлеушіні (Қазақстан Республикасының резиденті) тіркеу туралы өтініш
003.00-нысан - осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес жеке тұлға, соның ішінде жеке кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын салық төлеушіні (Қазақстан Республикасының резидент емесі) тіркеу туралы өтініш
004.00-нысан - осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес заңды тұлға, филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше салық төлеушіні (Қазақстан Республикасының резиденті) тіркеу туралы өтініш
005.00-нысан - осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес заңды тұлға, филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше салық төлеушіні (Қазақстан Республикасының резидент емесі) тіркеу туралы өтініш 006.00-нысан - осы Ереженің 6-қосымшасына сәйкес филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше салық төлеушіні тіркеу туралы өтініш (заңды тұлға толтырады) 007.00-нысан - осы Ереженің 7-қосымшасына сәйкес шаруа (фермер) қожалығы, жеке тұлға ретінде кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын, соның ішінде жеке кәсіпкерлік қызметті, адвокаттық қызметті, жеке нотариалды қызметті жүзеге асыратын салық төлеушіні есептен шығару туралы өтініш 008.00-нысан - осы Ереженің 8-қосымшасына сәйкес заңды тұлға салық төлеушіні, филиалды, өкілдікті, құрылымдық бөлімшені есептен шығару туралы өтініш 008.01-нысан - Қосымша нысан. Осы Ереженің 9-қосымшасына сәйкес салық төлеушінің банктік шоттары туралы мәліметтер 008.02-нысан - Қосымша нысан. Осы Ереженің 10-қосымшасына сәйкес салық төлеушінің құрылтайшылары туралы мәліметтер 008.03-нысан - Қосымша нысан. Осы Ереженің 11-қосымшасына сәйкес салық төлеушінің құрылтайшылығы туралы мәліметтер 008.04-нысан - Қосымша нысан. Осы Ереженің 12-қосымшасына сәйкес контрагенттер (салық агенттері) туралы мәліметтер 008.05-нысан - Қосымша нысан. Осы Ереженің 13-қосымшасына сәйкес Қазақстан Республикасы резидент емесінің өкілдігі туралы мәліметтер 008.06-нысан - Қосымша нысан. Осы Ереженің 14-қосымшасына сәйкес резидент еместің Қазақстан Республикасында салық салу объектісінің болуы туралы мәліметтер 009.00-нысан - осы Ереженің 15-қосымшасына сәйкес салық органымен электронды құжаттар алмасу туралы салық төлеушінің өтініші 009.01-нысан - осы Ереженің 16-қосымшасына сәйкес салық органымен электронды құжаттар алмасудан бас тарту туралы салық төлеушінің өтініші 009.02-нысан - осы Ереженің 17-қосымшасына сәйкес электронды құжаттар алмасу кезінде электронды цифрлық қол қоюды пайдалану және тану туралы келісім.

2. Государственная регистрация в качестве налогоплательщика и присвоение регистрационного номера налогоплательщика производится на основании заявления налогоплательщика в явочном порядке.
3. Для регистрации налогоплательщик представляет в соответствующий налоговый орган заявление о регистрации по следующим формам:
Форма 001.00 - заявление о регистрации налогоплательщика физического лица, в том числе осуществляющего индивидуальную предпринимательскую деятельность, адвокатскую деятельность, частную нотариальную деятельность (резидент Республики Казахстан) согласно Приложению 1 к настоящим Правилам
Форма 002.00 - заявление о регистрации налогоплательщика, осуществляющего предпринимательскую деятельность в качестве крестьянского (фермерского) хозяйства (резидент Республики Казахстан) согласно Приложению 2 к настоящим Правилам
Форма 003.00 - заявление о регистрации налогоплательщика физического лица, в том числе осуществляющего индивидуальную предпринимательскую деятельность (нерезидент Республики Казахстан) согласно Приложению 3 к настоящим Правилам
Форма 004.00 - заявление о регистрации налогоплательщика юридического лица, филиала, представительства, структурного подразделения (резидент Республики Казахстан) согласно Приложению 4 к настоящим Правилам
Форма 005.00 - заявление о регистрации налогоплательщика юридического лица, филиала, представительства, структурного подразделения (нерезидент Республики Казахстан) согласно Приложению 5 к настоящим Правилам
Форма 006.00 - заявление о регистрации налогоплательщика филиала, представительства, структурного подразделения (заполняется юридическим лицом) согласно Приложению 6 к настоящим Правилам
Форма 007.00 - заявление о снятии с учета налогоплательщика, осуществляющего предпринимательскую деятельность в качестве крестьянского (фермерского) хозяйства, физического лица, в том числе осуществляющего индивидуальную предпринимательскую деятельность, адвокатскую деятельность, частную нотариальную деятельность согласно Приложению 7 к настоящим Правилам
Форма 008.00 - заявление о снятии с учета налогоплательщика юридического лица, филиала, структурного подразделения, представительства согласно Приложению 8 к настоящим Правилам
Форма 008.01 - Дополнительная форма. Сведения о банковских реквизитах налогоплательщика согласно Приложению 9 к настоящим Правилам
Форма 008.02 - Дополнительная форма. Сведения об учредителях налогоплательщика согласно Приложению 10 к настоящим Правилам
Форма 008.03 - Дополнительная форма. Сведения об учредительстве налогоплательщика согласно Приложению 11 к настоящим Правилам
Форма 008.04 - Дополнительная форма. Сведения о контрагентах (налоговых агентах) налогоплательщика согласно Приложению 12 к настоящим Правилам
Форма 008.05 - Дополнительная форма. Сведения о представительстве нерезидента Республики Казахстан согласно Приложению 13 к настоящим Правилам
Форма 008.06 - Дополнительная форма. Сведения о наличии объектов налогообложения нерезидента в Республике Казахстан согласно Приложению 14 к настоящим Правилам
Форма 009.00 - заявление налогоплательщика об обмене электронными документами с налоговым органом согласно Приложению 15 к настоящим Правилам
Форма 009.01 - заявление налогоплательщика об отказе обмена электронными документами с налоговым органом согласно Приложению 16 к настоящим Правилам
Форма 009.02 - Соглашение об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами согласно Приложению 17 к настоящим Правилам.

4. Заңды тұлғаның өтініші бойынша ол тікелей бағынысты болып табылатын бөлімшеге Салық төлеушінің куәлігін берместен, оның өзге оқшауланған құрылымдық бөлімшесіне СТН беруі мүмкін.
2. Тіркеу есебі
5. Салық төлеушілерді тіркеу есебі салық төлеуші салық органдарында салық төлеушілерді мемлекеттік тіркеу рәсімінен өткеннен кейін жүзеге асырылады және:
1) салық төлеушінің болу және (немесе) орналасқан және (немесе) қызметін жүзеге асыратын орнын;
2) салық салу объектілері мен салық салуға байланысты объектілердің тіркелген және (немесе) орналасқан орнын;
3) салық төлеушінің тіркелу деректерінде ағымдағы өзгерістердің тіркелгенін тіркеумен аяқталады.
6. Салық төлеуші тіркеу есебіне қою кезінде мынадай құжаттарды береді:
1) заңды тұлғалар, резидент құрылымдық бөлімшелер үшін:
004.00-нысан бойынша өтініш;
006.00-нысан бойынша өтініш (егер құрылымдық бөлімше салық төлеушіні тіркеу туралы өтініш беруші құрылымдық бөлімшені құрған заңды тұлға болып табылған жағдайда);
мемлекеттік немесе орыс тіліндегі құрылтайшы құжаттардың белгіленген тәртіпте расталған көшірмелері;
филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше туралы ережелердің (филиалдар, өкілдіктер, құрылымдық бөлімшелер үшін) белгіленген тәртіпте расталған көшірмелері;
заңды тұлға үшін мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) өту және филиалдар, өкілдіктер үшін тіркеу (қайта тіркеу) есебіне алыну фактісін растайтын уәкілетті орган берген құжаттың белгіленген тәртіпте расталған көшірмелері;
статистика органы берген құжаттың (статистикалық карточка) белгіленген тәртіпте расталған көшірмелері;
басшының тағайындалуы туралы бұйрықтың көшірмесін (филиалдар, өкілдіктер, құрылымдық бөлімшелер үшін);
бюджетпен есеп бойынша жауапты қызметкерді тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі;
Қазақстан Республикасындағы заңды мекен-жайы немесе орналасқан орнын растайтын құжаттың көшірмесі;
заңды тұлғаның салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдерді төлеуші ретінде оның филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімшесін тіркеу туралы өтініші;
2) Тұрақты мекеме құра отырып Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар үшін:
005.00-нысан бойынша өтініш;
006.00-нысан бойынша өтініш (егер құрылымдық бөлімше салық төлеушіні тіркеу туралы мәлімдеуші құрылымдық бөлімшені құрған заңды тұлға болып табылған жағдайда); Қазақстан Республикасында филиал құру туралы резидент емес заңды тұлға уәкілетті органы шешімінің көшірмесі; көрсетілген шешім болмаған жағдайда - оның негізінде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын шарттың көшірмесі тапсырылады, 006.00-нысан бойынша өтініш берілмейді;
мемлекеттік немесе орыс тіліндегі құрылтайшы құжаттардың белгіленген тәртіпте расталған көшірмелері;
мемлекеттік немесе орыс тіліндегі филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше туралы ережелердің (филиалдар, өкілдіктер, құрылымдық бөлімшелер үшін) белгіленген тәртіпте расталған көшірмелері;
белгіленген тәртіпте расталған мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен филиал, өкілдік басшысы (басқарушысы) немесе оның орынбасарына резидент емес заңды тұлға берген сенімхат;
бюджетпен есеп бойынша жауапты қызметкерді тағайындау туралы бұйрықтың көшірмесі.
Әділет органдарында тіркеу есебінен өткеннен кейін 10 күнтізбелік күн ішінде резидент емес заңды тұлға:
- тіркеу есебі туралы куәліктің белгіленген тәртіпте расталған көшірмесін;
- статистика органы берген құжаттың белгіленген тәртіпте расталған көшірмесін (статистикалық карточка) беруге міндетті;

4. По заявлению юридического лица возможно присвоение иному обособленному структурному подразделению РНН того подразделения, в непосредственном подчинении которого оно находится, без выдачи Свидетельства налогоплательщика.
2. Регистрационный учет
5. Регистрационный учет налогоплательщиков осуществляется после прохождения налогоплательщиком процедуры государственной регистрации налогоплательщиков в налоговых органах и заключается в фиксировании:
1) наличия и (или) местонахождения и (или) место осуществления деятельности налогоплательщика;
2) регистрации и (или) местонахождения объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением;
3) регистрации текущих изменений регистрационных данных налогоплательщика.
6. При постановке на регистрационный учет налогоплательщик представляет следующие документы:
1) Для юридических лиц, структурных подразделений - резидентов:
заявление по форме 004.00;
заявление по форме 006.00 (в случае, если заявителем о регистрации налогоплательщика - структурного подразделения является юридическое лицо, создавшее структурное подразделение);
копии заверенных в установленном порядке учредительных документов на государственном или русском языке;
копию заверенного в установленном порядке положения о филиале, представительстве, структурном подразделении (для филиалов, представительств, структурного подразделения);
копию заверенного в установленном порядке документа, выданного уполномоченным органом, подтверждающего факт прохождения государственной регистрации (перерегистрации) для юридического лица и учетной регистрации (перерегистрации) для филиалов, представительств;
копию заверенного в установленном порядке документа, выданного статистическим органом (статистическая карточка);
копию приказа о назначении руководителя (для филиалов, представительств, структурных подразделений);
копию приказа о назначении ответственного работника по расчетам с бюджетом;
копию документа, подтверждающего юридический адрес или местонахождение в Республике Казахстан;
заявление юридического лица о регистрации его филиала, представительства, структурного подразделения в качестве плательщика налогов и других обязательных платежей перед бюджетом.
2) Для юридических лиц - нерезидентов, осуществляющих деятельность в Республике Казахстан с образованием постоянного учреждения:
заявление по форме 005.00;
заявление по форме 006.00 (в случае, если заявителем о регистрации налогоплательщика - структурного подразделения является юридическое лицо, создавшее структурное подразделение); копию решения уполномоченного органа юридического лица - нерезидента о создании филиала (представительства) в Республике Казахстан; в случае отсутствия указанного решения - представляется копия договора, на основании которого осуществляется деятельность в Республике Казахстан, заявление по форме 006.00 не представляется;
копии заверенных в установленном порядке учредительных документов на государственном или русском языке;
копию заверенного в установленном порядке положения о филиале, представительстве, структурном подразделении (для филиалов, представительств, структурных подразделений) на государственном или русском языке;
доверенность, выданную юридическим лицом - нерезидентом на главу (управляющего) филиала, представительства или его заместителя, с заверенным в установленном порядке переводом на государственный или русский язык;
копию приказа о назначении ответственного работника по расчетам с бюджетом.
В течение 10 календарных дней после прохождения учетной регистрации в органах юстиции, юридическое лицо - нерезидент обязано представить:
копию заверенного в установленном порядке свидетельства об учетной регистрации;
копию заверенного в установленном порядке документа, выданного статистическим органом (статистическая карточка).

3) Қазақстан Республикасында тұрақты мекеме құрмай қызметін жүзеге асыратын резидент емес заңды тұлғалар үшін:
005.00-нысан бойынша өтініш;
белгіленген тәртіпте расталған мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен инкорпорация туралы сертификат немесе резидент емес заңды тұлға тіркелген орган, тіркелген нөмірі, тіркеу күні және орны туралы ақпараты бар, Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе бір мүшесі Қазақстан Республикасында болып табылатын халықаралық шартқа сәйкес заңдастырылған ұқсас сипаттағы басқа құжат (құру арнайы тіркеуді талап етпейтін ұйымдардан басқа);
белгіленген тәртіпте расталған мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен құрылтайшы құжаттардың немесе қызметті жүзеге асыруға құқық алу туралы ақпараты бар өзге де құжаттардың белгіленген тәртіпте расталған көшірмелері; белгіленген тәртіпте расталған мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасымен соның негізінде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын келісім-шарттың көшірмесі; 4) Дипломатиялық өкілдіктер үшін: 005.00-нысан бойынша өтініш; Қазақстан Республикасындағы құқықтық мәртебесін растайтын және айқындайтын құжаттардың белгіленген тәртіпте расталған көшірмелері; заңды мекен-жайын растайтын құжаттың көшірмесі немесе орналасқан орны туралы мәлімет; 5) Халықаралық ұйымдар үшін: 005.00-нысаны бойынша өтініш; мәлімдеушінің Қазақстан Республикасындағы мәртебесін растайтын құрылтайшы құжаттардың белгіленген тәртіпте расталған көшірмелері; заңды мекен-жайын растайтын құжаттың көшірмесі немесе орналасқан орны туралы мәлімет; 6) Резидент жеке тұлғалар: 001.00 немесе 002.00-нысандары бойынша өтініш (салық төлеуші кәмелеттік жасқа толмаған жағдайда, ата-анасы немесе басқа заңды өкіл қол қояды); 7) Резидент емес жеке тұлғалар: 003.00-нысан бойынша өтініш; жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі; Қазақстан Республикасында болған мерзімін айқындайтын құжаттың көшірмесі; Қазақстан Республикасында болған орнын (орналасқан жерін) растайтын құжаттың көшірмесі; 8) Жеке кәсіпкерлер:
001.00 немесе 002.00-нысандары бойынша өтініш (салық төлеуші кәмелеттік жасқа толмаған жағдайда, ата-анасы немесе басқа заңды өкіл қол қояды);
жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің белгіленген тәртіпте расталған көшірмесін.
3. Салық төлеушінің тіркелу деректерінің өзгеруі
7. Салық төлеуші көрсеткен өтініштегі тіркелу деректері өзгерген жағдайда, салық төлеуші өтініш нысанында "Тіркеу деректерінің өзгеруі" операциясының түрін көрсетеді және осы өзгерістерді растайтын құжаттардың көшірмелерін береді:

3) Для юридических лиц - нерезидентов, осуществляющих деятельность без образования постоянного учреждения в Республике Казахстан:
заявление по форме 005.00;
сертификат об инкорпорации или другой документ аналогичного характера, содержащий информацию об органе, зарегистрировавшем юридическое лицо - нерезидента, регистрационном номере, дате и месте регистрации, легализованный в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международным договором, одним из участников которых является Республика Казахстан, с заверенным в установленном порядке переводом на государственный или русский язык; (за исключением организаций, создание которых не требует специальной регистрации);
копии заверенных в установленном порядке учредительных документов или иных документов, содержащих информацию о получении права на осуществление деятельности с заверенным в установленном порядке переводом на государственный или русский язык; копию контракта, на основании которого осуществляется деятельность в Республике Казахстан, с заверенным в установленном порядке переводом на государственный или русский язык. 4) Для дипломатических представительств: заявление по форме 005.00; копии заверенных в установленном порядке документов, подтверждающих и определяющих правовой статус в Республике Казахстан; копию документа, подтверждающего юридический адрес или сведения о местонахождении. 5) Для международных организаций: заявление по форме 005.00; копии заверенных в установленном порядке учредительных документов, подтверждающих статус заявителя в Республике Казахстан; копию документа, подтверждающего юридический адрес или сведения о местонахождении. 6) Физические лица - резиденты: заявление по формам 001.00 или 002.00 (в случае несовершеннолетия налогоплательщика подписывается родителем или другим законным представителем); 7) Физические лица - нерезиденты: заявление по форме 003.00; копию документа, удостоверяющего личность; копию документа, определяющего срок пребывания в Республике Казахстан; копию документа, подтверждающего место пребывания (место жительства) в Республике Казахстан. 8) Индивидуальные предприниматели:
заявление по формам 001.00 или 002.00 (в случае несовершеннолетия налогоплательщика - подписывается родителем или другим законным представителем);
копию заверенного в установленном порядке свидетельства о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя.
3. Изменение регистрационных данных налогоплательщика
7. В случае изменения регистрационных данных, указанных налогоплательщиком в заявлении, налогоплательщик в форме заявления указывает вид операции: "Изменение регистрационных данных" и представляет копии документов, подтверждающих данные изменения:

1) заңды тұлғаның, құрылымдық бөлімшенің орналасқан орны, соның ішінде Қазақстан Республикасында жүзеге асыратын қызметі өзгерген кезде:
орналасқан орнының өзгеруін растайтын құжаттың көшірмесі;
2) жеке тұлғаның, соның ішінде жеке кәсіпкердің тұрғылықты жері (орналасқан орны) өзгерген кезде:
орналасқан орнының өзгергенін растайтын құжаттың көшірмесі немесе жаңа тұрғылықты жері туралы тіркеген органнан алған анықтаманың көшірмесі;
3) заңды тұлға, құрылымдық бөлімше, соның ішінде Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент еместің таратылуына байланысты:
Салық төлеушінің куәлігі немесе оның көшірмесі;
қызметін ерікті тоқтатқаны туралы шешім қабылдаған жағдайда - қызметін тоқтату туралы тіркеген органнан алынған бұйрықтың көшірмесін;
сот шешімі бойынша қызметін тоқтатқан жағдайда - сот шешімінің көшірмесін;
заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері қызметін тоқтатқаны туралы өкімгерлік құжаттардың көшірмелерін;
4) жеке тұлға қайтыс болған жағдайда, мұрагерлері не уәкілетті тұлғалары:
қайтыс болуы туралы куәліктің көшірмесін;
Салық төлеушінің куәлігін береді.
8. Заңды тұлғаның таратылуы, қайта ұйымдастырылуы не жеке тұлғаның қайтыс болуы кезінде, олар иеленген салық төлеушінің тіркелу нөмірі жарамсыз болып есептеледі. Салық төлеушіге қайталап берілуі мүмкін емес.
9. Қайта ұйымдастыру нәтижесінде өз қызметін тоқтатқан заңды тұлғаның салық төлеушінің нөмірі есептен шығару туралы өтініш тіркелген сәттен бастап жарамсыз деп танылады. Қайта ұйымдастыру нәтижесінде пайда болған заңды тұлғаларға осы Ережеде көзделген тәртіпте жаңа салық төлеушінің тіркелу нөмірі беріледі.
10. Салық төлеушінің тіркеу деректеріндегі барлық өзгерістерді салық төлеушілерді тіркеу үшін материалдар әзірлеумен айналысатын салық органының бөлімі Жүйеге енгізуге міндетті.
4. Тіркеу есебінен шығару
11. Салық төлеуші тіркеуден шығу үшін тиісті салық органына мынадай нысандардың бірі бойынша тіркеу есебінен шығару туралы өтініш береді:
007.00-нысан - шаруа (фермер) қожалығы, жеке тұлға ретінде кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын, соның ішінде жеке кәсіпкерлік қызметті, адвокаттық қызметті, жеке нотариалдық қызметті жүзеге асыратын салық төлеушіні есептен шығару туралы өтініш;
008.00-нысан - заңды тұлға, өкілдік, құрылымдық бөлімше салық төлеушінің есептен шығару туралы өтініш.

1) при изменении местонахождения юридического лица, структурного подразделения, в том числе, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан:
копию документа, подтверждающего изменение местонахождения;
2) при изменении места жительства (местонахождения) физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя:
копию документа, подтверждающего изменение местонахождения, или копию справки регистрирующего органа о новом местожительстве;
3) в связи с ликвидацией юридического лица, структурного подразделения, в том числе, нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан:
Свидетельство налогоплательщика или его дубликат;
в случае принятия решения о добровольном прекращении деятельности - копию приказа из регистрирующего органа о прекращении деятельности;
в случае прекращения деятельности по решению суда - копию решения суда;
копии распорядительных документов о прекращении деятельности структурных подразделений юридического лица;
4) в случае смерти индивидуального предпринимателя наследниками, либо уполномоченными лицами представляются:
копия свидетельства о смерти;
Свидетельство налогоплательщика.
8. При ликвидации, реорганизации юридического лица, либо смерти физического лица, присвоенные им регистрационные номера налогоплательщиков, считаются недействительными. Присвоенный налогоплательщику регистрационный номер налогоплательщика не может быть повторно присвоен другому налогоплательщику.
9. Регистрационный номер налогоплательщика юридических лиц, прекративших свою деятельность в результате реорганизации, признаются недействительными с момента регистрации заявления о снятии с учета. Юридическим лицам, возникшим в результате реорганизации, присваиваются новые регистрационные номера налогоплательщиков в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
10. Все изменения регистрационных данных налогоплательщика отделы налогового органа, занимающиеся подготовкой материалов для регистрации налогоплательщиков, обязаны внести в Систему.
4. Снятие с регистрационного учета
11. Для снятия с регистрационного учета налогоплательщик представляет в соответствующий налоговый орган заявление о снятии с регистрационного учета по одной из следующих форм:
Форма 007.00 - заявление о снятии с учета налогоплательщика, осуществляющего предпринимательскую деятельность в качестве крестьянского (фермерского) хозяйства, физического лица, в том числе осуществляющего индивидуальную предпринимательскую деятельность, адвокатскую деятельность, частную нотариальную деятельность;
Форма 008.00 - заявление о снятии с учета налогоплательщика юридического лица, филиала, представительства, структурного подразделения.

12. Заңды тұлға, құрылымдық бөлімше, соның ішінде тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасында қызметін жүзеге асыратын резидент емес қызметін тоқтатқан (таратылған) немесе қайта ұйымдастырылған не жеке кәсіпкердің қызметін тоқтатқан жағдайда, есептен шығару көрсетілген тұлғалар есептен шығару туралы өтінішті берген сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде салық органында жүргізіледі. 13. Қызметтің тоқтауына байланысты есептен шығарылған жағдайда, есептен шығару туралы өтініш пен Салық төлеушінің куәлігі (көшірмесі) салық төлеушінің іс қағазына тігіледі. 14. Орналасқан немесе тұрғылықты орнын ауыстыруына байланысты есептен шығарылған жағдайда, есептен шығару туралы өтініш салық төлеушінің іс қағазына тігіледі. 5. өтініштерді толтыру тәртібі 15. Өтініштер нысанын:
1) әділет органдарында мемлекеттік (есептік) тіркелу деректеріне және статистика кодтарына сәйкес заңды тұлғалар, олардың құрылымдық бөлімшелері;
2) жеке басты куәландырылатын құжаттың деректеріне сәйкес - жеке тұлғалар толтырады.
16. Өтініштерді беруге салық төлеушінің тапсырмасы бойынша уәкілетті тұлға Ереженің 3-тармағындағы көрсетілген жеке басын және осы салық органында салық төлеушіге құқық беруді куәландырылатын құжаттарды салық органына береді.
17. Заңды тұлғалар, құрылымдық бөлімшелердің өтінішіне қол қоюға құрылтайшы, басшы немесе басқа уәкілетті органның құқығы бар. Бұл ретте, мәлімдеушінің жеке тұлға екендігі:
1) құрылтайшы үшін - деректері құрылтайшы құжаттарындағы деректермен тексерілетін жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесімен (егер құрылтайшылар бірнешеу болса, салық органында мүдделер беру құқығына сенімхат көшірмесі көрсетіледі);
2) басшы үшін - жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі және басшы болып тағайындалуы туралы жазбамен (анықтамамен) немесе келісім-шартпен;
3) уәкілетті тұлға үшін - жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі және салық төлеушінің өтінішіне қол қою құқығына сенімхат көшірмесімен;
4) жеке тұлға үшін - жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесімен расталады.
18. Өтінішті толтыру кезінде түзетуге, тазалауға және өшіруге жол берілмейді, "+, /, %, Z" белгілері пайдаланылмайды.
19. Көрсеткіштер болмаған кезде өтініштердің тиісті тор көздері толтырылмайды.
20. 008.01, 008.02, 008.03, 008.04, 008.05 қосымша нысандарында көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген қосымша нысандар берілмейді.
Тиісті 008.01, 008.02, 008.03 қосымша нысандарында ақпаратты ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде көрсетілген қосымша міндетті тәртіпте толтыруға жатады.

12. В случае прекращения деятельности (ликвидации) или реорганизации юридического лица, структурного подразделения, в том числе нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, либо прекращения деятельности индивидуального предпринимателя, снятие с учета производится налоговым органом в течение пяти рабочих дней с момента подачи указанными лицами заявления о снятии с учета.
13. В случае снятия с учета в связи с прекращением деятельности, заявление о снятии с учета и Свидетельство налогоплательщика (дубликат) подшиваются в дело налогоплательщика.
14. В случае снятия с учета в связи со сменой местонахождения или места жительства, заявление о снятии с учета подшивается в дело налогоплательщика.
5. Порядок заполнения заявлений
15. Формы заявлений заполняются:
1) юридическими лицами, их структурными подразделениями в соответствии с данными государственной (учетной) регистрации в органах юстиции и кодами статистики;
2) физическими лицами в соответствии с данными документа, удостоверяющего личность.
16. Лицо, уполномоченное по поручению налогоплательщика на подачу заявлений, указанных в пункте 3 настоящих Правил, представляет в налоговый орган документы, удостоверяющие личность и право представлять налогоплательщика в данном налоговом органе.
17. Право подписи заявления юридических лиц, структурных подразделений имеют учредитель, руководитель или другое уполномоченное лицо. При этом личность заявителя подтверждается:
1) для учредителя - копией документа, удостоверяющего личность, данные которого сверяются с данными в учредительных документах (если учредителей несколько, предъявляется копия доверенности на право представления интересов в налоговом органе);
2) для руководителя - копией документа, удостоверяющего личность, и выпиской (справкой) о назначении руководителем или контрактом;
3) для уполномоченного лица - копией документа, удостоверяющего личность, и копией доверенности на право подписи заявления налогоплательщика;
4) для физического лица - копией документа, удостоверяющего личность.
18. При заполнении заявления не допускаются исправления, подчистки и помарки, не используются символы "+, /, %, Z".
19. При отсутствии показателей соответствующие ячейки заявлений не заполняются.
20. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в дополнительных формах 008.01, 008.02, 008.03, 008.04, 008.05, 008.06 указанные дополнительные формы не представляются.
При заполнении строк, требующих раскрытия информации в соответствующих дополнительных формах 008.01, 008.02, 008.03, указанные дополнительные формы подлежат заполнению в обязательном порядке.

21. 009.00, 009.01-нысандарында көрсетілуге тиісті деректер болмаған жағдайда, көрсетілген нысандар берілмейді.
Тиісті 009.00 немесе 009.01-нысанда ақпаратты ашуды талап ететін жолдарды толтыру кезінде көрсетілген нысан міндетті тәртіпте толтыруға жатады.
22. Өтініштер нысандарының бланкілері машина оқитын парақ болып табылады және электронды сканерлеу әдісімен компьютерлік өңдеу талаптарының есебімен әзірленді. 23. Машинамен оқылатын нысандар мыналар болып табылады: 1) Автоматты өңдеуге тиісті толтыру үшін тор көз. Оларда оны алу үшін нысан жасалатын және толтырылатын ақпарат бар; 2) мәнді ақпараты бар (мысалы, ұйым мөрі, қолы), бірақ автоматты түрде танымайтын тор көз; 3) түсіндірме ақпарат - нысандағы кез-келген мәтінді немесе графикалық ақпарат тануға арналмаған. Мысалы, тор көздердің деректемелері (бас тақырыптары), толтыру бойынша кепілдемелер, көмекші жазулар, беттің нөмірлері және т.б. 24. Осы Ереженің 29-тармағының талаптарын орындау өтінішті қабылдау мен өңдеу үшін қажетті шарт болып табылады. 25. Өтініш бланкілерін салық төлеушілер аумақтық салық органдарынан ала алады. 26. Салық комитетінің қабылданған ішкі тәртібіне қатысты өтініш нысандарын өңдеу әдісі мыналар болуы мүмкін: 1) электронды сканерлеу әдісі; 2) жүйеге қолмен енгізу әдісі. 27. Өтініш нысаны мынадай тәсілдермен толтырылуы мүмкін:
1) өтініш нысанының баспа бланкісін қолмен толтыру. Заттай ақпаратты құрайтын әріптер, сандар және басқа да белгілер бөлек, әрбір белгі - жеке тор көзде жазылады;
2) принтер көмегімен өтініш нысанының баспа бланкілерін толтыру;
3) жазу машинасының көмегімен өтініш нысанының баспа бланкілерін толтыру.
Толтыру осы тармақтың 1)-3) тармақшаларда санамаланған толтыру тәсілдерінің кез-келген айла-шарғысын өзімен береді.
28. Көшіру техникасын пайдаланып, оларды көбейту жолымен өтініш нысандарын алуға үзілді-кесілді жол берілмейді. Бұл жағдайда нысан элементтерінің көлемі мен параметрлерінің өзгеруі мүмкін: шектеу сызығының немесе растрының жуандауы, түс қанықтығының өзгеруі мәтінді тану сапасына теріс әсер береді.
29. Нысанды толтыруға қойылатын талап:
1) Нысандарды тиянақты, бас әріппен, қалам не қаламұшпен, қара немесе көк сиямен толтыру қажет;
2) Өтініш нысанының тіркелген және нақтыланған тор көздер жиынтығы бар. Нақты тор көздің ақпарат түрі оның атауымен қатаң айқындалған. Мысалы, "Тегі" деген тор көзге тегі ғана, "Күні" деген тор көзде - күні ғана орналасуы мүмкін. Компьютерге алдағы күні ақпарат енгізу кезінде, толтырылатын тор көздердегі деректердің ғана мәні болады;

21. В случае отсутствия данных, подлежащих отражению в формах 009.00, 009.01, указанные формы не представляются.
При заполнении строк, требующих раскрытия информации в соответствующей форме 009.00 или 009.01, указанная форма подлежит заполнению в обязательном порядке.
22. Бланки форм заявлений являются машиночитаемыми листами и разработаны с учетом требований компьютерной обработки методом электронного сканирования.
23. Элементами машиночитаемой формы являются:
1) поля для заполнения, подлежащие автоматической обработке. Они содержат информацию, ради получения которой создается и заполняется форма;
2) поля, содержащие значимую информацию (например, печать организации, подпись), но не распознаваемые автоматически;
3) пояснительная информация - любая текстовая или графическая информация на форме, не предназначенная для распознавания. Например, реквизиты (заголовки) полей, рекомендации по заполнению, вспомогательные надписи, нумерация страниц и т.д.
24. Необходимым условием для приема и обработки заявления является выполнения требований пункта 29 настоящих Правил.
25. Бланки заявлений налогоплательщики могут получить в территориальных налоговых органах.
26. Методом обработки форм заявлений в зависимости от принятого внутреннего порядка налогового комитета может быть следующее:
1) метод электронного сканирования;
2) метод ручного ввода в Систему.
27. Форма заявления может быть заполнена следующими способами:
1) ручное заполнение печатного бланка формы заявления. Буквы, цифры и другие символы, составляющие предметную информацию, пишутся раздельно, каждый символ - в отдельную клетку;
2) заполнение печатного бланка формы заявления с помощью принтера;
3) заполнение печатного бланка формы заявления с помощью пишущей машинки.
Заполнение представляет собой комбинацию любых способов заполнения, перечисленных в подпунктах 1)-3) настоящего пункта.
28. Категорически запрещается получать формы заявления путем размножения их с использованием ксерокопировальной техники. В этом случае может произойти изменение размеров и параметров элементов формы: утолщение рамок или растра ограничителей полей ввода, изменение насыщенности цветов, что отрицательно сказывается на качестве распознавания текста.
29. Требования к заполнению форм:
1) Формы необходимо заполнять аккуратно, заглавными печатными буквами, шариковой или перьевой ручкой, черными или синими чернилами.
2) Форма заявления имеет фиксированный и конкретизированный набор полей. Тип информации конкретного поля строго определен его названием. Например, в поле "Фамилия" может находиться только фамилия, в поле "Дата" - только дата. При дальнейшем вводе информации в компьютер значение имеют только данные из заполняемых полей.

3) Нысанның деректемелері бөліктерге бөлінген арнайы бөлек тор көздерде толтырылады. Әр бөлікке бір ғана белгі (баспа әріпі, сан) енгізіледі;
4) Сан жазылатын тор көздер солдан оңға қарай араб сандарымен толтырылады;
5) әріп жазылатын тор көздер бірінші сол жақтағы тор көзден бастап толтырылады;
6) келесі жолға көшіру сызықшасыз жүргізіледі;
7) егер нысандарды толтыру кезінде, қандай-да бір тор көз толтырылмаса, онда олар бос қалады;
8) "Күні" деген барлық тор көздерге араб санымен күні, ай және жылы жазылады. Сонымен бірге, онға дейінгі күні және айы мынадай үлгіде жазылады: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, ал жылы міндетті түрде төрт мәнді санмен (мысалы, 2001, 2002, 2009) толтырылады;
9) егер екі жақты нысанда мөртабан және мөртаңба үшін орын бөлінсе, онда нысанның бір жағында қолданылатын сия келесі жағында орналасқан ақпаратқа әсер етпеуі мүмкіндігін қарастыру қажет;
10) қойылған қолды орналастыру кезінде, осындай блоктары бар нысанды толтыру кезінде заттай ақпаратқа ақау түсірмеуін қарастыру қажет;
11) өтініштің әрбір парағында сол жоғарғы бұрышта бар болған жағдайда, салық төлеушінің тіркелу нөмірі (СТН) көрсетіледі.
Өтінішке Кодекстің K010209_ 69-бабына сәйкес қол қойылады және расталады.
30. Қызметтік белгі қоюға көзделген тор көзді құжаттарды қабылдау бойынша салық органының маманы толтырады.
31. Нысандарды степлермен тігуге немесе дыроколмен тесуге жол берілмейді.
6. Салық төлеушіні, жеке тұлғаны, оның ішінде, жеке
кәсіпкерді, адвокаттық қызметін, жеке нотариалдық
қызметін тіркеу туралы өтінішті жасау Ережелері
(Қазақстан Республикасының резиденті) (001.00-нысан)
32. "Өтініш" бөлімінде салық төлеуші (Өтініш беруші) мынадай деректерді көрсетеді:
1) "Облыс/қала (Облыстар мен аудандардың анықтамалығын қараңыз)" өрісінде Өтініш беруші тіркелетін Облыстар мен аудандардың анықтамалығына (18-қосымша) сәйкес салық комитетінің кодын көрсету қажет;
2) егер Өтініш берушіде салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) болса, онда оны 001.00.001 жолының А тармағында көрсету қажет, егер Өтініш берушінің СТН-ы жоқ болса, онда "х" белгісімен "Жоқ" өрісін белгілеу қажет;
3) егер Өтініш беруші СТН алу мақсатында Өтінішті толтырса, оны "Қазақстан Республикасының салық төлеушісін мемлекеттік тіркеу" 001.00.002 жолының А тармағында "х" көрсету қажет. Салық кодексінің K010209_ 521-бабының 4-тармағына сәйкес салық төлеушілерді мемлекеттік тіркеу кезінде, тіркеу есебіне қою жүргізілуі мүмкін, бұл жағдайда, "Тіркеу есебі" 001.00.002С жолының С тармағында "х" көрсету қажет;

3) Реквизиты формы заполняются в специально отведенных полях, разделенных на клетки. В каждую клетку вносится только один символ (печатная буква, цифра).
4) Цифровые клетки заполняются арабскими цифрами, начиная слева направо.
5) Буквенные поля заполняются с первой левой клетки.
6) Перенос на следующую строку производится без дефиса.
7) Если при заполнении формы какие-либо поля не заполняются, то они остаются пустыми.
8) Во всех полях "Дата" арабскими цифрами проставляется день, месяц и год. Число и месяц до десяти проставляются следующим образом: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, а год обязательно заполняется четырехзначным числом (например, 2001, 2002, 2009).
9) Если на двусторонней форме отведено место под штампы или печать, то необходимо предусмотреть, чтобы чернила, применяемые на одной стороне формы, не могли повлиять на информацию, расположенную на обороте.
10) При размещении подписи необходимо предусмотреть, чтобы при заполнении формы содержимое таких блоков не вносило дефекты в предметную информацию.
11) На каждом листе заявления в левом верхнем углу, в случае наличия, указывается регистрационный номер налогоплательщика (РНН).
Заявление подписывается и заверяется в соответствии со статьей 69 Налогового кодекса.
30. Поля, предусмотренные для служебных пометок, заполняются специалистом налогового органа по приему документов.
31. Скрепление форм степлером или прокалывание дыроколом запрещается.
6. Заявление о регистрации налогоплательщика, физического лица,
в том числе осуществляющего индивидуальную предпринимательскую
деятельность, адвокатскую деятельность, частную нотариальную
деятельность (резидент Республики Казахстан) (Форма 001.00)
32. В разделе "Заявление" налогоплательщик (далее - Заявитель) указывает следующие данные:
1) в поле "Область/район (см. Справочник областей и районов)" указать код налогового комитета согласно Справочника областей и районов (Приложение 18), в котором регистрируется Заявитель;
2) если Заявитель имеет регистрационный номер налогоплательщика (РНН), необходимо его указать в пункте А строки 001.00.001, если Заявитель не имеет РНН, то необходимо символом "x" отметить поле "Нет";
3) если Заявитель заполняет заявление с целью получения РНН, то необходимо указать "x" в пункте А строки 001.00.002 "Государственная регистрация налогоплательщика Республики Казахстан". Согласно пункта 4 статьи 521 K010209_ Налогового кодекса при государственной регистрации налогоплательщиков может производиться постановка на регистрационный учет, в этом случае в пункте С строки 001.00.002 "Регистрационный учет" необходимо указать "х";

4) егер Өтініш берушінің СТН-ы бар болса, бірақ оның тіркеу деректерінде өзгерістер болса, "Салық төлеушінің тіркеу деректерінің өзгеруі" 001.00.002 жолының В тармағында "х" көрсету қажет, бұл жағдайда, өзгерістер болған деректер ғана толтырылады;
5) егер Өтініш берушінің СТН-ы бар болса және ол Салық кодексінің 524-бабына сәйкес тіркеу есебіне тұрса, "Тіркеу есебі" 001.00.002С- тармақта "х" көрсету қажет;
6) егер Өтініш беруші Салық кодексінің 397 және 531-баптарына сәйкес қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру үшін өтініш берсе, онда "х" белгісімен 001.00.004 жолының А-тармағы белгіленеді; егер Өтініш беруші Салық кодексінің 208-бабына сәйкес ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу үшін өтінішті берсе, онда "х" белгісімен 001.00.004 жолының В-тармағы белгіленеді; егер Өтініш беруші кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін өтініш берсе, онда "х" белгісімен 001.00.004 жолының С-тармағы белгіленеді; егер Өтініш беруші адвокаттық қызметті жүзеге асыру үшін өтініш берсе, онда "х" белгісімен 001.00.004 жолының D-тармағы белгіленеді; егер Өтініш беруші жеке нотариалдық қызметті жүзеге асыру үшін Өтініш берсе, онда "х" белгісімен 001.00.004 жолының Е-тармағы белгіленеді. 001.00.004 жолының барлық тармақтарының комбинацияларын толтыру мүмкін, "Қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру (Кодекстің 397-бабы және 531-бабына сәйкес)" тармағын белгілей отырып қажеттілік жағдайында "ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу (Кодекстің 208-бабына сәйкес)" толтырылады;
7) 001.00.005-тармағында Салық кодексінің K010209_ 69-бабына сәйкес салық төлеушінің салық есептілігін беру тәсілі көрсетіледі: электрондық түрде немесе қағаз тасығышта;
8) 001.00.006 жолының А-тармағында "х" белгісімен өтінішті жасау күніне салық төлеушінің Электрондық құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қол қоюды пайдалану және тану туралы келісім (бұдан әрі - Келісім) бар ма көрсету қажет;
9) егер 001.00.006 жолының А-тармағында "Иә" өрісі белгіленсе, онда 001.00.006 жолының В-тармағында Келісімнің нөмірін көрсету қажет;
10) егер 001.00.005-тармағында "А.Электрондық түрде" өрісі белгіленсе, ал 001.00.006 жолының А-тармағында "Жоқ" белгіленсе, онда Өтініш берушіге 009.00-нысан бойынша электрондық түрде салық есептілігін беру туралы өтінішті толтыру қажет.
33. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 001.00.007 жолының А-тармағында мемлекеттік және (немесе) 001.00.007 жолының В мен 001.00.007 жолының С-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілінде салық төлеушінің атауы;

4) если Заявитель имеет РНН, но в его регистрационных данных произошли изменения, необходимо указать "x" в пункте В строки 001.00.002 "Изменение регистрационных данных налогоплательщика", в этом случае заполняются только те данные, по которым прошли изменения;
5) если Заявитель имеет РНН и он становится на регистрационный учет согласно статьи 524 Налогового кодекса, необходимо указать "x" в пункте 001.00.002С "Регистрационный учет";
6) если Заявитель подает заявление для осуществления отдельных видов деятельности согласно статье 397 и статье 531 Налогового кодекса, то символом "x" отмечается пункт А строки 001.00.004; если Заявитель подает заявление для регистрации в качестве плательщика НДС согласно статье 208 Налогового кодекса, символом "x" отмечается пункт В строки 001.00.004; если Заявитель подает заявление для осуществления предпринимательской деятельности, то символом "x" отмечается пункт С строки 001.00.004; если Заявитель подает заявление для осуществления адвокатской деятельности, то символом "x" отмечается пункт D строки 001.00.004; если Заявитель подает заявление для осуществления частной нотариальной деятельности, то символом "x" отмечается пункт Е строки 001.00.004. Возможно заполнение комбинации всех пунктов строки 001.00.004, отмечая пункт "Осуществление отдельных видов деятельности (согласно статьи 397 и статьи 531 кодекса)", при необходимости заполняется и пункт "Регистрация в качестве плательщика НДС (согласно статьи 208 Кодекса)";
7) в строке 001.00.005 согласно статье 69 K010209_ Налогового кодекса отражается способ представления налогоплательщиком налоговой отчетности: в электронном виде или на бумажном носителе;
8) в пункте А строки 001.00.006 символом "x" необходимо указать, имеет ли налогоплательщик на дату составления заявления Соглашение об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами (далее - Соглашение);
9) если в пункте А строки 001.00.006 отмечено поле "Да", то необходимо в пункте В строки 001.00.006 указать номер Соглашения;
10) если в строке 001.00.005 было отмечено поле "А. В электронном виде", а в пункте А строки 001.00.006 отмечено "Нет", то Заявителю необходимо заполнить заявление о представлении налоговой отчетности в электронном виде по форме 009.00.
33. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" Заявитель указывает следующие данные:
1) наименование налогоплательщика в пункте А строки 001.00.007 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 001.00.007 на русском или английском языке, и (или);

2) 001.00.008 жолының А-тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) 001.00.008 жолының В мен 001.00.008 жолының С-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілінде салық төлеушінің аты-жөні;
3) егер Өтініш беруші 001.00.008-тармағында салық төлеушінің аты-жөнін көрсетсе, онда 001.00.008 жолының D-тармағында оның туған күні көрсетіледі.
34. "Жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәлімет" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) егер Өтініш беруші Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу Өтініш берушінің алғысы келсе, онда "Иә" 001.00.09-тармағы "х" белгісімен толтырылады. Егер "Иә" өрісі белгіленсе, онда Өтініш берушіге Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алуға өтінішті толтыру қажет;
2) егер Өтініш берушінің Салық кодексінің K010209_ 397-бабына және 531-бабына тіркеуге жататын салық салумен байланысты объектілері мен салық салу объектілері бар болса, онда "Иә" 001.00.010 жолында "х" белгісімен көрсету және толтырылған 012, 022, 032, 042, 942 нысандарына өтінішке қоса беру қажет.
35. "Байланыс ақпараты" бөлімінде Өтініш беруші 001.00.011-тармағында Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты орнының мекен-жайын көрсетеді.
36. "Салық органында Өтінішті беру үшін салық төлеушінің уәкілетті тұлғасы" бөлімінде Өтініш беруші өтінішті беру үшін уәкілетті тұлға болуы жағдайында мынадай деректерді көрсетеді:
1) 001.00.012 жолының А-тармағында - салық төлеушінің уәкілетті тұлғасының СТН-ы;
2) салық төлеуші уәкілетті тұлғаның аты-жөні 001.00.013 жолының А-тармағында мемлекеттік тілде және 01.00.013 жолының В және 001.00.013 жолының С-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілінде; телефон нөмірі - 001.00.013 жолының D-тармағында; факс нөмірі - 001.00.013 жолының Е-тармағында.
37. "Салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат деректемелері" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 001.00.014 жолының А-В-тармақтарында "х" белгісімен Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат түрі белгіленеді:
жеке басының куәлігі;
немесе туу туралы куәлік (кәмелетке толмағандар үшін);
001.00.014 жолының А және В тармақтарында көрсетілген құжаттар жоқ болған жағдайда, 001.00.014 жолының С тармағында өзге құжат көрсетіледі;
2) 001.00.014 жолының D-тармағында Облыстар мен аудандар анықтамалығына сәйкес - 001.00.014 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген құжатты берген органның орналасқан жері;
3) 001.00.014 жолының Е тармағында Ведомстволар анықтамалығына (18-қосымша) сәйкес - 001.00.014 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген құжатты берген органның ведомствосы; 4) 001.00.014 жолының F-тармағында - 001.00.014 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген құжат сериясы; 5) 001.00.014 жолының G-тармағында - 001.00.014 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген құжат нөмірі; 6) 001.00.014 жолының Н-тармағында - 001.00.014 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген құжатты беру күні. 38. "Банк деректемелері" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді: 1) 001.00.015 жолында салық төлеушінің банк шоттары туралы ақпарат көрсетіледі: 001.00.015 жолының А-тармағында - банк атауы; 001.00.015 жолының В тармағында - банктің сәйкестендіру коды (БСК); 001.00.015 жолының С тармағында - банктің СТН-ы; 001.00.015 жолының D тармағында - Облыстар мен аудандар анықтамалығына сәйкес банктің орналасқан орны;

2) фамилию, имя, отчество налогоплательщика в пункте А строки 001.00.008 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 001.00.008 на русском или английском языке;
3) если Заявитель в строке 001.00.008 указал фамилию, имя, отчество налогоплательщика, то в пункте D строки 001.00.008 указывается дата его рождения.
34. В разделе "Сведения о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя" Заявитель указывает следующие данные:
1) если Заявитель желает получить Свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, то в строке 001.00.009 символом "x" заполняется "Да". Если отмечено поле "Да", то Заявителю необходимо заполнить заявление на получение Свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
2) если Заявитель согласно статье 397 и статье 531 K010209_ Налогового кодекса имеет объекты налогообложения и объекты, связанные с налогообложением, подлежащие регистрации, то символом "x" необходимо указать в строке 001.00.010 "Да" и приложить к заявлению заполненные формы 012, 022, 032, 042, 942.
35. В разделе "Контактная информация" Заявитель указывает в строке 001.00.011 адрес по месту жительства в Республике Казахстан.
36. В разделе "Уполномоченное лицо налогоплательщика для подачи Заявления в налоговом органе" Заявитель в случае наличия уполномоченного лица для подачи заявления указывает следующие данные:
1) в пункте А строки 001.00.012 - РНН уполномоченного лица налогоплательщика;
2) фамилию, имя, отчество уполномоченного лица налогоплательщика в пункте А строки 001.00.013 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 001.00.013 на русском или английском языке; номер телефона - в пункте D строки 001.00.013; номер факса - в пункте Е строки 001.00.013.
37. В разделе "Реквизиты документа, удостоверяющего личность налогоплательщика" Заявитель указывает следующие данные:
1) в пунктах А и В строки 001.00.014 символом "х" отмечается вид документа, удостоверяющего личность Заявителя:
удостоверение личности;
или свидетельство о рождении (для несовершеннолетних).
В случае отсутствия документов указанных в пунктах А и В строки 001.00.014 в пункте С строки 001.00.014 указывается иной документ;
2) в пункте D строки 001.00.014 согласно Справочнику областей и районов - месторасположение органа, выдавшего документ, указанный в пунктах А, В, С строки 001.00.014;
3) в пункте Е строки 001.00.014 согласно Справочнику ведомств (Приложение 18) - ведомство органа, выдавшего документ, указанный в пунктах А, В, С строки 001.00.014; 4) в пункте F строки 001.00.014 - серию документа, указанного в пунктах А, В, С строки 001.00.014; 5) в пункте G строки 001.00.014 - номер документа, указанного в пунктах А, В, С строки 001.00.014; 6) в пункте Н строки 001.00.014 - дату выдачи документа, указанного в пунктах А, В, С строки 001.00.014. 38. В разделе "Банковские реквизиты" Заявитель указывает следующие данные: 1) в строке 001.00.015 информацию о банковских счетах налогоплательщика: наименование банка - в пункте А строки 001.00.015; идентификационный код банка (БИК) - в пункте В строки 001.00.015; РНН банка - в пункте С строки 001.00.015; местонахождение банка согласно Справочнику областей и районов - в пункте D строки 001.00.015;

дербес сәйкестендіру коды (ДСК) - 001.00.015 жолының Е-тармағында (ДСК-ғы белгілер саны - тоғыз). Өтініш нысанында бір банкте ашылған ДСК он екіге дейін көрсетуге болады және егер ДСК саны он екіден астам болса, онда 008.01 қосымша нысанын толтыру қажет.
2) егер ЖСК бір банктен астамда ашылған жағдайда - "х" белгісімен "Иә" тармағын және 008.01 қосымша нысанын толтыру, басқаша "х" белгісімен "Жоқ" белгілеу қажет. 39. 001.00.017 жолының "Өзге де мәліметтер" бөлімінде "х" белгісімен Өтініш беруші құрылтайшы болып табылды ма көрсетіледі. Егер 001.00.017 жолында "Иә" көрсетілсе, онда 008.03 нысанын толтыру қажет. 40. "Қоса берілетін құжаттар" бөлімінде Өтініш беруші өтінішке қоса берілген барлық құжаттарды көрсетеді. 41. "Салық органының белгісі" бөлімінде салық органы мынадай жолмен толтырады: 001.00.019-жолында - Салық төлеушінің куәлігін беру күні, сериясы мен нөмірі; 001.00.020-жолында - ҚҚС төлеушінің куәлігін беру күні, сериясы мен нөмірі; 001.00.021-жолында - Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті беру күні, сериясы мен нөмірі; 001.00.022-жолында - Салық төлеушіні есепке қою туралы Растауды беру күні, сериясы мен нөмірі; 001.00.023-жолында - тіркеуден бас тарту себебі мен күні; 001.00.024-жолында - салық органында өтінішке берілген тіркеу нөмірі; 001.00.025-жолында - Өтінішті беру жүргізілетін Облыстар мен аудандар анықтамалығына сәйкес салық комитетінің коды көрсетіледі. 7. Шаруа (фермер) қожалығы ретінде кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын салық төлеушіні тіркеу туралы өтініш (Қазақстан Республикасының резиденті) (002.00-нысан) 42. "Өтініш" бөлімінде салық төлеуші (Өтініш беруші) мынадай деректерді көрсетеді:
1) "Облыс/аудан (Облыстар мен аудандар анықтамалығын қараңыз)" өрісінде Өтініш беруші тіркелетін Облыстар мен аудандардың қоса берілген анықтамалығына сәйкес салық комитетінің кодын көрсетіңіз;
2) егер Өтініш берушіде салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) болса, онда оны 002.00.001 жолының А-тармағында көрсету қажет, егер Өтініш берушінің СТН-ы жоқ болса, онда "х" белгісімен "Жоқ" белгілеу қажет.
3) егер Өтініш беруші СТН алу мақсатында өтінішті толтырса, онда "Қазақстан Республикасының салық төлеушісін мемлекеттік тіркеу" 002.00.002 жолының А-тармағында "х" көрсету қажет. Салық кодексінің 521-бабының 4-тармағына сәйкес салық төлеушілерді мемлекеттік тіркеу кезінде, тіркеу есебіне қою жүргізілуі мүмкін, бұл жағдайда, "Тіркеу есебі" 002.00.002 жолының С-тармағында "х" көрсету қажет;

индивидуальный идентификационный код (ИИК) - в пункте Е строки 001.00.015 (количество символов в ИИК - девять). В форме заявления можно указывать до двенадцати ИИК, открытых в одном банке, и если количество ИИК более двенадцати, то необходимо заполнить дополнительную форму 008.01;
2) в строке 001.00.016 в случае, если ИИК открыт более, чем в одном банке, - необходимо символом "х" отметить "Да" и заполнить дополнительную форму 008.01, иначе символом "х" необходимо отметить "Нет". 39. В разделе "Иные сведения" в строке 001.00.017 символом "х" указывается, является ли Заявитель учредителем. Если в строке 001.00.017 указано "Да", то необходимо заполнить форму 008.03. 40. В разделе "Прилагаемые документы" Заявитель указывает все прилагаемые к заявлению документы. 41. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом следующим образом: в строке 001.00.019 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства налогоплательщика; в строке 001.00.020 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства плательщика НДС; в строке 001.00.021 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя; в строке 001.00.022 - дата выдачи, серия и номер Подтверждения о постановке на учет налогоплательщика; в строке 001.00.023 - причина и дата отказа в регистрации; в строке 001.00.024 - регистрационный номер, присвоенный заявлению в налоговом органе; в строке 001.00.025 - указывается код налогового комитета согласно Справочника областей и районов, в который производится передача Заявления. 7. Заявление о регистрации налогоплательщика, осуществляющего предпринимательскую деятельность в качестве крестьянского (фермерского) хозяйства (резидент Республики Казахстан) (Форма 002.00) 42. В разделе "Заявление" налогоплательщик (Заявитель) указывает следующие данные:
1) в поле "Область/район (см. Справочник областей и районов)" указать код налогового комитета согласно Справочника областей и районов, в котором регистрируется Заявитель;
2) если Заявитель имеет регистрационный номер налогоплательщика (РНН), необходимо его указать в пункте А строки 002.00.001, если Заявитель не имеет РНН, то необходимо символом "x" отметить "Нет";
3) если Заявитель заполняет заявление с целью получения РНН, то необходимо указать "x" в пункте А строки 002.00.002 "Государственная регистрация налогоплательщика Республики Казахстан". Согласно пункта 4 статьи 521 Налогового кодекса при государственной регистрации налогоплательщиков может производиться постановка на регистрационный учет, в этом случае в пункте С строки 002.00.002 "Регистрационный учет" необходимо указать "х";

4) егер Өтініш берушінің СТН-ы болса, бірақ оның тіркеу деректерінде өзгерістер болса, "Салық төлеушінің тіркеу деректерінің өзгеруі" 002.00.002 жолының В-тармағында "х" көрсету қажет, бұл жағдайда өзгерістер болған сол деректер ғана толтырылады;
5) егер Өтініш берушінің СТН-ы бар болса және ол Салық кодексінің 524-бабына сәйкес тіркеу есебіне тұрса, "Тіркеу есебі" 002.00.002 жолының С-тармағында "х" көрсету қажет;
6) егер Өтініш беруші Салық кодексінің 397-бабы және 531-бабына сәйкес қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру үшін өтініш берсе, онда "х" белгісімен 002.00.004 жолының А-тармағы белгіленеді; егер Өтініш беруші Салық кодексінің 208-бабына сәйкес ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу үшін өтініш берсе "х" белгісімен 002.00.004 жолының В-тармағы белгіленеді; егер Өтініш беруші кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін өтініш берсе, онда "х" белгісімен 002.00.004 жолының С-тармағы белгіленеді. 002.00.004 бөлімінің барлық тармақтарының комбинацияларын толтыру мүмкін, "Қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру (Кодекстің 397-бабы мен 531-бабына сәйкес)" тармағын белгілей отырып қажеттілік жағдайында "ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу" (Кодекстің 208-бабына сәйкес) тармағы толтырылады;
7) 002.00.005-тармағында Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық төлеушінің салық есептілігін беру тәсілі көрсетіледі: электрондық түрде немесе қағаз тасығышта;
8) 002.00.006 жолының А-тармағында "х" белгісімен өтінішті жасау күніне салық төлеушінің электрондық құжаттармен алмасу кезінде Электрондық цифрлық қол қоюды пайдалану және тану туралы келісімі (бұдан әрі - Келісім) бар ма көрсету қажет;
9) егер 002.00.006 жолының А-тармағында "Иә" белгіленсе, онда 002.00.006 жолының В-тармағында Келісімнің нөмірін көрсету қажет;
10) егер 002.00.005 "А.Электрондық түрде", ал 002.00.006 жолының А-тармағында "Жоқ" тор көзі белгіленсе, онда Өтініш берушіге 009.00-нысан бойынша электрондық түрде салық есептілігін беру туралы өтінішті толтыру қажет.
43. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 002.00.007 жолының А-тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) 002.00.007 жолының В және 002.00.007 жолының С-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілінде салық төлеушінің атауы және (немесе);
2) 002.00.008 жолының А-тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) 002.00.008 жолының В және 002.00.008 жолының С-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілінде салық төлеушінің аты-жөні;
3) егер Өтініш беруші 002.00.008 жолында салық төлеушінің аты-жөнін көрсетсе, онда 002.00.008 жолының D-тармағында оның туған күні көрсетіледі.

4) если Заявитель имеет РНН, но в его регистрационных данных произошли изменения, необходимо указать "x" в пункте В строки 002.00.002 "Изменение регистрационных данных налогоплательщика", в этом случае заполняются только те данные, по которым прошли изменения;
5) если Заявитель имеет РНН и он становится на регистрационный учет согласно статье 524 Налогового кодекса, необходимо указать "x" в пункте С строки 002.00.002 "Регистрационный учет";
6) если Заявитель подает заявление для осуществления отдельных видов деятельности согласно статье 397 и статье 531 Налогового кодекса, то символом "x" отмечается пункт А строки 002.00.004; если Заявитель подает заявление для регистрации в качестве плательщика НДС согласно статье 208 Налогового кодекса, символом "x" отмечается пункт В строки 002.00.004; если Заявитель подает заявление для осуществления предпринимательской деятельности, то символом "x" отмечается пункт С строки 002.00.004. Возможно заполнение комбинации всех пунктов строки 002.00.004, отмечая пункт "Осуществление отдельных видов деятельности (согласно статьи 397 и статьи 531 Кодекса)", при необходимости заполняется и пункт "Регистрация в качестве плательщика НДС (согласно статьи 208 Кодекса)";
7) в строке 002.00.005 согласно статье 69 K010209_ Налогового кодекса отражается способ представления налогоплательщиком налоговой отчетности: в электронном виде или на бумажном носителе;
8) в пункте А строки 002.00.006 символом "x" необходимо указать, имеет ли налогоплательщик на дату составления заявления Соглашение об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами (далее - Соглашение);
9) если в пункте А строки 002.00.006 отмечено "Да", то необходимо в пункте В строки 002.00.006 указать номер Соглашения;
10) если в строке 002.00.005 было отмечено поле "А. В электронном виде", а в пункте А строки 002.00.006 отмечено "Нет", то Заявителю необходимо заполнить заявление о представлении налоговой отчетности в электронном виде по форме 009.00.
43. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" Заявитель указывает следующие данные:
1) наименование налогоплательщика в пункте А строки 002.00.007 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 002.00.007 на русском или английском языке, и (или);
2) фамилию, имя, отчество налогоплательщика в пункте А строки 002.00.008 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 002.00.008 на русском или английском языке;
3) если Заявитель в строке 002.00.008 указал фамилию, имя, отчество налогоплательщика, то в пункте D строки 002.00.008 указывается дата его рождения.

44. "Жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәлімет" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) егер Өтініш беруші Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алғысы келсе, онда "Иә" 002.00.009 жолында "х" белгісімен "Иә" толтырылады. Егер "Иә" белгіленсе, онда Өтініш берушіге Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алуға өтінішті толтыру қажет.
2) егер Салық кодексінің 397-бабына және 531-бабына сәйкес Өтініш берушінің тіркеуге жататын салық салумен байланысты объектілері мен салық салу объектілері бар болса, онда "х" белгісімен 002.00.010 жолында "Иә" көрсету және толтырылған 012, 022, 032, 042, 942-нысандарын өтінішке қосу қажет.
45. "Байланыс ақпараты" бөлімінде Өтініш беруші 002.00.011 жолында Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты орнының мекен-жайын көрсетеді.
46. "Салық органында Өтінішті беру үшін салық төлеушінің уәкілетті тұлғасы" бөлімінде Өтінішті беруші өтінішті беру үшін уәкілетті тұлға болуы жағдайында мынадай деректерді көрсетеді:
1) 002.00.012 жолының А-тармағында - салық төлеуші уәкілетті тұлғаның СТН-ы;
2) 002.00.013 жолының А-тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) орыс немесе ағылшын тілдерінде 002.00.013 жолының В және С-тармақтарында салық төлеуші уәкілетті тұлғаның аты-жөні көрсетіледі; телефон нөмірі - 002.00.013 жолының D-тармағында; факс нөмірі - 002.00.013 жолының Е-тармағында.
47. "Басшы туралы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 002.00.014 жолының А-тармағында басшының СТН-ы көрсетіледі;
2) 002.00.015 жолының А-тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) 002.00.015 жолының В және С-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілінде аты-жөні;
3) 002.00.016 жолының А-тармағында басшының жеке басын куәландыратын құжат түрі "х" белгісімен белгіленеді; 002.00.016 жолының В-тармағында жеке басының куәлігі жоқ болған жағдайда өзге құжат көрсетіледі;
4) 002.00.016 жолының С-тармағында - Облыстар мен аудандар анықтамалығына сәйкес 002.00.016 жолының А және В-тармақтарында көрсетілген құжатты берген органның орналасқан орны;
5) 002.00.016 жолының D-тармағында - Ведомстволық анықтамалығына сәйкес 002.00.016А және В-тармақтарында көрсетілген құжатты берген орган ведомствосы;
7) 002.00.016 жолының Е, Ғ және G-тармақтарында - 002.00.016 жолының А және В-тармақтарында көрсетілген құжаттың сериясы, құжат нөмірі, құжатты беру күні.
48. "Банк деректемелері" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 002.00.017 жолында салық төлеушінің банк шоттары туралы ақпарат көрсетіледі:
002.00.017 жолының А-тармағында - банк атауы;
002.00.017 жолының В-тармағында - банктің сәйкестендіру коды (БСК);
002.00.017 жолының С-тармағында - банк СТН-ы;
002.00.017 жолының D-тармағында - Облыстар мен аудандардың анықтамалығына сәйкес банктің орналасқан жері;
дербес сәйкестендіру коды (ДСК) - 002.00.017 жолының Е-тармағында (ДСК-гі белгілер саны - тоғыз). Өтініш нысанында бір банкте ашылған ДСК тоғызға дейін көрсетуге болады және егер ДСК саны тоғыздан астам болса, онда 008.01 қосымша нысанын толтыру қажет. 2) егер ДСК бір банктен астамда ашылған жағдайда - "Иә" 002.00.018-тармағында "х" белгісімен белгілеу және 008.01 қосымша нысанын толтыру қажет. 49. "Өзге де мәліметтер" бөлімінде "х" белгісімен Өтініш беруші құрылтайшы болып табыла ма 002.00.019 жолында көрсету, егер "Иә" 008.03 қосымша нысанын толтыру қажет. 50. "Қоса берілетін құжаттар" бөлімінде Өтініш беруші өтінішке қоса берілген барлық құжаттарды көрсетеді. 51. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы мынадай жолмен толтырады: 002.00.021 жолында - салық төлеуші Куәлігін беру күні, сериясы мен нөмірі; 002.00.022 жолында - ҚҚС төлеуші Куәлігін беру күні, сериясы мен нөмірі; 002.00.023 жолында - жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы Куәлікті беру күні, сериясы мен нөмірі; 002.00.024 жолында - салық төлеушіні есепке қою туралы Растауды беру күні, сериясы мен нөмірі; 002.00.025 жолында - тіркеуден бас тарту себебі мен күні; 002.00.026 жолында - салық органында өтінішке берілген тіркеу нөмірі; 002.00.027 жолында Өтінішті беру жүргізілетін Облыстар мен аудандардың анықтамалығына сәйкес салық комитетінің коды көрсетіледі. 8. Жеке тұлғаны, оның ішінде жеке кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын салық төлеушіні тіркеу туралы өтініш (Қазақстан Республикасының резидент емесі) (003.00-нысан) 52. "Өтініш" бөлімінде салық төлеуші (Өтініш беруші) мынадай деректерді көрсетеді:

44. В разделе "Сведения о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя" Заявитель указывает следующие данные:
1) если Заявитель желает получить Свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, то в строке 002.00.009 символом "x" заполняется "Да". Если отмечено "Да", то Заявителю необходимо заполнить заявление на получение Свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя;
2) если Заявитель согласно статье 397 и статье 531 Налогового кодекса имеет объекты налогообложения и объекты, связанные с налогообложением, подлежащие регистрации, то символом "x" необходимо указать в строке 002.00.010 "Да" и приложить к заявлению заполненные формы 012, 022, 032, 042, 942.
45. В разделе "Контактная информация" Заявитель указывает в строке 002.00.011 адрес по месту жительства (местонахождения) в Республике Казахстан.
46. В разделе "Уполномоченное лицо налогоплательщика для подачи Заявления в налоговом органе" Заявитель в случае наличия уполномоченного лица для подачи заявления указывает следующие данные:
1) в пункте А строки 002.00.012 - РНН уполномоченного лица налогоплательщика;
2) фамилию, имя, отчество уполномоченного лица налогоплательщика в пункте А строки 002.00.013 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 002.00.013 на русском или английском языке; номер телефона - в пункте D строки 002.00.013; номер факса - в Е строки 002.00.013.
47. В разделе "Информация о руководителе" Заявитель указывает следующие данные:
1) в пункте А строки 002.00.014 - РНН руководителя;
2) фамилию, имя, отчество - в пункте А строки 002.00.015 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 002.00.015 на русском или английском языке;
3) в пункте А строки 002.00.016 символом "х" отмечается вид документа, удостоверяющего личность руководителя: удостоверение личности.
В случае отсутствия удостоверения личности в пункте В строки 002.00.016 указывается иной документ.
4) в пункте С строки 002.00.016 согласно Справочнику областей и районов - место расположение органа, выдавшего документ, указанный в пунктах А и В строки 002.00.016;
5) в пункте D строки 002.00.016 согласно Справочнику ведомств - ведомство органа, выдавшего документ, указанный в пунктах А и В строки 002.00.016;
6) в пунктах Е, F, G строки 002.00.016 - серию, номер документа, дату выдачи документа, указанного в пунктах А и В строки 002.00.016.
48. В разделе "Банковские реквизиты" Заявитель указывает следующие данные:
1) в строке 002.00.017 - информацию о банковских счетах налогоплательщика:
наименование банка - в пункте А строки 002.00.017;
идентификационный код банка (БИК) - в пункте В строки 002.00.017;
РНН банка - в пункте С строки 002.00.017;
местонахождение банка согласно Справочнику областей и районов - в пункте D строки 002.00.017;
индивидуальный идентификационный код (ИИК) - в пункте Е строки 002.00.017 (количество символов в ИИК - девять). В форме заявления можно указывать до девяти ИИК, открытых в одном банке, и если количество ИИК более девяти, то необходимо заполнить дополнительную форму 008.01;
2) в случае, если ИИК открыт более, чем в одном банке, необходимо отметить символом "х" в строке 002.00.018 "Да" и заполнить дополнительную форму 008.01. 49. В разделе "Иные сведения" Заявитель указывает символом "х" в строке 002.00.019, является ли Заявитель учредителем, если "Да" необходимо заполнить дополнительную форму 008.03. 50. В разделе "Прилагаемые документы" Заявитель указывает все прилагаемые к Заявлению документы. 51. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом следующим образом: в строке 002.00.021 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства налогоплательщика; в строке 002.00.022 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства плательщика НДС; в строке 002.00.023 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя; в строке 002.00.024 - дата выдачи, серия и номер Подтверждения о постановке на учет налогоплательщика; в строке 002.00.025 - причина и дата отказа в регистрации; в строке 002.00.026 - регистрационный номер, присвоенный заявлению в налоговом органе; в строке 002.00.027 - указывается код налогового комитета согласно Справочника областей и районов, в который производится передача Заявления. 8. Заявление о регистрации налогоплательщика, физического лица, в том числе осуществляющего индивидуальную предпринимательскую деятельность (нерезидент Республики Казахстан) (Форма 003.00) 52. В разделе "Заявление" налогоплательщик (Заявитель) указывает следующие данные:

1) "Облыс/аудан (Облыстар мен аудандар анықтамалығын қараңыз)" өрісінде Өтініш беруші тіркелетін Облыстар мен аудандардың қоса берілген анықтамалығына сәйкес салық комитетінің кодын көрсетіңіз;
2) егер Өтініш берушіде салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) болса, онда оны 003.00.001 жолының А-тармағында көрсету қажет, егер Өтініш берушінің СТН-ы жоқ болса, онда "х" белгісімен "Жоқ" өрісін белгілеу қажет.
3) егер Өтініш беруші СТН алу мақсатында Өтінішті толтырса, онда "Қазақстан Республикасының салық төлеушісін мемлекеттік тіркеу" 003.00.002 жолының А-тармағында "х" көрсету қажет. Салық кодексінің 521-бабының 4-тармағына сәйкес салық төлеушілерді мемлекеттік тіркеу кезінде, тіркеу есебіне қою жүргізілуі мүмкін, бұл жағдайда, "Тіркеу есебі" 003.00.002 жолының С-тармағында "х" көрсету қажет;
4) егер Өтініш берушінің СТН-ы болса, бірақ оның тіркеу деректерінде өзгерістер болған жағдайда, "Салық төлеушінің тіркеу деректерінің өзгеруі" 003.00.002 жолының В-тармағында "х" көрсету қажет, бұл ретте, өзгерістер болған сол деректер ғана толтырылады;
5) егер Өтініш берушінің СТН-ы бар болса және ол Салық кодексінің 524-бабына сәйкес тіркеу есебіне тұрса, "Тіркеу есебі" 003.00.002 жолының С-тармағында "х" көрсету қажет;
6) 003.00.003 жолында тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы жеке кәсіпкерлік қызметін Өтініш беруші жүзеге асыра ма, "х" белгісімен белгіленеді;
7) 002.00.004 жолында тіркеу есебінің орны көрсетіледі;
келу орны және (немесе)
салық салынатын объектінің орналасқан жері және (немесе)
қызметті жүзеге асыру орны.
8) егер Салық кодексінің 397-бабы және 531-бабына сәйкес қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру үшін Өтініш беруші Өтініш берсе, онда 003.00.005 жолының А тармағы "х" белгісімен белгіленеді;
егер Өтініш беруші Салық кодексінің 208-бабына сәйкес ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу үшін өтініш берсе, онда 003.00.005 жолының В-тармағы "х" белгісімен белгіленеді;
егер Өтініш беруші кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін өтініш берсе, "х" белгісімен 003.00.005 жолының С-тармағы белгіленеді;
егер Өтініш беруші банкте шот ашу үшін өтініш берсе, онда 003.00.005 жолының D тармағы "х" белгісімен белгіленеді;
003.00.005 жолының барлық тармақтарының комбинациясын толтыру мүмкін, "Қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру" (Кодекстің 397-бабына және 531-бабына сәйкес) А-тармағын белгілей отырып қажеттілік жағдайында "ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу (Кодекстің 208-бабына сәйкес)" тармағы толтырылады.

1) в поле "Область/район (см. Справочник областей и районов)" указать код налогового комитета согласно Справочника областей и районов, в котором регистрируется Заявитель;
2) если Заявитель имеет регистрационный номер налогоплательщика (РНН), необходимо его указать в пункте А строки 003.00.001, если Заявитель не имеет РНН, то необходимо символом "x" отметить поле "Нет";
3) если Заявитель заполняет заявление с целью получения РНН, то необходимо указать "x" в пункте А строки 003.00.002 "Государственная регистрация налогоплательщика Республики Казахстан". Согласно пункта 4 статьи 521 Налогового кодекса при государственной регистрации налогоплательщиков может производиться постановка на регистрационный учет, в этом случае в пункте С строки 003.00.002 "Регистрационный учет" необходимо указать "х";
4) если Заявитель имеет РНН, но в его регистрационных данных произошли изменения, необходимо указать "x" в пункте В строки 003.00.002 "Изменение регистрационных данных налогоплательщика", при этом заполняются только те данные, по которым прошли изменения;
5) если Заявитель имеет РНН и он становится на регистрационный учет согласно статье 524 K010209_ Налогового кодекса, необходимо указать "x" в пункте С строки 003.00.002 "Регистрационный учет";
6) в строке 003.00.003 символом "x" отмечается, осуществляет ли Заявитель индивидуальную предпринимательскую деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
7) в строке 003.00.004 символом "x" указывается место осуществление регистрационного учета:
местопребывание и (или);
местонахождение налогооблагаемого объекта и (или);
место осуществления деятельности;
8) если Заявитель подает заявление для осуществления отдельных видов деятельности согласно статье 397 и статье 531 Налогового кодекса, то символом "x" отмечается пункт А строки 003.00.005;
если Заявитель подает заявление для регистрации в качестве плательщика НДС согласно статье 208 Налогового кодекса, символом "x" отмечается пункт В строки 003.00.005;
если Заявитель подает заявление для осуществления предпринимательской деятельности, то символом "x" отмечается пункт С строки 003.00.005;
если Заявитель подает заявление для открытия счета в банке, то символом "x" отмечается пункт D строки 003.00.005.
Возможно заполнение комбинации всех пунктов строки 003.00.005, отмечая пункт А "Осуществление отдельных видов деятельности (согласно статьи 397 и статьи 531 Кодекса)", при необходимости заполняется и пункт В "Регистрация в качестве плательщика НДС (согласно статьи 208 Кодекса)";

9) 003.00.006 жолында Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық төлеушінің салық есептілігін беру тәсілі көрсетіледі: электрондық түрде немесе қағаз тасығышта;
10) 003.00.007 жолының А-тармағында "х" белгісімен Электрондық құжат алмасу кезінде электрондық цифрлық қол қоюды пайдалану және тану туралы келісім (бұдан әрі - Келісім) салық төлеушіде Өтінішті жасау күнінде баллды ма көрсету қажет;
11) егер 003.00.007 жолының А-тармағында "Иә" өрісі белгіленсе, онда 003.00.007 жолының В-тармағында Келісім нөмірін көрсету қажет.
Егер 003.00.006 жолында "А.Электрондық түрде" өрісі, ал 003.00.007 жолында "Жоқ" белгіленсе, онда Өтініш берушіге 009.00 нысаны бойынша электрондық түрде салық есептілігін беру туралы өтінішті толтыру қажет.
53. "Кіру рұқсатнамасының деректері" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 003.00.008 жолында Қазақстан Республикасына келу мерзімі (егер айқындалса):
2) 003.00.009 жолында құжат (кіру рұқсатнамасы) сериясы, нөмірі мен беру күні.
54. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 003.00.010 жолының А-тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) 003.00.010 жолының В және С-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілінде салық төлеушінің атауы, және (немесе); 2) 003.00.011 жолының А-тармағында және (немесе) 003.00.011 жолының В және С-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілінде салық төлеушінің аты-жөні; 3) 003.00.012 жолында "х" белгісімен Өтініш беруші өтінішті жасау күніне құрылтайшы болып табыла ма көрсету қажет. Егер 003.00.012 жолында "Иә" көрсетілсе, онда 008.03 нысанын толтыру қажет. 55. "Қазақстан Республикасындағы қызметті жүзеге асыру" бөлімінде 003.00.013 жолында "х" белгісімен Қазақстан Республикасындағы қызметті жүзеге асырудың басталу күні белгіленеді: 003.00.013 жолының А тармағында мыналарға келісім-шартты (келісім шарттары) жасау күні; жұмыстарды, қызмет көрсетуді орындауға; іс-әрекеттер жасауға өкілеттік беру; өткізу мақсатында тауарларды сатып алу; бірлескен қызметті жүзеге асыру, жай серіктестікте қатысу; Қазақстан Республикасындағы қызметті жүзеге асыру мақсатында жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) сатып алу;
003.00.013 жолының В тармағында Қазақстан Республикасындағы жеке тұлғамен жеке еңбек шартын немесе азаматтық-құқықтық сипаттағы өзге шартты жасау күні;
003.00.013 жолының С тармағында офисті ашуды көрсететін шартты жасау (сатып-алу-сату шарты, мүлікті жалға алу туралы шарт) күні.

9) в строке 003.00.006 согласно статье 69 K010209_ Налогового кодекса отражается способ представления налогоплательщиком налоговой отчетности в налоговый орган: в электронном виде или на бумажном носителе;
10) в пункте А строки 003.00.007 символом "x" необходимо указать, имеет ли налогоплательщик на дату составления Заявления Соглашение об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами (далее - Соглашение);
11) если в пункте А строки 003.00.007 отмечено поле "Да", то необходимо в пункте В строки 003.00.007 указать номер Соглашения;
если в строке 003.00.006 было отмечено поле "А. В электронном виде", а в строке 003.00.007 отмечено "Нет", то Заявителю необходимо заполнить заявление о представлении налоговой отчетности в электронном виде по форме 009.00.
53. В разделе "Данные въездной визы" Заявитель указывает следующие данные:
1) срок пребывания в Республике Казахстан (если определен) в строке 003.00.008;
2) серию, номер и дату выдачи документа (въездной визы) в строке 003.00.009.
54. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" Заявитель указывает следующие данные:
1) наименование налогоплательщика в пункте А строки 003.00.010 на государственном языке и (или) в пунктах В и С 003.00.010 на русском или английском языке, и (или);
2) фамилию, имя, отчество налогоплательщика в пункте А строки 003.00.011 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 003.00.011 на русском или английском языке; 3) в строке 003.00.012 символом "x" необходимо указать, является ли Заявитель учредителем на дату составления заявления. В случае, если в строке 003.00.012 указано "Да", то необходимо заполнить форму 008.03. 55. В разделе "Осуществление деятельности в Республике Казахстан" в строке 003.00.013 символом "x" отмечается дата начала осуществления деятельности в Республике Казахстан: в пункте А строки 003.00.013 дата заключения контракта (договора соглашения) на: на выполнение работ, оказание услуг; на предоставление полномочий на совершение действий; на приобретение товаров в целях реализации; на осуществление совместной деятельности, участие в простом товариществе; на приобретение работ (услуг) в целях осуществления деятельности в Республике Казахстан;
в пункте В строки 003.00.013 дата заключения индивидуального трудового договора или иного договора гражданско-правового характера с физическим лицом в Республике Казахстан;
в пункте С строки 003.00.013 дата заключения договора, указывающего об открытии офиса (договор купли-продажи, договор об аренде имущества).

56. 003.00.014 жолында Қазақстан Республикасындағы қызметті жүзеге асырудың басталу күні көрсетіледі.
57. "Жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәлімет" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
егер Өтініш беруші Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алғысы келсе, онда 003.00.015 жолында "х" белгісімен "Иә" толтырылады. Егер "Иә" өрісі белгіленсе, онда Өтініш берушіге Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алуға өтінішті толтыру қажет.
58. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы" бөлімде егер, Салық кодексінің 397-бабына және 531-бабына сәйкес тіркеуге жататын салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілері бар болса, онда "х" белгісімен 003.00.016 жолында "Иә" көрсету және 012, 022, 032, 042, 942 толтырылған нысандарын өтінішке қосу керек.
59. "Байланыс ақпараты" бөлімінде Өтініш беруші 003.00.017 жолында Қазақстан Республикасында болған орны бойынша мекен-жайын көрсетеді.
60. "Салық органында Өтінішті беру үшін салық төлеушінің уәкілетті тұлғасы" бөлімінде Өтінішті беруші өтінішті беру үшін уәкілетті тұлға болуы жағдайында, 003.00.018 жолында - салық органында өтініш беру үшін салық төлеушінің уәкілетті тұлғасы туралы мәлімет көрсетеді:
003.00.018 жолының А-тармағында салық төлеуші уәкілетті тұлғаның СТН-ы.
003.00.018 жолының В-тармағында мемлекеттік тілде немесе 003.00.018 жолының В немесе С-тармақтарында орыс тілінде не 003.00.018 жолының С немесе D-тармақтарында ағылшын тілінде уәкілетті тұлғаның аты-жөні;
003.00.018 жолының Е-тармағында - телефон нөмірі;
003.00.018 жолының Ғ-тармағында - факс нөмірі.
61. "Салық төлеушінің жеке басын куәландыратын құжат деректемелері" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 003.00.019 жолының А және В-тармақтарында "х" белгісімен Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжат түрі белгіленеді:
ҚР жеке басының куәлігі;
немесе шетел төлқұжаты;
003.00.019 жолының А және В-тармақтарында көрсетілген құжаттар жоқ болған жағдайда 003.00.019 жолының С тармағында өзге құжат көрсетіледі;
2) 003.00.019 жолының D-тармағында Облыстар мен аудандар анықтамалығына сәйкес 003.00.019 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген құжатты берген органның орналасқан орны;
3) 003.00.019 жолының Е-тармағында Ведомстволық анықтамалығына сәйкес 003.00.019 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген құжатты берген орган ведомствосы (егер құжат Қазақстан Республикасында берілген жағдайда);
4) 003.00.019 жолының Ғ тармағында - 003.00.019 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген құжат сериясы; 5) 003.00.019 жолының G тармағында - 003.00.019 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген құжат нөмірі; 6) 003.00.019 жолының Н тармағында - 003.00.019 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген құжатты беру күні. 62. "Резиденттік еліндегі байланыс ақпараты" бөлімінде Өтініш беруші 003.00.011 жолында Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты орнының мекен-жайын көрсетеді. 63. "Өзге де мәліметтер" бөлімінде Өтініш беруші "х" белгісімен олар болған жағдайда мынадай деректерді көрсетеді: 003.00.021 жолында - Өтініш берушінің банктік шоты бар ма, егер "Иә" болса, 008.01 қосымша нысанды толтыру қажет. 003.00.022 жолында - Өтініш берушінің құрылтайшылары бар ма, егер "Иә" 008.04 қосымша нысанын толтыру қажет; 003.00.023 жолында - Өтініш берушінің контрагенттері бар ма, егер "Иә" 008.04 қосымша нысанын толтыру қажет; 003.00.024 жолында - Қазақстан Республикасындағы өзге заңды тұлға немесе жеке тұлға Қазақстан Республикасындағы резидент еместің тұрақты мекемесі болып табыла ма, егер "Иә" 008.05 қосымша нысанын толтыру қажет; 003.00.025 жолында - Өтініш берушінің Қазақстан Республикасындағы салық салу объектілері (мүлкі) бар ма, егер "Иә" болса, 008.06 қосымша нысанын толтыру қажет. 64. 003.00.026 жолында "Қоса берілген құжаттар" бөлімінде Өтініш беруші өтінішке қоса берілген құжаттардың барлығын көрсетеді. 65. "Салық органының белгісі" бөлімінде салық органы мынадай жолмен толтырады: 003.00.027 жолында - салық төлеуші Куәлігін беру күні, сериясы мен нөмірі; 003.00.028 жолында - ҚҚС төлеуші Куәлігін беру күні, сериясы мен нөмірі; 003.00.029 жолында - жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы Куәлікті беру күні, сериясы мен нөмірі; 003.00.030 жолында - салық төлеушіні есепке қою туралы Растауды беру күні, сериясы мен нөмірі; 003.00.031 жолында - тіркеуден бас тарту себебі мен күні; 003.00.032 жолында - салық органында өтінішке берілген тіркеу нөмірі; 003.00.033 жолында - Өтініш беру жүргізілетін Облыстар мен аудандар анықтамалығына сәйкес салық комитетінің коды көрсетіледі. 9. Салық төлеушіні, заңды тұлғаны, филиалды, өкілдікті, құрылымдық бөлімшені тіркеу туралы өтініш (Қазақстан Республикасының резиденті) (004.00-нысан) 66. "Өтініш" бөлімінде салық төлеуші (Өтініш беруші) мынадай деректерді көрсетеді: 1) "Облыс/аудан (Облыстар мен аудандардың анықтамалығын қараңыз)" өрісінде Өтініш беруші тіркелетін Облыстар мен аудандарын қоса берілген анықтамалығына сәйкес салық комитетінің кодын көрсетіңіз; 2) егер Өтініш берушіде салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) бар болса, онда оны 004.00.001 жолының А-тармағында көрсету қажет, егер Өтініш берушінің СТН-ы жоқ болса, онда "х" белгісімен "Жоқ" өрісін белгілеу қажет. 3) 004.00.002 жолында "х" белгісімен ұйым нысаны көрсетіледі: заңды тұлға; немесе филиал; немесе өкілдік; немесе құрылымдық бөлімше.

56. В строке 003.00.014 указывается дата начала осуществления деятельности в Республике Казахстан.
57. В разделе "Сведения о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя" Заявитель указывает следующие данные:
если Заявитель желает получить Свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, то в строке 003.00.015 символом "x" заполняется "Да". Если отмечено поле "Да", то Заявителю необходимо заполнить заявление на получение Свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
58. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением" в случае если Заявитель согласно статье 397 и статье 531 Налогового кодекса имеет объекты налогообложения и объекты, связанные с налогообложением, подлежащие регистрации, то символом "x" необходимо указать в строке 003.00.016 "Да" и приложить к заявлению заполненные формы 012, 022, 032, 042, 942.
59. В разделе "Контактная информация" Заявитель указывает в строке 003.00.017 адрес по месту пребывания в Республике Казахстан.
60. В разделе "Уполномоченное лицо налогоплательщика для подачи Заявления в налоговом органе" Заявитель в случае наличия уполномоченного лица для подачи заявления указывает в строке 003.00.018 - сведения об уполномоченном лице налогоплательщика для подачи заявления в налоговом органе:
РНН уполномоченного лица налогоплательщика в пункте А строки 003.00.018;
Фамилию, имя, отчество уполномоченного лица на государственном языке в пункте В строки 003.00.018 или в пункте С или D строки 003.00.018 на русском или на английском языке; номер телефона - в пункте Е стоки 003.00.018; номер факса - в пункте F строки 003.00.018.
61. В разделе "Реквизиты документа, удостоверяющего личность налогоплательщика" Заявитель указывает следующие данные:
1) в пунктах А и В строки 003.00.019 символом "х" отмечается вид документа, удостоверяющего личность Заявителя:
удостоверение личности РК;
или заграничный паспорт;
в случае отсутствия документов, указанных в пунктах А и В строки 003.00.019 в пункте С строки 003.00.019 указывается иной документ;
2) в пункте D строки 003.00.019 согласно Справочнику областей и районов место расположение органа, выдавшего документ, указанный в пунктах А, В, С строки 003.00.019;
3) в пункте Е строки 003.00.019 согласно Справочнику ведомств - ведомство органа, выдавшего документ, указанный в пунктах А, В, С строки 003.00.019 (в случае, если документ выдан в Республике Казахстан);
4) в пункте F строки 003.00.019 - серию документа, указанного в пунктах А, В, С строки 003.00.019;
5) в пункте G строки 003.00.019 - номер документа, указанного в пунктах А, В, С строки 003.00.019;
6) в пункте Н строки 003.00.019 - дату выдачи документа, указанного в пунктах А, В, С строки 003.00.019.
62. В разделе "Контактная информация в стране резиденства" Заявитель указывает в строке 003.00.020 адрес места жительства в стране резиденства.
63. В разделе "Иные сведения о налогоплательщике" Заявитель указывает символом "х" указывает следующие данные в случае их наличия:
в строке 003.00.021 - имеет ли Заявитель банковские счета в Республике Казахстан, если "Да", необходимо заполнить дополнительную форму 008.01;
в строке 003.00.022 - имеет ли Заявитель учредителей, если "Да", необходимо заполнить дополнительную форму 008.02;
в строке 003.00.023 - имеет ли Заявитель контрагентов, если "Да", необходимо заполнить дополнительную форму 008.04;
в строке 003.00.024 - является ли постоянным учреждением нерезидента Республики Казахстан иное юридическое лицо или физическое лицо в Республике Казахстан, если "Да", необходимо заполнить дополнительную форму 008.05;
в строке 003.00.025 - имеет ли Заявитель объекты налогообложения нерезидента в Республике Казахстан, если "Да", необходимо заполнить дополнительную форму 008.06.
64. В разделе "Прилагаемые документы" в строке 003.00.026 Заявитель указывает все прилагаемые к заявлению документы.
65. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом следующим образом:
в строке 003.00.027 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства налогоплательщика;
в строке 003.00.028 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства плательщика НДС;
в строке 003.00.029 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя; в строке 003.00.030 - дата выдачи, серия и номер Подтверждения о постановке на учет налогоплательщика; в строке 003.00.031 - причина и дата отказа в регистрации; в строке 003.00.032 - регистрационный номер, присвоенный заявлению в налоговом органе; в строке 003.00.033 - указывается код налогового комитета согласно Справочника областей и районов, в который производится передача Заявления. 9. Заявление о регистрации налогоплательщика, юридического лица, филиала, представительства, структурного подразделения (резидент Республики Казахстан) (Форма 004.00) 66. В разделе "Заявление" налогоплательщик (Заявитель) указывает следующие данные: 1) в поле "Область/район (см. Справочник областей и районов)" указать код налогового комитета согласно Справочника областей и районов, в котором регистрируется Заявитель; 2) если Заявитель имеет регистрационный номер налогоплательщика (РНН), необходимо его указать в пункте А строки 004.00.001, если Заявитель не имеет РНН, то необходимо символом "x" отметить поле "Нет"; 3) в строке 004.00.002 символом "x" указывается форма организации: юридическое лицо; или филиал; или представительство; или структурное подразделение.

4) егер Өтініш беруші СТН алу мақсатымен Өтінішті толтырса, онда "Қазақстан Республикасының салық төлеушісін мемлекеттік тіркеу" 004.00.003 жолының А-тармағында "х" көрсету қажет. Салық кодексінің 521-бабының 4-тармағына сәйкес салық төлеушілерді мемлекеттік тіркеу кезінде, тіркеу есебіне қою жүргізілуі мүмкін, бұл жағдайда, "Тіркеу есебі" 004.00.003 жолының С-тармағында "х" көрсету қажет;
5) егер Өтініш берушінің СТН-ы бар болса, бірақ оның тіркеу деректерінде өзгерістер болса, "Салық төлеушінің тіркеу деректерінің өзгеруі" 004.00.003 жолының В-тармағында "х" көрсету қажет, бұл жағдайда, олар бойынша өзгерістер болған сол деректер ғана толтырылады;
6) егер Өтініш берушінің СТН-ы бар болса және ол Салық кодексінің 524-бабына сәйкес тіркеу есебіне тұрса, "Тіркеу есебі" 004.00.003 жолының С-тармағында "х" көрсету қажет;
7) 004.00.004 жолында "х" белгісімен мыналар бойынша тіркеу есебіне қою көрсетіледі:
орналасқан жері;
және (немесе) салық салынатын объектінің орналасқан жері;
және (немесе) қызметті жүзеге асыру орны.
8) егер Өтініш беруші Салық кодексінің 397-бабы және 531-бабына сәйкес қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру үшін Өтініш берсе, онда "х" белгісімен 004.00.005 жолының А-тармағы белгіленеді; егер Өтініш беруші Салық кодексінің 208-бабына сәйкес ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу үшін Өтініш берсе, 004.00.005 жолының В-тармағын "х" белгісімен белгіленеді; егер Өтініш беруші кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін өтініш берсе, онда "х" белгісімен 004.00.005 жолының С-тармағы белгіленеді. 004.00.005 жолының барлық тармақтарының комбинацияларын толтыру мүмкін, "Қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру (Кодекстің 397-бабы мен 531-бабына сәйкес)" А-тармағын белгілей отырып қажеттілік жағдайында "ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу (Кодекстің 208-бабына сәйкес)" В-тармағы толтырылады;
9) 004.00.006 жолында Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық төлеушінің салық есептілігін беру тәсілі көрсетіледі: электрондық түрде немесе қағаз тасығышта;
10) 004.00.006 жолының С-тармағында "х" белгісімен өтінішті жасау күніне салық төлеушінің Электрондық құжаттар алмасу кезінде электрондық цифрлық қолды пайдалану мен тану туралы келісімі (бұдан әрі - Келісім) бар ма көрсету қажет;
11) егер 004.00.006 жолының С-тармағында "Иә" өрісі белгіленсе, онда 004.00.006 жолының D тармағында Келісімнің нөмірін көрсету қажет;
12) егер 004.00.006 жолында "А.Электрондық түрде" өрісінде, ал 004.00.006 жолының С-тармағында "Жоқ" белгіленсе, онда Өтініш берушіге 009.00-нысан бойынша электрондық түрде салық есептілігін беру туралы өтінішті толтыру қажет.

4) если Заявитель заполняет заявление с целью получения РНН, то необходимо указать "x" в пункте А строки 004.00.003 "Государственная регистрация налогоплательщика Республики Казахстан". Согласно пункта 4 статьи 521 Налогового кодекса при государственной регистрации налогоплательщика может производиться постановка на регистрационный учет, в этом случае в пункте С строки 004.00.003 "Регистрационный учет" необходимо указать "х";
5) если Заявитель имеет РНН, но в его регистрационных данных произошли изменения, необходимо указать "x" в пункте В строки 004.00.003 "Изменение регистрационных данных налогоплательщика", в этом случае заполняются только те данные, по которым прошли изменения;
6) если Заявитель имеет РНН и он становится на регистрационный учет согласно статье 524 Налогового кодекса, необходимо указать "x" в пункте С строки 004.00.003 "Регистрационный учет";
7) в строке 004.00.004 символом "х" указывается постановка на регистрационный учет по:
местонахождение;
и (или) местонахождение налогооблагаемого объекта;
и (или) место осуществления деятельности;
8) если Заявитель подает заявление для осуществления отдельных видов деятельности согласно статье 397 и статье 531 Налогового кодекса, то символом "x" отмечается пункт А строки 004.00.005; если Заявитель подает заявление для регистрации в качестве плательщика НДС согласно статье 208 Налогового кодекса, символом "x" отмечается пункт В строки 004.00.005; если Заявитель подает заявление для осуществления предпринимательской деятельности, то символом "x" отмечается пункт С строки 004.00.005. Возможно заполнение комбинации всех пунктов строки 004.00.005, отмечая пункт А "Осуществление отдельных видов деятельности (согласно статьи 397 и статьи 531 Кодекса)", при необходимости заполняется и пункт В "Регистрация в качестве плательщика НДС (согласно статьи 208 Кодекса)";
9) в строке 004.00.006 согласно статье 69 Налогового кодекса отражается способ представления налогоплательщиком налоговой отчетности в налоговый орган: в электронном виде или на бумажном носителе;
10) в пункте С строки 004.00.006 символом "x" необходимо указать, имеет ли налогоплательщик на дату составления заявления Соглашение об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами (далее - Соглашение);
11) если в пункте С строки 004.00.006 отмечено "Да", то необходимо в пункте D строки 004.00.006 указать номер Соглашения;
12) если в строке 004.00.006 было отмечено поле "А. В электронном виде", а в пункте С строки 004.00.006 отмечено "Нет", то Заявителю необходимо заполнить заявление о представлении налоговой отчетности в электронном виде по форме 009.00.

67. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 004.00.007 жолының А-тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) 004.00.007 жолының В және С-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілінде салық төлеушінің атауы; 2) 004.00.008 жолында - өтінішті жасау күніне Өтініш берушінің қызметтің негізгі үш түрі; 3) 004.00.009 жолында - 004.00.008 жолына сәйкес қызметтің негізгі үш түрлерінің үлес салмағы. 68. "Байланыс ақпараты" бөлімінде Өтініш беруші 004.00.010-жолында Қазақстан Республикасындағы салық төлеушінің заңды мекен-жайын көрсетеді. 69. "Басшы туралы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді: 1) 004.00.011 жолында - басшы СТН-ы; 2) 004.00.011 жолының В-тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) 004.00.011 жолының С және D-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілдерінде аты-жөні; 3) 004.00.011 жолының Е және Ғ тармақтарында - байланыс телефонының нөмірі, байланыс факсінің нөмірі.
70. "Бюджетпен есеп айырысулар бойынша жауапты қызметкер жөніндегі ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 004.00.012 жолының А-тармағында - басшы СТН-ы;
2) 004.00.012 жолының В, С, D-тармақтарында - аты-жөні;
3) 004.00.012 жолының Е және Ғ-тармақтарында - байланыс телефонның нөмірі, байланыс факсінің нөмірі.
71. "Қазақстан Республикасының әділет органдарындағы мемлекеттік (есептік) тіркеу туралы мәлімет" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 004.00.013 жолында - Облыстар мен аудандар анықтамалығына сәйкес әділет тіркеуші органының орналасқан орны;
2) 004.00.014 жолында - мемлекеттік тізілімде тіркеу нөмірі мен күні;
3) 004.00.015 жолында - ұйымдастыру-құқықтық нысаны;
4) 004.00.016 жолында тиісті тор көзде "х" белгісімен меншік нысаны көрсетіледі; егер Өтініш беруші мынадай нысандардың біреуін белгілемеген жағдайда: жеке меншік, республикалық меншік, коммуналдық меншік, онда 004.00.016 жолының D-тармағында меншіктің өзге нысанын көрсету қажет.
72. "Статистика органдарының мәліметі" бөліміндегі 004.00.017 жолында КМЖЖ статистикасының сәйкестендіру коды көрсетіледі.
73. "Салық салу объектілері және салық салумен байланысты объектілер туралы мәлімет" бөлімінде егер, Өтініш беруші Салық кодексінің 397-бабына және 531-бабына сәйкес салық салу объектілері мен салық салумен байланысты объектілері бар болса, онда "х" белгісімен 004.00.018 жолында "Иә" көрсету және 012, 022, 032, 042, 942 толтырылған нысандарын өтінішке қосу керек.
74. "Филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше құрған тұлға туралы мәлімет" бөлімінде өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:

67. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" Заявитель указывает следующие данные:
1) наименование налогоплательщика в пункте А строки 004.00.007 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 004.00.007 на русском или английском языке;
2) в строке 004.00.008 - три основных вида деятельности Заявителя на дату составления заявления;
3) в строке 004.00.009 - удельный вес трех основных видов деятельности согласно строке 004.00.008.
68. В разделе "Контактная информация" Заявитель указывает в строке 004.00.010 юридический адрес налогоплательщика в Республике Казахстан.
69. В разделе "Информация о руководителе" Заявитель указывает следующие данные:
1) в пункте А строки 004.00.011 - РНН руководителя;
2) фамилию, имя, отчество в пункте В строки 004.00.011 на государственном языке и (или) в пунктах С и D строки 004.00.011 на русском или английском языке;
3) в пунктах Е и F строки 004.00.011 - номер контактного телефона, номер контактного факса.
70. В разделе "Информация об ответственном работнике по расчетам с бюджетом" Заявитель указывает следующие данные:
1) в пункте А строки 004.00.012 - РНН ответственного работника;
2) фамилию, имя, отчество в пунктах В, С, D строки 004.00.012;
3) в пунктах Е и F строки 004.00.12 - номер контактного телефона, номер контактного факса.
71. В разделе "Сведения о государственной (учетной) регистрации в органах юстиции Республики Казахстан" Заявитель указывает следующие данные:
1) в строке 004.00.013 согласно Справочнику областей и районов - место нахождение регистрирующего органа юстиции;
2) в строке 004.00.014 - номер и дату регистрации в государственном реестре;
3) в строке 004.00.015 - организационно-правовую форму;
4) в строке 004.00.016 символом "х" в соответствующей ячейке указывается форма собственности. В случае, если Заявитель не отметил ни одну из следующих форм: частная собственность, республиканская собственность, коммунальная собственность, то необходимо в пункте D строки 004.00.016 указать иную форму собственности.
72. В разделе "Сведения органов статистики" в строке 004.00.017 указывается идентификационный код статистики ОКПО.
73. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением" в случае если Заявитель согласно статье 397 и статье 531 Налогового кодекса имеет объекты налогообложения и объекты, связанные с налогообложением, подлежащие регистрации, то символом "x" необходимо указать в строке 004.00.018 "Да" и приложить к заявлению заполненные формы 012, 022, 032, 042, 942.
74. В разделе "Сведения о лице, создавшем филиал, представительство, структурное подразделение" заявитель указывает следующие данные:

1) 004.00.019 жолында филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше құрған тұлға Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табыла ма көрсетіледі;
2) Елдер Анықтамалығына сәйкес 004.00.020 жолының А-тармағында Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше құрған Қазақстан Республикасы резиденті емесінің тұрақты орналасқан ел коды көрсетіледі;
3) егер Елдер Анықтамалығында ел коды болмаған жағдайда, онда 004.00.020 жолының В тармағында елдің толық атауы көрсетіледі;
4) 004.00.021 жолында Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше құрған тұлғаның заңдық атауы көрсетіледі - 004.00.021 жолының А тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) 004.00.021 жолының В және С тармақтарында орыс және (немесе) ағылшын тілінде;
5) 004.00.022 жолында - 004.00.021 жолында көрсетілген тұлға СТН-ы.
75. "Салық төлеушінің банк деректемелері" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 004.00.023 жолында - салық төлеушінің банк деректемелері туралы ақпарат:
банк атауы - 004.00.023 жолының А-тармағында;
004.00.023 жолының В-тармағында - банктің сәйкестендіру коды (БСК);
004.00.023 жолының С-тармағында - банктің СТН-ы;
004.00.023 жолының D тармағында - Облыстар мен аудандар анықтамалығына сәйкес банктің орналасқан орны;
дербес сәйкестендіру коды (ДСК) - 004.00.023 жолының Е-тармағында (ДСК-ғы белгілердің саны - тоғыз). Өтініш нысанында бір банкте ашылған ДСК тоғызға дейін көрсетуге болады және егер ДСК саны тоғыздан астам болса, онда 008.01 қосымша нысанын толтыру қажет.
2) егер ДСК бір банктен астамда ашылған жағдайда - "х" белгісімен 004.00.024 жолында "Иә" белгілеу және 008.01 қосымша нысанын толтыру қажет. 76. "Құрылтай және құрылтайшылық туралы мәлімет" бөлімінде Өтініш беруші "х" белгісімен 004.00.025 жолында көрсетеді, Өтініш берушінің егер құрылтайшысы "Иә" бар болса 008.02 қосымша нысанын толтыру қажет. 004.00.023 жолында "х" белгісімен Өтініш беруші құрылтайшы болып табыла ма, егер "Иә" 008.03 қосымша нысанын толтыру қажет. 77. 004.00.027 жолында Өтініш беруші Өтінішке қоса берілген барлық нысандарды көрсетеді. 78. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы мынадай жолмен толтырады: 004.00.028 жолында - салық төлеушінің Куәлікті беру күні, сериясы мен нөмірі; 004.00.029 жолында - ҚҚС төлеушінің Куәлікті беру күні, сериясы мен нөмірі; 004.00.030 жолында - Тіркеу есебі туралы растауды беру күні, сериясы мен нөмірі; 004.00.031 жолында - тіркеуден бас тарту себебі мен күні; 004.00.032 жолында - салық органында өтінішке берілген тіркеу нөмірі; 004.00.033 жолында - Өтініш беру жүргізілетін Облыстар мен аудандардың анықтамалығына сәйкес салық комитетінің коды көрсетіледі. 10. Салық төлеуші заңды тұлғаны, филиалды, өкілдікті, құрылымдық бөлімшені тіркеу туралы өтініш (Қазақстан Республикасының резидент емес) (005.00-нысан) 79. "Өтініш" бөлімінде салық төлеуші (Өтініш беруші) мынадай деректерді көрсетеді:

1) в строке 004.00.019 символом "х" указывается является ли лицо, создавшее филиал, представительство, структурное подразделение нерезидентом Республики Казахстан;
2) в пункте А строки 004.00.020 согласно Справочника Стран указывается код страны постоянного нахождения нерезидента Республики Казахстан, создавшего филиал, представительство, структурное подразделение в Республике Казахстан;
3) в случае, если в Справочнике Стран отсутствует код страны, то в пункте В строки 004.00.020 указывается полное наименование страны;
4) в строке 004.00.021 указывается юридическое наименование лица, создавшего филиал, представительство, структурное подразделение в Республике Казахстан - в пункте А строки 004.00.021 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 004.00.021 на русском и (или) английском языке;
5) в строке 004.00.022 - РНН лица, указанного в строке 004.00.021.
75. В разделе "Банковские реквизиты налогоплательщика" Заявитель указывает следующие данные:
1) в строке 004.00.023 - информацию о банковских реквизитах налогоплательщика:
наименование банка - в пункте А строки 004.00.023;
идентификационный код банка (БИК) - в пункте В строки 004.00.023;
РНН банка - в пункте С строки 004.00.023;
местонахождение банка согласно Справочнику областей и районов - в пункте D строки 004.00.023;
индивидуальный идентификационный код (ИИК) - в пункте Е строки 004.00.023 (количество символов в ИИК - девять). В форме заявления можно указывать до девяти ИИК, открытых в одном банке, и если количество ИИК более девяти, то необходимо заполнить дополнительную форму 008.01;
2) в случае, если ИИК открыт более, чем в одном банке, - необходимо отметить символом "х" в строке 004.00.024 "Да" и заполнить дополнительную форму 008.01. 76. В разделе "Сведения об учредителе и учредительстве" Заявитель указывает символом "х" в строке 004.00.025, имеет ли Заявитель учредителя, если "Да" необходимо заполнить дополнительную форму 008.02. В строке 004.00.026 указывается символом "х" является ли Заявитель учредителем, если "Да" необходимо заполнить дополнительную форму 008.03. 77. В строке 004.00.027 Заявитель указывает все прилагаемые к Заявлению формы. 78. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом следующим образом: в строке 004.00.028 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства налогоплательщика; в строке 004.00.029 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства плательщика НДС; в строке 004.00.030 - дата выдачи, серия и номер Подтверждения о регистрационном учете; в строке 004.00.031 - причина и дата отказа в регистрации; в строке 004.00.032 - регистрационный номер, присвоенный заявлению в налоговом органе; в строке 004.00.033 - указывается код налогового комитета согласно Справочника областей и районов, в который производится передача Заявления. 10. Заявление о регистрации налогоплательщика, юридического лица, филиала, представительства, структурного подразделения (нерезидент Республики Казахстан) (Форма 005.00) 79. В разделе "Заявление" налогоплательщик (Заявитель) указывает следующие данные:

1) "Облыс/қала (Облыстар мен аудандардың анықтамалығын қараңыз)" өрісінде Өтініш беруші тіркелетін Облыстар мен аудандардың анықтамалығына сәйкес салық комитетінің кодын көрсету қажет;
2) егер Өтініш берушіде салық төлеушінің тіркеу нөмірі (СТН) болса, оны 005.00.001 жолында көрсету қажет, егер Өтініш берушінің СТН-ы жоқ болса, онда "х" белгісімен "Жоқ" белгілеу қажет.
3) 005.00.002 жолында "х" белгісімен ұйымдастыру нысаны көрсетіледі:
тұрақты мекеме арқылы Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға;
немесе тұрақты мекеме құрмастан Қазақстан Республикасындағы қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға;
немесе халықаралық ұйымдар;
немесе дипломатиялық және консулдық өкілдіктер.
4) 005.00.003 жолында тиісті тор көзде "х" белгісімен Өтініш беруші филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше болып табылуы көрсетіледі;
5) егер Өтініш беруші СТН алу мақсатында Өтінішті толтырса онда "Қазақстан Республикасының салық төлеушісін мемлекеттік тіркеу" 005.00.004 жолының А-тармағында "х" көрсету қажет. Салық кодексінің 521-бабының 3-тармағына сәйкес салық төлеушілерді мемлекеттік тіркеу кезінде, тіркеу есебіне қою жүргізілуі мүмкін, бұл жағдайда, "Тіркеу есебі" 005.00.004 жолының С-тармағында "х" көрсету қажет;
егер Өтініш берушінің СТН-ы болса, бірақ Өтініш нысанында жазылған оның тіркеу деректерінде өзгерістер болса, "Салық төлеушінің тіркеу деректерінің өзгеруі" 005.00.004 жолының В-тармағында "х" көрсету қажет, бұл жағдайда өзгерістер болған деректер ғана толтырылады;
егер Өтініш берушінің СТН-ы бар болса және ол Салық кодексінің 524-бабына сәйкес тіркеу есебіне тұрса, "Тіркеу есебі" 005.00.002 жолының С-тармағында "х" көрсету қажет;
6) 005.00.005 жолында тіркеу есепті жүргізу орны көрсетіледі:
орналасқан орны;
және (немесе) салық салу объектінің орналасқан орны;
және (немесе) қызметті жүзеге асыру орны;
және (немесе) жеке тұлғаның тұрғылықты орны.
7) егер Өтініш беруші тармақты белгілей отырып, Салық кодексінің 397-бабына және 531-бабына сәйкес қызметтің жеке түрлерін жүзеге асыру үшін Өтініш берсе, онда 005.00.006 жолының А-тармағы "х" белгісімен белгіленеді;
егер Өтініш берушінің Салық кодексінің 208-бабына сәйкес ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу үшін өтініш берсе, онда 005.00.006 жолының В-тармағы "х" белгісімен белгіленеді;
егер Өтініш беруші кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыру үшін өтініш берсе, онда 005.00.006 жолының С-тармағы "х" белгісімен белгіленеді;
егер Өтініш беруші банкте шотты ашу үшін өтініш берсе, онда 005.00.006 жолының D-тармағы "х" белгісімен белгіленеді.

1) в поле "Область/район (см. Справочник областей и районов)" указать код налогового комитета согласно Справочника областей и районов, в котором регистрируется Заявитель;
2) если Заявитель имеет регистрационный номер налогоплательщика (РНН), необходимо его указать в пункте А строки 005.00.001, если Заявитель не имеет РНН, то необходимо символом "x" отметить "Нет";
3) в строке 005.00.002 символом "x" указывается форма организации:
юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение;
или юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан без образования постоянного учреждения;
или международные организации;
или дипломатические, консульские представительства;
4) в строке 005.00.003 в соответствующих ячейках символом "x" указывается, является ли Заявитель филиалом, представительством или структурным подразделением;
5) если Заявитель заполняет заявление с целью получения РНН, то необходимо указать "x" в пункте А строки 005.00.004 "Государственная регистрация налогоплательщика Республики Казахстан". Согласно пункта 3 статьи 521 Налогового кодекса при государственной регистрации налогоплательщиков может производиться постановка на регистрационный учет, в этом случае в пункте С строки 005.00.004 "Регистрационный учет" необходимо указать "х";
если Заявитель имеет РНН, но в его регистрационных данных произошли изменения, необходимо указать "x" в пункте В строки 005.00.004 "Изменение регистрационных данных налогоплательщика", в этом случае заполняются только те данные, по которым прошли изменения;
если Заявитель имеет РНН и он становится на регистрационный учет согласно статье 524 Налогового кодекса, необходимо указать "x" в пункте С строки 005.00.004 "Регистрационный учет";
6) в строке 005.00.005 указывается место осуществления регистрационного учета:
местонахождение;
и (или) местонахождение налогооблагаемого объекта;
и (или) место осуществления деятельности;
и (или) место жительства физического лица;
7) если Заявитель подает заявление для осуществления отдельных видов деятельности согласно статье 397 и статье 531 Налогового кодекса, то символом "x" отмечается пункт А строки 005.00.006;
если Заявитель подает заявление для регистрации в качестве плательщика НДС согласно статье 208 Налогового кодекса, символом "x" отмечается пункт В строки 005.00.006;
если Заявитель подает заявление для осуществления предпринимательской деятельности, то символом "x" отмечается пункт С строки 005.00.006;
если Заявитель подает заявление для открытия счета в банке, то символом "x" отмечается пункт D строки 005.00.006.

005.00.006 жолының барлық тармақтарының құрамдастарымын толтыру мүмкін, "Қызметтің жеке түрлерін жүзеге асыру" (Кодекстің 397-бабына және 531-бабына сәйкес) А-тармағын белгілей отырып, қажеттілік кезінде және "ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу (Кодекстің 208-бабына сәйкес)" В-тармағы толтырылады;
8) 005.00.007 жолында - Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асырудың басталу күні;
9) 005.00.008 жолында - Қазақстан Республикасына келу мерзімі (егер белгілі болса);
10) 005.00.009 жолында - Салық кодексінің 69-бабына сәйкес салық төлеушінің салық есептілігінің беру тәсілі көрсетіледі: электронды түрде немесе қағаз тасығышында;
005.00.009 жолының С-тармағында - салық төлеуші "х" белгісімен Электрондық құжаттармен алмасу кезінде электрондық сандық қол қоюды пайдалану және тану туралы келісім (бұдан әрі - Келісім) өтінішті жасау күніне бар ма, көрсету қажет;
егер 005.00.009 жолының С-тармағында "Иә" белгіленсе, онда 005.00.009 жолының D тармағында Келісім нөмірін көрсету қажет;
егер 005.00.009 жолында "А.Электронды түрде" өрісі белгіленсе, ал 005.00.009 жолының С-тармағында "Жоқ" белгіленсе, онда Өтініш берушіге 009.00-нысан бойынша электронды түрде салық есептілігін беру туралы өтінішті толтыру қажет.
80. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 005.00.010 жолының А-тармағында - мемлекеттік тілде және (немесе) 005.00.010 жолының В және С-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілінде салық төлеушінің атауы;
2) 005.00.011 жолында - өтініш толтыру күніне Өтініш берушінің қызметінің үш негізгі түрлері;
3) 005.00.012 жолында - 005.00.011-тармағына сәйкес қызметтің барлық үш негізгі түрінің үлес салмағы.
81. "Инкорпорация елінде Өтініш берушіні тіркеу туралы мәлімет" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректемелерді көрсетеді:
1) 005.00.013 жолында - Инкорпорация елінде Өтініш берушінің заңды мекенжайы (дипломатиялық өкілдіктерге тек ғана инкорпорация елінің коды көрсетіледі); 2) 005.00.014 жолында - Инкорпорация елінде Өтініш берушінің қызметінің үш негізгі түрлері; 3) 005.00.015 жолында - 005.00.014 жолына сәйкес қызметінің үш негізгі түрлерінің үлестік салмағы; 4) 005.00.016 жолында - инкорпорация елінде салық төлеушінің коды немесе бар болған кезде, оның аналогы. 5) 005.00.017 жолында - инкорпорация елінде тіркеу органының заңды атауы; 6) 005.00.018 жолында - инкорпорация елінде тіркеу органының заңды мекенжайы; 7) 005.00.019 жолында - инкорпорация елінде тіркеу нөмірі және тіркеу күні. 82. "Қазақстан Республикасында болу туралы мәлімет" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді: 1) 005.00.020 жолында - Қазақстан Республикасында Өтініш берушінің заңды мекен-жайы; 2) 005.00.021 жолында - Қазақстан Республикасында тіркеу режимінің ерекшелігі туралы мәлімет (арнайы экономикалық аймағында, офшорлық аймағында); 3) 005.00.022 жолында - тіркеу органының орналасқан орны; 4) 005.00.023 жолында - тіркеу нөмірі және тіркеу күні; 5) 005.00.024 жолында - Қазақстан Республикасында Өтініш берушінің ұйымдастыру-құқықтық нысаны; 6) 005.00.025 жолында - Қазақстан Республикасында Өтініш берушінің меншік нысаны. 83. "Статистика органдарының мәліметі" бөлімінде Өтініш беруші 005.00.026 жолында Қазақстан Республикасының статистикасын сәйкестендіру коды. 84. "Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыру" бөлімінде 005.00.027 жолында "х" белгісімен Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асырудың басталу күні: 1) келісім шарт (шартты, келісімді) жасау күні: жұмыстарды орындауға, қызметті көрсетуге; іс-әрекет жасауға өкілеттік беруге; сату мақсатында тауарларды сатып алуына; бірлескен қызметті жүзеге асыруына, жәй серіктестікте қатысу; қызметті жүзеге асыру мақсатында жұмыстарды (қызмет көрсетуді) сатып алуына;

Возможно заполнение комбинации всех пунктов строки 005.00.006, отмечая пункт А "Осуществление отдельных видов деятельности (согласно статьи 397 и статьи 531 Кодекса)", при необходимости заполняется и пункт В "Регистрация в качестве плательщика НДС (согласно статьи 208 Кодекса)";
8) в строке 005.00.007 - дату начала осуществления деятельности в Республике Казахстан;
9) в строке 005.00.008 - срок пребывания в Республике Казахстан (если известен);
10) в строке 005.00.009 - согласно статье 69 Налогового кодекса отражается способ представления налогоплательщиком налоговой отчетности в налоговый орган: в электронном виде или на бумажном носителе;
в пункте С строки 005.00.009 символом "x" необходимо указать, имеет ли налогоплательщик на дату составления заявления Соглашение об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами (далее - Соглашение);
если в пункте С строки 005.00.009 отмечено "Да", то необходимо в пункте D строки 005.00.009 указать номер Соглашения;
если в строке 005.00.009 было отмечено поле "А. В электронном виде", а в пункте С строки 005.00.009 отмечено "Нет", то Заявителю необходимо заполнить заявление о представлении налоговой отчетности в электронном виде по форме 009.00.
80. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" Заявитель указывает следующие данные:
1) наименование налогоплательщика в пункте А строки 005.00.010 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 005.00.010 на русском или английском языке;
2) в строке 005.00.011 - три основных вида деятельности Заявителя на дату составления заявления;
3) в строке 005.00.012 - удельный вес трех основных видов деятельности согласно строке 005.00.011.
81. В разделе "Сведения о регистрации Заявителя в стране инкорпорации" Заявитель указывает следующие данные:
1) в строке 005.00.013 - юридический адрес Заявителя в стране инкорпорации (для дипломатических представительств указывается только код страны инкорпорации); 2) в строке 005.00.014 - три основных вида деятельности Заявителя в стране инкорпорации; 3) в строке 005.00.015 - удельный вес трех основных видов деятельности согласно строке 005.00.014; 4) в строке 005.00.016 - код налогоплательщика в стране инкорпорации или, при наличии, его аналог; 5) в строке 005.00.017 - юридическое наименование регистрирующего органа в стране инкорпорации; 6) в строке 005.00.018 - юридический адрес регистрирующего органа в стране инкорпорации; 7) в строке 005.00.019 - регистрационный номер и дату регистрации в стране инкорпорации. 82. В разделе "Сведения о нахождении в Республике Казахстан" Заявитель указывает следующие данные: 1) в строке 005.00.020 - юридический адрес Заявителя в Республике Казахстан; 2) в строке 005.00.021 - сведения об особенностях режима регистрации в Республике Казахстан (в специальной экономической зоне, в оффшорной зоне или иное); 3) в строке 005.00.022 - местонахождение регистрирующего органа; 4) в строке 005.00.023 - регистрационный номер и дату регистрации; 5) в строке 005.00.024 - организационно-правовую форму Заявителя в Республике Казахстан; 6) в строке 005.00.025 - форма собственности Заявителя в Республике Казахстан. 83. В разделе "Сведения органов статистики" Заявитель указывает в строке 005.00.026 идентификационный код статистики Республики Казахстан. 84. В разделе "Осуществление деятельности в Республике Казахстан" в строке 005.00.027 символом "x" отмечается дата начала осуществления деятельности в Республике Казахстан: 1) дата заключения контракта (договора соглашения): на выполнение работ, оказание услуг; на предоставление полномочий на совершение действий; на приобретение товаров в целях реализации; на осуществление совместной деятельности, участие в простом товариществе; на приобретение работ (услуг) в целях осуществления деятельности;

2) жеке еңбек шартын немесе Қазақстан Республикасындағы жеке тұлғамен азаматтық-құқықтық сипаттағы өзге шартты жасау күніне;
3) офисті ашу туралы шартты (сатып алу-сату шартын, мүлікті жалға алу туралы) жасау күніне себебі көрсетіледі.
85. "Салық салумен байланысты объектілер және салық салу объектілері туралы мәлімет" бөлімінде Өтініш беруші, егер Салық кодексінің 397-бабына және 531-бабына сәйкес тіркеуге жататын салық салумен байланысты объектілерді және салық салу объектілері Өтініш берушіде бар болған жағдайда, "х" белгісімен "Иә" 005.00.028 жолында көрсетеді және толтырылған 012, 022, 032, 042, 942-нысандарды өтінішке қосады.
86. "Өтініш берушіні құрған тұлға туралы мәлімет" бөлімінде мынадай деректерді көрсетеді:
1) 005.00.029 жолында - Елдер Анықтамалығына сәйкес Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік, құрылымдылық бөлімшені құрған тұрақты орналасқан орнының ел коды. Егер, Елдер Анықтамалығында ел коды жоқ болған жағдайда, онда 005.00.029В тармағында елдің толық атауын көрсету қажет;
2) 005.00.030 жолының А-тармағында - мемлекеттік тілде және (немесе) 005.00.030 жолының В және С-тармақтарында орыс және (немесе) ағылшын тілінде филиал, өкілдік, құрылымдылық бөлімшені құрған тұлғаның заңды атауы;
3) 005.00.031 жолында - Қазақстан Республикасында филиал, өкілдік, құрылымдылық бөлімшені құрған тұлғаның тіркеу елінде (резидент еместерге) салық төлеушінің СТН-ы немесе сәйкестендіру коды.
87. "Басшы туралы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 005.00.032 жолында - басшының СТН немесе тіркеу елінде салық төлеушінің сәйкестендіру коды (резидент еместер үшін);
2) 005.00.033 жолында - егер, Елдер Анықтамалығында ел коды жоқ болса, Елдер Анықтамалығына сәйкес басшының тұрақты мекен-жайының ел коды;
3) 005.00.034 жолында - А-тармағында мемлекеттік тілдегі және (немесе) В және С-тармақтарында орыс немесе ағылшын тілдеріндегі басшының аты-жөні;
4) 005.00.035 жолында - басшының байланыс телефоны, байланыс факс нөмірі;
5) 005.00.036 жолында - басшының жеке басын растайтын құжаттың түрі, сериясы, нөмірі, берген күні.
88. "Бюджетпен есеп айырысу бойынша жауапты қызметкер туралы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 005.00.037 жолында - бюджетпен есеп айырысу бойынша жауапты қызметкердің СТН-ы немесе тіркеу елінде салық төлеушінің (резиденттер емес үшін) сәйкестендіру коды;

2) дата заключения индивидуального трудового договора или иного договора гражданско-правового характера с физическим лицом в Республике Казахстан;
3) дата заключения договора, указывающего об открытии офиса (договор купли-продажи, договор об аренде имущества).
85. В разделе "Сведения об объектах налогообложения и объектах, связанных с налогообложением" Заявитель в случае, если он согласно статье 397 и статье 531 Налогового кодекса имеет объекты налогообложения и объекты, связанные с налогообложением, подлежащие регистрации, указывает символом "x" в строке 005.00.028 "Да" и прикладывает к заявлению заполненные формы 012, 022, 032, 042, 942.
86. В разделе "Сведения о лице, создавшем Заявителя" Заявитель указывает следующие данные:
1) в строке 005.00.029 - код страны постоянного нахождения, создавшего филиал, представительство, структурное подразделение в Республике Казахстан, согласно Справочника Стран. В случае, если в Справочнике Стран отсутствует код страны, то необходимо в пункте 005.00.029В указать полное наименование страны;
2) в пункте А строки 005.00.030 - юридическое наименование лица, создавшего филиал, представительство, структурное подразделение на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 005.00.030 на русском и (или) английском языке;
3) в строке 005.00.031 - РНН или идентификационный код налогоплательщика в стране регистрации (для нерезидентов) лица, создавшего филиал, представительство, структурное подразделение в Республике Казахстан.
87. В разделе "Информация о руководителе" Заявитель указывает следующие данные:
1) в строке 005.00.032 - РНН руководителя или идентификационный код налогоплательщика в стране регистрации (для нерезидентов);
2) в строке 005.00.033 - код страны постоянного местожительства руководителя, согласно Справочника Стран, если в Справочнике Стран отсутствует код страны, то необходимо указать полное наименование страны;
3) в строке 005.00.034 - в пункте А фамилию, имя, отчество руководителя на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки на русском или английском языке;
4) в строке 005.00.035 - номер контактного телефона, номер контактного факса руководителя;
5) в строке 005.00.036 - вид, серию, номер, дату выдачи документа, удостоверяющего личность руководителя.
88. В разделе "Информация об ответственном работнике по расчетам с бюджетом" Заявитель указывает следующие данные:
1) в строке 005.00.037 - РНН ответственного работника по расчетам с бюджетом или идентификационный код налогоплательщика в стране регистрации (для нерезидентов);

2) 005.00.038 жолында - егер, Елдер Анықтамалығында ел коды жоқ болған жағдайда, Елдер Анықтамалығына сәйкес бюджетпен есеп айырысулар бойынша жауапты қызметкердің тұрғылықты жер елінің коды;
3) 005.00.039 жолында - бюджетпен есеп айырысулар бойынша жауапты қызметкердің аты-жөні;
4) 005.00.040 жолында - бюджетпен есеп айырысулар бойынша жауапты қызметкердің байланыс телефонының нөмірі, байланыс факсінің нөмірі;
5) 005.00.041 жолында - бюджетпен есеп айырысулар бойынша жауапты қызметкердің жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, сериясы, нөмірі, беру күні.
89. "Салық органына өтінішті беру үшін Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасы туралы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 005.00.042 жолында - салық органына өтінішті беру үшін Өтініш беруші уәкілетті тұлғасының СТН-ы немесе тіркеу елінде салық төлеушінің (резиденттер еместер үшін) сәйкестендіру коды;
2) 005.00.043 жолында - егер, Елдер Анықтамалығында ел коды жоқ болған жағдайда, Елдер Анықтамалығына салық органына өтінішті беру үшін Өтініш беруші уәкілетті тұлғасының тұрғылықты жер елінің коды, онда елдің толық атауын көрсету қажет;
3) 005.00.044 жолында - салық органына өтінішті беру үшін Өтініш беруші уәкілетті тұлғаның аты-жөні; 4) 005.00.045 жолында - салық органына Өтінішті беру үшін Өтініш беруші уәкілетті тұлғасының жеке басын куәландыратын құжаттың түрі, сериясы, нөмірі, беру күні. 90. "Салық төлеуші туралы өзге де мәлімет" бөлімінде Өтініш беруші "х" белгісімен олар бар болған жағдайда мынадай деректерді көрсетеді: 005.00.046 жолында - Өтініш берушінің банк мекемесінде шоты бар ма, егер "Иә" 008.01 қосымша нысанын толтыру қажет; 005.00.047 жолында - Өтініш берушінің құрылтайшысы бар ма, егер "Иә" 008.02 қосымша нысанын толтыру қажет; 005.00.048 жолында - Өтініш беруші құрылтайшы болып табыла ма, егер "Иә" 008.03 қосымша нысанын толтыру қажет; 005.00.049 жолында - Өтініш берушінің контрагенттері бар ма, егер "Иә" 008.04 қосымша нысанын толтыру қажет; 005.00.050 жолында - Қазақстан Республикасындағы өзге заңды тұлға немесе жеке тұлға Қазақстан Республикасы резидент емесінің тұрақты мекемесі болып табыла ма, егер "Иә" 008.05 қосымша нысанын толтыру қажет; 005.00.051 жолында - Өтініш берушінің Қазақстан Республикасындағы салық салу объектісі (мүлкі) бар ма, егер "Иә" 008.06 қосымша нысанын толтыру қажет. 91. 005.00.052 жолында "Қоса берілген құжаттар" бөлімінде Өтініш беруші Өтінішке қоса берілген барлық құжаттарды көрсетеді. 92. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы мынадай жолмен толтырады: 005.00.053 жолында - салық төлеушінің Куәлікті беру күні, сериясы мен нөмірі; 005.00.054 жолында - ҚҚС төлеушінің Куәлікті беру күні, сериясы мен нөмірі; 005.00.055 жолында - салық төлеушіні тіркеу есебіне қою туралы Растауды беру күні, сериясы мен нөмірі; 005.00.056 жолында - тіркеуден бас тарту себебі мен күні; 005.00.057 жолында - салық органында өтінішке берілген тіркеу нөмірі; 005.00.058 жолында - Өтінішті беру жүргізілетін Облыстар мен аудандар анықтамалығына сәйкес салық комитетінің коды көрсетіледі. 11. Салық төлеушіні, филиалды, өкілдікті, құрылымдық бөлімшені тіркеу туралы өтініш (заңды тұлға толтырады) (006.00-нысан) 93. "Өтініш" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:

2) в строке 005.00.038 - код страны постоянного местожительства ответственного работника по расчетам с бюджетом, согласно Справочника Стран, если в Справочнике Стран отсутствует код страны, то необходимо указать полное наименование страны;
3) в строке 005.00.039 - фамилию, имя, отчество ответственного работника по расчетам с бюджетом;
4) в строке 005.00.040 - номер контактного телефона, номер контактного факса ответственного работника по расчетам с бюджетом;
5) в строке 005.00.041 - вид, серию, номер, дату выдачи документа, удостоверяющего личность ответственного работника по расчетам с бюджетом.
89. В разделе "Информация об уполномоченном лице Заявителя для представления заявления в налоговый орган" Заявитель указывает следующие данные:
1) в строке 005.00.042 - РНН уполномоченного лица Заявителя для представления заявления в налоговый орган или идентификационный код налогоплательщика в стране регистрации (для нерезидентов);
2) в строке 005.00.043 - код страны постоянного местожительства уполномоченного лица Заявителя для представления заявления в налоговый орган, согласно Справочнику Стран, если в Справочнике Стран отсутствует код страны, то необходимо указать полное наименование страны;
3) в строке 005.00.044 - фамилию, имя, отчество уполномоченного лица Заявителя для представления заявления в налоговый орган;
4) в строке 005.00.045 - вид, серию, номер, дату выдачи документа, удостоверяющего личность уполномоченного лица Заявителя для представления заявления в налоговый орган.
90. В разделе "Иные сведения о налогоплательщике" Заявитель указывает символом "х" следующие данные в случае их наличия:
в строке 005.00.046 - имеет ли Заявитель счета в банковском учреждении, если "Да" необходимо заполнить дополнительную форму 008.01;
в строке 005.00.047 - имеет ли Заявитель учредителя, если "Да" необходимо заполнить дополнительную форму 008.02;
в строке 005.00.048 - является ли Заявитель учредителем, если "Да" необходимо заполнить дополнительную форму 008.03;
в строке 005.00.049 - имеет ли Заявитель контрагентов, если "Да" необходимо заполнить дополнительную форму 008.04;
в строке 005.00.050 - является ли постоянным учреждением нерезидента Республики Казахстан иное юридическое лицо или физическое лицо в Республике Казахстан, если "Да" необходимо заполнить дополнительную форму 008.05; в строке 005.00.051 - имеет ли Заявитель объекты налогообложения нерезидента в Республике Казахстан, если "Да" необходимо заполнить дополнительную форму 008.06. 91. В разделе "Прилагаемые документы" в строке 005.00.052 Заявитель указывает все прилагаемые к заявлению документы. 92. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом следующим образом: в строке 005.00.053 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства налогоплательщика; в строке 005.00.054 - дата выдачи, серия и номер Свидетельства плательщика НДС; в строке 005.00.055 - дата выдачи, серия и номер Подтверждения о постановке на учет налогоплательщика; в строке 005.00.056 - причина и дата отказа в регистрации; в строке 005.00.057 - регистрационный номер, присвоенный заявлению в налоговом органе; в строке 005.00.058 - указывается код налогового комитета согласно Справочника областей и районов, в который производится передача Заявления. 11. Заявление о регистрации налогоплательщика, филиала, представительства, структурного подразделения (заполняется юридическим лицом) (Форма 006.00) 93. В разделе "Заявление" указываются следующие данные:

1) "Облыс/аудан (Облыстар мен аудандардың анықтамалығын қараңыз)" өрісінде өтініш берілетін Облыстар мен аудандардың анықтамалығына сәйкес салық комитетінің (филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше тіркелуі тиіс салық комитеті) кодын көрсету;
2) 006.00.001 жолының А-тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) 006.00.001 жолының В және С тармақтарында - филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше құрған тұлғаның заңды атауы;
3) 006.00.002 жолының А-тармағында - филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше құрған тұлғаның СТН-ы;
4) 006.00.002 жолының В-тармағында - филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше құрған тұлғаның ҚҚС төлеуші Куәлігінің нөмірі және сериясы.
94. "Филиал, өкілдік, құрылымдық бөлімше туралы жалпы ақпарат" бөлімінде мынадай деректер көрсетіледі:
1) 006.00.003 жолында - филиалдың, өкілдіктің, құрылымдық бөлімшенің СТН-ы болған жағдайда көрсетіледі;
2) 006.00.004 жолында - Өтінішті толтыру себебі (салық төлеушіні (филиалды, өкілдікті, құрылымдық бөлімшені) мемлекеттік тіркеу, тіркеу деректерінің өзгеруі, тіркеу есебі);
3) 006.00.005 жолында - филиалды, өкілдікті, құрылымдық бөлімшені есепке қою (орналасқан жері, салық салынатын объектінің орналасқан жері, қызметті жүзеге асыру орны);
4) 006.00.006 жолында - қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру үшін филиалды, өкілдікті, құрылымдық бөлімшені есепке қою, ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу, қызметті жүзеге асыру. 006.00.006 бөлімінің барлық тармақтарының комбинацияларын толтыру мүмкін, "Қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыру (Кодекстің 397-бабы мен 531-бабына сәйкес)" тармағын белгілей отырып қажеттілік жағдайында "ҚҚС төлеуші ретінде тіркеу (Кодекстің 208-бабына сәйкес)" тармағы толтырылады;
5) 006.00.007 жолында - 006.00.007 жолының А-тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) 006.00.007 жолының В және С-тармақтарында орыс және ағылшын тілдерінде филиалдың, өкілдіктің, құрылымдық бөлімшенің атауы; 6) 006.00.008 жолында - тиісті тор көздерде "х" белгісімен ұйым нысаны көрсетіледі: филиал; немесе өкілдік; немесе құрылымдық бөлімше. 7) 006.00.009 жолында - Облыстар мен аудандардың анықтамалығына сәйкес филиалдың, өкілдіктің, құрылымдық бөлімшенің орналасқан жері. 95. 006.00.010 жолында "Филиалдың, өкілдіктің, құрылымдық бөлімшенің басшысы туралы ақпарат" бөлімінде мыналар көрсетіледі: 1) басшы СТН-ы - 006.00.010 жолының А-тармағында; 2) аты-жөні - 006.00.010 жолының В-тармағында мемлекеттік тілде және (немесе) орыс және ағылшын тілінде 006.00.010 жолының С және D-тармақтарында; 3) телефонның байланыс нөмірі және факс нөмірі - 006.00.010 жолының Е және Ғ-тармақтарында. 96. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы мынадай жолмен толтырады: 006.00.011 жолында - қажеттілік жағдайында өтініш берілген салық комитетінің коды; 006.00.012 жолында - өтінішті қабылдау орны бойынша салық органында өтінішке берілген тіркеу нөмірі. 12. Шаруа (фермер) қожалығы, жеке тұлға ретінде кәсіпкерлік қызметін жүзеге асыратын, соның ішінде жеке кәсіпкерлікті, адвокаттық қызметті, жеке нотариалдық қызметті жүзеге асыратын салық төлеушіні есептен шығару туралы өтініш (007.00-нысан) 97. "Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді: 1) 007.00.001 жолында - Өтініш берушінің СТН; 2) 007.00.002 жолында тиісті тор көзде "х" белгісімен Өтінішті толтыру себебі көрсетіледі: қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыруды тоқтатуы (Кодекстің 397-бабы мен 531-бабына сәйкес); немесе ҚҚС төлеуші ретінде есептен шығарылуы; және (немесе) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруды тоқтатуы; және (немесе) салық салу объектісінің орналасқан орнының өзгеруі; және (немесе) қызметін жүзеге асыру орнының өзгеруі; және (немесе) адвокаттық қызметті жүзеге асыруды тоқтатуы; және (немесе) жеке нотариалды қызметті жүзеге асыруды тоқтатуы; және (немесе) орналасқан орнын өзгерту; және (немесе) салық төлеушінің СТН жарамсыз деп тану және дербес шоттарын біріктіру; 3) егер өтінішті Қазақстан Республикасының резидент еместері толтырса, онда 007.00.003 жолының тиісті тор көздерінде "х" белгісімен мыналар көрсетіледі: келісім-шартты (шартты, келісімді) жасау күнінің аяқталуымен байланысты 1-тармақта: жұмыстарды орындау, қызмет көрсетулер; іс-қимыл жасауға өкілеттік беру; өткізу мақсатында тауарларды сатып алу; бірлескен қызметті жүзеге асыру, қарапайым серіктестікке қатысу; қызметті жүзеге асыру мақсатында жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) сатып алу;
Қазақстан Республикасындағы жеке тұлғамен жеке еңбек шартын және азаматтық-құқықтық сипаттағы өзге шартты жасау күнінің аяқталуымен байланысты 2-тармақта;
3-тармақта офисті ашу туралы көрсететін шартты жасау (сатып алу-сату шарты, мүлікті жалдау туралы шарт) күнінің аяқталуымен байланысты;
4-тармақта Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыру мерзімінің бітуіне байланысты.

1) в поле "Область/район (см. Справочник областей и районов)" указать код налогового комитета согласно Справочника областей и районов, в которое подается заявление (налоговый комитет, в котором должен быть зарегистрирован филиал, представительство, структурное подразделение);
2) в строке 006.00.001 - юридическое наименование лица, создавшего филиал, представительство, структурное подразделение в пункте А строки 006.00.001 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 006.00.001 на русском и английском языке;
3) в пункте А строки 006.00.002 - РНН лица, создавшего филиал, представительство, структурное подразделение;
4) в пункте В строки 006.00.002 - номер и серия Свидетельства плательщика НДС лица, создавшего филиал, представительство, структурное подразделение.
94. В разделе "Общая информация о филиале, представительстве, структурном подразделении" указывается следующие данные:
1) в строке 006.00.003 - РНН филиала, представительства, структурного подразделения в случае наличия;
2) в строке 006.00.004 - причина заполнения заявления (государственная регистрация налогоплательщика (филиала, представительства, структурного подразделения), изменение регистрационных данных, регистрационный учет);
3) в строке 006.00.005 - постановка на регистрационный учет филиала, представительства, структурного подразделения (местонахождение, местонахождение налогооблагаемого объекта, место осуществление деятельности);
4) в строке 006.00.006 - постановка на учет филиала, представительства, структурного подразделения для осуществления отдельных видов деятельности, регистрации в качестве плательщика НДС, осуществления деятельности. Возможно заполнение комбинации всех пунктов раздела 006.00.006, отмечая пункт "Осуществление отдельных видов деятельности (согласно статьи 397 и статьи 531 Кодекса)" при необходимости заполняется и пункт "Регистрация в качестве плательщика НДС (согласно статьи 208 Кодекса)"; 5) в строке 006.00.007 - наименование филиала, представительства, структурного подразделения, в пункте А строки 006.00.007 на государственном языке и (или) в пунктах В и С строки 006.00.007 на русском и английском языке; 6) в строке 006.00.008 - в соответствующих ячейках символом "x" указывается форма организации: филиал; или представительство; или структурное подразделение; 7) в строке 006.00.009 - местонахождение филиала, представительства, структурного подразделения согласно Справочнику областей и районов. 95. В разделе "Информация о руководителе филиала, структурного подразделения, представительства" в строке 006.00.010 указывается: 1) РНН руководителя - в пункте А строки 006.00.010; 2) фамилия, имя, отчество - в пункте В строки 006.00.010 на государственном языке и (или) в пунктах С и D строки 006.00.010 на русском и английском языке; 3) контактный номер телефона и номер факса - в пунктах Е и F строки 006.00.010. 96. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом следующим образом: в строке 006.00.011 - в случае необходимости, код налогового комитета, в который передано заявление; в строке 006.00.012 - регистрационный номер, присвоенный заявлению в налоговом органе по месту приема заявления. 12. Заявление о снятии с учета налогоплательщика, осуществляющего предпринимательскую деятельность в качестве крестьянского (фермерского) хозяйства, физического лица, в том числе осуществляющего индивидуальную предпринимательскую деятельность, адвокатскую деятельность, частную нотариальную деятельность (Форма 007.00) 97. В разделе "Общая информация" Заявитель указывает следующие данные: 1) в строке 007.00.001 - РНН Заявителя; 2) в строке 007.00.002 в соответствующих ячейках символом "x" указывается причина заполнения заявления: прекращение осуществления отдельных видов деятельности (согласно статьи 397 и статьи 531 Кодекса); или снятие с учета в качестве плательщика НДС; и (или) прекращение осуществления предпринимательской деятельности; и (или) изменение местонахождения объекта налогообложения; и (или) изменение места осуществления деятельности; и (или) прекращение осуществления адвокатской деятельности; и (или) прекращение осуществления частной нотариальной деятельности; и (или) изменение местожительства; и (или) признание недействительным РНН и объединение лицевых счетов налогоплательщика; 3) если заявление заполняется нерезидентом Республики Казахстан, то в строке 007.00.003 в соответствующих ячейках символом "x" указывается: в пункте 1 в связи с окончанием даты заключения контракта (договора, соглашения) на: выполнение работ, оказание услуг; предоставление полномочий на совершение действий; приобретение товаров в целях реализации; осуществление совместной деятельности, участие в простом товариществе; приобретение работ (услуг) в целях осуществления деятельности;
в пункте 2 в связи с окончанием даты заключением индивидуального трудового договора или иного договора гражданско-правового характера с физическим лицом в Республике Казахстан;
в пункте 3 в связи с окончанием даты заключения договора, указывающего об открытии офиса (договора купли-продажи, договора об аренде имущества);
в пункте 4 в связи с окончанием срока осуществления деятельности в Республике Казахстан.

98. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші 007.00.004 жолында салық төлеушінің атауын немесе 007.00.005 жолының А, В, С-тармақтарында Салық төлеушінің аты-жөнін көрсетеді.
99. "Тіркеу деректерінің өзгеруіне байланысты есептен шығару" бөлімінде Мәлімдеуші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 007.00.006 жолында 007.00.007 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген салық органдарында тіркеу есебінен шығару туралы өтінішті беру үшін өтініш қабылдау орны бойынша салық комитетін уәкілетті етеді ме, көрсету қажет;
2) 007.00.007 жолында мынадай өзгерістерге байланысты есептен шығару себебі:
тұрғылықты жері. Бұл жағдайда, 007.00.007 жолының А-тармағында "Салық комитетінің коды" өрісінде Өтініш беруші есептен шығатын салық комитетінің кодын, ал 007.00.007 жолының D-тармағында Өтініш беруші тұрғылықты орны бойынша есепке тұрған салық комитетінің кодын көрсету;
қызметін жүзеге асыратын орны. Бұл жағдайда, 007.00.007 жолының В-тармағындағы "Салық комитетінің коды" өрісінде Өтініш беруші есептен шығатын салық комитетінің кодын, ал 007.00.007 жолының Е-тармағында Өтініш беруші қызметін жүзеге асыру үшін есепке тұрған салық комитетінің кодын көрсету;
салық салу объектісінің орналасқан орны. Бұл жағдайда, 007.00.007 жолының С-тармағындағы "Салық комитетінің коды" өрісінде Өтініш беруші есептен шығатын салық комитетінің кодын және 007.00.007 жолының F-тармағында Өтініш беруші салық салу объектісінің орналасқан орны бойынша есепке тұрған салық комитетінің кодын көрсету.
100. "Салық органында Өтінішті беру үшін салық төлеушінің уәкілетті тұлғасы" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді: 1) 007.00.008 жолының А-тармағында - уәкілетті тұлғаның СТН; 2) 007.00.008 жолының В, С, D-тармақтарында - уәкілетті тұлғаның аты-жөні; 3) 007.00.008 жолының Е, F-тармақтарында - уәкілетті тұлғаның байланыс телефоны және факс нөмірі. 101. "Қазақстан Республикасындағы жаңа байланыс ақпараты" бөлімінде Мәлімдеуші 007.00.009 жолында - Қазақстан Республикасындағы салық төлеушінің жаңа тұрғылықты жері немесе орналасқан жері көрсетіледі. 102. "Салық төлеушінің СТН жарамсыз деп тану және дербес шоттарын біріктіру" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді: 1) 007.00.010 жолында - барлық бұрын иеленген СТН; 2) 007.00.011 жолында - дербес шот біріктірілетін СТН. 103. "Салық органының белгісі" бөлімі мынадай үлгіде толтырылады: 007.00.012 жолында - ҚҚС салық төлеушінің Куәлігі берілген күн, сериясы және нөмірі; 007.00.013 жолында - Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің берілген күні, сериясы және нөмірі; 007.00.014 жолында - өтініш берілетін салық органдарының коды; 007.00.015 жолында - тіркеу есебі жүзеге асырылуы қажет салық органдарының коды; 007.00.016 жолында - салық төлеушінің дербес шоттарының көшірмелері берілетін салық комитеттерінің коды; 007.00.017 жолында - дербес шоттар біріктірілетін СТН; 007.00.018 жолында - тарату декларациясы берілген бюджет сыныптамасына сәйкес салық және міндетті төлемдер коды; 007.00.019 жолында - тіркеу есебінен шығарған күн; 007.00.020 жолында - өтініш қабылдау орны бойынша салық органында Өтінішке берілген тіркеу нөмірі. 13. Заңды тұлға салық төлеушіні, филиалды, өкілдікті, құрылымдық бөлімшені есептен шығару туралы өтініш (008.00-нысан) 104. "Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді: 1) 008.00.001 жолында - Өтініш берушінің СТН; 2) 008.00.002 жолында - өтінішті толтырудың себебі: қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыруды тоқтатуы (Кодекстің 397 бабы мен 531-бабына сәйкес); және (немесе) ҚҚС төлеуші ретінде есептен шығарылуы; және (немесе) қызметті жүзеге асыруды тоқтату; және (немесе) бірігу (қайта құру); және (немесе) қызметті жүзеге асыру орнының өзгеруі; және (немесе) ұйымды бөлу (қайта құру); және (немесе) орналасқан орнының өзгеруі; және (немесе) салық салу объектісі орналасқан жерінің өзгеруі; және (немесе) тарату, банкроттық; және (немесе) салық төлеушінің СТН жарамсыз деп тану және дербес шоттарын біріктіру. 3) егер өтінішті Қазақстан Республикасының резидент еместері толтырса, 008.00.003 жолында - аяқталумен байланысты Өтінішті толтыру себебі көрсетіледі: 008.00.003 жолының 1-тармағында келісім-шарттың (шарттың, келісімнің) күні мыналарға көрсетіледі: жұмыстарды орындау, қызмет көрсетулер; және (немесе) іс-қимыл жасауға өкілеттік беру; және (немесе) өткізу мақсатында тауарларды сатып алу; бірлескен қызметін жүзеге асыру, қарапайым серіктестікке қатысу; қызметті жүзеге асыру мақсатында жұмыстарды (қызмет көрсетулерді) сатып алу; 008.00.003 жолының 2-тармағында Қазақстан Республикасында жеке тұлғамен жеке еңбек шартын немесе азаматтық-құқықтық сипаттағы өзге шартты жасау күні;

98. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" Заявитель указывает в строке 007.00.004 наименование налогоплательщика или в пунктах А, В, С строки 007.00.005 фамилию, имя, отчество налогоплательщика.
99. В разделе "Снятие с учета в связи с изменением регистрационных данных" Заявитель указывает следующие данные:
1) в строке 007.00.006 необходимо указать, уполномочивает ли Заявитель налоговый орган по месту приема заявления для передачи заявления о снятии с регистрационного учета в налоговые органы, указанные в пунктах А, В, С строки 007.00.007;
2) в строке 007.00.007 - причины снятия с учета в связи с изменением:
места жительства. В этом случае в пункте А строки 007.00.007 в поле "Код налогового комитета" указать код налогового комитета, из которого Заявитель снимается с учета, а в пункте D строки 007.00.007 код налогового комитета, в который Заявитель становится на учет по месту жительства;
места осуществления деятельности. В этом случае в пункте В строки 007.00.007 в поле "Код налогового комитета" указать код налогового комитета, из которого Заявитель снимается с учета, а в пункте Е строки 007.00.007 код налогового комитета, в который Заявитель становится на учет для осуществления деятельности;
местонахождения объекта налогообложения. В этом случае в пункте С строки 007.00.007 в поле "Код налогового комитета" указать код налогового комитета, из которого Заявитель снимается с учета и в пункте F строки 007.00.007 код налогового комитета, в который Заявитель становится на учет по местонахождению объекта налогообложения.
100. В разделе "Уполномоченное лицо налогоплательщика для подачи Заявления в налоговом органе" Заявитель указывает следующие данные:
1) в пункте А строки 007.00.008 - РНН уполномоченного лица;
2) в пунктах В, С, D строки 007.00.008 - фамилию, имя, отчество уполномоченного лица;
3) в пунктах Е и F строки 007.00.008 - контактные номера телефона и факса уполномоченного лица.
101. В разделе "Новая контактная информация в Республике Казахстан" Заявитель указывает в строке 007.00.009 - новое место жительство или местонахождение налогоплательщика в Республике Казахстан.
102. В разделе "Признание недействительным РНН и объединение лицевых счетов налогоплательщика" Заявитель указывает следующие данные:
1) в строке 007.00.010 - все раннее присвоенные РНН;
2) в строке 007.00.011 - РНН, на который будут объединены лицевые счета.
103. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом следующим образом:
в строке 007.00.012 - дата сдачи, серия и номер Свидетельства налогоплательщика НДС;
в строке 007.00.013 - дата сдачи, серия и номер Свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя; в строке 007.00.014 - коды налоговых органов, в которые передано заявление; в строке 007.00.015 - коды налоговых органов, в которых должен быть осуществлен регистрационный учет; в строке 007.00.016 - коды налоговых комитетов, в которые передаются копии лицевых счетов налогоплательщика; в строке 007.00.017 - РНН, на который объединены лицевые счета; в строке 007.00.018 - коды налогов и обязательных платежей в соответствии с бюджетной классификацией, по которым представлены ликвидационные декларации; в строке 007.00.019 - дата снятия с регистрационного учета; в строке 007.00.020 - регистрационный номер, присвоенный заявлению в налоговом органе по месту приема заявления. 13. Заявление о снятии с учета налогоплательщика, юридического лица, филиала, структурного подразделения, представительства (Форма 008.00) 104. В разделе "Общая информация" Заявитель указывает следующие данные: 1) в строке 008.00.001 - РНН Заявителя; 2) в строке 008.00.002 - причину заполнения заявления: прекращение осуществления отдельных видов деятельности (согласно статьи 397 и статьи 531 Кодекса); и (или) снятие с учета в качестве плательщика НДС; и (или) прекращение осуществления деятельности; и (или) слияние (реорганизация); и (или) изменение места осуществления деятельности; и (или) разделение организации (реорганизация); и (или) изменение местонахождения; и (или) изменение местонахождения объекта налогообложения; и (или) ликвидация, банкротство; и (или) признание недействительным РНН и (или) объединение лицевых счетов налогоплательщика; 3) если заявление заполняется нерезидентом Республики Казахстан, то в строке 008.00.003 - указывается причина заполнения Заявления в связи с окончанием: в пункте 1 строки 008.00.003 даты заключения контракта (договора, соглашения) на: выполнение работ, оказание услуг; и (или) предоставление полномочий на совершение действий; и (или) приобретение товаров в целях реализации; осуществление совместной деятельности, участие в простом товариществе; приобретение работ (услуг) в целях осуществления деятельности;
в пункте 2 строки 008.00.003 даты заключения индивидуального трудового договора или иного договора гражданско-правового характера с физическим лицом в Республике Казахстан;

008.00.003 жолының 3-тармағында офисті ашу туралы көрсететін шартты жасау (сатып алу-сату шарты, мүлікті жалдау туралы шарт) күні;
008.00.003 жолының 4-тармағында Қазақстан Республикасында қызметті жүзеге асыру мерзімі.
105. "Салық төлеуші туралы жалпы ақпарат" бөліміндегі 008.00.004 жолында салық төлеушінің атауы көрсетіледі.
106. "Тіркеу деректерінің өзгеруіне байланысты есептен шығару" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді:
1) 008.00.005 жолында Өтініш берушінің 008.00.006 жолының А, В, С-тармақтарында көрсетілген салық комитеттерінде тіркеу есебінен шығару туралы өтініші беру үшін өтініш қабылдау орны бойынша салық комитетін уәкілеттенетінін көрсету қажет.
2) 007.00.006 жолында - мынадай өзгерістерге байланысты есептен шығару себебі:
орналасқан орны. 008.00.006 жолының А-тармағындағы "Салық комитетінің коды" өрісінде Өтініш беруші есептен шығатын салық комитетінің кодын, ал 008.00.006 жолының D-тармағында Өтініш беруші орналасқан орны бойынша есепке тұрған салық комитетінің кодын көрсету (және/немесе);
қызметін жүзеге асыратын орны. 008.00.006 жолының В-тармағындағы "Салық комитетінің коды" өрісінде Өтініш беруші есептен шығатын салық комитетінің кодын, ал 008.00.006 жолының Е-тармағында Өтініш беруші қызметін жүзеге асыру үшін есепке тұрған салық комитетінің кодын көрсету (және/немесе);
салық салу объектісінің орналасқан орны. 008.00.006 жолының С-тармағындағы "Салық комитетінің коды" өрісінде Өтініш беруші есептен шығатын салық комитетінің кодын және 008.00.006 жолының F-тармағында Өтініш беруші салық салу объектісінің орналасқан орны бойынша есепке тұрған салық комитетінің кодын көрсету. 107. 008.00.007 жолында "Қазақстан Республикасындағы жаңа байланыс ақпараты" бөлімінде Мәлімдеуші Қазақстан Республикасындағы салық төлеушінің жаңа тұрғылықты мекен-жайы немесе орналасқан жерін көрсетеді. 108. "Салық төлеушінің СТН жарамсыз деп тану және дербес шоттарын біріктіру" бөлімінде Өтініш беруші мынадай деректерді көрсетеді: 1) 008.00.008 жолында - барлық бұрын иеленген салық төлеушінің СТН; 2) 008.00.009 жолында - дербес шот біріктірілетін салық төлеушінің СТН. 109. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы мынадай үлгіде толтырады: 008.00.010 жолында - ҚҚС салық төлеушінің Куәлігі берілген күн, сериясы және нөмірі; 008.00.011 жолында - есептен шығару үшін салық төлеушінің өтініші берілетін салық комитеттерінің коды; 008.00.012 жолында - тіркеу есебі жүзеге асырылатын салық комитеттерінің коды; 008.00.013 жолында - салық төлеушінің дербес шоттарының көшірмелері берілетін салық комитеттерінің коды; 008.00.014 жолында - дербес шоттар біріктірілетін СТН; 008.00.015 жолында - тарату декларациясы берілген бюджет сыныптамасына сәйкес салық және міндетті төлемдер коды; 008.00.016 жолында - салық төлеушіні тіркеу есебінен шығарған күн; 008.00.017 жолында - өтініш қабылдау орны бойынша салық органында өтінішке берілген тіркеу нөмірі. 14. "Салық төлеушінің банктік деректемелері туралы мәлімет" қосымша нысаны (008.01-нысан)

в пункте 3 строки 008.00.003 даты заключения договора, указывающего об открытии офиса (договора купли-продажи, договора об аренде имущества);
в пункте 4 строки 008.00.003 срока осуществления деятельности в Республике Казахстан.
105. В разделе "Общая информация о налогоплательщике" в строке 008.00.004 указывается наименование налогоплательщика.
106. В разделе "Снятие с учета в связи с изменением регистрационных данных" Заявитель указывает следующие данные:
1) в строке 008.00.005 необходимо указать, уполномочивает ли Заявитель налоговый орган по месту приема заявления для передачи заявления о снятии с регистрационного учета в налоговые комитеты, указанные в пунктах А, В, С строки 008.00.006;
2) в строке 008.00.006 - причины снятия с учета в связи с изменением:
местонахождения, в пункте А строки 008.00.006 в поле "Код налогового комитета" указать код налогового комитета, из которого Заявитель снимается с учета, а в пункте D строки 008.00.006 код налогового комитета, в который Заявитель становится на учет по местонахождению (и/или);
места осуществления деятельности, в пункте В строки 008.00.006 в поле "Код налогового комитета" указать код налогового комитета, из которого Заявитель снимается с учета, а в пункте Е строки 008.00.006 код налогового комитета, в который Заявитель становится на учет для осуществления деятельности (и/или);
местонахождения объекта налогообложения, в пункте С строки 008.00.006 в поле "Код налогового комитета" указать код налогового комитета, из которого Заявитель снимается с учета, и в пункте F строки 008.00.006 код налогового комитета, в который Заявитель становится на учет по местонахождению объекта налогообложения.
107. В разделе "Новая контактная информация в Республике Казахстан" в строке 008.00.007 Заявитель указывает адрес нового места жительства или местонахождения налогоплательщика в Республике Казахстан.
108. В разделе "Признание недействительным РНН и объединение лицевых счетов налогоплательщика" Заявитель указывает следующие данные: 1) в строке 008.00.008 - все раннее присвоенные РНН налогоплательщика; 2) в строке 008.00.009 - РНН налогоплательщика, на который будут объединены лицевые счета. 109. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом следующим образом: в строке 008.00.010 - дата сдачи, серия и номер Свидетельства налогоплательщика НДС; в строке 008.00.011 - коды налоговых комитетов, в которые передается Заявление налогоплательщика для снятия с учета; в строке 008.00.012 - коды налоговых комитетов, в которых будет осуществлен регистрационный учет; в строке 008.00.013 - коды налоговых комитетов, в которые передаются копии лицевых счетов налогоплательщика; в строке 008.00.014 - РНН, на который объединены лицевые счета; в строке 008.00.015 - коды налогов и обязательных платежей в соответствии с бюджетной классификацией, по которым представлены ликвидационные декларации; в строке 008.00.016 - дата снятия налогоплательщика с учета; в строке 008.00.017 - регистрационный номер, присвоенный Заявлению в налоговом органе по месту приема Заявления. 14. Дополнительная форма "Сведения о банковских счетах налогоплательщика" (Форма 008.01)

110. 008.01-нысаны салық төлеушіні тіркеу туралы өтінішке (001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00-нысандар) қосымша болып табылады.
111. "Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш берушінің СТН (008.01.001 жолындағы А-тармақ) және 008.01-нысанының жалпы парақ саны (008.01.001 жолындағы В-тармақ) көрсетіледі.
112. "Салық төлеушінің банктік деректемелері туралы мәлімет" бөлімі әрқайсысы өзіне ағымдағы жолдың реттік нөмірін, есеп ашылған банктің атауын, оның БСК, СТН, Облыстар мен аудандар анықтамалығына сәйкес банк орналасқан аумақтың кодын, он екі банктік шоттарды қосып алатын алты дербес кіші бөлімдерден тұрады.
113. Егер бір банкте шот саны он екіден артық болса, онда бұрынғы банкті көрсете отырып, келесі ағымдағы жолды толтыруды жалғастыру қажет.
114. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы 008.01.002 жолында 008.01-нысаны қоса берілетін өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі.
115. Егер бланкілер және (немесе) банктік шоттар саны тиісінше алты және он екіден асып кетсе, онда нысанның бірінші бетінің жоғарғы бұрышындағы тиісті тор көзге ағымдағы парақтың реттік нөмірін көрсетіп, келесі бетте 008.01-нысанын толтыруды жалғастыру қажет.
15. "Салық төлеушінің құрылтайшылары туралы
мәлімет" қосымша нысаны
(008.02-нысан)
116. 008.02-нысаны салық төлеушіні тіркеу туралы өтінішке (001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00-нысандар) қосымша болып табылады.
117. "Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш берушінің СТН (008.02.001 жолындағы А-тармақ) және 008.02-нысанының жалпы парақ саны (008.02.001 жолындағы В-тармақ) көрсетіледі.
118. "Салық төлеушінің құрылтайшылары туралы мәлімет" бөлімі әрқайсысы өзіне ағымдағы жолдың реттік нөмірін және мынадай деректерді қосып алатын үш дербес кіші бөлімдерден тұрады: 008.02.002 жолында - резидент емес немесе резидент Өтініш берушінің құрылтайшысы болып табылады; А-тармағының 008.02.003 жолында - Елдер Анықтамалығына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емесі құрылтайшының орналасқан елінің коды, егер Елдер анықтамалығында ел коды жоқ болса, онда В-тармағында елдің толық атауын көрсету қажет; 008.02.005 жолында - құрылтайшының заңды атауы; немесе 008.02.006 жолында - Өтініш берушінің құрылтайшысының аты-жөні; 008.02.007 жолында - құрылтайшының СТН немесе оның резидент емес үшін орналасқан еліндегі оның аналогы. 119. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы толтырады және 008.02.008 жолында 008.02-нысаны қоса берілетін өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі. 120. Егер құрылтайшылар саны үштен асып кетсе, онда нысанның бірінші бетінің жоғарғы бұрышындағы тиісті тор көздерге ағымдағы парақтың реттік нөмірін көрсетіп, келесі бетте 008.02-нысанын толтыруды жалғастыру қажет. 16. "Салық төлеушінің құрылтайшылығы туралы мәлімет" қосымша нысаны (008.03-нысан)
121. 008.03-нысаны Салық төлеушіні тіркеу туралы өтінішке (001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00-нысандар) қосымша болып табылады.

110. Форма 008.01 является приложением к заявлению о регистрации налогоплательщика (формы 001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00).
111. В разделе "Общая информация" указывается РНН Заявителя (пункт А строки 008.01.001) и общее количество листов формы 008.01 (пункт В строки 008.01.001).
112. Раздел "Сведения о банковских реквизитах налогоплательщика" состоит из шести самостоятельных подразделов, каждый из которых включает в себя порядковый номер текущей строки, наименование банка, в котором открыт счет, его БИК, РНН, код территории, на которой расположен банк согласно Справочнику областей и районов, двенадцать банковских счетов (ИИК).
113. Если количество счетов в одном банке превышает двенадцать, то необходимо продолжить заполнение в следующей текущей строке с указанием прежнего банка.
114. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом и в строке 008.01.002 указывается регистрационный номер заявления, к которому прилагается форма 008.01.
115. Если количество банков и (или) банковских счетов превышает шесть и двенадцать соответственно, то необходимо продолжить заполнение формы 008.01 в следующем листе, указав порядковый номер текущего листа в соответствующих ячейках в верхнем правом углу первой страницы формы.
15. Дополнительная форма
"Сведения об учредителях налогоплательщика"
(Форма 008.02)
116. Форма 008.02 является приложением к заявлению о регистрации налогоплательщика (формы 001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00).
117. В разделе "Общая информация" указывается РНН Заявителя (пункт А строки 008.02.001) и общее количество листов формы 008.02 (пункт В строки 008.02.001).
118. Раздел "Сведения об учредителях налогоплательщика" состоит из трех самостоятельных подразделов, каждый из которых включает в себя порядковый номер текущей строки и следующие данные:
строка 008.02.002 - нерезидент или резидент является учредителем Заявителя;
строка 008.02.003 - в пункте А код страны нахождения учредителя-нерезидента Республики Казахстан, согласно Справочника стран, если в Справочнике стран отсутствует код страны, то необходимо в пункте В указать полное наименование страны; строка 008.02.004 - в пунктах А, В, С символом "х" указывается на каком языке заполняются данные; строка 008.02.005 - юридическое наименование учредителя; или строка 008.02.006 - фамилию, имя, отчество учредителя - физического лица; строка 008.02.007 - РНН учредителя или его аналог в стране нахождения для нерезидента. 119. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом и в строке 008.02.008 указывается регистрационный номер заявления, к которому прилагается форма 008.02. 120. Если количество учредителей превышает три, то необходимо продолжить заполнение формы 008.02 в следующем листе, указав порядковый номер текущего листа в соответствующих ячейках в верхнем правом углу первой страницы формы. 16. Дополнительная форма "Сведения об учредительстве налогоплательщика" (Форма 008.03) 121. Форма 008.03 является приложением к заявлению о регистрации налогоплательщика (формы 001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00).

122. "Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш берушінің СТН (008.03.001 жолындағы А-тармақ) және 008.03-нысанының жалпы парақ саны (008.03.001 жолындағы В-тармақ) көрсетіледі. 123. "Салық төлеушінің құрылтайшылығы туралы мәлімет" бөлімі әрқайсысы өзіне ағымдағы жолдың реттік нөмірін және мынадай деректерді қосып алатын үш дербес кіші бөлімдерден тұрады: 008.03.002 жолында - резидент немесе резиденті емес үшін Өтініш беруші құрылтайшы болып табылады; 008.03.003 жолында - Қазақстан Республикасының резидент емесі орналасқан елінің коды; 008.03.004 жолында - А, В, С-тармақтарында "х" белгісімен деректер қандай тілде толтырылғаны көрсетіледі. D-тармағында А, В, С-тармақтарында көрсетілген тілдегі тұлғаның атауы көрсетіледі; 008.03.005 жолында - тұлғаның аты-жөні; 008.03.006 жолында - тұлғаның СТН немесе резидент емес үшін орналасқан еліндегі оның аналогы. 124. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы мынадай үлгіде толтырады: - 008.03.007 жолында 008.03-нысаны қоса берілетін өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі. 125. Егер Өтініш беруші құрылтайшы болып табылатын тұлғалар саны үштен асып кетсе, онда нысанның бірінші бетінің жоғарғы бұрышындағы тиісті тор көздерге ағымдағы парақтың реттік нөмірін көрсетіп, келесі бетте 008.03-нысанын толтыруды жалғастыру қажет. 17. "Салық төлеушінің контрагенттері (салық агенттері) туралы мәлімет" қосымша нысаны (008.04-нысан) 126. 008.04-нысаны салық төлеушіні тіркеу туралы өтінішке (003.00, 005.00-нысандар) қосымша болып табылады. 127. "Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш берушінің СТН (008.04.001 жолының А-тармағы) және 008.04-нысанының жалпы парақ саны (008.04.001 жолының В-тармағы) көрсетіледі. 128. "Салық төлеушінің контрагенттері (салық агенттері) туралы мәлімет" бөлімі әрқайсысы өзіне ағымдағы жолдың реттік нөмірін және мынадай деректерді қосып алатын екі дербес кіші бөлімдерден тұрады: 008.04.002 жолында - А, В, С-тармақтарында "х" белгісімен деректер қандай тілде толтырылғаны көрсетіледі. D-тармағында контрагенттің (салық агентінің) заңды атауы көрсетіледі; 008.04.003 жолында - жеке тұлға - контрагенттің (салық агентінің) аты-жөні; 008.04.004 жолында - контрагенттің (салық агентінің) СТН-ы; 008.04.005 жолында - Қазақстан Республикасындағы контрагенттің (салық агентінің) мекен-жайы; 008.04.006 жолында - шарттың нөмірі және күні. 129. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы толтырады және 008.04.007 жолында 008.04-нысаны қоса берілетін өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі. 130. Егер контрагенттердің (салық агенттерінің) саны екіден асып кетсе, онда нысанның бірінші бетінің жоғарғы бұрышындағы тиісті тор көздерге ағымдағы парақтың реттік нөмірін көрсетіп, келесі бетте 008.04-нысанын толтыруды жалғастыру қажет. 18. "Қазақстан Республикасы резидент емесінің өкілдігі туралы мәлімет" қосымша нысаны (008.05-нысан) 131. 008.05-нысаны салық төлеушіні тіркеу туралы өтінішке (003.00, 005.00-нысандар) қосымша болып табылады.

122. В разделе "Общая информация" указывается РНН Заявителя (пункт А строки 008.03.001) и общее количество листов формы 008.03 (пункт В строки 008.03.001).
123. Раздел "Сведения об учредительстве налогоплательщика" состоит из трех самостоятельных подразделов, каждый из которых включает в себя порядковый номер текущей строки и следующие данные:
строка 008.03.002 - для нерезидента или резидента Заявитель является учредителем; строка 008.03.003 - код страны нахождения нерезидента Республики Казахстан; строка 008.03.004 - в пунктах А, В, С символом "х" указывается на каком языке заполняются данные. В пункте D указывается юридическое наименование лица на языке указанном в пунктах А, В, С; или строка 008.03.005 - фамилию, имя, отчество лица; строка 008.03.006 - РНН лица или его аналог в стране нахождения для нерезидента. 124. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом следующим образом: в строке 008.03.007 указывается регистрационный номер заявления, которому прилагается форма 008.03. 125. Если количество лиц, для которых Заявитель является учредителем, превышает три, то необходимо продолжить заполнение формы 008.03 в следующем листе, указав порядковый номер текущего листа в соответствующих ячейках в верхнем правом углу первой страницы формы. 17. Дополнительная форма "Сведения о контрагентах (налоговых агентах) налогоплательщика" (Форма 008.04) 126. Форма 008.04 является приложением к заявлению о регистрации налогоплательщика (формы 003.00, 005.00).
127. В разделе "Общая информация" указывается РНН Заявителя (пункт А строки 008.04.001) и общее количество листов формы 008.04 (пункт В строки 008.04.001).
128. Раздел "Сведения о контрагентах (налоговых агентах) налогоплательщика" состоит из двух самостоятельных подразделов, каждый из которых включает в себя порядковый номер текущей строки и следующие данные:
строка 008.04.002 - в пунктах А, В, С символом "х" указывается на каком языке заполняются данные. В пункте D указывается юридическое наименование контрагента (налогового агента); строка 008.04.003 - фамилию, имя, отчество физического лица - контрагента (налогового агента); строка 008.04.004 - РНН контрагента (налогового агента); строка 008.04.005 - адрес контрагента (налогового агента) в Республике Казахстан; строка 008.04.006 - номер и дату договора. 129. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом и в строке 008.04.007 указывается регистрационный номер заявления, к которому прилагается форма 008.04. 130. Если количество контрагентов (налоговых агентов) превышает два, то необходимо продолжить заполнение формы 008.04 в следующем листе, указав порядковый номер текущего листа в соответствующих ячейках в верхнем правом углу первой страницы формы. 18. Дополнительная форма "Сведения о представительстве нерезидента Республики Казахстан" (Форма 008.05) 131. Форма 008.05 является приложением к заявлению о регистрации налогоплательщика (формы 003.00, 005.00).

132. "Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш берушінің СТН (008.05.001 жолындағы А-тармақ) және 008.05-нысанының жалпы парақ саны (008.05.001 жолындағы В-тармақ) көрсетіледі.
133. "Қазақстан Республикасы резидент емесінің өкілдігі туралы мәлімет" бөлімі әрқайсысы өзіне ағымдағы жолдың реттік нөмірін және мынадай деректерді қосып алатын екі дербес кіші бөлімдерден тұрады: 008.05.002 жолында - А, В, С-тармақтарында "х" белгісімен деректер қандай тілде толтырылғаны көрсетіледі. D-тармағында Қазақстан Республикасы резидент емесінің өкілдігінің заңды атауы; 008.05.003 жолында - Қазақстан Республикасы резидент емесінің өкілдігі жеке тұлғаның аты-жөні; 008.04.004 жолында - Қазақстан Республикасы резидент емесінің өкілдігінің (өкілінің) СТН-ы; 008.04.005 жолында - Қазақстан Республикасы резидент емесінің өкілдігінің (өкілінің) мекен-жайы; 008.04.006 жолында - шарттың нөмірі және күні. 134. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы толтырады және 008.05.006 жолында 008.05-нысаны қоса берілетін өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі. 135. Егер өкілдіктер (өкілдер) саны екіден асып кетсе, онда нысанның бірінші бетінің жоғарғы бұрышындағы тиісті тор көздерге ағымдағы парақтың реттік нөмірін көрсетіп, келесі бетте 008.05-нысанын толтыруды жалғастыру қажет. 19. "Резидент еместің Қазақстан Республикасында салық салу объектісінің болуы туралы мәлімет" қосымша нысаны (008.06-нысан) 136. 008.06-нысаны салық төлеушіні тіркеу туралы өтінішке (003.00, 005.00-нысандар) қосымша болып табылады. 137. 008.06-нысанының парағы мүліктің әрбір бірлігі үшін жеке толтырылады. 138. "Жалпы ақпарат" бөлімінде Өтініш берушінің СТН (008.06.001 жолындағы А-тармақ) және 008.06-нысанының жалпы парақ саны (008.06.001 жолындағы В-тармақ) көрсетіледі. 139. "Резидент еместің Қазақстан Республикасында салық салу объектісінің болуы туралы мәлімет" бөлімі мынадай деректерден тұрады: 008.06.002 жолында - мүліктің түрі (жылжымайтын мүлік, жылжымайтын мүлікке жататын көлік құралы, жылжымайтын мүлікке жатпайтын көлік құралы, көлік құралдарын қоспағандағы жылжымалы мүлік) көрсетіледі; 008.06.003 жолында меншікке мүлік сатып алынды ма, Қазақстан Республикасының аумағына әкелінді немесе өзгелей негіздер бойынша алынды ма, көрсетіледі; 008.06.004 жолында - коммерциялық немесе коммерциялық емес пайдалану мақсаттарында мүлік сатып алынды ма, көрсетіледі; 008.06.005 жолында - мүліктің атауы көрсетіледі; 008.06.006 жолында - тіркеу органы туралы мәлімет көрсетіледі; 008.06.007 жолында - жүк кеден декларациясы туралы мәлімет көрсетіледі; 008.06.008 жолында - шарт туралы мәлімет көрсетіледі; 008.06.009 жолында - салық салу объектісінің құны туралы мәлімет көрсетіледі; 008.06.010 жолында - Қазақстан Республикасындағы мүліктің орналасқан жері туралы мәлімет көрсетіледі. 140. "Қазақстан Республикасында мүліктен шеттетілген тұлға туралы мәлімет" бөлімі мынадай деректерден тұрады: 008.06.011 жолында - Қазақстан Республикасында мүліктен шеттетілген тұлғаның СТН-ы; 008.06.012 жолында - Қазақстан Республикасында мүліктен шеттетілген тұлғаның заңды атауы; 008.06.013 жолында - мүліктен шеттетілген жеке тұлғаның аты-жөні көрсетіледі. 141. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы толтырады және 008.06.014 жолында 008.06-нысаны қоса берілетін өтініштің тіркеу нөмірі көрсетіледі. 142. Егер салық салу объектілерінің саны бірден артық болса, онда нысанның бірінші бетінің жоғарғы бұрышындағы тиісті тор көздерге ағымдағы парақтың реттік нөмірін көрсетіп, келесі бетте 008.06-нысанын толтыруды жалғастыру қажет. 20. Салық органдарымен электрондық құжаттарды алмасу туралы салық төлеушінің өтініші (009.00-нысан) 143. 009.00-нысаны дербес бланкі болып табылады және Салық төлеушіні тіркеу туралы өтінішке (001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00-нысандар) қоса беріледі. 144. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші (Өтініш беруші) мынадай деректерді көрсетеді: 009.00.001 жолының А-тармағында, өтініш жасау күнінде болған кезде СТН көрсетіледі; егер СТН болмаса, онда өтініш Салық төлеушіні тіркеу туралы өтінішпен (001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00-нысандары) беріледі; 009.00.002 жолында - Өтініш берушінің атауы немесе 009.00.003-жолында Өтініш берушінің аты-жөні. 009.00.004 жолында - Өтініш беру үшін уәкілетті органға берілген сенімхаттың нөмірі және берілген күні. 145. 009.00.005 жолында "Құжаттарға қосымша" бөлімінде А, В, С, D, Е-тармақтарында Өтінішке қоса берілген құжаттар мен құжаттар нөмірі көрсетіледі. 146. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы мынадай үлгіде толтырады: 009.00.006 жолының А-тармағында - Электронды құжаттарды алмасу кезінде электронды цифрлық қол қоюды пайдалану немесе тану туралы келісімнің (бұдан әрі - Келісім) күні; 009.00.006 жолының В-тармағында - Келісімнің нөмірі; 009.00.006 жолының С-тармағында - кілтті контейнер, сертификаттарды сақтау орнын, криптография үлгісімен жұмыс үшін криптоклиент кітапханасын беру күні; 009.00.006 жолының D-тармағында - "х" белгісімен кілтті ақпаратпен жеке тасығыш көрсетіледі; 009.00.007 жолында - Өтінішке берілген нөмір. 147. Осы Өтініш Келісімсіз жарамсыз. 21. Салық органымен электронды құжаттар алмасудан бас тарту туралы салық төлеушінің өтініші (009.01-нысан) 148. 009.01-нысаны дербес бланкі болып табылады және салық төлеушіні тіркеу туралы өтінішке (001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00, 006.00, 007.00, 008.00-нысандар) қоса берілуі мүмкін. 149. "Жалпы ақпарат" бөлімінде салық төлеуші (Өтініш беруші) мынадай деректерді көрсетеді: 009.01.001 жолында - салық төлеушінің тіркелу нөмірі (СТН); 009.01.002 жолында - Өтініш берушінің атауы немесе 009.01.003 жолында Өтініш берушінің аты-жөні. 009.01.004 жолында - Электронды қол қою туралы келісімнің нөмірі; 009.01.005 жолында - Өтініш беру үшін уәкілетті органға берілген сенімхаттың нөмірі және берілген күні. 150. "Электронды қол қоюдың күшін жою себебі" бөлімінде электронды қол қоюдың күшін жоюдың себебін көрсету қажет:

132. В разделе "Общая информация" указывается РНН Заявителя (пункт А строки 008.05.001) и общее количество листов формы 008.05 (пункт В строки 008.05.001).
133. Раздел "Сведения о представительстве нерезидента Республики Казахстан" состоит из двух самостоятельных подразделов, каждый из которых включает в себя порядковый номер текущей строки и следующие данные:
строка 008.05.002 - в пунктах А, В, С символом "х" указывается на каком языке заполняются данные. В пункте D юридическое наименование представительства нерезидента Республики Казахстан;
строка 008.05.003 - фамилию, имя, отчество физического лица - представителя нерезидента Республики Казахстан; строка 008.05.004 - РНН представительства (представителя) в Республике Казахстан; строка 008.05.005 - адрес представительства (представителя) в Республике Казахстан. 134. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом и в строке 008.05.006 указывается регистрационный номер заявления, к которому прилагается форма 008.05. 135. Если количество представительств (представителей) превышает два, то необходимо продолжить заполнение формы 008.05 в следующем листе, указав порядковый номер текущего листа в соответствующих ячейках в верхнем правом углу первой страницы формы. 19. Дополнительная форма "Сведения о наличии объектов налогообложения нерезидента в Республике Казахстан" (Форма 008.06) 136. Форма 008.06 является приложением к заявлению о регистрации налогоплательщика (формы 003.00, 005.00). 137. Лист формы 008.06 заполняется для каждой единицы имущества отдельно.
138. В разделе "Общая информация" указывается РНН Заявителя (пункт А строки 008.06.001) и общее количество листов формы 008.06 (пункт В строки 008.06.001).
139. Раздел "Сведения о наличии объектов налогообложения нерезидента в Республике Казахстан" состоит из следующих данных:
в строке 008.06.002 указывается тип имущества (недвижимое имущество, транспортное средство, относящееся к недвижимому имуществу, транспортное средство, не относящееся к недвижимому имуществу, движимое имущество, за исключением транспортных средств); в строке 008.06.003 указывается, приобретено ли имущество в собственность, ввезено ли на территорию Республики Казахстан, или получено по иным основаниям; в строке 008.06.004 указывается, приобретено имущество в целях коммерческого или некоммерческого использования; в строке 008.06.005 указывается наименование имущества; в строке 008.06.006 указываются сведения о регистрирующем органе; в строке 008.06.007 указываются сведения о грузовой таможенной декларации; в строке 008.06.008 указываются сведения о договоре; в строке 008.06.009 указываются сведения о стоимости объекта налогообложения; в строке 008.06.010 указываются сведения о местонахождении имущества в Республике Казахстан. 140. Раздел "Сведения о лице, отчуждаемом имущество в Республике Казахстан" состоит из следующих данных: строка 008.06.011 - РНН лица, отчуждаемого имущество в Республике Казахстан; строка 008.06.012 - юридическое наименование лица, отчуждаемого имущество в Республике Казахстан; строка 008.06.013 - фамилия, имя, отчество физического лица, отчуждаемого имущество. 141. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом и в строке 008.06.014 указывается регистрационный номер заявления, к которому прилагается форма 008.06. 142. Если количество объектов налогообложения более, чем один, то необходимо продолжить заполнение формы 008.06 в следующем листе, указав порядковый номер текущего листа в соответствующих ячейках в верхнем правом углу первой страницы формы. 20. Заявление налогоплательщика об обмене электронными документами с налоговым органом (Форма 009.00)
143. Форма 009.00 является самостоятельным бланком и прилагается к заявлению о регистрации налогоплательщика (формы 001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00).
144. В разделе "Общая информация" налогоплательщик (Заявитель) указывает следующие данные:
в пункте А строки 009.00.001 - РНН при наличии на дату составления заявления; если РНН нет, то заявление представляется с заявлением о регистрации налогоплательщика (формы 001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00);
в строке 009.00.002 - наименование Заявителя или в строке 009.00.003 - фамилию, имя, отчество Заявителя;
в строке 009.00.004 - номер и дату выдачи доверенности, выданную уполномоченному лицу для подачи заявления.
145. В разделе "Приложение к документам" в строке 009.00.005 в пунктах А, В, С, D, Е указываются документы и номер документов прилагаемых к Заявлению.
146. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органам:
в пункте А строки 009.00.006 - дата Соглашение об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами (далее - Соглашение); в пункте В строки 009.00.006 - номер Соглашения; в пункте С строки 009.00.006 - дата предоставления ключевого контейнера, хранилища сертификатов, библиотеки криптоклиента для работы с модулем криптографии; в пункте D строки 009.00.006 - символом "х" указывается личный носитель с ключевой информацией; в строке 009.00.007 - номер, присвоенный заявлению. 147. Данное Заявление не действительно без Соглашения. 21. Заявление налогоплательщика об отказе обмена электронными документами с налоговыми органами (Форма 009.01) 148. Форма 009.01 является самостоятельным бланком и прилагается к заявлению о регистрации налогоплательщика (формы 001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00, 007.00, 008.00). 149. В разделе "Общая информация" налогоплательщик (Заявитель) указывает следующие данные: в строке 009.01.001 - регистрационный номер налогоплательщика (РНН); в строке 009.01.002 - наименование Заявителя или в строке 009.01.003 - фамилию, имя, отчество Заявителя; в строке 009.01.004 - номер Соглашения; в строке 009.01.005 - номер и дату доверенности, выданной уполномоченному лицу для подачи Заявления.
150. В Разделе "Причина аннулирования электронной подписи" необходимо указать причину аннулирования электронной подписи:

1) 009.01.006 жолының А-тармағында - салық және бюджет алдындағы басқа да міндеттемелерді тоқтату (тарату, банкроттық, қызметті жүзеге асырудың тоқтауы, қайта ұйымдастыру, қызметтің жекелеген түрлерін жүзеге асыруды тоқтату және басқалар). Егер осы тармақ белгіленсе, онда өтініш тіркеу есебінен шығару туралы өтініштің 007.00 немесе 008.00 нысандарымен беріледі; 2) 009.01.006 жолының В-тармағында - Салық есептемесін қағаз түрінде беру; 3) 009.01.006 жолының С-тармағында - құпия кілттерді және оларға сәйкес келетін мыналармен байланысты электрондық-сандық сертификаттарды ауыстыру: электронды-цифрлық сертификаттарды қайтарып алуға; құпия кілтке рұқсатсыз қол жеткізуге күдікке (компрометацияға); жоғалуына; ұрлануына; құпия кілттермен контейнердің жұмыс жағдайына шығуға келтірілген өзге де бүлінулерге байланысты электронды-цифрлық сертификаттарды ауыстыру. 151. "Салық органының белгісі" бөлімін салық органы мынадай үлгіде толтырады: 009.01.007 жолының А-тармағында - Келісімнің бұзылған күні; 009.01.008 жолының А-тармағында - құпия кілттерді және оларға тиісті электронды-цифрлық сертификаттарды ауыстырған күні; 009.01.008 жолының В-тармағында - кілтті контейнер, сертификаттарды сақтау орнын, криптография үлгісімен жұмыс үшін криптоклиент кітапханасын беру күні; 009.01.008 жолының С-тармағында - кілтті ақпаратпен жеке тасығышта берілген тасығыштың түрі (дискет, электронды кілт, құпия кілтті өзгелей контейнер); 009.01.009 жолында - өтініш берушіге тағылған нөмір. 22. Электрондық цифрлық қол қоюды пайдалану және тану туралы келісім (009.02-нысан)
152. 009.02-нысаны дербес бланкі болып табылады және салық төлеушіні тіркеу туралы өтінішке (001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00-нысандар) қоса беріледі.
153. Нысанның 1-бетінде "Қала/ауыл/село" өрісінде салық төлеуші елді мекеннің атауын көрсетеді, "Келісім күні" өрісінде келісім жасаған күнді көрсетеді, "келісімге берілген нөмір" өрісін келісімнің бірегей нөмірін көрсететін салық органы толтырады, "бойынша салық комитеті" өрісінде салық төлеуші осы келісім жасалатын салық комитетінің атауын көрсетеді.
"Тегі", "Аты", "Әкесінің аты" өрістерінде Салық комитетінің төрағасы көрсетіледі, тиісті деректері толтырылады. "Негізінде әрекет ететін" деген өрісте салық комитетінің төрағасы соның негізінде өзінің қызметтік міндеттерін орындайтын құжат көрсетіледі. Келесі өрістерде не заңды тұлғаның атауы болмаса салық төлеушінің аты-жөні көрсетіледі. Бұдан әрі "негізінде әрекет ететін" өрісте салық төлеуші соның негізінде өзі қызметін жүзеге асыратын құжат көрсетіледі.

1) в пункте А строки 009.01.006 - прекращение налоговых и других обязательств перед бюджетом (ликвидация, банкротство, прекращение осуществления деятельности, реорганизация, прекращение осуществления отдельных видов деятельности и др.). Если отмечен этот пункт, то заявление предоставляется с формой заявления о снятии с регистрационного учета 007.00 или 008.00; 2) в пункте В строки 009.01.006 - представление налоговой отчетности в бумажном виде; 3) в пункте С строки 009.01.006 - замена секретных ключей и соответствующих им электронно-цифровых сертификатов в связи с: отзывом электронно-цифровых сертификатов; подозрением на несанкционированный доступ к секретным ключам (компрометации); утратой; похищением; иными повреждениями, приведшими к выходу из рабочего состояния контейнера с секретными ключами. 151. Раздел "Отметка налогового органа" заполняется налоговым органом: в пункте А строки 009.01.007 - дата расторжения Соглашения;
в пункте А строки 009.01.008 - дата замены секретных ключей и соответствующих им электронно-цифровых сертификатов;
в пункте В строки 009.01.008 - дата предоставления ключевого контейнера, хранилища сертификатов, библиотеки криптоклиента для работы с модулем криптографии;
в пункте С строки 009.01.008 - тип носителя (дискета, электронный ключ, иной контейнер с секретными ключами), предоставленного личного носителя с ключевой информацией;
В строке 009.01.009 - номер, присвоенный заявлению.
22. Соглашение об использовании и признании электронной
цифровой подписи при обмене электронными документами
(Форма 009.02)
152. Форма 009.02 является самостоятельным бланком и прилагается к заявлению о регистрации налогоплательщика (формы 001.00, 002.00, 003.00, 004.00, 005.00).
153. На странице 1 формы в поле "Город/аул/село" налогоплательщик указывает наименование населенного пункта, в поле "Дата соглашения" указывает дату составления соглашения, поле "соглашению присвоен номер" заполняется налоговым органом, в котором указывается уникальный номер соглашения, в поле "налоговый комитет по" налогоплательщик указывает наименование налогового комитета, с которым заключается данное соглашение.
В полях "Фамилия", "Имя", "Отчество" председателя Налогового комитета указываются соответствующие данные. В поле "действующий на основании" указывается документ, на основании которого выполняет свои служебные обязанности председатель налогового комитета. В следующих полях указываются либо наименование юридического лица, либо фамилия, имя, отчество налогоплательщика. Далее в поле "действующий на основании" указывается документ, на основании которого осуществляет свою деятельность налогоплательщик.

154. Нысанның 2-бетіндегі 1-бөлімде арнайы өрісте "МЕРС" Хабарламалар жеткізуді кепілдендіретін жүйеде салық төлеушіні сәйкестендіру үшін бірегей аты көрсетіледі.
Нысанның 3-бетіндегі "Тараптар деректемелері" бөлімінде "Салық төлеуші" кіші бөлімінде салық төлеушінің тіркелу нөмірі (СТН), салық төлеушінің аты-жөні, соңғы қолмен Келісімге қол қою үшін уәкілетті Тұлғаның аты-жөні, келісім күні көрсетілуі қажет. "Салық органы" кіші бөлімінде келісім жасалатын салық органының СТН, салық органының коды, салық комитеті төрағасының аты-жөні, соңғы қолмен Келісімге қол қою үшін уәкілетті Тұлғаның аты-жөні, келісім күні көрсетілуі қажет.
23. Мемлекеттік тіркеу мен тіркеу есебіне алуды
жүзеге асыру кезіндегі салық органдары мен
салық төлеушінің жауапкершілігі
155. Салық төлеуші салық төлеушінің тіркелу нөмірін иелену және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес тіркеу есебіне қою кезінде берілген мәліметтердің растығы үшін жауап береді.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 1-қосымша
Нысан 001.00
Жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкерлік қызмет,
адвокаттық қызмет, жеке нотариалды қызметті жүзеге
асыратын салық төлеушіні тіркеу жөніндегі өтініш
(Қазақстан Республикасының резиденті)
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 001.00 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 2-қосымша
Нысан 002.00
Шаруа (фермер) қожалығы ретінде кәсіпкерлік қызметті
жүзеге асыратын салық төлеушіні тіркеу туралы өтініш
(Қазақстан Республикасының резиденті)
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 002.00 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 3-қосымша
Нысан 003.00
Жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкерлік қызметін
жүзеге асыратын салық төлеушіні тіркеу туралы өтініш
(Қазақстан Республикасының резиденті емес)
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 003.00 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 4-қосымша
Нысан 004.00
Заңды тұлға, салық төлеушіні, филиалды,
өкілдікті, құрылымдық бөлімшені тіркеу туралы өтініш
(Қазақстан Республикасының резиденті)
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 004.00 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 5-қосымша
Нысан 005.00
Салық төлеушіні, заңды тұлғаны, өкілдікті,
құрылымдық бөлімшені тіркеу жөніндегі өтініш
(Қазақстан Республикасының резиденті емес)
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 005.00 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 6-қосымша
Нысан 006.00
Салық төлеушінің филиалын, өкілдігін,
құрылымдық бөлімшесін тіркеу туралы өтініш
(Заңды тұлға толтырады)
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 006.00 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 7-қосымша
Нысан 007.00
Шаруа (фермер) қожалығы, жеке тұлға ретінде кәсіпкерлік қызметін
жүзеге асыратын, сондай-ақ жеке кәсіпкерлік қызмет,
адвокаттық қызмет, жеке нотариалды қызметті
жүзеге асыратын салық төлеушіні есептен
шығару туралы өтініш
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 007.00 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 8-қосымша
Нысан 008.00
Салық төлеушіні, заңды тұлғаны, филиалды,
құрылымдық бөлімшені, өкілдікті есептен шығару
туралы өтініш
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 008.00 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 9-қосымша
Нысан 008.01
Қосымша нысан.
Салық төлеушінің банктік деректемелері туралы мәлімет
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 008.01 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 10-қосымша
Нысан 008.02
Қосымша нысан.
Салық төлеушінің құрылтайшылары туралы мәлімет
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 008.02 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 11-қосымша
Нысан 008.03
Қосымша нысан.
Салық төлеушінің құрылтайшылығы туралы мәлімет
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 008.03 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 12-қосымша
Нысан 008.04
Қосымша нысан.
Салық төлеушінің контрагенттері (салық агенттері)
туралы мәлімет
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 008.04 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 13-қосымша
Нысан 008.05
Қосымша нысан.
Қазақстан Республикасы резидент емесінің өкілдігі
туралы мәлімет
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 008.05 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 14-қосымша
Нысан 008.06
Қосымша нысан.
Резидент еместің Қазақстан Республикасында салық
салу объектісінің болуы туралы мәлімет
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 008.06 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 15-қосымша
Нысан 009.00
Салық органдарымен электронды құжаттар алмасу
туралы салық төлеушінің өтініші
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 009.00 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 16-қосымша
Нысан 009.01
Салық органдарымен электронды құжаттар алмасудан бас тарту
туралы салық төлеушінің өтініші
РҚАО-ның ескертуі: Графикалық нысандар 009.01 Деректер базасына
енгізілмейді, қажет болған жағдайда оларды РҚАО-дан
электронды жеткізілімде алуыңызға болады.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 17-қосымша
Нысан 009.02
Электронды құжаттарды алмасу кезінде электронды цифрлық қолды қолдану және тану туралы келісім Келісім жасаған күн Қала/_____________________________________________________________________ ауыл/село Келісім күні ________________________ Келісімге мына нөмір берілді _______ Күні, айы, жылы санмен ___________________________________________________________________________ Бірге Тараптар аталатын ___________________________________________________ бірінші тараптан ___________________________________________________________________________ Бұдан әрі Салық органы аталатын Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі Салық комитетінің Төрағасының тұлғасында Тегі ______________________________________________________________________ Аты __________________________________________________________________ Әкесінің аты ______________________________________________________________ мынадай негізде әрекет ететін _________________________ және Атауы ______________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Немесе (Салық төлеушінің атауы немесе аты-жөнін көрсетіңіз) Тегі __________________________________________________________________ Аты __________________________________________________________________ Әкесінің аты ______________________________________________________________ басқа тараптан бұдан әрі Салық төлеуші аталатын және мынадай негізде әрекет ететін _________________________ төмендегі туралы осы Келісім жасасты. Осы Келісімде қолданылатын терминдер мен айқындамалар Осы Келісім мәтінінде қолданылатын терминдер мынадай трактовкада пайдаланылады: 1. Электронды құжат - ақпарат электронды-цифрлық нысанда берілетін құжат;

154. В разделе 1 "Предмет Соглашения" страницы 2 формы в специальном поле указывается уникальное имя для идентификации налогоплательщика в Системе гарантированной доставки сообщений "МЕРС".
В разделе "Реквизиты сторон" страницы 3 формы в подразделе "Налогоплательщик" необходимо указать регистрационный номер налогоплательщика (РНН), фамилию, имя, отчество налогоплательщика, фамилию, имя, отчество Лица, уполномоченного для подписания Соглашения с подписью последнего, дата соглашения. В подразделе "Налоговый орган" необходимо указать РНН налогового органа, с которым заключается соглашение, код налогового органа, фамилия, имя, отчество председателя налогового комитета, фамилию, имя, отчество Лица, уполномоченного для подписания Соглашения с подписью последнего, дата соглашения.
23. Ответственность налоговых органов и налогоплательщика при
осуществлении государственной регистрации и регистрационного учета
155. Налогоплательщик несет ответственность за достоверность представляемых сведений при присвоении регистрационного номера налогоплательщика и постановке на регистрационный учет в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 001.00
Заявление о регистрации
налогоплательщика физического лица, в том числе
осуществляющего индивидуальную предпринимательскую
деятельность, адвокатскую деятельность, частную нотариальную
деятельность (резидент Республики Казахстан)
Примечание РЦПИ: Форма 001.00 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 001.00 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 2
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 002.00
Заявление о регистрации
налогоплательщика, осуществляющего предпринимательскую
деятельность в качестве крестьянского (фермерского)
хозяйства (резидент Республики Казахстан)
Примечание РЦПИ: Форма 002.00 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 002.00 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 3
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 003.00
Заявление о регистрации
налогоплательщика физического лица, в том числе
осуществляющего индивидуальную предпринимательскую
деятельность (нерезидент Республики Казахстан)
Примечание РЦПИ: Форма 003.00 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 003.00 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 4
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 004.00
Заявление о регистрации
налогоплательщика юридического лица, филиала,
представительства, структурного подразделения
(резидент Республики Казахстан)
Примечание РЦПИ: Форма 004.00 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 004.00 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 5
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 005.00
Заявление о регистрации
налогоплательщика юридического лица, филиала,
представительства, структурного подразделения
(нерезидент Республики Казахстан)
Примечание РЦПИ: Форма 005.00 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 005.00 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 6
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 006.00
Заявление о регистрации
налогоплательщика филиала, представительства,
структурного подразделения
(заполняется юридическим лицом)
Примечание РЦПИ: Форма 006.00 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 006.00 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 7
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 007.00
Заявление о снятии
с учета налогоплательщика, осуществляющего
предпринимательскую деятельность в качестве
крестьянского (фермерского) хозяйства, физического
лица, в том числе осуществляющего индивидуальную
предпринимательскую деятельность, адвокатскую
деятельность, частную нотариальную деятельность
Примечание РЦПИ: Форма 007.00 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 007.00 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 8
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 008.00
Заявление о снятии
с учета налогоплательщика юридического
лица, филиала, структурного подразделения, представительства
Примечание РЦПИ: Форма 008.00 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 008.00 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 9
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 008.01
Дополнительная форма.
Сведения о банковских реквизитах налогоплательщика
Примечание РЦПИ: Форма 008.01 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 008.01 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 10
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 008.02
Дополнительная форма.
Сведения об учредителях налогоплательщика
Примечание РЦПИ: Форма 008.02 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 008.02 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 11
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 008.03
Дополнительная форма.
Сведения об учредительстве налогоплательщика
Примечание РЦПИ: Форма 008.03 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 008.03 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 12
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 008.04
Дополнительная форма.
Сведения о контрагентах (налоговых агентах) налогоплательщика
Примечание РЦПИ: Форма 008.04 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 008.04 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 13
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 008.05
Дополнительная форма.
Сведения о представительстве нерезидента Республики Казахстан
Примечание РЦПИ: Форма 008.05 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 008.05 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 14
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 008.06
Дополнительная форма.
Сведения о наличии объектов налогообложения
нерезидента в Республике Казахстан
Примечание РЦПИ: Форма 008.06 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 008.06 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 15
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 009.00
Заявление налогоплательщика
об обмене электронными документами с налоговым органом
Примечание РЦПИ: Форма 009.00 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 009.00 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 16
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Форма 009.01
Заявление налогоплательщика
об отказе обмена электронными документами с налоговым органом
Примечание РЦПИ: Форма 009.01 в Базе данных не приводится.
При необходимости форму 009.01 (графическое изображение)
можно получить на электронном носителе в РЦПИ.
Приложение 17
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета
Соглашение об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами Место заключения Соглашения Город/_____________________________________________________________________ аул/село Дата соглашения ________________________ Соглашению присвоен номер_________ цифрами день, месяц, год ___________________________________________________________________________ Налоговый комитет по ______________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Министерства государственных доходов Республики Казахстан, именуемый в дальнейшем Налоговый орган, в лице Председателя Налогового комитета, Фамилия __________________________________________________________________ Имя __________________________________________________________________ Отчество __________________________________________________________________ действующий на основании ______________________________ с одной стороны, и Наименование ______________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ Или (Укажите наименование или фамилию, имя, отчество налогоплательщика) Фамилия __________________________________________________________________ Имя __________________________________________________________________ Отчество __________________________________________________________________ именуемый в дальнейшем Налогоплательщик и действующий на основании ______________________________ с другой стороны, вместе именуемые Стороны заключили настоящее Соглашение о нижеследующем. Термины и определения, применяемые в настоящем Соглашении Термины, применяемые в тексте настоящего Соглашения, используются в следующей трактовке: 1. Электронный документ - документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме;

2. Электронды цифрлық қол қою (ЭЦҚ) - қолдан жасаудан қорғалған, ЭЦҚ жабық кілтін пайдаланып ақпаратты арнайы криптографиялық қайта құру нәтижесінде алынған, электронды құжаттағы ақпараттың жоғалу, бұрмалау немесе қолдан жасау болмауын, сондай-ақ электронды цифрлық қол қою иегерін белгілей алатын электронды құжаттың деректемесі;
3. ЭЦҚ жабық (құпия) кілті - электронды қол қою иегеріне ғана белгілі және оларға ЭЦҚ құралдарын пайдаланып электронды құжаттарда электронды қол қоюды жасауға арналған белгілердің бірегей тізбектілігі;
4. ЭЦҚ ашық (көпшілік) кілті - ақпараттық жүйені пайдаланушының кез-келгеніне түсетін, электронды құжатта электронды қол қоюдың түпнұсқалығы ЭЦҚ құралдарын пайдаланып растауға арналған белгілердің бірегей тізбектілігі;
5. Электронды қол қоюдың иегері - салық жүйесінде атына электронды қол қоюды пайдалану құқығы тіркелген және электронды құжаттарда өзінің электронды қолын ЭЦҚ құралдарын пайдаланып жасауға жол беретін (электронды құжаттарға қол қою) ЭЦҚ жабық кілтіне сәйкес иеленетін тұлға;
6. Криптоклиент кітапханасы - салық төлеуші криптографиялық операциялар жүргізу үшін қажетті бағдарламалық қамтамасыз ету;
7. Кілтті контейнер - бұл ашық және жабық кілттері бар дискеттегі файл;
8. Сертификаттар сақтау орны - криптографиялық жүйені пайдаланушыны сипаттайтын мәліметтер тізбесі (сертификаттар тізбесі) және үн қосатын сертификаттар тізілімі;
9. Электронды құжаттарды электронды қолдың түпнұсқалығын растау - электронды құжатта электронды қолы бар оның иегерінің керек-жарағын ЭЦҚ құралымен растаудың және бұрмалау мен электронды құжаттың қол қойылған осы электронды қол қоюдың көшірмесі болмауының оң нәтижесі;
10. ЭЦҚ Құралы - мына функциялардың біреуін іске асыратын аппараттық және/немесе бағдарламалық құрал:
- электронды қол қоюдың жабық кілтін пайдаланып, электронды құжатта цифрлық қол қоюды жасау;
- электронды құжатта бар электронды цифрлық қолдың түпнұсқалығын ашық кілтті пайдаланып растау;
- электронды құжатта бар электронды цифрлық қолдың түпнұсқалығын ашық кілтті пайдаланып растау;
- ЭЦҚ жабық және ашық кілттер жасау;
- даулы жағдай - бір Тараптан әділеттілік электронды қолдан ЭЦҚ тексеру нәтижесі бойынша мәндес белгіленуі мүмкін басқаға талап-арыздың жүзеге асуы.

2. Электронная цифровая подпись (ЭЦП) - реквизит электронного документа, защищенный от подделки, полученный в результате специального криптографического преобразования информации с использованием закрытого ключа ЭЦП, позволяющий установить отсутствие утраты, искажения или подделки содержащейся в электронном документе информации, а также обладателя электронной цифровой подписи;
3. Закрытый (секретный) ключ ЭЦП - уникальная последовательность символов, известная только обладателю электронной цифровой подписи и предназначенная для создания им с использованием средств ЭЦП электронной подписи в электронных документах;
4. Открытый (публичный) ключ ЭЦП - уникальная последовательность символов, доступная любому пользователю информационной системы, предназначенная для подтверждения с использованием средств ЭЦП подлинности электронной цифровой подписи в электронном документе;
5. Обладатель электронной цифровой подписи - лицо, на имя которого зарегистрировано в налоговой системе право использования электронной цифровой подписи и который обладает соответствующим закрытым ключом ЭЦП, позволяющим с помощью средств ЭЦП создавать свою электронную цифровую подпись в электронных документах (подписывать электронные документы);
6. Библиотека криптоклиента - программное обеспечение необходимое для ведения налогоплательщиком криптографических операций;
7. Ключевой контейнер - это файл на дискете где находится открытый и закрытый ключи;
8. Хранилище сертификатов - перечень сведений характеризующих пользователя криптографической системы (перечень сертификатов) и списки отозванных сертификатов;
9. Подтверждение подлинности электронной цифровой подписи в электронном документе - положительный результат подтверждения средством ЭЦП принадлежности содержащейся в электронном документе электронной цифровой подписи ее обладателю и отсутствия искажения и подделки подписанного данной электронной цифровой подписью электронного документа;
10. Средства ЭЦП - аппаратные и/или программные средства, реализующие хотя бы одну из следующих функций:
- создание электронной цифровой подписи в электронном документе с использованием закрытого ключа электронной цифровой подписи;
- подтверждение с использованием открытого ключа подлинности электронной цифровой подписи, содержащейся в электронном документе;
- подтверждение с использованием открытого ключа подлинности электронной цифровой подписи, содержащейся в электронном документе;
- создание закрытых и открытых ключей ЭЦП;
- спорная ситуация - существование претензий одной Стороны к другой, справедливость которых может быть однозначно установлена по результату проверки ЭЦП под электронным документом.

1-бөлім. Келісімнің мәні
1.1. Тараптар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің K010209_ (Салық кодексі) 12, 68, 69-баптарына сәйкес салық есептемесін жасау кезінде осы келісім бойынша олар пайдаланатын авторлық пен электронды құжаттардың түпнұсқалығын растау үшін электронды қол жеткілікті таниды.
1.2. Тараптар уәкілетті орган белгілеген электронды форматта берілген және жасалған электронды құжатты заңнамаға сәйкес ресімделген және олармен бірдей заңды күші бар жазбаша түрде қағаз немесе өзге ақпарат тасығыштағы құжатқа баламалы деп таниды. 1.3. Тараптар құжаттарды беру үшін ТҰМАР PKI криптографиялық үлгісін пайдаланып "МЕРС" Хабарламалар жеткізуді кепілдендіретін жүйені қолданады. Салық төлеушіні сәйкестендіру үшін "МЕРС" Хабарламалар жеткізуді кепілдендіретін жүйеде оған мына Ат беріледі ________________________ 2-бөлім. Құқықтары мен міндеттері 2.1. Салық төлеуші: 2.1.1. Салық органына уәкілетті орган белгілеген электронды форматта ресімделген электронды құжатты беруге. 2.1.2. Электронды құжаттармен алмасу жүргізілетін өз жұмыс орнының дербес қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
2.1.3. Электронды цифрлық қол қоюды жасау үшін және цифрлау үшін пайдаланылатын өзінің жабық кілтін жарияламауға және құпия сақтауға.
2.1.4. Барлық салық органынан алынған электронды құжаттарды 5 жыл ішінде сақтауға.
2.1.5. Жабық кілтке рұқсатсыз қол жеткізуге күдіктенген (компрометациялар) барлық жағдайлар туралы, сондай-ақ кілттің жоғалуы және жабылуы туралы дереу Салық органына бір тәулік ішінде хабарлауға.
2.1.6. Өздерінің жабық кілттерін жоғалтқан жағдайда, оларды Салық комитетінен алуға.
2.1.7. Өздерінің кілттері компрометация болған жағдайда, дереу оған ауыстыру жүргізуге.
2.1.8. Электронды қол қоюды пайдаланып электронды құжаттар алмасуды тоқтату үшін Тараптар арасында электронды нысанда салық органымен ақпарат алмасудан бас тарту туралы өтініш беруге.
2.1.9. Салық органымен электронды құжаттар алмасу үшін пайдаланушының қоса берілген нұсқаулығына сәйкес Салық органы берген бағдарламалық өнімдерді ғана пайдалануға міндеттенеді.
2.2. Салық органы:
2.2.1. Салық төлеушінің өтінішін алғаннан кейін: кілтті контейнерді, сертификаттарды сақтау орнын және электронды тасығыш дискетте криптографиялық операциялар жүргізу үшін қажетті криптоклиент кітапханасын тегін беруге.

Раздел 1. Предмет Соглашения
1.1. Стороны признают используемые ими по настоящему Соглашению при составлении налоговой отчетности в соответствии со ст. 12, 68, 69 Кодекса Республики Казахстан K010209_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налогового кодекса) электронную цифровую подпись достаточной для подтверждения авторства и подлинности электронных документов.
1.2. Стороны признают, что электронный документ, составленный и переданный в установленном уполномоченном органом электронном формате, эквивалентен документу на бумажном или ином носителе информации в письменном виде, оформленному в соответствии с законодательством, и имеющем с ним одинаковую юридическую силу.
1.3. Стороны для передачи документов применяют Систему гарантированной доставки сообщений "МЕРС" с использованием криптографических модулей ТУМАР РКI. Для идентификации Налогоплательщика в Системе гарантированной доставки сообщении "МЕРС" ему присваивается Имя ______________________________________________________________________
Раздел 2. Права и обязанности
2.1. Налогоплательщик обязуется:
2.1.1. Предоставлять в Налоговые органы электронные документы, оформленные в установленном уполномоченным органом электронном формате.
2.1.2. Самостоятельно обеспечивать безопасность своего рабочего места, с которого производится обмен электронными документами.
2.1.3. Не разглашать и хранить в тайне свои закрытые ключи, используемые для создания электронной цифровой подписи и для шифрования.
2.1.4. Хранить все полученные от Налогового органа электронные документы в течение 5 лет.
2.1.5. Немедленно, в течение суток, уведомлять Налоговый орган обо всех случаях подозрений на несанкционированный доступ к закрытым ключам (компрометации), а также об утратах и закрытых ключей.
2.1.6. В случае утери своих закрытых ключей получить их в Налоговом комитете.
2.1.7. В случае компрометации своих закрытых ключей, немедленно произвести их замену.
2.1.8. Для прекращения обмена электронными документами с использованием электронной цифровой подписи, между Сторонами подать Заявление об отказе в обмене с Налоговым органом информацией в электронной форме.
2.1.9. Для обмена электронными документами с Налоговым органом использовать только предоставленные Налоговым органом программные продукты в соответствии с приложенной инструкцией пользователя.
2.2. Налоговый орган обязуется:
2.2.1. Безвозмездно предоставить после получения заявления Налогоплательщика: ключевой контейнер, хранилище сертификатов и библиотеку криптоклиента, необходимые для ведения криптографических операций на электронном носителе - дискете.

2.2.2. Уәкілетті орган белгілеген электронды форматта ресімделген электронды құжаттарды Салық төлеушіден алуға.
2.2.3. Салық төлеушіге одан электронды құжаттарды алғаны туралы хабарлауға.
2.2.4. Салық төлеушіге жабық кілттерді және/немесе электронды құжаттарды пайдалану тәртібіне байланысты барлық өзгерістер туралы хабарлауға міндетті.
3-бөлім. Тараптардың жауапкершілігі
3.1. Осы Келісім бойынша міндеттемені орындамау немесе орындауға жатпағаны үшін Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңнамасына сәйкес жауапкершілікте болады.
4-бөлім. Ерекше шарттар
4.1. Салық органы уәкілетті орган белгілеген электронды форматта ресімделген, оған электронды цифрлық қол қойылған және Салық төлеушінің жабық кілтінің компрометациясы туралы хабарламаны Салық органы алғаннан кейін оның мекен-жайына жіберілген электронды нысандағы құжаттарды танымайды.
4.2. Осы Келісімнің 2.1.5., 2.1.6., 2.1.7-тармақшаларында көзделген талаптарды Салық төлеуші орындамаған жағдайда, салық органы оның мекен-жайына жіберілген, заң күші бар құжаттарды тиісті үлгіде ресімделген деп таниды.
4.3. Тараптар осы Келісімнің шарттарын орындау процесінде даулар және жанжалды жағдайлар туындаған жағдайда, соттан тыс тәртіпте оларды реттеу үшін барлық қажетті шараларды қолдануға міндеттенеді.
4.4. Тараптарды осы Келісімнің бөлінбес бөлшегі болып табылатын 1-қосымшада көзделген тәртіппен тиісті әзірленген электронды құжаттар негізінде ақпаратты өңдеу кезінде туындаған даулар мен жанжалды жағдайларды қарауға әкеледі.
4.5. Тараптар өзара келісімге келмеген кезде, даулар заңда белгіленген тәртіпте қаралады. 4.6. Осы Келісімді бұзу үшін Салық төлеуші өтінішпен Салық органына жүгінеді. 5-бөлім. Келісімнің әрекет ету мерзімі 5.1. Келісім тараптар қол қойған сәттен бастап күшіне енеді және айқындалмаған мерзімде әрекет етеді. Тараптар деректемелері Салық төлеуші СТН _____________________ Тегі _________________________________________________________________ Аты _________________________________________________________________ Әкесінің аты __________________________________________________________ ___________________________________________________________________ | (Шектеу сызығынан ШЫҚПАҢЫЗ) | | | |_______________________________________________/_________________/| |(Келісімге қол қою үшін уәкілетті тұлғаның аты-жөні) (Қолы) | |__________________________________________________________________| Күні ________________________ Күні, айы, жылы санмен М.О. __________________________________________________________________________ Салық органы СТН _____________________________ Салық органының коды __________________ Тегі _____________________________________________________________________ Аты _________________________________________________________________ Әкесінің аты _____________________________________________________________ ___________________________________________________________________ | (Шектеу сызығынан ШЫҚПАҢЫЗ) | | | |_______________________________________________/_________________/| |(Келісімге қол қою үшін уәкілетті тұлғаның аты-жөні) (Қолы) | |__________________________________________________________________| Күні ________________________ Күні, айы, жылы санмен М.О.
Электронды құжаттармен алмасу
кезінде электронды цифрлық қол қоюды пайдалану және тану туралы _________ ж. Келісімге N 1 қосымша
Электронды құжаттардың түпнұсқалылығына байланысты
салық органы мен салық төлеушінің арасындағы
дауларды шешу тәртібі

2.2.2. Принимать от Налогоплательщика электронные документы, оформленные в установленном уполномоченным органом электронном формате.
2.2.3. Уведомлять Налогоплательщика о получении от него электронных документов.
2.2.4. Уведомлять Налогоплательщика обо всех изменениях, связанных с порядком использования закрытых ключей и/или электронных документов.
Раздел 3. Ответственность Сторон
3.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по настоящему соглашению Стороны несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Раздел 4. Особые условия
4.1. Налоговый орган не признает документы в электронной форме, оформленные в установленном уполномоченным органом электронном формате, подписанные его электронно-цифровой подписью и направленные в его адрес после получения Налоговым органом уведомления о компрометации закрытых ключей Налогоплательщика.
4.2. В случаях неисполнения Налогоплательщиком требований, предусмотренных п.п. 2.1.5., 2.1.6., 2.1.7. данного Соглашения налоговый орган признает надлежащим образом оформленные электронные документы, направленные в его адрес, юридически имеющие силу.
4.3. В случае возникновения споров и конфликтных ситуаций в процессе выполнения условий настоящего Соглашения Стороны обязуются предпринять все необходимые меры для их урегулирования во внесудебном порядке.
4.4. Стороны проводят рассмотрение споров и конфликтных ситуаций, возникающих при обработке информации, на основании надлежащих подготовленных электронных документов, в порядке, предусмотренном Приложением 1, являющиеся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
4.5. При недостижении взаимного согласия Сторон, споры рассматриваются в установленном законом порядке. 4.6. Для расторжения настоящего Соглашения Налогоплательщик обращается в Налоговый орган с заявлением. Раздел 5. Срок действия Соглашения 5.1. Соглашение вступает в силу с момента подписания сторонами и действует неопределенный срок. Реквизиты сторон Налогоплательщик РНН _____________________ Фамилия _________________________________________________________________ Имя _________________________________________________________________ Отчество _________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ | (Не выходить за ограничительную линию!) | | | |_______________________________________________/_________________/| |(Ф.И.О. Лица, уполномоченного для подписания Соглашения) (подпись)| |__________________________________________________________________| Дата ________________________ Цифрами день, месяц, год М.П. __________________________________________________________________________ Налоговый орган РНН _____________________________ Код налогового органа __________________ Фамилия _________________________________________________________________ Имя _________________________________________________________________ Отчество _________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ | (Не выходить за ограничительную линию!) | | | |_______________________________________________/_________________/| |(Ф.И.О. Лица, уполномоченного для подписания Соглашения) (подпись)| |__________________________________________________________________| Дата ________________________ Цифрами день, месяц, год М.П.
Приложение N 1
к Соглашению от _________ об использовании и признании электронной цифровой подписи при обмене электронными документами
Порядок
разрешения споров между Налоговым органом и
налогоплательщиком, связанных с подлинностью
электронных документов

1. Электронды құжаттардың түпнұсқалығына байланысты дау туындаған жағдайда, Келісімнің мүдделі тарабы өзінің талабының негіздемелі себебімен басқа тарапқа жазбаша хабарлама жібереді.
2. Талап салық заңнамасында көзделген мерзімдерде жазбаша хабарлама бере отырып көрсетіледі және қаралады.
3. Келісім тараптары арасындағы даулар реттелмеген жағдайда, Келісім тараптарының өкілдері осы Қосымшаның 7-тармағын сәйкес дау түрін айқындау жолымен оның Талабына Келісімнің мүдделі тарабынан жауап алған күннен бастап 10 күн мерзімде дауды шешуді жүзеге асырады.
4. Келісімнің тараптары арасындағы дауларды шешу нәтижесінде Келісім тараптарының өкілдері қол қоятын даудың мәні және түрі берілетін акт жасалады.
5. Келісім тараптарының дауын шешу үшін мынадай материалдар беріледі:
1) сыртқы кілтті ақпаратты тасушылар;
2) файл түріндегі даулы электронды құжат;
3) расталған электронды құжат.
6. Дауды қарау кезінде Келісім тараптарының өкілдері электронды құжаттардың түпнұсқалығын, сондай-ақ кілтті ақпараттың түзулігін тексереді.
7. Дауларды шешудің түрлері және оларды қарау тәртібі:
1) Дау: "Электронды құжатты жіберуді мойындамау" жіберуші электронды құжат жіберілмегенін растаса, ал алушы осы электронды құжатты алғанын растайды, ол мынадай түрде шешіледі:
- алушы электронды құжатты береді;
- берілген электронды құжаттың түпнұсқалығы тексеріледі;
- егер берілген электронды құжат түпнұсқа болса, дау алушының пайдасына шешіледі. Ал қалған жағдайларда, дау жіберушінің пайдасына шешіледі.
2) Дау: "Электронды құжатты жіберуді мойындамау", алушы электронды құжат алынбағанын растаса, ал жіберуші осы электронды құжатты жібергенін растайды, ол мынадай түрде шешіледі:
- жіберуші электронды құжаттың жеткізілуін растайтын электронды құжат береді;
- жеткізілуін растайтын берілген электронды құжаттың түпнұсқалығы тексеріледі;
- егер жеткізілуін растайтын электронды құжат түпнұсқа болса, жанжал жіберушінің пайдасына шешіледі. Ал қалған жағдайларда, жанжал алушының пайдасына шешіледі. 3) Дау: "Жіберілген электронды құжат қабылданғанға сәйкес келмейді", жіберуші оған жіберілген электронды құжат алушы қабылдаған электронды құжатқа сәйкес келмейтіндігін растаса, ал алушы олар алған электронды құжат жіберуші жіберілгенмен сәйкес келетіні растайды, ол мынадай түрде шешіледі: - алушы электронды құжатты береді; - берілген электронды құжаттың түпнұсқалығы тексеріледі; - егер берілген электронды құжат түпнұсқа болса, жанжал алушының пайдасына шешіледі. Ал қалған жағдайларда, жанжал жіберушінің пайдасына шешіледі. Тараптар деректемелері Салық төлеуші СТН _____________________ Тегі _________________________________________________________________ Аты _________________________________________________________________ Әкесінің аты __________________________________________________________ ___________________________________________________________________ | (Шектеу сызығынан ШЫҚПАҢЫЗ) | | | |_______________________________________________/_________________/| |(Келісімге қол қою үшін уәкілетті тұлғаның аты-жөні) (Қолы) | |__________________________________________________________________| Күні ________________________ Күні, айы, жылы санмен М.О. Салық органы СТН _____________________________ Салық органының коды __________________ Тегі _____________________________________________________________________ Аты _________________________________________________________________ Әкесінің аты _____________________________________________________________ ___________________________________________________________________ | (Шектеу сызығынан ШЫҚПАҢЫЗ) | | | |_______________________________________________/_________________/| |(Келісімге қол қою үшін уәкілетті тұлғаның аты-жөні) (Қолы) | |__________________________________________________________________| Күні ________________________ Күні, айы, жылы санмен М.О.
Салық төлеушілердің мемлекеттік
тіркеу және тіркеу есебіне ережелерге 18-қосымша

1. В случае возникновения спора, связанного с подлинностью электронных документов, заинтересованная сторона Соглашения направляет другой стороне письменное уведомление с обоснованием причины своего требования и указанием даты и номера электронного документа, являющегося предметом спора (далее - Требование).
2. Требование предъявляется и рассматривается с письменным предоставлением ответа в сроки, предусмотренные налоговым законодательством.
3. В случае не урегулирования спора между сторонами Соглашения представители сторон Соглашения осуществляют разрешение спора путем определения типа спора в соответствии с пунктом 7 настоящего Приложения в 10-дневный срок со дня получения заинтересованной стороной Соглашения ответа на его Требование.
4. По результатам разрешения спора между сторонами Соглашения составляется акт, в котором излагается суть и тип спора, подписываемый представителями сторон Соглашения.
5. Для разрешения спора стороны Соглашения должны предоставить следующие материалы:
1) внешние носители ключевой информации;
2) спорный электронный документ в виде файла;
3) электронный документ с подтверждением.
6. При рассмотрении спора представителями сторон Соглашения проверяется подлинность электронных документов, а также корректность ключевой информации.
7. Типы разрешения споров и порядок их рассмотрения:
1) Спор: "Отрицание отправления электронного документа", когда отправитель утверждает, что электронный документ не отправлялся, а получатель утверждает, что данный электронный документ был им получен, разрешается следующим образом:
- получатель предоставляет электронный документ;
- проверяется подлинность предоставленного электронного документа;
- если предоставленный электронный документ подлинный, спор разрешается в пользу получателя. В остальных случаях спор разрешается в пользу отправителя.
2) Спор: "Отрицание получения электронного документа", когда получатель утверждает, что электронный документ не был получен, а отправитель утверждает, что данный электронный документ был им отправлен, разрешается следующим образом:
- отправитель предоставляет электронный документ с подтверждением доставки электронного документа;
- проверяется подлинность предоставленного электронного документа с подтверждением доставки;
- если электронный документ с подтверждением доставки подлинный, конфликт разрешается в пользу отправителя. В остальных случаях конфликт разрешается в пользу получателя.
3) Спор: "Отправленный электронный документ не соответствует принятому", когда отправитель утверждает, что отправленный им электронный документ не соответствует принятому получателем электронному документу, а получатель утверждает, что полученный им электронный документ соответствует отправленному отправителем, разрешается следующим образом: - получатель предоставляет электронный документ; - проверяется подлинность предоставленного электронного документа; - если предоставленный электронный документ подлинный, конфликт разрешается в пользу получателю. В остальных случаях конфликт разрешается в пользу отправителя. Реквизиты Сторон Налогоплательщик РНН _____________________________ Фамилия _________________________________________________________________ Имя _________________________________________________________________ Отчество _________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ | (Не выходить за ограничительную линию!) | | | |_______________________________________________/_________________/| |(Ф.И.О. Лица, уполномоченного для подписания Соглашения) (подпись)| |__________________________________________________________________| Дата ________________________ Цифрами день, месяц, год М.П. Налоговый орган РНН __________________________ Код налогового органа _____________________ Фамилия _________________________________________________________________ Имя _________________________________________________________________ Отчество _________________________________________________________________ ___________________________________________________________________ | (Не выходить за ограничительную линию!) | | | |_______________________________________________/_________________/| |(Ф.И.О. Лица, уполномоченного для подписания Соглашения) (подпись)| |__________________________________________________________________| Дата ________________________ Цифрами день, месяц, год М.П.
Приложение 18
к Правилам государственной регистрации налогоплательщиков и регистрационного учета

"Қазақстан Республикасының облыстары мен аудандарының кодтары" анықтамасы _______________________________________________________________________ Облыстың/ауданының Облыстың/ауданының әкімі атауы _______________________________________________________________________ Астана қ. Астана қ. 6201 Алматы ауданы 6202 Сарыарқа ауданы 6203 Астана-Жаңа қала қ. 6301 Ақмола облысы Ақмола облысы 0301 Ақкөл ауданы 0302 Астрахан ауданы 0303 Атбасар ауданы 0304 Сандықтау ауданы 0305 Аршалы ауданы 0306 Ерейментау ауданы 0307 Егіндібұлақ ауданы 0308 Қорғалжын ауданы 0309 Бұланды ауданы 0310 Целиноград ауданы 0312 Шортанды ауданы 0313 Степногорск ауданы 0316 Жарқайың ауданы 0317 Есіл ауданы 0318 Жақсы ауданы 0321 Зеренді ауданы 0323 Щуче ауданы 0324 Еңбекшілдер ауданы 0325 Көкшетау 0326 Ақтөбе облысы Ақтөбе облысы 0601 Алға ауданы 0604 Байғанин ауданы 0605 Әйтекеби ауданы 0606 Ырғыз ауданы 0607 Қарғалы ауданы 0609 Мәртөк ауданы 0610 Мұғалжар ауданы 0612 Темір ауданы 0613 Ойыл ауданы 0614 Қобда ауданы 0615 Хромтау ауданы 0616 Шалқар ауданы 0617 Ақтөбе қ. 0618 Алматы қ. Алматы қ. 6001 Әуезов ауданы 6003 Бостандық ауданы 6004 Жетісу ауданы 6005 Түрксіб ауданы 6008 Алмалы ауданы 6007 Медеу ауданы 6009 Алматы облысы Алматы облысы 0901 Балхаш ауданы 0902 Жамбыл ауданы 0903 Іле ауданы 0904 Қарасай ауданы 0905 Райымбек ауданы 0908 Талғар ауданы 0909 Ұйғыр ауданы 0910 Еңбекшіқазақ ауданы 0912 Қапшағай қ. 0913 Ақсу ауданы 0914 Алакөл ауданы 0915 Қаратал ауданы 0916 Кербұлақ ауданы 0917 Көксу ауданы 0918 Панфилов ауданы 0919 Сарқант ауданы 0920 Ескелді ауданы 0921 Талдықорған ауданы 0922 Текелі қ. 0923 Атырау облысы Атырау облысы 1501 Құрманғазы ауданы 1503 Індер ауданы 1504 Исатай ауданы 1505 Қызылқоға ауданы 1506 Мақат ауданы 1507 Махамбет ауданы 1508 Жылой ауданы 1509 Жамбыл облысы Жамбыл облысы 2101 Жамбыл ауданы 2102 Жуалы ауданы 2103 Қордай ауданы 2104 Тұрар Рысқұлов ауданы 2105 Мерке ауданы 2106 Мойынқұм ауданы 2107 Сарысу ауданы 2108 Байзақ ауданы 2109 Талас ауданы 2110 Шу ауданы 2111 Тараз қ. 2115 Шығыс-Қазақстан облысы Шығыс-Қазақстан облысы 1801 Катон-Қарағай ауданы 1802 Глубокое ауданы 1803 Зайсан ауданы 1804 Күршім ауданы 1806 Тарбағатай ауданы 1810 Ұлан ауданы 1811 Шемонаиха ауданы 1812 Зырян ауданы 1813 Лениногорск қ. 1814 Өскемен қ. 1816 Абай ауданы 1819 Аягөз ауданы 1820 Бесқарағай ауданы 1821 Бородулиха ауданы 1822 Жарма ауданы 1823 Көкпекті ауданы 1824 Курчатов қ. 1825 Үржар ауданы 1826 Семей қ. 1827 Батыс-Қазақстан облысы Батыс-Қазақстан облысы 2701 Бөрлі ауданы 2703 Жәнібек ауданы 2704 Жаңақалы ауданы 2705 Зеленов ауданы 2707 Казталов ауданы 2708 Қаратөбе ауданы 2709 Сырым ауданы 2711 Тасқала ауданы 2712 Теректі ауданы 2714 Бөкейорда ауданы 2715 Ақжайық ауданы 2716 Шыңғырлау ауданы 2717 Қарағанды облысы Қарағанды облысы 3001 Абай ауданы 3002 Қарағанды қ. 3004 Қарқаралы ауданы 3005 Нұра ауданы 3008 Осакаров ауданы 3009 Саран қ. 3010 Теміртау қ. 3012 Бұхар-Жырау ауданы 3013 Шахтинск қ. 3014 Октябрь ауданы Қарағанды қ. 3019 Қазыбек би ауданы Қарағанды қ. 3020 Ақтоғай ауданы 3021 Жаңа-Арка ауданы 3022 Ұлытау ауданы 3023 Шет ауданы 3024 Балхаш қ. 3025 Жезқазған қ. 3026 Приозерск қ. 3027 Қаражал қ. 3028 Қызылорда облысы Қызылорда облысы 3301 Арал ауданы 3302 Қазалы ауданы 3303 Қармақшы ауданы 3304 Жалағаш ауданы 3305 Сырдария ауданы 3306 Шиелі ауданы 3308 Жаңақорған ауданы 3309 Қостанай облысы Қостанай облысы 3901 Алтынсарин ауданы 3902 Меңдіқара ауданы 3903 Жетіқара ауданы 3904 Қамысты ауданы 3905 Қарасу ауданы 3906 Қарабалық ауданы 3907 Қостанай ауданы 3908 Ұзынкөл ауданы 3909 Науырзым ауданы 3910 Денисов ауданы 3911 Әулиекөл ауданы 3912 Таранов ауданы 3913 Сарыкөл ауданы 3914 Федоров ауданы 3915 Қостанай қ. 3917 Лисаков ауданы 3918 Рудный ауданы 3919 Амангелді ауданы 3920 Жангелді ауданы 3923 Арқалық қ. 3925 Маңғыстау облысы Маңғыстау облысы 4301 Бейнеу ауданы 4302 Қарақиян ауданы 4303 Маңғыстау ауданы 4304 Түпқараған ауданы 4305 Жаңаөзен қ. 4307 Солтүстік-Қазақстан облысы Солтүстік-Қазақстан облысы 4801 Қызылжар ауданы 4802 Булаев ауданы 4803 Жамбыл ауданы 4805 Есіл ауданы 4806 Мамлют ауданы 4807 Шал ақын ауданы 4810 Аққайың ауданы 4811 Тимиряз ауданы 4813 Айыртау ауданы 4815 Ақжар ауданы 4816 Тайынша ауданы 4818 Уәлиханов ауданы 4819 Целинный ауданы 4820 Павлодар облысы Павлодар облысы 4501 Ақтоғай ауданы 4503 Баянауыл ауданы 4504 Железинск ауданы 4505 Ертіс ауданы 4506 Качир ауданы 4507 Лебяжинск ауданы 4508 Май ауданы 4509 Павлодар ауданы 4510 Успенск ауданы 4511 Шарбақты ауданы 4512 Ақсу қ. 4514 Павлодар қ. 4515 Екібастұз қ. 4516 Оңтүстік-Қазақстан облысы Оңтүстік-Қазақстан облысы 5801 Бәйдібек ауданы 5802 Ордабасы ауданы 5803 Отырар ауданы 5805 Қазығұрт ауданы 5808 Төле би ауданы 5809 Мақтаарал ауданы 5810 Сайрам ауданы 5811 Сарыағаш ауданы 5812 Созақ ауданы 5813 Түлкібас ауданы 5815 Шардара ауданы 5816 Арыс қ. 5817 Кентау қ. 5818 Түркістан қ. 5820 Шымкент қ. 5821 ___________________________________________________________________ "Елдердің кодтары" анықтамасы Елдің атауы Елдің коды Австралия 036 Австрия 040 Әзірбайжан 031 Албания 008 Алжир 012 Ангола 024 Аргентина 032 Армения 051 Ауғаныстан 004 Беларусь 112 Бельгия 056 Болгария 100 Бразилия 076 Ватикан 336 Ұлыбритания 826 Венгрия 348 Венесуэла 862 Вьетнам 704 Газа 274 Гаити 332 Германия 280 Греция 300 Грузия 268 Дания 208 Израиль 376 Индия 356 Ирак 368 Иран 364 Ирландия 372 Испания 724 Италия 380 Қазақстан 398 Канада 124 Колумбия 170 Корея 410 Куба 192 Қырғызстан 417 Латвия 428 Литва 440 Мексика 484 Молдова 498 Әмірліктер 784 Пәкістан 586 Ресей 643 Румыния 642 Сингапур 702 АҚШ 840 Тәжікстан 762 Таиланд 764 Тайвань 158 Түркіменстан 795 Түркия 792 Өзбекстан 860 Украина 804 Чехия 203 Чили 152 Швейцария 756 Швеция 752 Югославия 891 Жапония 392 ____________________________________________________________________ "Қазақстан Республикасының министрліктер, ведомстволар, агенттіктер" анықтамасы Органның Органның атауы коды 001 Ішкі істер министрлігі 002 Мемлекеттік Кіріс министрлігі 003 Денсаулық сақтау министрлігі 004 Сыртқы істер министрлігі 005 Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келісім министрлігі 006 Қорғаныс министрлігі 007 Білім және ғылым министрлігі 008 Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі 009 Ауыл шаруашылық министрлігі 010 Көлік және коммуникациялар министрлігі 011 Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі 012 Қаржы министрлігі 013 Экономика және сауда министрлігі 014 Энергетика және минералды ресурстар министрлігі 015 Әділет министрлігі 040 ҚР Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі агенттігі 041 ҚР Мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі агенттігі 042 ҚР Миграция және демография жөніндегі агенттігі 043 ҚР Табиғи монополияны реттеу, бәсекелестікті қорғау және шағын бизнесті қолдау жөніндегі агенттігі 044 ҚР Статистика жөніндегі агенттігі 045 ҚР Туризм және спорт жөніндегі агенттігі 046 ҚР Жер ресурстарын басқару жөніндегі агенттігі 047 ҚР Төтенше жағдайлар жөніндегі агенттігі 048 ҚР Қаржы полиция агенттігі ________________________________________________________________________ Мамандар: Багарова Ж.А. Қасымбеков Б.А.

Справочник "Коды областей и районов Республики Казахстан" _______________________________________________________________________ Наименование Области/ Код района области/ района _______________________________________________________________________ г. Астана г. Астана 6201 Алматинский район 6202 Сарыаркинский район 6203 г. Астана-Новый город 6301 Акмолинская область Акмолинская область 0301 Аккольский район 0302 Астраханский район 0303 Атбасарский район 0304 Сандыктауский район 0305 Аршалынский район 0306 Ерейментауский район 0307 Егиндыкольский район 0308 Коргалжынский район 0309 Буландинский район 0310 Целиноградский район 0312 Шортандинский район 0313 Степногорский район 0316 Жаркаинский район 0317 Есильский район 0318 Жаксынский район 0321 Зерендинский район 0323 Щучинский район 0324 Енбекшилдерский район 0325 г. Кокшетау 0326 Актюбинская область Актюбинская область 0601 Алгинский район 0604 Байганинский район 0605 Айтекебийский район 0606 Иргизский район 0607 Каргалинский район 0609 Мартукский район 0610 Мугалжарский район 0612 Темирский район 0613 Уилский район 0614 Кобдинский район 0615 Хромтауский район 0616 Шалкарский район 0617 г. Актобе 0618 г. Алматы г. Алматы 6001 Ауэзовский район 6003 Бостандыкский район 6004 Жетысуйский район 6005 Турксибский район 6008 Алмалинский район 6007 Медеуский район 6009 Алматинская область Алматинская область 0901 Балхашский район 0902 Жамбылский район 0903 Илийский район 0904 Карасайский район 0905 Раимбекский район 0908 Талгарский район 0909 Уйгурский район 0910 Енбекшиказахский район 0912 г. Капчагай 0913 Аксуский район 0914 Алакольский район 0915 Каратальский район 0916 Кербулакский район 0917 Коксуский район 0918 Панфиловский район 0919 Саркандский район 0920 Ескельдинский район 0921 г. Талдыкорган 0922 г. Текели 0923 Атырауская область Атырауская область 1501 Курмангазинский район 1503 Индерский район 1504 Исатайский район 1505 Кзылкогинский район 1506 Макатский район 1507 Махамбетский район 1508 Жалойский район 1509 Жамбылская область Жамбылская область 2101 Жамбылский район 2102 Жуалынский район 2103 Кордайский район 2104 Район Турара Рыскулова 2105 Меркенский район 2106 Мойынкумский район 2107 Сарысуйский район 2108 Байзакский район 2109 Таласский район 2110 Шусский район 2111 г. Тараз 2115 Восточно-Казахстанская область Восточно-Казахстанская область 1801 Катон-Карагайский район 1802 Глубоковский район 1803 Зайсанский район 1804 Курчумский район 1806 Тарбагатайский район 1810 Уланский район 1811 Шемонаихинский район 1812 Зыряновский район 1813 г. Лениногорск 1814 г. Усть-Каменогорск 1816 Абайский район 1819 Аягузский район 1820 Бескарагайский район 1821 Бородулихинский район 1822 Жарминский район 1823 Кокпектинский район 1824 г. Курчатов 1825 Урджарский район 1826 г. Семипалатинск 1827 Западно-Казахстанская область Западно-Казахстанская область 2701 Бурлинский район 2703 Жанибекский район 2704 Джангалинский район 2705 Зеленовский район 2707 Казталовский район 2708 Каратобинский район 2709 Сырымский район 2711 Таскалинский район 2712 Теректинский район 2714 Бокейординский район 2715 Акжаикский район 2716 Чингирлауский район 2717 Карагандинская область Карагандинская область 3001 Абайский район 3002 г. Караганда 3004 Каркаралинский район 3005 Нуринский район 3008 Осакаровский район 3009 г. Сарань 3010 г. Темиртау 3012 Бухар-Жырауский район 3013 г. Шахтинск 3014 Октябрьский район г. Караганды 3019 Район Казыбек би г. Караганды 3020 Актогайский район 3021 Жана-Аркинский район 3022 Улытауский район 3023 Шетский район 3024 г. Балхаш 3025 г. Жезказган 3026 г. Приозерск 3027 г. Каражал 3028 Кызылординская область Кызылординская область 3301 Аральский район 3302 Казалинский район 3303 Кармакчинский район 3304 Жалагашский район 3305 Сырдарьинский район 3306 Шиелийский район 3308 Жанаркорганский район 3309 Костанайская область Костанайская область 3901 Алтынсаринский район 3902 Мендыкаринский район 3903 Житикаринский район 3904 Камыстинский район 3905 Карасуский район 3906 Карабалыкский район 3907 Костанайский район 3908 Узункольский район 3909 Наурзумский район 3910 Денисовский район 3911 Аулиекольский район 3912 Тарановский район 3913 Сарыкольский район 3914 Федоровский район 3915 г. Костанай 3917 г. Лисаковск 3918 г. Рудный 3919 Амангельдинский район 3920 Жангеладинский район 3923 г. Аркалык 3925 Мангистауская область Мангистауская область 4301 Бейнеуский район 4302 Каракиянский район 4303 Мангистауский район 4304 Тупкараганский район 4305 г. Жанаозен 4307 Северо-Казахстанская область Северо-Казахстанская область 4801 Кызылжарский район 4802 Булаевский район 4803 Жамбылский район 4805 Есильский район 4806 Мамлютский район 4807 Район Шал акына 4810 Аккаинский район 4811 Тимирязевский район 4813 Айыртауский район 4815 Акжарский район 4816 Тайыншинский район 4818 Уалихановский район 4819 Целинный район 4820 Павлодарская область Павлодарская область 4501 Актогайский район 4503 Байнаульский район 4504 Железинский район 4505 Иртышский район 4506 Качирский район 4507 Лебяжинский район 4508 Майский район 4509 Павлодарский район 4510 Успенский район 4511 Щербактинский район 4512 г. Аксу 4514 г. Павлодар 4515 г. Экибастуз 4516 Южно-Казахстанская область Южно-Казахстанская область 5801 Байдибехский район 5802 Ордабасинский район 5803 Отрарский район 5805 Казгуртский район 5808 Толебийский район 5809 Мактааральский район 5810 Сайрамский район 5811 Сарыагашский район 5812 Сузакский район 5813 Тюлькубасский район 5815 Шардаринский район 5816 г. Арысь 5817 г. Кентау 5818 г. Туркестан 5820 г. Шымкент 5821 ___________________________________________________________________ Справочник "Коды стран" Наименование страны Код страны Австралия 036 Австрия 040 Азербайджан 031 Албания 008 Алжир 012 Ангола 024 Аргентина 032 Армения 051 Афганистан 004 Беларусь 112 Бельгия 056 Болгария 100 Бразилия 076 Ватикан 336 Великобритания 826 Венгрия 348 Венесуэла 862 Вьетнам 704 Газа 274 Гаити 332 Германия 280 Греция 300 Грузия 268 Дания 208 Израиль 376 Индия 356 Ирак 368 Иран 364 Ирландия 372 Испания 724 Италия 380 Казахстан 398 Канада 124 Колумбия 170 Корея 410 Куба 192 Кыргызстан 417 Латвия 428 Литва 440 Мексика 484 Молдова 498 Эмираты 784 Пакистан 586 Россия 643 Румыния 642 Сингапур 702 США 840 Таджикистан 762 Таиланд 764 Тайвань 158 Туркменистан 795 Турция 792 Узбекистан 860 Украина 804 Чехия 203 Чили 152 Швейцария 756 Швеция 752 Югославия 891 Япония 392 ____________________________________________________________________ Справочник "Министерства, ведомства, агентства Республики Казахстан" Код Наименование органа органа 001 Министерство внутренних дел 002 Министерство государственных доходов 003 Министерство здравоохранения 004 Министерство иностранных дел 005 Министерство культуры, информации и общественного согласия 006 Министерство обороны 007 Министерство образования и науки 008 Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды 009 Министерство сельского хозяйства 010 Министерство транспорта и коммуникаций 011 Министерство труда и социальной защиты населения 012 Министерство финансов 013 Министерство экономики и торговли 014 Министерство энергетики и минеральных ресурсов 015 Министерство юстиции 040 Агентство РК по государственным материальным резервам 041 Агентство РК по защите государственных секретов 042 Агентство РК по миграции и демографии 043 Агентство РК по регул. ест. монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса 044 Агентство РК по статистике 045 Агентство РК по туризму и спорту 046 Агентство РК по управлению земельными ресурсами 047 Агентство РК по чрезвычайным ситуациям 048 Агентство финансовой полиции РК ________________________________________________________________________ (Специалисты: Пучкова О.Я., Мартина Н.А.)