Шекті рауалы шығарынды (ШРШ) және шекті рауалы төгінді (ШРТ) нормативтерін келісу және бекіту жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігінің 2002 жылғы 21 наурыздағы N 83-п бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 3 мамырда тіркелді. Тіркеу N 1843. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қоршаған орта және су ресурстары министрінің м.а. 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 395-ө бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қоршаған орта және су ресурстары министрінің м.а. 30.12.2013 № 395-ө бұйрығымен.
Шекті рауалы шығарынды (ШРШ) және шекті рауалы төгінді (ШРТ) нормативтерін келісу рәсімдерін ретке келтіру мақсатында бұйырамын:
1. Қоршаған ортаны ластағыш заттардың шекті рауалы шығарындылары мен төгінділері нормативтерін келісу және бекіту жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қоршаған ортаны қорғау комитеті, белгіленген тәртіппен осы Нұсқаулықтың мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қоршаған ортаны қорғау комитетінің Төрағасы Сқақовқа А.А. жүктелсін.
Министрдің міндетін
атқарушы
Қазақстан Республикасы
Табиғи ресурстар және
қоршаған ортаны қорғау
Министрінің міндетін атқарушы
2002 ж. 21.03. N 83-п
бекітілді
Шекті рауалы шығарынды және шекті рауалы төгінді нормативтерін
келісу мен бекіту жөніндегі нұсқаулық
1. Әрекеттегі кәсіпорындар үшін олардың технологиялық шарттары өзгерген жағдайда шекті рауалы шығарынды және шекті рауалы төгінді нормативтері (одан әрі - ШРШ және ШРТ нормативтері) жобаларын Қазақстан Республикасы қоршаған ортаны қорғау органдары жоба құжаттамасын экологиялық сараптама жөніндегі қолданыстағы заңнамаға сәйкес қарастырады.
2. ШРШ және ШРТ нормативтері жобаларын келісу мен бекіту, олардың қайта қаралуын қамтамасыз етуді табиғатты пайдаланушы жүзеге асырады.
3. Келесі жағдайларда шекті рауалы шығарындылар мен төгінділердің бұрын бекітілген нормативтерін олардың әрекет ету мерзімдеріне дейін қайта қарау қажеттілігі туындауы мүмкін:
1) аумақтағы су объектісіндегі экологиялық және гидрологиялық жағдайдың өзгеруі;
2) әрекеттегі қоршаған табиғи ортаны ластау көздерінің жаңа және нақтыланған өлшемдерінің болуы;
3) кәсіпорыннан дербес объект болып бөлінетін құрылымдық бірліктер мен бөлімшелердің жекешелендірілуі.
4. Қарауға берілетін ШРШ және ШРТ нормативтерінің жобаларында өтініш (ілеспе хат), түсіндірме жазба, ШРШ және ШРТ есептерінің нәтижелері болуы тиіс.

Об утверждении Инструкции по согласованию и утверждению проектов нормативов предельно-допустимых выбросов (ПДВ) и предельно-допустимых сбросов (ПДС)
Приказ Министра природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан от 21 марта 2002 года N 83-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 мая 2002 года N 1843. Утратил силу приказом и.о. Министра окружающей среды и водных ресурсов Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 395-Ө
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра окружающей среды и водных ресурсов РК от 30.12.2013 № 395-Ө.
В целях упорядочения процедуры согласования проектов нормативов предельно-допустимых выбросов (ПДВ) и предельно-допустимых сбросов (ПДС) приказываю:
1. Утвердить Инструкцию по согласованию и утверждению проектов нормативов предельно-допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду.
2. Комитету охраны окружающей среды обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа, в установленном законодательством порядке.
3. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета охраны окружающей среды Скакова А.А.
И.О. Министра
Утверждена
приказом И.О. Министра природных
ресурсов и охраны окружающей
среды Республики Казахстан
от 21 марта 2002 г. N 83-п
Инструкция
по согласованию и утверждению проектов
нормативов предельно-допустимых выбросов (ПДВ)
и предельно-допустимых сбросов (ПДС)
1. Проекты нормативов предельно-допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ в окружающую среду (далее - проекты нормативов ПДВ и ПДС) для действующих предприятий, а также при изменении их технологических условий, рассматриваются органами охраны окружающей среды Республики Казахстан, в соответствии с действующим законодательством по экологической экспертизе проектной документации.
2. Обеспечение согласования и утверждения проектов нормативов ПДВ и ПДС, их пересмотра, осуществляет природопользователь.
3. Необходимость пересмотра ранее установленных нормативов предельно-допустимых выбросов и сбросов может возникнуть до истечения срока их действия при:
1) изменении экологической и гидрологической обстановки в регионе, водном объекте;
2) появление новых или уточнение параметров существующих источников загрязнения окружающей природной среды;
3) приватизации структурных единиц и подразделений, выделяемых из предприятий в качестве самостоятельных объектов.
4. Представляемые на рассмотрение проекты нормативов ПДВ и ПДС должны содержать заявление (сопроводительное письмо), пояснительную записку, результаты расчетов предельно-допустимых выбросов и сбросов.

5. ШРШ мен ШРТ нормативтері жобаларын қарау мемлекеттік экологиялық сараптама өткізуге белгіленген мерзімінен аспауы тиіс.
6. Жобаны қарауда туындайтын пікір алшақтығын шешу Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамаларына сәйкес жүргізіледі.
7. Ұйымдарға ластағыш заттарды шығаруға және төгуге рұқсат келісілген ШРШ және ШРТ нормативтері жобалары негізінде беріледі.
8. ШРШ мен ШРТ нормативтері жобалары Қазақстан Республикасының нормативті құжаттарымен белгіленген мерзімге бекітіледі.
9. Атмосфераға және су объектілеріне ластағыш заттар шығарумен төгу үшін төлемнің Қазақстан Республикасының Экологиялық және биоресурстар министрлігі 1994 жылы 9 тамызда бекітіп, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 16 қаңтарда N 142 тіркелген Қоршаған табиғи ортаны ластағаны үшін төлемді анықтау әдістемесіне сәйкес есеп беретін мөлшерін анықтау кезінде бекітілген шекті-рауалы шығарынды және төгінді нормативтерін басшылыққа алу қажет.

5. Срок рассмотрения проектов нормативов ПДВ и ПДС не должен превышать срока, установленного для проведения государственной экологической экспертизы.
6. Разрешение разногласий, возникающих при рассмотрении проектов нормативов ПДВ и ПДС, осуществляется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
7. Разрешение на выбросы и сбросы загрязняющих веществ, выдаются организациям на основании согласованных проектов нормативов ПДВ и ПДС.
8. Проекты нормативов ПДВ и ПДС утверждаются на сроки, установленные нормативными документами Республики Казахстан.
9. При определении величины платежей за выбросы и сбросы загрязняющих веществ в атмосферу и водные объекты, рассчитываемые в соответствии с Методикой определения платежей за загрязнение окружающей природной среды, утвержденной Министром экологии и биоресурсов Республики Казахстан от 9 августа 1994 года, зарегистрированного в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 1996 года N 142, необходимо руководствоваться установленными нормативами предельно-допустимых выбросов и сбросов.
(Специалисты: Пучкова О.Я.,
Петрова Г.В.)