Мемлекеттiк қызметшi емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті "Кеме қатынасының тіркелімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыскерлерiнiң мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн есептеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникациялар министрінің 2002 жылғы 8 тамыздағы N 275-І бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 23 тамызда тіркелді. Тіркеу N 1959. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 23 қазандағы № 827 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 23.10.2013 № 827 бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi).
Ескерту. Тақырыбы және одан әрі мәтіні "су жолдары ұйымдарының" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті "Кеме қатынасының тіркелімі" мемлекеттік мекемесінің" деген сөздермен толықтырылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2009 жылғы 6 наурыздағы N 105 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2335 заң күшi бар Жарлығына
сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттiк қызметшi емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті "Кеме қатынасының тіркелімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыскерлерiнiң мамандықтары бойынша жұмыс өтілін есептеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Су көлiгi департаментi (Ж.М.Қасымбек) заңнамада белгiленген тәртiппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiмен келiссiн және мемлекеттiк тiркеу үшiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне ұсынсын.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар вице-министрi Н.З.Ниғматулинге жүктелсiн.
4. Бұйрық мемлекеттiк тiркелген күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi және 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап туындаған қарым-қатынастарға таралады.
Министр
Келiсiлдi                       Қазақстан Республикасы
Қазақстан Республикасының             Көлiк және коммуникациялар
Еңбек және халықты әлеуметтiк                  министрiнiң
қорғау вице-министрі                  2002 жылғы 8 тамыздағы
2002 жылғы 23 шілде                 N 275-І бұйрығымен бекiтiлдi
Мемлекеттiк қызметшi емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті "Кеме қатынасының тіркелімі" мемлекеттік мекемесінің жұмыскерлерiнiң мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн есептеу ережесi

Об утверждении Правил исчисления стажа работы по специальности работников организаций водных путей и государственного учреждения "Регистр судоходства" Комитета транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, не являющихся государственными служащими
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 8 августа 2002 года N 275-I. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2002 года N 1959. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 октября 2013 года № 827
Сноска. Утратил силу приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 23.10.2013 № 827 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.03.2009 № 105 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
Сноска. По тексту слова "водных путей" дополнены словами "и государственного учреждения "Регистр судоходства" Комитета транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан" приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.03.2009 № 105 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 19 июня 1995 года N 2335 "О государственном предприятии", приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила исчисления стажа работы по специальности работников организаций водных путей и государственного учреждения "Регистр судоходства" Комитета транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, не являющихся государственными служащими.
2. Департаменту водного транспорта (Касымбек Ж.М.) согласовать в установленном законодательством порядке настоящий приказ с Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и представить для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан Нигматулина Н.З.
4. Приказ вводится в действие со дня государственной регистрации и распространяется на отношения, возникшие с 1 января 2002 года.
Министр
Согласованы                      Утверждены
Вице-Министр труда и             приказом Министра
социальной защиты населения      транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан             Республики Казахстан
от 23 июля 2002 года             от 8 августа 2002 года N 275-I
Правила
исчисления стажа работы по специальности работников
организаций водных путей и государственного учреждения
"Регистр судоходства" Комитета транспорта и путей сообщения
Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан,
не являющихся государственными служащими

1. Осы Мемлекеттiк қызметшi емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті «Кеме қатынасының тіркелімі» мемлекеттік мекемесінің жұмыскерлерiнiң мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн есептеу ережесі (бұдан әрі – Ереже) «Мемлекеттiк кәсiпорын туралы» Қазақстан Республикасының Заңына және «Азаматтық қызметшілерге, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдардың қызметкерлеріне, қазыналық кәсіпорындардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеу жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы № 1400 қаулысының 4-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзiрленген.
Ереже мемлекеттiк қызметшi емес су жолдары ұйымдарының және Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік және қатынас жолдары комитеті «Кеме қатынасының тіркелімі» мемлекеттік мекемесінің жұмыскерлерiнiң мамандықтары бойынша жұмыс өтiлiн (бұдан әрi – жұмыс өтiлi) есептеу тәртiбiн анықтайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010.09.29 № 439 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.
2. Мамандық бойынша жұмыс өтiлiне су жолдары ұйымдарында және ұйымдық-құқықтық нысанына қарамастан, басқа ұйымдарда сол мамандықпен iстеген барлық жұмыс уақыты кiредi, сондай-ақ:
1) сол мамандық бойынша мемлекеттiк қызметте болу;
2) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, Қарулы Күштерде, iшкi, шекара әскерлерiнде, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының азаматтық қорғаныс басқармалары органдары мен бөлiмшелерiнде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен КСРО Мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдары жүйесiнде, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнде және Қазақстан Республикасының Республикалық ұланында офицерлiк құрамдағы адамдардың, прапорщиктердiң, мичмандардың, мерзiмнен тыс және мерзiмдiк әскери қызметтегi әскери қызметшiлердiң мiндеттi әскери қызметiн өткерген;
3) терiс себептермен қызметтен шығарылған адамдардан басқа, басшы құрамдағы адамдардың iшкi iстер органдары жүйесiнде, прокуратура органдарында қызмет iстеген, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағындағы сот аппаратында, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк тергеу комитетiнде жұмыс iстеген;
4) еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстемеақы алатын құқық беретiн лауазымдардағы жұмысы, сот органдарындағы, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының соттарында, прокуратура органдарында, iшкi iстер органдарында, КСРО-ның мемлекеттiк қауiпсiздiк комитетi органдарында, Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiк органдары мен бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнде тақылеттес лауазымдарда жұмыс iстеген;

1. Настоящие Правила исчисления стажа работы по специальности работников организаций водных путей и государственного учреждения "Регистр судоходства" Комитета транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, не являющихся государственными служащими (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном предприятии" и подпунктом 3) пункта 4 постановления Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1400 "О системе оплаты труда гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий".
Правила определяют порядок исчисления стажа работы по специальности работников организаций водных путей и государственного учреждения "Регистр судоходства" Комитета транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, не являющихся государственными служащими (далее - стаж работы).
Сноска. Пункт 1 в редакции приказа и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 29.09.2010 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования).
2. В стаж работы по специальности засчитывается все время работы по той же специальности в организациях водных путей и государственного учреждения "Регистр судоходства" Комитета транспорта и путей сообщения Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и других организациях независимо от организационно-правовой формы, а также включается время:
1) пребывания на государственной службе по той же специальности;
2) прохождения действительной военной службы лицами офицерского состава, прапорщиками, мичманами, военнослужащими сверхсрочной и срочной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных со службы по отрицательным мотивам;
3) прохождения службы лицами начальствующего состава в системе органов внутренних дел, службы в органах прокуратуры, работы в аппаратах судов Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в бывшем Государственном следственном комитете Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
4) работы на должностях, дающих право на получение надбавки за выслугу лет, в судах, органах прокуратуры, внутренних дел Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в органах государственной безопасности СССР, национальной безопасности и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан;

5) КСРО Мемлекеттiк банкi мен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң жүйесiнде сол мамандықтар бойынша жұмыс iстеген;
6) жүктi болу және бала тууға байланысты демалыс, сондай-ақ баланы күту жөнiндегi жалақысы сақталмайтын, заңнамаға сәйкес берілетiн қосымша демалыс уақыты;
7) егер шетелге жiберер алдында қызметкер мемлекеттiк кәсiпорында жұмыс iстеген болса және көшу уақытын қоспағанда, шетелден қайтып келген күнiнен бастап екi айдың iшiнде мемлекеттiк кәсiпорынға қызметке тұрса, сол мамандық бойынша шетелде жұмыс iстеген;
8) егер қызметкер курсқа түскенге дейiн мемлекеттiк кәсiпорында жұмыс iстесе және бiтiрген соң кәсiпорынға қайта оралса, оның кадрларды даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру курстарында мемлекеттiк кәсiпорындар жолдамасымен жұмыстан қол үзiп оқыған;
9) мамандық салалары бойынша ұйымдардағы ғылыми жұмыс;
10) заңсыз жұмыстан шығару және кейiн жұмысқа қайта орналасудағы мәжбүрлi жұмыста болмау;
11) Қазақстан Республикасының Парламентi депутатының, мәслихат депутатының өкiлеттiктерiн жүзеге асыру уақыты кiредi;
12) оның еңбек қызметі өткен қызмет саласы мен ұйымдастыру құқықтық-нысанына қарамастан мемлекеттік мекемелер, кәсіпорындардағы және басқа да ұйымдардағы басшылық лауазымындағы жұмысы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2009 жылғы 6 наурыздағы N 105 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Бұйрығымен.
3. Осы Ережеге сәйкес есептелетiн жұмыс өтiлi күнтiзбелiк есептеуде ескеріледi.
4. Күнтiзбелiк ай iшiнде лауазымдық жалақысын көбейту құқығы туындаған қызметкерлерге, жұмыс өтiлiн ескере отырып, лауазымдық жалақысын есептеу осындай құқық туындаған күннен бастап жүзеге асырылады.
5. Жұмыс өтілiн құрамын ұйым басшысы бекiтетiн комиссия анықтайды.
Жұмыс өтiлiн белгiлеу жөнiндегi комиссияның шешiмi хаттамамен ресiмделедi. Шешiмнен көшiрмелер екi данада жасалады және бiр данасы кадр қызметiне немесе кадр мәселелері бойынша жауапты қызметкерге, екiншiсi - бухгалтерияға берiледi.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2009 жылғы 6 наурыздағы N 105 (қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз) Бұйрығымен.
6. Мына құжаттардың кез келгені:
1) еңбек кітапшасы;
2) тоқтату күні мен оны тоқтатудың негізі туралы жұмыс берушінің белгісі бар еңбек шарты;
3) еңбек шартының жасалуы және тоқтатылуы негізінде еңбек қатынастарының туындауын және тоқтатылуын растайтын жұмыс беруші актілерінен үзінді көшірмелер;

5) работы в системе Государственного банка СССР и Национального Банка Республики Казахстан по той же специальности;
6) отпуска по беременности и родам, а также время дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком, предоставленного в соответствии с законодательством;
7) работы по той же специальности за границей, если перед направлением за границу работник работал в государственном предприятии и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступил на работу в государственное предприятие;
8) обучения по направлению государственных предприятий на курсах по подготовке, переподготовке, повышения квалификации кадров с отрывом от работы, если до поступления на курсы работник работал в государственном предприятии и по их окончанию вернулся на это предприятие;
9) научной работы в организациях по профилю специальности;
10) вынужденного прогула при незаконном увольнении и последующем восстановлении на работе;
11) осуществления полномочий депутата Парламента Республики Казахстан, депутата маслихата;
12) работы на руководящих должностях в государственных учреждениях, предприятиях и других организациях независимо от организационно-правовой формы и сферы деятельности, в которой проходила его трудовая деятельность.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.03.2009 № 105 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
3. Стаж работы, засчитываемый в соответствии с настоящими Правилами, учитывается в календарном исчислении.
4. Работникам, у которых в течение календарного месяца возникло право на повышение должностного оклада, исчисление должностного оклада с учетом стажа работы осуществляется со дня возникновения такого права.
5. Стаж работы определяется комиссией, состав которой утверждается руководителем организации.
Решение комиссии об установлении стажа работы оформляется протоколом. Выписки из решения делаются в двух экземплярах и передаются: один экземпляр - в кадровую службу или ответственному работнику по кадровым вопросам, второй - в бухгалтерию.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 06.03.2009 № 105 (порядок введения в действие см. п. 4 ).
6. Документом, подтверждающим трудовую деятельность работника, является любой из следующих:
1) трудовая книжка;
2) трудовой договор с отметкой работодателя о дате и основании его прекращения;
3) выписки из актов работодателя, подтверждающих возникновение и прекращение трудовых отношений на основе заключения и прекращения трудового договора;

4) қызметкерлерге жалақы төлеу ведомосынан үзінді көшірмелер;
5) жұмыс берушінің қолы қойылған, ұйымның мөрімен расталған не нотариат растаған қызмет ету тізімі (қызметкердің жұмысы, еңбек қызметі туралы мәліметтер тізбесі);
6) қызметкердің еңбек қызметі туралы мәліметтер қамтылған мұрағаттық анықтама қызметкердің еңбек қызметін растайтын құжат болып табылады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2010.09.29 № 439 (алғаш ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Бұйрығымен.

4) выписки из ведомости выдачи заработной платы работникам;
5) послужной список (перечень сведений о работе, трудовой деятельности работника), подписанный работодателем, заверенный печатью организации либо нотариально;
6) архивная справка, содержащая сведения о трудовой деятельности работника.
Сноска. Пункт 6 в редакции приказа и.о. Министра транспорта и коммуникаций РК от 29.09.2010 № 439 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования).