Адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышын жұқтырудың анықталуын медициналық куәландырудың ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрінің 2002 жылғы 11 маусымдағы N 575 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 4 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1905. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 28 шілдедегі № 552 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010.07.28 № 552 Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 5 қазандағы "ЖҚТБ ауруының алдын алу туралы", 1997 жылғы 19 мамырдағы "Қазақстан Республикасында  азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" Заңдарын, Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң 2000 жылғы 5 желтоқсандағы "ЖҚТБ iндетiне қарсы iс-әрекет жөнiндегi мемлекеттiк саясаттың тұжырымдамасы туралы" N 1808, 2001 жылғы 14 қыркүйектегi "Қазақстан Республикасында 2001-2005 жылдарға арналған ЖҚТБ iндетiне қарсы iс-әрекет жөнiндегi бағдарламасын бекiту туралы" N 1207 қаулыларын iске асыру мақсатында бұйырамын: Қараныз K090193; қараныз P061216
1. Қоса берiлiп отырған Адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышын жұқтырудың анықталуын медициналық куәландырудың ережесi бекiтiлсiн.
2. Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитетi осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрi А.А.Белоногқа жүктелсiн.
Министр
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігінің
2002 жылғы 11 маусымдағы
N 575 бұйрығымен
бекітілген
Адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышын
жұқтырудың анықталуын медициналық куәландырудың
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы ереже Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 5 қазандағы "ЖҚТБ ауруының алдын алу туралы", 1997 жылғы 19 мамырдағы "Қазақстан Республикасында азаматтардың денсаулығын сақтау туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2000 жылғы 5 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасында ЖҚТБ iндетiне қарсы iс-әрекет жөнiндегi мемлекеттiк саясаттың тұжырымдамасы туралы" N 1808, 2001 жылғы 14 қыркүйектегi "Қазақстан Республикасында 2001-2005 жылдарға арналған ЖҚТБ iндетiне қарсы iс-әрекет жөнiндегi бағдарламасын бекiту туралы" N 1208 қаулыларына сәйкес әзiрленген, ЖҚТБ ауруының алдын алудың арнайы шараларын өткiзудің тәртiбiн белгiлейдi және Қазақстан азаматтары мен республика аумағындағы өзге де адамдардың адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышын жұқтыруын анықтауға бағытталған. Қараныз K090193; қараныз P061216

Об утверждении Правил медицинского освидетельствования на выявление заражения вирусом иммунодефицита человека
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 июня 2002 года № 575. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2002 года № 1905. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июля 2010 года № 552
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 28.07.2010 № 552 (порядок введения в действие см. п. 6).
В целях реализации Законов Республики Казахстан от 5 октября 1994 года "О профилактике заболевания СПИД", от 19 мая 1997 года "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан", постановления Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2000 года N 1808 "О Концепции государственной политики по противодействию эпидемии СПИДа в Республике Казахстан", постановления Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2001 года N 1207 "Об утверждении Программы противодействия эпидемии СПИДа в Республике Казахстан на 2001-2005 годы", приказываю: см. K090193; см. P061216
1. Утвердить прилагаемые Правила медицинского освидетельствования на выявление заражения вирусом иммунодефицита человека (далее - Правила).
2. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением приказа возложить на вице-Министра здравоохранения Республики Казахстан Белоног А.А.
Министр
Утверждены приказом
Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
11 июня 2002 года N 575
Правила
медицинского освидетельствования на выявление
заражения вирусом иммунодефицита человека
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан от 5 октября 1994 года "О профилактике заболевания СПИД", от 19 мая 1997 года "Об охране здоровья граждан в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2000 года N 1808 "О Концепции государственной политики по противодействию эпидемии СПИДа в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 сентября 2001 года N 1207 "Об утверждении Программы противодействия эпидемии СПИДа в Республике Казахстан на 2001-2005 годы", устанавливают порядок проведения специальных мер профилактики заболевания СПИДом и направлены на выявление заражения вирусом иммунодефицита человека граждан Казахстана и других лиц, находящихся на территории республики. см. K090193; см. P061216

2. Осы ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
ерiктi тексеру - толық ақпарат негiзiнде адамдарды олардың ықыласы бойынша тексеру;
аты-жөнiн атамай тексерiлу - адамдардың жеке басын куәландыратын құжатты көрсетпей тексерiлуi;
құпия түрде тексеру - нәтижесi туралы тек тексерілуші мен оған тiкелей көмек көрсеткен медициналық қызметкер ғана бiлетiн тексеру. Құпия түрде тексерудің нәтижелерi жарияланбайды және тексерілушi мен медициналық қызметкерден басқа ешкімге берiлмейдi;
мiндеттi түрде тексеру - толық ақпарат негiзiнде тексерiлуші өз қызметiн бұдан әрi жалғастыру жағдайы (қан мен басқа да биологиялық сұйықтықтардың, органдар мен тiндердiң доноры) ретiнде өтуге тиiс тексеру;
клиникалық көрсеткiштер бойынша тексеру - клиникалық көрсеткiштерi бар адамдарды толық ақпарат негiзiнде олардың келiсiмi бойынша тексеру;
толық ақпарат негiзiнде тексеру - тексерiлушіні тек тестіден өтер алдындағы консультация беру барысында оған түсiнiктi тiлде АҚТҚ-ға тексерудің барлық зардаптары туралы, сондай-ақ осы тексеруге балама (мысалы, басқа жерде өту мүмкіндiгi) туралы толық ақпарат алғаннан кейiн ғана орындалатын АҚТҚ-ға тексеру;
психологиялық-әлеуметтiк консультация беру - консультация алушының мiнез-құлқы ерекшелiктерiне байланысты тексерудің мiндеттерi мен себептерiн талқылау, АҚТҚ инфекциясын жұқтыру қаупiнiң дәрежесiн бағалау, тестiнiң нәтижелерiн хабарлағаннан кейiн көңiл-күйi жағдайы мен тесттің нәтижелерiн хабарлағаннан кейiн болуы ықтимал зардаптарды анықтау, қауiпсiз мiнез-құлық дағдыларына үйрету мақсаты бар консультация алушы мен консультант арасындағы құпия түрдегi әңгiмелесу;
мәжбүрлеп тексеру - тексерушi жағынан келiсiм алуға қарамастан белгіленген тәртіппен уәкiлеттi құқық қорғау органы берген қаулы бойынша толық ақпарат негiзiнде АҚТҚ-ға тексеру. Мұндай тексерудің нәтижелерi тексерілушіні мәжбүрлеп тексеруге жiберген жаққа ғана берiледi.
3. Қазақстан Республикасында тексерудiң мынадай түрлерi жүргiзiледi:
ерiктi - толық ақпарат негiзiнде аты-жөнiн атамай немесе құпия түрдегi;
мiндеттi түрде - құпия түрде толық ақпарат негiзiнде алынған тексерілушінің келiсiмiмен тексеру;
клиникалық көрсеткіштер бойынша - толық ақпарат негiзiнде алынған аты-жөнiн атамай немесе құпия түрдегi;
мәжбүрлеп - уәкiлеттi құқық қорғау органының қаулысы бойынша АҚТҚ-ға тексеру.
4. АҚТҚ-ға тексерудің мақсаты:
1) гемотрансфузия мен трансплантация қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
2) эпидемиологиялық мониторингтi: эпидемияны болжау мен бiрiншi кезектегi тәртiппен алдын алу бағдарламаларын ұсынуды қажет ететiн топтарды анықтау үшiн АҚТҚ-инфекциясының таралу деңгейiн, халықтың жекелеген топтарының зақымдалу деңгейiн бағалауды жүргiзу;

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
добровольное обследование - обследование людей по их желанию на основе полной информации;
анонимное обследование - обследование людей без предъявления документов, удостоверяющих личность;
конфиденциальное обследование - обследование, при котором о результатах знает только обследуемый и медицинские работники, непосредственно оказывающие ему помощь. Результаты конфиденциального обследования не разглашаются и не передаются никакой третьей стороне;
обязательное обследование - обследование с согласия обследуемого на основе полной информации, которое он должен пройти как условие продолжения его дальнейшей деятельности (доноры крови и других биологических жидкостей, органов и тканей);
обследование по клиническим показаниям - обследование лиц, имеющих клинические показания с их согласия на основе полной информации;
обследование на основе полной информации - обследование на ВИЧ, выполняющееся только после того, как обследуемый в ходе предтестового консультирования получил полную информацию обо всех последствиях обследования на ВИЧ, а также об альтернативе данному обследованию;
психосоциальное консультирование - конфиденциальный диалог между консультируемым и консультантом, имеющий целью обсуждение задач и причин обследования, оценки степени риска заражения ВИЧ-инфекцией, связанной с особенностями поведения консультируемого, определение эмоциональных реакций и возможных последствий после сообщения результатов теста, обучение навыкам безопасного поведения;
принудительное обследование - обследование на ВИЧ на основе полной информации по постановлению уполномоченного правоохранительного органа, выданного в установленном порядке, вне зависимости от получения согласия со стороны обследуемого. Результаты такого обследования предоставляются только стороне, направившей обследуемого на принудительное обследование.
3. В Республике Казахстан проводятся следующие виды обследований:
добровольное - анонимное или конфиденциальное на основе полной информации;
обязательное - конфиденциальное с согласия обследуемого, полученного на основе полной информации;
по клиническим показаниям - анонимное или конфиденциальное с согласия обследуемого, полученного на основе полной информации;
принудительное - обследование на ВИЧ по постановлению уполномоченного правоохранительного органа.
4. Целями обследования на ВИЧ являются:
1) обеспечение безопасности гемотрансфузий и трансплантаций;
2) проведение эпидемиологического мониторинга: оценки уровня распространенности ВИЧ-инфекции, степени пораженности отдельных групп населения для прогнозирования эпидемии и определения групп, нуждающихся в предоставлении профилактических программ в первоочередном порядке;

3) АҚТҚ-инфекциясының диагнозын анықтау болып табылады.
2. Ерiктi тексеру
5. АҚТҚ-ға медициналық куәландырудан өтуге ықылас білдiрген Қазақстан Республикасының барлық азаматтары, шетелдiк азаматтар мен азаматтығы жоқ адамдар тексерілушінің талғамы бойынша: құжаттарын көрсетпей (аты-жөнiн атамай), құжаттарды немесе өзi туралы деректердi көрсете отырып, (дәрiгерлiк құпияны сақтай отырып, құпия түрде) тексерiледi.
3. Мiндетті түрде тексеру
6. Қан мен өзге де биологиялық сұйықтықтарды, ағзалар мен тiндердi тапсыратын донор әрбiр тапсырған кезде мiндеттi түрде тексерiледi.
4. Клиникалық және эпидемиологиялық көрсеткіштер
бойынша тексеру (ересектер мен балаларды)
Ескерту: 4-тараудың тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы 26 желтоқсандағы N 648 бұйрығымен.
7. Шығу тегi белгiсiз синдромдар мен белгiлер:
1) ұзақтығы 1 айдан астам қызба;
2) бездердің екi және одан да астам топтарының 1 айдан астам ұлғаюы;
3) ұзақтығы 1 айдан астам диарея;
4) түсiндiруге болмайтын дене салмағының 10 % және одан астам азаюы.
8. Болжамды немесе расталған науқастанулар:
1) ұзаққа созылатын қайталанатын пневмония мен әдеттегi емдеуге бой бермейтiн созылмалы бронхиттер;
2) пневмоцистi пневмония;
3) өкпедегi және өкпе сыртындағы туберкулез;
4) әдеттегi емдеуге бой бермейтiн қайталанатын ұзаққа созылатын пиодермиялар;
5) өңештiң, бронхтардың, кеңiрдектің, өкпенің, ауыз бен мұрын қуыстарының шырышты қабықтарының кандидозы;
6) терең микоздар (криптококкоз, споротрихоз, аспергиллез, изоспороз, гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз және т.б.);
7) Капоша саркомасы;
8) тiлдің түктi лейкоплакиясы;
9) сепсис, iшкi ағзалардың ұзаққа созылған және қайталанатын ерiндi-бактериялық аурулары;
10) бас миының лимфомасы;
11) жiтiлеу менингиттi энцефалит;
12) үдемелi ошақты лейкоэнцефалопатия;
13) орталық нерв жүйесiнiң токсоплазмозы;
14) бұрын денi сау адамдардағы бастапқы шала естiлiк;
15) жыныстық қатынас жолымен берiлетiн өте ауыр түрде өтетiн жұқпалар (ЖЖБЖ) - сифилис, гонорея, урогенитальды хламидиоз, генитальды ұшық, вирустық папиломатоз, трихомониаз және т.б.;
16) күллi ағзаға тараған цитомегаловирусты инфекция;
17) қарапайым ұшық вирусынан туындаған созылмалы күллi ағзаға тараған инфекция;
18) 60 жасқа дейiнгi адамдардың белбеуленiп қайталанатын темiреткемен ауыруы;
19) әйелдердің этиологиясы түсiнiксiз жыныс мүшелерiнің ауыр түрдегi созылмалы қабынған аурулары;
20) әйелдердiң жыныс мүшелерi төңiрегiнде жаңадан инвазиялық iсiктердің пайда болуы;
21) В, С, Д гепатитi;
22) мононуклеоз (науқастанғаннан бастап 3 айдан кейiн);

3) установление диагноза ВИЧ-инфекции.
2. Добровольное обследование
5. Все граждане Республики Казахстан, иностранные граждане и лица без гражданства, изъявившие желание пройти медицинское освидетельствование на ВИЧ, обследуются по выбору обследуемого: без предъявления документов (анонимно), с предъявлением документов или личных данных (конфиденциально, с соблюдением врачебной тайны).
3. Обязательное обследование
6. Обязательному обследованию подлежат доноры крови и других биологических жидкостей, органов и тканей - при каждом взятии.
4. Обследование по клиническим и эпидемиологическим
показаниям (взрослых и детей)
Сноска. Заголовок главы 4 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 26 декабря 2006 года N 648 (вводится в действие со дня официального опубликования).
7. Синдромы и симптомы неясного происхождения:
1) лихорадка длительностью более 1 месяца;
2) увеличение двух и более групп лимфатических узлов более 1 месяца;
3) диарея длительностью более 1 месяца;
4) необъяснимая потеря массы тела 10% и более.
8. Предполагаемые или подтвержденные заболевания:
1) затяжные рецидивирующие пневмонии и хронические бронхиты, не поддающиеся обычной терапии;
2) пневмоцистная пневмония;
3) туберкулез легочный и внелегочный;
4) затяжные рецидивирующие пиодермии, не поддающиеся обычной терапии;
5) кандидоз пищевода, бронхов, трахеи, легких, слизистых оболочек полости рта и носа;
6) глубокие микозы (криптококкоз, споротрихоз, аспергиллез, изоспороз, гистоплазмоз, стронгилоидоз, актиномикоз и др.);
7) саркома Капоши;
8) ворсистая лейкоплакия языка;
9) сепсис, затяжные и рецидивирующие гнойно-бактериальные заболевания внутренних органов;
10) лимфома головного мозга;
11) подострый менингоэнцефалит;
12) прогрессирующая очаговая лейкоэнцефалопатия;
13) токсоплазмоз центральной нервной системы;
14) первичное слабоумие у лиц ранее здоровых;
15) тяжело протекающие инфекции, передающиеся половым путем (ИППП) - сифилис, гонорея, урогенитальный хламидиоз, генитальный герпес, вирусный папиломатоз, трихомониаз и др.;
16) генерализованная цитомегаловирусная инфекция;
17) генерализованная хроническая инфекция, вызванная вирусом простого герпеса;
18) рецидивирующий опоясывающий лишай у лиц младше 60 лет;
19) тяжелые хронические воспалительные заболевания гениталий неясной этиологии у женщин;
20) инвазивные новообразования женской половой сферы;
21) гепатиты В, С, D;
22) мононуклеоз (через 3 месяца от начала заболевания);

23) жүйелi түрде қан құюды алатын гемофилиямен және басқа да  аурулармен ауыратын науқастар;
24) цитамегаловирустық, герпестік көз аурулары;
25) жыныстық қатынас жолдарымен берілетін инфекциялармен ауырғандар;
26) иммундық тапшылық жағдайы.
Ескерту: 8-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы 26 желтоқсандағы N 648 бұйрығымен.
9. Басқа жағдайлар:
1) жүкті әйелдер есепке алынған кезде және 30 апталық мерзімде, сондай-ақ тексерілмеген жүкті әйелдердің перзетханаға түскенінде немесе жүктілікті жасанды түрде үзу алдында;
2) АҚТҚ жұқтырған аналардан туған балалар;
3) қан, оның компоненттері және басқа биологиялық материалдар рецепиенттері гемотранфузиядан соң 6 айдан кейін.
Ескерту: 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы 26 желтоқсандағы N 648 бұйрығымен.
9-1. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті тергеу изоляторы мен түзету мекемелеріне түсетіндер эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша түскен кезде және 6 ай сайын тексеріледі. V040002876
Ескерту: 9-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 2006 жылғы 26 желтоқсандағы N 648 бұйрығымен.
10. Аталған белгiлер, синдромдар, сырқаттар мен жай-күйлерi бар адамдар тесттен өтуден бас тартуға құқылы және олардың бас тартуы оларға медициналық көмек көрсетуге байланысты әртүрлi шектеулер үшiн негiз бола алмайды.
5. АҚТҚ-ға мәжбүрлеп тексеру
11. АҚТҚ-ға мәжбүрлеп тексеру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. K090193
6. Қорытынды ережелер
12. АҚТҚ-ға тексерудi АҚТҚ жұқпалы ауруын ИФА-диагностикалаумен айналысу құқығына мемлекеттiк лицензиясы бар барлық зертханалар жүргiзедi. АҚТҚ-ны растайтын сарысулар қайта бақылау жасау үшiн ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес аумақтық орталықтарына жiберiледi.
13. Тестiлеудің нәтижелерi тексерілушінің өзiне тестiлеуден кейiнгi психологиялық-әлеуметтiк консультация берудiң барысында хабарланады. Тексерілушіге психологиялық әлеуметтiк консультация беру мүмкiн болмағанда құқық қорғау органдарының қаулысы бойынша мәжбүрлеп тестiлеу жағдайынан басқа жағымды нәтижелердi ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi орталықтың дәрiгерi хабарлайды.
14. Азаматтарға АҚТҚ-ға антиденелерге тексерудiң жағымсыз нәтижелерiн растайтын анықтама-сертификаттарды беруге тек шетелге барған кезде, қабылдайтын ел анықтама-сертификатты талап еткен жағдайда ғана рұқсат етiледi. Анықтама-сертификат егер тексерілуші тексерiлуге келген кезде жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен жағдайда ғана берiлуi мүмкін. Анықтама-сертификатты беру ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi орталықта жүргiзіледi.

23) больные гемофилией и другими заболеваниями, систематически получающие переливание крови;
24) заболевания глаз цитамегаловирусной, герпетической природы;
25) больные инфекциями, передающимися половым путем;
26) иммунодефицитные состояния.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом Министра здравоохранения РК от 26 декабря 2006 года N 648 (вводится в действие со дня официального опубликования).
9. Другие состояния:
1) беременные женщины при постановке на учет и в сроке 30 недель, а также необследованные беременные женщины при поступлении в роддом или перед искусственным прерыванием беременности;
2) дети, родившиеся от ВИЧ-инфицированных матерей;
3) рецепиенты крови, ее компонентов и других биологических материалов через 6 месяцев после гемотранфузии.
Сноска. Пункт 9 в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 26 декабря 2006 года N 648 (вводится в действие со дня официального опубликования).
9-1. По эпидемиологическим показаниям обследованию подлежат лица, поступающие в исправительные учреждения и следственные изоляторы Комитета уголовно-исполнительной системы Министерства юстиции Республики Казахстан при поступлении и через 6 месяцев. V040002876
Сноска. Раздел 4 дополнен пунктом 9-1 приказом Министра здравоохранения РК от 26 декабря 2006 года N 648 (вводится в действие со дня официального опубликования).
10. Лица со всеми указанными симптомами, синдромами, заболеваниями и состояниями имеют право отказаться от прохождения тестирования, и этот отказ не может служить основой для каких-либо ограничений, связанных с предоставлением им медицинской помощи.
5. Принудительное обследование на ВИЧ
11. Принудительное обследование на ВИЧ осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан. K090193
6. Заключительные положения
12. Обследование на ВИЧ проводят все лаборатории, имеющие государственную лицензию на право заниматься ИФА-диагностикой ВИЧ-инфекции. Положительные на ВИЧ сыворотки направляются для переконтроля в территориальные центры по профилактике и борьбе со СПИДом.
13. Результаты тестирования сообщаются обследуемому лично в ходе психосоциального послетестового консультирования. Положительные результаты сообщаются врачом центра по профилактике и борьбе со СПИДом. Исключение составляют случаи принудительного тестирования, когда психосоциальное консультирование обследуемого может не представиться возможным.
14. Выдача гражданам справок-сертификатов, подтверждающих отрицательные результаты обследования на антитела к ВИЧ, разрешается только в случаях, когда таковые требует принимающая сторона при поездке за границу. Справка-сертификат может быть выдана только в том случае, если обследуемый при явке на обследование предъявил документ, удостоверяющий личность. Выдачу справок-сертификатов производят центры по профилактике и борьбе со СПИДом.

15. АҚТҚ-ның тасымалдануы туралы ақтық нәтиженi республикалық  ЖҚТБ-ның алдын алу және оған қарсы күрес жөнiндегi орталығының референс - зертханасы бередi.
16. Қызметтiк мiндеттемелерiн орындауға байланысты адамның қорғаныш тапшылығы қоздырғышын жұқтырудың анықталуын медициналық куәландыруды жүргiзу мен оның нәтижесi туралы мәлiметтерге ие болған медициналық қызметкерлер мен өзге де адамдар заңмен қорғалатын бұл мәліметтерді құпия түрде сақтауға мiндеттi.
17. Осы Ереженің орындалуы үшiн жауаптылық пен оны iс жүзiнде жүзеге асыру жергiлiктi атқарушы органдарының денсаулық сақтау департаменттерiне, басқармаларына, бөлiмдерiне жүктеледi.

15. Окончательный результат о носительстве ВИЧ выдает референс-лаборатория республиканского центра по профилактике и борьбе со СПИДом.
16. Медицинские работники и другие лица, которым в связи с выполнением служебных обязанностей стали известны сведения о проведении и результатах медицинского освидетельствования на выявление заражения вирусом иммунодефицита человека, обязаны сохранять эти сведения в тайне, охраняемой законом.
17. Практическое осуществление и ответственность за исполнение настоящих Правил возлагается на отделы, управления, департаменты здравоохранения местных исполнительных органов.
___________________________________________________________