Концентрациясы жол берiлетiн шектен асқан ашытқыларды сату туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік санитарлық бас дәрігерінің 2002 жылғы 27 тамыздағы N 12 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 9 қазанда тіркелді. Тіркеу N 2001. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті төрағасының 2010 жылғы 3 қарашадағы № 305 бұйрығымен.
Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрлігінің Мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті төрағасының 2010.11.03 № 305 бұйрығымен.
КЕЛIСIЛГЕН             КЕЛIСIЛГЕН               КЕЛIСIЛГЕН
Қазақстан              Қазақстан Республикасы   Қазақстан Республикасы
Республикасының Iшкi   Кедендiк бақылау         индустрия және сауда
iстер жөніндегi        Агенттiгiнiң Төрағасы    министрлiгiнiң
Бiрінші вице-Министрi                           стандарттау,
метрология және
____________           ______________           сертификаттау
Комитетінің Төрағасы
"__"________ 2002 жылы "__"__________ 2002 жыл  ____________
"__"________ 2002 жыл
Республика базарында уыттылығы жоғары заттарының концентрациясы жол берiлген шектен 10-нан 50-ге дейiн есе асқан, Қытай Халық Республикасы өндiретiн ашытқыларды сатуға байланысты аса қолайсыз ахуал қалыптасты.
Республика қалаларының базарлары мен сауда ұйымдарында сатылатын Қытай Халық Республикасы өндiретiн кептiрiлген ашытқыларды зерттеу нәтижесiнде: "Ангел" ашытқысының құрамындағы мышьяк шектi жол берiлген концентрациядан 2,8-50 есе, кадмий - 11 есе, мырыш 10 есе; "Веселый повар" ашытқысында - мышьяк ШЖК-дан 3,5-9,6 есе, кадмий 4 есе, мырыш 10 есе; "Идеал" ашытқысында - мышьяк 3,95 есе, кадмий 3,6-3,85 есе; "ФАО" ашытқысында мырыш 2,4 есе, мышьяк 2,8-50,2 есе, кадмий 3,6-3,85 есе артық екендiгi анықталды.
Қытай Халық Республикасы өндiретiн аталған ашытқыларды пайдаланудың нәтижесiнде Қазақстан Республикасы халқының арасында уыттану, жiтi әрi созылмалы улану жағдайлары пайда болуының алдын алу мақсатында және "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" Z942000_ Қазақстан Республикасы Заңының 15, 16, 17-баптарын басшылыққа ала отырып, қаулы етемін:
1. Азық-түлiк шикiзаттары мен тамақ өнiмдерiн сатып алумен және сатумен айналысатын барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, жеке және заңды тұлғалар меншiктiк нысанына қарамастан:
ашытқы қосылған өнiмдердiң сапасын ведомстволық өндiрiстiк бақылауды күшейтсiн.
2. Облыстардың, Астана, Алматы қалаларының, көлiктегi Бас мемлекеттiк санитарлық дәрiгерлерiне:

О реализации дрожжей с превышением предельно допустимой концентрации
Постановление Главного Государственного санитарного врача Республики Казахстан от 27 августа 2002 года N 12. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 октября 2002 года N 2001. Утратило силу приказом Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан от 3 ноября 2010 года № 305
Сноска. Утратило силу приказом Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения РК от 03.11.2010 № 305.
Согласовано Согласовано Согласовано Первый Вице-Министр Председатель Агентства Председатель Комитета внутренних дел таможенного контроля по стандартизации, Республики Казахстан Республики Казахстан метрологии и сертифи-
кации Министерства
индустрии и торговли
Республики Казахстан
На рынке республики сложилась крайне неблагополучная ситуация, связанная с реализацией дрожжей производства Китайской Народной Республики, с превышением предельно допустимой концентрации высокотоксичных веществ от 10 до 50 раз.
При проведении исследований, реализующихся на рынках и организациях торговли городов республики сухих дрожжей производства Китайской Народной Республики, выявлено: мышьяка в дрожжах "Ангел" превышает предельно допустимую концентрацию (далее - ПДК) в 2,8-50,5 раз, кадмия в 11 раз, цинка в 10 раз; "Веселый повар" - мышьяка превышает ПДК в 3,5-9,6 раз, кадмия в 4 раза, цинка в 10 раз; "Идеал" - мышьяка в 3,95 раз, кадмия в 3,6-3,85 раз; "ФАО" - цинка в 2,4 раза, мышьяка в 2,8-50,5 раз, кадмия в 3,6-3,85 раз.
С целью предупреждения возникновения случаев интоксикации, острых и хронических отравлений среди населения Республики Казахстан в результате использования указанных дрожжей производства Китайской Народной Республики, руководствуясь статьями 15, 16, 17 Закона Республики Казахстан Z942000_ "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения", постановляю:
1. Всем хозяйствующим субъектам, физическим и юридическим лицам независимо от форм собственности, занимающимся производством, закупом и реализацией продовольственного сырья и пищевых продуктов:
усилить ведомственный производственный контроль, за качеством продукции с добавлением дрожжей.
2. Главным государственным санитарным врачам областей, городов Астана, Алматы, на транспорте:

1) Қытай Халық Республикасы өндiретiн "Ангел", "Веселый повар", "Идеал" және "ФАО" ашытқыларының, сапасы мен адам денсаулығына қауiпсіздiгiн дәлелдейтiн iлеспе құжаттарынсыз барлық сауда, тамақтану және азық-түлiк өнеркәсiбi объектiлерiнде сатылып таратылуына тыйым салынсын;
2) iшкi iстер, Мемстандарт органдарын тарту арқылы түбегейлi шаралар қабылдай отырып және оларды сатуға тыйым сала келе ашытқыларды сататын объектiлерге кешендi тексеру жүргiзiлсiн;
3) аумақтардың әкiмдерiн, облыстардың Iшкi iстер басқармаларын, Кеден басқармаларын хабарландыру арқылы аталған өнiм түрлерiнiң экспорты мен саудалану фактiлерiн анықтауға және жiбермеуге мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдары мен мекемелерiне көмектесудiң қажеттiлiгi жеткiзiлсiн;
4) Қытай Халық Республикасы өндiретiн "Ангел", "Веселый повар", "Идеал" және "ФАО" ашытқылардың сатылатын жерлерге тұрақты түрде қатаң бақылау орнатсын;
5) қаулыны ашытқыларды сатумен айналысатын барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен жеке тұлғалардың назарына жеткiзсiн, бұқаралық ақпарат құралдарын тарта отырып, iс-шараларды өткiзудегi жариялылықты қамтамасыз етсiн.
3. Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау Агенттiгiне:
Қытай Халық Республикасы өндiретiн "Ангел", "Веселый повар", "Идеал" және "ФАО" ашытқылардың сапасы мен қауiпсiздiгiн куәландыратын iлеспе құжаттарсыз Қазақстан Республикасына әкелiнуiнен тұтынушылардың мүдделерін қорғау жөніндегі шараларды жүзеге асыруда Қазақстан Республикасы кеден органдарының қатысуын қамтамасыз ету және сатылуына тыйым салудың шаралары қолға алынсын.
4. Қазақстан Республикасы индустрия және сауда министрлiгiнiң стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi Комитетiне:
Қытай Халық Республикасы өндiретiн "Ангел", "Веселый повар", "Идеал"
және "ФАО" ашытқыларды сатуды жүзеге асыратын объектiлердi кешендi
тексеруге қатыссын.
5. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк
санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау Комитетi:
қаулыны Қазақстан Республикасының Әдiлет Министрлiгiнде заңды
тiркеуге ұсынсын.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Денсаулық
сақтау министрлiгiнiң Мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау
Комитетiнiң төрағасы В.А.Меркерге жүктелсiн.
7. "Қазақстан Республикасы халқының санитарлық-эпидемиологиялық
салауаттылығы туралы"
Z942000_
Қазақстан Республикасы Заңының 18 бабының
негiзiнде осы қаулының мiндеттi күшi бар.
Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк санитарлық
Бас дәрiгерi
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева А.Ж.

1) запретить применение и реализацию без сопроводительных документов, удостоверяющих качество и безопасность для здоровья людей дрожжей: "Ангел", "Веселый повар", "Идеал" и "ФАО" производства Китайской Народной Республики во всех объектах торговли, питания и пищевой промышленности;
2) провести комплексные проверки объектов, реализующих дрожжи с привлечением территориальных органов внутренних дел, Госстандарта с принятием кардинальных мер по запрещению их реализации;
3) информировать местные представительные и исполнительные органы о фактах торговли указанным видом продукции;
4) установить постоянный контроль, за местами реализации дрожжей "Ангел", "Веселый повар", "Идеал" и "ФАО" производства Китайской Народной Республики;
5) настоящее постановление довести до сведения всех хозяйствующих субъектов, физических и юридических лиц, занятых реализацией дрожжей, обеспечить гласность в проведении мероприятий с привлечением средств массовой информации.
3. Агентству таможенного контроля Республики Казахстан:
обеспечить участие таможенных органов Республики Казахстан в осуществлении мер по защите интересов потребителей от ввозимых в Республику Казахстан дрожжей "Ангел", "Веселый повар", "Идеал" и "ФАО" производства Китайской Народной Республики без сопроводительных документов, удостоверяющих качество и безопасность.
4. Комитету по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан:
принять участие в комплексной проверке объектов, осуществляющих реализацию дрожжей "Ангел", "Веселый повар", "Идеал" и "ФАО" производства Китайской Народной Республики.
5. Комитету государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан:
настоящее постановление направить для государственной регистрации в Министерство юстиции Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Председателя Комитета государственного санитарно-эпидемиологического надзора Министерства здравоохранения Республики Казахстан В.А. Меркер.
7. На основании статьи 18 Закона Республики Казахстан   Z942000_  "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения Республики Казахстан", настоящее постановление имеет обязательную силу.
Главный Государственный
санитарный врач
Республики Казахстан