Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы жол жүретін жеке адамдардың шетелдік және ұлттық валюталарды декларациялауының ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігінің 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2002 жылғы 1 қарашада тіркелді. Тіркеу N 2030. Күші жойылды - ҚР Кедендік бақылау агенттігі төрағасының 2004 жылғы 13 мамырдағы N 221 (V042895) бұйрығымен. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Кедендік бақылау агенттігі Төрағасының 2004 жылғы 1 шілдедегі N 290 бұйрығымен
----------Бұйрықтан үзінді---------
Қазақстан Pecпубликасы Мемлекеттiк кiрiс министрiнiң, Мемлекеттiк кiрiс министрлiгінің Кеден комитетi төрағасының және Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi төрағасының күшi жойылды деп танылған бұйрықтарының
тiзбесi
7. "Қазақстан Республикасының Кедендiк шекарасы арқылы жол жүретiн жеке тұлғалардың шетелдiк және ұлттық валюталарды декларациялау тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттiгi төрағасының 2002 жылғы 16 қыркүйектегі N 14 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық кесiмдердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 2030 тiркелген, 2002 жылы "Нормативтiк құқықтық кесiмдер бюллетенiнде" жарияланған N 48).
Төраға
"Қазақстан Республикасында валюталық операцияларды жүргізудің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басқармасының 2001 жылғы 20 сәуірдегі N 115  қаулысына  және "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына  сәйкес бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы жол жүретін жеке адамдардың шетелдік және ұлттық валюталарды декларациялауының ережесі бекітілсін.
2. Кеден басқармалары мен кедендердің бастықтары халықаралық әуежайларда және Қазақстан Республикасының кедендік шекарасындағы өткізу пункттерінде жұмысты осы Бұйрыққа сәйкес ұйымдастырсын.
3. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің Кедендік бақылауды ұйымдастыру департаменті (Н.Х.Тлемісов) осы бұйрықтың іске асырылуын қамтамасыз етсін.
4. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің ұйымдастырушылық және әкімшілік жұмыстар департаменті (К.І. Махамбетов) осы бұйрықтың жариялануын және бұқаралық ақпарат құралдарында берілуін қамтамасыз етсін.
5. Қазақстан Республикасы Кедендік бақылау агенттігінің Құқықтық қамтамасыз ету басқармасы (И.Ы.Аңсарова) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін.
6. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
7. Осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді.
Төрағаның міндетін
атқарушы
Келісілді
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің
төрағасы
10.09.2002 ж.
Қазақстан Республикасы
Кедендік бақылау агенттігінің
2002 жылғы 16 қыркүйектегі
N 14 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы жол
жүретін жеке адамдардың шетелдік және ұлттық валюталарды
декларациялауының ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 шілдедегі  Заңының  193-бабына сәйкес жеке адамдар Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелетін және Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкететін ұлттық және шетелдік валюталарды декларациялауының тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил декларирования иностранной и национальной валют физическими лицами, следующими через таможенную границу Республики Казахстан
Приказ Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 16 сентября 2002 года N 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2002 года N 2030. Утратил силу - приказом Председателя Агентства таможенного контроля Республики Казахстан от 13 мая 2004 года N 221 (V042895)
В соответствии с постановлением  Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года N 115 "Об утверждении Правил проведения валютных операций в Республике Казахстан" и Законом  Республики Казахстан от 20 июля 1995 года "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила декларирования иностранной и национальной валют физическими лицами, следующими через таможенную границу Республики Казахстан.
2. Начальникам таможенных управлений и таможен организовать работу в международных аэропортах и пунктах пропуска на таможенной границе Республики Казахстан в соответствии с настоящим Приказом.
3. Департаменту организации таможенного контроля Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Тлемисов Н.Х.) обеспечить реализацию настоящего приказа.
4. Департаменту организационной и административной работы Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Махамбетов К.И.) обеспечить опубликование настоящего приказа и освещение в средствах массовой информации.
5. Управлению правового обеспечения Агентства таможенного контроля Республики Казахстан (Ансарова И.Ы.) обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
6. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
7. Настоящий приказ вступает в силу со дня его государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.
Председатель
Согласовано
Председатель Национального Банка
Республики Казахстан
от 10 сентября 2002 г.
Утверждены
приказом Агентства
таможенного контроля
Республики Казахстан
от 16 сентября 2002 г. N 14
Правила декларирования иностранной и национальной валют
физическими лицами, следующими через таможенную
границу Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила устанавливают порядок декларирования ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозимых с территории Республики Казахстан национальной и иностранной валют физическими лицами в соответствии со статьей 193 Закона  Республики Казахстан от 20 июля 1995 года "О таможенном деле в Республике Казахстан".

2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
"ұлттық валюта" - Қазақстан Республикасының валютасы;
"шетелдік валюта" - шет мемлекеттердің валютасы;
"резиденттер" - Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын жері бар, оның ішінде шет елде уақытша тұратын немесе Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұрып оның мемлекеттік қызметінде болатын жеке адам;
"резидент еместер" - "резиденттер" түсінігінде көрсетілмеген жеке адамдар;
"уәкілетті банктер" - банктік заңдарда көзделген операцияларды жүргізуге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиясы бар, валюталық операцияларды, оның ішінде операцияларды клиенттердің тапсырыстары бойынша жүзеге асырушы банктер.
3. Валюталарды тікелей Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізген кезде қолда бар шетелдік және ұлттық валюталар Қазақстан Республикасының кедендік ресімдеу жүргізілетін кеден органына осы Ережеге сәйкес жолаушылар кедендік декларациясы пайдаланыла отырып, жазбаша нысанда декларацияланады.
2. Қазақстан Республикасына әкелу кезінде валютаны
декларациялау тәртібі
4. Жеке адамдарға олардың тұрақты тұратын еліне қарамастан Қазақстан Республикасының аумағына қолда бар шетелдік және ұлттық валюталарды шектеусіз, жазбаша декларациялаусыз және кедендік ресімдеусіз әкелуге рұқсат етіледі.
5. Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін қолда бар шетелдік валютаны жазбаша декларациялау мен кедендік ресімдеу жеке адамның бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
6. Жеке адамның әкелінетін қолда бар шетелдік валютаны жазбаша декларациялауды және кедендік ресімдеуді жүргізуден бас тартуы оны кейін Қазақстан Республикасының аумағынан әкететін жағдайда осы валютаның шығу тегінің заңдылығын растайтын құжаттарды ұсыну қажеттігінен босатпайды.
3. Резиденттердің валютаны Қазақстан Республикасынан
әкетуі кезінде декларациялау тәртібі
7. Қазақстан Республикасынан резиденттер әкететін ұлттық және шетелдік валюта жазбаша декларациялауға жатады.
8. Резиденттер он мың АҚШ долларына баламдыдан аспайтын мөлшердегі қолда бар шетелдік валютаны Қазақстан Республикасының тысқары жерлерге шығу тегінің заңдылығы туралы құжаттармен растаусыз әкете алады.
9. Шетелдік валютаны әкетуді жазбаша декларациялау:
1) белгіленген тәртіппен уәкілетті банктер және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын уәкілетті ұйымдар берген шетелдік валютаны сатып алғандығы туралы анықтама-сертификаттар;

2. В настоящих правилах используются следующие понятия:
"национальная валюта" - валюта Республики Казахстан;
"иностранная валюта" - валюта иностранных государств;
"резиденты" - физические лица, имеющие постоянное место жительства в Республике Казахстан, в том числе временно находящиеся заграницей или находящиеся на государственной службе Республики Казахстан за ее пределами;
"нерезиденты" - все юридические лица, их представительства и филиалы, а также физические лица, не указанные в понятии "резиденты";
"уполномоченные банки" - банки, имеющие лицензию Национального Банка Республики Казахстан на проведение операций, предусмотренных банковским законодательством, осуществляющие валютные операции, в том числе по поручениям клиентов.
3. Наличная иностранная и национальная валюты декларируются таможенному органу Республики Казахстан, в котором производится таможенное оформление, в соответствии с настоящими Правилами в письменной форме с использованием пассажирской таможенной декларации, при непосредственном перемещении валюты через таможенную границу Республики Казахстан.
2. Порядок декларирования при ввозе валюты
в Республику Казахстан
4. Физическим лицам, независимо от страны их постоянного проживания, разрешается ввоз наличной иностранной и национальной валют на территорию Республики Казахстан без ограничений, при соблюдении требований законодательства Республики Казахстан.
5. Письменное декларирование и таможенное оформление наличной иностранной валюты, ввозимой на территорию Республики Казахстан, осуществляется по инициативе физического лица.
6. Отказ физического лица произвести письменное декларирование и таможенное оформление ввозимой наличной иностранной валюты, не освобождает его от необходимости предоставления документов, подтверждающих легальность происхождения данной валюты в случае последующего ее вывоза с территории Республики Казахстан.
3. Порядок декларирования при вывозе валюты
из Республики Казахстан резидентами
7. Иностранная и национальная валюта, вывозимая из Республики Казахстан резидентами, подлежит письменному декларированию.
8. Резиденты могут вывозить за пределы Республики Казахстан без подтверждения документами о легальности происхождения наличную иностранную валюту в размере, не превышающем эквивалент десяти тысяч долларов США.
9. Письменное декларирование вывоза иностранной валюты осуществляется с представлением документов, подтверждающих легальность их происхождения на сумму, превышающую эквивалент десяти тысяч долларов США, которыми могут быть:
1) справки-сертификаты о покупке иностранной валюты, выданные в установленном порядке обменными пунктами уполномоченных банков и уполномоченных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;

2) уәкілетті банктер берген ақшаны уәкілетті банктердің шоттарынан шетелдік валютада алғандығын, оның ішінде ақшаны карт-шоттан алғандығын растайтын құжаттар;
3) уәкілетті банктер берген, шетелдік валютаны бір жолғы аудару бойынша алғандығын растайтын құжаттар;
4) бұрын Қазақстан Республикасына әкелінген шетелдік валютаның сомасы туралы кедендік декларация болуы мүмкін олардың шығу тегін растайтын құжаттар ұсыныла отырып жүзеге асырылады.
4. Резидент еместердің валютаны Қазақстан Республикасынан
әкетуі кезінде декларациялау тәртібі
10. Қазақстан Республикасынан резидент еместер әкететін ұлттық және шетелдік валюта жазбаша декларациялауға жатады.
11. Резидент емес жеке тұлғалардың құны (номиналы) шетелдік валютадағы қолма қол шетелдік валюта мен төлем құжаттарын әкетуі өздерінің әкелуі кезінде жасаған кедендік декларацияға сәйкес жүргізіледі. Өздері әкелу кезінде жасаған кедендік декларацияда көрсетілген сомадан асқан жағдайда, шетелдік валютаны әкету кезінде жазбаша декларациялау:
1) белгіленген тәртіппен уәкілетті банктер және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын уәкілетті ұйымдар берген шетелдік валютаны сатып алғандығы туралы анықтама-сертификаттар;
2) уәкілетті банктер берген ақшаны уәкілетті банктердің шоттарынан шетелдік валютада алғандығын, оның ішінде ақшаны карт-шоттан алғандығын растайтын құжаттар;
3) уәкілетті банктер берген, шетелдік валютаны бір жолғы аудару бойынша алғандығын растайтын құжаттар;
4) бұрын Қазақстан Республикасына әкелінген шетелдік валютаның сомасы туралы кедендік декларация болуы мүмкін олардың шығу тегін растайтын құжаттар ұсыныла отырып жүзеге асырылады.
Бұл құжаттар барлық әкетілетін сомаға ұсынылуы тиіс.
5. Қорытынды ережелер
12. Әкетілетін валютаның шығу тегінің заңдылығын растау үшін ұсынылатын құжаттар кедендік ресімдеу жүргізілген кеден органында қалатын жолаушы декларациясының данасына қоса беріледі.
13. Шетелдік валютаны пластикалық төлем карталарын пайдалана отырып өткізу жазбаша түрде декларациялаусыз жүргізіледі.
14. Шетелдік валютаны Қазақстан Республикасынан әкетуді жазбаша декларациялайтын және осы Ереженің 8, 9, 11-тармақтарында айтылған шарттарды орындау мүмкін болмаған жағдайда шығу тегінің заңдылығын растайтын құжаттары жоқ валюта кейін ол Қазақстан Республикасының аумағына келген кезде иесіне қайтару үшін кеден органдарына сақтауға берілуі мүмкін.

2) документы, подтверждающие изъятие денег с банковского счета в иностранной валюте, в том числе изъятие денег с карт-счета, выданные уполномоченными;
3) документы, подтверждающие получение иностранной валюты по разовому переводу, выданные уполномоченными банками;
4) таможенная декларация о сумме ввезенной ранее в Республику Казахстан иностранной валюты.
4. Порядок декларирования при вывозе валюты
из Республики Казахстан нерезидентами
10. Иностранная и национальная валюта, вывозимая из Республики Казахстан нерезидентами, подлежит письменному декларированию.
11. Вывоз из Республики Казахстан физическими лицами-нерезидентами наличной иностранной валюты и платежных документов, номинальная стоимость (номинал) которых выражены в иностранной валюте, производится в соответствии с таможенной декларацией, составленной ими при ввозе. В случае превышения суммы, указанной в таможенной декларации, составленной им при ввозе, письменное декларирование вывоза иностранной валюты осуществляется с предоставлением документов, подтверждающих легальность их происхождения, которыми могут быть:
1) справки-сертификаты о покупке иностранной валюты, выданные в установленном порядке обменными пунктами уполномоченных банков и  уполномоченных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) документы, подтверждающие изъятие денег с банковского счета в иностранной валюте, в том числе изъятие денег с карт-счета, выданные уполномоченными банками;
3) документы, подтверждающие получение иностранной валюты по разовому переводу, выданные уполномоченными банками;
4) таможенная декларация о сумме ввезенной ранее в Республику Казахстан иностранной валюты.
Данные документы должны быть представлены на всю вывозимую сумму.
5. Заключительные положения
12. Документы, предъявляемые для подтверждения легальности происхождения вывозимой валюты, прилагаются к экземпляру пассажирской таможенной декларации, оставляемому в таможенном органе, где было произведено таможенное оформление.
13. Перемещение иностранной валюты с использованием платежных пластиковых карт производится без декларирования в письменной форме.
14. В случае письменного декларирования вывоза иностранной валюты из Республики Казахстан и невозможности выполнения условий, оговоренных в пунктах 8, 9, 11 настоящих Правил, валюта, на которую отсутствуют документы, подтверждающие легальность ее происхождения, может передаваться на хранение в таможенные органы для последующего возврата владельцу при его въезде на территорию Республики Казахстан.