Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану туралы ережені бекіту жөнінде" 1998 жылғы 5 желтоқсандағы N 266 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы 2002 жылғы 13 мамырдағы N 169. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 19 маусымда тіркелді. Тіркеу N 1886. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 17 наурыздағы № 91 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 17.03.2016 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының аумағында чектер мен чек кітапшаларын беру және пайдалану ісін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Қазақстан Республикасының аумағында чектерді қолдану туралы ережені бекіту жөнінде" 1998 жылғы 5 желтоқсандағы N 266 V980662_ қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағында
чектерді қолдану туралы ереженің:
3-тармағындағы "эмитент-банктері" деген сөздер "чек беруші банкі"
деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармағындағы:
3) тармақшасы алынып тасталсын;
10) тармақшасындағы "жеке" деген сөз "бірегейлендірілген" деген
сөзбен ауыстырылсын;
11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) "төлеңіз" деген баған;";
12) тармақшасы "төлемнің мақсаты" деген сөздерден кейін "(қолма-қол
ақша алу чегін қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай редакциядағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) "кіріс мақсаты (қолма-қол ақша алу чегі үшін) деген баған.";
1-тарау мынадай редакциядағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында тікелей көзделген болса және оған чекті пайдалана отырып операцияларды өңдеу үшін қажет болса, чек берушінің банкі чекке қосымша деректемелердің қойылуын талап етуге құқылы.";
14-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде басқаша көзделмесе, чек беруші банктің уәкілетті органы чек пен чек кітапшасы бланкісінің үлгісін өзі бекітуге құқылы. Бұл орайда чек пен чек кітапшасының бланкісі осы Ереженің талаптарына сәйкес келуге тиіс.";
1-тарау мынадай редакциядағы 14-1-тармақпен толықтырылсын:
"14-1. Қорғалу дәрежесіне қойылатын ең аз талаптар, сондай-ақ төленген чектерді чек берушінің банкінің есепке алу тәртібі чек берушінің банкінің ішкі ережелерінде белгіленеді.";
16-тармақтың:
1) тармақшасындағы "және олардың қорғалу дәрежесіне (кем дегенде 5 еселік) қойылатын ең аз талаптардың" деген сөздер алынып тасталсын;
2) тармақшасының:
үшінші азатжолындағы:
"жолдың ең басынан" деген сөздерден кейін "бас әріптен" деген сөздермен толықтырылсын;
"көрсетілмейді" деген сөзден кейін ", сомасы санмен және жазумен жазылғаннан кейінгі бос жерге қос сызық сызылады" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші азатжолындағы "бұйрыққа" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай редакциядағы бесінші азатжолмен толықтырылсын:
"чек берушінің (жеке тұлғалар үшін) немесе оның мүддесін көздейтін адамның тұлғаның (заңды және жеке тұлғалар үшін) жеке басын куәландыратын құжатының нөмірі, кім және қашан берген;";
бесінші, алтыншы, жетінші азатжолдары тиісінше алтыншы, жетінші, сегізінші азатжолдары болып есептелсін;
сегізінші азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"чектің түбіртегінде:
чек жазылған ақша сомасы (сома санмен қойылады), чек жазылған күн және чек берушінің немесе чек кітапшасын пайдалануға уәкілетті адамның қолы және чек берушінің мөр таңбасы (заңды тұлғалар үшін), егер чек кітапшасы белгілі бір сомаға берілсе - операция жасалғанға дейінгі сома қалдығы және чек кітапшасы бойынша жаңа қалдық (қалдық санмен және жазумен
қойылады);";
4) тармақшасы "мерзімі" деген сөзден кейін "(егер чек кітапшасы
белгілі бір мерзімге берілсе);" деген сөздермен толықтырылсын;
5), 6) тармақшалары алынып тасталсын;
2-тарау мынадай редакциядағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 5 декабря 1998 года N 266 "Об утверждении Правил применения чеков на территории Республики Казахстан"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 13 мая 2002 года N 169. Зарегистрировано Министерством юстиции Республики Казахстан 19 июня 2002 года N 1886. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 марта 2016 года № 91
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 17.03.2016 № 91 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В целях совершенствования процедуры выдачи и использования чеков и чековых книжек на территории Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики
Казахстан от 5 декабря 1998 года N 266
V980662_
"Об утверждении Правил
применения чеков на территории Республики Казахстан" следующие изменения и
дополнения:
В Правила применения чеков на территории Республики Казахстан,
утвержденные указанным постановлением:
в пункте 3 слова "банками-эмитентами" заменить словами "банком
чекодателем";
в пункте 5:
подпункт 3) исключить;
в подпункте 10) слово "индивидуальный" заменить словом
"идентификационный";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) графу "заплатите;";
подпункт 12) дополнить словами "(за исключением чека на получение
наличных денег);";
дополнить подпунктом 15) в следующей редакции:
"15) графу "цели расхода" (для чеков на получение наличных денег).";
главу 1 дополнить пунктом 6-1 в следующей редакции:
"6-1. Банк чекодателя вправе требовать проставления в чеке дополнительных реквизитов, если они прямо предусмотрены законодательством Республики Казахстан и необходимы ему для обработки операций с использованием чека.";
часть вторую пункта 14 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган банка чекодателя вправе самостоятельно утверждать образец бланка чека и чековой книжки, если иное не установлено нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан. При этом бланк чека и чековой книжки должны соответствовать требованиям настоящих Правил.";
главу 1 дополнить пунктом 14-1 в следующей редакции:
"14-1. Минимальные требования к степеням защиты, а также порядок учета оплаченных чеков банком чекодателя устанавливаются внутренними правилами банка чекодателя.";
в пункте 16:
в подпункте 1) слова "и минимальных требованиях к степеням их защиты (не менее 5-ти степеней)" исключить;
в подпункте 2):
в абзаце третьем:
после слов "в самом начале строки" дополнить словами "с заглавной буквы";
после слова "не указывается" дополнить словами ", свободное место после написания суммы цифрами и прописью прочеркивается двумя линиями";
в абзаце четвертом слово "приказу" исключить;
дополнить абзацем пятым в следующей редакции:
"номер документа, удостоверяющего личность чекодателя (для физических лиц), или лица, его представляющего (для юридических и физических лиц), кем и когда выдан;";
абзацы пятый, шестой, седьмой считать соответственно абзацами шестым, седьмым, восьмым;
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"в корешке чека указывается:
сумма денег, на которую выписан чек (сумма проставляется цифрами), дата выписки чека и подпись чекодателя или лица, уполномоченного распоряжаться чековой книжкой, и оттиск печати чекодателя (для юридических лиц), если чековая книжка выдана на определенную сумму - остаток суммы до совершения операции и новый остаток по чековой книжке (остаток проставляется цифрами и прописью);";
подпункт 4) дополнить словами "(если чековая книжка выдается на определенный срок);";
подпункты 5), 6) исключить;
главу 2 дополнить пунктом 16-1 в следующей редакции:

"16-1. Осы Ереженің 16-тармағында көрсетілген чектерді пайдалану
туралы шарттың талаптары чек берушінің банкі мен чек берушінің арасында
жасалған өзге де (аралас) шартта көзделуі мүмкін.";
18-тармақтағы:
2) тармақшаның:
үшінші азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"чек берушінің (жеке тұлғалар үшін) жеке куәлігінің сериясы, нөмірі;";
бесінші азатжолындағы "жеке" деген сөз "бірегейлендірілген" деген
сөзбен ауыстырылсын;
жетінші азатжолы "және чек кітапшасының сомасы (егер олар анықталса)"
деген сөздермен толықтырылсын;
сегізінші азатжолы алынып тасталсын;
оныншы азатжолы "(қолма-қол жасалмайтын төлемді жүзеге асыру мақсатында чек кітапшасын берген кезде) немесе жауапты адамның қолы және чек берушінің банкінің мөртабаны (қолма-қол ақша алу мақсатында чек кітапшасын берген кезде)" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақшаның:
екінші азатжолындағы "жеке" деген сөз "бірегейлендірілген" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшінші және бесінші азатжолдары алынып тасталсын;
мынадай редакциядағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Чек берушінің банкі чек кітапшасының сырт жағын толтыру тәртібіне қойылатын қосымша талаптарды белгілеуге құқылы.";
25-тармақтағы "чек ұстаушы" деген сөзден кейін "егер ол сонымен қатар чек беруші болып саналмаса," деген сөздермен толықтырылсын.
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Төлем жүйесі басқармасы (Мұсаев Р.Н.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан
Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу
шараларын қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік
тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының мүдделі
бөлімшелеріне, аумақтық филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге
жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық
Банкі Төрағасының орынбасары Е.Т. Жангелдинге жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы

"16-1. Условия договора об использовании чеков, указанные в пункте 16 настоящих Правил, могут быть предусмотрены в ином (смешанном) договоре, заключенном между банком чекодателя и чекодателем.";
в пункте 18:
в подпункте 2):
в абзаце третьем слова "или лица, его представляющего (для юридических лиц), кем и когда выдан" исключить;
в абзаце пятом слово "индивидуальный" заменить словом "идентификационный";
абзац седьмой дополнить словами "и сумма чековой книжки (если они установлены)";
абзац восьмой исключить;
абзац десятый дополнить словами "(при выдаче чековой книжки в целях осуществления безналичных платежей) или подпись ответственного лица и штамп банка чекодателя (при выдаче чековой книжки в целях получения наличных денег)";
в подпункте 3):
в абзаце втором слово "индивидуальный" заменить словом "идентификационный";
абзацы третий и пятый исключить;
дополнить частью второй в следующей редакции:
"Банк чекодателя вправе установить дополнительные требования к порядку заполнения оборотной стороны чековой книжки.";
пункт 25 после слова "чекодержатель" дополнить словами ", если он одновременно не является чекодателем,".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Управлению платежных систем (Мусаев Р.Н.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры
к государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан
настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в
Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее постановление
до сведения заинтересованных подразделений центрального аппарата,
территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков
второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан
Жангельдина Е.Т.
Председатель
Национального Банка
(Специалисты: Абрамова Т.М.,
Мартина Н.А.)