Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктің басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің еншілес ұйым құруына немесе ие болуына рұқсат беру ережесін бекіту жөнінде" 2001 жылғы 14 қарашадағы N 427 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2002 жылғы 3 маусымдағы N 212 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 4 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 1907.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2006 жылғы 9 қаңтардағы N 4   қаулысымен .
____________________________
Екінші деңгейдегі банктердің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық базаны жетілдіру мақсатында, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктің басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің еншілес ұйым құруына немесе ие болуына рұқсат беру ережесін бекіту жөнінде" 2001 жылғы 14 қарашадағы N 427  қаулысына  мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Екінші деңгейдегі банктің басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы, сондай-ақ екінші деңгейдегі банктің еншілес ұйым құруына немесе ие болуына рұқсат беру ережесінде:
кіріспесі мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Осы Ереженің талаптары банктердің жинақтаушы зейнетақы қорларының және зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компаниялардың жарғылық капиталына қатысу жағдайларына қолданылмайды.";
2-тармақта:
бірінші азатжолдағы "жарғылық капиталына қатысуға" деген сөздер "акцияларды сатып алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) соңғы аяқталған жыл ішіндегі бөлінбеген таза кірістің болуы және ағымдағы жылдың кірістер сомасының осындай кезеңдегі шығыстардан асуы ретінде анықталатын соңғы аяқталған жылы және ағымдағы жылдың ішінде шығынсыз қызмет еткенде;";
3) тармақша "талаптарға" деген сөздің алдында "барлық" деген сөзбен толықтырылсын;
4) тармақша алынып тасталсын;
алтыншы азатжолдың екінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктің заңды тұлғаның жарғылық капиталына бұрын кепілге қабылданған және қаржылық есептің халықаралық стандарттарына сәйкес анықталатын, әділ құны бойынша бағаланатын акциялардың банктің меншігіне өтуі арқылы тікелей қатысуы банктің меншікті капиталының жиырма бес процентінен аспауы тиіс.";
3-тармақтағы "банктің меншік капиталының бір немесе одан астам проценті" деген сөздер "акцияларын банк сатып алған заңды тұлғаның жарғылық капиталының бес және одан астам проценті" деген сөздермен ауыстырылсын;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 ноября 2001 года N 427 "Об утверждении Правил участия банка второго уровня в уставном капитале других юридических лиц, а также выдачи разрешения на создание или приобретение банком второго уровня дочерней организации"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 3 июня 2002 года N 212. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 июля 2002 года N 1907. Утратило силу - постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 9 января 2006 года N 4 (V064079)
В целях совершенствования нормативной правовой базы, регулирующей деятельность банков второго уровня, Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в  постановление  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 ноября 2001 года N 427 "Об утверждении Правил участия банка второго уровня в уставном капитале других юридических лиц, а также выдачи разрешения на создание или приобретение банком второго уровня дочерней организации" следующие изменения и дополнения:
в Правилах участия банка второго уровня в уставном капитале других юридических лиц, а также выдачи разрешения на создание или приобретение банком второго уровня дочерней организации, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу дополнить абзацем следующего содержания:
"Требования настоящих Правил не распространяются на случаи участия банков в уставном капитале накопительных пенсионных фондов и компаний по управлению пенсионными активами.";
в пункте 2:
в первом абзаце слова "участвовать в уставном капитале" заменить словами "приобретать акции";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) безубыточной деятельности за последний истекший год и в течение текущего года, которая определяется как наличие нераспределенного чистого дохода за последний истекший год и наличие превышения суммы доходов текущего года над расходами за такой же период;";
подпункт 3) после слова "соответствия" дополнить словом "всем";
подпункт 4) исключить;
второе предложение абзаца шестого изложить в следующей редакции:
"Прямое участие банка в уставном капитале юридического лица посредством перехода принятых ранее в залог акций и оценивающихся по справедливой стоимости, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, в собственность банка не должно превышать двадцати пяти процентов собственного капитала банка.";
в пункте 3 слова "один или более процентов собственного капитала банка" заменить словами "пять и более процентов уставного капитала юридического лица, акции которого приобретены банком";

8-тармақтың бірінші азатжолында "7-тармағында" деген сөздер "7-тармағының 1)-6) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
17-тармақ мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Банктің бір жыл ішінде қор биржасында акциялары бойынша делистинг жүргізілген заңды тұлғаның акцияларын сатуға мүмкіндігі болмаған жағдайда, осындай акциялар банктің есебінде шығын ретінде танылады.";
мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Осы тараудың талаптары банктің еншілес ұйымдарына қолданылмайды.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Банктің заңды тұлғаның жарғылық капиталына бұрын кепілге қабылданған және қаржылық есептің халықаралық стандарттарына сәйкес анықталатын, әділ құны бойынша бағаланатын акциялардың банктің меншігіне өтуі арқылы тікелей қатысуы банктің меншікті капиталының он процентінен асқан жағдайда, не банктің заңды тұлғаның жарғылық капиталына осындай қатысуы Заңда көзделмесе, онда банк осы акцияларды олардың меншікке өткен күнінен бастап бір жыл ішінде сатуы тиіс.
Банктің бір жыл ішінде кепіл шарты бойынша банктің меншігіне көшкен заңды тұлғаның акцияларын сатуға мүмкіндігі болмаған жағдайда, осындай акциялар банктің есебінде шығын ретінде танылады.".
2. Осы қаулы Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он төрт күн өткеннен кейін күшіне енеді.
3. Банктерді және сақтандыруды қадағалау департаменті (Мекішев А.А.):
1) Заң департаментімен (Шәріпов С.Б.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуден өткiзу шараларын қолдансын;
2) Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткізілген күннен бастап он күндік мерзімде осы қаулыны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдарына және екінші деңгейдегі банктерге жіберсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Төрағасы Г.А.Марченкоға жүктелсін.
Ұлттық Банк
Төрағасы

в абзаце первом пункта 8 слова "пунктом 7" заменить словами "подпунктами 1)-6) пункта 7";
пункт 17 дополнить абзацем следующего содержания:
"В случае невозможности реализации банком в течение одного года акций юридического лица, по акциям которого на фондовой бирже произведен делистинг, такие акции признаются в учете банка как убытки.";
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Требования настоящей главы не распространяются на дочерние организации банка.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. В случае, если прямое участие банка в уставном капитале юридического лица посредством перехода принятых ранее в залог акций и оценивающихся по справедливой стоимости, определяемой в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, в собственность банка превысит десять процентов собственного капитала банка либо если такое участие банка в уставном капитале юридического лица не предусмотрено Законом, то банк должен реализовать эти акции в течение года со дня их перехода в собственность.
В случае невозможности реализации банком в течение года акций юридического лица, перешедших в собственность банка по договору залога, такие акции признаются в учете банка как убытки.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении четырнадцати дней со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
3. Департаменту банковского и страхового надзора (Мекишев А.А.):
1) совместно с Юридическим департаментом (Шарипов С.Б.) принять меры к государственной регистрации в Министерстве юстиции
Республики Казахстан настоящего постановления;
2) в десятидневный срок со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан довести настоящее
постановление до сведения территориальных филиалов Национального
Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить
на Председателя Национального Банка Республики Казахстан Марченко Г.А.
Председатель
Национального Банка