Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының қаулысы 2002 жылғы 5 сәуір N 121 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 30 сәуірде тіркелді. Тіркеу N 1839. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 13 мамырдағы N 176 ~V021891 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келтіру және зейнетақы активтерін шетелдік эмитенттердің мемлекеттік емес бағалы қағаздарына орналастыру кезінде зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың инвестициялық мүмкіндіктерін кеңейту мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясының "Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілер туралы" 1998 жылғы 13 тамыздағы N 11 V980642_ қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) аталған қаулымен бекітілген Зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың инвестициялық қызметті жүзеге асыру қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар):
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы (бұдан әрі - Ұлттық комиссия деп аталады)" деген сөздер "бағалы қағаздар рыногындағы қатынастарды реттеу жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылсын;
Қағидалардың барлық мәтіні бойынша түрлі септіктердегі "Ұлттық комиссия", "Ұлттық комиссияның Директораты" деген сөздер тиісті септіктегі "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) шетелдік эмитенттердің осы Қағидалардың 3-2-тармағының 1)-3) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік емес бағалы қағаздары және шетелдік мемлекеттердің осы Қағидалардың 3-3-тармағының талаптарына сәйкес келетін бағалы қағаздары - 10%-тен көп емес және шетелдік эмитенттердің осы Қағидалардың 3-2-тармағының 3-1)-3-3) тармақшаларының талаптарына сәйкес келетін мемлекеттік емес бағалы қағаздары - 10%-тен көп емес;";
3-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3-2. Компания шетелдік эмитенттердің мынадай мемлекеттік емес бағалы қағаздарын сатып алуға құқылы:
1) "АА"-дан ("Standart & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Аа2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес рейтинг бағасы бар борыштық бағалы қағаздарды;

О внесении изменений и дополнений в постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам "О нормативных правовых актах по вопросам компаний по управлению пенсионными активами" от 13 августа 1998 года N 11
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 апреля 2002 года N 121. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2002 года N 1839. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка РК от 13 мая 2002 года N 176 ~V021891 .
В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие с законодательством Республики Казахстан и расширения инвестиционных возможностей компаний по управлению пенсионными активами при размещении пенсионных активов в негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. В постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам V980642_ "О нормативных правовых актах по вопросам компаний по управлению пенсионными активами" от 13 августа 1998 года N 11 внести следующие изменения и дополнения:
1) в V980642_ Правилах осуществления инвестиционной деятельности компаниями по управлению пенсионными активами, утвержденных указанным постановлением (далее - Правила):
в пункте 1 слова "Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой Национальная комиссия)" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию отношений на рынке ценных бумаг (далее - уполномоченный орган)";
по всему тексту Правил слова "Национальная комиссия", "Директорат Национальной комиссии" в различных падежах заменить словами "уполномоченный орган" в соответствующих падежах;
подпункт 3-1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3-1) негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов, соответствующие условиям подпунктов 1)-3) пункта 3-2 настоящих Правил, и ценные бумаги иностранных государств, соответствующие условиям пункта 3-3 настоящих Правил, - не более 10 % и негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов, соответствующие условиям подпунктов 3-1)-3-3) пункта 3-2 настоящих Правил, - не более 10 %;";
пункт 3-2 изложить в следующей редакции:
"3-2. Компания вправе приобретать следующие негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов:
1) долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "АА" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Аа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе");

2) борыштық бағалы қағаздарының "АА"-дан ("Standart & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Аа2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес эмитенттердің акцияларын;
3) "АА"-дан ("Standart & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "Аа2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес рейтинг бағасы эмитенттердің бағалы қағаздарын осы бағалы қағаздарды зейнетақы активтері есебінен сатып алуға уәкілетті органның рұқсат етуі шартымен;
4) "А"-дан ("Standart & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес рейтинг бағасы бар борыштық бағалы қағаздарды;
5) борыштық бағалы қағаздарының "А"-дан ("Standart & Poor's" және "Fitch" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес эмитенттердің акцияларын;
6) "А"-дан ("Standart & Poor's" және "Fitch IBCA" рейтинг агенттіктерінің жіктеуі бойынша) немесе "А2"-ден ("Moody's Investors Service" рейтинг агенттігінің жіктеуі бойынша) төмен емес рейтинг бағасы эмитенттердің бағалы қағаздарын осы бағалы қағаздарды зейнетақы активтері есебінен сатып алуға уәкілетті органның рұқсат етуі шартымен.";
2) аталған қаулымен бекітілген Мемлекеттік зейнетақы жинақтау қорының инвестициялық қызметті жүзеге асыру қағидаларына V980641_ :
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы (бұдан әрі - Ұлттық комиссия деп аталады)" деген сөздер "бағалы қағаздар рыногындағы қатынастарды реттеу жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган)" деген сөздермен ауыстырылсын;
Қағидалардың барлық мәтіні бойынша түрлі септіктердегі "Ұлттық комиссия", "Ұлттық комиссияның Директораты" деген сөздер тиісті септіктегі "уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап он төрт күннен кейін күшіне енгізіледі.
3. Бағалы қағаздар нарығын реттеу департаменті (Шалғымбаева Г.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізу шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мүдделі тұлғаларына, "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" жабық акционерлік қоғамына, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің
Жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметін реттеу жөніндегі комитетіне,
кастодиан-банктерге, бағалы қағаздар рыногының өзін-өзі реттейтін
ұйымдарына жіберсін.

2) акции эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "АА" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Аа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе");
3) ценные бумаги эмитентов, имеющих кредитную рейтинговую оценку не ниже "АА" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "Аа2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investors Sеrviсе"), при условии, что данные ценные бумаги разрешены уполномоченным органом к приобретению за счет пенсионных активов;
4) долговые ценные бумаги, имеющие рейтинговую оценку не ниже "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investor Sеrviсе");
5) акции эмитентов, чьи долговые ценные бумаги имеют рейтинговую оценку не ниже "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investor Sеrviсе");
6) ценные бумаги эмитентов, имеющих кредитную рейтинговую оценку не ниже "А" (по классификации рейтинговых агентств "Standard & Poor's" и "Fitch") или "А2" (по классификации рейтингового агентства "Moody's Investor Sеrviсе"), при условии, что данные ценные бумаги разрешены уполномоченным органом к приобретению за счет пенсионных активов.";
2) в V980641_ Правилах осуществления инвестиционной деятельности Государственным накопительным пенсионным фондом, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 1 слова "Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемой Национальная комиссия)" заменить словами "уполномоченным органом по регулированию отношений на рынке ценных бумаг (далее - уполномоченный орган)";
по всему тексту Правил слова "Национальная комиссия", "Директорат Национальной комиссии" в различных падежах заменить словами "уполномоченный орган" в соответствующем падеже.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту регулирования рынка ценных бумаг (Шалгимбаева Г.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление до сведения заинтересованных подразделений Национального Банка Республики Казахстан, Закрытого акционерного общества "Государственный накопительный
пенсионный фонд", Комитета по регулированию деятельности накопительных
пенсионных фондов Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан, банков-кастодианов, саморегулируемых организаций
рынка ценных бумаг.

4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің Төрағасы Г.А. Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.

4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Петрова Г.В.)