Қазақ диаспорасы өкiлдерiн Қазақстан Республикасының оқу орындарында оқуға iрiктеу және жiберу тәртiбi, шарттары туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінің 2002 жылғы 23 сәуірдегі N 334 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2002 жылғы 7 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1873. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрінің м.а. 2012 жылғы 22 қарашадағы N 520 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Білім және ғылым министрінің  м.а. 22.11.2012 N 520 бұйрығымен.
"Шетелдерде тұратын отандастарды қолдаудың мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 3308 Жарлығын жүзеге асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақ диаспорасы өкiлдерiн Қазақстан Республикасының оқу орындарында оқуға iрiктеу және жiберу тәртiбi, шарттары туралы ережесi бекiтiлсiн.
2. Жоғары және жоғары оқу орнынан кейiнгi кәсіптiк бiлiм департаментi (Б.С. Әбдiрәсiлов) осы бұйрықты белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне мемлекеттiк тiркеуге ұсынсын.
3. Осы бұйрық мемлекеттiк тiркеуден өткен күнiнен бастап күшiне енедi.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
Министр
мiндетiн атқарушы
"Келiсiлдi"                             Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасы                     Бiлiм және ғылым
Сыртқы iстер                               министрiнiң
вице-Министрі                          2002 жылғы 23 сәуірдегі
N 334 бұйрығымен
бекітілген
Қазақ диаспорасы өкiлдерiн Қазақстан Республикасының оқу
орындарына оқуға iрiктеу және жiберу тәртiбi, шарттары туралы
ереженi бекiту туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жалпы ережелер
1. Қазақ диаспорасы өкiлдерiн Қазақстан Республикасының оқу орындарына оқуға iрiктеу және жiберу тәртiбi, шарттары туралы ереже "Шетелдерде тұратын отандастарды қолдаудың мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 31 желтоқсандағы N 3308 Жарлығын жүзеге асыру мақсатында әзiрлендi.
2. Қазақ диаспорасы өкiлдерiн Қазақстан Республикасының оқу орындарына, соның iшiнде оқу орындарының құрылымдық бiрлiктерiне - дайындық бөлiмдерiне оқуға iрiктеу және жiберу қазақ диаспорасы өкiлдерiнiң iшiнде жалпы бiлiмдiк дайындық деңгейiн арттыру мақсатында жүзеге асырылады.
2. Қазақ диаспорасы өкiлдерiн Қазақстан Республикасының оқу
орындарына оқуға iрiктеу және жiберу тәртiбi, шарттары
3. Қазақстан Республикасының оқу орындарына, соның iшiнде оқу орындарының дайындық бөлiмдерiне оқуға iрiктеу және жiберуге қатысу құқығына Қазақстан Республикасынан тыс алыс және жақын шетелдерде тұратын қазақ диаспорасы өкiлдерi, толық жалпы орта бiлiмi бар тұлғалар ие бола алады.

Об утверждении Правил о порядке, условиях отбора и направления представителей казахской диаспоры на обучение в учебные заведения Республики Казахстан
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 23 апреля 2002 года № 334. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июня 2002 года № 1873. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 ноября 2012 года № 520
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра образования и науки РК от 22.11.2012 № 520.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1996 года N 3308 U963308_ "О государственной программе поддержки соотечественников, проживающих за рубежом" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила о порядке, условиях отбора и
направления представителей казахской диаспоры на обучение в учебные
заведения Республики Казахстан.
2. Департаменту высшего и послевузовского профессионального
образования (Абдрасилов Б.С.) представить в установленном порядке
настоящий приказ на государственную регистрацию в Министерство юстиции
Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной
регистрации.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
И.о. Министра
Согласовано                            Утверждены
Вице-Министр                        приказом Министра
иностранных дел                      образования и науки
Республики Казахстан                  Республики Казахстан
7 июня 2002 года                от 23 апреля 2002 года N 334
Правила
о порядке, условиях отбора и направления
представителей казахской диаспоры на обучение
в учебные заведения Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Правила о порядке, условиях отбора и направления представителей казахской диаспоры на обучение в учебные заведения Республики Казахстан разработаны в целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 31 декабря 1996 года N 3308 U963308_ "О государственной программе поддержки соотечественников, проживающих за рубежом".
2. Отбор и направление представителей казахской диаспоры осуществляется на обучение в учебные заведения, в том числе в структурные подразделения учебных заведений Республики Казахстан - подготовительные отделения для повышения уровня общеобразовательной подготовки молодежи из числа казахской диаспоры.
2. Порядок, условия отбора и направления
представителей казахской диаспоры на обучение
в учебные заведения Республики Казахстан
3. Правом на участие в отборе и направлении на обучение в учебные заведения, в том числе на подготовительные отделения учебных заведений Республики Казахстан обладают лица, представители казахской диаспоры, проживающие за пределами Республики Казахстан в дальнем и ближнем зарубежье, имеющие законченное среднее общее образование.

4. Қазақстан Республикасының оқу орындарына, соның iшiнде оқу орындарының дайындық бөлiмдерiне жастарды iрiктеу және жiберу қазақ диаспорасы өкiлдерiнiң арасынан тиiстi деңгейдегi бiлiм беру бағдарламаларын меңгеруге мейлiнше қабiлеттi және даярлығы бар жастарды таңдап алу мақсатында жүргiзiледi.
Жастарды iрiктеудi Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi мен Қазақстан Республикасының шетелдегi Елшiлiктерi мен бiрлесiп қолдаумен жүргiзедi.
5. Қазақ диаспорасы өкiлдерiн Қазақстан Республикасының оқу орындарына соның iшiнде оқу орындарының дайындық бөлiмдерiне оқуға iрiктеу тәртiбi, шарттары Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң келiсiмiмен мынадай тәртiппен жүргiзiледi:
1) Қазақстан Республикасы мен шет мемлекеттер арасында бiлiм беру саласындағы ынтымақтастық туралы үкiметаралық және ведомствоаралық Келiсiмдер болған жағдайда шетелдегi мемлекеттiң мектептерi және жергiлiктi бiлiм берудi басқару органдарының ұсыныстары бойынша қазақ диаспорасы өкiлдерi iшiнен үмiткерлердi, аттестат баллдарына сәйкес шетелдiк мемлекеттiң бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы қарастырады және ұсынылған үмiткерлердiң тiзiмiн Қазақстан Республикасының шет мемлекеттердегi Елшiлiктерiне және/немесе Өкiлдiктерiне табыс етедi;
жоғарыда атап көрсетiлген Келiсiмдер болмаған жағдайда оларды жасау кезеңiне дейiн қазақ диаспорасы өкiлдерi iшiнен үмiткерлердi iрiктеу Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiнiң шешiмiне сәйкес шетелдегi Елшiлiктерiнiң және/немесе Өкiлдiктерiнiң әлеуметтiк-экономикалық бағыттар қызметiне жауапты қызметкерлерiне жүктеледi;
2) Қазақстан Республикасының шет мемлекеттердегi Елшiлiктерi және/немесе Өкiлдiктерi ұсынылған үмiткерлердiң құжаттарын зерделеп, талапкерлердi аттестатты ең жоғары балымен талапкерлердi iрiктейдi, Қазақстан Республикасының оқу орындарына, соның iшiнде оқу орындарының дайындық бөлiмдерiне оқуға жiберу үшiн конкурсқа қатысуға ұсынылған қазақ диаспорасы өкiлдерi тiзiмiн жасайды;
3) содан кейiн Қазақстан Республикасының шет мемлекеттердегi Елшiлiктерi және/немесе Өкiлдiктерi Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Консулдық қызметi департаментi арқылы Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органына Қазақстан Республикасының оқу орындарына, соның iшiнде оқу орындарының дайындық бөлiмдерiне оқуға жiберу үшiн конкурсқа қатысуға ұсынылған қазақ диаспорасы өкiлдерi тiзiмiн жiбередi, аттестаттарының мөр басып куәландырылған көшiрмелерiн, талапкерлер туралы мәлiметтердi (төлқұжаттық және толық тұратын жерi туралы) қосып бередi.

4. Отбор и направление молодежи на обучение в учебные заведения, в том числе на подготовительные отделения учебных заведений Республики Казахстан производится в целях выбора представителей казахской диаспоры, наиболее способных и подготовленных к освоению образовательных программ соответствующих уровней.
Отбор молодежи проводится центральным исполнительным органом Республики Казахстан в области образования совместно с Министерством иностранных дел Республики Казахстан, Посольствами Республики Казахстан в зарубежных государствах.
5. Порядок, условия отбора представителей казахской диаспоры на обучение в учебные заведения, в том числе на подготовительные отделения учебных заведений Республики Казахстан осуществляются по согласованию с Министерством иностранных дел Республики Казахстан следующим образом:
1) при наличии межправительственных и межведомственных Соглашений по сотрудничеству в области образования между Республикой Казахстан и зарубежными государствами по рекомендации школ и местных органов управления образованием зарубежного государства кандидатуры из числа представителей казахской диаспоры, в соответствии с баллами аттестатов, рассматривает центральный исполнительный орган зарубежного государства в области образования, который представляет список рекомендуемых кандидатур в Посольства и/или Представительства Республики Казахстан в зарубежных государствах;
при отсутствии вышеуказанных Соглашений в период до их заключения вопросы отбора кандидатур из числа представителей казахской диаспоры возлагаются на сотрудников Посольств и/или Представительств Республики Казахстан за рубежом, ответственных за социально-экономическое направление деятельности, в соответствии с решением Министерства иностранных дел Республики Казахстан;
2) Посольства и/или Представительства Республики Казахстан в зарубежных государствах, изучив документы представленных кандидатур, отбирают претендентов с наибольшими баллами аттестата, составляют список представителей казахской диаспоры, рекомендуемых к направлению для участия в конкурсе на обучение в учебных заведениях, в том числе на подготовительных отделениях учебных заведений Республики Казахстан;
3) далее Посольства и/или Представительства Республики Казахстан в зарубежных государствах через Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан направляют в центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области образования список кандидатур, рекомендуемых к направлению для участия в конкурсе на обучение в учебных заведениях, в том числе на подготовительных отделениях учебных заведений Республики Казахстан, приложив заверенные нотариально копии аттестатов и сведения о претендентах (паспортные данные, полный адреса местожительства).

6. Қазақ диаспорасы өкiлдерiн Қазақстан Республикасының оқу орындарына, соның iшiнде оқу орындарының дайындық бөлiмдерiне оқуға жiберу мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы ұсынылған кандидатуралардың тiзiмiн қарап шыққаннан кейiн Қазақстан Республикасының оқу орындарына, соның iшiнде оқу орындарының дайындық бөлiмдерiне оқуға жiберу үшiн конкурсқа қатысуға ұсынылған қазақ диаспорасы өкiлдерi тiзiмiн бекiтедi;
2) Қазақстан Республикасының бiлiм беру саласындағы орталық атқарушы органы бекiтiлген тiзiмге сәйкес Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң Консулдық қызметi департаментi арқылы Қазақстан Республикасының шет мемлекеттердегi Елшілiктерi және/немесе Өкiлдiктерiне Қазақстан Республикасының оқу орындарына, соның iшiнде оқу орындарының дайындық бөлiмдерiне оқуға жiберу үшiн конкурсқа қатысуға ұсынылған қазақ диаспорасы өкiлдерiнiң атына шақыру қағаздарын жiбередi.

6. Направление представителей казахской диаспоры на обучение в учебные заведения, в том числе на подготовительные отделения учебных заведений Республики Казахстан осуществляется следующим образом:
1) центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области образования после рассмотрения списка представленных кандидатур утверждает список представителей казахской диаспоры, рекомендуемых к направлению для участия в конкурсе на обучение в учебных заведениях, в том числе на подготовительных отделениях учебных заведений Республики Казахстан;
2) центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области образования в соответствии с утвержденным списком направляет через Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан в Посольства Республики Казахстан в зарубежных государствах приглашения на имя представителей казахской диаспоры, рекомендуемых к участию в конкурсе на обучение в учебных заведениях, в том числе на подготовительных отделениях учебных заведений Республики Казахстан.