Ішкі істер органдары уақытша ұстау изоляторларының ішкі тәртіп ережелерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2002 жылғы 1 маусымдағы N 385 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 13 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1883. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 5 ақпандағы № 95 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 05.02.2018 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңын орындау үшін бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған ішкі істер органдары уақытша ұстау изоляторларының ішкі тәртіп ережелері бекітілсін.
2. Астана, Алматы қалаларының Ішкі істер бас басқармалары, облыстардағы Ішкі істер бас басқармалары - Ішкі істер басқармаларының көліктегі Ішкі істер бас басқармасының уақытша ұстау изоляторларының ішкі тәртіп ережелерінің орындалуын қамтамасыз ететін қызметкерлерден сынақтар қабылдау арқылы жеке құрамның осы бұйрықпен бекітілген Ережелерді оқып-үйренуін ұйымдастырсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ішкі істер вице-министрі ішкі қызмет генерал-майоры Н.А.Власовқа, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Сезіктілер мен тергеу қамауындағыларды алдын ала оқшаулау департаментіне (М.М.Баймұхамбетов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап қолданысқа енгізіледі.
Министр
Келісілді:
Қазақстан Республикасы
Бас Прокуроры
2-дәрежелі мемлекеттік
әділет кеңесшісі
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
25.04.2002 ж.
06.05.2002 ж.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 1 маусымдағы N 385
бұйрығымен бекітілген
ІШКІ ІСТЕР ОРГАНДАРЫ УАҚЫТША ҰСТАУ
ИЗОЛЯТОРЛАРЫНЫҢ ІШКІ ТӘРТІП
ЕРЕЖЕЛЕРІ
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ішкі істер органдары уақытша ұстау изоляторларының ішкі тәртіп ережелері (бұдан әрі - Ережелер) қылмыс жасауда сезіктілер мен айыпталушыларды қамауда ұстау тәртібін қамтамасыз ету мақсатында "Қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 15-бабына сәйкес ішкі істер органдарының уақытша ұстау изоляторлары қызметінің тәртібін реттейді.
Сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртібі мен шарттары, олардың құқығын қорғау, олардың өз міндеттерін орындауы, оларды оқшаулау, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінде қарастырылған міндеттердің орындалуы режим сақтауды құрайды.
Ережелер уақытша ұстау изоляторларының қызметкерлеріне, онда ұсталатын сезіктілер мен айыпталушыларға, сондай-ақ уақытша ұстау изоляторына келетін адамдар үшін міндетті.

Об утверждении Правил внутреннего распорядка изоляторов временного содержания органов внутренних дел
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 1 июня 2002 года N 385. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 июня 2002 года N 1883. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 февраля 2018 года № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 05.02.2018 № 95 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Во исполнение Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила внутреннего распорядка изоляторов временного содержания органов внутренних дел.
2. Начальникам Главных управлений внутренних дел городов Астаны, Алматы, Главных управлений внутренних дел - Управлений внутренних дел областей, Управлений внутренних дел на транспорте организовать изучение, утвержденных настоящим приказом Правил с личным составом, обеспечивающих исполнение внутреннего распорядка изоляторов временного содержания.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра внутренних дел Республики Казахстан генерал-майора внутренней службы Власова Н.А., Департамент предварительной изоляции подозреваемых и следственно-арестованных Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Баймухамбетов М.М.).
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Министр
внутренних дел
Республики Казахстан
Согласовано:
Генеральный прокурор Министр здравоохранения
Республики Казахстан Республики Казахстан
6 мая 2002 года 25 апреля 2002 года
Утверждены
приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Правила внутреннего распорядка изоляторов временного содержания
1. Общие положения
1. Настоящие Правила внутреннего распорядка изоляторов временного содержания органов внутренних дел (далее - Правила) в соответствии со ст. 15 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений" (далее - Закон) регламентируют порядок деятельности изоляторов временного содержания органов внутренних дел, в целях обеспечения режима содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений.
Режим включает в себя порядок и условия содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых, обеспечение их прав, исполнение ими своих обязанностей, их изоляцию, а также выполнение задач, предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан. Правила обязательны для сотрудников изолятора временного содержания, подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в них, а также иных лиц, посещающих изолятор временного содержания.

2. Уақытша ұстау изоляторына өткізілетіндер:
1) қамауда ұстау орындарында заңдылықтың сақталуын қадағалауды жүзеге асырушы прокурорлар жеке куәлігін көрсеткен соң тәуліктің кез келген уағында бөгетсіз кіре алады;
2) ішкі істер органында сезіктілер мен айыптаушыларды күзету жөніндегі қызметінің ұйымдастырылуын және өткерілуін тексеруді немесе бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарды, қамауда ұстау орындарының полиция қызметкерлері - жеке куәліктерін көрсеткенде;
3) басқа қызметтердің қызметкерлері - жоғарыдағы ішкі істер органы бастығы берген арнайы ұйғарымды көрсеткенде;
4) прокурорлар, ішкі істер органының тергеушілері және анықтауды жүргізуші адамдар - жеке куәліктерін көрсеткенде, уақытша ұстау изоляторының тергеу кабинеттеріне және тергеу іс-әрекеттері өндірісін жүргізу үшін ғана;
5) криминалдық полицияның қызметкерлері - жеке куәліктерін және қылмыстық іс өндірісін жүргізуші адамның жазбаша рұқсатын көрсеткенде - уақытша ұстау изоляторының тергеу кабинеттеріне;
6) қылмыстық процестің қатысушылары немесе оларға қатысатын полиция қызметкерлері, тергеушінің немесе анықтауды жүргізетін адамның ертуімен, жеке куәлігін көрсеткенде - уақытша ұстау изоляторларының тергеу кабинеттеріне;
7) қорғаушылар - заң кеңесінің ордерін көрсеткенде - уақытша ұстау изоляторларының тергеу кабинеттеріне;
8) белгіленген тәртіпте сезіктілермен және айыпталушылармен кездесуге рұқсат алған адамдар - тиісті рұқсатты және төлқұжатын (оны алмастыратын құжатты) көрсеткенде - кездесулерге арналған бөлмелерге ғана;
9) медициналық көмекке зәру адамға көмек көрсетуге келген медициналық қызметкерлер - нарядты көрсеткенде және уақытша ұстау изоляторы кезекшісінің (кезекші көмекшісінің) немесе уақытша ұстау изоляторы бастығының ертуімен - ауру адамға;
10) қамауда ұстау орындарын санитарлық қадағалауды жүзеге асыратын немесе уақытша ұстау изоляторында індетке қарсы жұмыстар жүргізу үшін келген денсаулық сақтау органдарының қызметкерлері - арнайы ұйғарымды көрсеткенде - уақытша ұстау изоляторының барлық үй-жайларына уақытша ұстау изоляторы кезекшісінің немесе уақытша ұстау изоляторы бастығының ертуімен.
3. Уақытша ұстау изоляторына қарумен келген прокурорлар, ішкі істер тергеушілері және анықтауды жүргізетін адамдар қаруларын ішкі істер органына уақытша сақтауға тапсыруға міндетті. Бұл тәртіп уақытша ұстау изоляторының режимдік үй-жайларына кіруге рұқсат алған ішкі істер органының басқа да лауазымды адамдарының бәріне қатысты.
Уақытша ұстау изоляторы кезекшісінің бөлмесінде уақытша ұстау изоляторы осы Нұсқаулықтың 105-бабында санамаланған адамдарды өткізуге негіз болатын құжаттардың үлгілері болуға тиіс.

2. В изолятор временного содержания пропускаются:
1) прокуроры, осуществляющие надзор за законностью в местах содержания под стражей, по предъявлению удостоверения личности, беспрепятственно в любое время суток;
2) должностные лица органа внутренних дел, осуществляющие инспектирование или контроль за организацией и несением службы по охране подозреваемых и обвиняемых, сотрудники полиции мест содержания под стражей - по предъявлению удостоверения личности;
3) сотрудники других служб - по предъявлению специального предписания, выданного начальником вышестоящего органа внутренних дел;
4) прокуроры, следователи и лица, производящие дознание - по удостоверениям личности - в следственные кабинеты изолятора временного содержания и только для производства следственных действий;
5) сотрудники криминальной полиции - по предъявлению удостоверения личности и письменного разрешения лица, в производстве которого находится уголовное дело - в следственные кабинеты изолятора временного содержания;
6) сотрудники полиции, являющиеся участниками или участвующие в уголовном процессе, в сопровождении следователя или лица, производящего дознание, по предъявлению удостоверения личности - в следственные кабинеты изолятора временного содержания;
7) защитники - по предъявлению ордера юридической консультации - в следственные кабинеты изолятора временного содержания;
8) другие лица, которым в установленном порядке предоставлено свидание с задержанными подозреваемыми и обвиняемыми - по предъявлению соответствующего разрешения и паспорта (документа, его заменяющего) - только в комнату для свиданий;
9) медицинские работники, прибывшие для оказания медицинской помощи нуждающемуся в этом лицу - по предъявлению наряда и в сопровождении дежурного (помощника дежурного) по изолятору временного содержания или начальника изолятора временного содержания - к больному;
10) работники органов здравоохранения, осуществляющие санитарный надзор мест содержания под стражей или прибывшие в изолятор временного содержания для проведения противоэпидемической работы - по предъявлению специального предписания, сопровождаются во все помещения изолятора временного содержания дежурным (помощником дежурного) по изолятору временного содержания или начальником изолятора временного содержания.
3. Прокуроры, следователи и лица, производящие дознание, прибывшие в изолятор временного содержания с оружием, обязаны сдать его на временное хранение в орган внутренних дел. Данный порядок распространяется также на всех других должностных лиц правоохранительных органов, которым разрешено посещение режимных помещений изолятора временного содержания.
В помещении дежурного по изолятору временного содержания должны быть образцы документов, являющихся основанием для пропуска в изолятор временного содержания лиц, перечисленных в пункте 2 настоящих Правил.

4. Ережелерді бұзған адамдар заңнамада белгіленген тәртіпте жауапқа тартылады.
2. Сезіктілер мен айыпталушыларды қабылдау және
камераларға орналастыру
5. Уақытша ұстау изоляторына жеткізілетін адамдарда қабылдаудың негіздерін тексеретін уақытша ұстау изоляторының кезекшісі тәулік бойы қабылдау жүргізеді, жеткізілгендерден жауап алады, олардың жауаптарын ұстау хаттамасындағы (1-қосымша) (қаулыдағы, сот үкіміндегі) және басқа да құжаттардағы деректермен салыстырады, уақытша ұстау изоляторында ұсталатын сезіктілер мен айыпталушыларды есепке алуға арналған журналға тіркейді (2-қосымша).
6. Сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторында қабылдау және ұстау үшін:
1) анықтаушы немесе тергеуші толтырған ұстау хаттамасы (1-қосымша); оған: жеке адамды тінту (2-қосымша), Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 134, 135, 138-баптарының тәртібіне сәйкес толтырылған прокурорға және сезіктінің туыстарына жіберілетін хабарлама (анықтаушы толтырған ұстау хаттамасын анықтау органының бастығы бекітеді);
2) одан әрі тергеу изоляторына алып бару үшін Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 150-бабы тәртібіне сәйкес қамауға алу түріндегі айыпталушыға қатысты жолын кесу шарасын таңдау туралы сот немесе прокурордың қаулысы, сондай-ақ тергеушінің, анықтаушының, прокурор немесе оның орынбасарының рұқсаты, не сот үкімі;
3) Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 152-бабының тәртібіне сәйкес қамауға алу түріндегі жолын кесу шарасы таңдап алынған сезіктінің немесе айыпталушының тұтқындалғандарды ұстау орындарында (уақытша ұстау изоляторы) ұстау туралы прокурордың, сондай-ақ тергеушінің, анықтаушының прокурор немесе оның орынбасары рұқсат берген қаулысы;
4) Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 509-бабының тәртібіне сәйкес қамауда болған адамға қатысты шығарылған арнайы үлгідегі психиатриялық ауруханаға орналастыру туралы сот қаулысы.
Жоғарыда көрсетілген құжаттар лауазымды адамдардың қолымен куәландырылуы және тиісті мекеменің елтаңбалы мөрімен бекітілуі тиіс, уақытша ұстау изоляторына қамауға алу түріндегі жолын кесу шарасын таңдап алу туралы сот үкіміне (ұйғарымына, қаулысына) көшірмесі ұсынылатын жағдайларда мұндай бұлтартпау шарасы қолданылған адамдардың толық деректері көрсетілуі керек және көрсетілген деректемелерде қолы, мөрі болуы тиіс.
Ұстау хаттамасына оны толтырған адам мен сезікті қол қояды.

4. Нарушение Правил влечет ответственность в установленном действующем законодательством порядке.
2. Прием и размещение подозреваемых
и обвиняемых по камерам
5. Доставляемые в изолятор временного содержания лица принимаются круглосуточно дежурным по изолятору временного содержания, который проверяет наличие оснований для приема, опрашивает доставленных, сверяет их ответы с данными протокола о задержании по подозрению в совершении преступления (приложение 1) (постановления, приговора суда) и других документов, регистрирует в журнале учета подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторе временного содержания (приложение 2).
6. Основанием для приема и содержания подозреваемых и обвиняемых в изоляторе временного содержания является:
1) протокол задержания (приложение 1), составленный дознавателем или следователем, к которому прилагаются: протокол личного обыска (приложение 2), сообщение прокурору и родственникам подозреваемого, составленное в порядке статей 134, 135, 138 Уголовно -процессуального кодекса Республики Казахстан (протокол задержания, составленный дознавателем утверждается начальником органа дознания);
2) постановление прокурора, а также следователя, дознавателя, санкционированное прокурором или его заместителем, либо приговор (выписка из приговора), или постановление суда об избрании в отношении обвиняемого меры пресечения в виде ареста в порядке статьи 150 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан для дальнейшего конвоирования в следственный изолятор;
3) постановление прокурора, а также следователя, дознавателя, санкционированное прокурором или его заместителем в пределах полномочия, предоставленного Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан, о содержании подозреваемого или обвиняемого, в отношении которого избрана мера пресечения в виде ареста, в местах содержания под стражей в порядке статьи 152 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
4) постановление прокурора в порядке статьи 509 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, суда о помещении в специализированные медицинские учреждения, вынесенное в отношении лица, находившегося под стражей.
Вышеуказанные документы должны быть заверены подписями должностных лиц и скреплены гербовой печатью соответствующего учреждения, в тех случаях, когда в изолятор временного содержания представляются выписки из приговоров (определений, постановлений) суда об избрании меры пресечения в виде ареста, в них должны быть указаны полные установочные данные лиц, в отношении которых применена эта мера пресечения, и иметь указанные реквизиты (подпись, оттиск печати).
Протокол задержания подписывается лицом, его составившим и подозреваемым.

7. Тұтқындау хаттамалары, қамауда ұстау туралы қаулылар және басқа да тиісті құжаттар Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің және Заңның талаптары сақталмай ресімделсе, оған қатысты адамдар уақытша ұстау изоляторына қабылданбайды.
8. Сезіктілер мен айыпталушыларды қамауда ұстаудың мерзімі Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексімен анықталады.
9. Бас бостандығынан айыруға сотталғандар үкімге сәйкес бас бостандығынан айыру орындарына жіберу үшін түзеу изоляторларына ауыстырылады.
Басқа адам жасаған қылмыстық іс бойынша тергеу іс-әрекеттерін жүргізу қажет болғанда, бас бостандығынан айырылған айыпталушылар:
1) басқа адам жасалған қылмыс жөнінде тергеу іс-әрекеттерін жүргізу үшін прокурор бекіткен қаулының негізінде;
2) адамды басқа іс бойынша қылмыстық жауапқа тартқан жағдайда, егер соған қатысты тұтқынға алу түріндегі жолын кесу шарасы таңдалған болса, осындай жолын кесу шарасын таңдау туралы қаулының негізінде уақытша ұстау изоляторында уақытша қалдырылуы мүмкін.
10. Бас бостандығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаларды орындайтын мекемелерде жазасын өтеуші сотталғандар уақытша ұстау изоляторында:
1) сот қаулысы бойынша істі қарау кезінде - істің сотта қаралуына байланысты;
2) прокурор бекіткен қаулының негізінде басқа адам жасаған қылмыс туралы тергеу іс-әрекеттерінің өндірісіне байланысты ұсталуы мүмкін.
11. Тасымалданушы сезіктілер, айыпталушылар уақытша ұстау изоляторына елтаңбалы мөрмен расталған жеке құрам бойынша анықтаманың және жол бойы жасалған тізімнің негізінде қабылданады және онда ұсталады.
12. Өздерімен бірге үш жасқа дейінгі балалары бар әйелдер уақытша ұстау изоляторына оларды жақын туыстарына беру мүмкін болмаған жағдайда ғана қабылдануы мүмкін. Әйелдерді балаларымен қабылдау үшін бала соныкі екенін растайтын тууы туралы куәлік немесе басқа да құжаттар, ал мұндай құжаттар болмағанда - анықтау жүргізген лауазымды адамның, тергеушінің, прокурордың немесе осы іс өндірісінде бар соттың жазбаша нұсқауы негіз болып табылады.
13. Уақытша ұстау изоляторына жеткізілетін адамдарды қабылдаудың негіздерін тексеретін кезекші тәулік бойы қабылдау жүргізеді, жеткізілгендерден жауап алады, олардың жауаптарын ұстау хаттамасындағы (қаулыдағы, сот үкіміндегі) және басқа да құжаттардағы деректермен салыстырады, уақытша ұстау изоляторында ұсталатын сезіктілер мен айыпталушыларды есепке алуға арналған журналға тіркейді. Уақытша ұстау изоляторына адамдар топталып жеткізілгенде олар жеке тінтуді жүргізу бөлмелерінде жабдықталған кабиналарға (бокстарға) 2 сағаттан аспайтын мерзімге орналастырылады.
Тексеру кезінде уақытша ұстау изоляторының кезекшісі (фельдшері) сезіктілерден денсаулық жағдайы туралы жауап алады. Уақытша ұстау изоляторының кезекшісі (фельдшері) денсаулық жағдайына шағымдар айтылған және аурудың нақты белгілері болған жағдайда жедел медициналық көмек бригадасын шақыруға міндетті.
Кезекші сезіктілерде дене жарақаттары және денсаулығына зиян келудің нақты белгілері болғанда олардың пайда болу себептерін анықтайды, ол жөнінде уақытша ұстау изоляторы бастығына, ішкі істер органының бастығына жазбаша түрде баяндайды.

7. В изолятор временного содержания не принимаются для содержания лица, в отношении которых протоколы задержания, постановления о содержании под стражей и другие соответствующие документы, оформленные с нарушениями требований Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан и Закона.
8. Срок содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых определяется Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
9. Осужденные к лишению свободы переводятся в следственные изоляторы для направления в места лишения свободы в соответствии с приговором.
При необходимости производства следственных действий по делу о преступлении, совершенном другим лицом, осужденные к лишению свободы могут быть временно оставлены в изолятор временного содержания:
1) для производства следственных действий о преступлении, совершенном другим лицом, на основании постановления, санкционированного прокурором;
2) в случае привлечения лица к уголовной ответственности по другому делу, если в отношении его избрана мера пресечения в виде ареста, на основании постановления об избрании данной меры пресечения.
10. Осужденные, отбывающие наказание в учреждениях, исполняющих уголовные наказания в виде лишения свободы, могут содержаться в изоляторе временного содержания:
1) в связи с рассмотрением дела в суде - по постановлению суда на время рассмотрения дела;
2) в связи с производством следственных действий по делу о преступлении, совершенном другим лицом, на основании постановления, санкционированного прокурором.
11. Подозреваемые, обвиняемые, следующие транзитом, принимаются и содержатся в изоляторах временного содержания на основании попутного списка и справок по личному делу, заверенных гербовой печатью.
12. Женщины, имеющие при себе детей в возрасте до трех лет, могут быть приняты в изолятор временного содержания только в случае невозможности передачи последних близким родственникам. Основанием для приема женщин с ребенком является свидетельство о рождении или другие документы, подтверждающие принадлежность ребенка, а при отсутствии таких документов - письменное указание должностного лица, производящего дознание, следователя, прокурора или суда, в производстве которых находится данное дело.
13. Доставляемые в изолятор временного содержания лица принимаются круглосуточно дежурным, который проверяет наличие оснований для приема, опрашивает доставленных, сверяет их ответы с данными протокола задержания (постановления, приговора суда) и других документов, регистрирует в журнале учета подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в изоляторе временного содержания. При поступлении в изолятор временного содержания группы лиц они размещаются на срок не более двух часов в кабинах (боксах), оборудованных в комнате для производства личных обысков.
Во время осмотра, подозреваемые опрашиваются дежурным по изолятору временного содержания (фельдшером) о состоянии их здоровья. В случае жалоб на плохое состояние здоровье и явных симптомах заболевания дежурный по изолятору временного содержания (фельдшер) обязан вызвать бригаду скорой неотложной медицинской помощи.
При наличии у подозреваемых телесных повреждений и явных признаках причинения вреда здоровью дежурный устанавливает причины их появления, докладывает в письменной форме начальнику изолятора временного содержания, начальнику органа внутренних дел.

14. Уақытша ұстау изоляторына жеткізілгендерді камераларға орналастырудан бұрын медициналық тексеру тәртібі және олардың санитарлық тазартудан өтуі осы Ережелерге сәйкес жүзеге асырылады.
15. Жаңадан келіп жеткен сезіктілер мен айыпталушыларға жеке тінту, жауап алу, санитарлық өңдеу жүргізілгеннен кейін, жұқпалы аурулар талдауының нәтижесі алынғанға дейін, уақытша ұстау изоляторының кезекшісі оларды карантинді өтуі үшін карантиндік камераларға орналастырады.
16. Қылмыс жасауда сезіктілер мен айыпталушылар карантин камераларында болған уақытта уақытша ұстау изоляторындағы ішкі тәртіп ережелерінде белгіленген міндеттерді орындамау жауапкершілігі туралы ескертіледі.
17. Оқшаулауды қамтамасыз етудің негізгі талаптары:
1) Заңның 32-бабында қарастырылған бөлек орналастыру талаптарына сәйкес сезіктілер мен айыпталушылар жалпы немесе жеке камераларда ұсталады;
2) сезіктілер мен айыптаушыларды бір тәуліктен астам мерзімге жеке камераларға орналастыруға уақытша ұстау изоляторы бастығының прокурор рұқсат берген дәлелді ұйғарымы бойынша жол беріледі, мынадай жағдайларда сезіктілер мен айыптаушыларды бір тәуліктен астам мерзімге жеке камераларға орналастыруға прокурордың рұқсаты талап етілмейді: Заңның 32-бабында алдын ала ескерілген бөлек орналастыру талаптарын сақтауды қамтамасыз етудің басқадай мүмкіндігі болмағанда; сезіктінің немесе айыпталушының не басқа да сезіктілер мен айыпталушылардың өмірі мен денсаулығы қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүдделерінде; сезікті мен айыпталушының жеке ұстау туралы жазбаша өтініші болғанда; сезіктілер мен айыпталушыларды, егер де олар күндіз жалпы камераларда ұсталған болса, жеке камераларға орналастыру кезінде;
3) сезіктілер мен айыпталушылардың басқа камераларда және өзге үй-жайларда отырғандармен сөйлесулеріне, қандай да бір нәрселерді беруіне және хат алмасуларына тыйым салынады;
4) сезіктілер мен айыпталушылардың бостандықта жүрген адамдармен сөйлесуі, оларға қандай да бір нәрселер беру және хат алмасуы Заң талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
18. Сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторы аумағынан тысқары жерлерге орналастыруда оқшаулауды қамтамасыз етудің негізгі талаптары сақталуы тиіс.
19. Сезіктілер мен айыпталушыларды мұндай мақсаттарға арналмаған үй-жайларға орналастыруға тыйым салынады. Оларды камераларға орналастыру жеке басының және психологиялық сәйкестігін есепке алу арқылы жүргізіледі. Темекі шегетіндер оны шекпейтіндерден мүмкіндігінше бөлек орналастырылады.
Сезіктілер мен айыпталушыларды, сондай-ақ сотталғандарды камераларға орналастыруда мынадай талаптар міндетті түрде сақталуы тиіс:

14. Порядок медицинского осмотра доставленных в изолятор временного содержания и прохождение ими санитарной обработки перед размещением по камерам осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
15. После производства личного обыска, опроса, санитарной обработки вновь прибывших подозреваемых и обвиняемых, до получения результатов анализа на инфекционные заболевания, дежурный изолятора временного содержания размещает их в карантинные камеры для прохождения карантина.
16. В период нахождения в карантинных камерах подозреваемые и обвиняемые в совершении преступлений знакомятся с Правилами внутреннего распорядка изолятора временного содержания, предупреждаются об ответственности за невыполнение установленных обязанностей.
17. Основные требования обеспечения изоляции:
1) подозреваемые и обвиняемые содержатся в общих или одиночных камерах в соответствии с требованиями раздельного размещения, предусмотренными ст.32 Закона;
2) размещение подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах на срок более одних суток допускается по мотивированному постановлению начальника изолятора временного содержания, санкционированного прокурором, не требуются санкции прокурора на размещение подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах в следующих случаях: при отсутствии иной возможности обеспечить соблюдение требований раздельного размещения, предусмотренных ст. 32 Закона; в интересах обеспечения безопасности жизни и здоровья подозреваемого или обвиняемого, либо других подозреваемых или обвиняемых; при наличии письменного заявления подозреваемого или обвиняемого об одиночном содержании; при размещении подозреваемых и обвиняемых в одиночных камерах в ночное время, если днем они содержатся в общих камерах;
3) переговоры, передача каких-либо предметов и переписка подозреваемых и обвиняемых с содержащимися в других камерах и иных помещениях, не допускается;
4) переговоры, передача каких-либо предметов и переписка подозреваемых и обвиняемых с лицами, находящимися на свободе, осуществляется в соответствии с требованиями Закона.
18. Основные требования обеспечения изоляции должны соблюдаться при перемещении подозреваемых и обвиняемых за пределы изолятора временного содержания.
19. Размещение подозреваемых и обвиняемых в неприспособленных для этих целей помещениях запрещается. Их размещение в камерах производится с учетом личности и психологической совместимости. Курящие, по возможности, помещаются отдельно от некурящих.
При размещении подозреваемых и обвиняемых, а также осужденных в камерах обязательно соблюдение следующих требований:

1) еркектер мен әйелдер;
кәмелетке толмағандар ұсталатын камералардағы тәртіп бұзушылықтардың алдын алу үшін қылмыстық жауапқа алғаш рет тартылған оңды сипатталатын ересектерді ұстау қажет болған жағдайларды қоспағанда кәмелетке толмағандар мен ересектер; қылмыстық жауапқа алғаш рет тартылғандар мен бұған дейін бас бостандығынан айыру орындарында ұсталған адамдар;
оларға қатысты үкімдер заңды күшіне енген сотталғандар сезіктілер мен айыпталушылардан;
бір қылмыстық іс бойынша немесе бір-бірімен байланысты бірнеше істер бойынша сезіктілер мен айыпталушылар бөлек ұсталады;
2) аса ауыр және ауыр қылмыстар жасауда сезіктілер мен айыпталушылар;
аса қауіпті қылмыстарды қайталап сотталғандар;
өлім жазасына кесілгендер;
шетел азаматтары және азаматтығы жоқ адамдар, оларды басқа сезіктілер мен айыпталушылардан бөлек ұстау жағдайлары болғанда;
әділет органдарының судьялары, адвокаттары, қызметкерлері, ішкі істер органдарының, прокуратураның, қаржы полициясының, кеден органдарының қызметкерлері, ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери қызметшілері, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полициясы мен тәртіптік бөлімдерінің әскери қызметшілері болып табылатын немесе болған адамдар;
қамауда ұстау орны әкімшілігі бастығының шешімі бойынша не өндірісінде осы қылмыстық іс бар органның немесе адамның жазбаша шешімі бойынша басқа сезіктілер мен айыпталушылардың тарапынан өмірі мен денсаулығына қауіп төнген сезіктілер мен айыпталушылар; жұқпалы аурулармен ауыратын немесе ерекше медициналық күтімді және бақылауды қажет ететін ауру адамдар басқа сезіктілер мен айыпталушылардан бөлек ұсталады.
20. Сезіктілер мен айыпталушыларды ұстау режимі уақытша ұстау изоляторының осы Ережелерді сақтаумен, сезіктілер мен айыпталушыларды үздіксіз бақылауда ұстайтын арнайы жабдықталған және сенімді оқшауланған камераларда ұстаумен, олардың айдауылдаусыз жүріп-тұруына тыйым салумен, тексерулердің, жеке тінтудің және заттарын тексерудің жүйесімен қамтамасыз етіледі.
Режим талаптарын бұзатын адамдарға осы Ережеде қарастырылған шаралар қолданылады.
21. Ішкі тәртіп Ережелері сезіктілер мен айыпталушылардың уақытша ұстау изоляторында және белгіленген шекаралар көлеміндегі аумақтарда барлық қозғалыстары кезінде сақталуға тиіс.
22. Сезіктілер мен айыпталушылардың тәртіптерін үздіксіз бақылауды жүзеге асыру үшін камераларға қараңғы түскеннен толық жарықтанған кезге дейін жарық беріледі.

1) раздельно содержатся:
мужчины и женщины;
несовершеннолетние и взрослые, за исключением случаев, когда для профилактики правонарушений в камерах, где содержатся несовершеннолетние, необходимо содержание положительно характеризующихся взрослых впервые привлекаемых к уголовной ответственности;
лица, впервые привлекаемые к уголовной ответственности, и лица, ранее содержавшиеся в местах лишения свободы;
подозреваемые, обвиняемые от осужденных, приговоры в отношении которых вступили в законную силу;
подозреваемые и обвиняемые по одному уголовному делу или по нескольким связанным между собой делам;
2) отдельно от других подозреваемых и обвиняемых содержатся:
подозреваемые и обвиняемые в совершении особо тяжких и тяжких преступлений; осужденные при особо опасном рецидиве преступлений;
осужденные к смертной казни;
иностранные граждане и лица без гражданства, при наличии условий для их содержания отдельно от других подозреваемых и обвиняемых;
лица, являющиеся или являвшиеся судьями, адвокатами, работниками органов юстиции, сотрудниками органов внутренних дел, прокуратуры, финансовой полиции, таможенных органов, военнослужащими Комитета национальной безопасности, военнослужащими внутренних войск, военнослужащими военной полиции и дисциплинарных частей Вооруженных Сил Республики Казахстан;
по решению начальника администрации места содержания под стражей либо по письменному решению лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, подозреваемые и обвиняемые, жизни и здоровью которых угрожает опасность со стороны других подозреваемых и обвиняемых;
больные инфекционными заболеваниями или нуждающиеся в особом медицинском уходе и наблюдении.
20. Режим содержания подозреваемых и обвиняемых обеспечивается соблюдением настоящих Правил, осуществлением пропускного режима в изоляторах временного содержания, содержанием подозреваемых и обвиняемых в специально оборудованных и надежно изолированных камерах с непрерывным надзором за этими лицами, запрещением их перемещения без конвоя, системой проверок, личного обыска и досмотра вещей.
К лицам, нарушающим требования режима, применяются меры, предусмотренные настоящими Правилами.
21. Правила внутреннего распорядка должны соблюдаться при всех перемещениях подозреваемых и обвиняемых в изоляторе временного содержания и на прилегающих территориях в пределах установленных границ.
22. Для осуществления непрерывного наблюдения за поведением подозреваемых и обвиняемых, освещение камер производится с наступлением темноты и до полного рассвета.

23. Сезіктілер мен айыпталушыларды таңғы тексеру және оларды әжетханаға апару камералар бойынша екі кезекші нарядтардың - ауысатын және қызметке кірісетін күзетшілердің күшімен және ішкі істер органдары басшыларының немесе уақытша ұстау изоляторы бастығының бақылауымен жүргізіледі. Таңғы және кешкі тексеруге камераларды аралап шығу, сезіктілер мен айыпталушылардың санын тексеру, оларды жеке тінту, заттарын тексеру, шағымдары жайлы сұрау, камералардың техникалық жағдайларын қарау және тексеру кіреді.
24. Камераларды тазалау, едендерді және ыдыстарды жуу сезіктілер мен айыпталушылар күшімен кезекшінің және шығарушының бақылауы астында атқарылады. Сезіктілер мен айыпталушыларды өздеріне өздері қызмет көрсетумен байланысты емес басқа шаруашылық жұмыстарында пайдалануға тыйым салынады.
25. Камера есіктерін уақытша ұстау изоляторы кезекшісі (кезекшінің көмекшісі), уақытша ұстау изоляторы бастығы камералар жанындағы бекетшінің немесе шығарушының міндетті түрде қатысуымен аша алады. Камералардың кілттері уақытша ұстау изоляторы шегіне дейін толғанда уақытша ұстау изоляторы кезекшісінің көмекшісіне тапсырылады.
Камераларға барлық қызметкерлерге бір мезгілде кіруге және өзімен бірге кілттерді ұстауға үзілді-кесілді тыйым салынады.
26. Сезіктілер мен айыпталушылар:
1) уақытша ұстау изоляторының тергеу кабинеттеріне;
2) кездесулер бөлмелеріне;
3) серуендеу ауласына;
4) уақытша ұстау изоляторының санөткізгішіне санитарлық өңдеуге;
5) медициналық қызметкерге;
6) әжетханаға (камераларда санитарлық жүйелер болмағанда
ғана);
7) бару үшін;
8) айдауылдауға беру үшін;
9) уақытша ұстау изоляторы үй-жайларын тазалау, ыдыс-аяқ жуу үшін;
10) толық тінтуді жүргізу үшін ғана камералардан шығарылады.
27. Түнгі уақытта (жергілікті уақыт бойынша сағат 22-ден 6 сағатқа дейін) камералар аса қажетті жағдайларда ғана ашылады, ал сезіктілер мен айыпталушыларды камерадан шығару олардың өміріне және денсаулығына қауіп төнген, сондай-ақ шұғыл медициналық көмек қажет болған ерекше жағдайларда және жағдай күрделенгенде ғана жүргізіледі.
Түнгі кездерде камераларды ашқанда және олардан сезіктілер мен айыпталушыларды шығарғанда уақытша ұстау изоляторынан қашу немесе күзетке шабуыл жасау мүмкіндіктерін болдырмайтын ерекше сақтық шаралары қолдануы керек.
28. Серуенге, әжетханаға, санитарлық өңдеуге және уақытша ұстау изоляторы үй-жайларын тазалауға шығарар кезде сезіктілер мен айыпталушыларға оларды шығару мақсаттары туралы хабардар етіледі. Қалған басқа жағдайлардың бәрінде камералардан шығару мақсаты хабарланбайды, тек қана сезіктінің немесе айыпталушының қалай киінуі қажеттігі және оның жеке заттарын алуға болатын-болмайтындығы көрсетіледі.
Сезіктілерге және айыпталушыларға, олардың туыстарына, жақындарына және таныстарына уақытша ұстау изоляторынан таяуда жөнелтілетіндері немесе босатылатындары туралы ескерту уақытша ұстау изоляторы әкімшілігінің міндеттеріне кірмейді.

23. Утренняя проверка и вывод подозреваемых и обвиняемых в туалет производится по каждой камере отдельно силами двух дежурных нарядов - сменяющего и заступающего, под контролем и наблюдением руководителей органов внутренних дел или начальника изолятора временного содержания. Утренняя и вечерняя проверка заключаются в обходе всех камер, сверке наличия подозреваемых и обвиняемых, их личном обыске, досмотре вещей, опросе о жалобах, осмотре и проверке технического состояния камер.
24. Уборка камер, мытье полов и посуды производится подозреваемыми и обвиняемыми под наблюдением дежурного и выводящего. Использование подозреваемых и обвиняемых на каких-либо иных хозяйственных работах, не связанных с самообслуживанием, запрещается.
25. Двери камер открываются дежурными (помощником дежурного) по изолятору временного содержания, начальником изолятора временного содержания обязательно в присутствии постового у камер или выводного. В изоляторе временного содержания с большим лимитом наполнения ключи от камер могут вручаться помощнику дежурного по изолятору временного содержания.
Категорически запрещается заходить в камеры всем сотрудникам одновременно, а также иметь при себе ключи.
26. Вывод подозреваемых и обвиняемых из камер производится:
1) в следственные кабинеты изолятора временного содержания;
2) в комнату свиданий;
3) в прогулочный двор;
4) на санитарную обработку в санпропускник изолятора временного содержания;
5) к медицинскому работнику;
6) в туалет (только при отсутствии в камерах санузлов);
7) для передачи конвою;
8) для уборки помещений изолятора временного содержания, мытья посуды;
9) для производства полного обыска.
27. В ночное время (с 22 до 6 часов по местному времени) открытие камер производится в крайних случаях, а вывод подозреваемых и обвиняемых может иметь место лишь при осложнении обстановки и в особых условиях, когда жизни и здоровью подозреваемых и обвиняемых угрожает опасность, а также для оказания неотложной медицинской помощи.
При открытии камер и выводе из них подозреваемых и обвиняемых в ночное время, должны приниматься особые меры предосторожности, исключающие возможность совершения побега из изолятора временного содержания или нападения на охрану.
28. При выводе на прогулку в туалет, для санитарной обработки и уборки помещения изолятора временного содержания, подозреваемые и обвиняемые извещаются о целях их вывода. Во всех остальных случаях цель вывода из камеры не сообщается, а только указывается, как подозреваемый или обвиняемый должен одеться, и обязан ли он взять с собой личные вещи.
Предупреждение подозреваемых и обвиняемых, а также родных, близких и знакомых о предстоящей отправке из изолятора временного содержания или освобождения в обязанности администрации изолятора временного содержания не входит.

29. Сезіктілер мен айыпталушылардың уақытша ұстау изоляторы ішінде немесе серуен ауласында жүріп-тұруы (топпен немесе жеке) тек белгіленген бағыттар бойынша ғана және шығарушының (шығарушылардың) айдап алып жүруімен ғана іске асырылады.
30. Сезіктіні және айыпталушыны камерадан шығарғанда бір шығарушы есікте қырынан тұрады, қалғандары дәлізді бойлай орналасады. Сезіктілер мен айыпталушылар дәлізге жеке-жеке шығарылады және қозғалыс бағытына қарай бір немесе екі қатардан сап түзейді.
31. Қозғалыс бағытының аяғына дейін шығарушылар сезіктілер мен айыпталушылардың қолдарын арттарына ұстап жүруін, тыныштық сақтауын, бір қатардан екінші қатарға өтпеуін, темекі тартпауын, камералар жанынан өткенде көру саңылауларын және есік желдеткіштерін ашпауын, еш нәрсе лақтырмауын, дәліз және баспалдақ алаңдарындағы қабырғаларға жазу жазбауларын қадағалауға тиіс.
32. Ерекше қауіпті қылмыскерлерді және қашуға немесе полиция қызметкерлеріне шабуыл жасауға ыңғайы бар адамдарды алып жүргенде әрбір 2-5 сезікті мен айыпталушыға 5 шығарушы, әрбір 6-10 сезікті мен айыпталушыға 6-10 шығарушыдан келетіндей болуға тиіс. Қажет болған жағдайларда бір сезіктіні немесе айыпталушыны алып жүруге 2 шығарушы белгіленеді.
33. Бір сезіктіні немесе айыпталушыны жалғыз шығарушы алып жүргенде шығарушы айдауылшының соңында екі қадам аралықта еріп жүреді.
Бұрылыстарда шығарушы сезіктілер мен айыпталушыларды бұрышқа екі қадам қалғанда тоқтатады, содан соң өтер жол бос екеніне көз жеткізгеннен кейін ғана қозғалысты жалғастырады.
Күзетілмейтін есікке жақындағанда шығарушы сезіктіні есікке бес қадам қалғанда тоқтатып, өзі есікті жабады және жолды әрі қарай жалғастырады. Сезікті мен айыпталушыны серуендеу ауласына шығарған кезде де осы тәртіп сақталады.
Сезіктілер мен айыпталушыларды екі немесе одан да көп шығарушы алып жүргенде олардың бірі алдында, қалғаны айдауылданушылардың соңында жүреді.
Сезіктілер мен айыпталушыларды камералардан тергеу кабинетіне шығаруға прокурордың, тергеушінің, анықтауды жүргізуші адамның жазбаша талабы негіз болады, бұл туралы камералардан шығаруды тіркеу журналына белгі қойылады (3-қосымша).
Жауап алу үшін, жедел-тергеу әрекеттері мен кездесу (4-қосымша) жүргізу үшін сезіктіні немесе айыпталушыны шығару талабы бір адамға толтырылады, міндетті түрде ішкі істер органының хатшылығында тіркеуге алынады, сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторынан тыс жерлерге шығару үшін ішкі істер органы бастығының рұқсат визасы болуы керек.
Сезіктілер мен айыпталушыларды тергеу іс-әрекеттері өндірісі үшін уақытша ұстау изоляторы үй-жайларынан ішкі істер органдарының қызметтік кабинеттеріне шығаруға тыйым салынады.

29. Передвижение подозреваемых и обвиняемых (групповое и одиночное) внутри изолятора временного содержания и в прогулочный двор производится по установленным маршрутам и только в сопровождении выводного (выводных).
30. При выводе подозреваемого и обвиняемого из камеры, один выводной становится боком к ее двери, остальные - вдоль коридора. Подозреваемые и обвиняемые выводятся в коридор поодиночке и выстраиваются в направлении движения по одному или в два ряда.
31. По всему маршруту движения выводные должны следить, чтобы подозреваемые и обвиняемые держали руки за спиной и шли, соблюдая тишину, не переходили из ряда в ряд, не курили, ничего не бросали, не останавливались и, проходя мимо камер, не открывали глазков и дверных форточек, не делали надписей на стенах коридоров и лестничных клеток.
32. Для сопровождения особо опасных преступников и лиц, склонных к побегу или нападению на работников полиции, на 2-5 подозреваемых и обвиняемых назначаются 5 выводных, на 6-10 подозреваемых и обвиняемых - 6-10 выводных. В необходимых случаях сопровождение одного подозреваемого или обвиняемого производится двумя выводными.
33. При сопровождении одного подозреваемого или обвиняемого одним выводным, последний должен находиться позади конвоируемого и следовать за ним в двух шагах.
На поворотах выводной останавливает подозреваемых и обвиняемых за два шага до угла, после чего, удостоверившись, что проход свободен, продолжает движение.
При приближении к неохраняемой двери, выводной останавливает подозреваемого за пять шагов до двери, открывает ее и, установив, что проход не занят, пропускает мимо себя, закрывает дверь и продолжает движение позади. В таком же порядке производится вывод подозреваемого и обвиняемого в прогулочный двор.
При сопровождении подозреваемых и обвиняемых двумя и более выводными, один из них следует впереди, остальные - позади конвоируемых.
Основанием для вывода подозреваемых и обвиняемых из камер в следственный кабинет является письменное требование прокурора, следователя, лица, проводящего дознание с последующей записью в журнале регистрации вывода из камер (Приложение 3).
Требование на вывод подозреваемого, обвиняемого для допроса, проведения оперативно-следственных действий и свидания (приложение 4) заполняется на одно лицо, обязательно регистрируется в секретариате органа внутренних дел, разрешение на вывод за пределы изолятора временного содержания подозреваемых, обвиняемых должно иметь визу начальника органа внутренних дел.
Вывод подозреваемых и обвиняемых для производства следственных действий из помещения изолятора временного содержания в служебные кабинеты органов внутренних дел запрещен.

34. Сезіктілер мен айыпталушыларды камералардан уақытша ұстау изоляторы санөткізгішіне шығаруды санитарлық өңдеуден өткізу күндері уақытша ұстау изоляторы кезекшісінің көмекшісі, шығарушылар немесе бекетші жүзеге асырады. Олар сезіктілер мен айыпталушыларды камералардан санөткізгішке және кері қарай алып жүруді, сондай-ақ санитарлық өңдеу кезінде оларды бақылауды қамтамасыз етеді.
3. Сезіктілер мен айыпталушыларды жеке тінту, дактилоскопияға,
суретке түсіру және заттардың тексеруін жүргізу
35. Уақытша ұстау изоляторына жеткізілген адамдар жеке тінтуге, дактиласкопиялауға, суретке түсірілуге тартылады, ал олардың заттары - тексеруге жатады. Сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторы жағдайында дактилоскопиялауды, суретке түсіруді ішкі істер органының криминалдық қызмет бөлімшелері жүзеге асырады. Жеке тінтуді тінтілушімен бір жыныстағы адам жүргізе алады.
Сезіктілер мен айыпталушыларды жеке тінту мен қарау аяқталған соң, олардың қатысуымен тінтуді жүргізген адам және тінтілуші қол қоятын хаттама (5-қосымша) жасалады.
Сезіктілер мен айыпталушылардың қол қоюдан бас тартуы және осы орайда айтылған наразылықтар тінту хаттамасына жазылады.
4. Сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құралдарды, заттарды және азық-түліктерді сезіктілер мен айыпталушылардан алып қою
36. Уақытша ұстау изоляторына қабылданған сезіктілер мен айыпталушылар өздерімен бірге тек қана осы Ережелерде рұқсат етілген нәрселерді, заттарды және азық-түлік өнімдерін қалдыра алады.
Тыйым салынған нәрселер, заттар және азық-түлік өнімдері сақтауға тапсырылады немесе акт жасау арқылы уақытша ұстау изоляторы бастығының дәлелді ұйғарымы бойынша жойылады.
Сезіктілер мен айыпталушылардың ақшалары, құнды қағаздары және бағалы заттары (ордендер, медальдар және оларға берілген құжаттар) ішкі істер органының қаржы бөліміне; жеке заттары - уақытша ұстау изоляторының сақтау камерасына сақтауға тапсырылады. Иесі табылмаған құжаттар, құнды қағаздар, хаттар, хат-хабарлар, жазу кітапшалары, фотосуреттер, ордендер және медальдар көшірмесі сезіктінің немесе айыпталушының жеке ісіне қосылатын акт бойынша анықтаушыға, тергеушіге, сотқа беріледі.
Ақшаларды және бағалы заттарды қабылдау туралы түбіртектің көшірмесі қолхат арқылы уақытша ұстау изоляторына орналастырылған адамға беріледі, екінші көшірмесі - оның жеке ісіне қосылады. Сезіктілер мен айыпталушыларды тергеу изоляторына ауыстырғанда, ордендер, медальдар және оларға берілген құжаттар, сондай-ақ жеке заттары, ақшалары (сәлемдемелер мен бандерольдар пошта арқылы) тергеу изоляторының қаржы бөліміне жіберіледі.

34. Вывод подозреваемых и обвиняемых из камер в санпропускник изолятора временного содержания осуществляется выводными, помощником дежурного по изолятору временного содержания или постовым, в дни проведения санитарной обработки, которые обеспечивают сопровождение подозреваемых и обвиняемых из камер в санпропускник и обратно, а также наблюдение за ними во время санитарной обработки.
3. Проведение личного обыска,
дактилоскопирования, фотографирования,
а также досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых
35. Доставленные для водворения в изолятор временного содержания лица подвергаются личному обыску, дактилоскопированию, фотографированию, а находящиеся у них вещи - досмотру. Дактилоскопирование, фотографирование подозреваемых и обвиняемых в условиях изолятора временного содержания осуществляется подразделениями криминалистических служб органов внутренних дел. Личный обыск может производиться только лицом одного пола с обыскиваемым.
По окончании личного обыска подозреваемого или обвиняемого и досмотра при нем вещей составляется протокол (Приложение 5), который подписывается лицом, производившим обыск и обыскиваемым.
Отказ подозреваемых и обвиняемых от подписи и заявленные при этом претензии отражаются в протоколе обыска.
4. Изъятие у подозреваемых и обвиняемых
предметов,веществ и продуктов питания,
запрещенных к хранению и использованию
36. Принятые в изолятор временного содержания подозреваемые и обвиняемые оставляют только те предметы, вещи и продукты питания, которые разрешены настоящими Правилами.
Запрещенные предметы, вещи и продукты питания, передаются на хранение, либо уничтожаются по мотивированному постановлению начальника изолятора временного содержания, о чем составляется акт.
Деньги, ценные бумаги и ценные вещи подозреваемых и обвиняемых (ордена, медали и документы к ним) сдаются в финансовую часть органа внутренних дел для хранения; личные вещи - в камеру хранения изолятора временного содержания. Документы, ценные бумаги, переписка, записные книжки, фотографии, ордена и медали, принадлежность которых не установлена, передаются дознавателю, следователю, суду по акту, копия которого приобщается к личному делу подозреваемого или обвиняемого.
Копия квитанции о приеме денег и ценностей выдается под расписку, водворенному в изолятор временного содержания, другая копия приобщается к его личному делу. При переводе подозреваемых и обвиняемых в следственный изолятор ордена, медали и документы к ним, а также личные деньги направляются в финансовую часть следственного изолятора (посылками, бандеролями, почтовыми переводами).

37. Жеке тінтуде алып қойылған ақшалар, бағалы заттар, құнды қағаздар, заттар мен азық-түлік өнімдері тек анықтаушының, тергеушінің немесе соттың рұқсатымен ғана туыстарына не басқа адамдарға берілуі мүмкін.
38. Бағалы емес, сондай-ақ уақытша ұстау изоляторында сақтауға тыйым салынған нәрселер мен заттар (спирттік ішімдіктер, ойын карталары және т.с.с.) жойылады. Бұл жөнінде акт толтырылады.
39. Уақытша ұстау изоляторында табылған және иесі анықталмаған ақшалар, құнды қағаздар мен бағалы заттар алынады, ол жөнінде хаттама жасалады және іске асыру және тиісті бюджет табысына енгізу үшін белгіленген тәртіппен салық органдарына беріледі.
40. Тексеру кезінде өз бетімен тапсырылған ақшалар, құнды қағаздар мен бағалы заттар алынады және қамауда ұстау орындарына келгеннен кейін оларды қолдану құқығынсыз ішкі тәртіп Ережелеріне сәйкес сезіктілер мен айыпталушылар босатылғанға дейін сақталады. Соттау немесе оны қамауда ұстау орындарына, бас бостандығынан айыру орындарына жіберген жағдайда, жоғарыда аталған ақшалар, құнды қағаздар мен бағалы заттар тізімдеме бойынша қылмыстық жазасын өтеу мекемелеріне жіберіледі.
41. Сезіктілер мен айыпталушылар пайдалануға және сақтауға тыйым салынған заттар, бұйымдар мен азық-түлік өнімдері уақытша қамауда ұстау орнының әкімшілігіне беріледі немесе сот шешімі бойынша жойылады.
42. Қылмыстық ісі өндірістегі сезіктінің немесе айыпталушының өтініші және сол адамның не органның келісімі бойынша уақытша ұстау изоляторында сақталған бұйымдары, заттары және азық-түлік өнімдері сезіктінің немесе айыпталушының туыстарына немесе өзге адамдарға берілуі мүмкін.
43. Сезікті немесе айыпталушы қайтыс болған жағдайда, оның сақтаудағы ақшалары, құндылықтары, басқа бұйымдары, заттары және азық-түлік өнімдері заңнамада белгіленген тәртіппен оның мұрагерлеріне беріледі.
5. Сезіктілер мен айыпталушыларды материалдық-тұрмыстық
қамтамасыз ету
44. Уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі сезіктілер мен айыпталушыларға гигиена, санитарлық, өрт қауіпсіздігі талаптарына жауап беретін жағдай жасауға міндетті. Санитарлық алаң нормасы бір адамға кемінде пайдалы алаң 2,5 шаршы метр есебінен белгіленеді.
45. Уақытша ұстау изоляторында ұсталатындар жеке пайдалану үшін:
1) ұйықтау орнымен;
2) төсек жабдықтарымен: матрац, жастық, көрпе;
3) төсек орын заттары: екі жайма, жастық тыс;
4) тамақ ішетін асханалық ыдыстармен;

37. Изъятые при личном обыске деньги, драгоценности, ценные бумаги, вещи и продукты питания могут быть переданы за его счет родственникам, либо другим лицам только с разрешения дознавателя, следователя или суда.
38. Предметы и вещи, не представляющие ценности, а также запрещенные к хранению в изоляторе временного содержания (спиртные напитки, игральные карты и тому подобное) уничтожаются, о чем составляется акт.
39. Деньги, ценные бумаги и ценные вещи, которые обнаружены в изоляторе временного содержания и владелец которых не установлен, изымаются, о чем составляется протокол, и передаются в установленном порядке налоговым органам для реализации и зачисления в доход соответствующих бюджетов.
40. Деньги, ценные бумаги и ценные вещи, добровольно сданные при досмотре, изымаются и хранятся в соответствии с Правилами внутреннего распорядка до освобождения подозреваемого или обвиняемого без права пользования и распоряжения ими во время пребывания в местах содержания под стражей. В случае осуждения и направления лиц, заключенных под стражу, в места лишения свободы, вышеперечисленные деньги, ценные бумаги и ценные вещи передаются по описи учреждению, исполняющему уголовные наказания.
41. Предметы, вещества и продукты питания, запрещенные к хранению и использованию подозреваемыми и обвиняемыми, передаются на хранение администрации временного содержания стражей либо по решению суда уничтожаются.
42. По заявлению подозреваемого или обвиняемого и с согласия лица либо органа, в производстве которых находится уголовное дело, предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении в изоляторе временного содержания, могут быть переданы родственникам подозреваемого или обвиняемого или иным лицам.
43. В случае смерти подозреваемого или обвиняемого, принадлежащие ему деньги, ценности, другие предметы, вещества и продукты питания, находившиеся на хранении, передаются его наследникам в порядке, установленном законодательством.
5. Материально-бытовое обеспечение
подозреваемых и обвиняемых
44. Администрация изоляторов временного содержания обязана создать подозреваемым и обвиняемым условия, отвечающие требованиям гигиены, санитарии, пожарной безопасности. Норма санитарной площади устанавливается из расчета не менее 2,5 квадратных метра на человека.
45. Содержащиеся в изоляторе временного содержания обеспечиваются для индивидуального пользования:
1) спальным местом;
2) постельными принадлежностями: матрацем, подушкой, одеялом;
3) постельным бельем: двумя простынями, наволочкой;
4) столовой посудой на время приема пищи;

5) орамалмен;
6) сабынмен қамтамасыз етіледі.
46. Уақытша ұсталу изоляторларында ұсталу кезеңінде уақытша пайдалануға қазыналық мүлік ақысыз беріледі. Пайдалануға тізбесі және саны Ережелермен белгіленетін өз төсек жабдықтары, сондай-ақ басқа да заттар мен нәрселер қабылдануы мүмкін.
47. Уақытша ұстау изоляторларының камералары:
1) столмен;
2) санитарлық тораптармен (құбыр болмаған кезде табиғи қажеттіліктерін өтеуге арналған ыдыстармен);
3) кран су құбыры суымен (су құбырлары болмаған кезде ілгекті пластмасс қол жуғыштармен);
4) сырт киімдерін ілуге арналған ілгіштермен;
5) жуынып шайыну жабдықтарына арналған сөрелермен;
6) ауыз суға арналған кішкентай бакпен;
7) радиохабар тарату құралдары;
8) қоқысқа арналған урнамен жабдықталады.
Күн сайынғы тұтыным бойынша камераға ішу үшін қайнаған су беріледі.
Аптасына бір рет әрбір сезікті мен айыпталушыға ұзақтығы 15 минут душта шомылу мүмкіндігі беріледі.
Сезіктілер мен айыпталушыларға қырынатын құралдар олардың өтініші бойынша белгіленген уақытта, аптасына екі рет беріледі.
Сондай-ақ олардың өтініші бойынша шағымдар мен өтініштер жазу үшін жазу құралдары (қағаз, шарикті қалам) беріледі.
48. Әрбір уақытша ұстау изоляторы тамақ ысыту үшін электр плита, су қайнатқыш, шкаф, ыдыс жуу үшін үш ұялы ванна (ыдыс) бөлме, сондай-ақ төсек жабдықтарын және камераларда сақтауға рұқсат етілмеген жеке заттарын сақтайтын бөлме жабдықталады.
49. Сезіктілер мен айыпталушылар Қазақстан Республикасы Үкіметі белгілеген нормалар бойынша денсаулығы мен әл-қуатын қалыпты жағдайда ұстауға жеткілікті үш мезгілгі тамақпен ақысыз қамтамасыз етіледі. Сезіктілер мен айыпталушыларға осы Ереженің 46-тармағына сәйкес сақталуға және пайдалануға тыйым салынғандардан басқасын, қолма-қол ақшасыз есеп бойынша бірінші кезекте қажетті азық-түлік өнімдерін, заттарды, сондай-ақ басқа да өнеркәсіптік тауарларды сатып алуға құқығы бар.
50. Сезіктілер мен айыпталушылар қамауда ұстау кезінде олардың өзге әрекеттерімен мемлекетке келтірілген материалдық залал үшін, заңнамада қарастырылған тәртіп және мөлшері бойынша материалдық жауапкершілікке тартылады.
51. Мемлекетке келтірілген залалдың мөлшері уақытша ұстау изоляторы бастығының материалдық залалды өтеу туралы қаулысымен (6-қосымша) анықталады.
52. Ұйғарым сезіктіге немесе айыпталушыға қолхат арқылы хабарланады және жоғары лауазымды адамға, прокурорға және сотқа шағымдалуы мүмкін.
53. Материалды залалды ерікті төлеуден бас тарту болған жағдайда ол сот тәртібінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жазаланады.

5) полотенцем;
6) мылом.
46. Казенное имущество выдается бесплатно, во временное пользование на период содержания в изоляторе временного содержания. Для пользования могут приниматься собственные постельные принадлежности, а также другие вещи и предметы, перечень и количество которых определяется Правилами.
47. Камеры изолятора временного содержания оборудуются:
1) столом;
2) санитарным узлом (бачком для отправки естественных надобностей при отсутствии канализации);
3) краном с водопроводной водой (при отсутствии водопровода - пластмассовым навесным умывальником);
4) вешалкой для верхней одежды;
5) полкой для туалетных принадлежностей;
6) бачком для питьевой воды;
7) средствами радиовещания;
8) урной для мусора.
Ежедневно, по потребности, в камеры выдается кипяченая вода для питья.
Не реже одного раза в неделю каждому подозреваемому и обвиняемому предоставляется возможность помыться в душе, продолжительностью не менее 15-ти минут.
Бритвенные принадлежности выдаются подозреваемым и обвиняемым по их просьбе, в установленное время, не реже двух раз в неделю.
Для написания жалоб и заявлений, также по просьбе, выдаются письменные принадлежности (бумага, шариковая ручка).
48. В каждом изоляторе временного содержания оборудуется комната для подогрева пищи с электроплитой, кипятильником, шкафом, трехгнездовой ванной (емкостью) для мытья посуды, а также комната для хранения постельных принадлежностей и не разрешенных к хранению в камерах личных вещей.
49. Подозреваемые и обвиняемые обеспечиваются бесплатным питанием, достаточным для поддержания здоровья и сил, по нормам, определенным Правительством Республики Казахстан. Подозреваемым и обвиняемым предоставляется право приобретать по безналичному расчету продукты питания, предметы первой необходимости, а также другие промышленные товары, за исключением запрещенных к хранению и использованию в соответствии с пунктом 46 настоящих Правил.
50. Подозреваемые и обвиняемые несут материальную ответственность за причиненный государству во время содержания под стражей материальный ущерб, причиненный иными действиями, - в порядке и размерах, предусмотренных законодательством.
51. Размер материального ущерба, причиненного государству, определяется постановлением начальника изолятора временного содержания (приложение 6) о взыскании материального ущерба.
52. Постановление объявляется подозреваемому или обвиняемому под расписку и может быть обжаловано вышестоящему должностному лицу, прокурору или в суд.
53. В случае отказа от добровольного возмещения материального ущерба, он взыскивается в судебном порядке, в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

54. Келтірілген материалды залал үшін қателесіп алынған сомалар сезіктіге немесе айыпталушыға қайтарып беруге жатады және оның жеке есепшотына аударылады.
55. Келтірілген материалдық залал сезіктінің немесе айыпталушының өтініші және олардың келісімі бойынша оның туыстарымен немесе басқа да адамдармен төленуі мүмкін.
56. Сотталушыны бас бостандығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны орындайтын мекемеге жіберген жағдайда төленбеген материалдық залал сотталушының жеке есепшотына түскен қаражаттың есебінен аталған мекеменің әкімшілігімен төленеді.
57. Уақытша ұстау изоляторы әкімшілігінің кінәсімен сезіктіге немесе айыпталушыға келтірілген материалдық залал, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес төленеді.
58. Уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі материалдық залал келтірген кінәлілерді анықтау үшін ішкі істер органының бастығы тағайындайтын және залал келтіру фактісі анықталған күннен үш күннен кешіктірілмей жүргізілуі тиіс қызметтік тексеру жүргізеді.
Тексеру кезінде материалдық жауапкершілік жүктелетін жағдайлардың саны, залалдың нақты сипаты мен мөлшері не негізгі материалдық жауапкершіліктің болмауы анықталады.
59. Уақытша ұстау изоляторында ұсталушы сезіктіні немесе айыпталушыны материалдық жауапкершілікке тарту мүліктік зиянды (материалдық залалды) және осы адамның іс-әрекетіне қарама-қайшылығын анықтау кезінде орын алуы мүмкін.
60. Қызметтік тексеру нәтижелері бойынша залалды өтеу және зардап шеккенге залал келтірген сезіктіге немесе айыпталушыға қолхат арқылы хабарланатын ішкі істер органының бастығы бекіткен, мөр басылған қаулының негізінде жүргізіледі. Өтем сезіктіні немесе айыпталушының жеке есепшотында бар немесе уақытша ұстау изоляторы кезекшісінде сақтауда тұрған қаражат сомасымен жүргізіледі.
61. Қолма-қол сомадан өтемді уақытша ұстау изоляторы бастығы жүргізеді (не оның міндетін атқарушы адам) бұл жөнінде сезікті немесе айыпталушының қолма-қол ақша қаражатынан материалдық залалды өтеу туралы (7-қосымша) үш данада хаттама толтырылады. Оған уақытша ұстау изоляторы бастығы (ішкі істер органының) және ақшалай сомасынан ұстап қалу жүргізілген адам қол қояды. Хаттаманың бір данасы қаулымен және ұсталған ақшамен бірге ішкі істер органының қаржылық бөліміне тапсырылады, екінші данасы залал келтірген адамның жеке ісіне қосылады, үшіншісі оған қолхат арқылы беріледі.

54. Суммы, неправильно взысканные за причиненный материальный ущерб, подлежат возврату подозреваемому или обвиняемому и зачисляются на его лицевой счет.
55. По просьбе подозреваемого или обвиняемого причиненный материальный ущерб может быть возмещен его родственниками или иными лицами с их согласия.
56. В случае направления осужденного в учреждение, исполняющее уголовные наказания в виде лишения свободы, не возмещенный материальный ущерб взыскивается администрацией указанного учреждения из средств, поступающих на лицевой счет осужденного.
57. Материальный ущерб, причиненный подозреваемому или обвиняемому по вине администрации изолятора временного содержания, взыскивается в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
58. Для установления виновных, причинивших материальный ущерб, администрация изолятора временного содержания проводит служебное расследование, которое назначается начальником органа внутренних дел и должно быть проведено не позднее трех дней со дня установления факта причинения ущерба.
При расследовании устанавливается наличие обстоятельств, при которых наступает материальная ответственность, конкретное содержание и размер ущерба либо отсутствие оснований материальной ответственности.
59. Привлечение к материальной ответственности подозреваемого или обвиняемого, содержащегося в изоляторе временного содержания, может иметь место при установлении имущественного вреда (материального ущерба) и противоправности действия данного лица.
60. Взыскание ущерба производится на основании постановления, вынесенного по результатам служебного расследования и утвержденного начальником органа внутренних дел, заверенного печатью, которое объявляется подозреваемому или обвиняемому, причинившему ущерб потерпевшему, под расписку. Взыскание производится из денежных сумм подозреваемого или обвиняемого, имеющихся на лицевых счетах или находящихся на хранении у дежурного по изолятору временного содержания.
61. Взыскание из наличных сумм производится начальником изолятора временного содержания (либо лицом, исполняющим его обязанности), о чем составляется протокол взыскания материального ущерба из наличных денежных средств подозреваемого или обвиняемого (приложение 7) в трех экземплярах, который подписывается начальником изолятора временного содержания (органа внутренних дел) и лицом, из денежных сумм которого произведено удержание. Первый экземпляр протокола вместе с постановлением и удержанными деньгами передаются в финансовую часть органа внутренних дел, второй экземпляр приобщается к личному делу лица, причинившего ущерб, третий - вручается ему под расписку.

62. Сотталушыда ақша болмаған кезде, сондай-ақ уақытша ұстау изоляторына өтем залалы толық жүргізілмегенде, келтірілген залалға ұстап қалу жөніндегі қаулы оның тұрған жеріне жіберіледі. Ұстап қалу сотталушының табысынан жүргізіледі.
63. Келтірілген залалды өтеу туралы уақытша ұстау изоляторы әкімшілігінің шешімінде белгіленген тәртіппен шағымдануы мүмкін. Шағым беру залалды өтеуді тоқтату үшін негіз болып табылмайды. Шағымы қанағаттандырылған жағдайда, бұрын ұсталған сомасы қайтарылады.
64. Материалдық залалды қалпына келтірмеген сезікті немесе айыпталушы уақытша ұстау изоляторынан босатылған жағдайда, азаматтық сот өндірісі тәртібімен төлеуі мүмкін. Ішкі істер органы сотқа залалды қалпына келтіру туралы қарсы өтініш береді (8-қосымша).
65. Материалдық залалды қалпына келтіру туралы талап ету арызы 2 данамен жауап берушінің тұрғылықты орны бойынша сотқа беріледі. Жауап берушінің тұрғылықты орны белгісіз болған жағдайда талап ету оның тұрған жеріндегі мүліктері немесе оның белгілі соңғы тұрғылықты орны, не залал келтірілген орны бойынша көрсетілуі мүмкін.
66. Талап ету арызына ішкі істер органының бастығы (қарсы өтінішті жазушы) немесе оның орынбасары қол қояды. Егер де арыз сотқа өкілімен бірге барса, арызда өкілдің өкілеттігін куәландыратын сенімхат қоса беріледі.
Талап ету арызы сотқа жауап берушілердің саны бойынша көшірмелерімен беріледі.
67. Талап ету арызында:
1) арыз берілетін соттың атауы;
2) талап ету арызын жазушының атауы (ішкі істер органы), оның тұрған жері, сондай-ақ егер де арыз өкілімен бірге жіберілсе, өкілдің аты-жөні және оның мекен-жайы;
3) жауап берушінің тегі, аты, әкесінің аты, оның тұрғылықты жері;
4) талап ету арызын жазушы өз талаптарын және оларды растайтын дәлелдерді негізге ала отырып ұсынатын жағдайлар;
5) талап ету арызын жазушының талаптары;
6) талап етудің бағасы, егер ол бағаланатын болса;
7) арызға ұсынылатын құжаттар тізбесі көрсетіледі.
6. Сезіктілер мен айыпталушылардың азық-түлік өнімдерін,
сондай-ақ бірінші қажеттілікте керекті заттарды және басқа
өндірістік тауарларды сатып алуы
68. Қолма-қол есеп айырысу арқылы азық түлік өнімдерін, бірінші қажеттілікте керекті заттарды, сондай-ақ басқа да өндірістік тауарларды сатып алуға ниет білдірген сезіктілер мен айыпталушыларға берілген бланкілер (9-қосымша) толтырып болғаннан кейін, ішкі істер органы қаржы бөлімінің жеке есепшоттағы ақшасы туралы түбіртегімен бірге уақытша ұстау изоляторы кезекшісіне беріледі. Сезіктілер мен айыпталушылар сатып алу жүктелінген уақытша ұстау изоляторы қызметкеріне ішкі істер органы қаржы бөлімі кассасынан олардың жеке есепшотындағы қажетті соманы есеп айырысу арқылы алуға сенімхат береді.
Берілген ақшалар аванс есебінен және сатып алынған азық-түлік өнімдерін және бірінші кезекте қажетті нәрселерді, бұл жөнінде өтініш жасаған сезіктілер мен айыпталушыларға беруді растайтын құжаттардың негізінде сол адамның есепшотынан шығарылады. Өтініштің және азық-түлік өнімдерін алуда берілген қолхаттың негізінде, олардың құны сезіктілер мен айыпталушылардың жеке есепшотынан шығарылады.
Уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі сезіктілер мен айыпталушыларға азық-түлік өнімдерін және бірінші кезекте қажетті нәрселерді сатып алуға жұмсалған ақша сомасы (датасы көрсетіледі) туралы жеке ісінің арнайы парағына белгі жасайды.

62. При отсутствии у осужденного денег, а также в случаях, когда в изоляторе временного содержания взыскание ущерба произведено не полностью, постановление об удержании за причиненный ущерб направляется по месту его нахождения. Удержания производятся из заработка осужденного.
63. Решение администрации изолятора временного содержания о взыскании за причиненный ущерб может быть обжаловано в установленном порядке. Подача жалобы не является основанием для прекращения взыскания ущерба. В случае удовлетворения жалобы, ранее удержанные суммы возвращаются.
64. В случае освобождения из изолятора временного содержания подозреваемого или обвиняемого, не возмещенный материальный ущерб может быть взыскан в порядке гражданского судопроизводства. Орган внутренних дел подает в суд исковое заявление о возмещении ущерба (приложение 8).
65. Исковое заявление о возмещении материального ущерба в двух экземплярах подается в суд по месту жительства ответчика. Иск к ответчику, место жительства которого не известно, может быть предъявлен по месту нахождения его имущества или по его последнему известному месту жительства, либо по месту причинения вреда.
66. Исковое заявление подписывается начальником органа внутренних дел (истцом) или его заместителем. Если заявление предъявляется в суд представителем, к заявлению прилагается доверенность, удостоверяющая полномочия представителя.
Исковое заявление предъявляется в суд копиями по числу ответчиков.
67. Исковое заявление должно содержать:
1) наименование суда, в который подается заявление;
2) наименование истца (органа внутренних дел), его место нахождение, а также наименование представителя и его адрес, если заявление подается представителем;
3) фамилия, имя, отчество ответчика, его место жительства;
4) обстоятельства, на основании которых истец предъявляет свои
требования и доказательства, подтверждающие их;
5) требование истца;
6) цена иска, если иск подлежит оценке;
7) перечень прилагаемых к заявлению документов.
6. Приобретение подозреваемыми и обвиняемыми
продуктов питания, а также предметов первой
необходимости и других промышленных товаров
68. Подозреваемым и обвиняемым, желающим приобрести по безналичному расчету продукты питания, предметы первой необходимости, а также другие промышленные товары, выдаются бланки заявлений (приложение 9), которые после заполнения сдаются дежурному изолятора временного содержания вместе с квитанцией финансовой части органа внутренних дел о наличии на лицевых счетах денег. Сотруднику изолятора временного содержания, которому поручено произвести закупку, подозреваемые и обвиняемые дают доверенность на получение в подотчет требуемой суммы денег с их лицевых счетов из кассы финансовой части органа внутренних дел.
Выданные деньги списываются с подотчетного лица на основании авансового отчета и документов, подтверждающих выдачу приобретенных продуктов питания и предметов первой необходимости подозреваемым и обвиняемым, подавшим об этом заявление. На основании заявления и расписки в получении продуктов питания, их стоимость списывается с лицевых счетов подозреваемых и обвиняемых.
О сумме денег (с указанием даты), израсходованных на покупку продуктов питания и предметов первой необходимости подозреваемым и обвиняемым, администрация изолятора временного содержания делает отметку в специальном листе личного дела.

7. Сезіктілер мен айыпталушыларға арналған сәлемдемелерді
қабылдау мен беру
69. Сезіктілер мен айыпталушыларға санының шектелуінсіз сәлемдемелер алуға рұқсат етіледі, бірақ салмағы пошта тәртібінде қарастырылған нормадан аспауы тиіс. Кәмелетке толмағандар мен ауруларға, ауыр науқастармен ауыратындарға, жүкті әйелдерге, сонымен қатар өзімен бірге үш жасқа дейінгі балалары бар әйелдерге берілетін сәлемдемелердің салмағын шектеуге жол берілмейді.
Сәлемдемелерді қабылдау екі данадан белгіленген нысанда жасалған өтініштері негізінде жүргізіледі (10-қосымша).
Сезіктілер мен айыпталушылардың өзімен бірге ұстайтын азық-түлік өнімдерінің, бірінші қажеттілікте керек заттар, аяқ киімдер, киімдер және басқа да өндірістік тауарлардың саны мен тізбесі, оларды сақтау, сәлемдемелерді алу және қолма қол есепсіз сатып алу, сондай-ақ белгіленген қаржымен оларға қызмет көрсету тізбесі осы Тәртіппен анықталады.
70. Уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі дәрігердің қорытындысы бойынша сезіктілер мен айыпталушылар үшін дәрі-дәрмектерді, олармен қамтамасыз етуге мүмкіндік болмаған жағдайда ғана қабылдайды.
71. Адам өміріне және денсаулығына қауіп төндіретін немесе қылмыс жасау құралы ретінде пайдаланылуы мүмкін, қамауда ұстау мақсаттарына бөгет жасайтын нәрселер, заттар мен азық-түлік өнімдерін сезіктілер мен айыпталушыларға беруге тыйым салынады.
72. Сақтауға және пайдалануға тыйым салынған нәрселерді, заттарды, және азық-түлік өнімдерін, ал осыларға тең кез-келген нәрселерді, заттарды және азық-түлік өнімдерін тексеруден жасыру немесе беру белгіленген тәртіп бойынша заңнамаға сәйкес жауапкершілікке тартылады.
73. Құрамында кемінде екі полиция қызметкері бар комиссия сәлемдемелерді тексеруді жүзеге асырады. Тыйым салынған заттарды тауып алған кезде хаттама (акт) толтырылады. Онда нақты алынған немесе сақтауға тапсырылған заттар көрсетілуі керек. Актіге комиссия мүшелері қол қояды, қолхат арқылы сезіктіге, айыпталушыға хабарланады және оның жеке ісіне қосылады.
74. Сәлемдемемен келіп түскен азық-түлік өнімдері, заттар мен нәрселер хат алушыға тапсырылмаса, хат алушы есебінен немесе жіберушінің төлемімен кері қайтарылуы мүмкін.
75. Сәлемдемеден тауып алынған ақшалар анықтау арқылы сезіктілер мен айыпталушылардың жеке есепшотына пошта тәртібіне, пошта аударымдарын жібергені үшін төленетін тарифтер бойынша алымға сәйкес аударылады.
76. Басқа қылмыстық іс жүргізумен байланысты бас бостандығынан айрылу түріндегі қылмыстық жазаға тартылған, мекемеден уақытша ұстау изоляторына ауыстырылған сотталғандардың алған сәлемдемелер саны туралы әкімшілік жеке істің арнайы парағына белгі жасайды.

7. Прием и передача подозреваемым
и обвиняемым посылок, передач
69. Подозреваемым и обвиняемым разрешается получать, без ограничения количества, посылки и передачи, вес которых не должен превышать норм, предусмотренных почтовыми правилами. Не допускается ограничение веса передач для несовершеннолетних и больных, страдающих тяжелыми заболеваниями, беременных женщин, а также для женщин, имеющих при себе детей в возрасте до трех лет.
Прием передач производится на основании заявления (приложение 10), составленного по установленной форме в двух экземплярах.
Перечень и количество продуктов питания, предметов первой необходимости, обуви, одежды и других промышленных товаров, которые подозреваемые и обвиняемые могут иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету, а также перечень услуг, оказываемых им за установленную плату, определяется настоящими Правилами.
70. Администрация изолятора временного содержания, по заключению врача, принимает для подозреваемых и обвиняемых медикаменты в тех случаях, когда отсутствует возможность обеспечения ими.
71. Предметы, вещества и продукты питания, которые представляют опасность для жизни и здоровья людей или могут быть использованы в качестве орудия преступления либо для воспрепятствования целям содержания под стражей, запрещаются к передаче подозреваемым и обвиняемым.
72. Сокрытие от досмотра или передача подозреваемым и обвиняемым запрещенных к хранению и использованию предметов, веществ и продуктов питания, а равно передача им любых предметов, веществ и продуктов питания вопреки установленным правилам влекут за собой ответственность в соответствии с законодательством.
73. Посылки подлежат досмотру, который осуществляется комиссией в составе не менее двух сотрудников полиции. При обнаружении запрещенных предметов составляется протокол (акт). В нем указывается, что конкретно из содержимого изъято или сдано на хранение. Акт подписывается членами комиссии, объявляется под расписку подозреваемому, обвиняемому и приобщается к его личному делу.
74. Продукты питания, вещи и предметы, поступившие в посылках и не подлежащие вручению адресатам, должны быть возвращены за счет адресатов или наложенным платежом отправителям.
75. Обнаруженные в посылках деньги зачисляются на личные счета подозреваемых и обвиняемых со взысканием, в соответствии с почтовыми правилами, сбора по тарифу за пересылку почтовых переводов.
76. О количестве полученных посылок осужденным, переведенным в изолятор временного содержания из учреждений, исполняющих уголовные наказания в виде лишения свободы, в связи с производством по другому уголовному делу, администрация делает отметку в специальном листе личного дела.

8. Сезіктілер мен айыпталушылардың жеделхаттарды,
хаттарды, ақша аударымдарын алуы және жөнелтуі
77. Сезіктілер мен айыпталушыларға туыстары мен басқа да адамдарға айына кемінде екі хат немесе жеделхат жіберуге және алуға рұқсат етіледі. Хат-хабарларды алу мен жіберу сезіктінің немесе айыпталушының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
78. Сезіктілер мен айыпталушылардың хат-хабар алысуы тек қана уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі арқылы осы қылмыстық істі жүргізетін органның немесе адамның рұқсатымен жүзеге асырылады және осы Ереженің 86 тармағында қарастырылған жағдайлардан басқасы цензураға тартылады. Цензураны уақытша ұстау изоляторы әкімшілігі, ал қажет болған жағдайда қылмыстық істі жүргізетін орган немесе адам жүзеге асырады.
79. Бас бостандығынан айыру түріндегі қылмыстық жазаны немесе мәжбүрлеп емдеуді орындайтын мекемелерде ұсталушы сезіктілер мен айыпталушылардың хат-алмасуы қылмыстық істі жүргізетін орган немесе адамның рұқсатымен жүзеге асырылады.
80. Сезіктінің немесе айыпталушының атына келген хаттарды тапсыруды, сондай-ақ оның хат алушыға жіберуді мерекелік және демалыс күндерден басқа, хат келіп түскен немесе оны сезікті немесе айыпталушы тапсырған күннен үш күн мерзімнен кешіктірмей уақытша ұстау изоляторы әкімшілігі жүргізеді. Хатты Қазақстан Республикасының мемлекеттік тіліне және ресми қолданылған орыс тілінен кері аудару қажет болғанда, хатты беру мерзімі аудармаға қажет уақытқа ұзартылуы мүмкін.
81. Сезіктіге немесе айыпталушыға жақын туысының өлімі немесе ауыр науқасы туралы мәліметтер оларды алғаннан кейін кешіктірілмей хабарланады.
82. Сезіктіге немесе айыпталушыға, ол уақытша ұстау изоляторынан кеткеннен кейін келген хаттар, оларды алған күннен үш күндік мерзімнен кешіктірмей кеткен жері бойынша жіберіледі.
83. Уақытша ұстау изоляторындағы сезіктілер мен айыпталушыларға келіп түскен ақша аударымдары олардың жеке есепшотына аударылады (11-қосымша). Уақытша ұстау изоляторы әкімшілігінің рұқсатымен сезіктілер мен айыпталушылар жақын туыстары мен өзге де адамдарға өз қаражаты есебінен ақша аударымын жіберуі мүмкін.
9. Сезіктілер мен айыпталушылардың ұсыныс, өтініштер
мен шағымдар жолдауы
84. Уақытша ұстау изоляторы әкімшілігінің өкілдері күн сайын камераларды аралайды және ұсталушылардан ұсыныстар, өтініштер мен шағымдарды жазбаша, әрі ауызша түрде қабылдайды. Ауызша түрде қабылданған ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар журналға жазылады және оларға рұқсат беруші адамға баяндалады. Жазбаша түрде жазылған және уақытша ұстау изоляторының әкімшілігіне жолданған ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар журналға тіркеледі және оларға рұқсат беруге шаралар қабылдайтын уақытша ұстау изоляторының бастығына баяндалады.

8. Получение и отправление подозреваемыми
и обвиняемыми телеграмм, писем, денежных переводов
77. Подозреваемым и обвиняемым разрешается получать и отправлять родственникам и иным лицам не более двух писем или телеграмм в месяц. Отправление и получение корреспонденции осуществляется за счет средств подозреваемых и обвиняемых.
78. Переписка подозреваемых и обвиняемых осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которых находится уголовное дело только через администрацию изолятора временного содержания и подвергается цензуре кроме случаев, предусмотренных пунктом 86 настоящих Правил. Цензура осуществляется администрацией изолятора временного содержания, а в случае необходимости, лицом или органом, в производстве которых находится уголовное дело.
79. Переписка подозреваемых и обвиняемых с содержащимися в учреждениях исполняющих уголовные наказания в виде лишения свободы или на принудительном лечении, осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которых находится уголовное дело.
80. Вручение писем, поступающих на имя подозреваемого или обвиняемого, а также отправление его писем адресатам производится администрацией изолятора временного содержания не позднее чем в трехдневный срок со дня поступления письма или сдачи его подозреваемым или обвиняемым, за исключением праздничных и выходных дней. При необходимости перевода письма на государственный язык Республики Казахстан и официально употребляемый русский язык, срок передачи письма может быть увеличен на время, необходимое для перевода.
81. Сведения о смерти или тяжелом заболевании близкого родственника сообщаются подозреваемому или обвиняемому незамедлительно после их получения.
82. Письма, поступившие на имя подозреваемого или обвиняемого после его убытия из изолятора временного содержания, не позднее чем в трехдневный срок после их получения отправляются по месту его убытия.
83. Денежные переводы, поступающие подозреваемым и обвиняемым в изолятор временного содержания, зачисляются на их лицевые счета (приложение 11). С разрешения администрации изолятора временного содержания, подозреваемые и обвиняемые могут из своих средств отправлять денежные переводы родственникам или иным лицам.
9. Направление подозреваемыми и обвиняемыми
предложений, заявлений и жалоб
84. Представители администрации изолятора временного содержания ежедневно обходят камеры и принимают от содержащихся в них предложения, заявления и жалобы как в письменном виде, так и в устной форме. Предложения, заявления и жалобы, принятые в устной форме записываются в журнал и докладываются лицу, ответственному за их разрешение. Предложения, заявления и жалобы, изложенные письменно и адресованные администрации изолятора временного содержания, регистрируются в журнале и докладываются начальнику изолятора временного содержания, который принимает меры к их разрешению.

85. Мемлекеттік органдарға, жергілікті өзін-өзі басқару органдарына, қоғамдық бірлестіктерге, бұқаралық ақпарат құралдарына жолданған ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар уақытша ұстау изоляторы әкімшілігі арқылы жолданады.
86. Прокурорға және сотқа жолданған ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар цензураға жатпайды және жабылған түрінде дереу жолданған адамға жіберіледі.
87. Мемлекеттік органдарға жолданған ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар уақытша ұстау изоляторы әкімшілігінде қаралуы керек және жолданған күннен бастап бір тәуліктен кешіктірілмей жіберіледі.
88. Қылмыстық іс бойынша шындықты анықтауға көмектесетін қылмыс жасауға ықпал ететін құпия жазумен, шифрмен орындалған, мемлекеттік немесе өзге де заңмен қорғалатын құпиядан тұратын ұсыныстар, өтініштер және шағымдар осы қылмыстық істі жүргізетін адамға немесе органға беріледі.
89. Соттың, анықтау жүргізген адамның, тергеушінің немесе прокурордың іс-әрекетіне және шешіміне қатысты шағымдар Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 104-бабында алдын ала қарастырылған жедел тәртіпте жолданады.
90. Ұсыныстардың, өтініштердің, шағымдардың жауаптары сезіктілер мен айыпталушыларға қолхат арқылы хабарланады және олардың жеке ісіне қосылады.
91. Сезіктілер мен айыпталушыларды олардың құқықтары мен заңды мүдделеріне бұзушылықтармен байланысты ұсыныстар, өтініштер немесе шағымдар жасағаны үшін қудалаудың кез келген түріне жол берілмейді. Мұндай қудалауда уақытша ұстау изоляторының лауазымды адамдары, кінәлілер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапқа тартылады.
92. Апелляциялықтардан басқа ұсыныстарды, өтініштерді және шағымдарды жіберу бойынша шығындарды төлеу жіберушінің есебінен жүргізіледі. Сезіктіні немесе айыпталушының жеке есеп шотында ақша болмағанда, шығындар ішкі істер органдары есебінен жүргізіледі.
10. Сезіктілер мен айыпталушылардың діни
салт-дәстүрлерді атқаруы
93. Сезіктілер мен айыпталушылар діни салт-дәстүрлерді камераларда, ал мүмкіндік бар болғанда осы мақсатқа арнайы жабдықталған уақытша ұстау изоляторындағы үй-жайларда олар жататын діннің барлық дәстүрлі конфессияларына сәйкес жүргізеді.
94. Тек қана уақытша ұстау изоляторының ұстау режимін бұзбайтын салт-дәстүрлерді жүргізуге рұқсат беріледі.
95. Сезіктілер мен айыпталушыларға өздерімен бірге діни әдебиеттерді, жеке пайдалану үшін қалтаға салып жүретін, денеге тағатын дін мәдениетінің нәрселерін, мәдени және тарихи құндылықты білдіретін үшкір және өткір заттардан басқа қымбат тастардан жасалған бұйымдарды ұстауға және пайдалануға рұқсат беріледі.

85. Предложения, заявления и жалобы, адресованные в государственные органы, органы местного самоуправления, общественные объединения, средства массовой информации направляются через администрацию изолятора временного содержания.
86. Предложения, заявления и жалобы, адресованные прокурору и в суд, цензуре не подлежат и немедленно направляются адресату в запечатанном виде.
87. Предложения, заявления и жалобы, адресованные в государственные органы, должны быть рассмотрены администрацией изолятора временного содержания и направлены не позднее суток с момента их подачи.
88. Предложения, заявления и жалобы, содержащие сведения, которые могут помешать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению преступления, выполненные тайнописью, шифром, содержащие государственную или иную охраняемую законом тайну, передаются лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело.
89. Жалобы на действия и решения суда, лица, производившего дознание, следователя или прокурора направляются немедленно в порядке, предусмотренном ст.104 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан.
90. Ответы на предложения, заявления, жалобы объявляются подозреваемыми и обвиняемыми под расписку и приобщаются к их личным делам.
91. Не допускается преследование в любой форме подозреваемых и обвиняемых за обращение с предложениями, заявлениями или жалобами в связи с нарушением их прав и законных интересов. Должностные лица изолятора временного содержания, виновные в таком преследовании, несут ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
92. Оплата расходов по пересылке предложений, заявлений и жалоб, за исключением апелляционных, производится за счет отправителя. При отсутствии у подозреваемого или обвиняемого денег на лицевом счету, расходы производятся за счет органов внутренних дел.
10. Отправление подозреваемыми и обвиняемыми
религиозных обрядов
93. Подозреваемые и обвиняемые отправляют религиозные обряды в камерах, а при наличии возможности в специально оборудованных для этих целей помещениях изолятора временного содержания в соответствии с традициями религиозных конфессий, к которым они принадлежат.
94. Допускается отправление только таких обрядов, которые не нарушают режим содержания в изоляторе временного содержания.
95. Подозреваемым и обвиняемым разрешается иметь при себе и пользоваться религиозной литературой, предметами религиозного культа индивидуального пользования для нательного и карманного ношения, кроме колюще-режущих предметов, изделий из драгоценных металлов, камней, представляющих собой культурную и историческую ценность.

96. Сезіктілер мен айыпталушыларға, олардың өтініші бойынша және қылмыстық істі жүргізетін органның немесе адамның рұқсатымен діни көмек көрсету үшін дін мәдениеттерінің қызметкерлері шақырылуы мүмкін.
11. Сезіктілер мен айыпталушылардың отбасылық-құқықтық қатынастарға және азаматтық-құқықтық мәмілелерге қатысуы
97. Сезіктілер мен айыпталушылар қылмыстық істі жүргізуші орган немесе адамның рұқсатымен ішкі тәртіп Ережелерінде белгіленген тәртіппен, заңнамада қарастырылған жағдайлардан басқа өз өкілдері арқылы немесе тікелей азаматтық-құқықтық мәмілелерге қатысуға құқығы бар.
98. Азаматтық-құқықтық мәмілелерді жүзеге асыру үшін сезіктілер мен айыпталушылар Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексінің 152-бабына сәйкес уақытша ұстау орнының бастығы куәландыратын, белгіленген нысанда сенімхат жазады.
Уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі сезіктілер мен айыпталушыларды өтініштері бойынша олардың есебінен сенімхат бланкілерімен қамтамасыз етеді және қажет болған жағдайда оны толтыру тәртібін түсіндіреді.
Қылмыстық істі жүргізуші орган немесе адам арқылы сенімхат иесіне беріледі немесе жолданады.
Сезіктілер мен айыпталушылардан сенімхат алғысы келгендер, уақытша ұстау изоляторы өкілінің жеке қабылдауда болуына өтінішпен өтініш жасайды не оны пошта арқылы жібереді.
12. Айыпталушылардың газет және журналдарға
жазылуын жүргізу
99. Айыпталушыларға Қазақстан Республикасының байланыс бөлімшесі арқылы таратылатын газет және журналдарға жазылуына құқық беріледі.
Айыпталушылар жазылуды ресімдеу үшін өтінішпен уақытша ұстау изоляторының бастығына өтініш жасайды. Өз есебінен жазылуды ресімдеуге ниет білдірген айыпталушыға абонемент бланкісі және жеткізу карточкасы беріледі.
Байланыс бөлімшесінде жазылуды ресімдеу жұмыстарын айыпталушының қаражаты есебінен уақытша ұстау изоляторының қызметкері жүргізеді.
Жазылуды басқа мекен-жайға жіберу жазылушының есебінен, оның жазбаша өтініші бойынша уақытша ұстау изоляторы әкімшілігінің рұқсатымен жүзеге асырылады.
Жазылу айыпталушының атынан оның туыстарына немесе өзге де адамдарға ресімделуі мүмкін.
Жазылу ресімделетін басылымдардың санына шек қойылмайды.
13. Сезіктілер мен айыпталушыларды
медициналық-санитарлық қамтамасыз ету
<*>
Ескерту. 13-тараудың күші жойылды - ҚР Әділет министрінің 2010.05.06 N 157, ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2010.05.18 N 350 және ҚР Ішкі істер министрінің 2010.06.14 N 272 (ресми жарияланған бірінші күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Бірлескен бұйрығымен.

96. Для оказания духовной помощи подозреваемым и обвиняемым, по их просьбе и с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, могут привлекаться служители религиозных культов.
11. Участие подозреваемых и обвиняемых в
семейно-правовых отношениях и гражданско-правовых сделках
97. Подозреваемые и обвиняемые имеют право с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, и в порядке, установленном Правилами внутреннего распорядка, участвовать в гражданско-правовых сделках через своих представителей или непосредственно, за исключением случаев, предусмотренных законодательством.
98. Для осуществления гражданско-правовой сделки подозреваемый или обвиняемый пишет доверенность по установленной форме, которая в соответствии со ст. 152 Гражданского кодекса Республики Казахстан удостоверяется начальником изолятора временного содержания.
Администрация изолятора временного содержания снабжает подозреваемого или обвиняемого, бланками доверенности по просьбе за его счет и при необходимости разъясняет порядок ее составления.
Доверенность передается или направляется лицу, на имя которого она составлена, через лицо или орган, в производстве которого находится уголовное дело.
Граждане, желающие получить доверенность от подозреваемого или обвиняемого, обращаются с заявлением к представителю администрации изолятора временного содержания на личном приеме либо направляют его по почте.
12. Проведение подписки обвиняемых
на газеты и журналы
99. Обвиняемым представляется право подписки на газеты и журналы, распространяемые через отделения связи Республики Казахстан.
Для оформления подписки обвиняемый обращается с заявлением на имя начальника изолятора временного содержания. Обвиняемому, изъявившему желание оформить подписку, за его счет выдаются бланки абонемента и доставочной карточки.
Оформление подписки в отделении связи производит сотрудник изолятора временного содержания за счет средств обвиняемого.
Переадресовка подписки осуществляется за счет подписчика по его письменной просьбе с разрешения администрации изолятора временного содержания.
Подписка может быть оформлена на имя обвиняемого его родственниками или иными лицами.
Количество изданий, на которое может быть оформлена подписка, не ограничивается.
13. Медико-санитарное обеспечение
подозреваемых и обвиняемых
Сноска. Глава 13 утратила силу совместным приказом Министра юстиции РК от 06.05.2010 № 157, Министра здравоохранения РК от 18.05.2010 № 350 и Министра внутренних дел РК от 14.06.2010 № 272 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

14. Сезіктілер мен айыпталушыларды күнделікті
серуендеуге шығару
123. Медициналық қызметкердің босату қағазы бар аурулар серуендеуге шығарылмайды.
124. Жүкті және өзімен бірге балалары бар әйелдерге ұзақтығы үш сағат болатын күнделікті серуендеу беріледі.
125. Кәмелетке толмаған сезіктілер мен айыпталушылар ұзақтығы кемінде екі сағаттан аспайтын күнделікті серуендеуге шығарылады. Серуендеу кезінде кәмелетке толмағандарға дене тәрбиесі жаттығулары және спорттық ойындармен шұғылдануға мүмкіндік беріледі.
126. Сезіктілер мен айыпталушыларға серуендеу тәуліктің жарық кездерінде жүргізіледі. Әр түрлі камерада ұсталатын сезіктілер мен айыпталушыларды серуендеуге шығару ауыспалы кестемен белгіленеді.
127. Серуендеу аулалары отыруға арналған орындықтармен және жауыннан қорғалатын жабдықталады. Серуендеу кезінде кәмелетке толмағандарға дене тәрбиесі жаттығулары және спорттық ойындармен шұғылдануға мүмкіндік беріледі.
128. Сезіктілер мен айыпталушыларды серуендеуге шығару күндізгі уақытта оқшаулау тәртібін бұзбайтын уақытша ұстау изоляторы бастығы жасаған кесте бойынша жүзеге асырылады.
129. Маусым бойынша киінген, бір камерада отырған сезіктілер, айыпталушылар серуендеуге шығарылады.
130. Аса ауыр қылмыстар жасауда сотпен ең ауыр жаза өлім жазасы тағайындалуы мүмкін сезіктілер мен айыпталушыларға кісендер салынып және айдауыл құрамының бақылауымен серуендеуге жеке шығарылады.
131. Серуендеу жүргізу үшін уақытша ұстау изоляторының күзетілетін аумағы арнайы саны белгіленген нормативке байланысты анықталатын серуендеу ауласымен (аулалар) жабдықталады.
132. Қолайсыз метеорологиялық жағдайларға, сондай-ақ төтенше жадайларды тарату кезеңінде (қашулар, өзін-өзі өлтіру жағдайлары және т.б.), ерекше жағдайдағы режим (табиғат апаттары, өрт және с.с.) мен жағдайдың қиындауына байланысты уақытша ұстау изоляторы бастығының өкімі бойынша серуендеу қысқартылуы немесе тоқтатылуы мүмкін.
Серуендеу кезінде жүріс-тұрыс ережесін бұзған сезіктілер мен айыпталушылар уақытша ұстау изоляторы бастығының өкімі бойынша (ол болмағанда - ішкі істер органы немесе уақытша ұстау изоляторының кезекшісі) камераға қайтарылады.
15. Сезіктілер мен айыпталушылардың қорғаушыларымен,
жақын-туыстары және өзге де адамдармен кездесуін өткізу
133. Сезікті мен айыпталушыны ұстаған сәттен бастап қорғаушымен оңаша жабық түрдегі кездесуге мүмкіндік беріледі. Кездесудің саны мен ұзақтығы шектелінбейді. Кездесу:
1) іске қорғаушы ретінде қатысушы адвокатпен,- ол адвокатураның қызметкері екенін растайтын құжатты және адвокаттың осы іске қатысу құқығына заң консультациясының ордерлерін немесе мағынасы бойынша оған тең құжатты көрсеткенде;

14. Проведение ежедневных прогулок
подозреваемых и обвиняемых
123. На прогулку не выводятся больные, имеющие освобождение медицинского работника.
124. Беременным женщинам и женщинам, имеющим при себе детей, предоставляются ежедневные прогулки продолжительностью до трех часов.
125. Ежедневные прогулки несовершеннолетних подозреваемых и обвиняемых устанавливаются продолжительностью не менее двух часов. Во время прогулок несовершеннолетним предоставляется возможность для физических упражнений и спортивных игр.
126. Прогулка предоставляется подозреваемым и обвиняемым в светлое время суток. Время вывода на прогулку подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в разных камерах, устанавливается по скользящему графику.
127. Прогулочные дворы оборудуются скамейками для сидения и навесами от дождя. Во время прогулки несовершеннолетним предоставляется возможность для физических упражнений и спортивных игр.
128. Вывод на прогулку подозреваемых и обвиняемых осуществляется в дневное время по графику, составленному начальником изолятора временного содержания, исключающему нарушения правил изоляции.
129. На прогулку выводятся подозреваемые, обвиняемые, находящиеся в одной камере, которые должны быть одеты по сезону.
130. Подозреваемые и обвиняемые в совершении тяжких видов преступлений, за которые может быть судом назначена исключительная мера наказания - смертная казнь, на прогулку выводятся отдельно, в наручниках и под усиленным составом конвоя.
131. Для проведения прогулок на охраняемой территории изолятора временного содержания оборудуется специальный прогулочный двор (дворы), количество которых зависит от установленного норматива.
132. Прогулка может быть отменена или сокращена по распоряжению начальника изолятора временного содержания в связи с неблагоприятными метеорологическими условиями, а также на период ликвидации чрезвычайных происшествий, осложнения обстановки и в режиме особых условий.
Подозреваемые и обвиняемые, нарушающие правила поведения во время прогулок, по распоряжению начальника изолятора временного содержания (в его отсутствие - дежурного по органу внутренних дел или изолятору временного содержания) возвращаются в камеру.
15. Проведение свиданий подозреваемых и обвиняемых
с защитниками, родственниками и иными лицами
133. С момента задержания подозреваемым и обвиняемым предоставляются свидания с защитником наедине конфидициально. Количество и продолжительность свиданий не ограничивается. Свидания предоставляются:
1) с адвокатом, участвующим в деле в качестве защитника, - по предъявлению им документа, подтверждающего принадлежность к адвокатуре, и ордера юридической консультации на право участия адвоката в данном деле или приравненного к нему по значению документа;

2) қорғаушы болып табылатын кәсіби одақтың және басқа да қоғамдық бірлестіктің өкілімен,- ол қорғаушы тағайындау туралы қоғамдық бірлестіктің немесе оны басқарушы органның тиісті шешімін көрсеткенде;
3) іске қорғаушы ретінде қатысатын басқа адамдармен,- сот қаулысын, тергеушінің, анықтау жүргізген адамның қаулысын, сондай-ақ жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткенде беріледі.
134. Сезіктінің немесе айыпталушының қорғаушымен кездесуі жұмыс уақытында, оңаша, бөліп тұратын қалқасыз және олардың саны мен ұзақтығының шектелуінсіз жүзеге асырылады. Қорғаушымен кездесу тергеу кабинеттерінде немесе уақытша ұстау изоляторының кездесуге арналған бөлмелерінде жүргізіледі. Кездесу уақытша ұстау изоляторының қызметкері сезікті немесе айыпталушы мен қорғаушыны көріп тұратындай, бірақ оларды естімейтіндей жағдайда жүргізіледі.
135. Жақын-туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуі уақытша ұстау изоляторы қызметкерінің бақылауымен жүзеге асады. Сезіктілер мен айыпталушыларға қылмыстық іс бойынша ақиқатты анықтауға кедергі келтіретін немесе қылмыс жасауға ықпал ететін пайдалануға тыйым салынған заттарды, бұйымдарды және азық-түлік өнімдерін не мәліметтерді беруді байқаған жағдайда, кездесу уақытынан бұрын тоқтатылады, оны жүргізуге жауапты қызметкер бұл жөнінде уақытша ұстау изоляторының бастығына кездесудің тоқтатылу себептерін көрсетіп жазбаша түрде баяндайды.
136. Қылмыстық істі жүргізетін орган немесе адамның (14-қосымша) жазбаша рұқсатымен, сезіктілер мен айыпталушыларға жақын-туыстарымен және өзге де адамдармен кездесуі үшін әрқайсысының ұзақтығы 3 сағаттық айына кемінде екі, ал кәмелетке толмағандарға кемінде үш кездесу берілуі мүмкін.
137. Шетел мемлекеттері дипломатиялық өкілдіктерінің ресми өкілдері Қазақстан Республикасы Бас Прокуратурасының шешімі бойынша шетелдік сезіктіге немесе айыпталушыға, егер де бұл заңнамаға қарама-қайшы болмайтын болса, келіп кетуге құқығы бар.
138. Жұқпалы аурумен ауыратындарға кездесудің саны мен ұзақтығы медициналық қызметкермен (дәрігермен) алдын ала сөйлесуден және ауру жұқтырып алу мүмкіндігі туралы жазбаша хабарламадан кейін белгіленген тәртіпте беріледі.
139. Рұқсат ету қағазы тек бір ғана кездесуге жарамды. Онда кімге және қандай адаммен кездесуге берілгені көрсетіледі. Уақытша ұстау изоляторында ұсталушы адаммен кездесуге 16 жасқа дейінгі балаларды есептемегенде, екі ересек адам жіберіледі.

2) с представителем профессионального союза и другого общественного объединения, являющимся защитником, - по предъявлению соответствующего решения общественного объединения или его руководящего органа о назначении защитником;
3) с иными лицами, участвующими в деле в качестве защитников, - по предъявлению постановления суда, постановления следователя, лица, производящего дознание, а также документа, удостоверяющего его личность.
134. Свидание подозреваемого или обвиняемого с защитником осуществляется в рабочее время, наедине, без разделительной перегородки и без ограничения их количества и продолжительности. Свидания с защитником проводятся в следственных кабинетах или в комнатах для свиданий изолятора временного содержания. Свидание проводится в условиях, позволяющих сотруднику изолятора временного содержания видеть подозреваемого или обвиняемого и защитника, но не слышать их.
135. Свидания с родственниками и иными лицами осуществляются под контролем сотрудников изолятора временного содержания. В случае попытки передачи подозреваемому и обвиняемому запрещенных предметов, веществ и продуктов питания либо сведений, которые могут препятствовать установлению истины по уголовному делу или способствовать совершению преступления, свидания прерываются досрочно, о чем сотрудник изолятора временного содержания, ответственный за его проведение, письменно докладывает об этом начальнику изолятора временного содержания с указанием причины прекращения свидания.
136. Подозреваемым и обвиняемым на основании письменного разрешения лица или органа (приложение 14), в производстве которого находится уголовное дело, может быть предоставлено не более двух, а несовершеннолетним - не более трех свиданий в месяц с родственниками и иными лицами продолжительностью до трех часов каждое.
137. Официальные представители дипломатических представительств иностранных государств, по решению Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, имеют право посетить подозреваемого или обвиняемого иностранца, представляемого ими государства, если это не противоречит законодательству.
138. Инфекционным больным количество и продолжительность свиданий предоставляются в установленном порядке, после предварительной беседы с медицинским работником (врачом) и письменного уведомления о возможности заражения.
139. Разрешение действительно только на одно свидание. В нем должно быть указано, кому и с каким лицом оно представляется. На свидание к лицу, содержащемуся в изоляторе временного содержания, допускается не более двух взрослых, не считая детей до 16-летнего возраста.

140. Кездесуге тиісті негіздер бар болғанда, оған қатысты жазбаша өкімді уақытша ұстау изоляторының бастығы немесе ішкі істер органының бастығы береді.
141. Кездесуге жеке басын куәландыратын құжатсыз немесе кездесуге берілген рұқсат қағазда көрсетілмеген адамдарға кездесуге рұқсат берілмейді.
142. Кездесу кезіндегі әңгіме айдауылға түсінікті тілде жүргізілуі тиіс. Қажет болған жағдайда аудармашы шақырылады. Кездесуге келгендерге, сондай-ақ уақытша ұстау изоляторында ұсталушыларға кездесу кезінде іс-қимыл тәртібі түсіндіріледі. Оларға бір-біріне қандай да бір нәрселерді, заттарды, құжаттарды берулеріне тыйым салынады. Оларға егер кездесу кезінде осы Ережені бұзушылық байқалатын болса, кездесу тоқтатылуы мүмкін екендігі туралы алдын ала ескертіледі.
Кездесу кезінде осы Ережені бұзушылық болған жағдайда, айдауыл оларға ескерту жасайды, ал оның талаптары орындалмаған жағдайда, кездесуді тоқтатып, бұл жөнінде уақытша ұстау изоляторы немесе ішкі істер органы кезекшісіне баяндайды.
143. Сезіктілер мен айыпталушылар кездесу бөлмесіне бір-бірден апарылады.
144. Карантиндік іс-шараларға немесе жағдайдың қиындауына байланысты кездесуге уақытша тыйым салынған жағдайда, уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі бұл жөнінде прокурорды, тергеу және сот органдарын хабардар етеді.
145. Кездесуге шығарылған сезіктілер мен айыпталушылар сырт киімдерін ұқыпты ұстауы тиіс. Кездесу алдында және кездесуден кейін олар тінтіледі, ал олардың заттары тексеріледі. Уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі қамауда ұсталушыларға кездесудің берілуі туралы оның жеке ісінің арнайы парағына кездесудің датасын, кіммен және оған кімнің рұқсат бергендігі туралы белгі жасайды.
16. Сезіктілерді, айыпталушыларды және сотталушыларды
тергеу іс-әрекеттеріне және сот мәжілістеріне қатысуын
қамтамасыз ету
146. Уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі:
1) істі жүргізетін анықтаушының, тергеушінің, сондай-ақ прокурордың талап етуі бойынша уақытша ұстау изоляторында ұсталушы адамдарды камерадан шығаруды, сонымен қатар жауап алу және кез келген уақытта (жергілікті уақытпен сағат 6-дан 22-ге дейін), кейінге қалдыруға болмайтын жағдайда түнгі уақытта басқа да тергеу іс-әрекетін жүргізуге қатысу үшін полиция айдауылын беруді қамтамасыз етуге;
2) сот өтініштеріне сәйкес қамауда ұсталушыларды (ішкі әскер қарауылдарын) сот мәжілістеріне айдауылдау үшін полиция айдауылдарын беруді қамтамасыз етуге;
3) соттан айыптау қорытындысының немесе үкімнің көшірмесін алған күні оны қолхатпен уақытша ұстау изоляторында ұсталушы адамға тапсыруға, ал қолхатты сотқа ұсынуға;

140. Распоряжение о проведении свидания, при наличии соответствующих оснований, отдается начальником изолятора временного содержания или начальником органа внутренних дел.
141. Прибывшим на свидание без документов, удостоверяющих их личность, или не указанным в разрешении на свидание, оно не предоставляется.
142. Разговор во время свидания должен вестись на понятном конвоирующему языке. В случае необходимости приглашается переводчик. Прибывшим на свидание, а также содержащимся в изоляторе временного содержания, разъясняются правила поведения во время свидания. Им запрещается передавать друг другу какие-либо предметы, вещи, документы. Они предупреждаются о возможном прекращении свидания, если будет замечено нарушение настоящих Правил.
В случае нарушений настоящих Правил во время свидания, конвоирующий предупреждает их, а при невыполнении его требований, прерывает свидание и докладывает об этом дежурному по изолятору временного содержания или органу внутренних дел.
143. Подозреваемые и обвиняемые в комнату для свиданий выводятся по одному.
144. В случае временного запрещения свиданий в связи с проводимыми карантинными мероприятиями или осложнения обстановки, администрация изолятора временного содержания извещает об этом прокурора, следственные и судебные органы.
145. Подозреваемые и обвиняемые, выводимые на свидание, должны иметь опрятный внешний вид. Перед свиданием и после его окончания они обыскиваются, а их вещи - досматриваются. О предоставлении свидания содержащемуся под стражей администрация изолятора временного содержания делает отметку в специальном листе личного дела, указывая дату свидания, кто и с кем его разрешил.
16. Обеспечение участия подозреваемых, обвиняемых
и подсудимых в следственных действиях
и судебных заседаниях
146. Администрация изолятора временного содержания обязана:
1) по требованию дознавателя, следователя, в производстве которых находится дело, а также прокурора, обеспечить вывод содержащихся в изоляторе временного содержания лиц из камеры, также выдачу конвою полиции для допроса или участия в производстве иного следственного действия в любое время (с 6 до 22 часов местного времени), а в случаях, не терпящих отлагательства, и в ночное время;
2) в соответствии с заявками судов обеспечить выдачу конвоям полиции (караулам внутренних войск) содержащихся под стражей для конвоирования их на судебные заседания;
3) в день получения из суда копии обвинительного заключения или копии приговора вручить их под расписку лицу, содержащемуся в изоляторе временного содержания, а расписку представить в суд.

147. Уақытша ұстау изоляторының аумағында тергеу іс-әрекетін жүргізу үшін істі жүргізуші адамның, тергеушінің, анықтаушының, прокурордың немесе соттың (соттардың) нұсқауы бойынша уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі:
1) үй-жайлар беруге;
2) сезіктілер мен айыпталушыларды жеткізуге және олардың күзетілуін қамтамасыз етуге;
3) уақытша ұстау изоляторына тергеу іс-әрекеттеріне қатысу үшін өзге де адамдарды өткізуді қамтамасыз етуге;
4) уақытша ұстау изоляторының қоймасында сақталған немесе сезіктілер мен айыпталушылардың жеке пайдалануында болған заттарын алуға, тінтуге міндетті.
148. Сезіктілер мен айыпталушылар уақытша ұстау изоляторынан тыс жерлерге тергеу іс-әрекеттеріне немесе сот мәжілістеріне қатысу үшін жөнелтілер алдында ыстық тамақ алуы тиіс. Олар маусым бойынша киінуі керек, сырт киімдерін ұқыпты ұстауы тиіс.
149. Сезіктілер мен айыпталушыларды тергеу іс-әрекеттері мен сот мәжілістеріне қатысудан босату заңнамада қарастырылған негізде жүзеге асырылады.
17. Ынталандыру және жазалау шараларын
қолданудың тәртібі
150. Сезіктілер мен айыпталушыларға міндеттерді үлгілі орындағаны, белгіленген қамауда ұстау тәртібін сақтағаны үшін ынталандыру шаралары:
1) бұрын берілген жазалау шарасын мерзімінен бұрын алып тастау;
2) спорттық сабақтар жүргізілетін орындарға қосымша түрде баруға, сонымен қатар кәмелетке толмаған сезіктілер мен айыпталушыларға бос уақытын басқаша өткізуге рұқсат беру қолданылуы мүмкін.
151. Ынталандыруды уақытша ұстау изоляторының бастығы немесе оның орнындағы адам қолданады.
152. Сезіктілер мен айыпталушыларға белгіленген тәртіпті орындамағаны үшін жазалау шаралары:
1) сөгіс;
2) карцерге және жеке камераға 15 тәулікке дейінгі мерзімге, ал кәмелетке толмаған сезіктілер мен айыпталушыларды 7 тәулікке дейінгі мерзімге орналастыру қолданылуы мүмкін.
153. Қамауда ұстаудың белгіленген тәртібін бұзғаны үшін жаза қамауда ұстау орны әкімшілігі жетекшісінің немесе оның орынбасарының дәлелді ұйғарымы бойынша жүктеледі.
Кінәліге бір заң бұзушылық жасағаны үшін бірнеше жаза қолданылмайды.
154. Заң бұзушылық жасау жағдайлары және сезікті мен айыпталушының іс-әрекеті ескеріле отырып жаза қолданылады. Жаза заң бұзушылық анықталған күннен, ал егер заң бұзушылыққа байланысты тексеру жүргізілсе, ол аяқталған күннен бастап 10 тәуліктен кешіктірілмей, бірақ іс-әрекет жасалған күннен бір айдан кешіктірілмей қолданылады. Жаза, әдеттегідей дереу, ал оны дереу қолдану мүмкін болмаған жағдайда - ол қолданылған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қолданылады.

147. По указанию следователя, лица, производящего дознание, прокурора или суда (судьи) для проведения следственных действий на территории изолятора временного содержания, его администрация обязана:
1) предоставить помещение;
2) доставить подозреваемого или обвиняемого и обеспечить его охрану;
3) обеспечить допуск в изолятор временного содержания иных лиц, привлекаемых для участия в следственных действиях;
4) произвести обыск, выемку, наложение ареста на имущество, хранящегося на складе изолятора временного содержания или находящееся в личном пользовании подозреваемого или обвиняемого.
148. Подозреваемые и обвиняемые перед отправкой для участия в следственных действиях за пределами изолятора временного содержания или судебных заседаниях должны получить горячее питание. Они должны быть одеты по сезону, иметь опрятный внешний вид. В необходимых случаях указанные лица обеспечиваются сухим пайком.
149. Освобождение подозреваемых и обвиняемых от участия в следственных действиях и судебных заседаниях осуществляется на основаниях, предусмотренных законодательством.
17. Порядок применения мер поощрения и взыскания
150. За примерное выполнение обязанностей, соблюдение установленного порядка содержания под стражей к подозреваемым и обвиняемым могут применяться меры поощрения:
1) досрочное снятие ранее наложенного взыскания;
2) разрешение на дополнительное посещение помещения для спортивных занятий, а также на другие формы проведения досуга несовершеннолетним подозреваемым и обвиняемым.
151. Поощрение применяется начальником изолятора временного содержания или лицом, его замещающим.
152. За невыполнение установленных обязанностей к подозреваемым и обвиняемым могут применяться меры взыскания:
1) выговор;
2) водворение в карцер или в одиночную камеру на срок до пятнадцати суток, а несовершеннолетних подозреваемых и обвиняемых - на срок до семи суток.
153. Взыскание за нарушение установленного порядка содержания под стражей налагается по мотивированному постановлению руководителя администрации места содержания под стражей или его заместителя.
За одно нарушение на виновного не может быть наложено несколько взысканий.
154. Взыскание налагается с учетом обстоятельств совершения нарушения и поведения подозреваемого и обвиняемого. Взыскание может быть наложено не позднее десяти суток со дня обнаружения нарушения, а если в связи с нарушением проводилась проверка - со дня ее окончания, но не позднее одного месяца со дня совершения проступка. Взыскание применяется, как правило, немедленно, а в случае невозможности его немедленного применения - не позднее месяца со дня его наложения.

155. Жаза қолданылғанға дейін сезіктіден немесе айыпталушыдан жазбаша түсініктеме алынады, ал түсініктеме беруден бас тартылған жағдайда тиісті акт жасалады.
156. Сөгіс түріндегі жаза ауызша немесе жазбаша түрде, басқа жазалар жазбаша түрде қолданылады.
157. Сезіктілер мен айыпталушылар жазаға наразылық білдіріп, жоғарғы лауазымды адамға, прокурорға немесе сотқа шағымдануға құқығы бар.
Шағым беру жазаның орындалуын тоқтатпайды.
158. Жүкті әйелдер және өздерімен бірге балалары бар әйелдер карцерге орналастырылмайды.
159. Сезіктілер мен айыпталушылар бөлек камераға немесе карцерге:
1) басқа сезіктілер мен айыпталушыларды ығыстырғаны және балағаттағаны;
2) уақытша ұстау изоляторы қызметкерлерінің немесе басқа да адамдардың заңды талаптарына бағынбағандығы, оларды балағаттағаны үшін;
3) оқшаулау тәртіптерін бірнеше қайталап бұзғаны;
4) алкоголь ішімдіктерін сақтағаны, дайындағаны және пайдаланғаны;
5) сақтауға және пайдалануға тыйым салынған басқа нәрселерді, заттарды, азық-түлік өнімдерін сақтағаны, дайындағаны және пайдаланғаны;
6) құмар ойындарға қатысқаны;
7) ұсақ бұзақылығы үшін орналастырылуы мүмкін.
160. Карцерге орналастыру түріндегі жаза сонымен қатар бұрын екі немесе одан да көп тәртіптік жазалар қолданылған адамдарға қолданылады.
161. Уақытша ұстау изоляторында ұсталушыларды карцерге орналастыру сезікті мен айыпталушыны карцерде тұру мүмкіндігі туралы уақытша ұстау изоляторының бастығының ұйғарымымен карцерге немесе бөлек камераға (15-қосымша) және медицина қызметкерінің сезікті мен айыпталушының карцерде болу мүмкіндігі туралы қорытындысының негізінде жүзеге асырылады.
Карцерге, бөлек камераға орналастырылған сезіктілерді немесе айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторының кезекшісі осындай адамдарды есепке алу кітабына тіркейді (16-қосымша).
162. Сезіктілер мен айыпталушыларды бөлек камерада ұстау. Карцерге орналастырылғанда жеке ұйықтау орнымен және төсек орын жабдықтарымен тек қана ұйықтайтын уақытқа белгіленген сағаттарда қамтамасыз етіледі. Карцерде ұстау кезінде сезіктілер мен айыпталушыларға хат жазысуға, кездесуге, қорғаушымен кездесуден басқа, сондай-ақ азық-түлік өнімдерін және бірінші кезекте қажетті нәрселерді сатып алуға, хат, сәлемдемелер алуға, стол үсті ойындарын, кітаптарды, газеттерді, журналдарды және басқа да әдебиеттерді пайдалануға тыйым салынады. Сезіктілер мен айыпталушыларға сәлемдемелер, олар карцерде немесе бөлек камерада отыру мерзімін аяқтағаннан кейін беріледі. Карцерде ұсталушы сезіктілер мен айыпталушылар ұзақтығы бір сағатқа дейін күнделікті серуендеуге шығады.
Карцерде немесе бір адамдық камерада ұсталушы сезіктілер мен айыпталушыларға қатысты алдын ала қарастырылмаған өзге де шектеулерге жол берілмейді.

155. До наложения взыскания у подозреваемого или обвиняемого берется письменное объяснение, а в случае отказа от дачи объяснения, составляется соответствующий акт.
156. Взыскание в виде выговора налагается в устной или письменной форме, другие взыскания - в письменной форме.
157. Подозреваемые и обвиняемые имеют право обратиться с обжалованием взыскания к вышестоящему должностному лицу, прокурору или в суд.
Подача жалобы не приостанавливает исполнение взыскания.
158. Беременные женщины и женщины, имеющие при себе детей, водворению в карцер не подлежат.
159. Подозреваемые и обвиняемые могут быть водворены в одиночную камеру или карцер за:
1) притеснение и оскорбление других подозреваемых и обвиняемых;
2) неповиновение законным требованиям сотрудников изолятора временного содержания или иных лиц либо за их оскорбление;
3) неоднократное нарушение правил изоляции;
4) хранение, изготовление и употребление алкогольных напитков;
5) хранение, изготовление и использование других предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию;
6) участие в азартных играх;
7) мелкое хулиганство.
160. Наказание в виде водворения в карцер применяется также к лицам, к которым ранее были применены два и более дисциплинарных взыскания.
161. Водворение в карцер осуществляется на основании постановления начальника изолятора временного содержания, о водворении подозреваемого, обвиняемого, содержащегося в изоляторе временного содержания, карцер или одиночную камеру (приложение 15) и заключения медицинского работника, о возможности нахождения подозреваемого и обвиняемого в карцере.
Подозреваемые или обвиняемые, водворенные в карцер, одиночную камеру регистрируются дежурным по изолятору временного содержания в книге учета лиц, водворенных в карцер, одиночную камеру (приложение 16).
162. Содержание подозреваемых и обвиняемых в карцере одиночное. Водворенные в карцер обеспечиваются индивидуальным спальным местом и постельными принадлежностями только на время сна в установленные часы. В период содержания в карцере подозреваемым и обвиняемым запрещается переписка, свидания, кроме свиданий с защитником, а также приобретение продуктов питания и предметов первой необходимости, получение писем, посылок и передач, пользование настольными играми, книгами, газетами, журналами и иной литературой. Посылки и передачи вручаются подозреваемым и обвиняемым после окончания срока их пребывания в карцере или одиночной камере. Подозреваемые и обвиняемые, содержащиеся в карцере или одиночной камере, пользуются ежедневной прогулкой продолжительностью до одного часа.
Иные ограничения, не предусмотренные законом, в отношении подозреваемых и обвиняемых, содержащихся в карцере или одиночной камере, не допускаются.

163. Уақытша ұстау изоляторының бастығы карцерге немесе бір адамдық камерада отырғызуды кейінге шегеруге, ұстау мерзімін қысқартуға, не сезіктіні немесе айыпталушыны карцерден медициналық көрсеткіштерін есепке ала отырып немесе ынталандыру шараларының тәртібінде мерзімінен бұрын босатуға құқығы бар. Кейінге шегеру кезінде жаңадан бұзушылық жасалынбаса, жазадан босатылуы мүмкін.
164. Карцерде отырғандарды анықтаушыға, тергеушіге немесе сотқа шақыру, сондай-ақ уақытша ұстау изоляторынан уақытша әкетілу оларды бұдан әрі жазасын өтеуден босатпайды. Уақытша ұстау изоляторында ұзақтығы бір тәуліктен астам уақыт болмаса, ол уақыты карцерде ұстау мерзімінде есепке алынбайды.
165. Карцер - жалғыз отыратын арнайы жабдықталған камера. Қабырғалары тегіс сыланған, едені ағаштан жасалған. Кілтпен ашылатын есігі бар. Есікте бақылау көзі, тамақ беретін көзі бар. Карцердің әйнегі 0,5-0,5-темір торымен терезенің сыртқы жағына 5/5 см. тор орнатылған. Электр шамы есіктің үстінде немесе төбеде темір тормен қапталып орнатылған.
166. Карцерде:
1. Ағаш жапқышы бар, қабырғаға бекітілген, күндіз көтеріліп, бекітіліп қоятын темір керуерт;
2. Еденге немесе қабырғаға бекітілген стол және орындық;
3. Тазалық желісі орнатылады.
18. Уақытша ұстау изоляторы бастығының немесе оның
уәкілінің сезіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдауы
167. Сезіктілер мен айыпталушылар уақытша ұстау изоляторының бастығы немесе оның уәкілі демалыс және мереке күндерінен басқа уақытта күн сайын жұмыс уақытында жеке қабылдайды.
168. Сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторы бастығынан басқа оның орынбасарлары жүргізеді, қажет болғанда аталған лауазымды адамдар сезіктілер мен айыпталушыларды кестеден тыс уақытта да қабылдайды.
169. Қабылдау туралы уақытша ұстау изоляторының атына жазбаша өтініш беріледі немесе ауызша айтылады және берген уақытына қарай кезек тәртібімен жеке қабылдау журналына тіркеледі, сезіктілер мен айыпталушылардың қандай лауазым иесінің қабылдауында болғысы келетіні атап көрсетіледі.
19. Уақытша ұстау изоляторында қайтыс болған сезікті
мен айыпталушының денелерінің берілуі
170. Уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі сезіктінің немесе айыпталушының өлімі туралы ішкі істер органының кезекші бөліміне, оның жақын-туыстары мен прокурорға, сондай-ақ қылмыстық істі жүргізуші адамға немесе органға хабар беріледі. Қайтыс болған адамның денесі патоанатомиялық зерттеуден кейін, сондай-ақ заңнамада қарастырылған өндірістегі әрекеттерден кейін оның талап етушілеріне тапсырылады.

163. Начальник изолятора временного содержания имеет право отсрочить водворение в карцер или одиночную камеру, сократить срок содержания, либо досрочно освободить подозреваемого или обвиняемого из карцера с учетом медицинских показаний или в порядке меры поощрения. Если в период отсрочки не совершено нового нарушения, возможно освобождение от взыскания.
164. Вызов содержащихся в карцере к дознавателю, следователю или в суд, а также временное убытие из изолятора временного содержания не освобождает их от дальнейшего отбывания взыскания. Время отсутствия в изоляторе временного содержания продолжительностью более суток в срок содержания в карцере не засчитывается.
165. Карцер, специально оборудованное камерное помещение для одиночного содержания. Стены гладко оштукатурены, пол деревянный, достаточной прочности. Дверь камерного типа с тюремным замком. В ней оборудуется смотровой "глазок", форточка для подачи пищи, с наружной стороны которой устанавливается надежно запирающий замок.
Карцер должен иметь окно размером 80 х 100 см. с металлической решеткой и щитом-жалюзи с наружной стороны. С внутренней стороны окно изолируется сеткой с ячейками 5 х 5 см. Электрическая лампочка устанавливается над дверью в нише или на потолке и изолируется металлической сеткой.
166. В карцере устанавливается:
1) металлическая койка с деревянным лежаком, которая должна прикрепляться к стене, а на период от подъема до отбоя - подниматься и запираться;
2) прикрепленные к полу или стене стол и табурет;
3) санитарный узел.
18. Личный прием подозреваемых и обвиняемых
начальником изолятора временного содержания
и уполномоченными им лицами
167. Личный прием подозреваемых и обвиняемых, начальником изолятора временного содержания и уполномоченными им лицами осуществляется ежедневно, кроме выходных и праздничных дней в течение рабочего времени.
168. Кроме начальника изолятора временного содержания личный прием подозреваемых и обвиняемых, ведет его заместитель, при необходимости указанные должностные лица могут осуществлять личный прием подозреваемых и обвиняемых, дополнительно вне графика.
169. Заявление о приеме подаются письменно на имя начальника изолятора временного содержания или делаются устно и регистрируются в порядке очередности их подачи в журнале личного приема с указанием должностного лица, к которому подозреваемый или обвиняемый хотел бы быть на приеме.
19. Выдача тел подозреваемых и обвиняемых, умерших
в изоляторах временного содержания
170. В случае смерти подозреваемого или обвиняемого администрация изолятора временного содержания сообщает об этом дежурную часть органа внутренних дел, его близким родственникам и прокурору, а также лицу или органу, в производстве которого находится уголовное дело. Тело умершего после патологоанатомического исследования, а также производства действий, предусмотренных законодательством, передаются лицам, его востребовавшим.

171. Шетел азаматы қайтыс болған жағдайда уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі бұл жөнінде ішкі істер органының кезекші бөліміне дереу хабарлайды. Сонымен қатар бас бостандығынан айыру орындарында заңның қолданылуын қадағалайтын прокурорға, сондай-ақ қайтыс болған адам азаматы болып саналатын мемлекеттің елшілігіне немесе өкілдігіне жазбаша түрде хабарланады.
172. Өлген адамның денесін беруді талап еткен адамның жазбаша өтініші бойынша өндірісте қылмыстық ісі бар адамның немесе органның рұқсатымен беріледі.
Қайтыс болған адамның денесі талап етілмеген жағдайда, оны жерлеу мемлекет есебінен жүзеге асырылады.
20. Сезіктілер мен айыпталушыларды қамаудан
босату тәртібі
173. Сезіктілер мен айыпталушыларды қамаудан босату үшін негіздемелер:
1) тергеушінің, анықтаушының, прокурордың немесе соттың қаулысы, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексіне сәйкес шығарылған сот қаулысы;
2) қамауда ұстау орны әкімшілігі басшыларының немесе аталған сезіктіні немесе айыпталушыны Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген қамауда ұстау мерзімінің аяқталуына байланысты прокурордың қамаудан босату қаулысы болып табылады.
174. Сезіктілер мен айыпталушыларды уақытша ұстау изоляторынан босатуды соттың тиісті шешімі не тергеушінің, анықтау органының немесе прокурордың қаулысын алған соң, уақытша ұстау изоляторының бастығы жүргізеді.
175. Егер де Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 142-бабының бірінші бөлімінде көрсетілген мерзімнің бітуіне дейінгі жиырма төрт сағат ішінде қамауда ұстау орнының бастығына жолын кесу шарасы ретінде қамауға алынған сезіктіге қатысты айып тағу туралы хабарлама келіп түспесе, уақытша ұстау изоляторының бастығы бұл жөнінде қылмыстық істі жүргізетін органды немесе адамды хабардар етуге міндетті. Егер де Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің 142-бабының бірінші бөлімінде көрсетілген мерзім аяқталған соң сезіктіге айып тағу немесе жолын кесу шарасын алып тастау жөніндегі тиісті шешім келмесе уақытша ұстау изоляторының бастығы оны өз ұйғарымымен босатады, көшірмесін жиырма төрт сағат ішінде қылмыстық істі жүргізетін органға немесе адамға және прокурорға жібереді (17-қосымша).
176. Егер де ұсталған сәттен жетпіс екі сағаттың ішінде уақытша ұстау изоляторының бастығына ұсталған адамға жолын кесу шарасы ретінде қамауға алуды қолдану туралы прокурор бекіткен анықтаушының, тергеушінің ұйғарымы жетпесе, уақытша ұстау изоляторының бастығы өз ұйғарымымен оны дереу босатады және бұл жөнінде істі жүргізетін адамды және прокурорды хабардар етеді (18-қосымша).

171. В случае смерти иностранца, администрация изолятора временного содержания, незамедлительно сообщает об этом дежурную часть органа внутренних дел. Кроме того, письменно сообщается прокурору, осуществляющему надзор за применением законов в местах лишения свободы, а также в посольство или иное представительство государства, гражданином которого является умерший.
172. Выдача тел осуществляется с разрешения лица или органа, в производстве которого находится уголовное дело, по письменному заявлению востребовавшего его лица.
Захоронение умершего, тело которого не востребовано, осуществляется за счет государства.
20. Порядок освобождения подозреваемых и
обвиняемых из-под стражи
173. Основаниями для освобождения подозреваемых и обвиняемых из-под стражи являются:
1) постановление следователя, дознавателя, прокурора или судьи, а также судебное постановление, вынесенное в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
2) постановление руководителя администрации места содержания под стражей или прокурора об освобождении указанного подозреваемого или обвиняемого в связи с истечением установленного законодательством Республики Казахстан срока содержания под стражей.
174. Освобождение подозреваемых и обвиняемых из изолятора временного содержания производится начальником изолятора временного содержания по получении соответствующего решения суда либо постановления следователя, органа дознания или прокурора.
175. Если за двадцать четыре часа до истечения срока, указанного в части первой статьи 142 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан, к начальнику места содержания под стражей не поступило сообщение о предъявлении подозреваемому, в отношении которого в качестве меры пресечения применен арест, обвинения, начальник изолятора временного содержания обязан уведомить об этом орган или лицо, в производстве которого находится уголовное дело, а также прокурора. Если по истечению указанного в части первой статьи 142 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан срока соответствующее решение об отмене меры пресечения или предъявлении подозреваемому обвинения не поступило, начальник изолятора временного содержания освобождает его своим постановлением об освобождении из изолятора временного содержания (приложение 17), копию которого в течение двадцати четырех часов направляет органу или лицу, в производстве которого находится уголовное дело, и прокурору.
176. Если в течение семидесяти двух часов с момента задержания к начальнику изолятора временного содержания не поступило постановление дознавателя, следователя, санкционированное прокурором, о применении к задержанному ареста в качестве меры пресечения, начальник изолятора временного содержания немедленно освобождает его своим постановлением и уведомляет (приложение 18) об этом лицо, в производстве которого находится дело, и прокурора.

177. Қамаудан босатылған сезіктілер мен айыпталушыларға жеке құжаттары, заттары, оның есепшотында сақталынған ақшалары, сондай-ақ қамауда ұсталынған мерзімі көрсетілген және босатуға негіздеме болып табылатын анықтама беріледі (19-қосымша).
178. Қамауда ұсталушыларды босатуды анықтау жүргізген адамның, тергеушінің, прокурордың тиісті ұйғарымы не соттың анықтауы немесе үкімі негізінде уақытша ұстау изоляторының бастығы жүргізеді. Анықтау жүргізген адамның ұйғарымы анықтау органы бастығымен бекітіледі.
179. Сот залынан қамаудан босату дереу соттың үкімімен (анықтауымен) байланысты жүргізіледі. Сезікті немесе айыпталушы сотталғандардан алынған бағалы заттары мен нәрселерін, құжаттарын, сондай-ақ оның есепшотындағы ақшаларын уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі қайтарады.
180. Егер де сезікті немесе айыпталушы уақытша ұстау изоляторынан босатылу алдында ауырып қалса, ол туыстарына тапсырылады немесе денсаулық сақтау органының емдеу мекемесіне жіберіледі.
21. Уақытша ұстау изоляторында сезіктілер мен айыпталушылардың жүріс-тұрыс тәртібі
181. Уақытша ұстау изоляторында ұсталатын сезіктілер мен айыпталушылар:
1) заңмен және осы Ережемен белгіленген уақытша ұстау изоляторындағы ұстау тәртібін сақтауға;
2) уақытша ұстау изоляторы әкімшілігінің заңды талаптарын орындауға;
3) санитария және гигиена талаптарын сақтауға;
4) өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауға;
5) уақытша ұстау изоляторының мүліктеріне ұқыпты қарауға;
6) камераларды және уақытша ұстау изоляторларының басқа да үй-жайларын кезекпен жинастыруға;
7) уақытша ұстау изоляторы қызметкерлерінің, сезіктілер мен айыпталушылардың қадір-қасиетін түсіретін әрекеттер жасауға;
8) уақытша ұстау изоляторы қызметкерлеріне, сонымен қатар уақытша ұстау изоляторында ұстау тәртібін қамтамасыз ететін басқа да адамдарға, олардың қызметтік міндетін орындау кезінде кедергі жасамауға;
9) басқа да адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін қасақана әрекеттер жасамауға;
10) белгіленген күн тәртібін сақтауға міндетті.
182. Осы Ережені сақтау мақсатында, сезіктілер мен айыпталушылар арасынан камера бойынша кезекшілік қойылады.
183. Камера кезекшісі:
1) камераға уақытша ұстау изоляторы қызметкері кірген кезде, онда ұсталынушы адамдардың саны туралы баяндауға;
2) камерадағы жабдықтар мен басқа да мүліктердің сақталуын қадағалауға;

177. Подозреваемому или обвиняемому, освобожденному из-под стражи, выдаются личные документы, вещи, деньги, хранящиеся на его лицевом счете, а также справка (приложение 19), в которой указывается срок его содержания под стражей и основания освобождения.
178. Освобождение содержащихся под стражей производится начальником изолятора временного содержания (дежурным) на основании соответствующего постановления лица, производящего дознания, следователя, прокурора либо приговора или определения суда. Постановление, вынесенное лицом, производившим дознание, должно быть утверждено начальником органа дознания.
179. Освобождение из-под стражи в зале суда производится немедленно в соответствии с приговором (определением) суда. Документы, вещи и ценности, изъятые у освобожденного подозреваемого или обвиняемого, а также деньги, находящиеся на его лицевом счете, возвращаются ему администрацией изолятора временного содержания.
180. Если подозреваемый или обвиняемый к моменту его освобождения из изолятора временного содержания оказался больным, он передается родственникам или направляется в лечебное учреждение органов здравоохранения.
21. Правила поведения подозреваемых и обвиняемых
в изоляторах временного содержания
181. Подозреваемые и обвиняемые, содержащиеся в изоляторах временного содержания, обязаны:
1) соблюдать порядок содержания в изоляторе временного содержания, установленный законом и настоящими Правилами;
2) выполнять законные требования администрации изолятора временного содержания;
3) соблюдать требования гигиены и санитарии;
4) соблюдать правила пожарной безопасности;
5) бережно относиться к имуществу изолятора временного содержания;
6) проводить уборку камер и других помещений изолятора временного содержания в порядке очередности;
7) не совершать действий, унижающих достоинство сотрудников изолятора временного содержания, подозреваемых и обвиняемых, а также других лиц;
8) не препятствовать сотрудникам изолятора временного содержания, а также иным лицам, обеспечивающим порядок содержания в изоляторе временного содержания, в выполнении ими служебных обязанностей;
9) не совершать умышленных действий, угрожающих собственной жизни и здоровью, а также жизни и здоровью других лиц;
10) выходить на ежедневную прогулку.
182. В целях соблюдения настоящих Правил, среди подозреваемых и обвиняемых устанавливается дежурство по камере.
183. Дежурный по камере обязан:
1) при входе в камеру сотрудников изолятора временного содержания, докладывать о количестве лиц, содержащихся в ней;
2) следить за сохранностью камерного оборудования и другого имущества;

3) ыдыстар алуға және оны тапсыруға;
4) камерадағы тазалықты сақтауға, сыпыруға және еденді жууға;
5) табиғи қажеттіліктерге арналған кішкентай бакты жууға және шығаруға міндетті.
184. Уақытша ұстау изоляторында болған кезде сезіктілер мен айыпталушылардың:
1) өз құқығы мен міндеттері, уақытша ұстау изоляторында ұстау режимі, тәртіптік талаптар туралы мәліметтер алуға, ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар жіберуге;
2) жеке басының қауіпсіздігіне;
3) қорғаушымен кездесуге;
4) туыстарымен және басқа да адамдармен кездесуге;
5) түнгі уақытта 8 сағаттық ұйқыға, бұл уақыт ішінде оларды Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексімен алдын ала қарастырылған жағдайлардан басқа процессуалды және басқа да іс-әрекеттерге қатысуға тартуға тыйым салынады;
6) уақытша ұстау изоляторы қызметкерлері тарапынан сыпайы қарым-қатынасқа;
7) қарама-қарсы мақсатта пайдалануы мүмкін, мемлекеттік немесе заңмен қорғалатын басқа да құпияны білдіретін мәліметтерден тұратын құжаттар мен жазбалардан басқа, қылмыстық іске не өз құқықтары мен заңды мүдделерін іске асыру мәселелеріне қатысы бар құжаттар мен жазбаларды өзінде сақтауға;
8) уақытша ұстау изоляторының бастығына (ішкі істер органының бастығына) және уақытша ұстау изоляторының қызметін бақылаушы адамдарға жеке қабылдауы туралы өтініш білдіруге;
9) сонымен қатар сотқа оларды уақытша ұстау изоляторында ұстаудың негізділік және заңдылық, заңды құқықтары мен мүдделерінің бұзылу мәселелері бойынша ұсыныстар, өтініштер мен шағымдар жасауға;
10) хат жазысуға және жазу құралдарын пайдалануға;
11) ақысыз азық-түліктер алуға, материалдық-тұрмыстық және медициналық-санитарлық қамтамасыз ету, оның ішінде, тергеу әрекеттері мен сот мәжілістеріне қатысу кезінде;
12) ұзақтығы бір сағаттан кем емес күнделікті серуендеуді пайдалануға;
13) өзінің төсек жабдықтарын, сонымен қатар тізбесі мен саны осы Ережемен анықталатын басқа да нәрселер мен заттарын пайдалануға;
14) уақытша ұстау изоляторындағы кітапханаларындағы, не уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі арқылы сауда желісінен сатылып алынған әдебиеттер мен мерзімді баспасөздерді, сонымен қатар стол үсті ойындарын пайдалануға;
15) ішкі тәртіп ережелері және басқа да сезіктілер мен айыпталушылардың құқығын сақтау жағдайында УҰИ-дың үй-жайларына діни ғұрыптарды ұстануға, өзімен бірге діни әдебиеттер, діни мәдениетке қатысты заттардың болуына;

3) получать посуду и сдавать ее;
4) следить за чистотой в камере, подметать и мыть пол;
5) выносить и мыть бачок для оправки естественных надобностей.
184. Подозреваемые и обвиняемые в период нахождения в изоляторе временного содержания имеют право:
1) получать информацию о своих правах и обязанностях, режиме содержания в изоляторе временного содержания, дисциплинарных требованиях, порядке подачи предложений, заявлений и жалоб;
2) на личную безопасность;
3) на свидание с защитником;
4) на свидание с родственниками и иными лицами;
5) на 8-ми часовой сон в ночное время, в течение которого запрещается их привлечение к участию в процессуальных и иных действиях, за исключением случаев, предусмотренных Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
6) на вежливое обращение со стороны сотрудников изолятора временного содержания;
7) хранить при себе документы и записи, относящиеся к уголовному делу либо касающиеся вопросов реализации своих прав и законных интересов, за исключением тех документов и записей, которые могут быть использованы в противоправных целях или содержат сведения, составляющие государственную или иную охраняемую законом тайну;
8) обращаться с просьбой о личном приеме к начальнику изолятора временного содержания (начальнику органа внутренних дел) и лиц, контролирующих деятельность изолятора временного содержания, во время их нахождения на его территории;
9) обращаться с предложениями, заявлениями и жалобами, в том числе в суд, по вопросу законности и обоснованности их содержания в изоляторе временного содержания, нарушения законных прав и интересов;
10) вести переписку и пользоваться письменными принадлежностями;
11) получать бесплатное питание, материально-бытовое и медико-санитарное обеспечение, в том числе, в период участия их в следственных действиях и судебных заседаниях;
12) пользоваться ежедневной прогулкой продолжительностью не менее одного часа;
13) пользоваться собственными постельными принадлежностями, а также другими вещами и предметами, перечень и количество которых определяется настоящими Правилами;
14) пользоваться литературой и изданиями периодической печати из библиотек изоляторов временного содержания, либо приобретенными через администрацию изолятора временного содержания в торговой сети, также настольными играми;
15) отправлять религиозные обряды в помещениях изолятора временного содержания, иметь при себе религиозную литературу, предметы религиозного культа - при условии соблюдения Правил внутреннего распорядка и прав других подозреваемых и обвиняемых;

16) өздігінен білім алумен шұғылдануға және осыған қатысты арнайы әдебиеттерді пайдалануға;
17) сәлемдемелер алуға;
18) азаматтық-құқықтық мәмілеге қатысуға;
19) заңнамалық актілермен қарастырылған өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқығы бар.
22. Айыпталушылар мен сезіктілерге сақтауға сәлемдеме алуға,
алдыруға және ақша аудару арқылы алуға болатын азық-түлік, алғашқы қажеттілік заттары, аяқ киім, киімдері және басқа да өндірістік тауарлардың саны мен тізбесі
185. Қамауда отырған сезіктілер мен айыпталушылар өзімен бірге сақтауға сәлемдеме алуға және ақша аудару арқылы сатып алуы мүмкін:
1) тез бүлінетін және жылытуды талап ететін тағамдар, ашытқылар, алкогольдік ішімдіктер және сыралардан басқа, азық-түліктер;
2) темекі бұйымдары, сіріңке;
3) белбеусіз, иық бау және галстуксыз-бір комплекті киімдер (оның ішінде белгіленген үлгідегі), сондай-ақ бас киім, маусымға сәйкес аяқ киім;
4) бір комплекті спорт костюмі немесе әйелдерге арналған үйде киетін халат (белгіленген үлгідегі киімдерді алған қамауда отырған адамдардан басқа);
5) іш киімдер;
6) шұлық;
7) шұлықтар мен колготкалар (әйелдерге арналған);
8) биялай немесе қолғап;
9) қол орамал;
10) бөлмеде киетін және спорттық аяқ киімдер (бір жұп);
11) туалет бұйымдары (туалет, кір сабын, сұйық сабын немесе шампундар (тергеу изоляторы дәрігерінің тағайындауы бойынша), тіс пастасы, тіс щеткасы, сабын мен тіс щеткаларына арналған пластмасс сауыттар, крем, тарақ);
12) қалта айнасы (камерада айна болмаған жағдайда), электрлі сақал алғыш немесе механикалық ұстара, бір рет қолдануға арналған қауіпсіз ұстаралар;
13) киім-кешек салатын қап немесе сумка;
14) көзілдірік және көзілдіріктерді салатын пластмасс сауыттар;
15) бас орамал, рейтуздар, белдіктер, бюстгальтерлер, дәке, шашқа тағатын бұйымдар, мақта, гигиеналық және косметикалық бұйымдар, пластмасс бигудилер (әйелдерге арналған);
16) балдақтар, ағаш таяқтар, протездер (дәрігердің рұқсаты бойынша);
17) зауытта дайындалған тұрмыстық су қайнатқыштар;
18) жөке немесе жұмсақ ысқыш;
19) шарикті қалам, оның стержені (қара, күлгін, көк түсті);
20) хат жазу үшін қағаздар, оқушы дәптерлері, пошта конверттері, открыткалар, пошта маркалары;
21) дәрет қағазы;
22) қалтада алып жүретін немесе тағатын діни бұйымдар;

16) заниматься самообразованием и пользоваться для этого специальной литературой;
17) получать посылки, передачи;
18) участвовать в гражданско-правовых сделках;
19) осуществлять иные права, предусмотренные законодательными актами.
22. Перечень и количество продуктов питания,
предметов первой необходимости, обуви,
одежды и других промышленных товаров, которые
подозреваемые и обвиняемые могут иметь при себе,
хранить, получать в посылках, передачах и приобретать
по безналичному расчету
185. Подозреваемые и обвиняемые, содержащиеся под стражей, могут иметь при себе, хранить, получать в посылках, передачах и приобретать по безналичному расчету:
1) продукты питания, кроме требующих тепловой обработки, скоропортящихся с истекшим сроком хранения, а также дрожжей, алкогольных напитков и пива. Перечень продуктов питания может быть ограничен по предписанию санитарно-эпидемиологической службы. Общий вес продуктов питания, которые лицо, заключенное под стражу, может хранить при себе, не должен превышать 50 килограмм;
2) табачные изделия, спички;
3) одежду (в том числе установленного образца) в одном комплекте без поясных ремней, подтяжек и галстуков, а также головной убор, обувь по сезону (без супинаторов, металлических набоек);
4) спортивный костюм в одном комплекте или домашний халат для женщин (кроме лиц, заключенных под стражу, получивших одежду установленного образца);
5) нательное белье;
6) носки;
7) чулки или колготки (для женщин);
8) перчатки или варежки;
9) платки носовые;
10) тапочки комнатные или спортивные (одну пару);
11) туалетные принадлежности (туалетное, хозяйственное мыло, жидкое мыло или шампуни (по назначению врача следственного изолятора), зубная паста, зубная щетка, пластмассовые футляры для мыла и зубной щетки, крема, гребень, расческа);
12) зеркало карманное (при отсутствии зеркала в камере), бритву электрическую или механическую, бритвы безопасные разового пользования;
13) вещевой мешок или сумку;
14) очки и футляры пластмассовые для очков;
15) косынки, рейтузы, пояса, бюстгальтеры, марлю, заколки, вату, гигиенические и косметические принадлежности, бигуди пластмассовые (для женщин);
16) костыли, деревянные трости, протезы (по разрешению врача);
17) электрокипятильник бытовой заводского изготовления;
18) мочалку или губку;
19) шариковую авторучку, стержни к ней (черного, фиолетового, синего цвета), простой карандаш;
20) бумагу для письма, ученические тетради, почтовые конверты, открытки, почтовые марки;
21) туалетную бумагу;
22) предметы религиозного культа для нательного или карманного ношения;

23) бір комплект төсек жабдықтары (екі жайма және жастық тыс), орамал;
24) көркем және өзге де әдебиеттер, сондай-ақ уақытша ұстау изоляторы кітапханасының периодикалық басылымдары не оның әкімшілігі арқылы сауда желілерінен сатып алу;
25) фотосурет екеуден көп емес;
26) стол үсті ойындары (дойбы, шахмат, домино, нарда);
27) балалар күтіміне арналған заттар (дәрігердің тағайындауы бойынша өзімен бірге үш жасқа дейінгі балалары бар әйелдерге);
28) тергеу изоляторы дәрігерінің тағайындауы бойынша дәрі-дәрмектер.
Жоғарыда аталған заттардан басқа қамауда отырған адамдарға өзімен бірге қылмыстық істерге қатысты не олардың құқықтары мен заңды мүдделеріне қатысты құжаттар мен жазбаларды, сондай-ақ пошта жөнелтулерінің бланктеріне, сақтауға тапсырылған ақша, құнды заттар, құжаттар және басқа да заттарға түбіртекті сақтауға болады.
Осы Ережеде қарастырылмаған заттар мен бұйымдар тыйым салынған болып саналады.
Ішкі істер органдары уақытша ұстау
изоляторларының ішкі тәртіп
ережелеріне 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 1 маусымдағы
N 385 бұйрығымен бекітілген
"Бекітемін"
Бастық ______________
(атағы, аты-жөні)
____________________
(қолы)
200__ жылғы "____" __________
Қылмыс жасауда сезік туғызғаны үшін ұстау туралы
ХАТТАМА
200__ жылғы "____" _____________ ___________________________
(хаттаманы толтыру уақыты)
1. Елді мекеннің атауы ______________________________________
________________________________________________________________
(хаттаманы толтырған адамның лауазымы, атағы, аты-жөні)
Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің _____
бабына сәйкес қылмыс жасауға сезік туғызғаны үшін
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(аты-жөні, туған жылы, күні, айы, жұмыс орны, лауазымы, тұратын
жері) тергеушіге жеткізген уақыты немесе егер ол анықтаушы немесе
тергеушінің қаулысы бойынша ұсталса, ұстау уақыты
200 __ жылғы "____" ______________ __________________________
(хаттаманың толтырылған уақыты)
2. Ұстау негізі (керегінің астын сызу керек):
1) Қылмыстың үстінде ұсталды немесе қылмыс жасағаннан кейін
ұсталды.
2) Куәгерлер, оның ішінде жәбірленушілер, қылмыс жасаған
адамға көрсетеді.
3) Сезіктінің үстінде, киімінде, үйінде қылмыс іздері қалған.

23) постельное белье в одном комплекте (две простыни и наволочка), полотенце;
24) художественную и иную литературу, а также издания периодической печати из библиотеки следственного изолятора либо приобретенные через его администрацию в торговой сети;
25) фотокарточки - не более двух;
26) настольные игры (шашки, шахматы, домино, нарды);
27) предметы ухода за детьми (по разрешению врача женщинам, имеющим при себе детей в возрасте до трех лет);
28) лекарственные препараты по назначению врача следственного изолятора.
Помимо перечисленного, лицам, заключенным под стражу, разрешается иметь при себе и хранить документы и записи, относящиеся к уголовному делу либо касающиеся вопросов реализации их прав и законных интересов, а также бланки почтовых отправлений, квитанции на сданные на хранение деньги, ценности, документы и другие предметы.
Предметы и вещи, не предусмотренные настоящим Перечнем, являются запрещенными.
Приложение 1
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
"Утверждаю"
Начальник______________________
(звание, Ф.И.О.)
______________
(подпись)
"___" _______ 200__года
Протокол
о задержании по подозрению в совершении
преступления (приобщается к уголовному делу)
"___"_______200___год ______________________________
(время составления протокола)
1. Наименование населенного пункта __________________________________
___________________________________________________________________________
(должность, звание и фамилия лица, составившего протокол)
в соответствии со статьей ____ Уголовно-процессуальный кодекса РК
задержал по подозрению в совершении преступления___________________________
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, место, дата, месяц, год рождения, место работы,
________________________________________
должность, местожительство)
Время доставления его (ее) к следователю (в орган дознания) или
фактического задержания, если оно производилось на основании постановления
следователя или органа дознания
"___"________200___год _____________________________
(время составления протокола)
2. Основания задержания (нужное подчеркнуть):
1) Лицо застигнуто при совершении преступления или непосредственно после его совершения.
2) Очевидцы, в том числе и потерпевшие, прямо указывают на данное лицо, как совершившее преступление.
3) На подозреваемом или его одежде, при нем или в его жилище обнаружены явные следы преступления.

4) Тұрақты тұрғылықты орны жоқ, немесе сезіктінің жеке басы
анықталмаған немесе ол қашуға бет бұрған қылмыс жасау кезінде кісіге
сезік туғызуда негіз болатын өзге де деректер.
3. Ұстау себебі:
________________________________________________________________
Айыпталушы _______________________________________________
қылмыс жасағанға сезікті екені жарияланады.
Сонымен қатар __________________________________ айыпталушы
мен сезіктінің құқықтары түсіндірілді; не үшін айыпталатыны;
ұсталған кезде қорғаушы алуға; анықтаушы, тергеушінің әрекетіне
шағымдануға; дәлелдеме, жауап беру; белгіленген тәртіп бойынша
мемлекеттік органдарға, қоғамдық ұйымдарға шағым жазуға; өз
киімімен, аяқ киімімен жүруге; ұсталған адамдар Уақытша ұстау
изоляторының ішкі тәртібін сақтауға.
Ұстау себебі жөнінде _______________________________ келесіні
(тегі, аты жөні)
түсіндірді________________________________________________________
Хаттамамен таныстым, құқығым түсіндірілді, түсініктеменің
жазылғаны дұрыс.
Анықтаушы _____________________________________________________
Тергеуші ________________________________________________________
Жедел уәкілетті __________________________________________________
Сезікті _______________ қорғаушы _______________________________
(тегі, аты жөні) (аты жөні немесе адвокаттар
алқасының тағайындауымен)
сәттен бастап _______________________________ (сезіктінің қолы)
маған 200 ___ жылғы "___" _________________ "___" сағат "___"
минутта хабарланды.
________________________________________________________________
(хабар алған заң кеңесінің атауы немесе қоғамдық ұйымның атауы)
200 ___ жылғы "___" __________________ қорғаушы ретінде қатысу үшін
"___" сағат "___" минутта ___________________________________ келді.
(қорғаушының аты жөні)
_____________________ ұстау туралы хабар 200___ жылғы
"___" ________________ __________________ прокурорға жіберілді.
__________________________________ ұсталғаны туралы таныстырылды.
___________________________________________________ ескере отырып
ұсталғанның отбасы хабардар етілген жоқ.
Анықтаушы _____________________________________________________
Тергеуші ________________________________________________________
Қылмыс жасауға сезіктілігі бойынша ұстау туралы N ___
хаттамаға түбіртек
200__ жыл "__" __________ "___" сағат "___" минут
(хаттаманы жасаған уақыты, күні)
___________________________________________________________
(хаттама толтырылған елді мекен, орны)
____________________________________________________________________
(хаттаманы толтырушы адамның тегі және атағы, лауазымы)
200__ жыл "__" __________ "___" сағат "___" минут
Қазақстан Республикасы Қылмыстық іс жүргізу кодексінің ___________
бабына сәйкес _____________________________________________________
(тегі, аты-жөні, туған жылы және күні, орны, жұмыс орны, лауазымы)
қылмыс жасағаны үшін ұсталды.
Оны тергеушіге жеткізу уақыты (анықтау жүргізуші адамға) немесе
нақты ұсталуы ________________________________________
Ұсталушының жасаған қылмысының сезіктілігі бойынша қылмыс түрі
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, тұжырымдау, Қазақстан Республикасының
Қылмыстық кодексі)
Ұстаудың негіздері мен дәлелдері ______________________________
____________________________________________ ұсталушы туралы
(тегі, аты, әкесінің аты)
хабарлар __________________ 200__ жылғы "__" сағат "___" минутта,
_________________ кіріс нөмірімен прокурорға жіберілді.
______________________________________________ ұстау туралы
(тегі, аты, әкесінің аты)
ол _________________________________________________________
(туыстық қатынасын, тегін, атын, әкесінің атын көрсету керек)
_____________________________________________________хабарланды.
(жазбаша немесе ауызша, күні, кіріс нөмірі)
Ұсталушының отбасы хабардар етілді ___________________________
(себебін көрсету)
Ұсталушы қамауға алынды ___________________________________
(күні мен уақыты)
Тергеуші ________________ Анықтаушы ______________
Ұсталушы босатылды ________________________________________
___________________________________________________________
(босатылған күні, уақыты, кім босатты)

4) Иные данные, дающие основание подозревать лицо в совершении преступления при условии, что оно покушалось на побег или не имеет постоянного места жительства, или не установлена личность подозреваемого.
3. Мотивы задержания: _________________________________________________________________________
Подозреваемому (ой) _____________________ объявлено, что он подозревается в совершении ____________________________________________________________ _________________________________________________________________________ (указывается место, время, способ и иные существенные обстоятельства совершенного преступления, насколько они установлены к моменту задержания и достаточны для индивидуализации этого преступления)
Одновременно ___________________ разъяснены права
(фамилия, инициалы) подозреваемого и обвиняемого; знать в чем он обвиняется; иметь защитника с момента задержания; требовать проверки прокурором правомерности задержания; обжаловать действия дознавателя, следователя или прокурора, давать объяснения и заявлять ходатайства и отводы; предоставлять доказательства, давать показания; в установленном порядке обращаться с жалобами и заявлениями в государственные органы, общественные организации и должностным лицам; пользоваться своей одеждой и обувью, а также другими необходимыми предметами и вещами, перечень которых определяется Правилами внутреннего распорядка. Лица, задержанные по подозрению в совершении преступления, обязаны соблюдать требования Правил внутреннего распорядка в ИВС.
По поводу задержания _____________________ пояснил следующее:
(фамилия, инициалы)
___________________________________________________________________________
С протоколом ознакомлен, права разъяснены, объяснение записано правильно
________________________
(подпись подозреваемого)
Дознаватель ___________________
Следователь____________________
Оперуполномоченный ____________
Подозреваемым (ой) ___________________ заявлено о желании иметь
(фамилия, инициалы)
защитника_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество защитника или по назначению коллегии
__________________
адвокатов)
с момента __________________________ (подпись подозреваемого)
о чем "__"_____ 200__год в "__" часов "__" минут сообщено
___________________________________________________________________________
(указать наименование юрконсультации или общественной организации и лица,
принявшего сообщение, способ его передачи)
Для участия в деле в качестве защитника "__" ________200_год
_______________________________
(подпись защитника)
__" часов "__" минут прибыл ______________________________________________
(должность, фамилия, инициалы защитника)
Сообщение о задержании _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
направлено прокурору __________________________________ "___"_______200_год
(города, района)
в "__" часов "__" минут исходящий номер _______
О задержании _________________________________________ уведомлен (а)
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________его (ее)________________________
(устно или письменно, дата, исходящий номер) (указать степень родства,
_________________________
фамилия, имя, отчество)
Уведомление семьи задержанного (ой) не производилось ввиду того, что ______
___________________________________________________________________________
(указать причину)
Дознаватель _______________________
Следователь _______________________
Продолжение к Приложению 1
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Корешок к протоколу N__ о задержании по подозрению
в совершении преступления
"______"__________________ 200_ г. "___" часов "___" минут
(дата, время составления протокола)
______________________________________________________________________
(место, населенный пункт составления протокола)
_______________________________________________________________________
(должность, звание и фамилия лица, составившего протокол)
"___"__________ 200__г. "__" часов "__" минут
в соответствии со статьей ____ Уголовно-процессуального кодекса
Республики Казахстан задержал в совершении преступления
__________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, место, год и дата рождения, место работы, должность)
Время доставления его к следователю (лицу, производящему дознание) или
фактического задержания __________________________________________________
Квалификация преступления, по подозрению в совершении которого задержан (а)
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество/формулировка, статья Уголовного кодекса _________________________
Республики Казахстан)
Основания и мотивы задержания ____________________________________________
Сообщение о задержании ___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
направлено прокурору _______________ "__" _______ 200 _ год
(города, района)
"__" час "__" минут, исходящий номер __________
О задержании ______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
уведомлен (а) _____________________________________________________________
(устно или письменно, дата, исходящий номер)
его _______________________________________________________________________
(указать степень родства, фамилия, имя, отчество)
Уведомление семьи задержанного (ой) не производилось ввиду того,
что _______________________________________________________________________
(указать причину)
Задержанный (ая) заключена под стражу _____________________________________
(дата и время)
Следователь_____________ Дознаватель ______________________________________
Задержанный (ая) освобожден (а) ___________________________________________
___________________________________________________________________________
(дата, время освобождения, кем освобожден)

1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5
-------------------------------------------------------------------- Барлығы: _________________________
Айыпталушы мен сезікті өтініште тек қана сатып алғысы келетін әрбір
азық-түліктің немесе заттардың атауын көрсетеді.
Сезіктінің, айыпталушының қолы ___________________________________
Алғандығы жөніндегі қолхат
Алғашқы қажеттілік азық-түліктер мен заттарды мына сомаға
___________________________________________________________
(жазбаша)
алдым. Осы соманы менің жеке есебімнен шығаруыңызды сұраймын.
________________________________________________________________
(сезіктінің, айыпталушының қолы)
200 ___ жыл "____" __________
Ішкі істер органдары уақытша
ұстау изоляторларының ішкі
тәртіп ережелеріне 10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 01 маусымдағы
N 385 бұйрығымен бекітілген
ӨТІНІШ
Азамат (ша) ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
________________________________________________________________
(нақты мекен жайы)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(Уақытша ұстау изоляторында ұсталушыға қандай қатысы бар)
________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі)
сәлемдеме алуыңызды өтінемін
----------------------------------------------------------------
N ! Азық-түліктің ! Салмағы ! Саны ! Ескерту
! атауы !---------------------! !
! ! килограмм ! Грамм ! !
----------------------------------------------------------------
----------------------------------------------------------------
Өтініш иесі _______________________
200___жылғы "____" _____________
Сәлемдемеге рұқсат берді __________________________________
(аты-жөні, тегі, лауазымы)
Сәлемдемені қабылдады ____________________________________
(сәлемдемені қабылдаған қызметкердің қолы)
Сәлемдемені алды _________________________________________
(сәлемдемені алған адамның аты-жөні, тегі)
__ жылғы "____" _____________
Ішкі істер органдары уақытша
ұстау изоляторларының ішкі
тәртіп ережелеріне 11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 01 маусымдағы
N 385 бұйрығымен бекітілген
Ішкі істер органдарының
мөртаңбасы
N ____ ЕСЕП ШОТЫ
___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Туған жылы __________________ жеке іс N№_________________
Органның қаржы бөлімінің
бастығы (жетекшісі) _______________
(қолы)
-----------------------------------------------------------------
Кіріс және ! Айыпталушының, ! Шығын ! Қалдық ! Қалдықты растау
қаржыландыру! сезіктінің ! ! ! жөніндегі
көзі ! ақшасының ! ! ! қолхат
! шығындалу ! ! !
! лимиті ! ! !
-----------------------------------------------------------------
________________
(жеке қолы)
Айыпталушының, сезіктінің
қолын, жеке басын куәландырамын
___________________________________
Уақытша ұстау изоляторының бастығы
(ішкі істер бөлімі бойынша кезекші)
____________________
(қолы)
Ішкі істер органдары уақытша
ұстау изоляторларының ішкі
тәртіп ережелеріне 12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 01 маусымдағы
N 385 бұйрығымен бекітілген
Уақытша ұстау изоляторына түскен айыпталушы мен сезіктілерге
алғашқы сұрау және медициналық көмек көрсетуін тіркеу
ЖУРНАЛЫ
--------------------------------------------------------------------
N!Тегі, !Жасы!Түскен!Шағым!Түскен! Қолданған іс шаралар
!аты, ! ! күні ! !кезде !------------------------------
!әкесінің! ! ! !анық. !Медицина!Көрсе !Госпита!Уақытша
!аты ! ! ! !талды !қызмет. !тілген!лизация!ұстау
! ! ! ! ! !керін !медици!лау, !изоля.
! ! ! ! ! !шақыру !налық !емдеу !торының
! ! ! ! ! !және !көмек.!мекеме.!жасағы.
! ! ! ! ! !оның !тің !нің !на
! ! ! ! ! !келу !сипаты!атауы !ұсыным
! ! ! ! ! !уақыты ! ! !
--------------------------------------------------------------------
1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6 ! 7 ! 8 ! 9 ! 10
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
-------------------------------
Уақытша ұстау ! Ескертулер
изоляторы бойынша!
кезекшінің қолы !
-------------------------------
11 ! 12
-------------------------------
Ішкі істер органдары уақытша
ұстау изоляторларының ішкі
тәртіп ережелеріне 13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 01 маусымдағы
N 385 бұйрығымен бекітілген
Медициналық тексерістің N ____ картасы
________________________________________________________________
(ішкі істер органының атауы)
Тегі, аты, әкесінің аты __________________________________________
Жынысы ___________ Туған жылы ___________ Мекен жайы __________
Түскен кездегі шағымдары ________________________________________
________________________________________________________________
Нақты тексерістің мәліметтері: бойы ______ салмағы _____ артериялық
қысымы ______
Денесін тексеру мәліметтері (тері қабаттарын, тыртық, егу іздері,
денедегі әр түрлі жазулар т.с.с.) _________________________________
Органдары мен жүйесі бойынша тексерістің мәліметтері (сүйек-бұлшық
ет аппараты, жүрек, өкпе, асқазан ішек жүйесі, зәр шығару жүйесі)
________________________________________________________________
Психоневрологиялық мәртебе ______________________________________
Жіберген күні:

1 | 2 | 3 | 4 | 5
___|__________________________|_________________|___________|______________
Итого:_________________________
Подозреваемый (ая), обвиняемый (ая), должен (а) заполнить заявление,
указав наименование и количество каждого продукта или предмета, который он
(она) желает приобрести.
Подпись подозреваемого (ой), обвиняемого (ой)____________________
Расписка в получении
Продукты и предметы первой необходимости на сумму
___________________________________________________________________________
(прописью)
получила (а). Эту сумму прошу списать с моего лицевого счета
__________________________________________________________________________
(подпись подозреваемого (ой), обвиняемого (ой))
"____"_________200__год
Приложение 10
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Заявление
От гражданина (ки)____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
проживающего (ей) _________________________________________________________
(местожительство)
___________________________________________________________________________
(какие имеет отношения к содержавшемуся в изоляторе временного содержания)
Прошу принять передачу для ___________________________________________
(фамилия, инициалы)
___________________________________________________________________________
N |Наименование продуктов| Вес | Количество | Примечание
п/п| |__________________| |
| |килограмм| грамм | |
___|______________________|_________|________|______________|______________
___|______________________|_________|________|______________|______________
___|______________________|_________|________|______________|______________
Подпись заявителя_______________________________________
"___"________200_год
Передачу разрешил______________________________________
(фамилия, инициалы, должность сотрудника)
Передачу принял________________________________________
(подпись сотрудника, принявшего передачу)
Передачу получил (а)___________________________________
(подпись лица, получившего передачу)
"___"_____________200___год
Приложение 11
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Штамп
органа внутренних дел
Лицевой счет N _______
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Год рождения_________________ Личное дело N__________________
Начальник (руководитель)
финансовой части органа_________________
(подпись)
___________________________________________________________________________
Приход и источник |Лимит расхода денег|Расход|Остаток| Расписка о
поступления | подозреваемого, | | | подтверждении
| обвиняемого | | | остатка
_____________________|___________________|______|_______|__________________
_____________________|___________________|______|_______|__________________
____________________________
(личная подпись)
Личность и подпись подозреваемого (ой),
обвиняемого (ой), удостоверяю:
Начальник изолятора временного содержания (дежурный по органу внутренних
дел)
____________________________
(подпись)
Приложение 12
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Журнал
первичного опроса и регистрации оказания медицинской
помощи подозреваемым и обвиняемым, поступающим для
содержания в изолятор временного содержания
___________________________________________________________________________
N |Фамилия, имя, отчество|Возраст|Дата поступления|Жалобы|При поступлении|
п/п| | | | | выявлено |
___|______________________|_______|________________|______|_______________|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
___|______________________|_______|________________|______|_______________|
___|______________________|_______|________________|______|_______________|
___|______________________|_______|________________|______|_______________|
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
Принятые меры | Роспись | Примечание
_______________________________________________|дежурного по |
время вызова|характер|госпитализа-|рекомендация| изолятору |
и прибытия |оказан- |ция, наиме- |наряду изо- | временного |
медицинского|ной ме- |нование ле- |лятора вре- | содержания |
работника |дицин- |чебного уч- |менного | |
|ской |реждения |содержания | |
|помощи | | | |
____________|________|____________|____________|_____________|____________
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12
____________|________|____________|____________|_____________|____________
____________|________|____________|____________|_____________|____________
Приложение 13
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Карта медицинского осмотра N_____
___________________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Фамилия, имя, отчество_____________________________________________________
Пол____ Год рождения__________ Адрес_______________________________________
Жалобы при поступлении_____________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Данные объективного осмотра: рост____, вес____, артериальное давление____ .
Данные по телесному осмотру (описать кожные покровы на предмет
повреждений, наличие рубцов, ссадин, следов от инъекций, наколок и так
далее подобное)____________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Данные обследования по органам и системам (костно-мышечный аппарат,
сердце, легкие, ЖКТ, мочеполовая система)__________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Психоневрологический статус _______________________________________________
___________________________________________________________________________
Дата направления:

1. Рентген-флюорографиялық тексеріске _____________________________
қорытындысы ___________________________________________________
2. ВИЧ-инфекцияға ___________ , қорытындысы ____________________
3. Мерезге _______________, қорытындысы _________________________
Басқа лабораториялық тексеріске _______________________________
________________________________________________________________
Тергеу изоляторына ауыстыру кездегі тексерістің қорытынды
мәліметтері
мен күні ________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(медициналық картаны толтырған медицина қызметкерінің аты-жөні,
тегі, қолы)
Ішкі істер органдары уақытша
ұстау изоляторларының ішкі
тәртіп ережелеріне 14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 01 маусымдағы
N 385 бұйрығымен бекітілген
Уақытша ұстау изоляторы бастығына
_______________________________
(ішкі істер органының атауы)
___________________________________________________ есепте тұрған
(анықтаушы, тергеушінің т.б. мәліметтері)
________________________________________________________________
(айыпталушы немесе сезіктінің аты жөні)
_______________________________________________________________
(аты жөні, тегі, туған жылы, тұратын мекен жайы, қызметі)
кездесуге рұқсат беруіңізді сұраймын.
200 жылғы "____" _____________ __________________________
(рұқсат берген адамның қолы)
Кездесу өткізу туралы белгі (Уақытша ұстау изоляторының әкімшілігі
толтырады)
Кездесу_________________________________________________________
(айыпталушы немесе сезіктінің тегі)
________________________________________________________________
(аты жөні, тегі, туған жылы, тұратын мекен жайы, қызметі)
200 жылғы "____" _____________ "_____" сағат "____"
минуттан "_____" сағ. "____" минутқа дейін________________________
(қандай құжат ұсынылды,
____________________________________________
N, сериясы, берілген датасы және орны)
Бастық (кезекші) ___________________________________________________
Ішкі істер органдары уақытша
ұстау изоляторларының ішкі
тәртіп ережелеріне 15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 01 маусымдағы
N 385 бұйрығымен бекітілген
Уақытша ұстау изоляторындағы айыпталушы мен сезіктіні карцерге (жалғыз отыратын камераға отырғызу) туралы
ҚАУЛЫ
Айыпталушы сезікті ______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
("Қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте
ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының
39 бабына сәйкес карцерге қамаудың жағдайы айтылады)
ҚАУЛЫ ЕТТІ:
Айыпталушы ____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
______________________________________________ тәулікке карцерге
қамалсын.
Уақытша ұстау изоляторының бастығы ______________________________
(атағы, тегі, қолы)
200__ жылғы "_____" __________________
Қаулы маған хабарланды
___________________________
(айыпталушы мен сезіктінің қолы)
Қаулыны хабарлаған
____________________________
(атағы, тегі, қолы)
Тінту жүргізілді ______________________________________
(тінту жүргізген адамның қолы)
Карцерге қамалған 200 жылғы "__"_____"___" сағат "___" минутта.
Уақытша ұстау изоляторының бастығы (кезекшісі) ____________________
(атағы, тегі, қолы)
200___ жылғы "____" ______ "___" сағат "___" минутта карцерден
босатылды.
Уақытша ұстау изоляторының бастығы (кезекшісі) ____________________
(атағы, тегі, қолы)
Ішкі істер органдары уақытша
ұстау изоляторларының ішкі
тәртіп ережелеріне 16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 01 маусымдағы
N 385 бұйрығымен бекітілген
Карцерге, бір кісілік камераларға
қамалған адамдарды есепке алу
КІТАБЫ
200 жылғы "____" ___________ Басталды
200 жылғы "____" ___________ Аяқталды
ішкі беті
--------------------------------------------------------------------
N ! Тегі, аты, !Туған жылы! Жаза беруге!Қандай режимді!Жазасының
!әкесінің аты! !негіз болған! бұзды !түрі және
! ! ! қаулының ! ! қандай
! ! ! датасы ! !мерзімге
! ! ! ! !карцерге
! ! ! ! !отырғызылды
! ! ! ! ! (жалғыз
! ! ! ! ! отырғызу
! ! ! ! !камерасына)
--------------------------------------------------------------------

1. на рентген - флюорографическое обследование ____________________________
Результат _________________________________________________________________
2. на ВИЧ-инфекцию _______, результат______________________________________
3. на сифилис _________, результат ________________________________________
Результаты других лабораторных исследований________________________________
___________________________________________________________________________
Дата и данные заключительного осмотра при переводе в следственный изолятор
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы медицинского работника, заполнившего карту медицинского
_________________________
осмотра, роспись)
Приложение 14
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Начальнику изолятора временного содержания
_________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Прошу предоставить____________________________________________________
(фамилия, инициалы подозреваемого (ой) или
___________________________________________________________________________
обвиняемого (ой) в совершении преступления)
числящемуся (ейся) за _____________________________________________________
(данные дознавателя, следователя и т.д.)
свидание с ________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, год рождения, место жительства, род занятий)
"__"____________200___год _________________________________________
(подпись лица, разрешившего свидание)
Отметка о проведении свидания (заполняется администрацией изолятора
временного содержания)
Свидание
__________________________________________________________________
(фамилия подозреваемого (ой) или обвиняемого (ой)
представлено "__"_________200__год с "__" час. "__" минут до "__" час.
"__" минут с
______________________________________________________________
(фамилия, инициалы, год рождения, место жительства, род занятий)
предъявившим в удостоверение своей личности _______________________________
(указать какой документ, N,
________________________________
серия, дата и место выдачи)
Начальник (дежурный)_____________________
______________________________________
Приложение 15
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Постановление
о водворении подозреваемого, обвиняемого, содержащегося
в изоляторе временного содержания, в карцер
(одиночную камеру)
Подозреваемому, обвиняемому (ой)______________________________________
(фамилия, имя, отчество)
___________________________________________________________________________
(излагаются обстоятельства, являющиеся основанием для водворения в карцер
(одиночную камеру), указанные в ст. 39 Закона РК "О порядке и
условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении
преступлений"
Постановил:
Подозреваемого (ую), обвиняемого (ую) _______________________________
(фамилия, имя, отчество)
водворить для дальнейшего содержания в карцер (одиночную камеру) на__суток.
Начальник изолятора временного содержания органа внутренних дел
__________________________________
(звание, фамилия, подпись)
"__"______________________200__год
Постановление мне объявлено
________________________________________
(подпись подозреваемого или обвиняемого)
Постановление объявил
________________________________________
(звание, фамилия, подпись)
Обыск производился ________________________________________________________
(подпись лица, производившего обыск)
Отметка об исполнении наложенного взыскания.
Водворен в карцер "__" __________ 200__год "__" час "__" минут
Начальник (дежурный) изолятора временного содержания ______________________
(звание, фамилия, подпись)
Освобожден из карцера "___"________ 200__год "__" час "__" минут
Начальник (дежурный) изолятора временного содержания ______________________
(звание, фамилия, подпись)
Приложение 16
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Книга
учета лиц, водворенных к карцер,
одиночную камеру
Начато "__"____________200___год
окончено "__"__________200___год
Внутренняя сторона
___________________________________________________________________________
N |Фамилия,|Год рож-|Дата постановления, |Какое нару-|Вид взыскания и на|
п/п| имя, |дения |на основании которого|шение режи-|какой срок водво- |
|отчество| |наложено взыскание |ма совершил|рен в карцер (оди-|
| | | | |ночную камеру) |
___|________|________|_____________________|___________|__________________|

1 ! 2 ! 3 ! 4 ! 5 ! 6
--------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------------------------
Карцерге ! Өтеу мерзімі ! Жазасын өтеуді !Босатуды жүзеге
қамалған уақыты ! ! нақты тоқтатқан !асырған кезек.
! ! уақыты !шінің қолы,
----------------!----------------!-----------------!датасы
датасы ! уақыты,! датасы !Уақыты,! датасы ! уақыты,!
! сағаты,! !сағаты,! ! сағаты,!
! минуты ! !минут. ! ! минуты !
! ! !тары ! ! !
--------------------------------------------------------------------
7 ! 8 ! 9 ! 10 ! 11 ! 12 ! 13
--------------------------------------------------------------------
Ішкі істер органдары уақытша
ұстау изоляторларының ішкі
тәртіп ережелеріне 17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 01 маусымдағы
N 385 бұйрығымен бекітілген
Уақытша ұстау изоляторынан босату туралы
ҚАУЛЫ
Елді мекен атауы ____________ 200 жыл "__"____"___" сағат"__" минут
Уақытша ұстау изоляторының бастығы ______________________________
_______________________________________________________уақытша ұстау
(ішкі істер органының атауы, аты-жөні, атағы)
изоляторында қамауда ұстау жөніндегі материалдарды қарап _________
(уақытша ұстау
__________________________________________________________________
изоляторындағы айыпталушының, сезіктінің аты-жөні, тегі)
Белгіледі:
____________________________________________________________________
(уақытша ұстау изоляторында ұсталушының аты-жөні, тегі)
уақытша ұстау изоляторында ұсталушы _____________________________
_____________________________ негізінде ұсталады.
(құжаттың атауы)
Ұстау мерзімі __________________ __________________________ өтті.
(тегі) (күні, уақыты)
Ұстау мерзімінің өтуіне байланысты ________________________________
___________________________________________________________________
(ішкі істер органының анықтаушысына, тергеушісіне)
________ нөмірі ________________ хабарлама жіберілді.
(күні)
Бірақ айыпкер __________________, босату қамауда ұстау мерзімінің
ұзартылуы жөнінде қаулы келген жоқ.
Айтылғанды ескере отыра және "Қылмыстың жасалуына сезіктілер
мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес
Қаулы етеді:
Уақытша ұстау изоляторынан ______________________________________
(ішкі істер органдарының атауы)
____________________________________________________________________
(сезіктінің, айыпталушының тегі, аты, әкесінің аты)
босатылсын.
Уақытша ұстау изоляторының бастығы _______________________________
Ішкі істер органдары уақытша
ұстау изоляторларының ішкі
тәртіп ережелеріне 18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 01 маусымдағы
N 385 бұйрығымен бекітілген
Ішкі істер органдарының
мөртаңбасы
_______________________
(кімге)
ХАБАРЛАМА
________________________________________________________ уақытша
(ішкі істер органының атауы)
ұстау изоляторындағы айыпталушы ________________________________
(айыпталушы мен сезіктінің аты, тегі, әкесінің аты)
____________________________________________________ негізінде
(құжаттың атауы)
оны ұстау мерзімі 200 жылғы "__"_______"____" сағ. "___"мин. өтеді.
Егер көрсетілген уақытта босату туралы қаулы немесе қамауда ұстаудың мерзімі ұзартылмаса "Қылмыстың жасалуына сезіктілер мен айыпталушыларды күзетте ұстаудың тәртібі мен шарттары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес оны уақытша ұстау изоляторының бастығы босатуы тиіс.
Хабарламаның көшірмесі прокурорға жіберіледі.
Уақытша ұстау изоляторының бастығы ____________________________
____________________________
Ішкі істер органдары уақытша
ұстау изоляторларының ішкі
тәртіп ережелеріне 19-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
2002 жылғы 01 маусымдағы
N 385 бұйрығымен бекітілген
Ішкі істер органдарының
мөртаңбасы
АНЫҚТАМА
____________________________________________________________________ (аты-жөні, тегі)

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
___|________|________|_____________________|___________|__________________|
___|________|________|_____________________|___________|__________________|
___|________|________|_____________________|___________|__________________|
Продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
Время водворения в| Срок отбывания | Время фактического |Дата, подпись
карцер | | прекращения отбывания | дежурного,
| | наказания |производив-
__________________|__________________|_______________________|шего осво-
дата |время, часы,|дата| время, часы,| дата | время, часы, |бождение
| минуты | | минуты | | минуты |
_____|____________|____|_____________|________|______________|____________
7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13
_____|____________|____|_____________|________|______________|____________
_____|____________|____|_____________|________|______________|____________
_____|____________|____|_____________|________|______________|____________
Приложение 17
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Постановление
об освобождении из изолятора временного содержания
Населенный пункт_____________ "___"_________200_г. "__" час "__" минут
Начальник изолятора временного содержания ______________
___________________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел, звание, фамилия, инициалы)
рассмотрев материалы о содержании в изоляторе временного содержания________
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество подозреваемого (ой), обвиняемого (ой)
Установил:
___________________________________________________________________________
(фамилия, инициалы, содержащегося в изоляторе временного содержания)
содержится в изоляторе временного содержания в качестве ___________________
на основании ______________________________________________________________
(наименование документа)
Срок содержания __________________ под стражей истек ______________________
(фамилия) (дата, время)
В связи с истечением срока содержания _____________________________________
___________________________________________________________________________
(следователю, дознавателю, наименование органа внутренних дел)
_______________________направлено уведомление за N________________________
(дата)
Однако, постановление об освобождении подозреваемого, обвиняемого
_______________________________ либо о применении к нему меры пресечения в
виде содержания под стражей или о продлении срока содержания под стражей, в ИВС не поступало.
Учитывая изложенное и руководствуясь ст. 48 Закона Республики Казахстан "О порядке и условиях содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении преступлений",
Постановил:
Освободить из изолятора временного содержания______________________________
(наименование органа внутренних дел)
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество подозреваемого (ой), обвиняемого (ой)
Начальник изолятора временного содержания_____________________________
Приложение 18
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Штамп
органа внутренних дел
__________________________
(кому)
__________________________
__________________________
Уведомление
В изолятор временного содержания______________________________________
(наименование ОВД)
содержится ________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество подозреваемого (ой), обвиняемого (ой)
на основании ______________________________________________________________
(наименование документа)
срок его (ее) содержания истекает "__" ______________200_год
"___" час. "___" минут.
В соответствии со ст. 48 Закона РК "О порядке и условиях
содержания под стражей подозреваемых и обвиняемых в совершении
преступлений" он (она) подлежит освобождению начальником ИВС, если до
указанного времени Вами не будет представлено постановление об
освобождении этого лица либо о применении (продлении) меры (срока)
пресечения в виде содержания под стражей.
Копия уведомления направляется прокурору.
Начальник изолятора временного содержания _________________________
_________________________
Приложение 19
к Правилам внутреннего распорядка
изоляторов временного содержания
органов внутренних дел
Утверждено
Приказом Министра внутренних дел
Республики Казахстан
1 июня 2002 года N 385
Штамп
органа внутренних дел
Справка
___________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)

"_____" ______________ 200 жылдан "____" _______200 жылға дейін
______________________ уақытша ұстау изоляторында қамауда ұсталды.
Босату негіздемесі__________________________________________________
____________________________________________________________________
Уақытша ұстау изоляторының бастығы _________________________________
_______________________________ 200 жыл "_____" __________________

"__" _________200_ год по "__" ____________200_год
содержался (ась) в изоляторе временного содержания ________________________
(наименование органа
______________________
внутренних дел)
Основание освобождения _______________________________________________
___________________________________________________________________________
Начальник изолятора временного содержания ____________________________
____________________________
"___" __________ 200___год
______________________________________________________________________